De geheimzinnige treinroof. Binnenlandsch Nisuws. Vergadering van Aandeelhouders Hanzebank. NIEUWE Vierde Blad HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag 24 Januari 1925 Meeningsverschil tasschen de Britsche en Fransche leden der controle commissie inzake Duitschland's ontwapening. Heeft de Amerikaansche ontwapeningsconferentie meer kans van slagen 4dan die van den Volken bond? Onder de Radio-berichten: Na een stormachtige Landdagzitting is het Pruisische kabinet afgetreden. De kansen op een crisis in België. Gem. biiiteiïï. berichten. brantind treedt af. VERLAGING VAN DE LONDENSCHE HAVENGELDEN. MARKTNIEUWS. VISSCHER1J. FINANCIËN, KUNST EN KENNIS. Een nieuwe ontdekking. FEUIL LETON LUCHTVERKEER. Ernstigv liegongeval in Florida. medeplichtigheid aan de poging toi ontvoe- De moeder en Broer van Moemtaz zijn in ring en den moord worden beschuldigd. Het j verband met het geval van Amritsar naar merkwaardige van het geval is, dat zelfs de Bombay gekomen, naar wordt gemeld met De ontwapening van Duitschland. De „Morning Post" verneemt dat het rapport van dc intergeallieerde militaire controle-commissie, inzake de Duitsche ont- dat de Nat. Vergadering na lange discussie met algemeene stemmen haar vertrouwen in het ministerie-Zogoe heeft uitgesproken.) Achmed ZojJoe streeft klaarblijkelijk naar ZX o n t# o v o on i .t *1 iK A 1 m 4* f 1 J 01 zuster en stiefooms van Moemtaz onder ver denking van medeplichtigheid staan. Onder degearresteerden bevinden zich ook twee man van de bereden politie en een onder inspecteur van politie. De moord zou intus- schen, zooals dat in Oostersche landen voor de hand ligt, lout'er aan minnenijd en wraak te wijten zijn. documenten, die nieuw licht op de zaak zul len werpen en zelfs nog hooger geplaatste personen in staat van beschuldiging zullen stellen. Met groote belangstelling ziet men de po- litieverhooren tegemoet, die 28 Januari be ginnen. wapening in de eerste week van Februari een vereenigmg van Albanië met Zuid-Sla zal gepubliceerd trden. Over den vorm j vië. In de prefectuur wemelt het van Ser- van het rapport heerscht intusschen tus- viërs en het telefoonverkeer geschiedt uit- schen de Fransche en Britsche leden van sluitend in de Servische taal. Om te begin- de commissie meeningsverschil, dat hierop j nen worden er onderhandelingen gevoerd neerkomt dat de Britsche vertegenwoordi- over het sluiten eener tolunic met Zuid-Sla gers het van meer belang achten om, in vië. Achmed Zogoe, zoo wordt ten slotte plaats van een gedetailleerde opsomming te gemeld, kan zich nog slechts staande hou- geven van alle verzuimen, waaraan Duitsch- den met behulp van soldaten van Wrangel 'and schuldig staat, enkele onweerlegbare feiten op te sommen, die de positie van het Duitsche volk met betrekking tot de ont- waoeningskwestie duidelijk maken. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" zouden de ge allieerde regeeringen het voornemen heb- ben.om aan Duitschland, alvorens hun de finitieve nota, een tweede tusschentijdsche nota te zenden ter beantwoording in alge- meenen vorm van de argumenten en vra gen, vervat in de laatste nota van dr. Stre- semann inzake de ontwapening van Duitschland. De geallieerden stellen zich voor, op deze wijze tijd te winnen voor een meer volledige bespreking van het omvang rijke rapport van de intergeallieerde mili taire controle-commissie, alvorens de dcfi- niteve nota aan Huitschland oo te stellen. De ontwapeningskwestie. Terwijl er van de plannen voor een ont- 'apeningsconferentie in verband met het Protocol van Genève voorloopig niet veèl zal kunnen komen, daar Engelands over- ten getale van 2000 a 5C00. Trotzki s ontslagbrief. In den brief, waarmede Trotzki ontslag neem, als president van den oppersten rr- volutionnairen oorlogsraad, oefent hij in acht punten een weliswaar niet scherpe, doch uiterst besliste critiek uit op de tegen zijn peisoon en zijn handelingen gerichte aan vallen. I,ij onkent de hem toegeschreven pogingen tot herziening van hel „Leninisme" evenals de hem iq de schoenen geschoven uitlating, dat de partij to' hem en hij niet tot de pariij is gekomen. Ook uit het zoo genaamde Frotzkusme" geformuleerde be schuldigingen beschouwt hij niet anders dan als een streven om eerst thans, nu een ze kere ontstemming is verwekt, zijn verkla ringen op een gewrongen manier tegenover het Leninisme te stellen. De in zijn jongste publicatie „1917" ver vatte verklaringen acht Trofzky de conse- auente voortzetting zijn vroegere gedachten, die toen door de partijleiding nimmer wer leg met de Domininions telkens weer een den bestreden. In het hijzonder geldt dit zijn werk „1905" hetwelk thans als mate riaal tegen de hem gerichte beschuldiging van herziening van het Leninisme wordt uitgebuit. Dit werk verscheen echter reeds, toen T.enin nog in leven was en niet alleen werd het door de sovjetpers aanbevolen, doch tevens door de communistische Inter nationale