EUCHARISTISCH CONGRES t 1.- per Exemplaar, Van alles en van overal. Uit de Pers. mTJnhardt's NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 23 Januari 1925 INGEZONDEN. Een millioen voor een Politiek Bureau. Inkrimping van gemeente- personeel. UIT DEN OMTREK. De staking te IJmuiden. HALFWEG. OSCAR SMITS BANK KRUISSTR. 9, TEL. 14306 HAARLEMMERMEER. VELSEN. Ingezonden mededeelmger a 60 .cents per regel. Keelpijn-tabletten 6. ct. Hoest'Tabietten &o ct. SCHOTEN. IJMUIDEN Vuur de lezers van oris blad is nug gedurende kurten tijd verkrijgbaat het prachtig Oedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over hei Eucharistisch Congres,: het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat ai onze lezers dit album gaarne willen be zitten. Dé prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post 120 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden internationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die aan het Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld: Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. De behandeling der gemeente-begrooting. Een discussie over het Bur gerlijk Armbestuur. Een voorstel tot aanstelling van een ambtenaar voor het Burgerlijk Armbestuur verworpen. De vereeniging „Onder ling Hulpbetoon" wenscht onder dankbetuiging geen subsidie meer te ontvangen. De begrooting aangenomen met twee stemmeR tegen. No. 58. Nee, ik ben nog niet dood Vier menschen hebben me schriftelijk en twee mondeling gevraagd of ik dood was, en ik heb ze tot mijn buitengewone vreugde Vunnen antwoorden: Nee, ik ben nog niet dood. Nou kan ik niet ontkennen, dat ik me Wel een beetje gerolmopst voelde door die Zesvoudige belangstelling en ik ben zoo bij ine zelf gaan redeneeren: „Kijk, als nou zes menschen zich de moei te getroosten om je te schrijven of naar je toe te komen, om te weten of je nog leeft, dan zijn er toch zeker nog we! een heele partij andere, die het ook wel graag zou den willen weten, maar die er niet zoo ge makkelijk toe komen om het je te vragen, of omdat ze een broertje dood hebben aan schrijven, of wel, omdat ze zoo bescheiden rijn te vreezen, dat ze je zullen derangeeren. En daarom vertel ik hier maar even aan teder die het weten wil, dat ik heusch nog bier in Haarlem rondwandel en me nog zoo gezond gevoel als een visch. Als een gezonde visch dan. Nou moet ik toegeven, dat er wel eenige feden was om te denken dat er iets met me niet heelemaal gewoon was, omdat ik hier op deze plaats zoo lang niets van me heb laten hooren, maar om nu maar dadelijk het allerergste te veronderstellen.... Enfin, het is gebeurd en wèl bedankt 'Voor de belangstelling. Waarom ik dan Ja, ziet u, de mensch leeft niet van brood «Heen en ik kan niet bestaan van alleen maar zoo nu en dan eens te Van-Alles-en- van-Overall en ik doe nog wel ereis wat anders ook en daar heb ik het den iaatsten tijd zoo onbehoorlijk druk mee gehad, dat ik cr eenvoudig niet toe kon komen, om ook nog aan de „N. H. Crt." te denken. Wat een fout in m'n opvoeding is, ik be iken het ronduit, maar welk mensch is nu zonder fouten? Maar een rouwmoedige biecht en oprecht berouw vergeeft veel en dus heb ik hoop, clat ik ook weer in genade zal worden aan genomen. Nu zal het echter noodzakelijk zijn, dat ik ook meterdaad toon berouw te gevoelen over m'n lange stilzwijgen en dien ik wel weer eens een woordje over het een of i ander te vertellen. Maar waarover? Ja, daar lacht u nu om, maar het is tegen woordig heusch zoo eenvoudig niet, om een geschikt onderwerp te vinden, dat in mijn rubriek thuis hoort. Jawel, ik weet het wel, er staat boven „Van Alles", maar toch, al les kan ik heusch niet gebruiken. Stel je voor, dat ik over de politiek be gon, over de Michaëlisten bijvoorbeeld, die, evenals eens de aartsengel, wiens naam zij zich toeëigenden, toen hij groote schoon maak hield onder de duivelen, het vlam mende zwaard hebben ter hand genomen, om daarmede de leden uit de R.-K. Staats partij te drijven. Stel je voor, zeg ik, dat ik daarover be gon! Wie weet hoe gauw-ik door den hoofd redacteur op m'n vingers getikt zou worden, omdat ik me op zijn gebied begaf. Nee, hoor, dank je wel, daar waag ik me niet aan. Trouwens, ik heb gisteren pas ruzie met hem gehad. Ja, dat moet ik u toch even vertellen, op gevaar af dat hij het toch schrapt. Als u dus bieronder een onbedrukt stuk kranten papier ziet, dan weet u in elk geval aan wicn u dat te danken hebt. Nou dan. vWe spraken zoo over het weer, de boofdedacteur en ik, zooals wij het, wan neer wij elkaar ontmoeten, altijd over min of meer geleerde onderwerpen hebben; dat lae bii-de-grondsche gedoe is niets voor ons. In den loop van het (interessante gesprek zei de hoofdredacteur plotseling: „In elk geval ben ik er blij om, dat we voorloopig wel verschoond zullen blijven van regen." .