SE WIP ©ICïPIKS Een voorstel van het R.-K Werkliedenverbond. KRUISSTRAAT H. J. LAMP, Bartel; o riss tra at 18. WORDT HEDENAVOND De email pannen, die wij verkoopen, zijn sterk, gifévrij en van prima fabrikaat, in overeenstemming met alle andere Keukenarüke'en in ons magazijn. Vertrek van den gouverneur Van Suriname. Een kwestie van een muurafscheiding Gevonden dieren en voorwerpen. KUNIS. Het gas-huisje op de Kruisstraat. HEEMSTEDE VELSEN. ZANDVOORT. VRAGENPUS. VIRGINIA Best bekend, meest gevraagd VerpakWng - ooit voor ntli8 - onder Garantie ;n naast de komische maken de gevoelige tooneeltjes met het oude moedertje dezen zcs-acter het bekijken meer dan waard. De film was blikbaar gecoupeerd, wat aan het geheel geen schade deed, en we zouden blijk geven van slecht vertrouwen in de Luxor-directie, als we verwachtten, dat deze besnoeiing alleen voor den eersten avond gold. Daarom bevelen we dit programma gaarne TOEPASSELIJK VERKLAREN VAN HET COLLECTIEF ARBEIDSCON TRACT VOOR DE BOUWVAX- KEN IN DE BESTEKKEN VOOR VANWEGE DE PROVINCIE UIT TE VOEREN WERKEN Ge dep. Staten schrijven aan de Staten het volgende Bij besluit van Uwe Vergadering van 2 December, werd om prae-advies ia handen van ons College gesteld het adres van de be sturen van den Algemeencn Nederlandschen Bouwarbeidersbond, den Nederlandschen Roomsch Katholieken Bouwvakarbeiders bond, en den Nederlandschen Christe- lijken Bouwarbeidersbond, houdende ver doek in de bestekken van voor rekening van de Provinciè uit te voeren werken, voor zoo ver de arbeidsvoorwaarden betreft, de be palingen van het landelijk collectief con tract, gesloten tusschen bovengenoemde bon- Ken en den Patroonsbond voor de Bouwbe drijven in Nederland en den Nederlandschen Roomsch Katholieken Bond van Bouwpa- troons, van toepassing te verklaren. Later is nog ingekomen een aan de Staten gericht adres van dezelfde strekking van 'de beide reeds bovenbedoelde patroonsbonden. Waar uit het bovenstaande blijkt, dat door vereenigingen zoowel van werkgevers als werknemers, die tezamen geacht kunnen worden een groot deel der belanghebbenden in het bouwvak te vertegenwoordigen, de toe passing van bovenbedoelde arbeidsvoor waarden wordt gewenscht, bestaat bij ons College geen bezwaar, bij door de Provin cie uit te voeren bouwwerken aan dat ver langen zooveel mogelijk te voldoen. Intusschen moet niet uit het oog worden verloren, dat de meeste vanwege de Provin cie uit te voeren werken, zooals onderhouds werken aan dijken, wegen en kanalen, het leggen van waterleidingbuizen en kabels, niet als bouwwerken in den. gewonen zin kunnen worden aangemerkt, zoodat het collectief contract daarop veelal bezwaarlijk van toepassing zal kunnen worden verklaard. Ook zal de omstandigheid dat genoemde wer ken veelal op het gebied van verscheidene gemeenten worden verricht tot moeilijk heden aanleiding kunnen geven. Ingevolge het bepaalde in artikel 159 der Provinciale wet behoort de vaststelling der voorwaarden van aanbesteding der door de Provincie uit te voeAn werken in het al gemeen tot de bevoegdheid van ons College. Gedep. Staten stellen daarom voor de beide adressen ter afdoening in hun handen te stellen. Geschied dit, dan zullen zij, in overeen stemming met bovenstaande beschouwngen, voortaan 't bedoelde landelijk collectief con tract in de bestekken van door de Provincie uit te voeren werken, voor zoover het de arbeidsvoorwaarden betreft, van toepassing verklaren voor die werken, welke naar het oordeel van het College het in dat contract bedoelde karakter dragen, mits voor de ge meente, waarin het werk wordt uitgevoerd een collectief contract is aangegaan. Zou voorts een in verschillende gemeenten uit gevoerd werk overeenkomstig zijn aard voor toepassing van hel collectief contract in aanmerking komen, dan zijn zij bereid nader te overwegen op welke wijze in dat bijzonder geval de hierboven bedoelde moeilijkheden, aan het verrichten van werkzaamheden in gemeenten van verschillende loonklassen verbonden, zullen kunnen worden onder vangen. UITVOERING „OLYMPIA". Dinsdag, 27 Jan. a.s., zal de Ontspannings club „Olympia" in het gebouw van de St. Joseph-Gezellenvereeniging aan de Jans straat 59, hare tweede jaarlijksche uitvoe ring geven voor hare donateurs en leden. Evenals het vorig jaar is ook thans weer een uitstekend verzorgd programma samenge steld rhytmische oefeningen, muziek en zang wisselen elkaar af, terwijl een geestig comédiestukje den avond zal besloten. De zang zal onder leiding staan van me juffrouw Jos. Schrederhoff, die ook ditmaal wederom zelf eenige solonummers zal ten ge- hoore brengen, aan de piano geaccompag neerd door mejuffrouw Lous Wiegant. Het müziek-ensemble „De Krekel" zal eveneens wederom zijne medewerking ver benen. Naar wij verder nog vernemen, zal den vol genden avond dezelfde uitvoering worden gegeven voor de Diocesane Ver. van R. K. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem. MARIAVEREENIGING. Bovenstaande vereeniging heeft Donder- lagavond in het Rozapatronaat haar jaarver gadering gehouden. Mej. C. Coenen, mevr. j. Hamers en mej. B. Kamers waren aan de beurt van aftreden. De beide eersten wer den herkozen, terwijl de laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. Met algemeene stemmen is mej. H. Klaassen als bestuurslid gekozen. Het jaarverslag van de secretaresse en de penningmeesteres werden goedgekeurd. Mej. Gretha Govers en mej. Agnes Rijbroek wer den verzocht om de boeken en de kas te ko men nazien. De vergadering was tamelijk goed bezet en mej. Bulters was zoo welwillend haar ■nuzikaal talent ten gehoore te brengen. Een groot aantal personen heeft Vrijdag middag bij het vertrek van Amsterdam van het stoomschip Stuyvesant, waarmee de gou verneur van Suriname, mr. A. J. A. A. ba ron van Heemstra, die gedurende zijn va- cantie te Blocmer.daa! verbleef, met zijn ge- zin naar Suriname terugkeert, van zijn hartelijks belangstelling doen blijken. En kele ondernemingen te Amsterdam hadden bloemen gezonden voor de echtgenoote van den gouverneur, die te iJmuiden aan boom komt, en verscheidene personen kwamen baron Van Heemstra aan de Suriname- kade een voorspoedige reis wensc'nen Na mens den minister van koloniën was aanwe zig de chef van diens kahinet, de heer Th, van Voorthuysen; namens de Nederlandsche Handel-Mij. waren er haar directeuren, de heeren mr. J. Bierens de Haan en F. P. J. j Vester. Voorts deden den gouverneur onder meer uitgeleide de heeren J, van Hasslt en D. ÏTudig, directeuren van de Kon. West- Indische Mail; mr. C M. F Schoch, hoofd- directeur van de surinaamsche Bank: mr. h. H. A. van GybJand Oorterhof, oud-directeur van de Petroleummij Corona in Mexico, en jhr. mr. D. E, van Lennep, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Klokslag 12 uur klonk de laatste stoom fluit en werd het anker ^eheschen. Nog ge- ruimen tijd wuifde baron Van Heemstra ovei dc verschansing zijn vrienden toe. Door den heer M. Woud, hoofdinspecteur van politie, is een adres aan den Raad ge richt, waarin hij een bedrag van 270 vraagt voor schadevergoeding van aan zijn huis toegebrachte schade, on'staan door slooping van perceel Pieter Kiesstraat 43. In de toelichting tot dit verzoek deelt de heer Woud mede, dat hem door den waarnemend directeur van openbare wer ken was medegdee'd, dat de scheidtn^smuu- buitenmuur zou worden, doch bepleisterd cc vern'euwd zou worden fwat noodzake lijk zou blijken, zou geschiedcnl echter zon der cnko'ten voor den heer Woud. Later bleek, dat bepleistering niet mo- geF'k was. Herstelling van den muur kostte 540.—. Daar de toestand van d enmuur, zelfs na stvtting, vooral bü wind nog steeds ge- va arli'k bleef, de slooner van Leeuwen (die adressant 50 had toegezegd, indien hij den muur niet behoefde t» benlcisteren, welk geld hii evenwl bij O.W. moest de- ponee-enl moest beginnen te berd°isteren, om niet in boete te vervallen, heeft ad-es- sent zich noodgedwongen, en me-e om deze 50 niet te versielen. tot een drietal aan nemers gewend, die het herstellen van dezen mun- hebben oogegeven resp. voor 660, f 435 en 540. waaronder niet begrepen 2 kozünen en scHlde-werk, tcrwül de muur -ou worden opgetrokken van oude steenen. Omdat de laagste inschrijver enkele jaren geleden nog een opperman was, is het werk «•rkrnd aan den aannemer De Klerk voor 540. Daar adressant als gemeente-ambtenaar in geen geval tegen de gemeente wilde pro- cedcereo, boewei hem te kennen was ge geven dat hii in verband met artikel 1401 B.W. zeker in het gelrk gesteld zou wor den, heeft hij zich eerst gewend tot den directeur van O W,, daarna tot wethouder P.cin-lda, vedvolgens tot het college van B. en W, en thans tot den Raad, met het be leefde verzoek hem minstens voor de helft van bovengenoemd bedrag, ziinde 270 te gemoet te komen, daar bij door omstan digheden buiten zijn wil en ter verbetering en verfraaiing van een bestaanden toestand, door de gemeente Haarlem tot deze uitgave is genoodzaakt. Ook ziine poging, om zilne woning voor, ti'dfens of na de slooping ic verkoopen om zoodoende voor een en ander gevrijwaard te blijven, mochten niet baten. A. H. Kuijpers, Oiieslagersiaan 20; cciu- uur (blauw) A. P. Oldemark, Soendastr. 