EUCHARISTISCH CONGRES /1.- per Exemplaar, Woensdag 2S Januari 1925 48ste Jaargang No. 15953 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Het reorganisatieplan. Agenda 29 Januari „Geloof en Wetenschap". Overhemden-industrie. Te water Aanrijding. Directeur van het Postkantoor. TOONEEL. De Opschepper. Eerw. Moeder Anastasia. Faillissementen. KANTONGERECHT. Jaarvergadering R.-K. Kring. Verbeteringen bij de Stadsreiniging. Raad van S^te. De Grensregeling. BURGERLIJKE STAND De diefstal bij de,Centrale Werk plaats. Pater Staal. Hongaarsche avond. Uit onze'klachtenbus. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. Gouden munt in den tuin van „St. Joannes de Deo". Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar het prachtig Oedenk-Alburn van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 C.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post 120 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de besie herinnering hebben aan liet te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die aan het Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beld Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADJVUN1STRAT,E NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: 1 - 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij •Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per refeb Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij voorjiitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in jevolge de verzekeringsv.iorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; t 7^fl k'' e€n on?.evi|l-met A "ICfl bij verlies van een and, A lOC I ilU," doodehjken afloop. I auv>h een voet of een oog; T 12,9. bij verlies varf een A Cf» duim of wijsvinger; 9U.' bij een breuk van 140 - bij verlies van een been of arm andere vinger. Nu er kans bestaat, dat de St. Michaël- •otie op de nieuwe eenheidsbasis door prof. Aengenent ontworpen, zal worden stop ge- «et, blijven nog twee vragen ter oplossing over; ten eerste eene van onmiddellijk be lang, hoe n.m. de houding der Bondsverga dering op de a.s. bijeenkomst te Utrecht tegenover „St. Michaël" zal behooren te *ijn; en op de tweede plaats, wat van de voorgestelde reorganisatie zelf te verwach ten is. De Centrale Raad van de R.K. Kiesver- eeniging 's-Gravenhage heeft Maandag avond de eerste vraag al reeds onder het cog gezien en de daar genomen beslissing moge een leiddraad zijn zoowel voor het Bondebestuur als voor alle afgevaardigden naar Utrecht. Wie het werkelijk om de een- beid en niet om ruzie en onaangenaamhe den te doen is, die moet instemmen met de te 's-Gravenhage aangenomen motie, welke ook te Utrecht zal worden ingediend, dat mm. het punt om de actie van St. Michaël ongeoorloofd te verklaren, van de agenda moet worden afgevoerd. Het zou van wei nig tact en beleid, maar ook van weinig fijn gevoel getuigen, wanneer de leiding der Utrechtsche vergadering, na eerst de be middeling van prof. Aengenent te hebben aanvaard èn nadat deze volkomen geslaagd is, nu nog op het uitspreken van een for meel doodvonnis over „St. Michaël" zou blijven aandringen.*) Wij stellen ons n.m. den gang van zaken aldi- voor, dat aan prof. Aengenent gele genheid zal worden verleend verslag te ge ven van zijn onderhandelingen met „St. Mi chaël". De conclusie, waartoe de hoogleer aar zal komen, kennen wij reeds: n.m. het voorstel aan de Bondsvergadering om de R.K. Staatspartij te reorganiseeren, zóó, dat er kome een Centraal lichaam, waarin alle actueele politieke vraagstukken besproken kunnen worden. Op de tafel van den voor zitter ligt dan een motie-'s Gravenhage om tot de benoeming van een veelzijdig samen gestelde commissie over te gaan, met de op dracht, zoo spoedig als mogelijk is een plan tot