Gogen f L. HOLZHAUS VERKOOPT UIT Open heenen Kloosterhalsem 111 v. VEER'S Osedsrenhande! Radio Omroep STADSNIEUWS, EEN TOCHT NAAR DE R. K. VACANTIEKOLONIE „ST. EGBERT", TE SCHIERMONNIKOOG. In gezonden mededeelingen a 60 cents oer ren^l heelt alle wonden Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Politie-studie-debatmg en Propaganda-Club. Birgit Engel! en Rodle Medenbach. Nieuwe volgwagens bij de N. Z. H.-tram. UIT PEN OMTREK. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT, HEEMSTEDE een jubileum. I.EOE3EK HAND KOFFERS, PIJPEN IJMUIDEN VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. D. H. VB. DISTRICT HAARLEM. Juniorencompetitie. R.-K. V. V. A.D.O. Wedstrijden om den Nederlandschen Voetbalbeker. PRÏMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand, Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. MIJNHARDT's Keelpijn-tabletten 6c et. Hoest-Tabletten eo ct. GEMENGD NIEUWS. Inbraak te Schiebroek. Inbraak te Rotterdam. Een gefingeerde inbraak. Een droevig geval. Mishandeling te Futten. Ongeluk met een roeiboot bij Dordrecht. Gesloten voor het publiek. 'PEN moet ge hebbdn en houden voor heigeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Villa afgebrand. LUCHTVERKEER. Recórds. MARICTNIEUWS. Iemand, die een tocht medegemaakt heef; met kinderen, die ia de R. K. Vacantiekolo- nie ,,St. Egbert" te Schiermonnikoog ver pleegd sullen worden, schrijft daarover het volgende Het is neg vroeg en heelemaal donker. Op de Zandvaartkade te Heemstede is het ongewoon bedrijvig dicht bij elkaar gescho len staan 14 jongens met vader en moeder te wachten op het sein van vertrek. Dit duurt niet lang. Daar gaan ze in op tocht naar de tramhalte, de jongens kijken blij en opgewektze hebben gehoord van al het heerlijke, dat hun wacht, 6 weken lang, en dan niet te vergeten de reuzenreis. Som migen waren nooit verder dan Haarlem ge weest. Er zijn bleeke gezichtjes bij, die heusch een goeden tijd hard noodig hebben, om weer hestand te zijn tegen veel ziekte, die zwakke kinderen bedreigt. Precies op tijd komt de tram, de ouders worden goeden dag gezegd, en zoo lang mogelijk nagewuifd. Wie nooit met zoo'n troepje kinderen reisde, weet niet, hoe groot genot het i vooral als men weet na korter of langer tijd mag ik ze terug halen en dan zijn ze weer sterker, zijn de nu kromme, moede rugjes weer stevig en recht. Aan het station gekomen, was er eerst een groote schrik het reisbiljet was niet aanwezig 1 Gelukkig was een der heeren zoo vriendelijk, nog gauw een nieuw biljet in orde te maken. Om 7.40 uur vertrokken wij naar Alkmaar, waar wij op den trein uit Amsterdam zouden wachten. In dien trein bevonden zich mijn- heef en mevrouw Reinhardt met 35 kinderen en nog twee geleidsters. Wij kwamen op tijd in Alkmaar en na eenige minuten wachten kwam de trein uit Amsterdam binnen. Mijnheer R. wenkte ons al vriendelijk toe en spoedig waren de twee gezelschappen vereenigd. In Enkhuizen gaan wij op de boot. De kinderen zijn verrukt over het mooie schip, dat hen over de Zuiderzee zal varen. Mét de gevreesde zeeziekte loopt het wel los, de wind is dan ook niet zoo hevig. Van Stavoren tot Anjem is- een flinke rit, "naar de kinderen vervelen zich* weinig. Ze eten wat en maken grapjes, zoodat de tijd vlug voorbij gaat. Dan op de boot naar Schiermonnikoog, „en dan zijn we er toch, hè zuster Ja jon gens, dan zijn wij er. De boot doet er ongeveer een uur over. Het weer is zoo mooi en kalm, dat wij allen boven kunneh zitten. Het ls een echt mooi tochtje. Maar dan kan de groote boot niet verder en heet het overstappen in een klei nere motorboot, doch moeders, weest niet ongerust, mijnheer Reinhardt heeft de lei ding en de bemanning verstaat de kunst van te laten overstappen. Nog komen wij met de motor boot niet aan land. Daar komen de wagens met paar den er voor het water instappen weer worden wij allen keurig „overgeladen" en nu na 5 minuten rijden komen wij aan land. Dit rijden kan ook een half uur duren, dit is af hankelijk van den waterstand. Wel zou ik willen, dat u het had gezien, die wagens met opgewekte kinderen. Aan den dijk staat de Rector, die de kin deren hartelijk welkom heet. Dan gaat het 3tr.ar huize St. Egbertde tafel is gedektde kinderen krijgen rijstebrij en boterhammen. Dat smaakt na den langen tocht. Nu dien ik ook een korte beschrijving te geven van het Koloniehuis, U meet zich riet verwonderen, dat ik alleen inaar lofliederen