Uit de Pers. De Ideëele Partij. De taktiek der nieuwe Duitsche regeering: Bedekte reactie tegen de republikeinen. De Britsch conservatieve regeering begint een zoo krachtig mogelijke vlootpolitiek. Onder de Radio-berichten: De Duitsche Rijksdag heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Een pleitrede van Briand voor behoud van het Frar.scbe gezantschap bij het Vaticaan. Gem. buiten!, berichten. De aankoop van meel door de gemeente Amsterdam. De socialistische propaganda in !ndië. Voor bezoekers van Frankrijk. Te kort aan belasiingpersoneel. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Plaatselijke Keuze. RFCHTS7AKPN. Uit den Duitschen Rijksdag. Frankrijk en het Vaticaan. MARKTNIEUWS. De smokkelaHaire-W eb er. Primo de Rivera te Madrid aangekomen. Een brutaal stukje. Een bank van Kutisker gefailleerd. Wij lezen in „De Volkskrant": Een iiberale üoogieeraar heeft dezer dagen onze katholieke Staatspartij juist ge typeerd. Professor mr. Eigeman sprak er zijn ver bazing over uit, dat de heer Troelstra ge zocht heeft naar een bondgenootschap van Roomsch met socialistisch. De katholieke Staatspartij, zei de hoog leeraar, is een ideëele, de sociaal-democra tische in hoofdzaak nog een materialistische. Dit „in hoofdzaak" doelt hierop, dat ook in het socialistische gedachtenleven een worsteling aan den gang is en de politiek van den klassenstrijd niet meer belichaamd wordt door de verhoudingen. Inderdaad, de klassenstrijd is niet meer hei één en het al. en helderziende Engelsche sociaal-democraten als MacDonald cn Thomas zien de toekoms'. voor het socialis me en de samenleving niet bij voorkeur in ren scherp toegespitsten klassenstrijd. De Nederiandsche sociaal-democratie in tusschen. handhaaft nog onverzwakt het be ginsel van den klassenstrijd, en daarmee hebben wij voorshands te maken. Volkomen juist is de typeering van pro fessor Eigeman, dat de katholieke Staats partij een ideëele partij is. Dit is zij in haar beste uitingen, in haar opzet en in haar doelstelling. Men moet bij de waardeering van het be grip ideëel niet blijven hangen aan persoon lijke zwakheden en tekortkomingen, aan on volmaaktheden in den vorm en gebrekkig heid in dc uitvoering. De katholieke Staatspa.tij is een ideëel partij, omdat zij, de beteekenis van de stoffelijke welvaart volkomen beseft, omdat zij, over de aarde en de tijdelijke be stemming van den mensch heen, naar het eeuwig doel blikt en daarop het oog ge vestigd houdt; omdat zij rechtvaardigheid en recht als normen beschouwt. Daarom kan de katholieke Staatspartij nooit den klassenstrijd aanvaarden of be vorderen, kan zij niet van stoffelijke wel vaart alles verwachten en moet zij krach tens haar wezen streven naar overleg en verzoening. Wij menschen blijven uit den aard der zaak beneden onze taak en beneden ons be ginsel, maar in onze beste oogenblikken na het houden van een'retraite bijvoorbeeld beseffen wij, dat wij aardsche zaken en aardsche politiek meer hebben te beschou wen in het licht der eeuwige dingen. Alleen als wij dit doen, kunnen wij de katholieke partij handhaven en behouden als de ideëele partij, welke op. het leven en lot der maatschappij invloed ien goede uit oefent. De evolutie naar rechts in Duitschland. Wat wil het rechtsche bloc, dat thans in Duitschland de regeeriag ia. handen heeft? De reactie wil zich vaststellen en rustig aan, vooral niet te overhaast, de eene na de andere machtspositie inpalmen, totdat het geheels apparaat in haar handen is. Vooral geen over haasting zich consolideeren het werkelijke streven camoufleeren, voor binnen- en bui tenland. Aldus betoogt de „Frankf. Z.", die con stateert, dat de weinige daden van den stroo man Luther intusschen. toch al duidelijk ge noeg dat werkelijke voornemen demonstree- ren. Allereerst de wijze van samenstelling van de regeering en dan die tweede daad n.l. de aanvulling daarvan met de heer v. Schlie- ocn als minister van financiën. Wie is die heer v. Schlieben 1 Deze heeft schrijft de „F. Z.'