Het R. K. Werkliedenverbond. KERK EN SCHOOL. Benoemingen. Nederlandsche studenten te Rome. KUNST EN KENNIS. Vereeniging voor belasting- weienschap. De Kerkelyke Muziekschool. MAR&TNIEUWS. VISSCHERIJ. De fusscheniijdsche nota inzake de Keulsche zone. Het Poolsche conflict met Danzig. De reconstructie van het Zweed- sche Kabinet. Soen Yat Sen ernstig ziek. Ernstige brand te Colombo. Aardschokken. De tijdelijke opvolger van T rotzky. De omwenteling in Chili. voor Argentijnsche torpedo- booten. De van spionnage verdachte Ieren. De verdeeling van het Nijlwaier. Nationalisten en communisten te Pirna. RECHTSZAKEN. Dood door schuld. LANDB. EN VISSCHERIJ Een groenten-nummer. De eerste bondsvergadering. verklaring. Een beginsel- Maandag werd in het gebouw der R. K. Werkliedenvereenlging te Utrecht, de eerste Verbondsvergadering gehouden van 't R.-K. Werkliedenverbond. Aanwezig waren pastoor Van Schaik en Mgr. Dr. Poels. De vergadering werd geopend door den heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het voorloopig bestuur, die constateerde dat de zoo noodige, de zoo lang en door zoo velen begeerde eenheid in de R. K. Arbeidersbe weging thans een feit is geworden. Er is op 1 Januari iets gewijzigd in den grondslag, waarop tot dan toe onze, uit twee zelfstandige deelen bestaande arbeidersbe weging rustte, Federatie en Vakbureau be staan niet meer. Hel Verbond heeft beider plaats ingenomen, \an groot belang is, dat men de beteekenis in geestelijk en stoffelijk opzicht goed be- grijpe. Het Verbond is er gekomen na jaren van strijd, in en buiten de beweging, het is er gekomen, omdat de verhoudingen er ten slotte toe moest leiden. De allergewichtigste taak van de Katho lieke arbeidersbeweging is ongetwijfeld: alles te doen om het godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk welzijn der arbeiders te be vorderen, om daardoor aldus ons ontwerp beginsel program; de Christelijke zedewetfen in het werkelijke leeven meer en meer te doen doordringen. Bij het overzien van hetgeen het Verbond wil, daarbij overwegende de opgesomde werkzaamheden, welke het heeft te verrich ten, houdt ons bestuur er zich van overtuigd, dat in vele gevallen samenwerking met an dere organisaties verschillende malen ge- wenscht zal zijn. Met betrekking tot de samenwerking kan worden gezegd, dat het Verbondsbestuur zal volgen de traditie, zooals zij bij Federatie en V akbureau gold. Samenwerking met die intellectueelen, die zich aan onze beweging verwant gevoeien, wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Het Verbond zal zich verheugen, wanneer ook in de toekomst de goede verstandhou- wng met de organisaties van middenstanders en landbouwers bestendig blijft, terwijl het niets liever zou wenschen, dan dat óok met de grootwerkgevers vruchtbare samenwer king mogelijk ware. Ook ten aanzien van de samenwerking met de niet-katholieke arbeiders-centralen zal het Verbondsbestuur volgen den weg, W m het verleden begaan werd. - let het Chr. Nat. V akverbond was de sa menwerking veelal goed; ook met het Neu traal Vakverbond was samenwerking zeer wel mogelijk. Het sociaal-democratisch NV V. zal bijzonder dienen te leiten op zijn vertegenwoordiging, wil in de toekomst van een vruchtbare samenwerking sprake kun nen zijn. Wil het Verbond, zegt spr. tenslotte, zijn taak naar behooren vervullen, dan moet als eerste eisch worden gesteld; onderlinge vriendschappelijke samenwerking. Een sa- menwerking trustend op vertrouwen. Wanneer men hef mogelijk acht, dat in de •oekomst het solidarisme de grondslag zal zijn, waarop de ideale maatschappij zal rus ten, dan moet het mogelijk zijn, dat wij thans reeds in eigen huis de solidariteit daadwer- fcehjk beoefenen. Concept-beginselverklaring, De Concept-beginselverklaring, welke op deze vergadering zal worden behandeld, luidt als volgt; Het R.-K, Werkliedenverbond spreekt als zijn overtuiging uit, dat meer dan ooit in de tegenwoordige van materialistischen geest doortrokken maatschappij met haar droevig verschijnsel van godsdienstig-zede- lijke inzinking, de leeken van allen stand de noodzakelijke taak hebben te vervullen: de christelijke zedewetten in het werkelijke leven meer en meer te doen doordringen'. II. Het R. K. Werkliedenverbond, dat recht, streeks of onrechtstreeks alle belanden van den arbeidersstand heeft te.behartigen voor zoover dit niet beter kan of moet over- ge.aten worden aan andere arbeidersorgani saties, welke geen zuivere arbeidersorganisa ties zijn zal daarom al zijn organisatori sche middelen van zedëlijken en stoffelijken aard aanwenden, om de arbeiders, die het Chns.endom en de Katholieke Kerk ontrouw zijn geworden of die de christelijke levens beginselen verwaarloozen, tot Christus en oijn leer terug te brengen, ter kerstening van maatschappelijk leven. III. In het bijzonder zal het R. K. Werk liedenverbond, ter eigen