TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De tuin van het Concertgebouw te Amsterdam. De Kamerverkiezingen. De Tariefwet-commissie. Het Atlanta-terrein te Am- sterdam. Een Hollandsche Communisti sche delegatie. De salarissen der ambtenaren bij den Raad van Arbeid. Audiëntie bij H. M. de Koningin Nederland en Griekenland. De tol bij Berg en Dal. Bezuinigingscommissie. VERKEER EN POSTERIJEN. Reorganisatie van den P. T. T.. dienst. Het Georganiseerd Overleg. Goederenverkeer met Duitschland. Mgr. Seipel naar Nederland. Geen visum voor Cuba. Tragisch ongeval. Plotseling dood. Scheepsongeval op de Zuiderzee. Nog gbed afgeloopen. Mislukte smokkelpartij. Jonge kerkdieven. Een lot uit de loterij. De moord op koonman Busch. De vele diefstallen van rijwiel plaatjes. Smokkelarij, van Cocaïne en Morphine. De onitew \akte overwegen. Uil de Fransche Kamer. De reorganisatie van de Britsche liberale partij. Een antwoord van dr. Luther aan Herriot. De schadeloosstelling aan het Ruhrgebied. De president van den Prui- sischen Landdag. Het jongste bankschandaal. De staking van het tecknisch personeel der Britsche Rijks gebouwen. De moord op den Sirdar. Geen ramp aan de kust van West-Afrika. De Chineesche burgeroorlog. Aardbeving bij Vera Cruz. Vier zware branden te Montreal De strijd in Marokko. De zeeliedenstaking in Australië MARKTNÏEUWS. VISSCHERIJ. Bebouwing met woonhuizen. De Gemeenteraad heeft Woensdag met 2 tegen 20 stemmen aangenomen de voor dracht, waardoor de tuin van het Concert gebouw zal worden bebouwd met woonhui zen, nadat verworpen waren 2 moties, ten eerste om den grond onbebouwd te laten, en ten tweede, om geen woningen daar te plaatsen. De heer F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer, heeft aan het hoofdbestuur -van den Vrijheidsbond bericht, dat het hem met het oog op zijn drukke werkzaamheden niet mogelijk is, een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Naar het Hbld. meldt zal "de Tariefwet- commissie, welke de regeering zal moeten adviseeren inzake den algemeenen maatregel van bestuur, die krachtens art. 43 van de Tariefwet moet worden vastgesteld, op 13 Februari worden geïnstalleerd. 1 hans heeft het Atlanta-terrein te Am sterdam zijn bestemming gekregen. Dezer dagen is de koopacte geteekend, waarbij de liquidateuren van de N.V. „Het Hotel At- lanta" aan de „Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen" het terrein, gelegen aan Overtoom, Stadshouderskade en Vondel straat, hebben verkocht voor omstreeks vier Ion. De Maatschappij zal ongeveer vijf-en- twirt^Von^erd vierkanten meter noodig heb ben voor haar gebouw. De resteerende elf- houaeru vierkanten meter zal de Maatschap- iin optie houden. (Hbld.) ïn Londen heeft j.l. Zondag een conferen tie plaats gehad van een aantal communis tische vakvereenigingsleden, die zich tot een groep vereenigd en die- zich de minority mo vement (minderheidsbeweging} noemen. Naar deze conferentie was, naar het'Volk verneemt, ook een Hollandsche delegatie af gevaardigd, n.l., Wijnkoop voor de Comm. Partij Holland, Sneevliet voor het N. A. S„ Langkemper voor de Federatie v. Transport arbeiders, De Klerk voor de Federatie van Bouwvakarbeiders en De Kadt voor de Fe deratie van personeel in Openbaren Dienst. De afgevaardigden Sneevliet en Langkem per hebben de conferentie echter niet kun nen bereiken, daar hun door de Engelsche autoriteiten verlof is geweigerd om aan wal te gaan. In verband met den Algemeenen Maatre gel van bestuur van 2 Jan., waarin bepaald wordt, dat de