1 TOONEEL. DE SFAARNEBAKX LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. BENNEBROEK. De Rijkstelefcondtenst. Besmettelijke ziekten. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. BILJARTEN. Koppehvedstrijd. Royaards in „Schakels." Gemeentezaken. Kapelaan G. Keyzer. Bouw vereeniging „Ons Eigen Huis." De eindhalte der tram te Heemstede. Onze Winkelstand. Van onze Rechtbank. Een bloederig drama, dat geen drama was. Er was geen a^ent te zien, weshalve dc redacteur zich cm inlicht'néen tot voo-bij- gangers wendde. Daarbij bleek hem, dat de bloedplas reeds zijn sensaliewerk verricht' had, want hij kreeg huiveringwekkende ver balen te hooren, p.m. van een paard, dat door een tramwagen zou zijn aangereden, waarbij de kop van bet dier finaal zou zi;n afgereden. Volgens anderen zouden er zelfs meuschenlevens bij te betreuren zijn- De nazorg voor zwakzinnigen. Voorstei'en van B. en W. Een particuliere werkinrichting. H V. A. 123 7a HM1/? Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. WEENEN LONDEN NEW.YORK -L De rails op Let Stationsplein. BURGERLIJKE STAND Poging tot diefstal in de Haar lemmer-meer. Been en arm afgereden. Allerzielente Enkhuizen verboden. Nationale Landbouwtentoon stelling te Apeldoorn. De strafgevangenis te Goes. De toestand in Albanië. De FranschDuitsche onder handelingen. Ludendorff treedt uit de actieve politiek. De nieuwe regeering in Chili. Alexandri te Rome. Overeenkomst Scheepvaart maatschappijen. Trotzky in een paviljoen geïsoleerd. BLOEMEND AAL. SCHOTEN. Vergadering R.-K. Kiesvereeniging. NIETEN. Met voornemen bestaat, om op het Rijks te. --leenkantoor te Haarlem een ingenieur der telegrafie met de dagelijksche technische leiding te belasten. In de week van 18 tot en met 24 Janu ari 1925 kwam te Assendclft 1 geval van diphtheritis; te Beverwijk 2 gevallen van roodvonk; te Haarlem 1 geval van rood vonk en 5 gevallen van diphtheritis; te Lei den 1 geval van roodvonk; te Limmen 1 geval van roodvonk; te Oegstgeest 2 geval len van buiktyphus en 15 gevallen van rood vonk; te Schoten 1 geval van diphtheritis; te Velsen 1 geval van roodvonk; te West- zaan 1 geval van diphtheritis en te Wor- mervcer 1 gevat van roodvonk voor. De agenda voor de 29ste vergauering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag, 3 Februari 1925, des namiddags te 7 uur in het gebouw der Kanier, Kruis weg 70, te Haarlem, luid als volgt: De Agenda vermeldt; 1. Notulen; 2. In gekomen stukken en Mededeelingerrf 3. Ontslagaanvragen mej. G, te Kieitc en mej. A. Wenckebach; 4. Goedkeuring verzonden brieven: a. Directie Nederl. Spoorwegen, inzake reizigersverkeer Station Haarlem. b. Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake overzicht tarieven. c. Burgemeester en Wethouders gemeen te Haarlem, inzake verzamelen statistische cijfers. d. Directie Nederl. Spoorwegen, inzake ontwerp-dicnstregeling. 5. Aanvragen subsidies, lidmaatschappen, medaille: a. Veiligheidsmuseum te Amsterdam.- b. Nederl. Instituut v. Documentatie en Registratuur. c. Alg. Ned. Vereen, v. Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage. d. Gemengd Koor Polyhymnia te Haar lem. c. Afdeeling Haarlem Ned.-Zuid Afri- kaansche Vereeniging. f. Instellen leergang in het Spaansch 6. Uiinoodiging deelneming Esperanto-con- gres te Parijs; 7. Voorstel Bureau, instellen Commissie van Onderzoek, inzake water stand Haarlemmermeerpolder. 8. Concept brief commissie ad hoe, aan den heer Ter- baak inzake wijziging Boterwet. 9. Concept brief commissie Winkelbedrijf, inzake cas- sabons. 10. Concept-brief Commissie Bin nen- en Buiicnlandsche Handel, inzake con currentie Nederlandsche Spoorwegen en particuliere vervoerders. 11. Voorstel af deeling Kleinbedrijf instellen commissie ad line tot onderzoek autobusvraagstuk te Haarlem. 12. Bespreking rapport Staats commissie Vervoervraagstuk (inleider Ir. V'. .1. Burgersdijk). 13. Rondvraag. 14. Be sloten vergadering. Tusschen de biljartclubs D. O. S. uit Scheten en D. O. K. uit Heemstede, zijn koppelwedstrijden gehouden. Er nemen van beide clubs 16 spelers deel. De wedstrijden hadden een zeer span nend en angenaam verloop. Hoewel in het begin D. O. K. al iets uitliep, was dit zoo weinig, dat de spanning er in bleef. Zelfs gisterenavond, ook al werd ge speeld te Heemstede, wist D. O. S. nog iets in te loopen, maar de achterstand was te groot om den strijd ta winnen. D. O. K.