ANK Dinsdag 27 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15952 Au,abonré's j.-«raffs*- f 3qoo.. JSSSSS Stttó, f 750.- SS&SJ?. f 250.* STOTJS 1125.- Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad t40 - Roemloos einde? De nieuwe R.-K. Kerk te Heemstede. De'oude parochie Heemstede hersteld. U behoeft Uw bezit niet met gevaar van Uw leven te verdedigen als het in de loket-kluis van de Spaarne-Bank ligt. Üw fondsenbezit kan bovendien door de Spaarne-Bank geadmi nistreerd worden Veiliger en voordeeliger voor U. Inlichtingen ten kantore der Bank. De succesvolle bemiddeling van Prof. Aengenent. Het eere-doctoraat aan de Koningin. De ZeerEerw. Heer G. van Niekerk, pastoor te Schermerhorn, werd benoemd tot pastoor te Overveen. Agenda 28 Januari Vogelalbum. Een gouden Bruids .aar. Den 4dèn Fébr. hopen de heer A. H. Heijmans en mej. E. H. Roucourt te Schoten, den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. De jubilaresse is 72 j. en de jubilaris 77 jaar, waarvan hij 55 jaar bij één patroon is werkzaam geweest en nu al 12 jaar een welver diend pensioen geniet, zoodat het hun aan niets ontbreekt. „Kindervoeding." Kalender 1925. Haarl. Kegelbond. Hinderwet. Eigenaars en houders van paarden. Vergunning Drankwet. Een gek geval. Gevonden dieren en voorwerpen. De Haarlemsche taxi's. Jubileum. GOUDEN MUNT UIT DEN SPAAN» SCHEN TIJD GEVONDEN. Provinciale Staten van Noord- Holland. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Een oordeel over Peltenburg- Andriessen. Bekroningen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.a en Agentschappen: Pes week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. r Advertentiën 35 cents pet regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat* sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. tegen ongeva"en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies van een JL Cfl duim of wijsvinger; OU." bij een breuk van been of arm bij verlies v an een Verlegenheid is geen journalistieke eigen schap en zeker ook niet een der onze. Toch willen wij eerlijk bekennen na 't ontvangen van het communiqué omtrent de bemiddeling van prof. Aengenent Vrijdagmorgen j.l„ ver legen te hebben gezeten. Wij zijn zoo ge woon de gebeurtenissen op binnenlandsch politiek gebied dagelijks met onze lezers te bespreken; zoo ook hebben wij de actie van „St. Michaël' op den voet gevolgd. Maar voor het bedoelde communiqué van Vrijdag konden wij geen woorden vinden: het toe juichen, zooals verschillende onzer collega's deden, waagden wij niet, omdat wij daar- voor geen voldoende reden vonden; het af keuren, zoopls sommigen deden, wilden wij evenmin, alles te zamen wel voornamelijk rierom omdat wij de uiteenzetting niet be grepen, de draagwijdte der voorgestelde op lossing in de /gegeven bewoordingen niet konden overzien. Daarom redeneerden wij aldus: laat ons E-en dagje wachten, de tijd zal raad schaffen! Wij hebben het al zoo vaak meegemaakt, dat er groote en gewichtige conferenties werden gehouden, aan het einde waarvan een teleurstellend of nietszeggend, of wel raadselachtig communiqué werd uitgegeven. Dat was dan de officieele verklaring; Maar rendom de gesloten deuren der conferentie- raai hadden dagen lang knappe journalisten rondgezworven en de conferenciers waren nog niet goed en wel thuis of uit officieuse bton vernamen wij tot in de puntjes wat -r verhandeld en besproken was. We be- ttoeven slechts te herinneren aan de confe renties te Parijs en Londen; we behoeven slechts de namen te noemen van Clemenceau, Briand en Llovd George, om onze bedoeling duidelijk te maken. Wat in de groote poli tiek gebeurt, kan in de kleine ook geschie den. En daarom wachtten wij geduldig op een nadere verklaring, desnoods op een on bescheidenheid. Maar vast stond voor'ons, dat het communiqué het verhandelde in de compromisvergadering niet weergaf. Hoe immers staan de zaken? Er was een Verbond „St. Michaël",dat naar veler meening op onorganisatorische wijze de R.