Kaffefeomsu Berichten rtadio Omroep GEMENGD NIEUWS. Het drama te Nijmegen. De diefstal van bontmantels. binnenlandsch nieuws. Zwakke en herstellende kin deren. T uberculosebestrijding. KERK EN SCHOOL. Bond van bestaren R. K Scholen. LEGER EN VLOOT. Hét nieuwe Spoorboekje. Vervanging burger-genees- heeren. de schuld aan den oorlog. Berlijn, 21 Jan. De commissie van on derzoek aan de schuld van den oorlog, be goot niet alleen tot publicatie van de tot dusver verkregen rapporten, doch eveneens Van de zittingsverslagcn van de vroegere c°mmissie van onderzoek. STADSNIEUWS. Gevonden dieren en voorwerpen. KANTONGFRErHT. Voor aSion d?e sukkelen BILJARTEN. HET IS DE ERVARING VAH GEZftQMEBBENPE Pt RSONEN O AT VAN ADVfcRTENTifeN 'N SUGGES1SEVE WtRKSNG U-TGAAT Maak van deze wetenschap georuïk en breng door het adverteeren in de Nieuws Haarlemsche Courant Uw artikelen onder de aandacht van het publiek 42 VRAGENBUS. LANDE. EN VISSCHERIJ De plannen voor een nieuw Veilingsgebouw te Aalsmeer. KUNST EN KENNIS. UIT ROTK FN PI AD. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN VELSEROORD. VELSEN, ZANDVOORT. HALFWF" HAARLEMMERMEER. OVER VEEN. SPAARNDAM. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer Haar em. Kleine Houtweg 113 Tel. 3468. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. De Berlijnsche Zesdaagsche. D. H. V. B. Jumorencompetitie Heb het uitstekenrTste aan te bieden dat iemand wenscken kan, hoe zal ie wereld tel weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. teraardebestelling der slachtoffers Woensdagmiddag heeft onder zeer groo'e belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer en mevrouw Ophuyzen en hun doch tertje, die op zoo jammerlijke wijze om het leven gekomen zijn. De belangstelling van de zijde van het Publiek was zóó groot, dat de politie de be graafplaats moest afzetten. De rouwstoet bestond uit drie lijkwagens, ®et bloemenkransen omhangen en zes v°lgrijtuigen, waarachter een groote men- schenmassa zich in de richting van „Rust oord" bewoog. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door Ds. Posthumes Me yes. Een familielid dankte voor de belane- telling. Als verdacht van den diefstal van mantels op 16 dezer gepleegd ten nadeele van een firma uit de Kalverstraat te Amsterdam, is een 19-rjarige winkelbediende aangehouden, wiens huize 97 mantels in beslag zijn ge- tomen. Later is nog een 26-jarige steenhou wer aangehouden, verdacht van heling van het gestolene (bur. Singel). Twee agenten van Politie hebben 21 damesmantels in beslag genomen, welke door een onbekend ge bleven persoon in de le v. d. Helststraat op den openbaren weg waren neergeworpen. De besturen der vereenigingen, die zich de Verpleging van zwakke en herstellende kin deren in door haar geëxploiteerde kolonie- huizen ten doel stellen, en die in 1921 reeds kinderen hebben verpleegd, worden, indien *ij dit jaar voor subsidie in aanmerking wen- schen te komen, verzocht hun verzoek vóór I Maart te doen toekomen aan de Koningin. De minister van A., H. en N. vestigt er de Jandacht op van besturen van vereenigingen en sanatoria, die zich de bestrijding der tu berculose en de verpleging van lijders aan tuberculose hebben ten doel gesteld, dat aan vragen o.m Rijkssubsidie vóór 1 Maart bij de Koningin moeten zijn ingediend. Naar „Het Huisgez." verneemt is opge richt een bond van besturen van R.K. Scho len van voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. Van het voorloopig bestuur is voorzitter dr. Titus Bransma verdere leden zijn rec tor dr. Moller en mr. De Groot (Den Haag). t De minister van Waterstaat brengt ter ken- tis van belanghebbenden, dat bij de boek handelaren firma Gebr. van Cleef, te 's-Gra- v^nhage tot een beperkt aantal exemplaren Verkrijgbaar is gesteld het ontwerp voor de dienstregeling 1925/26, aangeboden dpor de Nederlandsche Spoorwegen, tegen betali,.g Van f 0.50 per exemplaar en van portokosten. Opmerkingen betreffende dat dienstrege- 'ingsontwerp moeten, teneinde vóór de vast- -t-lling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, ingezonden Worden vóór of op 31 Januari 1925 aan den hoofdinspecteur-generaal der spoor- en tramwegen te 