1 HAARLEM BALSEM GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK' 8'7Ï De as van een tramrijtuig gebroken. De 54-urige arbeidsweek in de Noord-Hoilandsche ziekenhuizen. De ',St. Bavo"-conferentie der St. Vincentius-vereeniging. De zachte winter. Kapelaan G. Keijzer. Het verloren rijwiel, dat gestolen bleek te zijn! R.-K. Kring. Voordracht met lichtbeelden. Uitvoering „Olvmnia". Kunst zij ons doel. Een motor- en wielerbaan te Heemstede. Opening op den 2den Paaschdag. Haarlemsche Orkestvereeniging. BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen. Het Autobusvraagstuk. Regent Th. F. Ebbinkhuysen. FINNENLANDSCH NIEUWS. De diensttijden bij de Spoor wegen De Huurwetten. Reorganisatie der R. K. Staats partij. De land- en tuinbouwongeval- lenwet. Zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. In den kinderstoel verbrand. Het huiselijk drama te St. Annaland. ZANDVOORT. Moordaanslag. Franklin Bouillon naar Amerika. Aanzienlijk overteëk&nd. Storm in zicht. Bezuiniging in de Ver. Staten. De Sleeswijksche grens De werkloozen in Denemarken. 9626 Fransche ambtenaren wor den afgevoerd. Dé Fransche schulden. Schipbreuk. 9° ioo78 ioo7s 67l6 557s «V2 .267s 33074 '2372 12372 1 96 72 175 7 a 3927? 1374 - 157 3867a 38074 38672 36072 36772 ;«4Q,7i6 2ms Wisselkoersen en koersea van Bankpapier. STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO Gisteravond omstreeks 9 uur is op den Jansweg de as gebroken van een tramwa gen der E. N. E. T. Om 10 minuten over 10 uur was de wagen opgeruimd. In het tramverkeer was geen stremming. In verband met het voorstel van Gedep. Staten van Noord-Holland, voor het verple gend personeel der provinciale ziekenhui zen de 54-urige arbeidsweek in te voeren, heelt het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond een adres aan de Staten gezonden, waarin o. m. wordt geconstateerd, dat deze maatregel lijnrecht ingaat tegen den wensch van de groote meerderheid van het provinciaal personeel. Het adres wijst er op, dat de zeer kleine meerderheid (64), welke in de commissie van overleg het voorstel heeft aangenomen, tot stand is gekomen met behulp van één enkele categorale organisatie, die bij ar beidstijdverlenging geen belang had. Verder gewaagt het adres van den goeden wil der organisaties om tot bezuiniging in de zieken huizen te komen, getoond in het aanvaarden van verschillende verslechteringen. Het voegt hierbij, dat handhaving van den achtuten- dag stellig verwacht werd en spreekt er te leurstelling over uit, dat zulks niet gebeurt, maar juist van deze groep, die reeds het meest getroffen is en, krachtens haar in- spannenden arbeid het minst voor arbeids tijdverlenging in aanmerking komt, ook nu weer een offer gevraag^ wordt. In de toelichting bij het adres worden mededeelingen gedaan omtrent de arbeids intensiteit en uitspraken aangehaald van medici, ondrr wie dr. J. Kuiper, geneesheer directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, die omtrent den achturendag in de ziekenhuizen een gunstig oordeel bevat ten. Betoogd wordt voorts dat het wel de gelijk in de bedoeling der Arbeidswet 1919 iigt, den achturendag in de ziekenhuizen te bevorderen, en deze slechts op grond van technische overwegingen zijn uitgezonderd. Ten slotte wordt met cijfers en argumen ten uiteengezet, dat de maatregel niet de bezuiniging zal brengen, die men er van verwacht. Gewezen wordt op de groote in spanning, die nu reeds van het verplegend personeel wordt gevergd en die geen ver dere afvloeiing toelaat. In de plaats van wijlen den heer C. L. Robbers is benoemd tot president der ,,St. Bavo'-conferentie van de St, Vincentius- vereeniging de heer F. W. Grimberg, Leidschevaart 140 en tot vice-president de. heer C. F. Wessels, Westerhoutpark 18. Als bewijs van den zachten winter wordt ons medegedeeld, dat in een volière, welke in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" buit enstaat, parkieten reeds jongen heb ben. Naar wij vernemen, is de Weleerw, Heer G. Keijzer. kapelaan aan de Kathedrale kerk „St. Bavo" wederom ter observatie opgenomen. Zooals men zich zal herinne ren, is kapelaan Keijzer ook eenigen tijd geleden daar verpleegd geworden. Dank zij het bericht van gisteren in onze ccurant is gebleken, dat het door den Nacht- veiligheidsdienst gevonden rijwiel, voor een perceel aan den Heerenweg te Heemstede, was ontvreemd. Daarna is het rijwiel in het Kleverpark achtergelaten en door den be wakingsdienst aangetroffen. De eigenaar, een