Het gevaar voor de Fransche, graanvoorziening. Bolsjewiseering der Fransche Communisten. Geen verder samengaan tusschen socialisten en radicalen. Onder de Radio-berichten: De Duitsche regeering voltallig. De regee- ringsverklaring. De bankschandalen te Berlijn. Trotzki uit zijn func tie ontzet. Gem. buitenl. berichten. STORM AAN DE NOORSCHE KUST. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. MARKTNIEUWS. KERKNIEUWS. V1SSCHERIJ. Benoemingen. De hoogeerw. Pater Mag, L. B. Theissling O. P. UIT HET AND- t De twee laagste Duitschè ministers benoemd. Uit den Rijksdag. De zaak-Barmat. Een nieuw schandaal. Trotzki in ongenade. Völkische moordplannen voor de rechtbank. Een te Neurenberg behandelde rechtzaak *eeft weder eens een duidelijken kijk op de huidige mentaliteit van sommige nationaal- toc. kringen. Drie nationaal-^>c. beklaagden stonden terecht wegens moordplannen. Toen twee jaar geleden in het Völkische kamp gestre den werd tusschen den leeraar Streichen en den journalist Kellerbauer om de macht in de partij, vatte het drietal, dat behoort tot de fractie-Streichen, het plan op om Keller bauer, wien ,zij als schadelijk voor de partij beschouwden, uit den weg te ruimen. Nauw keurig werd een plan de campagne ontwor pen 's avonds zou' K., als hij naar zijn stamcafé ging, wprden gedood. Hoe zorg vuldig alles overwogen was, blijkt wel hier uit, dat een schets was gemaakt voor de vlucht. De heeren waren gewapend met bijl en revolver, maar dgor een toeval ver scheen hun toekomstig slachtoffer niet. De geheele geschiedenis is pas bekend geworden door onthullingen van twee uit de partij getreden nationaal-soc. Voor de rechtbank verklaarde een der getuigen, dat Streichen het heele plannetje bedacht had hetgeen deze echter tegensprak. Daarentegen verklaarde S. woordelijk Wanneer ik het eenmaal noodzakelijk acht, iemand te doen verdwijnen, dan heb ik zelf moed genoeg daartoe of ik neem lieden, die ik werkelijk vertrouwen kan. Merkwaardig was verder het pleidooi van den verdediger, die o.a. het volgende fraais ten beste gaf, waarvoor hij dan ook door den president op de vingers werd getikt „Eerst sinds een verrader van de Duit sche zaak, Walther Rathenau, zijn. verdien de straf heeft gekregen, bestaat de fameuze wet tot bescherming van de republiek. De leidende politici van thans koesteren den wensch ^oo lang mogelijk te leven en daar om werd ook de wetsbepaling in het leven geroepen, volgens welke reeds op het ont werpen van een plan tot moord hooge straf fen zijn gezet." Twee beklaagden kregen, ieder een jaar, ie derde twee jaar en twee maanden. De voeding van Frankrijk. De Fransche minister van landbouw heeft verklaard dat het bericht in de bladen, waarin wordt gezegd dat er een belangrijke hoeveelheid graan, welke in de haven van Parijs ligt, aan het bederven is, onjuist en overdreven is. Het betreft buitenlandsch graan, waarop een stipte wekelijksche con trole wordt uitgeoefend. De in de haven toegepaste wijze van bewaring levert geen enkel nadeel op voor het behoud van het grain en het vastgestelde bederf is van geen be- teekenis. De minister acht het integendeel van pas om den industrieelen aan te bevelen van nu af aan groote voorraden buitenlandsch graan aan te leggen ten einde de nationale voedsel voorziening, die een crisis zou kunnen door maken op het oogenblik, waarop het groot ste gedeelte van den binnenlandschen oogst zou zijn opgebruikt en de oogst uit La Pla ta en Australië nog niet beschikbaar zou zijn, te verzekeren. De in de Seine opgeslagen voorraden zijn voldoende voor de voeding van Parijs gedurende eenige weken. De minister zeide voorts dat het bericht betreffende den uitvoer van Fransch graan naar Duitschland en Rusland eveneens on juist is, daar de graanuitvoer streng verbo den is. De politiek der Fransche communisten en socia listen. De Fransche communisten hebben de laatste dagen een conferentie gehouden tot bespreking van de „bolsjewiseering" der partij. Daarbij kwamen opnieuw protesten tot uiting tegen de dictatoriale neigingen der bestuurders, die meer en meer alle indivi dualiteit onderdrukken. Dit zal echter op den verderen gang van zaken zeker niet veel invloed uitoefenen. Ten hoogste zullen er opnieuw wat onwilligen uit de partij gezet worden, welke blijkbaar nog altijd leden te missen heeft. De socialisten van de Federatie der Seine hielden hunnerzijds een congres tot bespre king van het samengaan met de radicalen en de aanstaande taktiek bij de raadsverkie zingen. Hier werd door sommigen gepro testeerd tegen het tegenwoordige samen gaan met