tractementen van de ambte naren bi; de Raden van Arbeid niet gunsti ger mogen zijn dan die van de Rijksambte naren, heeft de Raad van Arbeid in Den Haag besloten, met ingang van 1 Januari j.l. de tractementen zijner ambtenaren vast te stellen in qvereenstemming met die van de Rijksambtenaren. De Raad ging hiertoe slechts noodgedwongen over en niet omdat hij de nieuwe regeering billijk acht. Integen deel, werd algemeen betreurd, dat de Raad verplicht was, deze regeling in te voeren, hoewel zij naar zijn oordeel, niet voldoet aan de eischen, welke de ambtenaren naar billijkheid mogen stellen. Ook in de Com missie van Georganiseerd Overleg van Amb tenaren bij den Raad, waarin deze zaak werd behandeld, werd algemeen uitgespro ken, dat de salarissen dientengevolge op een zoodanig peil gebracht worden dat van be hoorlijke regeling geen sprake is. Evenals vorige jaren heeft H.M. de Konin- ging Woensdagochtend ten Paleize audiëntie verleend aan een aantal autoriteiten, verte genwoordigers van Bonden en Vereenigingen en aan particuliere personen uit 's-Graven- hage en elders. Met verwijzing naar zijn schrijven van 24 September j.l., heeft de minister van Buiten- landsche Zaken ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat met de Grieksche re geering is overeengekomen, het op 10 Decem ber j.l. buiten werking gestelde tractaat van handel en scheepvaart, den 10/22 Februari 1843 tusschen Nederland en Griekenland gesloten, tot 28 Februari a.s. wederom van kracht te verklaren. De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten tot herziening van het tarief van den tol te Berg en Dal in dier voege, dat voor een vrachtauto met cushion of massieve ban den 2 in plaats van 2.50 moet worden betaald. Naar aanleiding van de door de kamerle den Fruytier en de Monté verLoren gemaak te opmerkingen, betreffende een van de zijde der Bezuinigingscommissie in November 1923 gedane mededeeling over een aanstaand on derzoek der commissie aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie deelt de minis ter mede, dat hem uit een ingesteld onder zoek is gebleken: dat inderdaad in Nov. j.l. een onderhoud van den algemeen secretaris der Bezuinigingscommissie met den secreta ris-generaal van zijn Departement heeft plaats gehad. De secretaris-generaal kan zich een tijdens dat onderhoud gedaan verzoek met betrek king tot het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie niet herinr»ren. In elk geval staat vast, da' de secretaris-generaal in dat on derhoud geen aanleiding heeft gevonden omtrent het hoofdbestuur eenige mededee ling aan den minister te doen. Hij heeft als gevolg van dat onderhoud wel een rond schrijven, aankondigende het verwachte on derzoek der Bezuinigingscommissie aan het Departement van Waterstaat, aan.de chefs van de afdeelingen van het Departement ge richt. Doch ook dit rondschrijven is niet ge zonden aan het hoofdbestuur der P. en T. Ook een afzonderlijke mededeeling, mon deling of sphrifielijk, is door den secretaris generaal niet aan het hoofdbestuur, den di recteur-generaal of algemeen secretaris ge daan. In de op 27 Januari voortgezette voltallige rakgroeps-bes turen-vergadering van den C. B, P. T T. te Utrecht, werd, nadat den vorigen dag de voorsteilen der Commissies- Nolting onaannemelijk waren verklaard, gesproken over de te voeren actie tegen de doorvoering dezer reorganisatie-plannen. Verschillende maatregelen werden vast gesteld. Begonnen zal worden met de Volksver tegenwoordiging volledig op de hoogte te brengen van de gevolgen welke de reorga- nisatie-paannen voor Land en Volk zullen medebrengen. De vergadering was over tuigd, dat de Giro-débacle zal worden ge noemd een „incident", vergeleken bij de „ramp", welke Nederland wacht, als de reorganisatie van den P. T. T.