% als ambtenaar in het departement aan 'welks hoofd hij thans staat, reeds onder vroe gere ministers van financiën een funeste rol gespeeld. Het feit, dat in het ministerie van financiën onder de verschillende wisselende leiders ervan niettemin steeds de oude reac tionaire machten zijn blijven heerschen, is in hoofdzaak het gevolg van zijn invloed, welke zich volstrekt niet beperkt heeft tot zijn eigen departement, maar zich ook in den tijd van bezuiniging op het ambtenaarsperscneel uit strekte tot andere departementen, waarvan hij de zetting met republikeinsche amb tenaren op „financieele gronden" zooveel mogelijk wist te belemmeren. De heer v. Schlieben heeft werkelijk verdiend minister te worden in het eerste rechtsche ministerie De toestand is thans deze, dat de drie eco nomische departementen, die tenslotte den beslissenden invloed oefenen, n.l. dat van fi nanciën van economische zaken en van voe ding, bezet zijn door partijgangers van de D. nationale» Dit zegt méér voor de komende economi sche en financieele politiek dan alle schoone woorden, waarmede dr. Luther getracht heeft aiets te zeggen. Het feit tenslotte, dat de heer Schiele, tot dusver leider van de D. natio nale partij, aan het hoofd van Binnenland- sche Zaken staat, doet de deur toe. Terwijl Stresemann Buitenlandsche Zaken behoudt. Waartoe zou men dan eigenlijk nog boven dien een regeeringsverklaring noodig heb ben Het Engelsche vlootbouw- program. Gisteren werd ons telegrafisch gemeld, dat de Engelsche Admiraliteit aan net oor deel van de regeering een herzien vlootbouw- program, behelzende vier nieuwe kruisers, had voorgelegd, gebaseerd op het advies, een jaar geleden door de partijleiders aan vaard en door de Arbeidsregeering sterk besnoeid. Over deze quaestie is in 't Lagerhuis des tijds veel te doen geweest. De vorige Conser vatieve regeering had voorgesteld, om in 1924 acht nieuwe kruisers op stapel te zetten. De regeering ging daarbij uit van de overwe ging, dat alle bestaaande kruisers tegen 1926 zouden zijn versleten en dat met hun ver vanging onmiddellijk diende te worden be gonnen met een gemiddelden aanbouw van vijf kruisers per jaar. Toen de Arbeidersre- geering aan het bewind kjvam, bleek zij op het standpunt te staan, dat bij de bestaande internationale verhoudingen de Engelsche vloot op peil diende te worden gehouden en dat zij zich daarom bezwaarlijk verzetten kon tegen vernieuwing van versleten materi aal. Zij schrapte dienovereenkomstig de drie kruisers, die de Conservatieve regeering méér wilde laten bouwen dan voor de ver vanging van het versleten materieel noodig was. Deze politiek stuitte bij de Conserva tieven natuurlijk op heftig verzet, doch ook •en deel der liberalen kon zich met dc vloot politiek der Arbeiders!# geering niet veree nigen, daar het, zich oriënteerend op de ontwapeningsgedachte van den Volkenbond, een sterker besnoeiing- van de marine- begrooting wenschte. Het spreekt vanzelf, dat nu een nieuwe conservatieve regeering met een machtige meerderheid aan het bewind is, de Admira- l'teit, die zich destijds had te schikken naar de opvattingen van Ramsay MacDonald, het oude conservatieve vlootprogram weer :er hand neemt, waarop nog een nieuwe kruiser meer voorkomt dan op het oude pro- »ram. Wanneer men bij het bovenstaande be- ienkt, dat de conservatieve regeering met jroote voortvarendheid aanstuurt op de vol tooiing van de vlootbasis te Singapore, groote eorg aan den dag legt voor haar luchtvloot en een ingrijpende reorganisatie heeft ont worpen van de Eneelsche vloten in Middel- landsche Zee en Indischen Oceaan, dan is het wel duidelijk, dat de thans aan het be wind zijnde regeering er op uit is, de En gelsche weermacht tot de uiterste grens, die de bestaande verdragen toelaten, op te voe ren. HET PROTOCOL VAN C-ENEVE. Uit Melbourne wordt gemeld Hier ver luidt dat de Australische bondsregeering het parlement zal aanraden, het protocol van Ge- nève te verwerpen, hoofdzakelijk omdat, naar zij meent, de „Wit-Australië politiek" er door wordt bedreigd. BORAH'S GENEESMIDDEL EEN ECO NOMISCHE CONFERENTIE. Uit Washington wordt gemeld Senator Borah, voorzitter van de commissie van bui- tenbndsche zaken, verklaarde aan de pers, dat er bij een onafscheidelijk samengaan van economie en politiek geen mogelijkheid tot vrede was, zoolang het economisch probleem niet geregeld is. Hij tracht daarom van de re geering gedaan te krijgen, dat zij een eco nomisch wereldcongres bijeenroept daar hij dit het beste en eenvoudigste middel acht om tot een afdoende regeling van de wereld- verhoudingen te geraken. HET FRANSCHE TEKORT OVER 1924. Clémentel verklaarde in de senaatscom missie voor de financiën, dat het tekort over het dienstjaar 1924 zou worden teruggebracht tot twee milliard ia plaats van tot drie, zooals was aangekondigd. DE QUAESTIE DER RUSSISCHE SCHULDEN. Krassin, de Sovjetgezant te Parijs, heeft aan de „Matin" verklaard dat men nimmer van de Sovjetregeering gedaan zal krijgen dat zij zich