18, Schoten, ceintuur (bruin) G. Wit, Vier- ïterrenstr. 18, geldstukje D. W. C'. Joppg, Kinderhuisstr. 7rood, rijwielpotnp F. Hau- terman, Damstraat lOrood, muts M. Poel geest, K. Begijnestraat 18rood, medaillon Jasper, L. Vlamingstr. 25rood, postduifG. v. Kampen, K. Heerenstr. 9rood, rijwielspat- iap P. Schelvisch, Magdalenasteeg 7, rij- wielbel. plaatje Mevr. Visser, Brederodestr. 2, damesspeld W. Boexer, Spion kopstr. 15, schoentje G. Balk, Teylerplein 56, tang Ï-I. Bijster, Boogstr. 2, Heemstrede, taschje met inhoud; Bertie, Heemstede?, herdershond, „Kennel Fauna" v. Praag, Geweerstraat 70, zwart-gele hond, idem F. v. Putten, Kool- steeg 9, gele dames-handschoen P. J. v. Deutekom, L. Boogaardstr. 1, handschoen met zakdoek Carels, Kruisweg 56, hangertje Directeur Postkantoor Ged. Oude Gracht, vulpen Bollens, Ostadestr. 7, bont P. J. J. Smit, Gr. v. Wiedstr. 19, ballen G. Nij- huis, Gr. Willemstr. 19, bal W. A. Stap horst, v. Beeresteijnstr. 47, bril ia étuiPo litiebureau, Smedestr. idem J. Brouwer, Oostvest 78, idem Rupke, Kloppersingel 37, poesje (grijs) v. Ruijven, Jansstr. 12, zwart poesje J. J. Rofcietsch, Duinrust, Overveen, kettinkje Stolkes, Paul Kruger- str. 54-ood, poes (grijs) „Kennel Haerlem" P. de Graaf, Tugelastr. 18zwart, wit-zwarte poes idem. Gisteren herdacht de zoo welbekende Jan Kunis, in dienst bij de fa. Rustman in „De Gedienstige Boer" aan de Schalkwijkerstraat, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze familie in dienst trad. Hoewel de jubilaris reeds gisteren eenige fraaie cadeaux gewerden, waaronder een prachtige leuningstoel en een klok met coupes, terwijl ook het cadeau onder couvert niet was vergeten, vond de officieele feestelijkheid eerst gisterenavond plaats. Vanzelfsprekend behoefde de jubilaris giste ren niet zijn dienst waar te nemen, en het was voor hem dan ook een groote verrassing, toen hij gisteravond den stal, waar hij Steeds werkzaam is, keurig versierd terug vond met guirlanden en andere fraaiigheden. Hier was het ook dat door de zorgen van vrienden en buren een muziekcorps den jubilaris een serenade bracht. Onder een enorme belangstelling marcheer de het muziekkorps van den heer J. Scholte naar den versierden stal, alwaar- de jubilaris te midden van zijn familie, een eereplaats had ingenomen. Op de tafel prijkte een bloem stuk met palm van de firma G. Metselaar en Zoon voorts een prachtige bloemenmand, aangeboden door vrienden en kennissen van Jan. Boven de staldeuren wapperde de Nederlandsche driekleur. In één woord, de stal, waar de jubilaris 25 jaar zijn werk zaamheden als stalbaas heeft verricht, was in waren feestdos gestoken. Zelfs de voer bakken waren voor deze gelegenheid netjes wit gekalkt. De ruiven voor de paarden waren eveneens met groen versierd. Door het muziekkorps werden eenige nummers ten besté gegeven. De jubilaris was tijdens deze ovatie zeer onder den in druk; deze onverwachte hulde moet hem ook wel zeer getroffen hebben. Zoo'n groote belangstelling, ook van de zijde van het publiek, had onze Jan niet verwacht. Alle belangstellenden waren vol geestdrift. De feestcommissie, bestaande uit de heeren A. J. Schouten, Th. Stokman en Th. Cuperus, hebben werkelijk eer van hun werk gehad. Kosten en moeiten zijn er niet gespaard, om dit jubileum voor Jan tot een onvergetelijken dag te maken. Tijdens de serenade kwam olotseling een gaping onder het talrijke publiek, daar een ieder zich spoedde naar de Lange Brug, alwaar een wagen van de E.S.M. in brand stond. De politie zorgde als altijd voor een goede orde op dit drukke punt. Zoodra de serenade geëindigd was, begaven de jubilaris en zijn familie zich naar de gelagkamer van den heer Rustman. Hier werd Jan op hartelijke wijze toege sproken door den heer A. J. Schouten. Deze hi-ld een mooie felicitatie-redevoe ring, waarin hij tevens schetste, hoe Jan trouw zijn plichten vervuld heeft in de afge- loopen 25 jaar en zich dan ook veel vrienden verworven heeft. Na deze toespraak hield, een zeer goeden vriend van Jan een voordracht, van schetsen uit diens leven. Aardige momenten kwamen hierin voor o.m. Jan op zijn hobbelpaard. Jan op 18 jarigen leeftijd met zijn meisje in een wagentje voorts ontbrak de ezel en de ton ook niet. Door den oudsten zoon van Kunis werd op treffende wijze, een gedicht gedeclameerd. Zeer ontroerd was de jubilaris tijdens dezen wensch, evenals trouwens de geheele familie want Jan Kunis heeft in zijn leven veel droe vigs ondervonden. De avond werd verder in intiemen kring doorgebracht, en men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen. Deze dag, zal nog lang in herinnering blijven bij den jubilaris en zijn familie. 