^Verschoond van regen! Maar man, ik heb juist gisterenavond in een van de kranten een artikeltje gelezen onder het hoofd „O, land van mist...." waarin stond dat we veel regen zouden krijgen." „Dan heb je verkeerd gelezen; ik he*b juist gisteravond in Amsterdam datzelfde artikel tje gelezen en ik verzeker je, dat daarin stond, dat we weinig regen zouden krijgen. „Da s nietes." „Da's welles. Wedden!" „Wedden doe ik nooit," antwoordde ik, „dat vind ik onzedelijk, maar als je meent mc te kunnen overtuigen, kom dan maar op met je bewijzen. Wacht, ik heb de krant, waar het in staat, nog in m'n zak." Tk ook." Beiden grepen we in onze zakken ik woorden, die in het artikeltje voorkwamen: was het vlugste en vouwde mijn exemplaar open. En zegevierend wees ik hem op de zoodat ook de kansen op regen zeer groot zijn." „Wel allemachtig! Hoe kan ik.... neen, ik hèb me niet vergist, in mijn krant, die ik gisteravond in Amsterdam aan de kiosk heb gekocht, stond het anders," „Nou, zeg....!" Intusschen had de hoofdredacteur zijn krant uit den zak gehaald, opengevouwen en zoodat ook de kansen op regen niet groot zijn," stond daarin. Dus we hadden allebei gelijk. Even stonden we elkaar aan te kijken als.ja, ik weet niet precies als wat, maar in elk geval als iets heel geks. Amsterdam ligt toch werkelijk niet zóó ver van Haarlem, dat het verschil in weers gesteldheid zóó groot kan zijn, dat ze in de Amsterdamsche editie precies bet tegen overgestelde moesten drukken als in de exemplaren, die naar Haarlem gezonden werden. Maar stel je nu eens voor, wat zoo'n fout van een krant toch voor ongelukken zou kunnen teweeg brenger! Als we nu eens niet allebei de bewuste krant in den zak hadden gehad? Dan waren we natuurlijk al lebei op ons stuk blijven staan en wie weet ja, ik ben wel erg zachtaardig aangelegd, maar als je getergd wordt, niet waar wie weet waren we elkaar niet m de haren, die we allebei nog in voldoende hoeveelheid be zitten, gevlogen Waarmee ik maar zeggen wil. geloof niet te veel van wat er in de krant staat behalve natuurlijk als die krant de „Nieuwe Haarlemsche" is,want daar schrijf ik ook in. Toen ik dit geschreveh had, heb ik m'n vulpen neergeleg en ben de krant gaan lezen. Eerst de „N. H. Crt." natuurlijk, en toen ik die uit had greep ik nog eveh die andere krant, waarover we 's morgens haast zoo'n hevige ruzie gehad hadden. En daarin las ik: „In deze mistperiode de kans op regen zeer groot? Neen, dat is een zetfout, wel ke trouwens in een gedeelte van de op lage van ons vorig Avondblad is hersteld. Het moet natuurlijk zijn: niet grooV of, als men wil, zeer gering." De hoofdredacteur is een te beleefd man om grof te worden, anders had hij mij mis schien wel naar het hoofd kunnen gooien: „Je liegt of het gedrukt staat." Zooals u uit deze rectificatie ziet, stond het echter werkelijk gedrukt. ARTHUR TERVOOREN. kosten van overheidsbemoeiing mogen vol strekt niet overschrijden de grens van de lasten, noodig voor de uitoefening van de overheidstaak. Vereenvoudiging van de in richting der gemeente-secretarie en die van andere gemeentelijke diensten en bedrijven, mede door gebruik van de hulpmiddelen der moderne techniek, is daarbij een gebiedende eisch." Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. .We knippen uit „De Residentiebode": Dezer dagen vermeldden we het be richt, dat de penningmeesters van de ka tholieke centrale Kiesvereenigingen üit de 18 kieskringen zullen bijeenkomen onder leiding van den penningmeester van den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen, Ook de voorzitters zouden mee vergade ren. Wat deze heeren zullen bespreken, stond er niet bij. Vermoedelijk zullen ze wel niet bijeenkomen om wat te redeka velen over het mooie weer of over de een heid die binnenkort bereikt wordt, maar zullen de financiën van de R. K. Staats partij wel tot onderwerp van ernstige be spreking genomen worden. Dat dit dringend noodig is, behoeft wel niet veel uitleg. De groote verkiezingen staan voor de deur