-dienst zich zal voltrekken. Overwogen wordt verder het plattelands- publiek en dat in de kleinere steden, door middel van openbare vergaderingen, het verstrekken van inlichtingen aan Gemeente besturen en Kamers van Koophandel, op de hoogte te stellen met de voorgenomen groote beperking van den P. T. T.-dienst. Door, het terugbrengen van zelfstandige post- en telegraafkantoren tot onderge schikte bijkantoren en van hulpkantoren tot z.g, stations, zal het publiek in de behan deling van zijn P. T. T.-zaken ten zeerste worden belemmerd. Wat het personeels-vraagstuk aanbelangt, zal overwogen worden den Staat even tueel een proces aan te doen wegens het verkrachten van bestaande Koninklijke Be sluiten en Ministerieele Beschikkingen. Van het P. T, T.-personeel kan niet worden ge vorderd mede te werken aan de doorvoe ring van voorstellen, welke practisch elk ambtenarenrecht met voeten treden en waardoor de P. T. T.-ambtenaar zich zelf den strop om den hals zou leggen. In herinnering wordt gebracht dat het P. T. T. personeel zeer belangrijke offers zijn opgelegd door verslechteringen van de dienstvoorwaarden, belangrijke werktijd verlenging en loonsverlaging, dit terwijl het loon bij den P. T. T.-dienst steeds aan den lagen kant was, hetgeen trouwens zelf de Commisse-Nolting erkent. Protesten van het personeel tegen al deze verslechteringen hadden geen, of maar ma tig succes. Het ten vorige jare uit den C. B. P. T. T. benoemde „Postaal Actie-Comité' heeft dan ook besloten het personeel voor te be reiden met scherpere middelen te ageeren: a. tegen de voorstellen der Commissie- Nolting en b. voor een nieuwe salarisregeling van het P. T. T.-personeel. Het bestuur van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", in buiten gewone vergadering bijeen op Dinsdag 27 Januari 1925, te 's-Hertogenbosch; gehoord de besprekingen; constateert, dat het overleg bij P. T. en T. wordt opgevat op een wijze, die met elke gezonde opvatting daarvan in strijd isj constateert, dat onderwerpen, die belangen raken van het hooger personeel bij dat dienst vak, aan de besprekingen in dat overleg wor den onttrokken, hetgeen o.a. is gebleken: a. bij de besprekingen, in dat overleg van de salarisvoorstellen voor het P. T. en T. personeel, waarbij die voor het hooger per soneel werden uitgeschakeld; b. uit de missive van den Minister van Waterstaat d.d. 9 Januari 1925 no, 8 afd. P. en T. aan de leden der Commissie van Over leg voor het Staatsbedrijf van de P. T.- en T., waarin alleen over enkele onderdeelen van het rapport-Nolting advies wordt ge vraagd, onder welke onderdeelen, die, welke betrekking hebben op hét hooger personeel, niet zijn opgenomen; is van meening, dat art. 115 sub 2 van het D. A. P. T. T. (K, B. d.d. 25 Oct. 1923) mee brengt, dat van het overleg niets wordt uit gesloten, wat raakt de belangen van het ge- heele personeel; en dat beduidend meer dan in den Jaat- sten tijd het geval is, met de uitgebrachte adviezen der commissie behoort te worden rekening gehouden; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Waterstaat, den direc teur-generaal en de pers." Naar het „Vad." verneemt, is tusschen de Duitsche en Nederlandsche spoorwegen overeengekomen, dat, met ingang van 1 Februari 1925, goederen van en naar Duitsch land weer tot