UTTÊLfcf De geheimzinnige treinroof. BEROEPSKEUZE. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 27 Januari 1925 Gem. bui ten I. berichten, De propaganda-gelden bij Fransche verkiezingen. Een communisti sche zwenking van een minderheid der Britsche Labonr-partij. De om- DE moord op DEN SIRDAR. Onder de Radio-berichten: De tektst der nieuwe geallieerde nota inza- f?" t11' E"yr'ris'-he, rege"in^ E' ke de niet ontruiming der Keulsche zone en de Duitsche ontwapening. - om den mïïd^v^n den Sirdlr, Sir Lee De Chileensche leger en vloot zijn thans tot overeenstemming gekomen I stack, te arresteeren. Degenen, die gearres- inzake de nieuwe regeering. Het eiland Palmas Liefde en Eenheid. Begrafenisfondsen die in ge breke zijn. Het Eerste Kamerlid P. Molt maker. Prof. Treub. Het mynveld te Vlodrop. UIT ONZE OOST. Een school gesloten. Geheime communisten-beslaiten BALANS OPRUIMING. Zie onze Etalages en overtuigd U van de lage prijzen. Telefoon 13337. FEUILLETON. Men kan nog zoo goed zijn best doen, al andere menschen ons zien, welken indruk <1® goede eigenschappen die men bezit, in J ons spreken, ons handelen, onze verschijning, werking stellen, en tocb als maatschappelijk mensch mislukken, als men niet op de plaats staat, waar men staan moet, waar men thuis hoort. t Is een der ongelukkigste dingen in de wereld, dat bij de keuze van een beroep, zoo dikwijls niet gelet wordt, zoo dikwijls niet gelet kan worden, op de zoo belangrij ke factor van geschiktheid, in casu aanleg en lust. De een volg^ een beroep, omdat z n vader of een familielid hetzelfde beroep uitoefent en hem wat vooruit kan helpen; een ander begint iets. omdat er juist een gaatje voor hem open is, om er in te kruipen. Maar zelfs zij, die een keus zouden ktinncn doen, doen niet zelden een verkeerde keus. En terwijl z® half op den ladder staan en zich daar met veel moeite kunnen staande houden, klim men zij de hoogte in en.... tuimelen naar beneden, omdat ze er zich niet kunnen hand haven. Ja. zoo gaat het, menigeen voidoet op de tweede plaats, die neervalt op de eerste Er zijn van die beroepen, die iedereen meent te kunnen waarnemen. Ten onrechte natuurlijk. Wanneer menschen in hun eigen vak mis lukkingen zijn geworden of daarin niet vooruit komen, dan meenen ze dikwijls voor alle andere vakken geschikt te zijn. Maar dan leert de ondervinding, dat zij de plank glad misgeslagen hebben. En waarom? Omdat zij niet wisten, wat er aan den nieu wen werkkriftg vastzit; welke vereischten die werkkring stelt. 1 Ook komt het voor, dat ze het wèl wisten, maar hun eigen geschiktheid verkeerd be oordeelden. Dat verkeerd beoordeelen van eigen ge- ichiktheid, staat in allernauwst verband met gebrek aan zelfkennis; met het niet inzien en begrijpen, althans niet voldoende, hoe ons optreden, op anderen maken. Tc weten, hoe ver onze Verstandelijke en zielsvermogens reiken, waartoe we dus in staat zijn en waartoe we niet in staat .zijn, dat zijn gewichtige hulpmiddelen om in hef maatschappelijk leven te slagen. Ieder zal dit beter begrijpen, als hij bijv. denkt aan kunst. Wie geen muzikaal gehoor heeft, kan na tuurlijk geen musicus worden en een kleu- ren-biinde geen schilder. En nu. zijn er tal van menschen die in een bepaald opzicht zijn als kleuren-blinden. Ze hebben geen kijk op zekere dingen; ze kunnen bijv. niet vlug en accuraat rekenen, hebben geen begrip van administratie, kun nen niet passen of meten, niet het oog hou den op hun inkoopen; missen de eigen schappen om te verkoopen of kunnen niet met ondergeschikten omgaan. Weer anderen zijn slordig en nafatig aan gelegd, en hun bezigheden vorderen juist stiptheid en accuratesse; ze zijn lomp en on behouwen, waar ze voorkomend en keurig moesten wezen en. ze weten het zelf niet, of zien het niet in. Wanneer het hun dan tegenloopt in de wereld, dan werpen zij de schuld op iemand anders, op de omstandigheden, die zoo ge duldig zijn, evenals het papier zoo geduldig Als de schuld bij iemand anders of bij iets anders ligt, dan ligt ze niet bij ons, zoo redeneeren ze. Zich zelf af te vragen; Lag het soms aan ons zelf? komt meestal niet bij hen op. Zoo worden en blijven vele menschen neus wijs, eigenwijs, waanwijs, alles, behalve.... wijs. En