bewoner aan de Hedastraat, heeft h-t rijwiel dankbaar in bezit genomen. Het rij wiel was nog voorzien van het belasting plaatje en electrische lantaarn, doch,een achterop gebonden oliejejrker mankeerde. Hedenavond om haT 9, wordt door den R.K. Kring de Jaarlijksche tweede algemee- ne vergadering gehouden in de Kringzalen, Aan de orde zal o. m. worden gesteld: jaarverslag van den secretaris, jaarverslag van den penningmeester en rapport van de Kascommissie en begrooting voor 1925. Veor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederl. Natuurhistorische Vereeni- ging; de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw er! Plantkunde en dc Nederlandsche Jeugd bond voor Natuurstudie, wordt op Maandag 2 Februari, ds avonds 8 uur, in de boven zalen van „De Kroon", Groote Markt, een voordracht met lichtbeelden gehouden door den heer P. M. Tutein Nolthenius, Hout vester in de Houtvesterij Breda, over: „Een en ander betreffende den boschbouw van voorheen en thans." Naar wij vernemen, is de uitvoering van dc Ontspanningsclub ..Olympia", welke he denavond voor hare donateurs en leden, en morgenavond (Woensdag) voor de Diocesane Ver, van R, K. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem, zou worden gehouden in de St. Joseph's Gezellenvereeniging a. d. Jansstraat, wegens ziektegeval afglast en tot nadere aankondiging uitgesteld. Kaarten blijven evenwel geldig. Het teekencollcge „Kunst zij ons Doel" zal binnenkort een tentoonstelling openen van werken door den kunstenaar W. Slui ter. De heer W. Sluiter is in 1873 te Amers foort geboren en ontving zijn opleiding aan de Rotterdamsche Academie, Hij is een vlet, karikatuseerend teekenaar, maakte verschillende politieke prenten, af fiches, etc. Verder schildert hij landschap, zeegezicht, figuur, portret. Eenige jaren geleden maakte Sluiter een reis naar Indië, gedurende welke hij schil derde en toekende en van welk werk een gedeelte werd gereproduceerd in een album, dat wordt uitgegeven door de Stoomboot- Mij. „Nederland". Op de a. s. tentoonstelling zal, een groot gedeelte van zijn Indische werk geëxpo seerd worden. Een combinatie van sportliefhebbers heeft de terreinen nabij het oude slot onder de gemeente Heemstede gepacht, teneinde daarop wicler- en motor-races te houden met toestemming respectievelijk van den N. W. B. en K, N. M, V, De wielerbaan krijgt een lengte van 300 M. en een breedte van 6 M., bochten en een gelijkmatig loop- vlak. De motorbaan wordt weer om het wielerterrein heen gelegd. f Bij de openingsw- 'strijden, die op den 2den Paaschdag zullen plaats hebben, rijden in de cummers wielrijders uitsluitend ama teurs en nieuwelingen mede, waarvoor de organisatie is opgedragen aan de Haarlem- sclie sportvereeniging „De Kampioen". is besl.st hei beste, medisch samen gestelde middel tegen aambeien- - zweren, wonden, spataderen eic. Zie de advertentie In dit blad. R.K. SMEDENPATROONS. De ontwikkeiingsavond welke Vrijdag 1.1. gegeven werd, k?.n als zeer goed geslaagd, geboekt worden. Een groote belangstelling en een zeer leerzame lezing over de bereiding van staal, waarvan alle aanwezigen voor hun practi- schen arbeid zeer veel mede genomen hebben. Na opening met den Christelijkengroet nam de voorzitter het woord, om de aanwezigen een gelukkig Nieuwjaar toe te wenschen. Tevens werd mededeeling gedaan van een verzoekschrift, verzonden aan den Midden- standsraad, om medewerking, opdat het smidswerk in het algemeen, en nu in het bij zonder het te maken ijzeren hekwerk om de Zwemschool aan de Houtvaart openbaar aanbesteed wordt. Daarna verkreeg de heer Sijlsma het woord. Door den spreker werd een beeld gegeven van de groote Engelsche fabrieken. Loco motieven vanaf de helft der vorige eeuw tot heden ten dage werden vertoond en deden zien welken enormen vooruitgang de tech niek gemaakt heeft. Toch zijn er nog onder- deelen, bijv. een schaarinrichting, welke bij de eerste locomotieven gebruikt werden en nu aan de nieuwste machines ook steeds wor den aangebracht. Een ruimen blik op de groote walswerken, waarmede de pantser' platen gemaakt wer den. Diverse ovens voor hetgieten van staal werden' vertoond. Draaibanken van 65 M. lengte, smeedpersen van eenige millioenen K.G. druk. Nieuwerwetsche draaibeitels welke 1 c.M. dikte gelijk afsnijden, dat alles gaf een blik op den groeten vooruitgang der techniek. Daarna werd'nog vertoond het fabricee- ren van staalveeren. Te spoedig was de tijd vervlogen en moest een einde worden