in verschillende vertalingen ge publiceerd. litstel van de voorbereiding dezer conferen ie in den Raad van den Volkenbond dreigt ïoodig te maken, stijgen de kansen van een lergelijke conferentie onder Amerikaansche leiding. Wij hebben gisteren vermeld, dat de Senaat te Washington zonder stemming een amendement op de vlootwet heeft aangeno men, waarin den president wordt verzocht een nieuwe ontwapeningsconferentie hijeen te roepen. Een conferentie dan van alle re geeringen, waarmede de Vereenigde Staten diplomatieke betrekkingen onderhouden. Hetgeen dus zou beteekenen, dat Rusland uitgesloten zal blijven. Deze nieuwe confe rentie zou zich niet uitsluitend moeten be palen tot de maritieme bewapening, maai' ook de beperking van de bewapening te land ten doel moeten hebben. Zoowel in het belang van den vrede als in dat van de be- cuiniging. Met een nieuwe Washingtonsciia ;onferentie zal men nu dus v e! rekening nogen houder, In Engeland voelt men wei zeer voor een lergelijk overleg in zake bewapeningsbeper- <ing onder de auspiciën van de Vereenigde Staten. Blijkens een Reuter-telegram uit Tokio is Japan van deelneming geenszins afkeerig. En al zal bij de Europeesche lan den, in het bijzonder ook Frankrijk, welke het Protocol van Genève hebben aanvaard, groote teleurstelling zijn over de verdringing van de Geneefsche ontwapeningsconferen tie door een Amerikaansche, de positie van de groote republiek is zoo, dat men deze teleurstelling maar moet verbijten en zich schikken. Als Coolidge ziin plannen wil doorzetten, zal hii de noodige medewerking daarvoo' krijgen ook. Men zal zich iii Europa cr aan mo«ten gewennen, dat in de internationale politiek het zwaartepunt verplaatst is Het initiatief komt niet meer alleen uit ons oude werelddeel. En niet in de eerste plaats De diplomatieke correspondent van de „Daily Te'egraph" stelt vast, dat in politiek- voelende kringen in de Dominions aan een onder leiding van Coolidge bijeengeroepen ontwapeningsconferentie de voorkeur wordt gegeven hoven een ontwapeningsconferentie van den Volkenbond daar de eerstbedoelde conferentie voor de Dominions minder ge vaar oplevert, in specifiek Europeesche m.oeilükheden te worden betrokken, en zij aan de problemen yan den Stillen Oceaan, die voor de Dominions van levensbelang zijn grooterë aandacht zal schenken. Na de omwenteling in Albanië. De Duitsche bladen melden uit Albanië, dat dit land sedert de jongste revolutie sterk onder den invloed van Belgrado staat en met dictatoriale methoden in bedwang wordt ge houden, Tl'a Ben Vrioni, die onder het re- siem-Fan Noli ter dood was veroordeeld, zou zelfs hebben geweigerd onder Achmed Zogoe het minister-presidentschap op zich te nemen, omdat deze vreemde troepen, in ret land had gebracht, waarop Zogoe van Je zes ministeries er niet minder dan vier zoor zijn rekening had genomen. Aan alle steden werden hooge oorlogs-contribufies opgelegd, waarmee de soldaten van het le ger van Wrangel worden bezoldigd. De katholieken worden scherp vervolgd; te Skoetari is zelfs een gymnasium der Fransis- canen met de Albaneesche bibliotheek, de eenigc van dien aard, welke er bestond, verwoest. Zestig aanzienlijke kathoFeken en Mohammedanen uit Skoetari, die bekend staan als vijanden der Serviërs, bevinden Een draadloos bericht uit Stockholm meldt, dat Branting, de premier, tn verband met ziin langdurige ziekte, heden aftreedt in verband waarmede het Zweed- sche kabinet werd gereconstrueerd. Thors- son, de tegenwoordige minister van Finan ciën, zal zich met het premierschap be lasten. De Londensche haven-autoriteiten kon digen een vermindering met 7H percent aan van verschilende havengelden voor het dok ken van schepen en lossen van goederen. j EEN SCHIETPARTIJ IN HET DUISTER. Woensdagnacht werden twee schoten ge lost op een schildwacht bii Temple Breedy- fort. aan den ingang van de haven van Cork. Toen de wacht naar buiten werd ge roepen. werden opnieuw schoten gelost. De wacht antwoordde met machinegeweervuur, dat tien minuten duurde. Zoeklicht, dat uit zee over de haven speelde, leverde geen resultaat, op. Niemand werd gewond. EEN TRIESTE FIGUUR. Dc anarchistische Parijsche boekhande laar Le Flaoufter, die een droevige ver maardheid heeft verworven in de zaak- Daudet ftnen herinnert zich, dat Philippe Daudet zijn wirkel kort voor zijn dood heeft bezocht en dat Léon Daudet de overtuigin/S heeft, dat zijn zoontje in Le Flaoutter's huis is vermoord! is door de correct'oncele rech{ bank tot zes maanden gevangenisstraf en 2090 francs boete veroordeeld wegens het verknopen van onzedclükc geschriften. EEN HARD VONNIS. Een F.ngelsch schipper, een zekere Wil liam Loftis, die zich schuldig heeft gemaakt aan het overtreden van de visscherijweften, is in IJsland tot een zware straf veroor deeld, n.l. tot het betalen van een boete van 20.900 kronen (ongeveer 80001, of tien iaar gevangenisstraf. Aangezien Loftis de hem opgelegde