BINNENLAND5CH NIEUWS. ex-Keizer Wilhelm. Passencontróle te Bentheim. Looncontract Meubelindustrie. Een internationaal sociaal congres. De irrigatie van den Soedan. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL. In de wolken. Brazilië. Minister de Visser. KUNST EN KENNIS. Dr. H. P. Berlage. Vlaamsche vereeniging van Letterkunde. UIT BOEK EN BLAD. Het SO-jarig jubileum van het St. Gregorius-blad. ORDE EN ARBEID Invalide mijnwerkers. RECHTSZAKEN, Avontuurlijke broeders. De spiritusdiefstallen te Schiedam. STOOMVAARTLIJNEN v/ERfCrFR EN POSTFPIIFIM Veranderingen op het Centraal Station te Amsterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch fabrikaat. FINANCIËN. 240 735 748 768 1475 1499 2303 2484 2646 3177 4121 5C60 5607 5936 6775 6853 7622 8027 9111 9415 9500 10141 10771 11357 11470 11502 12873 13344 13376 13533 13958 14663 15038 15173 15323 15633 15785 15865 16499 17848 18527 18820 20088 21233 21934 22489 22614 23962 24217 25569 27104 28282 2S943 29811 30681 30751 31496 32321 32349 5% Belgische loten 1923. Trekking van 20 Januari 1925. Serie 304758 no. 4 en serie 213S9 no. 4 100.000 frs. Serie 64468 no. 1, serie 255556 ao. 3 en serie 14617 no. 4, 50.000 frs. De 15 volgende series elk 10.000 frs. S rie No. Serie No. Serie No. Serie No. 67705 5 186692 3 277837 5 137790 1 31366 2 25827 5 133836 4 58998 2 359280 3 349686 3 129Ó14 4 53970 3 56754 3 29621 1 47559 1 De andere nummers dezer series zijn aflosbaar met 550 frans. LUCHTVERKEER. Een 1 O-uursvlucht van de Los Angelos. De NederlandIndië-vlucht. De ex-keizer vierde Dinsdag j.l. zijn óósten verjaardag. Te Bentheim werd een bespreking ge. houden tusschen Nederlandsche en Duitsche Spoorweg- en douane-autoriteiten over de passencontróle en visitatie 'in het grenssta tion Bentheim. Algemeen was men van oor- 'üeel, dat pogingen in het werk gesteld moe ten worden om het oponthoud door passen contróle en visitatie ontstaan zoo veel mo gelijk te verkorten. Besloten werd dan ook eene regeling te ontwerpen, waardoor dit oponthoud tot een minimum zal worden te ruggebracht. De R. K. en Christ, bonden van houtbe werkers, meubelmakers, behangers en aan verwante vakgenooten, die voor de komen de loonactie in de meubelindustrie niet sa-, menwerken met den modernen bond, heb ben bij de commissie uit de werkgeversor ganisaties de volgende voorstellen inge diend: een loonsverhooging van 4 ets. per uur, instelling van een toongroep voor jeug dige werkkrachten van 1820 jaar, per jaar ten hoogste 150 overuren met voor overuren- 25 pCt. extra loon. Van 20—26 Juni zal te Vlissingen een in ternationaal sociaal congres worden gehou den. Verwacht wordt dat de industriëele lan den van de geheele wereld goed vertegen woordigd zullen zijn. Gehoopt wordt, dat een blijvende band zal worden gelegd tus schen de verschillende landen door het vor men van een internationale associatie voor de studie en bevordering van bevredigende menschelijke verhoudingen in de industrie. Ontwerp-statuten zullen aan het congres worden voorgelegd. Indien de nieuwe associatie tot stand komt, zal zij zeer passend blijken te zijn voor het uitwisselen van gegevens en denk beelden over huidige en toekomstige sociaal industrieele problemen. Volledige gegevens worden verstrekt door het Secretariaat M. L Fledderus, glasfabriek „Leerdam" te Leerdam. Een Nederlander voorzitter van de Commissie van Onderzoek. Bij de regeling van het water van den Blauwen Nijl voor de irrigatie van den Soe dan door de Engelsche en Egyptische regee ringen, is tot voorzitter-van de commissie fan onderzoek gekozen de Nederlander J. J C. Cremer, die als adviseerend ingenieur verbonden is aan den dienst van Waterstaat in Den Haag en die Nederland in de cen trale Rijncommissie vertegenwoordigt. DE VERGIFTIGINGSPOGING OP DEN GOUVERNEUR VAN ATJEH. Aan het verslag in het „Bat. Nbl." is om trent het requisitoir van den ofii iit van jus titie in de zaak van den ex-gezaghebber Mulder het volgende ontleend Door het onderzoek te Koetaradja is ko men vast te staan dat gouverneur Hens en diens familieleden ziek geworden zijn, na dat zij koffie gedronken hadden afkomstig uit het fleschje van het uit Weltevreden ont vangen pakket, terwijl de medici aldaar uit maakten, dat de leden der familie Hens lij dende waren aan arsenicumvergiftiging, ter wijl in het koffie-extract een voldoende hoe veelheid arsenicum werd aangetroffen