gf1IE.UWS LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID LEGER EN VLOOT Verstrekking van kostelooze rijwielmerken. De Hanzebank in het bisdom Haarlem. Een goed bruikbaar wegennet. Maaltijd ten Hove. Een nieuwe Noord poolexpeditie Geen salaris op tijd. De Hongaarsche Kinderactie. Naar den top van den „Mount Everest". Het vliegtuigongeluk te Poer- wakarta. Vliegtuigen voor de cultures. De oplichterspractijken van een pseudo-prins. De zonsverduistering op 24 Januari, Loos alarm in liet Kon. Paleis te 's-Gravenhage. De zonsverduistering in Amerika. J Misschien veel, maar niet veel goeds belovend. In de kerk doodgebleven. Herrie op Uilenburg te A'dam. Op vrije voeten. Nieuwe loterij-zwendel. Vier dagen en vier nachten in de open lucht. Ontploffing in een vuuroven te Sluiskil. De mishandeling te Putten. Een steeds raadselachtiger geval. Een Nederlander in België vermoord? Photo's per radio. UIT BOEK EN BLAD. Roeping. Als men 100.000 Mark cadeau krijgt. Een pechvogel. Nachtarbeid in bakkerijen. Jt Het Nederlandsche leger. I B TOi Het antwoord van den Minister van Fi nanciën op de vragen van den heer Hierastra betreffende verstrekking van kostelooze rij wielmerken aan werklooze arbeiders, luidt als volgt: - Het is den ondergeteekende bekend, dat aan arbeiders, die werkloos zijn, geen rij- wielmerk kosteloos wordt uitgereikt, ook niet, indien dit hun in 1924 wèl is gegeven, op grond, dat zij toen voldeden aan de eischen, die de wet stelt. Zij, die werk hebben gevonden bij een ge meentelijke of particuliere werkverschaffing worden ten deze niet „als werkloos be schouwd. De ondergeteekende acht zich niet be voegd te bevorderen, dat aan werklooze arbeiders te rijwielmerk kosteloos wordt uitgereikt, aangezien de wet onder meer als eisch stelt, dat zij, die een rijwielmerk kos teloos ontvangen, een rijwiel noodig moeten hebben voor hun beroep of bedrijf en hier van geen sprake kan zijn bij iemand, die niet «en beroep of bedrijf uitoefent. Bovendien is het nimmer vooraf te zeggen of, indien een werklooze arbeider er in slaagt, in 1925 weder werk te vinden, de omstandigheden, waaronder hij zal werken, al of niet zullen afwijken van die waaronder hem in 1924 een rijwielmerk kosteloos kon worden uitgereikt. De Haarlemsche Hanze-Bank had bij de Haagsche Rechtbank om uitstel verzocht, inzake de aanhangige aanvrage tot faillisse ment. Zooals onze lezers weten, is door de rechtbank aan dit verzoek niet voldaan en heeft daarop de juridische adviseur der Hanze-Bank, Mr. A. M. de Groot, sursé ance van betaling voor haar aangevraagd. De „Residentiebode" bespreekt het ge- va' en re<5t er van: Dat dit niet dan onder protest gebeurd is, spreekt vanzelf, voor wie de omstandighe den kent. Wij achten het zeer te betreuren dat de rechtbank niet op het verzoek is in gegaan. Groote onkosten hadden gespaard kunnen worden en alles had tot aller tevre denheid kunnen geliquideerd, vermoedelijk tot de volle 100 pCt., als er uitstel ware verleend voor een naar weken, tot na de vergadering van crediteuren, die hun eigen be'ang wel zouden inzien en de faillisse mentsaanvrage terugnemen. Het heeft niet mogen zijn. Deze weigering wekt te meer bevreem ding wij! zulk uitstel zoo goed als regel matig voorkomt en hier de Hanze-Bank de beste waarborgen gegeven had, dat niemand bevoordeeld zou worden. We kregen dien aangaande de orders van de directie on der de oogen, waaruit bliikt, dat maatrege len waren getroffen om te voorkomen dat ui'betallngen aan crediteuren, soaarde'S denosanten zouden geschieden of welke geldgevers ook zouden worden bevoordee'd. Het heeft niet gebaat, de rechtbank wil de niet. Nog eens. het is zeer te betreuren, vooral nok waar het hier geldt een bank. die een jaar lang zoo krachtig gestreden heeft tegen al'e aanvallen en zoo goed aan haar ver plichtingen voldeed, dat bij verdere regel matige afwikkeling alles ware terecht geko men Door den A.N.W.B. uitgeschreven ver^ dering te 's-Gravenhage, welke Maandag is gehouden, was druk bezocht. Behalve een aantal Kamerleden, Water staatsautoriteiten waren aanwezig vertegen woordigers van een zestigtal gemeentebe sturen, voorzitters of secretarissen van de •voornaamste Kamers van Koophandel en Fabrieken, bestuursleden van een vijftigtal groote vereenigingen en bonden op industri eel-, volkshuisvestings-, verkeers- en sport gebied. Maandagavond is in de galerijzaal ten Ko ninklijken Paleize t< 's-Grayenhage het gast maal gehouden, door de Koningin aangebo den aan de civiele autoriteiten te 's-Graven hage. Met de Koningin en den Prins nam Prinses Juliana, voor den eersten keer aan dezen, offic'elen maaltijdideel. Tijdens dit