Stadsnieuws PEN Haarlemsche Scherradub. (ievonden dieren en voorwerpen. „Delfia". Lezing. Afdeeling Haarlem van Sin! Raphael 19051925. Christelijk Lyceum. Hinderwet. UIT D^N OMTREK, VFLSF.N. Reorganisatie M. U. L. O.-school A. te IJmuiden. HALFWEG mm- moet ge hebben F en houden voor hetgaan om U heen geschiedt DE MIEUWE l HAARL. I COURANT BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. OVERVEEN. VELSEN. LEGER EN VLOOT. Aanschaffing van vliegtuigen. VERKEER EN POSTERIJEN. De afvloeiing. KERK EN SCHOOL. Retraites voor niet-Katholieken. GEMENGD NIEUWS. Een school met woning voor f 1513. Mollenjagers aangehouden. Opsporing verzocht. HANDEL EN NIJVERHEID. Uitlotingen. 22484 3 25925 8 52574 18 5280423 54688 13 70348 5 70348 21 78962 17 85268 '7 86813 14 92740 3 105163 2# 107709 18 110855 7 110855 8 111025 1 121125 17 128876 17 141208 17 146019 1 Laffe aanranders. VERMINDERING LASTEN HOOG HEEMRAADSCHAP NOORD-HOL LANDS NOORDERKWARTIER. Toen in de eerste jaren, nadat het regle ment van' bestuur voor het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier in werking was getreden, de uitkomsten van het land- en tuinbouwbedrijf tengevolge van de geheel gewijzigde economische toe standen in binnen- en buitenland achteruit gingen, bereikten Ged. Staten van verschil lende zijden verzoeken om de lasten, die van de oprichting van het Hoogheemraadschap het gevolg waren, te doen verminderen. De leiding werd daarbij" gegeven door Dijkgraaf en Hoogheemraden zelf, die in een uitvoe rig betoog de wenschelijkheid eener verlich ting der lasten hebben bepleit, terwijl tal van andere vereenigingen en lichamen zich bij het verzoek van gemeld College hebben aan gesloten en ook een aantal leden der Staten een voorstel van dezelfde strekking hebben ingediend. In de eerste plaats wenschte men de be oogde vermindering van lasten te verkrij gen door wijziging van de financieele ver- aouding tusschen het Hoogheemraadschap en de Provincie, gelijk deze thans is neerge legd in artikel 5 van het reglement van be stuur voor het Hoogheemraadschap. Enkele besturen verlangden verder, dat de Provincie het Hoogheemraadschap ook in de jaarlijksche onderhoudskosten zijner zeeweringen voortaan eene bijdrage zou ver- leenen, .teneinde die kosten billijker en ge lijkmatiger te verdeelen, dan bij het be stuursreglement was geschied. Het bestuur van het waterschap de Der tig gemeenschappelijke polders op Texel heeft daarentegen medegedeeld zich met de verzoeken van bovenstaand' strekking niet te kunnen vereenigen. Ged. Staten hebben hierover thans prae- idvies gegeven. Zij meenen, dat men zich nog moet stellen op het standpunt, dat Ged. Staten in 1918 in namen Het gewest heeft ook thans reeds verre weg den grootsten last der watersnood kos ten op zich genomen, eene omstandigheid die naar de meening van Ged. Staten ook door onderscheidene der verzoekers te veel uit het oog verloren wordt. v Ged. Staten hebben hetnoodig geacht op een en ander nog eens uitdrukkelijk de •..indacht te vestigen, nu men het van ver- chillende zijden doet voorkomen, alsof de irovmcie eene op haar rustende schuld op .nderen heeft afgewenteld. Eene wijziging n de verhouding, waarin de provincie en het hoogheemraadschap in deze kosten dragen, tou echter wel in aanmerking kunnen ko nen indien de druk, die voigens de gelden de regeling op laatstgenoemd lichaam rust, :en gevolge van sedert hare vaststelling ge wijzigde omstandigheden te zwaar zou blij ken te zijn. Dit laatste is tot zekere hoogte het geval, nu de bestuurs kosten van het hoogheemraadschap en de uitgaven voor het onderhoud op de instandhouding zijner zee- en binnenwaterkeeringen niet onbelangrijk hooger blijken te zijn, dan bij de oprichting was voorzien en deze zwaardere lasten sa menvielen met eene ongunstige wending in de economische omstandigheden, waarin zoowel de land- als de tuinbouw verkeeren. Het is uitsluitend op" dien grond, dat Ged. Staten na ampele overweging vrijheid kun nen vinden, in overweging te geven, de bij drage van het hoogheemraadschap in de watersnood kosten eene vermindering te loen ondergaan, door de in artikel 5 van rijn bestuursreglement bepaalde uitkeering van 3'5 gedeelten van het daarbedoelde be drag tot 45 van Hit bedrag terug te bren gen. Aldus wo, at aan den wenaqu .tót voorlich ting der lasten van het hoogheemraadschap tegemoet gekomen op eene wijze, die met de billijkheid overeenstemt en ook naar den vorm de meest juiste is. Ged. Staten merken hierbij op, dat, waar de totale uitgaven in verband met den watersnood tot dusverre rond f 30.796. 