om de gewone dosis, benoodigd voor een kopje koffie, de letale hoeveelheid warangan <)e doen bevatten. De officier meent dus, dat poging tot moord Is komen vast te staan. Bij onderzoek naar de herkomst van het pakket, bleek dat dit gepost was te Weltevreden in een mandje omwikkeld met papier en in ongeschonden staat te Koeta Radja was ontvangen en aan den geadresseerde was afgedragen. Voor het onderzoek «aar dengene van wien het pakket afkomstig was, brengt het O.M. hulde aan den chef der algemeene re cherche, wiens taak intusschen niet weinig verlicht werd doordat kort na het ontvan gen van het telegrafisch bericht der poging tot vergiftiging telegrammen werden ont vangen van gouverneur Hens en andere be stuursambtenaren, die allen meenden, dat beklaagde wel de schuldige zou zijn en der recherche in die richting een vingerwijzing gaven, weswege een onderzoek werd inge steld naar de gedragingen van beklaagde, waarbij kwam vast te staan, dat hij te Leles had ingewoond bij zijn gewezen bediende van Borneo en in dien tijd een mandje had doen vervaardigen, terwijl het mandje dat uit Koeta Radja was opgezonden, door den vervaardiger werd herkend als het aan beklaagde afgeleverde. Het O.M. acht deze inlandsche getuigen betrouwbaar Bij het scherpe verhoor dat zij ter terechtzitting hebben ondergaan, waren Zij anders stellig door de mand gevallen. De vervaardiger heeft eerst een ander mandje gemaakt, dat werd afgekeurd en vervolgens het onderhavige op de afmetingen als hem opgegeven op de ter terechtzitting aanwe zige liniaal. Dit laatste mandje werd door beklaagde meegenomen naar Weltevreden. Beklaagde's huisjongen Marta verklaart, het ingepakt pakket met afgeronde hoeken op bevel van beklaagde naar het postkantoor 'e Tanah Abang te hebben weggebracht op den dag volgende op zijne vaste indiensttre ding bij beklaagde. Dit was de 8ste Februari welke datum eveneens vaststaat door het ge- •uigenis van getuige Geerst. Het pakket werd dus 9 Februari verzonden en het is aiet vreemd, dat getuige zich dien datum too goed kan herinneren. De getuigen Weinholt en Geerst verkla ren beiden dat beklaagde wel eens tikte op de machine van getuige Weinholt en een- juaal op die machine een adreskaart getikt heeft, naar Geerst meent. De officier meent dan ook dat twijfel is uitgesloten of beklaag de was de verzender van het pakket. Ter terechtzitting antwoordde bekl. £-echts „Het is niet waar," doch wist nooit aan te geven, waarom de getuigen hem wel Zonden bezwaren. Het lust den officier niet, nog eens na te 6aan wat hier in deze zaal nog al meer tegen dezen beklaagde is ingebracht alleen wenscht h'i ter belichting van de mentaliteit van be daagde nog even te wijzen op diens botte Ontkenning, ook na het uitbrengen van het taPport Duyster. Het O.M. acht dan ook het wettig en °vertuigend bewijs'geleverd. Bij de bepaling van de strafmaat, wenscht 1 op te wijzen, dat hier een der afschu welijkste misdrijven geldt, hem uit zijn ja- fenlange praktijk bij het parket bekend, niet leen laf tegenover den gouverneur, doch v*aeens diens huisgenooten en eventueel «•e.fs tegenover derden, die allen in levens- invaar konden worden gebrrcht. De officier requireert schuldig verklaring 311 beklaagde aan poging tot moord en des wege veroordeeling tot gevangenisstraf van twaalf jaren met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht, zoomede in de kosten. 11 m Menige van de Missionarissen die verleden jaar van Steil en Uden uit de Missie van Kansoe zijn vertrokken (onder hen ook P. Veldmanuit Zwolle) hebben aldaar een werk kring gevonden hoog in, en zelfs boven de wolken „Hier in Sining," schrijft een der Paters, „leven we als in 'n paradijs." De stad ligt 2400 M. hoog, terwijl bergen van 3000 M. ons van alle kanten omringen. In de verte zien we er nög hoogere, bedekt met eeuwige sneeuw. Toch hebben we hier,op 3000 M. hoogte e%n rijken boom- en plantengroei en de grond levert nog gerst en tarwenog hooger dan Sining ligt de „parochie" van een mijner confraters. Ik ben er dezer dagen op bezoek geweest om kennis met de te maken. Ik onderhield hen met mijn mond harmonica en heb ze 's avonds gekiekt. Onder de christenen was er ook een, dien ze den wonderdoener noemen een oude, brave man, die in zijn hut dagelijks urenlang ligt te bidden, vooral voor een Maria-beeldje. De menschen vertelden, dat hij van de H. Maagd vaak