verantwoordelijk zal stellen voor de tsaristische schulden. Zij wenscht ze te betalen naar gelang harer capaciteiten op voorwaarde dat Rusland in Frankrijk de noo- dige matcrieele hulp zal erlangen ter bespoe diging van zijn economisch herstel. INFLUENZA. In verschillende deelen van Engeland heerscht een influenza-epidemie, in het bij zonder in Manchester en andere industrie steden van Lancashire en te Londen- Het schijnt, dat de mist voor de epidemie aan sprakelijk is. De ziekte is echter van niet ge vaarlijken aard, ofschoon zij toch onaange naam genoeg is, daar zij veelal gepaard gaat met een ontsteking van tonsillen en luchtpijp Te Manchester heeft de epidemie zoo'n sterk beroep op de dokters gedaan, dat velen hun ner overwerkt zijn. EEN DUITSCH VAARTUIG IN BE SLAG GENOMEN. De Duitsche motorschoener „Norder El be," die uit Hamburg met 60.000 1. spiritus de haven van Sundsval binnenliep om zijn proviand aan te vullen, is door de Zweed- sche douane-autoriteiten in beslag genomen. De rechtbank te Sundsval keurde de in beslagneming goed en stelde den kapitein in sta3t van beschuldiging. DE ZIEKTE VAN BRANTING. De Zweedsche minister van financiën Thorsson verklaarde in den rijksdag, dat het kabinet, in verband met de langdurige ziekte van Branting, beraadslaagde over zijn ver vanging. De bladen zien daarin een aankon diging van een aanstaande, ten minste vcor- loopige, vervanging van Branting, vermoe delijk door Thorsson. DE STRIJD IN MAROKKO. De Spaansche kruisers in de straat van Gibraltar tusschen Tarifa en Kaap Malabata hebben Woensdag den ganschen dag de kust van het gebied der Andzjera's gebom bardeerd. EEN VTSCHREGEN. Een vulcanische uitbarsting onder de zee heeft, zoo wordt uit Kaapstad aan de „Daily Express" geseind, over een afstand van twee mijlen millioenen visschen op het strand van de Walvischbaai geworpen. Op een plaats ligt de visch twee voet dik. Onder de opgespoten visch zijn veel haaien, tong en J zalm Daar de visch een gevaar wordt geacht voor de gezondheid der aangrenzende be woners hebben de autoriteiten last gegeven, ze zoo spoedig mogelijk te begraven, waar mede gevangenen en spoorwegarbeiders zijn belast. B Mr. H. Verkouteren heeft, naar het HbS. meldt, aan Ged. Staten van Noord-Holland een adres gezonden naar aanleiding van de aanneming door den gemeenteraad van Amsterdaqi van het voorstel van B. en W. inzake den aankoop van meel. Hij schrijft daarin: dat daardoor een nieuwe schrede is ge zet op den weg van het stads-socialisme, dat echter even gevaarlijk is als het staats socialisme; dat alles feitelijk daarop neerkomt, dat het brood voor bepaalde klassen van bur gers gedeeltelijk uit de gemeentekas zal worden betaald, zooals ook in den distri- butietijd, tijdens den wereld-oorlog, is ge schied; dat zulke abnormale maatregelen even wel alleen in abnormale tijden te verdedi gen zijn en dergelijke tijden nu niet be staan; dat er we! ecnige stijging dergraanprij zen dreigt, maar volstrekt geei: crisis, en die prijsstijging ook nog niet zeker is; dat dus véoleer in den voorgenomen maatregel een toepassing meet worden ge zien van socialistische en ultra-democrati sche beginselen; dat zich bij den raad van Amsterdam, in het algemeen, steeds meer het streven openbaart om zooveel mogelijk menschen cp kosten der gemeente te voeden, tc klee- den, te huisvesten, te onderwijzen, genees kundig te verzorgen en zelfs te vermaken; dat al die maatregelen evenwel slechts den prikkel tot arbeid verminderen, die toch al eer is verzwakt: dat zij ook de meer gegoeden, die veel te zwaar worden belast, noodzaken de ge meente te verlaten, terwijl juist de minder gegoeden van buiten naar hier worden ge lokt door de bijzondere voordeelen, die Amsterdam biedt; daf en dergelijke financieele politiek evenwel op een débacle uitloopen moet en op toepassing van artikel 144 der Grond wet; dat het ook opmerking verdient, dat ter wijl de gemeente aan den eenen kant veel wil offeren om den prijs van het brood laag te houden, zij, aan den anderen kant, ifi hetzelfde besluit, maatregelen neemt, om dien prijs op te drijven; dat toch alleen die bakkers eventueel goedkoop bloem van de gemeente zullen ontvangen, die de arbeidsvoorwaarden der gemeente aanvaarden; dat dus loonsopdrijving waarschijnlijk niet zal uitblijven er, het brood niet alleen door hooge bloemprijzen, maar vooral ook door hooge loonsn duur wordt gemaakt; dat het ook in de laatste tijden vrijwel als regel van beleid is aanvaard, dat de Over heidszorg