innerlijke godsdien- stig-zedelijke versterking, de middelen aan- wenoen, die daarvoe in het Bisschoppelijk Communiqué van 1916 worden genoemd. IV. In het bedrijfsleven zal het R. K. Werk liedenverbond met alle geoorloofde midde len, met inachtneming van de christelijke beginselen omtrent het eigendomsrecht, be vorderen een zoodanige verhouding tusschen arbeider en patroon op den grondslag van onderlinge samenwerking, dat de positie van den arbeider als christenmensch ten voile gewaarborgd zij. V. Den historischen opzet en ontwikke lingsgang volgend, zal het R. K. Werklieden, verbond er naar blijven streven, om langs den weg van eigen initiatief en vau zelfhulp de stoffelijke welvaart en de geestelijke ver heffing van den arbeidersstand te bevorderen en daardoor er toe meewerken dien stand een volwaardige positie in de maatschappe lijke ordening te verzekeren. Reeds bestaande welvaartsinstellingen van zelfhulp rullen worden versterkt en nieuwe, zoo noodig, worden opgericht. Als leidraad zal daarbij gevolgd worden de verdere inhoud van het Bisschoppelijk Com muniqué van 1916. VI. Het R. K. Werkliedenverbond roept alle katholieke arbeiders op, zich onder zijn vaandel te scharen tot eensgezinde actie voor het ideaal, ons voorgehouden door Paus ius KI: „den vrede van Christus in het Rijk ran Christus op aarde". Nadere uitwerking van pant IV der beginselverklaring inzake Bedrijfsorganisatie en Medezeggenschap. I. De kapitalistische geest, welke reeds ge- ruimen tijd het economisch leven over- heerscht, heeft ertoe geleid: le. dat de arbeid in breeden zin, vooral in het grootbedrijf, zijn rechtmatige positie meer en meer verloor, de persoonlijkheid van den arbeider ernstig werd miskend en het kapi taal een te grooten invloed kreeg op de ver houdingen in onderneming en bedrijf; 2e. dat de beginselen van het Manchester liberalisme, ofschoon theoretisch meer en meer als vaisch erkend, ook door den wet gever, en met toenemende kracht door de vrije organisatie van den arbeid bestreden, practisch nog al te zeer toepassing vinden; 3e, dat het in „Rerum Novarum" veroor deelde socialisme in het geestesleven van tal van arbeiders een belangrijke plaats heeft veroverd. IL Deze ontwikkelingsgang met die gevol gen zijn voortgekomen uit de miskenning van de Christelijke beginselen omtrent: a. 's menschen eindbestemming; b. het algemeen welzijn. c. vrijheid en eigendomsrecht. III. De Katholieke Arbeidersbeweging, tteunend op die beginselen, klaar uiteenge- l*et in de encyclieken „Rerum Novarum" en „Graves de Communi re", is ervan overtuigd, dat een maatschappelijke orde moet worden nagestreefd, waarbij de arbeidende mensch weer de eereplaats inneemt, die hem 'van Godswege is aangewezen, en dat hiertoe noodzakelijk is een grondige hervorming van het bedrijfsleven Zij verlangt een zoodanige regeling van de verhouding tusschen werkgever en werkne mer in onderneming en bedrijf, dat in de eerste plaats de positie van den arbeidenden mensch ten volle tot haar recht komt en vervolgens dat de voortbrenging zich richt naar haar maatschappelijk doel, n.l. de be vrediging der behoeften van het geheele volk. Daarbij beboerende de belangen der verbruikers niet te worden verwaarloosd, doca die van de voortbrengers op den voor grond te staan, IV. Van een zoodanige regeling van de ver houding tusschen werkgever en werknemer op den grondslag der solidariteit bedrijfs organisatie zijn de zedelijke en stoffelijke voordeelen. a. ontwapening op economisch gebied: vrede door samenwerking; b. belangstelling van alle bedrijfsgenooter. in en medewerking aan den vooruitgang en de verbetering der productie: welvaart door samenwerking; c. vermindering van staatszorg: zeifhulp door samenwerking. V, De ontwikkeling van goede bedrijfsor ganisatie moet zoo krachtig mogelijk bevor derd worden in samenwerking van vakorga nisaties en wetgever door maatregelen van geestelijken, organisatorischen en wetgeven- den aard. De maatregelen van geestelijken aard zijn: 1. krachtige bestrijding der klassenstrijd- gedachte, mede door het solidariteitsbeginsel in toepassing te brengen; 2. bevordering van de kennis der economi sche en technische factoren, die zich voor doen in de leiding van onderneming en be drijf. De maatregelen van organisatorischen en (wetgevenden aard zijn: 1. het door de organisaties tot stand bren gen van organen, die tot taak hebben in het bedrijfsleven regelend op te treden en be paalde functies te vervullen, ook zoodanige welke tot nu toe van overheidswege worden uitgeoefend, organen die berusten wat de richtingen aangaat, op evenredige en wat het bedrijf betreft, op gelijke vertegenwoordiging van werkgevers- er>. arbeidersorganisaties in de verschillende takken van nijverheid, land bouw, handel en verkeer. 