^PAARNE- t-Aliü De bezuiniging bij de Pr Ziekenhuizen. M De Grensregeling. f259- f 125- IN EN OM HAARLEM. Binnenlandsch Nieuws. 140- Het terrein aan den Kinderhuissingel. STAi WIJZIGING DEPOSiTO-flfcNTE Deposito met onderpand van fondsen speciale condities. Teraardebestelling L. H. Bartelink. Dinsdag 20 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15946 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad —v Agenda 21 Januari Tosstand vooruitgaande. Wijziging Ambtenaren-reglement 1920. De pensionneer!^ van het Haarl. politie-personeel. Mat 1 dag opzegging Voor 1 maand vast 3 maanden vast 6 maanden vast 1 jaar vast •i y2% prol rente 3 y2% 4% 4/4% Het nieuwe gebbuw der „S^aarnebank" Een fraaie kiek van het extérieur. De opening van het nieuwe gebouw der Spaarnebank. Hierboven een foto van directie en bestuur der Bank: v. 1. n. r. de heerei B. J. V. v. Hees; J. J. Beijnes, J. W. A. Beijnes, mr. Th. Westerwoudt (directeur), mr. Janzen (procuratiehouder), Th. S. J. Janzen en dr. E. A. M. Droog. Staande de beide architecten. Kindervoeding. Het natuurschoon te Heemskerk. 18de Meijerink-uitvoeriug. T. J. WEBER ZOOlv T'elegraphisch Weerbericht R.-K. Smedenpatroonsbond „St. Eligius". De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de lc- Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abom é's op dit blad zijn, in tevolge de verzekeringsvcorwaarden, C&flflfl Levenslange geheele on X "7jEft tegen ongevallen verzekerd voor een der vojgende uitkeeringen1 ,m geschiktheid tot werken; I bij een ongeval met doodehjken afloop bij verlies van een and, een voet of een oog bij verlies van een X Cfl duim of wijsvinger; I bij een breuk van been of arm bij verlies v an een andere vinger fn de oorlogsjaren en even daarna heeft de gemeente Haarlem heel wat gebouwen aangekocht, die zij dacht noodig te hebben voor huisvesting harer gemeentelijke in stellingen. Dat was ook te begrijpen, want steeds talrijker werden de aangelegenheden, waar mede zij zich als bestuur had in te laten Wij herinneren aan de omvangrijke taak van distributie van levensmiddelen, steen kolen, enz. en steeds weer nieuwe taken, die de Staat op de schouders van de ge meenten legde. Het aantal bestuursbesognes der gemeente werd maar steeds grooter en de omvang van eiken dienst groeide als kool in den tijd van hoogconjunctuur. Een gevolg daarvan was dat het gebrek aan huisvesting voor de verschillende dien sten steeds nijpender werd en als de ge legenheid daarvoor gunstig was, kocht de gemeente maar weer een gebouw, dat zij wel eens noodig zou kunnen hebben in de toekomst Wij noemen de perceelen aan de Koning straat tusschen Stadhuis en Jacobijnestraat, het huis van dr. Proot op den hoek Ge dempte Oude Gracht en Raaks, waar nu de Burg. Stand gevestigd is; het instituut Prins aan het Bolwerk, waar de Tweede H.B.S. is gehuisvest; het gebouw Trop moet Blyc- ken op den hoek der Groote Houtstraat en Groote Markt, e. a. Achteraf is gebleken, dat de gemeente, mede door de ingetreden bezuiniging en inkrimping van diensten, wel wat veel heeft gekocht, zóó zelfs dat de gemeente net ge bouw van de sociëteit Tiou moet Blycken zelfs op langen termijn heeft verhuurd en een gedeelte van de perceelen aan de Ko ningstraat ook voor winkelhuis te huur aan bood. In dienzelfden tijd kocht de gemeente het complex gebouwen van de Haarlemsche Katoenspinnerij aan den Kinderhuissingel, maar al spoedig bleek, dat met dien aan koop nog wat anders werd bedoeld. Er was in dien tijd sprake van de stich ting van een nieuw Gouvernementsgebouw. Het tehuis onzer Provinciale Griffie voldoet niet aan de eischen, die men aan een der gelijk gebouw mag stellen. Noch wat ruimte betreft, noch wat inrichting aangaat. Reeds in 1910 werd uitbreiding van de griffie in overweging