« legde dan ook met 1970—1840 caramboles beslag op de fraaie medaille, die voor dezen wedstrijd was beschikbaar gesteld. De laatste opvoering van Heyerman's „Schakels," gisteravond, getuigde opnieuw van dr. Royaards' groote talenten èn als regisseur èn als toopeelspeler. Niet gewoon is een opvoering, waaroij men eigenlijk van 'n fhinder zuiver samen spel of van minder frappant-juiste rolver- vuliing niet behoeft te spreken, Was 't plicht dit laatste te doen, dan zouden we eenige te groote kracht (wat aandoet als kunst matigheid) opmerken in 't spel van Goba.u als henk, een ie groote kracht, gelijk die pok bij Royaards zeiven nu en dan dreigt, maar 't blijft bij zoo'n begaafd en wcl- wegand acteur ten hoogste op 't randje. Anders wel 'n echte figuur voor Royaards, die Pancras Duif, met z'n rijkdom en zijn werkmanshart, met zijn lamgeslagen ener gie, met z'n lolletjes en z'n toch zoo donker gevoelsleven een figuur zooals ze in da wereld te zien zijn, maar wp kennen zs eerst, als twee mannen, gelijk Heyerma'is en Royaard; de figuur uitbeitelen in marmer tpt strak-sprekende trekken! Prachtig is de climax, die de groote speler gisteravond van z'n eerste tot z'n laatste geste wist door te voeren van den ietwat belachelijken parvenu tot den verslagen vader, getrapt om zijn edelmoedigheid, zijn hart ge trapt door z'n kleingeestige hartelooze, Farizeëische kinderen! Ware juweeien van tooneelkunst waren dan ook het derde bedrijf, de samenzwering der kinderen, en het laatste, de slotscène tusscLen Pancras en Marianne Zoodat nie mand zich erom beklaagde dat het laat werd. Voor de Commissie inzake lichamelijke opvoeding worden, wegens periodieke af- tr, ding van den eerstgenoemde, aanbevo len de heeren; 1. Dr. W. E. Merens; 2, dr. M. Mauritsz. B. en W stellen voor aan J. Koomen, tc Velseroord, in erfnacht te geven een strook grond aan de Meester Cornclisstraat, tegen een canon van 97K ct. per M2 om op dat terrein te bouwen een winkelhuis met banketbakkerij. Doortrekken van de Patriarchstraat. Nu de opstal van het perceel sectie E, No 3069 aan de Zomervaart is gesloopt, komt het B. en W gewensebt voor, dc Patriarchstraat naar de Zomervaart door te trekken Weliswaar kan de toestand ook nu nog niet worden, zooals hij behoort tc zijn, zeg gen zij, daar het perceel aan de Zomer vaart No 20A nog niet is gesloopt, maar tij achten dit geen beletsel om thans reeds dc door ben voorgestelde doortrekking tot stand te brengen Voor die doortrekking is het noodig, dat een gedeelte van genoemd perceel, hetwelk is ingebracht in het gemeentelijk Woning bedrijf, uit dat bedrijf wordt genomen. De waarde van dat gedeelte, ter grootte var. 440 M2, is geschat op 880. Dit bedrag moet door het gemeentelijk grondbedrijf aan de gemeente worden vergoed Voor den aanleg van openbare werken is een bedrag noodig van 5200. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de WelEerw. Heer G. Keyzer, k»P*'aan aan dc Kathedrale kerk ,,St. Bavo", vandaag reeds weer de Mviastichting heeft kunnen verlaten, waar hij voor enkele dagen ter ob servatie was opgenomen Krachtens raadsbesluit van 11 Augustus 1920, hebben B. en W, aan de Woningbouw- vereeniging ,Ons Eigen Huis", alhier, in erf pacht uitgegeven het perceel bouwterrein, ter oppervlakte van 72 aren, 40 centiaren, gelegen aan dei. Kleverparkweg en Je Kleverlaan, onder voorwaarde, dat daarop 39 middenstandswoningen zouden worden gebouwd. Tijdens den bouw dezer woningen werd het in het belang der omgeving geacht ééne woning uit het plan te doen vervallen en den. tengevolge daarvan vrijkomenden grond te bestemmen ter verbrecding van de Klever- laan. Naar aanleiding van de wijziging van be doeld bouwplan zijn B. en W. met genoemde vereeniging overeengekomen den jaarlijk- schen erfpachtscanon te verminderen in evenredigheid tot de minder door haar in gebruik genomen gronden en alle door de vereeniging geleden of nog te lijden kosten en schaden, voortvloeiende uit die wijziging en uit het op 4 Mei 1922 ten verzoeke van de gemeente voorloopig stopzetten van hot heiwerk te vergoeden. Deze kosten en schade bedragen: schaderekening v. de aanneemster 2.510, schaderekening van de vereeniging „1.679,35 4.189,35 Hiervan komt ten laste van hel gemeentelijk grondbedrijf voor terugbetaing erfpachtscanon 334.15 Blijft te vergoeden schade 3.85520 Aanvankelijk was van de zijde van de aanneemster in rekening gebracht 11,260, en door de vereeniging 1.679,35. Mot laatstgenoemd bedrag konden B. en W. zich vereenigen. Het eerstgenoemd bedrag is tenslotte teruggebracht tot het nu gedecla reerde bedrag van 2.510,Tegen beta ling van dit bedrag bestaat bij B. en W. geen bezwaar. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor: lo. het getal .,39," genoemd in raadsbe sluit van 11 Augustus 1920, te veranderen in „38"; en 2o. een bedrag van 3.855,20 ter be schikking van B. en W. te stellen. Naar we vernemen, zal tijdens den duur der bloemententoonstelling de eindhalte der N. Z. H. T. M. verlegd worden naar het Valakenburgerfflein. In verband daarmede, wordt op dat plein een aantal nieuwe wis sels gelegd. Gedurende dc bloemententoon stelling zal de stoomtram ook doorrijden tot het Valkenburgerplein. In het perceel Schoterweg 69, hoek Ken- ncmerstraat, tegenover de kazerne, opent de firma Alb. Kuyken te Amsterdam, een winkel in kleeding voor alle vakken. De firma, welke in verschillende steden van het land magazijnen heëft, levert de goede ren van haar fabriek direct aan déh ver- verbruiker. De winkel, welke de firma aan den Schoterweg heeft betrokken, is voor den verkoop der stoffen en klceding zeer pas send en smaak"ol ingericht. Een tweetal ruime etalagekasten geven een overzicht van de uitgebreidheid der voorradige goe deren. De winkel zelf vormt aan den Schoterweg een mooi hoekpunt. Uitspraken van Donderdag 29. Januari. D. de K., arbeider, wonende te Hillegom, thans gedetineerd, diefstal door middel van inklimming. Zes maanden gev,straf met aftr. pr. hechtenis, o. v. C. K„ menbelmakerV' -thans-'gedetineerd, diefstal en verduistering; drie mUandèn ge vangenisstraf '«iet- aftrripr. hecht o. v, D. E., schoenmakersknecht, wonende te Haarlem, thans gedetineerd; W, F. P., schil dersknecht, wonende te Haarlem, thans ge detineerd. diefstal, ieder acht maanden gev. straf met aftr. pr. hecht. o. v. J. L P., los werkman, J. V., los werkman, H. J. B., stucadoor en J. L., leerling-fitter, alle wonende te Haarlem, mishandeling, Sub 1, 3 en 4 ieder ieder vijl dagen gev.- straf met aftr. pr. hecht., sub 2 vrijgespr. Th B., chauffeur, wonende te Zaandijk, appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Zaan dam, vonnis Kantonrechter bekrachtigd. S. de W., koopman, wonende te Box meer, appèl overtr. Vleeschkeuringswet, vriigesproktn. J. H„ slachtei, wonende tc Oude-Wete- ring, appèl overtr. Vleeschkeuringswet, 135 boete subs. 50 dagen hecht. o. v. H. W„ handelaar in kruiden, wonende te Koog aar, de Zaan, appèl overtr, art. 436 W. v S., vonnis Kantonrechter bevestigd, S. J. P. v. V., koopman, wonende tc Be verwijk. appèl overtr art. 436 W. v. S., J 50 boete subs. 10 dagen hecht. o. v. Toen gistermiddag een onzer redacteuren' omstreeks half 5 de Groote Houtbrug pas seerde, zag hii op de kruising Raamvest GasthuisvestGroote Houtstraat een bloe derige plas, welke den indruk wekte van een geweldig drama, dat kort tevoren moest hebben plaats gegrepen De plas was zóó groot, dat, indien het bloed van één mensch afkomstig zou geweest zijn, deze wel to- t!'"1 uitgebloed had moet enzijn. Op nadere informa'ies uitgaande was het wel vreemd, dat noch dc tramdirectie ken nis had gekregen van bet vreèselijk ongeluk noch zelfs dc commissaris van politie iets wist. De Inspecteur van dienst aan dc Sme- des'.raat. tot wien hij zich ten slotte wendde glimlachte eens en loste ten slotte het raad sel op. „Och, mijnheer," was het ontnuch terde an'woord, „het is niets! Er. is een slagersjongen gewsest die daar een emmer met bloed heeft laten vallen. Dat is alles! Het uitnemend rapport over nazong voor zwakzinnigen, uitgebracht door de Commis sie, benoemd door ons, ingevolge Raadsbe sluit van 15 November 1922, No. 29, bevat, omtrent de vportgezette zwakzinnigenzorg in Haarlem de navolgende conclusies, schrij ven B. en W. I. De Commissie acht het noodzakelijk, dat dc maatschappelijke nazorg voor zwak zinnigen te Haarlem wordt geregeld. 