irïttNEM— m De „Hanzebank" in het Bisdom Haarlem. f3000.- Kentering KTSn-T&S I *1 O--"'"'**» «t Voorstellen der directie. Reorganisatie der Hanzebank. De Ned. Bank verklaart zich be reid disconto te verleenen, als de middenstand f 800.000 bijeen brengt. Geleidelijke liquidatie der Hanzelrank? Woensdag 21 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15947 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad De Commissaris der Koningin in Gelderland. De R. K. Rijkskieskring-organi satie Groningen en het Verbond „St. Michaël". Agenda 22 Januari Nog een foto van de nieuwe huisvesting der Spaarnebank. Hierboven een mooie foto van de hal met het gezicht op de loketten. Birgit Engell. Groote keuring der Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Verduistering door een Curator. Haarlemsche Orkestvereenlglng. Verkoopingen. „Santa Lucia". Woningbouwvereniging „Zorgvliet". Namen voor de candidaten- lijsten. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN De Rijksstraatweg te Schoten. Aan den Rijksstraatweg te Schoten worden de boo men gerooid in verband met de asphalteering van den weg. Bovenstaande foto's geven een overzicht van de werkzaamheden. Provinciale Staten van Noord- Holland. !Sjr*AlïS. t m* verkrijgen. opJ.t de end. JW 1 Bezoek aan de Chocolade-fabriek „Union". relegraphisj;h Weerbericht De nieuwe ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Waterieidingsbuis gesprongen. Aangehouden. te abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 Advertentiën 35 cents pef re gek i Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den teksl als ingezonden mededeeiing 60 ct per regel sop de ls Pagina's 75 ct per regel kraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abont é's op dit blad zijn, in evolge de verzekeringsv 'Orwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on X bij een ongevai met X QCfl bij verlies van een and, x |<1C geschiktheid tot werken; T /OU.» doodelyken afloop, T xOU," een voet of een oog; iLw,B duim of wijsvinger bij verhes van een t50- bij een breuk van been of arm bij verlies v an een andere ving er De maandelijks in de Staatscourant ver schijnende opgave der Rijksmiddelen is somtijds leerzame lectuur. Toch leveren de geregeld terugkomende cijfers niet zóó veel verrassingen, dat zij ons periodiek aanlei ding geven om ze te bespreken. Slechts bij uitzondering vestigen wij de aandacht op belangrijke getallen en bijzondere afwijkin gen. Met den Decemberstaat verschijnt echter tevens het jaaroverzicht en zoo'n blik over twaalf maanden tegelijk levert wel stof tot bespreking, bijzonder in dezen tijd, waarin de Rijksfinanciën onderwerp van dagelijksch gesprek zijn. Nu was de maand December van 1924 een spelbreekster. Het was zoo mooi cres cendo gegaan, bijna telkens waren de op brengsten in een maand van 1924 hooger dan van de gelijknamige maand van het voorafgaande jaar. December 1924 echter bleef met bijna 16 ton bij haar voorgangster van 1923 achter Het nadeelig verschil is echter voor het grootste deel aan de onbe rekenbare baten uit successiebelasting te wijten, zoodat de mindere opbrengst over de laatstp maand van het jaar niets veront rustends heeft. Van veel meer belang is het de opbrengst der middelen in het geheele jaar 1924 te bekijken en in verband te brengen met voorafgaande jaren. Al weder valt bij een beschouwing over de laatste tien jaren op hoezeer onze Rijksfinanciën in zóó korten tijd geheel van karakter veranderd zijn. Over 1915, het eerste oorlogsjaar, kwam er nog geen 170 millioen in de schatkist, een cijfer, dat vrij normaal was, Daarna begon nen de groote stijgingen met 30 millioen in 1916 en steeds crescendo tot het nooit ge droomde bedrag van 468 millioen en zeven ton in 1922, een stijging met 300 millioen in zeven jaai tijds. Toen kwam de kentering in het volgend jaar 1923. Het eindcijfer ging 40 millioen naar beneden. Geen wonder, dat er in vele kringen bij de geregelde da ling in 1923 ongerustheid begon te heer- schen. 't Was de tijd van de vrees voorde onveiligheid van onzen gulden. Dat 1924 wederom 'n stijging met ruim drie millioen laat zien, mag daarom tot gerustheid en tevredenheid stemmen, te meer, daar 1923 nog 13% millioen o. w.