zooveel mogelijk moest worden ingekrompen en dat de gemeenteraden geen uitgaven mogen voteeren, zonder dat ook de middelen tot dekking zijn aangewezen; dat in casu evenwel een ongelimiteerd crediet wordt aangevraagd, zónder eenige dekking, en verzoeker zulks als eene ver boden delegatie en als een inbreuk op en een ter zijde schuiven van het begrootings- rccht van den Raad opvat; dat bovendien hiei geheel nieuwe terrei nen van Overheidszorg worden betreden, die een onbeperkt perspectief openen voor nieuwe uitbreiding en eindelooze uitgaven; dat nu reeds de melkvoordracht in aan tocht is. terwijl de meelvoordracht nauwe lijks is aangenomen en het gevaar voor een steeds verder afglijden in de verkeerde richting dus volstrekt niet denkbeeldig is; dat echter, onder de tegenwoordige Om standigheden, Vóór alles op verlaging en niet op verhooging der belastingen inoet worden aangestuurd; dat ook de schuldenlast der gemeente nu reeds veel te groot is en niet oo<? vergroot mag worden door een roekeloos financieel beheer, terwijl het crediet der gemeente daardoor noodzakelijk moet lijden; dat het verlies nu reeds op drie ton wordt geschat cn vermoedelijk veel grooter zijn zal; dat de gemeente reeds vroeger veel leer geld op dat punt heeft betaald door mis lukte speculatiën of handelsondernemingen in aardappelen, vleesch, graan, visch enz., terwij! het volstrekt niet op den weg der gemeente ligt om, met het geld der ge- meenienaren, aan diezelfde gemeentenareö een doodende concurrentie aan te doen; dat op die. wijze de bronnen van wel vaart worden verstopt, terwijl er meer dan ooit uit die bronnen moet worden geput; dat al die sociale maatregelen, ook de aanstelling noodig maken van steeds nieu we ambtenaren, terwijl juist op verminde ring van dat aantal moet worden aange stuurd; dat hij zich om al die redenen wendt tot Ged Staten met het verzoek, dat het het college moge behagen, eventueel aan B en W. van Amsterdam te kennen te geven, dat het met de nieuwe meelvero'dening niet instemt en niet bereid is de suppletoire be- grooting goed te keuren, die de noodige credeten voor de uitvoering van die ver- dening moet verschaffen. Het standpunt der Regeering. Het departement van Koloniën publiceert dc volgende bekendmaking: Gelijk bekend heeft de Indische regee ring het gewcnscht geacht om het door haar ingenomen standpunt tegenover landsdiena ren, die socialistisch-politicke propaganda voeren nader te verduidelijken. Wat de ambtenaren in het algemeen be treft, wenscht zij iedereen vrijgelaten te zien in zijn staatkundige ovi rtuiging, doch zoo dra het de uiting daarvan geldt, wordt van lederen landsdienaar, hoog of laag, gevor derd, dat hij zich zal onthouden van daad werkelijke propaganda, welke ontwrichting van het overheidsgezag ten doel lieeft of daartoe leidt. Ter voorkoming van teleurstelling in hun, verwachting wordt misschien ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat ook geen personen in den Indischen Staatsdienst zul len worden opgenomen, die in het openbaar of niet in het openbaar ontoelaatbare pro paganda voert als hiervoor omschreven. De genen, die krachtens aanwijzing van de re geering zich voor den Indischen dienst voor bereiden, zullen, naar verder medegedeeld wordt, uiteraard in dc eerste plaats die re serve in acht hebben te nemen. D« Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten een schrijven gericht, waarbij aan vreemde touristen, die Frankrijk bezoeken, aanzienlijke faciliteiten worden toegestaan van het besluit van 25 Jetober j.l., voornamelijk betrekking héb bende op het persoonlijk bezoek aan poli tiebureau of mairie. Voortaa zijn de hetel'heuder, pension houder of gastheer, bij wie een tourist zich vervoegt, die meer dan 14 dagen in Frank rijk wil vertoeven, gemachtigd de declara ties en noodige stukken (paspoort, identi teitskaart, 4 ohotografieënt in ontvangst te wensen en die namens ftem bij de mairie of het commissariaat van politie in te leveren, waarvoor zij een vocrloopige verklaring ont vangen dat de vreemdeling zich rij in het land mag bewegen. Na een maand kan een definitieve identiteitskaart worden afge haald, die den tourist gedurende drie jaar (behalve voor de bezitters van visa van be perkten duur) toestaat te gaan naar en te komen uit het buitenland zonder dat eenige ndere formaliteit behoeft te worden ver vuld. Bij het dienstvak der Belastingen is met name in Amsterdam en Rotterdam voor de uitvoering van den scheepvaartdienst een nijpend tekort aan