gastmaal voerde de Kon, Mil. Kapel, onder leiding van den le Luit. Boer, een muziekprogramma uit. Uit Oslo wordt gemeld: De Noorsche regeering heeft bij het stor ting een voorstel ingediend, om het trans portschip „Farm" van de Noorsche marine ter beschikking te stellen van Amundsen als reliefschip voor de luchtexpeditie van Spits bergen naar de Noordpool in Mei a.s. Later in den zomer zal de „Farm" worden gebruikt voor de wetenschappelijke expe ditie naar Spitsbergen, onder leiding van dr. HoeL Naar „De Rs'b." verneemt, konden ver scheidene ambtenaren der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen Zaterdag morgen bij den ontvanger geen salaris krij gen. Als oorzaak hiervan noemt het blad, dat in verband met de nieuwe salarisrege ling, eerst voor elk ambtenaar afzonderlijk de nieuwe jaarwedde moet worden vast gesteld. De actie wordt voortgezet. Het Ned. R.K. Huisvesting-comité deelt mede, dat vorige week een conferentie heeft plaats gehad tusschen het bestuur en Z.Exc. Huszar, vertegenwoordiger der Hon gaarsche regeering en plaatsvervangend gouverneur der Hongaarsche Kinder- schiitz-Liga, en den heer Neugebauer direc teur dier Liga. Beide heeren hebben een schildering gegeven van de toestanden, wel ke thans nog in Hongarije heerschen en welke volkomen hebben bevestigd de gege vens waarover het bestuur beschikte, en waaruit blijkt, dat de voortzetting der kin deractie nog dringend noodzakelijk is. Dank de tegemoetkoming, welke van Hongaarsche zijde is getoond ten aanzien van het terugbrengen der in ons land nog vertoevende kinderen, op het oogenblik, dat de kinderactie gestaakt zou moeten wor den, is een bevredigende regeling kunnen worden getroffen, waardoor het R. K. Huisvestingcomité het mogelijk acht om de actie voorloopig op denzelfden voet voort te zetten. Waar de geldmiddelen van het Nederland, om opnieuw van hun zooveel ge roemde liefdadigheid blijk te geven en door hun giften het comité in staat te stellen de ontzettende nooden, die nog in Hongarije geleden worden, en die alle beschrijving te boven gaan, te helpen lenigen. De ervaring heeft bewezen, dat de kinderen, die ons uit Hongarije worden toegezonden in een allerslechtsten toestand verkeeren en licha melijk herstel dringend noodig hebben. Het Comité is overtuigd, dat zijn nieuw beroep op den liefdadigheidszin der Neder- landsche Katholieken ook ditmaal niet ver- geefsch zal zijn. Ongetwijfeld zullen zij gaarne het eens begonnen en zoo schit terend voortgezette liefdewerk voor het noodlijdende buitenlandsche kind, dat den naam Holland in het buiten'and met een aureool heeft omgeven, willen voltooien. (Het adres van den penningmeester is: Post bus 5, 's-Hertogenbosch. giro-nummer 34348.) Het bestuur overweegt om de bijdrage van pleegouders, die voor de tweede maal hetzelfde kind terugverlangen, gezien de fi- nancieele omstandigheden, eenigszins te verhoogen. Het teleurstelling heeft het bestuur uit de besprekingen met de heeren Huszar en Neugebauer vernomen, dat de kans zeer groot is, dat het eerstvolgende kinder transport een belangrijke vertraging zal ondergaan. Het bestuur heeft er en krachigste oo aangedrongen de komst van den eerstvol- genden trein zooveel mogeliik te besooedi- ^en en de beide heeren hebben toegezegd daarvoor alles in het werk te zullen stellen. 7ö zulle* onmiddellijk na hun terugkeer te Boedapest een besn-eking met de Hongaar sche regeering hebben, en het resul'aat daarvan telegrafisch aan het Comité mede- deelen. DANK^TTnr-itgo vav a ARTS- HEPTOG ALRPECHT. Door Z.Exc. Huszar werd aan het Comité he' volgende in het Nederi'ndsch gestelde schriwen van Aartshertog Albrecht ter hand gesteld: Zeergeëerd Bestuur. Wanneer de heeren Ju'ius van Huszar en Wilhelm Neugebauer in opdracht van het bestuur der Kinderlirfa persoonlijk bij u komen, om de dankbaarheid, van ons insti tuut te vertolken, kan ik niet de gelegen heid voorbij 'aten gaan om zelf ook miin dank te be'uigen voor den opofferenden arbeid, welke u in het belang-der Hongaar sche kinderen verricht en in de toekomst nog verrichten zult, welke arbeid het schit terendste svmbool js va.n ieder hindernis- overwinnende Christelüke naastenliefde. Ik ben vast over'uigd dat ik eenmaal ge legenheid hebben zal, zelf mijn dank uit te drukken Totdat echter dit moment komt. hoop ik dat met dezelfde gevoelens lantfs dezen weg miin dank aannemen zult als waarmede ik hem u zend Met oprech'e vSreering, AARTSHERTOG ALBRECHT, Gouverneur. Budapest, 18 Januari 1925. Een poging van Cobham per vliegtuig? „Central News" meldt uit Calcutta, dat aldaar medegedeeld wordt, dat Alan Cob ham, de Britsche aviateur, te Darjeeling per