boete niet' kan betalen, zal hij de gevangenis in moeten. In Engeland bemoeit men zich intusschen met het geval en zal men de rerfeering verzoeken, een on derzoek in te stellen naar de omstandighe den van arrestatie en berechting. Ook wordt een publieke inschrijving geopend onder de visscherslieden om het bedrag der boete bijeen te brengen en op deze wijze Loftis' invrijheidstelling te verkrijgen. OM EEN DANSE'RFS. De moord op den rijken Bombayschen koopman Abdoelkadir Bawda en de van het hof van den Maharadja van Indore wegge- loopen danseres Moemtaz Begoem heeft in In het gebouw „Sint Bavo" werd een bui tengewoon druk bezochte vergadering ge houden -/au aandeelhouders der Haazebank. Niet minder dan 532 aandeelhouders waren aanwezig, uitbrengende 1271 stemmen en vertegenwoordigende 4000 aandeelhouders. De groote zaal was geheel gevuld. Voorzitter was de heer H. J. K. Jansen, president-commissaris der Hanzebank in het bisdom Haarlem. De voorzitter herinnerde in zijn micidirB aan zijn uiteenzetting der moeilijkheden der bank in de vorige vergadering, moeielijk- heden, die het gevolg waren van de omstan digheden. Indien slechts één vierde van de opgevraagde gelden zou worden teruggestort, werd teen gezegd, dan zou het bedrijf, wel licht meer bescheiden, kunnen worden voortgezet. Het vertrouwen is niet terug gekeerd, hoewel er 7 ton nieuw ge'd werd geschonken. De crediteuren hielden zich al zijdig. De opvragingen bleven de stortingen overtreffen, Spr. gaf een opsomming der middelen, die beproefd zijn om de zaak le redden; nieuw geld, een waarborgsom, pro- paganda-vergaderingen Niets hielp. In hei waarborgfonds kwamen niet de vereischte 5 ton, zoodat alle waarborgsommen zijn vet- vallen. Uit de in December overgelegde ba lans bleek dat 6 ton waren verloren gegaan, dus van het kapitaal. Het was noodig dit nu art. 33 der statuten in werking trad, dat voorschrijft dat een vergadering moei worden belegd om aan aandeelhouders machtiging te vragen tot voortzetting van 't bedrijf indien 25 pet van het kapitaal ver loren is gegaan. Wat er nu gedaan moet worden? Het be stuur is van oordeel dat een Katholieke bank voor den Middenstand noodig is. Op de agenda staat het voorstel tot voortzetting van het bedrijf. Deskundigen meenen echter, dat het beter is het bedrijf niet voort te zetten op denzelfden voet, maar geleidelijk aan te komen tot een nieuw bedrijf en het oude langzaam aan te liquideeren. Dat nieu we bedrijf zal eerder het vertrouwen her winnen dan het oude. De heer PEETERS, secretaris van den Raad van Commissarissen, herinnerde aan dc vergadering van 19 Juli, waar o.m. aan de hand van het accountansrapport wera toegegeven dat er fouten gemaakt zijn. Aan gespoord werd toen tot krachtige voortzet ting van het bedrijf, maar niet is bereikt een rustige voortzetting van het bedrijf. De kaspositie stelde niet in staat alle betalingen te doen. Gevolg was inkrimping van het be drijf, met gevolg daarvan verliezen. Thans is 25 procent van het kapitaal verloren. Toen dit bekend werd is zoo spoedig moge lijk deze vergadering uitgeschreven. Het waarborgfonds is buiten werking ge treden. De handteekeningen worden ondei dankzegging teruggezonden. Er werd een vertrouwenscommissie benoemd uit aandeel houders, waarvan voorzitter is de heer de Coster, een ambtenaar van het Departemem van Financiën en secretaris Mr, Hellenberg Hubar. Aan deze commissie worden alle in lichtingen verstrekt Hierna werden de besprekingen geopend. De heer HAGEK betuigt zijn spijt dat niei meer in het waarborgfonds is gestort en over zich rn de gevangenis. De Nat. Vergaderingden heelen staat groote opschudding te zou eerst op 12, daarna op 15 Januari bij eenkomen, maar^thans is nog niet eens be kend of zij inderdaad wel bijeenkomt (In tusschen meldt «en blijkbaar later ontvan gen bericht uit Tirana aan de „Frankf. Ztg." weeggebracht. In verband hiermede zijn tot nog toe niet minder dan vijftien personen gearresteerd, onder wie de adjudant van den maharadja, een kapitein van zijn infanterie, de chauffeur van den maharadja en die van ovjr de slappe manier waarvoor daarvoor is "rerkt. Bij spr. is niemand geweest. heer BRAKENHOF vraagt of het ver lies geleden is door verkoop van gebouwen of meubilair of door andere oorzaken. De mededeelingen aan aandeelhouders zijn, vol gens spr., niet volledig geweest. De heer v. PELT wijst er op dat de aan deelhouders, die hun aandeel niet volstort ten, hun plicht niet begrepen. Spr. vraagt bijzonderheden over het rapport der vertrou wenscommissie. De heer BUURS vraagt of het de eerlijke overtuiging is van het bestuur dat er nog 75 pet. van het aandeelenkapitaal intact is. De héér HENSKES meent dat wij met verwijten aan het bestuur niet verder ko men. Spr. vraagt inlichtingen over den ver koop der effecten. Hij meent dat er bij den middenstand geen aDimo is om de Bank te steunen. Waarom dan een nieuw instituut? Hij vraagt inlichtingen