reorganisatie te ontwerpen en aan de Bondsvergadering ter behandeling aan te bieden. Er zal voornamelijk nadruk gelegd dienen te worden op de zinsnede zoo spoedig als mogelijk is Want het zwakke punt in de bemiddelingsactie is het gevaar voor het op de lange baan schuiven van het re organisatieplan, zoodat de geheele Michaël- beweging voor de verkiezingen van den a.s. zomer nutteloos zou zijn geweest en na de verkiezingen met het inzinken der politie ke belangstelling geheel haar waarde zou verliezen De Bondsvergadering zorge er voor den indnlk te bevestigen, dat bet haar ernst is met de partijeenheid en dat de in te stellen commissie naast veelzijdig heid ook waarborgen biedt vroegtijdig, b.v. binnen een maand, een reorganisatieplan klaar te hebben. Alleen wanneer een eens gezinde, krachtige wil naar buiten blijkt om aan alle eerlijke meeningen gelegenheid te geven zi h te uiten in een duurzame vrede in de groote Katholieke Partij te verwach ten. Uit een en ander volgt, dat aan de motie om de bespreking van de St. Michaëlactie van de agenda der Bondsvergadering af te voeren, de aanneming van het voorstel tot instelling van een reorganisatiecommissie vooraf dient te gaan. Maar we kunnen ons niet indenken, dat de Bondsvergadering het werk van prof. Aengenent ongedaan zou maken. We mogen zelfs verwachten, dat het bestuur ook al wordt in het compro- misvoorstel nu juist niet onverdeelde goed keuring van het tot nu toe gevolgde beleid, uitgesproken zich over persoonlijke ge voeligheid zal heen zetten en zelf het voor stel zal aanbevelen. En nu de tweede vraag: wat is er van de voorgestelde reorganisatie te verwach ten? De bedoeling is niet en mag niet zijn om de Michaëlisten eenige maanden zoet te houden, maar om de door St. Michaël veroorzaakte gelegenheid aan te grijpen en voor goed rust te brengen in de partij, is dit van de voorgestelde reorganisatie te verwachten? Het lijkt ons voorbarig daarop thans te antwoorden. Het werk der in te stellen commissie zal afgewacht moeten worden; het is onvoorzichtig daarop thans vooruit te loopen. Dit kan wel gezegd worden; wanneer niet anders wordt bereikt dan een nieuwe vorm, dan wordt het een mislukking. Het college dat men zich denkt, moge heel democra tisch schijnen, het draagt in zich toch alle kiemen van al dergelijke groote lichamen, dat er n.m. veel gepraat en weinig wordt uitgericht En dit te meer, waar het lichaam dat men zich denkt, nooit anders dan een adviseerend karakter kan hebben. Maar ais voorlichtend college en als kampplaats van verschillende meeningen kan het nuttig werk doen Practisch zal toch echter altijd de leiding van een bureau, van een be stuur en niet, bet minst van een voorzitter moeten uitgaan Een der gewichtigste fac toren voor het welslagen der toekomstige Centrale zal dan ook de keuze van den leider zijn. Hoe men zich het nieuwe lichaam ook denkt, bij het vernuftigste stelsel en onder de meest gunstige omstandigheden zal ieder instituut mislukken, waarbij niet de echte, zuiver democratische geest voorzit. Het verleden heeft het in onze eigen partij her haaldelijk geleerd, wanneer het gezond ver stand het al niet zonder feiten zou uitspre ken, dat zonder dien echt democratischen geest iedere poging tot in stand houding van de eene partij mislukken moet. Meeningverschillen zullen zich altijd laten gelden; zij zullen te talrijker worden, naar mate men de gelegenheid om ze naar vo ren te brengen, vergroot En ten slotte komt er altijd een minderheid tegenover een meerderheid te staan. Tact en beleid van een voorzitter, om de verschillen zoo veel mogelijk te overbruggen, vermogen veel, zeer veel, maar niet alles. En wan neer de minderheid na overstemd te zijn, zich niet con amore onderwerpt en mee werkt aan