gemaakt aan deze prach tige leerzame uiteenzetting. Nadat nog een kijkje was gegeven op de voornaamste ge bouwen en bezienswaardigheden van Lon den, nam de voorzitter hét woord om den heer Sijlsma en in hem den Rijksvoorlich tingsdienst te bedanken voor het vele en leer zame, dat dezen avond gegeven was, waarover alle af n /ezigen ten hoogste voldaan waren, en hetgeen voor den Eerw. Adviseur aan leiding gaf, om reeds nu ook toezegging te doen, eens een avond te willen spreken over de diverse gebouwen en instellingen, welke hier waren vertoond en welke ZijnEerw. den afgeloopen zomer persoonlijk bezocht had. Met blijdschap werd dit door het bestuur aanvaard, zoodat de R. K. Smedenpatroons binnenkort weder een mooie avond te wach ten staat. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn leerzaam onderwerp. Met tot wederziens wenschen van den Rijksnijverheids-assistent, werd de verga dering gesloten. Op het ledenconcert van Donderdag a.s. 7-oA Hendrik C. van Oort, concertzanger te Amsterdam, de Kindertotenlieder van Mah ler en .Wotan's Abschied uit Die Walküre met begeleiding van orkest voordragen. Onder leiding van Gerharz zal verder ten gehoore worden gebracht: de 5e Symphonic (eerste uitvoering) van Tschaikowski en Vorpsiel „Die Meistersinger van Nürnberg. Geboren: 23 Jan.: J. P. Peters—v Halst, d, 24 Jan.; G. A. v. Alewijk—v. Dijk, d. 25 Jan.: S. v. LunenburgSteenstra, d. 26 Jan.: J. H. dc Bfuijnv. Oosterom, z. 27 Jan.: W. E. Hirs—de Koning, d. Getrouwd:'27'^ Jan.: P. W, Koeken en A. A, H. Veen. Overleden: 25 Jan.: G. B. H. Prins, 70 j., Roosyeldstraat 43 - M, 2 m„ d. v.'G. W. Besseling, Slachthuisslraat. DURE BLOEMBOLLEN. Men deelt ons méde, dat een bloembollen- kweeker te Heilo 2 bed tulpen heeft ver kocht voor de som van 24.000.—, zegge vier en twintig duizend gulden. DE PATRIARCH VAN JERUZALEM. In ons bericht van gisteren bleef door het uitvallen van een regel onvermeld, dat Z. Em. een bezoek bracht bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Gisteren bracht Z. Em, een bezoek bij den Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmant:, vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. H. Stols, Bolwerkslaan 23, armband. J. Eijkhof, L. Heerenvest 38a rd., id. H. A. Wol- ters, 2e Zuidpolderstr.51, duif. A. Vermeij, Oranjeboomstr. 135C rd., das. C, Terpoorten, KI. Houtstraat 122, étui met schrijfbehoef ten. K. C. Dikkeboom, Voortingstr. 43, lees boek, J. Luiten, Damiatestr. 2, mes. J. J. v. Slopien, Haitsma, Mulierstr. 56, mutsje. M. Evers, Kerkplein 13, medaillon. H. A. v. Iperen, Zwaardstr. 5, pantalon. C. Luitjes, Spaarnoogstr. 20, penning (rijwielstalling). J. Lammers, Ruychaverstr 34 rd., poriemon,- naie. P. Intveld, Brouwersstr. 94, id, met inhoud. B. H, v. d. Brand, Brouwersstraat 28 rd., id. met inhoud. J. H. Zuurendonk, Jacob- straat 21, rozenkrans in étui. H. Berg, Ged. Oudegracht- 37, ring. Wassenberg, Zuidpol derstraat 113, voetrem (motorrijwiel). H. de Jong, Popelingstraat 6rd., sluiting, F. Vrugt, Mr, Joostenlaan, damestaschje met inhoud. C. H. Verpoorten, Burgwal 103, damestaschje met inhoud. J. Boeree, Drappenierstr. 6, kindertaschje met inh. M, Hartgers, Jans-; straat 73, rol teekeningen. F Lasones, Leid- scheplein 28, damestasch met inh. Politiebu reau Smedestraat, trapleer, H. de Graaf, Ted. v Berkhoutstr. 23, glacé handschoen. P Westerhof, Teylerpl. 93 (noodwoning), hondenhalsband. Gr. Koster, Riouwstr, 30, Schoten, hond (dobberman-pincher). H, Hu- neker, Bisschop Ottostr. 8, bal. F. Feenstra, Kamperstr. 24, beitel. C, Moorda, Pafrimo- niumstr. 7. zilverbon. H, v. d. Wouland, Oranjeboomstraat 56, breiwerk J. v. Spanje, Brouwersstraat 4rd., badschoen. J, Bottelier, de Clercqstr, 174, boekje m. brieven. Bijster, A. L. Dyserinkstr. 7, gedeelte van 'n dames bont. F. Eggeraat, Zomcrkade 61, zakdoek en sleuteltje. Politiebureau Smedestraat zak je met inhoud. W. v. d. Boom, Nic. Beers- laan 3, Aerdenhout, manchetknoopcn. T. Doing, Kamperstraat 25, collier. De afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel hoeft gisteravond een ver gadering gehouden, waarin besproken is het autobussenvrsagstu'k. Naar wij vernemen is besloten, 'aan de Kamer voor te stellen, dat de Kamer pogingen in het werk stelt,dat cr in het centrum der stad een station voor autobussen komt. Naar wc vernemen, heeft dc Hoogeerw. Heer Th. F. Ebbinkhuijsen, regent van bet klein-seminarie „Hageveld", die, nadat hij de Mariastichting had Verlaten, iii het Zie kenhuis „St. Joannes de Dep" nog. een rust kuur onderging, gisteren dit ziekenhuis 'kun nen veria'en. Door éenige professoren wérd Zijp Hoogeerw, per auto afgehaald en naar het seminarie, geb.'acht,, waar de, intocht esmgjzins feestelijk geschiedde.'