kan zingen, Zelden zag ik zoo'n aardige verhouding als daar. Mevr. Reinhardt, de stichtster, is voor 9 jaar terug begonnen met 8 kinderen en ah de bouw doorgaat, kan zij dezen zo mer 160 kinderen bergen. De heele inrich ting is barakkenbouw en vangt daardoor weinig wind ook ligt het geheel in een duin pan beschermd. Mijnheer en mevrouw R. stellen er prijs op, de kinderen zoo goed mogelijk te ver- Zorgen. Het eten is altijd buitengewoon goed en melk krijgen ze volop, Schiermonnikoog- sche melk is op zich zelf reeds een extraatje. Verder is er voor de kleeding gezorgd, wat voor vele moeders zeker een uitkomst is. Alles is eenvoudig maar practisch en netjes. De jongens dragen manchester broeken en wollen truien, de meisjes wollen jurken met nette schortjes en des zomers katoen. Ook het ondergoed is keurig en practisch. Een groote zorg is, om van al die 90 paar kinderbeenen de kousen heel te houden dat kunnen moeders met groote gezinnen zeker het best begrijpen. De dagverdeeling is ah volgt 7.30 opstaan, 8 uur Kindermis, 8.30 ont bijt, daarna "een korïe leering, dan een half uurtje zangoefening. En dan gaan de groote jongens met mijnheer de duinen in, of naar het strand. In de duinen hebben de grootere jongens een hut. U kunt zich indenken wat d in heeft. Van alles wordt er "een gesleept. Mijnheer R, vertelde mij, dat de jongens soms heele planken weg sjouwen. Om half een is het middagmaal en daarna een korte rust vervolgens weef buiten, 's Avonds spelletjes, half zeven avond eten en half acht zijn a! de kinderen in bed. Nu denkt U misschien, dat alleen 's zo mers de kinderen zooveel buiten zijn, maar dan vergist U zich. Op Schiermonnikoog is het niet zoo koud. Er zijn des winters dagen, dat men gerust in de duinen kan zitten. Dit moet worden toegeschreven aan een warmen golfstroom. Mevr. R. vertelde mij, dat, als het op vasteland 7 graden onder nul is, het op het eiland dan maar 4 graden is. De verpleging der kinderen is in handen Van Eerw. Zusters en een moeder-overste. De kinderen zijn overdag aan geleidsters toe vertrouwd, de grootere jongens aan een on derwijzer, terwijl mijnheer en Mevr.Rein- hardt de directie vormen, die de grootere dhoeilijkheden op lost. Is het anders een groot genoegen voor de kinderen, even in de vertrekken van Me vrouw te komen, als zij erg stout zijn geweest, hebben ze daar een heilzaam respect voor, hoewel mevrouw R. de Ligthart-methode is toegedaan. Wat nu nog verder te zeggen De kin deren willen dikwijls niet terug. Een jongen bood aan, zich ziek te eten, maar wist alleen tiet, hoe aan koorts te komen, alles maar om te mogen blijven. Zelf zou ik wenschen, ook tog een kind te zijn en eens 6 weken in zoo'n tinderparadijs te mogen vertoeven. Er worden nu 21 kinderen uit Heemstede verpleegd, terwijl 5 jongens terug kwamen. Da gewichtstoename was 12, 8, 6, en 4 pond lus niet gering. En dit alles kost ons, het klinkt bijna sprookjesachtig, dezen winter niets. Alleen de reiskosten komen 'voor rekening der afdee- 'i'ig. De ouders betalen 10 cent per dag voor de kleeding. Nu hoop ik dat velen dit lezen en een goeden indruk krijgen van het prachti- Se R. K. Vara itie-huis „St. Egbert." DE MEYER1NK-AVOND. Zaterdagavond werd in den Stadsschouw- de 18e Openbare Oefeningsavond gehouden van 'iet Gvnm soek-Instituut A J. Meye rink, ten bate van het Lighal-fonds. Precies 7 uur verscheen de heer Meyerink °P het podium en heette alle bezoekers 'hartelijk welkom. Spr. dankte op de eerste plaats de ouders en voogden zijner leerlin gen, die door hun opkomst hem in staat hadden gesteld dezen avond te kunnen hou- II— II ——If den en alzoo ook hel doel van dezen avond te verwezenlijken, n.m. het gezonde kind te laten arbeiden voor het zieke kind. Op de tweede plaats dankte spr. het stads bestuur, om dezen avond vrij te laten van. belasting. Vervolgens deelde spr. mede, dat de Bur gemeester en de Commissaris der Koningin b.ericht van verhindering hadden gezonden, doch hun plaats gaarne wilden afstaan,. De eere-loge werd thans ingenomen door den heer Jan van Kan, onlangs gedecoreerd door H. M. de Koningin, als leider van het mooie Reddingswezen in Noordwijk. Dr, Hermanidas, die ook was genoodigd, was jammer genoeg verhinderd. Hierna pamen de oefeftingen in het voortbewegen en spel, klimmen, bloemenrei een aanvang, vanaf de kleine k'cuters en verder op volgorde de klassen van de school voor Mulo te Bloemer.daal en de cursussen te