het gevallen besluit, wanneer zij blijft mokken en een uitweg zoekt om haar haan koning te doen kraaien, dan is Het bij de mooiste organisatie al weer heel spoedig met de eenheid gedaan. Aan de doorwerking van dien echten, christelijken democratischen geest, aan de opoffereing van eigen inzicht aan dat van ar,deren ter wille der eenheid, hangt ten slotte het lot van iedere reorganisatie! Nadat gisteren ons artikel „Roemloos einde?" reeds afgedrukt was, kwam ons „De Morgen" van Dinsdagochtend onder het oog, waarin wel zeer laatl een verklaring van hef communiqué van Vrijdag wordt ge- fgeven. De uiteenzetting lijkt ons echter een geheel persoonlijke meening. Er zou n.m. geen overeenstemming zijn bereikt over de al of niet toelaafbaarheid van de Michaël actie onder het tegenwoordig kiesreglement en daarom zou de Bondsvergadering zich daarover dienen uit te spreken. Wij kunnen dezen uitleg moeilijk aanvaarden Waarom heeft de heer Wittert van Hoogland daar over dan in de vergadering der Haagsche kiesvereeniging Maanadgavond in alle talen gezwegen en hielp hij mee lot aanneming van een motie om de bespreking der Michaël actie van de agenda af te voeren? Sociëteit „St. Bavo" Moedercursus 8 uur Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Zuivelbereiders 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 suur; Liefdebeurs 8 uur. St. Vincentius-Gcbouw. R. K. Reclassee- ringsvereeniging half 9 uur. Gem. Concertzaal. Ledenccncert H. O. V. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 54 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1 54 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereemging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 fHolzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel HUI (Holzhausj en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De lezing van Mevr. Ellen Russe voor „Geloof en Wetenschap", over de Parsifa'- sage en het Ridderschap van den H. Graal, die in onze agenda van gisteren tegen he denavond was aangekondigd, wordt gehou den op Woensdag 4 Februari te 8 uur des avonds, niet in het gebouw der St. Jozefs- gezellenvereenigmg, maar in de groote zaal van St. Bavo, Smedestraat. Men schrijft ons: Door het personeel van de fa. P. Kerk vliet, Overhemdenfobriek te Haarlem, is het olan opgevat het 0-jarig bestaan op 2 Fe bruari a.s. feestelijk te herdenken. Het ge zamenlijk personeel van circa 80 dames wenschte zich niet onbetuigd te laten, om dat het meërendeel oprichting en uitbreiding heeft meegemaakt. De zaak werd in 1915 aangevangen met slechts een paar meisjes. Reeds in 1918 was het personeel uitgegroeid tot een veertigtal en werd besloten tot aanbouw der fabriek, welke in 1924 opnieuw moest worden ver groot om aan een 80-tal meisjes plaats te geven Als bijzonderheid moet worden ver meld dat voor den oorlog de Duitsche en Engelsche overhemdenindustrie een groot af zetgebied hadden in Nederland, welk terrein successievelijk door de Hollandsche industrie is heroverd. Onder de commercieele en vak kundige leiding der firmanten, de heer en mevrouw Kerkvliet, is het fijne genre dat der Tricoline en Merida kwaliteiten, in Holland ingevoerd en werd voorheen door de koopkrachtige klasse bij voorkeur het Engelsche fabrikaat gevraagd, thans heeft 't fabrikaat Kerkvliet met zijn tientallen des sins in Tricoline en Merida, de Engelsche invoer van het fabrikaat goeddeels verdron gen, waarop de Hollandsche industrie inder daad trotsch kan gaan. Het feit, dat ondanks de slechte tijden voor handel en industrie de fabriek steeds voorzien is van orders en tot vergrooting moest overgaan, bewijst wel dat de Hollan ders in kunnen en kennen niet voor de buitenlandsche industrie behoeven onder te deen, mits steeds gestreefd wordt