-belasting kon boeken, welke bate in 1924 met 1% mil lioen nu wel zoo goed als opgedroogd schijnt Ondanks het vervallen van deze in komstenbron dus toch nog een accres. Met de geweldige stijgingen is ook het karakter der Rijksinkomsten in de laatste jaren geheel veranderd. Vroeger brachten de jeneveraccijns en de bedrijfsbelasting de grootste sommen in het laatje; de eerste was zelfs de kurk waarop de schatkist dreef. Tegenwoordig moeten de inkom stenbelasting en de verhoogde successie rechten het doen, terwijl uit verhoogde en nieuwe accijnzen de aanvulling moet wor den gehaald Met die verhoogingen wordt het doel echter niet altijd bereikt. Zoo bracht b.v de jeneveraccijns in 1920 52 millioen op In 1921 kwam de sterke ver hooging van het recht met het resultaat, dat 1924 slechts een opbrengst gaf van 48 millioen zeven ton. Al meermalen is ge wezen op de kwade practijken, waartoe de verdubbeling der accijns in de stichting van geheime branderijen heeft gevoerd; schade voor het moreel en pbysiek der bevolking, schade bovendien voor de schatkist, die er winst van verhoopte. Ongestraft laten de indirecte belastingen zich niet opdrijven; men ziet het voortdurend, dat hooge rech ten op suiker, geslacht, tabak enz. leiden tot verminderd gebruik, invoer van buiten- landsche artikelen (vleesch) of tot smokkel- practijken. Het geval met bet sqjokkelschip in Rotterdam was dezer dagen weer teeke- nend- Hetzelfde geldt trouwens voor de directe belastingen. Het al te klemmend aandraaien van deze schroef drijft de groote inkomens weg, tast het kapitaal aan en slacht op den duur de kip mét de eieren Het achteruit- loopen der inkomstenbelasting met 5% mil lioen in 1924 tegenover 1923 is daarvoor een bewijs. Het verheugende inmiddels in de stijgingen, die het gunstige totaalcijfer veroorzaakten is niet enkel het goede re sultaat, maar wel hoofdzakelijk de aard der middelen, welke op een kentering in het economisch leven wijzen en het beste voor de toekomst doen hopen. Zoo was er bij de registratierechten, die onder meer een beeld geven van den han del in onroerend goed een stijging van 4% millioen; bij de zegelrechten van bijna 1J4 millioen, waarvan 5% ton door de beurs- belasting werd bijgedragen, een teeken van opleving in het effectenvak Wat nog meer zegt is de stijging der invoerrechten met ruim een half millioen: de loodsgelden, die tot bijna 3 7 millioen opliepen en met een stijging van ruim zeven tón het cijfer van 1913 naderden; en ten slotte een stijging van het statistiekrecht met TA ton. De rest van het accres werd door een stijging van enkele accijnzen opgebracht en door meerdere opbrengst van de personeele en grondbelastingen Uil dit alles blijkt, dat in 1924 een ken tering 's gekomen in den economischen toe stand Zal deze zich in de volgende jaren stabiliseeren? Het bevestigend antwoord op deze vraag moet natuurlijk vooreerst in den buitenl'andschen toestand gezocht wor den Maar zelf behoeven wij tegenover onze eigen welvaart niet werkloos te staan. Wanr-i«r de kleine keer, welke in de ma laise schijnt gekomen te zijn, maar geen aanleiding wordt om de zuinigheid uit het oog te verliezen, bestaat de kans op een doorgaand betei getij. Voor een niet ge ring deel zal daartoe bijdragen het door dringend besef, dat wij met onze Staats machine op veel te hooge lasten zitten. Al worden met kunst en vliegwerk de eindje#- aan elkaar gemaakt, dat de Staats uitgaven in tien jaren tijd veel meer dan verdubbeld zijn, is een ongezonde toestand Dat ei over 1924 meer dan 430 millioen is opgebracht aan Rijksmiddelen, moge een oogenblik verheugend stemmen, feitelijk is er meer reden om te treuren over zulke afschuwelijke hooge lasten Daarom zij verder het streven om naast een sluitende begrooting op een verlaagd niveau zoowel der inkomsten als der uitgaven te komen. Dit is een eerste eisch van algemeene volkswelvaart. Jhr. S. van Citters, Commissaris der Ko mngin in Gelderland, heeft H. M. de Ko ningin verzocht, hem half April a.s. van zijn ambt te ontheffen Te Groningen vergaderde de R.