-K. Staatspartij wilde hervormen. De oude partij was niet democratisch genoeg; hoe zij moest zijn, werd ons in een concept-program van „St. Michaël" meegedeeld. Het Bonds bestuur zei: dat gaat niet, maar, wij kunnen praten. Er werden twee commissies be noemd: één uit het Bondsbestuur, één uit „St. Michaël en.... de zaak liep naar men weet, vast Op het oogenblik, dat de scheuring dreigde, kwam prof. Aengenent met bet gelukkig initiatief om te trachten een samengaan van St. Michaël met en in de R.K. Staatspartij weer mogelijk te ma ken. Wij voor ons hadden vertrouwen op een goeden afloop, maar stelden ons dat toch ongeveer in dezen vorm voor, dat aan de scherp omlijnde eischen van St. Michaël eenerzijds zoo ver mogelijk zou worden te gemoet gekomen, anderzijds van het hoofd bestuur van „St. Michaël" de verklaring zou worden ontlokt dat de tot nog tot ge volgde methode van studieclubs ontoelaat baar moet worden geacht en strijdig met de eenheid der partij. En welke is nu de uitkomst? Er wordt ons meegedeeld: men is tot overeenstemming gekomen op dezen grondslag, dat wanneer in de R.K. Staats partij jaarlijks een tweedaagsch congres wordt ingevoerd, dan geeft „St. Michaël" zijn actie op Daar hebben wij een oogenblik, neen, daar hebben wij enkele dagen voor stil ge staan, afwachtend, of uit de geheime ver gaderingen wat meer zou uitlekken. Het eenige, wat wij te vleten zijn geko men, is een uiteenzetting in de Residentie bode van Zaterdagavond, waaraan wij waarde hechten, omdat een lid der redac tie in het hoofdbestuur van „St. Michaël" zitting heeft. In bedoeld stukje wordt de vraag gesteld: wanneer en hoe zal „St. Mi chaël overbodig zijn? Daarop volgt het antwoord: „We hebben dienaangaande eens geïnfor meerd en we meenen daarop als volgt te kunnen antwoordqn: Als de Bondsvergade ring de reorganisatie goed gezind is en de samenstelling een*r commissie, die de kwestie spoedig zal bestudeeren en uitwer- ken, wordt toegezegd, is St. Michaël con- tent en beschouwt het Verbond de zaak afgedaan, zoodat de actie wordt stopgezet. „Natuurlijk kan dat niet opgevat worden als een aansporing om dan maar verder te zeggen: ziezoo, we zijn nu van St Michaël af, we kunnen nu onzen gang gaan bij de candidaatstelling. Zoo het dien kant zou op gaan, zullen de Michaëlisten zich wel her inneren, dat zij, evenals elk kiezer, het recht hebben, zich bij de candidaatstelling te ver weren. wat hun uiteraard gemakkelijk zal vallen, nu hun organisatie althans gedeelte lijk gereed is." Ook hieruit spreekt dus niets anders dan de wensch: schep een centraal lichaam, waarin de politieke meeningsverschillen tus schen de Katholieken beter dan tot nu toe besproken kunnen worden en „St. Michaël" heeft geen reden van bestaan meer. Of wij met dit resultaat dan niet tevreden rijn; of wij de zoo onverwacht snel herwon nen eenheid dan niet van harte toejuichen? Natuurlijk; drie dubbel en dwars! Maar het moet ons toch van het hart, dat voor de nu gevraagde oplossing het land toch niet op stelten had behoeven te worden gezet! Of wel, prof. Aengenent is zulk een uitgelezen ciiplomaat gebleken, dat hij de ontwapenaars, de mannen der dadelijk af te dwingen pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en