Haarlem. Nummer 7 van het program was eigenlijk een protest tegen de tegenwoordige minder fraaie dansen, n.m, ..Quadril'e Neerlandai- se", uitgevoerd door 8 dames van de H. B. S.. Deze quadrille werd zeer gracieus uit gevoerd en alsook de andere oefeningen, begeleid door Mej. Geldrop, oud-leerlinge van het Instituut, Hierna bad de heer Meyerink twee sur prises in ontvangst te nemen, n.m. een fruitmand en een schrijftafel. Als gloriepunt van den avond gold het grqot intermezzo: „In 't Land van Sneeuw en IJs". Dit nummer was werkelijk bui tengewoon. De hoofdrollen werden uitste kend vervuld door de kleuters Gerda (Leni Leoni) en haar vriendje Kay (Tommy Hoog). Het spel begint met een sneeuwfeest qp een marktplein, waar ook de sneeuwvorstin- ne 'egenwoordig is. Kay gaat met deze vorstinne mee en Gerda. die hem mits, gaat hem zoeken en we krijgen dan. haar achtereenvolgens hij de volgende tafereden te zien, n.l. bij de Toovervrcuw, in het Erkimo-kamp, bij de Laplandsche vrouw, de Pinguïns, in het 'hooge Noorden, in ijzige sferen. Tenslotte vindt Gerda haar vriendje terug bij de sneeuwvorstinne. Alle tafereelen waren schoon en goed verzorgd. Na de pauze kregen wc de verdere oefe ningen voor oudere leerlingen op de brug. Op de brug, tremplinspringen, stok- en vlag- oefelingen. Vooral het laatste nummer trem- plinbokspringen was schitterend. Om onge veer half 12 was dit nummer geëindigd en was de eerste oefeningsavond van dit sei zoen weer voorbij. t Zaterdag a.s. wordt de tweede avond ge houden en we kunnen onze lezers niet an ders dan dien ajvend warm aanbevelen." HET 25-JARIG BESTAAN VAN DÈ SCHILDERSPATROONSVEREENI GING. Zaterdagmiddag te half vier hield de Schil- derspatroonsvereeniging „Haarlem en Om streken" receptie ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in de boven-voorzaal van De Kroon. Een schat van groote bloemstukken was aanwezig en een fraaie plantenversiering vroo- lijkte bovendien de zaal op. Hier tusschen waren geplaatst de omlijste portretten van twee oprichters der vereeniging, n.l. die van wijlen de heeren J. W. Veldheer en J. C. Cramer. Er waren bloemen gezonden door de af- deelingen Den Haag, Rotterdam en Amster dam, door den R. K. Bond van Schilders patroons St. Lucas, afd. Haarlem, door tal van leveranciers, door mej. de yved. J. J. Hes- hoff, de conciergeres van De Nijverheid, waar altijd vergaderd wordt, door 't hoofd bestuur van den Schiiderspatroonsbond en tal van anderen. In totaal telden we 16 stuk ken. In het receptieboek werd druk geteekend. O.m. waren aanwezig het hoofdbestuur van den bond, het bestuur van St. Lucas", de heer G. D. Gratama. Het woord ,werd gevoerd door den heer C. van As, den bondsvoorzitter. Dc receptie werd gevolgd door een ge- meenschappelijken maaltijd, waaraan ook door het bondsbestuur werd deelgenomen. Naar wij vernamen, hebben talrijke en gees tige speeches de spijzen gekruid. KLEEDI!"G- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING Op Woensdag 28 Januari a.s., des avonds 3 uur, wordt in de bovenzaal van café „De Kroon", Groote Markt, voor de Politie studie-, Debating- en Propagandaclub, een lezing gehouden door Mr. J. F. Hoeffelman, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, over het onderwerp: „De dief, zijn gewoon ten en gebruiken Het eerstvolgend abonnementsconcert der Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, wordt op 30 Januari a.s. gegeven door de gevierde zangeres Birgit Engell. Over Birgit Engell scheven wij in ons blad reeds een en ander, zoodat onze lezers voldoende met haar bekend zijn. In den aanvaftg van dit seizoen beloofde de Hollandsche Concertdircctie ons even wel een zeer bijzondere serie concerten te geven. Om haar woord gesland te doen enga geerde de Hollandsche Concertdirectie de buitengewone declamatrice Rodie Meden bach. Alhoewel in ons land nog niet zoo be kend, behaalde Rodie Medenbach in het buitenland b;j hare medewerkingen met ver schillende groote Orkesten een buitenge woon succes. De directie van het Kurhaus te Scheveningen engageerde haar dan ook in den afgeloooen zomer direct voor een concert, onder leiding van ''rof. G. Schnee- voigt, waar zij Berg'iot van Grieg met enorra succes heeft voorgedragen. Ook hie zal Rodia Medenbach de alom geprezen Bergliot van Grieg voordragan, waarbij Louis Schnitzler haar aan den vleugel zal begeleiden. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds ge meld, dat de kleine volgwagen, (die der vroegere paardentram) zouden afgeschaft worden en alleen dienst zouden doen op de lijn VerwulftOverveen. Thans kunnen we lededeelen, dat de kleine wagens geheel uilen worden afgeschaft, en alleen dienst uilen doen op buitengewoon drukke dagen p. den zomer. Voor deze kleine wagens zullen 6 andere wagens in de plaats komen. Hiervan zijn er 2 afkomstig van de tramlijn Heemstede, Hillegom, Leiden en 4 van de Gooische stoomtram uit Hilversum. Deze wagens worden geheel gerestau reerd, vernieuwd en in blauw-grijze kleur opgeschilderd. Een der wagens staat leeds kant cn klaar in de remise te Schoten. Al leen de e'ectrische verlichting is nog niet geheel klaar. Naar men ons mededeelde, zal deze wagen Woensdag of Donderdag in dienst worden gesteld, in ieder geval toch in den loop van deze week. De andere wa gens zullen dan successievelijk volgen De wagens zijn aanmerkelijk grooter dan de thans bekende kleine volgwagentjes, zocdat voor het tramverkeer een grootere verbe tering zal komen. De Rijksstraatweg. De bcomen aan den Oostelijkcn kant van den Rijksstraatweg zijn thr.s Hen gerooid voor zoover het be treft het gedeelte dat geasphalteerd zal worden. Het rooien veroorzaakt een groote zand-ruïne, dat vooral bij regenachtig weer onbegaanbaar is. Oversteken vn de straat is dan, vrijwel uitgesloten.^ Gelukkig dat er verbetering in T' zicht is! Burg. Stand van 1925 Jan. Geboren: d. van J. C. SchoonderbeekDickman. z, van B. P, BarnhoornGecrlings. z. van M. Ruigrok van der WervenWoudenberg. z. van M W. G. VeltkampBloemcrs. d. van A, A. C. van DansikPetram. z. van C, M. SilvisHandgraaf. d, van S. F. A. HamelLandweer. d. van M. M. Rijbroekde Munnik z. van A. Bruijn Klaver. z, van H. A. J. de Bruijnvan Ginnike. z, van J. vaü MidlumHen- driksc, Ondertrouwd: C. Sturk en N. Lindström. Gehuwd: P Wijngaard met M. Groene- woud. W. Blaak met G. Jager. Overleden: F. J .van Dongen, 51 i-, echtg. van J. C. M. Waterloo. R. Stcenvoorde, 19 jaar. - Concert. Zaterdagavond 31 Januari geeft hét FanfareArps „Oefening Kweekt Kunst" van het Prov. Ziekenhuis alhier, di recteur de heer H. W. Hofmeester, voor donateurs, genoodigden en tegen entree een concert in Hcjtel Vreeburg alhier. Na afloop van het muziekprogramma ver- leen.cn eenige werkende leden van O. K. K. met hunne dames, medewerking tot het op voeren van eenige tocneelstukjes, getiteld: Arme Rijke; Een vroolijk spel in één be drijf en een komische scène, getiteld: „De Harmonie van Knuppelveen", onder leiding van den heer P, Schipper. Aangebonden. Alhier is door de poli tie aangehouden een zekere P., wonende te 's-Gravenhage. Door de politie van den Haag was zijn aanhouding verzocht omdat hij ver dacht wordt van het plegen van onzedelijke handelingen 'met meisjes van 12 jaar. lèceds ver weg_ Door de politie is iemand aangehouden omdat hij in kennelij- kenstaat van dronkenschap verkeerde. Het bleek, dat hij zijn drank zelf maakte, door in brandspiritus citroenen, die hij aan stuk jes sneed, te doen. Jenever vond hij niet lek ker genoeg meer. R.-K. Mandolineclub „Koning David". Zondagavond heeft de R.-K. Mandolineclub „Koning David" (opgericht 12 Febr. 1923) een uitvoering gegeven in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw. Zij mocht dc voldoening sma ken op dit eerste concert 'n groot aantal belangstellenden ts ontvangen. Het had nog be ter gekund, maar zooals'de heer Groen land, de voorzitter van den Volksbond, in zijn openingswoord zeer terecht opmerkte aangezien er in Heemstede reeds door zoo verschillende vereenigingen dc kunst op allerlei wijze wordt beoefend, mag met vreugde geconstateerd worden, dat de Man dolineclub de waardecring en sympathie van velen bezit. Doch deze waardeering en sympathie is de vereeniging niet zonder meer geschon ken. Herhaaldelijk heeft „Koning David" ter opluistering van vergaderingen en feest avonden medegewerkt en bij die gelegen heden was het optreden van de jeugdige vereeniging een verrassing, welke ten zeer ste op-prijs werd gesteld. De dirigent, de heer W. Hageman, heeft de jongelui al een heel eind op weg ge bracht. En dit pleit voor de muzikale ta lenten, die hij ongetwijfeld in veelzijdigheid bezit, dank zij de studie en ervaring gedu rende de vele jaren, welke hij aan de mu ziek wijdde, opgedaan. Trouwens, zijn naam heeft ook reeds buiten de grenzen van onze gemeente een goeden klank. Hetgeen zijn corps presteert is zeer goed. Het