Abdijsiroop blijven hoesten? L. HOLZHAUS ¥£lllCOOPT UIT r/j £:j Uw hoest onmiddellijk verdrijven met Akker BINNENLANDSCH NIEUWS. Mercurius contra de oud- bestuursleden. Tegen de afschaffing der Staats loterij. Oud-minister Treub. De huisvesting van onze gezantschappen. Portvrijdom. Tegen verblindende verlichting. De Wie zijn kostwinner? Regeling Capitulantemtelsel. Hotel-bouw in de Hoofdstad. Een wijziging van de Drankvoet. LUCHTVERKEER. Een nieuw watervliegtuig. Vliegongeval te Marseille. Sis Sefton Brancker ernstig ziek. VERKEER EN POSTERIJEN. Radioverbinding Nederland Indië. UIT ONZE OOST De Jenever-fabricage in Indië. Kustroof met drievoudigen moord. GEMENGD NIEUWS. De Banteng-jaeht. De moord op koopman Busch. Het drama te Nijmegen. De gestrande schepen bij Hoek van Holland. De mantel-diefstal bij de T ZOtldf „Boimetene" te Amsterdam. LANDB. EN VISSCHERÏJ De groentenuitvoer uit het Wcstland. O, land van mist. LEOEHEN HAND KOFFERS, PIJPEN ORDE EN ARBEID Uit de metaalnijverheid. KUNST EN KENNIS. Jubileum Anton Sistermans. De discussie over de Duitsche regeeringsv er klaring. De Barmat-affaire. De Belgische onderwijzerssala rissen. Het vrouwelijk stemrecht. De opstand der Anjera's. De Chineesche burgeroorlog. Dreigende ministetcrisis in Luxemburg. Een vordering van 4700. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", heeit een vordering ingesteld tegen de oud-bestuur ders van genoemde afdeeling. Deze vorde ring. groot 4700.80, is gebaseerd op scha de, die door den Bond zou zijn geleden, door het onjuiste iinanciëele beleid van hét oud-af deelingsbestuur. De procureur van „Mercurius", Mr. Z. van den Bergh, heeft de elf oud-bestuurders van de afd. Amsterdam voor de Amsterdamsche Arr. Rechtbank laten dagen. Mr. D. S. •Jessurun Cardozo zal zich voor alle ge daagde bestuursleden procureur stellen, De R.-K. Kiesverceniging te Hoorn heeft •en motie aangenomen, waarin zij zich uit spreekt tegen afschaffing van de Staatslo terij. (Tel.) Naar wij vernémen, is de gezondheidstoe stand van Prof. Mr. M, W. F. Treub, die, eooals men weet, in het Roode Kruis-Zie- kenhuijs te 's-Hage wordt verpleegd, thans *eer vooruitgaande. Het gevaar is geweken en over niet langen tijd wordt zijn algeheel eerstel verwacht. De kwestie over het N.O.T.-gezchenk van njillioen. De Raad van Beheer van de Nedcrland- sche Overzee Trustmaatschappij, heeft, zoo- *'s bekend, in den aanvang van 1920 een 'om van 2 ka millioen gulden geschonken voor de waardige huisvesting van eenigc onzer gezantschspoen in het buitenland, on der beding, dat de 'gelden zouden worden toevertrouwd aan een daartoe in het leven tu roepen commissie voor den aankoop en de inrichting van gezantschapsgebouwen. Jevens werd bepaald, dat op het beheer dezer stichting de bepalingen der wet, hou dende instructie aan de Algemeene Reken kamer niet van toepassing zouden zijn en dat daarvan alleen in handen van den mi nister van Buitenlandsclie Zaken rekening *n verantwoording zou worden gedaan, Tus- *ohen den minister van Buitenlandsche Za ken en de Rekenkamer, die er op stond, dat haar volledige opening van zaken werd Segeven, ontspon zich hierover een gedach tewisseling, welke reeds eenige jaren duurt, en die gecompliceerd wordt door de Omstandigheid, dat met de likwidateuren van de N. O, T. nader wordt onderhandeld over •en tekort, dat gebleken is te zijn ontstaan. De bedoelde briefwisseling werd gesteld in handen der Commissie voor de Staatsuitga ven. Deze heeft thans haar oordeel hierover kenbaar gemaakt. In de eerste plaats merkt de commissie °P dat bij haar de vraag is gerezen, of dc "jinister van Buitenlandsche Zaken van de zijde, waarvan het aanbod kwam erf onder de daarbij gestelde voorwaarden, het wel had mogen aanvaarden. De commissie meent •pet de Rekenkamer, dat de N. T. over a? bij de schenking betrokken gelden, vol gens de statuten feitelijk niet had mogen hes hikken. i Het saldo van de N. O. T. moest n.l. ko- aan het Koninklijk Nationaal Steun comité, hetgeen practisch betcekende aan den Staat, die het Steuncomité financierde, toen er geen giften van anderen meer in kwamen. In de tweede plaats achtte de commissie "et af te keuren, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken de voorwaarde heeft aanvaard, die door den raad van bestuur Jan de N O. T. was gesteld. Eén Minister kan h. j. geen afzonderlijk fonds voor den otaat aanvaarden, dat buiten het wettelijk ïere^elde beheer valt. In de derde plaats acht de commissie het te b»tr -uren, dat zelfs, al ware het geschon ken bedrag,voor den aankooo en He