De'arJieiMji in de Prov. Ziekenhuizen GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. kerk en school. KUNST EN KENNIS. STADSNIEUWS. van 48 uur tot 54 uur. Verjonging TOONEEL. De gemeentebegrooting. Reorganisatie van het politiecorps ter bezui niging. Een commissie benoemd om de mogelijkheid van deze reorga nisatie te onderzoeken. Meer verlichting van Zandvoort. Thee oE koffie in de raadsvergaderingen. De post: kosten burgerwacht ge handhaafd. Klinische hulp voor de ingezetenen van Zandvoort? Het tekort aan arbeiderswoningen. f 5000 voor herstelhng der Zand- voortsche laan. Een proef met Nacovia? HAARLEMMERMEER. OVERVEEN. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. IJMUIDEN HEEMSTEDE ZANDVOORT. VELSEROORD. BINNENLANDSCH NIEUWS. Waarschuwing. H. M. de Koningin. Ontwikkeling voorbereidend Hooger en M. O. Louis Bouwmeester. Rjjkskieskringorganisatie „Helder". De arrestaties te Santpoort. Waarschuwing. I Maandagavond werd onder voorzitter schap van den heer Beeckman, burgemeester, de behandeling der gemeentebegrooting voortgezet. Afwezig de heer v. d. Werf en Weth. Molenaar. Begonnen wordt met de behandeling der posten. Bij post 13, presentiegeld voor de Raads leden, vraagt de heer v. d. PLAS of het niet mogelijk zou zijn, onder de raadszit tingen thee of koffie te serveeren. De VOORZITTER antwoordt, dat dit bij post 55, kosten van verteringen van het dagelij ksch bestuur, k?n worden behandeld. Bij post 21 onderhoud raadhuis, vraagt de heer ZWAAN of deze post niet te laag is geraamd. Bij post 22, onderhoud meubelen, doet de VOORZITTER mededeeling van een in 1926 ingekomen schrijven van den heer Hesterman, dat restauratie van twee in de raadszaal voorkomende schilderijen nood zakelijk is. Adressant stelt zich voor deze restauratie voor een in het schrijven bepaald bedrag beschikbaar. De heer GEERS vraagt of 't met raad zaam is, waar bedoeld schrijven reeds oud is, een nieuwe prijsopgave aan te vragen. Besloten wordt post 22 te verhoogen tot f 700. Onder deze besprekingen verschijnt wet houder Molenaar ter vergadering. Bij post 55 wordt het verzoek van den heer v. d. Plas, gedaan bij post 13, in bespreking gebracht. De VOORZITTER stelt voor dezen post te verhoogen met f 75. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Bij post 56 toelage aan S. Behrens, oud gemeente-bode deelt de voorzitter mede, dat van de echtgenoote van S. Behrens een verzoek is ingekomen om de toelage te mogen behouden plus vrij wonen. Weth. MOLENAAR zegt, dat het beste is, dat B. en W. dienaangaande met een voorstel komen. Aldus wordt besloten en de post wordt gehandhaafd. Bij post 59 uitkeéring der verzekerings bank „Kosmos" te Zeist voor twee oud agenten van politie, zegt de voorzitter, dat deze post gemakkelijk met f 200 kan worden verminderd. Na bespreking wordt besloten de post als nog te handhaven en nader overleg te plegen. Bij hoofdstuk III openbare veiligheid herinnert de heer BRAMSON aan zijn be zwaar van het hooge bedrag. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn: in overleg met den commissaris na te gaan of reorganisatie van het politiecorps niet mogelijk zou zijn. Namens zijn fractie stelt spr. voor een 'commissie te benoemen uit den raad, die Zal hebben na te gaan, of een reorganisatie ter bezuiniging van het politiecorps mogelijk Zal zijn. Tevens spelt spr. namens zijn fractie voor de post verlichting, groot f 11500 te verhoo gen tot f 13000 tot het aanbrengen van nieuwe lichtpunten. De heer v. d. PLAS meent, dat toch wel met het beschikbare personeel gewoekerd wordt. Spr. ontraadt daarom aanneming van het voorstel van den heer BRAMSON. De heer GEERS meent, het voorstel Bramson te moeten ondersteunen. Spr meent, dat wanneer een goede verkeers regeling werd ingesteld, men zou kunnen volstaan met 4 agenten in plaats van met 8 verkeersagenten. Ook zegt spr. dat de tijdelijke agenten in de zomermaanden niet voldeden. Ook zouden de agenten een grooter complex kunnen berijden. De heer BRAMSON zet zijn standpunt nog nader uiteen. Wanneer reorganisatie Zou kunnen worden tot stand gebracht, zou dit een belangrijke bezuiniging kunnen geven De VOORZITTER antwoordt en legt den dienst der politie uiteen, waaruit hij con cludeert, dat volstrekt geen politiepersoneel te veel is te Zandvoort. Er kunnen niet minder personen worden aangesteld bij de politie. Spr. ziet daarom niet in, waarom een Officieele commissie zou worden benoemd. Met minder politie personeel zegt spr., geen verantwoording voor de veiligheid van Zandvoort op zich te kunnen nemen. De heer GUNTERS heeft dienaangaande e®n onderhoud met den Commissaris van Politie