-K. Rijks- kieskringorganisatie Groningen, fn zake het verbond ,St. Michaël" werd volgens „Ons Noorden' besloten aan alle afgevaardigden ter Bondsvergadering op dracht te geven hm te stemmen vóór het bestuursvoorstel om de organisatie „St Mi- chaël"vanwege den vorm van haar regle ment niet goed te keuren De hoop werd geuit, dat vooraf nog een nader accoord zou worden gevonden en indien ter bonds vergadering andere voorstellen daaromtrent zouden komen dan werd den afgevaardigden vrii mandaat gegeven nog bestaat, waarna hij ook aan den hoofd opzichter, den heer E., van den Anker, een passend geschenk aanbood Tenslotte bracht spreker een woord van hulde aan de borgen, de heeren H Bakker en G. Metselaar, voor de loyalë wijze waar op zij hunne verplichtingen, na, eerste aan zegging, zijn nagekomen en het verheugde hem, dat genoemd^ heeren, het werk lieten afmaken door den oorspronkelijken aanne mer, v den heer Jac Bakker De heer Onderwater herdacht, ook na mens den wethouder van Volkshuisvesting en den directeur van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf, die beiden verhinderd waren, de aangename saménw Heb het uitstekendste aan te jieden dat iemand wenschen kan, hoe zal Ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER tot wederopzeggens een subsidie uit de pro vinciale kas te verleenen. berekend naar J 0.25 per verpleegdag, voor verpleging, ver strekt in de maanden Mei, Juni, Juli. Augus tus en September, en naar f 0.75 per ver pleegdag voor verpleging, verstrekt in de' j overige maanden des jaars, aan de Vereeni- van „Zorgvliet"' en wees in verband hier- I ferdam te Rotterdam, voor ieder klAd uit de mede op het sociaal karakter van het werk provincie Noord-Holland., in de door de ver van dit bestuur, dat het gemeentebestuur eeniging geëxploiteerde koloniehuizen ver zoo e r waardeert. plecgd. Sociëteit „St, Bavo",— D. S. S. 8 ujir Moedercursus 8 uur Jonge Vrou wenbond 8 uur Esperanto 8 uur Propagandavergadering „Pro Rege" 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur. Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Stadsschouwburg Vereenigd Tooneel „St. Joanne 8 uur. Gem. Concertzaal Buitengewoon H.O.V- Convert 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1J^ van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofslraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderhoeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisab-th's Ver-eniging Jansstraat Aanvragen om versterkends middelen voor armer' zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uiige nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankeliik Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhausl en verder bij de leden, te kennen aan het droc-wit schild aar den huisgevel. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen 8 uur Het volgende abonnementsconcert van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos zal door de gevierde Deensche zangeres Birgit Engell worden gegeven op Vrijdag 30 Januari in den Stadsschouwburg Goede waar behoeft geen krans. Door naar veelvuldig succesvol optreden in ons land is Birgit Engell wel zóó bekend dat wij niet veel over haar behoeven te schrijven Wij zijn er dan ook van overtuigd dat onze lezers en .lezeressen deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om een avond van het hoogste kunstgenot te gaan genieten. We lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur; Het bestuur der vaste keuringscommissie maakt bekend, dat in samenwerking met de Alg Vereen, voor Bloembollencultuur en met de afd. Haarlem der Maatschappij van 27 Maart tot 5 April a.s. in 't tentoonstellings gebouw der Internationale Voorjaars-Bloe- mententoonstelling te Heemstede een groote keuring en tentoonstelling der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal worden gehouden. Alles wat mooi en belangwekkend is, kan worden ingezonden. De inschrijving moet geschieden vóór 22 Maart a.s. bij den secretaris der V. K. C„ den heer J. C. M. Mensing te Aalssmeer, alwaar inschrijvingsbiljetten op aanvrage verkrijg baar zijn. De inzendingen moeten gereed 7:"n Vrijdag 27 Maart, des voormiddags 10 uur en opgeruimd zijn Maandag 6 April, uiterlijk In gebouw „St