m t (25.- Dit nummer bestaat uit 24 Ijladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht ludztjden. n. IHë> A 1TJK m: Zaterdag 24 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15950 1 Kfl b'ieen r Winst en verlies De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend Ajgenda 25 Januari Agenda 26 Januari bezoek "Van den patriarch VANJERUZALEM'. Het autobusvraagstuk. Gawetensgeld. - "GEMEENTEZAKEN. Élite, ïémm111 Het oestuur tier aid. Haarlem van de Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Augustinus", die dezer dagen 20 jaar bestaat. Zittend van l.n.r. de heeren W. Th. Reijnen, penningmeester, P. de Rooij. voorz., Wel eerwaarde Heer F. A. Burwinkel, Geestel. Advis., J. Nijboer, secr., L. L. M. Geers, voorz. Tramwegperso neel, lid Hoofdbestuur. Staande van 1. naar r.: J. Roy, Comm., A. J. van Leeuwen, 2e penningm., P. Alle man, comm., F. Hilterman, secr. Tramzaken, P. Mes, comm. P. Spierings, 2e secr. De heer A. Moser, 2e voorzitter, was verhinderd. Haarlemsche OrkestvereenSgtng. G. van Dapperen. Algemeene Ledenvergadering van het district Haariem en O. van den D. H. V. B. Tramrijtuig in brand. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Diefstal bij de Centrale Werkplaats. De spoorweg HaarlemZandvoort. De brug over de Zomervaart. Rijwieldiefstallen. Loodtjiefstai. Snoepachtige inbrekers. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. Baden. Minderjarigen aangehouden. De 70ste verjaardag van den heer Leonard A. Snringer. Luxor-Theater. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week 0.25> Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents pet regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden aiededeeiing 60 ct per regel op de Ic- Pagina s 75 ct per regel Vraag'- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsv orwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on X "7Cfl bij een ongeva- met x geschiktheid tot werken; I i 0\J,m doodeljken afloop. T Xu v,a een voet of een oog; oij ven.es van een oi] vernes van een duim of wijsvinger T ö\J.m been of bij een breuk van arm verlies an een 74. - t - l Januari is de maand van de gelukwen- schen, van het omzien naar wat heenging en hoopvol blikken in de toekomst. Al heb ik verzuimd •den conventioneelen Nieuw- jaarswensch aan mijn lezers neer te schrij ven. toch wil ik. alvorens wij de eerste maand van het nieuwe jaar uitstappen in den stijl, van deze dagen iets .zeggen over ■verlies en winst. Dit immers is de balans- tijd; de oude boeken zijn afgesloten en nieuwe aangelegd. De voorraden zijn opge nomen; inkomsten en uitgaven gegroepeerd en al naar den omvang der onderneming heeft men reeds een kijk op den stand van het afgesloten jaar of wel is nog in afwach ting van een winst- of verliescijfer. Vérlies en winst, dat zijn twee woorden, welke voor een groot deel het leven der nenschen beheerschen, waar de zakenman mee opstaat en naar bed gaat, de levens impuls van de meesten, wanneer eenmaal de jeugdjaren met hun idealen vervlogen zijn. Maar de mensch bestaat nu eenmaal niet enkel uit vleesch en bloed en zijn behoef ten beperken zich niet alleen tot spijs en drank en andere zinnelijke genietingen. Heel dat menschelijk' organisme, "dat hjj koestert en met zooveel zorg en moeite in stand houdt, kan zelfs niet zonder het gees- teliike in hem, de ziel, bestaan, hoewel men aan het leven van zeer velen niet zou zeg gen. dat zij van die toch onomstootelijke kis •re waarheid overtuigd zijn. En nu gelden in dat niet-Stoffelijke leven van den ménsch dezelfde factoren van winst en verlies als voor zijn leven in handel en koopmansschap, in cijfers en.boeken. Alleen maar is'het verkeerd in beide gevallen den zelfden maatstaf aan te houden; hoe be drogen komen wij dan vaak niet uit! Er is eer tweeledige beschouwing van onze levensdingen mogelijk eene met een rekenkundig en eene met een geestelijk oog. Vóórdat de groote oorlog uitbrak, slo ten de meeste rekeningen met een winst saldo. Het rekenkundig oog schitterde; wat ging alles prachtig in dien tijd van welvaart! Toen kwam de groote débacle. .Het potlood Dp het papier zeide, dat, waar er nu enkel vernietigd en niet geproduceerd zou wor den, het