inrich- t'j voldoende geweest, de Minister op eigen verantwoordelijkheid een schenking "eeft aanvaard, die voor de schatkist be zwaren kar medebrengen. Het bestaan der ijieuwe gezantschapsgebouwen zal, volgens commissie, allicht ten gevolge hebben, Oaf de verblijfsvergoedingen van de diplo matieke vertegenwoordigers, die er in moe- wonen, meer zullen verhoogd worden °an anders bet geval zou zijn geweest. De commissie stelt daarom den minister van Buitenlandsche Zaken v»or, zoo spoedig ^ogeliik voor het ten behoeve van de ge zantschapsgebouwen tekortkomende bedrag, Zonder een nadere schenking van de N.O.T, a' te wachten, het benoodigde bedrag op de 'taatsbegrooting aan te vragen. Een commies aan een gemeente-secretarie heeft onder de aandacht van het departement J"an binnenlandsche zaken gebracht, dat wat betreft het verzenden van getuigschriften van werkelijke woonplaatsverandering, dewr gemeentebesturen aan particulieren, n e jmiform wordt gehandeld. Tal van gemeente besturen verzenden deze stuiken als dienst brief, andere versturen die stukken als aan Port onderworpen dienstbrief. De minister heeft geantwoord, dat hij zich 'ereenigt met de opvatting, dat bedoelde ge tuigschriften in het algemeen niet kunnen borden gerangschikt onder de stukken, uit buitend in het belang van den geadresseerd •u dat er dan ook tegen verzending als dienst- stuk ten laste van het departement geen be daar bestaat. ^•monstraties met een nieuwe Philips- lamp. De Tel. verneemt, dat de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken er in geslaagd is door toepassing van een nieuwe vinding op het pbied van electrische auto-lantaarns een 'atnp te construeeren, die alle bezwaren, ^rike voorheen aan de wegverlichting door Auto's annex waren, zoodat verblinding van "eRenliggende voertuigen en weggebruikers of geringe verlichting van het te berijden *e?vlak, ondervangt. Ds N.v Philips meende goed te doen, deze mp door goed voorbereide demonstraties ^der de aandacht van belanghebbenden e brengen en heeft zich te dien einde in ver- onding gesteld met den Burgemeester van Amsterdam, teneinde zijne toestemming tot 5®t houden .dezer demonstraties te verkrijgen. Verkeersautoriteiten zijn eveneens van en en ander op de hoogte gesteld Het ligt in de bedoeling om op 22 dezer _es avond te Amsterdam te demonstreeren. mtrent den juisten tijd en de plaats, waar demonstraties gehouden worden, is nog bekend. Als leidraad voor de beoordeeling, of eer. JFbtenaar voor de toepassing van het Be- jodigingsbesluif burgerlijke rijksambtena- v n 1925 is te beschouwen als kost winner een gezin, heeft de regeering bepaa'd, 1 kostwinners zijn weduwnaars, weduwen en geschei den echtgenooten, die een of meer wettige of wettelijk erkende kinderen of stiefkinde ren te hunnen laste hebben b. Zij, die uitsluitend of in hoofdzaal, zorg dragen voor het onderhoud van ouders pleegouders, grootouders, broeders of zus ters, die niet in staat zijn, in eigen onder houd te voorzien c. gehuwde vrouwen, voor zoover haa: gezin uitsluitend of in hoofdzaak op haar inkomsten is aangewezen. een en ander te beocdeelen naar den toe stand op 31 December 1924. Bij dé vaststelling van de bezel 'igfcg, in gaande 1 Januari 1925, zijn vco loopig als kostwinner beschouwd zij, di: bij de. sala»- risvenhindemg op 1 Mei 1924 als zoodanig zijn aangemerkt. a Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zal binnen afzienbaren tijd een wets ontwerp verschijnen tot regeling van het capitulantenstelsel. („Re-, Bode.") In den Amsterdam..enen Raad is een vo„ dracht van B. en W. verschenen, om as. de „Grand Hotel Central", directeur A. Leemhuis, in voortdurende erfpacht uit te geven, een terrein aan de Vijzelstraat tus- schen Singel en Heerengracht. Hierop zal een hótel gebouwd worden. Volgens de plannen zal de begane grond ingericht worden tot winkelruimten. Daar boven komt een Restaurant-h ótel met feest zalen enz. Het trottoir zal worden overbouwd, zoodat een galerij zal verkregen worden. Ook de Reguliersdwarsstraat zal worden overbouwd. De goedgekeurde plannen zul len voltooid mc ten zij on 1 Juli 1927. Behandeling in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond voor een korte vergadering bijeen, Na dc beëediging van mr. P. E. Briët (A.-R.) den opvolger van den heer Idenburg, werd op voorstel van den voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, besloten heden het wets- voorsteJ-Rutgers tot wijziging van de drank- wet te behandelen. De vergadering werd daarna verdaagd. De woningmarkt in dc Hoofd- I stad. 26.000 Miernve woningen sedert 1918. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Gezondheidscommissie te Am sterdam deed de heer Keppler, dir van den Gcm. Woningdienst, eenige mcdedeelmgen over den stand van de woningmarkt op 1 Januari 1925. In 1924 zijn nieuwgebouwd 7291 wonin gen, waarvan 1452 in plan „West". In het geheel zijn sedert 1918 gebouwd 26.179 wo ningen, waarvan 13.273 door vereenigingen én de gemeente en 12.946 door particulie ren. Van deze laatste werden 10.513 met premie gebouwd, Bij den aanvang van 1924 was het aantal woningen 165.335; de netto-vermeerdering bedroeg 6873, zoodat het woningtal steeg tot 172.208. Op 31 December waren biervan 1580 onbewoond. Van het aantal gezinnen, zeide spr., dat er aanvang-1924 in onze stad 175.219 waren. De netto-vermeerdering bedroeg 3370, zoo dat er aan het eind van bet jaar 178,589 ge zinnen in Amsterdam waren. Het aantal in wonende gezinnen verminderde met 3174. Het totale woning-tekort bedroeg op 1 Ja nuari f.1. 11.631 woningen, een getal dat 3471 kleiner is, dan dat van verleden jaar. Op 31 December 1924 stonden 1591 wo ningen leeg; het grootste aantal- hiervan komt in de nieuwe stadskwartieren voor. Aan het eind van het jaar waren in uit voering 1893 woningen (vereenigingsbouw), 4256 woningen (gem. bouw), 4983 woningen (part. bouw), te zamen 9239 woningen. De heer Haazevoet merkte hierbij op, dat het aantal huwelijken in onze stad op zeer ongewer.schtc wijze is toegenomen, door verkeerd werkende maatregelen als steun- verleening enz. Spr. vroeg wat men Hier tegen zoukunnen doen.. De heer Keppler deelde mede, dat inder daad het aantal huwelijken vooral van nog jeugdige personen, sterk toeneemt. Blijft dit het geval, zooals het den laatsten tijd is ge weest, dan moeten per jaar ruim 3C00 wo ningen worden bijgebouwd om in de be hoefte te kunnen voorzien. Deze zaak zal ter sprake worden gebracht in de sub-com missie voor dc volkshuisvesting. In Amerika heeft een proefvlucht plaats gevonden van een nieuw type watervlieg tuig met een motor van 3000 P.K. en een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur. Het toestel is bestemd om de vloot te ver gezellen Op het vliegveld te Istres bij Marseille is, bij dc landing, een vliegtuig, dat van een proefvlucht terugkeerde, over den kop ge slagen en in,brand gevlogen. De bestuurder kreeg ernstige brandwonden en brak zijn been. De monteur, die uit het toestel ge sprongen was, brak een arm en een been. Het toestel is totaal vernield. Zijn vlucht naar Rangoon uitgesteld. Een telegram uit Calcutta meldt dat dc Engclsche vice-admiraal bij de vluchtmacht, Sir Sefton Brancker, die thans in Eng. Indië vertoeft in verband met de voorgenomen in stelling van een luchtschipdienst van uit En geland, ernstig door koorts is aangetast en in het ziekenhuis ligt. Zijn vlucht per vlieg machine naar Rangoon is uitgesteld. Voortaan kan van den radioweg, voor zoo ver daartoe gelegenheid bestaat, mede wor den gebruik gemaakt voor de overbrenging van perstelegrammen tegen verlaagd tarief, die niet zijn voorzien van de 'aanwijzing „draad" of van een aanwijzing betreffende de verzending per kabel. De overseining van deze telegrammen zal in den regel in den laten avond of in den nacht plaats vinden Protesten van afschaffers. Een plan om nabij Bandoeng een fabriek te stichten voor jenever-fabricage uit (deels geiipporteerde) granen, waardoor de jenever- prijs in Indië zeer zou dalen, ontmoet in breeden kring veel tegenkanting. Te Batavia werd reeds l:en protestverga dering gehouden, waar besloten werd, een petitie te zenden aan de regeering Thans le zen wij in het „Bat. Nwsbl." van 19 Dec., dat de Nederlandsch-Indische Theosofische Vereeniging aan het bestuur der „Orde van Goede Tempelieren" een schrijven heeft ge richt, waarin zij namens 1700 leden adhaesie betuigt aan de in de protestvergadering in „Lux Orientis" aangenomen motie tegen de oprichting van een jeneverfabriek. Onlangs nam de raad van justitie te Soera- baja in behandeling de zaak van drie In- ianctseïie tripangvtsschera op fle Kust van Zuid-Oost Borneo allen geboren te Koe bang, aan de grens van Britsch Noord-Sor- neo, respectievelijk naar schatting oud 35, 23 en 45 jaar. De beschuldiging luidt, dat zij gezamenlijk en in gemeen overleg ook met den sedert overleden beklaagde S„ op een thans niet nader vast te stellen dag tusschen 721 Dec. 1923, omstreeks 9 uur 's morgens, op de kust der onderafdeeling Beraoe, afdeeling Samarin:'a, Z. en O. afdeeling van Borneo, bij Karangbelontong binnen een afstand van 3 Eng. mijlen van de kust, met 