het beste te presteeren tegen redelijken prijs. In deze dagen nu menig Hollandsch in dustrieel in moeili'kheden verkeert, achten wij het feit van voldoende beteekenis om als voorbeeld te stellen wat arbeid vermag en volharding bereikt. Steunt daarom het Hollandsch fabrikaat in het algemeen. Gisteravond omstreeks kwart vóór 8 uur bevond zich op de Kinderhuisvest", tegenover de Magdalenastraat een wagen van den tuin man Z. alhier, beladen met kolen, en waar voor een paard was gespannen. Daar het paard met vooruit wilde, werd door een auto de wagen wat opgeduwd. Dit had echter tot gevolg, dat de wagen een draai maakte en in het water van de kinderhuisvest terecht kwam. De voerman sneed de strengen door en geleidde het dier door het water naar de Magdalenabrug, alwaar hij het dier op het droge kon trekken. Gisteren heeft er in het Kenaupark een aanrijding plaats gehad tusschen een tramrij tuig en een auto, doordat de auto moest uit wijken voor eer, paar wielrijders en daar door in den bocht de aankomende tram niet kon zien aankomen Beide voertuigen werden beschadigd. Bij Kon besluit is met ingang van 16 Fe bruari .a.s. de heer F. F. F. Vries, thans waarnemend directeur van het postkantoor te Haarlem, benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg. Men schrijft ons: Zondag 1 Februari a.s. geeft de N. V. Het Schouwtooneel, dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch, in den Haarl. Stadsschouwburg een reprise van „de Opschepper (The Show-Off), blijspel in 3 bedrijven van G. Kelly- Dit zal de 28-ste opvoering van dit Ameri- kaansche blijspel zijn. dat een mooi succes in de Nederlandsche pers heeft gehad. Wij verwijzen naar de advertentie in ons a.s. Zaterdagavond-nummer. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, is de Eerw. Moeder Anastasia, Moeder-Overste van het St Jacobs-Godshuis aan de Hage- straat, die sinds 19 Januari in de Mariastch- ting verpleegd wordt, gisteravond van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Hoewel Haar Eerw. een vrij rustigen nacht doorbracht, was haar toestand hedenmorgen achteruitgaande. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard: Bernard van den Bosch, schilder, te Haar lem, Molenacrstraat 27; curator mr. J. W. van Rees, alhier. Jan van Asperen, stoffeerder te Haarlem, Vierster^enstraat 4; curator mr. C. Blanke- voot, alhier. P M, J Eldering, bloembollenkweeker, laatstelijk gewoond hebbende te Heemstede, thans zonder bekende woonplaats in het Ko ninkrijk; curator mr. P. Tideman alhier. De Coöperatieve Schoenmakerspatroons- vëreeniging, gevestigd en kantoor houdende te Zaandam, Stationsweg 44; curator mr. C. v. Sprang, te Zaandam. Rechter-commissaris jhr. mr. R, de Ma- rees v. Swinderei. Geëindigd is het faillissement van mej. M. Smakman—Riesenbeek, te Velseroord, door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Opgeheven werden de faillissementen van; Juda de Wilde, te Schoten. Eikenstraat 30a; curator mr. G. E. Mellema, uitgespro ken den 27en December 1924. H. H. Giesberg, te Santpoort; curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuis, uitgesproken 13 Ja nuari j.l. J. Nix, te Schoten; curator mr. F. J. D. Theyse, uitgesproken den 6en Januari j.l. Bedorven vleesch. Een vleeschhouwer, wonend te IJmuiden, had in zijn winkel in een ijskast eenig versch kalfsvleesch in voorraad gehad, dat aan be derf onderhevig was. Toen de ijskast werd opengemaakt kwam een bedorven lucht" den inbeslagnemer tegemoet. Een veearts als ge tuige deskundige gehoord, verklaarde, dat het vleesch aan rotting onderhevig was, wat haar oorzaak vond in het feit, dat" het te lang bewaard was Dca mbtenaar van het O M. noemde het een zeer ernstig feit eu vroeg 100 boete subs. 10 'dagen. De Kantonrechter