. De Leerlin gen hadden des middags vrij van studie. Een onderhoud met minister van Swaay Verkregen toezeggingen. Zaterdag heeft het dagelij ksch bestuur van den B.A.N.S. een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat inzake de tegen woordige toepassing van het algemeen re glement op den dienst der spoorwegen (dienst en rusttijden). In het bijzonder betrof dit de rangschik king van kantoren onder artikel 86, (maximum arbeidstijd acht uur per dag) en artikel 92 (regeling van den wekelijkschen rustdag bij wisseling van diensten). Het onderhoud droeg een rnstig karak ter cn hoewel de minister geen positieve antwoorden kon geven, bleek toch, dat ook hij met den tegenwoordigen gang van za ken in dit opzicht niet accoord kan gaan. De minister verklaarde zich bereid, ook aan de hand van de bij het onderhoud me degedeelde gegevens een ernstig onderzoek in te stellen, waarover nader bericht aan het bestuur van' den B.A.N.S. zal worden ver- s'trekt. Het hoofdbestuur van den B.A.N.S had, alvorens het onderhoud aan te vragen, een uitgebreid onderzoek door de afdeelingen doen instellen. Ofschoon natuurlijk nog geen direct posi tief resultaat mogelijk was, werd toch de in druk verkregen, dat dit vakvereenigings- werk voor het spoorwegpersoneel een gun stige uitkomst zal hebben. Het bestuur van den Ned, Band van Huis- en Grondeigenaren qn Bouwondernemers heeft besloten, om voorloöpig geen ofliciëele stappen te doen in zake de opheffing van de Huurwetten en gemeend, dat er geen aan leiding bestond om te voldoen aan het ver zoek van mr. Schuurmans, om i.assatie bij den Hoogen Raad aan te vragen van hei vonnis inz, de immoreele terugvorderings acties, aangezien er met de bedoelde cassa tie-aanvrage geen algemeen belang wordt gediend. (Vad.) In de vergadering van den Rijkskieskring 's-Gravenhage, welke Maandag gehouden werd is een motie ingediend door den voorzitter, Prof. Alph, Steger, waarbij de algemeene Bondsvergadering wordt uitge- noodi^d, een commissie te benoemen, met de opdracht zoo spoedig als mogelijk zal blijken een plan tot reorganisatie der R.K. Staatspartij te ontwerpen, waarbij deze ook zal omvatten een Partij-Raad, een Partij-Congres en een Partij-Bureau. Op vragen van het Tweede Kamerlid Loerakker: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de beslissing van den centralen raad van beroep, dd. 27 October 1924, waarbij den arbeider J, Speelman, die als werk- looze door het Staatsboschbeheer aan een ontginning was te werk gesteld, het recht op uitkeering ter zake van een hem bij het verrichten zijner werkzaamheden overko men ongeval is ontzegd, op grond dat hij, wegens zijn verhouding tot het Staatsbosch beheer, niet was te beschouwen als arbeider in loondienst in den zin van de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922? 2. Acht de Minister het. nu duizenden arbeiders, wellicht nog geruimen tijd door den arbeid in werkverschaffingen in hun onderhoud zullen moeten voorzien, niet dringend noodig, dat de Land- en Tuinbouw- Ongeval'enwet worde gewijzigd in dier voege, dat zij ook op deze arbeiders toe passelijk zal zijn? 3. Is de Minister bereid, het tot stand komen der voor dit doel noodige wets wijziging zooveel mogelijk te bespoedigen? heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: 1. Van de bedoelde uitspraak heeft on- dergeteekende kennis genomen. 2 en 3. Daargelaten de geldelijke gevol gen, welke voldoening aan de gevraagde wetsaanvulling voor de werkverschaffing zoude hebben, is ondergeteekende van oor» deel, dat, waar binnen zeer korten tijd de indiening kan worden tegemoet gezien van een ontwerp van wet tot regeling der ziekte en ongevallenverzekering, het gewenscht is in de onderhavige aangelegenheid geen in- cidenteele beslissing te nemen, doch de be slissing daarover aan te houden totdat vorenbedoeld wetsontwerp door de Tweede Kamer in behandeling zal zijn genomen, Het Bestuur der Ver. „Koninginnedag", te Utrecht schrijft ons: Zooals nu wel algemeen bekend kan wor den geacht, heeft de Utrechtsche Vereeni ging Koninginnedag" bet plan opgevat om H. M. de Koningin op Haar aanstaande hu welijksfeest een huldeblijk aan té bieden, zulks met medewerking van zoo mogelijk alle Oranje-Vereenigingen in