Brandstoffen 13 Ir H Oil i A (rralU BRIEVEN UIT ROME. Kwaliteit, Maat en Gewicht SUNRISE De Hanzebank. Het Autobusverkeer. Groote brand in de Haarlemmermeer. Maandag 26 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15951 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Oude Romeinsche gebruiken. voor Telefoon 13749 - 26247. Agenda 27 Januari De Bruselsche Bank-affaire. Z. Em. Aloysius Barlassina, Patriarch van Jeruzalem bracht een bezoek aan Haarlem. - Hierboven Z. Em. Rechts van hem de Hoogwaardige Abt Raphael Molitor, gemijterd abt der Benedictijnen van Coesfeld (bij Emme rik); links van hem de Hoog Eerw. Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Het Bezoek van den Patriarch van Jerusalem. De jubileerende Jan Kunis temidden van talrijke familieleden en kennissen. $k *'- A i jj^j mk Jff ff 1 b jk lii Mil Het bezoek van Z. Em. Aloysius Barlassina aan het klein Seminarie „Hageveld" te Heemstede. De zonsverduistering van Zaterdag. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling ƒ3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cenfs per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 cb per regel op de la Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f3000.- Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen X 7KH Mi een ongeval met i OCA geschiktheid tot werken; I /«JU," doodelijken afloop. T XuU." bij verlies van een iiand, een voet of een oog; X JAC bij verlies van een X CA I IkV,duim of wijsvinger; T üv.a bij een breuk van f40- bij verlies v *n een been of arm; andere ving er Het feest van den H. Antonius Abt was een der feesten dat te Rome met groot uiter lijk vertoon gevierd werd. Gelijk men weet is de H. Abt Antonius de patroon der brand- wachts en de groote beschermer der huis dieren, vooral van de trekdieren die den mensch helpen zijn dagelijksch brood te ver diener, "^of zijn stand en staat bijbehooren. Nu nog viert de brandwacht te Rome feest op den Sint Antoniusdag, en de brandwachts van het Vaticaan versieren dien dag hunne kazerne, begeven zich in groot uniform en gezamenlijk naar de H. Mis, en illumineeren des avonds den ingang van hunne kazerne in het Vaticaan, terwijl de Prefekt der Apos tolische Paleizen hen een maaltijd aanbiedt. Maar eeuwen lang heeft Rome op het feest van den H. Abt Antonius een schouwspel gezien waarop de Romeinen opvolgers of afstammelingen van de Romeinen, die vroe ger revolutie maakten onder de kreet van „panem et circenses" (brood en spelen) zoo verzot waren. Op den heuvel Esquilinus, een der zeven waarop Rome gebouwd is, verhief zich een kerkje, toegewijd aan den H. Antonius Abt. Het was gebouwd op de grondvesten van een ouden tempel, toegewijd aan de godin der jacht Diana, en bestond sedert den H. Paus Simplicius van het jaar 467. Kardinaal Ca- pocci deed het in 1191 herbouwen en stichtte daar een gasthuis voor degenen die door het vuur gewond waren. In deze kerk kwamen aldegenen die paarden of andere trekdieren, muilezels, ezels, ossen, hadden om ze te laten zegenen tegen ongelukken en ziekte. Aan de deur der kerk werden na de zegening de dieren behangen met de medaille van den Heilige en nu nog ziet men in de Romeinsche campagna dikwerf de paarden, muilezels en ossen, dragende op den kop de gewijde medaille van den H. Abt Antonius. In den loop der eeuwen werd deze inzegening der paarden en trekdieren een grootsche revue of parade van alle mooie spannen van Rome. De paarden, om naar de kerk van den H. Antonius gebracht te worden ter zegening, werden allerfraaist opgetuigd en gespannen voor de mooiste koets die de eigenaar bezat. Tot 1870 was de 17de Januari aldus een groot feest voor de Romeinen. Alle groote heeren, graven en prinsen van Rome, zonden hunne koetsiers met de paarden, naar de Sint Antoniuskerk. De vier, zes en zelfs tienspannen van de Romeinsche edelen en patriciërs waren steeds voor het Romeinsche volk iets wat hen op straat riep, en onder het volk werden weddenschappen aangegaan welke koetsier 't fraaist zijn paarden zou mennen, in de Corso, de hoofdstraat van maakten altijd grooten opgang onder het Romeinsche volk, men verwachtte ze met de grootste