veroordeelde den bekl. tot 50 subs. 10 dagen. Heling. Vervolgens ha" zich te verantwoorden de opkooper B de W. te Velsen, thans gedeti neerd wegens heling, voor het feit het van minderjarigen koopen van eenig goed in casu lood, waarvan hem de herkomst niet was opgegeven en ten tweede omdat hij het doorloopend register niet had bijgehouden. De twee 16-jarige jongens als getuige ge hoord, verklaarden, aan bekl verteld te heb ben dat het 'ood het daglicht niet mocht zien Bekl had daarop zijn vinger op zijn mond gelegd en was gelijk weggegaan. De Ambtenaar van het O. M. wees bekl. erop, dat hij oorzaak is dat de jongens waarschijnlijk de gevangenis ingaan. Indien zij het niet kwijt hadden gekund, hadden zij den diefstal naar alle waarschijnlijkheid niet bedreven Hij wilde echter rekening hotteen met het feit dat bekl. voor den eersten keer terecht stond en eischte voor het sub 1 ten laste gelegde 3 weken hechtenis en voor het 2de feit 25 boete sub 18 dagen. De Kantonrechter verminderde de hechte nis tot een week, doch verhoogde de boete tot. 50 subs. 10 dagen. Gisteravond werd in de Kringzalen de 2de jaarlijksche algemeene vergadering van den R. K. Kring gehouden. Na opening met het gebed, door den w.n. voorzitter, den heer J Beijk weri^P de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, alsmede het jaarverslag van den penningmeester, werden zonder aanmerking onder dankzegging goedgekeurd. Door de commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester werd verslag uitgebracht. Haar werd dank gebracht en zij werd van haar taak gedechargeerd. De begrooting voor '25 werd zonder hoofdelijke stemming onver anderd goedgekeurd. Het bestuursvoorstel „tot afschaffing van de ballotage" bracht heel wat tongen in beroering. Verschillende leden spraken er hun misnoegen over uit dat dit voorstel op de agenda was geplaatst. Afschaffing van ballotage zou h. i. lei den tot verandering van den Kring in een standsorganisatie, anderen waren erop tegen uit principieel oogpunt. Bij monde van den heer Pielage werd de tegenstanders van het voorstel geantwoord, dat het juist min of meer in de bedoeling lag om een stands- organisatie, zij het dan ook met een ruimen lijn te krijgen, daar in de toekomst de Kring op zichzelf geen reden van bestaan meer zou hebben. De voorzitter deelde nog mede dat de afschaffing van de ballotage geen andere verandering in het menu van den Kring bracht; het was slechts het doen ver dwijnen van een formaliteit. Er werd toch nooit die aandacht, welke zij verdiende, aan besteed. Het aannemen van nieuwe leden zou dan loopen over den Geestelijk adviseur en het Bestuur. De vergadering bleef ech ter gerechtigd om eventueele bezwaren le gen een candidaat in te stellen. Het voor stel werd verworpen, met 12 tegen 19 stem men. Dc Geestelijk adviseur, de Weleerw. heer A J. Boks, deelde hierop mede, dat veel, wat met hard werken tot stand was geko men, door het vallen van dit voorstel, in eens vernietigd werd. Spr. lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Bij de rondvraag stelde de heer Hooy voor om een commissie te benoemen, die dan de bezwaren, zoowel van de vóór- als tegenstanders aan een onderzoek zou onder werpen en uit het resultaat van dat onder zoek een voorstel zou indienen bij het be stuur, waarna de leden over dat voorstel te beslissen zouden hebben. Daar dit de wensch van een groot gedeel te der leden bleek te zijn, werd aldus beslo ten, en de commissie gevormd. Binnen twee weken zal dan het samen te stellen voorstel in een buitengewone vergadering, aan de leden worden voorgelegd. In antwoord op een daardoor gedane vraag, deelde het be stuur mede, dat wat de studieprijsvraag be treft, deze zoo spoedig mogelijk ter hand zal worden genomen. Hierna