over het bericht in de bladen omtrent de voorstellen van het bestuur. Een ander aandeelhouder vraagt inlich tingen omtrent het tekort van ruim 6 ton. Wie he^t de taxatie gedaan? Hebben com missarissen en bestuursleden hun plicht ook begrepen en is het juist dat hoogstaande menschen die aan het roer zitten anderen hebben gewaarschuwd hun dubbeltjes weg te halen? Diezelfde vraag werd door een volgenden spreker gedaan. Door hem wordt iemand genoemd, die gewaarschuwd is en betaald, van het nieuwe geld. De heer PEETERS, een deel der sprekers beantwoordende, ontkent dat het bestuur niet voldoend actief zou geweest zijn in hei bijeenbrengen van het waarborgfonds. Spr. betreurt dat er aandeelhouders zijn die hun aandeelen niet volstortten. Een snellere vol storting spr. heeft niet te klagen zou in het belang der Bank kunnen zijn geweest. Er moeten 592 aandeelen neg volgestort worden, terwijl er ruim 10.000 zijn volge stort. In de verschillende vergaderingen zijn, naar spr.'s meening, voldoende inlichtingen gegeven. Bij de 600.000 verlies is inbe grepen ook het verlies op effecten ad 65000; verkoop gebouwen 92.000; op meubilair 11.000; crisis-onkosten 160.000, prqpapanda o.m. voor het waar borgfonds 6000; rechtsmaatregelen tegen den Bosch 5800; andere rechtsmaatrege len (opvragen credieten, onwillige aandeel houders) 19.100. Daarbij kwam dat door opvragen van credieten de bronnen van inkomsten verstopten. Het rapport der ver trouwenscommissie hoopt spr. binnenkort te ontvangen. Wat het verwijt betreft dat per sonen hun plicht niet gekend hebben, vraagt spr. het oordeel op te schorten totdat de vertrouwenscommissie heeft gesproken. Dan heeft men het recht, eventueel, met slijk te werpen. Eerder niet. De directeur der Bank, de heer PER- QUIN, herinnert er aan met hoeveel aan drang bij aandeelhouders is aangedrongen op volstorting der aandeelen. Zij zijn vol ledig ingelicht omtrent de positie van de Bank. Nimmer heeft de balans, geen enkel jaar zich gesteld op liquidatiewaarde. Dat is ook geen usance of voorschrift. Dus ook nu staat de balans niet op liquidatiewaarde. Activa zijn, /.ooals gebruikelijk, genomen naar de aankoopswaarde. De effecten zijn niet alle verkocht. Waren wij niet gedwon gen geweest effecten te verkoopen, dan zouden zij nu, door het koersverloop, reeds veel meer waard zijn. Het verwijt dat som mige personen zijn gewaarschuwd, beant woordt sor, met de vraag wat men zou ge zegd hebben als spr. het tegendeel gedaan had en zet dat nader uiteen. Spr. heeft la ten zeggen dat het rekening-courant voor de bank van geen belang meer is. Spr. is er op uit geweest in Rotterdam, den Haag en Amsterdam om een nieuw bedrijf in het oude op te richten. Dat is mislukt en spr. achtte het noodig die personen die helpen wilden, toen te waarschuwen dat hun wel willendheid geen nut meer had. Dat is wat spr. gedaan heeft. Ten slotte merkte spr. op, dat het instellen van een vertrouwenscommissie niet betee- kende dat er dus wel wat aan de hand is. Bij de replieken werd nader'gevraagd op welke waarde de aandeelen dan nu geta xeerd kunnen worden, nu feitelijk de bank in liquidatie-positie verkeert.' De heer BUURS laakte het, dat op de ba lans nu nog, nu de bank feitelijk in liquida tie verkeert, de 'posten op aankoopwaarde zijn opgenomen. Spr, becijfert, dat er een verliespost komt op gebouwen, meubilair en effecten van 1.582.000. De. directeur zegt, dat de door den heer Buurs bedoelde posten niet in het verlies zijn opgenomen. Het verlies is niet geleden en dus ook niet opgenomen in het verlies toi 25 procent Had dat moeten gebeuren? Daarover is verschil van meening mogelijk natuurlijk. Men kan vragen wat de liquida tiewaarde is, maar dat is nu niet nuttig. Van daag is alleen aan de orde de voldoening aan art. 33 van de statuten. (Mededeeling van het feit dat een vierde van het kapitaal is verloren). Wordt dat voorstel aangenomen, dan behoeft van liquidatiewaarde niet ge sproken te worden. Hierna deelde de heer Pecters de voorstellen van het bestuur mede. Het bestuur stelt voor de zaak voort tc zetten. Als de vergadering daartoe be sluit, dan is het de bedoeling ernstig te wer ken aan de organisatie van een nieuw be drijf. dat dit bedrijf kan opvolgen. Er loopen op dit oogenblik aanvragen van 5 a 6 fail lissementen. Een besluit der vergadering tot voortzetting van het bedrijf zou van invloed kunnen zijn op de beslissing der Rechtbank daarover. Het is de bedoeling in het nieuwe bedrijf dan belangrijke credietposten van het oude bedrijf over te dragen. De heer PERQUIN zet uiteen dat art. 33 slechts twee mogelijkheden laat: voortzet ting van het bedrijf of liquidatie. Hij geeft verder inlichtingen over het nieuwe bedrijf, dat geheel gescheiden'zal zijn van het oude. Reorganisatie is lang overwogen, maar een nieuw bedrijf is beter. Niet aannemen van het bestuursvoorstel beteekent liquidatie en dat is niet in het belang van aandeelhouders