verlies zeker was. Dus hield ieder vast, wat hij had, om zich tegen de ko rrende verliezen zoo goed mogelijk te waar borgen. Maar het duurde niet lang of op- j nieuw lichtte er glans in het rekenkundig oog De jaren der oorlogswinsten kwamen; en de vrees voor den verlies brengenden oorlog maakte plaats voor den 'met verlies dreigenden vrede Maar het geestelijk oog had juist een tegengestelden kijk op den loop van zaken Toen de groote menschen- slachting uitbrak vertrouwde het 'n oogen- blik, dat met het einde van den gouden lijd der winsten er een tijdperk van minder uiterlijk leven zou komen; dat de menschen in zichzelf zouden keeren; dat dus het ma terieel verlies geestelijke winst zou betee- kenen Maar weldra bleek, dat het bloed vergieten een algemeer.e verdicrlijking aan kweekte. De verliezen moesten grooter wor den om in winst te verkseren En juist hot tegendeel gebeurde. Naast de stapels lijken j op de ruïnes bouwden de cverblijvenden hun oorlogsfabrieken en de gouden tijd voor de I cijferaars scheen nu eerst gekomen Toch had het geestesoog juist gezien; de menschen zouden hun werkeliike verliezen eerst er kennen, wanneer de valsche schijn van ma terieel gewin ophield Niemand ontkent thans meer de geestelijke armoede van de zen lijd, gepaard gaande aan de groote ka- pitaalvernietiging M'aar juist nu velen bij i het droeve eindcijfer treuren over de gele-1 der schade herleeft weer de hoop op een geestelijk heter geslacht. En zoo zal het materieele verlies ten slotte toch -winst be teeken en Zien wij in het leven der volkerengemeen schap de tegenstelling tusschen stoffelijke en geestelijke winst en verlies slechts in grove lijnen in het bijzondere leven van den mensch als enkeling kan de juiste op merker dat verschil meestal veel scherper waarnemen Hoe wordt er vaak getreurd óver verliezen, die winst beteekenen! Men jaagt voort in een roes van gunstige zaken. Jaar op jaar vermeerderen de winsten, zet het kapitaal zich uit, tot de fortuin plotse ling keert Het verlies wordt bejammerd, het kwade noodlot vaak gescholden. En toch beteekent de slag meestal niet anders dan een beproeving. Voor den geslagene is het eerste verliescijfer een gelegenheid om te toetsen, in hoeverre het geestelijke en het stoffelijke bij hem nog in evenwicht is. Laat hii zich ter neer slaan door de onfortuin lijke wending in zijn materieele zaken, dan is dit een teeken, d-at hij den kijk op de Werkelijke waarde van zijn leven was kwijt geraakt. En men moet vreezen, dat nog har der slagen noodig zijn om den inkeer te bren gen. Maar dikwijls is een onverwacht ma terieel verlies als een lichtstraal, waarbij de verwaarloozing van eigen zieleleven, het opofferen van huiselijken vrede, van huwe lijks- en gezinsbelangen, van kinderopvoe ding en ouderplichten opeens in een verwij- lende, felle belichting komen te staan. Soms ook slaat het licht niet plotseling in, maar heeft den tijd noodig om langzaam door te werken. Dat is vaak het geval bij het mysterie van den dood. Het verlies van dierbaren ver schijnt in zijn eerste smartelijke openbaring -meestal als. een onherstelbare ramp De dood heeft tot lot- om als een wreedaard te wor den aangezien. Waarom rukt,hij dien man in de kracht 'van zijn leven weg en ont neemt daardoor aan zwakke vrouw en hul- pelooze kinderen den eenigen steun? Waar om scheurt hiii ginds een onmisbare moeder -uit een groot gezin en laat een radeloozen 'vader achter? Waarom blaast hii elders het levenslicht uit van een pog onschuldig kind. trots en hoop van zijn ouders? Waarom, waarom, is. steeds de vertwijfelde vraag aan een lijkbaar. Onnut-ten. doeu-nicten, schurken en bandieten schijnt het leven ingeroest; 'wezens, wier zure leven door tienlallen het einde- wordt toegebeden; uitgeteerde- en doorziekte lichamen slepen jaren lang een elle.ndig bestaanvport; de beste,, de -on misbare, de dierbaarste levens worden weg gerukt. r' Dat is de re'deneering van wie, bij het lijk van een dierbaren doode staande, het men- scf.eli'k leven becijfert met den gewonen maatstaf van den rekenaar. Maar het licht van den dood dringt gcwoonlrk reeds door, wanneer de eerste smart verdwenen is; dik wijls ook blijft het nog jaren