en daarbij is geld, veel geld noodig. En vergissen we ons niet, dan is er niet bepaaid veel in de centrale kas, terwijl de 18 kieskringen er ook al geen grt>ote brandkast op na be hoeven te houden. Zelfs is bekend, b.v. van Gelderland, dat men daar nog erg met tekorten worstelt. Er is dus reden genoeg om eens gezamenlijk te praten. Toch meenen we, dat er bij deze ge legenheid nog meer reden is, om nog eens iets anders te behandelen. Of genoemde penningmeesters ook daartoe opgeroepen Zijn, weten we niet, maar we hopen, dat ze nu eens de kwestie van een politiek bureau ernstig onder de oogen zullen zien. Veel hooren we daar niet over, maar toch is het niet vergeten. Enkele weken geleden heeft baron Van Wijnbergen er op gezinspeeld, hoe dringend noodig zulk bureau is en dat de inrichting zou komen te staan op.... een millioen. Dat is een geweldig cijfer, maar als het de bedoeling is een fonds te stichten, waarvan alleen de rente wordt opgeteerd, zal men voor zulk bureau werkelijk voor niet veel min der toe kunnen. Wel zou het te overwegen zijn, een regeling te treffen, volgens welke de verschillende Kieskringorganisaties jaarlijks het benoodigde bijeenbrengen (met 2000 gulden, door elkaar genomen voor elke kieskringorganisatie zouden ze er reeds zijn) maar veiliger lijkt het in derdaad, ineens een fonds bij elkaar te j brengen. Hoe de voorzitter aan dat cijfer van een millioen kwam, is s niet bekend. Waar schijnlijk dacht hij aan het millioen, dat de A.-R. een paar jaar geleden voor gelijk doel bijeenbrachten, en dat kan inderdaad een maatstaf zijn. Welnu, zou het zoo onmogelijk zijn, dat de Katholieke Partij, die driemaal zoo groot is als de A.-R en zeker niet minder bemiddeld, kan, wat onze coalitiegenooten wel konden We tellen zoo ongeveer een millioen katho lieke kiezers. Daarvan zijn er zeker drie kwart die niet meer dan een dubbeltje of een kwartje voor dit fonds zouden kunnen offeben, maar het overige kwart zou dan het overige kunnen doen. Zoo heel onmo gelijk lijkt dit inderdaad niet, mits de zaak |oed op poolen wordt gezet en den kie zers het belang der zaak duidelijk wordt gemaakt. We 'hopen, dat de voorzitters en de penningmeesters op hun bijeenkomst spij kers met koppen zullen slaan en de beste methode zullen vaststellen om nu eindelijk eens het politiek bureau te grondvesten. De Gemeente-Stem roert de vraag aan, in hoeverre het rijksvoorbeeld van personeel- afvloeiing voor navolging door de gemeente vatbaar is: „Hebben in dé moeilijke jaren welke ach ter ons liggen, de gemeentebesturen het ge vaar van een te groot corps van ambtenaren in het algemeen weten te vermijden? Op deze vraag is moeilijk een afdoend antwoord in den een of anderen zin te geven. Wel zijn er zekere teekenen, die er op wijzen, dat b.v. de bezetting van een vrij groot aantal ge meente-secretarieën aan overbelasting lijdt. Dit blijkt wel duidelijk uit het gering getal vacante plaatsen, waarvoor in de vakbladen gegadigden worden opgeroepen. Onverklaarbaar is die overbelasting niet. In de crisisjaren werden de gemeentebestu ren voor eene zoo veelzijdige taak gesteld, dat uitbreiding van het personeel van bij stand noodig was. De kans op verlies van personeel door benoeming elders, als gevolg van gróote vraag bij geringe aanbod, leidde daarbij meermalen tot vervroegde bevorde-' ring. De na-oorlogsche hoogconjunctuur met j het streven naar nivelleering van wedden en loonen beteekende voor zoo goed als alle j gemeenten eene beduidende verzwaring van i lasten. De loonen van gemeente-werklieden en lagere gemeente-ambtenaren stegen tot het twee-, drie- viervoudige van die van 1914. De pensioenwet 1922 verhoogde de ten laste der gemeenten blijvende bijdragen met 3K pCt. Inmiddels verbeterden de economi sche toestanden. Geleidelijk konden de ge meentebesturen zich terugtrekken van menig terrein, waarop zij zich in de crisisjaren noodgedwongen hadden moeten bewegen. Het begint er naar uit te zien, dat eerlang de overheid zich weder stellen kan op het, beproefde standpunt van leiding en steun te geven aan 't maatschappelijk leven, zonder rechtstreeksche deelneming, maar zonder ook als reactie terug te vallen tut den ouden politiestaat. Menige gemeente-secretarie ver toont evenwel ook thans nog eene organi satie, uitgebreider dan noodig is voo^ de in gekrompen werkzaamheden. Zoo kennen wij onderscheidene middelgroote gemeenten met een tiental en meer