n f250- ""l 1125.- 150.- 140- Donderdag 29 Januari 48ste Jaargang No. 15954 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Cumulatie. De Bloembollententoon- stelling te Heemstede» EEN TIJDELIJK DERDE TRAM SPOOR OP DE DREEF. Sneeuwruimers voor de geineenlereiniging. Hierboven reproduceeren wij een foto van een sneeuwruimer en een sneeuwveger. welke in dienst zijn gesteld bij de gemeentereiniging, alhier zulks in aansluiting op de uitvoerige inlichtingen, die wij daaromtrent in ons blad van gisteren plaatsten. Vergadering van het hoofd bestuur van „St. Michaël". Het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Agenda 30 Januari Extra tramdiensten tusschen Plein en Heemstede. Een inbraak te Aerdenhout De inbreker gearresteerd. Een wachthuisje bij de halte Schouwtjesbrug. De nieuwe volgwagens van de N. Z. H. T. M. Aanbesteding. Faillissement J. van Roon. Nog wat te goed. Dammen. De Internationale Bloembollen- tentoonstelling. JHR. MR. D. E. VAN LENNEP BENOEMD TOT KAMERHEER IN BUITENGEWONEN DIENST VAN H. M. DE KONINGIN. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Hierboven 't portret van den nieuw- benoemden directeur van het Haar lemsche Postkantoor, den heer H. J. M. A. Janssen, thans in gelijke functie werkzaam aan het postkantoor te Dordrecht. „Laurens Janszoon Coster." Oostenrijksche Bondskanselier in Haarlem. Staking bij de firma Pool. Mgr. Dr. I. Seipel, de voormalige N.V. Ned. Opera „La Boheme." DUURDER BROOP? Een bespreking tusschen de bakkers. Parijs en Omgeving. Gem. Orgelconcert. De Motor- en Rijwieiwet. Heffing van leges van f 1.50. Het autobus-vraagstuk'. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. „Sanctus" van Duvosel. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal, bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 Advertentiën 35 cents per refel Bij contract belangrijks korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel op de la Pagina's 75 ct. per regel Waag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonr é's op dit blad zijn, in jevolge de verzekeringsv 'orwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Leven lange g^heele on geschiktheid tot werken; bij een ongevai met doodelijken afloop. bij verlies van een een voet of een oog bij verlies van een duim, of wijsvinger; bij een breuk van been of arm; bij verlies van een andere vinger. Als wij in dezen tijd en op deze plaats Van cumulatie spreken, dan bedoelen wij daarmee natuurlijk cumulatie van betrek kingen en functies in één persoon veree- nigd, welke persoon dan ook onder meer volksvertegenwoordiger is. 't Is dus een vreemd woord voor een heel moeilijke zaak. Immers, zoo nuchter bekeken, ismen al heel spoedig geneigd te zeggen: één mensch gaat maar één gang; men kan geen twee dingen tegelijk doen! In de practijk gaat die stelling echter niet op. Aanleg, capaciteiten, routine ma ken, dat de eene mensch twintig maal meer werk kan verzetten dan de ander. Dat geldt voor lichamelijken, dat geldt nog veel meer voor geestelijken arbeid. Daarom dient men bij de beoordeeling over al ol niet gewenschte opeennooping van betrek kingen voorzichtig te zijn. De maatstaf is zeer moeilijk aan te geven. Het kan zelfs gebeuren, dat men zuiver theoretisch t« werk gaande en meenende het algemeen belang te dienen door het vervullen van meerdere bepaalde functies door denzelf den persoon af te keuren, juist tegen dat algemeen belang ingaat. De practijk heeft bijvoorbeeld geleerd, dat men heel goed bur gemeester van een vrij groote gemeente en lid van de Eerste Kamer tegelijk kan zijn, dat de ervaring van het burgemeestersambt aan het parlementaire werk ten goede komt. Voor zoover samengaan van functies on- gewenscht of ongeoorloofd moet worden geacht, heeft verder de wet verschillende regels gesteld. Met verbodsbepalingen daar naast dient men dus uiterst voorzichtig te zijn. Het verzet tegen cumulatie van betrek kingen komt chronisch in de