2. het geleidelijk toekennen aan deze orga nen van een drieledige wettelijke bevoegd heid te weten: a. verordenende ten aanzien van de ar beidsvoorwaarden en al wat daarmede ver band houdt; b. rechtsprekende in geschillen, betreffen de de arbeidsvoorwaarden,, en in gevallen, welke in de betreffende verordeningen nader zullen worden aangeduid; c. uitvoerende, waar het betreft arbeids wetgeving. Voorshands zullen zij meer in het bijzonder en geleidelijk worden belast met: 1. de uitvoering der sociale verzekerings wetten; 2. de zorg voor de uitvoering en de nale ving van de arbeidswet; 3. het dienen van advies inzake de bij col lectieve overeenkomst of op andere wijze bindend verklaarde arbeidsregelingen, alsook inzake de hierop betrekking hebbende uit- voerings- en controlemaatregelen; 4. de berechting van alle uit 1, 2 en 3 voortkomende geschillen. Voor de vervulling van deze taak zullen tevens ondernemings- cnwaar noodig ook districtsraden worden tot stand gebracht om nauware samenwerking tusschen werkge vers en arbeiders te bevorderen. Regelingen omtrent samenstelling en be voegdheden dej; raden worden, gelet op de bedrijfsverhoudmgen, nader door de bedrijfs organen vastgesteld. Alle wettelijke erkende en geregelde or ganen werken binnen de grenzen, door de wet gesteld, onder goedkeuring cn toezicht van Overheid. De katholieke arbeidersbeweging houdt zich overtuigd, dat de volledige doorvoering van hetgeen zij krachtens deze stellingen voorstaat, geen werk van enkele jaren is, doch dat niettemin een in snel tempo verwe zenlijkte toepassing zoowel 't algemeen wel zijn als het bijzonder arbeidersbelang ten goede zal komen. Zij stelt zich voor, dit doel met een on onderbroken aitie en propaganda zoo krach tig mogelijk te bevorderen. Zij is zich evenzeer bewust, dat nog veel kracht cn inspanning gevorderd zal worden om in alle kringen voldoende geneigdheid tot medewerking op te wekken. Tegen haar wil in zal wellicht nog dikwijls het stakingswapen gehanteerd moeten wor den. Zij doet een krachtig beroep op alle katho lieke arbeiders van Nederland, wekt hen op zich hun menschelijke waardigheid bewust te zijn en in de gecentraliseerde katholieke ar beidersbeweging te komen werken aan de verdere slechting der oude wallen van kapi talistische Overheersching, ter bereiking eener volwaardige positie der arbeiders in onderneming cn bedrijf Na de openingsrede deelde de voorzitter o.m. mede, dat de Kerkelijke goedkeuring op de statuten is verkregen, cn dat pastoor van Schaik tot geestelijk adviseur is be noemd. De voorzitter motiveerde verder, waarom onder de huidige omstandigheden geen ge bruik is gemaakt van de geboden gelegen heid als sociale organisatie rechtstreeks invloed uit te oefenen op de candidaatstel- ling voor de leden den Tweede Kamer. Daarop verklaarde spr. nader de ingedien de amendementen op het program van ac tie voor de Kamerperiode 1923—1929. Op voorstel van een der aangesloten bon den heeft het Verbondsbestuur, aldus spr., de wenschelijkheid onder het oog gezien om bij de Fransche Regeering t.e protesteeren tegen de Kerkvervolging aldaar. Het be stuur was van oordeel, dat diende gepro testeerd te worden, dit, zoo mogelijk na mens katholiek Nederland diende te ge schieden. Het heeft het voorstel doorge zonden aan het Centraal Bureau der K, S. A. Dit Bureau had de zaak reeds in over weging. Het wordt vooralsnog wenschclijk geacht geen protest tot de Fransche Regce- ring te zenden. Het pl. comité der K. S. A. is verzocht vergaderingen te beleggen, waai de toestand in Frankrijk duidelijk belicht zal worden. De begrooticfe werd ongewijzigd vastge steld. Aan den Aartsbisschop werd een tele gram verzonden, waarin de zegen van Z. D. H. en het Episcopaat wordt gevraagd. Daar tegenover de candidaten van het advies" geen andere candicfaten waren ge steld, werd het bestuur samengesteld als •volgt: A. C. de Bruijn, voorzitter; C. A. Berkhout, H. Brquwer, L. F Guit, A.. v. Hamersveld, H Hermans, C. J. Kuiper, Jos Maenen, H. J. Moll, J. Th. Nijkamp, C. Rocstenberg, A, v. Rijen, J. v. Rijzewijk, J. A. Schutte, P. J. S. Serrarens, H. C. Silvius. De ZeerEerw. heer J. G. v. Schaik, gees telijk adviseur van het Verbond gai ver volgens een uitgebreide toelichting op de beginselverklaring. Spr. bracht daarbij hul de aan Mgr. Mutsacrs en de oud-adviseurs Mgr. Prinsen, deken Stroomer cn rector Hack, alsmede aan Mgr. dr. Poels. Daarna sprak Mgr. Poels. Spr. hoopte, dat nu binnenkort eens duidelijk zal ge zegd worden aan heel ons volk, wat de ka tholieke arbeider is. Hij moet laten weten, dat hij katholiek, is, maar dat men hem -riet zonder handschoen moet aanvatten. Er moet ïio&t worden gemaakt tegen de huidige maatschappij, die niet deugt in f haai- v.