's-Gravenhage. Naar de Res.bode verneemt, zal thans een aantal afgestudeerde studenten, die onder Senot van premie een verbintenis hebben ge sloten om tot officier van gezondheid te Worden opgeleid, worden aangesteld. Zij komen ter vervanging van burger-genees heren in de garnizoensplaatsen. SNEEUW- en hagelstorm in de V. s. NEW-YORK, 21 Jan. Een sneeuw- en hagelstorm heeft gewoed langs de Oostkust Waardoor het verkeer werd bemoeilijkt. Er Zl;n slechts weinig menschenlevens te be keuren en de stoifelijke schade is niet >root. •1USSERAND NAAR PARIJS TERUG. Washington, 21 Jan. Jurerend, de L^dfigeroepen Fransche gezant te Was- j"ngton, waar hij Frankrijk 22 jaar ver- egenwoordigd heeft, heeft den laatsten dag e Washington doo gebracht met vertegen woordigers van bladen, terwijl hij verder af scheidsbezoeken heeft afgelegd bij'president V-oolidgc en zijn vrienden. DE GEALLIEERDEN EN DÜITSCH- LAND'S ONTWAPENING. BERLIJN, 21 Jan Uit Londen wórdt ge lald, Jat de Raad van Gezanten dë h'kheid bespreekt van. het zenden van een lnlerin-nota aan Duitscbland, daar het p'oeiliik zou zijn tusschen de Fransche cn hugeische opvatting, overeenstemming te ^krijgen over een definitieve nota. Frank- "j'/h houdt vast aan het samenstellen van een ,"!st van tekortkomingen van Duitscbland zake de ontwapeningskwestie, terwijl -igeland slechts een nota algemeen gehou- wil zenden. BERLIJN, 21 Jan Lord Vessil verklaarde &an een vertegenwoordiger van den S. D. parlementsfractie, dat voor zoover hij weet' tusschen Londen en Berlijn geen onderhan delingen worden gevoerd over de ontruiming van Keulen. Ook van een compromis-voor stel is hem niets bekend. ALBANIË REPUBLIEK. TIRANA, 22 Jan.*De Kamer heeft de Republiek geproclameerd en den dag van 21 Jan. }ot nationalen feestdag verklaard. BOTSING VAN LUCHTTREINFN. LONDEN, 23 Jan, Uit New-York wordt gemeld, dat 3 passagiers werden gewond bij een botsing tusschen 2 treinen van een luchtspoorweg in de 116de straat. De treinen bevonden zich 90 voet boven de .straat. Bij de paniek die op de botsing volgde, werd eveneens een klein aantal personen ge wond DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. ZWOLLE, 22 Jen. Mevr. wed. Dannen- berg, wonende in de Emmawijk te Zwolle, is hedenmorgen dood in haar bed gevonden, terwijl de dochter, die in de zelfde kamer sliep, bewusteloos werd aangetroffen. Het b eek dat de kraan van di gaskachel open stond, Docto-en waren geruimen tijd bezig de dochter bij te brengen. Het dienstmeisje dat buitenshuis sliep, vond hedenmorgen al les gesloten en moest met behulp der buren het huis inkomen. WIT-GELE KRUIS IN HET BISDOM HAARLEM. Dinsdag jl. vergaderde het bestuur van de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. Behandeld werden de vragenlijsten welke het bestuur door de zeer vereerende bemid deling van Z. D. H. den Bisschop mocht ontvangen. Vrijwel alle antwoorden zijn ingekomen (plm. 296), welke een kostbaar propaganda materiaal uit zullen maken voor de naaste toe komst. De ingekomen antwoorden werden in 3 catagoriën verdeeld. lo. Parochiën (gemeenten) waar een R, K. Wijkverpleging reeds bestaat, maar nog niet aangesloten is bij de Diocesane Fede ratie 2o. Parochiën (gemeenten) waar bij eene poging tot oprichting eener R, K. Wijkver pleging kans van slagen betaat 3o. Parochiën (gemeenten) waar, althans voorloopig, geen kans van slagen bestaat om een R. K. Wijkverpleging te krijgen, Het bestuur zal zich met de parochiën (ge meenten) onder no. 1 i verbinding stellen om aartslui ing bij de Federatie te bewerken. De onder no. 2 genoemde parochiën en gemeenten zullen bewerkt worden. De nos. 3 blijven voorloopig in archief. In April a s. zal er een groote algemeene propaganda-vergadering worden gehouden, toegankelijk voor leden der federatie, be langhebbenden en belangstellenden. Een terzake kundig spreker wordt voor die ver gadering uitgenoodigd. De vergadering zal Worden aangekondigd door bemiddeling van de pers. Het bestuur stelt er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat door aansluiting bij de Dio cesane Federatie iedere vereeniging hare volledige zelfstandigheid behoudt. Dr. W. B. C. H. Canoy, arts, te