bestemming gefrankeerd of tot bestemming ongefrankeerd zullen mogen worden verzonden, alsmede met een rem- böursement van hoog#ens 100 zullen mogen worden belast; met een en ander wordt aan een reeds meermalen geuiten wensch van het publiek tegemoet gekomen. Dat rem- boursementen nog niet tot een hooger be drag dan 100 worden toegelaten, is een gevolg van de in Duitschland nog steeds geldende wet op de „Kapitalflucht De bovenstaande gunstige bepalingen gel den uitsluitend voor het verkeer met Duitschland zelf; voor zendingen naar en van andere landen blijven de thans bestaan de bepalingen voorloopig nog van kracht. Definitief is thans vastgesteld dat Mgr. Seipel, de onlangs afgetreden Oostenrijksche bondskanselier, op 22 Februari a.s. in Ne derland zal komen. De eerste der voordrach ten, die door de vereeniging Nederland- Oostenrijk worden georganiseerd, zal op Maandag 23 Februari te 's Gravenhage in de groote zaal van Pulchri Studio plaats hebben De Commissaris der Koningin in de. provin cie Zuid-Holland heeft blijkens het Provin ciaal Blad aan de burgemeesters der gemeen ten in Zuid-Holland bericht, dat blijkens thans ontvangen mededeeling van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken van 1 Fe bruari 1925 af Cubaansche onderdanen zon der visum op hun paspoort Nederland zullen kunnen binnenkomen, terwijl omgekeerd Nederlandsche onderdanen op enkel vertoon van hun geldig paspoort op Cuba worden toegelaten. Woensdagmiddag had te Roodeschool (Gron.) omstreeks half 4 een ernstig onge val plaats. Terwijl eenige jongens, komende uit de christ. school, druk aan het spelen v/aren bij de boerderij van K. Vos, had de 8-jarige H. Clecering het ongeluk te strui kelen. Hij kwam zoodanig met het hoofd te gen den stoep van de boerderij terecht, dat voorbijgangers hem naar huis moesten bren gen. Dr. Rytema constateerde hersenschud ding. Om 8 uur is de knaap overleden. Toen mej. J. R. uit Helmond, leerares van het R. K. Luceum te Den Bosch, Woensdag avond zich voor 'n onderzoek bij dr. Ver kuilen, keelspecialiteit te Eindhoven, be vond, werd zij plotseling ongesteld. Eenige oogenblikken daarna was zij reeds over leden. F.en met cement geladen tjalk lekgesfooten. Het tweemast tjalkschip „Catharina", ka pitein Kramer, geladen met cement en op weg van Londen naar Groningen, werd Don derdagmorgen met een andere tjalk door de sleepboot Venus" over de Zuiderzee ge sleept. Tusschen Broekerhaven en Enkhuizen liep het voorste tjalkschip aan den grond, waarna de „Catharina" boven op haar voor ganger voer en het roer van het eerste schip defect raakte. De „Catharina" maakte on middellijk water; h#t schip is hier in de Spoorweghaven binnengesleept. Toen de 38-jarige schipper A. de B. uit Siiedrecht den motor van zijn schip de „Wil- lempje Elisabeth", dat aan de Spaansche kade te Rotterdam ligt, wilde aanzetten, sloeg plotseling uit de benzinelamp, waar mede hij zich bijlichtte, een vlam. De man kreeg brandwonden aan handen en in het gelaat, terwijl zijn kleeren vlamvatten. Door in het water te springen, wist hij het vuur te dooven. Na door burgers op het droge te zijn gebracht, is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Op den weg naar Wezel hebben de Duit sche kommiezen een vrachtauto, waarin vijf personen zaten, in beslag genomen. De auto bevatte niet minder dan 500 pond koffie, groote partijen tabak, sigaren/cacao enz. uit Holland gesmokkeld. De waarde der goe deren bedraagt niet minder dan 10.000. De smokkelaars werden gevangen genomen. De Veldhovensche politie heeft twee jon gens uit Veldhoven aangehouden, res. 9 en 12 jaar oud. Deze jongens hebben, in ver eeniging met nog een derden jongen, in vier kerken de offerblokken opengebroken en de gelden daaruit ontvreemd. Eerst bezochten ze de kerk van het H. Hart te Gestel en daarna achtereenvolgens de R.