-ezer.. Ze groeide n.l. uit de liberale j beginselen. De „fabrieksbaas" mag baas zijn over zijn machines, maar geen eigenaar van de duizenden arbeiders, die bij hem werken. De groote vijand zit op het oogen- blik in den geldhandel; duizenden men schen stelen van anderen geld zonder er iets voor te doer.. De speculatiezucht ver pest dc maatschappij en fel dient opge trokken te worden te^en dat beursspelle tje van opjagen en neerjagen der beurs koersen van de „groote heeren". Ook wordt het tijd eens te zeggen, hoe het ka tholicisme denkt te vechten tegen het Bols jewisme cn men vocre den strijd tevens eens wat internationaal. Wij gaan nu in zee met onze oude vlag van rood-wit-blauw, doch we moeten het rood een tikje aandik ken; overigens behoort de combinatie te blijven zooals ze was. Naast het rood hangt immers het wit, van den vrede en "t i blauw blijft er als van ouds bij. „Verder", j zei 3pr., „zeg ik niets meer". Waarop een luid applaus volgde. Daarna kwam nog in bespreking de Ar beidswet, waarbij de volgende resolutie werd aanvaard: Resolutie: „Het R.K. Werkliedenverbond in Neder land op 26 Januari 1925 te Utrecht in Ver- bondsvergadering bijeen: 1. overwegende, dat het Verbond tot taak heeft rechtstreeks of onrechtstreeks de be hangen van alle arbeiders te behartigen, ge voelt zich gedrongen in het openbaar te getuigen; a dat het met groot leedwezen heeii kennis genomen van het feit, dat op S De cember .1924 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp werd inge diend tot wijziging van de Arbeidswet 1919, betreffende den arbeid in bakkerijen; b. dat dit leedwezen gevoeld wordt, om dat volgens het eensluidende oordeel der georganiseerde Nederlandsche Bakkersge zellen, welk oordeel gedeeld wordt door de Nederlandsche Verecniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, waarvan de juistheid tol op heden door de andere pa troonsorganisaties niet ontkend is, en dus als de vrijwel eenparige meening van de betrokken bedrijfsgencoien moet worden aanvaard, wijl dus volgens dit oordeel deze voorstellen, wet geworden, noodlottiger wijze de wederinvoering van den volledigen nachtarbeid 'tot onvermijdelijk gevolg zullen hebben, en naar de meening van het Ver bond, het algemeen belang niet vordert, dat in het bakkersbedrijf de vooroorlogsche verhoudingen terugkeeren. 2. Al erkent het Verbond, dat er een streven bestaat bij een deel der bevolking om zich des morgens zoo vroeg mogelijk van versch brood te voorzien, al houdt het er rekening mede, dat de Overheid bi; het vaststellen van bepalingen ter regeling van de verhoudingen in het bedrijfsleven, óók de belangen der verbruikers (consumenten) heeft in acht te nemen, het is niet minder van oordeel, dat de zedelijke belangen der bakkersgezellen als producenten en die van hunne gezinnen op den voorgrond behoo ren te staan en er dus geeri wijzigingen in de Arbeidswet dienen te worden aange bracht, die tot gevolg zouden hebben, dat de voor de behoorlijke broodvoorziening onnocdige nachtarbeid in dc bakkerijen zou terugkeeren. Op grond van bovenstaande overwegin gen betreurt het Verbond, het indienen van deze wetswijzigingen en spreekt de stellige verwachting uit, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare medewer king niet zal verleenen, om den zoo geheel onncodigen, onnatuurlijken nachtarbeid in bakkerijen wederom in het leven te roepen Daarop volgde rondvraag en sluiting. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende Welecrw, Heeren benoemd: tot Rector ie 's-Gravenhage (St. Maria-Gepticht) S Braakman, tot Kapelaan te Noordwijk C. Hesp, die kapelaan was te Purmerend; tot Assistent te Scheveningen (St. Ant. Abt) J. Sommcr, tot Kapelaan te Amsterdam (St. Hubertus-Kapel) J, Mol, te Amsterdam (Ba- gijnhof) G. Dessing, te 's-Gravenragc (H.H. Engelbewaarders) H. Snel, Monster J. Schoor!, Castricum A. de Boer, die kapelaan was te VelsenDriehuis. Blijkens het laatst verschenen nummer van de „Unio Thomistica", orgaan van de gelijknamige studentenvereeniging van het Angelicum te Rome, zijn aldaar voor het loopend academisch jaar 19241925 tien Nederlandsche studenten ingeschreven. Ach) daarvan volgen de voorlezingen der theolo gische faculteit n.l. de Eerw. Heeren Dr. L. Buijs C.ss.R., Dr. P. de Jonge (aartsbisdom Utrecht), H. v. d. Meiden C.ss.R., A. v. d. Pasch Ord. S. Crusis, G, Schoutens S. V. D„ F. Schrader (aartsbisd. Utrecht), V, Kuipers O, P. en P. v. a. Spank (Congr. v. h, Allerh. Sacrament). Aan de juridische faculteit studeeren de Eerw. Paters A. v. cl. HoveO. P. en L. Kop- pert, Miss. v. d. H. Hart, terwijl aan de phi- losophische faculteit van het Angelicum Nederland dit jaar geen vertegenwoordigers teil. Te Amsterdam is Zondag een zeer druk bezochte vergadering gehouden om te ge raken tot oprichting van een Vereeniging voor Beiastingwetenschap, De voorzitter, rar. G. Kirberger, gaf hel woord aan den heer J. P. A. Adnani ter uiteenzetting van het doel, hetwelk aan de op te richten vereeniging was toegedacht. Hij wees er opdat thans, geheel anders dan vroeger, de belangstelling in de fiscale we tenschap