Boven- karspel, Voorzitter en P. H. L. J. Lommen, Burgemeester van Castricum, S:cretaris der Federatie verklaren zich steeds bereid in lichtingen te verschaffen. G. Pol, Djjk bpaatndam, rijwiel.bei. plaat je P. Heeremans, Wouwermanstraat 52, notitieboekje P. Smit, Graaf v. Wied- straat 19, balJ. v. Dijk Ged. Oucegracht 28, bontje (wit.) F. Martens, Schoterweg 31, 2 x bellen) bontje, zwart W. Blankevoort, Kennemerplein 2, zak met meel IJ. de Vries, Spaanidammerweg 10b,, pakje waic - goed Politiebureau. Smedestr>-t, portr- mo.maie m.i.IT. D upsteen, Golterms - straat 14 zw. rozenkransA. v. Gelde. Oranjeboomstraat 23 d., schoen (voetbal) R. Bijster, Oranjeboomstraat 83, shav/l H. Mica, K. Margarethastraat 10 rood, schoen (gummi-) M. Bouwmeester, Klever parkweg 86 taschje T. Wijnjer, 2e Hooge- woerddwarsstraat. 44, armbandhorloge (da mes-) G. Wisker, Brouwersstraat 128, hond (Setter) J. Kop, Delftstraat 15, hend (terrier-) Ewoldt, Kleverparkweg 117. hon G. v. Gasteren, Jan Steenstraat 24 har.d schoen (bruin wol) Politiebureau, Smecic- straat, handschoen (zwart wol) A. Bos, Ba- rendsestraat 40, hond (kees-) Storm, Hee rensingel 129 K., hond (terrier), Kennel Fauna Graswinckel, Spaarne 24, hond (zwart), idem C. van Riet, Vrcuwehekstraat 10, hond (doberman pincher) D. Roode, Oranjestraat 95, vulpen Wed. Smit, Kerk straat 5, wantje (rood w-E. Een dooie getuige. Een vaste klant van het kantongerecht is o.tn, een koperslager, die altijd voor eenzelf de feit wordt opgepikt, n.l. openbare dron kenschap. Thans had hij weer 2 processen- verbaal voor dit feit en dies had hij zich hedenmorgen wederom voor den Kantonrech ter te verantwoorden wegens openbare dronkenschap bij 5e herhaling. De bekl. dischte een heel verhaal op hoe hij in dien toestand gekomen was, niet van dronken-1 schap, o nee, dronken was hij heelemaai niet geweest. Op den bewusten dag had hij iemand geholpen met een handkar en deze had hem uit dankbaarheid een glaasje bier geof freerd, wat hij maar had aangenomen. Later was hij begonnen met werkzaamheden in een ruimte waarboven een luik was, en juist was hij van plan dat luik op te tillen of men trapte er boven op, zoodat hij het luik op zijn hoofd kreeg, naar beneden rolde en heel duizelig werd van dien val. Na boven geklon.men te zijn liep hij door de stratm van Haarlem's veste om vervo'gens op dc Botermarkt te belanden en daar voor een étalage te blijven staan, om een beetje op zijn verhaal te komen. Toen was hij opgepikt geworden wegens dronkenschap, hoewel hij heelemaai niet dronken was. Een ouwe man die er bij was had nog gezegd: „hoe kunnen ze nou deze man oppikken, die is nou toch heelemaai niet dronken." En als deze ouwe heer niet plotseling was overleden dan had hij hem Wel vlak voor z'n edelachtbare gebracht. Hij vond het toch zoo jammer dat het nu niet meer kon cn dat die getuige nou plot seling dood gegaan was enz. Waarom of hij dan dat andere proces-ver baal bad werd hein gevraagd. Ja, vertelde hij, dat was net zoo gegaan. Den anderen dag was hij weer totaal „frisch" I op de Botermarkt opgepikt, zonder te we- 1 ten waarom. j De verbalisant verklaarde echter, dat het I koperslagertje wel degelijk allebei de kee- j ren dik in de „olie" was geweest. De ambtenaar van het O. M. zcide, dat bekl na zijn laatste verbaal bij hem op het bureau was gekomen en hem gezegd had: U zal nu eens zien hoe beter of het gaan met moiil keu en o iregelm 'iisjen stocLang zijn MijftaiSf dl's Laxserïabsotten onmis baar. /..ij weiken vm< en rauicfal en ver oorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct. bij apoth. en Drogisten. zal. Nooit zal ik meer wegens dronken schap bekeurd worden," terwijl hij veer tien dager later weer stomdronken werd opgebracht. Spr. meende, dat bet voör bekl. het beste is, als hij maar eens voor een jaartje wegg'ng en daarom eischte hij voor het eerste feit 3 dagen hechtenis en voor den tijd van 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting en een dag hechtenis voor het 2e feit. Bekl. verzekerde dat als hij thans weg ging zijn heele zaakje op de flesch ging. Bovendien verklaarde hij nadrukkelijk: „edelachtbare ik drink niet meer." De kantonrechter wilde