000 hebben bedragen, het zooeven genoemde percentage slechts be trekking heeft op eene som van f 20.870.000 en de provincie de overschietende bijna f 10.000.000 reeds tenvolle voor hare reke ning heeft genomen. Komt de voorgestelde vermindering tot stand dan zal dientengevolge bijv. in 1925 het Rijk hebben te betalen pijn. f 346.000 het hoogheemraadschap ongeveer f 355.000 en de provincie f 1.173.00C Ged. Staten behandelen verder het be zwaar, ingediend door het Hoogheemraad schap en zeggen voorts, dat zij betreuren, dat de oprichting van een waterschap, dat alle bij de Zuiderzeeweringen ten oosten en zuiden van Amsterdam belanghebbende eigendommen binnen zijne grenzen ^ereenigt, nog niet heeft kunnen plaats vinden. Tegen over de bedragen ad rond f 25.500.000 aan de dijken van het Noorderkwartier besteed, I zijn die, welke aan de zeeweringen in het zuidelijk deel der provincie zijn ten koste gelegd, ten bedrage van rond f 2.400.000 zchter slechts van ondergeschikte beteekenis, waarbij bovendien nog in aanmerking moet worden genomen, dat onder laatstgemelde som een bedrag van ruim f 1.000.000 be grepen is geweest voor de verbetering van de provinciale zeewering te Muiaerberg en ten oosten daarvan, door het uitgeven van j welk bedrag de provincie zich dus slechts kweet van den op haar rustenden onderhouds- j plicht. Ook deze omstandigheid, levert naar j het oordeel van Ged. Staten geen reden op eene verdere tegemoetkoming aan het Hoog- j heemraadschap te verleenen dan volgens het voorstel zal geschieden. Aan dat voorstel «.ouden Ged. Staten dan j ook met overtuiging vast. De provincie gaat er zoo ver mede, als zij maar eenigszins kan j en Fedep. Staten maken zich sterk, dat tij dens en onmiddellijk na den watersnood, toen het feit, dat de dijkplichtige waterschap pen in de eerste plaats tot het nemen en be kostigen der noodzakelijke maatregelen ge houden waren, zooveel duidelijker sprak dan thans na zooveel jaren het geval is, slechts weinigen zich zullen hebben voorge steld, dat van de totale kosten een zoo belang rijk aandeel ten slotte door de provincie voor hare rekening zou worden genomen Ten einde de vermindering van het aandeel van het Hoogheemraadschap in de water- snoodlasten overeenkomstig de daaromtrent door Ged. Staten gedane toezegging reeds over net jaar 1924 te kunnen doen plaats hebben, is in het ontwerp-besluit bepaald, lat de daarop betrekking hebbende regle mentswijziging geacht zal worden met 1 Januari 1924 te zijn ingegaan. De verhooging der bedragen van dp polders Wizringerwaard en Callantsoog kan gevoegelijk met 1 Januari 1925 in werking f-den. -aterdag 24 Januari a.s., des namiddags van 1 tot 5 uur en des avonds vanaf half 8, hebben er in de zaal Brassinne, Raam- siugel 30, onderlinge schermwedstrijden plaats op Floret, degen en sabel, voor le den van de Haarlemsche schermclub. WIJZIGING LAND- EN TUïNBOUW- WET. In verband met het request van den Ned. j R. K. Landarbeidersbond „St. Deus dedit" j aan de Tweeoe Kamer, ontkenen wij nog aan de bijgevoegde nota het volgende j In de eerste plaats trekt het onze aandach: i ildus de nota, dat nagenoeg alle voorged'-- gei wijziging n ten doei hebben, althans i t gevolg zullen .„ebben, de voordeelen welkt de Landarbeiderswet aan de landarbeiders biedt, te beperken. Het ontwerp biedt geen enkele verbetering voor de landarbeiders, Zij bevat alleen verslechteringen. Dit is vooral te betreu en, omdat in de eerste jaren na de tot stand koming van die wet de tijdsomstan digheden hebben belet, dat van hare bepa lingen een druk gebruik werd gemaakt en eerst in de laatste jaren vooral het groote nut daarvan werd ingezien. Juist, nu dit nut tot de landarbeiders meer en meer begint door te dringen, verschijnt dit ontwerp van wet hetwelk de verdere doorvoering ongetwij feld ernstig zal belemmeren. De indiening is te meer te betreuren, waa; deze wet de eenige sociale wet voor de land arbeiders is. Voor vrijwel alle categorieën van ons Nederlandsche volk werden van Rijkswege sociale maatregelen getroffen, hetzij in den vorm van wettelijke bescher- rning, hetzij m den vorm van financieelen steun, voorlichting. Rijksdiensten, enz. Voor den landarbeider is, met uitzondering van de algemeen werkende verzekeringswetten', nog niets gedaan, zelfs de landbouwarbeids- wef kwam tot dusver niet tot stand. Het laat zich verstaan, dat de verzwarende voorwaarden, welke nu voor deze een sociale v/et voor de landarbeiders worden voorge steld, door de betrokkenen dien worder gevoeld. Het komt ons