genomen, door aankoop van naastgelegen, panden. Bij de uitwerking der plannen bleek het evenwel, dat daar mede een zoo belangrijke uitgaaf gepaard zou gaan, dat de vraag rees, of het niet eerder aanbeveling verdiende elders een nieuw gebouw te stichten. In November 1915 werd dit denkbeeld overgebracht bij B. en W. van Haar'em, met verzoek, hun oordeel te doen kennen, met aanwijzing van geschikt gelegen terreinen, weifee de gemeente voor het beoogde doel beschikbaar zou kunnen stellen. De gemeente Haarlem zegde mede werking toe en nadat met het opg op den hoogen vraagprijs was afgezien van aan koop van het Brongebouw met park, werd in 1918 de aandacht gevestigd op een ter rein van de Haarlemsche Katoenmaatschap pij aan den Kinderhuissingel, welke maat schappij liquideerde en bet terrein openbaar zou verkoopen Hoewel de ligging niet on gunstig voorkwam, werd vanwege den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en op ge wezen, dat aankoop bezwaar ontmoette, omdat niet het geheele terrein noodig was en het Rijk in het openbaar niet provisi oneel kon koopen, zoodat gewezen werd op andere terreinen. Terwijl de Rijksbouwkundige nog de bruik baarheid van andere terreinen overwoog, kwam de mededeeling van Ged. Staten, dat de gemeente Haarlem het terrein der voor malige Katoenspinnerij aan den Kinderhuis- singel had gekocht dat er dus gelegenheid was geschapen op dat terrein het nieuwe Gouvernementsgebouw te stichten en dat de gemeente Haarlem de voorwaarden zou op geven, w&arop het Rijk een gedeelte van het terrein kon koopen. De aankoop bad dus, zoo wordt gezegd, door de gemeente geheel op eigen risico plaats gehad. Wij ontleenen deze laatste mededeeling aan het wetsontwerp, dat een dezer dagen door de Regeering is ingediend om een uit spraak van de Staten-Generaal uit te lok ken over de vraag of h'et Rijk aan de ge meente Haarlem een bedrag van ruim twee ton zal vergoeden voor den aankoop van het terrein aan den Kinderhuissingel. Men moet namelijk weten dat het Rijk later afzag van den bouw van een nieuw Gouvernementsgebouw, zoodat de gemeente Haarlem dus gedeeltelijk rnet het terrein aan den Kinderhuissingel in haar maag kwam te zitten. Wei kocht de gemeente het terrein op eigen risico, doch zeer waarschijnlijk zou zij het terrein niet gekocht hebben, indien niet de kans had bestaan dat het Rijk een ge deelte er van voor den bouw van een gou vernementshuis zou gebruiken. Het is waar, dat de gemeente voorzichtiger zou gehan deld hebben met zich niet te storen aan losse toespelingen en toezeggingen, maar vaster grond onder de voeten te zoeken, door het Rijk met een voorloopig koopcon tract te binden. Maar er is nog zoo iets als goede trouw ook en niets wees er in dien lijd op, dat van den bouw van een nieuw Gouvernementsgebouw niets zou komen. De gemeente mocht dus aannemen, dat het ter rein voor dat doel noodig zou zijn. Ook her inneren wij ons nog dat tot den aankoop van dat terrein aan den Kinderhuissingel in korten tijd moest worden besloten en de tijd ontbrak om nog eens lange onderhande lingen te gaan voeren met het Rijk. Intusschen zijn de feiten nu niet meer te veranderen, De gemeente Haarlem zit met een mooi terrein aan den Kinderhuissingel en zou daar volgens het uitbreidingsplan, gaarne een mooi, monumentaal gebouw zien ver rijzen. Het Rijk zit met een vordering van de gemeente Haarlem van 233.722 De Staten-Generaal kunnen die vordering wel afwijzen, omdat het Rijk rechtens niet te achtervolgen is, maar dat heft de moreele verplichting niet op om Haarlem in de ge maakte onkosten tegemoet te komen. Verder is er nog steeds geen nieuw tehuis voor de Provinciale administratie. Daarvoor wil het Rijk het Paviljoen bestemmen. Maar om dat Paviljoen geschikt te maken voor het doel zai de Provincie nog