lang een mysterie, totdat opeens de erkenning komt: hoe gelukkig, dat hij of zij dat niet meer beleefd heeft! Ook de dood krijgt zijn tijd, dat hij al» weldoener geprezen wordt Wie blijvend op hem afgeeft, diens geestesoog is door overdreven smart, maar. meestal door egoïsme, beneveld. Verlies en winst zijn woorden, die wij dagelijks in den mond nemen. Laten wij voorzichtig zijn met het gebruik, om niet telkens beschaamd te worden door de er varing, dat, wat wij als winst roemen, gees telijk, dus werkelijk verlies is; en wat wij als verlies betreuren tót ons duurzaam ge win gerekend moet \yorden. HOMO SAPIENS 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag hal .89. Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89 .Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 8—9 4. Klarenbeekstraat 60 Woensdags half 8 tot 9 uur Sociëteit „St. Bavo" Feestvergadering Spoor- en Tram 6 uur. Gem. Concertzaal Buitengewoon H. 0. V.- Concert half 3 uur. Stadsschouwburg „Joop ter Heul" 2 Sociëteit „St. Bavo" Engelsche les voor Duitsche meisjes 8 uur Bestuur K. K. Vrouwenbond 3 uur St. Joseph- gezellen-Vereeniging 8 uur Kanarie teelt 8 uur Ons Genoegen 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 foor 10049 Alle wvkdagen van 9 IK van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: bphalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve dei Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Sl. Marthavreeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig satnenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tei 11671 R. K. Bevolkingsbureau - Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur on Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elissb"th's Ver-aniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppe'ük Museum. Dagelijks, uitge- nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen I toegankeliik Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) l ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bi' Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hoïzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 14111 (Holzhausl verder bij de leden, te kennen aan groen-wit schild aan den huisgevel De Zondag- en Nachtdiensten der Apotheken wordt deze week waargenomen door: Firma Grijseels en v. Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000- L Schoorl, Frans Halsplein 1, Tel. 11180: Bosch en Vaart- Apotheek, Boekenrodestraat 13. Tel. 13290. en het Naar wij vernemen, zal dezer dagen Z.Em Aloysius Parlassina, patriarch van Jeruza Tem een bezoek brengen te'Haariem ep voo eenige dagen de gast ziin van den Hoogeerw Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt. Z.Em. Aloysius Parlassina bekleedt de functie van het Patriarchaat, van Jeruzalem sinds 1920. Voor'dien datum was hij pastoor van de kerk van St. Ja" van Lateranen te Rome. Nader vernemen wij, dat de Patriarc! hedenavond, half zes in .de stad zal aan- 'korren. Morgenavond half: ach! wordt »en plechtig lof gecelebreerd in dé Kathedraal. Naar wij verncmën, is de afdeeling klein bedrijf vari de Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor Hharlem en Omstreken door haar voorzitter, den heer W. v. Liemt, "in vergadering bijeengeroepen op Maandag a.s., ter behandeling van het Autobusvraag- "stuk. Bij dep ontvanger der directe belastingen te Haarletn'; is een bedrag van:"f 25 ontvan gen, wegens te weinig betaalde belasting. - B. en W. -tellen' voor te benoemen aan de Gemeentelijke Armenschool voor handels onderwijs voor den cdcrus 1925 den heer B. Buis te Beverwijk tot tijdelijk "onderwijzer. B. en V/. stellen voor; de balans met verlies- en winstrekening over de jaren, 1922/1923, betreffende het complex van 50 arbeiderswoningen van de' Woningbouw- vereeriiging „Bloemenhof," goed te keu-en, zooals die stukken den 14en Januari 1925 bij Burgemeester en Wethouders zijn inge komen. B. en W. stellen voor hen uit te noodi- gen, de genomen proef mét het gewijzigde systeem van schoolbezoek door den school tandartsendienst voort te zetten tot 1 No vember 1925, met machtiging, voorloopig geen verdere uitvoering te geven aan het bepaalde sub III van opgemeld raadsbesluit. De