vliegtuig is aangekomen, ten einde van uit de lucht den top van den Mount Everest te bereiken. Een onbevoegde in de lucht. Omtrent het treurige incident op het noodlandingsterrein Tjileuntja in het Poer- wakartasche meldde het „A. I. D." nog het volgende: De heer Meeuwenoord is niet in het bezit van een vlieg-brevet en kan, volgens ver klaringen van deskundigen, niet vliegen. Hij kan zich bewegen in de lucht, doch is niet bekend met de regelingen, die onontbeerlijk zijn voor eiken vliegenier om te weten, wil hij zeker zijn, ongelukken zooveel mogelijk te verhoeden. De nieuw-opgetreden luchtvaartcomman dant, kapitein Hoeksema de Groot, met ver bazing den burger-vlieger op een militair vliegterrein (Andir) ontwarend, deed Meeu wenoord aanzegging, dat hij binnen korten tijd zijn toestel moest verhuizen, terwijl hem tevens verboden werd van militaire vlieg terreinen gebruik te maken. Hiermede hoopte men bereikt te hebben, dat Meeuwenoord niet meer zou vliegen. Laatstgenoemde requestreerde bij de luchtvaart-inspectie en werd, in verband met het feit, dat de luchtvaart-ordonnantie nog niet in werking trad, naar den gouverneur- generaal verwezen. Hangende de beslissing werd evenwel het verbod tot landen en op stijgen op militaire terreinen gehandhaafd. Desniettegenstaande begaf Meeuwenoord zich zonder voorafgaande waarschuwing, naar Tjileuntja en ging zelfs zoover om er toet» reidselen te treffen een langer verblijf aldaar mogelijk te maken, door den aanbouw van een tijdelijken hangar uit bamboe. Zulks werd geconstateerd door de com missie Kengen-Gaastra, die het onderzoek op het noodlandingsterrein heeft verricht en volgens de sporen tot de volgende conclusie kwam: Meeuwenoord landde slecht, gaf, met wind in den rug, gas en wilde weer opstijgen. Dit kon niet, wijl hij daartoe minstens een uit loop van 250 Meter zou hebben noodig ge had. Zooveel ruimte was er niet. Voordat de Caudron tegen den pagar liep, waren twee menschen, een vrouw en kind, weggemaaid, terwijl de draad van den pagar, die om de schroef werd gewonden, nog drie personen aan hoofd en borst en beenen ge voelig trof. Het toestel werd vernield, bestuurder en passagier bleven ongedeerd. De luchtvaart- afdeeling concludeert, dat ondanks alle pogingen, harerzijds aangewend, om onge lukken te voorkomen dit incident zich toch heeft kunnen voordoen, wijl Meeuwen oord, tegen den uitdrukkelijken last in, van een militair noodlandingsterrein heeft ge bruik gemaakt. Het ongeval brengt het altijd nog ontbre ken van bindende regelen voor de burger lijke luchtvaart treffend in herinnering. Naar de „Deli Crt." vernam, zou een der groote cultuurmaatschappijen ter Sum. Oost kust, met ondernemingen in verschillende ver uiteengelegen streken, waarvan de In spectie met groot tijdverlies gepaard gaat, ernstig denken over de aanschaffing van een paar vliegmachines voor dit doel. De zaak is nog wel niet geheel uitgemaakt, maar dat er in beginsel al over gedacht wordt, is op zichzelf toch wel een merkwaardig staaltje van aanpassing aan den modernen tijdgeest. Het voordeel van een dergelijke snelle verbinding springt in het oog, meent het blad. Een bezoek van Medan naar onderne mingen ver in Atjeh gelegen en aan andere in Kota Pinang zou dan waarschijnlijk in evenveel uren kunnen geschieden als thans, met de moeilijke verbindingen, zooveel da gen, De bedoelde maatschappij heeft on der haar personeel verschillende oud-vlie gers, voor wie dergelijke tochtjes maar een kleinigheid zullen zijn. Natuurlijk zou voor een dergelijke nieu wigheid ook een behoorlijke organisatie met eigen vliegvelden noodig zijn, doch daarbij behoeft men zich niet te laten afschrikken door de eischen van een groote Fokker VII. Het nieuwe Pandervliegtoestel bijv., dat kort geleden in Nederland werd ingevlogen, be hoeft voor een opstijging maar een weg van 40 Meter. Ook in het verre Westen zijn nog prinsen, althans lieden, die zich als zoodanig uitgeven, en ook deze mogen zich, wanneer zij naar onze lage landen komen, veelal in de publie ke belangstelling verheugen. Zoo was er eenigen tijd geleden een derge lijk potentaat, die een reis door Italië maakte en zich onder meer met groote statie te Rome, Florence, Napels, Venetië en Turijn ophield, alwaar een van zijn dagelij ksche genoegens bestond in het kwistig rondstrooien van bankbiljetten, ten gerieve der zich verdrin gende straatjeugd. Ongetwijfeld een manier om populair te worden. Vervolgens zette hij zijn reis voort naar Zwitserland, waar hij te Bellinzona, wegens te Neuchatel achtergelaten hotelschulden, werd gearresteerd. Op deze weinig verheven wijze kwam 's prinsen zegetocht tot een einde. De