Uit het Roomsche voetbalkamp. BIJ EEN EERSTE LUSTRUM. In den romer van, ons 2de Jaar had ons I R, K, Sportvereenïgïng De R.-K. V. V. Geel Wit, wier eerste elftal (hierboven) hei kampioen schap behaalde der 2e klasse D van den D. H. V. B., bestaat binnenkort vijf jaar R. K. V. Z.Geel Wit. De Gee!-Wit- ter Paauw in actie tegen de „Zwaiu- wen"-voorhoede. R. K. V. Zwaluwen bij een 5-jarig bestaan. H. F. C.—Z. F. C. Eén der ïi. F. C.- spelers plaatst den bal voor het doel. R. K. V. V.Santpoort. Aardie moment uit den wedstrijd R. C. H.D. F. C. Bij een hoekschop „hangen" drie spelers aan den paal. „Roelfsema gaat vliegen"; Santpoort IID. S. S. I 2—0. D. H. V. B. R.K.V.V. „Victrix." LisseBeverwijk II 31. H. F. C.Z. F. C. 22. Een aardige kiek van één der valpartijen. Santpoort IH. B. C. II 22. R. C. H.—D. F. C. 6—1. De R. C. H.-er van Dam gaat den uitloopenden Dordtschen doelman pas'seeren. De schietwedstrijden van het Landstormkorps „Kennemerland" te Scho ten. Knielend, van l.n.r. de schutters Saeys, van Riet en den Baas. R.-K. S. V. „Vitesse." Castricum. Haarlemsche Voetbalhond. Hillisien IIHoofddorp I 02 De Schermwedstrüden bij Brassine. De heeren Speyer en Harthoorn elftal deelgenomen aan de seriewedstri;den -ptjr. yrT I /~\WT Dl A /~"V DAVC van R. K. A. V. uit Amsterdam, waarna zij »"t< I uLLUW-oLAUv DUI3 in de tweede afdeeling. den tweeden prijs hadden gewonnen. Beter nog had ons 3e elftal in de seriewedstrijden van de Zilk, Meer dan ooit leven wij de laatsie maan den in een periode van voetbaljubilea en telkens wanneer één der bij den D. H. V. B. aangesloten clubs haar eerste lustrum her denkt wordt dit feit slechts door een kort verslag der feestelijkheden de aan dacht op zoo n jubileerende vereeniging ge vestigd. Toch kan er een enkele maal aanleiding rijn om, naast de verslagen der festiviteiten, ook een weinig meer dan gewone aandacht te schenken speciaal aan die vereenigingen die, hetzij door hare traditie, hetzij door hare bijzondere positie in de voetbalgemeenschap, of anderszins, de bijzondere aandacht op zich hebben gevestigd. Dit nu is het geval met de Haarlemsche R.-K. V. V. „Geel Wit" welke 1 Mei 1920 werd opgericht en dus over drie maanden vijf jaar bestaat. Hoewel wij alzoo nog niet kunnen spreken van een lustrum zullen wij thans reeds iets vertellen omtrent Geel Wit's bestaan meer speciaal in,verbant! met het feit, dat het eerste elftal, (hetwelk hier boven is afgebeeld) voor eenige weken het kampioenschap behaalde der tweede klasse D van den D. H. V. B. Zooals geeegd, werd Geel Wit 1 Mei 1920 geboren, of liever: herboren, want enkele jare voor den oorlog bestond er ook al een voetbalclub die den naam droeg van Geel Wit en wier voorzitter, de alom bekende heer C. A. P. Dammers, in 1920 een groote rol speelde bij de oprichting der R.-K. voet balbeweging. Geel Wit van vóór den oorlog, was de eerste R.-K. voetbalvereeniging in het Haar lemsche Diocees en bevatte slechts léden van het St. Bavo patronaat. Wegens absen tie van meerdere Roomsche clubs, moest „Geel Wit" haar troost zoeken in het spelen van wedstrijden tegen neutrale vereenigin gen en sloot zich derhalve aan bij den H. V. B. In dezen bond deed Geel Wit zich ken nen als een tegenstander waarmee rekening diende gehouden te worden en haar sportieve successen waren dan ook zeer groot. De fiere Roomsche club stierf echter een te vroegtijdigen dood grootendeels te wijten aan te geringe belangstelling van het katho lieke publiek en hoe kan het anders aan financiëele moeilijkheden. Hierbij moeten wij even opmerken dat op het oo^enhlik enkele leden van het oude Geel Wit tot de beste voetballers van den N. V. B. behooren. In April van het jaar 1920, toen clubs als Geel Zwart, P.