-K. kerken te Aalst, Valkenswaard en Veldhoven; ze reis den per autobus van de eene plaats naar de andere. In December j.l. had te Roosendaal (N.-B.) ter gelegenheid van een pluimveetentoon stelling een goedgekeurde loterij plaats. De eerste prijs, een toom kippen, viel op een let, dat door een meisje was gevonden.Toen zij den prijs wilde in ontvangst nemen, was een jonge man, die het lot had verloren, aanwezig en protesteerde, waarop de politie ingreep en de zaak in onderzoek nam. Daarbij bleek, dat het meisje het lot had gevonden, niettegenstaande zij volhield het lot te hebben gekocht. De kinderrechter te Breda eischte tegen haar 6 maanden tuchtschool. Wie heeft het horloge met speelwerk? Een drietal personen heeft zich bereid willig bij de Centrale Recherche te Amster dam aangemeld met de mededeeling, dat zij na den bewusten datum een horloge met speelwerk hadden gekocht. Of hierbij het horloge van Busch is, kan op dit oogenblik nog niet worden uitgemaakt. Intusschen ver moedt de recherche, dat er nog meer perso nen zijn, die zulk een horloge in hun bezit hebben. De chef v»n de recherche noodigt hen dringend uit, zich aan het hoofdbureau te willen vervoegen. Het ringetje is door de familie van Busch herkend. Strenge maatregelen. Het aantal verduisteringen van rijwiel- plaatjes heeft te 's Gravenhage zoo'n omvang aangenomen, dat de politie er toe overge gaan is, strenge maatregelen te treffen door afschrikwekkende voorbeelden te stallen, Daarom zijn de vorige week twee personen en deze week een persoon ingesloten in het Huis van Bewaring, die zich aan het stelen van rijwielplaatjes hebben schuldig gemaakt. Op deze wijze hoopt men dit kwaad den kop in te drukken. Het was de recherche in Den Haag ter -ore gekomen, dat er in den laatsten tijd door onbevoegden handel werd gedreven in opium en cocaïne. Na een ingesteld on derzoek werd, naar de „Tel" meldt, door eenige rechercheurs een huiszoeking gedaan bij zekeren v. d. Poorten, bekend als won derdokter. Bij hem werd beslag gelegd op 100 gram cocaïne en 40 ampullen morphine, die hij in strijd met de opiumwet ten ver koop voorhanden had. De 28-jarige zeeman P. K. werd er van verdacht, die hoeveelhe den gesmokkeld te hebben. Hij is deswege aangehouden in zjjn wonig aan den Zuid- Oost Buitensingel en in verzekerde bewa ring gesteld. In verband met deze aanhouding werd nog aangebracht de 28-jarige koopman S. T die hinderlijk optrad tegen de politie bij de arrestatie van P, K. Omtrent deze zaak verneemt het „Vad." nader: Uit Rotterdam was aan de politie in Den Haag medegedeeld, dat in Den Haag een hoevrelheid cocaïne te koop werd aange boden. Een rechercheur deed zich toen als kooper voor. Ruim voorzien van geld ging hij naar een café op het Plein, waar hii om streeks drie uur den verkooper trof. Er werd onderhandeld, het ging over een K. G. cocaïne tegen een prijs van ongeveer 400. De verkoooer had de cocaïne niet bij zich. Nadat tot den koop besloten was, ging men door de binnenstad naar het huis in de Nobelstraat la. De rechercheur-kooper werd gevolgd door een inspecteur en een paar recher cheurs, om in geval van nood hulp te ver- leenen. De bewoner van la, v. d. P., was echter niet thuis. Kooper en verkooper gin