een flinken gevel achter in den tuin moeten zetten en die nieuwbouw, wil die eenigszins aanpas sen aan het Paviljoen, zal pok een aardige duit kosten Door Ged. Staten wordt aan de Staten daarvoor een bedrag van 350.000 gevraagd. Bovendien wordt dan uit het Paviljoen verdreven het Museum v. Kunst nijverheid en vele Haarlemmers zouden hel betreuren, indien die aantrekkelijkheid daai mede uit Haarlem verdwijnen zou. En ook 'is de vrees niet ongewettigd, dat met dien bijbouw en nieuwbouw aan het Paviljoen, dit fraaie gebouw noodeloos wordt bedorven Wij hebben ons afgevraagd of 't niet mo gelijk is" een oplossing te vinden, die beter is dan de gestelde en alle partijen voor een goed deel zal bevredigen. Indien het Rijk de genoemde twee ton aan de gemeente Haarlem toewijst, dan zou de gemeente Haarlem die weer op haar beurt aan de Provincie kunnen afdragen. Voor het tctf.le bedrag van rond 6 ton is, dunkt ons, dan wel aan den Kinderhuissingel een re spectabele nieuwe Provinciale Griffie te bcuwen, -indien de gemeente Haarlem het terrein daarvoor gratis afstaat. Dat is een offer voor de gemeente Haarlem, maar een offer, dat de waarde van het terrein aan den Kinderhuissingel als bouwterrein zou verhoogen Het zou daar immers een aan trekkelijk en voornaam kwartier kunnen werden als de Provinciale Griffie daar kwam te staan en het stadsbeeld zou met deze oplossing een groote verfraaiing on dergaan. Met wat geven en nemen wederzijds is er, dunkt ons, in die richting wel een goede oplossing te vinden. Als compensatie zou j bijvoorbeeld kunnen worden overwogen I aan de gemeente Haarlem de beschikking te geven over de gebouwen der Provinciale Griffie aan de Jansstraat. Daar zouden dan alle diensten der gemeente, die nu over de heele stad verspreid liggen, kunnen gecen traliseerd worden en de vrijkomende ge bouwen van die diensten zouden successie velijk kunnen worden te gelde gemaakt. Het Rijk, de Provincie, de Gemeente, het Museum van Kunstnijverheid zouden op die wijze beter geholpen zijn dan met de oplos sing, die nu wordt voorgesteld. komst van prof. Aengenent met het volledig hoofdbestuur van St. Michaël op Donderdag middag a.s., zeer waarschijnlijk de laatste bijeenkomst zijn. Uit het feit, dat aan deze conferentie het volledige hoofdbestuur deelneemt, leidt het j blad af dat' een bevredigende oplossing in zicht is Sociëteit ,,St. Bavo". Christelijke Jonge- lingsvereeniging, 8 uur. Bestuur St. Jo- zef-Gezellenvereeniging, 8 uur. Be stuursraad Volksbond, 8 uur. Naar we vernemen is de toestand van Dr. H, J. Swaving Dijkstra vooruitgaande. Ingevolge de door den Minister van Bin nenlandsche Zaken gemaakte bezwaren, bieden Ged. Staten ter vaststelling aan wij zigingen van het Ambtenarenreglement 1920 met welke wijzigingen de Voorloopige Com missie voor Georganiseerd Overleg zich vereenigd heeft De afd. Haarlem van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland heeft in een ledenvergadering een motie aangenomen, betreffende de wijziging van de pensioenwet 1922, waarin bij de Twee- De Hanzebank in het bisdom °P 23 Januari a s. te Haarlem te houden bui- j tengewone aandeelhoudersvergadering be- Haarlemkend zal zijn. De Haagsche rechtbank heeft Maandag de beslissing inzake de aanvrage van het faillis- Het OVerleg met StMichaëjl sement der N. V. Hanzebank in het bisdom Haarlem verdaagd, totdat het resultaat der Naar de „Resb." verneemt, zal de samen- Stadsschouwburg! Don. Kozakkenkoor, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 *- Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. clefoon 10049. Alle werkdagen van 9 lK' van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 üur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken /an 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken.^ Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. iezellig samènzijn voor Hollandsche meis- ies, die hier geen tehuis hebben -• Tei, 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond, f Elisabeth's Vereniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E, V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen 8 uur. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 225, Dinsdag 208, Woensdag 211, Donderdag 210, Vrijdag 220, Zaterdag 202 porties. De hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland schrijft; De rij boomen, „welke volgens provin ciale plannen aan den Hoflanderweg nabij de Assumburg geveld zullen worden ten dienste van verbreeding van dien weg be- hooren n.l. niet'aan de Provincie en ver- breedingsplannen voor dien weg hebben nog geen vasten vorm aangenomen. Wel worden van de zijde van de Provincie po gingen gedaan den eigendom van den on dergrond van den weg en het zich daarop bevindende houtgewas te verwerven, doch dit heeft meet ten doel om voor het be houd van de boomen- zooveel mogelijk te kunnen waken, dan om tot het vellen daar van te kunnen overgaan. De boomen zijn onlangs op last van de eigenaresse gemerkt, klaarblijkelijk met het doel om tot verkoop over te gaan; ik meen echter op goede gronden te mogen verwachten, dat die verkoop aan anderen dan aan de Provincie niet zal doorgaan. de Kamer der Staten Generaal op aan wordt gedrongen, om over deze regeling te besluiten, overeenkomstig het verzoek an het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, Men schrijft ons: A.s. Zaterdag 24 en 31 Januari zal de 18de Meijerink-uitvoering gegeven worden ten bate van het Lighalfonds voor de verpleging van on- en minvermogendet.b.c.-pati uien in de Lighal aan den Schoterweg. Ieder jaar heeft de heer Meijerink een groot succes te boeken, dat steeds groeien de is geweest, 18 jaren lang. Ook dit jaar zal de traditie „steeds hooger zij ons doel" naar wij hopen niet verbroken worden, waartoe wij een ieder uitnoodigen daaraan mede te werken. Vele kleintjes maken een groote, en daar de opbrengst der Meijerink-uitvoering ten bate komt aan minder bevoorrechte mede- menschen uit onze omgeving, maar ook indi rect aan alle inwoners van „Haarlem en Omstreken", zoo vertrouwen wij dat ook allen zonder uitzondering en zonder onder scheid den Heer Meijerink zullen verrassen met een grootere of kleinere gift als ieder voor arme t. b. c.-lijders en voor zijn eigen geluk en welzijn over heeft. Zijn adres is veranderd en niet meer Kleine Houtweg 2rood, doch thans Cruquius- straat 10. PROV STATENZITTING. De najaarszitting die in de vergadering van 16 December j.l. werd verdaagd, zal worden voortgezet op Dinsdag 27 Januari, des voormiddags half twaalf. Ter behandeling in de op dien dag te houden vergadering worden a*an de punlen- lijst de navolgende stukken toegevoegd: 1. Voorstel ten aanzien van de arbeids voorwaarden van het Provinciaal personeel in verband met de rapporten der bezuini gingscommissie voor de provinciale zieken huizen. 2. Voorstel tot wijziging van het ambte- narenreglement-1920. 3. Voorstel ten aanzien van de huisves ting der provinciale griffie. 4. Praeadvies ten aanzien van adressen van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. R.K Bouwvakarbeidersbond en den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland te Amsterdam en den Ned. R .K Bond van Bouwpatroons te Amsterdam, houdende verzoek, in de bestekken van voor rekening van de Provincie uit te voe ren werken, de bepalingen van het Lande lijk Collectief Contract, wat betreft de ar beidsvoorwaarden. van toepassing te ver klaren. 5. Voorstel tot wijziging van het regie ment van bestuur voor het Hoogheemraad schap Noord-Hollandsch Noorderkwartier. 