nog voor de laatste maal beklaagdes goede voornemens aannemen, maar wees hem erop dat hij bij een eerstvolgenden keer onherroepelijk vcor een jaar zou worden opgezonden. Thans veroo-deelde de kantonrechter hem tot 2 maal 3 dagen hechtenis. BONDSCOMPETITIE HAARLEM EN OMSTREKEN. De 2e helft van deze competitie werd gis terenavond begonnen in café Lunenburg in de Smedestraai. De eerste vijftallen van Vriendenkring en B C. H. Met uitzondering van de No. 1 van Vriendenkring, werd er niet best gespeeld. Jammer dat deze partij door omstandighe den reeds om 5% uur gespeeld moest wor den. Het verloop wc s als volgt: «De heer J. Metz (B.C.IT.) mist de acquit- stoot, waarna de heer W. Kobus (Vrienden kring) 2 car. laat notceren. Na een 3 van de B.C.H.-motador, poedelt de heer Kobus. Dc 3e beurt levert voor den heer Metz 8 caram. op, welke serie de Vriendenkring- crack beantwoordt met een formidable 104. Nadat de B.C.H.'er zijn totaal op 12 gebracht heeft, scoort de speler der gastheeren de resteerende 19 car. Deze partij werd in 4 beurten bëindigd, met het fraaie moyenne van 31.25. De thuisclub had alzoo een niet te versmaden voorsprong van 113 punten. De nos. 3, de heeren G. Metz en W. Vcr- htyden, respect. B. C. H. en Vriendenkring, speelden een goede partij. In het begin ver zekerde laatstgenoemde zich een kleine voorsprong door in de 3e en 5e beurt 12 en 9 car. te scoren. Kort hierop maakte de heer Verheyde nog een mooie serie van 26 punten, zpodat de stand bij de 9e beurt 1858 was. Toen liep de B. C. H.'er zijn achterstand, snel in en we noteerden voor hem kort na elkaar 15, 27 en 17 car., waar door de Vriendenkring-speler nog slechts 13 car. voorstond. De heer Metz poedelde toen eenige malen', waardoor de heer Ver heyde gelegenheid kreeg het pleit te be slechten, Eindstand 125—96 in het voordeel van Vriendenkring. De partij van de Nos. 4 was de minst goede van den avond en zoowel de heer lêwart (B. C. H.) als de heer H. Giljon (Vriendenkring) speelden niet zooals we van hen gewend zijn. Hooge series werden er dan ook niet gescoord. De speler der thuis club was geregeld iets voor, doch op het einde der partij ging het er naar uitzien dat de B. C. H.'er zou gaan winnen. Op 117 ketste hij echter onfortuinlijk, waarna de heer Giljon de partij uitmaakte. De nos. 2 van beide clubs waren ook ho peloos uit vorm en lieten soms de gemakke lijkste ballen liggen. In het begin liet het zich anders aanzien, daar de heer R. v. Lunenburg in de 2e beurt een mooi klein- gehouden serie van 28 scoorde, doch nadien ketste hij eer.ige malen zeer onfortuinlijk. De heer J. de Jager (B. C. H.) voegde tel kens enkele punten aan zijn totaal toe, zoo dat de stand tot de 23e beurt vrijwel gelijk bleef. Nadat de Vriendenkring-speler op 118 een gemakkelijke stoot miste, maakte de B, C. H.'er de resteerende 15 punten. De eindstand is: Nos. 1 Vriendenkring 125 B. C. H. 2 118 3 125 4 lzo 125 96 118 Totaal 493 351 Vriendenkring won dus met 142 car, Vr.: Mijn zoon is einde November 1924 13 jaar geworden en zit in de 5e klas. Mag ik hem nu met April a.e. van de school halen? Antw.: Hij njag de school verlaten aan het einde van den cursus. Is die cursus dus in April afgeloopen, dan mag hij de school verlaten. Zoo niet, dan moet hij nog op school blijven. Vr.: 1. Kunt u mij ook zeggen, waar de nieuwste constructie-ketel vervaardigd wordt die onlangs door een Hollander 13 uitgevon den? 2. Hoeveel zijn de kosten van dat nieuw ste irodel? 3. Hoeveel verbrandt hij aan steenkolen in 24 uur om een Rozenkast van 2000 M2 te verwarmen? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Ik werk sedert 4 jaren op een ate lier als naaister (stukwerk). Nu ben ik vier weken ziek geweest. 1. Is de patroon nu ver plicht mii ziekengeld uit te keeren? 2. Dc anderen hebben de feestdagen doorbetaald gekregen. Als ik geen recht heb op zieken geld, moeten mij dan toch die dagen be taald wort'en? Antw.: 1. Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tiid b.v. 8 of 14 dagen door. 2. Verplichtend is dat niet. Vr.: Ik heb een lot ten bate van dc stichting van een R.