gehad, en is tot de conclusie gekomen, dat niet beuzinigd kan worden op het poli tiepersoneel. De heer BRAMSON zegt, dat de Com missaris in een onderhoud met spr. heeft verklaard gaarne te zien, dat een commissie, uit den Raad met hem over deze zaak een bespreking zal houden. Spr. meent, dat een nadere beschouwing der zaak niets anders dan voordeel voor de gemeente kan brengen. Weth. SLEGERS zegt, dat de zaak met nieuw is. Reeds eerder werd hiervoor een commissie benoemd, doch deze bereikte geen resultaat. De pogingen stuitten in hoofdzaak af op het drieploegenstelsel en den tijdelijken agentendienst. Weth. MOLENAAR' wijst er op, dat vergeleken bij vorige jaren op deze post feeds f 34000 bezuinigd is, en dat op een tijd- st'P dat de bevolking nog minder was dan thans. Het voorstel-Bramson tot de instelling Van een commissie om te onderzoeken of Reorganisatie der politie mogelijk is, wordt :n stemming gebracht en aangenomen met S tegen 4 stemmen. Tegen stemden mevr. Weenink en de heeren Voorthuysen, Munters en v. d. Plas. In deze commissie worden dan benoemd heeren Geers, Zwaan en Padt. Bij post 61, belooning politie enz. wordt Joor den heer ZWAAN voorgesteld, de gra- Hficatie voor den rijksveldwachter groot 150terug te brengen op f 50, zooals deze °P de vorige begrooting voorkwam. Hit voorstel wordt v'erworpen. Na bespreking wordt op voorstel van den "eer v. d. BOS post 64, kosten van ambts woningen der veldwachters met f 97.50 Verminderd. Bij post 71 haldhaaft de heer öBAMSON zijn voorstel om het bedrag der ^lichting van f 11500 te verhoogen tot 13000 om meerdere lichtpunten aan te rengen, daar de verlichting in Zandvoort °nvoldoende is. Hver dit punt ontspinnen zich breede be- ,prekj'ngen. De VOORZITTER wijst er op, dat de post reeds met f 1000 is verhoogd. De heer BRAMSON meent, dat dit geld niet kan worden aangewend tot voldoende verbetering der verlichting. De heer GEERS is het met den heer Bramson eens. D h :i GUNT R3 z gl, a d: Commis sie voor publieke werken nu. -de, dat, ge zien de hooge belasting, de kosten der ver lichting niet belangrijk meer verhoogd moch ten worden. Dan wordt in stemming gebracht het voor stel om de verlichtingskosten met f 1000 te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 stemmen tegen. Tegen een bedrag van f 150 voor onder houd van 2 politie-rijwielen bij post 80 maakt de heer Zwaan bezwaar. Weth. SLEGERS zegt, dat het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat arrestanten de rijwielen beschadigden. Kosten hierdoor veroorzaakt moeten ook worden vergoed. Bij post 85, kosten van de burgerwacht stelt de heer BRAMSON voor, dezen van de begrooting te schrappen. Volgens spr. is de burgerwacht van geen nut. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen het voorstel stemden de leden Voorthuysen, Siegers, Geers, Molenaar, Gun- ters, v. d. Plas en mevr. Weenink. Bij hoofdstuk IV volksgezondheid, herin nert de heer BRAMSON aan zijn algemeene beschouwingen, waarin hij aandrong op betere voorziening in de tandheelkundige hulp voor schoolkinderen. Namens zijn fractie stelt spr. voor, B. en W. te machtigen met voorstellen te komen omtrent de tandheelkundige hulp en ver zorging bij schoolgaande kinderen. Tevens stelt hij voor, dat de raad het daarheen zal leiden, dat voorstellen den raad bereiken tot instelling van klinische hulp voor de ingezetenen. Spr. wil daarvoor een pro memorie post uittrekken. De heer PADT zegt, principieel voor deze voorstellen te zijn, doch zou liever zien, dat de heer BRAMSON later de zaak als prin- cipieële kwestie in behandeling» bracht. Deze kwestie behoort bij de behandeling der begrooting niet thuis. Na bespreking wordt het eerste voorstel omtrent tandheelkundige hulp ingetrokken. Het tweede voorstel zullen B. en W. onder- Zoeken. Bij post 113 vraagt de heer BRAMSON of voldoende toezicht gehouden wordt op den toestand van de ziekenbarakken. De VOORZITTER zegt; dat B. en W. de zaak zullen onderzoeken. Bij hoofdstuk V volkshuisvesting wijst de heer BRAMSON op het groote tekort aan arbeiderswoningen. Namens zijn fractie hoopt spr. dat B. en W. hierin een onderzoek zullen instellen. Daar om stelt spr. voor, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen komen met voorstellen ter verbetering van deze toestanden. De heer GUNTERS zegt, dat de commis sie voor publieke werken reeds een aanvrage in deze richting in behandeling heeft. B. en W. zullen de zaak onderzoeken, zij heeft de volle aandacht van dit college. Bij post 128 dringt de heer ZWAAN aan op herziening der rioleeringsbelasting en de aanslui'ing der rioleering. Tevens dringt spr. aan op overbrenging