kiesvereeni- gingen naar voren. En zooverre die oppo sitie geen persoonlijk karakter draagt en niet wordt ingegeven door jaloerschheid op het inkomen van een bepaald persoon, is ze verklaarbaar.) Men kan te goeder trouw meenen, dat bij gelijktijdige waarneming van belangrijke betrekkingen de eene on der de andere of alle te zamen moeten lij den. Wanneer door absenteïsme of aanwijs bare gevallen van verwaarloozing de over belasting van werkzaamheden bij een be paald persoon zeer duidelijk blijkt of op voldoende gronden vermoed wordt, kan men zelfs den plicht hebben om een can- didatuur om die reden te bestrijden. Maar dan moet dit Altijd Zakelijk gaan en iéder geval op zich zelf beoordeeld worden. Zoo nemen wij voor ons aan, dat het wethou derschap eener gemeente van den eersten rang onvereenigbaar is met het lidmaat schap der Tweede Kamer. Wie de raads vergaderingen b.v. van Amsterdam en Rot terdam volgt, moet inzien, dat een wethou der daar niet tegelijk Kamerlid kan zijn, om de eenvoudige reden al niet, dat hij bij een samengaan van die betrekkingen ze ker twee derde der vergaderingen in den Haag of wel in zijn eigen gemeenteraad niet zou kunnen bijwonen; gezwegen dan nog van het vele werk, dat buiten Kamer en Raad gedaan moet worden. Hoe dient men nu te werk te gaan, wanneer zich zulk een geval voordoet? O.i» eischt al minstens de wellevendheid tegenover de gekozenen, dat men door middel van het bestuur der betrokken kiesvereeniging de zaak be spreekt en aan den afgevaardigde zelf de Ijieuze Iaat. welke functie hij meent het best te kunnen vervullen. Op beide plaatsen im mers is hij gewoonlijk door opschuiving op de candidat :nlijstdoor het vertrouwen der kiezers gekomen. Algemeene regelen stellen zooals men wel eens gelukkig te vergeefs bij ons op de Bondsvergadering beproefd heeft, lijkt ons verkeerd, omdat de grens niet te trekken is. Wij schrijven dit voornamelijk na het o.i. onjuiste advies kort geleden door de Ad viescommissie gegeven, waarbij de hernieu wing van het mandaat van verschillende aftredende Kamerleden, speciaal van den kring Haarlem en Leiden, werd ontraden op grond van cumulatie van betrekkingen. Al dadelijk is zeer terecht opgemerkt, dat bij die opsomming slechts enkele Kamerleden zijn genoemd en vele andere „vergeten" zijn, die evenzeer om dezelfde reden van cumulatie in aanmerking zouden komen. De Adviescommissie heeft hier een zeer ge vaarlijk terrein betreden. Het kan best zijn, dat men den vinger legt op een persoon, omdat hij f-vyee openbare betrekkingen be kleedt, maar een ander met rust laat, die naast het Kamerlidmaatschap misschien dertig andere, particuliere functies van be zoldigd secretaris van vereehigingen, com missaris van vennootschappen en dergelij ke heeft, welke alle te zamen veel minder vereenigbaar zijn. dan de twee openbare be trekkingen, De eenig juiste manier lijkt ons dan ook te doen, wat wij van den kies kring Tilburg lazen, waar n.m. het bestuur van den Rijkskieskring besloot met een der aftredende Kamerleden een onderhoudi te hebben over de gelijktijdige vervulling van bepaalde betrekkingen. Het Kamerlid zelf is de eerst aangewezene om deze zaak te bespreken met het bestuur van zijn eigen Kiesveréeniging. Eri bij blijkbare onveree nigbaarheid van betrekkingen late men hem de keuze. De Adviescommissie, welke te Utrecht samenkomt, is daarvoor niet het aangewezen lichaam. Zij kan slechts ver warring stichten. Zoo kan het zijn, dat het bovenbedoelde advies reeds kwaad heeft gedaan; dat men in sommige kiesvereeni- gingen gaat redeneeren: dit of dat aftredend Kamerlid stellen wij maar niet meer, om dat de Adviescommissie bij hem een ;onge- wenschte cumulatie van betrekkingen aan wezig acht. Ofschoon de Bondsagenda voor de a.s. vergadering te Utrecht al vrijwel overladen is, lijkt het ons toch wel ge wenscht, dat een der afgevaardigden tot den voorzitter het verzoek richt om het verwarring brengende advies waarop