echter voor, dat het ongun stiger maken van de voorwaarden dezer wet, niet alleen voor de landarbeiders be treurenswaardig is, maar ook voor de land bouwers, en allen, die er belang bij hebben, dat er een constante en welvarende arbaids- bsvolking op het platteland aanwezig blijft en die in het tegengaan van den trek naar de groote steden een maatschappelijk belang van de eerste orde zien Verder worden in deze nota nog ten aanzien van elk beschouwingen ge- V eisen Terug te bekomen bij G. J. Meijer,ZuL polderstraat 74, album A. v. Klaveren, Leidschepkin 8, notitieboekje J. Promp Beelslaan 9, Heemstede, rijwielbel. plaatje H. Kouweüng Tulpenstraat 48, bankbillet J. v. d. Voort, Morinnesteeg 21, beursje J. Loerakker, Gortesteeg 10. blouse M J. Seel, Oude Raamstraat 6, ceintuur P. v. Wijk, A.L. Dyserinckstraat 82, halsketting; Nut/spaarbank Gen. Joubertstraat 3, poes gr. wit, Fauna A. Jansen, Lange Laken straat 27 rood, portemonnaie met inhoud B. Lugtmeijer, Karolingenstfaat 23, speld met steentje A. Koning, Harmenjansstraat 44, actetasch met inhoud M. Schoen, Mag- dalenasteeg 9, taschje met inhoud M. Bur ger Nassaulaan 67, tasch S. de Wijn, Tem pelierstraat 15, horlogeketting Politiebu reau Smedestraat, horlogeglas P. Bak, Voorzorgstraat 90, hond (herder) E. H. I. Jansen Berckheydestraat 32, hond (Setter) N. Lubbers, Heerensingel 87 rood, hand- schoep bruin) P. Hartendorp, Klopper singel 175, idem (bruin)f Holserman Dam straat lOrood, hond (zw.-bruin) Fauna We Webber, Lakenstraat 27, hond (zw. bruin) Fauna A. Bos, Barendsestraat 40, hond (Kees) Boeree, Zuidpolderstraat 120, een handschoen (bruin-glacé) H. v. Roon, L. Lakenstraat Srood, waschzak Petersen, Damaststraat 19, bal (tennis) J. Doorn bosch, Soutmanstraat '40, boekje J. Pieke Graafschapstraat 21, ceintuur (lakriem) Politiebureau, Smedestraat, gewicht van Beem, Teylerstraat 22, poesje (zwart) Fau na P. Peetom, Jan Steenstraat 35, traject- kaart N.S. IJ. Walters, Twijnderslaan 15, potloodhouder L. Tork, Pieterstraat 3rood kinderoortemonnaie H. Bouman, Timor- straat 13, Schoten, idem met inhoud P. v. d. Plas, de Clercqstraat 115, vulpotlood; A. Rood, Brouwerstraat 43 C, portemon naie (kinder) A. v. Gennep, Oranjestraat, 66, rijwielbel. plaatje Politiebureau Sme destraat, damesschoen S. Barteling, Don kere Spaarne 58 rood, sleutelring met sleu tels M. Vermeer, Schoterstraat 25, buig tang Leyendekker Jacob Geelstraat 29. hond (zw.-geel) Fauna Oostwald, Kleine Houtstraat 138, hondje (zw.-bruin) ;Fauna K. Sens, Generaal de la Reystraat 4, hand schoen grijs (dames) J. Draaijer L. Vla mingstraat 7rood idem (grijs) heeren S. Bruneel, Harmenjansweg 57N idem (glacé) heeren M. v. Andel, Brouwerstraat 1, ach terhek van een auto W. Waalewijn, Gen. Joubertstraat 18, handschoen (grijs) J. Zijl stra, Karei v. Manderstraat 31, idem (zwart) gebreid W. Steen. Kolkstraat 22rood, hand schoenen (leder) Veenstra, Liewegje 103 Haa: l.liede hond (herder), Haerlem. Aange reden in de gemeente Schoten hond (bruin) Haetlem idem idem hond (Doberman P. Slagboom. Rollandstraat 15, vulpenhou- de- Lugtmeijer, Ka-olingensfaat 23, idem. L. Bruin, v. Oorschotstraat 14, armband Politiebureau Smedestraat, damesbont Baansema Haarl. liedestr. 26, beurs N. Wal- brecht Hofdijkplein 32, broche P. J. J. Smit Graaf v. Wiedstr. 19, bal J. de Leeuw, Geweerstr. 13 Heemstede, ceintuur-blauwe C. Blokker Burgwal 23 rd., grijze ceintuur Broekman Grebberstraat 2a, poes C. A. v.d. Linden Busken Huetstr. 29, ketting C. Schijf Flier, v. Alphenstr. 38, spatlap P. A. Kion Kolkstraat 14, medaillon F. A. v. Leeuwen Alb. Thijmstraat 30, portefeuille Wed. Rump Koudenhorn 68, portemonnaie m. i. J„ Koper Leidschevaart 28 J. porte monnaie m. i. J. Koek Z. Brouwerstr. 32, bestellersplaat wed. Rump, Koudenhorn 68, rozenkrans H. Schut Amsterd. Vaart 12, rozenkrans L. Ruigrok Scneepmakersdijk 45, huissleutel J. Stoel Bloemd. weg 167, speld C. de Wit Brouwersstraat 7b., sleutels; P. A. Kion Kolkstraat 14, wollen shawls; Broekman Grebberstr. 2a, herdershond «Baas Harmenjansstraat 36, zw. witte hond, Fauna M. Brongers Schepers®-. 7, wolle bruine handschoen H, Kollaard Oranjestr. 102, bruine .andschoen W. Rozenhart Leidschestr. 126, herdershond Joh. Derr 'Nic. Beetsstr. 3 zw. wolle witte handschoen J. Pelser Zuid. Schoolsteeg 11, geel hond FI. Terpoorten. K. Houtstr. 122, grijze kinder handschoen J. Hessels Zijlstr. 41, herders hond P. W, J. Christiaanse. Rollandsfr. 