Nederland, Derhalve een huldeblijk van de gezamenlijke Vereenigingen, welke ten doel hebben de liefde voor ons Vorstenhuis aan te wakke ren en te behouden. Uit de tal van ingekomen betuigingen van adhaesie als gevolg van de berichten in de pers en van het aan alle Oranje-Vereenigin gen in den lande gerichte rondschrijven bleek ten volle, dat het plan bij het Neder landsche volk een algemeene instemming heeft gevonden. Het voornemen bestond, de verschillende Commissarissen der Koningin te vereenigen in een Eere-Comité en.verder voor elke provincie een Commissie te vor men ter inzameling v.an de bijdragen, met dien verstande, dat zoo mogelijk de provin ciale leiding zou berusten bij een der in die provincie op den voorgrond tredende Oranje-Vereenigingen. Het verzoek tot de Commissarissen der Koningin is door dezen welwillend ontvan gen, terwijl voorts tai van Vereenigingen en particulieren hun medewerking toezegden en van verschillende Burgemeesters aanbie dingen inkwamen om bij gebreke van een Oranje-Vereeniging in hun gemeente, een plaatselijk Comité te vormen. Nu de sympathie voor het plan der Utrechtsche Vereeniging zoo duidelijk is gebleken, heeft zij gemeend aan haar plan nen een groote uitbreiding en aan het ge heel een Nationaal karakter te moeten ge ven. Natuurlijk gaat het plan uit van Konin ginnedag Utrecht en moet de geheeie be moeiing berusten bij en geleid worden door de gezamenlijke Oranje-Vereenigingen in Nederland, terwijl een ieder, lid of niet lid van een dergelijke Vereeniging, van zijn sympa'hie zal kunnen doen blijken en zijn bijdrage gaarne zal worden aanvaard. Daar om zal in een te Utrecht, vermoedelijk half Februari te beleggen vergadering, worden voorgesteld aan het Bestuur van Koningin nedag een aantal personen toe te voegen, t,w. van elk der vooraanstaande Omnie- Vereenig'ngen in de verschillende provincies één vertegenwoordiger, zoo noodig aange vuld met enkele particulieren, waardoor een Comité kan worden tot stand gebracht, van circa 25 leden, met een Centraal Bestuur tc Utrecht. Men ziet dus, dat de plannen reeds in een vergevorderd stadium van voorberei ding verke-eren en deze nu als landelijke huldebetooging bedoelde beweging een zeer gtuiebreiden vorm aanneemt. Te Ruurlo is een kindje gestorven aan brandwonden, welke het kreeg door de ver koling van de zitting van den kinderstoel, waaronder de moeder een ijzeren bakje met gloeiende kolen had gedaan om den kleine warm te houden in den tijd, dat zij de kamer uit moest. Een binnenkomende postbode bemerkte het ongeluk. Omtrent het verschrikkelijke drama te St. Annaland (eiland Tholen) kunnen wij nog het volgende melden.: De 59-jarige Heiboer, wonende in een zijstraatje van de Nieuwstraat te St. Annaland, kwam om streeks elf uur 's morgens plotseling de ach terkamer van zijn huis binnen, gewapend met een houten hamer. Zijn vrouw was in genoemd vertrek bezig met het gereedmaken van het middagmaal. Zonder een woord te zeggen sloeg hij haar met het genoemde voorwerp op het hoofd, ten gevolge.waarvan de vrpuw ineen zakte, na nog luidkeels om hulp te hebben geroepen. De 24-jarige dochter, die zich met haar broertje in het voorvertrek bevond, kwam op het hulp geroep toegeloopen. Toen zij echter de deur van het vóórvertrek opende, zag zij plot seling haar vader voor zich staan, die, we derom zonder een woord te zeggen, ook haar op het hoofd sloeg. Het meisje werd gelukkig niet zoo ern stig gewond als haar moeder, zoodat zij zich naar buiten kon begeven om de buren» te waarschuwen. De man is daarop teruggegaan naar de kèuken en heeft daar op een vreeselijke wij ze huisgehouden, o.a. heeft hij de kleerkast geopend en al de Zondagsche kleeren van de kinderen uit de kast gehaald en deze met petroleum begoten. Daarna heeft hij het steenen fornuis geheel in elkaar geslagen. De vonken vielen toen op de kleeren van de vrouw, ten gevolge waarvan deze begonnen te smeulen. De buren trachtten naar binnen te komen, doch deinsden terug, daar de man hun toe riep „Die binnenkomt, sla ik dood.'' Toen alles stil was geworden, is een zekere Hooi donk, naar binnengegaan. Hij opende de deur van het achtervertrek en zag nog juist, dat de oude man zich met een scheermes een snede in den hals toebracht. Hierdoor geschrokken ijlde de man naar buiten, waarop de politie spoedig ter plaatse kwam. Dr. Quakkelaar constateerde den dood vin den man. Als doodsoorzaak werd opge geven, dat de man tengevolge van het ont zettende bloedverlies