der rentelooze leeningen zóó prachtig onder den hoed der nieuw te vormen centrale eenheid wist te vangen, dat zij ten slotte al hun verzet staakten; óf wel de heeren Veraart e.s. hebben mede onder den drang der Ka tholieke publieke opinie het roekelooze van hun oorspronkelijken opzet ingezien en ge ven zich ter wille der eenheidsgedachte ge wonnen. Wat er van zij, het resultaat loven- wij graag, maar dat het hiertoe langs den thans gevolgden weg moest komen, blijven wij be treuren. Wat thans wordt voorgesteld is in den een of anderen vorm herhaaldelijk be pleit, De heer Wittert van Hoogland heeft reeds een paar jaar om een Roomsch par lement in de Staatspartij gevraagd. Mr. Bo- mans heeft eens als reorganisatie een groe ten partijraad gepropageerd, die er niet zoo j keel veel anders uitzag dan wat thans in groote lijnen is ontworpen. In „De Tijd" her- inneren wij ons een paar jaar geleden eens een scherp artikel tegen de toen pas gehou den Bondsvergadering gelezen te hebben, aan het slot waarvan ook al om een iaarlijksch politiek congres werd gevraagd, waarop werkelijk tot uiting zou komen, wat er in de partij leeft. En wij zelf hebben verschillende malen nu zeer onlangs nog critiek geoefend op de manier, waarop het Bondsbestuur de zaken tot nog toe heeft leten loopen en dringend tot een reorgani satie aangespoord. Dat „St. Michaël" ten slotte ook hiermee tevreden is, het verheugt ons van harte. Maar nogmaals; heeft prof. Veraart daarvoor eenige jaren zijn politieke studieclubs moeten voorbereiden, was daar voor die felle actie van de laatste maanden noedig? Wanneer b.v. in de R.-K. Kiesver- eeniging van 's Gravenhage een stevige, wel doordachte propaganda voor een reorgani satic der R.-K. Staatspartij, als nu wordt voorgesteld, was gevoerd, het proces ware nu reeds -en dan zonder bloedige broeder twisten, voltrokken. Of wij nu zoover gaan als „Het Volk", dat in een hoofdartikel van gisterenavond aan „St. Michaël" den ezelstrap nageeft en van het „roemloos einde" der1 Michaëlbeweging spreekt? Neen, integendeel. Al keuren wij dé wijze af, waarop men ten slotte tot dit resultaat is gekomen, het einde is geenszins roemloos en wanneer na een jarenlange Sturm- und Drangperiode eindelijk in het po litieke Centrale orgaan de synthese gevon den wordt, dan is er reden tot groote dank baarheid. Niet enkel de R.-K. Staatspartij immers heeft over stormen en noodweer te klagen. Wanneer bij ons de lucht nu al be gint op te klaren, kan men blij zijn, ook zender dat men den storm looft. Over de practische uitvoering van 'het compromis van prof Aengenent hopen wij in een volgend artikel nog iets te zeggen. De Kroon. - Gr. Markt Politie Studie Debat ring en Propagandaclub Haarlem en Omstreken Mr. J. F. Hoeffelmanneer De Dief, zijn ge woonten en gebruiken 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK' van 2-6/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "sn 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle .verkdagen van v.m Zooals bekend zal zijn, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier cenigen tijd geleden aan den Zeereerw. Heer Pastoor P. J. Nieuwenhuis opdracht gegeven tot stichting en bouw eener nieuwe R. K. kerk te Heemstede. Omtrent de slichting dezer nieuwe kerk vernemen wij thans, dat de keuze is geval len op het Zuidelijk deel der gemeente. En BüKj Bijeenkomst van het Hoofdbestuur. Woensdag a.s. komt het Bondsbestuur te half twee in 't Jaarbeursgebouw te Utrecht bijeen ter bespreking van het resultaat, dat de besprekingen van prof. Aengenent met het hoofdbestuur van „St. Michaël" hebben opgeleverd. Het ligt in het voornemen, dat de Konin gin, Prins Hendrik, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana, den 9en Februari ter ge legenheid van de uitreiking van het eere- dcctoraat aan de Koningin, dien dag 's mid dags ongeveer half 2 per auto aan den Haagweg te Leiden zullen aankomen, waar burgemeester jhr. de Gijselaar de Konink lijke Familie aan de grens der gemeente zal opwachten. Vervolgens wordt naar de Pie terskerk gereden, waar de plechtigheid zal plaats hebben. Na afloop hiervan ligt het in het voornemen der Koninklijke Familie een musea van oudheden te bezoeken, waar na de vorstelijke personen zich naar het Academisch gebouw zullen begeven, waar in de senaatskamer vanwege den academi- schen senaat een officieele ontvangst plaats heeft. Nadat de plechtigheid in het academisch gebouw zal zijn geëindigd, keert de Konink lijke Familie rechtstreeks naar de residentie terug. 1 1 1 I Sociëteit St. Bavo. Prop. Vrouwenbond 8.15 uur Pluimveevereeniging 8 uur District vergadering Vrouwen bond 3 uur Bestuur Volksbond half 8 uur Bestuur Post half 9 uur Eerbied in Godshuis 8 uur Le denvergadering Bouwyakbond half 9 uur. Stadsschouwburg. Het Ned. Tooneel Heyermans Schakels 8 uur. St. Jozeigezellenvereeniging. G. en W. Ellen Russe «ver de Parsifal Sage 8. uur 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaa en aitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79, uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tei 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's yer-enigirg Jansstraat - Aanvragen om versterk endt middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitg;?. nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) biermede zal tevens de oude parochie van Heemstede weder worden hersteld, waarvan de kerk reeds gesticht was in het jaar van het H. Mirakel te Amsterdam, in 1345. Deze kerk had op verzoek van den Heer van Heemstede en bij bede van de weduwe van graaf Willem IV van den aartsbisschop van Utrecht parochiale rechten verkregen, bij schrijven, gedateerd Maandag na Palm-Zon- dag van^ het jaar Onzes Heeren 1347,- De parochie werd gesteld onder bescher ming van de Allerheiligste Maagd, met den titel: „Sancta Maria assumpta" (Maria He melvaart). Wel merkwaardig, dat deze kerk reeds dien titel, ofschoon nog niet tot dog ma verheven droeg. De kerk werd verwoest door de Spaansche troepen bij het beleg van Haarlem in het jaar 1573, en zij bleef in ruïne liggen tot na de Hervorming, Op 12 April 1622 is tusschen de oude muren door een protestantsch dominé de eerste „haghepreek" gehouden. Een half jaar later werd de ruïne afgebroken en ter zelfder plaatse de nu nog bestaande pro- testantsche kerk gebouwd. Deze kerk werd in 1624 als protestantsche kerk in gebruik genomen en nu juist drie honderd jaar na dit feit, in 1924 gaf Z. D. H. de Bisschop opdracht tot stichting der nieu we kerk, welke dus feitelijk als de herstel ling der oude parochie kan worden be schouwd. De pastoor der toekomstige parochie, de Zeereerw. Heer Pastoor P, J Nieuwenhuis vroeg Z. D, H. den Bisschop zijn kerk onder denzelfden titel te mogen stellen als deze droeg in 1347, wat hem werd toegestaan. De juiste plaats, waar de nieuwe kerk zal verrijzen, kan nog niet met zekerheid wor den vastgesteld, daar over den aankoop van grond nog onderhandelingen met het ge meente-bestuur van Heemstede gaande zijn, welke onderhandelingen echter niet willen vlotten. De toekomstige kerk zal gebouwd worden door den bekenden architect Jozef Kuypers en zijn naam waarborgt, dat Heemstede een monumentaal