zeer groot is. De studie van de be- lastingvcetenschap heeft echter tot dusverre een fragmentarisch karakter gedragen; dit heeft mr. De Groot gebracht tot de vraag, of er geen aanleiding was om een lichaam te vormen, hetwelk zich een meer funda- menteele bcstudeerim! van deze wetenschap ten doel stelt. Omtrent dew erkwijze van de op te rich ten vereeniging deelde spr. mede, dat zij zich zal bezighouden met de uitlegging van de bestaande Belastingwetten; met de studie van de grondslagen en de werking van ons belastingrecht in zijn geheel en met een vergelijkenden studie van de verschillende stelsels in andere landen. De vereeniging zal op haar aDeraecne vergadering uit te brengen praeadviczen behandelen en v;rdcr belastingvraagstukken in secties behandelen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten tot oprichting van de veree niging waarmede mr. Kirberger, de vier ini tiatiefnemers, de heeren Adriani, Schaap*- veld, De Groot en Siernheim gelukwensch- te. Op een volgende vergadering zullen sta tuten en huishoudelijk reglement vastgesteld worden, en zal een definitief bestuur wor den gekozen. Opening in het najaar. In het feestnummer van het St. Gregorfus- blad, ter gelgenheid van de intrede van de$ vijf en twintigsten jaargang, deelt pastoor W. P. H. Jansen mede, dat de stichting van een Kerkelijke Muziekschool voor ons va derland in ons jubeljaar een feit zal worden. De school zal in het najaar te Utrecht worden geopend, ROipRMOND, 26 Jan. Eieren. Aanvoer 966-000 stuks. Hoogste prijs f 8.80, middel f 7.50, laagstf 6.20. TIEL, 26 Jan. Fruit. (Tïelsche Veilings- vereeriging)Goudreinetten 927 "c., bellefleur 814 v., stoofperen 46 c., zoe'e appels 812 c., bergamotten 710 c., winterjannen 57 c., ijsbonten 46 c., gertroelofs 78 c., eisdener klompjes 1012 c,, jasappels 1113 c., alles per Kg. TIEL, 26 Jan. (Weekmarkt). Varkens. Op de markt waren aangevoerd 176 varkens en 360 biggen. Prijs hooger, Varkens van f 2080 biggen van f 616. Granen. Tarwe en rogge waren veel aan gevoerd en gingen met veel vraag vlug van de hand. Haver werd tot vorige prijzen verkocht. Groene erwten en vcederartikelen werden met veel vraag en iets vlugger verkocht. Tarwe f 9.25—11.50, rogge f 7.50—8.25, gerst f 6.507, haver f 46.25, groene erwten f 10.75—13.50, gele id. f 10.7512, boonen f 11.50—12, alles per Hl. Boter en eieren. Op de botermarkt bedroeg de aanvoer haden 30 Kg. Prijs als de vorige week f 2.402.60. Eieren w; r:n bij ongeveer gelijken aanvoer (40.000 stuks) belangrijk lager dan de vorige week se deden thans 6 y38 c. per stuk. N AMSTERDAM, 26 Jan. Aardappelen. (Bericht van den mzkri. Jac. Knoop) Zeeuw sche bonte f 55.90, id. 11 uwe f 5.105.50 id. Eigenheimers f 5.505.80, id. Bravo's f 5.25, id. industries f 5.105.25, id. Rooce Star f 4.50, id. blauwe Eigenheimers f 4.80 5, Geldersche roode f 4.504.75, id. Bra vo's f 5.505.60, Friesche Bergers f 5.50 5.70, id. Bravo's f 4id. blauwe Borgers f 4.805, IJpolder Bravo's f 5, Zeeuwsche Eigenheimer po'e -s f 4.59, id. blauwe po ters f 33.25, id. bonte poters f 33.25, id. Bravo poters f 4.254.30, Anna Pauw- 'owna sandaardappelen f56, Hilhgommer Ztndaardappelen f6.507.50, Ko-hi-Nor f 5.50. Limburgsche Industrie f 33.20, Drentsche Eigenheimers f 34, id, Roode Star f 3—3.25 per H.L. AMSTERDAM, 26 Jan. Vee'. Aangevoerd 454 vette koeien, waarvan de prijzen w, ren le qual. f 1.24—1.30, 2e qual. f 1.10—1.24, 3e qual. f 0.901.10 per Kg. slachtgewicht 100 melk- en kalfkoeien f 3.50—5.25 p. st. 60 vette kalveren le qual. f 1.101.15, 2e qual. d 11.10 per Kg. levend gewicht. 56 nuchtere halveren f 16—27, 76 schapen f5065 p. st. 736 vette varkens, Holl. le qual f 0.90—0.92, 2e 'qual. f 0.88—0.90, Overz. en Geldersche le qual. f 0.920.93, 2e qual. f 0.90—0.92 per Kg. slachtgewicht 24 paar den f 20C350 p.st. i ALKMAAR, 26 Jan. Varkens. Aange voerd 845 varkens, vette f 0.740.78, zou ters f 0.700.74, Londensche varkens f 0.68 0.72 per Kg. APELDOORN, 26 Jan. Eieren. Aanvoer 70.000 stuks. Prijzen f 78.50, gemiddeld f 8. Handel gewoon. AXEL, 24 Jan.,Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 12, rogge f 13, gerst f 15, haver f 11K", e-wt—i f 16. ROTTERDAM, Binnenlar.dsche gizn^,. ï'arwe met ruim aanbod, hooger verkocht naar kw. f 1217, extra puike daarboven. Rogge eveneens hoo ger f 1415.25. Gerst. Chevalier f 1515.75. Haver bij tamelijk aanbod flauw a f 12.25. Erwten in alle soorten flauw, lager en niet geheel te ruimen, kleine groene f 1316.50, Kroon- f 1316.50, schokkers f 1520. Bruine boonen flauw f 1625 naar kwaliteit. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2324, zaai- f 2728, Mosterdzaad bruin f 6869, geel f 3033, blauw maanzaad f 44—46, karwij- zaad f 3638, koolzaad f 2728, kanarie- zaad f 2425. Zonnebloempitten f 19—20. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 55.80, id. blauwe f 55.80, poters f 34.25, Zeeuw sche Eigenheimers f 5.256,50, blauwe f 5 5.50, Brielsche f 5.506, Bravo's f 5.50—6, Red Stars f 4-.504,90. Eieren. Zeeuwsche en overmaarsclie f 9-10. Vee. Termarkt waren aangevoerd 300 vette runderen, 203 vette en graskalveren, 351 schapen of lammeren, 1703 varkens. De prij zen waren als Volgtkoeien le kw. 115122 ct., 2e kw. 110120 crt., 3e kw. 8990 ct., ossen le kw. 115120 ct., 2e kw. 105—95 ct., 3e kw. 8575 ct., kalveren le kw. 185 —205, ct., 2e kw. 160—140 ct., 3e kw. 12,0— 100 ct., schapen le kw. 9095, 2s kw. 80 70 ct., 3e kw. 6055 ct., lammeren 105 115 ct., varkens le kw. 74—76 ct., 2r kw. 1270 ct., 3e kw. 6864 ct., licht soort 66 69 ct., alles per kg. Vet vee en vette kalveren in le kwaliteit redelijk verhandeld, 2e en 3e kw. met tragen handel tot afwijkende prijzen. Schapen en lammeren matig verhandeld. Varkens met redelijken handel tot teruggaande prijzen. Ajuin met tamclïjken aanvoer, groote f 6.50 —7.50, kleine f 7.50. ALKMAAR, 26 Jan. Vee. Aanvoer 26 koeien (vette) f 190500, 3 kalveren f 65 120, per kg. f 1.501.80, 35 nuchtere kal veren (slacht) f 1036. EDE, 26 Jan. (Weekmarkt). Eieren f 7.50 8.75 per 100 st. Biggen f 1220 per stuk. Aangevoerd 55.000 eieren, 60 biggen. GORINCHEM, 26 Jan. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd 184 koeien, 6 nuch tere kalveren, 258 overloopers, 403 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 400520, melkkoeien f 320400, kalfvaarzen f 250 350, guste vaarzen f 200280, pinken f 100 150, nuchtere kalveren fok f 1825, idem export f 1015, overloopers f 25—45, big gen f 816. Boter f 1.35—1.40 per kg. Eieren, f 0.06 V20.07 per stuk. Weinig har del. KAMPEN, 26 Jan. (Weekmarkt). Eieren Aanvoer 20.000 stuks f 7.508.50 per 100 st. Kippen f 2.403, Konijnen f 1.502 pet stuk. Boter f 2.70 per kg. Russchen matten f 1014 per rol. NIJMEGEN, 26 Jan. (Weekmarkt). Var kens. Aanvoer 112 vette varkens per y2 kg. 36—38 c., 539 biggen f 10—15. Hande! flauw. Vee. Aanvoer 22 vette boeien per y2 kg. 55 60 c., 12 drage-ide per stuk f 350—450, 13 vette kalveren kg. 5257 c., 100 nuch tere per st. f 1625, 4 schapen f 2534, 5 geiten f 716. Handel vlug in kalveren verder matig. Eieren. Aanvoer 63.000 kippen- per 100 st. f 7-8. ENKHUIZÉN, 25 Jan. De haringvissche- rij is dit jaar in de Zuiderzee zoo vroeg be gonnen als nog slechts hoogst zelden is ge schied. In de afgeloopen week steeg hier h t aantal vaartuigen, dat uitsluitend ter „atingvangst uitzeilde, van 12 tot 50. De vangst bedroeg reeds 165.115 stuks reep- haring (voorafgaande week 4000 stuks), prij- f 13 505.40 per tal. Laatste markt van Za te da f 7.05. De visscherij naar hoekscha; woi i 'c nu gestaakt. De aanvoer bedroeg 400 pond, prijs f 25.5026:05 per 50 kg. De eerste schol van de Noordzee, 20u pond, gold f 14 per 100 pond. Noordzeeschar, 130 pond, gold f 1217.05 per 50 kg. VOLEMDAM, 24 Januari. De haring- visscherij was in de 'afgeloopen week aan merkelijk beter dan de vorige weken, vooral voor dc sleepnetvisschers. Haring gold f 5.50—12 per tal, spiering f 1.604 per vier ling en sprot 1015 ct. per pond. De botaan- voer was gering. ENKHUIZEN, 26 Jan. Het aantal vaar tuigen, dat van hier uit ter haringvangst uitzeiit, neemt nog steeds 'tóe. Ongeveer 60 vaartuigen wo Mn heden uit zee verwacht. De haiingp ijs blijft goed. Heden kwamen hiel de eerste 12 vaartuigen binnen met gemiddeld 2 tal. Marktprijs f 7.80 per tal. UMUIDEN. 26 Jan. Heden is wederom Naar het W. B. meldt, hebben de geal lieerden gistermiddag den .Duitschen rijks kanselier een nieirvfe collectieve nota over handigd inzake de ontruiming van del Keul- sche zone. De Engelsche gezant verklaarde daarbij, dat de nota een antwoord was op de Duitsche nota van 6 Jan. 1925. Waaraan hij toevoegde, dat de geallieerden van plan zijn een' derde, uitvoerige, nota zoodra mo gelijk te zenden. De rijkskanselier constateerde in 'zijn ant woord bij de aanvaarding der nota o.m,, dat de rijksregeering in elk geval verwachtte in deze uiterst gewichtige aangelegenheid niet nogmaals een voorloopige mededeeling van de geallieerden te zullen ontvangen en hij gaf nogmaals uiting aan het dringend ver langen, dat nu ten spoedigste een einde zou komen aan den huidigen onzekeren toe stand, LONDEN, 26 Jan. De nota, gisteren door de geallieerde vertegenwoordigers te Berlijn aan de Duitsche regeering overhan digt, luidt als volgt: „De geallieerde regeeringen hebben ken nis genomen van de nota, op 6 Jan. door Stresemann gericht tot de geallieerde ver tegenwoordigers te Berlijn in antwoord op de vorige nota der geallieerden inzake de uitvoering der bepalingen van art. 429 van het Vredesverdrag nopens de bezetting der zone van Keulen. De geallieerden zijn niet voornemens in het huidig tijdsgewricht met de Duitsche re geering in discussie te treden omtrent deze aangelegenheid of jnzake haar beweringen, welke zij in geen geval kunnen