secretarie-afdeelingen, soms nog versterkt door een aantal# ambu lante ambtenaren in den rang van redacteur, of controleur v. financiën of van belastingen. Al kunnen wij begrijpen, dat men aan nor male afvloeiing door het bereiken van de leeftijdsgrens, door ontslag op verzoek om andere reden, enz. de voorkeur geeft boven ongevraagd ontslag met den nasleep eener kostbare wachtgeldregeling, toch moet het oog voortdurend gericht blijven op de moge- 1 lijkheid van inkrimping van het bestaande j personeel van ambtenaren en werklieden. De CUMULATIE VAN BETREKKINGEN. Bovenstaand opschrift teekent het gelijke tijdig waarnemen van twee of meer betrek kingen, bepaaldelijk in overheidsdienst en is in verband met de komende Kamerverkie zingen wederom aari de orde van den dag. De tegenstand groeit steeds aan, hetgeen mijns inziens op zichzelf heel goed is, doch de bestrijdingswijze laat in vele opzichten te wenschen over. Zoo zou men mogen ver wachten, dat een tegenstander der cumu latie zelf alereerst met een hoofdbetrek king tevreden is, maar als men de criticas ters goed kent, dan ontwaar men spoedig, dat zeer vele personen een aardige bron van inkomsten bezitten in hun z.g. hoofd betrekking, doch daarenboven nog verschil lende andere inkomsten genieten. Dan zijn er personen die van den toren blazen: „ik heb maar een betrekking, daar ik b.v. het samengaan van het wethoudersschap en het Kamerlidmaatschap onvereenigbaar acht". Een" mooie geste, doch, vraagt een derde, zijn de druiven niet te zuur? Bij geen of zeer geringe kans gekozen te worden, kan men gemakkelijk zoo een toon aanslaan. Wanneer dezulken daarenboven dan nog een particuliere betrekking waarnemen, als, om bij Haarlem te blijven, bijv. advocaat, notaris, burgemeeser of procuratiehouder, dan behoeft men waarlijk niet naar nog iets anders om te zien. Men moet dan van twee hoofdbetrekkingen spreken en zal een der de onmogelijk behoorlijk kunnen waarne men. Onlangs las ik in deze courant, dat iemand om zijn wethouderschap niet in aanmerking wilde komen voor Kamercandi- daat, doch naast het boven-gesignaleerde feit, dat bij zijn gewone betrekking is blij ven uitoefenen, stond hij zeer laag op de lijst bij de vorige verkiezingen en toen was nummer 1 van diezelfde lijst.... wethouder, zonder dat hij er zich tegen verzette en merkte niemand iets van zijn invloed om deze cumulatie tegen te gaan. Indertijd maakte men in onze R.K. Kies- vereeniging bij het candidaatstellen voor den gemeenteraad de opmerking, dat de voorgedragen candidaat het veel te druk had om het raadslidmaatschap naar behoo- ren te kunnen behartigen, waarop de toen malige voorzitter, Mr. Heerkens Thijssen, antwoordde, dat zij, die het inderdaad zeer druk hadden, die meerdere baantjes waarne men in den regel voor dergelijke betrekkin gen de aangewezen personen zijn, omdat zij veel ervaring hébben, een ruimen blik be zitten of verkrijgen en zeer veel werk kun nen verzetten. Daar gaat het mijns inziens om. Bij het candidaatstellen heeft men zich af te vragen, is de door ons te stellen can didaat berekend voor zijn taak, bezit hij de gewenschte kwaliteiten en wil hij deze voor het beoogde doel aanwenden enheeft hij er den tijd toe? Is er gevaar te duch ten voor verwaarloozing van een ambt, dan kieze men den zekersten weg, daar het streven naar meerdere eer en geld ge gadigden er bijna altijd van. zal afhouden eigener beweging zich terug te trekken. Het kost nu eenmaal een offer, een niet gering offer. Wanneer men van het „Kamerlidmaat schap een „beroep" wil maken, dan acht ik het salaris te laag, en wil mén het bij een „schadevergoeding" laten, dan ben ik geneigd het bedrag te hoog te vinden, doch te hoog of te laag, dan moet men de Ka merleden vrijheid van beweging laten. Ie dere partij heeft er momenteel het bewijs van, dat vele betrekkingen, zoowel parti culiere als openbare, vereenigbaar worden geacht. Ik volsta met een paar voorbeel den: Albarda en Smeenk wethouders eener groote gemeente; Bulten, Fleskens, van der Molen en Ter Laan, burgemeester. Bomans en Gerhard. lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, welk col lege altijd een of meer Kamerleden in zijn midden had. Bongaerts en van der Waerden, inge nieur, Troelstra, hoofdredacteur van een dagblad; Michielsen, voorzitter van een Raad van Arbeid; Van Wijnbergen, lid van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht; Sasse van