medicijnen vooi' de zieken ontving. Met voldoening verneemt men telkens van 't ontwakend godsdienstig leven in Brazilië. Einde Sept. ondernam de Liga Catholica der hoofdstad een propaganda-tocht of bede vaart naar Juiz do Fora. In getale van 500 kwamen de heeren met een extratrein daar a r en werden door de „Liga" van Juiz ont vangen. Met wapperende vaandels trok de ge heele stoet eerst naar de kerk der Paters Redemptoristen, alwaar een plechtige H. Mis werd opgedragen, en daarna naar de Aca- demia do Commercie, geleid door de Paters van Ste 1. Hier werden ze in de versie cb aula o itvangen en toegesproken door den rector der academie, P. Hellenbrock S. V. D. Voor en na de vergadering wedijverden de studen ten der handelsschool met 't korps van 't 2de bataillon der stad, om door muziek en zang dit feest zooveel mogelijk op te luisteren. De leider van den stoet, Pater Joa. C. ss.R. dankte ten slotte voor de gulle ontvangsteen sloct met een „Vivat" op de Congregatie van Steil. In het Christ. Schoolblad, dat onzen mi nister van Onderwijs nog al na staat, Onze Vactures, lezen we het volgende over den huidigen Minister van Onderwijs, dr. J. Th. de Visser. ,,'t Kan wonderlijk gaan in de wereld. Zijne Excellentie de Minister van Onder wijs heeft de drukbezochte receptie ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van den (rooden) Bond van Ned. Onderwijzers be zocht. Daarin steekt natuurlijk niet 't wonder lijke. Maar dat Zijne Excellentie, wien nie mand verdenken zal, niet te weten, wat hij zegt, durft beweren, dat deze Bond „de gang maker voor de oplossing van den school strijd" geweest is, is met de feiten zoozeer in strijd, dat we die woorden slechts als ironie kunnen opvatten. Want zelfs voor een toast van een lichtelijj; bevangen fuiver is het te kras. Onderscheidene bladen bespraken deze kwestie reeds. De Residentiebode schreef het toe aan 's Excellence's goedheid, het Friesch Dagbl d aan 's Ministers bejri sel. De Houten Pomp nam er een loopje mee. Wij weten het met meer. Deze minister wordt ons al meer een raad sel. Ossendorp wordt gefeteerd maarbij het graf van Pierson, onzen Pierson, werd geabsenteerd. Dis-moiijqui tu hantes et je te dis qui tu es. Daar men mee vefkee.t, wordt men mee geëerd." Uit Genève wordt gemeld, dat onze land genoot Dr. H. P. Berlage, benoemd is tot plaatsvervangend lid van de Internationale jury voor den bouw van het nieuwe Volken bondspaleis voor het houden van internatio nale conferenties. 'Zaterdag werd te Brussel de Vlaamsche vereeniging van Letterkundigen definitief ge reorganiseerd. Er werd besloten, dat onmid dellijk weer nauwe betrekkingen met de Ne derlandsche zustervereeniging zuilen worden aangeknoopt. Het St. Gregorius-blad, officieel orgaan der Ned. St. Gregoriusvereeniging treedt zijn 50en jaargang in en bij de herdenking van dit gouden jubileum past iets bijzon ders. Dat het loffelijk streven der St. Grego riusvereeniging ook bij de kerkelijke over heid volle instemming geniet, kan het feit bewijzen, dat de redactie van het orgaan in haar feestnummer "een schrijven van Z. II. Paus Pius XI met zijn eigenhandige hand- teekening kon plaatsen, waarbij Z. H. Zijn Apostolischen zegen aan het blad en zijn medewerkers schenkt. Ook Z.Em. W. M Kardinaal van Rossum wilde van zijn sympathie blijk geven, waar van een in het feestnummer opgenomen schrijven, waarbij Z.Em zijn zegen schenkt, getuigt Een chronologisch en historisch overzicht van de wording van het St. Gregorius-blad in het afgeloopen tijdperk kan moeilijk ont breken en vele medewerkers herdenken in voortreffelijke bijdragen den lof der man nen, die dc Ned. St. Gregoriusvereeniging en baar orgaan hielden opbouwen en in stand houden en tevens wordt de bekroning op het werk der vereeniging aangekondigd, n.l. de stichting van een kerkelijke muziek school te Utrecht. Deze stichting zal de bekroning zijn van het langdurig streven der St. Gregoriusvereeniging en het feest nummer maakt er met blijheid gewag van. Dit i3 ook misschien wel een der facto ren die het eerste nummer der 50ste jaar gang bijzonder aantrekkelijk maken, en de belangrijkheid ervan verhoogt. Ten slotte dient nog vermeld, dat als bij lage in het feestnummer is ingesloten een vier-stemmige Ave Maria voor gemengd- kcor van den Zeereerw. heer pastoor W. P. N. Jansen Te Heerlen is onder leiding van het hoofd bestuur van den