2. De eerste eisch voor dengene, die hier mede wordt belast,, is: kennis van het zwak-, zinnige kind. 3. Voor dezen functionaris .zal thans nqg niet, wel binnen enkele jaren, voldoende werk zijnf. als volledige taak.. 4. Een „Commissie", waarin vereenigin- gefi vertegenwoordigd zijn. die in het belang van zwakzinnigen werkzaam kunnen zijn, worde ingesteld, waarvan de Ambtenaar voor dc Nazorg ambtshalve secretaris is. Dc bedoeling van de Verbands-comraissie is, óm met en naast den Ambtenaar dc paeda- gogische-, zedelijke en godsdienstige Nazorg te behartigen. 5. Hetavond-onderwijs acht de Commis sie goed geregeld, al zag zij gaarne den Woensdagavondcursus als onderdeel van de avondverzorging van zwakzinnigen officieel daarbij opgenomen. 6. Heropening der werkinrichting van de Spaarnestichting of inrichting van een an dere acht de Commissie noodzakelijk. 7. Inrichting van klassen voor vakonder wijs voor zwakzinnigen acht- de Commissie niet mogelijk. Plaatsing van oud-leerlingen, die in geschoolde vakken werkzaam zijn, op ambachtsavondschool moet' bevorderd wor den. Proefplaatsing van een oud-leerling op de dag-ambachtsschool moet mogelijk zijn. Dc conclusies 1 en 2 zijn bezwaarlijk voor betwisting valbaat, schrijven B. en W. aan den raad. De wensch, in conclusie 5 vervat, is reeds in vervulling gegaan bij uw besluit van 8 October 1924. Naar aanleiding van conclusie 7 stelden wij den Directeur der Avondschool voor nij verheidsonderwijs en het Bestuur van de Ambachtsschool in kennis met het rapport, onder mededeeling, dat over de mogelijkheid van uitvoering der in die coiiclusie vervatte wenschen zal worden in overleg getreden. Hetgeen de conclusies 3, 4 en 6 inhouden, hangt zoozeer tezamen, dat gezamenlijke be handeling geboden is. Het aantal personen, dat volgens het rap port te Haarlem voor nazorg in aanmerking komt, is niet zóó groot, dat een ambtenaar aan de behartiging huiincr belangen een volledige dagtaak zou hebben, Bovéndien ware aan de benoeming van een functionaris, op wiens werkkrachtuit sluitend in het belang van de Nazorg beslag zou v/orden gelegd, dusdanige uitgave ver bonden, dat wij geen vrijheid zouden vin den, reeds thans met een desbetreffend voorstel te komen. Dit wil echter niet zeggen, dal wij niet zoo spoedig mogelijk een meer systemati sche nazorg zouden ter hand willen nemen. Allereerst zou anders het werk der Com missie goeddeels zijn practisch belang ver loren hebben. Juist door haren arbeid zijn waardevolle gegevens verstrekt, als: het in tabellen on derbrengen van de oud-leerlingen, de adres sen van ouders en werkgevers, loonen, enz. Doch niet alleen zou deze vóór-arbeid als dan veelszins vergeefs geschied zijn, er ware een lacune gekomen. Uit het vorenstaande volgt, dat wij dien den te zoeken naar eene oplossing, waarbij de arbeid der Commissie zooveel mogelijk vruchtdragend gemaakt wordt, zonder dat dadelijk een vrij kostbare nieuwe tak van dienst moest w-orden ingesteld, Wij meenen deze oplossing gevonden, te hebben, dopr aansluiting te zoeken bij den Vervolgcursus no. 3. (Wordt vervolgd.) MEDEGEDEELD DOOi< De beurs opende beden iets vaster. Vï K HEDEN 5% Nederland 1919 9715/16 Ü7l5/l6 6% Nederland 1923 1021/8 l02l/8 4'A Nederl. 1917 «ql5 ÖJ i 16 8915/lft 7% N.-l. 1921 A.. 1023/s 1025/g 6% N.-l 1923 D... 100l/4 IOOI/4 6 6 Oude Vaart 69 —mm. dito Gem. Eigend. 53l/8 - Mij „Nederland" 160 160 Scöeepvaart-Unfe !363/4 136 Rottcrd. Lloyd 1293/4 130 Paketvaart 145 145 Oude Boot 75i/a 76 Holl Stoomboot 205/g 35l/2 4333/4 433 Java Cultuur 332l/2 332 Jurgens gew 803/4 79l/2 Koloniale Bank I76l/a 177 1- dische Bank 1391/2 140 Cert Handel Mij 123i/2 124 124 Phoenix 96 Geconsolideerde 178 180 Kon Olie 393 400 U S Steel 125 126 Marine comm '37/16 Vorstenlanden 157 156l/4 Actions id 156 156V4 Comp. Merc. Arg l9l/4 193/4 1217/g 3831/2 384 Sencmbah 388 387 364l/2 365 A'dam Rubber 165 166 Serbadjadi 215 115 Wai Si' atra 1391/4 139 Dordtsche Petr. 370 Southern Rails öl% 811/4 149 149 90 90l/4 Wabash 203/4 Comm. Maxwell 4?/ 1G 29 JANUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0, 59 - 0 59.10 PARIJS 13 45 12.96 BRUSSEL 13.