was alles zuiver en niet geforceerd; ook geen overdrijving, maar echte mandoline- niuziek in haar eenvoudige schoonheid. Dc musici werden ervoor beloond met een on verdeelde aandacht van het publiek en een spontaan applaus na elk stuk. Voor zoover het hun betrof was deze uitvoering dan ook een succes. En daaraan behoeft geen af breuk te doen de opmerking, die we hier willen laten volgen, n.l. dat we hopen en verwachten, dat de musici naast n goede techniek ook den „geest" in hun muziek zul len wet^n te leggen, welke nu somtijds nog afwezig was. Studie en oefening zullen evenwel mettertijd het ontbrekende aan vullen. Ter afwisseling had men het duo v. Vcl- sen—Paardekooper geëngageerd. Men heeft hiermede een goede keus gerbian, want de heeren hadden cr slag van dc aanwezigen eens hartelijk te doen lachen. Vooral hun gecöstumeerde voordrachten waren grappig. Vooral die serenade-geschiedenis was goed. Zij hadden dan ook een voornaam deel in het succes van den avond. R.-K. Gezellenvereeniging. Dinsdag avond zal de verleden jaar opgerichte „St. Josephsgezellenvereeniging" voor het eerst officieel voor het voetlicht treden met het blijspel „Meneer Klaproos", een alleraardig ste klucht. Reeds meermalen zagen wij deze jongelui als patronaatsleden tot onze groote teviedenheid een blijspel opvoeren. Deze avond belooft dan ook interessant te wor den, temeer daar de Patronaatsgymnastiek club eenige nieuwe nummers te zien, en de Mandolineclub „St. Ca'.cilia" eenige mooie nummers te hooren zal geven.Wie wat steun wil geven aan deze instellingen, vooral het R.-K. Patronaat, en een genoeglijken avond wil hebben, hij koope een toegangskaart a 60 ets. Hij zal er geen spijt van hebben. Men schrijft ons: Zondag 1 Febr. a.s. zal het 40 jaar zijn dat de circa 150 jaar bestaande Stoomwasscherij Wed. A. Rtinicrse, Bleekersvaartweg 4, alhier, door GR. HOUTSTR. - HOEK ANEGANG IN FIJNE de tegenwoordige ei,| nares bestuurd wordt. De zaak heeft zich gedurende al dien tijd in groote bloei mogen verheugen, dank zij het feit, dat de firma zich steeds heeft be ijverd, zorg te dragen voor de noodige ver beteringen in haar bedrijf, en zich immer op prima bewerking en aflevering heeft toege legd. Het zul haar dien dag aan belangstelling dan ook zeker niet ontbreken. A.s. Zondag van 2.303.30 uur zal er gelegenheid be staan, ,de jubilaresse geluk te wenschen. Bij een jubileum als hetwelk a.s. Zondag gevierd wordt, mag zeker wel eens een terugblik worden geworpen op dc vervlo gen jaren, En dan is het interessant om een vergelijking te maken tusschen voorheen en thans, tusschen dc primitieve wasschcrij uit den ouden tijd en dc moderne wascherij, die nu van alle hulpmidelen voorzien is, welke de moderne techniek voor haar uitvond. Zestig of zeventig jaar geleden werkten de wasscherijen alleen des zomers, ongeveer van Maart tot September of October. De klanten bezorgden toen slechts 3 of 4 „was- schen" per jaar.... maar deze waren er dan ook naar. Wanneer men bedenkt, dat de vuile wasch van een geheelen winter op gespaard werd, dan begrijpt men. dat de waschinrichtingen van dien tijd daar werk genoeg aan hadden, terwijl hieruit tevens volgt dat de maand Maart destijds een echte „bleek-maand" kon genoemd worden. Dc wasch werd ook niet opgemaakt, maar nat naar de klanten teruggezonden. Het eigenlijke wasschcn geschiedde met stampers, die in beweging werden gebracht door een machine, waarvoor een paard als drijfkracht gebruikt werd, n.l. op de manier zooals nog tot voor kort op sommige boer derijen de .karnmolens gedreven werden. De stoom heeft later het paard -verdron gen, doch de stampers werden nog lang na dien gebruikt. Intusschen werkten de wasscherijen toen reeds door en werden de wasschen droog en gemangeld aan de klanten afgeleverd. Ongeveer 15 jaar geleden deed hier de moedrne waschmachine haar intrede; succes sievelijk paste het steeds gezonde bedrijf zich aan den nieuwen tijd aan en thans, na dat eenige jaren terug een uitbreiding en vernieuwing tot stand kwam, is het nu een inrichting die aan de eischcn des tijds be antwoordt. Moge de jubilaresse nog van een blijven- den bloei getuige zijn. Water gemaakt. De stoomtrawler Timor IJ.M. 491, van de Oceaan-Visscherij-Maat- schappij, die Zaterdag omtrent den. middag was uitgevaren, moest na eenige uren uit zee terugkeeren, daar men water maakte in het voorschip Waarschijnlijk zijn gedurende de staking eenige nagels