wij hier doelen, openlijk terug te nemen en te bevorderen, dat men zich in de commissie voortaan van dergelijke gevaarlijke raad gevingen onthoudt. Tel. jes, die hier geen tehuis hebben 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag vaa lv—2. Bisschoppelijk Museum, Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. "Zon- en beestdagsm toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groer-wit schild aan den huisgevel Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. iv.. r'vv::- r B' m-j Wij ontvingen het voigend communiqué d.d. 28 Januari: In verband met de heden gehouden ver gadering van het bestuur van den Algemeen- nén Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisa- ties is het hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël" bijeengeroepen tot een ver gadering te Utrecht op Vrijdagmorgen a.s. Geen openbare feestviering. Naar wij vernemen, hopen H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins hun zilveren huwelijksfeest op Zondag 7 Februari '1926 in familiekring te vieren. H. M. en Z K H. stellen zich voor dit feest tot een huiseliik feest te beperken. Waar het regeeringsjubileum der Konin gin nog kort geleden door het geheele Ne- derlandsche volk op zoo feestelijke en sym pathieke wijze is herdacht zal men onge twijfeld den wensch van het Koninklijk echtpaar voor dit huiselijk feest gaarne eerbiediger» Sociëteit St. Bavo, Anti-Rev. Centrale Haarlem, 8 uui Haarl. Gem. Koor, 8 uur. Cursus Logica, 8 uur. Rederij kers, 8 uur. "I ooneelciub Grafischen Bond, 8 uur Bestuur Meubelmakers, 8 uur. Vertrouwensmannen Spoor en Tram, 8 uur Stadsschouwburg. 3e Abonnementscon cert Birglt Engell, 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint' Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 134 van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8—-half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 10J2 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 87,10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscke meis- Door de Noord-Zuid-Holiandsche Tram weg-Maatschappij is aan B. en W. het ver zoek gericht om vergunning tot het tijde'ijk leggen van een derde spoor op de Dreef, een en ander in verband met de van 13 Maart tot 21 Mei a.s, te houden bloemen tentoonstelling te Heemstede. De bedoeling is, bij die gelegenheid extra-trimdiensten te onderhouden tusSchen het Plein en Heemstede, teneinde zoowel de uit 't zuide lijk deel der stad als de per elektrische tramlijn AmsterdamZandvoort naar hier komende tentoonstellingbezoekers vlug r.aar Heemstede te kunnen vervoeren. Om dit vervoer mogelijk te maken, is het noodig de tramsporen aan het noordelijk einde van de Dreef zoodanig te wijzigen, dat voor de dien sten Plein-Heemstede een aankomst en ver- trekspoor wordt verkregen, dat niet ge bruikt zal behoeven te worden voor de ge wone diensten Kleine Houtweg—Soenda- plein. Bij B. en W. bestaat tegen het verleenen dezer vergunning geen bezwaar. B. en W. stellen daarom voor, de gevraag de vergunning te verleenen, onder voor waarde: 1. dat het spoor worde gelegd volgens door of namens B. en W. te geven aanwij zing- 2. dat de kosten van het door de gemeen te te verrichten straatwerk bij het leggen en weder verwijderen van het spoof door de Maatschappij worden vergoed overeenkonj- stig art. 1 I der precario-verordening. 3. dat op het gedeelte.spoor, voor zooveel dit valt buiten de bestaande sporen, met geen grooter snelheid worde gereden dan 5 K.M. per uur. 4. dat het spoor binnpn een maand na de sluiting der bloemententoonstelling weder geheel moet zijn verwijderd en alles in den ouden toestand gebracht. 5. dat de Maatschappij alvorens tot het leggen van het spoor over te gaan, bij den gemeente-ontvanger stort een bedrag van 75.— als retributie voor het hebben van tramrails in den openbaren grond. 