van den verhoofg- den post onderhoud van straten en pleinen naar onvoorziene uitgavenen voor dezen post een pro memorie post uit te trekken. Wat het eerste betreft, dit zullen B. en W. overwegen. De heer BRAMSON vindt de tweede op merking van den heer Zwaan juist. De wer ken, in deze verhooging bedoeld, hadden eerst als voorstel in den raad moeten komen. Ook de heer GUNTERS onderstreept dit Spr. ziet in. deze handeling van den raad een klein protest tegen de onjuiste handel wijze van B. en W. wat zijns inziens juist is Dan wordt het voorstel-ZWAAN aangeno men en een bedrag van f 23000 naar onvoor ziene uitgaven overgebracht. Bij post 132, herstelling Zandvoortsche laan, doet de heer Zwaan hetzelfde voorstel. -De heer v. d. PLAS wijst er op, dat de Zandvoortschelaan in treurigen toestand verkeert. Wil grondige herziening worden aangebracht, dan moet ongeveer 10000 M2 herbestraat worden en daarmede de post met f 5000 verhoogd worden. Dan stelt de VOORZITTER na bespreking voor, de f 11970 en f 7500 voor bestrating der Zandvoortschelaan te schrappen uit dezen post en hierin te brengen een bedrag van f 5000, voor herstelling der Zandvoortsche laan met het liggend-materiaal. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. - Bij post 133, pnderhoud plantsoenen stelt de heer Zwaan voor, dezen te verhoogen tot f 2000. De beplanting in Zandvoort is niet zooals ze wel gewenscht wordt. De heer BRAMSON sluit zich hierbij aan. De VOORZITTER acht voor de gemeente- financiën den tijd nog niet gekomen, om zulk een hoog bedrag voor beplanting uit te trekken. Ook de heer GEERS acht het niet nood zakelijk, dat bij andere hoogereui g ven voor herstelling, vo r beplanten zulk een bedrag beschikbaar wirJt gesteld. Spr. zou den post willen brengen op f 500. Na bespreking stelt de heer ZWAAN voor den post te brengen op f 1000. Dit voorstel wordt aangenomen met de heeren Geers, Voorthuysen, Siegers en Molenaar tegen. Bij post 137 dringt de heer GEERS aan op plaatsing van urinoirs in de gemeente. Momenteel zijn deze in Zandvoort niet aanwezig. Bij post 138 stelt de heer v. d. BOS voor namens' de S.D.A.P. -fractie, aan de ge meente-werklieden over de maand Februari een toeslag van één week loon uit te betalen. Besloten wordt de kwestie te zenden naar de commissie voor georganiseerd overleg. Dan wordt, wanneer men gekomen is aan post 165 de vergadering verdaagd tot Dins dagavond. SCHORSING VAN EEN RAADSLID. Door B en W. is bij den raad een voor stel aanhangig gemaakt om den heer J. W. Bres te Nieuw-Vennep, lid van den ge meenteraad, als zoodanig te schorsen, om dat hij in den winter van 1923 als onder aannemer allerlei grondwerken heeft uitge voerd bij het rioleeren van een gedeelte van den Venneperweg te Nieuw-Vennep voor rekening en ten behoeve van deze ge- meente Dit voorstel is gebaseerd of artikel 24 der gemeentewet dat o.m, bepaalt, dat ecu raadslid noch middellijk noch onmiddellijk mag deelnemen aan leveringen van roeren de zaken of aannemingen ten behoeve van de gemeente Zanguitvoering. Zondagavond gaf de R. K. Gemengde Zangvereeniging „St. Caecilia een uitvoering, met medewerking van het kinderkoor en 'n dubbel mannenkwartef uit Haarlem. Na een welkomstwoord van den geestelijk adviseur, den Weleerw. heer G. F. Schneiders, zong het koor onder leiding van den heer Jac. de Jong, te Haarlem, op zeer verdienstelijke wijze een tweetal koornum mers, vervolgens wisselde het dubbel kwar tet het uitgebreide programma af. Verschillende nummers werden goed ge zongen, o a Quam Dilecta, van Loots, O, Jesu amor( mi, van Giescn, alsmede het Do- mine salvam fac, eveneens van Giesen. Nog zong mej. Debora de Jong eenige nummers op zeer verdienstelijke wijze Onder een welverdiend applaus werd haar een bloemstuk aangeboden. Het kinderkoor gaf, behalve eenige zang nummertjes een tweetal speiHedjes ten beste. Over het algemeen is góed (tczongen. Zang en Vriendschap. Woensdagavond geeft de zangvereeniging „Zang en Vriend schap" een uitvoering in café Cornelisszn. Biljardwedstrijd. Donderdagavond zal in café Greeven een biljartwedstrijd worden gehouden tusschcn „Krijt op 1 ijd van hier en „De Roeme»'" van Krommenie Flinke verbetering. We weten niet, of de tuinbaas van „Vaart en Duin het met dit oogmerk heeft laten doen, maar wel, dat het kappen4van het hout en het opsnoeien van de hoornen op den hoek bij de brug over de Brouwersvaart een groote verbe tering is. Tot dusver was dit een zeer ge vaarlijk hoekpunt, aangezien automobilis ten elkaar hier niet konden zien naderen. Thans is 't uitzicht veel beter geworden, zcodat 't gevaar voor botsingen veel klei ner is geworden Personalia. Den 19en Februari zal de heer J. v. Geern, alhier 35 jaar onafgebro ken in dienst ziin bij de firma gebroeders Visser. Zeker een zeldzaamheid. Burgerlijke Stand. Geboren: d., v. B. J. van BoorenGeul; z. en d. v. S. van der KlugtvanAmersfoort; d„ v. M. Visser Zipp; d„ v.