in en om haarlem] f 759.- f259- f59.- Makelaars- oog"; 1125.- f40- Ui! de bakkerij van Dominé Bakels. De abonnementsprijs bedraagt voof Vrijdag 23 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15949 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Er is in Haarlem, naar aanleiding van bovenbedoelde recente gebeurtenissen, het het vermoeden geopperd of het niet beter ware den gcheelen makelaarsstand maar op te heffen, omdat hij overbodig zou zijn. Geacht De actie van „St. Michaël". OVEREENSTEMMING BEREIKT, U kunt de administratie van Uw zaak geheel aan de Spaarne-Bank opdragen. Het kost U mindar dan eigen administratie en vergemak keiïjkt het financieren van Uwe zaken. Een ondergrondsch toilet. Geen plaatselijke keuze. Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling Heemstede 1925. De staking in het traivler- hedrijf. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Agenda 24 Januari Van ochtend reed een autobus aan den driesprong te Bloemendaal door de afrastering. Onze fotograaf kiek te juist het geval. De R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" te Haarlem. Haarle .1 en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Talefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 Advert en tién 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel op de la Pagina's 75 cC per regeL Vraag- en aanbod-ad ver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. All? abon é's op dit blad zijn. in ev >lge de verzekeringsv orwaarden, tegen ongeval'en verzekerd voor een .der volgende uitkeeringen Levenriante g hee e on geschiktheid tot werken, bij een ongeva met doodeljken afloop bij verlies van een een voet of een bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm; bij verlies v *n een andere ving Er is eenige ontsteltenis in Haarlem ge weest, toen wij de arrestatie mededeelden van een bekend makelaar hier ter stede, die verdacht werd van frauduleuze hande lingen in de uitoefening van zijn bediening, waardoor het Rijk en oek vele cliënten voor' duizenden guldens zijn benadeeld. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geheel geëindigd, want zelfs accountants hebben aan het ontwarren van dit zaakje eer heele kluif. Wij vrager ons echter af of de ontsteltenis in Haarlem niet meer gold het feit, dat men zich blijkbaar vergist had in de betlouw- baarheid van iemand, die tot op dat oogen- blik het algeheele publieke vertrouwen ge noot, in het feit dus dat men zich vergist had in iemand, die als eerlijk man bekend stond, dan in het feit, dat een makelaar was gearresteerd Zeker, een makelaar geniet het vertrou wen van het groote publiek, vooral ook omdat hij voor de Arrondissements Recht bank den eed heeft afgelegd, zijn ambts plichten naar eer en geweten te vervullen. Maar in de laatste jaren hebben wij zoo veel grootheden van het voetstuk zien tui melen, dat men zich ook, helaas, niet meer verwondert over de onbetrouwbaarheid van wien ook. Laten wij er trouwens dit aan toevoegen, dat een oneerlijke makelaar wel de eer van den makelaarsstand aantast, maar daarmede niet alle makelaars tot on eerlijke lieden stempelt. Onder de make laars blijven, gelukkig, nog tal van personen over, die het volle vertrouwen van het pu bliek verdienen. Wij gelooven dat niet, omdat de make laars, evenals de middenstand in het alge meen, nuttige tusschenpersonen kunnen zijn. Wie onroerend of roerend goed wenscht te verkoopen, kan daarvoor een dankbsar gebruik maken van de hulp eens makelaars. Soms kan de hulp van zulk een tusschen- persoon zelfs zeer nuttig zijn. Eén voorbeeld slechts. Handel is nu een maal handel en wanneer 'dan, laat ons zeg gen, de burgemeester van Haarlem er op uitgaat om voor eigen bewoning