Italiaansche pers loopt nu bijna over van bijzonderheden over dit wonderlijk perso nage, waar de meest fantastische verhalen aan worden verbonden. Ze weten nu al te vertel len, dat hij een echte Indiaansche prins is en stamhoofdman met den schilderachtigen naam van „Witte Eland". Deze bruine broeder heeft een vaker ge bruikt middel toegepast om zijn geschokte finantiën te herstellen. Hij maakte het hof aan zekere gravin Antoinette Olga Kheven- huller-Metsch, die met haar moeder en broer in Nice vertoefde. Na eenigen tijd kwam hij met het verhaal van tijdelijken geldnood en zijn onweerstaanbare beminnelijkheid was een „Sesam, open U" voor de grafelijke beurs. In totaal leenden zij hem een bedrag van meer dan een ton. Anderen noemen een viermaal hoogere som. Veel bekijks had natuurlijk zijn stam- costuum, hetwelk hij bij voorkeur placht te dragen. Het miste z'n uitwerking dan ook niet. Overal waar hij kwam, werd hij met groote festiviteiten ingehaald. Toespraken door den burgemeester, welkomstlied en een muziekcorps, dat een compositie ten gehoore bracht, welke verondersteld werd 's prinsen volkslied te zijn. De prins thans is gebleken dat hij Edgar La Plante heet en in Connecticut geboren is verklaarde, als er maar even aanleiding toe was, een bewonderaar van Mussolini te zijn en niets liever te wenschen dan tot het fascisme toe te treden. Eenigen tijd logeerde hij ook op het voor vaderlijk kasteel der familie Khevenhuller- Metsch in Karinthië, waar hij als verloofde van gravin Olga werd behandeld. Naderhand is nog gebleken, dat hij uit Amerika in Antwerpen is aangekomen als ve-tegenwoordiger van een filmonderneming. Hier werd hij bekend door zijn lezingen over het leven der Indianen. Van België begon zijn zegetocht, welke thans in de gevangenis van Bellinzona is geëindigd. Gravin Olga heeft, naar de bladen melden, de hotel rekening betaald en verzocht de vervolging geen voortgang te doen hebben. De Zwitser- sche autoriteiten heb jen diarop besloten, hem zonder meer over de grens te zetten. In de hoofdstad heeft men de zonsverduis tering maar heel weinig gemerkt. Januari had voor deze gelegenheid geen moeien, helderen dag bewaard en den heelen middag bleef de zon schuil achter de grijze wolken. Om ruim halfvier, toen de verduister iag al aardig gevorderd moest zijn, konden degenen, die met belangstelling den westelijken hemel bekeken, nog een oogenblik hopen, dat ze iets te zien zouden krijgen. Er was daar in 't Westen, ter hoogte waar de dalende zon zich op dat uur ongeveer moest bevinden, een lichte plek in de grijze lucht ontstaan, die al lichter werd. Zou de zon zich toch nog even achter dat smalle venster in het wolkenfloers vertoonen Maar langzamerhand ver dween de lichtplek en schoof het grauwe gordijn weer dicht. Toch heeft men iets van het natuurver schijnsel kunnen waarnemen. Het viel op, dat de avond zoo vroeg inviel. Een half uur vroeger dan Vrijdag moest de lamp worden aangestoken. Dat is eigenlijk alles wat in Amsterdam van de zonsverduiste ring is bemerkt. Zaterdagochtend verscheen voor het Kon. Paleis op het Noordeinde te 's Hage met grooten spoed een drietal stoomspuiten van de politiebrandweer op het bericht, dat er brand ten paleize zou zijn. Het bleek loos alarm te zijn. Ook de burgemeester en de commissau; van politie, commandant er brandweer, verschenen in een auto ter plaatse. Het bleek echter, dat in een poo. l naa^t het Koninklijk Paleis, op een binnenplaatsje, van eenige overtollige rommelgoederen, waar- o ider draden voor electrisch licht, door be dienden een klein opruimingsvuurtje was gestookt. De daarbij verspuide rook had de aandacht van een politieagent getrokken, dis plichtsgetrouw de politiebrandweer telefo nisch waarschuwde. Zeer spoedig werd het misverstand na aankomst der brandweerspuiten opgehelderd In het Oosten uitstekend waargenomen. Ia het Oosten van Amerika heeft men de zonsverduistering ui stekend kunnen waar nemen. Toen de eclips het meest volledig was, heerschte er in de stad New-York bij kans een middernachtelijke dui.ternis. Verschillende sterren waren duidelijk zichtbaar boven den horizon. Uit Ottowa wordt gemeld, dat de zons verduistering aldac r ii:t te zien is geweest, daar wolken den hemel bedekten. De we tenschappelijke onderzoekers waren zeir teleurgesteld. In Engeland. De zonsverduistering wekte Zaterdag in Engeland algemeene belangstelling. Voor zoover kan worden vastgesteld, is te Londen slechts éénmaal gedurende 700 jaren een totale eclips 'zichtbaar geweest. De eerste verschijnselen der verd ui .tering deden zich even vóór 3 uur voor. De ver: c uillende pha- sen der eclips konden gemakkelijk