- B. M FrisRonde. Ondertrouwd: J. Aerts cn C. M. L. A. Ruigrokvan der Werven; G. J. van der Veldt en M. Plukker. Getrouwd: J L. Wildschut en A. M. Cor- net. Overleden; A van der Veldt, 92 j. Rumoer in de nabijhèid van kerken tij dens. godsdienstoefeningen. B. en W. stellen voor, art. 11, laatste alinea, der Alg. Politieverordening in te trekken en te vervangen door het volgende: „Met gelijke boete wordt gestraft ieder, die binnen een afstand van 150 Meter van kerken of kapellen op Zondagen, algemeen erkende Christelijke feestdagen en den Nieuwjaarsdag of een ander tijdstip, waar op in een zoodanig gebouw eene Gods dienstoefening wordt gehouden maakt met arommels, fluiten of muziekinstrumenten, of op andere rumoer verwekt worden. Zij hadden zich eenvoudig om te draaien Dc keerzijde van de mcdalic was echter niet zoo heel .aantrekkelijk. Het was en slotte bij twaalven gewor den. En onder de tonen van de pittige mu ziek ging men, oud en jong one-steppend en fox-troüend, opgewekt en zeer voldaan naar huis. Personalia. Bij Koninklijk berluit is de sluismeester E J. Jacobs, te Schellingwou- dc, met ingang van 16 Januari 1925 benoemd tot sluismeester aan de Noordzeesluizen, te IJmuiden. 1 Opdracht, Het opnieuw maken van een opgeruimden remstoe! iu het buiten- toeleidingskanaal naar de oude Noordzee sluizen alhier is opgedragen aan Gebr. Uit- slager te Amsterdam voor 3246. Teruggekeerd. Het uitgaande Zweed- sche Stoomschip „Kiruna dat te Amster dam een lading fosfaat had gelost, is met roerschade daarheen teruggekeerd, om die eerst te repareeren.. LTslandsche visch, De eerste lading IJs'andsche visch, door de Zaanshoorn vil aangebracht, heeft niet zooveel opgebracht als- men voor deze groote lading verwacht te, n.l. ruim 16000 R.K. Volksbond. Morgen, Woensdag avond vergadert de afdeeling van den Neo, R.K Volksbond in hel Vereenigingsgebouw alhier. De belangrijke agenda vermeldt o.m,: Bestuursverkiezirig, De vergadering zal met muziek van „bt. Michaël" worden opgeluisterd. geluid andere wijze MONUMENT DR. GERKE. Alhier heeft zich een Comité gevormd om gelden bijeen te brengen om een monument op te richten op het graf van wijlen dr. Gerkc Rijwielplaatje gestolen. Door een bewo ner van deze gemeente is bij de politie aangifte gedaan van den diefstal van een belastingplaatje van zijn rijwiel. Daar hij echter niet met zekerheid kan opgeven waar de diefstal'is geschied, is opsporing van den dief nog moeielijker dan anders." Ooheffing van het georganiseerd overleg te Zandvoort. Naar aanleiding vén de besprekingen in den raad bij het geval van den agent Okkenburg, verneemt 'de „O. H. Crt,", dat het in hef^.,voornemen van een of meer raadsleden Jlgt een voorstel in te dienen, om het georganiseerd overleg op te heffen. Ie Lustrum van den R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrouwenbond, afd. Vclseroord, vierde Zondag zijn le lustrum. 's Morgens werd een K. Mis opgedragen voor den bond, waaronder zoo goed als alle leden ter H. Tafel naderden. De geestelijke adviseur, Pater Alexander, hield n schoone toepasselijke predicatie. 's A.vonds werd er uitbundig feest gevierd in het St, F'delisgebouw, zcoals alleen vrouwen dat schijnen te kunnen. Het koste lijk samengesteld programma beloofde al heel wat, maar de verwachtingen zijn nog zeer overtroffen. De presidente, Mej. v. d. Corput, sprak 'n keurig openingswoord, waarin zij in 't kort memoreerde de groei van de afdeeling, die met 60 leden begonnen nu reeds meer dan 200 leden telt. "Zij heette verder welkom de besturen van andere afdeelingen en ver- eenigingen, die van hun belangstelling blijk gaven. Hierna werd het bondslied gezongen. Dan sprak de geestelijk adviseur, Pater Alexander, zijn felicitatie uit, 'n felicitatie, die 'n enthousiaste rede werd, waarin hij aan zijn liefde en bewondering voor de Roomsche Vrouwenbeweging uiting gaf. Het Haarlerasch muziek-ensemble „Nut en Genoegen" bracht de feeststemming er in door eenige opgewekte nummers- ten ge- hoore te brengen. Dc Zeer Eerw. Pater Rector en afge vaardigden van verschillende vercenigin.gen maakien daarna van de geboden gelegenheid gebruik om den feestvierenden bond te complimenteeren Och: werden bloemen aan geboden. De Prop. Club van den Vrouwenbond „St. Jeanne d'Arc" bracht een verrassing voor den mede-oprichter en de ziel van den Bond, Pater Alexander, wien