een huis te koopen, dan zou het niet onmogelijk zijn dat de eigenaar, tot wien hij zich daartoe rechtstreeks zou wenden, voor dat begeer de huis een hoogeren prijs zou vragen dan aan iemand anders. De burgemeester wendt zich dan tot een makelaar of notaris en deze onderhandelt met den eigenaar van het huis, zonder dat deze weet door ,wien het huis eigenlijk begeerd wordt. Op die wijze is de kans, dat een billijke koop tot stand komt, grooter, dan wanneer de burgemeester zich rechtstreeks tot den eigenaar zou hebben gewend. Inplaats van den burgemeester kan in dit voorbeeld natuurlijk elk ander per soon gelezen worden. Hieruit blijkt reeds het nut van een ma kelaar. De makelaar wordt ook geacht verstand te hebben van ~de goederen, waarin hij handelt. Bij hem komt vraag en aanbod bin nen en hij overziet de markt in den regel beter dan iemand, die slechts nu en dan in die goederen handelt Maar, waarom, zoo zal men allicht vragen, moeten de makelaars beëedigd zijn? Kan datzelfde werk ook niet door niet-makelaars worden verricht? Natuurlijk, er is geen bezwaar tegen, de makelaardij als vrij beroep te doen uitoefe nen. maat wij hebben nu eenmaal de feiten te aanvaarden en deze zijn dat de makelaar dij wettelijk wordt beschermd. Het kan echter' nuttig zijn in dit verband eens nader onder de oogen te zien van welke waarde de officieele aanstelling en beëediging der makelaars- is. Tot 1922, en reeds eeuwen terug, werd de makelaar benoemd door de stedelijke Over heid. Aan die benoeming ontleende hij een cachet van betrouwbaarheid en soliditeit en zoo stond hij dan ook in hoog aanzien. Daar was wellicht in de huiselijke middeleeuwen wel reden toe. Het plaatselijk bestuur kende dc ingezetenen individueel ook dikwijls zeer goed. Maar met de uitbreiding der bevol king in de latere jarer en het groote gemak, Vaarmede vreemdelingen zich in een stad kunnen vestigen, mede ook door de meer en meer wisselende stadsbestuurders en hun steeds in omvang toenemende besognes, was het niet mogelijk, dat de stedelijke Overheid nog voldoende georiënteerd kon zijn over de stadsbewoners om zich tot op zekere hoogte garant te stellen voor de be trouwbaarheid van iemand, die een aan stelling als makelaar ontving. Aan een benoeming tot makelaar door de stedelijke Overheid werd dan ook in de latere jaren lang niet meer dat brevet van securiteit toegekend, als in de middeleeuwen en de toestand werd dan ook langzamer hand zoo dwaas, dat de regeering inzag dat er iets moest worden gedaan. Minister Heemskerk, die de zaak aanvat te, stelde zich op het standpunt,, dat de be- eediging en benoeming van makelaars moest worden afgeschaft en de makelaardij voor taan als vrij beroep zou worden uitgeoefend. Iedereen zou dus voortaan makelaar kun nen zijn. Tegen deze opvatting kwam echter verzet, vooral uit de kringen van belang hebbenden zelf, met het gevolg, dat de makelaardij is gehandhaafd, maar met eenige Waarborgen meer is omkleed, dan tot nu toe het geval was. Voortaan zou niet meer de Stedelijke Over heid de makelaars aanstellen, maar de Ar- rondissements-Rechtbank. Wie als makelaar wenscht te worden aangesteld, doet een vrrzo^k aan de Rechtbank, met 'vermelding van het vak, waarin hii als makelaar wenscht op te treden. De Rechtbank wint advies in van de Kamer van Kooohandel in het rayon, Waar de woonplaats van den makelaar is gelegen én dan volgt de benoeming, indien dit advies gunstig is. Dit advies van de Kamei van Koophan del kan ongunstig zijn. maar het is het in den regel niet, omdat een aanstelling alleen geweigerd mag worden indien de candi- daat gevaar oplevert, dat hij de eer van den makdaarsstand zal schaden of de ge- •chiVtheid mist voor de uitoefening van *'jn beroep. Men begrijpt, dat de ongunstige adviezen in deze omstandigheden bijna niet voor komen. Wat Haarlem betreft zijn er, naar ons weten, slechts één of twee gevallen bekend, waarin een aanstelling als make laar geweigerd is en men kan dan ook wel zeggen, dat practisch iedereen, die verzoekt om te worden aangesteld en beëedigd als Makelaar, dat verzoek ingewilligd krijgt. Uit de aanstelling tot Makelaar en de beëediging daartoe kan men dus niet be sluiten, dat de betrokkene een eerlijk, so iled man is en ook niet, dat hij bekwaam is voor zijn vak. Het stempel van betrouw baarheid en vakkennis moet de Makelaar zich door zich zelf verworven hebben, maar het feit, dat de wet de Makelaar beschermt geeft aan het groote publiek een indruk, die dikwijls ongewenscht is Dat is een fout. Wie het recht heeft den titel te voeren van meester in de rechten, doctor in de letteren of in de geneeskunde, heeft daar- icor dc vereischte proeven van bekwaam heid moeten afleggen. Ook de aanstelling tot notaris waarborgt de noodige kennis en 'n veeljarige practijk. Maar tot den .Makelaars stand kan iedereen toetreden, die daartoe het verzoek doet en op wiens moraliteit niet al te veel te zeggen valt. Ja, geschikt heid voor het beroep wordt vereischt, maar die eisch van geschiktheid blijkt in de practijk zeer gering te zijn en wij gelooven niet, dat er ooit proeven van bekwaamheid geëischt worden Wellicht zou de wet ge legenheid bieden in dit opzicht den Make laarsstand in eere te houden en op peil te hcuden. De wet toch bepaalt, dat geen aanstelling behoeft te volgen ..indien de candidaat de geschiktheir mist voor de uit oefening van zijn beroep. Waarom zou de Rechtbank of de Kamer van Koophandel niet een soort examen-commissfe van be kwame Makelaars/ kunnen benoemen, die onderzoekt of de candidaten „de noodige geschiktheid voor de uitoefening van hun beroep'' hebben De wet geeft daartoe de bevoegdheid en ons dunkt, dat daarin een waarborg te vinden is, om'een goeden Ma kelaarsstand te krijgen. Te krijgen, maar niet te houden, want is iemand eenmaal tot makelaar beëedigd, dan gebeurt het maar zeer zelden, dat hij in de uitoefening van zijn functie wordt ge schorst. Hij wordt slechts geschorst wanneer hij zich aan overtreding schuldig maakt van de hem opgelegde verplichtingen en die ver plichtingen zijn zeer gering. Nu gelooven wij wel dat, mdien de Recht bank een makelaar wegens oneerlijkheid in de uitoefening van zijn ambt vervolgt en veroordeelt, daaraan meteen de schorsing in de uitoefening van zijn ambt zal verbin den. Maar boe zelden komt het zoo ver er. hoe gemakkelijk kan iemand zich aan oneerlijkheid schuldig maken, zonder daar voor juist met den strafrechter in aanra king te komen! Officieel heeft de makelaai alleen deze verplichting: „De makelaar is verplicht van iedere door zijne tusschenkomst gesloten overeenkomst aanteekening te houden; hij doet van de door hem gehouden aanteeke ning aan ieder der partijen terstond een dc-or hem gewaarmerkt afschrift toeko men." Dit is zijn eenige verplichting en men veelt, dat hij maar zelden aan die verplich ting in die mate zal tekort komen, dat schorsing daarvan het gevolg is Maar er zijn nog zoo tal van andere omstandighe den, waarin de eer van den makelaarsstand te kort kén worden gedaan en dat het pu bliek de dupe van een minder eerlijk ma kelaar kan worden. Waar het een zoozeer' door de wet beschermden stand betreft, zou het misschien wel wenschelijk ziin, dat er een sjort Raad van Toezicht en discip line kwam om te waken over de eern van den mpkriaarsstand, een Raad, waaraan het publiek eventueele klachten over ma kelaars kan richten. Bij ons weten bestaat zoo'n Raad niet. Ten slotte wenschen