-K V. Z., Westen, S. D. S e.a. nog kort het levenslicht aanschouwden kwam bij de jongens van het St. Bavo patro naat het voornemen op, wederom een voet balclub te stichten welk voornemen tenslotte op 1 Mei ten uitvoer werd gebracht. Als voorzitter fungeerde de heer Dammers, ter wijl J. v. d. Aardweg, L. Strik, J. v. d. Sluis en P. Koster resp. als secretaris, penning meester en commissarissen zitting in het be- Bt"ur hadden. De animo onder de leden was geweldig. Reeds den eersten zomer werd er avond aan avond achter het bruine monster gehold, zoodat toen in September het R.-K. Sport park werd geopend het eerste elftal van Geel Wit de meest gevreesde ploeg was on der de jongens ploegen. De openingswed strijd van het Sportpark ging tegen S. D. S. dat met 31 geklopt werd. Het eerste competitieseizoen van den D. H. V. B. kwamen de „kleine" Geel Wit ters uit in de 4e klasse, de laagste afdeeling, en behaalde het kampioenschap met de vol gende cijfers: 14 12 1 1 81—19 25 Wij zullen niet een heele beschrijving ge ven van de gebeurtenissen in de overige ja ren. Dit alleen zij voldoende: Twee jaar verbleef Geel Wit in de derde klasse, werd in het seizoen 192324 tweede klasser, in welke laatste afdeeling zij een uitstekend figuur sloeg en slechts door minder gunstige omstandigheden zich het kampioenschap zag ontgaan. In deze drie jaren deden lief en leed zich gevoelen. Een groot succes boekte Geel Wit met een door haar opgevoerd tooneelstuk getiteld: „Hiep, Hiep, Hé! voor de R. K. V." Doch ook van tegenslag bleef Geel Wit niet verschoond. Aan het begin van het vier de jaar moest zi' den voortreffelijken steun missen van haar eminenten voorzitter, den heer Dammers, woens werkzaamheden hem elders riepen. Het vertrek van den heer Dammers scheen Dammers een onmogelijkheid was en alle teekmen wezen er reeds op dat Geel Wit haar langsten tijd achter den rug had. M iar als de nood het hoogst is, is de red ding nabij. Het nieuwe bestuur onder leiding van den wakkeren hr. J. Boot, stelde alles in het werk om zijn vereeniging wederom tot het peil te brengen waarop zij behoorde en hoewel de toestand aan het begin van dit seizoen zeer critiek was, (o.a. verlieten eeni ge der beste krachten hun club) hebben Boot c.s. van Geel Wit een club gemaakt, die niet alleen wat spel betreft zich met de sterkste clubs kan meten, maar welke tevens een der best georganiseerde katholieke vereeni gingen van den D. H. V. B. is. Het seizoen zette slecht in. De eerste wedstrijd werd met 43 van E. M. S. verloren, doch na dien wisten Kamer en zijn mannetjes alle wedstrijden te winnen waardoor het kampioenschap der 2e klasse D hun eel werd. De cijfers waren met die van E. M. S.: Geel Wit 8 7 0 1 35—6 14 E. M. S. 8 7 0 1 36—11 14 Het heeft dus wel gespannen. Iedereen zal nu ongetwijfeld overtuigd zijn dat aan Geel Wit eens extra de aandacht moet worden geschonken. Om van, laten wij maar zeggen school jongens het in een tijdsverloop van slechts vijf jaar te brengen to* eerste klasser D. H. V. B. is een prestatie die in de annalen van de R.