en door .het doorsnij den van de hals krop en halsvaten was over leden. De vrouw van den vermoorde kwam even tot bewustzijn. Op de vraag of zij zich iets kon herinneren van hetgeen gebeurd was, antwoordde zij niets të kunnen zeggen. Daar-, na is zij weder in zwijm gevallen. De dokter achtte het noodzakelijk, dat zij werd overgebracht naar het Alg. Burg. Gast huis te Bergen op Zoom. Dr. Fick nam haar dadelijk bij aankomst in behandeling. Hij verklaarde, dat, hoëwel dë hoofdwon- dè van zeer ernstigen aard is, hoop bestaat, dat de vrouw in hèt lëvën kan worden behou- den. Dë vrouw was Zaterdag vrij wel. Zij had een zeer rustigén nacht doorgebracht. De dochter van Heiboer werd ook door Dr. Quakkelaar verbonden. Tijdens een on derzoek met haar verklaarde zij, dat er be slist geen woord was gevallen. Er kan dus geen sprake zijn van oneenigheid of twist dit verschrikkelijke tooneel moet zijn toe te schrijven aan waanzin. De Officier van Justitie is van het een en ander in kennis gesteld. AUTO-BOTSING, Gistermiddag omstreeks 2 uur botsten een tweetal Fördvraehtauto's tegen elkaar aan, doordat beide bestuurders verkeerd uithaalden, Dc eene vrachtauto was van iemand uit Schoten, de andere kwam uit Hoofddorp. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch beideauto's werden aan de voorzijde érnstig beschadigd. De politic heeft proces-verbaal opgemaakt. Geen spreekuur burgemeester, De bur gemeester van Schoten Zal a;s. Vrijdag 30 Januari zijn gewoon spreekuur niet houden. Personalia. Op de, op 19 Jan. j.l, ge-! houden vergadering der Haarl, Schoénma- kei'9-patroonsvereeniging, is met bijna alge meene stemmen tot secretaris gekozen de heer M. M, van Ake, alhier. Vuilnisauto, Bij het naar de belt bren gen van opgehaalde asch cn vuilnis, waarbij gereden werd langs de Kostverlorenstraqt, zakte een der achterwielen van de vuilnisauto tot aan de as in de straat. Een dommekracht werd gehaald van de opslagplaats, doch het was een te oud beestje (er is er maar één) zoodat toen het zijn kracht moest toonen, het afbrak. Men haalde toen een betere bij een parti culier en na een half uurtje was de zaak weer in orde. Wij vernamen, dat het wel moer voorkomt, dat op genoemden weg deze auto door dc straat zakt. Onze zegsman meende, dat de oorzaak hiervan gelegen was, dat bij het leggen der rioolbuizen het zand niet voldoende zou zijn gewaterd en aangestampt. Overigens komt het ons ge wenscht voor, dat »de vuilnisauto voorzien werd van een klein model dommekracht, om bij dergelijke gevallen dienst te kunnen doen Zandvoort's Mannenkoor, Zaterdag avond had in hotel „Zomerlust" de aange kondigde uitvoering plaats vaii Zandvoort's Mannenkoor, ondcrafdceling der Werklie- denvereeniging „Onderling Hulpbetoon". Een uitvoerig progi-amma werd aangeboden. Pre cies op. tijd opende de voorzitter met een woord var. welkom aan donateurs en k mst- lievende leden en dankte hen voor hun steun, dankte in bijzondere bewoordingen den heer F, Zwaan, voorzitter van „Onderling Hulp betoon", die 't eere-voorzitterschap had willen aanvaarden en hij besloot met de hoop uï te spréken, dat de - feestavond er een zijn mocht als in den geest van „Onderling Hulp betoon". Er heerschte een aangename en prettige steming, welke de heer Wijdeman er in wist te houden. Het programma werd zeer góed uiigevoerd en hiervan noemen wij het lied „Op 't KcrWhof" en „Vaderland". Dtzë beide werden uitstekend ten gehoore gebracht „Op 't Kerkhof" werd zelfs op verzoek herhaald. Ook .e.en blijspel was een bijzonder succes. De rol van Santje, dienst bode (mej. Labots) werd goed vertolkt. Het Mannenkoor geeft bèwljs vafl oefening. Zeef goed was vooruitgang merkbaar: Dit. is de tweede uitvoering na hare oprichting. Bij'het eindigen dankte de heer Keesman de leden, die hunne medewerking hadden verleend, waarna de heer Zwaan dank bracht aan alle aanwezigen en hoopte dat de jonge vereeniging in groei en ijver mocht toenemen. ROERMOND, 26 Jan. Te Mynwcg aan den grens van de gemeente Vlodrop, heeft een Duitscher eenige schoten gelost op een zekeren J., bij wien hij in huis was J. werd door een schot aan de hand gewond; een andere kogel stuitte af op een portefeuille; een' derde kwam in den muur terecht, Na den aanslag ging de Duitscher en de vrouw van J., niet wie hij relaties onderhield, ér van door. Ze namen den wijk naar Duitsch- land. Ze zouden reeds door de politie te Gladbach zijn aangehouden PARIJS, 27 Jan. Het verluidt dat de pre sident van de