belangstelling en verwekten de grootste fierheid onder de Romeinen. De koetsier van den Prins, een zekere Ragazzino, mende geheel alleen de zesspannen, acht of tien, en meermalen het veertienspin van den Prins. Alsdan verzamelde zich voor de prinselijke stallen een groote menigte volks om Ragazzino uit te zien rijden, hetgeen, gezien de nauwe straten van Rome, een kunst- rijderswerk was. Als Ragazzino in groote draf den stal uitreed en de talrijke leidsels in zijn hand zoo goed wist te besturen dat het veertienspan zonder 't minste haperen de straat inreed en met een prachtigen draai op den Corso kwam, brachten de Romeinen luide toejuichingen aan den bekwamen koetsier. Bij zijn terugkomst was het weer een ander schouwspel om Ragazzino den stal te zien binnenrijden in de nauwe s r ;at, hetgeen steeds geschiedde in gestrekten draf. Als de prinselijke koetsier dan zijn paarden aan de stalknechts had overgegeven, kwam hij naar buiten en werd door het juichende volk op de handen gedragen, gelijk weleer de paardenmenners en de zwaardvechters van het oude Rome. Op den dag van Sint Antonius kwamen zoo alle paarden te voorschijn uit de stallen en de Romeinsche prinsen kochten dikwerf in het buitenland de mooiste paarden om ze met' Sint Antoniusfeest aan de Romeinen te kunnen toonen. De bedelbroeders brachten hunne ezels, waarop ze uit schooien gingen. Eigenaardig was op dien dag het défilé van de Pauselijke postboden of postiljons. Ze waren in gala-uniform, gekleed met liooge kaplaarzen, witte gemslederen broek, groen wambuis met rood omgeslagen kraag en om den arm een roode band met het Pauselijk wapen. Op het hoofd droegen ze een breedeu en hoogen hoed, van zwart yilt. Van de Piazza Nicosia waar de poststallen gelegen waren, kwamen ze langs eenige straten naar de „oude post" waar ze achtereen met hun vier spannen 't paleis van prins Massimo binnen reden en onder luid hoorngeblaas het binnen plein omtrokken. Vandaar begaven zij zich met hun spannen naar de woning van Mon seigneur Pauselijk Schatmeester, waar een défilé werd gehouden onder hoornspel. Ondertusschen had de Prins-Postmeester zich bij den stoet gevoegd in een break met zes paarden bespannen a la flèche. De Prins droeg in de hand een groote versierde kaars die hij ging offeren in de kerk van den H. Antonius. Gedurende het octaaf van den feestdag bracht het Pauselijk leger een bezoek politie bekend, dat Bridée, na zijn ontvluch ting uit Bonn via Antwerpen naar Londen was vertrokken. Ook was de politie er vol komen van op de hoogte ondanks het feit, dat Bridée zich zeer voorzichtig toonde in welke buurten hij zich te Londen op hield. Bridée stond voortdurend in corres pondentie met zijn vrienden te Keulen, Dus- seldorp en Bonn. Dank zij de ijverige na sporingen van de politie konden aan de Engelsche politie de gegevens worden ver strekt, welke thans tot de arrestatie van Bridée hebben geleid. De Justitie te Amsterdam zal spoedig de uitlevering van den gesnapten Directeur van de Brusselsche Bank vragen. uitvoerig vermeld. De minister van justitie wendde zicli tot zijn collega in Duitschland en een inspecteur, van het gevangeniswe zen pluisde het schandaal uit. Het resul- Rome, en de andere straten waar, na de zege- aan kerk van den H. Antonius. Daar waren nine. flP rtofiloofrlon Tip Tc qrrlintilpti i ning, de spannen defileerden. De Kardinalen zonden hunne koetsen ,met de prachtige Zwarte paarden, dikwijls twee-, maar meestal vierspannen. De rijke handelaars van de stad of de grondbezitters van de campagna kwamen persoonlijk met hun breaks, bespan nen met de mooiste paarden van hunne hoe ven. Maar de meeste belangstelling was altijd voor de Pauselijke spannen die een ge heele stoet uitmaakten, en vooruit bespraken de Romeinen welke versiersels de Pauselijke koetsiers aan hunne paarden zouden geven. De pauselijke trein bestond uit de groote galakoets, nu nog in het Vaticaan zichtbaar, bespannen met zes paarden, opgetooid met de tuigen, aan den Paus geschonken door een sultan van Turkije, een zekere Moham med, en vol edelgesteenten, welke later door valsche steenen werden vervangen. Achter de galakoets kwam de witte