de radicalen, waardoor de socia listische beginselen - onvoldoende tot hun recht zouden komen. Ook gaan er stemmen in de partij op, onder leiding van den on- verzoenlijken Bracke, om bij de a.s. raads verkiezingen weer afgescheiden van de ra dicalen op te trekken. Zondag zijn de com missies benoemd, die de resoluties zullen moeten opstellen voor het aanstaande congres te Grenoble. Het lijkt echter zeer onwaar schijnlijk dat de socialisten verandering zul len brengen in den tegenwoordigen toestand, waarbij ze in het Cartel vrijwel geheel den toon aangeven zonder zitting te hebben in het Kabinet en zonder dus eenige verantwoordelijkheid te bezitten. De ïtaliaansche kieswet. De ïtaliaansche Kamer heeft het door Mussolini ingediende kieswetontwerp aange nomen, maar zij heeft het meervoudig kies recht verworpen. Dit laatste was in het oor spronkelijke nieuwe kieswetontwerp niet opgenomen, maar is er eerst later op aandrin gen van de fascistische commissie van onder zoek in aangebracht. De nieuwe kieswet berust op het beginsel van de enkelvoudige kiesdistricten en maakt een einde aan het stelsel van de evenredige vertegenwoordi ging, zooals Mussolini dat het vorige jaar in een zeer zonderlingen vorm, die de be vestiging van de fascistische overmacht ten doel had, had ingevoerd. Wilde hij nu aan de oppositie, die zeker terecht kon zeggen, dat een volgens dit kiesrecht gekozen Ka mer niet de juiste vertegenwoordiging des lands was, de wind uit de zeilen nemen Of begon hij te vreezen, dat bij de toenemen-1 de oppositie in den lande en vooral voor het geval van een gemeenschappelijke actie der oppositie, het door hem ingevoerde stelsel, een aantal Duitsche officieren bfj verstex veroordeeld, die zich tijdens de eerste dagen van den oorlog bij dé invasie van België door het Duitsche leger aan gruwelijke Wreedheden hebben schuldig gemaakt. Zoo heeft de krijgsraad van Luik de zaak berecht van kolonel Thessemann en majoor Hedermann, die beschuldigd worden van 121 moorden. Zij zouden n.l. order hebben gegeven tot het doen fuseleeren van 121 burgers uit Rossignol, die bij groepjes van tien op den weg naar Virton werden ge plaatst en volgens de getuigenis van den heer Reuter, burgemeester van Arlon K. zonder vorm van proces, zonder zelfs te zijn verhoord, doodgeschoten. De krijgsraad ver oordeelde de beide officieren ter dood. Anderzijds heelt de krijgsraad van Na men bij verstek twee Duitsche officieren ter dood en een kolonel tot dwangarbeid ver oordeeld wegens moord en brandstichting te Frairon op 26 Augustus 1914. dat aan de sterkste partij een meerderheid van ten minste twee derde verzekert, wellicht het fascisme noodlottig zou kunnen worden? En vertrouwde hij dus nu liever voor het behoud der fascistische overmacht op een eenvoudiger stelsel, waarbij immers in de verschillende kiesdistricten, zoolang de ver kiezingen onder een fascistische regeering plaats hebben, er voor de fascistische partij voldoende gelegenheid zou zijn om de stem ming der kiezers naar wensch te corrigeeren? Hoe dit moge zijn. Mussolini wilde terug- keeren tot het stelsel der enkelvoudige kies districten en tot het meerderheidsstelsel. Dit denkbeeld schijnt in Italië vrijwel alge- meene instemming te vinden. Ook de thans tegen Mussolini in oppositie gekomen oude liberale leiders hebben nimmer verheeld, dat ze van het evenredige kiesrecht weinig moes- volg is van de mijnen in den berg. ten hebben. Maar Mussolini moest op zijn DE VERSCHUIVENDE BERG. De verschuiving van den berg in Glamor gan wordt steeds gevaarlijker. Tijdens het het week-end konden de treinen, die water meevoerden voor 120.000 personen in het Rhymney-dal niet verder, daar de spoor wegverbinding verbroken was. De berg duwt Troedrihifuwels in het dal. De laatste dagen zijn de wegen sterk gezakt en de sple ten in huizen en muren zijn wijder en lan ger geworden. In den berg zelf is een kloof van bijna vier meter breed bij 80 Meter lang ontstaan, waarin schapen, die aan den heu velkant graasden, verdwenen. Ingenieurs verklaren, dat de bergverschuiving het ge beurt weer niets hebben van het stelsel van herkiezingen, dat voor de fouten van het rneerderheidsstelsel toch nog eenige vergoe ding geeft. In de nieuwe kieswet worden de herstemmingen dus afgeschaft. De rela tieve meerderheid zal bij de verkiezingen gelden. Maar, zooals sczegd, hierbij is het niet gebleven. Er is vervolgens ook nog in de kieswet een klassekiesrecht opgenomen. Het vroeger door Giolitti ingevoerde algemeen kiesrecht moest worden verbeterd door de invoering van het meervoudig