Bavo" vergaderden Dins dag de voorzitters van afdeelingen der R K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Tegenwoordig waren ook het Hoofdbestuur, de geestelijk adviseur, de Zeereerw. Heer rector J. G. Jansen, de directeur der Han zebank, de heer Perquin, de heer Chris Jan sen, directeur van het Hanzebureau, De vastgestelde agenda werd slechts ter loops besproken in verband met de op hei oogenblik brandende kwestie der faillisse- ments-aanvrage van de „Hanzebank Door de heeren Perquin en Jansen werd een uit eenzetting gegeven van de oorzaken, welke tot de crisis geleid hebben, terwijl mededee- ling werd gedaan van de voorstellen, welke de directie zal doen in de aandeelhouders- noodig blijkt, zal er ook een gevestigd wor den in het Noorden van Noord-Holland. Op het oogenblik is een zestal faillisse- ments-aanvragen der Hanzebank in behan deling. Nadat in de bisdommen Utrecht en 's-Hertogenbosch de .Hanzebank" was fail liet verklaard, steeg in 4 a 6 weken tijds de opvraging der deposito's bij de Haarlemsche bank tot 60 pCt, en heeft nu reeds de 70 pCt bereikt. Naar in bankkringen geoor deeld wordt, mag de wijze, waarop door de „Hanzebank' aan deze aanvragen voldaan is een unicum genoemd worden- Dinsdag heeft de rechtbank te Arnhem uitspraak gedaan in de zaak tegen D G. Montenberg, te Heemstede, rentmeester van het Kroondomein te Nijmegen. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan verduistering van bedragen, gepleegd als curator van jhr Jac. Ludden van Heumen, en sprak hem van het overige ten laste gelegde vrij. Beklaagde werd veroordeeld tot 1jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis De eisch was 3 jaren gevangenisstraf. De H O V concerteerde Maandag j.l. in de Stadsgehoorzaal te Leiden voor een zeer talrijk en enthousiast publiek, dat met volle aandacht het programma heeft gevolgd. Zoowel de soliste; Frieda Belinfante, die het Celloconcert van Saiflt-Saëns op loffe lijke wijze heeft vertolkt, als de overige orkestwerken, welke onder leiding van Nico Gerharz werden uitgevoerd, lokten warme toejuichingen uit De kaartverkoop voor het steunconcert van Donderdag 22 Januari is in vollen gang en het is té verwachten dat de belangstel- 1 turf ,'ot het schitteren de programma met den Solist: Willem Knikker, groot zal zijn, zoodat bli'ken zal, dat Haarlem's ingezets nen hun orkest evengoed op prijs stellen als de Leidenaars, hetgeen dan toch ook het geval moet zijn voor 5 uur des namiddags. De inzenders kun- vergadering van a.s Vrijdag Gisteren werd in het koffiehuis van den heer Cornelissen, te Halfwég, geveild de gunstig gelegen en goed onderhouden boe •pr»v fsted(> genaamd „De Drie Gebroe ders", gelegen aan den Ringweg, Groote ÏJpolder. met daarbij bchoorend bouw- en weiland, arbeiderswoningen, schuren, etc., in den Grooten IJnolder en Houtrakpolder, groot 30 H.A., 30 Are en 77 c.A. Koooer was de heer T r "maker. te Haariemmerliede voor f 195.919. Tevens werden verkocht 3 woonhuizen *r-et rchnur en erven en een perceel grond, te Halfweg, gem. Haarlemrnerliede-Spaarn- woude, aan den Rijksstraatweg Kooper de heer A A. de Graaf, te Haar iemmerliede voor 12200. Twee perceelen wriland te Sloten, gem. Amsterdam, nabij Halfweg. Kooper de heer A. Hoogeveen, te Haar lem, voor 9008. Op 13 Februari a.s. zal de R.-K. Mando lineclub „Santa Lucia" weer een uitvoering geven voor hare donateurs in den Schouw burg aan den Jansweg. Voor dit concert heeft zij zich de medewerking verzekerd van mevrêuw Ellen Russe, declamatrice en den heer Willem Knikker, violist. Voor kunst- 1i<rib"hbers, die tevens i»ts voelen voor het charitatieve doel der Mandolineclub, is dit een mooie gelegenheid om eens nader met haar kennis te maken. Het is nu de tijd vooi het stellen va» candidaten in de R K Kiesvereenigingen en warempel, daai komen ze uit een twee tal kleine plaatsjes aan den klokkeluider der N. Haarl. Crt om namen vragen van candidaten voor de Tweede Kamer Ik kan me best begrijpen, dat men in zekere dor pen van 't woelige politieke leven niet pre cies alles weet, maar om nu van mij te ver langen, dat ik optjede als raadsman, is wat a! te veel van mij gevraagd. Ik zal dat dan