worden gevolgd, daar de weersomstandigheden gun stig waren. De eclips duurde tot zonsondergang. De schemering, die door het verschijnsel werd veroorzaakt, was zeer opmerkelijk en ver oorzaakte een vroeger verlichting dan ge woonlijk. In Brussel. Te 2 u. 57 m. 29 sec. begon de maan voor de zon te komen, maar onmiddellijk daarep hebben groote wolken verdere observati belet. Een enkele maal verdwenen de wolken een korten tijd, maar om 3.45 was de hemel weer geheel bewolkt. I Bij een landbouwer onder Aalten was drie maal achtereen diefstal gepleegd door uit snijding van een ruit. Eindelijk wees het politie-onderzoek uit dat de 12-jarige zoon de dader was. Zondagmorgen werd onder de Mis in de R.K. kerk „De Zaaier" te Amsterdam, mej. A. Bougman, Prinsengracht 142, ongesteld zoodat zij moest worden weggedragen. Na den H. Dienst deelde een der gees- t' lijken vanaf den kansel mede, dat de vrouvf vermoedelijk ten gevolge van hartverlam ming reeds was overleden. De politie bekogeld. In verband met het feit, dat op de Zon dagsmarkt in de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam hazardspel wordt bedreven en de Loterijwet overtreden, surveilleeren daar ter plaatse voortdurend rechercheurs. Zondagmiddag, tusschen één uur en nalf- twee constateerden zij, dat eenige perso nen overtreding pleegden van de Loterij- wet door verschillende voorwerpen te ver loten en daarvoor tegen geld lootjes uit te geven. Zij wilden proces-verbaal opmaken, doch dit ging niet zoo gemakkelijk. Er werd verzet gepleegd en een der beide recher cheurs kreeg een trap tegen het been, waar door een verwonding ontstond. Zij floten om assistentie en spoedig waren.beambten in uniform aanwezig. De politie werd be kogeld met steenen, deksels en stukken hout en dit lieve leven duurde geruimen tijd ach tereen. De projectielen werden'beantwoord door klappen met de sabel en de gummistok. Ver schillende keeren werden charges uitge voerd honderden nieuwsgierigen verdron gen zich om geen detail van het relletje te missen. Langzamerhand kwam de rust weer terug. De politie deed twee arrestaties een man werd naar het bureau J. D. Meijerplein ge bracht wegens mishandeling van een poli- ti beaml L een ander wegens wederspan- nigheid. De marconist van het Belgisch s.s. Bra- zilier, die te Schiedam aan boord van dat schip, gelijk gemeld, bij ongeluk een makker doodschoot en later werd aangehouden, is weder op vrije voeten gesteld, wijl gebleken is, dat van schuld geen sprake was. De prijzen vallen, maar het geld blijft uit. De vorige week viel te Dordrecht op een half lot der Nationale Verzekering- en Her verzekering-maatschappij, gevestigd te Den Haag, de honderdduizend. Verschillende fa- brieksclubjes hadden de vier tientjes en twee twintigjes in hun bezit. De hoofd agent die de briefjes had verkocht, De Haan. telefoneerde om contanten, ten einde te kunnen uitbetalen. De directie antwoord de, volgens de „Tel,", dat er momenteel geen geld was en eerst afrekening met de agenten moest plaats hebben. Dan zouden er contanten genoeg zijn. Gebleken is ech ter, dat van dit laatste niets vaststaat. Ver schillende vergaderingen zijn te Dordrecht gehouden door de prijswinnaars, die een rechtsgeleerde in den arm hebben genomen, alsook door agenten der maatschappij, die in nadere bespreking besloten alleen „eigen geld -briefjes uit te keeren en voor prijzen r.aar de directie te verwijzen. Dinsdagavond zal in een vergadering van hoofdvertegen woordigers worden besproken, wat gedaan kan worden om de directie te dwingen aan haar verplichtingen te voldoen. Vorige week is te Dordrecht ook een deel der 25.000 en 15.000 gevallen en gewoon uitbetaald. Tevens is onder der winnaars van de halve ton R,onds ponds ge- wijs 5000 door De Haan uitbetaald. Toen lieten zijn kasmiddelen geen verdere uitkee- ringen meer toe. Ook in Amsterdam zijn, naar het blad verneemt, talrijke gedupeerden. De betalin gen der prijzen zijn gestaakt. Te Amsterdam zijn 14000 twintigjes in omloop. Het kasgeld wordt geraamd op 5000, terwijl de agenten circa 10.000 onder zich hebben. Van uitbetaling der prij zen zal geen sprake zijn, hoogstens kunnen eigen geldjes worden uitgekeerd." Tot dit doel doen de agenten stappen, om onder leiding van een accountant de te Amsterdam aanwezige gelden ponds ponds gewijze onder de gedupeerden te verdeelen. Te Dordrecht heeft men een tekort van circa 42.000. GEDWONGEN HUIZENBOUW. Door notaris B. te Gorinchem werd de vorige week een pprceel bouwgrond geveild gelegen buiten de stad aan de Nieuwe Haven. Ondanks de groote belangstelling was er geen animo en waar de inzet op 0 stond, bleef dm veiling ook op 0. Een ge