Haarlemsche winkel sluiting. In ee.i vorige raadsvergadering werd op aangehouden de beslissing op een verzoek der Haarlemsche Winkeliersvereeniging tot wijziging van de verordening op de Winkel- luiting om in bepaalde gevallen ontheffing verleenen van de desbetreffend" bepa- iigen in de bestaande verordent op de n inkelsluitnig. Dit voorstel waarop B. en W. ai ijzènd preadviseerden is aangehouden in af wachting van het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Die Kamer maakt bij haar schrijven van 3 Januari j.l., geene afwijkende zienswijze kenbaar. B. en W. geven alsnog in overwe ging het bij aangeboden cmtwerp-besluit te bekrachtigen. Voorts deelen zij nog mede, dat het hun voornemen is omtrent veilingen enz., een afzonderlijk onderzoek in te stellen en daar omtrent nader bericht te doen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN AAN DE N. Z. H. T. M. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is door het hoofdbestuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel in overleg met de afdeelingen, aan de directie der N. Z. H. T. M. medegedeeld dat het voor de op 10 Februari te houden conferentie tusschen genoemde directie en de vertegenwoordigers der erkende vakvereenigingen, gaarne o.m. de vólgende punten ter bespreking op de agenda geplaatst zag Voor de ambtenaren 1. Uitkeering der jaarpremie 1924 aan on gehuwde ambtenaren, zoomede aan hen die deze op grond van tekortkomingen niet hebben ontvangen. 2. Het treffen van een nieuwe loonregeling voor de ambtenaren. 3. Hef vaststellen van een hooger minimum loon voor ambtenaren. In deze toelichting wordt een minimum-loon van 150 per maand gevraagd. 4. De pensioen-regeling. Voor de beambten komen verschillende punten welke voor de ambtenaren zijn aan gevraagd, ook voor de beambten voor o.a. de pensioenregeling, het treffen van een nieuwe loonregeling en uitkeering der jaarpremie 1924 aan alle beambten. In deze toelichting wordt een minimum loon van f 26 per week noodzakelijk geacht. DE NOORDUITGANG AAN HET STA TION. Een adres van Handels- en kantoor bedienden aan de directie der Nederl. Spoorwegen. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden werd naar aanlei ding van de uitgangaangelegenheid aan het Station het volgend schrijven aan de directie der Neder. Spoorwegen verzonden Naar aanleiding van een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarem aan u gericht schrijven, om gedurende be paalde uren van den dag den noordelijken uitgang open te stellen, teneinde het groot aantal reizigers, voornamelijk forensen te „verwerken", hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij met dit verzoek gaarne adhaesie betuigen. Waar echter in genoemd schrijven al leen gesproken wordt van een openstelling gedurende de uren tusschen 5 uur en half zeven des namiddags, zouden wij, indien uw directie bereid was aan dit verzoek tegemoet te komen, het zeer op prijs stellen, indiene deze openstelling ook werd toegepast in de ochtenduren van half acht tot half 9, zoodat de forensen, waaronder talrijke kantoorbe dienden en handelsreizigers, woonachtig in het noordelijk deel van Haarlem en Scho ten, geen omweg behoeven te maken door j het oostelijk of westelijk viaduct en zich andere ving :."T rechtstreeks naar de treinen kunnen begeven. Gezien het feit, dat gedurende de boven genoemde ochtend- en avonduren drie con troleurs aan den uitgang zijn geplaatst, mee- nen ook wij, dat uw directie zonder eenige kosten dezen maatregel zou kunnen invoe ren, door een dezer controleurs naar den noordelijken uitgang te verplaatsen. Vertrouwend, dat bij de beoordeeling van deze kwestie met bovenstaand verzoek zal worden rekening gehouden. Ket program der H.O.V., te g#ven op Zondagmiddag, vermeld de Symphonie no. 6 (Pastorale) van Beethoven, welke op 't con cert van Donderdag j.l. een groot succes mocht inoogsten. Het tweede deel bevat de Ouverture „Tannhauser" en fragmenten uit „Lohen grin". Een Beethoven-Wagner-programma dus, dat velen gaarne zullen gaan hoeren voor een matig gestelden toegangsprijs. De heer G. van Dapperen, penningmeester van de Sociëteit Vereeniging, zal wegens een reis naar Indië, zijn functie neerleggen, Vrijdagavond