6. Voorstel ten aanzien van nadere maat regelen te nemen ter bestrijding van de tu berculose. Ter wille van den tijd, die vermoedelijk voor de samenstelling der rapporten zal benoodigd zijn, zal worden voorgesteld de openbare behandeling van punten 16 te bepalen niet op Dinsdag 10. maar eerst op Dinsdag 17 Februari, des voormiddags half elf en de vergadering, indien zij dmn dag niet afloopt, voort te zetten den volgenden dag, eveneens des voormiddags half elf. (Vervolg.) Ged. Staten stellen echter voor. die ver goeding te handhaven. De Bezuinigingscommissie stelt voor met het aangaan van arbeidsovereenkomsten verder te gaan dan de commissiën van be stuur en ook de voorloopige commissie voor georganiseerd overleg voorstellen, en wel met name ook gediplomeerde verpleegsters op arbeidscontract aan te nemen, terwijl zij wijders van meening is, dat ook de aanstel lingen van thans in dienst zijnd personeel door zoodanige overeenkomsten dienen te worden vervangen. Ten aanzien van de sala- rieering der leerling-verplegenden op ar beidscontract bestaat voorts verschil tus schen de voorl. commissie voor georga niseerd overleg eenerzijds en de commissiën anderzijds Eerstgenoemde commissie be veelt een salarieering van 400500— 650 aan, terwijl laatstgenoemde commissie een wedde-regeling van 400450500 voldoende achten, een en ander boven en behalve het vrij genot van kost, inwoning en geneeskundige hulp. Wat deze materie aangaat, vereenigen Ged. Staten zich met het standpunt der voorloopige Commissie voor georganiseerd overleg. Ged. Staten zouden zeer ernstig bezwaar moeten maken tegen het denkbeeld der Be zuinigingscommissie om den maatregel van het aanstellen op arbeidscontract alleen toe te passen op de vrouwelijke gediplomeerde verplegenden, wijl daarbij een onderscheid tuschen de rechtspositie van mannelijke en vrouwelijke ambtenaren in het leven geroe pen zou worden, dat door de Prov. Staten steeds principieel is afgewezen. Het ware een aantasten van de beginselen waarop heel het ambtenarenrecht voor dit gewest is opgebouwd, indien men zoodanig onder scheid thans ging invoeren. Ook ontraden Ged. Staten ten sterkste, op het voetspoor der Bezuinigingscommis sie te besluiten de aanstellingen van thans in dienst zijnd personeel door^ arbeidsover eenkomsten te vervangen, aangezien dit naar hunne meening niet billijk zou zijn en voor den goeden geest onder het personeel een niet te onderschatten gevaar zou opleveren. Wat de salarieering der op arbeidsover eenkomst nieuw aan te nemen leerling-ver plegenden aangaat, zijn Ged. Staten van oordeel, dat bij aanvaarding van het voor stel der Voorloopige Commissie voor geor ganiseerd overleg eene voldoende bezuini ging op dit punt wordt bereikt. Zij kunnen geen aanleiding vinden te adviseeren de sa- farieering dier werkkrachten overeenkomstig het voorstel der Bezuinigingscommissie- op 400—450500 te bepalen en vreezen, dat, zoo die wedderegeling werd ingevoerd, de daarvan uit den aard der zaak te ver wachten meerdere bezuiniging niet zou op- wegen tegen de daaruit voortspruitende nad'eelen, te weten verminderde lust tot verdere studie bij de belanghebbenden en achteruitgang van het peil der leerling-ver plegenden, nog afgezien van de omstandig heid dat de aanvaarding dier salarieering de Noord-Hollandsche salarisregeling op dit stuk tot de minst gunstige van heel het land zou doen bebooren. De Bezuinigingscommissie is verder van oordeel, dat leerling-verplegenden in het vervolg bij het behalen van bet diploma voor krankzinnigenverpleging, geen recht op be vordering behooren te hebben, opdat Gedep, Staten zoo noodig ook voor den nieuw te creëeren rang van „verplegende" eene for matie zullen kunnen vaststellen. Ged. Staten zijn het echter eens met de meening der Voorloopige Commissie voor Georganiseerd Overleg en zij zijn