geschoolde kommiezen. Dit tekort is ontstaan, doordat een groot aantal kommiezen den dienst plotseling, al thans vroeger dan in den regel te doen ge bruikelijk is, met pensioen hebben verlaten. Deze uittocht was een gevolg van de door de Regeering ingediende voorstellen tot be langrijke verslechtering van de pensioenwet. Teneinde nu in dat tekort te voorzien, zijn een aantal dier gepensionzieerdc ambte naren weer in hun gewone werk in tijdelijk dzenstvrband te werk gesteld, venwel tegen een beioonmg, die belangrijk leger is dan de bezoldiging, welke voor dien arbeid geldt. Het hoofdbestuur van d-ea Centr. Ned. Ambtenaarsbond heeft nu aan den Minister van Financin verzocht de thans geldende be looning van j 3.90 per dag op te voeren tot een bedrag overeenkomende met de maxi mum jaarwedde van den rang, waartoe be trokkenen behoorden, n.l. 2300. Vergadering van Donderdag 22 Jan., voormiddag 11 nor. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsvoorstel-Rutgers in zake de Plaatselijke Keuze. De heer RUTGERS (A.-R.) herinnert aan een uitspraak van mr. Modderman, dat de Drankwet niets vermag, maar dat het volk zonder Drankwet niets kan bereiken. Spr. onderschrijft die opvatting en zij is de grondslag van het voorstel van spr. Het voorstel brengt zelf geen of weinig vooruit gang. Een aanleiding voor het voorstel is er wel terdege, omdat men sneller tot beslis sing wil komen, o.a. in plaatsen waar de toestand daarvoor gunstig is. Waar de toestand minder gunstig is, beteekent de Drankwet ook minder. Het ontwerp berust op vertrouwen in de zedelijke factoren en allerminst bestaat er wantrouwen, gelijk mr. Rink veronderstelt. De ontwikkeling der zedelijke factoren te steunen door een uitbreiding van de drankwetgeving, is de grondgedachte van dit ontwerp. Bestrijding van het drankmisbruik is volkszaak en ook die stelling vindt men in het voorstel terUg. Verbod van drankverkoop daar waar het kan, is het doel er van. Indien in verboden gedeelten de overtredingen talrijk zijn, dan kan dit juist pleiten voor P. K., opdat zou kunnen blijken dat het verbod zonder kennis van zaken is uitgevaardigd. •Van een algemeen verbod van verkoop is bij dit ontwerp geen sprake. Men moet niet overdrijven, gelijk de heer Van Nagell deed, die meende dat spr. het onderste uit de kan wil hebben. (Gelach.) Plaatselijk verbod heette onpraktisch, volgens den heer Arntz. Spr. ontkent dit, want het stelsel is juist uit de praktijk ge boren, dat algemeen verbod niet gewenscht is, omdat het niet te handhaven is. Plaat selijk verbod werkt geleidelijk en is dus een aanpassing bij de praktijk. Het gevaar van drinken buiten de plaats der inwoning is niet groot, meent spr. Het blijft een onderneming om naar een andere plaats te gaan om te drinken en de verlei ding voor hen, die van hun werk huis waarts gaan, is dan toch verdwenen. Het gévaar vanthuis-drinken acht spr. nog min der, De aanwezigheid van vrouw en kinde ren werkt natuurlijk zeer remmend en de vrienden, die allicht animocrend werken, zijn afwezig. Het financieel bezwaar bestaat natuurlijk, maar is niet zoo groot als mr. Rink heeft becijferd. Spr. geeft nog eenige nadere cij fers o.a. voor Friesland. Kapitalisatie der benoodigde bedragen acht spr. geen geluk kig systeem. Daardoor worden de cijfers indrukwekkender, maar het beeld dat zij geven is niet juist. Het gaat er toch om met welke bedragen de budgets worden gedrukt gedurende een aantal jaren. Het t.eruglóo- pen der uitgaven voor drankgebruik is een bëlangrijke factor ten gunste der gemeente budgetten. Vermindering vaii uitgaven vpor armenzorg en politie bijv. is stellig te wach ten van vermindering der drank-uitgaven. Wat de staatsrechterlijke bezwaren be treft herinnert spr, er aan dat indertijd te gen art. 131 der Gemeentewet speciale commissies bij samenvoeging van gemeen ten ook zeer zwe wichtige argumenten aan de Grondwet ontleend zijn aangevoerd. Niettegenstaande dat is dat stelsel wel aan genomen. Hetzelfde kan gelden, vóór en tegen de P K. De stelling dat de P. K. tegen het wezen der Grondwet ingaat, acht spr. niet houdbaar. Het bezwaar van den heer De Vos van Steenwijk tegen 't verbreken der continuï teit acht spr. geheel ongegrond. Spr. geeft eenige gevallen waarin ook binnen korten tijd een zelfde ontwerp 'wederom werd in gediend o.a. voor de afschaffing der tien- den. die vier keer is ingediend door het zelfde lid. Wanneer de Tweede Kamer voor de tweede maal een ontwerp aan de Eerste toezendt, nadat zij het