trouwens heel wat verdiende pluimen op den hoed werden gestoken. Een versierd schip bemand met dames „voer" het tconee! op. Het stelde voor de R. K. Vrouwenhond afd. Velser- öerd. Aan het roer zal Pater Alexander, ten minste zijn goed gelijkende beeltenis. Eenige dames declameerden bierbij aardige verzen, waarin hulde werd gebracht aan de stuur manskunst van den Geestelijken adviseur. Daarna gcncten wii van dc groote melo dramatische revue ..Hoe Proef Je'm opge voerd door de leden van ..St. Jeanne d'Arc' Verschillende lotgevallen van den Bond werden op aardige wijze voorgesteld. De apotheose was werkelijk prachtig en stelde voor een hulde van den Bond aan zijn Patrones, Maria Onbevlekt Ontvangen Na de pauze waren de leden van „St. Jeanne d'Arc", om zoo tc zeggen, niet van de planken af te skin Hulde aan hun on vermoeid werken! Aan hen komt toe het leeuwenaandeel van het succes. Een vijftal allerleuksie voordrachten werden opge voerd, waarom smakelijk Gelachen werd. De laatste en de aardigste was ,,De vrijstertics van Overschie" Het bleek, dat ,,de vrijster- tjes" van twee kanten bekeken konden De Minister van Financiën brengt ter al gemeene kennis, da! de oprichting van een bureau voor' belastinginning door G. A. Wei man, te Diemen, bij welke oprichting mel ding is gemaakt van liet feit, dat het Depar tement van Financiën van de zaak kennis draagt, in geen enkel opzicht de instemming heeft" van het Departement van Financiën. (Stct.j De plechtigheid der promotie tot doctor in de rechtswetenschap. Naar wij vernemen zal de plechtigheid der premotie honoris causa, tot doctor in dc rechtswetenschap van H. M.. de Koningin, op 9 Februari a.s„ behalve door Z. K H. Prins Hendrik, ook worden bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prin ses Juliana. Een staatscommissie ingesteld. Ingesteld is een Staatscommissie, welke er rapport over zal hebben uit te brengen in hoever de regeering met inachtneming der grenzen, welke de openbare kas stelt, een normale ontwikkeling van voorbereidend en hooger onderwijs kan mogelijk maken en een redelijk verband kan bevorderen tus- schen de salarissen van bet personeel bij dat onderwijs aan rijks-, gemeente- en bij zondere scholen werkzaam. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd mr V H Rutgers, lid der Tweede Kamel en van Gedep. Staten van Zuid-Holland te 's Hagc secretaris is de heer H. Smallegange, commies bij het Departement van 0„ K. en W„ :n Den Haag. De voorzitter wijst er op, dat deze pun-zou eene dergelijke verlenging niet toestaan voor het personeel aan het P. E. N. en het P. W. Nr Verschil van gevoelen blijft wel is waar denk baar, in hoeverre deze beperking ook geldt ten aanzien van het technisch personeel var de Prov. Ziekenhuizen, doch Ged. Stater zijn van oordeel, dat het in elk geval in be ginsel onjuist is, den rechtstoestand van vol komen gelijksoortig personeel ongelijk te ma ken. Dit bezwaar geldt niet voor het verplegenc personeel, aangezien dit personeel eene ge heel aparte groep vormt, welke niet bij de an dere takken van dienst voorkomt, zoodat eent vergelijking met andere betrekkingen hiet bezwaarlijk opgaat. Hoe noode Ged. Staten er toe overgaat voor te stellen een maatregel in te voeren, die de instemming van 4 der 5 van de in het ge organiseerd overleg vertegenwoordigde or ganisaties mist, kunnen zij toch geen vrij heid vindee het aanvankelijk advies der Voor- loopige Commissie te volgen en tot 1 Januari 1926 de werking der reeds aanvaarde bezuini gingsmaatregelen af te wachten. Naar hun oordeel toch is er geen maatregel aan te wij ten in het beginselprogram of in het pro gram 1922 zijn opgenomen en het program van actie dc meest urgente naar voren brengt. De heer Groen vraagt nu wat het meest urgent is: de practische politiek of de be- ginselpolitiek Spr. acht deze laatste het meest urgent. - De heer Schaper (Krommenie) meent te weten, waarom de voorzitter ontraadt deze beginselpunten in het program van actie op te nemen, n.l, om geen beletsel in den weg te leggen voor de coalitie. Als dat het mo tief van den voorzitter mocht zijn, dan wil spr. er cp wijzen, dat de coalitie er niet mag zijn ten koste van de punten, die wij urgent achten. De voorzitter zegt, dat de discussie tus- scber. hem en den heer Groen niet in het teeken der coalitie staalt. Spr. is bereid aan het verlangen van den heer Groen te vol doen. De heer Groen stelt een hieuw program mapunt voor: bevordering van het wel vaartspeil én voorziening in de behoefte aan cultuurgrond. Alkmaar beeft een dergelijk voorstel. Dit wordt na eenige aanvulling aangenomen. Thans is aan de orde; Goedkeuring