-K. Patronaatsgebouw ,St.Aloysius", te Vinkeveen. De trekking zou plaats vinden uiterlijk 31 December '24. Maar tot nu toe heb ik niets vernomen van een trekking. Kunt u mij ook zeggen of die trekking al is geweest? Zoo ja, wanneer? Zoo niet. wanneer dan wel? Antw.: Men houdt ons niet op de hoogte van dergelijke particuliere verlotingen. Het best doet u even te informeeren hoe het met de trekkingen staat aan het correspon dentie-adres, dat op de loten staat vermeld. Wij mcenen echter te weten, dat de door u bedoelde trekking heeft plaats gehad. Opkomende oppot!Lis tegen den nieuwbouw. Er is, naar uit. een correspondentie uit Aalsmeer ia de Tel. blijkt, onder de leden der machtige coöperatieve Centrale^ Aals- rneersche Veiling een zekere partij, die stel ling neemt te^en den boüw ëencr nieuwe veiling, en in 't algemeen een opposante houding tegenover Ket bestuur aanneemt. Het groote vcilingsgebouw, dat reeds door verschillende verbouwingen zoovéél moge lijk uitgebreid is, voldoet niet méér aan de eischen. Men is daarom reeds lang doende een oplossing te vinden, wat echter geen ander result at had, dan dat men besloot een nieuw groot gebouw te stichten Een slecht bezochte ledenvergadering keurde het plan om in beginsel te beslui ten tot bouw eener veiling, die waarschijn lijk vijfhonderd duizend gulden zou kosten goed, alsmede een bestuursvoorstel om voortaan tegen 10 pCt. te gaan vellen. Van die 10 pCt. was dan 5 pCt. voor de veiling en de andere 5 pCt. als storting op obliga- tiën, die de leden dan in de groote leening, zouden bezitten. Dit besluit was Ogenomen ^om een sterke basis te bezitten. Toen het bestuur der coöperatie in deze gerugsteund door een aantal vooraan staande kweekers-leden, tevens een voor stel indiende, om den band, waarmede de leden aan hun coöperatie verbonden waren, te versterken, en wel in deze voege, dat men voortaan slechts in zeer beperkt aantal zijn lidmaatschap kon opzeggen, toen kwam d? oppositiepartij daartegen in opstand. En nu bleek, dat het niet alleen ging tegen die statutenwijziging, doch dat men geheel tegen nieuwbouw was. Uitbreiding van het oude gebouw voerde zij als voornaamste argument aan, waartegenover het bestuur stelde, dat alleen nieuwbouw de oplossing kan geven. Wegens de beperkte ruimte worden de snijbloemen thans in twee gebouwen ver werkt, wat niet in 't belang van zender en handelaar beschouwd mag worden. De ruimte in een nieuw gebouw denkt men zich nu als volgt: Een groote zaal van 2100 M2. voor de plaatsing der bloemenwagens; 1400 M2. pak- ruimte; een overkapping van 2100 M2.; een emballagewerknlaats van 800 M2.; een auto park van 800 M2. t Voor- cn tegenstanders doien nu hun uiterste best, om hun standpunt in den breede uiteen te zetten. Wanneer men weet, dat het geheele kweekersbedrijf te A.alsmeer op coöperatie ven grondslag geschoeid is, dan kan men zich indenken, dai men hier met belangstel ling het verloop dezer geschiedenis volgt. AANKONDIGING VAN NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen de volgende nieuwe uit gaven: Rapport van den Nijverhfidsraad inzake den invloed van de belasingwetgsving op de Industrie, aangeboden aan den Minister van Financiën. Uitg. Mouton St Co., 's-Hage. Muziekkalender 1925. Uitg. M. J, IT. Kes- seis te Tilburg. Aan h.H. Muziekdirecteuren wo-dt op aanvrage een exemplaar gratis toegezonden. Raadgevingen voor het beveiligen van emalenr-stations voor draadlcoze telegrafie eu t"Fion:e tegen bliksemgevaar, door Prof. Dr. D. van Gulik, hooglceraar te Wagenin- gen, met medewerking van het elcctro- te hnisch inspectie- en adviesbureau C. D. Nagtglas Versteeg, Amsterdam. Verkrijgbaar: Rokin 6, Amseëdam. Verduistering? Door een firma uit Am sterdam is aangifte gedaan, dat een inge zetene van IJmuden ten hare nadeele een orchestrion verduisterd heeft. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. De staking. De beide predikanten en de pastoor der Oud-Kath. kerk, die pogingen hebben gedaan tot instelling van een on partijdige commissie zijn gisteren begonnen met bi) bet bestuur der Reedersvereeniging en bij de besturen der verschillende vak organisaties inlichtingen omtrent het con flict in te winnen. Opdracht. Het eenjarg onderhoud der militare gebouwen en werken van het noor delijk front der stelling van Amsterdam met TJmuidei) is opgedragen aan A. Groot te Woude bij Akersloot voor 14.976, Industrie. Door Gebr L. D. en ,1. Jupijn alhier is vergunning gevraagd tot het op richten van een kistenfabriek aan dc Mid denhavenstraat te IJmuidcn. Veilig verkeer. De politie op Wijkeroog heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een vierwielig voertuig, die daarmede op het fietspad reed. Wij zouden wcnschen dat hierop ook in andere deelen der gemeente beter werd toegezien, vooral aan den straatweg tusschen Ve'seroord en IJmuiden, waar bestuurders van autobus sen soms bij voorkeur op het fietspad rij den. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan de vereeniging „Kindervreugd" te Wij keroog een terrein te verhuren aan den Doodweg, aldaar als speelterrein tegen een huur van 100 per jaar. In de vergadering van 3 Dec. j.l. werd een motie Tusenius aangenomen om te on derzoeken in hoeverre het mogelij# zou zijn don naam „Armbestuur" te veranderen in dien van „Maatschappelijk Hulpbetoon." Naar aanleiding van ingewonnen inlichtin gen zien B. en W. echter rcen redenen om tot naamsverandering over te gaan cn zij handhaven het voorgedragon artikel 1 van het reglement vtfor dc burgerlijke armbestu ren in dc gemeente Velscn. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Velsen, op Dins dag 27 Januari 1925, des namiddags 7 uur ten gsmeentehuize. De Agenda meldt 1. Ingekomen stukken 2. Verlenging ont ruimingstermijn van een aantal onbewoon baar verklaarde woningen 3. Vergunningen tot het in exploitatie brengen van aan de N.V. Bintienlandschc Exploitatie Maatschappij van onroerende goéderen toebehoorënde gron den 4. Wijziging van het Exploitatieplan van de N.V. Amsterdamsche Ballast-Maat- schappij. 5 GrondövJTrdracht voor vèir- breeding van den Hageiingerweg 6. Be roepschrift inzake de weigering eener bouw vergunning 7. Verkoop van grond aan den Zeeweg te Velseroord 8. Ruiling van grond te Santpoort 9. Verbenen van vrijstelling van art. 68 al. 3, der vbouw- en woningver ordening; 10. Bekrachtiging huurovereen komst en inzake „Vrlserbeek" II. Bezwaar van Gedeputeerde Staten tegen het raads besluit tot reorganisatie van de M.U.L.O. school A. te IJmuiden 12. Reorganisatie van het lager onderwijs 13. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 25 November 1924, no. 13, tot het aangaan van eene rekening- courant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gra- venhage. 14. Vaststelling van een nieuw reg lement voor de burgerlijke armbesturen en van daaruit voortvloeiende besluiten. 15. Intrekking van het raadsbesluit van 18 De cember 1923 nc.Il en vaststelling opnieuw der uren, waarop het verboden is vleesch in de gemeente in te voeren, door te voeren of vervoeren. 16. Verhuur van grond te Wijker oog aan het bestuur der vereeniging „Kin dervreugd". 17. Benoeming van een on derwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Dlelital. Door de Haarlemsche recherche zijn alhier twee personen aangehouden, de een verdacht van diefstal en de ander ver dacht van heling van goederen van de fir ma Oostwald in de Anegang te Haarlem. De waarde van het gesfolene bedraagt on geveer 600. Een der verdachten heeft reeds bekend Het onderzoek moet worden voortgezet Jachtovertredicg. Door twee jachtopzie ners zijn 48 wildstrikken in beslag geno men. Loop der bevolking over 1924. B - vol king op 31 December 1923 bedroeg 2316 m. en 2182 v. totaal 4498 zielen. Vermeer derd door geboorte met 60 m. en 66 v. totaal 126 door vestiging met 245 m. en 280 v. totaal 525. Verminderd door overlijden met 16 m. en 21 v. totaal 37 door vertrek met 276 m. en 280 v. totaal 549, zoodat de bevol king op 31 December 1924 bedroeg 2328 m. en 2235 v. totaal 4563 zielen. Een vermeer dering dus van 65 zielen. Levenloos werd aangegeven 1 v. Aantal voltrokken huwe lijken 34, waarvan 20 kerkelijk zijn gesloten. Geslaagd. De heer H. D. Nanninga te Hoofddorp heeft te Amsterdam met goed gevolg afgelegd het doctoraal examen in de geneeskunde. Klap van een paard. De arbeider B. al hier, kreeg Dinsdag een zoodanigen klap van een paard tegen het lichaam dat ge neer'" 'ige hulp