— 13471/2 0.35 11.901/2 11 391 ;'s STOCKHOLM 66.90 66 90 KOPENHAGEN 44,45 44 35 OSLO 37 60 38 05 BAZEL t 47 90 l 48'.'8 2.491/4 ROME. 1 1 10.30 Op het Stationsplein is uren thans begon nen met de vernieuwing der tramrails, wel ke vernieuwing we reeds geniimen tijd ge leden meldden. Ondertrouwd: 29 Jan A. Moot en F. Klouwers. J J. C. v Zuijlen en M. M. Goehlich. J. L. Elfrink en M, H. Balm, H J v Leeuwen en J C. P. Hoeben. P. H Hos en E. M. Schreijers. T. J. Nelis en F. Hoogeboom. Getrouwd: 29 Jan: C. II. Visser en M. A. Scheelings. N. J. Coster en A. v. d. Ak ker. G. v. d. Wouden en F C. Kool. C. F. Kwant en J. H. Möhring. A. T. Darricarrére én G, S. v. d. Roest. Bevallen: 28 Jan.: A. Weijers—Estie, d. P. SmidtCnossen, d, 27 Jan.: G. TeunissenMes, z. 28 Jan.: J. Noorda Vernhout, z. Overleden: 27 Jan.: M. C. Laborius— "Staats, 52 -jaar, Antoniest'raat. AMSTERDAM, 29 Jan, Het Gerechtshof tc Amsterdam wees heden arrest in de zaak van Jacol Terol en Pieter Sc'houten, die door de Haarlemsche Rechtbank, ieder ver oordeeld waren tot twee jaren gevangenis straf mét aftrek der preventieve hechtenis wegens poging tot diefstal. Zij Waren in den riacht van 8 September betrapt intden schuur van een boer te Nieuw- 'ennep, naar de politie indertijd verklaarde, om den boer te berooven en hem desnoods „koud te maken." Hef Gerechtshof vernietigde het vonnis der Haarlemsche rechtbank, en opnieuw recht doende, veroordeelde het beide beklaagden ieder tót een gevangenisstraf van vier jaar. De Procureur-Generaal bad drie jaar ge- eischt. STEENWIJK, 29 Jan. De exportskger M. is vanmorgen aan het station-te Steenwijk. bij het oversteken van de rails onder den trein geraakt; een been en een arm werden hem afgereden. Per auto is hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Zijn toe stand is bedenkelijk. ENKHUIZEN 29 Jan. Dc burgemeester heeft dc uitvoering van Heyermans' „Al lerzielen" verboden. Tet gelegenheid van de algemeene verga dering van de Geldersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw, welke dezen zomer te Apel doorn gehouden wordt, zal door de afdee ling Apeldoorn van genoemde Maatschappij, aldaar een groote nationale 'Landbouwten toonstelling worden georganiseerd in den meest uitgebreiden zin Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de strafgevangenis tc Goes opgeheven en zullen de daarin aanwezige gevangenen r.aar ver schillende 'gevangenissen worden overge bracht, WEENEN, 29 Januari. De vooraanstaande Albaneesche politicus Ziabey is'te Tirana doodgeschoten. PARIJS, 29 Jan. Van Freudelcnburg hééft Reynaldi medegedeeld, dat hij naar Berlijn vertrekt en in het begin der volgende week het Duitsche antwoord op de Fransche voorstellen zal overhandigen. MÜNCHEN, 29 Jan Het' verluidt, dat Ludendorff voornemens is zich uit het actie ve politieke leven terug te trekken, om Hittler bij de reorganisatie der partij niet in den weg te sta'an. Of hij ook zijn mandaat neerlegt, is niet bekend. LONDEN, 29 Jan. Uit Santiago wordt ge meld; de Chikensche marine heeft het plan van Senor Edwards aanvaard, waartoe de revolutionnaire Junta reeds besloten had. De nieuwe regeering is gevormd met Emilio Codesido als president, zoolang Alexandri niet is teruggekeerd. Hierover worden on derhandelingen gevoerd, Admiraal Ward en generaal Dartvell zijti de beide andere le den. Alle gearresteerde personen zijn in vrijheid gesteld. ROME, 29 Jan. In Chiieenschc kringen alhier >s men optimistisch gezind; dat Alex andri onwankelbaar blijft. De crisis moet 'zich oplossen in een manifestatie voor de scuvereiniteit yan het volk. Alexandri heeft als toerist Rome bezocht om getuigenis af te leggen van zijn eenheid en sympathie. SAN REMA, 28 Jan. Dc gedelegeerden der Italiaansche en buitenlandsche scheep vaartmaatschappijen, die te San Remo in conferentie bijeen zijn, hebben een overeen komst geteekend, betreffende het passa giers- en vrachtvervoer tusschen Zuid- Amerika en Europa, LONDEN, 29 Jan. Vólgens een via Parijs ontvangen telegram bevindt Trotzky zich niet in gevangenschap, doch is hij in een geïsoleerd paviljoen nabij Moskou onder bewaking gesteld. Zijn vrienden hebben naar gemeld wordt zijn voornaamste tegen standers gewaarschuwd, dat zij vermoord zullen worden als Trotzky iets overkomt. Treinontsporing. Dinsdagmorgen te on geveer half elf ontspoorde vlak bij dc z.g. „Bocrcnwcg" de tram uit de richting Haar lem. Waarschijnlijk heelt gladheid der rails, of ook de pas in gebruik genomen veel zwaar dere machine daaraan, schuld. Dc rails waren aan één kant over, een tamelijk* lengte los en dwars gaan liggen. M«i materiaal uit Hillegom werd een en ander wederom in orde gebracht en de ma chine in de. rails gezet De dienst ondervond echter enkele uren vertraging. Zilveren jubileum Bloemendaal Commando, afdeeling „Volksweerbaarheid". Een bukswedstrijd. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van bovengenoemde vereeniging is aan de ingezetenen een circulaire toegezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Den 15en Februari 1925 zal het 25 jaar geleden zijn, dat, bij het begin van den Boerenoorlog onder groot enthousiasme werd opgericht eene afdeeling Bloemendaal van de Vereeniging „Volksweerbaarheid" onder den naam van „Bloemendaal Com mando". Deze afdeeling heeft zich niet alleen we ten te handhaven, doch ze geeft nog steeds blijken van groote activiteit, getuige het feit, dat zij in den loop der jaren op di verse wedstrijden kans heeft gezien meer dan 160 overwinningen te behalen, (waar van in de jaren 19201924 niet minder dan 42 stuks) bestaande uit prachtige zilveren bekers, kransen en takken, gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Tevens zij gememoreerd.dat hare leden zich toen in 1918 dc „Bloémendaalschc Burger wacht" werd opgericht, bijna zonder uit zondering daarbij aansloten en ook thans, nog voor eén zeer groot deel de kern daarvan vormen Het zkl u duidelijk zijn, dat dit 25-jarig jubileum eener specifiek Bloemendaalsche vereeniging niet- onopgemerkt voorbij mag gaan. Het voornemen bestaat nu, om dit feit te herdenken door het uitschrijven van een nationalen wedstrijd op buks, welke in dit voorjaar te Bloemendaal gehouden zal werden. Waar „Bloemendaal Commando" alom in den lande bekend is door hare prestaties op het gebied der schietsport, is het te ver wachten, dat de door haar uit te schrijven wedstrijd druk bezócht zal worderi. Tot het bereiken van het gestelde doel is echter eene versterking der kasmiddelen dringend noodig,, waarvoor de jubilaresse door middel van deze circulaire uwe wel willende medewerking inroept. Met het oog op de vele voorbereidende werkzaamheden, die aan zulk een wedstrijd verbonden zijn, heeft zich nu reeds eene commissie gevormd, die zich mede tot taak gesteld heeft een Eere-Comité samen te stellen. Tot het zitting nemen in bedoeld Eere- Comité hebben zich reeds de volgende heer.en bereid verklaard: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester onzer gemeente, voorzitter; J, C. Laan, wethouder onzer gemeente; E. W. A. v. Nederhasselt, wethouder onzer gemeente; C. Eldermans, commandant Bloemendaalsche Burgerwacht; K. C. Honig; Jhr. B. de Jonge v. Campens Nieuwland; Jhr, O. van Lennep, comman dant Haarlemsche Burgerwacht; Mr, D. E. Lioni, voorzitter „Bloemendaal's Bloei"; Jhr, A. W. G. van Riemsdijk; H. M. Schie- feraecker; F. W. Baron van Tuyll van Se- vooskerken; C. D. van der Vliet. Da Commissie bestaat uit de heeren: A. Koolhoven, voorzitter; D. C. Houtgraaf, vice-voorzitter; J. Lindeman, secretaris; P. Langendonk, penningmeester; J. G, v. Kes- sel, commissaris; J. v. Buggenum, commis saris; J. Hirschfeld; C. J. Lindeman, Scboten stelt ais candidaten voor de Tweede Kamer A. Loerakker, n»r. j. B. Bomans en Chris Jansen. Woensdagavond hield de R, K. Kiesver. eeniging in de Patronaatszaal, Tugalastraat, hare jaarverga-dering. De heer Loerakker opende vergadering met den Christelijken Groet en wees op de belangrijkheid van dc agenda. Daarna worden de notulen van dc laatst gehouden vergadering gelezen door de se cretaresse, mevr. WeberStrik, die onver anderd werden goedgekeurd, Het ledental bestaat uit 272 heeren- en 80 dames-leden Het uitgebrachte jaarverslag van den pen ningmeester, den heer Opbroek, gaf als eindcijfer een batig saldo van 98,96 aan. Dit is het laatste verslag, dat deze pen ningmeester uitbrengt, daar hij kenbaar jjeett gemaakt deze functie te willen neer leggen, doch hij blijft bestuurslid. Ue voorzitter brengt woorden van dank aan den scheidenden penningmeester. De heer Opbroek dankt voor de vrien delijke woorden. Aan de orde is dan het voorstel van het bestuur, om het aantal bestuursleden met twee te verminderen en te brengen van negen op zeven. Vooraf wordt bij acclamatie gekozen als voorzitter, de heer Loerakker, die steeds deze functie als plaatsvervanger innam, De beer .S. Hooy wenscht niet voor her benoeming in aanmerking te komen. Van de 47 uitgebrachte stemmen werden cr 36 uitgebracht op mevrouw Weber Strik, die alzoo met overgroote meerder heid was herkozen en die benoeming aan vaardde. De candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer gaf een