duiken daardoor kopje onder in de wij de Wereldzee onzer ingewikkelde samenle ving. samenzweerders oneenigheid te zijn gekomen. En zeer onverwacht hebben Vrijdag een aan tal jonge officieren het regeeringspaleis door gewapende troepen doen omsingelen, zich van de regeering meester gemaakt en in een manifest aan de bevolking verklaard het be wind in handen te nemen, ten behoeve van den in September verdreven president Ales sandri. In afwachting van diens terugkeer zal generaal Dartne! als voorloopig hoofd der re- geering optreden. Intusschen echter schijnt er onder de mi litairen geen eensgezindheid te bestaan. De officieren van de vloot heeten het over den terugkeer van den president Alessandri met de officieren der landmacht niet geheel en al eens te zijn, zoodat in de havenstad Valparaiso de stemming anders is_dan in de hoofdstad Santiago, waar de legerofficieren den door slag geven. Het is dus nog de vraag of pre sident Alessandri, die thans veilig in het buitenland zit, aan den tot hem gerichten oproep zal voldoen, zoolang in de militaire partij de. eendracht niet zal zijn hersteld. Het zeer rustige verloop van deze omwen teling mag doen hopen, dat de belofte van de nieuwe regeering van een ongestoorden voortgang van het economische leven, niet ijdel zal zijn. Dit is voor de buitenstaanders natuurlijk de hoofdzaak. Over de binneiüand- sche politieke geschillen in Chili zal zich in Europa slechts een enkele warm maken Zoolang het buitenlandsche commercieele en economische belangen door deze inwen dige ruzies niet geschaad worden. EEN IDEALISTE. Het idealisme is. de wereld nog niet uit. Een jonge Engelsche vrouw, de 28-jarige Vera Pragnell, een rijzige, mooie vrouw met gouden haren en levendige blauwe oogen, zoo beschrijven de kranten haar heeft zich uit het Londer.sche societyleven op het platteland teruggetrokken, waar zij haar intrek heeft genomen in een eenvoudig huisje, en haar particuliere vermogen weg gegeven. „Ik ben moe van het gedans, de, schouwburgen en partijtjes in Londen", zoo verklaarde zij aan een persman, die haar kwam interviewen. Miss Pragnell heeft een kleine kolonie gesticht in Sussex, op vijftien mijl afstand van Londen, waar zij onder meer een altijd openstaand, goed ingericht huis heeft laten neerzetten voor doortrekkenden, die er eenvoudig intrekken Zij heeft 28 acres grond gekocht, waarvan zij twintig acres be stemd heeft voor de kolonie en de resteeren- de acht acres om niet heeft weggegeven aan degenen, die er wenschen te wonen. Op het oogenblik vertoeven er een twaalf menschen in de kolonie, waaronder een atheist en een communist en ook een dichter. De rest zijn gewone gehuwde menschen die van het land houden. De kolonisten verdienen hun brood met handwerk. De meesten hunner zijn ve getariërs en verbouwen hen eigen voedsel. Allen zijn in de kolonie gelijk. Miss Pragnell verklaart dat zij nu overge lukkig is en niet meer naar Londen zou te rugwillen. Zij vborziet in haar onderhoud met schrijven en handwerk, voornamelijk weefwerk. wenteling in Chili. Vernomen wordt dat de Britsche autori- Het onderzoek naar den oorspyong der Fransche verkiezingsgelden. Men herinnert zich dat de commissie, welke is belast met het ohderzoek naar den oorsprong van de verkiezingsgelden der ver schillende partijen in Frankrijk (zulks naar aanleiding van den financieelen steun van de rechts-georiënteerde Union des Intéréts Economiques aan bepaalde candidaten) bij haar werkzaamheden op eenig verzet van de zijde der opgeroepen getuigen is gestuit. Senator Ernest Billiet, president der Union weigerde den eed af te leggen, daar hij de commissie, die nochtans juridische bevoegd heden heeft gekregen, als,een lichaam van partij-mannen beschouwt, die politieke wraak op hun tegenstanders willen oefenen. De heer Billiet had zich Zaterdag wegens deze weigereing voor de correctioneele recht bank te verantwoorden. Hij begon met te verklaren dat zijn parlementaire immuniteit niet was opgeheven en dat de heele zaak op touw is gezet door zijn politieke tegenstan ders, die hij in de verkiezingscampagne heeft bestreden. Hetgeen de Union des Intéréts Economiques "heeft gedaan, geschiedt bij elke