kiesrecht. Verschillende categoriën van kiezers zouden een aanvullende stem verkrijgen. Aldus zou de invloed van de analphabeten, die uit den aard der zaak vooral nog voorkomen in de breede, groote volkspartijen, welke thans tot de oppositie behooren, tot de socialistische partij en de katholieke volkspartij (popula- ri), worden beperkt of onschadelijk gemaakt. Onder geen enkele omstandigheid, zoo werd bepaald, zou aan een analphabeet een aan vullende stem worden verleend. Het kiesontwerp erkende dus slechts het recht van iederen Italiaanschen burger op één stem. Maar aan hen die door ambt of beroep waarborg geven eenig politiek begrip of politiek verantwoordelij ksheidsgevoel te bezitten of van wie dit laatste door hun positie als gezinshoofd mag worden ver wacht, zoude een aanvullende stem kunnen worden verleend. Er werden voor deze recht hebbenden op een tweede stem niet minder dan elf categoriën opgesteld, welke vrijwel waarborgden, dat aan ^lle intellectueelen en aan allen die in het bedrijfsleven een zelf standige of leidende positie innemen hoe gering deze dan op zich zelf ook mocht zijn een aanvullende stem zou toekomen. Eveneens werd zulk een stem toegezegd aan alle huisvaders, die tenminste vijf kinderen hadden of wier zoons in den oorlog waren gevallen. Eindelijk zou nog aan zekere categorieën een derde stem worden gegeven, n.l. aan de leden van het koninklijk huis, aan de kardi nalen, de bezitters der gouden dapperheids- medaille en enkele andere onderscheidingen, de gewezen hoogste staatsambtenaren, leden en oudleden van Kamer en Senaat, profes soren en eindelijk allen, die voor het verkrij gen van de eerste aanvullende stem, drie verschillende redenen zouden kunnen aan voeren. Wij zijn hierop nog even teruggekomen, omdat nog niet volkomen duidelijk is, of de Kamer heel het stelsel van het meervoudig kiesrecht heeft verworpen. Dat zullen nadere berichten nog moeten leeren. Zoo ja, dan zou de nieuwe kieswet dus alleen neerkomen op de herinvoering der enkelvoudige kies districten, waar dan onmiddellijk bij eerste stemming de relatieve meerderheid zou be slissen. DE MILLIOENEN VAN „GRAVIN" v. CHAMARé. Te Schöneberg stond dezer dagen een handige oplichtster terecht, de „gravin" 'Elize Harbuval v. Chamaré, met haar vrien din Martha Prager. De „gravin" bleek de verpleegster Elise Schneider te zijn. Als be weerde erfgename van milüoenen had zij met graaf v. Chamaré een „Namensehe" weten te sluiten en had na het huwelijk haar man afgekocht met een wissel van 100.000 M., welke ejjiter noo.t gehonoreerd werd, daar de „grav.n" geen cent bezat. De heele erfenis was een verzinsel van de beide vrien dinnen. Jarenlang hebben de beide dames door .dergelijke verzinsels een schitterend leven geleid. Een zekere dr. Misch in Zu rich zou, naar het heette, de erfeniskwestie ter afwikkeling in handen hebben. Maar dr. Misch bleek nergens te vinden. De zonderlinge antwoorden van de „gra vin", die inmiddels weer gescheiden is, wek ten op de terechtzitting herhaaldelijk groote vroolijkheid. De deskundigen bleken van oordeel, dat beide vriendinnen wel toere kenbaar, maar door en door gedegenereerd waren, en geregeld misbruik maakten,van morphine en cocaïne. Bewezen werd nog, dat de beklaagden haar oplichterijen niet alleen onder haar echte namen bedreven hebben, maar ook „optraden" als de gravinnen van v. Wal- dershausen en v. Finkenstein, moeder en dochter. Een oud heertje van 75 jaar heb ben zij al zijn spaarpenningen weten af te trochelen, waarbij ook al weer de fantasti sche erfenis een rol speelde. De „gravin" verzekerde de rechtbank, dat zij Zich niet aan bedrog had schuldig ge maakt zij had werkelijk aan de millioe- nenerfenis geloofd. Een mijnheer Ison Dam man had haar de milüoenen beloofd en had haar tot erfgename van zijn reusachtig ver mogen, in Zwitserland belegd, gemaakt. „Gravin" v. Chamaré kreeg een jaar, de vriendin twee. DE NIEUWE STAATSSECRETARIS DER DUITSCHE RIJKSKANSELARIJ. Tot staatssecretaris der Duitsche rijks kanselarij, welke functie sedert dr. Bracht burgemeester van Essen is geworden vacant is, is volgens de Duitsche bladen benoemd Ministeriald,rektor dr. Kempner. DUITSCHE OFFICIEREN WEGENS OORLOGSMISDADEN VEROORÖ- DEELD. Wederom hebben de Belgische krijgsraden DE MOORD OP ELSIE CAMERON. Het gedrag van Norman Thorn, den 24- jarigen eigenaar van het hoenderpark te Crowborough, waar het aan stukken gesne den lijk van de Londensche typiste Elsie Cameron zijn verloofde is gevonden, wekt sterk het vermoeden, dat hijzelf de moor denaar is. Toen de inspecteur van