kunstwerk rijker zal werden. De bekende karnemelkzeep, merk „Het Melkmeisje", van de N.V. Haarlemsche Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad" bevat, zooals men weet, de z.g.n. Klaverbladplaat jes, waarvan een aantal van 144 plaatjes, be nevens 6 premieplaten een complete serie vormen, waarvoor de firma dan een Vogel- album beschikbaar stelt, waardoor men een kostbaar boek met zeer veel wetenswaordige bijzonderheden over de talrijk verscheidene vogelsoorten in zijn bezit krijgt. De samenstelling van dat werk is door de firma opgedragen aan den heer K. Boedijn en daarmede is de samenstelling in zeer goede handen geweest. Het geheel is vervat Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en in den vorm van een levendig geschreven verder bij de leden, te kennen aan het onopgesmukt verhaal van het interessante zwarte schild met wit kruis aan den huis- vogelleven en alles is even lezenswaard geve! Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan let groer-wit schild aan den huisgevel Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Het is alles even onderhoudend en leer zaam, Waar de plaatjes, vervaardigd door den illustrator, den heer H. J Wolff naar het uitgebreid levende en opgezette mate riaal van Artis ook tusschen den tekst zorgvuldig zijn gekozen en de kleurendruk uitnemend geslaagd mag hecten, zijn wij overtuigd, dat tol het doel om door deze uitgave mede de liefde der jeugd op te wek ken voor de studie der vogelwereld, wel wordt bijgedragen. De typografische verzorging van de firma H. A. van Olphen te Haarlem getuigt van keurige afwerking. Waar voor de verzamelaars der plaatjes bovendien gelegenheid bestaat een zestal premieplaten voor het album te verkrijgen, kan de „Vogelalbum" als een zeer nuttig en leerzaam boek beschouwd worden. De Vertemging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 218, Dinsdag 220, Woensdag 202, Donderdag 200, Vrijdag 222, Zaterdag 189 porties. De N.V. Uitgevers Maatschappij voorheen de firma W. v. Gorcum te Assen, uitgeefster van het tijdschrift „Avicultura" zendt ons nog een fraai uitgevoerde kalender voor het jaar 1925 Afbeeldingen van verschillende boenderrassen, uitgevoerd in weiverzorgden kleurendruk verfraaien het geheel zeer. Bo vendien is de kalender voor het gebruik han dig en overzichtelijk. Woensdag 28 Jan. 1ste Feestelijke Bijeen komst in 1925 met medewerking van het Mannenkwartet Euphonia, Dir. Nico Hoo- gerwerf. Met veel moeite heeft de Feestcom missie voor dien avond op dit Mannenkwar tet beslag kunnen leggen en zij hoopt dat ook de leden in grooten getale van hun be langstelling zullen blijk geven. Ingekomen is een verzoekschrift met de bijlagen van A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken om vergunning tot oprichting van een koekbakkerij in een te bouwen gebouw op een terrein, gelegen aan den Zijlweg en Anslijnstraat, kad. sectie A no. 3975 ged., waarin een gasoven en een electromotor van 1 Yi P. K. voor het aanJ-ijven van machines zullen worden geplaatst De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelet de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van het Inkwartieringsbesluit. Ingekomen is een verzoekschrift van de Weduwe J. A. VersaanKruijd om vergun ning, tot het verknopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlokaliteit van het perceel aan de Botermarkt no. 7. Gisteravond zag een rechercheur van Politie in de Smedestraat een man loopen, die een .zwaren handkoffer droeg. Den re chercheur kwam een en ander verdacht voor en hij vroeg den persoon mee naar het bureau te gaan. Bij de