6. dat de te bezigen wagens vooraf door B. en W. moeten zijn goedgekeurd. Woensdagavond omstreeks 7 uur surveil leerde de agent Boorsma op den Mr. En- schedéweg te Aerdenhout en zag daar een jongen man loopen, die een pakje onder den arm droeg De agent B. sprak hem aan en vroeg, wat bij in het pakje had. De aange houdene vertelde werkloos te zijn en er op uil te zijn geweest om werk te zoeken; hij gaf op, van beroep stratenmaker te zijn. De agent was hiermede echter niet tevre den en verzocht inzage van het- pakje. De ander ging in den schaduw van een paal en presenteerde den agent een sigaar, die daar voor bedankte Bij het openen van het pakje viel er een fototoestel uit, waarop de agent den man arresteerde en naar de politiepost te Aerdenhout overbracht. Daar bekende hij in de tijdelijk onbe woonde villa „De Stove" van den heer Van der Mast Spackler ingebroken te hebben. Met een steen had hij een ruit van de keu ken verbrijzeld, waarbij hij zich had ver wond. Daarna had hij een handel opgelicht en was zoo binnen gekomen. In huis was alles overhoop gehaald en onderzocht. Hij had twee costumes ontvreemd, waarvan hij een met het zijne had vtrwisseld, een kistje sigarén, een cape, een fototoestel en een revolver. Hij bleek te zijn een zekere H, v. O. uit Utrecht, 21 jaar oud. Hij is te Bloe- mendaal in arrest gesteld ombinnen een paar dagen voor den Officier van Justitie te Haarlem te worden gebracht. Een woord van hulde voor den kranigen agent Boorsma is hier zeker op zijn 'plaats en dit geval bewijst tevens weer voldoende, dat dé politiepost te Aerdenhout onmisbaar is. Ten gerieve van de trampassagiers, die aan de halte Schouwtjesbrug van de lijn Haarlem-Zandvoort instappen, heeft de E. S. M. op het verhoogde terrein naast de Pijlslaan een aardig wachthuisje gebouwd. Hiermede is in een lang gevoelde behoefte voorzien. Weliswaar bevinden er zich geen banken in, maar het feit alleen al, dat men „onderdak is, dient met voldoening te wor den geconstateerd. Eenige dagen geleden hebben we reeds gemeld, dat er 6 nieuwe volgwagens in dienst der N. Z. H. T. M. zouden komen. Van daag is één dezer wagens in gebruik geno men Naar ons werd medegedeeld, is deze wa gen afkomstig van de tramlijn Heemstede- Hillegom-Leiden. Waarschijnlijk zal morgen, Vrijdag, een tweede wagen van die lijn in de stad dienst doen. Daarna zullen successievelijk nog 4 wagens volgen, die afkomstig zijn van de Gooische stoomtram .uit Hilversum. De wagyns worden in grijs-blauwe kleur geschilderd, geheel gerestaureerd en gemo derniseerd. Ze maken een goeden indruk, zoowel binnen als buiten. Ongetwijfeld zullen deze wagens, die van langwerpig model zijn, beter voldoen dan de kleine oude paardentram-wagentjes. Deze Hullen langzaam aan verdwijnen en alleen 'dienst doen op overdrukke zomerdagen. De uitslag van de aanbesteding, gehouden den 27sten Januari 1925, door den architect C, van Unnik te Haarlem, van een dubbel woonhuis aan den Zijlweg is als volgt: G. Eysker, Heemstede, 30.460; N. Boon en J. Mooy. Assendelft en Heemstede, 30.217; fa N Cobelens en Zonen, Schoten, ,f 29.350; H. Bakker en J- Breevoord, Haar lem, 28.900; H. W. Pollé en J. Kokkel- hoorn, Haarlem, 28.653- C. Boon, Tand- voort, 27600; Gebr. Blokker, Schoten, 27.570; A. J. Jansen en G. Krom, Sant poort, 27.569; C. W. P t-en Broeke, Haar lem, 27.500- N J Tromp, Overveen, 27.472; C Rol Haarlem, 27.450; N. Mo lenaar en J W. Neuteboom, Haarlem-Scho ten, J 27.445; J. H. C van de Pol, Schoten, f 27.173; M. Strijland, Haarlem, 26.666; C. M. Blok, Driehuizen, 19.821. „Handelsbelangen" bevat de crediteuren- lijst van het faillissement J. van Roon, meubelfabriek, Jansweg 49. Zij telt 27 namen, met een totaal passief van 8.889,50. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. Te Leiden is aangehouden Chr. W. Z„ wonende te Haarlem, die nog 10 boete of 10 dagen hechtenis te goed had; hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Voor de competitie 2de klas Noord van den Nederlandschen Dambond, ontmoetten de Haarlemsche Damclub II en Christelijke Damvereeniging Amsterdam I, elkaar. De ontmoeting eindigde in gelijk spel (1010). SPANNING IN HET BUITENLAND. In de dagelijks onder ons bereik komende buitenlandsche vakbladen ook degenen, die wij althans lezen als ons onbekende, ons door bevriende hand toegezonden lezen wij in de laatste maanden herhaaldelijk be richten en mededeelingen over onze Tentoon stelling in wording, die voor het zakelijke gedeelte natuurlijk ontleend worden aan de verspreide propaganda-biljettcn, enz., doch het treft ons telkens, dat de berichtgevers zelf de grootste verwachtingen ervan koes teren. In vele berichten is „spanning" waar te nemen en menige redactie vindt gelegen heid de aandacht te vestigen op een bepaald onderdeel van de plannen, dat naar zij ver wacht haar lezers bijzonder zal interessee ren. Eenige voorbeelden De „Vereinszeitung", het orgaan van den kring Gross-Hamburg (E.V.) van het „Ver band Deutscher Blumengesch aftsinhaber," geeft op een zeer in het oog vallende plaats in het Januari-nummer de Gartner in Ham burg's omstreken inlichtingen, hoe zij zich nu reeds kunnen opgeven voor deelname aan speciale gezelschapsreizen naar Haar lem en verwijst naar een bevriend reisbureau. De „Revue Horticole" geeft in haar laatste nummer in haar „Chronique Horticole" cijfers van de oppervlakte van het tentoon stellingsterrein en de paar millioenen bollen, die er zijn uitgeplant, moeten de lezers in spanning brengen Het bericht vermeldt voorts alle data der tijdelijke tentoonstellin gen en hun karakter. Wij stellen natuurlijk deze mededeelingen der buitenlandsche vakbladen op hoogen prijs. Moge er het gevolg van zijn, dat de tuinbouwers over de geheele wereld, als één man zullen optrekken naar het „Flower- Mecca" zooals de „Florists' Exchange" onlangs de komende tentoonstelling in Haar lem's omgeving karakteriseerde. Ons vak zal er de vruchten van plukken, de bede vaart naar dit Mekka late bij hen een blij- venden indruk achter. „Wkbld. van B. C." H. M de Koningin heeff met ingang van 26 Januari benoemd tot haar Kamerheer in buitengewonen dienst, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en oud-burgemeester van Heemstede, thans woonachtig te Heemstede. De veiligste belegging der Spaargelden is oij de (Nationale Spaarbank) BANKRISICO UITGESLOTEN (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandigs, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 5934 uur en in het St Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5634 uur n.m speciale belangstelling wegens het debuut van den nieuwen pracht-tenor, J. Orde man en de bekende Mevr. Truus de Bruin, die als „Mimi" debuteert. Een zware studie van twee maanden waarborgt prima op voering en waar ditmaal uitsluitend Hol- landsche krachten hunne medewerking ver leenen, is een gang naar den Stadsschouw burg hedenavond de moeite dubbel waard. Het groot aantal vooruitverkochte plaat sen voor deze eene voorstelling is reeds een succes. De eventueele netto-opbrengst is ten bate van de vereeniging ter bestrij ding der T. B. C. De Muziekvereeniging Laurens Jans zoon Coster", geeft op Zaterdag 31 Janu ari a.s. een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal, met medewerking van Leo Peelen, Hollandsch humorist. Mgr. Dr. Ignaz Seipel zal zijn voordrach- tentournée in Duitschland op 1 Maart aan vangen; Daarna zal de vroegere Oosten rijksche Bondskanselier zich naar Neder land begeven, waar hij, zooals bekend is, op uitnoodiging van de Vereeniging Oos- tenrijk-HoIland in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, voordrachten zal hou den over de „Wederopbouw van Oosten rijk." In een gehouden vergadering van de be sturen van den Algemeenen Ned. Bond van Meubelmakers, den Prot. Christ, Bond en den R.K Bond met het personeel der firma Pool, meubelfabriek „Onder de St. Maarten" alhier, werd naar aanleiding van een aangekondigde loonsverlaging voor het personeéi der firma