gesprongen, die lek werden, toen het schip weer in werking kwam. De trawler zal nu eerst moeten dokken en repareeren, alvorens in de vaart' te komen. Herleving. De angstige rust in onze plaats is weer verdwenen. Opnieuw hoort men het leven aan de kant der visschersha- ven; stoomfluiten dreunen of gillen, ijsauto s donderen naar de kade. In haastig gewirwar of met loomen gang gaan zij, die voor de uit rusting der schepen hebben te zorgen en de varensgezellen gaan langs de schepen. Op verschillende plaatsen ziet men vertegen woordigers der reederijen onderhandelen met het scheepsvolk om een plaats te krij- gep. De benauwde stemming maakte plaats voor leven. Zaterdag gelukte het een 20-tal booten gereed te komen en te vetrekken; allen van kleinere ondernemingen. Maandag zijn een dertig stuks naar zee gegaan, waar bij er zijn van de groote reederijen, die een week bezig zullen zijn, om normaal aan de vaart te komen. Toch blijkt, dat ook door de schepen, mede van andere plaatsen, die in de vaart waren gekomen, heel wat' drukte ontwikkeld kan worden. Zondagavond althans lagen er 20 schepen aan de hal, waarbij 9 trawlers, 7 beugers uit Vlaardingen en 4 Katwijker loggers. Van de trawlers was een een buit'enlandsche. Op stap, Door dc Amsterdamsche po litie werd hier Zondag aangebracht n min derjarige jongen, M. D. genaamd. Deze was naar Amsterdam gcloopen cn wilde vandaar nog verder door naar Zwolle. In Amsterdam moede geworden, meldde hij zich daar bij de politie aan voor nachtverblijf, waarop dc Amsterdamsche politie nem naar hier terug bracht, om weder /onder de hoede zijner ouders te woeden gesteld. Een hek onder stroom. Het bleek Za terdagmiddag dat een hek rondom een ijs fabriek aan de Visschershaven onder stroom stond. Daar dit gevaar opleverde voor voor bijgangers en spelende kinderen, stelde men een onderzoek in. De politie dacht eerst aan sabotage, maar later bleek dc oorzaak op een vergissing te berusten en was dc zaak spoedig verholpen. Mannenkoor. De volgende maand zal „IJmuiden's Mannenkoor", directeur de heer N. Gonlag, eep concert geven. Op dit con cert zal worden uitgevoerd het groote koor werk „De Stalboef" van N, H. Andriessen. Schepeuverkoop. De drie zeilloggers van dc Oceaan-Visscherij-Mij., alhier, zullen de volgende maand publick verkocht wor- Jubileum. De heer J. Oldenburg, wal- machinist bij de firma Groen, hoopt Dins dag 16 Februari zijn 25-jarige dienstvervul ling bij deze firma te herdenken. Kleine reeders. Maandagmiddag verga derden alhier de kleine reeders, die thans de finitief tot oprichting eener vereeniging be sloten. De statuten dezer organisatie werden be handeld en vastgesteld. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren; D. Horn, voorzitter, G. Prins, secre taris. J. R. Kühn, penningmeester en J. v. d. Made, E. de Groot, K. Schol en W. Loen- dersloot. De loon overeenkomst mei de kleine ree ders. Het bestuur der vereeniging van kleine reeders heeft een schrijven gericht aan de arbeidersorganisaties, waarin de op richting dezer vereeniging wordt medege- deeld. Daar de termijn, gedurende welke de ar beidsovereenkomst met deze raeders van kracht is, ten einde loopt, heeft het bestuur de besturen dor organisaties uitgenoodigd, voor een conferentie op a.s. Donderdag 29 Januari. Aan den arbeid. - Het weer m de vaart brengen der trawlervloot gaf Maandag een eigenaardige^ drukte aan den kant. Honderden menschcn zag men loopen als of alle trawlers op één dag zouden uitvaren. Bij degenen, die voeren toen de staking uit brak, hadden zich velen gevoegd van de haringvangst of van de koopvaardij, uit ver schillende plaats;» van het land, die, voor het eerstof bij vernieuwing, wilden trachten een plaatsje op een trawler te krijgen. Vrij wel algemeen wordt echter getracht weer met het oude personeel te gaan varen en 1 pas aan het einde der week zullen de nieu welingen kans maken Het' groote getal boo ten dat varen ging gaf echter heel wat stoor nis in dc tijdige approviandecring, wij zagen b.v. schepen die uren lang lagen te wachten, omdat de bakkers niet spoedig genoeg de mannen van brood konden voorzien. Maar, ondanks alles, was er tegen den avond tocli een flink aantal gaten in de massa der schepen in de haven gekomen. Vr. van R. te U.: 1. Waar is het juiste adres van den Commissaris van Noord-Hol land, Jhr. Mr. Dr. A Roëll? 2, Wanneer houdt Z.Exc, audiëntie? 3. Moet een audiëntie van te voren wor den aangevraagd? Antw.: 1. Nieuwe Gracht 7. 