politie, die Thorn verhoorde, hem formeel beschul digde van den moord gaf hij geen antwoord en bleef met de oogen naar den grond ge richt staan. De bladen vernemen uit Oslo dat er een hevige orkaan woedt in het Noorden van Noorwegen. Tal van schepen zijn op de kust geworpen, waarbij een dertigtal perso nen verdronken. DE EGYPTISCHE SPEELBANK. Niet in Heliopolis, zooals werd gemeld, doch te Heloean zal, naar het voorbeeld van Monte Carlo, een speelbank worden opge richt. Achter het plan staat een internatio nale financieele groep. DREIGENDE IN HONGERSNOOD RUSLAND. Kerensky, het hoofd der eerste revolu tionaire regeering in Rusland, vertoeft op het oogenblik in België. Hij heeft, naar draadloos wordt gemeld, in Brussel het woord gevoerd en over den nieuwen, in Rusland dreigenden hongersnood gesproken. Volgens hem zijn er alleen in de provincie Kiejew 160.000 ton graan te kort. „De bolsjewistische politie heeft de deur geslo ten vdor alle buitenlanders en ditmaal zal er geen Amerikaansche steun komen," zeide hij. Omtrent den toestand dfr Russische boeren wist hij niets mede te deelen. Uit berichten uit Sjanghai blijkt, dat de vooruitzichten daar tengevolge van de ge vechten tusschen de op elkaar naijverige Chineesche gouverneurs in de buurt veel ernstiger zijn dan den vorigen herfst. De schade in de aangrenzende districten is reeds aanzienlijk. De troepen van maarschalk Sji Hsieh Yoean, den vroegeren militairen gouverneur van Kiangsoe, trekken in wan orde uit Tsjekiang terug voor de voorhoede, die Tsjang tso-lin uit de Russische uitge wekenen in Mantsjoerije heeft gevormd en aan Loe Yoeng Hsiang, den militairen gou verneur van Tsjekiang, voor de onderwer ping van Kiangsoe heeft geleend. Gevreesd wordt voor een invasie van soldaten te Sjanghai, De te Sjanghai aanwezige buiten- landsche troepenmacht telt slechts duizend man. De „North-China Daily News" dringt er bij de mogendheden op aan, een voldoende troepenmacht te zenden om toezicht te hou den op de spoorwegen en de neutrale zóne om de nederzettingen te handhaven. ROTTERDAM, 19 Jan. Buitenlandsche granen vast. Rogge Zuid-Russische loco f 18 a 25, La Plata loco f 17.50, Western loco f 16.60 a f 16.70, Gerst, Zuid Russische lo co f 268 Donau loco f 264 48 p. Malting f 267, stoomend f 264 Marocco loco f 258. Haver Canada 2 loco f 14.35, idem 3 loco f 13.80 48 p. White Clipped loco f 12.75, Pommersche loco f 13.20, Maïs La Plata aangekomen f 249, stoomend f 249 a 251 naar aankomst Galfox loccrf 252, stoomend f 249 a 250, Bulgarije stoomend f 249 a 250; Odessa stoomend f 248. Ajuin. Aanvoer middelmatig, kleine f 8 groote f 6.40. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7.50 a f 10.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 556 vette runderen, 228 vette en graskalveren, 539 schapen of lammeren 1303 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115 120 ct., 2e kw. 110105 ct., 3e kw. 95 85 ct., ossen le kw. 115117% ct., 2e kw. 10595 ct., 3e kw. 9080 ct., kalveren le kw. 190—210 ct., 2e kw. 165—145 ct., 3e 'kw. 125105 ct., schapen le kw. 90100 ct., 2e kw. 8070 ct., 3e kw. 60 ct., lamme ren 105115 ct., varkens le kw. 7476 ct., 2e kw. 7270 ct., 3e kw. 6864 ct-, licht soort 6669 ct., alles per Kg. Vet vee en vette kalveren met zeer mati gen handel tot mindere prijzen dan vorige week. Schapen en lammeren zeer matig ver handeld. Varkens vlug verhandeld tot iets vastere prijzen. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2324, zaai f 2728, mosterdzaad bruin f 6870, id. geel f 3032, blauw maanzaad f 4546, karwijzaad f 3638, koolzaad f 2728, ka nariezaad f 3435, zonnebloempitten f 18% -19%. Vlas. Aanvoer 31.200 Kg. blauw f 1.70 2.40, 14.400 Kg. Holl .geel f 1.80—2.45, 5000 Kg. Groningsch f 1.80—2.25, 13.100 Kg. wit Zeeuwsch f 1.602.05, 1000 Kg. dauwroot f 1.502. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.20 f 6, id. blauwe f 5.206, poters f 3.25 4.25, Zeeuwsche eigenheimers f 5.405.60, blauwe eigenheimers f 5.405.75, Briel- sche eigenheimers f 5.606.20, bravo's, f 5.256, Redstar f 4.504.80. Binnenlandsche granen. Tarwe met ruim aanbod, in ae afwij Kende quaüteiten prijs houdend overigens flauw en onveranderd f 116, extra puike daarboven. Rogge vaster f 1414 Gerst chevalier f 1515%. Haver lager bij ruim aanbod f 1012.25. Erwten, kleine groene in de beste soorten onveranderd, overigens moeilijk te verkoo- pen f 1317 Kroon-lager f 1417 Schik- kers onveranderd f 1520. Bruine boonen prijshoudend f 1625% naar qualiteit. TIEL, 19 Jan. (Weekmarkten). Var kens. Op de markt waren aangevoerd 243 varkens en 