accepteeren. Zooals zij de Duitsche regeering reeds in hun nota van 5 Jan, hebben medegedeeld, zullen zij te zijner tijd haar een verdere mededeeling doen geworden, waarin wordt uiteengezet hetgeen door Duitschland nog moet worden gedaan, zullen zijn verplich tingen worden beschouwd als getrouwelijk te zijn uitgevoerd overeenkomstig art. 429 van het Verdrag van Versailles. De geal lieerde regeeringen zullen deze mededeeling ten spoedigste doen. Zij moeten er evenwel reeds, thans op wijzen, dat bij de Duitsche regeering een misverstand schijnt te bestaan ncpens de strekking der artt. 428 en 429 van het verdrag van Versailles, ingevolge welke de 'duur der bezetting van het Rijn land wordt bepaald op 15 jaar en een ver korting van dezen termijn slechts in over weging zou worden genomen indien Duitsch land de bepalingen van het verdrag van Ver sailles getrouwelijk uitvoert. Daar nu enkele dezer voorwaarden niet loyaal in acht zijn genomen, kunnen de geallieerde regeeringen zich slechts houden aan het verdrag. Hel staat aan Duitschland om door nakoming zijner verplichtingen, hen in staat te stellen de bezetting te beperken op een wijze als voorzien in art. 429, welks bepalingen de geallieerden hunnerzijds voornemens zijn nauwlettend na tc leven. munistische rijksdaglid Radel. Slechts politie kon de orde herstellen. BERLIJN, 26 Jan. Sedert eenige dagen loopen er geruchten omtrent militaire toe bereidselen van Polen in de nabijheid van de Duitsch-Poolsche grens, welke naar men aanneemt in verband staan met het conflict met Danzig. Ook de rijksregeering heeft van particuliere zijde berichten 'gekregen over dergelijke Poolsche toebereidselen. Zij heeft echter nog niet kunnen vaststellen in hoeverre deze berichten op feiten zijn ge baseerd Mochten ze juist blijken, dan zal de rijksregeering niet aarzelen een diploma tieke actie in deze aangelegenheid te on dernemen. LONDEN, 26 Jan. Uit Stockholm word) gemeld, dat Branting, hoewel hij als premie: afgetreden is, in het Zweedsche kabinet mi nister zonder portefeuille blijft. f PEKING, 26 Jan. Soen Yat Sen is in het ziekenhuis opgenomen. Naar vernomen wordt is hij onmiddellijk geopereerd wegens een abces aan den lever en is zijn toestand ernstig. COLOMBO, 27 Jan. Een "der grootste branden, die ooit te Colombo woedde, brak heden uil. Er werden 12000 centenaars ve zels vernield, waardoor een tekort ontstaat op de vezelmarkt. De schade wordt op ver» scheidene duizenden ponden geraamd. PRAAG, 26 Jan. De berichtgever van h staatsinstituut voor geophysica, dr. Stetefe!, deelt mede, dat te Kor.ov in het district Ncuhaus op 20 Jan. aardschokken zijn waar genomen, die zich seöer dien dagelijks her haald hebben. Van 20 op 21 Jan, werden 16, op 23 Jan. 17 en in den nacht van 24 Jan. vijf aardschokken geteld. De bevolking ver keert in groote ongerustheid. PARIJS, 26 Jan. „Dni" verneemt uit Mus- kou, dat het Centraal Uitloerend Comité heeft besloten Froenze voorloopig te belas ten met de vervulling van de functies vaj» Tiotzky. LONDEN, 26 Jan. Uit Santiago wordt Levering door Krupp van ketels gemeld dat generaal Da.rtnell van de miii- LONDEN, 26 Jan. Naar vernqmen w.ordt, heeft de raad van ambassadeurs aan de Duitsche regeering den eisch gesteld, dat Krupp zijn inschrijving zal intrekken voor de levering van ketels voor de nieuwe Argen tijnsche torpedobooten op grond dat dit een overtreding is van het verdrag van Versail- les LONDEN, 26 Jan. In verband met het aanbod van Krupp aan de regeering van Ar gentinië, bet-welk den Raad van ambassa deurs aanleiding heeft gegeven tot een pro test, wordt te Londen vernomen, dat de Ar gentijnsche regeering dit aanbod reeds heeft taire junta opdracht heeft ontvangen om tot den terugkeer van president Arturo Ailes- sandri, die niet in Milaan maar in Venetië vertoeft, alle verordeningen tc onderteeke nen. De generaal heeft geweigerd om het ontslag te aanvaardei» van den directeur- generaal der spoorwegen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft dat de Chileensche vloot met de om wenteling niets heeft uit te staan en den revolutionairen niet gunstig gezind is, maar zich uit patriotische overwegingen bij den stand van zaken neerlegt. Het eenige alter natief zou immers burgeroorlog wezen. SANTIAGO DE CHILI, 26 Jan Met het oog op de oneenigheid tuschen leger en vloot sedert de revolutionaire beweging van Vrijdag j.l. is de vroegere Chileensche ge- aangenomen en dat de Duitsche regeering zant te Londen Augustin Edwards als be- zich op het standpunt heeft gesteld, dat de middelaar opgetreden. Hij is er in geslaagd levering van stoomketels niet kan worden beschouwd als een overtreding van het ver drag van Versailles, LONDEN, 26 Jan. De chef van den in lichtingendienst der Britsche marine, admi raal Hotham, die als deskundige in de zaak een formule te vinden, die door beide par tijen is