muilezel des Pausen, versierd met pluimen en getooid met het Pauselijk zadel, aan de hand geleid door een Pauselijk palfrenier in rood damast pak. Daarna kwamen de verschillende rijtuigen van het Vaticaan, met gesloten gordijntjes als teeken dat ze ledig waren, en getrokken door de prachtige paarden van het Vaticaan. Volgden de koetsen der Kardinalen en van de Prelaten die men di fiocco noemt dit zijn degenen, die hun woning in het Vaticaan hebben. De spannen van den Prins vgtn Piombino de kanonniers met hunne bespanhen stukken, de gendarmen te paard, de officieren der Zwitsersche wacht en vooral de prachtige paarden, heerlijk opgetuigd of geharnast, van de Pauselijke edelwacht. Zondag onder het octaaf begaf zich het regiment der Pau selijke dragonders ter bedevaart voor hunne paarden. Voorop reed tusschen den kolonel en den luitenant-kolonel een onderofficier, dragend een prachtig versierde kaars. Voor dé kerk van den H. Antonius schaarde zich het regiment en na het spelen der Paushymne, trad de rector der kerk naar.buiten en zegende de paarden onder oorverdoovend bazuin geschal. Gelijk bijna alle oude gebruiken is ook dit bijna verdwenen. Na '70 moest de kerk van den H. Antonius plaats maken voor nieuwe verkeerswegen en werd afgebroken. Het gasthuis voor de gewonden door het vuur werd veranderd en verbouwd in een kazerne die nu nog die van den H. Antonius heet. Op 't oogenblik worden op 17 Januari de paarden gezegend bij de kerk van den H. Eusebius. Ettelijke dieren worden nog daar zonder uiterlijk vertoon gebracht door hun bezitters, boerenmenschen brengen nog eeni ge muilezels en ezels om ze te doen zegenen, opdat hen niets gedurende het jaar overkome. Dat is al wat er overbleef van het mooie, oude gebruik. CIVIS ROMANUS. Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur Knipcursus 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 P. A. C. kwart over 8 Vriendschap zij ons Doel 8 uur. R.-K. Kring Jaarlijksche Tweede Algem. Vergadering half 9 uur. Statenzaal WA uur Prinsenhof Najaarszitting der Provinciale Staten. St. Josephs Gezellenvereeniging Uitvoe- Ing. Arbeidsbemiddelingsbureau va». Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken I Dondetdag van 89K uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK van 26K en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van h<ïf 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, ófes middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopesd van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 u*r en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver<-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Luxor-Theater. 8 uur, Bioscoopvoorstellingen Surséance van betaling aangevraagd. Men meldt ons uit Den Haag; De Haarlemsche Hanzebank heeft bij de Rechtbank te 's Gravenhage, die de faillis sementsaanvrage van die bank in behande ling heeft, een verzoek tof surséance van betaling ingediend. Bridée te Londen gearresteerd. De Amsterdamsche politie is er in ge slaagd den directeur van de Brusselsche B^ik, P. J. Bridée, die 7 October van het vorig jaar uit de gevangenis te Bonn, waar hii in afwachting van zijn uitlevering, op zoo aangename wijze verblijf hield, ont vluchtte, wederom te doen aanhouden. De aanhouding geschiedde, blijkens een te Amsterdam ontvangen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Londen, in de Engelsche hoofdstad. Het was bij de Elders in dit blad berichten wij, dat de voortvluchtige directeur van de Brusselsche Bank, Briedee, Vrijdag te Londen is aan gehouden. Omtrent deze arrestatie verneemt de „Tel." nog de volgende bijzonderheden: Zelden is er tusschen de politie er, een vluchteling, die zich aan haar arm had we ten te onttrekken, zulk een spel van list en sluwheid gespeeld als tusschen inspecteur Stolp van het bureau Stadhouderskade en Briédee, directeur van de Brusselsche Bank Om dat aan te toonen, zullen wij in het kort de voorgeschiedenis nog eens vermel den. In het vorig jaar achtte de substituut officier van justitie, mr. dr. Van Heynsber- gen, naar aanleiding van tal van gegevens, het moment gekomen, om een huiszoeking te doen in het