van Een Rijksloelage van 1000, Louis Bouwmeester heeft van den Minis ter van O., K. en W. een officieel schrijven ontvangen, meldende, dat hem door t Rijk een toelage van 1Ö00 per jaar is toegekend, te betalen in 4 driemaandelijksche termiWen, Zaterdagmiddag te half drie kwam de Rijkskieskringorganisatie „Helder" in 't Gulden Vlies te Alkmaar in jaarvergade ring bijeen. Na een openingswoord van den voor zitter Mr, A. J. M. Leesberg en goedkeu ring der notulen, bracht de secretaris zijn jaarverslag en de penningmeester zijn re kening en verantwoording uit. Dc ontvang sten bedragen J 2104.36, de uitgaven 2001.39. Naar de penningmeester o.m, mededeelde in de stand der kas van den Statenkieskring Hoorn zoodanig, dat waar schijnlijk van contributieheffing in 1925 kan worden afgezien. De afd. Wognum wordt aangewezen voor het nazien der rekening 1925. Dan wordt behandeld het conceptprogram van actie. Op punt 1 was ingekomen een amende- ment-Aikmaar die voorstelt te lezen „ver sterking" De vergadering gaat hiermede accoord. Op punt 2 zijn amendementen ingeko men van Alkmaar, Hoorn, Wormer, Zuid- Scharwoude en Purmerend, Zij houden in doorvoering van de handhaving, consequ ente doorvoering, zoo mogelijk doorvoe ring enz., gelijkstelling van hel voorberei dend onderwijs c.d. Na eenige discussie stelt het Kringbe- stuur te lezen: „handhaving en zoo moge lijk doorvoering wat goed gevonden wordt. Het amendement om toe te voegen „bewaarschoolonderwijs", wordt verwor pen, evenals een voorstel om het onder wijs terug te brengen op het peil van 1920. Op punt 3 dient Zaandam een aantal amendementen in (De wenschen van St. Michael 3a-h.)Deze amendementen worden bij roepstemming verworpen, behalve de punten D. E. G., waarvan D. wordt ver worpen en E. van G. worden aangenomen, met resp. 8715. 7918 en 6828 stem men. Op punt 4 dient Zaandam een amende ment in (St. Michael) wat wordt verwor pen. Een amendement-Alkmaar: zoo mo gelijk samenvoeging der departementen van oorlog en marine wordt door het kringbestuur overgenomen en door de ver gadering goedgekeurd. Op punt 7 (wijziging art, 123 N. I. re- geeringsrcglcment, toegevoegd door het kringbestuur) zijn amendementen ingeko men van Alkmaai en Hoorn, strekkende te komen tot algcheele afschaffing. Deze amendementen worden overgenomen en goedgekeurd. De heer Jac. Groen Az. (Zd.- Scharwoude) ach'het gewenscht, dat in het verkiezingsprogram de beginselen op den voorgrond worden gesteld: godsdienstvrij heid, bestrijding der onzedelijkheid, en be vordering van Zondagsheiliging. Spr. wijst er op, dat in het program der C.-H een clausule is opgenomen: bestuur van ons land in protestantschen zin.Spr. acht het gewenscht, dat wij, katholieken, dc be lemmering, die onzen godsdienst in den weg worden gelegd, trachten op te heffen. Als de C.-H. zoo sterk in hun formuleering zijn, kunnen wij dat ook. het besluit van het Bondsbestuur inzake I 2en> welke de vermindering van de lasten der ziekenhuizen op zoo snelle en effectieve wijze zal bewerkstelligen als eene hernieuwde verlenging van den arbeidstijd van het verple gend personeel, waardoor eene belangrijke afvloeiing van dat personeel mogelijk zal wor den. De noodzakelijkheid erkennende, dat de kostende prijs der verpleging per patient be langrijk daalt, en 't belang dat hiermede voer den provincialen belastingbetaler is gemoeid afwegende tegen het belang van het verple gend personeel bij behoud van den bestaan- den arbeidstijd, gevoelen zij zich niet gerech tigd ten deze een maatregel achterwege te laten, die, hoezeer een offer voor de betrokke nen beteekenende, toch allerminst als een hun aangedaan onrecht kan worden be schouwd. Zij zijn het namelijk ten volle met de Bezuinigingscommissie eens, dat een ar beidstijd. van 54 uren geenszins eene over matige geestelijke of lichamelijke inspanning van de betrokkenen vordert en evenmin een gevaar voor eene blijvend goede verpleging der patiënten oplevert. Er zij in dit verband op gewezen, dat blijkens het medegedeelde op blz. 13 en 14 van het eerste Bezuinigings rapport, de Provinciale Ziekenhuizen de eenige krankzinnigengestichten in Nederland zijn, waar voor het verplegend personeel een kortere wekelijksche arbeidsduur dan die van 54 uren geldt en dat ook de wetgever in artikel 65 der Arbeidswet 1919 heeft uit gesproken, dat ce 55 u re arb iisweekvoor „arbeiders in verplegingsinrichtingen" op gelijke lijn is te stellen met de 48-urige ar- beids-week voor gewonen vakarbeid. „St. Michaël' Het kringbestuur stelt voor dit besluit voorwaardelijk goed te keuren, voor zoover dc onderhandelingen van prof. Aen- genent nog