's Morgens was in de parochiekerk van den H. Joanes den Dooper een H. Mis gelezen voor Kunis, waaronder de familie ter H.Tafel naderde. De pendule met coupes was geschonken, door de kinderen' van de Wed. Rustman. De Wed. Rustman en de heer H. C. R ast man gaven den jubilaris een enveloppe met inhoud, vele bloemstukken en felicitatie's van vrienden en bekenden, stroomden binnen. De versierde stal, zal tot en met Zondag zoo blijven, daar menigeen, nog gaarne een kijkje zal willen nemen op welke wijze Jan Kunis gehuldigd is. Keuen wordt net sinds kort gebouwde, doch daarom ,niet minder bekende gemeen telijk gas-huisje (een meer weidschen naam i; misschien „toonzaal voor alle gasbenoodigd- heden") geopend. Het gebouwtje zelf be schrijven is voorzeker i iet meer noodig, laar ieder die het slechts eenmaal gezien h'.eft, er 's nachts nog van droomt vanwege ue narcisachtige kleurencombinatie. We kun nen daarom dan ook niet anders zeggen, dan dat dit hyper-modern product aan zijn' eisch van het „i-i-de-gaten-loopen" volko men beantwoordt. Daar het inwendige conform het uiterlij' is, is een bespreking hierover eveneens vcikomen overbodig. De inhoud vraagt echter wel de aandacht, en deze bestaat uit allerhande soorten gastoe- 'tellen, zoowel voor particulier, als voor het klein- en groot bedrijf geschikt. Vooreerst gasfornuizen, dan automatische geizers, centrale verwarmingstoestellen, ka chels, enz. enz. Van al deze artikelen waarvan het overgroote gedeelte wel bij het publiek bekend zal zijn, verdient voorzeker de mis schien wat minder bekende, doch daarom geenszins minder doelmatiger, centrale gas- verwarming, een bijzondere aandacht. De verwarming van deze centrale geschiedt door heet water, dat verhit wordt in een toe stel, hetwelk het groote voordeel heeft dat het in een ietwat uitgediepte kast geplaatst kan worden en men er totaal niet naar behoeft om te zien. De regeling ervan is geheel auto matisch, d.w.z. men heeft b.v. een installatie voor 5 kamers laten aanleggen, dan wordt voor iedere kamer welke men wil verwar men, door het omdraaien van een knop in de desbetreffende kamer, de toevoer van heet water automatisch van uit het toestel geregeld terwijl aldaar ook het gas vermeer dert of vermindert, a! naar gelang het aan tal kamers, dat men verwarmert. Is voo geen enkel vertrek verwarming noodig dan wordt de toevoer van gas automatisch afge sloten, alleen een z.g. „dag pitje" zorgt voor een direct gebruik. Deze gascentrale biedt dus oneindig meer voordeelen dan een voor kolen ingerichte installatie. Wat verder de bedoeling van deze toon- en demonstratie-zaal is, zal een ieder duide- ijk worden die er steeds een kijkje inneemt. Steeds zullen er verschillende toestellen voor gasverbruik geëxposeerd, en model kamers én keukens ingericht worden, om het publiek de voordeelen van het gasverbruik aan te toonen. Het behoeft natuu lijk niet gezegd dat er geen verkoop van de tentoon gestelde artikelen plaats vindt dat wordt geheel aan de installateurs overgelaten. Ten slotte rest ons nog te wijzen op de keurige heldere gas-verlichting h de toon- katners zelf wel ke o ir elect! f c e verlich- ti g niet beho ft d te doen. Mandolineclub „Koning David." Mor gen (Zondag)avond geeft de R. K. mando lineclub ..Koning David" een uitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Er is een mooi programma samengesteld. De muziek zal worden afgewisseld door het optreden varf bekende duettisten. Nieuwe bewaarschool? Op Maandag avond 26 Januari a.s. zal in het vergader- lokaal der Ger. kerk aan de Koediefslaan I een .vergadering worden gehouden met het j doel stappen te doen tot verbetering van 't voorbereidend L. O o.a. door het doen bouwen van een nieuwe bewaarschool voot het zuidelijk deel van Heemstede. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan J. de Vilder, te Velse*-oord, te ver knopen een perceel grond, groot ongeveer 150 M2, aan den Zeeweg tegenover de vocrmr'ge tuchthuisschool, te Velseroord, teger -'en r-"s ven 8 per M2. B. en W. stellen voor, ten behoeve v?n wegverbree-'ing te aanvaarden van F. W. Kocbx, te Driehuis, een strook grond aan den Hegelingcrwcg, ter grootte van on geveer 355 M2 en van mej. J. L. Enschedé, te Santpoort, een. perceel grond groot on geveer 175 M2 ten behoeve van de afron ding van den bocht in den Hagclingerweg tegenover den Biezenweg. - B. en W. stellen voor aan K. Wijker vrijstelling te verleenen van artikel 68, al, 3 der bouw- en woningverordening. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het adres, waarin de N. V. Mij. tot aanneming van bouwwerken „Ken- nemerland", te Velseroord, in beroep komt tegen het besluit van den raad, houdende weigering van een door haar gevraagde ver- gv-rón* tot liet h""Wen van v:cr woningen. In overleg met adressante zullen B. en W. evenwel trachten inzake het maken van een nieuw plan een oMossin* t» vinden, Statuten. De Staatscourant bevat de Sta tuten va nden Zandvcotsc.hcn Kring „Gods dienstig Leven", gevestigd te Zandvoort. Vr. Hoelang dragen de erfgenamen van iemand de aansprakelijkheid van een borg- ste'lin* deteebend door den erflater? Antw. De verbintenissen der borgen gaan over op de erfgenamen, zoo luidt het wets artikel. Wij zeuden bijzonderheden moe'en kennen vcor uw geval om u daarvcor een juist antwoord te kunnen geven- Zoo langzamerhand keert het koele ver stand onder ons Roomsche volk terug. Nu de agitatie van Prof. Veraart gaandeweg als „kouë drukte" wordt aangemerkt en de zekerheid bestaat, dat noch de rentelooze leeningen, noch zijn anti-democratische be- drijfsorgan'.satie eenige kans van verwezen lijking hebben, nu wordt het tijd de volle aandacht te wijden aan het voorstel zelvi van Mgr. Nolens Al aanstonds moet ons de klacht van het hart, dat het Bondsbestuur zoo bitter wei nig heeft gedaan, om zijn voorstel omtrent het verkiezings-program te populariseeren. Welk bestuur van welke organisatie ook zou verzuimd hebben wetende dat een felle oppositie klaar staat, om tal van amende menten in te dienen een behoorlijke toelichting op zijn voorstellen te publicee- reft? Dit verzuim is des te zonderlinger, nu in dit geval de toelichting op het voorstel door Mgr. Nolens zelf in de Tweede Kamei opmagistrale wijze was gegeven. Wij erken nen, dat deze rede in de pers ruime publi citeit heeft gekregen; maar daarmede kan niet worden volstaan: wat in de dagbladpers verschijnt, is voor bet groote publiek zeet I spoedig vergeten. Daarom had het o.i. op den weg van het Bondsbestuur gelegen het ontwerp-program, vergezeld van de toelich- ting van Mgr. Nolens, in brochure-vorm te doen verschijnen. Zeer veel verwarring zou zoodoende voorkomen zijn. Het ergste is echter nu wel achter den rug. Het eenige punt van meeningsverschil kan alleen nog bestaan in het voorstel van het R. K. Werkliedenverbond nopens de so ciale paragraaf. Wij drukken tot goed begrip onder elkaai de beide voorstellen af: Voorstel Mgr. Nolens. Bevordering van zoodanige ontwikkeling door arbeidswetgeving, 'dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsovereen komst in bedrijf en onderneming getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers en werknemers, behoudens goed keuring en toezicht door dc Overheid, bin nen de grenzen doot de wet gesteld; daar- bm wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten, inclusief de moge lijkheid tot bindendverklaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde, voor zoo ver mogelijk, opgedragen aan de samenwer kende organisaties van werkgevers en ar beiders. Voorstel R. K. Werklieden bond. Bevordering van zoodanige ontwikkeling der arbeidswetgeving, dat steeds meer Ou regelingen betreffende de arbeidsovereen komst in bedrijf en onderneming getroffen kuhnen worden door colleges, samentfestela uit vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers, behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. In dezen geest mede wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst in clusief de mogelijkheid tot verbindendver klaring. De uitvoering der sociale! verzekeringen worde voor zoover mogelijk opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werk gevers en arbeiders. Het spreekt van zelf, dat wij groote waar de hechten aan de verlangens van