2 prauwen, een praurv, aan boord \yaa-van zich drie In landers, in dienst van den Arabier Said Ach- mad bin Abdoerrachman Idries, een hande laar te Tandjong Rebjcb, bevonden, hebben geënterd de opvarenden door slagen mei hun mandauws (Daiaksche slagzwaarden) van het leven hebben beroofd, waarna zij de in die prauw aanwezige, dien Arabier toebehooren- de handelsgoederen, o.m. 2 koffers, 3 manden en 1 zak, (inhoudende kaïns, zijden stoffen, bedrukte en witte katoentjes, buikbanden en dergelijke goederen, zoomede 5 koperen sirihstellen, 2 krissen en ongeveer 30 aan contanten hebben weggenomen en vervol gens het geplunderde vaartuig tot zinken hebben gebracht. Beklaagden waren, naar wij in het „Soer. Hbld." lezen, in volle confessie. Het openbaar ministerie eischte bij monde van mr Van Stockum, tegen ieder beklaagde 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre- j ventieve hechtenis, zoomede betaling der kosten van bet rechtsgeding. De Raad van Justitie, onmiddellijk uit spraak doende, veroordeelde ieder tot 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis en betaling der kosten. Een verraderlijk beest. Naar aanleiding van een ernstig jachton- geluk, den heer Boreel een van Java s meest ervaien jagers op groot wild over komen, schrijft de „Java Bode over dc banteng-jacht het volgende: De banteng, de Javaansche wilde stier, is een van de gemeenste en gevaarlijkste dieren, welke een jager slechts in de oer- bosschen kan tegenkomen. In dé laatste 10 jaren is 't aantal^ ban- tengs zeer sterk verminderd. Slechts de beperkende bepalingen van de japht op die dieren, heeft bet uitroeiingsproces eemgs- zins gestremd. De beesten komen thans nog in betrekkelijk gering aantal voor in de Zuiderdistricten van Banten, Prcanger en Krawang (Tegalwaroelanden). Zij zijn zeer schichtig en loopen, eenmaal opgedreven en ontvlucht, palen en palen ver weg, onmo gelijk om ze nog nader op te jagen. Om ze onder schot te kunnen nemen, dient men eerst dagen .en soms weken tevoren Inlandsche jagers er op af te sturen, om ze te beloeren en om hunne vaste drink en verblijfplaatsen uit te zoeken. Gewoon lijk worden zij aangetroffen, bij toeval door een of anderen hoema-bewerker. Is de banteng opgedreven, een gevaarlijk beest en soms „glad" door om de drijvers- linie heen te sluipen, daar waar niemand hem verwacht, in aangeschoten staat moet hij zelfs voor ervaren jagers een niet te onderschatten tegenstander zijn. Die truc, waartegen de heer Boreel en dit juist vinden zijn Inlandsche jacht makkers zoo bijzonder merkwaardig In liep, is een van de meest bekende: na het schot net doen of-ie sterft er. bij de nade ring van de menschen opeens opstaan en aanvallen. Juist de Europeesche jagers heb ben den Inlandschen geleerd om in zulk een geval, kalmpjes een poosje af te wachten, zoo mogelijk, indien et boomen in de buurt zijn, ieder in een observatiepost, boog en droog, buiten elk gevaar. Dat zulk een raad steeds morrend werd opgevolgd, komt meer door de opwinding van de jacht dan doop de zucht naar tegen spraak, en steeds werd bij het opvolgen van dien raad baat gevonden. Het beest dat inziet, dat zijn truc is doorzien, moet dan wel weer opstaan en of vluchten om buiten schot te raken, hetgeen bij ervaren jagers als drie genoemden het dier leelijk op breekt, of hij attaqueert de bóomen, waar de jagers in zitten, om ten slotte het toch af te leggen Op een alang-alang of glagah- veld liggen de jagers éoover van hem af te wachten, dat zijn komst tijdig genoeg wordt waargenomen dm een veiliger standplaats op te zoeken Oneindig gevaarlijker echter is zoo'n aangeschoten banteng in een bosch, met struikgewas en rottan. Hoe dikwiils komt het voo-, dat de stier de jagers, die voor zichtig de bloedsporen volgen, onverwachts van achteren aanvalt. Het heeft dan van de dekking gebruik gemaakt om eene omtrekkende beweging te maken en.... het bruisen en snuiven, waarop de iager's gewoonlijk afgaan, inge houden tot het kritieke oogenblik van aan val. In dergelijke gevallen zijn de meeste slachtoffers onder de jagers te betreuren. De anonieme brieven. Nu Muylwijk bekend beeft den moord op den ongelukkigen koopman Busch bedreven te hebben, lezen we in de Tel. nog de vol gende bijzonderheden en beschouwingen. De schouwing van het geraamte en het- onderzoek van de kist en de kleeding heb ben nog geen licht geworpen op de doods oorzaak De beenderen vertoonen geen be schadiging, die er op zou wijzen dat een revolver was gebruikt En inden het slacht offer. ten gevolge van een messteek gedood zou zijn, dan