campagne het geldelijk steunen van parlementaire candidaten, die het program der Unie onderschrijven. Billiet meende dat degenen, die hem als voorzitter eener mach tige economische organisatie bij de verkie zingen gelden ter beschikking hadden ge steld, recht* hadden op zijn discretie. Had hij een eed afgelegd dan had hij de volle Waarheid moeten spreken en dus ook hun namen moeten noemen, waartoe hij zich niet gerechtigd achtte. „Waarom," aldus Billiet „beperkt de commissie haar enquête tot het jaar 1924 Omdat zij weet dat, wan neer zij verder zou zoeken, zij ontdekken Zou dat ik ook materieelen steun heb ver schaft aan leden der huidige meerderheid. Ik beschouw het als een eer geweigerd te hebben mijn vrienden te verkoopen." Tal van vooraanstaande politici, o.w. drie oud-ministers van justitie, Lhopiteau, Col- fat en Lefebvre du Prey, voorts senator Hen ry de Jouvenel, Raul Pérel, oud-voorzitter der Kamer, Francois Marsal, oud-minis- ter-president, getuigden allen voor Billiet, die nochtans tot 300 francs boete werd ver oordeeld. De communistische minderheids beweging in Engeland. De nationale minderheidsbeweging in Engeland bestaande uit den linkervleugel der Arbeiderspartij, die buitengemeen ontevre den is over den langzamer; vooruitgang van de arbeidersbeweging en waartoe ook Cook, de algemeen?, secretaris van de Mijnwerkers federatie van Groot-Britannië behoort, hield Zaterdag een vergadering waar zeshonderd afgevaardigden aanwezig waren. De vergade ring nam een resolutie aan, waarin wordt verklaard dat de internationale vakbeweging moet breken met haar politiek van klassec- vrede en samenwerking met den Volkenbond, die volgens de resolutie een machtig instru ment van het kapitalisme is. Er werd scherpe critiek geoefend op de ministers uit de Ar- teerd werden, zijn weer vrijgelaten, terwijl de twee personen die zich nog in arrest be vinden, waarschijnlijk spoedig in 'vrijheid zullen worden gesteld. DE GRAAF VAN OXFORD. Volgens de „Daily News" zal Asquith, niettegenstaande het feit dat hij, nu hij tot lord is benoemd, zitting neemt in het Hoo- gerhuis ook verder officieel leider der libera le partij blijven. ZES 30 VISSCHERSSCHEPBN MET MAN VERGAAN Uit New Founaland wordt gcrneld, dat zes visschersbooten met 30 man aan boord, thuis behoorende te Rosa Blanche, worden vermist. Het weer is te stormachtig om een onder zoek in te stellen. EEN PANIEK IN DE BIOSCOOP. Toen een duizend tal kinderen in een bios coop te Kirkintilloch, nabij Glasgow, een beidersregeering, in het oizonder op Thomas j voorstelling bijwoonden, riep plotseling een Er was een groet binnengekomen van jongen,die angstig was geworden door den Duitsche en Fransche arbeiders. Voor Sovjet Rusland werden hoera's aangeheven. Vernomen wordt dat de conferentie het karakter had van een demonstratie ten gunste van een fusie tusschen de vakvereenigings- centralen van Amsterdam en' Moskou. De conferentie nam een resolutie aan, waarin verklaard wordt, dat zij met vreugde de over de geheele wereld waar te nemerr tendenz naar eenheid onder het vaandel van één vak- vereenigingsinternationale vaststelt. De con ferentie werd bijgewoond door vertegenwoor digers van Tsjecho-Slowakije, Duitschland, Frankrijk, Indie, de Vereenigde Staten en Ierland. rook, die uit het verhitte apparaat opsteeg „Brand Een paniek ontstond, waarbij zes kinderen ernstig verwond werden. EEN REDE VAN PRIMO DE RIVERA. Primo dc Rivera, de president van het Spaansche Directorium, heeft in tegenwoor digheid van alle leden van het Directorium, de voorzitters der Algemeene Raden, de burgemeesters der verschillende gemeenten en delegaties uit alle provincies een rede ge houden, waarin hij heeft gezegd, dat de re geering besloten is met de grootste beslist heid tegen de Catalaansche separatisten op te treden. Hij voegde er aan toe te hopen, t door het voortzetten van zijn program ge- Een nieuwe militaire om- U ende drie of vier jaren, gemakkelijk te komen tot het in evenwicht brengen der be grooting. Met betrekking tot Marokko verklaarde hij, dat een handelend optreden nog ver- eischt is, doch thans nog niet tc weten of de ze actie zich tot de andere gedeelten c!er Spaansche zóne zal uitbreiden. Hij