breedvoerige bespre, king. De voorzitter gaf eerst een resumé van het uitgebrachte verslag van 't Advies college. Spr adviseert, om de twee aftre dende leden, nl. mr. Bomans en den heer Michielsen, te steunen. Verschillende sprekers voeren het woord óver de te stellen candidaten. Besproken werd de Katholieke fractie der Tweede Kamer en ook de houding van het Minis terie. De verschillende sprekers uitten zich in dien geest, dat vooral te Schoten in de eerste plaats moet worden gesteld de heer A. Loerakker. De voorzitter ontraadt inneming van dit standpunt en geeft breedvoerig weer, dat het niet aangaat, de meest intellectueele menschen achteruit te otellen, wien toch zeker een eerste plaats in dc Tweede Ka mer toekomt, alhoewel het ook noodzakelijk is, dat arbeidersvertegenwoordigers daar zetelen. Spr. beantwoordt vervolgens de verschillende sprekers, en bestrijdt de di verse mecningen, vooral in verband met het bezoldigingsbesluit. In verband met dc ge stelde vragen, leest spr. het gestelde pro gram van de Katholieke Staatspartij voor. Hierna had de stemming plaats met den volgenden uitslag: A. Locrakker 48 stem men, mr .Bomans 28, Chr. Jansen 21, Mi chielsen 20, Heilker 18 en nog andere ver deelde stemmen. Besloten was drie candidaten in te die nen, alzoo de heeren A. Loerakker, mr. J, B. Bomans en Chr. Jansen. Daarna had de benoeming plaats'van drie afgevaardigden van dc Provinciale Kiesver- eeniging en voor dc Kamercentrale Haar lem. Bij acclamatie werden herkozen de hee ren. Chr. Wolff, M. Eemans en J. J, van Kolk. Bij de rondvraag werden nog urgente punten besproken, o. m, eene klacht tegen dc R. K. Kamerleden over het niet vóór- stemmen van de motie-Ter Laan, in ver band met de salarisvermindering van de militairen, ook wat betreft de pensionnce-, ring. Gevraagd werd, of in verband met de St. Michaël-actie, ook nog een wijziging te wachten is in het concept-Staatsparlij-pro- grahi. Besproken werd verdér de toestand in zake de sluitingsuren te Schoten van café's 437e NED. STAATSI OTFRI.I, Trekhinsr van Donderdaz 29 RinuarL i 5e Klasse 8e I list. Hoose prijzen; 16703 1000. 6779 7326 269S3 400. 4724 13151 18877 .1 2U0, 11)2 1629 3899 4o29 12965 13227 17970 19421 19917 2U542 22'"50 100. Prilzen van f 76: 13 92 244 292 475 596 640 688 881 1031 1091 1534 1593 1683 1716 1717 1806 1868 1928 1958 1977 1979 2052 2243 2520 2712 2918 3083 3268 3299 3302 3424 3437 3998 4026 4089 4116 4268 4333 4530 4629 4770 4910 5089 5146 5273 5353 5362 5441 5.740 5785 5964 6058 6081 6244 6280 6425 6427 6469 6474 6520 6547 6550 6584 6762 6821 6993 7065 7220 7286 7288 7619 7684 7707 7727 7877 7958 7961 8110 8117 8130 8285 8348 8370 8477 8506 8576 8593 8603 8705 8784 8797 8839 sy95 9000 9048 9093 9245 9340 9652 9SU5 9892 9898 9925 10025 10076 10273 10389 10464 10479 10605 10724 11041 U 242 11266 11304 11.306 11712 ,11769 11862 1.1936 12080 12233 12303 12310 12332 12349 12357 12368 12479 12505 12515 12694 1290! 13046 13136 13355 13363 13397 13486 13492 13503 13525 13790 13880 14008 14116 14142 .14174 14224 14307 14471 14582 14662 14706 14749 !4786 15006 15084 15139 15158 15223 15264 15276 15292 15327 15421 15554 15635 15648 15713 15794 15856 15953 16060 16065 16092 16218 16238 16346 16754 16786 16856 16922 16938 16971 17186 17244 17284 17345 17442 17485 17564 18020 18105 18187 18234 1841S 15429 18411 1S472 18501 18794 1S799 19101 19128 19378 19397 19410 19621 19720 19921 19979 20191 20221 20261 20600 20689 20755 20S37 20914 21081 21)64 21185 21235 2128S 21371 21372 21405 21464 21507 21549 21933 22073, 22092 22095 22185 22380 22459 22505 22744 22749 22814 14 80. 93 100 170 212 215 249 317 357 401 430 490 532 550 571 592 599 61S 624 689 719 725 74S 810 820 824 861 S65 867 95 2 959 977 1016 1058 1150 1221 1238 1388 1468 1533 1583 1704 1748 1750 1841 1824 1978 2093 2106 2I4S 2298 2358 2403 2415 2463 2480 257S 2609 2638 2682 274) 2755 2815 2820' 2863 2932 2965 3064 SISO 3185 3214 3218 3275 3282 3301 3337 3343 3353 3375 3397 3416 3419 3551 3570 3580 1 3633 3661 3663 3677 3757 3758 3800 3823 3838 3846 3864 3893 3907 3961 3995 3997 4050 4096 4153 4192 4219 4223 4311 4416 4422 4508 4544 4565 4647 4654 4695 4738 4807 4818 4869 5000 £092 5095 5096 5098 5109 5121 5137 5224 5323 5347 5350 5366 54)5 5442 5485 5511 5530 5591 566S 5693 5705 5795 5840 5876 5919 5937 5960 5965 5966 5988 6063 