val, dat zelden voorkomt. De reden was, djat den kooper van bedoeld bouwterrein bezwarende voorwaarden werden opgelegd, n.l. het bouwen van 5 woonhuizen, van elk ongeveer 10.000 waarde, welke huizen dit jaar moeten gereed zijn. DOOR DEN ELFCmsrHEN STROOM GETROFFEN. De vrouw, met haar twee kinderen, die zestien jaar lang een kamertje be woonde in de St. Anthonius-straat te Maastricht, prompt de huur betaalde en een maal in gebreke bleef, waardoor zij door de eigenares op straat gezet werd, heeft vier dagen en vier nachten met haar heele heb ben en houden op straat doorgebracht. De sympathie met het eigenaardige geval uitte zich in den vorm van vele gaven der omwo nenden, die zeer met het vrouwtje, wier man in een krankzinnigengesticht zit, meegevoel den. De eigenares van de krotjes woont in Luik, anders had het haar aan „serenades" niet ontbroken, want de verontwaardiging tegen die vrouw is groot. Ten slotte heeft de heer G. Dielemans op eigen initiatief het huisraad naar een onbewoonbaar verklaarde woning in de Heistraat laten overbrengen, waar de vrouw voorloopig onder dak is. Naar de Tel. vernam, zal er in den gemeen teraad over deze zaak worden geinterpel- leerd. Twee werklieden ernstig gewond. Op het terrein der Coöpetratieve Cokesfa- briek te Sluiskil, gemeente Terneuzen, heeft binnen den vuurtoren een ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan het ontbran dende gas naar buiten vloog en de zich rondom den ketel bevindende muren instort ten. Twee werklieden bekwamen ernstige brandwonden. De te Deventer aangehouden persoon D. uit Putten, die verdacht werd van mishan deling van den nachtwaker en den veld wachter aldaar, is bij confrontatie met den nachtwaker door dezen niet herkend en toen weer op vrije voeten gesteld. In verband met den aanslag te Amsterdam op den nachtwaker van de Nederl. Spoor wegen, Simon de Wit, verneemt de „Tel." nog het volgende: de getroffene, die inmid dels uit het Binnengasthuis ontslagen is, ontkent op zichzelf geschoten te hebben. Hij zegt, dat hij met zijn gelaat vlak bij de omheining was, toen hij plotseling aan de andere zijde op nog geen meter afstand een man zag. Hij meent, dat dit Arie Vink was. Van vlakbij eerst was verklaard op een afstand van ongeveer 15 Meter loste deze persoon tweemaal een schot op den nacht waker. Deze trok ook een revolver en loste een schot in de lucht. Daarna liep hij naar de telefoon en vertelde aan de politie, dat hij getroffen was. Op hem werd een revol ver met één ledige kamer aangetroffen. Dat de schoten van den onbekende van dichtbij waren gelost en niet op een langen afstand, kon warden opgemaakt uit het feit, dat op de jas, vlak bij een der kogelgaten, kruitslijm aanwezig was. Arie Vink kan niet geschoten hebben, omdat hij naar gebleken is op dat uur niet op den Westerdoksdijk geweest kan zijn. Wel heeft hij zich er eenigen tijd te voren vertoond, doch hij staat geheel vrij van het hem oorspronkelijk ten laste ge legde. Een ander feit, dat vreemd genoemd mag werden, is dat de nachtwaker tijdens het gebeurde zijn loon, dat hij des middags ont vangen had, heeft verloren. Het bevond zich in zijn broekzak en al loopende moet het geheele salaris er uitgevallen zijn. Of schoon na het ongeval, politie aanwezig was en alles werd afgezocht, werd geen geldstuk over den kleinen afstand, die De Wit van de omheining naar het goederen station aflegde, gevonden. Hoe het mogelijk is, dat twee revolver schoten vah vlakbij gelost zulk een betrek kelijk lichte verwonding hebben kunnen veroorzaken is niet makkelijk te vatten. Met dat al tast de politie na eerst een verkeerde te hebben gepakt blijkens haar mededeelingen, in het duister. Donderdagmiddag zagen schippers in het kanaal naar Charleroy, nabij Clabecq, een lijk drijven. Zij haalden het op en vonden in de zakken van den drenkeling identiteits papieren op naam van J. de G., Nederlan der, en wonende te Lembeek. Een dokter constateerde verschillende verwondingen. De doode kon niet lang in het water gele gen hebben. Uit het gerechtelijk onderzoek bleek, dat de heer De G. in gezelschap van personen uit zijn woonplaats is gezien. Men neemt aan, dat hier misdaad bedreven is, De aanhanger van den ouden regeerlngs- vorm: Voor drie kwart van het geld liet ik de monarchie weer herstellen. Dan zijn de overblijvende 25.000 mark genoeg om een aangenaam leven te leiden. De communist: Ik zou voor dat geld zoo veel onzin praten als maar mogelijk is. De Bohemien: Ik zou leven, leven en nog eens leven! Een kapitalist: Niets bijzonders. Ik zelf: Geef me eerst het geld. Dan zal ik wel zien wat ik er mee doen mqet. N Het nieuwste procédé. Het over-telegrafeeren