stelt zich wenteling in ChiTi. hebben wij gisteren reeds gemeld, Het vorige jaar, in September, werd de toemalige regeering door een militair com plot tot aftreden gedwongen. Het ging daarbij zeer vriendschappelijk toe de president, Alessandri, verliet met „verlof' het land. En het bewind ging over in handen van den vaor den toestand met de economische hulp- generaal Altamizano. Maar in de sedert ver-J bronnen van het land zelf te stabiliseeren, loopen manden schijnt er onder de militaireen kondigde vervolgens verschillende her vormingen aan, o.a. betreffende het fiscale stelsel en het onderwijs. TER EERE VAN EDISON. Als een blijk van hulde voor den arbeid van den bekenden Amerikaanschen uitvin der Thomas Edison, hebben de leiders der electriciteitsbedrijven van New York beslo ten om een gebouw op te trekken en aan Edison te wijden. Het gebouw zal twintig verdiepingen hebben en behalve kantoren ook een electriciteitsmuseum bevatten, waar Edison alle modellen van zijn uitvindingen zal kunnen plaatsen en waar ook andere uit vinders bijdragen sullen kunnen leveren. Boven den ingang van het gebouw zal een reusachtig bronzen beeld van Edison worden geplaatst, dat ongeveer negen meter hoog zal wezen. „MA" EN „PA" FERGUSON. De Vreugde der bevolking van Texas over haar eerste vrouwelijke gouverneur, mevrouw "M. A. Ferguson, bijgenaamd „ma" Fergu son, is al spoedig in wreveligheid veranderd. Want „ma" schijnt van plan te wezen om haar echtgenoot, den vroegeren goeverr.eur, die wegens wanbeleid uit zijn 3tnbt ontzet werd, tc laten mee-regeeren. En in plaats van „ma" zien de Texassers hun kapitocl dus nu bezet door „Pa en Ma". Dat is tegen de afspraak en tegen den zin van de voorstanders der vrouwen-emanci patie, die uit ma's goeverneurschap munt wilden slaan, en die nu ervaren dat zij haar wederhelft op staatkundig gebied niet ge heel kan ontberen. En Texas wordt intusschen bestuurd door de familie Ferguson. DE KLU KLUX KL AN IN HERRIN. Naar uit New York wordt gemeld, heeft te Herrin in Illinois een vechtpartij plaats gehad tusschen aanhangers en tegenstanders van de Klu Klos Kian. De burgemeester en de leider der K. K. K. werden gedood en vele personen gewond. Regeering'strocpen moesten de orde herstellen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een nader bericht zijn bij het bovenstaand conflict 8 personen gedood en 20 gewond. De beroemde K. K. K. -leider, Glenn Young, die bekend staat als „Two gun Gleinn", schoot zichzelf tijdens het gevecht dood. De strijd was het gevolg van een ver klaring van Young's bittersten vijand,sheriff Thomas. Ook deze werd gedood. (Herrin voegt met deze nieuwe troebelen nieuwe lauweren bij de ouden. Na de bekende moordpartij van stakende mijnwerkers, die ongeveer drie jaar geleden een aantal onder kruipers doodschoten, is de twist niet van de lucht geweest. En bij het verzet tegen de radicale arbeiderselementen, ook in het ge meentebestuur, heeft de K. K. K. steeds de leiding venomen.) ONLUSTEN TEN GEVOLGE VAN HONGER IN Z.-RUSLAND. Een B. T. A.-telegram uit Riga komt met verontrustende berichten uit de hongerge- bieden in de Oekrane en het Noorden van den Krim. In het district Akxandrofks koos een deel der kozakken de zijde der opstan delingen. Deze treden thans op in het dis trict Jekaterinoslaw en in de steppen van Noord-Taurie. In het gebied van den Dnjepper zijn auto's met machinegeweren naar de dorpen gezon den om de orde te handhaven in het gebied van de Donetz worden de spoorlijnen be schermd tegen de aanslagen der werkeloozen. In het district Melitopol sterven talrijke personen tengevolge van uitputting. Aan de lijn door de Krim naar Simferopol zijn alle stations overvol van uitgehongerde boeren, die den reizigers restjes eten afbe delen. EEN CYCLOON IN AUSTRALIË. Een verschrikkelijke cycloon heeft Zater dag in het noordwesten van Australië huis gehouden. De stad Roeburne is zwaar ge troffen in deze stad werd de 2157 voet lange pier zoo goed als vernield. De schade wordt op 100.000 pond sterlLng geraamd. DE VERMISTE LORDSDOCHTER. Naar vernomen wordt heeft lord Tradegar geruststellende berichten ontvangen betref fende zijn dochter, Gwyneth Morgan, die sedert 11 December werd vermist. Zij zou in veilige handen zijn en niet ver van haars vaders huis verwijderd. DE BEWERINGEN OMTRENT VOOR BEREIDINGEN VAN DEN GASOORLOG. Enkele maanden geleden hebben wij mel ding gemaakt van een bewering van den „Times"-correspondent te Berlijn over oor logstoebereidselen van Duit9chland, waarbij dan vooral de Kaiser Wilhelm-Institut bij Berlijn ijverig studie maakte, in samenwer king met een dergelijke instelling bij Han nover, van den gasoorlog. Daarop volgde een tegenspraak van den waarnemend directeur van hét K.W.