-K. Sportbeweging als een der voor naamste moet worden aangeteekend. Daarom Geel Wit, nogmaalso nze hartelijke gelukwenschen. Laten wij dit artikel besluiten met de hoop uit te spreken dat U, Geel Wit steeds op den ingeslagen weg zult voortgaan en in de komende jaren toone dat gij zijt een sportie ve, maar vóór alles een Roomsche vereeni ging, waarop voetbalminnend Haarlem met trotsch kan weerzien. Lang e Geel Wit! P. K. Wij zijn thans het 5e jaar van ons bestaan ingegaan, en dit geeft mij aanleiding tot het schrijven van dit verslag. Onwillekeurig gaan wij met onze gedachten terug, naar den tijd nu ruim vijf jaar geleden, naar hen, die gedreven door een gevoel van innerlijke R.K. organisatorische kracht besloten, om in ons, ik mag zeggen, Vaderhuis de St. Jozefs Gezellen Vereeniging een voetbal vereeniging op te ricfaten. Hoe werd die mededeeling toen ontvan gen? Och. helaas, met een licht schouder ophalen. Immers wij allen waren nog veel te veel doordrongen van de economische kracht, welke er uitging van den N. V. B. dus de neutrale voetbalbeweging, wat wist men toen af, van onze thans zop krachtige R.K. sportbeweging! Haast niets! Maar ze ker zijn ze vooruit gegaan. Langzaam maar zeker 'is de Zwaluw opgeklommen in het 2e jaar van haar bestaan, en had destijds 3 elftallen in den D. H. V. B. spelen welke in de hoogste tot in de laagste afdeeling waren vertegenwoordigd Weliswaar heeft geen hunner het kampioenschap kunnen be voor de Geel Witters een onoverkomelijk reiken, doch niettegenstaande hebben zij er.ies en 'angz .am maar zeker kwijnde de goede plaatsen op de ranglijsten ingenomen eens zoo bloeiende vereeniging weg. Pessi- waarvan het derde elftal op de tweede misten beweerden al dat Geel Wit zonder1 plaats stond. beslag gelegd op den eersten prijs door de finale van Geel Wit I te winnen met 42. Nog verschillende medailles zijn er inder tijd gewonnen, doch te veel om het in de tails neer te schrijven. Houd moed in tegenspoed!! Dit was het wachtwoord in het 3e jaar van ons bestaan. Want dit is het jaar ge weest waar de „kopstukken* onzer Veree niging het clubleven vaarwel zegden en waarmede een aantal leden onzer vereeni ging de club ontrouw werden. Aangezien er in "het 3de jaar een groote achteruitgang bemerkte, was dit eenigszins verklaarbaar. Op de 1ste plaats is onze onvergetelijke Adviseud Pater Caminada O. F ,M. ons gaan verlaten, om in Delft z'n zegen rijk werk voort te zetten. Ja „onvergetelij ke" zoo schreef ik neer, omdat z'n toen „open" plaats, moeilijk door een ander aan te vullen was. ?4aar helaas, niet alleen onze Adviseur, maar ook toen alom beken de „Lange Piet", welke werkkracht wij nog ten zeerste waardeeren, is heengegaan. Doch niet alleen op moreel doch zoowel op financieel gebied heeft toen onze Ver eeniging te kampen gehad De uitslag wijst er wel op, uit een ver slag der jaarvergadering destijds, waarin wordt medegedeeld, dat 40 pet. der leden Secretaris: H. van Turnhout, Emmaplein 38, Haarlem. Uitslagen van Zondag zijn: T. Y. B. B. I—S. J. C. I: 2—1. T. Y. B. B. comb—T. Y. B. B. IV: 3—6 D. S. S. 3—T. Y. B. B. V: niet door ge gaan. Alliance 4T. Y. B. B. VI: 21. Het eerste elftal heeft gisteren goed werk verricht door S. J. C. met 21 naar huis te sturen. De Boys hebben hard gewerkt. Jammer was het alleen, dat het terrein nog al glad was. Enfin, twee puntjes zijn weer binnen. We zijn op den goeden weg. Moed houden. Yellows! Verder speelde een Geel-Zwarte comb, tegen het 4de elftal. Dat met de junioren niet te spotten is, bewezen zij wel door een sprekende overwinning. Het vierde