Al. Ned. Mijriwerkersbond verkeeren nu zij slechts een pensioen van commissieleden vnn het Alg. Mijnwerkers- fonds. Onder meer kwam de noodtoestand ter sprake, waarin vele invalide mijnwerkers vekeerren nu zij slechts een pensioen van 2 of 3.50 per week van het Mijnwerkers- fonds ontvangen. Besloten is bij het fonds bestuur ten spoedigste op verhooging van de pensioenen aan te dringen. Daarna zal aan het bestuur wordeo verzocht maatregelen te beramen ter bevordering van dc vestiging van eenige industrieën onder beheer van het fonds in de mijnstreek, waarin dc invalide mijnwerkers lichte werkzaamheden kunnen verrichten, teneinde daardoor in hun onder houd te voorzien. l i Vervalsehing van een cheque. Een negentienjarige kantoorbediende bij een commissiehandel te Amsterdam vond, dat hij te weinig verdiende. Over het al gemeen achtte hij de vooruitzichten ia Ne derland te gering voor zijn capaciteiten ah kantoorbediende. In Amerika zou het beter voor hem zijn en daarom vatte hij het plan op den Oceaan over te steken. Hoe echter aan geld te komen Hij wist er raad op en oegon met zich een chèque, aan zijn firma gericht, toe te eigenen en bij de Twentsche Bank te innen. Hij zette een valsche band- teekening en de bank betaalde de f 515.81 uit. Terstond ging hij bij een reisbureau in lichtingen vragen omtrent passage kosten tiaar Amerika. Hem bleek toen, dat hij met dat bedrag Amerika niet halen kon. Ijlings vatte hij de zaak „beter" op. Hij stal op kan toor een chèque-formulier, vulde dat in, zoodat aan toonder f 12.000 waren uit te bet. hq. Hij i g er meer op weg, ontmoette, naar hèt heette toevallig, zijn bi oer en vroeg dezen, even voor hem de chèque bij de Twentsche Bank te innen. De broer wilde dezen dienst niet wiegeren en inde de f 12.000, die hij in het Postkan toor aan den kantoorbediende overhandigde. Dit geschiedde daags voor Kerstmis 1923. Op den Tweeden Kerstdag 1923, ging de kantoorbediende met den ouderen broer, die de chèque inde, en met zijn oudi.ten broe. op reis. Het drietal trok naar Engeland, bleef een dag of 10 in Londen en vertrok met de Cunard Line naar Zuid-Afrika. Het Amerikaansche plan was veranderd, omdat net moeilijk bleek in Amerika binnen te ko men. In Kaapstad leefde het driit 1 n naand totdat zij te Calvi ia werden ifl£c.eKv..d, ver volgens werden zij uitgeleverd en ten slotte moesten zij Vrijdag terechtstaan voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank. Den jongsten broer was ten laste gelegd valschheid in geschrifte van de chèque van f 12.000, het gebruik maken of doen gebruik maken van dit vaLchelijk opgemaakte stuk, en het innen van de vervalschte chèque var. f 515.81. De jonge man bekende, doch zeide er niet met zijn broers over gesproken te hebben. Zij gingen ieder voor hun eigen geld op reis en de broer, die de f 12.000 iade, wist vol gens hem niet, dat die cheque valsch was. Het O. M., waargenomen door mr. Mas- rink, noemde de f 12.000 de spil, waar de geheele reis der broeders om draaide. Ze maakten goeden sier en genoten een prettige reis. De broeders vormden echter een zeer ongunstig gezinn. Dë een is al 6 maal, de ander 2 maal veroordeeld. Deze jongste, zoo zeide spr., heeft nog een blanco straf register, maar hij heeft zijn schade willen inhalen. Spr. vorderde 2 jaren gevangenis straf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Van Zutphen, pleitte een lichtere straf, zich in hoofdzaak beroe pend op de bekentenis van bekl. De oudere broer, die de f 12.000 inde, ont kende ten stelligste geweten te hebben, dat die chèque valsch was. Hij had, zoo zeide hij. ils kleermaker daar geen verstand van. Hij had zelf een f 2700 overgespaard, waarmee hij zijn reis bekostigde. Zijn plotselinge ver trek zonder eenig afsheid van zijn ouders of meisje te nemen, weet hij aan goedhartig heid. Hij had vroeger immers al eens ge sproken over een vertrek naar Amerika. Zijn meisje en familie, had dit zoo aangegre pen, dat hij hen voor het afscheidnemen wilde sparen. Op reis zorgde ieder voor zijn eigen financiën en eerst in Afrika bekende de jongste hem, dat hij een chèque valsche- lijk had geïnd en zich het geld toegeëigend. De Recljtbank begreep niet goed, hoe bekl. dan aan de f 2700 was gekomen, waarmee hij zijn reis aai ving. Bekl. zeide die in 5 jaar overgespaard te hebben, zonder dat iemand van de familie het wist. Hij bewaarde het geld ongemerkt in een