2. lederen Donderdag in het gebouw der Provinciale Griffie Noord-Holland, in de Jansstraat, van half 11 tot 12 uur. 3. Neen. Naar we van officiëelc zijde vernemen, is de wedstrijd I-isse IS. J. C I, die door Li<-sc met 4—1 werd gewonnen, geannuleerd. Uitslag 25 Januari. Afdeeling A. B. S. M. IIAlliance 111 00 V. V. F. I—Geel-Wit 111 2-5 Afdeeling B. R. K. V. Z. IV—H. B C. IV 2-0 Afdeeling C. Alliance IVT. Y. B B. VI 21 Victrix III-V. V. F. Ill 4-1 Programma voor 1 Februari. Afdeeling A. V. V. F. I—T, Y. B. E! IV 2 uur, P. Swart. Afdeeling B. Concordia IIIAlliance III, 1 uur. H. B. C. IV—R. C. O. II, 12.30 uur. D. S., S. IV—T. Y. B. B. V, 1 uur, Th. Assendelft. R. K. V. Z. IVSantpoort IV, 2.15 uur, Th. Assendclft. V. V. F. II—Victrix III, 2 uur, H. West broek. Uitslagen van 25 Januari: Zwaluwen I—A. D. O. I „uitgesteld. Beverwijk IIIA. D. O. II 0—1 A. D. O. Ill—W. F. C. II 2—1 A. D. O. IVBergen II 13 Zoo is het eindelijk A. D. O. II eens mo- gen gelukken een overwinning te behalen, hoewel nu slechts met 8 man werd gespeeld. Er is al voorgesteld om met 8 man te blij ven spelen. Ook A. D. O. III is het dan eens mogen gelukken een paar puntjes te bemachtigen, een begin is er nu en ik verwacht er nog meer. Het 4c moest in Bergen II haar meerdere erkennen en wist in de laatste halve minuut de eer te redden. In zijn Zaterdag gehouden bestuursverga dering heeft het N. V. B.-bestuur besloten dit seizoen de wedstrijden om den Nederl. Voetbalbeker te doen houden. De wedstrijden vangen aan op 1 Maart 1925. DINSDAG, 27 Januari. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Concert met werken van Scheimann, Gouty, Beet hoven. enz. Eitleltoren 2650 M. 6.20 u. Concert. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Symphonic- orkest 9.20 u. Schotsch orkest 10.20 u. London orkest 10.50 u. Jazzband Sa voy Hotel. Brussel 265 M. 8.35 u. Galaconcert met medewerking van Gabr. Paulet, te- Bij Apoth. en Drogisten De inbrekers gepakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het rustige dorpje Schiebroek in opschud ding gebracht door een drietal beruchte Rotterdamsche inbrekers, die een bezoek brachten aan de alleenstaande hoeve van den heer C. v. d. Kloot. Deze boerderij is tijdelijk onbewoond, omdat de echlgenoote van den eigenaar in het ziekenhuis ver pleegd wordt en de heer v. d. Kloot bij zijn zoon z'n intrek heeft genomen. Toen Zondagmorgen ongeveer 5 uur eeni ge boerenknechten van een in de nabijheid gelegen boerderij naar het land gingen om de koeien te melkert, zagen zij dat er in het huis van den heer v. d. K licht "brandde Onmiddellijk waarschuwden zij den veld wachter Deze liet het huis omsingelen cn drong zelf de woning binnen. De daders losten eenige schoten op den veldwachter, die echter niet gewond werd. Hij slaagde cr in, een der inbrekers, den 22-iarigen W, S. te arresteeren. De beide anderen wisten te ontkomen. In het huis was alles overhoop gehaald, terwijl verschillende pakken me: kleeren cn eetwaren gereed waren gezet, om te worden meegenomen. Geld hadden dc dieven niet kunnen vinden. Wel hadden zij flink van den wijnvoorraad gedronken. De Rotterdamsche recherche werd ge waarschuwd en reeds Zondagmorgen wist deze de beide andere daders aan te hou den. Een hunner, de 22-jarige H P., werd in den Zwaanshals gearresteerd. De ande re, de 25-jarige F v d. B„ werd op dc Vlaggemanskade aangehouden. Hij was ge heel met modder bedekt en is dus blijkbaar r'oor het land en over slooten gevlucht. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld Met een valschen sleutel heelt men zich te Rotterdam toegang verschaft tot dc wo ning van den kleermaker II. R. aan de Zaagmolenstraat, tijdens dc afwezigheid van den bewoner. Er worden vermist een zilve ren horloge, een gouden dameshorloge nier ketting, een blauwkoralen ketting met gou-' den slot, een gouden ring met steen, een eau de cologneflesch met zilveren stop, een fantasiebroche, een scheermes in étui, als mede eenig geld. De politie te Rotterdam heeft in verze kerde bewaring gesteld den kellner A. v. d. W Deze wa-j in dienst bij den caféhou der X. v. R. aan dc Hoogstraat aldaar. Daar was de vorige week ingebroken. Drie bil jartballen werden cr vermist. Achteraf is gebleken, dat de kellner die ballen gesto len heeft en een Lipsslot van een deur ver broken, teneinde den schijn te wekken, als of er ingebroken zou zijn. Een droevig geval heeft zich