het R. K. Werkliedenverbond en dat wij er hoogen prijs op stellen met dit Verbond tot akkoora te komen. Er is reeds zoo lang en dikwijls zoo heftig over de bedrijfsorganisatie tusschen de R. K. Werkgevers en de R K. Arbeiders gerede twist, dat de mogelijkheid van een hereem- ging ons bijzonder sympathiek zou zijn. Wij gelooven, dat de actie van St.MichaSi en de houding door het R. K. Werklieden verbond daartegen aangenomen, ertoe moet bijdragen om elkander op beVredigénde wijze icrug te vinden Vooreerst zien wij, dat het R. K. Werkl. Verbond de zinsnede over de organisatie der sociale verzekeringen zonder amende ment van Mgr. Nolens overneemt en dat ook de wettelijke regeling der Collectieve Ar beidsovereenkomst gelijkelijk door Mgr. No- lens en het Werkliedenverbond wordt ge wenscht. Het eenige punt dat verschil kan opleve ren bestaat hierin, dat het R. K. Werkl. Verb, in tegenstelling met het voorstel-No- lens dc ontwikkeling der arbeiders-wetge ving en in verband daarmede de regelingen betreffende de arbeidsovereenkomst in be drijf en onderneming steeds meer getroffen wil zicndcor colleges, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de sociale organisatie». De vet gedrukte woorden „door colleges i enz.", komen in het plan-Nolens niet voor, O.i. volkomen terecht, omdat in dit verkie- zingsprogram niet vooruit geloopen mai; worden op een bepaalden vorm, waarin de zoo sympathieke en door ons volkomen ge- deelde gedachte van het zich-zelfbesturend bedrijfsleven zal moeten worden gekleed. i Het R. K. Werkl. Verbond spreekt al da- j delijk van colleges en schijnt daarbij voorai te derken aan een dusdanige wijziging der Arbei 1swet, waardoor het ambtelijk en uni form karakter aan die wet wordt ontnomen en de arbeidsduur geregeld zal worden be- drijfsgewijs door in het bedrijf zelf gevormde lichamen. N In andere hoedanigheid dan van bestuurs lid van het Werkliedenverbond beeft de heer Kuiper in de vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenig'ngen in den Rijks kieskring Utrecht, volgens het verslag in de Maasbode van Zondag 18 Januari, als volgx het amendement waarover het hier gaat ver dedigd: „Bij punt 6 komen mede in behandeling de bekende aanvullingen en verduidelijkin gen, voorgesteld door het R. K. Werklie denverbond. Het bestuur ontraadt deze amendemen ten, daar door anderen er een zekere keuze van stelsel uit gelezen kan worden. De heer Kuiper zet uiteen, dat de bedoe ling is de bemoeiing van Rijksorganen in zake de verhouding tusschen werkgevers en werknemers te vervangen door de bemoeiing van de belanghebbende groepen. De heer Bruna wijst er op, dat hierom trent nog te veel verschil van gevoelen be staat. waarop de heer Kuiper repliceert, dat het een katholiek beginsel is, dat de Overheid zich moet terugtrekken uit hare bemoeiing inzake uitvoering der Arbeids wetgeving. Als de Overheid zich terugtrekt, dan moeten er organen komen, welke hare taak overnemen en welker bevoegdheid na tuurlijk in de wet vastgelegd moet worden. Spr. nu is van oordcel dat deze bemoeiingen dan moeten worden overgedragen in handen van de belanghebbenden zelve. Een en an der is los van den vorm van bedrijfs-orga- nisatie, los van die punten, waarover geen eenstemmigheid bestaat. De heer Smulders: En los ook van die interpretatie, welke anderen er aan geven, in casu de R K. Werkgeversvereniging. De Voorzitter deelt nog mede, dat de toe lichting van den heer Kulper's besluurs te genstand minder sterk maakt, doch uiterste voorzichtigheid met Mgr. Nolens gewenschi acht, waarna de amendementen-Utrecht worden aanvaard met 62 tegen 37 stemmen. Nu zijn wtj het terstond volkomen met den he r Kuiper eens, dat het een katholiek beginsel la, dat de Overheid zich moet te rugtrekken uit hare bemoeiing inrake uit voering der Arbeidswetgeving. Dat is O» grondgedachte, die alles beheerscht. Over het beginsel zijn wij bet dus eens. Het gaat dus nog slechts over bijkomstig heden en nevenzaken en als zoodanig noe men wij ook „den vorm", waarin de auto nomie van het bedrijfsleven zich zal moeter» openbaren. Laat ons nu bij ons pogen om tusschen den heer Kuiper en ons een brug te bouwen scherp onderscheiden tusschen de diverse terreinen, waarop dc Overheid zich met hex bedrijfsleven dient in te laten Een zeer voornaam punt is en blijft daar bij de regeling der arbeidsvoorwaarden in engeren zin t. w. het loon, het loonstelsel, het loonbedrag, de