kantoor van de Brusselsche Bank, dat gevestigd was in de Beursstraat achter de Koopmansbeurs. Toen de justitie en de politie daar verschenen, bleek, dat de beide directeuren, Briedee en De Jong, lucht hadden gekregen, dat er iets niet in den haak was en dat zij met een auto op de vlucht waren geslagen. De inbeslag genomen papieren vulden den transportauto van de politie geheel en uit deze papieren bleek, dat het vermoeden van oplichting en verduistering van effecten juist was. In dien tijd hebben we uitvoerig verhaald op welke sphandelijke wijze boe ren in Noord-Brabant en Zeeland de dupe van Briedee-De Jong en hun handlangers waren geworden. Men maakte deze een- voudigen van geest hun goede effecten af handig en gaf hun daarvoor in de plaats waardelooze panieren van de Brusselsche Bank, van de Danube Oil Company en van onderzoeken ingesteld, die uitgingen van re Spreng te Apeldoorn. Zoowel wat he treft de oplichting en verduistering zelf, als wat aangaat de vlucht, zijn zeer u'tgebreide onderzoeken ingesteld, die uitgingen van den commissaris van het bureau Stadhou derskade, den heer De Jong en van den in specteur Stolp. Deze laatste zette de vluchtelingen na en na een zeer fgrillige, kronkelige en sensatio- neele reis, waaruit de sluwheid van de beide compagnons niet eenmaal, maar tien tallen keeren bleek, kor hij het tweetal in Bonn laten a*resteeren. Deze arrestatie ge schiedde onder een groote volksverzame ling en was het begin van het veelbespro ken gevangenissschandaal in de geboorte plaats van Beethoven. Het tweetal zat nog geen veertien dagen in de gevangenis aldaar op de uitlevering te wachten of de directeur kreeg van de Am sterdamsche politie een seintje, dat er po gingen zouden worden gedaan om hen te laten ontsnappen. Later kwam een zelfde waarschuwing van de justitie. Desniette genstaande wist Briedee, na ongeveer het geheele gevangenispersoneel te hebben omgekocht het veege lijf met een vlucht te bergen. Welke festijnen er in de gevange nis aldaar plaats hadden, hebben we al taat was, dat de directeur van de gevan genis te Bonn, benevens zes gevangenisbe waarders op staanden voet ontslagen wer den. De volgende ieiten bleken met betrek king tot de vlucht: Briedee wiens vrien den als 't ware de gevangenis omzwermden klaagde over ongesteldheid en wist van zijn vriend den directeur gedaan te krij gen, dat hij zich in een ziekenverpleging mocht laten onderzoeken. Hem werd een bewaker medegegeven en met dezen man is Briedee in een café gaan zitten. Er werd veel gedronken en het slot was, dat de ge vangenbewaarder een brief voor den di recteur van de Brusselsche Bank naar het postkantoor ging brengen. In dien tus- schentijd stapte Briedee in een gereed staande auto en vertrok naar zooals later bleek Antwerpen. Hier nam hij passage naar Harwich en per trein trok hij verder naar Londer. Briedee kon op z'n vingers natellen, dat de Amsterdamsche politie hem tot het laatste zou achtervolgen, Daarom paste hij een handige truc toe, ten einde commissa ris De Jong cn inspecteur Stolp op een dwaalspoor te brengen. Geen brief schreef hij, of hij deed dezen in een dubbel cou vert. De brieven gingen beurtelings naar handlangers in Parijs, Antwerpen, Keulen, Dusseldorp en andere steden, die den eigenlijken brief in het tweede couvert naar een geheim adres in Amsterdam door stuurden. De bedoeling was de politie al hier te suggereeren, dat hij zich nog op bet vaste land bevond. Ook de inhoud van de brieven moest tot deze suggestie leiden. Doch de politie wist beter. Bij stukjes en beetjes werd de knoop verder ontward en zelfs de verblijfplaats in Londen werd bekend. Hiermede wist zij meer darf de verschillende bekenden van Briedee, die absoluut in het duister tast ten. Ook het codeadres in Londen bleef geen geheim. Een en ander was oorzaak, dat vanwege het bureau Stadhouderskade Scotland Yard op de hoogte gesteld werd. De arrestatie Van den gewieksten vluchte ling was elk oogenblik te wachten en he- termorgen werd zij een feit. Eenige detec tives maakten zich van hem meester en brachten hem over naar het Centraalbu- reau van Scotland Yard. De autoriteiten verwachten, dat