6128 6145 6165 6173 6229 6240 6256 62S8 6385 6422 6437 6440 6442 6482 6548 6583 6597 6657 6700 6719 6746 6819 6822 6847 6913 6921 6941 6979 6992 7063 7126 7129 7175 7190 7193 7202 7219 7299 7338 7415 7421 7493 7538 7571 7633 7702 7751 7793 7798 7803 7815 7881 7893 790S 7909 7927 7994 8032 8177 8210 8242 8253 8313 8347 8390 8404 8527 8579 8630 8638 8707 8724 8738 8762 8768 8830 8920 89.39 897S 8991 8992 9088 9202 9205 9208 9233 9234 9240 9257 9258 9283 9306 9310 9324 9327 9330 9358 9400 9415 9445 9448 9451 9520 9531 9569 9572 9577 9632 9736 9752 9945 9959 9990 10018 10020 10064 10188 10208 10300 10316 10410 10414 10496 10510 10542 10545 10568 10601 10662 10716 10764 10807 10812 10826 10852. 10896 10919 10923 10959 10966 11006 11010 11011 11019 11042 11051 11076 11316 11391 11411 11453 11467 11469 11494 11507 11532 11554 11562 11593 11606 11654 11701 11744 11753 11759 11792 11812 11856 11024 11931 11938 11990 11992 12041 12156 12186 12216 12252 12306 12327 12393 12457 12462 12576 12587 12596 12612 12617 12640 12691 12752 12773 12798 12839 12931 12939 12966 12990 13003 13061 13080 13034 13085 13097 13103 13118 13144 13161 13167 13204 13246 13255 13267 13406 13459 13465 13495 13506 13558 13588 13590 13677 13679 13711 13768 13784 13788 13806 13816 13831 13974 13096 14021 14034 14048 14070 14093 14128 14152 14156 14159 14183 14193 14207 14208 14211 14225 14233 14260 14267 14288 14369 14384 14389 14412 14414 14429 14566 14575 14598 1469(1 14697 14725 14735 14740 14741 14747 14794 14827 14828 14892 14902 14907 14967 14984 15022 15025 15043 15068 15086 15097 15117 15213 15222 15247 15254 15256 15271 15361 15388 15409 15428 15445 15446 15467 15514 15532 15543 15553 15751 15784 15802 15814 15850 16005 16081 16099 16140 16142 16169 16198 16227 16301 16303 16331 16398 16410 16487 16506 16528 16546 16550 16551 16580 16605 16610 16625 16628 16701 16704 16735 16755 16817 16862 16880 16882 16889 16895 16902 16962 17090 17112 17160 17177 17242 17246 17265 17303 17312 17314 17353 17429 17431 17452 17458 17484 17487 17499 17537 17542 17549 17555 17560 17590 17599 17612 17639 17650 17664 17803 17813 17840 17857 17888 17907 17969 17974 18059 18063 1.8102 18118 18123, al 8167 18169 18267 18272 18312 18313 18346' 18394 18420 18479 18510 18514 18527 18590 18592 18622 18689 18705 18741 18826 18842 18860 18898 18934 18949 18958 18961 19034 19037 19054 19070 19077 19091 19100 19135 19207 19276 19315 19321 19358 19428 19434 19446 19468 19490 19546 19592 19686 19769 19794 19800 19813 10924 19872 19925 19926 19931 19938 19949 19950 20021 20052 20083 20008 20138 20141 20181 ->0220 20232 20256 20258 20301 20307 20313 20412 20428 20472 20476 20501 20503 20528 ">0558 20607 20629 20633 20636 20648 20661 20786 20792 20805 20810 20872 20958 20081 ">0988 21002 21016 21002 21179 21187 21222 21260 21293 21321 21329 21336 2130(1 21483 31490 21510 21591 21617 21618 21635 21673 21688 21695 21713 21792 21856 21866 21877 '1015 21956 22036 22040 22045 22046 22121 22201 22223 22235 22242 22278 22326 22343 22387 22423 22430 22462 22544 22561 22737 12730 22768 22782 22798 22804 22876 22940 22985 5e Klasse 7e Lijst 2262 m.z. 12262: 3138 met f 70 m.z. 3198 met 70: 5789 trt.7. 5749; 3813 met 70 en 20725 met 70 m.z. niet. en koffiehuizen, in verband met het niet voor negen uur des morgens mogen ver- koopen van melk, koffie en thee, waarop de voorzitter antwoordde dit punt in de R. K. raadsfractie ter sprake te zullen brengen. Gevraagd werd, hoe het komt, dat met de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, nu op de katholieke scholen meer schoolgeld moet worden betaald dan voorheen, waarop de voorzitter antwoordde, dat er nu een gelijkluidenda schoolgeld- regeling is getroffen. Aan het einde dezer belangrijke verga dering, wees de voorziiter er in het bijzon der op, dat allen, die hier aanwezig zijn, de andere leden moeten opwekken, toch ter vergadering te komen, daar er zulke be langrijke zaken op het spel staan. De groo te critiek, welke gegeven wordt, èn op het ministerie, èn öp de rechtsche Kamerleden, is zoo gemakkelijk toe te passen. Moeilijker is het,' in deze zeer benarde omstandighe den het roer recht te houden in het be lang van geheel het maatschappelijk welzijm Op de gebruikelijke wijze werd de gea nimeerde vergadéring dan gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2