gen nog een kwartiertie door de binnenstad wandelen, men probeerde het later nog eens, v. d. P. was nog niet thuis. Eindeliik, het was al avond, trof men hem. De in specteur, die buiten wachtte, constateerde natuurluk alleen, dat zijn rechercheur niet onmiddellijk terug kwam. De rechercheur bleef een kwartier weg, twintig minuten, een half uur. Al dien tiid schilderde men door de Nobelstraat Dat scheen huurman F. van v. d. P., gemerkt te hebben, men zag hem hij v, d. P. naar binnen gaan en even later kwam de rechercheur naar buiten geloopen, uitroepende: Alles is ver raden! De inspecteur, die voorzien was van een machtiging van den burgemeester om bin nen te treden, snelde naar hoven. Wat bleek? De rechercheur had al dien tijd met v. d P zitten onderhandelen, er was tot den koop besloten, rrtaar v. d. P. zeide, dat de cocaïne niet bii hem in huis was. Plotseling was zijn vrouw verschenen en had gezegd, dat er recherche voor de deur stond. Zijn vrouw was gewaarschuwd door den buurman. Onmiddellük is er een onder zoek ingesteld. Men vond in fleschjes en in donsies totaal 100 gram coca"ne en 40 ampullen morphine, v. d. P. verklaarde de mo-chine voor eigen gebruik in voorraad" te hebben. Was de buurman niet verschenen om te waarschuwen, dan had men de geheele zaak rustig kunnen afwikkelen De buurman verzette zich nu tegen zijn arrestatie, '''oen erd hii opgebracht, over dit feit zou hü zich bij den officier van justitie gaan beklagen. Tegen alle drie is proces-verbaal opge maakt. Het geheele gezelschap is na ver hoor onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen meldt: Op den 22en December 1924 werd een tweewielig voertuig op een onafgesloten overweg nabij Zwolle in de lijn van Zwolle naar Meppel, aangereden door een trein. komende van Meppel, hoewel het uitzicht ter plaatse van den weg op den spoorweg j zeer goed is. Dit ongeluk was echter alleen te wijten aan den bouw van de kap op het wagentje, een zoogenaamde Tilbury, welke zoo groot was, dat de bestuurder van het voertuig, ook wanneer hij zich geheel naar voren boog, slechts zeer weinig schuin naar voren en in het geheel niet zijdelings kon uit zien, He kap was niet van een ruitje voor uit zicht op zijde voorzien. Aangezien het gebleken is, dat op het platteland vele van die wagentjes met ver vooruitstekende, ter zijde niet van ruitjes voorziene kappen in gebruik zijn, moge de aandacht gevestigd worden op het gevaar, aan hét gebruik van zulke wagentjes ver bonden, niet alleen bij onbewaakte spoor wegovergangen, doch tevens bij kruisingen met tramwegen in den openbaren weg en bij scherpe hoeken in wegen en straten, in 'het bijzonder daar, waar snelverkeer plaats heeft. Waar onbewaakte spoorwegovergangen zijn, is het inderdaad lichtzinnig en roeke loos te noemen, om van zulke wagentjes en in het algemeen van voertuigen, waarbij de voerman niet flink ter zijde kan uitzien, ge bruik te maken. Heb het uitslekendste aan te bieden da' iemand wensdhen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. PARIJS, 29 Jan. Er heerschte heden in de Kamer groote opwinding ten gevolge van den slechten indruk, op de socialisten ge maakt door zekere passages uit de rede, gis teren' door Herriot gehouden, waarvan de radicalen aanplakking vroegen. De socialis ten aarzelen voor de aanplakking te stem men er op wijzend, dat Herriot niet vol doende rekening hield met de democratische beweging in Duitschland en over de bezet ting van het Rijnland woorden sprak in strijd met het program der socialisten, De rechter