wij nog even hier te behandelen een vraag, die, naar aanleiding van de Haarlemsche gebeurtenissen, is op geworpen. „Hoe was het mogelijk fraude te plegen door den makelaar bij verkoopingen, waar bij een notaris ambtshalve tegenwoordig ^as?" Die vraag is begrijpelijk, want het groote publiek hecht alle betrouwbaarheid aan een verkootsing, die onder toezicht van een no taris plaats heeft. De zaak is echter, dat die notaris daar alleen tegenwoordig is om verslag te doen aan den ontvanger der Registratie-rechten en dient te zorgen, dat het Rijk aan zijn fiscus-pënningen komt. De notaris geeft daarvoor een lijst van de verkochte goederen met de daarvoor be taalde prijzen. Maar ook voor die lijst was de notaris aangewezen, voor een deel, op de betrouwbaarheid van den Makelaar of Deurwaarder, .die verkoopt. Het gebeurt dikwijls, dat goederen in een verkooping schijnbaar verkocht worden maar feitelijk door den Makelaar of Deur waarder worden „ongehouden" omdat zij niet aan den prijs komen, die er voor be dongen moet worden Dat blijkt dan pas na de verkooping, wanneer de Makelaar of Deurwaarder ver zekert, dat die en die goederen zijn opge houden, Daarvoor behoeft dan geen recht te worden betaald. De notaris, die bij den verkoop tegen woordig was. wachtte dus óp de li'st, die hij van 4en Makelaar k^eeg en gaf die door als1 de Iiist, waarop alk verkochte goede ren voorkwamen Het blijkt achteraf, dat de betrokkene echter ook die lijst onjuist invulde en als „opgehouden" doorstreepte Goederen, die inderdaad verkocht waren. Wij kunnen nog mededeelen, dat door de notarissen maatregelen genomen worden om ook die gelegenheid van fraude in den ver volge te ontgaan. Ziedaar eenige kwesties behandeld over de Makelaardij, waarvan wij weten, dat zij in Haarlem bij velen belangstelling heb ben gewekt in de laatste dagen. (Ingezonden.) e Redactie. Daar word ik zelfs hier aan de „Cóte d' Azur", waa- ik eenige weken verpoozing zoek van het kleine, natte Nevelland, ver rast. neen, achtervolgd door een pamfletje van den bekenden Haar'emschen papophoot dominé Bakelsl Speciaal gewaarmerkt: V. D. S. (of beteekent dat soms „Verbi divini sc-ndalisator"?] Het heet „Rocmsch Bakken en Braden" (hoe geestig en geestelijk 1) Ik zou op deze zending niet dieper ingaan, dan wanneer een onzer „spes patriae" mij op Naar wij vernemen zijn de onderhandelin gen tuschen Prof. Aengenent en het hoofd bestuur van St. Michaël Donderdagmiddag beëindigd. Prof. Aengenent is met het volledig hoofd bestuur van „St. Michaël" tot een overeen- ge'-omen. Prof. Aengenent en het Hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël" deelen het vol gende mede: De besprekingen tusschen Prof. Aenge nent en het Hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël" hadden het volgend resultaat: Eenstemmig kwam men tot den wensen, straat eenige hatelijkheden zou toeroepen, indien niet de bakkende dominé blijk geeft mij een poets te willen bakken, door een „Historische opmerking" aan dezen 2en. vermeerderden druk" te doen voorafgaan. Hierin tracht hij te insinueeren, dat ik, als lid der Commissie voor de Haarlemsche Openbare Leeszaal, bij zijn boekje, dat hij in twee exemplaren daaraan heeft cadeau gedaan, mijn invloed zou hebben gebruikt om het te doen weigeren. Maar laat ik zijn geheele „Historische opmerking" hier over nemen, voor zoover zij mij betreft: Terwijl ik dit schrijf (op 5 Januari 1925) heb ik nog geen uitsluitsel. Ik reken het boekje dus als geweigerd. Geweigerd. Dat is niet meer dan natuurlij"k. Want een der curatoren van ge noemde H arlemsche Leeszaal is de bekende roomsche Vondelkenner en oud-inspecteur L. O. Dr. Sterck. En die wil het natuurlijk niet hebben. Onbegrijpelijk