niet^ voor nemens de verolegenden, die hun diploma behalen, op leerlingsalaris in dienst te hou den, doch het is hun bedoeling, die groep van pe'rsoneel in zoodanig geval tot den rang van „verplegende" (klasse III) te be vorderen. Een van de concrete voorstellen der Be- zuinigingscommissie strekt tot het uitoefe nen van verhaal van een deel der pensioens bijdragen op het vaste personeel der Provin ciale ziekenhuizen. Dit voorstel komt Ged. Staten niet aanbe velenswaardig voor. Naar hun meening zou het niet juist zijn het personeel der Zieken huizen, dat, in verband met een ingrijpende reorganisatie en voor een groot deel van dat personeel ook tengevolge van de voor de deur staande belangrijke verlenging van den arbeidstijd, een tijdperk van intensieven arbeid tegemoet gaat, tegelijkertijd in zijn financiëele positie aan te tasten. Verder bieden Ged. Staten nog ter vast stelling aan voorstellen nopens het aangaan van arbeidsovereenkomsten met daarvoor in aanmerking komende groepen van per soneel, voorts de z.g. technische herziening van het Salarisreglement, waaronder be grepen het vervallen der Woningtabel en ten slotte een wijziging van bet wachtgeld- reglement. Bij nadere overweging zijn Ged. Staten van oordeel, dat eene wachtgeldregeling voor tijdelijke ambtenaren, zelfs voor ben die geruimen tijd in dienst zijn, eene tegen spraak in zich zelf is. Het in tijdelijkcn dienst nemen van ambtenaren geschiedt juist, opdat de Overheid zich de noodlge vrijheid voorbehoude hen ten allen tijde te ontslaan, zonder daarbij aan eene verplich ting gebonden te zijn. Men kan dan ook naar onze meening ten deze niet verder gaan dan het scheppen der mogelijkheid, in bijzondere gevallen op gronden van billijkheid eene on verplichte uitkeering ineens dan wel in ter- miinen toe te kennen. EEN AANRANDING TE HALFWEG. Zaterdagavond toen de heeren Mr. H. F. v M. en P. v. E. met elkaar in gesprek wa ren, nabij Het postkantoor, te Halfweg, liep de 23-jarige J. F. S„ die onder den invloed van sterken drank verkeerde, opzettelijk te gen v. E. op, waarop v. E. hem verzocht dit na te laten. S. trok daarop een mes en kwam daarmede zwaaiende op v. E. af, die trachtte hem te ontloopen, doch toch nog een snede opliep door den kraag van zijn jas, die gelukkig was opgeslagen, daar v E. anders een steek in zijn hals zou hebben op- geloopen. Hierna gaf S. Mr. v. M. een sne de met het mes, die door beide jassen ging, Lichamelijk letsel hebben geen van beide heeren bekomen. De politie, die gewaarschuwd werd, trachtte den aanvaller te bewegen het mes af te ge ven. Daar S. echter hiertoe niet bereid was, werd assistentie ingeroepen en slaagde men er in S. het mes te ontnemen, waarna hij werd overgebracht naar het arrestantenlo- kaal. S. is Maandag aan de Justitie te Haarlem overgeleverd. Hij is geen onbekende voor de justitie, daar hij reeds voor verschillende Barometerstand 9 uur v.m.: 785. Stilstand". Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld aöor het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 20 Januari' Hoogste barometerstand 786.2 m.M., te Kopenhagen. Laagste barometerstand 736.3 m.M., te Isafjord. Verwachting van den avond van 20 tol den avond van 21 Januari: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken wind nevelig tot zwaar of halfbe- wolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. feiten een gevangenisstraf van 4 jaar achter den rug heeft. Gistermiddag omstreeks half 3 is onder enorme belangstelling op de begraafplaats „Westerveld" ter aarde besteld, het soffelijk overschot van den heer L. H. Bartelink, in leven oüd-directeur van het Postkantoor te Haarlem. Bij de begrafenis waren o.m. tegenwoordig de heeren Vries, waarnemend directeur van het Postkantoor te Haarlem P. N. L. Feltzer directeur