Ysselt, vice-president van een gerechtshof; Braat, boer; Ter Hall, opera- tist; Hermans, redacteur van diverse bladen, enz.; vele Kamerleden werden gekozen als zijnde Rijksambtenaar, zoodat hun wacht geld werd uitgekeerd boven de bekende schadevergoeding, waar de heeren geen be lasting voor behoeven te behalen, terwijl de rechtsgeeerde Kamerleden zonder en soms met een officieele bijbetrekking er nog een aardige advocaten-praktijk op na houden. Wanneer men daarenboven nog weet, dat zeer vele Kamerleden hun in komsten vergrooten met het schrijven voor dagbladen of andere periodieken en met het :,uit-spreken-gaan", dan zal men wel willen toegeven, dat er nog geen vakvereeniging voor Kamerleden behoeft le worden op gericht om betere levensvoorwaarden te verwerven. Nogmaals: men hoede zich v°or over drijving. Het mag geen middel zijn om on gewilde personen te weren. Het zij en blijve voorop gesteld te dienen het alge meen belang en de partij. Mochten er af tredende Kamerleden zijn. die men om het uitoefenen van een bij- of hoofd-bet*ek- king wil weren en de functie, maar ook de persoon inderdaad een beletsel opwerpen om het Kamerlidmaatschap behoorlijk te kunnen waarnemen, dan mag men dat mijns insziens gerust naar voren brengen, doch overlegge met het betrokken Kamer lid, vooral als hij deze functie tot ieders bevrediging waarnam, wat er in de gegeven omstandigheden gedaan moet worden.^ Be strijden! goed, maar eerlijk en openlijk. M. L. A. KLEIN. De staking duurt voort. De verwachting, dat het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden Maandag tot op lossing zou komen, is niet verwezenlijkt. Zaterdag bad het bestuur der IJmuider Fe deratie nog een conferentie aangevraagd met het bestuur der Reedersvereeniging. Dit werd toegestaan en de conferentie had Za terdagavond te Haarlem plaats. Het bestuur der IJmuider Federatie deed het voorstel om de toegezegde gratificatie van 15 per 3 maanden te wijzigen in een loonsverhooging van 5 per maand, waarbij het toezegde de voorstellen dan in de vergaderingen te zul len verdedigen en te adviseeren deze aan te nemen Na een afzonderlijke vergadering van het bestuur der Reedersvereeniging werd meege- daeld, dat dit voorstel niet was aanvaard. Maandagmorgen begon de ledenvergade ring der Federatie te IJmuider,. Van het hoofdbestuur der Ned. Federatie waren aan wezig de heer Brandsteder, die met de da- gclijksche leiding in het conflict is belast en Sneevliet en Bouman Ondanks de weigering ,van het bestuur der Reedersvereeniging op het verzoek om de gratificatie te veranderen in loonsverhooging, adviseerde het bestuur de voorstellen aan te nemen, welk advies ook door de heeren Bouman en Sneevliet krachtig verdedigd werd. Toen er gestemd moest worden, waarbij alleen de reeds voor de staking in de Fede ratie georganiseerde leden mochten mee stemmen, weigerden vele leden te stemmen en verscheurden hun stembriefje. Toch werd er gestemd, met den uitslag n.l. 153 voor doorzetten der staking, 92 voor opheffing, tcrwij! 17 stemmen blanco werd uitgebracht. Echter hebben ongeveer 200 leden geweigerd te stemmen. Ook des middags op de vergadering te Egmond werd veel critiek uitgebracht op het bestuurs-advies om de voorstellen te aanvaarden. Daar verklaarden zich 91 leden voor doorzetten der staking, 93 voor ophef fing, terwijl 4 stemmen blanco waren uitge bracht. In totaal waren dus 244 stemmen voor doorzetten uitgebracht en 185 voor op heffing. Met blanco-stemmen en de leden, die niet wilden stemmen, waren ruim 450 leden tegen aanvaarding der voorstellen. Dus blijft de staking gehandhaafd en wordt de leiding ook verder gevoerd door het hoofdbestuur der Ned. Federatie van Trans portarbeiders. Deze uitslag bracht te IJmuiden en Vel- seroord groote teleurstelling. Men snakt naar het einde van den strijd, omdat bijkans alle ingezetenen, ook de middenstanders, er ten zeerste onder lijden. En het aantal werk- loozen in de nevenbedrijven neemt steeds toe. Intusschen zijn de 8 stoomtrawlers der fir ma Groen alle naar zee vertrokken en is Zaterdag ook de stoomtrawler Dordrecht IJ. M. 52 van de reederij Zaanstroom ter vis- scherij uitgevaren. Te Amsterdam, waar de IJmuider Fede ratie ook 63 leden heeft wonen, is Maandag avond ook nog een vergadering 'gehouden, waarin zich ook de meerderheid der leden voor het doorzetten der staking uitsprak. Gistermiddag is door het bestuur der IJmuider Federatie