werd de als steeds zeër geanimeer de vergadering met gebed gesloten. Gisteren waren wij in de gelegenheid bij de Stadsreiniging eenige nieuwe „schoon maak" instrumenten te bewonderen, welke te oordeelen naar de verrichtte demon straties zeer goed zullen voldoen. Een van deze nouveauté's is de zandstrooi- machine, die gehaakt achter een met zand vol geladen Ford-autotje, in den tijd van hoogstens anderhalf uur al de bruggen en opritten met een maximum breedte van 7 Meter en een minimum breedte, het z.g. paardenpad met zand bestrooit indien zulks voor de gladheid noodig mocht blijken. De werking en constructie van de machine is aller eenvoudigst. De machine zelf be staat uit een trechter waarin regelmatig het zand geworpen wofdt door iemand die in den Fordwagen heeft plaats genomen. Dit zand komt dan op een schijf die in ver binding staat met de wielen van het voer tuigje, en daardoor in draaiende beweging wordt gehouden Het zand dat daar dus op valt wordt over den grond geslingerd in een breedte naar gelang de machine ge steld is. Veiligheidskleppen zorgen er voor dat kinderen geen last van het rondgeslin gerde zand kunnen ondervinden, want het is geen gewoon zand dat gestrooid wordt, maar een mengsel van 3 deelen zand en 1 deel mijnzout. Het voordeel hiervan is, dat ook de eventueele sneeuw, die na de besproeiing valt, zoo goed als direct wegdooid en er maar om de drie dagen gestrooid behoeft te worden. Zoo als wij reeds zeiden, een heel eenvoudige constructie, en nog eenvoudiger toestelle tje, maar welke het niettemin mogelijk maakt, alle bruggen en opritten in een mi nimum vin tijd berijdbaar te maken. Het geheel werd vervaardigd door de firma F. Walters en Co te Rugby (Engeland). Ook op het gebied van de straatreiniging zijn enkele nieuwe machines aangeschaft, wat in verband met het meer gemoderni seerde wegenplaveisel, dat thans de stad bezit, en mede ook door de toename van het verkeer, noodig is geworden. Wij krij gen dan het aanschaffen van één tractor, welke waarschijnlijk bij gebleken geschikt heid met nog een zal worden vermeerderd. Deze 18 P.K sterke tractor „Fordsen" ge naamd, kan gebruikt worden voor sneeuw ruimen, bezemen, asphaltdweil, en voor het trekken van wagens etc. Natuurlijk zijn al deze eigenschappen niet in een en dezelfde machine vereenigd, doch door een gemak kelijke bevestiging (aanhechting) van de 3 eerstgenoemde toestellen, kan zij naar ge lang van de omstandigheden gebruikt wor den Onnoodig te zeggen, dat de motor er voor zergt dat al hetgeen wat gedaan moet worden in den kortst mogelijken tijd ge schiedt. Een niet te onderschatten voordeel is ook dat de bediening ervan slechts één man vordert. Bovendien- kan bij het be zemen nog een sproeier in werking worden gesteld, zoodat. de .str.atenschoon- maak nu eens „recht schön" kan geschieden Een andere doeleinde, waartoe dezen tractor gebruikt kan worden, is voor het opbreken of verwerken van een uit geklop- ten steen besiaanden wég.'Eén paar ijzeren pennen aan de voorzijde er in geplaatst verrichten dezen arbeid.' Met dit a! is het nu mogelijk geworden, dat de geheele stad, en niet, zooals vroeger alleen de binnenstad, van sneeuw gereinigd kan worden. Om dit te .bereiken heeft men z.g. drie ploegen ingesteld, die elk afzonder lijk een gedeelte van de stad voor haar rekening neemt. Daar er echter voorloopig nog maar één, doch binnenkort waarschijn lijk twee tractors zul'efi komen, zullen er ook eenige stadsreinigingsauto's, en wel 3 au'o's, 1 tractor en 2- z.g. paardeploegen achter auto's. Voor de bediening hiervan is in totaal slechts 8 mar, noodig, en alsook de paardenploegen zijn opgeheven, maar zes man, een groote besparing aan werk krachten, dus vergeleken bij vroeger. Boven dien is