88 voetbal. Door bemiddeling van den Hoofdverte genwoordiging, W, Molenkamp, Overtonwog 7, alhier, ontvingen wij een keurige zak agenda, aangeboden door de R.K. Algemec- ne Verzekering-Maatschappij „Delfia", te Delft. Het geheel is keurig ingebonden en een zeer mooie Reclame bevattende, tevens feestdagen, kalender enz. Door dr. J. v Breemen is Maandagavond in het gebouw van het Kennemer Lyceum ter gelegenheid van de huisvesting van het Kecnemer-Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding, een lezing gehouden over het onderwerp: „Invloed van het licht op den mensch." LICHAMELIJKE OPVOEDING. In de e.v. algemeene vergadering de Dioc. Vereeniging derwijzers iri het rapport in zake Lichamelijke Opvoeding worden behandeld en de conclusies vastge steld. De conclusies luiden als volgt: 1. De harmonische ontwikkeling aller menscheliike vermogens en krachten vraagt j dat ook aan de lichamelijke opvoeding aan- V.cht wordt geschonken. 2. De lichamelijke opvoeding komt bei en, lichaam en geest, ten goede. 3. Voor de vorming van den «vil is zij van groote beteekenis. Tusschen haar en de volksgezondheid is een onmisbaar verband. 4. Daar het lichaam in waarde staat be neden de ziel, bekleedt de lichamelijke op voeding een ondergeschikte plaats in het opvoedingssysteem. 5. Er dient onderscheid te worden ge maakt tusschen lichamelijke verzorging (voeding, kleeding, hygiëne) en lichamelijke oefening (spel, gymnastiek en sport). 6. De lichamelijke verzorging is als regel taak van bet huisgezin. De particuliere liefdadigheid en gemeenschap treden slechts aanvullend op. 7. De lichamelijke oefening vermijdt wat schade kan doen aan geloof, godsdienst en zedelijkheid. 8. Voor meisjes kieze men oefeningen, ge ëigend aan haar sexe. 9. Georganiseerde sport behoort op de la gere school niet thuis. Deze maand is het- 20 jaar geleden dat de afdeeling Flaarlem werd opgericht. Van een klein groepje pioniers is de afdeeling ge groeid tot een zeer sterke. Dit 4e lustrum wordt herdacht op Zondag 25 Januari, Za terdag 31 Januari en Zondag 1 Februari. De feesten worden begonnen met een H. Mis en een H. Communie in de kerk van „St. An- tonius van Padua." De H. Mis begint kwart voor zeven. De adviseur van de afdeeling, de WelEerw. heer Burwinkel zal de H. Mis op dragen. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in St. Bavo. 's-Avonds om half zeven begint de feestavond. Gesproken zal er worden door den Afdeelingsvoorzitter, den heer De Rooy, en door het hoofdbestuurslid den heer Veenings. De voorzitter der feestcommissie de heer Geers, zal den avond openen. De oudsten der afdeeling zuilen gehuldigd wor den, terwijl de tooneelclub „St. Genesius" den avond zal veraangenamen met het too- neelstuk „Napoleon." Tevens zal de Harmo nie .Euphonia" van Overveen een goed ver zorgd programma ten gehoore brengen. Za terdag den 31sten zal hetzelfde programma afgewerkt worden. Den lst'en Februari zal een dag voor de kinderen der leden zijn. Ook voor hen zal de tooneelclub een stuk opvoe ren en wel „Edelman van één dag." Muziek zal den middag verder aanvullen. De feest commissie heeft wel haar best gedaan. Het is te hopen, dat zij ook haar belooning krij gen zal in den vorm van een slagen der fees ten. De Minister van Onderwijs. Kunster en Wetenschappen heeft om. de afd. H. B. S. van het Christelijk Lyceum te Haarlem, aan gewezen als bevoegd in 1925 aan hare leer lingen, die het onderwijs in de hoogste klas sen tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te geven om cp de zelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als de leerlingen der openbare hoogereburger- scholen met 5-jarigen cursus, na afgelegd eindexamen, het getuigschrift, bedoeld in artikel 55 d cr Middelbaar-onderwijswet, te verkrijgen. Tngekom-en is een verzoekschrift met de bijlagen van' de N. V. „Acetvlena". bijkan toor Amsterdam, om vergunning tot oprich ting van een benzine-installatie met een endergrondsch reservoir en bovengrondscbe aftap-inrichting, onderscheidenlijk in- en vóór het perceel aan de Ged. Oude Gracht, no. 40. Ingekomen is een verzoekschrift met de bid a gen van de Burgerlijke Maatschappij C. Schraverus H. Wijsman en H. C. Franse, om een definitieve vergunning tot oprichting van een inrichting tot 't slijpen, polijsten en vernikkelen van metalen voorwerpen in een oerceel aan de Lange Bocgaardstraat no, 8 kad. sectie C no 1402, waarbij electrische kracht tot een maximum vermogen van 3 P.K. zal worden aangewend tot het aan drijven van één te plaatsen sli'ostoel. Ter secretarie der gemeente Schoten is ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van V. Ronnen te Schoten, om vergunning tot oprichting van een stoomwasscherij in de perceelen Kloosterstraat nos, 64 en 66, kadestraal bekend gemeente Schoten in sec tie B. no. 4760. R. K. MIDDEN ST A N DSV ER EFNIG IN G Gisterenmiddag te 1 uur werd in het ge bouw St. Bavo een vergadering gehouden van voorzitters der afdeelingen van de R. K. Middenstanidsvereeniging „De Hanze' in het b'sdom Haarlem De volgende punten werden, behandeld: 1. Het herstel van het verenigingsleven. 