238 biggen. Prijshoudend. Var kens f 25100, biggen f 614. Granen. De aanvoer van tarwe was wat beter dan vorige week. Ze werd iets hooger verkocht. Rogge langzaam opgeruimd. Haver minder begeerd. Groene erwten werden al meer geveild. Buitenlandsche voederartikelen vast. Tarwe f 9.50—10.75; rogge f 7.50 8.25;'gerst f 6.507; haver f 45.50; groene erwten f 10.7513.50; alles per hl. Boter en eieren. Van boter was 30 kg ter markt. De hoogste prijs was als die der vorige week; de mindere kwaliteiten waren 30 cent lager. De prijs was heden f2.102.60 per kg. Eieren waren bij gelijken aanvoer als vori ge week (40.000 stuks) 1 a 2 cent lager 9% 10 cent per stuk. Kleine 6 cent. WINSCHOTEN, 19 Jan. (Weekmarkt). Aangevoerd waren 15 paarden, 296 var kens, 35 schapen en 8 geiten. Prijzen werk paarden f 120160, slachtpaarden f 85 120, biggen f 1218, loopvarkens f 2230, oude varkens f 80110, drachtige varkens f 75120, vette varkens 3537, Londensche varkens 3132, zouters 3234, alles per halve kg; geiten f 8—16. Lager noteerden: tweede soort werkpaarden, 2e soort slacht paarden, tweede soort drachtige schapen, de beste loopvarkens, tweede soort oude varkens, tweede soort drachtige varkens, tweede soort vette varkens, Londensche var kens en zouters, belangrijk lager de beste werkpaarden, de beste slachtpaarden en de beste drachtige schapen hoogere prijzen werden bedongen voor tweede soort loop varkens den geiten, belangrijk hoogere voor de beste vette schapen, terwijl in één doen waren tweede soort vette schapen, vette lammeren, biggen, de beste oude varkens, de beste drachtige Varkens en de beste vette varkens. De handel in paarden was vlug overigens redelijk. AMSTERDAM, 19 Jan. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 496 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le qual. 124130 ct., 2e qual. 105120 ct., 3e qual. 90 ct. per kg slachtgewicht: 70 melk- en kalfkoeien f 275525 per stuk: 65 vette kalveren, 2e qual. 1J0120 ct., 3e qual. 92108 ct., per kg levend gewicht; 70 nuchtere kalveren f 1625, 81 schapen f 5058, 824 vette varkens, Holl. le qual. 9092 ct., 3e qual. 8488 ct., Overz. en Geldersche le qual. 9092 ct., per kg slachtgewicht; 15 paarden f 200—350. Buitenl. granen. (Op V. A. G. condities). Maïs. La Plata boord/spoor disponibel f 252, stoomende f 251, Febr./April levering f 254, Donau/Galfox stoomende f 250, Java mixed disp. f 251, id. witte loco f 250. Gerst. Malting disp. f 286. Lijnkoeken. S. K., N. Amerik. zaad dagelijks verwacht f 14.85, Amerikaansche disp. f 14.60, prima Western disp. f 14.75. Binnenl. Granen. (Boerennoteering.) Voer- tarwe f 1012, tarwe nieuwe f 12—16, rogge f 14, haver f 1012, duiveboonen f 1415, paardeboonen f 12%13, bruine boonen f 2123, groene erwten f 1416%, alles per 100 kg; karwei per 50 kg f 20%21. AMSTERDAM, 19 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Ds aard appelprijzen bleven heden onveranderd. ALKMAAR, 19 Jan. Varkens. Aange voerd 887 vette varkens. Prijzen zware f 0.72- 0.76, zouters f 0.709.72, Londensche f 0,60- 0.70. APELDOORN, 19 Jan. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen f 8.50 a 10.50, gemid deld f 9.50. Handel vlug. UTRECHT, 19 Jan. Paarden. Op de paardenmarkt waren aangevoerd 1000 stuks. Weeldepaarden golden f 550650, werk paarden f 300500, oude paarden f lOO-r- 250, 1 %-jarige veulens f 250350, 2-j'arige veulens f 300450, jonge veulens f 125 200, hitten f 150—300. EDE, 19 Jan. (Weekmarkt). Eieren f 8 10 per 100 st. Biggen f 10—18 per stuk. Aanvoer 45.000 eieren, 80 biggen. GORINCHEM, 19 Jan. Vee. Aangevoerd waren 96 koeien, 119 overloopers, 6 nuch tere kalveren 289 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 400500, melkkoeien f320—390, kalfvaarzen f 250—350, guste vaarzen f 200—250, pinken f 100—150, nuchtere kalveren fok f 1825, pinken kalveren fok f 1825, idem export f 10 15, Overloopers f 2045, biggen f 1016. Boter, f 1.35—1.40 per Kg. Eieren 8—9 ct. per stuk. Weinig handel. KAMPEN, 19 Jan. (Weekbericht). Eie ren. Aanvoer 20.000 stuks f 8.5010 per 100 stuks Boter f 2.60 per Kg. kippen f 1.75—2.50, konijnen f 1.80—2.25 per stuk; Russchen matten f 1013 per rol. NIJMEGEN, 19 Jan. (Weekmarkt) Var, kens. Aanvoer 82 ve;te varkens per Kg- 3638 ct., 484 biggen f 1016 per stuk. Handel vlug. Vee. 25 vette koeien per Kg, 6560 ct. 12 vette kalveren per Kg. 5058 ct.; 102 nuchtere kalveren f 1525. Eieren. Aanvoer 35000 kippen-, prijs per 10Ó stuks f8.50—9.50. TIEL, ;19 Jan. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging) Goudreinetten 922 ct., bel lefleur 815 ct., stoofperen 46 ct., win- terjannen 57 ct., zoete appels 812 ct., binderzoet 712 ct., bergemotten 68 ct„ holgaten 58 ct., alles er Kg. R.K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- merland". Prijsnoteering van 19 Jan.: Witlof 1426; Spruiten 823; Appelen 15 22 per K.G. Gele kool 36; Roode kool 38; Groene kool 35, per 100. Wortelen 35; Prei 820; Selderie 37; Pieterselie 46, per bos. Knolselderie 6—12; Aard appelen 9 per k.g. Andijvie 1:353; Boe- rekool 1555 per kist. Koolrapen 3 p. k.g. IJMUIDEN, 19 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 1 stoomtrawler, 14 loggers en 5 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f 2.202, tongen f 2.201.50 per Kg. griet f 3828 gr. schol f 4836, md. schol f 3937, zetschol f 4335, kl. schol f 3423, 209, scharren f 14.50 6.20 per 50 Kg. roggen f 1713 per hoop, vleet f 1.400.75 per stuk, pieterman en poon f 12, gr. schelvisch f 57—41, md. schel visch f 5741md. schelvisch f 2816, f 10.507 per 50 Kg. kabeljauw f 8070 per 125 Kg. gr. gullen f 25, kl. gullen f 14 13, wijting f 106.50 per 50 Kg. ROERMOND, 19 Jan. Eieren. Aanvoer 875.000 stuks. Hoogste prijs f 11,20, middel- f9.20, laagste f7.20. Z. D. H, de Bisschop van Haarlem htjcft de volgende W. E. Heeren benoemd tot pastoor; te Overveen, G, van Niekerk, te Schermerhorn C. J. Blankenou, die kape laan was te Heer-Hugowaard (H Hart); tot rector: te Naaldwijk (St. Martinus-Gesticht) !J. Stieger; tot pastoor: te Putjenhorn Ch. Querclle, Achthuizen. H. Warnink, Schie dam (H. Hart) J. Möller, die rector was te 's Hage. Benoemd t'ot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, L. B. Theissling Mag. gene raal van de orde der Dominicanen te Rome BERLIJN, 19 Jan. Het nieuwe rijkska binet is thans volledig geworden door de benoeming van den „Ministerialdirektor" bij het dept. van financiën vonv Schlieben tot minister van financiën- en den staatssecre taris bij het ministerie van verkeerswezen Krohne tot minister van verkeer, terwijl de rijkskanselier zelf nog het ministerie voor de bezette gebieden heeft genomen. BERLIJN, 19 Jan. Na de voorstelling van het nieuwe rijkskabinet in den Rijksdag verklaarde dr. Luther in de regeeringsvcr- klaring in de eerste plaats, dat de regeering door volkomen zakelijken arbeid het dui delijke doel van den Duitschen wederop bouw nader wenscht te komen, waartoe zij een beroep doet op alle partijen, die den staat gunstig gezind zijn. De juridische grondslag voor den arbeid der rijksregeering, aldus de rijkskanselier, is de republikeinsche grondwet van Weimar. Elke poging, een wijziging daarvan langs ge- welddadigen of anderen onwetteüjken weg tot stand te brengen, zal de rijksregeering als hoogverraad met kracht verijdelen en doen vervolgen. Vooral ook bij den republi- keinschen staatsvorm is de handhaving der staatsgedachte een eerste eisch voor de kracht van den staat. Met haar buitenlandsche politiek wil de Duitsche regeering de totstandkoming van een wezenlijken duurzamen vrede onder alle volken bevorderen. De richting dezer poli tiek wordt ook voor de nieuwe regeering, wat de bijzonderheden betreft, door de over eenkomst van Londen bepaald. Duurzame toestanden in Europa vormen den grondslag voor de oplossing der herstelquaestie, waar naar in die overeenkomst wordt gestreefd. De desbetreffende rijkswetten zullen wij loyaal uitvoeren, zooals wij de loyale uit voering der overeenkonjst door onze tegen partij verwachten. De door de overeenkomst van Londen veroorzaakte politieke en moreele ontspan ning onder het Duitsche volk werd helaas zeer ongunstig beïnvloed dcor de niet-ont- ruiming der noordelijke zone van Rijnland. De rijksregeering handhaaft derhalve het standpunt van haar voorgangster dienaan gaande. De handhaving der bezetting der noordelijke zone beteekent het niet-vervul- len van rechtmatige aanspraken, die uit het verdrag van Versailles voortvloeien, en is openlijk in strijd met den geest en de grond beginselen der overeenkomst van Londen. Ten aanzien van de motiveering der niet- Qntruiming met beweerde tekortkomingen van Duitschland inzake dc ontwapenings- quaeslie staat de rijksregeering op het standpunt, uiteengezet in het antwoord der voormalige regeering aan de geallieerden en herhaalt het daarin uitgesproken verlangen, dat het aangekondigde materiaal haar ten spoedigste zal worden medegedeeld, opdat zij haar houding kan bepalen. Tevens zal de rijksregeering al het mogelijke doen om door onderhandelingen een spoedige ontruiming der noordelijke zone van het Rijnland te verkrijgen, zonder welke een bevestiging der politieke en