in Boskoop voorgedaan. Zaterdagmorgen vonden voor bijgangers van den Zijdewcg het lijk van een vrouw in nachtgewaad r. de Wetering drij- ven. Toen men het lijk op het droge had ge bracht, bleek het de echtgenoote te zijn van den rijksveldwachter B. uit deze ge meente. Ook het jongste kind van 3 weken werd vermist Men ving aan met dreggen op dezelfde plaats waar de vrouw gevon den was, met gevolg dat ook het kinder lijkje opgehaald werd. Dc vrouw heeft zeer waarschijnlijk in een vlaag van waanzin met het kind haar wo ning in den nacht verlaten. Met den man, die met 5 jeugdige kinde ren achterblijft, heeft ieder in Boskoop in nig medelijden. Zaterdagavond is te Deventer aangehou den een zekere v. D. uit Putten (Veluwe), die verdacht wordt, dat hij in den avond van Woensdag j.l. aldaar den nachtwaker en den veldwachter, die hem bij een ben- zineloods in een verdachte houding aantrof fen cn hem daarom medenemen wilden, heeft aangevallen cn neergeslagen. De i~aa ontkent, de dader te zijn. Maandagmorgen half 5 werd per roeiboot van Papendreeht naar Dordrecht een man overgezet. Bij de stad gekomen werd de boot overvaren door een sleepboot, die uit de Rietdijkshavcn kwam De passagier wist zich aan de sleepboot vast te klemmen, doch de 39-jarige gemeente-veerman, A. de Waard, wonende Vondelstraat 57, verdronk een weduwe met vijf kinderen nalatend. Het lijk is eenige uren later opgevischt. Dc heer E. W. baron van Heeckeren van Molencaten te Hattem, heeft besloten om de bosschen van Molen-aten voor het pu bliek te sluiten. Aanleiding daartoe is dc baldadigheid der jeugd, die o a. dezer dagen de belvedère gedeeltelijk vernield heft. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Zondagnacht brandde in de gemeente Leusden nabij Bavoort, aan den Arnhem- schen weg te Amersfoort, af de een paar maanden geleden verbouwde en vergroote villa, bewoond door den heer J. van Wa mden en familie. Het huis had een rieten dak. Veel inbgedel kon gered worden. De oorzaak van den brand is tot nu toe on bekend. Verzekering dekt de schade. De Fransche vlieger Descamps heeft Zon dag (c Etampes een aanval gedaan op het wereldrecord over de 100, 200 en 500 K.M. met 500 K.G. nuttige belasting. Hij legde de 100 K.M. af in 27 min. 10 sec.; de 200 K.M. in 55 min. 20 sec. en de 500 K.M. in 2 uur 20 min. 45 sec. De oude records zijn hiermee verbeterd. ROTTERDAM, 27 Jan. 1925, Vette koeien lc kwal. 60, 2c kwal. 50, 3e kwal. 35; Vette Ossen 59, 51, 40; Vette stieren 52, 46, 38; Vette kalveren 1.12*4?95, 80; in centen per half .IC, G. Nuchlore kalveren 20, 15; Nochtere kal veren 35, 25, voor de fokkerij. Biggen 16, 6; Paarden 420. 165; Kalf- koeien 500 420; Melkkoeien 475 320; Vaar zen 290, 215; Pinken 190, 110; Graskalveren. 130, 65; in guldens per stuk. Vette Runderen flinke aanvoer, handel lui; Vette kalveren zeer ruim aangevoerd, handel slecht; Graskalveren kleine aanvoer, stille handel; Nuchtere kalveren matig, flauwe handel; Stieren matig aangevoerd, handel vrij gced; Fok- en Melkvee voldoen de aanvoer, trage handel; Paarden flinke aanvoer, trage nandei; Biggen, zeer weinig aangevoerd, traag, bering magc vee, be perkt aangevoerd. Handel iets beter. PURMEREND, Dinsdag 27 Januari 1925. Kleine Fabriekskaas, aanvoer 11, hoogste pr. 59 ct. per 5b kilo. Met merk 61. Kleine Boerenkaas aanvoer 5 per 50 kilo. Met merk J 61; De handel op dc kaas markt was goed. Boter, aanvoer 558 laagste pr. 2.60 hoogste pr. 2.65 per kilo; Runderen vette, aanvoer 185, laagste pr. 90, hoogste pr. 1.25 per kilo. Handel m^tig: Melk- cn gelde Runde ren. aanvoer 128. laagste pr. 175, hoogste pr. 460 per stuk; "Stieren, aanvoer 12; Paarden,, aanvoer 30, laagste pr. 100, hoog ste pr. 200 per stuk. Harde! stug; Vette Kalveren, aanvoer 15. laagste pr. 1.70, hoogste pr, 1.90 per kilo. Handel stug, 'Nuchtere Kalveren, aanvoer 258, laagste pr. 15. hoogste pr. 50 per stuk. Handel vlug; Vette Varkens, aanvoer 793, laagste pr. 73, hoogs'e pr. 77 per kilo Handel vlug; Zouters, laagste pr 70, hoogste pr. 74; Ma- gere Varkers, aanvoer 1C6» lacigste pr. 24, hoogste pr. 48 oer stuk. Handel vlug; Bi£- gen, aanvoer 129, laagste pr. 12, hoogste pr. 24 per stuk. Handel vlug; Schapen, aanvoer 628, laagste pr. 50, hoogste pr- 62 per stuk Handel matig; Kipeicren, laag ste pr. 7,80 hoogste pr. 8.50 per 100 stuks; Ovcrhouders, iaagste pr. 35, hoogste pr. 45 per stuk. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7