-Instituut, die den schrijver uitnoodigde tot een bezoek en onderzoek. De „VorwSrts", die constateert, dat tot dusver deze uitnocdiging is doodgezwegen, wijst op een artikel van het Britsche weten schappelijke tijdschrift „Nature", waarin thans de kwestie wordt ter sprake gebracht en waarin word aangedrongen, zonder in te gaan op de vraag, waarom de „Times" de zaak onbesproken heeft gelaten, op aanvaar ding van de gedane uitnoodiging en publi catie in Engebnd van de resultaten daarvan. Indien blijkt, aldus het Engelsche blad, dat werkelijk het groote, onder leiding van prof. Haber staande instituut niets te maken heeft met werkzaamheden, welke oorlogsdoelein den dienen, dan zal dat voor allen, die wach ten op teekenen van een vernieuwing van Duitschland, een goed tijding zijn. DE COMMUNISTISCHE KLAP. Zaterdagavond toen Camille Aymard, de directeur van de „Liberté" zijn bureau ver liet, werd hij op straat aangesproken door den zoon van den communistischen leider Rappoport, die hem een fikschen vu rits 1 g toediende. Aymard wist den jongen man vast te grijpen deze verklaarde aldus te han delen om zich te wreken over een artikel, dat Aymard over zijn vader had geschreven. B 'Wh Uit Washington wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten en Nederland overeenge komen zijn het geschil over de souvereiniteit van het eiland Palmas in den Philippijnschen .^rchipel aan arbitrage te onderwerpen. Een schrijven van Z. D. H. Mgr. Hopmans. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, publiceert in „Sancta Maria" een schrijven, onder den Htel „Liefde en een heid", waarin Z. D. H. de Katholieken aan spoort tot eensgezindheid en onderlinge liefde, ook bij de verkiezingen. Gewichtige gebeurtenissen, aldus vangt 't herderlijk schrijven aan. staan voor de deur. Do verkiezingen van dit jaar zijn in aan tocht. Bij deze gelegenheid kan het geen kwaad er op te wijzen, dat niets de harts tochten heftiger opwekt dan de politiek. Wil men dc menschen warm laten loopen, geen geschikter 'middel dan de politiek tot onderwerp van het gesprek te maken. De politiek heeft menigmaal een diepe klove gegraven tusschen geloofsgenooten en tus schen leden van hetzelfde gezin. Nooit achten we ons meer gehouden tot den plicht om liefde te verspreiden onder onze dioccsanen dan in dezen (lid van prik kelbaarheid en overgevoeligheid, Ter vervulling van dien plicht komen wij in herinnering brengen aan welke oorzaken de algemeene verwarring der maatschappij door Paus Benedictus XVz.g, werd toege schreven, n.l. gebrek aan liefde, gebrek aan eerbied voor het gezag, strijd onder de ver schillende klassen, zucht naar tijdelijke goe deren. Ieder moge dit gezaghebbend ver maan ter harte nemen en naar beste kunnen trachten orde, rust en eenheid te herstel len door het wegnemen der,' geno'emde oor zaken. Zeer zeker mag ieder vrij Voor zijne mea ning uitkomen en deze verdedigen, mits hij zich onthoude van scherpe uitdrukkingen, die grootelijks afbreuk kunnen doen aan def liefde, en hij zich niet halstarrig vastklam pt aan zijne eigen meening, als deze bevon den wordt niet te zijn het gevoelen der meerderheid. Wijl het voor den katholieken godsdienst en de katholieke zaak in het algemeen van het grootste belang is, dat de katholieken in de grootste eendracht naar hetzelfde doel streven, moeten alle twisten en onee- nigheden uit den weg worden geruimd, en moet gezorgd worden, dat zij bij de verkie zingen vast aaneengesloten als één man voor datzelfde doel optrekken. Wij begrij pen, dat bier veel en zware offers moeten gebracht worden. Eigen meening, eigen be lang, eigen verheffing moet niet zelden worden prijs