Kamercommissie voor buiten- landsche aangelegenheden Franklin Bouillon binnenkort naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, om daar bet inzicht van Frank rijk uiteen te zetten. BERLIJN, 27 Jan, De 10 ffiiliioeri' dollar- leening van de Br.rl. Allgeiti. Electr, Gesell- schaft i3 te New-York aanzienlijk overtee- kend, - ANAPOLIS, 27 Jan. Te 9 'A uur gister avond is langs de kust van den Atlantischen Oceaan gewaarschuwd voor een storm uit het N.W,, gaande naar het O,, waarbij hevige sneeuwval wordt verwacht. LONDEN, 27 Jan Uit Washington wordt ge meld,dat president Coolidge in een rede heeft verklaard, dat hij zal ijveren voor be zuiniging der openbare uitgaven en vermin dering der kosten van de regeering. KOPENHAGEN. 27 Jan. De eerste minis ter heeft in een,gisteravond te Jyderup ge houden rede gesproken over de agitatie, die zich voor korten tijd heeft ontwikkeld in verband met de kwestie van de Sleeswijk sche grens Stauning legde de nadruk op de voortzetting van dezelfde politiek, die in deze kwestie valt waar te nemen, niettegen staande de verandering in de regeering.. De nieuwe grens is een fait accompli en men moet zich onthouden van elke agitatie, welke dit feit niet eerbiedigt. KOPENHAGEN, 27 Jan. Het aantal inge schreven werkloozen in Denemarken is de vorige week met 126 gestegen tot 42785 te gen 56300 in de overeenkomstige week van 1924 en 59300 in 1923. PARIJS, 27 Jan. De ministerraad heeft gisteravond besloten tot vermindering van het ambtenarencofps met 9626 personen. - PARIJS, 27 Jan. In een door Herriot goed gekeurde, verklaring, zegt Lcmcheur, dat het voor Frankrijk onmogelijk is, de ge heeie schuld aan de Ver. Staten terug te be talen, Loucheur voegde er aan toe dat het doof minister Clemefitei bestudeerde plan tót terugbetaling"' der schulden, Voor Frank rijk buitengewoon hard is, TATOOS (Washington), 26 Jan. De kapitein en 6 léden van dé bemanning van den Schoener Speedway die Zaterdag in de straat van San Juan de Fuca is gezonken, zijn door het s.s. Manulani opgepikt. De rest van de bemanning, bestaande uit. 7 perso nen, is veilig in de Pachena-baai geland. MEDEGEDEELD DOOW De beurs opende heden prijshoudend. Ï37e NÉD. STAATSf OTFRIT. TrekkinR van Dinsdaz 27 Januari. 5e Klasse 6e I sist. Hoose prijzen: 5070 5551 13859 1000. 955 832.3 17522 20793 21525 <00. 7265 7514 14024 200 3498 6057 6966 12696 21332 21520 22398 100, HEDEN 5% Nederland 1919 9715/16 0715/ie 6% Nederland 1923 1027/ie 1027i6 4)4 Nederl. 1917 90 7% N.-I. Ï921 A.. •0215/jB 10215/16 6% N.-l. 1923 D... holl Lloyd Oude Vaart 70 69 dito Gem. Eigend. 161 Mij „Nederland" 161 Scheepvaart-Unie "3?3/8 137 Rotterd. Lloyd 130 132 Paketvaart 146 146 Oude Boot 783/4 78 Holl. Stoomboot 26 H V. A. 430 431 Java Cultuur 330 Jurgens gew. 8Öl/2 81 Koloniale Bank 1753/„ 1753/4 I- dische Bank 1403/4 140 Cert Handel Mij. 124 l233/4 Phoenix Geconsolideerde 1.76 Kon. Olie 393 U. S. Steel 12713/36 126 Marine comm. Vorstenlanden 157 157 Actions id. 157 Comp. Merc. Arg. 19 19 Poerworedjo 120 120V2 Oude Deli 388 Senembah Dcli Batavia 362 A'dam Rubber I66I/4 164 Serbadjadi 218 Silau 1(7 116 Wai Su atra J393/4 139 Dordtscbe Petr. Southern Rails 81 Union v 149 Anaconda 903,-7 Wabash 2 >3/ 8 21 Coinm. MaxvcH 7^* Prüzen vaii f 70: .109 1,96 338 510 679 684 834 945 957 1271 1357 1397 1398 1604 1889 1951 2075 2158 2177 2193 22S4 2344 2398 2433 2440 2552 2571 2598 2888 3017 3021 3034 3049 3082 3129 3169 3291 •3351 3360 3444 3584 3592 3736 4150 4159 4216 4390 4623 4658 4659 5046 5131 5150 5212 5221 5234 5360 5612 5712 5801 5877 5923 6097 6151 6154 6563 6646 6669 6850 7021 7059 7239 72S7 7629 7728 7767 7925 SO 13 8095 SI 23 8138 8245 8485 S744 8862 8SS8 8932 9084 9100 9129 9299 9399 9716 9753 9899 10019 10066 10117 10160 10164 10348 10375 10420 10595 10609 10739 10886 1H989 11013 11119 11553 11685 11696 11737 11783 12038 12095 12171 12193 12202 12227 12313 12340 12591 12611 12686 12976 12977 12987 12998 13011 13109 13139 13153 13585 13861 13909 14069 14096 14097 14124 14240 14241 14242 14436 14463 14661 14758 14761 14«80 14989 15024 15142 15217 15346 15473 15482 15494 15548 155.84 .15601 15727 15760 15792 15804 15821 15907 16154 16209 16252 16264 16267 16287 16305 16339 16372 16380 16855 17034 17164 17424 17532 17574 17680 17880 17889 18019 18040 18052 18251 I«253 1S2S8 18261 18320 18417 1S452 18484 18550 18739 18761 18KQ7 19005 19085 19104 19105 19226 19263 19442 19501 19534 19645 19682 19730 10792 19882 19972 20000 ,20147 20151 20155 2023S 20380 20441 2054.7 20614 20703 20721 20746 20756 20937 21250 21432 21532 21590 21596 2164P 21705 '21735 217&5 21845 2T903 22151 22289 22397 22428 22433 22449 22448 22.484 22497. 