économische toestanden in Duitschland en geheel Europa niet mogelijk is Wat overigens de uitvoering der overeen komst van Londen betreft, constateert de regeering met voldoening, dat dc samen werking met de door deze overeenkomst uitgestelde buitenlandsche bureaux tot dus ver zakelijk en zonder wrijving is geschied. In volkomen overeenstemming met het kabinet acht ik het een van de belangrijk ste gedeelten mijner laak de quaestics, welke met ffe overeenkomst van Londen in verband staan, met opmerkzaamheid te vol gen en speciaal de uitvoering der verplich tingen, welke wij op ons hebben genomen, te verzekeren. Even krachtig zal ik er naak streven de noodzakelijk blijkende verplich tingen en verbeteringen le verkrijgen. De positie van Duitschland ten opzichte van den Volkenbond is uiteengezet in het memorandum der rijksregeering aan dc sta ten, die in den Volkenbondsraad zijn ver tegenwoordigd en in een brief aan het Se cretariaat. De rijksregeering volgt met opmerkzaam heid dc ontwikkeling der Volkcnbondsidec, maar zij handhaaft de voorwaarden, welke de vorige regeering voor Duitschlands toe treding tot den Bond heeft gesteld. In verband met de Volkenbondskwestie zal de rijksregeering de pogingen voortzetten om Duitschland te bevrijden van dc onrecht matige beschuldiging in het verdrag van Ver sailles inzake de schuld aan den oorlog. Overgaande tot de bespreking van het feit, dat op 10 Januari de kluisters van het Duit sche economische leven zijn gestaakt, ver klaarde dr. Luther, dat hét Duitsche bedrijfs leven weder een deel moest worden van het economische leven der wereld. Wij moeten meer Duitsche producten uitvoeren dan tot dusver, om daardoor met de verhooging on zer koopkracht de wereldconsumptie te be vorderen. Slechts op deze wijze kan de pas sieve handelsbalans worden verbeterd en door deze actief te maken de vervulling onzer internationale verplichtingen wo'rden gewaarborgd. Voor zoover voorloopige of definitieve re gelingen bij de onderhandelingen tot dusver niet werden bereikt, zal de rijksregeering trachten het Duitsche bedrijfsleven elke mo gelijke verlichting te verschaffen. Zij zal zich deswege verzetten tegen alle maatregelen, welke de Duitsche handelsvrijheid beperken en zal zoeken naar oplossingen, welke be rusten op de gelijke eerbiediging der we- derzijdsche belangen der handeldrijvende volken. Op binnenlandsch economisch gebied ten slotte wil de regeering alle scheppende krachten van het Duitsche volk tot het hoogste prestatievermogen ontplooien om door de versterking van het Duitsche eco nomische leven ook den sociaal-politieken arbeid binnen het kader van het econo misch mogelijke te bevestigen. Inzake de valorisatie, de financieele ver effening en de belastingwetgeving zal de rijksregeering de reeds voorbereide wetten ten spoedigste bij den rijksdag indienen. De aan het Duitsche volk opgelegde belastingen zullen ook na de invoering der belastingher vorming nog buitengewoon hoog blijven. De j rijksregeering zal echter baar best doen te j leiden paar een duurzame saneering. De het I Duitsche volk drukkende nood zal slechts j geleidelijk kunnen worden gelenigd. BERLIJN, 19 Jan. Het curatorium van de Oldenburgsche Staatsbank heeft met den Oldenburgschen ministerpresident von Finck en den *01denburgschen minister Stein de crediettransacties van deze Staatsbank in het bijzonder met het Barmat- concern gecontroleerd en is tot de conclusie gekomen, dat transacties van een omvang als de Staatsbank met het Barmat- mat-concern, beeft gesloten, niet zonder voorafgegane goedkeuring van den raad van commissarissen en van 't curatorium tot stand had moeten komen. Vastgesteld werd, dat bedoelde transacties op eigen verant woordelijkheid door de directie van de Staatsbank waren gesloten, met de bedoe ling om zoo goedkoop mogelijk geld voor de binnenlandsche (Oldenburgsche) staatshuis houding ter beschikking te krijgen. De Staatsbank heeft van de Rijkspost door be middeling van dé Bremer Privatbank (die tot het Barmat-concern belioort) in het geheel 10 millioen mark crediet gekregen. Van deze 10 millioen mark heeft zij 5.3 millioen mark weer uitgeleend aan de Bremer Privat-Bank en de Merkur-Bank. De directie van de Staatsbank verklaarde, dat de garanties, die zij destijds voor deze 5.3 millioen mark heeft ontvangen, ruim vol doende waren en het onderzoek heeft uitge wezen, dat! ook thans deze onderpanden nog als voldoende kunnen worden beschouwd. De Machinenfabrik- und Eisengiesserex f. Roth A, G. te Ludwigshafen, een dochter maatschappij van de I. Roth A. G. te