en crediteuren. De heer HOES vraagt nadere inlichtingen over het nieuw te stichten bedrijf. Is er mogelijkheid, als tot voortzetting wordt be sloten, dat er een gunstige beslissing komt over de faillissementsaanvragen? Kan de Bank genoemd worden, die garant kan zijn voor de nieuwe instelling? Zijn er na 15 December nog hypotheken gefloten tot verruiming der geldmiddelen? Een ander aandeelhouder vraagt of voor het nieuwe bedrijf 800.000 voldoende is en meent dat het beter is te besluiten tot li quidatie en dan een nieuw bedrijf te stich ten. Spr. vreest, dat het bestuur te optimis tisch is ten opzichte van een nieuw bedrijf. De heer KEISPER is op de vergadering van Voorzitters deze week geweest en nu is het voorstel van het bestuur op dit oogen blik wel iets anders dan van de week. Spr. voelt niet voor voortzetting van het bedrijf. De Hanzebank staat bij velen in zwart krijt. Maar we moeten goed werk doen vandaag. We moeten zoo mogelijk faillissement voor komen. Spr, voelt voor een nieuw bedrijf en om het qude geleidelijk te liquideeren. Dan komt er veel meer van de liquidatie te recht dan bij faillissement. De heer PHILIPS vraagt hoe het bestuur zich het nieuwe bedrijf denkt. De heer STEENS is tegen failleeren en dringt aan op accoord met de crediteuren en aanvragers van het faillissement. De heer WUBBE vraagt of er bij de re geering stappen zijn gedaan voor den R. K. Middenstand. Deze mag daarop evengoed aanspraak maken als de Holl. Lloyd en Ro- baver. De heer PERQUIN wenscht de bespreking over een nieuw plan uit te stellen tot na de beslissing over het voorstel van het bestuur over al of niet voortzetting van het bedrijf. Het nieuwe plan gaat naast aandeelhouders van de tegenwoordige instelling om. Ieder nieuw kapitaal dat bijeen komt, zal alleen dienen voor de nieuwe instelling en niet voor de oude. Besluit men tot voortzetting dan kan men toch geleidelijk tot liquidatie overgaan en wel op de beste manier voor het oude be drijf. Vandaag wordt alleen besloten de za ken voort te zetten, ondanks het feit dat 25 pCt. is verloren. Tegen een commissie van crediteuren zou spr, niet zijn. Te zijner tijd zal wel mededeéling gedaan worden van de stappen, die bij de regeering zijn ge daan. Niet alles is tot uitvoering te bren gen door de regeering wat zij wil, zonder de medewerking van personen, die naast haar staan. Ook vele R.K. Kamerleden zijn nog niet overtuigd dat de R. K. Middenstand een eigen instelling kan beheeren. Die regee- ringssteun zou, volgens spr., wel op haar plaats zijn. Het bedrag aan faillissementen dat is aangevraagd is 23948. tegenover ruim 6 millioen aan posten. Spr. bepleitte voortzetting van het bedrijf. Nadat de heer STRUYCKEN een uiteen zetting had gegeven van dc stappen, die ge daan zijn bij de regeering. om steun voqr de Hanze-instellingen te krijgen, aan de hand van het Hanze-wetie, werden twee moties ingediend, een uit Rotterdam en een uit Leiden, met de strekking, het bedrijf, in het belang van crediteuren, voort te zetten. Deze moties, en dus bet bestuursvoorstel, werden aangenomen. Op een Vraag, of de rechtbank de faillissements-aanvragen zal afwijzen antwoordde de heer PEETERS, dat het besluit tot voortzetting zeker die be slissing gunstig zal beïnvloeden. Wij kunnen nu werken aan den geleidelijken overgang naar een nieuw bedrijf. De heer STRUYCKEN deelde mede dat het hoofdbestuur besloten had zich achter de Hanzebank te plaatsen en zegt alle mede werking toe. Omtrent de nieuwe plannen deelde de heer Perquin mede, dat de bedoeling is cre- diet te verleenen aan den middenstand. De Bond heeft alle steun toegezegd. Het nieu we plan is absoluut gescheiden van het oude. De nieuwe beleggers zijn voor hun nieuwe kapitaal veilig. Men stelt zich voor drie hoofdpunten te maken: Amsterdam, den Haag en Rotterdam. Vanuit deze centra zouden bijkantoren worden opgericht. Geen plaatselijke of gewestelijke banken echter. De banken worden gevestigd in gehuurde perceelen. Dc nieuwe bank wordt niet be last met de afwikkeling der oude. Uit Rot terdam had men gedacht dat zou komen 250.000; uit den Haag 350.000 en uit Amsterdam 400.000. De directeuren der rayons meenen dit bedrag te kunnen bijeen brengen. Veiligheidshalve is op een bedrag van S ton gerekend. De credietverleening houdt dan rekening met het kapitaal, dat uit een bepaalde plaats of gewest ontvangen ls. De verhouding van crediet is bepaald van 1 tot 4. Noodig zal zijn nieuw geld van be- leggers en als veiligheidsklep disconto's. Bij den nieuwen opzet rekent men echter niet op nieuw geld in die mate als in het verleden. Men meent dan tot het verleenen van ruim 3 milloen te kunnen gaan. Zulk een crediet maakt een bedrijf rend eerend en dit op een dividend van 6 pet. rekenen. Spr. neemt in het nieuwe bedrijf geen nieu we functie aan. Nadat van verschillende zijden was aan gedrongen op steun aan de nieuwe plannen en nadat de noodige dank was gebracht, werd