arbeidsduur, de uitbeta ling van verzuimde uren, het ontslag, de proeftijd, enz. enz. Dat alles werd voor dat de Arbeidswet werd ingevoerd tus schen werkgevers en werknemers conïrac- tneel geregeld en naar onze meening kau deze wijze van handelen niet vervangen worden door een andere, waarbij al die za ken door een bedrijfsraad en een verorde ning zouden worden opgelegd. In oAze bro chure „De Maatschappijvorm" hebben wij uitvoerig uiteengezet, waarom de contrac- tueele vorm gehandhaafd moet blijven. Naast dit belangrijk complex van onder werpen, betrekking hebbende op regelingen nopens arbeidsvoorwaarden in bedrijf en onderneming, staat een reeks andere, waar bij de cop.tractueele verhouding hetzij uit de natuur der verhouding, hetzij uit de Wet, niet mogelijk is, althans op den achtergrond komt te staan. Wij kunnen ons b.v. de uitvoering der so ciale verzekeringen voor zoover deze niet tot onderdeel van het arbeidscontract ge maakt kunnen worden niet denken zon der allerlei colleges, die een permanent ka-' rakter moeten hebben. Komt de zoo ge- wenschte regeling van het Rijkskinderfonds tot stand, dan ligt het voor de hand, dat de uitvoering daarvan zal worden opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkgevers en werknemers. Deze samen werking laat zich wederom niet anders den ken dan in een permanent college. De Hooge Raad van Arbeid met zijn be langrijken werkkring berust wederom niet op een contract, maar op de gedachte van permanentie. Bij den Ned. Werkloosheids- raad, de Rijkscommissie voor Werkverrui ming den Spoorwegraad, de Commissie voor de Exportcredieten, de Commissie ter uit voering van het Werkloosheidsbesluit enï. staat de zaak niet anders Men hoede zich echter voor simplisme en voor overdrijving en ga telkens weer met zichzelven te rade, welke vorm (de contrac- tueele dan wel de commissoriale) in een be paald geval de meest doelmatige is. Hier kan geen theoretische voorkeur de beslis sing geven: de practijk diene als gids. Door het feit, dat het R. K. Werklieden verbond de collectieve arbeidsovereen komst in tegenstelling met Prof, Veraart als een goed middel om de arbeidsvoor waarden in engeren zin te regelen, heeft gehandhaafd, mogen wij afleiden, dat ook de R. Kl arbeidersbeweging beide vormen ter uitvoering van een zelfde gedachte naast elkaar bestaanbaar acht: n.l. de contractu- eele en de commissoriale. Welnu, wanneer dit zoo is, dan heeft het R. K. Werkliedenverbond zijn denkbeelden o, i. onjuist geformuleerd door op het voorstel van Mgr., Nolens een amendement in te dienen, waardoor deze paragraaf van het verkiezings-program als volgt zou ko men te luiden: „Bevordering van zoodanige ontwikke ling der arbeidswetgeving, dat steeds meet de regelen betreffende de arbeidsovereen komst in bedrijf en onderneming getrol- fen kunnen worden door colleges, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de oi- ganisaties van werkgevers en werkne mers, behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen der wet gesteld." In deze diusu'e hebben vftj twee woer den vet doen drukkeftt atbcit)scveyé'crtï komst" en ...colleges". Weitiii, na hefgccTi wij hierboven opmerkten over he.t scherpe onderscheid, dat in acht genomen moet worden tusschen: de doelmatigheid van den conlractueelen vorm en den commissorialen vorm in het een of in het andere geval, zat het duidelijk zijn, dat wij tegen het amende- ment van het R. K. Werkliedenverbond twee bezwaren hebben Vooreerst gaat het amendement o.i. ten onrechte uit van de gedachte, dat in de toe komst altijd en overal ter bereiking van de autonomie van het bedrijfsleven de commis- soriaic vorm moet worden gekozen, en ver- volgens lijdt dit amendement aan inneliijke tegenspraak dor regelingen betreffende de arbeidsovereenkomst te laten treffen dooi colleges. Om dit laatste punt het eerste te behande- j len, merken wij op, dat een „arbeidsover- j eenkomst", zöoals het woord zelf zegt, een „overeenkomst", een „contract" is: een be- grip, dat in zichzelf strijdt met de gedachte, die nu eenmaal in het woord college vastge- I legd is. Een college neemt een besluit, brengt een advies uit, stelt e enverordening vast, legt een boete op, enz., de wilsuiting van een college kan nooit een „arbeidsover eenkomst" genoemd worden: bij een over eenkomst blijven er twee partijen zelfstan dig optreden, bij een college zijn de partijen verdwenen, om plaats te maken voor een