is alleen het volgende. De roomschen vonden die Haarlemsche Openbare stadsleeszaal verderfelijk. Daarow rihetten zij er zelf een op. Ook de room- fche Dr. Sterck vindt die Openbare Stads leeszaal verderfelijk. Toch liet hij er zich als curator 1) (zegge: saboteur) voor benoe men. Dit lijkt veel op een dubbelzinnige houding. Maar ik sehort mijn qordeel op tot dat ik vollediger zal zijn ingelicht." Aldus ds. Bakels. Laten we nu eens nagaan wat er van deze „Historische Opmerking", waarover de do- miné-historicus zijn „oordeel opschort totdat hij vollediger zal zijn ingelicht", (dus een historie zonder juiste inlichting!) overblijft, wanneer de historische waarheid wordt ver meld. Welnu, in de Commissie-vergadering kwam het boekje ter tafel, maar werd be sloten, over het al of niet ter lezing leggen eerst te beslissen, nadat de Commissie in een volledige vergadering de zaak zou heb ben besproken, omdat afwezig waren de heeren prof. v. Schelven, Vincent Loosjes en A. H. Gerhard. Wat blijft er nu over van de „Historische Opmerking" van den heetgebakerden bak- kenden dominé Bakels? Dat het met de historie in zijn bakkerij toch niet erg 'pluis is. Wil hij nu ook nog weten, welk mijn oordeel was in de vergadering over zijn his torisch baksel? Dat het tegen alle histori sche begrippen indruischt, in een pamflet, dat over de geschiedenis van de 16e eeuw wil bandelen, als historische bewijzen aan te voeren prentjes van een 17e18e eeuw- schen graveur Jan Luyken, bekend om zijn fantastische en onhistorische voorstellingen. Verder meende ik, dat eerlijkheidshalve, naast het misbaksel van dominé Bakels, ook de degelijke geschiedkundige werken, als Opmeers „R. K. Martelaarsboek", en Van Teijlingens „Opcomste der Nederlandtsche Beroerten"'gelezen behoorden te worden. Ziedaar de „Historische Waarheid"; maar tevens bewezen, wat men van de historische eerlijkheid van dezen dominé denken moet. Zonder eenig bewijs, zonder „vollediger te zijn ingelicht", durft deze verkondiger van Gods woord te insinueeren, dat ik de Haar lemsche Openbare Leeszaal 'erderfelijk vind en dus in de Commissie als „saboteur" optreed. Zoo schrijft men geschiedenis! Ab uno disce omnes. Vuile insinuaties, zooals deze en die op de achterzijde van zijn pam flet over het huwelijk van de 'voortreffelijke Annie Salomons, durft deze papenhater voor geschiedenis te debiteeren. Wat hij verder in zijn bakkerij en braderij opdischt, is van hetzelfde allooi, historisch knutselwerk, aangebrande, of ongare bollen en krakelin gen van onzuiver meel cn slecht baksel. Laat niemand er zich de maag mede be derven! Gelukkig is de mijne bestand tegen zulken geestelijken kost. DR. J. F. M. STERCK. Cap-Martin, 19 Januari .1925. Wii hadden /dit juist geschreven, toen wij bericht ontvinóen van de oprichting in Haarlem van een Ma'Maarsvereerking, die tevens een Fasd van Beroep in*tèlde, waar eventueele klachten hij kunnen worden eah- 'ebracht. Dit komt du? tegemoet aan het hier uitgesproken veriangen. maar in hoe ver dat het geval la, zal afhangen van de wijze, waarop deze Raad zrn taak opvat er de feiten, die bij hem ingebracht zullen worden. 1) „Curator is een Latijnsch woord dat (o ironie!!) „verzorgen", beteekent." (Noot van ds. Bakels.) Naschrift. Met eenige dagen tusschen- ruimte ontving ook onze redactie tot twee maal toe een exemplaar van het boven be sproken boekje. Wii hebben het pamflet geen bespreking waard geacht en uit boven staande uiteenzetting van dr. Sterck blijkt wel dat wij goed deden. Wil men nog een bewijs voor de onwaardigheid van dit ge schrift, zie hier de recensie in „Het Vo'k „Het wil ons voorkomen, daf het „Roomsche gevaar" op èndere wijze moet bestreden worden, dan door de eeuwige