eerste heeft verwor pen, dan moet z. i. de Eerste Kamer met dubbelen ernst nagaan of dit ontwerp niet in 's lands belang is te achten, nu de Tweede Kamer dat zóó uitdrukkelijk schijnt te mee- nen. Het wetsontwerp wordt verworpen met 28 tegen 20 stemmen. Voor stemmen de leden: de sociaal-demo craten en Slotemaker de Bruine, de Waal Malefijt, van Embden, Diepenhorst, v. d. Hoeve, Anema, Wittert van Hoogland, Briet en de Veer. Tegen stemmen de lenen: Rink, v. d. Berg, van Nagell van Ampsen, Smeenge, de Muralt, Dobbelman, Arntz, Verkouterec, v, d Lande, Haazevoet, de Jong, Hecrkens Tijssen, v. Wassenaer v. Catwijck, Haff- mans, Verheijen, v. d. Maesen de Sombref, Slüigenberg. dr. Fransen, Janssen, de Vrie9, de Wit, W. Fransen, Westerdijk, v, Lan- schot, de Gijselaar, Blomjous, de Vos V. Steenwijk. van Voorst tot Voorst, De vergadering wordt tot nadere biieen- roepiög gesloten. DE DOODSLAG TE HOEVEN. Beklaagde in vrijheid gesteld. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen B. Dekkers, die terecht stond ter zake hij op 24 Sept. j.l. zijn schoonvader to Hoeven (N.-B.) van het leven heeft willen berooven,® hield de officier van justitie een uitvoerig requisitoir, waarin hij ten slotte op grond van nood-exces ontslag van rechts vervolging, geen onmiddelliike invrijheidstel ling, doch vervroegde uitspraak, vroeg. De verdediger, mr. Houben, vereenigdt zich tea v»Ue met den eisch van den officier en vreeg enmiddeliijke invrijheidstelling. Na in raadkamer tc zijn geweest, besloot de rechtbank, den beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen en de uitspraak te bepa len op heden over veertien dage» BERLIJN, 22 Jan. Hot zoogenaamde „tweede garnituur" is hedenavond in den Rijksdag aan het woord gekomen. Het heeft neg eens ever de programmatische rede voeringen van den nieuwen rijkskanselier geboomd. Veel en lang en hartstochtelijk. Gedurig waren er eerste krachten aan het woord. Zoo voor de sociaal-democraten de cue-kanselier Hermann Mülier, voor dc de mocraten df. Haas,, voor de Duitsche Volks partij vo-n Kardorff, Muller verdedigde zijn partij tegen vele aanvallen van rechts ill verband met de affaire-Barmat en had een goeden dag. Bijna onmiddellijk ging hij ever tot een scherp offensief en overtuigde alle nog niet door partijhaat geheel ver blinden op vele punten. Dr. -Haas verdedig de warm de republiek, die intusschen, on danks rijn rede, nog leehjk in de verdruk king' is gekomen. Zeer hartstochtelijk sprak ae heer ven Kardorff (dezeifdo, die men herhaaldelijk als candidaat voor kanselier en zelis voor rijkspresident heeft ge noemd), die zijn rede welke overigens een heftige aanval was op de democraten en hun leider, dr. Koch eindigde met een ietwat schoolmeesterachtige „Moralpredigt" over toen en manieren van het Hooge Huls', die hij en natuurlijk zeer ten on,gunste van Duitschland vergeleek met het House of Commons te Londen. Hierin heeft von Kardorff natuurlijk groot gelijk, maar of het helpen zal? De goeden benoeft hij niet te overtuigen en de vele kwaden trekken er zich toch niet veel van aan. Ten slotte kwam het tegen Zeven uur, nadat men nog vele persoonlijke beleedi- gingen had geuit en beantwoord, tot stem ming, Er waren drie moties. Een van de regeeringspartijen (waartoe, heel onzinnig, ook het centrum gerekend werd): „De Rijks dag keurt de programmatische verklaring van de regeering deed". Dit is, het 2ij nog maals geconstateerd, niet de gebruikelijke vorm voor een motie van vertrouwen,waar toe het centrum niet te vinden was. Voorts was er een regelrechte motie van wantrou wen van de sociaal-demccraten en. de com munisten. Dc democraten hadden onbegrij pelijkerwijze tot fractiedwang besloten (wat liet meer rechts staande centrum niet noo dig gevonden had), zoodat alle aanwezige democraten blanco moesten stemmen en de stellig talrijke tegenstemmers niet tot hun recht kwamen. Doordat de motie van j „vertrouwen" het eerst aan de orde kwam en aangenomen werd, vervielen de beide moties van wantrouwen. Het resultaat was, dat 445 stemmen werden uitgebracht, waar van 246 met „ja", 160 met „neen" en 39 blanco. Deze meerderheid voor de regeering kwam tot stand, doordat met „ja" stemden de Duitsch-nationalen, de Duitsche Volks partij, de Beiersche Volkspartij, de Econo mische Vereeniging en bijna het geheele centrum (met uitzondering van dr, Wirth en Irrbusch, die tegenstemden). Blanco stemden de Nationaal-socialisten en de communisten. Ware een der moties van' wantrouwen 'het eerst in