nieuwe eenheid, waarin de afzonderlijke groepen zijn ondergegaan. Ons eerste bezwaar is nog van ernstiger aard, omdat het ingediende amendement voor goed voor alle voorkomende gevallen de ontwikkeling der arbeidswetgeving wil vast- Artfath Tobacco CoLtd.. Londen hechten aan wettelijk erkende colleges. Men sluit dus de contractueel tot stand ge komen verhoudingen uit en belandt daardoor regelrecht in de ijle sfeer van het stelsel- Veraart. De verwarring stijgt echter ten top, door dat ondanks dit amendement, dat een mo nopolie scheppen wil voor de commissoriale uitvoering der arbeidswetgeving, de uit bouw der collectieve arbeids-overeenkomsi door het R. K. Werkliedenverbond wordt gehandhaafd! Hoe valt een en ander met elkaar te rijmen? Nu zegt de heer Kuiper en ook de Maas bode en de Nieuwe Haarlemmer: Zoo wordt het niet bedoeldl Wij nemen daar dankbaar en belangstel lend nota van; maar. moeten dan toch de vrij heid nemen, om op te merken, dat het amendement dan weinig gelukkig geredi geerd is. Men begrijpe ons goed: wij willen absoluut in de toekomst niet uitsluiten, dat in voor komende gevallen een onderwerp, dat de belangen van werkgevers en arbeiders ge lijkelijk raakt, door een commissie blijvend wordt behandeld; maar wij kunnen van den anderen kant geen genoegen nemen met een formuleering, die zooals zij thans luidt een beletsel vormt, om een of ander on derwerp contractueel te regelen. Een voorbeeld zal dit verduidelijken. Wan neer het mogelijk zou zijn art. 28 sub 7 der Arbeidswet zou uit te breiden dat niet alleen een verschuiving maar ook een verruiming der arbeidsuren toegelaten zou zijn, dan zou „deze regeling betreffende de arbeidsover eenkomst, zoowel in bedrijf als in onderner ming" naar onze wijze van zien, het meest doelmatig contractueel vastgesteld kunnen worden. In dit geval verwachten wij van een commissie of coilege geen enkel resv' taat. V/ij achten het juist een groote verdien ste van de redactie, door Mgr. Nolens ont worpen, dat zij ruimte laat voor beide vor men: de contractueele zoowel als de com missoriale. Daarom dan ook lijkt het ons onjuist, wanneer het R K. Werkliedenverbond zij het ook geheel ter goeder trouw en met dc beste bedoeling zijn amendement aan prijst als ware-het een simpele „verduide lijking" van hetgeen er eigenlijk al stond. I Ten overvloede verwijzen wij naar de toe lichting, die Mgr Nolens zelf in do Tweede Kamer op dit "programpunt heeft gegeven waaruit overduidelijk blijkt, dat de ieidei der R. K. Kamerfractie den contractueelen vorm zeer uitdrukkelijk voorop heeft gezet. Mgr. Nolens sprak op 19 November 1.1. in het Parlement als zijn meening uit: „De grondslag van deze verhouding (n.l die van werkgever tot arbeider K.) is nog steeds en zal voorloopig nog wel blijven, die van het individueele arbeidscontract." Wij hebben ernstig getracht het amende- merit vari het RJC Werkliedenverbond zoo te lezen, dat deze gedachte van Mgr. No- lens daarin zou terug te vinden zijn. Wij zijn daar niet in geslaagd; integendeel. Daarom Hebben wij Mgr. Nolens zeil nog eens ovei dit programpunt gesproken en wij konden tot ons genoegen vaststellen, dat alleen de oorspronkelijke redactie naar het oordeel van den ontwerper* zelf zijn opinie juist en volkomen weergaf. Dit moge voor het Bondsbestuur een af doende reden zijn, om het ontwerp zonder eenige „verduidelijking," „wijziging," „ver betering" of „aanvulling" te aanvaarden. De heer Kuiper moge dan in de vergade ring van den Utrechtschen Kieskring hog zoo uitdrukkelijk verklaren, dat het amen dement los staat van den vorm van bedrijfs organisatie en los van, die punten, waarovei geen eenstemmigheid bestaat, hij houde hel ons ten goede, dat de formuleering van het amendement alle ruimte laat voor misver stand en erger. Laten daarom de R. K arbeiders- en werkgeversorganisaties zoo verstandig zijn' de voorzichtige redactie van Mgr. Nolens bij het Bondsbestuur aan te bevelen, KORTENHORST. Wij hebben dr Kortenhcrst gaarne gele genheid willen geven rijn meening uiteer, te zetten. Wij verwijzen echter ook naar" de Sociale Kroniek in dit nummer, waar onzt medewerker A. J L. belangrijke mededee- lingen doet voor diezelfde sociale paragraat, Ons eigen oordeel schorten wij op, tot wij de uiteenzetting van het Werkliedenvcibona bestudeerd hebben. REDACTIE N. H. CT EASBEGRIJF ivJ»"ii-' i- ,'ti /-V- Uw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2