2. Nadere uiteenzetting der financieele verhoudingen tusschen den Bond en de af deelingen. 3. Enquête betreffende de oprichting van zaken door buitenlanders en de ongeoor loofde concurrentie van ambtenaren. 4. Daadwerkelijke deelname van den Middenstand aan den arbe'd der Kath. Kies- ver eengingen. 5. Welke taak heeft de organisatie met bet-ckking tot de bevrediging der crediet- behoefte van den middenstand? 6. Actie met betrekking te' te ver gaan de overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven. Verder stellen B. en W. voor te bepalen ge'baan laten aanbrengen. Liefhebbers van nen Bantammerstraat. Zijn aandacht werd de tv/ee laatstgenoemde scholen zullen wor- kegelen kunnen dus daar voortaan terecht, getrokken door twee mannen, die in de den gepiaatst onder eenzelfde hoofd. De haan is dezer dagen feestelijk geopend straat slenterden In aansluiting hiermede bieden B. en W door de leden van de sociëteit „Ons Genoe- Zooals zijn plicht was, hield de agent de naa. aannidmg van 'n rapport van de com gen" De zaak was voor deze gelegenheid J mannen in het oog. Plotseling voegde één missie ad hoe voor de reorganisatie van het met bloemen en planten versierd. De voor- hunner der: dienaar van de wet toe: ..Wat lager onderwijs, ter vaststelling aan eer, ver- zitier, de heer H. A de Graaff, gooide, na heb ie me aan te kijken!" eri enkele secon- vzi a ïii v uii&u vv i-icu uci aaitw ciitft1 i i i t *r 1 leden bood champagne aan, wat medewerkte j aanranders gooiden nun slachtoffer op straat, ,j n. n..rr,„ tot het verkrijgen van een vroolijke, opge- HAARLEMMLRMEER. j wekte stemming. Jaarvergadering „Si, Jaccfaus". Gister avond hield het harmoniekoips „St. Jaco bus" in het patronaatsgebouv te Spa.arn- woude hare jaarvergadering. De voorzitter de heer A. J. Buijs opende deze vergade ring met den Chr groet en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Spr. ging in het j kort na de werkzaamheden in hei afgeloo- j pen jaar en verheugde zich zeer in de goe- j de verstandhouding van de leden onderling Hij spoorde aan in het nieuwe jaar dezelf de wilskracht aan den dag te leggen en de zelfde goede verstandhouding te bewaren, dat alles zal dan in het belang zijn onzer vereeniging. Daarna had de voorlezing plaats van de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat een batig saldo tn kas was. De commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester deelde mede dat alles keu rig in orde bevonden was. De muziekeem- missarissen brachten een uitgebreid verslag uit over de eigendommen der vereeniging. In beginsel werd besloten deel te nemen aan twee concoursen, nl. te Gouda en te Velsen. Het inleggeld werd na eenige be spreking gebracht van 5 op 2. Nadat de Weleerw, heer Kapelaan Groen nog het een en ander had uiteengezet aangaande de muziekaangelegenheden sloot de Voor zitter, na de gebruikelijke rondvraag, de vergadering. Stille Omgang. Donderdagavond na het Lof zal er vergadering worden gehouden van den „Stille Omgang" in 't patronaats gebouw te Spaarnwoude. In de raadsvergadering van 30 September 1924 werd besloten met ingang van 1 Sep tember 1925 de M. U. L. O.-school A te IJmuiden te splitsen, als volgt: a een dubbele zeskiassige lagere school; b een vierklassige U. L. O.-school, waar aan verbonden een speciale klasse, oplei dende voor H. B. S en Gymnasium In overeenstemming met den Hoofdin specteur van het Onderwijs maken Gedep. Staten tegen dit besluit bezwaar. Om verschillende redenen stellen B en W. voor aan het bezwaar van Gedep, Staten tegemoet te komen en zij stellen daarom het volgende voor: De Pluimveetentoonstelling te Hoofd dorp. De Haarlemmermeersche hoender club houdt heden (Woensdag), Donderdag en Vrijdag haar derde, ditmaal een club- leniconstelling van pluimvee, duiven en konijnen in de groote zaal van het hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. Het bestuur der vereeniging, bestaande uit de heeren G. A. A. Knaap Pzn., eere voorzitter; J. F. R. Gevers. Ie voorzitter; H. van Andel, 2e voorzitter; J. C. Pompe, secretaris; A. J. van Rooij-en, penningmees ter en