Popi, besloten, dat, indien a.s. Vrijdag het verlaagde loon mocht worden uitgekeerd, met ingang van Zaterdag a.s. voor deze fabriek de staking zou worden geproclameerd. Men verzoekt ons te wijzem op de bui tengewone liefdadigheidsuitvoering van „La Bohème" in den Stadsschouwburg heden avond, groote Opera in 4 'bedrijven van G. Puccini, Vodr deze voorstelling bestaat Woensdagmiddag vond tusschen de verte genwoordigers dei Kon. Haarl. Brood- en Meelfabriek, Coöp. bakkerijen en de Haarl. Broodbakkerspatroonsvereeniging een be spreking plaats betreffende de enorme stij ging der bloemprijzen. Gememoreerd werd, dat in de laatste maanden deze prijzen van 16 tot 25,50 zijn verhoogd,terwijl alles er op wijst, dat deze prijzen nog meer zul len stijgen. Besloten werd de besprekingen de vol gende week voort te zetten. Voor een zeer aandachtig gehoor, hield de heer E. W. Goedhart, voorzitter der afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente Ambtenaren Woensdag avond in de beide bovenzalen van De Kroon, voor de leden der afdeeling met hunne dames een lezing over „Parijs en Omstreken," Spreker had zijne causerie in twee ge deelten gesplitst In het eerste gedeelte besprak hij Parijs als „La villef lumière.' Aan de hand van zeer veel interessante foto's, welke werden geprojecteerd, werd als het ware een wandeling door Parijs gemaakt. Vele schoone bouwwerken, standbeelden, waterwerken, enz. werden besproken Duidelijk liet spr. uitkomen, hoe elk stuk van Parijs tevens een stuk geschiedenis is. Op zeer onderhoudende wijze werd, dat alles behandeld. In het tweede gedeelte werden de om streken van Parijs besproken en bezichtigd. Een dankbaar applaus bewees, dat de moeite en zorg, welke de heer Goedhart zich hiervoor heeft getroost, door de aan- wezigen zee' op prijs werd gesteld. Op Dinsdag 3 Februari zal het eerstvol gend Gemeentelijk Orgelconcert plaats vinden in de Gem. Concertzaal. Jo van Yzer-Vincent, sopraan zangeres, zal ditmaal hare medewerking verleenen. De entrée is vastgesteld op 0.25 pl. rechten. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen in verband met een door de Staten der provin cie Noordholland genomen besluit, voor de afgifte van de in de Motor- en Rijwieiwet bedoelde nummer- en rijbewijzen en dupli caten, in die provincie leges worden gehe ven, en wel; voor een nummerbewijs of duplicaat daar van j 1.50, voor een rijbewijs of duplicaat daarvan 1. Na genoemden datum behoort de aan vrager va"h zoodanig(e) bewijs(zen) er dus zorg voor te dragen, dat het verschuldigde bedrag aan de provinciale griffie worde in gezonden. De inzending van het bedrag kan op tweeërlei wijze plaats hebben, n.I. per postwissel of j>er postcheque- en girodienst onder no. 2313 (Chef der Alg. Secretarie ter provinciale griffie). Op de aan den post wissel of het girobiljet gehechte strook moet de naam en woonplaats van den afzender worden vermeld onder bijvoeging van de woorden: „Motor- en Rijwieiwet". Ter voorkoming van vertraging in de af doening der aanvragen wordt er de aandacht op gevestigd: lo. dat bij aanvragen voor nummer- en rijbewijzen een geboortebewijs, of eenig ander officieel stuk, b.v. een bewijs van in schrijving in bet Bevolkingsregister der ge meente, waar men woonplaats heeft, moet v/orden overgelegd, waaruit duidelijk de naam, voornamen, geboortedatum en woon-" Deze „kop" is mischien niet geheel en al op zijn plaats, voor hetgeen wat thans gaat volgen, en wel hierom, dat het thans over de autobusondernemers zelf gaat. Zooals men zich misschien zal herinneren, is bij K. B van 22 Juli 1924 o.m. bepaald, dat de autobussen onderworpen zouden worden aan een keuring, welke moest geschieden door keurders, te benoemen door den Com missaris der Koningin in hun provincie. Die maatreegl zou toen ingaan op 15 October LI. en thans nu het 28 Januari 1925 is, zijn er neg verschillende autobussen, die niet ge keurd zijn, omdat er nog geen keurder is benoemd. Dit betreft weliswaar niet de pro vincie Noord-Holland, maar de prov. Zuid- Holland. Wat daarvan de reden is, en hoe dat komt, doet niets ter zake, het feit be staat, en wat is daarvan het gevolg? Dat er bussen zijn, die rijden van plaatsen in de prov. Z.