had in St. Bavo de alg. ledenvergadering van het District Haarlem en O. v. d. H. H. V. B. plaats. Twaalf van de dertien aangesloten vereenigingen had den hun afgevaardigden gezonden. In zijn openingswoord memoreerde de heer Smits, voorzitter van het District, de toenemende bloei der R.K. Sport in Haar lem. Bestond eenige jaren geleden de Ju niorencompetitie slechts uit zes k zeven elftallen, thans nemen er achttien elftallen aan deel. Een groot deel van dit succes dankt het District aan haar secretaris en competitieleider den Eerw. Pater F. L. Es- ser O. E. S. A., onder wiens energiek be leid de competities een vlot verloop heb ben. De verslaggevers der diverse vereeni gingen werden 'er uitdrukkelijk op gewe zen hun verslagen zoo objectief mogelijk te plaatsen, om zoodoende wrijvingen met ne venclubs te voorkomen Tenslotte dankte hij de ïedactie der N. H. Ct. voor de wel willende medewerking in het afgeloopen jaar betoond en hoopte ook in het vervolg op haar steun te mogen rekenen. Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor, zijn gesproken woorden. Bij punt 3 der agenda deelde de heer Smits mede, dat over eenige weken een spelregelavond gehouden zal worden, ter wijl ook de heer Kamerbeek uitgenoodigd is een rede te houden over Sport en Drank bestrijding. Evenals vorige jaren zal begin Mei de 3e Roomsche Sportdag gehouden worden, terwijl einde Maart de Districtswedstrijden gehouden zullen worden waarvoor bereids dooi Baron Wittert van Hoogland, be schermheer van den DH.V.B., een zilveren beker beschikbaar is gesteld, terwijl de Eerste R.K Spaarkas voor Nederland een gouden medaille en elf draagmedailles toe zegde De eventueele baten zullen evenais verleden jaar weer bestemd worden voor den afbouw der kathedraal. Punt 4 der agenda, voorstel bestuur tot heffing van een bijdrage der vereenigingen van 1.25 per elftal, werd breedvoerig be sproken Over bet algemeen bleken de ver eenigingen niet ongenegen het bestuurs voorstel te steunen, doch vonden het be drag te boog. Tenslotte nam het Bestuur een voorstel van den heer v. d. Horst (H B C.) over om de bijdrage per elftal per jaar op 1 te stellen, hetwelk na stemming met 10 tegen 2 stemmen werd aangenomen. n Punt 5 der agenda uitbreiding Bestuur met 2 leden, werd zonder verdere bespre king aangenomen. De heeren Hooij en Smit werden aan het Bestuur toegevoegd. Bij de rondvraag klaagt de heer v. d. Horst (H. B C.) over de hooge declaraties der heeren scheidsrechters. Dc heer e. Wees (R. K. V. Z.) wenscht deelname van renlorleden aan Junioren- competitics tot het uiterste beperkt te zien. De beer v Turnhout (T. Y. B B.) vct- zoekt bij het Bondsbestuür stanpen te doen '-i het alsnog instellen van een extra competitie, speciaal voor vereenigingen uit de 2e klasse D., die reeds uitgespeeld is. De heer Kroon (T. Z. B.) wenscht ook voor 2e, 3e, en 4e klasseclubs districts wedstrijden, waardoor ook kleinere veree nigingen gebaat mee zullen zijn. De rooizitter beantwoordde de sprekers naar genoegen en na dank gebracht te hebben voor de goede opkomst sloot hij even half elf deze zeer geanimeerde ver gadering op de gebruikelijke wijze. Gisteravond omstreeks 9 uur geraakte op de Lange Brug een tramwagen der E. S. M. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting in brand. De wagen die van Amsterdam kwam en geheel gevuld was met passa giers, stond plotseling geheel in vlammen gehuld. Vanaf de draden daalde een enor me vonkenregen neer, en toen het den be stuurder eindelijk gelukt was den beugel omlaag te halen, was het hout van den wa gen reeds zoodanig aan het branden ge raakt dat de brandweer werd gealarmeerd. Deze was spoedig met de motorspuit ter plaatse, en het gelukte haar met een slang op de waterleiding het vuur te blusschen. Daar zoowel de bestuurder als dc passa giers den wagen tijdig verlaten hadden, zijn er geen persoonlijke ongelukken te be treuren. De materieele schade van den wa gen is nog niet vastgesteld kunnen worden. Sinds geruimen tijd werd er vanuit de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwe gen looden, tinnen en koperen voorwerpen vermist, naar schatting tot een totaal ge wicht van ruim 50 K.G. De politie