nog aangedrongen om invloed aan te wenden tot 't intrekken der faillissemcnts- aanvragen- AMSTERDAM, 23 Tan, Aardappelen. (Berhht v. d. mak. Jac. Knoop.) De aardap pelprijzen bleven heden onveranderd. ALKMAAR, 23 Jan. Kaas. Ter markt wa ren PO stapels, wegende 82.000 kg. Fabricks- kaas kleine f 62, commissie f 64, middelbare fboerenkaas klein f 61, commissie f middelbareHandel matig. LEEUWARDEN, 23 Jan. Boter. Aanvoer 13/3 en 101/6 v. Fabrieks- f 1.702.36. No teering van de commissie 235. Kaas. Sleutelkaas f 0.500.78, Nagel kaas f0.320.50, Goudsche f 0.321.13, Edammer f 0.421.12. Aanvoer 45.407 kg. LEEUWARDEN, 23 Jan. Vee. Aangevoerd p 39 stieren f 100540, ossen, 238 vette koeien f 220—470, per kg. f 0.90—1.16, 383 melk en kalfkoeien f 200—490, 18 vette kalve ren f 40—90, 80 pinken f 95200, gras- kalveren 140 nuchtere kalveren f 10 238 vette schapen f 3652, 60 weideschapen f 2840, 318 Jammeren f 3046, 681 ette varkens f 55—165, per kg f 0.720.80, 86 magere varkens f 2856, 569 vette biggen f 24—54, 258 kleine biggen f 714, 20 paar den, 45 bokken. De handel in melk- en kalfvee was vrijwel prijshoudend vette koeien niet hooger stieren iets minder vette kalveren duur nuchtere kalveren prijzig varkens vlugster, zouters 7072 c Londensche varkens 68 70 v c. per kg wolvee lui, duur. Eieren. Aanvoer 12.000 stuks. Kippen- 6%9Y«c. 200 eenden 9y210y2 c. ÜTRËCHT, 23 Jan. Kaas. Ter markt wa ren 13 partijen, te zamen 5510 kg. Prijzen le soort f 6163, 2e soort f 5860, rijksmerk f 6168. Handel vlug. ZWOLLE, 23 Jan. Boter. Aangevoerd 15/8 v. 15/16 en 180 stukken, samen 540 kg, prijs 1/8 f 47—49, per kg. f 2.50—2.60. Vee. Aanvoer 619 runderen, 151 graskalve ren, 136 nuchtere kalveren, 40 schapen, lammeren, 141 varkens en 451 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.82 1.15, dito kalveren f 0.801.20, dito varkens f 0.740.76 per kg, schapen f 2055. De handel in neurende en verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen was minder, met dalende prijzen vet vee iets beter stieren en kalveren als vorige week. ALKMAAR, 23 Jan. Granen. Aanvoer 1002 hl., waarvan 260 hL tarwe 1214, 112 hl. gerst chev. 14.6515.25, 424 hl. ha ver 1213.50, 48 hl. paarden 1212.50. bruine boonen 2634, citroenboonen 25 43, duivenboonen 16, witte boonen f 50 52, 1 hl. geel mosterdzaad, 25 hl. karwij- zaad 3840, 40 hl. blauw maanzaad 46— 47, 85 hl. groene erwten (groote) 2327, id. (kleine) 15.5020, grauwe erwten f 40 45. alles per 100 kg. BREUKELEN, 23 Jan. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd; 34 wagens, met te zamen 1264 stuks kazen, gewicht pl.m. 8848 kg. Prijs le soort 6365, 2e soort 57 62, gestempelde 6171, per 50 kg. 'S-HERTOGENBOSCH, 23 Jan. Boter. (Bericht v. d Coöp. Roomfcoterfabr.) Aange voerd 16.475 K.G. Prijzen 2.202.45. LEIDEN. 23 Jan. Kaas. Aanvoer 60 partijen. 1ste soort Leidsche 5456, 2e soort id. 5053, per 50 K.G. Handel matig. Vee. Aangevoerd: 8 stieren, 275560, 116 kalf- en melkkoeien, 230485; 202 varekoeien 180310; 169 vette ossen en koeien, 270648, S0121 cent per K.G (schoon); 8 vette kalveren 80185, 115 200 per K.G. (schoon); 70 nuchtere kalveren, 1223; 325 vette schenen, 3856, 114 166 cent per K.G. (schoon); 522 weide schapen 3448, 978 varkens voor Londen 155C, 626S cent per K.G. (levend ge wicht);. 634 biggen 6—12. ENKHUIZEN, 23 Jan. Totale haring, aanvoer van gisteravond 35.375 stuks vat 43 vaartuigen. Laatste markt f 5.50 per tal. Heden middelmatige vangst; de eerste 17 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 4 tal. Marktprijs f 5.405.55 per tal. VOLENDAM, 23 Jan. Aan den visch- afslag besteedde men deze week voor: ha ring f 915 per tal, spiering 46 cent, sprot IC15 cent per pond en nest 3050 cent per mand. IJMUIDEN, 23 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 4 stoomtrawlers, 2 loggers en 4 beugers. De prijzen waren als volgt: tarbot f 1.701.45. tongen f 1.85 1.55 per kg; griet f 4228, gr. schol f 25, md. schol f 3231, zetschoi f 4137, kl. schol f 3025, f 1912, scharren f 197.50 per 50 kg; roggen f 1211 per hoop; vleet f 21.90 per stuk; pieterman en poon f 14, gr. schelvisch f 4134, md. schelvisch f 33— 29, k.md. schelvisch f 39—19, kl. schelvisch f 3013.50, f 106.50 per 50 kg; kabeljauw f 6956 per 125 kg; gr. gullen f 2720, kl. gullen f 105.50, wijting f 144.90 per 50 kg. IJMLTIDEN, 23 Jan. Van qc Noordzee- visscherij kwarnen heden hier binnen twee Duitsche- en twee plaatselijke stoomtrawlers alsmede twee zeilloggers (uit Katwijk) en vier stoombeugers (uit Vlaardingen), welks tezamen f 22.460 besomden. Dc hoogste be somming was die van den Duitschen trawlei H. H. 66 (Admiral Parveval) met f 3678. IJMUIDEN, 24 Jan. Nu de staking der zeevisschers definitief is opgeheven, worden de opgelegde trawlers wederom voor de visscherij uitgerust, zoodat waarschijnlijk reeds in de eerste dagen van de volgei d: week een deel der vloot naar de Noordzee zal kun nen uitvaren. AMSTERDAM, 23 Jan. Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischhal: tong per 10 stuks 1.1010, tarbot per partij 13, griet per partij 12, zetschoi per mand 1619, kleine schol per mand 412, schar per mand 46, kabeljauw per stuk 1.107. ENKHUIZEN, 22 Jan. Heden hebben 42 vaartuigen hier aangevoerd 34.675 stuks Zuiderzeeharing. Prijs 7.106.75 per tal (200 stuks). UITLOTINGEN. STAD PARIJS 1871. Trekking van 20 Januari. 309812 frs. 100.000; 879939, 1051.334 frs. 50.000, 9.246, 140.892, 146.934, 387.186, 417.151. 428.390, 431.292, 782.457, 1.032.916 1.083.514, frs. 10.000. Voorts zijn er 75 nummers met frs. 100Q uitgeloot en 5672 nummers k pari. 2% STAD LUIK 1897. Trekking 20 Januari. S. 8027 no. 1 frs. 10.000; S. 768, no. 20, S. 15633 no. 6 en S. 30681 no. 10 met frs. 200. LEENING DER VERWOESTE GEWES TEN 5 PCT. 1923. 20e Trekking van 20 Januari. Serie 304758 no. 4 betaalb. met fr. 100.000; s. 21399 no. 3 met fr. 100.000; s. 64468 no. 1 betaalbaar met fr. 50.000; s. 255556 no. 3 met fr. 50.000; s. 14617 no. 4 met fr. 50.000. De 15 onderstaande series zijn betaalbaar met fr. 10.000: s. 67705 no. 5, s. 186692 no. 3, s. 277837 no. 5, s. 137759 no. 1, s. 31366 no. 2, s. 25827 no. 5, s. 133836 no. 4, s. 58998 no. 2, s. 359280 no. 3, s. 349686 no. 3, s. 129614 no. 4, s. 53970 no. 3,'s. 56764 no. 3, s. 29621 no. 1, s. 47559 no. 1. De andere nummers der bovenstaande series zijn betaalbaar met 550 fr. Volgens een Reuter-telegram uit Preto ria wordt aldaar van bevoegde zijde mee gedeeld, dat de Amerikaansche deskundi ge dr. Coweray het micro-organisme heeft gevonden, dat de ziekte, hartwater gehee- ten, veroorzaakt bij schapen, geiten en rundvee. Vrij naar het Engelsch. 6. Nu hij aldus een vrijen toegang tot de hut verkregen had, brak hij het bed verder af, om brandstof te verkrijgen en stak het vuur in den haard opnieuw aan. Daar hij niet het minste begrip had omtrent de ligging van de geïsoleerde mijnhut en niet kon verwachten den weg in deze onbekende wildernis anders dan bij het volle daglicht te vinden, was het gereed maken van een ontbijt thans zijn eerste werk. Hij waschte den kleinen koffiepot, waar mede hij zijn weg naar de vrijheid gegraven had, om, zette een pot sterke koffie en maakte een hartig maal gereed van wat nog overgebleven was van de biscuits, het brood en het rookvleesch en besloot zijn maaltijd met een gedeelte van de perziken, waarvan hij het blik nu met het puntige houweel kon openen Juist was hij met zijn ontbijt gereed, toen ie opgaande zon de toppen van een verwij derden bergketen in het westen begon te vergulden, waarna hij zich gereed maakte zijn onbepaalde reis te beginnen. Hij pakte de twee koffertjes in en borg in het kleinste de twee blikjes met tomaten.. <Ie doos pa neermeel, de koffie en het busje geconden seerde melk, hetgeen alles was, dat van de provisie overgebleven was. Dan stond hij in de open deur gereed om te trachten de op dracht, hem door de directie gegeven, uit te voeren. Van de grenzeniooze uitgestrektheid van de grootendeels onbewoonde landstreek tusschen de twee grootste bergketenen de Rockies in Colorado en de Wasatch in Utah bezat hij alleen de kennis van een treinpassagier. Hij wist, dat de uitgestrekte bergketenen zich afwisselden met diepe, met plantengroei bedekte valleien, maar dat was ook alles wat hij wist, behalve nog het feit, dat de trein, waaruit hij met geweld was ontvoerd, de Rockies had verlaten, on geveer honderd mijlen voorbij de plek, waar hij vanuit zijn Pullman in den restauratiewa gen was gegaan. Die luttele wetenschap bood dus weinig gegevens tot voortgang. Eenmaal uit den trein en in een automobiel was hij waarschijnlijk ver weggebracht en dat deze veronderstelling juist was, kon wel afgeleid worden uit de omgeving, welke een wildernis was en uit de woeste mijnstreek. Daar verder het plan van de roovers wel zou geweest zijn, zijn terugkeer naar de be schaafde wereld te verhinderen, tot de waarschijnlijkheid van zijn schuld tot zeker heid zou aangegroeid zijn, zou de afgelegde afstand ongetwijfeld wel ver van de spoor lijn gevoerd hebben, i Vanaf den ingang van de hut had men een schitterend vergezicht in alle richtingen, Een watervliegtuig stortte Donderdag in de Escunaboo-baai, op zes mijlen van hier gelegen. De bestuurder, C. F. Linvizac, en Harvey Maxwell werden gedood, en de twee andere inzittenden, A. V. Rowland en A W. McCall, gewond. De overlevenden konden niet verklaren wat de oorzaak van de ramp was. maar het was nog niet zeer licht. Tegenover de heuvels strekte zich een groote kale landstreek uit, roodgekleurd door de stralen der opgaande zon en hier tegenover strekten zich weer bergen uit tot aan den horizont in het westen, noorden en oosten. Barrett veronderstelde heel logisch, dat de spoorlijn ergens in de rood-getinte vlak te moest zijn en dat hij, indien hij rechtuit naar het noorden zou gaan, er vroeg of laat moest komen. Dienovereenkomstig nam