niet zijn beëindigd. Verschillende heeren stellen voor dit punt van de agenda af te voeren totdat het re sultaat der onderhandelingen bekend is. Na eenige discussie vindt het kringbe stuur dit goed, maar behoudt zich het recht voor dan weer een vergadering te beleggen. Op de vraag, wat er zal gebeuren als de onderhandelingen slechts enkele dagen vóór de, Bondsvergadering zijn geëindigd cn er geen tijd meer is een kringvergadering bij een te roepen, antwoordt de voorzitter, dat dat punt dan van de Bondsagenda afgevoerd zal worden. Dan wordt het verslag van het adviscc- rend college uitgebracht. De datum, waar binnen de* kiesvereenigingen candidaten voor dc Tweede Kamer kunnen stellen, wordt vastgesteld op 21 Februari. Tot af gevaardigden naaf de Bondsvergadering wor den gekozen de heeren Stultiens, Hoorn; dr. Rive, Uitgeest; en Jac, Groen Az„ Zd. Scharwoude. In de rondvraag deelt de heer Stultiens, Hoorn, .mede, dat zijn kiesvereeniging de volgende molie heeft gesteld: „De R.K Kiesvereeniging te Hoorn, hoe wel erkennende de groote verdiensten van den Bondsvoorzitter, voor de partij en het verleden is van oordeel, dat door den Bondsvoorzitter op gewichtige momenten niet steeds met de voor die functie noo- dige tact wordt opgetreden, hetgeen scha delijk moet worden geacht voor de R.K. Staatspartij en stelt voor deze over te ne men. Dit voorstel wordt aangehouden tot een volgende vergaderjfig. Ged. Staten stellen voor, te bepalen, dat de wekelijksche arbeidstijd voor het verplegend personeel bij dc Prov. Ziekenhuizen 54 uren zal bedragen. Aan de toelichting is het volgende ont leend De Bezuinigingscommissie voor de Pro vinciale Ziekenhuizen heeft in een drietal rapporten, onderscheidenlijk gedateerd 15 Mei, 17 Juni en 23 September 1924, hare be vindingen nedergelegd en verschillende voor stellen aan de Prov. Staten gedaan ten einde tot een belangrijke bezuiniging bij genoemde takken van dienst te geraken. Ged. Staten hebben omtrent die voorstel len, zooverre zij op personeelsaangelegenhe den betrekking hebben, het advies ingewon nen van de Voorloopige Commissie voor ge organiseerd overleg, terwijl de commissies van bestuur in de gelegenheid zijn gesteld hun oordeel uit te spreken aangaande de voor stellen welke meer met dè interne organisa tie der Ziekenhuizen in verband staan. Laatst bedoeld advies zal eerst dezer dagen bij Ged. Staten inkomen, zoodat zij omtrent de daarin behandelde punten nog niet in de gelegenheid zijn geweest hun standpunt te bepalen. Zij scheiden daarom de bespreking van eerstge- j noemde groep van onderwerpen en de voor stellen af van de behandeling der overige punten, waaromtrent zij eerlang een voorstel zullen doen. Het eerste concrete voorstel der Commissie strekt er toe om „in overeenstemming met de nog niet ingevoerde bepalingen der Arbeids wet 1919, welke voor het verplegend personeel aan ziekenhuizen een maximum arbeidstijd van 55 uur stellen, ten aanzien van invoering van de 55-urige werkweek met belangheb benden in overleg te treden." Dit overleg heeft plaats gevonden. Nadat de voorloopige commissie voor georganiseerd overleg bereids vóór het verschijnen van het eerste bezuinigingsrapport als haar oordeel had uitgesproken, dat het aanbeveling ver diende voorloopig, althans tot 1 Januari 1926, met het in overweging nemen van andere ingrijpende bezuinigingsmaatregelen als bij voorbeeld salarisverlaging of het heffen van pensioensbijdragen te wachten, tot kon wor den nagegaan, welke bezuiniging kon wor den bereikt door de maatregelen, waarom trent overeenstemming was verkregen (in voering 48-urige arbeidsweek voor het niet- administratief personeel, het aangaan van arbeidsovereenkomsten met bepaalde groe pen, technische herziening van 't salarisregle ment,) stelden Ged. Staten aan die commissie de vraag, in hoeverre kennisneming van het eerste rapport wijziging in de door haar uitge brachte adviezen zou brengen. Stelde het georganiseerd overleg zich aanvankelijk op het standpunt, dat er geen aanleiding bestond op het eens gegeven advies terug te komen, ten slotte besloot de commissie in meerderheid (6 stemmen tegen 4) Ged. Staten tot invoe ring der 54-urige arbeidsweek Voor het ver plegend personeel te adviseeren. Werkelijke overeenstemming met het personeel 4 der 5 organisaties stemden tegen werd echter riiet bereikt. Het advies van de meerderheid in het geor ganiseerd overleg wijkt wat het aantal arbeids uren per week betreft, eenigermate af van bovengenoemd voorstel der Bezuinigings commissie. Ged. Staten vereenigen zich^met het ad- I had? „ONS VROUWTJE". Blijspel door Avery Hopwood, N.V. Ver- eenigd Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. 