van photographieën is een opgaaf, die in beginsel geen moeilijk heden meer geeft, maar waarbij alleen nog een aantal beswaren van practischen aard moeten worden weggenomen. Er sijn aller lei systemen, maar zij gaan alle uit van den aller-eersten eisch, dat voor ieder plekje zwart of wit in de photo een signaal langs den draad gaat, dat op het ontvangstation weer tot de weergave van zwart of wit leidt., Maar dat is nog niet voldoende, want tus schen zwart en wit ligt nog het grijs en dit kan ook worden overgebracht, als men het signaal tegelijk kan laten mededeelen hoe veel zwart en wit. Met den electrischen stroom in den draad kan men ook hoeveelheden uitdrukken, om dat men de signalen b.v. sterker of zwakker, langer of korter kan maken. De electrische stroom is gewillig genoeg en de hoofdzaak is daarna nog, een middel te vinden om een zekere hoeveelheid zwart-en-wit, een tint op de foto, in een signaal om ter zetten. Met an dere woorden een hoeveelheid licht aan te duiden door een hoeveelheid electriciteit. Dat gebeurt door een z.g. licht-electrische cel, meestal een stukje metaaldraad (selenium), dat meer stroom doorlaat naarmate er meer licht op schijnt. Deze stroom kan men als signaal door den draad geven en een meer of minder sterk licht laten opwekken, zoodat de ontvanger het door inwerking op een foto grafische plaat weer in een tint kan omzetten. Maar een foto bestaat niet uit één tint, doch uit verscheidene, en men moet ook kun nen aangeven op welke plaats op de foto zij liggen. Dat gebeurt meestal door beurtelings ieder plekje van de plaat voor het toestel te brengen. Zender en ontvanger moeten daar toe gelijktijdig en in hetzelfde tempo wer ken. Het geven van sterkere en zwakkere sig nalen heeft een nadeel, wanneer men niet alleen langs de lijn wil telegrafeeren, maar hetzelfde ook draadloos wil doen. Dan zijn de veranderingen te gering in verhouding tot de werkelijk uitgestraalde energie, terwijl sto ringen fataal werken. Het geven van korte of lange tee kens is veel eenvoudiger en ze kerder. Men heeft dat wel eens trachten te bereiken, door eerst van de foto een soort cliché te maken, zooals voor boek- en kran ten-illustraties wordt gebruikt. Daar be staat het beeld uit een groot aantal afzonder lijke puntjes, dunne en dikke. Men kan van elk puntje overseinen hoe dik het precies is door een telegraafteeken van bepaalden duur» Aan een Duitsch ingenieur, Berthold Freund, is het nu gelukt, de hoeveelheden zwart en wit zonder tusschen-cliché in telegraaf-tee- kens van bepaalden duur om te zetten, met het dubbele voordeel, dat geen tijd verloren gaat en dat het procédé ook voo- -traadlooze telegrafie te gebruiken is. Over de poëzie van Henri Bruning door' Anton van Duinkerken. Jong tooneel in Vlaanderen door Karei van den Oever. Strindberg's Damaskustrilogie I door Henri Bruning. Frederik van Eeden in het licht van zijn tijd (2) door Bernard Verhoeven. Jantje den schoenlapper door Anton Coolen Uitde profeet door Henri Druning. Christus wandelt op het meer (uit de Hêliand) door Th. de Jager. V In het schakelstation van 't gemeentelijk j speculaties ^steken, electriciteitsbedrijf te Heerlen is Zaterdag middag de schakelwachter Storms in aan raking gekomen met de hoogspanningslei ding. De stroom, ter sterkte van 10.000 volt, ging door zijn lichaam. Hij werd in bewus- teloozen toestand gevonden en was deerlijk verbrand. Hij verkeert echter niet in onmid dellijk levensgevaar. De oorzaak moet lig gen in onoplettendheid. De gemeente Heerlen was in verband met dit ongeval geruimen tijd stroomloos. Fritz Müller te Chemnitz vertelt wat ver schillende menschen zouden doen als ze 100.000 mark cadeau kregen. De kleine rentenier: Ik zou het geld op de bank brengen met een jaarlijkschen op zeggingstermijn, De huiseigenaar: Ik heb niets dan last van mijn huizen en moet er voortdurend op toeleggen. Toch zou ik het geld in grond- EEN NEDERL A «CHIP AANGE HOUDEN. Dezer dagen is in de buurt van Gabirei- veen, Ierland, een Nederlandsc'h schip aan gehouden, dat een lading zout aan boord had, maar waar de militairen ook drie ge weren, een oud kanon en revolvers aan troffen. Bovendien bevonden er zich zes „Irregulars" aan boord, die tegelijk met de bemanning werden aangehouden. (Hbl.) NOODLOTTIG ON GR VAL IN EEN BADKAMER. Zaterdag heeft ten huize van den archi tect Baandert in de Jac. Clemensstraat te Amsterdam, een noodlottig ongeval plaats gehad. De zestien-jarige zoon werd in de badkamer door ontsnappend gas bedwelmd en is toen in het badwater verdrorken. Toen men hem vond waren de levensgees ten reeds geweken. Zondagnacht heeft de 22-jarige A. M. te Delft