staat het vrijwel vast, dat hel lemmet geen beenderen heeft geraakt. Maar hiermede komen we in het rijk van de gis singen en zoo doorgaande zou evengoed ver ondersteld kunnen worden, dat vergif was gebruikt. In elk geval is het zeker, dat veler vermoeden, als zou de dader zijn slachtoffer de hersenen ingeslagen hebben, niet juist kan zijn, daar in ieder geval dan schedelbescha diging zou zijn geconstateerd. Muylwijk kan zijn redenen hebben, den aanslag anders voor te stellen dan hij in werkelijkheid plaats had. Hij kan het doen voorkomen alsof hij in drift heeft gehandeld of kan verklaren uit zelfverdediging te heb ben gehandeld Niemand zal het tegendeel kunnen bewijzen, daar aangenomen mag worden, dat niemand bij het gruwelijke feit tegenwoordig is geweest. Maar de schrijver van dc anonieme brie ven?, zullen velen vragen. Ook in dit punt is cenig licht verspreid. Want het eerste schriji ven, dat bij de Haagsche politie terecht kwam, bevatte eenige onnauwkeurigheden; het tweede schrijven, dat dpor een stadge noot werd ontvangen, was positiever en duid de nauwkeurig de plaats aan, waar het stof felijk overschot van Busch was verstopt, en het derde schrijven, dat door den commis saris van de Centrale Recherche werd ont vangen, houdt een vage verklaring in Het is evenals do vorige met potlood ge schreven en bevat de mededceling, dat dc schrijver uit eigen ervaring en uit eigen waarneming niets weet. Hij was naar aanlei ding van vermoedens en opgevangen ge sprekken (dit moeten gesprekken van de metselaars geweest zijn) aan het peinzen ge gaan en had de overtuiging gekregen, dat Muylwijk het gedaan had, Onk hij had iets gehoord over het putje en over de hfastige wijze waarop de kuil was gedicht. Aan het slot van den brief verklaart de steller, dat i hij noch Muylwijk, noch Busch persoonlijk j heeft gekend. In verband met dezen brief zeide de chef van de Centrale Recherche dat het verlangen van de politie om dén schrijver uit te vin den, dank zij de wending die de zaak beeft genomen, sterk is verminderd Toch zou het zijn nut kunnen hebben, wanneer de onbe kende onder strikte geheimhouding een on derhoud wilde hebben met hem (den com missaris van de recherche), daar het niet onmogelijk is, dat daardoor eenige duistere punten zöuden kunnen worden opgehelderd. Wat het aantal brieven betreft, dit loopt in de tientallen. Voor sommige menschen is deze misdaad een obsessie geworden. Her haaldelijk korren nog mededeelingen binnen als zou mr. Wiisman ook door de hand van Muylwijk gevallen zijn. Zelfs verdenkt men hem van den moord op den portier van dc diamantslijperij aan den Overtoom, De Ruy- ter, in welk# zaak men nooit den dader heeft kunnen ontdekken. Anderen maken van deze gelegenheid ge- bruik om de verdenking van de politie te j doen val'en op personen met wie zij een j veete hebben. Dat door dit geschrijf het werk van den commissaris er niet gemak kelijker op is geworden elke redelijke aanwijzing dient onderzocht en gecontroleerd te worden het spreekt van zelf. De verklaringen van Muylwijk waren oor zaak. dat de rechter-commissaris na het veri- hoor wederom den metselaar en zijn vrouw heeft laten ontbieden, ten einde die verkla ringen te controlearen Beiden werden af zonderlijk gehoord en geconfronteerd met Muylwijk en het was eerst om over zevenen alvorens het tweetal het instructiegebouw kon verlaten. Het verhoor van den dader duurde van des morgens negen tot des middags twee uur.'Om twaalf uur ongeveer had zijn beken tenis plaats. Moedwillig de rivier ingereden. Hoewel omtrent het drama, dat zich Za terdagavond te Nijmegen aan de Waal heeft afgespeeld, groote geheimzinnigheid wordt j betracht en velerlei geruchten de ronde j doen, welke niet zijn te controleeren, kan toch, naar de Tel. verneemt, als vaststaand 5 worden aangenomen, dat men hier heeft te doen gehad met zelfmoord en moord De beer Ophuysen, die den auto bestuurde, had, naar thans gebleken is, een ongeoorloofde verhouding met zijn vroegere dienstbode, een Duitsche, en die, gelijk gemeld, 's avonds pp de plek, waar de auto te water is gere den, in de Waal is gesprongen, doch gered werd. Kort geleden heeft O. met haar in een hotel gelogeerd, waarop het plan werd vast gesteld, deze week samen naar Amerika te vertrekken. Alles was reeds voor de reis in gereedheid gebracht. O. heeft daaraan wordt niet meer ge twijfeld den auto moedwillig de Waal in gereden, hetzij met volle verstand, hetzij in een aanval van waanzin. Het 8-jarig dochtertje, dat als door een wonder aan den dood is ontkomen, maakt het goed De