werd gewaarschuwd en deze toog op onderzoek uit. Eenige rechercheurs stelden zich verdekt op, en gisteren mocht het hun gelukken een zekeren E. V. aan te houden, die een koperen moer van 20 K.G. zwaarte in den zak van zijn jas had. Het bleek, dat V. het gestolene bracht bij den fabrikant J. D., alhier, die dan ook als ver dacht van heling werd aangehouden. Bij hem zijn een paar emmers vol brons en tin in beslag genomen. Eveneens is aangehouden de echtgenoote van V., die van den diefstal afwist en ook het gestolene aan D. ver kocht. In tegenstelling met haar verklaring dat het meerdere malen gebeurd is, verklaart V. dat het zij-n eerstek ee ris. De compag non van D. die eveneens werd aangehouden, is weer op vrije voeten gesteld moeten wor den, daar hij ontkent, iets van de gestolen artikelen af te weten. V. en B. zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Nog kunnen wij vermelden, dat V. bij de Centrale Werkplaats als elèhtricien-lasscher werkzaam is. In dc eerstvolgende aandeelhoudersver gadering der H. IJ. S. M. komt aan de orde de aankoop van den spoorweg van Haarlem naar Zandvoort voor den prijs var. 1.000.000.—. De brug over de Zomervaart is thans zoo goed als gereed. De officiëele opening zal plaats hebben half Februari. Bij de Politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwiel dat geplaatst was in een huis aan de Wilhelminasiraat. terwijl op 22 Jan. een rijwiel i» ontvreemd van uit den Haarlemschen Kegelbond. De Recherche heeft aangehouden den 23-jarigen A. v. S., los-werkman, wonende te Haarlem, die bekend heeft ten nadeele van de gemeente Haarlem eenige looden afvoerpijpen te hebben ontvreemd, welke zich bevonden op een terrein aan den Har- menjansweg. Door de politie te Schoten zijn aangehou den de 18-jarige H. S. en de 17-jarige bak ker J. Z.f wonende te Haarlem, die hebben bekend, in den avond van Woensdag op Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Stilstan4 Opgave van: OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vii 24 Januari: Hoogste Barometerstand 777.4 m.M. U Clermont. Laagste Barometerstand 758:8 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Januari: Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Donderdag te hebben ingebroken in het clubhuis van de voetbalverëeniging R. C. H. te Schoten. Zij hebben daar een aantal cho- coladereepen, een flesch Ranja en andere artikelen ontvreemd. Zij zullen ter beschik* king van de justitie gesteld worden. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 1106 baden genomen, aan dat aan den Koudenhorn 342; in dat aan het Leidscheplein 914 er in dat aan het Hofdijkplein 521. Het minderjarige meisje A. te Noord- wijk, was ter gelegenheid van de Noordwij- kerhoutsche kermis in September 1924, van Nplan een klem slippertje te maken. Daar dit slippertje echter wat al te lang duurde, werd door den Commissaris van politie te Noordwijk haar opsporing gevraagd. Woensdag werd zij alhier aargehouden en naar haar ouderlijke woning gebracht om van haar .kermisfeest wat bij te komen. Zooals wij reeds eerder mededeelden viert de heer Leonard A. Springe in Haarlem en ver daarbuiten een we'bekend tuin architect, heden zijn zeventigste verjaardag. Reeds in de ochtenduren kwamen talrijke gelukwenschen van alle oorden des lands, telegrammen, bloemstukken en cadeaux in allerlei vomi binnen, als eerste bewijs van de groote bekendheid van den heer Leonard Springer. Ook vele persoonlijke gelukwen schen rrocht de heer Springer reeds in ont vangst nemen, Hedenmiddag te 3 uur had de drukbezochte receptie plaats. Deze bioscoop brengt met haar nieuwe programma een avond vol genoegelijken lach. Wat er „ernstig" in is: eerst de inte ressante opnamen van dc marmergroeven van Carrara, later het afwisselend Luxor- nieuws, mag goed verzorgd heeten. Maar de humir voert de boventoon Zoo is ,rde Waarzegger' een smakelijke klucht, waarin twee gedresseerde* dieren, een paard en een hond, de groote rol'en spelen En na de pauze vult Tom Mix, de behendige cow boy het verder gedeelte van den avond. De knappe ruiter en acrobaat toont in „Het 1 damespension ook een goed acteur te zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1