stemming ge bracht, dan zou de meerderheid voor de regeering stellig veel kleiner geweest zijn. Het resultaat is bovendien nog door den fractiedwang geflatteerd. Ten slotte zijn alle ja- stemmen van het centrum en de blanco stemmen van de democraten alleen te danken aan het feit, dat bet kabinet-Luther in de buitenlandsche politiek een voortzetting van den koers van dr. Marx en in de binnenland ache politiek bescherming van de republiek 'heeft toe gezegd. Zoodra echter uit slechts een enkel regeeringsbesluit blijkt, dat deze beloften niet stipt worden nageleefd, vallen beide partijen af en is het kabinet-Luther ver loren. Het hangt er nu alleen van af, of de Duitsch-nationalen met hun zes vertrouwens- merschen in de rijksregeering, haast zullen maken met het doorzetten van hun wen- scben ia den ministerraad Zijn zê voorzich tig. dan kan de re«eering-Luther het stellig wel cenigen tijd volhouden; zijn ze al te be- gecrig, dan is het slechts een kwestie van enkele weken, Vooiloopig wacht men op daden, daar men in de sohcone woorden 'al worden die door dr. Luther zeil wel eerlijk gemeend), vooralsnog toch maar weinig vertrouwen heeft. PARIJS, 22 Jan. Sprekende over de kwestie der ambassade bij het Vaticaan, zeide Briand zijn volledige goedkeuring té hechten aan de buitenlandsche politiek der regeering, die Frankrijk uit een gevaarlijk isolement deed treden, dc overeenstemming cMSTERDAM, 22 Jan. Boter, (Centrale Botiiiiiijn.) Hoogste prijs f 2,40, middelprijs f 2.26, laagste f 2.21. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer deze week 225.000 stuks. Hoogste prijs f 10.50, middenprijs f 8.509.50, laagste f 6 eenden-f 7.257.50, kalk- f 5—5.25. Handel kalr1 AMSTERDAM, 22 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.30—5.60, id. Blauwe f 5.20—5.50, id. Eigenheimers f 5.505.70, id. Bravo's f 5.25, id. Industries f 55.10 Geldersche Roode f 4.504,75, id. Bravo's f 5.50 Friesche Borgers f 5.505.70 IJpolder Bravo's f 5 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.50, id. blauwe poters f 33.25, id. bonte poters f 3 3.25, id. Bravo poters f 4.254.30 Hille- gommer zasdaardappelen f 6.507.50 Drentsche Eigenheimers f 34, id. Roode Star f 33.25 per hl. ASSEM, 21 Jan. Eieren. Op de heden ge houden eierenmarkt van de V.P.N. waren aangevoerd 59.500 stuks. Prijs f 6.509.50. DELFT, 22 Jan. Boter. Ter markt waren 7/8 en 2/16 tc zamen 160 kg. Prijs f 2.50 h f 2.80, ELST, (Bet.) 21 Jan. Fruitveiling van he den, Prijzen 1ste Goudreinetten 1429, 2e soort 812, 3e soort 55%, extra 3339, lste Bellefleurs 1215, 2e soort 610, extra 1823, Boschappels 1921, Present of En geland 2133, Kcaingrood 14 )/215, Ra- bouwen 7 V28)4, Eysdener Klumpkes 14 15, zoete Bellefleurs 811, Pomme de Orange 7)48%, Rouwelings 1012, Gie- ser Wildeman 77 Pondsperen 78%, IJsbouten 6)410, Winterjannen 5%6)4, Gerrit Roelofs 479)4, enkele Benderzoete 78%, dubb. Benderzoete 8)410)4, Cam- pagnezoet 1013 ct., alles per kg, GOUDA, 22 Jan. Kaas. Aangevoerd 67 partijen le soort 6567, 2e soort f 6064, rijksmerk le soort f 6872, 2e soort f 63— 66, zware f Handel matig. HOORN, 2 Jan. Kaas. Aangevoerd I sta pels fabriekskaas f 61 stapels boerenkaas 1 st. fabric kscommissie f 63 1 at. boe- rencommissie f 63 totoaal 10 stapels, we gend» 10.5,10 kg. Handel goed. met de geallieerden herstelde en te Genève het ware aangezicht van Frankrijk toonde. Hij oordeelde het zijn plicht de regeering te komen vragen geen onherstelbaar gebaar t« maken. Toen wij, aldus spr., de betrekkin gen hervatten, nam het Vaticaan op zich de Fransche leekenwetten te eerbiedigen. De regeering mag niet op godsdienstig gebied de politiek van isolement toepassen, die zij op alle andere gebieden der buitenlandsche politiek veroordeelde. Frankrijk moet overal zijn waar zich een internationale werkzaam heid manifesteert. Briand deed in verband hiermede opmer ken, dat zelfs de sovjet-regeering tracht aanwezig te zijn op het Vaticaan, Alle vrienden van Frankrijk zeiden te Genève dat het hun en ons belang was, aldus spr., vertegenwoordigd te zijn bij het Vaticaan, Briand herinnerde er aan, dat bij de Fran sche moeilijkheden in het Ruhrgebied de ombassada een verbetering verkreeg van de betreurenswaardige woorden, door het Vati caan gesproken en zelfs een veroordeeling verkreeg van zekere Duitsche handelwijzen. Hij legde er den nadruk op, dat de Ver- eenigda Staten onderhandelefl over het zen den van een vertegenwoordiger naar den Heiligen Stoel. Alle nieuwe naties, uit den ocrlog