de uit levering vlottet zal gaan dan bij Bonn het geval was, terwijl de ontsnappingskansen te Londen heel wat geringer zijn, dan In Duitschland. De Jong, zijn compagnon, bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewaring te Amsterdam, Was de milüoenenzwendel een bekend feit, minder bekend was de belangstel ling van het publiek was inmiddels sterk geluwd dat ook een civiel proces tegen de beide directeuren loopt. Geruimen tijd geleden hebben mr. Herman Keyzer en de deskundige Selter, optredende namens de gedupeerde slachtoffers van de Brussel sche Bank, beslag gelegd op den inhoud van eenige safes in bankgebouwen hier ter stede. Ér werd ongeveer twee ton ge vonden. De gevorderde schadevergoeding bedraagt een ton. Ook het rooken van reizigers tijdens den rit verboden. Meer voorzichtigheid bij het oversteken van onbewaakte overwegen. De raad van de gemeente Haarlemmer meer heeft in zijn laatstgehouden vergadering besloten om de bepalingen van de politie verordening aan te vullen met de door den Commissaris der Koningin in zijn circulaire van 4 October 1924 aangegeven artikelen. Echter werden bovendien nog deze be palingen opgenomen Het is aan reizigers, die gebruik makafc van een motorrijtuig, bestemd voor het ver voer van reizigers onverschillig of dit mo torrijtuig is een openbaar middel van ver voer in den zin der wet van 23 April 1880 (staatsblad nummer 67) of niet verboden. 1. In het motorrijtuig te rooken. 2. Tijdens het vervoer alcoholhoudende drank te gebruiken. Het is aan bestuurders van motorrijtui gen, bestemd voor het vervoer van reizigers, verboden over een onbewaakte overweg van een spoorwegmaatschappij te rijden, al vorens hun motorrijtuig op een afstand van minstens vijf meter van dezen overweg ge durende minstens vier seconden te hebben stilgezet en zich persoonlijk te hebben over tuigd dat er geen gevaar is om dezen overweg met hun motorrijtuig over te steken. Deze laatste bepaling werd sterk verde digd door den heer Borst, die mededeelde dat hij bij zijn laatste bezoek aan Noord- Amerika de goede werking van zulk een voor schrift had kunnen gadeslaan. Zaterdagmorgen omstreeks half zeven ontstond brand in de boerderij van den landbouwer G. Roos aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep. De arbeiders,die in de schuur aan het werk waren hoorden geknetter, maar dachten dat het buiten hagelde. Spoedig daarna zagen zij echter vlammen opstijgen, zoodat in allerijl alarm werd gemaakt. Waarschijnlijk tengevolge van een bran dende lamp is de zolder gaan doorbranden. Binnen enkele minuten was de groote tas (lanUboüwschuur) één groote vuurzee. Met groote moeite konden 29 koeien en 18 paar den naar buiten worden gejaagd. De handbrandspuit uit Nieuw-Vennep Barometerstand v.m. 9 uur: 782. Stilstand, Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v. n 26 Januari. Hoogste Barometerstand 786.3 m. M. te Saerna. Laagste Barometerstand 764.2 m. M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Januari. Zwakke tot matigen oostelijken tot zuid oostelijken wind; nevelig tot balfbewolkt of betrokken; waarschijnlijk droog weer; des nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst; overdag dooi. zij heel den dag geweest was. Er kwam geen verduistering. De donkere dag heeft ons gefopt. En al de opgerakelde kennis over het rechter-onder- quadrant van de zon, over totaliteitszone en dergelijke kon weer worden opgeborgen in het hersenhoekje, waar het blijft rusten, tot dat een nieuw hemelverschijnsel de cosmo- grafen èn de leeken bezig zal houden. De patriarch van Jerusalem, Zijne Zalig heid Mgr. L. Barlassina, arriveerde Zater dagavond te Haarlem. Z.Em. werd aan het station verwelkomd door den HoogEerw. heer Plebaan en kapelaan Bosch. De pa triarch celebreerde Zaterdagavond in de Kathedraal een Maria-Lof. Zondagmorgen droeg Z. Z. de H. Mis op van 9 uur, met as sistentie van de WelEerw. heeren Nieuwen - huis en Jacobs. was weldra ter plaatse en kon het voorhuis nog redden, alsmede een steenen schuur, waarin een groote partij karwij was opgebor gen. De motorbrandspuit uit Hoofddorp ver scheen spoedig daarna, welke echter zich