opening van den koffer aldaar bleek, dat er een gros onge stempelde speelkaarten in zat. De drager de 28-jarige koopman A. D. beweerde ech ter ej niets vanaf te weten en zèide den koffer van den 37-jarigen koopman H. D. gehaald te hebben. Toen H. D erover on der gevraagd werd verklaarde hij wel op dracht gegeven te hebben voor het halen van dien koffer; ook dat de bewuste kof fer werkelijk van hem was, maar.er moesten geen speelkaarten inzitten. De in houd moest bestaan uit cigaretten. Van speelkaarten was hem niets bekend. Terug te bekomen bij: J. Meelkea, Wes- terhóutpark 10, zaklantaarn; J. v. Duffelen Amsterdamstraat 3o, nijptang; M. A. Lem- mens, de Clerqstraat 119, porte ïonnaie mei inhoud; J. Brink, M. v. Heemskerkstr. 21 r., idem; S Nas, Donkere Spaarne 50, idem; E. Kensen, Morinnesteeg 12, idem; Gigengack, N. Groenmarkt 7, idem; J. v. Bilderbeek, Goudsmidspleintje 2r. idem; J. v. Ruiven, Wagenmakerslaan 5, paardentuig (singel); W. Kampen Leidschevaart (schuit tegenover de H.B.S., gummi schoentje; F. Feenstra, Kamperstraat 24, staafjes ijzer; J. A. Dreyer, Gasthuislaan 169rd., taschje; v Duffelen, Zo- mervaart le, poedelhond; Misset, Zuiderstr. 20, zw. bruine hond, Fauna; Symons, Woon schip „Tanka" Oostvest, Horloge met ketting; T. In den Bosch, Schermerstraat llrood, vul potlood, IJ. Blommacrt, Gen. Joubertstr. 63, oorknopje; Jork, Olycanstraat 35, zwarte ^„es; Postkantoor, Ged. Oudegracht, man chetknoop. Geachte Redactie. Men schijnt zich in de kringen van taxi- bestuurders en taxi-hou ers te Haarlem on gerust te maken over de groote hoeveelheid vergunningen, die doo. B. en W. verleend worden om met huur-auto's in Haarletn standplaatsen in te nemen. En daar is reden voor. De soep, als er zoovelen van moeten eten, zal dunner, misschien zelfs te dun worden. Van vier, vijf ritten per dag kan een taxi-houder en diens chauffeur niet bestaan. En dat aantal ritten zal niet grooter wor den, als de prijzen niet aanmerkelijk ver laagd worden. Hier ligt, dunkt mij, de fout, dat de taxi's in tegenstelling met tal van plaatsen in het buitenland, in Haarlem nog altijd een luxe-transportbedrijf is en gee* middel van vervoer, waar Jan en Alleman van gebruik maakt, zooals in Parijs en Lon den bijvoorbeeld het geval is. Mij dunkt, dat, wanneer het taxi-bedrijf eens gepopulari seerd wordt in Haarlem, door de prijzen be reikbaar te stellen ook voor minder rijke beurzen, het bedrijf in omvang zou toene men. Men kan toch beter vijftien ritten per dag maken voor den halven of driekwart prijs van wat nu vraagd wordt, dan vijf ritten op de prijzen van thans. Zou er, ge achte Redactie, in deze richting niet meer te bereiken vallen voor taxi-houders en taxi chauffeurs, dan in een beperking v&n het aantal vergunningen door B. en W.? In aansluiting met het „Damiaatje" van 21 Januari j.l. verzocht men ons de candi- datenlijst te publiceeren voor de Tweede Kamer bij de verkiezingen in 1922 in de kieskringen HaerlemDen Helder. Deze ge combineerde lijst luidt als volgt: 1. Mr. J. B Bomans; 2 Ch L. v. d. Bilt; 3. P. Reymer; 4. Mevr. Bronsveld-Vitringa; 5. A. B. Mi- chielsen; 6 Mr. A. J. M. Leesberg; 7. A J. Loerakker; 8. B. Veltman; 9. P. Heilker; 10. Ch. Jansen. Gisteren herdacht de heer C. Intveldt den dag, dat hij vóór 2? jaar in dienst trad der gemeente bij Openbare Werken. De jubi laris ontving de gebruikelijke bewijzen van belangstelling met zijn jubileum. In den tuin van het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" is bij het spitten een gouden munt gevonden, afkomstig uit den Spaan- schen tijd. De munt verkeert nog in uitste