voortgekomen, kunnen de medewer king van Frankrijk bij den Heiligen Stoel noodig hebben. Het Vaticaan vertegenwoor digt een belangrijke zedelijke kracht, waar buiten de Fransche democratie het niet kan stellen. Welken terugslag zal, zoo zeide Briand, uw'besluit op de katholieken der geheele wereld hebben! Wat ik het meest ducht tus schen twee machten is de stilte des doods. Daarom moet men, ondanks de moeilijk beden, welke de sovjetregeering ons kan denken te bereiden, de regeering geluk wenscpen datzij de ambassade te Moskou heetf geïnstalleerd en gehandhaafd. Briand wenschte er zich geluk mede, dai hij de betrekkingen met het Vaticaan had hervat en gunstige maatregelen had geno men voor Mohammedaansche onderdanen* Hij vestigde de aandacht der regeering op den indruk, welken een breuk met het Va- tikaan in diplomatieke kringen zou wekken. Hij vreesde, dat een breuk zeer nadeelig voor Frankrijk zou zijn, want men zal de po, liiieke en verkiezingsmotieven voor een dergelijke breuk niet begrijpen en dat de ge. dachten der meerderheid verkeerd zouden worden uitgelegd. Een scheiding yan het land zou lé'élijke gevolgen hebben. Hij her innerde eraan, dat de mannen der revolutie ambassadeurs naar Rome zonden met bevel zich te voegen naar de geheele etiquette, in het belang van Frankrijk en besloot met de meerderheid en de regeering te bezweren, niet terug te komen op de daad, die hij ver richtte. Hij was er zeker van, dat Herriot, wiens groot vaderlandslievend besef hij kent, middelen zou zoeken om een breuk te vea mijden. BERLIJN, 22 Jan. Bij het onderzoek in de zaak van den spiritussmokkelaar We ber, die te Praag is gearresteerd, is de ver denking ontstaan, dat W.eber zich ook aan brandstichting en oplichting van verzeke ringmaatschappijen heeft schuldig gemaakt. Het betreft een grooten brand te Halle, waarbij ruim 114 millione L spiritus een prooi der vlammen werden. Men verdenkt Weber ernstig den brand zelf te hebbes gesticht. MADRID, 22 Jan. Primo de Rivera is hier aangekomen, door een talrijke meni£ te toegejuicht. De „Anhalter Kur." meldt het volgende. Toen gisteravond bij zevenen de trein Maagdenburg—Erfurt het station Sonders- leben verliet, drongen drie roovers een 2a klasse binnen, die de passagiers uitplunder den, daarna aan de noodrem trokken, uit den trein sprongen en in dé duisternis ver dwenen. Een vervolging leidde tot nieU, BERLIJN, 23 Jan, Het gerechtelijk onder- zoek inzake Kutisker heeft Cr toe geleid, dat voor de onder directie van Kutisker staande bank E. von Stein Co. A. G. te Berlijn faillissement is aangevraagd. 1 BARNEVELD, 22 Jan. Pluimvee. Tamme eenden 1.50—2.25, wilde eenden 1.10— 1.30, joage_ hanen 1,40—2.40. oude haner. 1.75—2.50, jonge hennen 2.50—4.75, oude kippen 1,753.tamme duiven 0.370.43, tamme konijnen 1.503.75, fazanten 2,252.50, alles per stuk Eieren 89.25 per 100 stuks. Aanvoer 200.000 stuks. Handel traag. BO'/ENKARSPEL, (Station) 22 Januari Groenten. Uien, groote gele 6.30—6.90, drielingen 5.70 per baal, aanvoer 215 baal; bloemkool I 6—10.75 id. H3— 4.75, id. HI j 11,50 per 100 stuks, aanvoer 725 stuks, roode kool 3.505.30, gele kool 3.40—5.30, witte kool 3.104 p. 100 k.g„ aanv resp. 37.200, 28.400 en 9900 kg,, spruitkool 3,15—1.85 per 15 k.g aan. voer 20 zak HOOFDDORP, 22 Jan Granen, Tarwe voer 10—12.50, id. nieuwe 13.50—14.50 ro££e 13.5014.50, gerst chevalier 14— 15, haver 1112, witte duiveboonen 1325, paardeboonen f 12.5013, groene erwten f 1316, schokkers 1416.25, kar wei 38—40, geel mosterd 20—30, blau. we maanzaad 40—46, kanariezaad 20- 23 per 100 k.g. MIDDELBURG. Granen. Ter markt was heden de aanvoer redeli'k. De noteering is ais volgt: Tarwe f 1219, Witte boonen 2431, Ronde brtdne boonen 2631 Kroonerwten 1619, Lange bruine boor nen 1825, alles per 100 k.g. UITHOORN, 22 Jan, Oo de kaasmarkt waren aangevoerd 33 oartiien. Prijs Goud- sche kaas met rijksmerk 7074, 2e soort 6469, zonder rijksmerk 59—63. Ha» del vlug. GOUDA, 22 Jan. Boter weinig aanvoer» handel'red, goeboter 120130, weiboter 125135. Eieren redel. aanvoer, handel 41auw 7—8.50 oer 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel vlu9 225375; vette varkens groote aan roer, hendel matig 35--37 et. per half Kg.; jwagere varkens grnnte aanvoer, hend(el stug 3»35 «t. per brlf Kg.; m-gere hlggen wei nig aanroer, handel matig 8—12 per stuk; ktn*ieren red. aanvoer, handel red. 30— 36; nuchtere kalveren goede aanvoer, han del red. f 1820, I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6