verwijzinó mar 16-eeuwsrhe schand'den en gruwelen, die ook de toenmalige Pro- testanten op b"n beurt niet schroomden toe te passen En dat het Jammer is, dat de frissche Bakris hiermede in het mod derige kielzog der orthodoxe anti-papis- 'en is komen te varen." Zóó oordeelt het hoofdorgaan der sociaal- democraten. Of het anti-papisme ook van dit baksel afdrukt!! REDACTIE „N. H. CRT." dat de Algemeene Bond van R. K. Rijks- kieskring Organisaties tot een ware Staats partij zal worden omgevormd Prof. Aengenent nam op zich de volgende, in samenspreking met het Hoofdbestuur van het Verbond, verkregen grondslagen, aan het Bestuur van den Algemeenen Bond ken baar te maken en voor het Bondsbestuur en de Bondsvergadering te bepleiten: Er worde gevormd een Centraal lichaam, waarin alle belangrijke politieke vraagstuk ken, onder waarborg van vrijheid van uiting van de verschillende meeningen, worden behandeld. Dit lichaam vergadert jaarlijks ten minste twee dagen en komt verder zoo dikwijls bij een, als door het voorhanden zijn %>n ac- tueele vraagstukken geboden is Het wordt samengesteld door de Rijks- kieskringorganisaties op den grondslag van evenredig kiesrecht, waarbij elke Ri.kskies- ring recht heeft op een aantal afgevaardig den in Verhouding tot het aantal stemmen bij'de voorafgaande verkiezing der Tweede Kamer in den Rijkskieskring op de lijsten der R. K. Staatspartij uitgebracht. Alleen de leden der R. K. Kiesvereeni- gingen kunnen aan de verkiezing der be doelde afgevaardigden medewerken. De le den van de Katholieke fracties in de Eerste en Tweede Kamer, maken rechtens deel uit van dit centraal lichaam. Bij de samenstel ling van het centraal lichaam worde reke- ning gehouden met de wenschelijkheid van vertegenwoordiging van deskundigen op wetenschappelijk en practisch terrein, zooals sociologen, economisten, juristen, personen met ervaring op het gebied van landbouw, industrie en handel, enz. Tot de bevoegdheden van het centraal lichaam zal behooren het bijeenroepen van politieke landdagen. Eveneens was men eenstemmig van mee ning, dat het Verbond „St. Michaël", indien een dergelijke, reorganisatie tot stand komt, NIET moet blijven bestaan. Prof. Aengenent heeft het vorenstaande aan den voorzitter van den Bond, den heer Baron van Wijnbergen, telefonisch bericht. Donderdag is 't ondergrondsch toilet voor mannen op het Buitenhof in de Residentie opengesteld. Er was zeer veel belangstelling voor. Ook was er al critiek. Men oordeelde de tóe'gangstrap te smal, en meende, dat men daarop elkaar niet passeeren kon. Beneden zijn zes privaten, op de bekende wijze met spoelbakken ingericht. De wanden zijn met tegels bekleed. Het geheel ziet er frisch uit. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer, werd het voorstel tot plaat selijke keuze, dat door het Tweede Kamer lid Mr. Rutgers (A.-R.) werd verdedigd, met 28 tegen 20 stemmen verworpen. Vóór stemden alle soc.-democraten, de anti-re volutionnairen De Veer, Briët, Anema, Diepenhorst en De Waal Malefijt, de chr.-historische leden prof. Slotemaker de Bruine en de heer v. d. Hoeven, de vrijz- democraat prof. Van Embden en de katho liek Wittert van Hoogland. Tegen stemden alle katholieken, be halve de heer Wittert van hoogland, alle vrijheidsbonders, de ariti-revolutionnair dr. Franssen, dc vrijz.-democraten Slingenberg en Westerdijk, alle chr. historische leden, behalave prof. Slotemaker de Bruine en de heer v. d. Hoeven; behalave de heer De Vlugt was ook mr Croles, A.-R., afwezig. Op 17 Juni 1924 werd het nu verworpen voorstel-Rutgers, in de Tweede Kamer aan genomen met 44 tegen 30 stemmen. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des. Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloembofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben -- Tei. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur i op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Pissc'-oppe'ijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelük Parochiale B'bliotheek {Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en 'pastorie,, iederen Dinsdagavond E"rste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) 1 Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het (irner .wit schild aar den huisgevel Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen 8 uur. INTERNATIONAAL TUINBOUWCONGRES Na ^verleg met het bestuur van den In ternationalen Bond van Beroepstuinbouwers (F. H. P. I.) is bepaald dat het jaarlijksche congres van dezen bond zal gehouden wor den "op 23, 24 en 25 April. Het zal dus samen vallen met de Belgische Floralien, die als als vierde tijdelijke tentoonstelling der In ternationale Voorjaars Bloemententoonstel ling zal gehouden worden. BELGISCHE FLORALIEN. De heeren Ch. Pynaert, voorzitter van de Syndikale Kamer der Belgische Hofbouwers en Praet, resp. voorzitter en secretaris van het Comité voor de Belgische deelneming aan de Internationale Voorjaars Bloemen tentoonstelling hebben Zaterdag met het Da- gelijksch Bestuur der Hoofdcommissie van de tentoonstelling en den heer Tersteeg, een bezoek gebracht aan het tentoonstellingster rein en het hoofdgebouw, en uitvoerige be sprekingen gehad over de inrichting der Bel gische Floraliën. Uit de mededeelingen der Belgische commissieleden is gebleken, dat het groote gebouw nauwelijks genoeg plaats ruimte zal bieden om de reeds aangemelde inzendingen uit België te omvatten. Er zijn talrijke inzendingen te verwachten van Aza lea's, Palmen, Laurieren, Kasplanten, Hor tensia's, Anjers en andere Belgische speciale culturen, waartoe de bekende tuinbouwcen tra Gent, Antwerpen en Brugge zullen me dewerken. De Belgische Orchidophilenclub bereidt een grootsche Orchiedeëntentoon- stelling voor, die een afzonderlijk geheel zal vormen en waartoe de beroemdste liefheb bersverzamelingen van Brussel en elders het materiaal znullen beschikbaar stellen. OFFICIEELE ENGELSCHE DEPUTATIE. Het bestuur der Koninklijke Tuinbouwver- eeniging te Londen (R. H. S.) heeft een de putatie uit zijn midden benoemd, om de In ternationale Voorjaars Bloemententoonstel- stelling te Heemstede, bij gelegenheid van de 3de tijdelijke tentoonstelling (1119 April) te bezoeken. Deze deputatie bestaat uit de heeren: Sir William T awrence, penn'n.fmees- ter der R. H. S.; C. T. Musgrave; C. C. A. Nix en den secretaris der R. H. S„ den heer W. R. Dykes, terwijl misschien ook de heer George Monre nog daarvan deel zal uitma ken. De voorzitter der R. H. S„ Lord Lambour- ne, die aangezocht -was, om bij een der tij delijke tentoonstellingen als voorzitter der jury op te treden, heeft zich wegens zijn hoo- gen leeftijd op advies van zijn dokter doen verontschuldigen. Wij hebben tot nu toe gezwegen over de IJmuidensche staking in het trawlerbedrijf. Deze staking, die nu al eenige weken duurt, drukt niet alleen op de betrokken vis- schers, maar op heel IJmuiden, want deze geheele bloeiende gemeente is rechtstreeks of zijdelings betrokken bij een bloeiend vis- schersbedrijf. Wanneer er in het trawlerbedrijf niet ge werkt wordt, dan ondervinden daarvan zoo wel de werklieden in de nevenbedrijven als de winkeliers en de geheele middenstand er den terugslag van. Zooals wij zeiden, drukt de staking thans op de geheele bevolking. En nu .villen wij het niet hebben over de aanleiding tot de staking, over de schuld vraag. nock ook over de roekeloosheid, waarmeSe van er.kele zijde t tot deze staking