van het Postkantoor te 's Graven- hagede oud-directeuren van het Haarlem sche Postkantoor Helling en van Naute Lempke, alsmede de oud-directeur van het Telegraafkant. te Haarlem de heer H. Tjebbes en de heer C. W. C. Van Rietschoten oud directeur van het Postkantoor te Bloemen- daal. Verder een deputatie van oud-ambte naren, vertegenwoordigers van de C. B. P. T. T.; de voorzitter en leden van de- Volks bibliotheek „Nut tot Algemeen," bij name de heeren Mr. J. W. v. d. Vlugt, Wentholt en Stolp de oud-controleur der Posterijen de heer J. C. Pull,en de w.n. controleur de heer Bethe. Voorts de doopsgezinde Kerkenraad be staande uit de heeren, Dr. Hylkema, S. P. ten Kate, en Sybrandi, alsmede de voorzitter van de vereeniging „Weten en Werken de heer Kraandijk. In de aula van de begraafplaats werd voor eerst een woord van waardeering gesproken door Ds. Hylkema namens den Doopsge zinden Kerkeraad waarin de spr. met waar- deerende woorden nog even in herinnering bracht de trouw en de belangstelling van den overledene voor de Doopsgezinde Gemeente en hoe hij nu op het punt om een welver diende rust te gaan genieten plotseling uit het leven is weggerukt. Hierna sprak de heer P. N. L. Feltzer, de directeur van het Postkantoor te 's Graven- hage, dié den overledene prees als een goed vriend en edel mensch. 40 jaar lang heb ik hem, aldus spr. op zijn best leeren kennen, niet alleen als goed vriend doch ook al? P°s^" ambtenaar met hart en ziel nog een van den ouden stempel. Diep heeft het hem gegriefd toen hij zijn ontslag kreeg alsdus spr., maar hij heeft de kracht gevonden om te zeggen, dat het noodzakelijk was dat hij heenging. Spr. heeft ook het gezin van den overledene leeren kennen en gelooft, dat ook diens vrouw een krachtige steun zal missen, die zij naar spr. hoopte in haar kinderen zal terug vinden. TenslotteSsprak namens het geheele Post- personeel de oud-directeur van het Post kantoor de heer Nauta Lempke nog eemge woorden, waarin hij den overledene directeur aanmerkte als f en ernstig mensch, die wei nig voor zich zelf vroeg, en veel voor anderen over had. Nadat het soffelijk overschot vervolgens naar de groeve gebracht was, dankte een zoon van den overledene voor de laatste eer welke men zijn vader betoond haa. Door dezen bond werd het jaar 1925 weder met frisschen moed ingezet. Vrijdagavond kal voor leden en genoodig- den optreden de Rij ksnij verheidsassis tent voor het smedenbedrijf, met een uiteenzet ting van zijne studiereis naar de grootste staalfabrieken in Engeland. Door lichtbeelden zal een en ander ver duidelijkt tvorden, en bijzondei] het fabri- ceeren van veeren zul aan de aanwezigen worden vertoond. Alle R. K. smeden aan te sporen in St. Bavo aanwezig te zijn, is dan ook overbodig. Er valt veel te leeren, in.4tet bijzonder in verband met de gewijzigde tijds omstandigheden, waardoor bijna elke sme derij gedwongen wordt zich de reparatie van auto's eigen te maken. De vergadering is ook toegankelijk voor niet leden Kath. Smedenpatroons uit Haar lem en Omstreken. Maandagavond heeft in „de Kroon' Groo te Markt, alhier, op uitnoodiging van het Bestuur van de Federatie Haarlem van de Soc. Dem. Arb. Partij, een bijeenkomst plaats gevonden van afgevaardigden aan de verschillende politieke partijen hier ter plaatse vertegenwoordigd waren de bestu ren var de afd. Haarlem van de soc. Dem. 'Arb. Partij, de R.K. Kiesvereenigmg, de afd. Haarlem van den Vrijheidsbond, de Anti Rev, Kiesvereeniging, de Christel. Historische Kiesvereeniging, de afd. Haar lem van den Vrijz. Dem. Bond, het Comité van vrije kiezers, en de afd. Haarlem van de Communistische Partij Holland. In deze bijeenkomst is de wenschelij kheid besproken een actie te organiseeren om oe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1