aanvaard. Er is een nieuwe regeering gevormd, bestaande uit een generaal, een admiraal en een burger. De constitueerende vergadering is bijeengeroepen. LONDEN, 26 Jan. De Egyptische pre mier Ziwar pasjci, heeft onlangs een nota gericht tot Lord Allenby, den Briischen tegen de beide onder verdenking van spiona- j hoogen commissaris,„waarin hij aan dc Brit- ge gearresteerde Ieren O'L'eary en Mac i sche regeering verzoekt de quaestie der ver- Gough werd gehoord,- verklaarde dat de in lichtingen, welke in de in beslag genomen brieven voorkomen, betrekking hebben op maritieme kwesties, welke als volstrekt ge heim dienen te worden beschouwd en dat deze inlichtingen den vijand eventueel van nut zouten kunnen zijn. Het schijnt, dat de beide gearresteerde Ieren behooren tot een inlichtingendienst van het leger der lerscbe republiek. BERLIJN, 26 Jan. Te Pirna in Saksen, ontstond gisteren bij een vaandelwijding van de organisaties Stahlhelm en Wchrwolf een ernstige botsing tusschen de deelnemers en een aantal communisten, waarbij 17 perso nen werden gekwetst, onder wie het com- deeling van het Nijl-water tusschen Egypte en den Soedan nogmaals in overweging te nemen. Lord Allenby heeft hierop thans ge antwoord, dat de Britsche regeering bereid is aan de regeering van den Soedan opdracht te geven de vroegere instructies der Britsche regeering onuitgevoerd te laten op voorwaar de, dat vóór 25 Februari a.s. een commissie van deskundigen zal bijeenkomen» om voor stellen te doen omtrent de wijze, Waarop de quaestie der bevloeiing kan worden gere geld, zonder dat de belangen van Egypte worden geschaad. Deze commissie zal vóór 13 Juni a.s. haar rapport moeten uitbrengen. De Britsche regeering heeft den Nederland- schen ingenieur M. Cremers uitgenoodlgd als voorzitter der commissie op te treden; leden zullen zijn, Mac Gregor, als vertegen woordiger van Engeland en Abdoel HamïJ Soeleiman pasja, als vertegenwoordiger van Egypte. een gedeelte van de opgelegde stoomtreiler- BODEGRAVEN, 27 Januari 1925. Kaas. vloot van hier naar de Noordzee uitgevaren.Aangevoerd 159 p; 6578 st. Eerste kwaliteit IJMUIDEN, 26 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 9 Stoomtrawlers, 9 Loggers en 10 Beugers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.701.50, Tongen f 1.80— 1.40 per kg. Griet f 4737, gr. Scfto! f 28 24, md. id. f 3728, Zetschol f 40—28, kl. Schol f 35—22, f 25—14.50, Scharren f 16.50 5.50 per 50 kg. Roggen f 2715 per hoop; Vleet f 21.60 per stuk Pieterman en Poon :f 11.506.50, gr. Schelvisch f 4028, md. id. f 33—26, k. mei. id. f 36—24.50, kl. id. f 25—17, 9.50—5.40 per 50 Kg. Kabeljauw f 82—61 per 125 Kg. gr. Gullen f 26—18, kl. id. f 15—8, Wijting f 85 per 50 Kg. IJMUIDEN, 26 Jan. Van de Noordzee- visscherij kwamen hier binnen één Duitsche en acht Nederlandsche stoomtreiiers elf zeilloggers (uit Katwijk) en tien stoom- beugers (uit Vlaardingen), welke te zamen voor ruim f 63.000 aan treil- en beugvisch aanvoerden. De hoogste bespmrning was die van den stoomtreiler IJ. M. 183 (Liesbeth Betty) met f 4489. IJMUIDEN, 26 Jan. Heden kwamen van de treilvisscherij hier binnen de stoom trawlers IJ. M. 41 (Cobi) met f 3295 IJ. M. 82 (Aneta) met f 2689 IJ. M. 8 (Annie) met f 1569 IJ. M'. 27 (Zwarte Zee) met f 2814 IJ. M. 183 (Liesbeth Betty) met f 4489 IJ. M. 151 (Hilda) met f 2089 IJ. M. 155 (Albert Groen) met f3512 IJ. M. 67 (Union) met f 2903 de zeilloggers K. W. 36 (Neder land V) met f 1193 K. W. 22 (Orion) met f 1060 K. W. 89 (Holland IC) met f 1146 K W. 43 (Hoop op Zegen) met f 1023 K. W. 74 (Katwijk aan den Rijn III) met f 911 K. W. 28 (Anna) met f 962 K. W. 62 (Con cordia Coustans) met f 833 K. W. 79 (Wilhelmina) met f 1027 K. W. 32 met f 1033 K. W. 168. (Noordzee VI) met f 844 en K. W. 60 "(Katwijk aan Zee VI) met f 1026 ajm besomming. 6872; tweede kwaliteit f 6266; Rijks- merk 5865; Handel matig. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden bij een motor-ongeluk op den Bilt- schen weg twee Utrechtsche studenten ver- ongelukten. De een was op slag dood, den ander genas. De laatste, de bestuurder der motorfiets ris deswege door de Justitie ver volgd wegens het veroorzaken van den dood door schuld. De zaak is door den kinder rechter behandeld. De eisch luidde tegen be klaagde, die onder de 18 jaar is, drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf, en de uitspraak luidde twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Het laatstuitgekomen nummer van „Flo- ralia" is een speciaa 1 groenten-nummer, waarin, in aparte artikeltjes, de teelt en de verzorging van tomaten, wortelen, groenten, in het,algemeen, bloemkool, meloenen, kom kommers, boonen, prei, tuinboonen, witte kool, uien, peulgewassen, aardappelen enz. worden behandeld. Een zeer goed geslaagde gekleurde plaat van tomaten vergezelt het mimmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6