Berlijn heeft Zaterdagavond haar fabrieken moeten sluiten. De directie deelt mede, dat de firma surséance van betaling heeft moeten aan vragen wegens gebrek aan bedrijfskapitaal. De onderneming behoort tot het Barmat- conceri), dat voortdurend het noodige kapi taal voor de voortzetting van het bedrijf ter beschikking heeft gesteld, totdat de justitie te Berlijn ingreep en het verder verstrekken van gelden aan de concern-fabrieken ver bood. Daar echter de fabriek te Ludwigsha fen ruim van orders is voorzien, heeft de directie met een groote firma te Ludwigs hafen onderhandelingen aangeknoopt ten einde in staat te worden gesteld voldoende kapitaal voor de voortzetting van het bedrijf te verkrijgen. Men hoopt Woensdag a.s. de fabrieken weer te kunnen openen. BERLIJN, 19 Jan. Na den geweldigen ophef, dien de rechtsche pers van de affaire- Barmat heeft gemaakt in de hoop daardoor een aantal links-staande politici, in de eerste plaats sociaal-democraten, te kunnen compromitteeren, is thans de beurt aan de ünksche pers om met verontwaardiging ge wag te maken van de schandalen, die voor gekomen zijn bij de Wohnstatten G m. b. H. Men zal zich herinneren, dat deze onderne ming, die zich ten doel stelde met belang rijke subsidies van rijk en gemeente wonin gen voor ambtenaren te bouwen, aan de Trianon Film Aktien Gesellschaft zeer be langrijke credïeten heeft verleend. Dc justi tie heeft thans aanleiding gevonden om in te grijpen. Zij heeft de boeken van do Tria non Film A. G. in beslag genomen én de directie zoowel van deze Filmmaatschappij als van de Wohnstatten G. m. b. H. aan een langdurig verhoor onderworpen. Het blijkt, dat dc Wohnstatten G. m. b. H. aan de film onderneming niet minder dan 3lA millioen mark credicten heeft verleend en wél op voorspraak van eenige hooge, tot de recht sche partijen behoorende ambtenaren, die een leidende positie bij de Wohnstatten G. m. b. H. bekleedden, onder wie de „Regie- rungsrat" dr Fritz Wenzel. De directie van de Trianon Film Gesellschaft bestaat uit twee heeren, die eerst eenigen tijd geleden uit Galicië naar Berlijn zijn gekomen en die onmiddellijk met bovenbedoelde hooge amb tenaren goede betrekkingen hadden aange knoopt. Met leedvermaak wijst de Iinksche pers er op, dat dr. Wenzel een schoonzoon is van den zooeven minister van binnenland sche zaken geworden Duitsch-nationalen partijleider Schiele. Men kan zich ongeveer voorstellen, zegt het „Berliner Tageblatt", v/elk een triomfgeschreeuw de Duitsch-r.a- tionale en Deutsch-Völkische pers zou aan heffen als de schoonzoon van een republi- kcinsch minister in een dergelijk schandaal verwikkeld ware geworden. Men herinnert zich hoe ör indertijd gestookt is tegen den schoonzoon van den rijkspresiderrt (die, naar men weet, korten tijd bij Barmat in dienst Hvas geweest) met de bedoeling om den rijks president onmogelijk te maken. Natuurlijk, zegt het blad, doen wij aan een dergelijke onsmakelijke persoonlijke politiek niet mee. De persoonlijke eer van den nieuwen mi nister van binnenlandsche zaken wordt door dc vervolging, die men tegen zijn schoonzoon heeft ingesteld, niet geraakt. De partij van den heer Schiele heelt echter kort geleden bij den Rijksdag een voorstel ingediend, waarin een zoo streng mogelijke onderzoe king van de credietverieening aan concerns wordt geëischt. Natuurlijk is het noodzake lijk, dat ook de aangelegenheid van de Wohnstatten G. m. b. H. en de Trianon Film Gesellschaft eens terdege onder de loupe wordt genomen. MOSKOU, 19 Jan, Het Centraal Con der communistische partij in Rusland be sloot met op twee na algemeene stemmen en.de Centrale Commissie met algemeene stemmen en één blanco-stem tot Trotzki een categorische waarschuwing te richten en hem er aan te herinneren, dat de in achtneming der partijdiscipline niet alleen in woorden, maar ook in daden noodzake lijk is; Verder Trotzki van zijn functie te ontheffen. zijn verdere werkzaamheid in den krijgsraad onmogelijk te verklaren en voorts de beslissing ovet de quaestie van Trotzki's medewerking in het Centrale Co mité tct den eerstvolgenden partijdag uit te stellen en Trotzki mede te deelen. dat bij een nieuwe schending van een parlijbe- sluit zijn aanblijven in het politieke bu reau der partij onmogelijk wordt geacht. De discussie wordt hiermede als geslo ten beschouwd. Tn de motiveering wordt er op gewezen, dat men zich genoodzaakt heeft gezien aan het herhaald optreden van Trotzki tegen het bolsjewisme en dé partiid'scipline eens voor altijd een eind te maker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6