de regeling wat betreft de aanneming van extra personeel ook eenigszins gewijzigd met dien verstande, dat men het geheel in drie wijken heeft verdeeld, en wel in het voorm. kleedingmagazijn in de Latenstraat, naast het Stads-Armen Ziekenhuis aan den Schotersingel en bij de gebouwen der Rei niging zelf. Het uren wachten en dito tijd- -verlies is dus door dezen maatregel geheel en al verdwenen. Daar er drie kleuren kaarten zijn ge maakt, voor iedere wijk een kleur, en ieder werkman zoo'n kaart voor de wijk waarin hij behoort, wordt ter hand gesteld, is een makkelijke en dadelijke controle mogelijk, wat vroeger natuurlijk niet het geval was. Ten slotte werden wij nog even in de gele genheid gesteld een, verfspuit-machine te bewonderen, waarbij de doelmatigheid Dij de demonstratie dadelijk in het oog viel. Binnen een half uur is nu een wagen in iederen gewenschten kleur te schildeken en veel beter en intensiever dan dat dit met de hand zou gaan. De werking ervan ge schiedt daar, door elec'ric'teit opgewekte luchtdruk. Door de aanschaffing van dit toe stelletje is niet alleen een werkkracht over bodig geworden, doch bovendien is het niet zoo bezwaarlijk meer ojn een wagen eens wat op te knappen. Even de spuit er op en het zaakje is weer gezond. Zoo langzamerhand hebben wij nu al het door ons bezichtigde besoroken en terug ziende op alle bewonderde nieuwe toestel len. kan Haariem thans met een gerust hart, wij zouden haast zeggen, een sneeuw- lawine, tegemoet zien. maar omdat dat mis schien wat uitdagend khnkt zullen witmaar zerfgen ..een ouderwetschen sneeuwval wat to1 staving van ons schrijven, al ruimschoots voldoende is. (Gedeelteli'k gecorrigeerd). Tn een zitting van den Raad van State, afdeel'ng geschillen van Besturen, werd me dedeeling gedaan van een Kon. Besluit, waarbij ongegrond werd verklaard hgt be roep van mevr. C. E de .Jager te Velsen tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij gehandhaafd werd het haar ongevraagd eervol ont-slatf als on derwijzeres te Wijk aan Zee en Duin. Het ontslag was verleend omdat de betrokkene, in strijd met de verordening, niet te Wijk aan Zee en Duin woonde. Inzake de Haarlemsche actie voor de grens regeling, waarvan wij reeds een en ander hebben gemeld, en waarvoor door de poli tieke partijen in Haarlem een commissie be noemd was, zijn in een gisteravond gehouden bijeenkomst van een uit die groote com missie gevormde, kleine commissie bespre kingen gevoerd betreffende de te voeren actie. Het ligt naar wij ,vern8men in de bedoe ling om een groote openbare vergadering te beleggen in de Gem. Concertzaal als hoofd middel van de actie, en als steun daar van een manifest te zenden aan alle Kamer leden, welk manifest dan door alle afgevaar digden van de Kiesvereenigingen zal wor den onderteekend. Ondertrouwd: 28 Jan. W. J. Moonen en J. L. Roekens; G. J. Hessling en A. Koene; D. Rijkse en M. B. Hauser; C J. Klumper en J. Fiege; J. W. v. Zanten en P. W. Su- wijn; G. L. de Graaff en J. W. Bleeker; J. G. Teunissen en C, Cuperus; M. Singer en J. v. d. Pol; K. Brouwer en E. A. Ykel. Getrouwd: 28 Jan. H. G. Oudejans en A. C. v. d. Werff; C. T. Smal en M. J. Swart; J. R. P Maruk en G. Duits; W. C. Tanis en A. C. Elfering. Geboren: 25 Jan. B. K. va Latum-v. Zo- meren, z. 26 Jan, C. A. de VriesRee- mer, z.; H. OuwerkerkSmits, d. 27 Jan. E. J. v. DusseldorpSips, z. 28 Jan. C. M. Monnier—Kwant, z.; H. v. d. Hout- Benard, z.; P. WijsmanDriessen, z. Overleden: 27 Jan. A. Boerv. Dam, 61 j., Farmenjansweg; H. G. BohleHipken, 75 j., Kamperlaan; M. H. Louwerens, 56 j„ Ged. Voldersgracht. In verband met den diefstal bij de Cen trale Werkplaats kunnen wij nog mededee- len, dat de betrokkene v. d. B. aan n paar kooplieden te Amsterdam ongeveer 