moest worden ingeroepen. Teraardebestelling D. D. Stuten. Woensdagmiddag had op „Westerveld" onder zeer groote belangstelling de teraarde bestelling plaats van den heer D. D. Stuten, directeur der Ontvang- en Betaalkas te Am sterdam, thans inwoner van Overveen. Onder de aanwezigen merkten wij op mr. W Westerwoudt, mr. Van Heukelom en mr. dr. Sleeswijk, commissarissen van dé Ontvang- en Betaalkas, den heer D. Rahu- sen, oud-directeur der Ned. Bank, mr. P. Hofstede de Groot, directeur der Amster damsche Bank, mr. R. E. Kieistra, directeur der Kasvereeniging, mr. Au Philips, di recteur der Buitenlandsche Bankvereeniging den heer Andriessen van de firma Pierson en Co., den heer Uit den Bogaard van de firma Langerhuysen, de heeren W. F. Druy- vesteyn, mr. Deking Duraen, dr. Huët, ge neesheer directeur van het Kindersanato rium „Hoog-Blaricum," dr. Heinsius v. d. Berg, secretaris van het sanatorium „Hoog Laren" e. a. Gesproken werd door mr. W. Wester woudt, president-commissaris van de Ont vang- en Betaalkas, die zeide, dat de heer Stuten zijn gansche leven .gewijd heeft aan de Ontvang- en Betaalkas. Hij had nog de illusie, spoedig weer aan het werk te mogen gaan. Wij brengen, zeide spr. onze dankbare hulde en betreuren in hem een dcgelijken trouwen vriend en een kloek en voorzichtig directeur. Hij gaf zich ook naar buiten en deed het aanzien van onze instelling daar door verhoogen Namens de sanatoria „Hoog Laren" en „Hoog-Blaricum" sprak dr. L. C. van der Meulen woorden van dankbare hulde aan den overledene die zich met zijn groote lief de ook gaf voor deze instellingen. Vervolgens spraken als vriend de heer O. Kamerlingh Onnes, de heer A. G. Joosting Bunk, directeur van de Ontvang- en Betaal kas, mede namens zijn mede-directeur, dc heer Gunning en ten slotte namens het per soneel, de procuratiehouder de heer P. Hooft, waarna een zoon dankte voor de groo te belangstelling R. K. Kring. In de gisteravond gehou den ledenvergadering van den R. K. Kring werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Tot bestuurslid (vacature L. van Warmerdam) werd geko zen H. Goebert. Besloten werd de bediening van het buffet onderling te doen plaats heb ben, om beurten, waarvoor zich een 10-tal personen opgaven. Getracht zal nog worden, meerdere personen daarvoor te vinden. In beginsel werd tot oprichting van een biljart club, die c.v. op Maandagavond zal oefenen en van een schaak- en damclub, die dan e.v. Vrijdagsavonds zijn oefeningen zal houden. Bij de rondvraag werd door den heer Oort huis het tocneel aangeroerd, waarover zich een langdurig gesprek ontwikkelde. Ten slotte werd besloten op Zondag 8 Februari a.3. eert feestavond te höiidën rnet welwil lende medewerking van de R. K. Mandoline club en de heeren Oud, Oorthuis en Goebert. Bevolking. Loop der bevolking over 1924r. Bevolking op 31 December 1923 508 m. en 460 vr. totaal 968. Vermeerdering door geboorten met 11 m. en 16 vr. totaal 27 door vestiging met 43 m. en 40 vr. totaal 83 totale vermeerdering inet 54 m. en 56 vr. of 110 personen. Vermindering door sterfte met -3 mannen en 3 vrouwen, DONDERDAG, 22 Januari. Radio Paris 1780 M. 9 20 u. Radio Jazz. Eiiieltoren 2650 M, 6.20 u. concert en solisten. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Lichte mu ziek en zang 9.50 u. tijdsein 10.20 u, Jazzband. Brussel 265 M. 8.35 u. concert (lichte muziek). Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. 8.15 u. Concert uit het Concertgebouw te Am. sterdam onder leiding van Bruno Waite' totaal 6 m. door vertrek met 43 m. en 50 vr. totaal 93 totale vermindering met 46 m. en 53 vr. is 99 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1924 was 516 m. en 463 vr. totaal 979 personen, een vooruitgang dus van 11 zielen. Rijwielplaatjes. Ten postkantore al hier zijn ongeveer 500 rijwielplaatjes ver kocht, een cijfer iets lager dan het vorig jaar. Een sntobusdiecst? Vrijdagavond zal de Burgemeester alhier een bezpreking houden met ouders van te Haarlem en te Schoten schoolgaande kinderen em i» onierzoeken of een autobusdieost SpaarndamHaarlem mogelijk zou zijn? Aanbesteding. Op 30 Januari 's namid dags 7 uur zullen B en W. ten Raadkuize