gegeven. Dat is onvermijdelijk, waar door velen een gemeenschappelijk doel moet worden nagestreefd. Maar dat is ook mogelijk voor ieder, die de leer en de geboden en de voorbeelden van Christus kent en getrouw zoekt op te volgen. Valt na verdediging van eigen meening en na ge meenschappelijk overleg eene beslissing, die niet met onze inzichten en strevingen strookt, dan moeten we toonen ware chris tenen te zijn door edelmoedig het offer te brengen van ons persoonlijk gevoelen en streven. Na waardige schermutselingen moet van u, gelijk van de eerste christenen kunnen getuigd worden; De menigte derge nen, die geloofden was één hart en ééne ziel. (Act. 4, 32). Moge toch onder onze katholieken de eenheid bewaard blijven, waartoe Pausen •en Bisschoppen zoo dikwerf en met zooveel aandrang hebben aangespoord! Mogen zij die zich teleurgesteld gevoelen, zich nlef vermeten de dringend noodzakelijke een heid te verbleken tot groote schade van de katholieke zaak en van den katholieken godsdienst! Sluit de ooren voor het lieielijk gefluit der vijanden, die de eendracht onder de ka tholieken trachten te verscheuren, maar opent ze voor het wachtwoord van Pausen en Bisschoppen; In de eenheid ligt uw heil. Blijven we derhalve allen één en gaan we niet in onbezonnenheid omver halen het bolwerk, dat ten koste van onvermoeid zwoegen onzer voorzaten is opgetrokken. Naar wij vernemen, hebben nog lang nic' alle begrafenisfonsen (dat zijn fondsen welke een uitkeering in geld doen aan de nabestaanden hunner overleden leden) zich aangemeld bij de Verzekeringskamer en zijn ze dus in gebreke gebleven te voldoen aan dé voorschriften der met en der daarmede samenhangende koninklijke besluiten. Het niet voldoen aan het voorschrift stelt de nalatige ondernemingen bloot aan strafver volging, maar dit is niet alles. Wanneer zi niet vóór 15 November 1925 aan de voor schriften der wet hebben voldaan en in het begin zijn van de verklaring bedoeld in ar! 18 der wet, zullen zij bovendien bun bedrijf niet mogen voortzetten en tot likwidatie moeten overgaan. De heer Moltmaker (S.D.A.P.) die Zater dagavond te Stadskanaal (Gr.) een rede zou houden voor de leden der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel, werd dien avond ongesteld en is per auto naar het zie kenhuis te Groningen overgebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van prof. mr. M. W. F. Treub thans zoover ver beterd, dat de patiënt Woensdag het zieken huis hoopt te verlaten en een reis zal onder nemen naar Zuid-Frankrijk, waar hij eenigen tijd zal vertoeven voor volledig herstel. Besprekingen over exploitatie. Naar de ,,N. K." verneemt, heeft dc heer J. H. Biermans, een oud-Limburger, die na zijn terugkeer uit Canada den laatsten tijd te Brussel vertoeft, Donderdag j.L te Roer mond een onderhoud gehad met den voor zitter en den secretaris der Kamer v. Koop handel en Fabrieken voor Midden-Limburg, de heeren H. Smeets en mr. G. Dahmen, in zake het mijnveld te Vlodrop. Over het verloop der besprekingen kun nen nog geen mededeelingen worden gedaan. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de te- sident van Kediri dc Sarekat-Rajatscbool ee Srengat sloot, wegens gebrek aan be leefdheidsvormen van de onderwijzers en bet voorkomen van de grootste wanorde. De vakorganisatie. In een tweetal artikelen heeft „Mataram" het een en ander weten mede te declen, omtrent hetgeen op de, te Jogja gehouden, geheime vergaderingen van den P. K. I. werd besloten. Met alle macht zou de actie gericht zijn op de vakorganisatie en daartoe een hon derdtal van de beste en jongste propagan disten over Java en dc buitengewesten worden verspreid, waarbij hun als voor naamste objecten aangewezen worden; cie havens, spoorwegen en mijnen, terwijl zij nL de communistische actie in alle stilte ook gevoerd zal worden op alle suikeron dernemingen. De redacteur in Midden-Java van het „Soer. Hbl." kan daaraan toevoegen, dat, volgens hem van Islamietische zijde, ver strekte inlichtingen nog besloten werd tot het opruimen van alle bestuursleden van den Centralen S. I. binnen twee jaar,, ter wijl in 1930 de revolutie zal uitbreken, waaruit een Sovjet-Indië zal geboren wor den. Intimidatie van den