speelde een fraaien wedstrijd; de Comb, was echter met de gedachte bezield „van we komen er wel." Van Honschoten c. s. heb ben zich kranig gweerd. Het vijfde elftal moest op het laatste mo ment hooren, dat de wedstrijd nipt door ging. De „mannen" van Van Zanten mogen dus een weekje wachten. Op het Lyceum-terrein kregen „Barend en zijn vrienden" met 21 slaag. Dat werd niet verwacht. Hebben jullie soms aan één overwinning genoeg? Breng toch ook nog eens wat puntjes mee naar huis. Een der geelzwarten heeft gisteren een paar verkeerde voetbalschoenen meegeno men. Laat degene, die ze meegenomen heeft even bij mij brengen, dan zal voor de ver dere expeditie worden gezorgd. „PIM". Secr. Kerkpad 10, Santpoort Offcieele mededeelingen A. s. Woensdagavond 30 Januari 1925, vergadering in café Rozenstein van den heer door werkeloosheid niet in staat waren bun van den Berg Aanvang 8 uur Convocaties financieele verplichtingen te voldoen. i volgen Begrijpelijk ging ook het ledenaantal j vestigen de aandacht bijzonder op steeds meer achteruit, doch niettegenstaan- dez? vergadering, daar de heer Smits, voor de de toestand had de Vereeniging n°S zifter van 't District voornemens is, de steeds 3 elftallen spelende in den D. H. V. B. Het eerste elftal nam aan het einde van 't seizoen de 4e plaats in hare afdeeling in, voorwaar een mooi succes. Ook in het 4de levensjaar kwam tegen spoed ons plagen, op de allereerste plaats moest onze „Henk" v. d. Drift wegens uit- stedighcid de vereeniging verlaten Als me deoprichter van Zwaluwen is de Vereeni ging greoten dank aan hem verschuldigd. Vlak voor de competitie ging door een la ter opgeloste kwestie, welke in strijd was tegen het reglement van de St. Joz. Gez. Ver., de toen voornoemde voorzitter de club verlaten, om door een andere R.K. Vereeniging opgenomen te worden en met hem gingen verschillende leden mede. Niettegenstaande het harde werken van 't Bestuur, zagen ze zich genoodzaakt in het belang der Vereeniging, het 2e elftal terug te trekken uit de competitie, en wel omdat de kas het niet toeliet, om voor 2 elftallen haar gelden aan te zuiveren. En hierna is de Propaganda rijkelijk be loond, want niet met 3, maar zelfs met 4 elftallen is Zwaluwen haar 5de levensjaar ingegaan, waarvan de medewerking van Pater Verhaar onze Adviseur, zeker niet vreemd <s Thans met de viering van ons 5-jarig be staan ziin wij midden in de comoetitie der D. H. V. B. en een iedere Zwaluw spant z'n pezen, om met z'n medespelers na het einde van 'n spannenden strijd, de victorie uit te roepen. Ons 2e elftal heeft haar klasse tot nog toe schitterend door'oopen en heeft pas één keer geflatteerd verloren, welnu spelers cle Loterij-Medaille uit te reiken, gevolgd door een rede de Roomsche sport betreffende, dus allen opkomen hoor! Uitslagen Zondag 25 Januari '25: Santpoort IID. S. S. I: 20 Sanpoort IH. B. C. 2: 22. F. L. B 2Santpoort 3. Programma 1 Februari '25: Beverwijk 2Santpoort I, 2 uur. H. B. S. 3—Santpoort 3. Santpoort 4, volgens District-programma. De Medaille-kast komt bij den heer Böhm te hangen. Op een keurig terrein en prachtig weer, neemt deze wedstrijd, onder leiding van den heer Medand, een aanVang. D. S. S. is er het eerst in. Keurig gaat 't op Santp. veste aan, doch zij weten van 't rare schutteren in de S. achterhoede geen gebruik te maken. Wanneer de elfde man in het veld verschijnt, wegen de partijen ge lijk tegen elkaar op. Rust: 00. Direct na de thee, valt