't Moet voor de auteurs 'n ontmoedigend gezicht zijn, zoo'n voor drie-kwart ledige zaal. Dat 't Zaterdagavond was, verklaart niets én 'n blijspel met dezen titel doet het uitgaand publick toch wel iets verwachter. Óf de afwezigen veel gemist hebben Het blijspel met zijn aardigen opzet in het eerste bedrijf, wordt in het tweede met één slag tot 'n doodgewone klucht en komt daar ook in het derde en laatste slechts nu en dan boven uit. 't Zou heel onbeduidend zijn ge weest, als 't niet zoo uitstekend gespeeld was. Kitty Perrin-Kluppell was „Ons Vrouw tje", met den klemtoon op óns. Want de bekoorlijke, maar hopeloos coquette en op pervlakkige Dodo houdt wel veel van haar man en van hem alleen maar 't is haar e :n behoefte steeds een kring van vereerders om zich heen te hebben. Dat maakt haar echtgenoot met reden ja- loersch en ongelukkig., maar als Dodo het eene uur ernstig belooft, haar onverantwoor delijk spel te staken, is zij het volgende al w eer aan een nieuwe flirt bezig. In de verhouding tusschen deze echtegenooten brengt dit iets tragisch, waardoor het blijspel inderdaad basis krijgt. Maar, zooals gezegd, dit inner lijke al gauw opgeofferd aan 'n reeks van uiterlijke en niet geheel onbedenkelijke grap penmakerij, waardoor de beteekenis van het stuk, als karakterschets, gevoelig daalt. Als in het laatste bedrijf bijna een breuk tusschen de echtgenooten is gekomen, blijkt hoe ook van de zijde van het wufte vrouwtje de lief de sterker is dan haar malle veroveringszucht, maar.... het spel eindigt met een nieuw staal van haar onverbeteriijkheid. De gelegenheid om aan de uitwerking van dit gegeven opbouwende kracht te verke nen, heeft de schrijver verzuimd. We moe ten dit jammer vinden, want we zijn er zeker van, dat het dan véél meer bevredigd zou hebben. Nu is „Ons Vrouwtje" niet meer dan een amusementsstuk, dat wc nog maar alleen voor behoorlijk onderscheidende volwasse nen „geschikt" kunnen noemen. Had de schrijver méér kunnen geven, de tooneelisten hebben buitengewoon smakelijk gewerkt. Tegenover Jaap van der Poll, als de ernstise marr nooit vervelende echtgenoot stond, Theo Trenkel als zijn trotiwe vriend Bobby Brown, 'n Heerlijk type. Kitty Perrin kon de rol van het coquette vrouwtje best aan ze typeerde dat onberekenend wezen uitmuntend. De andere rollen vooral Frits Tartaud en Henri Morriën werden al even goed verzorgd. Zoodrt 't wel jammer is, dat we niet met voldoening over. de op voering schrijven. De heer Klccrekooper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is de minister van justitie bereid te on derzoeken of het juist is, dat bij de arresta tie of bij het verhoor of bij liet opsluiten van personen, die te Santpoort en omstre ken als verdacht van brandstichting in Rijks gebouwen zijn aangehouden, door de Rijks politie schoppen zijn gegeven, zoodat een der arrestanten een wond aan het been kreeg? Is het juist, dat deze personen onder wie ook vrouwen, dié 's morgens zeer vroeg," de meesten van hun bed af zijn gearresteerd, eerst in den namiddag een stuk brood heb ben gekregen, en dit ten gevolge van hun protest, terwijl zij alleen tegen betaling daarbij een kop kotfie konden krijgen? Is het juist, dat een der gearresteerden 's nachts om twee uur weer aan de deur is gezet, ver van zijn woonplaats, in stede hem in den nacht weder huiswaarts te bren- I gen per voertuig, zooals men hem gehaald vies der voorloopige commissie voor georga niseerd overleg om den arbeidsuur op 54 uren te bepalen, daarbij in overeenstemming handelende met het aclvies van den eersten geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het komt hun inderdaad aannemelijk voor, dat eene arbeidsweek van 54 uren zich gemakkelijker voor het samenstellen van een dienstrooster leent dan eene van 55 uren. Voorts verdient het de aandacht, dat deze verlenging van de arbeidsweek tot 54 uren alleen wordt voorgesteld voor het verplegend personeel. Daarbij moet opgemerkt worden dat er geen twijfel bestaat of de Arbeidswet-1919 Indien een van deze feilen juist mocht zijn, of verschillende van deze feiten inderdaad voorgevallen mochten blijken, acht de mi nister dan dit optreden juist, met name te genover personen, omtrent wier aansprake lijkheid voor datgene waarvan zij verdacht werden, nog niets is gebleken? De Burgemeester van Omnr.en geeft aan ieder in overweging geen relaties aan Je knoopen met Hermanns Westerik, koop man, wonende te Lemblerveld, in deze ge meente, o.m. handelende in vleeschwaren, alvorens daaromtrent inlichtingen te heb ben ingewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7