getracht in te breken in een loods, staande op het terrein van de gasfabriek al daar. Hij schijnt bii het uitvoeren van zijn plan onraad te hebben bespeurd, zoodat hij het raadzaam achtte om ove-haast op de vlucht te slaan. Hij was niet büster forinin- liik. Toen hii eo zijn kousen de Ezelveldriaan afrende, liep hii pardoes in de armen van een agent. De man word aangehouden en overgebracht naar het bureau van oolitie. Bij de loods werd een volledig stel inbre kerswerktuigen gevonden. De speculant: Ik zou dom zijn als ik zeg gen ging wat ik met het geld zou doen! De ambtenaar: Ik liet me vrijwillig af vloeien. De kantoorbediende: Ik zou mijn baas eens flink mijn meening zeggen De eeuwige bruidegom: Ik zou dadelijk trouwen, maar mijn tegenwoordige meisje in geen geval! De broodschrijver: In het eerstvolgende 1 De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers ën cacao-, chocolade- en suikerwerkers en den Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen, hebben in verband met het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919, betreffende den arbeid in bakkerijen, eeh uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer waarin zij op verschillende gronden als hun oordeel uitspreken, dat het wets ontwerp niet moet worden aanvaard, doch dat de vergunningen tot voorarbeid slechts gegeven moeten worden aan ondernemingen, die minstens 9 gezellen in dienst hebben, die bij de broodproductie werkzaam zijn. Blijkens de nieuwe Naam- en Ranglijst der1 officieren telt de generale staf een luitenant opstel zou ik mijn eigenlijke^meening geven. generaal, een generaal-majoor, een kolonel, 110 luitenant-kolonels, 3 majoors en 22 kapi teins, benevens 2 reserve-kolonels, 3 res. De patriot: Ik zou het geld voor de secu riteit naar het buitenland brengen. Een vroom mensch: De rente zou ik aan de kerk geven en als men mij teveel ker kelijke belasting zou laten betalen, ging ik naar een secte over, die goedkooper is of sluit me heelemaal niet meer bij een kerk aan. De bakvisch: Ik zou eiken dag taart met slagroom koopen, een villa en een auto en met een dichter trouwen. Een Kamerlid: Ik zou mijn redevoering in 500.000 exemplaren laten drukken en aan alle aanplakzuilen laten bevestigen. Natuur lijk op eigen kosten. Een weldoener: 100.000 mark zou ik aan weldadige doeleinden vermaken; dezelfde som uitgeven, dat het algemeen bekend werd en de rest voor mezelf gebruiken. Een pessimist: Dat zijn zeker alleen 100.000 papiermark. Een onderwijzer: 100.000 mark. Bestaat er werkelijk zooveeLgeld? Een dwarshoofd: Ik zou een nieuwe krant uitgeven, een nieuwe partij stichten en me zelf candidaat laten stellen. De geleerde: Ik zou mijn in 1916 afgebro ken onderzoekingen weer beginnen of Kant sedert 1781 zijn principes ten opzichte van het gebruik van de kommapunt trouw ge bleven is of niet en de resultaten van mijn onderzoekingen ih een werk van eenige dee- len publiceeren. De filister; Ik zou iedere week vijfmaal mijn stamlokaal bezoeken; iederen keer drie glazen meer drinken dan vroeger; iederen dag drie sigaren van een kwartje rooken; de courant alleen lezen en niet meer samen met mijn buurman; 's winters eiken dag in het salon laten stoken. uitenant-kolonels, 2 res. majoors, 3 res. kapiteins en 14 res. luitenants voor speciale diensten. De intendance, 2 kolonels, 3 luitenant kolonels, 4 majoors en 14 kapiteins, benevens 1 res. kolonel, 1 res. majoor, 2 res. kapiteins en 3 res. kapiteins en 34 res. luitenants voor speciale diensten. De plaatselijke staf telt nog een luitenant-kolonel, een kapitein en 5 luitenants en op non-activiteit een kapitein en 3 luitenants. Het wapen der infanterie telt 5 luitenant- generaals, 5 generaal-majoors,8 kolonels» 34 luitenant-kolonels, 54 majoors, 242 ka piteins, 312 eerste luitenants en 66 tweede luitenants, verder 7 reserve kolonels, 17 res. luitenant-kolonels, 35 res. majoors, 278 res. kapiteins, 2583 res. eerste luitenants en 640 res. tweede luitenants, benevens 37 res. luitenants als zoodanig tijdelijk benoemd. Het wapen der cavalerie telt een generaal majoor, 5 luitenant-kolonels, 2 majoors, 20 ritmeesters, 50 eerste en 8 tweede luitenants, verder een res. kolonel, een res. luitenant kolonel, 2 res. majoors, 19 res. ritmeesters» 57 res. eerste en 36 res. tweede luitenants» Het wapen der artillerie telt een luitenant- generaal, 5 generaal-majoors, 6 kolonel?' 15 luitenant-kolonels, 22 majoors, 100 kap1" teins en 137 eerste en 50 tweede luitenants» verder 5 res. kolonels, 7 res. luitenants, 8 reS" majoors, 51 res. kapiteins, 749 res. eerste e0 373 res. tweede luitenants.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6