moest beperken tot het nathouden van boven genoemde schuur, hetgeen buitengewone moeilijkheden met zich bracht, omdat er ron dom de boerderij haast geen water aanwezig was, vanwege het lage polderpeil. Door de brand is veel verloren gegaan, omdat het geheele gewas van het vorig jaar nog niet was afgedorscht. Een in de schuur staande auto werd ook door de vlammen vernield. Verzekering dekt de schade. Van de zonsverduistering, welke Zater dag plaats vond, heeft men hier niet veel kunnen bemerken. De zon vertoonde zich den geheelen dag niet en alleen aan het vroeger donker worden op den middag bemerkte men, dat er verduistering plaats vond. In Nederland begon de verduistering te 3 u. 16 m. Amsterdamsche tijd in een punt van de zon, 120 gr. gelegen van het hoogste punt der zon (dus in het rechter-onderqua- drat). De grootste phase werd bereikt te 4 u. 20 m., toen ongeveer 8/10 der zon was bedekt. Daar de zon enkele minuten na half vijf onderging, zouden we haar dus als een smalle sikkel hebben zien verdwijnen, als de zon geschenen had. Maar, de weersgesteldheid werkte helaas niet mee en zoo bleef het natuurverschijnsel voor ons oog verborgen. De Zaterdag zette treurig in voor een dag, gewijd aan zonsverduistering. Het regende. En niets belet meer, de zon te laten lachen enverduisteren, dan regen. Om tien uur stroomde het hemelwater, om elf uur drupte het, om twaalf was het droog. En droog blééf het. Het werd zelfs Zacht. Maar de onontbeerlijke zon kwam geen oogenblik om een hoekje gluren, en toen het kwart over drie was, de officieele aanvangstijd dus van de verduistering, toen bleef de atmosfeer even grauw qn vlak, als Na de H. Mis hield de patriarch een korte toespraak in het Fransch, waarin Mgr. sprak naar aanleiding van de woorden van het Evangelie van dezen Zondag: „Voorwaar, Ik zeg u, een zóó groot geloof heb Ik in Israël niet gevonden." De patriarch sprak zijn ontroering uit over het warme geloofs leven, dat hier gevonden wordt. Denkend aan het groote getal geloovigep, dat de kerken vult en hun vurig geloof: „Wanneer ik dat vergelijk met wat ik zie in Palestina, het land, waar onze Zaligmaker geleefd heeft en gestorven is. dan breekt mij hei hart!" aldus de prelaat. Z.Em. wekte op tox voortgaan op dezen goeden weg, opdat v.ij allen tezamen eens mogen binnentrekken het hemelsch Jeruzalem, het doel van ons aller pelgrimstocht. Zondagavond werd onder groote belang stelling, een Pontificaal Lof gecelebreerd door den Patriarch, met assistentie o.a. van den ZeerEerw. heer pastoor Hafkenscheidt, van de Zilk en pastoor Borsboom van Noordwijk. Het zangkoor voerde o.m. uit het „Coeles- tis Urbs Jerusalem" van Alph. Diepenbrock. Zondagmiddag te ongeveer 12 uur brachl van Haarlem en om 4 uur een bezoek aan het Seminarie „Hageveld," vergezeld van deken L. A. A. M. Westerwoudt, den Hoogwaardigen abt Raphaël Molitor, gemij terd abt, van de Benedictijner-abdij te Coes feld, (Duitschland) en pastoor Nieuwenhuys en kapelaans der St. Bavo-Parochie. De studenten, 350 in getal, stonden met de professoren in rijen opgesteld vóór den hoofdingang. De patriarch trok zegenend langs de rijen, en bracht eerst een hezoelt aan de kapel, waar eenigen tijd werd ge beden. Na een intieme ontvangst door de professoren, trokken allen naar de recreatie, zaal, waar de „Schola Cantorum" van het seminarie het „Sacerdos et Pontifex" uit voerde en het „Coelestis Urbs Jerusalem" zong. Dit laatste, nog dienzelfden dag door prol. v. d. Wiel gecomponeerd en ingestudeerd, werd op schitterende wijze uitgevoerd. Daarna hield een student der „Rhetorica" een toespraak in 't Fransch, waarin hij den eerbied der studenten vertolkte voor den persoon van den patriarch, bisschop van Je rusalem, plaats aan iederen christen dier baar. Daarop antwoordde Z.Em. en dankte voor de ontvangen eerbewijzen, vooral voor de fijngevoelde attentie van den zang „Coe lestis Urbs Jerusalem." Hij verzocht de ge beden der studenten, vooral omdat de toe stand op het oogenblik, wat de Katholieken betreft, zoo moeilijk is in Palestina. Hij hoopte, dat als het gevoeglijk kan, zich ook

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1