Santpoort 2 vinnig aan Doordat eenige wijziging in die voor hoede is aangebracht, de linkerwing is zeer actief, een van die aanvallen besluit Wes terman met 'een fiks schot, welke keurig door Kraakman gestopt wordt. Hij kan ech ter niet wegwerken en een Santpoorter is er als de kippen bij en scoort onder twee D. S. S.ers hun beenen door, 10. Als de bal bij Smit Sr. belandt, laat bij Uitslagen van Zondag j.l. Leiden IIVictrix I, 34. Victrix IIR. C. O. I, 02. Victrix III—V. V. F. II, 4*-l. Olicieel nieuws. Dinsdag 27 Jan. 79 uur in het Si. Jac. Godshuis, plaatsbespreken voor den aanst. Feestavond Woensdag 28 Jan. 1925. Feestavond voor leden en donateurs. Vrijdag 30 Jan. 1925. Algemeene leden vergadering. Belangrijke agenda! Ih een forschen wedstrijd heeft Lisse re vanche genomen over de in Beverwijk ge- op zich. E. S, V. trapt af en is den eersten tijd bijna voortdurend in den aanval. Een falen van P Res is oorzaak, dat E. S. V. II de leiding kan nemen. De verdediging van Vitesse zet zich schrap en weet stand te houden. Rust 1—01 Vitesse krijgt den jvind in 't voordeel Vijf minuten na de hervat ting is de stand reeds gelijk. Wanneer een tweede doelpunt door Vitesse is gemaakt, appelleert de grensrechter van E. S. V.. Om allen schijn van partijdlg-zjjn te vermij den, verklaart de scheidsrechter dit doel punt ongeldig. Nu ziin onze jongens het meest in den aanvat Vóór 't E. S. V.-döel zijn zij echter erg ongelukkig. De lat voor komt vele doelpunten. Einde brengt eén puntenverdeeling 11. kans op het kampioenschap is groot; ga een goed geplaatst schot Kraakman ten i tweede male vlsschen, 20. Het einde bracht een 20-overwinning voor Santpoort 2. zoo voort en weet yan géén wijken, opdat jullie dit jaar de kroon op het werk mogen zetten. Het 3e elftal is pas eenige maanden in de competitie ingedeeld en blijkt nog wat schuchter te zijn en knippert nog een beetje met zijn oogen, waarvan hun tegenstanders eenigszins profiteeren, totdat ook zij aan gevuurd door het voorbeeld der hoogere (Onder protest van H B. C.) Onder leiding van Pirovano is deze wed- strijd gespeeld. Veel moots is er echter niet elftallen hun Zwaluwvleugels zullen uitslaan vert°ond, wc kunnen dan ook kort zijn. om als het ware hunne tegenstanders per plex te doen staan! En dan ons vierde of junioren-elftal wel ke dit jaar voor het eerst uit het Zwriu- wennest zijn gevlogen, verrichten als pas- geoefeDde schitterende prestaties in hunne afdeeling. Voor hen is reeds het fundament gelegd. En als een droom staat het ons oudere leden voor den geest dat zij eens worden de toekomst en opbloei van onze Vereeniging. Na aan het einde te zijn van het kort overzicht in de afgeloopen jaren, zou ik in m'n plicht te kort komen alvorens geen dank gebracht te hebben aan onzen Praeses en Adv. Pater Verhaar O.F.M., alsmede aan het hoofdbestuur der St. Jozef Gez. Ver. welke ons steeds bereidwillig terzijde heeft gestaan. Alsmede aan het Hoofdbestuur van den D.H.V.B. en de heeren der Sooripark- commissie en verder do 7-sie-vr gen voor hunne samenwerking en tevens hopende nog zeer lang met de ons zoo d.:. r- baar geworden Voetbalvereeniging Zwalu wen te mogen voortwerken. Ook de R.K. Pers voor welke medewerking wij veel dank verschuldigd zijn. Voor de rust lukte bij H. B. C. veel en bij Santpoort niets, zoodat de rust met 10 voor H. B. C. ingaat Direct na rust heeft S. een mooie kans, doch Rings kan niet. voldoende schieten, zoodat de bal rakelings langs den paal vliegt. Heer S. span', zich geducht in, en dringt H B. C. op haar Helft terug, doch dat wordt noodlottig, bij een corner op 't H. B. C.