Duitsche dienstbode is reeds Zondag ochtend door de politie naar haar woon plaats in Duitschland teruggebracht. I De „Archangel" nog niet vlot. Ook een Frnnsche stoomer aan den grond. Men meldt nog uit Hock van Holland om trent het gestrande stoomschip „Archangel" het volgende: De positie is 300 meter Zuidelijk van het Zuiderhoogt en 300 meter ten zuiden van de bocilijn Rood 1 en 2. Te kwart voor 12 werden per sleepbooten „Waterweg" en „Zuiderzee" van L. Smit en Co's. Internationalen Sleepdienst 70.passa giers met hun bagage afgehaald en te Hoek v. Holland geland. De overige passagiers, on geveer 70 personen, zijn te 2 uur per sleep boot „Waterweg" alhier aangebracht. We gens den lagen stand van het water moesten de passagiers per roeiboot van het' schip naar de sleepboot „Waterweg' worden gebracht. De „Waterweg" is direct teruggekeerd tot het halen van 240 zakken mail. Omstreeks kwart over twee is de eerste trein met pas sagiers uit Hoek van Holland vertrokken. friet schip is nog niet vlot gekomen. Dinsdagmorgen vroeg, bij dikken mist, is het Fransche stoomschip „Kapitaine Prieur", op weg van St, Nazaire naar Rotter dam beladen jnet stukgoederen, plm. 3 mijl Zuidelijk van den Waterweg, op de Maas vlakte gestrand. De sleepboot „Zuiderzee" van L. Smit en Co's. Internationale Sleepdienst is derwaarts vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Zoowel de „Archangel" als de „Kapitein Prieur" loopen, volgens de laatste berichten, geen gevaar. Alleen wanneer er storm zou opsteken, zou de toestand verergeren. Men hoopt beide schepen spoedig bij hoog wa ter vlot te krijgen. De „Kapitain Prieur" zit op de Maasvlakte bij den Briel aan den grond. De stranding van de „Archangel" geschied de op dezelfde plaats ongeveer, waar in 1907 de ramp van de „Berlin" gebeurde. Twee helers gearresteerd. De politie te Amsterdam heeft twee mannen aangehouden, verdacht van heiing van de da mesmantels, ter waarde van 10.000, toeb hoorende aan „Maison de Bonneterie" Van de 139 mantels zijn, ten huize deze. helers, die bij de politie niet als opkoopers bekend stonden, reeds 97 opgespoord. De geheele inventaris1 is met de politie-auto vervoerd. De verdachten, die naar het poli tiebureau op het Singel zijn overgebracht, hadden het gestolene van anderen overge nomen. De twee mannen, die den diefstal gepleegd hebben, zijn nog niet aangehouden. Zooals men zich herinnert, werden de mantels op het einde van de vorige week omstreeks 4 uur gestolen. Zij bevonden zich in een kist, die op een handkar in de Blin- dekat'ersteeg stond. De handkar werd later opgespoord. In 1924 sterk toegenomen. Dat ïn 1924 de uitvoer van groenten van beteelcenis is geweest, kan blijken uit het feit, dat uit het Westland via het station alhic "187 wagons met groenten werden verzonden. In 1923 bedroeg het aantal verzonden wa gons 3907. „Komen wij er dan nooit uit?" vragen ongeduldigen. De „donkere dagen vóór Kerstmi?" Zijn er nog altijd, al ligt Driekoningen al weer bijna twee weken achter ons. De schaatsenrijders voor zooyer zij niet tot de gelukkigen behooren, die zich in Da- vos kunnen vermaken beginnen, te wan hopen en de feesten, welke ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de Amster damsche IJsclub in voorbereiding waren, zullen wel tot dc onvervulde illusies gaan behooren. Tenzij het is nog maar midden-Janu- ari en er kan nog genoeg koude komen. Hoe staan de kansen daarop Wfj hebben het gevraagd aan de Filiaal- Inrichting van het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut. „Practisch nihil," luidde het voor de chaatsenliefhebbers weinig bemoedigende antwoord. Willen wij vriezend weer krij gen, dan zou in het Noorden een gebied van hoogen druk moeten komen. Op het oogen blik schijnt daar weinig kans voor. In het IJszeegebied is juist de druk zeei iaag. De depressie ligt trouwens te ver van ons af om invloed op de weersgesteldheid hier te oefenen, zoodat ook de kansen op re gen niet groot zijn. De barometerstanden in ons land zijn abnormaal hoog. Wij liggen vrijwel midden in een gebied van hoogen druk, dat zich Zaterdag nog heeft uitge breid. De kern ligt iets naar het Zuid-Oos ten, zoodat wij Zuidelijken tot Westelijken wind hebben. De windkracht is echter uiterst gering. Aanwijzingen dat de toestand spoedig zal veranderen, zijn er niet. Het ziet er naar uit, dat het mistige weer nog zal aanhouden. Vorstgebiedcn zijn er alleen in midden Zweden, waar de temperatuur is —3 gr. C., d.w.z. nog 12 gr boven normaal, en in een deel van Zuid-Frankrijk, dat de kern van het hoog? drukgebied noordelijk