-H., op Haarlem en ongekeurd zijn. De gemeentelijke keuringen zijn vervallen zoodra de Rijkskeuring in werking trad, dus op 15 October 1924. Een gemeente mag geen autobus laten rijden, waarvan de bestuurder niet in het bezit is van officiëele goedkeu- ringsbewijzen, én die autobusbestuurders konden nog niet zoo'n bewijs krijgen, omdat er nog geen keurder was. Te begrijpen is, dat er in dien tusschentijd aan enkele auto bussen wel een steekje los is geraakt, waar mee formeel genomen dus nu geen mensch te maken zou hebben, immers geen opdracht heeft te controleeren. Het eenige wat de politie zou kunnen doen is alle autobussen, goede en kwade verbieden op Haarlem te rijden, wat weer tot gevolg zou hebben, legio civiele procedures, om schadevergoe ding van de zijde der autobushouders. Een zeer prijzenswaardig standpunt heeft de Haarlemsche politie in deze kwestie ingeno men, prijzenswaardig omdat zoowel èn »oor de publieke veiligheid te Haarlem wordt ge waakt, èn de autobushouders er mee gebaat zijn. Het verbieden om zonder officiëele vergunning in Haarlem te mogen rijden, vindt zij waarschijnlijk eveneens zeer onbil lijk, en zoo zgt zij nu: „Wij zullen je geer moeilijkheden in den weg leggen, maar dair moet je ook, als je op Haarlem rijdt, je bus laten keuren door den heer Kimman, Haar lem's vroegeren officiëelen keurder. Wordt ie goedgekeurd, dan kan je blijven rijden, maar is de bus niet goed, dan mag je geen pas sagiers in Haarlem vervoeren." Dit stand pint van den Commissaris kunnen wij niet anders dan ten zeerste loven en we hebben het nog kort geleden gezien dat twee auto bussen, die afgekeurd werden, geen passa giers in Haarlem (let wel in Haarle,m) moch ten opnemen. Wat gebeurt «;r echter wel? Dat als de bussen buiten Haar lem zijn, niemand het hun belet passagiers op te nemen en dus aan doodsgevaar bloot te stéllen, want zonder geldige reden zijn de bussen heusch niet afgekeurd gewor den. Het zou daarom wenschelijk zijn. dat nu eens vlug de officiëele keuring voor de bussen uit Zuid-Holland geschiedt en dat, in afwachting ook de omliggende ge meenten, in het belang van de publieke vei ligheid éen dergelijke regeling troffen; an ders zou het er op gaan lijken, dat een men- schenleven in Haarlem op méér waarde wordt geschat dan in een van de buitenge meenten. Barometerstand 9 uur v.m 767. Vooruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v-n 29 Januari. Hoogste barometerstand 778.4 m.M„ te Gorona. Laagste barometerstand 729.6 m.M„ te Reykjavik. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Januari: Matige tot krachtigen, zuidelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt met tijdelijke' opklaring," regenbuien, iets zachter. plaats van den aanvrager blijkt; 2o, dat alle aanvragen schriftelijk dienen te geschieden; 3o. dat de bewijzen niet ter griffie kunnen worden afgehaald, doch worden toegezpnJen in volgorde van inkomen; 4o. dat de aanvragen om rij- en nummer- bewijzen door belanghebbenden zelf behoo- ren te geschieden; 5o. dat geen bewijzen worden afgegeven, voordat het verschuldigde bedrag ter griffie is ingekomen; 6o. dat geen postzegels meer behoeven te v/orden bijgevoegd, aangezien de toezending der stukken voortaan franco zal geschieden, Men deelt ons mede, dat op het Februari- program van het Chemnitzer Volkschor (Chemnitz) naast het oratorium van Handel en de Kronungsmesse van Mozart tevens zal uitgevoerd worden. „Sanctus" van Lie ven Duvosel. het werk voor groot gemengd koor, kinderkoor, orkest, orgel en soli, dat destijds ook te Utrecht door de afd. van Toonkunst werd uitgevoerd onder leiding van dr. Johan Wagenaa*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1