-doel, belandt de bal bij Draayer, die met een vliegende vaart op Nelis aangaat, Heijnen tracht nog af te hou den, doch als een slang kronkelt Draayer zich om hem heen en geeft Nelis geen schijn van kans, 02. 't Wordt van nu af een ware doelbekogeüng, doch de jonge Kobus weert zich zeer verdienstelijk en weet tot 5 minuten stand te houden. Dan maakt Pee- perkoorn corner; deze goed genomen komt via van Staveren, bij Hoogzaad, welke kei hard inschiet, 12. H. B. C. doet nog eenige vlugge aanvallen, welke bijnt succes heb ben. Dan plaatst Meinders keurig, naar de vrijstaand, Hoogzaad, welke prachtig voor zet, de bal belandt via Rings bij van Rijn, welke de partijen op gelijken voet brengt Direct denken we dien zelfden speler nog leden nederlaag. Scheidsrechter Haverkorn had de leiding en die was goed. Zeer spoe dig na bet begin neemt Lisse de leiding, doch Beverwijk II maakte vijf minuten la ter gelijk. Lisse voert den stand voor de rust tot 31 op door toedoen van hun mid- voor. Na de rust gaat het spel gelijk op. Het spel is forsch maar niet direct unfair, wel zitten de Lisser's beter op den bal dan de Wijkers en het spel der gastheeren is meer berekend, doch doelpunten blijven uit. Einde komt met een verdiende over winning der gastheeren. Zondag 25 Januari E. S V. IIVitesse lïï, 1—1. Vitesse IH had het pad, hetwelk naar de nederlaag voerde, verlaten Tegen A. D. O. IV werd 18 Januari in een uit-wedstrijd een puntenverdeeling bevochten en nu werd weer in een uit-wedstrijd één puntje ver overd op E S. V II. Scheidsrechter Th. Bruins ontbrak op het appèl. Met goedvin den van beide partijen van den beer P. Bakker, bestuurslid van Vitesse, de leiding De thuisclub verschijnt met 4 invallers tegenover een volledig Hoofddorp. Spoedig moet de scheidsrechter al waarschuwend optreden waj al geen best begin is. Er wordt forsch gespeeld en het blijkt dat Hoofddorp meer lichaamskracht heeft, dan Hillinen. Als er een kwartier gespeeld is, moet Hillinen's keeper visschen. 10. Voor Hoofddorp. Door een misverstand in de achterhoede der gastheeren komt de tweede goal. De back laat den bal loopen voor den keeper, maar deze blijft in z'n doel en het is weinig moeite voor sen inloopcnde Hoofddorper om te scoren. Veel vrije trappen worden er uitgedeeld en spoedig is het rusten. Na de thee houdt de Hoofddorpkeeper zijn doel op schifterende wijze schoon. Scheidrechter Besse moet de teugels strak houden. Kans op kans wordt gemist en als dan de scheidsrechter inrukken blaast, is het 20 voor de bezoekers. Besse leidde dezer wedstrijd goed, Ook mijne mede-bestuursleden dankend eens. ie zien scoren, doch zijn schot gaat voor de aangename en dikwijls moeilijke taak, abmede voor de goede samenwerking de afgeloooen iaren er schende dat het u nog lang gegeven moge zijn, te mog^n werken voor onze voetba! vereen:4ing .,7wabiwen". F. v. DUIVENBODEN, Haarlem. rakelings langs. Onder groote spanning komt 't einde, van dezen door beide clubs slecht bespeelden wedstrijd. De sch-idsrechter had een gemakkelijken middag H. B C 11 protesteerde 'egen het door Sartpoort rtemaakte tweede doelpunt, we gens buitenspel. Dus afwach!en. Volgende week Beverwijk 2 rust, dat zal spannen, daar beide ploegen niets voor elkaar onderdoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8