van zich heeft. („Hbld Heb bet uitstekendste 'aan te jieden dat Iemand wenschen kan, hoe zal le „wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. GR. HOUTSTR. - HOEK ANEGANG F82NE De bondraad van den Algemeenen Ne- 'erl. Metaalbewerkersbond heeft zijn goed keuring gehecht aan het door het hoofdbe stuur ontworpen schema voor een, aan de werkgeversbonden aan te bieden ontwerp- landeliike collectieve arbeidsovereenkomst waarin o.m opgenomen is de invoering van minimumloonan, de handhaving van den 3-urendag en medezeggenschap van de ar beiders in de ondernemingen. Na besprekingen in de afdeelingen in de mrianden Februari en Maart zal de bonds raad opnieuw bijeenkomen om het ontwerp ter nadere behandeling met de andere me- ^•albewerkersbonden definitief vast te stel len. m m i De Haagsche huldigingsavond ter gelegen- held van het jubileum van Anton Sisterman: zal plaats vinden op 23 Januari 's avonds t.' 8 uur in de groote zaal van het hotel „WUh Brug". Behalve Sistermans, zullen hunne muzi kale medewerking verleenerl: Willem An- driessen, Theo v. d. Pas, J. P. J. Wierts en een Vrouwenkoortje onder leiding van der jubilaris. Heden duurden de groote politieke de batten over het program der nieuwe re geering maar betrekkelijk kort, namelijk slechts ruim vier uur. Het woerd voerden dr. Breitscheid voor de sociaal-democraten, graaf Westarp voor de Duitscb-nationalen, Fehrenbach voor het Centrum, dr. Schoitz voor de Duitsche Volkspartij en Ruth. Fis- schcr voor de communisten. Van het grootste belang waren de ver klaringen van Breitscheid en Fehrenbach. De rede van eerstgenoemde was van bij zondere kwaliteiten. Breitscheid is een van de beste sprekers van den Rijksdag en hij was heden al bijzonder op dreef, wat na tuurlijk in verbaqJ stond met het feit, dat hij de scherpste oppositie van zijn parlij kon aankondigen. Daarbij liet hij zich ver leiden tot zeer heftige, persoonlijke aanval len op eenige, speciaal monarchistisch ge zinde leden van de nieuwe regeering, een rtrijdmetihode, die ietwat goedkoop, maar daarom niet minder dankbaar is. Toen hij aan het slot van rijn rede verklaarde, dat het tegenwoordige kabinet beschouwd moet worden al$ een mijlpaal op den weg naar de monarchic, had een van de Duitsch- nationalen de onhandigheid uit den grond van zijn hart „Ja, Goddankl" te roepen. Dit was natuurlijk koren op den molen van de linksche partijen en minutenlang ontstond er een rumoer, dat den spreker verhin derde verder te gaan. Zijn succes werd vooral door deze politieke domheid van zijn tegenstander zeer groot. Van 1 graaf Westarp wist men, wat hij zeggen zou. Het eenige verrassende was een zeer. heftige woordenwisseling met den sociaal-democraat Dittmann, over dc poli tiek van wijlen dr. Helfferich. Natuurlijk kwam dc rede van graaf Westarp neer op deze korte, maar alles zeggende formule: dankbaar, maar niet voldaan. Zeer slecht verdedigde dr. Scholz de on sympathieke houding van de Dui'scho Volks partij en zeer gepassioneerd pleitte Rutn Fischer voor de groote wereldrevolutie en voor de ontmaskering van de oneerlijke houding x-an de rose broeders uit de S. D. P. Maar van veel meer belang was de tame lijk uitvoerige schriftelijke verklaring van 't' centrum, die door Fehrenbach werd voor gelezen. Deze was verrassend scherp tegen het kabinet van dr. Luther. In het kort werd er in Gezegd, dat er een zeer scherp omlijn de politiek moet worden gevoerd en dat het centrum onmiddellijk zijn steun aan net kabinet zal onthouden, als die lijn niet wordt gevolgd. Daarmee is de situatie geteekend. Deze regcering is aan het centrum op genade of ongenade overgeleverd en dat is op het bopenblik het cpnitfe luchtpunt. Morgen worden de debatten voortgeze.. Als vrijwel zeker tfeldt. dat dr. Luther van deze gelegenheid gebruik zal maken, om opnieuw "en gr0ote pro<P-amrede te houden. BERLIJN, 20 Jan. - De soc.-dem. en de communistische fractie hebben in den Rijks dag moties van wantrouwen tegen dc regce ring ingediend. n V P In resoluties der D.