kenden staat en is nog onbeschadigd. Bij de keuring bleek de munt van zeer groot goud gehalte le zijn. Aan de eene zijde bevindt zich het por tret van koning Philips II, en daaromheen als randschrift: P. H. S. D. G. Rex Hisp. Dux Bra. Dat beteekent Philips, Deo Gratias, Koning van Spanje, Hertog van Brabant, Aan de keerzijde staat het wapen van Phi lips II, waaromheen het randschrift: Domi- nus mihi adjutor, wat beteekent: God zij mijn helper. Onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. A. Röell vergaderden hedenochtend te half 12 de Provinciale Staten van Noord-Holland in voortgezette Najaarszitting. Na opening met gebed werd overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden, de heeren M. van Crefeld en Dr. L. G. Kortenhorst, welke in orde werden bevonden, waarna d.e beëedi- ging der nieuwe leden plaats had. Hierna werden de punten commissoriaal gemaakt, waarna de vergadering werd ver daagd tot Dinsdag 17 Februari, des voor middags te half elf. Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Achteruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 27 Januari Hoogste barometerstand 778.7 m. M. te Danzig. Laagste barometerstand 752.5 m. M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Januari: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuidelij ken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen of sneeuw, tempera tuur om het vriespunt, later dooi. Het concertbureau Vernout meldt ons: Het 3e abonnementsconcert zal plaats heben op 5 Maart a.s. Daarbij zal ook de heer Willem Andriessen medewerken. Over den liederen-avond in den Haag van Mia Pedtenburg en Hendrik Andriessen schreef A. de W. in het „Vaderland van 1 Januari j.l. o.a. het volgende: Haarlem heeft overwonnen in den Haag; Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen. Dit was nu eens weer een zeer mooie twee- eenheid in een vlug „afgewerkt voornaam programma. Het programma was voortreffe lijk en edel gekozen. In de Schubert's was het volledige bezit over alles nog niet zóó daar. Maar in de uitgebreide, allerkoste lijkste Wolf-reeks (ja, zulke menschen mo gen en moeten Wolf zingen) kwam de aan geboren muzikaliteit, de superbe vrouwe lijke intuitie, vocaal vermogen en doordrin gende intelligentie, die de karakters juist peilde, overal wel eer schoon uit. Ik wil er geen uitlichten, het was alles van een volkomen bereikte, wisselende eigen heid. Wie weet, wat er aan deze kunst vast zit. zal de zangerees wel zeer bewonderd hebben. Deze liederen zijn zer waar en.... men speurd er niets van In Hendrik Andriessen leerde men een every inch musicus kennen. Pianistisch van groote fijn gevoelige ontwikkeling, met de overal juist getroffen klankverhoudingen, zoowel ten opzichte van deze zangeres als van de muziek-. Het was vooral in de liede ren van Wolf, dat men zijn groote liefde zoor en hoog begrip van deze kunst in prachtig spel bewonderde. Wij hopen, deze twee op elkaar aange wezen kunstenaars meer hier te zien en dan met een even schoon programma van at hén het liefste is. Op den tooneelwedstrijd te Leiden getiou- den en uitgeschreven door „Nut en Ver maak" bij haar 50-jarig jubileum, behaalde dé tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", alhier, met „De Grond" van G. Teis Pzn., den 2den priis, benevens den lsten regie- prijs. De prijs voor den besten tooneelspe- ler werd toegekend aan den heer A. van Hemert, als Job Dost in „De Grond"; de prijs voor de best gespeelde dames-bijrol aan mevr. H. M. Bergman—Heuperman, als jMartje in „De Grond", i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1