Jac. Mienis, commissaris, en de com missie van bijstand, de heeren K. F.nthoven, M. W. van der Schans, R. Drektraan, A. Biesheuvel Jr. en P. Potbijl hebben weer alles in bet werk gesteld om goed voor den dag te kernen en zijn daarin ook schit terend geslaagd. We hadden het- genoegen Dinsdag reeds vluchtig een kijkje te nemen in de ten toonstellingszaal. Een prachtige verzameling van pluimvee, duiven en konijnen is daar „saamgebracht; een keurcollectie van de edelste soorten. De groote zaal is, op de looppaden na, geheel bezet met kooien, waarin kippen en duiven van verschillend soort, en ras. Bij den ingang, rechts, is eer. fraaie groote stand van de firma P. Sluis te Weesper- carspel, waarin tentoon worden gesteld verscheidene soorten droogvodr en ge mengd voeder, alsmede drcogvoederbakken en drinkbakken van het nieuwste maaksel. Op het tooneel zijn ondergebracht dc kalkoenen en konijnen, alsmede een tweetal standen van de firma W. Koudijs te Barne- veld en de firma Kan en Sluis, vertegen woordigd door den heer Heintjes uit Hoofd dorp. Eerstgenoemde stand demonstreert het gebruik van droogvoederbakken, terwijl de andere stand van den heer Heintjes betreft pluimveevoeder, benevens allerhande ge bruiksvoorwerpen voor de pluimveehouderij. Een prachtige tableau-schilderij, voorstel lende den winter met opgezette - vogels, maakt dezen stand tot een der fraaistfe op de tentoonstelling. Ook de N. V Chemische fabriek „Noord- Holland" te Beverwijk is vertegenwoordigd met een aardigen stand van droogvoeder, speciaal voor het opfokken van kuikens. Tevens zijn op het tooneel ter bezichti ging gesteld de vele eere-prijzen, bestaande in bekers, medailles, lauwerkransen enz. Behalve de vereenigingsklasseprijzen (geld prijzen) zijn 124 eere-prijzen door particu lieren, firma's of corporaties ter beschik king gesteld. De afdeeling water-vogels, als eenden, zwanen en ganzen, is opgesteld in-' de aan grenzende schuur (stal) van het hotel. In totaal zijn er 409 nummers; een alles zins prachtige verzameling, die waardig is door veel menschen jjezichügd te worden. De keuring had plaats voor het pluimvee door de heeren G. Muis uit Amersfoort en J. Mantel uit Utrecht en voor de konijnen door den heer G. H. Stouten te Haarlem. Hedenmiddag om twee uur had de offi- cieele opening der tentoonstelling plaats, waartoe vele leden, genoodigden en belang stellenden waren samengekomen in de voor zaal van „De Landbouw" De eere-voor- zitter der vereeniging, sprak een openings woord. waarna een rondgang door de ten toonstellingszaal werd gemaakt. De tentoonstelling is geopend op Woens dag (heden) tot 11 uur 's avonds, op Don derdag van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds en op Vrijdag, van 10 uur 's mor gens tot 12 uur 's avonds Vrijdag zal een aan de tentoonstelling verbonden verloting plaats hebben. Wij hebben bij ons eerste bezoek een gunstigen indruk van de tentoonstellin'i ge kregen en kunnen een ieder aanraden, het vele moois op pluimveegebied etc. eens te gaan bezien Moge een druk bezoek het loon zijn van het ijverige bestuur van „Haarlemmermeer sche Hoenderclub". De volledige uitslag zal in ons nummer van morgen worden gepubliceerd. Winterpeardenmarkt. Op de winter- paardenmarkt te Hoofddorp waren Dinsdag aangevoerd 1 veulen, prijs f 75; 6 bitten, prijzen van 50 tot 125; 33 paarden, prijzen van 150 tot 350 en 10 slacht- paarden, prijzen van 100 tot 200. Han del vlug. R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrouwen bond, afdeeling Halfweg, houdt a.s. Zondag in het St. Josephg.ebouw alhier een feest avond. Verkoop. Gisteren werd in café Cornelis- brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte i a „Scheybeeck." Door eenige raadsle den is een voorstel bij den Raad inge diend, om mevr. de wed. Van Hattum Dekker te verzoeken, het park van „Schey beeck" voor het publiek open te stellen. Op hol. H^t paard van den landbou wer J, T uit den polder, geraakte in de Breestraat op hol. Het werd echter spoedig gegrepen en hoewel de voerman nog van den wagen viel, bekwam deze geen letsel. Burgerlijke Stand, Geboren; d„ v. B. J. van BoorenGeul; z. en d. v S. van der KlugtvanAmersfoort; d., v. M, Visser Zipp; d„ v. B. M FrisRonde. Ondertrouwd: J. Aerts en C. M. L. A. Ruigrokvan der Werven; G. J. van der Veldt en M. Plukker. Getrouwd; J L, Wildschut en A. M. Cor net. Overleden; A van der Veldt, 92 j. Rumoer in de nabijheid van kerken tij dens godsdienstoefeningen. B. en W. stellen voor, art. 11, laatste alinea, der Alg. Politieverordening in te trekken en té