kistje boven zijn bed stee. Mr. Massink was overtuigd, dat bekl., toen hij op verzoek van zijn jongsten broer de chèque inde, wist dat deze valsch was. Dit blijkt volgens spr. uit zijn heele houding later en zijn aandeel in de reis. Ook de clan destiene wijze, waarop hij het land verliet, wijst op schuld. Spr. vorderde wegens gebruik maken van een valsch stuk als ware het echt, 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. Van Andel pleitte vrijspraak, omdat naar bekl. aangeeft, bij hem op het oogenblik van de inning niet de overtuiging noch we tenschap aanwezig is geweest, dat het stuk' valsch was. Het O. M. heeft volgens pl. het tegendeel van bekl.'s beweren niet kunnen aantoonen. De derde broeder zal later terechtstaan. Uitspraak 6 Februari. Stelers en helers voor de rechtbank. De rechtbank te Rotterdam behandelde Dinsdag de zaak betreffende de spiritus- dicfstallen te Schiedata, gepleegd in de maanden Juli. en Augustus van het vorige jaar. Teiecht stonden de 36-jarige los-werk- man A. J. v. G., de 29-jarige glasblazer P. v. d. S„ recidivist, de 31-jarige metaal draaier Th. P., de 39-jarige glasblazer E. M. S. en de 43-jarige betonwerker J. de K., recidivist, allen, te Schiedam, beschuldigd van diefstal in vereeniging. Zij bekenden tweemaal in de opslagplaats van de firma Dc Gioot aan den Noordvest- singel te Schiedam te hebben ingebroken. Dc eerste maal waren zij over een loodsje geklommen en zoo in het pakhuis gekomen. Van G. was op den uitkijk blijven staan, de anderen hadden hem door een raam 30 be minde flesschen spiritus aangereikt. De tweede maal waren allen naar binnen ga- gaan Er waren toen 40 flesschen gestolen. De gestolen flesschen wa'en eerst naar een voetbaPerrein aan den Oudcdijk gebracht, daarna werden zij per auto naar B M, B. op de Kruiskade vervoerd De beklaagden verklaarden verder, dat deze B hen aangezet had den diefstal te plegen en dat hij er wel koopers voor wist. Uit het verdere verhoor bleek, dat bekl. voor de*eerste vracht 487.50 hadden ont vangen. E had de spiritus weer aan zeke ren D uit 's-Gravenbage verkocht. De tweede vracht hadden beklaagden rechtstreeks aan D verkocht Zij hadden er pl m f 700 voor gekregen. Op 30 Augustus hebben belastingambte- m-en den auto met spiritus aangehouden. Zij waren dooi D gewaarschuwd, fn het café "an D is een aantal flesschen in be slag genomen Het O M. waargenomen door Mr Hol- stéyn eisebte tegen v G., P en S. ieder een jaar gevangenisstraf, tegen v. d. S. een jaar en drfc maanden, tegen de K. een jaar 6 maanden gevangenisstraf, allen on der aftrek van de prev, hechtenis, Een der verdedigers, mr. Hoek, betoogde in zijn pleidooi, dat het misdrijf is uitge lokt. Naar zijn meening zijn dc processen- verbaal cp het politiebureau te Schiedam betreffende de verklaringen van D, inge kort. Pleiter verwonderde er zich over, dat D. niet wegens heling vervolgd wordt. Voorts behandelde de rechtbank nog ver schillends zaken betreflende de heling van de gestolen spiritus. De 28-jarige timmerman C. de J. had eenige malen de gestolen spiritus vervoerd. Eén keer had hij ze naar Den Haag ge bracht. Volgens zijn verklaring wist hij niet, dat de sp.ritus ontvreemd was. Hij dacht, dat ze uit een geheime branderij afkomstig was. Éénmaal had hij voor het vervoer een bedrag van 87.50 ontvangen en daarna nog eens 86. Het O, M. eischte tegen hem een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Vervolgers stond terecht de 37-jarige ju welier B. M. B., die er van beschuldigd was 29 flesschen, inhoudende pl.m 800 L. spiri tus van de beklaagden uit de eerste zaak te. hebben gekocht, wetende, dat ze gesto len waren. Bekl. ontkende. Hij gaf toe de flesschen gekocht te hebben en ze op een plaatsje achter zijn winkel op de Kruiskade te heb ben opgeslagen Hij h„d er ,1 487.50 voor betaald. Later had hij de flesschen weer verkocht aan den caféhouder D. uit Den Haag, die er 780 voor betaald had. Het O. M. eischte tegen hem acht maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraken 5 Februari a.s. ioi BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 26 Jan. Perseus, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, carg. Verv. Cargadoorskant. Hvitra, Valencia, fruit, Handelskade, carg. Kon. Holl. Lloyd. Fafner, Sttin, suiker, Oude Houthaven, aarg. Scheepv.kar.t. Briiiia. 