aan het bestuur der Reedersvereeniging persoonlijk kennis ge geven, van den uitslag der gehouden stem mingen. Daarbij is nogmaals gevraagd of de toegezegde 15 gratificatie per 3 maanden niet in loon kunnen worden omgezet, maar ook nu verklaarde het bestuur der Reeders vereeniging daar niet op in te kunnen gaan. Op het verzoek van twee predikanten en den pastoor der Oud-Kath. kerk om instel ling van een buiten de partijen staande commissie heeft het bestuur der Reeders vereeniging geantwoord, dat het zulk een commissie niet noodig acht, daar men ver wacht dat het conflict spoedig zal zijn op gelost. Dit antwoord kwam echter in vóór de ver gaderingen van de stakers. Echter verklaar de het bestuur zich bereid de noodige in lichtingen aan de commissie te verschaffen. Het bestuur der IJmuider Federatie ant woordde dat het, nu er nog geen overeen stemming is bereikt gaarne zal medewerken tot het vormen van zulk een commissie. Het bestuur zou echter gaarne zien dat de com missie uit minstens 5 personen zou bestaan en dat de twee andere leden niet zullen be- hooren tot den geestelijken stand. Tooneel. Naar men ons heeft medege deeld, treedt de heer V. Berghegge te Am sterdam op als regisseur der R. K. Tooneel- vereeniging „St. Ger. Majella". Voor be doelde tooneelvereeniging mag zulks een goede aanwinst worden genoemd. Bereids is in studie genomen: „De Jacht van Hendrik IV", blijspel in 4 bedrijven. EFFECÏEN - CO'JPG&S Keuring van vee en vleesch. B. en W. hebben in een kort prae-advies aan den raad mcdedeeling gedaan van de met het gemeentebestuur van Haarlem gevoerde correspondentie over de verlenging van de bestaande regeling inzake den keurings dienst van vee en vleesch. Zij betreuren het dat het tarief voor het keuren van een varken bij zuivere huis slachting niet tot 1 is verminderd, maar meenen overigens dat het gemeentebestuur van Haarlem op ernstige wijze is tegemoct- gekomeij aan de dbor den raad van Haar lemmermeer geuite wenschen. Zij gelooven dat het moeielijk zal zijn om meerdere reductie te verkrijgen en stel len daarom voor de bestaande regeling met de voorgestelde wijzigingen voor de jaren 1925 en 1926 te continueeren. Aanbesteding. Het bouwen van een hou ten schoollokaal achter de bijzondere school aan den Sloterweg nabij de Badboevelaan alhiei, is door B. en W. van deze gemeente gegund aan: Perceel I (grond-, timmer-, metsel- en smidswerk) aan G. Roos te Rijk voor J 4250; perceel II (lood-, zink- en mastiekwerk en sanitaire artikelen) aan F. H. J. Prins te Hoofddorp voor 532 en perceel III (schilder- en glaswerk) aan A. Reekers te Nieuw-Vennep voor 274.80, De totale bouwkosten bedragen dus 5056.80. Burgerlijke Stand van 1619 Januar:. Geboren: MarinUs Johannes, z. van W. v. Gelderen en W. Jagt. Jan, z. van C. Overbeek en S. de Bakker. Francois, z. van F. Cuvelier en C, J. Schalk. Sara Catharina, d. van L. H. Bras en K. C. Piet. Carolus Petrus, z van J. C. Zeestraten en E. M. Schrama Anna, d. van P. Oostwouder en J. W. Luijt. Jan Corne- lis, z. van M. van Tol en M. S. van Dongen, Adriana Wilhelmina, d. van J. van der Laan en A. van der AvoirL Johanna Gijsberta Maria, d. van H. J. Meijer en A. M. Koot. Gerrit, z. van M. Jóren en A. Smit Pieter, z. van F. Filius en J. Bax. Petronella, d, van A. J. Speij- ker en A. Homan Overleden: Adriana Antonia Huurman. 3 mnd., d. van F. G." Huurman en H. A. Glas. Cornelia van Damme, 7 weken d van P. v. Damme en J J. de Goeijer. Gemeentelijke steunregeling bij werk loosheid. De Roomsch-Katholieke, Protes- tantsch-Christelijke en moderne arbeiders bonden hebben een gemeenschappelijk adres aan den raad gericht, waarin zij en kele bezwaren inbrengen tegen de onlangs door den raad vastgestelde steunregeling en—verzoeken alsnog enkele wijzigingen te wiffen aanbrengen. Gemeentelijke bemoeienis met aankoop van meel en brandstollen. Het bestuur van de afdeeling Halfweg en omstreken der S.D.A.P. en de soc.