-nat., der D. V van het Centrum, der Beiersche Volkspartij en der F.conomische partij wordt de regee- ringsvcrklaring goedgekeurd. BERLIJN, 20 Jan. In de gisteren ge houden conferentie, die in een der zalen v,an de arrondissementsrechtbank te Moabit plaats had, is een zoogenaamde „Treuhand- gesellschaft" voor het Barmat-concern op gericht. - Aan deze conferentie namen deel de drie gebroeders Barmat, de echtgenooten van Julius en Heinrich Barmat, dc vier verde digers, de rechter van instructie, dr. Noth- mann, alsmede eenige vertegenwoordigers ven crediteuren, waaronder de Pruisische Staatsbank en het Rijkspostministerie Fr werd een notarieele akte opgemaakt, Jie vandaag door vrijwel alle betrokkenen is onderteekend. De Barmats hebben zich bereid verklaard hun geheele particuliere vermogen, zoowel als dat van hun echtgenooten in Duitsch land en in het buitenland, hun effectenbezit, huizen, schepen, enz. aan deze „Treuhand- gcsellschaft" over te dragen Men zal ver schillende tot het concern behoorendc on dernemingen, die niet rendabel zijn geble ken, verkoopen De goed gefundeerde on dernemingen echter zullen in ieder geval behouden en zoo noodig gereorganiseerd worden. Op deze wijze zal taen het Barmat-con cern saneeren. Aan het hoofd van den raad van beheer van deze „Treuhandgesellschaft" zal de rechtskundige adviseur van het rijks postministerie, dr. Kohlen, komen te staan. BERLIJN, 20 Jan. Den afgetreden rijks minister van posterijen, Höflc, is naar aan leiding van de beschuldigingen in verband met de Barmat-affaire, door de „Staatsan- waltschaft" een uitgebreid verhoor afgeno- 1 men. Hij ontkent ten stelligste door zijn han delingen de wet te hebben overtreden. De justitie heeft in Höfle's woning huiszoeking iatcn doen. BRUSSEL, 20 Jan. De regeering-Theu- nis komt weer in het gedrang. Weer staat het I spook der crisis voor de deur: de beruchte perequatie zou den val van de regecring 1 kunnen meebrengen. De regecring heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling van de onderwijzerssalarissen in verhouding tot de tractementen, welke de regecring aan de rijksambtenaren heeft toegekend. In dc Ka- mer tellen de machtige onderwijzersbonden I echter vele vrienden, vooral onder de chris ten-democraten. De centrale sectie heeft dan ook de loonregeling, zooals de regeering ze voorstelde, öog ten gunste van dc onder wijzers verbeterd en als de christen-demo craten voet bij stuk houden, is de kans groot, dat in de Kamer het sectievoorstel door de meerderheid wordt aangenomen. In de giste ren gehouden vergadering van het kabinet is evenwel besloten bij de bespreking var dc loonregeling voor het onderwijzend per soneel de kwestie van vertrouwen te stel len, Theunis maakt er zich bezorgd over, dat indien de thans geldende tractementen der onderwijzers naar verhouding op een hooger grondslag worden verbeterd dan die van het rijkspersoneel, een nieuwe verbetering van het loon van dat personeel niet zal kunnet uitblijven, wat weer een paar honderd mil lioen zou kosten. Glijdt het kabinet Theu- i nis over die schil niet uit, dan kan de i kwestie van het vrouwenkiesrecht noodlottig worden, Morgen wordt in de Tweede Kamer de vraag behandeld of deïe kwestie al dan niet vóór de verkiezingen in Mei op de agenda zal voorkomen. Het schijnt dat zoo wel in dje zaak als in de zaak der loonre geling voor de onderwijzers dpor de chris ten-democraten tegen de regeering wordt opgekomen. Deze vinden in beide gevallen steun bij de socialisten. Over het lot van het kabinet-Theunis wordt dan dezer dagen be- I slist, maar grooter is de kans, dat Theunis, mocht hij in het parlement over geen meer derheid' beschikken tot de ontbinding der Kamers en vervroegde verkiezingen zou be sluiten. Van liberale zijde wordt .dit g' wenscht. LONDEN, 20 Jan. Uit Tanger wordt ge meld, dat de Anjera's, die tegen het Spaan- sche bewind in ojfstand zijn gekomen, ver sterking hebben gekregen van twee afdee lingen Rilf-troepen, welke door Abd-cl- Krim zijn gezonden ter ondersteuning der opstandelingen. De Anjera's zijn thans min der dan tc voren tot onderhandelingen be reid, daar zij verbitterd zijn over het feit, dat de Spanjaarden open plaatsen bombar- deeren, waarbij vrouwen en kinderen wer den gewond. Een groot aantal vrouwen en kinderen i* naar Langer gevlucht. SJANGHAI, 20 Jan, Heden werden geen verdere gevechten gemeld. De troepen var Tsji Hsieh Yoean worden geconcentreerd op dc linie WoehsiKiangjin op 60 Eng. mijlen van Sjanghai Aan weerszijden van Woehsi zijn treinen tot ontsporing gebracht, waar door zestien locomotieven en honderden spcorwegrijtuigen niet verder kunnsn. De manschappen van Tsji hebben reeds voed selgebrek en plunderen op groote schaal rond Woehsi. De vreemdelingen hier koes teren geen vrees, maar de behoefte wordt gevoeld aan een grootere troepenmacht om de nederzetting te beschermen. LUXEMBURG 20 Jan. Het parlement heelt de spoorwegconventie verworpen. Onmiddellijk na de stemming verlieten de leden de vergaderzaal. Men verwacht een i hervorming van het kabinet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7