22538 22567 22660 22670 22696 22858 22995 NIETEN 38 63 69 1S6 243 253 270 309 334 372 445 458 466 484 £31 581 703 735 736 745 766 772 823 830 844 859 927 951 976 1035 1037 1048 1166 1261 1320 1396 1407 1409 1470 1506 1531 1548 1550 15S6 1611 1615 1643 1670 1715 1728 1778 1818 1840 1847 1959 1976 2011 2053 2109 2167 2195 2247 2389 2399 2417 2430 2550 2556 2587 2658 2723 2794 2798 2812 2839 2866 2921 2930 2975 2986 3032 3044 3057 3160 3211 3270 3280 3317 3352 3429 3454 3475 3497 3500 3549 3568 3573 3601 3603 3617 3P18 3642, 3695 3724 3731 3766 3768 3850 3852 3898 3914 3923 3948 3978 4056 4068 4070 4092 4128 4170 4190 4195 4302 4435 4447 4473 4476 4477 4628 4637 4645 4677 4684 4740 48U1 4804 4849 4913 4981 5009 5021 5054 5085 5127 5128 5130 5139 5160 5173 5180 5193 52US 5235 5289 5337 5340 5372 5390 5478 5540 5562 5573 5583. 5595 5628 5657 5661 5663 5720. 5747 £865 5866 5893 5922 5952 5970 5972 6022 6024 6033 6038 6068 6117' 6182 6278 6314 6315 6335 6341 634? 6392 '6439 6463 6518 6533 6656 6672. 6838 7087 7360 7466 7916 8291 8481 8678 8916 9076, 9441 9777 6880 7147 7404 7662 7996 8343 8546 8743 8948 91,(8 9481 6942 6964 7066 7086 7152 7413 7796 S02D 8366 8551 8770 8968 9125 9696 7205 7420 7817 8028 8368 8556 8787 8996 9131 9699 7246 7347 7424 7427 7S54 7915 8041 8053 S403 8409 8649 8675 8819 8837 9023 9064 9167 9373 9754 9775 7089. 7366 7637 7984 8329 8486 8715 8922: 9114 9442 9903 9996 10088 10108 10249 10412 10491 10508 10602 10638 10660 10669 10690 10886 10898 10967 10991 10998 11053 11056 11)60 11183 11187 11225 11273 11300 11307 11378 11379 11416 11420 11421 11441 11443 11453 11515. 11.51S 115331 J1535 11583 11583 1164,0 11649 (1730 11740 11757 11785. 11912 11937 12052 12074 12)62 12167 12225 12250 12254 12296 12319 12375 12427 12458 12476 12496 12507'; 12531 12540 12561 12583 12638 12770 12786 12787 12827 12843 12.874 I2S93 12908 12912 12969 12971 13024 13027 13035 13088 13132 13175 13177 13199 13238 13242 13250 13324 13387 13412 13430 13453 13508 13512 135.38 13621 1.36.34 13672 13715 13733 13759 13792 1,3829 13883 13891 13895 13944 13952 14029 14046 14132 14180 14194 14217 14231 14297 14.301 14302 14354 14.371 14423 14442 14476 14486 14504 14567 14583 14592 15602. 14604 14616 14638 14668 14707 14871 14875 14915 14938 14986 15004 150.31 15092 15112 15116 15)45 )51R2 15240 15250 15.370 15.384 15412 1543 i 154.35 15447 15497 15513 15529 15566 15609 15654 15732 15743 15812 15870 15S77 15902' 15929 15945 15969 15975 15995 16026 16086 16201 16243 16256 16262 16347 16353 16360 16402 1640? 16449 16472 16474 16503 16549 16610 16648 16668 167-22 16727 16741 16761 15847 16886 1689.3 16897 16914 16917 1695.3 16963 16964 16981 17010 17042 17085 17089 17092 17122 17123 17182 17199 17207 17271 17301 17,347 17358 17363 17402 17456 17460 17489 17556 17579 17581 I770p 17707 17732 17787 17790 17838 17843 17908 17910 17957 18028 18050 18096 18109 18128 18151 18230 18238 18260 18266 18330 18354 18,373 18378 18482 18502 18503 18519 18543 185,57 18707 18716 18813 18853 18854 18885 18927 189,37 18947 18984 18988 19007 19068 19145 19220 19252 19259 19269 19282 19285 19.313 19329 193,36 1940S 194.33 19470 19581 19588 19609 19618 19629 19665 19571 (9672 19726 19729 19733 19757 19768 19817 19876 19905 J 9906 19912 19959 .19987 20009 20042 20090 20102 20129 20140 20164 20236 20251 20253 20284 20289 20293 20296 20.342 20395 20410 20455 20495 20518 20529 20570 20662 207,37 2075,3 2077,3 20977 20924 20954 20987 210.3? 21072 21119 21155 21298 21315 21,346 21.366 21445 21451 21489 21495 21530 21557 21563 21581 21587 21610 21665- 21681 21768 21824 21888 21014 22042 22044 22068 32102 22110 22*255 22141 22146 22222 22.320 22.329 22.333 223,36 22,352 22.376 22408 22449 22455 22473 22504 22518 22550 2256,3 22623 32666 22681 22718 22745 22756 22892 22929 22061 22962 22982. 5e Klasse 5e I.i.ist.: 419 m 319; 986 met 70 m.z, met niet; ,3164 met 70 m z, 3165 met ƒ.70: 17269 m.z. 17279; 17379 en 19464 m.z. met 70. 1 27 JANUARI BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN BAZEL i a NEW-YORK ROME i i c i EERSTE KOERS 0 5 9. - 13 35 12.75 0.35 11.89 66.50 44.25 38- 47 90 2 47U2 10.30 LATERE KOERS 0 58.95 13.38 12 88 0.343/4 11 89 66 85 44 35 37.90 47 95 2 481/2 10.32

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2