vervangen door het volgende; „Met gelijke boete wordt gestraft ieder, die binnen een afstand van 150 Meter van kerken of kapellen op Zondagen, algemeen erkende Christelijke feestdagen en den Nieuwjaarsdag of een ander tijdstip, waar op in een zoodanig gebouw eene Gods dienstoefening wordt gehouden, geluid maakt met arommels-, fluiten of andere muziekinstrumenten, of op andere wijze rumoer verwekt." Opheffing var. het georganiseerd overleg te Zandvoort. Naar aanleiding van de besprekingen in den raad bij het geval van den agent Okkenburg, verneemt de „O. H. Crt.", dat het in het voornemen van een of meer raadsleden ligt een voorstel in te dienen, om het georganiseerd overleg op te heffen. D. D, Stuten. t In den ouderdom van 6i jaar is alhier overleden de heer D. Stu ten, directeur van de Ontvang- en Betaalkas te A„msterdam, oud-bestuurslid van het Am sterd. Kindersanatorium te Hoog-Laren en Hcog Blaricum. De teraardebestelling heeft Woensdag a.s, op de begraafplaats Westerveld plaats. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor den ontruimingstermijn van een aantal on bewoonbaar verklaarde woningen in de ge meente te verlengen,, met 6 maanden. B, en W. stellen voor eer. grondruiling aan te gaan met de Mij. „Het Terras" te Santpoort, van gronden welke gelegen zijn langs den getraceerden Terrasweg, Volgens de „Res.-bode" ligt het in het voornemen, dit jaar ten dienste van de landmacht aan te schaffen 12 snelle verken ningsvliegtuigen en 16 artillerie-verkennings vliegtuigen. en trapten hem in een keldergat. De agent zag nog kans tijdens den val de sabel te trekken, in de hoop daarmee zijn vijanden van het lijf te kunnen houden Dit gelukte hem evenwel niet. Hij zelf is kleifl van stuk en dit bracht hem in het nadeel tegenover zijn tegenstanders die hem de sabel ontrukten en daarmee den gevallene aflosten. Daar de agent zijn alarmfluit niet kon gebruiken, duurde het even, vóór assistentie aanwezig was. Toch kwam zij nog tijdig ge noeg om de beide aanvallers, die hun woede op de politie zoodanig koelden, dat zij blijk baar vergaten, tijdig een heenkomen te zoe ken te arresteeren. De mannen zitten thans opgeborgen in het politiebureau en zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Het bleek nog, dat één hunner pas kort geleden anderhalf jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten wegens mishandeling. Er mag nog wel bij verteld, dat, in tegen stelling met wat gewoonlijk het geval is, toevallig aanwezig publiek de politie goede hulp heeft verleend. Aan het optreden van de omstanders is het mede te danken, dat de laffe aanranders niet meer konden ont komen. De mishandelde agent is aan één der on- derbeenen gewond en schijnt ook inwendige kneuzingen te hebben. Hij zal voorloopig het bed moeten houden. Volgens het „Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie" is aan een aantal hoogere ambtenaren bij P. en T. bericht, dat de door hen ingezonden sollicitaties naar vacante di recties buiten beschouwing moesten blij ven in verband met de mogelijkheid dat ook zij binnen afzienbaren tijd voor afvloeiing in 2anmerking zullen worden gebracht. Aan 40 directeuren, voortgekomen uit den klerkenrang en com miezen-titulair is mee gedeeld, dat zij met ingang van 1 Mei op wachtgeld gesteld zullen worden. Door de Vereeniging van Directeuren en Commiezep is in verband met het ontslag wegens overcompleet, per 1 Mei a.s. aan een aantal hoogere ambtenaren aangezegd, een uitvoerig schrijven aan den Minister gezon den waarin o.a. met stelligheid wordt ont kend, dat er een overcompleet aan hooger personeel bestaat. De vereeniging acht het een onbillijkheid deze ambtenaren het slachtoffer te maken van de onjuiste perso neelspolitiek, door de achtereenvolgende dienstleiders gevoerd en komt tot de con clusie, dat geen enkel voor het Staatsbedrijf met de afvloeiing te bereiken voordeel, het leed rechtvaardigt, den afgevloeiden amb tenaren berokkend en verzoekt d«t aange» zegde ontslagen niet uit te voeren. Ten huize Overvoorde, Rijswijk (Z.-H.) zullen wederom plaats vinden katholieke retraites voor niet-katholieken en voor hen die tot het Katholieke geloof overgingen. 411 April Goede Wee k-retraites voor dames. 1825 Juli Damesretraite. 