in het openbcar bij inschrijving voor he, jaar 1925 verhuren het westelijk deel der voormalige haven. Een sensationeel einde, Aerts Ruti eerste. Kempen de moreele overwinnaar. Het einde van de Berlijnsche Zcsdaagschr heeft een heei ander verioup gehad, dac werd verondersteld. Het protest van de verschillende koppels, waaronder v. Kempen en Sawall, om de ron de achterstand er af te krijgen, werd af gewezen. De ronde achterstand van Aerts en Rus werd in een geldboete van 300 M. omgezet zoodat dit Belgisch-Duitsch koppel thans weer dc leiding heeft v, Kemnen is bij het publiek ovarwegend favoriet en men is met de beslissing raaa1 v/einig ingenomen. Eerst denkt v. Kempes er over op te geven, doch onder gejuich ver- schijnt hii tenslotte weer. Bauer ontlokt dan een jacht. Verschïllei de koppels worden gelapt, v. Kempen onder vindt absoluut geen steun meer van Sawall, die finaal 's uitgereden Ook de Hollander kriigt er een ronde achterstand bij. De hoofdgroep bestaat nu nog sGchts ui', viif koppels, t. w.; Rutt-Aeris 192 p.; 2, 2 Hahn-Tietz 171 p.; 3. Egg-Krupkat 83 p.; 4. Saldow-Lorentz 64 p.; 5. GTenda-Mac Beath 61 p. Op één ronde 6 en 7, Brocco-Miquel en Huschkc-Kohl elk 7 p. Op twee ronden: 8. Van Kempen-Sawall 244 p.; 9. Lewanow-Baucr 76 p.; 10. Golle- Menthey 48 p. Op vier ronden: 11. Glorgetti-Rlzetto 57 p. On vijf ronden: 12. Stellbrink-Koch 27 p. Woensdagochtend om 5 uur geejt v. Kera- pers's koppelgenoot op. De sprints van 2 uur waren weinig inte ressant. Van Kempen was door de uitput ting van Sawail gedwongen vijf achtereen volgende sprints voor ziin rekening te nemen en hij stelde er zich daarom mee tevreden het peloton in kalm tempo te volgen. Slechts bij den laatsten sprint liet hij zijn tegenstan ders gedecideerd achter. De resultaten waren: le sprint: Giorgetti, Batier, Egg, Hahn. 2e sprint: Mac Beath, Lorentz, Krupkat, Hutchke. 3e sprint: Giorgetti, Egg, Grenda, Kobl. 4e sprint: Tietz. Lewanow, Krupkat, Mac Beath, 5e spriqt: Giorgetti, Egg, Koch, Saldow. 6e sprint: Van Kempen, Rutt, Lorentz, Krupkat Door opgcen van den Italiaan Rize-tto kreeg v. Kempen gelegenheid met Gior- gettie een nieuw- en zeer sterk koppel tl vormen. Dit nieuwe koppel kreeg 152 pun ten en 3 ronden achterstand toegewezen. In de eerstvolgende sprints onderscheid! v. Kempen zich weer en wint ze allen waarin hij uitkomt. De stand was hierna: Riitt-Aerts 197 pt.; Hahn-Tietz 1"? pt. Egg-Krupkat 91 pt.; Saldow-Lorentz 68 pt.i Grenda-Mc. Bc-ath 64 pt.; op een ronde: Brocco-Miquel en Huschke-Kohl, elk 11 pt.; op twee ronden: Golle-Manthey5o pt.: op drie ronden: Van Kempen-Gior- getti met 167 pt.. op vijf ronden: Koch- Stellbrink met 33 pt In de laatste uren werd er nog flink ge streden. v Kempen won vele sprints en zeer veel premies. Ook het rijden var. den DuitscKer Rütt viel in de laatste uren bijzonder op De einduitslag luidde tenslotte' 1. RüttAerts 385 pt. 2. HahnTietz 308 pt. 3. GrendaMac Beath, 298 pt. 4. EggKrupkat, 277 pt. Op één ronde: 5. SaldowLorenz 112 pt. 6. BroccoMiquel, 27 pt. Op drie ronden: 7. v. KempenGiorgetti, 497 pt. District Leiden. Uitslag Zondag 18 Januari. LisseLeiden, niet doorgegaan. Programma voor Zondag 25 Januari) 12.45 uur: LisseLeiden, Th. v. Bezer. 1 uur: E. M. S. I.S. J. C. LANDSTOR MER3 „KENNFMERLAND" SCHIETWEDSTRIJDEN. Gisteravond hebbei. de schietwedstrijden voor de vrijwilligers van dit korps een aan vang genomen in de garage van het café- restaurant „Geko", aan den Spaarnda n- merweg te Schoten Deze wedstrijden werden gehouden op drie datums en wel Woensdag 21, Zaterdaj 24 en Woensdag 28 Januari, Zaterdag vu 2—5.30 uur nam. en Woensdag van 79.3( uur nam.. Dc uitslag van den eersten wedstrijd is ah volgt: Korps: Afdeeling Schoten, 224 punten. Maximum 250. Afdeeling Santpoort 213 punten. Personeel: A. A van Rirt, 68 punten; J C. Saeijs, 67 punten; C. J. Boerssee, 6O punten; C. Kok. 66 punten; J. Hoogzaad, 66 punten; K. Schoon. 64. punten; W J Fran sen, 63 nunten; W Oo-thuL, 63 punten; P W Oorthuis, 63 punten; P. Slot, 61 pun'cn; P. Feiiec, 58 punten; C. Maarschalk 57 pun ten; J. Mo'-naar, 53 punten: J. F. Uiten- daal 51 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7