hij zijn gepakte koffertjes, welke hij niet wenschte achter te laten, op en klom de hel ling af, welke op den voorgrond van de hut was. Waar alles in hem voedsel gaf aan de prikkelende obsessie dat fiere en smach tende verlangen, om terug te keeren naar de beschaving en het onderzoek te begin nen naar de roovers en hun enormen buit kwam het niet in hem op om te zien, toen hij tusschen de boomer, de helling afliep. Maar zelfs als hij gekeken had, zou het twijfelachtig geweest zijn, of hij de gebukte figuur van 'n man zou gezien hebben, die hem vanuit den versten hoek der verwoeste hut gadesloeg, of dat hij geraden zou hebben, wat de bedoeling was, toen uit een kleine kooi, welke de bukkende man in de hand hield, een vogel opsteeg en eerst in wijde cirkels met vluggen vleugelslag hooger steeg gelijk een vliegtuig, om dan aan den hoogen, blauwen hemel uit het oog verloren te wor den. f VIERDE HOOFDSTUK. W oestijn-verschrikkingen. Zeer korten tijd, nadat hij de hut had verlaten, bevond Barrett zich als ver loren tusschen de ravijnen van de lage re berghellingen, terwijl hij slechts de goede richting kon houden door gissing, volgens den stand der zon. Tusschen de afgronden en bergkloven verloor hij zijn doel, een top van een in het noorden liggende rots, als het ware met van boven den vorm van de tanden eener zaag hebbend, uit het oog, doch daar de richting van de ravijnen steeds beneden en noordwaarts voerde, was hij er zeker van, de roodgekleurde vlakte vroeg of laat le bereiken, als bij maar ver der afdaalde. Hoewel hij echter met zijn oogen den af stand zoo goed mogelijk geschat had, vor derde de afdaling naar die vlakte toch meer tijd, dan hij gedacht had. Toen hij tegen den middag stil hield in een diep en schaduwrijk ravijn, om met een scherpen steen een blik tomaten open te breken en zich een maal tijd gereed maakte, alleen bestaande uit koude tomatensoep, welke hij verkreeg door bijvoeging van paneermeel, was hij blijk baar nog in het hartje van de wildernis. Gedurende den langen voormiddag van zijn moeilijke voetreis, welke dubbel j vermoeiend was door het torsen van Ide twee handkoffertjes, reeds geduurd had, hij niets gezien, dat eenige aanwijzing had kunnen geven, dat hij niet de eerste mensch was, die deze verlatenheid door kruiste. Hoe de roovers hem hadden kunnen brengen naar de alleenstaande hut, mijlen ver, was een onopgelost raadsel, maar ter wijl hij verder ging, werd de overtuiging in hem sterker, dat hij in zijn haast zich bela chelijk had aangesteld; dat er een of andere weg moest zijn, welke naar de verlaten mijn voerde een weg, welken hij had gemist, omdat hij geen begrip genoeg gehad had, er naar te zoeken. In de hoop, dat hij nog het geluk zou heb ben, dezen weg spoedig te kunnen verlaten, ging hij in den middag weer verder. Hij ver haastte zijn loop, waar de toestand van den grond dit veroorloofde en verzette zich tegen een hem langzamerhand overweldi gende vermoeidheid, welke hem het gevoel gaf, dat zijn beenen en voeten zware hou ten blokken waren en hij maakte het vaste besluit, om, indien hij ooit weer in de be woonde wereld zou terugkeeren, hij zich grondig zou gaan oefenen, opdat zijn lichaam in den vervolge beter tegen dergelijke ver moeienissen bestand zou zijn. Het was buitenmate vernederend, te moe ten denken, dat hij was een man, jong en in het bezit van uitstekende gezondheid en dat hij toch niet in staat was, werk te ver richten, wanneer hij eens toevallig buiten de gewone sleur van het dagelijkscbe leven gestooten werd. Ondanks zijn pijnlijke en verstijfde spie- ren beo bü verder tot de avond aanbrak en de duisternis verder voortgaan onmogelijk maakte. Nu had hij de lager gelegen heu vels bereikt en de ravijnen en afgronden hadden iets van bun onizagwekkende onme telijkheid verloren. Hij verzamelde een armvol droog hout. legde vuur aan en be reidde zich voor op een kampement. Er was nog genoeg koffie over om te zet ten en hij maakte weer een maaltijd gereed van tomaten en paneermeel. Toen de nacht inviel en met zich bracht den killen wind, welke vanaf de hoogte woei, had hij spijt, niet de dekens uit de hut meegenomen te hebben. Maar met zijn overjas als dekking en een lekker vuur aan zijn voeten waar bij nog kwam het machtige slaapmiddel van uiterste vermoeidheid en uitputting viel: hij spoedig in slaap en toen hij ontwaakte was een nieuwe dag aangebroken en scheen j de zon hem recht in het gezicht. Zoo stijf en pijnlijk was hij, dat hij zich- nauwelijks kon bewegen. Hij haastte zich,; het uitgedoofde vuur opnieuw aan te ma ken, warmde de van den vorigen avond overgebleven koffie en maakte een smake-1 loos ontbijt gereed van paneermeel en ge condenseerde melk Dan brak hij het kam pement op, hing zijn handkoffertje over zijn pijnlijken rug en ging verder, ofschoon de eerste mijlen zijn gang meer op dien var een kreupele geleek. Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13