27 Jan. Pluto, Spanje, stukgoed, Su- rinamekade, carg. Ver. Cargadoorskant. IJMUIDEN Aangekomen 27 Jan. Pluto v Öoorto. IJMUIDEN. 27 Jan. De ter visscherij uitgevaren stoomdrifter Timor IJm. 491, is met een lek in het voorschip hier terugge keerd. Het schip is in het dok opgenomen. IJMUIDEN. Aangek. 27 Jan.^:, Bruns- wijk v. Bilbao n. IJmuiden. Amsterdam v. Hudiksvall. 1 Vertrokken Ceres n. Hamburg. Wind Oost DELFZIJL. Aangefc. 26 Jan. Gruno v. Hamburg. Folkerdina, Balk v. Elseneur. Ilse, Ulpts v. Vegesack. Luise, Wilke Vied- derveen, Hijlkema v. Emde n. H. Bauer meister v. Menstad. Vertrokken Hunze 9 n. Hamburg.'Cargo. I, Karei n. Bremen. Skjoldli, Meijer n. Vejle. Pailas, Boll, n. Aalborg. Nooidkaap, Deen n. Bandholm. Dankbaarheid, Groen Munsger 28, Krone Lubertus, Esders, n. Emden; VLISSINGEN. Vertrokken 27 Jan Zin nia, Belgisch visscherijwachtschip n. Noord- Zee. Gepasseerd Helena v. Narvik n. Antwer pen. Van Antwerpen Wigbert n. Matadi. Industiia n. Havre. Bu eland n. Charlestown. NEDERLANDSCHE STOOMVAART- LIJNEN. ALUDRA (R.Z.A. lijn) thuisreis 26/llv. Rio Janeiro. AMERSFOORT (W. I. M.) Chili-A'dam 25/1 v, tïi, 2.49 op 720 mijl Z. W. van Lands End. AMSTERDAM (W. I. M.) 27/1 v. Chili te R'dam verwacht. ARES (W. I. M.) 23/1 v. Iqitique n. Cristobal ARIADNE (K. N. S. M.) 26/1 v. Volo n. Silonica, 1 BREDA (W. I. M.) uitreis 23/1 v. Buenaven tura. CELEBES (Nederl.) uitreis 25/1 te Padang. CERES (K. N. S. M. 27/1 v. A'dam n. Hamburg. CILO (K. N. S. M.) 26/1 v. Carthagena n. Burriana. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) uitreis p. 24/1 Dover. DEUCALION (W. I. M.) uitreis p. 24/1 Durg-ness. DRECHTDIJK (H. A. L.) Vancouver-R' dam 24/1 v. Los Angelos. FAUNA (W. I. M.) 26/1 v. Bremen n. A'dam. GROTIUS (Nederl.) 23/1 v. A'dam te Bata via. HAARLEM (W. I. M.) 24/1 v. Cura?ao n. Cristobal. HEBE (K. N. S. M.) 26/1 v. Aktchal te Tnrrasona. KINDERDIJK (H. A. L.) 25/1 v. R'dam te Lós Angelos. MAASLAND (H. Lloyd) thuisreis p. 27/1 Beachy Head. NEPTUNUS (K. 'N. S. M.) Malaga-A'dam p. 24/1 Sagres. NEREUS (K. N. S. M. Burriana-R'dam o. 26/1 Dungeness, OBERON (W. I. M.) 26/1 v. A'dam te Ham burg. ORANJA (H. Lloyd) uit-eis 26/1 v. Lissabon. ORANJE NASSAU (W. I. M.) 23/1 v. Cu-a?ao n. Puerto Cabello. ORESTES (K. N. S, M.) 25/1 v. Malta n. Algiers, ORPHEUS (K. N. S. M.) A'dam—Kopen- h.->"cn p. 26/1 Holtenau. TriLEMBANG (R. Lloyd) thuisreis p. 27/1 Knap Bon. PATRIA (K. Lloyd). uitreis 27/1 v. Sout hampton. PLUTO (K. N. S. M.) 27/1 v. Oporto te A'dam. PRINSES JULIANA (Nederl.) thuiireis 27/ 1 te Genua verwacht. Op de borden gelet! Met ingan» van Dinsdag 3 Februari zul- ien in verband met de werkzaamheden aan het Centraal Sla'ion. te Amsterdam, eenige veranderingen van tiidelifken aard worden ingevoerd. Op dien datum is het 3e perron in t algemeen aangewezen als vertrekper- ron voor treinen in dc richting Haarlem. Ve'e treinen in de richting Hilversum zul len ook van andere perrons vertrekken Op de borden zal worden aangegeven van waar de treinen vertrekken Het verdient dus aanbeveling, dat reizigers op deze borden ach' slaan, willen zij teleurstelling voorko men. Deze tijdelijke veranderingen houden ver band mef dc reoaratie van tuhncls onder het station die lekkage vertoonen en waar van het rfcvo'g is, dat het eerste spoor op het eerste perror Oost en West buiten dienst zal worden gesteld. De werkzaamheden zullen 4 a 6 weken duren. RANDFONTEIN (H. Afr. lijn) 26/4 van East Londen. RHEA (K.N.S.M.) 26/4 van Barcelona naar Tarragona. RIDDERKERK (Br. Indië lijn) thuisreis 25/1 van Bimlipatam naar Vizagspatam. RONDE (Nederl.) thuisreis 26/1 van Port Said. SARPEDON (Oceaan) 23/1 van Shanghae naar R'dam. SAPARVEA (Nederl.) thuisreis 26/1 van Barcelona. SEMBILAN (Nederl.) thuisreis 25/1 van Sabang. SIMALOER (Nederl.) uitreis 24/1 te Che- ribon. SOERAKARTA (R. .Lloyd) thuisreis 27/1 te Londen. STELLA (K.N.S.M.) 26/1 v. Catania n. Messina. STRABO (K.N.S.M.) 26/1 v. Gijon n. Oporto. STREEFKERK (Br. Indië lijn) uitreis 26/1 te Kurrachee. STUYVESANT (W.I.M.) uitreis p. 25/1 Lands End. TABANAN (R. Lloyd) thuisreis 26/1 v. Sabang. TELLUS (K.N.S.M.) 26/1 v. Gibraltar n. A'dam. TERNATE (R. Lloyd) 27/1 v. R'dam n. Java via Anjwerpen. TJILEBOET (Java-China-Japan-lijn) 25/1 v. Batavia te Yokohama. TJIKEMBANG (Java-China-Japan) 27/1 v. Batavia te Shanghai. TROILUS (Oceaan) Japan-R'dam 25/1 te Shanghae. ULYSSES (K.N.S.M.) 26/1 v. Vigo n. Lissabon. VAN REMSELAER (W.I.M.) 26/1 v. A'dam te Hamburg. VENEZUELA (W.I.M.) uitreis 23/1 te Barbados. VENUS (K.N.S.M.) 26/1 v. Bari te Cartha gena. VLIELAND (H. W. Afr. lijn) uitreis 22/1 te Duala. IJSELSTROOM (H. W. Afr. lijn) uitreis 25/1 v. Bordeaux. ZEELAND IA (H. Lloyd) uitreis 26/1 v. Ri Jani o. ZIJLDIJK (R. Z. A. lijn) 26/1 v. B. Ayres n. R'dam. KAWI (R. Lloyd) uitreis 27/1 te Sabang. MAASDAM (H.A.L.) 27/1 v. New Orleans te R'dam. VEENDAM (H.A.L.) 27/1 n.m. 6 uur v. New York voorgaats den Waterweg vei- wacht. BUITENLANDSCHE HAVENS. AACHEN 26/1 v. R'dam te Kobe, AF1ENA, m.s., p. 24/1 Southend. BATAVIER II 27/1 v.m. 8.50 v. R'dam te Gravesend. BATAVIER 6 26/1 v. R'dam te Hamburg. BEURSPLEIN 26/1 v. R'dam te Nai i BOOMBERG 24/1 v. R'dam te Salerno (verbetering). CENTOUR, 26/1 v. Batavia te Singapore. EEM, 25/1 v. Londonderry te Glasgow. EEMDIJK Buenos Ayres-Havre p. 25/1 Finisferre. EMILE DEUTSCH DE LA MEURTHE, Vlaarclingen-Abadan p. 27/1 Perim. ELSA, Kotka-R'dam p. 26/1 Brunsbuttel. HAMLET 24/1 v. Dakar n. R'dam. HE -ENA 27/1 v. Narvik te Antwerpen. IBERIA 26/1 v. R'dam te Gijon. INDUSTRIA 27/1 v. Antwerpen n. Havre. JONGE ANTHONY 25/1 v. Barcelona te Savona. JULIANAPARK Hamburg-Malta p. 26/1 Sagres. KINDERDIJK 26/1 v. R'dam te Rosario. KNIGHT COMPASSION 25/1 v. R'dam te Shimonosek. LIVENZA 25/1 v. R'dam te San Francisco, LÜISE LEONHARDT R'dam-Zwarte Zee p. 26/1 Sagres. MACASSAR MARU 25/1 v. Java te Yoko hama. MATSUMOTO MARU Yokohama-R'dam p. 26/1 Sagres. MONTORO 25/1 v. Soerabaja te Singapore. NAALDWIJK 26/1 v. Leith te Bordeaux. NEPTUNUS, Oosterhuis, 25/1 v. Bristol te Cardiff. NOORD 26/1 v. Barletta n. W. Hartlepool, NOORD-HOLLAND 25/1 v. Harlingen te Goole. NOORDWIJK 26/1 v. Leith n. Bordeaux. PRINSES JULIANA, z.s., 23/1 v. Boom te Gravesend. PURPURA 25/1 v. Yokohama n. Tarakan. RIO DE JANEIRO 24/1 v. Rio Janeiro n.' R'dam. ROBERT DOLLAR Port Arthur-Bafavia, 24/1,, te Kobe. ROELFINA, Venema, 22/1 Gorinchem te S ïoreham. RIJN (26/1 v. Cette te Bona. SCOPAS 24/1 v. Shanghae n. Chinkiang. SILVANUS R'dam-Bermuda 24/1 v.m. 9.59 op 59 tnijl Z.-W. van Lands End. SIRETUI 25/1 v. Constantinopel n. R'dam. SLAVIC PRINCE 27/1 v. Soerabaya te Singapore. TALKVOWANYI 27/1 v. Soerabaya n. Hongkong. TEXELSTROOM 24/1 v. Manchester n. A'dam TRENT R'dam-Kiel p. 26/1 Brunsbuttel. VALLESCURA 23/1 v. Dakar n. A'dam. VLAANDEREN, sleepb- 25/1 v. Melbourne te Port Adelande. WAALHAVEN Piraeus-Madras, p. 26/1 Aden. WM. BARENDSZ., sleepb., 25/1 v. Mel bourne te Port Adelande. ANDES 27/1 v. Zuid-Amerika te Southamp ton verwacht. CITY OF MANCHESTER 27/1 v, Bombay te Plymouth verwacht. ITTERSUM 26/1 v. Bizerta te Sousse. LEONORA 25/1 v. A'datn te New Castle. LIMBURG, sleepb., 26/1 v Cuxhaven n. R'dam met twee bakken. STOLWIJK 27/1 v. Oxelosund n. R'dam. VREEWIJK 26/1 v. Caen n. Grangemouth. ZARIA 27/1 v. W.-Afrika te Plymouth verwacht. Het orgaan van de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" verschijnt in een nieu wen frisschen lantrekkelijken omslag. Van den inhoud vestigen wij in het bij zonder de aandacht op een bijdrage van den heer Ir, J. van Dusseldorp, voorzitter der veroeniging getiteld: „Terugblik", waar in de schrijver o a. wijst op het feit. dat ons land een industrie land wordt eu dit in i verband brengt met het dqel en werken der vereeniging. t In „wat de vereeniging de laatste maand tued", wordt een overzicht gegeven van de verschillende wijzen, waarop de vereeni ging in do laatste weken van zich deed hooren en waaruit bliikt, dat het Bestuur in verschillende richtingen en zeer actief werkzaam is. Verschillende afbeeldingen zijn opgeno men bij een belangwekkende beschrijving over de Klokkengieterij van de Firma Pe tit en Fritsen te Aarle-Rixtel. De heer G. de Qlercq vervolgt in deze aflevering zijn uiteenzetting omtrent de „Opleiding der Arbeiders In de rubriek „In- en Uitvoercijfers" wordt een overzicht gegeven omtrent den in- er uitvoer'in Nederland van klinknagels, bou ten, houtschroeven, enz De rubriek „Van alles Wat" bevat eer aantal belangwekkende mededeelingen aan andere bronnen ontleend en betrekking hebbende op onze nationale industrie Van dc verschillende officieelo rubrie ken zij tenslotte de aandacht gevestigd op: de lijst van die Nederlandsche Fabrikanten, welke gerechtigd zijn het nationaliteits kenmerk te voeren, de Exportrubriek, be vattende een opgave van handelaren over de geheele wereld