kant der communis ten zal aan het verspreiden van die berich ten niet vreemd zijn, voegde het blad er aan toe. Haarnetten, echt haar 5 cent. 6 stuks 27Vs. GolSiizers 7 ct. Haarvulling 9 ct. Haarvlechten (echt haar) vanaf f 1.99. Dek- stnkjes voor aanvulling van dun haar 1 1.45. Oorlokies in alle kleuren 49 ct. Prima spnltUacon 74 ct. Hazeüne Snow 74 ct. Ka- loderma zeep, per doos 89 ct. Gllette mesjes, dc echte U.S.A., per pakje 90 ct. per pakje a 10 stuks f 1.75. Stalen scheermes sen f 1.19. Lederen scheerriemen 49 ct. Colgate scheerzeep 11 ct. Staafjes Colgate 59 ct. Blokjes scheerzeep 8 ct. Alluinbiokken 17 ct. Potten scheerzeep 78 ct. (Prima). Vrij naar het Engelsch. 8 Dit voor oogen houdend, was het hem dui delijk, dat Copah de plaats was, waar hij den draad van het geheim moest beginnen te zoeken. Behalve haar belangrijkheid als spoorwegkruispunt was Copah een mijnstad, Welke wel niet, meer van zoon groot be- lang was als in de vroegere dagen van de goud-ontdekkingen, maar welke toch nog een druk en uitgebreid centrum van de om ringende mijndis trie ten was. In een dergelijke plaats moest het de roo- vers ongetwijfeld gemakkelijk zijn gevallen hem uit den trein te dragen als een zie ke, toevertrouwd aan de goede zorgen van rijn vrienden -I- en dat hadden zij zeker ge daan. Terwijl hij deze mogelijkheden overdacht, begon de duisternis over de woestijn te val len en verschenen de sterren aan het firma- Went. Over de dwarsliggers staooende, keer de hij terug naar de plek, waar hij zijn hand koffertjes had achtergelaten, toen hij ifi de verte een electrisch oog zag, ver weg in het ■westen. Een trein naderde en kwam recht ®P hem ai Zou de trein stoppen bij de eenzaam in de woestijn gelegen watertank en hem aldus een kans geven in te stappen? Hij kon slechts afwachten. Bij het aanleggen van het laatste kampvuur had hij zijn laatsten luci fer verbruikt en hij kon dus geen signalen geven. De tijd, welke verliep tusschen bet oogen blik. waarop hij voor het eerst het koplicht gezien had tot dat, waarop hij het zwakke geluid van het rollen der wielen hoorde, scheen hem eindeloos toe en terwij! hij waóhtte, verkeerde Barrett in tweestrijd, of hi; zich zelf zou laten zien in het helle licht schijnsel en zou trachten, door te wuiven, den trein te doen stoppen, of dat hij buiten het gezicht zou blijven en eenvoudig zou wachten, of de trein zou stoppen, om water in te nemen. Bedachtzaamheid drong hem tot het laat ste. Nu hij op het punt stond zich weer on der de menschen te mengen, moest hij zich herinneren, dat. hij een gebrandmerkt man was, en dat het enkele feit, dat hij in da woestijn onder begunstiging van de duister nis in den trein zou stappen, een beschuldi ging op zich zelf was. Hij verschool zich achter het booge tim merwerk van de watertank en zag weldra, dat de naderende trein een vrachtgoederen- trein was, welke langzaam begon te rijden, met het doel te stoppen. Nu moest zich voorzichtigheid aan slimheid paren. Mis schien kon hij instappen, zonder gezien te worden. Hij kon het tenminste probeeren. Toen de lange trein tot stilstand kwarn cn de stoker boven op den kolenwagen klom, cm de waterbuis naar beneden te halen, ver liet Barrett zijri schuilplaats en rende langs de spoorlijn vooruit, langs den aangehaakt en wagen, bestemd voor beambten en arbei ders. Vijf wagens voorbij de locomotief was een ledige overdekte goederenwagen, waar van de deur openstond als uiinoodiging om binnen te komen. Zonder een oogenblik te aarzelen wierp hij de beide handkoffertjes het een na het andere, in den wagen en klom er dan zelf in. Zijn voornaamste vrees was, dat er nog an deren in den wagen zouden zijn, die zich er eveneens verscholen hadden en hem het recht zouden betwisten, zich bij hen aan tc sluiten, doch een onderzoek in bet duister door den gebeden wagen overtuigde hem, dat deze vrij was van andere indringers. Zijn zenuwen waren ten hoogste gespan nen. daar dit zijn eerste ondervinding als landlooper was. Hij plaatste zich nabij da deur, gereed om uit den wagen te springen of voor zijn eigen veiligheid te vechten, als een lid van het treinpersoneel soms zou ko men, vóór de trein begon te rijden. Doch niets gebeurde. Na