kwam, wij willen het hebben over den huidigen stand van het conflict. Deze komt hierop neer, dat het verschil van mee ning gaat over de vraag of de 15 hooger gage per drie maanden zullen worden be schouwd als premie dan wel als loonsver- hooging. De reeders wenschen die 15 per drié maanden als premie te geven aan hen, die 3 maanden bij dezelfde reederij in dienst zijn. De Federatie van transportarbeiders, die in dezen de verantwoordelijkheid op zich nam tot het voortduren der staking, wenscht de 15.als loon te zien toegekend. Feit is dat iedere visschersman de 15 per drie maanden zal ontvangen, mits hij die 3 maan den bij denzelfden patroon in dienst is. Al leen zij, die telkens van den een naar den ander vluchten, loopen kans die 15 te moeten missen. Men ziet hieruit dat het conflict nu loopt over een bel-.chelijk klein verschil van mee ning, als men daarbij in aanmerking neemt welke groote, alge.neene belangen van ge heel IJmuiden daarbij op het spel staan. Het treft te meer als men weet dat de verschillende organisaties minet de voorge stelde regeling wel accoord kunnen gaan, behalve de Federatie en dat van de leden dezer Federatie 205 vóór het opheffen der staking zijn en 260 tegen. Inderdaad is het weinig minder dan roe keloos op deze gronden het trawlerbedrijf stil te leggen op een oogenblik dat de groote schade, die IJmuiden in de laatste jaren heeft geleden, eenigszins zou kunnen worden goedgemaakt. Het trawlerbedrijf in IJmuiden is nu toch waarlijk geen lorren- en beenen zaak, waar eenige men„chen weigeren te werken. Het gaat hier om de belangen van duizenden. Het is dan ook te hopen dat het nuchtere verstand in IJmuiden eindelijk weer eens komt bovendrijven. Bovenstaande was reeds gezet, toen ons bericht werd dat een nieuwe stemming der Federatie de hoop wettigt op een spoedige oplossing van bet conflict. Het nuchter ver stand schijnt dus inderdaad terug te komen. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Achteruit. Opgave van: Sociëteit „St. Bavo" Willen is Kunnen 8 uur Zangles 1 uur Vereeniging van Leeraren bij het onderwijs 8 uur gewone zittingen Lighal-Uitvoering Stadsschouwburg Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en iongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Te! loon 10049 Alle werkdagen van 0 1 Vi van 26 'A en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 ea van half 8half 9 uur. -<--v WÊË Het bestuur verzoekt ons opname van het volgende: Overeenkomstig het reglement van den R.K. Bond van Rijkskieskringen, moeten de locale Kiesvereenigingen, de namen der candidatenv cor den lie Kamer bijde Kies- kringbesturen indienen, welke dan voor de doorzending aan het bondsbestuur zorg dragen. Ten eindt iedere kiezer in de ge legenheid te stellen den meest geschikten candidaat voor zijn groep of persoon ken baar te maken, bestaat er gelegenheid tot en met 10 Februari, de namen te zenden aan het secretariaat, Popelingstraat 6. Het is wellicht van gfoot belang, dat de namen der candidaten door bet bestuur voor te stellen in alphabetische volgorde genoemd worden. DU zijn de heeren Mr. J. B. Bo- mans, J. H. A. L. v. Freylag Drabbe, Chris Jansen, A. B. Michielsen en Prof. Alph. Steger. Over de ingediende en eventueel van het bestuur overgenomen candidaten wordt gestemd op de algemeene ledenver gadering van 20 Febr. en wel zoo, dat de candidaat die het grootst aantal stemmen op zich vereenigt, no. 1 geplaatst wordt op de in te dienen lijst bij het Kieskringbe- stuur en zoo vervolgens, waarna het advi- seerend college 'het politiek advies samen stelt. Een ieder houde den avond van 20 Fe bruari vrij, opdat de opkomst zoo groot mogelijk zil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1