verspreid, welke in aan raking wenschen te komen met Nederland sche fabrikanten De rubriek „Arbeidsbemiddeling" ten doel hebbende bemiddelend op te treden ten aanzie*?: van die betrekkingen, voor welke men zich niet tot de arbeidsbeurzen kan wenden UITLOTINGEN. Stad Luik 1179. Trekking van 20 Jau. 1925. De volgende nummers zijn aflosbaar met 200 frs. S. 768 no. 10, S. 15633 n. 6, S. 30681 no. 1, S. 30681 no. 10. De volgende nummers zijn aflosbaar met 150 frs. S. 11470 no. 24, S. 13344 n. 8, S. 13538 n. 25, S. 15785 no. 8, S. 32321 n. 18. De volgende nummers zijn aflosbaar met 125 fra. S. 1475 n. 14, S. 1499 no. 23, S. 5936 n. 1, S. 9111 n. 17, S. 11470 n. 6, S. 11502 n. 18, S. 15173 n. 4, S. 15328 n. 3, S. 15785 n. 5, S. 15865 n. 3, S. 22489 n. 14, S. 22614 u. 12, S. 28282 n. 6, S. 29811 n. 11, S. 32321 n. 4. Beuevens de hierboven vermelde nummers, Zijn de volgende series aflosbaar met 100 f Het luchtschip Los Angelos zal op 14 Fe bruari a.s. een proefvlucht maken naar de Bermuda. De marine-autoriteiten deelen mede, dat het oorlogschip Patoka dat als moederschip voor luchtschepen dienst doet, tevoren naar het eiland zal gaan en dat de Los Angelos in genoemde haven gedurende drie dagen zal meren aan den mast van de Pa'.oka, De vlucht zal 10 uren duren; van Bermuda keert het luchtschip direct naar Lakchurst terug. Dit zal de eerste vlucht naar een vreem de haven zijn sinds de Los Angelos in Ara;. xrikaansche handen is overgegaan DE HULDIGING VAN HET DRIEMANSCHAP. Nadere plannen van 't Nationaal Sportcomité. Dezer dagen vergaderde het Uitvoerend Comité van het Nationaal Sportcomité tot huldiging van het driemanschap van den Hol- iand-Indië-vliegtocht, ten einde de nadere plannen met betrekking tot de huldiging van de drie koene vliegers aan de pers mede te deelen. De bijeenkomst, welke plaats had in hel gebouw van den K. N M. in Den Haag, were geleid door den voorzitter van het comité kapitein A. E. W dc Jong Besloten is dat de huldiging zal plaats heb ben op 25 April a.s op het Sportterrein Houtrust des namiddags om half vier. In middels is een commissie gevormd belast met de voorbereidingen van de demonstra ties op Houtrust. Hierin hebben zitting ge nomen kapitein A. E. W de Jong, voorzit ter, D. J de Vries, Regentcsselaan 117, secre taris en S. v. d. Kloet, lid. Ten einde deze demonstraties zoo grootsch mogelijk te doen zi;n, heeft het uitvoerend comité zich in verbinding gesteld met het Noorden, het Oosl^n en Zuiden van ons land. Uit laatstgenoemd deel zijn reeds berichten van sympathie binnengekomen Het comité stelt zich voor de vliegers be nevens den heer Fokker, dien men eveneens in de huldiging wil betrekken, van den trein af te halen en dan in optocht met een eere- wacht tc paard voorop naar Houtrust l'< trekken Nadat de vliegeniers op de tribune hebben plaats genomen, zal de algemeene opmarsch van alle deelnemers plaats hebben en zal gedefileerd worden in den geest als dit bij de Olympische spelen geschiedt, waarna de souvenirs zullen worden aange boden. Vervolgens zullen de demonstraties op verschillende punten gelijktijdig een aan vang nemen Het comité heeft van de volgende tak ken van sport reeds haar medewerking ver- ktegen: ruiters, voetballers, korfballers, athlctiek, schermen, gymnastiek, ringsteken, boogschutters, terwijl er te/ens een demon stratie vendelzwaai en wagenrennen zal gegeven worden. De K. L M ui een demonstratie geven met een vliegtuig F VII, het type waarmede de Holland-Indië vlucht is volbracht Ook zal er een groot aantal postduiven worden op gelaten Het comité heeft hoop dat een escadrille militaire vliegtuigen uit Sóesterberg even- eens aan de huldiging zal deelnemen. In verband met het reizigers-vervoer zul len bij de Nederlandsché Spoorwegen pogin. gen gedaan worden om extra-treinen uit het Zuiden en Noorden te laten loopen. Indien deze huldiging slaagt hoopt men hiermede een krachtig propaganda-nidd^I te verkrijgen om de Nederl Regeering te overtuigen, dat sport een volkszaak is en de regeering mild te stemmen voor de Olympi sche spelen in 1928. Voor hèn. die niet zijn aangesloten bij de •en of andere sportvereeriging. bestaat ge legenheid om hun bijdrage ie storten bij het gebouw van den A. N W B., Parkstraat 18, of bij den secretaris van het uitvoerend co mité de heer Coeland, Fahrenheitstraat 507, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7