enkele minuten hoorde bij do waterbuis weer boven op den wagen leggen en bijna onmiddellijk daarna vertrok de trein met een schok, welke hem bijna op den grond wierp. Turende in de duistenis zag hij, dat de wa tertank gepasseerd werd en hoorde het ra telen van de wielen ever de verbindings. stukken der rails aan het oostelijke gedeel te. De laatste étappe van de reis was veilig begonnen. Vermoeid als hij was, durfde hij toch niet te gaan slapen. -Als hij Copah kon bereiken, zonder herkend te wordcr, als een verdacht persoon, die, begunstigd door de duisternis, in de Roodc Woestijn, nabij een alleen staande watertank, stil in een trein was ge slopen en hij eenmaal verloren was in het gewoel van een kleine stad, mocht hij vertrouwen, zijn vrijheid te kun nen behouden, om de taak te vervuilen, waartoe hij nu door de omstandigheden ge dwongen wns. Daarom besloot hij wakker te blijven, om waakzaam tc zijn op het oogen blik, als de trein het stations-emplacement van Copah zou bereiken. Maar dit gedwon gen wakker blijvon beteekende ook hier, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Nadat hij zich in een hoek van den wagen had neer gezet, waarbij het grootste handkoffertje hem als zitplaats diende, begon hij te be seffen, dat hij reeds spoedig zou indutten. Alles rondom hem: 't slingeren van den wa gen, de rhytmische geluiden van de wielen over de rails, het regelmatig gillen van de stoomfluit was zoo eentonig, dat hij zijn oo gen sloot en in slaap vteL. Plotseling stond hij op en ging als een schildwacht langs de lange zijde van dao le digen wagen op en neer loopen. Aldus bracht hij de volgende twee uren door; hij liep totdat zijn vermoeide spieren den dienst j weigerden; dan ging hij weer zitten, totdat j hij weer begon te knikkebollen, dan sprong hij weer met een schrik op en hervatte zijn loop. Het was tijdens een der „wandelingen", v/elke hij met looden voeten deed, dat de bevrijding kwam. Terwijl hij even stil stond en door de open deur keek, zag hij de lichten van een stad op een heuvel, en een oogenblik later ver kondigde het schrille geiluit van de stoom pijp, dat Copah bereikt was. VIJFDE HOOFDSTUK. V/eer in bewoond gebied. Als een goed amateur in de fijne kwn«t van landloopen, mankte Barrett een werke lijk handige vlucht uit den trein en over de spoorlijnen, toen de lange vrachtgoederen trein Copah binncnsloomde en stil bicld. Er was niemand te zien, toen hij uit den wagen glipte en zijn handkoffertjes opnam, welke hij eerst naar buiten geworpen had; het moest nabijzijnde 'licht was toch nog ver ge noeg weg. De trein had gestopt tusschen andere lange vrachtgoederenlreinen en Barrett stond als in een soort van lasn, welke hij in de lengte moest doorloopen, tenzij hij onder de wa gens aam een of andere zijde door wilde kruipen. De meest geschikte weg scheen hem echter, rechtuit te loopen. Van den nood een deugd makend, deed hij dan ook aldus en, met bet geluk van een amateur, kwam hij uit het labyrinth van goederenwa gens, zonder iemand ontmoet te hebben. Toen hij de vrachtgoederentreinen gepas seerd had, zag hij op korten afstand de lich ten van het passagiersstation en hij naderd» ze al dicht, toen plotseling het aanflikkcren van licht en het overhalen van een wissel hem duidelijk mankte, dat direct een snel trein zou aankomen. Hij verzamelde zijn stoutmoedigheid, versnelde zijn pas en be reikte het perron juist toen de sneltrein bin nenliep en stopte. Hij wachtte lang genoeg om het woestijn- stof van zijn kleeren en schoenen te slaan en ging toen met de aankomende reizigers de open vestibules door, het station uit en nam de eerste de beste taxi, welke zich aan bood. „Waarheen?" vroeg de chauffeur, hem van zijn handkoffertjes ontlastend. Barrett rekende het tot de gelukkigste omstandigheden, dat hij den naam kende van het voornaamste hotel van Copah, wel ken naam hij eens in een advertentie van een spoorweggids gelezen had. „Intermountain hotel," beval hij, met de zekerheid van iemand, die precies weet waarheen hij wenscht te gaan en enkele oogenblikken later reeds droeg een piccolo in uniform zijn kotfertje vanuit de taxi in het hotel. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5