2227 Aug. Heerenretraite. Voor deelname melde men zich bij de se cretaresse Mej. H. Julie Alma, Sweelinck- straat 185, Den Haag of Mej. Maria Meer- tens, Huize „Overvoorde", Rijswijk (Z.H.) die gaarne bereid zijn tot het geven van alle gewenschte inlichtingen gedurende de maand April alleen bij Mej. Maria Meer- tens. Men meldt uit Broek in Waterland: Bij de inschrijving tot verkoop van de open bare school met onderwijzerswonitig te Uit- dam was het hoogste bod 1513! Drie friescke arbeiders hadden een week op mollen gejaagd in Drente en een goede Vangst van ruim 300 stuks gehad, ter waarde van ongeveer 75 De marechaussee te Dwingelo nam bij bet vervoer des nachts de mollen in beslag en maakte proces-verbaal cp. De jagers hadden n.l. geen machtiging van den Commissaris der Koningin in Drente. De Commissaris van Politie in de 10e Sectie, te Amsterdam (bureau Lauriersgracht 116), verzoekt namens de ouders, wonende Wenslauerstraat 461, aldaar, de opsporing der verblijfplaats van Cornelia F.ngelmoer; geboren te Amsterdam, den lOen Juni 1903, die op Donderdag 15 Januari j.l., ,des nam. LOTEN VAN LUIK 1905. Trekking van 15 Januari 1925. 7986 n. 5 betaalbaar met 10.000. 1872 n. 11 betaalbaar met fr. 1250. 6836 n. 7 betaalbaar met fr. 200. 19415 n. 22 betaalbaar met fr, 200. S. 12857 n. 10 betaalbaar met fr. 150. S. 12677 n. 12 betaalbaar met fr. 150. Betaalbaar met fr. 125 56 4 1872 1 4518 3 4518 20 5952 17 6828 3 6851 8 6851 12 7628 4 7386 47 7936 25 9071 7 9127 11 12587 22 12677 17 13574 16 15774 7 19415 4 Betaalbaar met fr. 110. 56 204 1872 2435 3365 4501 4501 4518 5952 5969 6220 6730 6826 6851 7255 7628 7986 9071 9227 11291 12587 12677 13417 13574 15599 15864 15774 16370 17999 18291 19065 19415 Uitbetaling 1 Juni 1925. LOTEN VAN BRUSSEL 1905. Trekking van 15 Januari 1925. S. 48965 n. 6 betaalbaar niet fr. 250.000- S. 30101 n. 8 betaalbaar met fr. 2500. S. 61535 n. 3 betaalbaar met fr. 1000. S. 78000 n. 17 betaalbaar met fr. 500. S. 76829 n. 5 betaalbaar met fr. 500. Betaalbaar met fr. 150 sen openbaar verkocht onder zeer groote- n45 um. de ouderiijke WQni h ft belangstelling, de kapitale boerden) van den j. heer Kruseman alhier, groot 39 H.A. 30 A 77 c.A. De hoeve werd ingezet en verhoogd tot een gezamenlijk bedrag van 195.918.00 en afgemijnd op 195.919.00 door den heer J. Gravemaker alhier Voorts werd verkocht een boerderij met bouwterrein, gelegen aan den Rijksstraatweg, toebeboorende aan de le. In te trekken het sub 4 bepaalde in I erven Hoogland. Hoogste bieder was H. A. de het besluit van 30 September 1924, waarte-i Cjraaff- aannemer alhier voor 12 200 Twee gen Gedep Staten bezwaar maken. (perceelen welland aan de Groote Braak, toe- verlaten, een schrijven achterlatende, waar in zij le kennen geeft, een einde aan haar le%ren te zullen maken, na even te voren een woordenwisseling met haar verloofde te hebben gehad. Signalement: kort en gezet van gestalte, donkerblond uiterlijk, gekleed in witte blouse, blauwe rok. bruinen langen mantel, zwart klein hoedje, grijs geblokte kousen en gelakte lage schoenen. Aan een der vingers draagt zijn een gouden, ring met C2 De M UaLeD0.!sZcWhool a" teïJmuidcn 1 behnorendé eveneens aan de erven Hoog- i te splitsen in de volgende scholen: land: kooper van deze perceelen was de heer a. een 6-jarige gewone lagere school, -Hoo^evcen te Haa-'em voor mei. v. d Berg waaraan verbonden een centraal 7e leerjaar, speciaal opleidende voor H B S en Gym nasium; b. een 6-jarige gewone lagere school; c. een school voor uitgebreid lager onder wijs met 4 leerjaren. te Haarlem, voor 9 809. Deze laatste per ceelen waren resp. groot 1.59.80 H.A. en 1.42.80 H.A De heer Cornelissen heeft in de zaal van m ue- zijn hotel, behoorerde bij zijn café een ke- j afgeloopen nacht te Amsterdam in de Bin- in een blauw gekleurde steen, terwijl zij vermoedelijk om een der polsen een gouden horloge in een zwarten armband draagt. Het „Hbld." vertelt: Een agent van politie surveilleerde in den COMMUNALES 1923. 1198195 frs. 250.000. 575148 frs. 100.000. 1847335 frs. 50.000. 103894 frs. 25.000. Voorts 100 nummers met frs. 1000. FONCIERES 1903. 389066 frs. 150.000; 445731 frs. 30.000; 46036 99057 148239 154923 163599 206070 455958, 526526 frs. 5000. Voorts zijn er 130 nummers uitgeloot met frs. 1000 COMMUNALES 1922. 785384 frs. 250.000; 979594 frs. 100.000; 588876 en 991717 frs. 25000. Voorts zijn er 100 nummers uitgeloot met frs. 1000. LOTEN VAN LUIK 1905. Trekking van 15 Janqari. S. 7986 no. 5 betaalbaar met frs. 10.000; s. 1872 no. 11 met frs. 1250; s. 6826 no.l' met frs. 200: s 19415 no. 22 met frs. 200. LOTEN VAN BRUSSEL 1905. Trekking van 15 Januari. S. 48965 no, 6 betaalbaar met frs. 250.000, s. 30191 no. 8 met frs. 2500 s. 61535 no. 2 met frs. 1000; s. 78000 no. 17 met frs. 500» s. 76828 no, 5 met frs. 500.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8