4632 Kg. tincompositie heeft verkocht. Deze metalen waren niet meer aanwezig, dus kondeh niet in beslag worden genomen. Onze stadgenoot, de Weleerw. pater Staal, die Zaterdag met het s.s. „Patria uit Rot terdam vertrokken is, om de verre reis naar Borneo te ondernemen, meldt ons, dat de boot Zaterdag om balf 5 vertrokken is uit Rotterdam Het vertrek was 5 uur te laat, en. het ging langzaam, want „er was mist op de Engelsche kust", wat heelem&al niet te verwonderen was. Het schip bleef 50 uur te Southampton, in welken tijd pater Staal even ene bezoek aan Londen en Mill rlill bracht. Nader deelt men ons mede, dat de Hon gaarsche avond is bepaald op 4 Februari a.s. des avonds 8 uur, in het gebouw van den Een inzender uit Schoten vraagt ons hoe het toch zit met de voorgestelde verkeers regeling op den Schoterweg en de Gen. Cronjéstraat. Volgens inzender gaat het veel te langzaam, tot het geheel wordt ver geten. Op een goeden keer als er onge lukken gebeuren denkt men er weer eens aan, doch dan is het te laat. Beter te voorkomen dan te genezen! We meenen, dat inzender hierin wel ge lijk heeft. Een spoedige regeling zij dus gewenscht. Een andere inzender komt met de volgende klacht. Deze inzender betoogt, dat waar overal de verkeersregeling aan de orde is, de toestand bij de Doeistraat hoek Gierstraat en Groote Houtstraat, ook eens onder de oogen zal moeten gezien worden. Als het zoo blijft zullen ongeluk ken daar op den duur niet uitblijven De toegang tot de Doeistraat is, volgens in zender, net tegen het algemeene verkeer in, dat uit de smalle pijp, de Gierstraat naar de Groote Houtstraat gaat. Zou de inrij van de Doeistraat vanaf de Gier straat niet verboden kunnen worden? Het verkeer zou dan geleid kunnen worden door de Kerkstraat of Korte Houtstraat. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, Achteruit, Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 28 Januari: Hoogste Barometerstand 777.7 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 742.2 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Januari: Meest matige westelijke tot zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk regenbuien, aanvankelijk veel zachter. Protestantenbond. Mevr. L. M. Koolhoven Eyre Ashe is bereid gevonden om de Hon gaarsche landsliederen te zingen, die in Ne derlandsche vertaling gevolgd zqllen kunnen worden. Voor de lichtbeelden zal gebruik gemaakt worden van het mooi sciopticon van dr. W. G. N. van der Sleen. De namen der Commissieleden zuil enbinnenkort wor- den bekend gemaakt. Gisteren maakten wij melding van het feit, dat in den tuin van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" bij het spitten een gouden munt gevonden was, afkomstig uit den Spaanschen tijd. Dit feit roept wedef in herinnering den tijd der Spaansche overheersching en het beleg der Spanjaarden. Zooals men weet, was aan de zijde der stad, waar zich thans het ziekenhuis „M. Joannes de Deo" bevindt, bet brandpunt van den strijd. Don Ferdinand had zijn hoofdkwartier in het „Huis ter Cleeff de ruïne op dc tegenwoordige stadskwee- kerijXan de Kleverlaan, terwijl een onder- afdeeling legerde in het „Leprozen-huis het tegenwoordige Stads Armen- en Zie kenhuis aan den Schotersingel Tusschen het „Huis ter Cleeff en het „Leprozenhuis" liep een landweg, welke de beide kampementen verbond. Begrijpelijk is hot, dat er nog verscheidene andere toe gangswegen werden" gemaakt en zoo is het niet onmogelijk, dat een der Spaansche krijgslieden bij het kampeeren de munt ver loor oi dat deze munt op andere wijze m den grond is terecht gekomen. Misschien was er zelfs op de plaats, waar nu „De Deo" staat, wel een kampplaats van sol daten. gedenkalbum

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1