ook niet doen, maar als het nu alleen om namen gaat, wil ik er wel eenige noemen aan de Kiezers er de Kiesvereenigingen over latende daaruit een keuze te doen en op voorwaarde, dat de lezers der Nieuwe Haarl Crt. mij helpe in het vinden van na men. Alle opgegeven namen, tenzij kennelijk de opgave niet ernstig is bedoeld zullen hier werden vermeld. Hier volgen mijn namen: Allereerst komen dan natuurlijk om te worden opgesomd in aanmerking de namen van de thans zitting hebbende Kamerleden voor Haarlem en den Helder Dat zijn de heeren Mr J B Bomans. C v. d Bilt en A B Michielsen Hieraan kunnen worden toegevoegd de namen van mevr Bronsveld Vitringa, die in 1922 ank in onzen kies kring werd gekozen, maar later werd geko zen verklaard voor Amsterdam en onze be kende Schotensche buurman. A J Loer akker, die nu zitting heeft voor Leiden, maar in 1922 ook een mooi plaatsje had op onze Haarlemsche lijst Dat zijn er dus vijf Hieraan kunnen nog worden toegevoegd de namen der ove rige candidaten, die op de lijst Haarlem Helder van 1922 voorkwamen. Het ziin de heeren J. Heilker, Mr. Leesberg, Chris Jansen, uit, Amsterdam Maar misschien zijn er, die van frisch bloed en nieuw leven houden. Laat ik tfan er aan herinneren, dat nog de namen ziin ge noemd van C J Kuiper, het zittend lid der Tweede Kamer, prof dr Alph Steger, W. v Liemt, mr Kortenhorst, mr P Reymer, Scbaaper uit Krommenie, prof Veraart en notaris van Cranenburgh, maar de laaste heeft verklaard, geen candidatuur te zullen aanvaarden Zietdaar eenige candidaten. Ik kane rna- ttiürlijk nog vele, als 't moet duizenden, aan toevoegen, want ten slotte zijn alle kiezers en kiczercssen verkiesbaar en voelen wij al len om dezen tijd zoo'n beetje de capaci teiten in ons om Tweede Kamerlid te wor den, al was het alleen maar om de jaar wedde van 5 mille en het vrij abonnement le klas per trein Meer namen noemen doe ik niet. Ik wacht nu op onze lezers om het lijstje aan te vul len. Onze kiesvereenigingsleden kunnen dan uitzoeken. Barometerstand; 781 achteruit Opgave van: Ged Staten stellen voor hen te machtigen aan de Vereeniging tot uitzending en verple ging van ziek-zwakke en pr'aetuberculeuze kinderen onder de kenspreuk „Trein 8.28 nen vanaf Woensdag 25 Maart, des morgens 9 uur over hun plaatsruimte beschikken De leden der Kon. Ned Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart 1925 eenmaal per soonlijk kosteloos toegang tot de geheele Internationale Voorjaars-Bloemententoonstef- ling op een dag tusschen 27 Maart en 5 April De Groote Keuring zal warden geopend op Vrijdag 27 Maart des namiddags 2 uur. Dezer dagen had in tegenwoordigheid van den hoofd-inspecteur van het Gemeentelijk Woningbedrijf, den heer Onderwater, de overdracht plaats van de 44 arbeiderswo ningen, welke door de borgen van dc voor malige Maatschappij tot het aannemen en verrichten van bouwwerken v.h Jac Bak ker en Co. voor de Haarlemsche Woning bouwvereniging „Zorgvliet" zijn gebouwd. Na het bezichtigen van deze woningen, vereenigde het bestuur zich met de genoo- digden in het verenigingslokaaltje aan de Pepijnstraat. De voorzitter der vereeniging, de heer A. Markus, memoreerde de vele moeilijkheden welke overwonnen moesten worden, alvo rens deze resultaten konden worden bereikt en herinnerde daarbij aan den grooten steun i en vele tegemoetkomingen, welke het be- j stri-jdmg van de tubeculose te Haarlem, re bank„ langs stuur van het gemeentebestuur, zoowel als beginnenmet tot wed1er°P^ggens een kan worden Deze voorstellen komen, zijn we goed in gelicht, hier op neer, dat de „Hanzebank gereorganiseerd moet worden en als geheel nieuw instituut moet worden opgericht, los van den Hanzebond Als de middenstand 800.000 bijeen weet te .brengen, stelt de Nederlandsche Bank zich garant en is dan bereid, groot disconto te verleenen De di recteuren der Hanzebanken te Amsterdam, Roterdam en 's-Hage hebben verklaard, in ,bun rayons gelden te kunnen verkrijgen, resp. tot een bedrag van 300.000, 350 000 en 250.000 De nieuwe bank zal een zui- ver-commercieele moeten zijn. waardoor dus niet meer op de allereerste - plaats so ciale doeleinden worden voorgestaan Ook andere bankzaken