-democratische Vrou wen te Halfweg en Zwanenburg heeft een adres tot den raad gericht, waarin zij o. m. vragen om maatregelen te nemen dat door gemeentelijken inkoop van meel of op an dere wijze de bevolking tegen lagere dan de thans geldende prijzen brood zal kunnen verkrijgen en dat vanwege de gemeente brandstoffen tot inkoopprijs worden ver krijgbaar gesteld. B. en W. verklaren zich overtuigd te zijn van de moeilijkheden, waarin de gezinnen van verschillende arbeiders en kleine bur gers verkeeren vanwege de slechte verdien sten en de hooge prijzen van verschillende levensbehoeften. Maar zij voelen zich onmachtig om be langrijken steun te bieden tot verbetering van deze omstandigheden. Voorgesteld wordt, aan adressanten te berichten, dat de raad vooralsnog niet kan meewerken om maatregelen te treffen tot verlaging van de broodprijzen of bet ver krijgbaar stellen van brandstoffen tegen inkoopprijs, maar diligent blijft in het zoe ken van werkverruiming door productieven arbeid. Gemeenteraad. Deze vergadert op Donder dag 22 Januari 1925 des namiddags om 2 uur uur ten raadhuize alhier. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling van de notulen van de ver gaderingen van 30 en 31 October en 6 No vember 1924; 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingcn; 3. Voorstel tot toekenning van een hoogere subsidie aan het burgerlijk armbestuur en wijziging van de begrooting van die instelling voor het jaar 1924; 4. Voor stel tot verkoop van een paar perceelen grond te Nieuw-Vennep; 5. Voorstel inzake den Vleeschkeuringsdienst; 6. Behandeling van het adres van C. Verton c.s. te Zwa nenburg, betreffende den gemeentelijken in koopvan meel en brandstoffen; 7, Behande ling van het adres van drie samenwerkende bonden betreffende de wijziging in de gel dende steunregeling; 8. Voorstel om den heer J. W. Bras als raadslid te schorsen overeen komstig artikel 26 alinea 1 der gemeentewet; 9. Rondvraag. Mooi succes. De heer H. J. Zeeman, alhier heeft op de tentoonstelling van Avi- cultura te 's-Gravenhage met zijn Orping- tonhoendeis weer mooie successen be haald, n.l. den eersten prijs, twee eereprij- zen en een zeer eervolle vermelding. BnrgerL Stand, Geboren: C. Belgraver Wiener, d. E. van KeulenSpits, z. Bij Apoth. en Drogiste? J. KramerHoefnagel, d. G. Wagenaar van Tuyl, z. Overleden: J. Stam, 5 mnd., z. v. J. Stan- en M. C. Stekelenburg. Burgerlijke Stand over de week van K tot 18 Januari 1925. Bevallen: M. C. var GeldorpMolenkamp, z. P. G. Wouda Marsbergen, z. S. HageboudUijterschout, d. E. J. Midden.' - —Hooglander, z, G. W. van Schieva. Jen Énde, d. J. E. H. van Damvan M .ren, z. J. F. H. KuiperLoerakker, d. W. de Vries Hoek, d. A. VoornReiber, d. H. M. M. HesselmanWerst, z. Ondertrouwd: Ondertrouwd: W-. Zwart» en E. J. Rouwenhorst. Gehuwd: O. Goedhart met P. G. Schenk; H. van Wonderen met M. C. Detrie; C .van der Velden met C. C. Konijn. Overleden: P. F. Klaassen, 72 j., echtge noot van J. B. Wolfrom J. J. Knape, 64 j., echtgenoot van E. M. R. Schaefer. Noordzee kanaal. Het onderhoud va het Noordzeekanaal gedurende 1925 en 1926 is wat het eerste perceel aangaat op gedragen aan de Firma P Heere Zn., al hier voor 31485. Aanvaring. Het uitgaande Engeisch» stoomschip „Algol", is bij Buitenhuizen in aanvaring geweest met het inkomende Ned. tanksstoomschip „New-York". Van de „Algol" werden drie platen ingedeukt, be nevens de reeling. Ook bekwam het schip schade aan de davids en een der reddings sloepen. Het stoomschip heeft de reis naar Huil voortgezet. GEDENKALBUM Dinsdagavond zette de Raad der gemeen te Zandvoort de behandeling der Gemeen- tebegrooting voort. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig waren de heeren Padten v. d. Plas. Begonnen wordt met hoofdstuk VI, on derwijs. Bij post 179 zegt de heer ZWAAN f 50 voor schoolbibliotheken te weinig te vinden. De VOORZITTER antwoordt, dat deze bedragen vooralsnog genoeg zullen blijken te zijn, Mochten grootere uitgaven noodig zijn, dan kunnen de kosten hiervan nog uit andere posten bestreden worden. Bij post 252 zou de heer GEERS een post 252 a willen voegen groot f 200 ongeveer als bijdrage in den kosten van degenen, die in Haarlem de avondteekenschool bezoeken. Weth. MOLENAAR zegt, dat wanneer B. en W. bij eventueele gevallen ondersteu ning in de kosten noodig achten, B. en W.een tegemoetkomende houding zullen aanne men. Bij post 258 vraagt de heer GEERS waar om een verhooging van de kosten der zie kenverpleging is aangebracht. De VOORZITTER antwoordt, dat bin nenkort een herz'iening in de regeling dezer onkosten is te verwachten. Bij post 263 vraagt de heer BRAMSON of hij de medewerking van B. en W. zal heb ben als hij verzoekt een kleine reorganisatie in het Burgerlijk Armbestuur aan te bren gen. Spr. zou willen, dat een ambtenaar der gemeente gedurende een of twee dagen der week zitting hield tot het behandelen der aanvragen om steun. Verder vraagt spr. of het niet wenschelijk zou zijn, dat het burger lijk armbestuur met de kerkelijke armbestu ren overleg pleegde, inzake toekennen van ondersteuning. De VOORZITTER zegt, wat den tweeden wensch van den heer Bramson betreft, het Burgerlijk Armbestuur volgens de Armen wet hiertoe verplicht is. De heer .BRAMSON meent, feiten te weten, dat dit niet het geval is. Hiertegen protesteert de heer GEERS. Wanneer de heer Bramson feiten meent te weten, moet hij deze noemen. Wel degelijk meent spr. dat alle aanvragen om steun zeer ernstig worden onderzocht. Weth. MOLENAAR antwoordt den heer Bramson. Spr. zegt binnen korten tijd met voorstellen te zullen komen ter reorga nisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Hiermede wil spr. geen blaam op het Burgerlijk Armbestuur brengen, integendeel spr. brengt een woord van lof voor hetgeen dit bestuur in moeilijke tijden deed. De heer BRAMSON zegt, allerminst bedoeld te hebben, criktiek te willen uitoefenen op de interne aangelegenheden van het burgerlijk armbestuur. Spr. zet de bedoeling zijner vra gen nader uiteen. Spr. acht zijn vragen in belang van de hulp behoevenden cn in het belang, van de leden van het burgerlijk armbestuur. Spr. wenscht een betere rgeling tusschen Burgerlijk Arm bestuur en de Kerkelijke Besturen. De VOORZITTER zegt, dat hij in de vragen van den heer Bramson wel critiek op het Burgerlijk Armbestuur ziet. Wanneer spr. een betere regeling met de Kerkelijke Besturen wenscht, ligt daarin de opmerking, d :t de tegenwoordige regeling niet goed i< De heer GEERS vraagt den heer Bram son of hij dan klachten van de kerkelijke armbesturen het ft gekregen, dat het overleg met het Burgerlijk Armbestuur niet goed is. Spr. zegt, dat het Burgerlijk Armbestuur zijn taak serieus opneemt. Na verdere bespreking stelt de heet BRAMSON voor post 163 te verhoogen mei f 500, noodig voor de aanstelling van een ambtenaar, die de aanvragen om steun in ontvangst neemt. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen van de heeren Bramson en v. d. Bos vóór. Bij post 267 deelt de heer ZWAAN na mens de vereeniging Onderling Hulpbe toon mede, dat deae vereeniging onder groo- ten dank voor de genoten subsidie, meent, nu zij een eigen fondsje heeft gesticht, de gemeente niet langer tot financieelen last te mogen zijn. De VOORZITTER brengt hulde voor deze goede samenwerking maar wil toch voorstellen een post pro memorie uittrekken. De heer ZWAAN ztgt, dat dit niet noodig zal zijn, daar de financiën voor 1925 voor de vereeniging reeds gedekt zijn. Weth. SLEGERS wil de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" tot voorbeeld voor vele andere corporaties «tellen. Na bespreking wordt de post subsidie „Onderling Hulpbetoon" groot f 500 van de begrooting afgevoerd en de VOORZITTER brengt aan den heer Zwaan als voorzitter van genoemde vereeniging een woord van hulde voor deze gestie. Bij post 272, steun aan uitgetrokken werk- loozen, stelt de heer v. d. BOS voor, dezen post te brengen op f 3000. Ook vorig jaar was deze post f 3000; op de concept-begroo ting 1925 was deze verminderd tot f 2000. Het voorstel v. d. Bos wordt in stemming gebracht en verworpen met de stemmen van de heeren v. d. Bos en Bramson vóór. Bij post 273 dringt de heer BRAMSON er op aan, dat de commissie voor de werk verschaffing en steunverleening in overwe ging zal nemen, om aan werkloozen bij de werkverschaffing, die een groot gezin hebben zonder dat er verdere gezinsinkomsten zijn, een extra toeslag te verstrekken. Bij post 304 dringt de heer GEERS er op aan, dat bij een komende salarisherziening van het personeel van het gasbedrijf, deze salarissen zullen worden verhoogd. Dan wordt de begrooting in gewone in komsten en uitgaven sluitende op f 808.863.58% en in buitengewone inkomsten en uitgaven op f 425.000 vastgesteld, met de stemmen van de heeren Bramson en v. d. Bos tegen. De bcgrooling werd in stemming gebracht op verzoek van den heer Bramson. Rondvraag. De heer BRAMSON vraagt, hoe het staat met de commissie voor het badhuis. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak door B. en W. nog niet tot voltooiing is gebracht. De heer ZWAAN dringt er op aan, dat met beplanting van de begraafplaats spoedig zal worden begonnen. Weth. SLEGERS zegt, dat spoedig een voorstel zal komen tot uitbreiding der be graafplaats. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5