dan die, welke de oude Hanzebank dreef, zullen door haar behar- H. IJ S. M." te Amsterdam, bijdragen uit de jvorden provinciale kas te verleenen, van onder scheidenlijk ten hoogste 4.000 en J 10.000, voor den aankoop en de inrichting tot kolo niehuis van het landgoed „Vosseveld" te Soest en van het gemeentelandshuis te Pet ten; een maximum van 10.000 verleend worden. De aandeelhouders der oude Hanzebank zullen winstbewijzen krijgep, in te wisselen tegen de oude aandeelen. Mocht dit plan, dat geheel is uitgewerkt door den algemeen procuratiehouder, den i heer Gilis, verwezenlijkt kunnen worden, intrekking h,„ bn,W, v.n 29 J.n. „^,7tw3" v."n normale lijnen geliquideerd van de betrokken autoriteiten heeft mogen ontvangen. Spr bood den architect, den heer Th J. Roetering, namens het bestuur een stoffelijk blijk van waar^eering aan voor de prettige en succesvolle samenwerking welke tus schen architect en bestuur heeft bestaan en jaarlijksche bijdrage te verleenen van ten hoogste I 15.000 te besteden voor de doel einden omschreven in den brief van het be stuur der vereeniging aan Ged Staten d.d 5 Januari 1924; met intrekking van hun besluit van 18 De cember 1923, jaarlijks, te beginnen met 1924, Van de nieuwe bank zal de heer Perquin geen algemeen directeur meer zijn. terwijl ook nieuwe Commissarissen, mede uit niet- middenstandskringen, zullen optreden De hoofdkantoren der nieuwe bank zullen ge vestigd zijn te Amsterdam, Rotterdam, '-,<i-«venhage en Haarlem en indien dit Men schrijft ons: Op verzoek van de Ned. Ver. van Huis vrouwen afd. Haarlem, werden hare leden door de welwillendheid van den directeur, den heer Overweg, in staat gesteld de Union- fabriek te bezichtigen. De eerste excursie, waaraan 45 dames deelnamen, had gisteren plaats. In twee groepen rondgeleid door den di recteur en diens zoon, werden alle afdee lingen bezocht, waarbij werd uiteengezet welke bewerking de caca i >on ondergaat, alvorens tot poeder of houtbon te worden verwerkt. Vooral de fabricage der gevulde bonbons trok groote belangstelling, terwijl met groot genoegen door de huisvrouwen werd gecon stateerd, de uiterst zindelijke en hygiënische bewerking. In de afdeeling, waar de fijnere soort b'onbons werden gemaakt, konden de be zoeksters zich van den heerlijken smaak dier artikelen overtuigen en het pakje met heer lijkheden aan iedere bezoekster bij het af- scheidnemen aangeboden, zal dc huisgenoo- ten ook in staat stellen mede te genieten. De belangstelling voor deze excursie is zóó groot, dat a-n de volgende bezoeken op 27 Januari en 3 Februari weer een 40- tal dames deelnemen, terwijl de Directie heeft toegezegd ook voor 10 Februari de fabriek ter bezichtiging beschikbaar te stellen. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt Naa- waarnemingen in den morgen van 7i Januari; Hoogste Barometerstand 785.0 m.M te D ntzig. Laagste Barometerstand 738.6 m.M te Akqreyri. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Januari: Zwakke tot matigen, tijdelijk wellicht toe nemende zuidoostelijke tot zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Hedenmorgen heeft de nieuwbenoemde ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer W. A. J v, d. Kamp. voor het eer$t zijn functie waargenomen. Er waren eenige paartjes, die in den echt wenschten verbon den te worden. Met een kort, mttig toe spraakje, zooals de heer v. d. Kamp dat gewoon is, werden de jonggehuwden geluk- gewenscht. Gisteravond omstreeks kwart voor LO is in de Gravinnesteeg een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen. Het straatje was geheel ondermijnd vanaf de likeurstokerij van de firma Rosenkrans tot aan de Kleine Hout straat. De bestrating is geheel in elkaar ge zakt. Ongeveer te 11 uur werd de hoofdkraan pas afgedraaid en werd begonnen met het verhelpen van het euvel. Door de Recherche zijn aangehouden dt 27-jarige G. T„ en de 18-jarige P. K„ win kelbedienden, beide te Haarlem woonachtig, als verdacht van verduistering en diefstal van verschillende goederen afkoi.. tig uit de zaak van van O. in de Anegang. Verschil lende ontreemde goederen aijn in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1