zijde daarentegen verklaarde, dat zij juist daarom besloten had voor de aanplakking te stemmen, daar zij het met Herriot eens is, die de veiligheid van Frankrijk ziet in de handhaving der bezetting van den linkcr- Rijnöever Qm de agitatie te doen kalmeeren, zette Herriot bij den aanvang der middagzitting van heden nader zijn meening uiteen, dat men onder de huidige omstandigheden het Rijnland moet blijven bezetten, maar dat hij geenszins een voorstander is van een be zetting voor onbepaalden tijd; hij hoopt, dat de toestand zal verbeteren. Terwijl de zitting geschorst werd, kwam de socialistische groep bijeen om te beraad slagen. Met een vijftigtal stemmen tegen vijftien besloot zij de aanplakking zonder voorbehoud te aanvaarden. Toen de zitting hervat werd, achtte Her riot het noodig een aanvullende verklaring af te leggen, waarin hij protesteerde tegen zijn tegenstanders, die den zin zijner woor den verdraaiden en verzekerde dat hij trouw zal blijven aan het programma, dat door de meerderheid der Kamer, bestaande uit radicalen en socialisten, werd aanvaard. De rechterzijde stak luidruchtig den draak met de houding der socialisten en riep: „Wij zullen allen voor de aanplakking stemmen, omdat de bezetting van het Rijnland zal worden gehandhaafd". De stemming over de aanplakking had tot resultaat, dat hiertoe met 540 tegen ongeveer 40 stemmen werd besloten. LONDEN, 29 Jan. De nationale conven tie der liberale partij werd heden geopend met een openbare zitting, waarin Asquith als eerste spreker optrad. Asquith zeide, dat hij zijn oude vrienden wilde begroeten, of schoon hij niet wist in welke hoedanigheid hij tegenwoordig was, daar hij niet ais ge delegeerde voor de conventie was gekozen en evenmin deel uitmaakte van het parle ment. Morgen hoopte hij een en ander te kunnen mededcelen omtrent de reden, waar om hem de titel van graaf van Oxford werd aangeboden. Hij had verwacht en gehoopt, de rest van zijn leven in het Lagerhuis door te brengen, waarin hij gedurende zooveel jaren heeft zitting gehad, maar de kiezers hebben het anders beslist. Hij stond daar door voor de keuze zich uit het politieke le4kn terug te trekken, hetgeen voor hem op zijn leeftijd en na een politieken arbeid van veertig jaren een groot gemak zou zijn ge weest of wel gebruik te maken van het aan bod hem door den koning den dag na de jongste verkiezingen gedaan, waardoor hij in staat werd gesteld in het Hoogerhuis de rest van zijn krachten te wijden aan land en koning. De beslissing is moeilijk gevallen, doch na lang aarzelen, heeft hij besloten te doen wat hij als zijn plicht beschouwde. Asquith herinnerde er aan, dat het weldra 17 jaar geleden zal zijn, dat hij het leiderschap der iiberale partij aanvaardde en vervolgde: ,,Ik heb die functie nimmer neergelegd en ik mag aannemen, dat ik ook vandaag in die hoedanigheid tot u spreek. Wij zijn nog onder den indruk van de zware nederlaag, die wij hebben geleden, maar het vuur van het liberalisme is nog niet gedoofd. Wij zijn aangespoord tot nieuwe geestdrift en kracht om den achteruitgang ongedaan te maken, dien wij als voorbijgaand beschouwen," Lloyd. George, die vervolgens het woord voerde, zeide: Toen achttien maanden gele den pogingen werden gedaan om van Enge land een protectionistisch land te maken, hebben wij ons, met terzijdestelling van de betreurenswaardige geschillen in den boe zem der partij, eensgezind aaneengesloten. Ik heb toen zonder voorbehoud en zonder voorwaarden het leiderschap van Asquit'n aanvaard. Daarna heb ik geen reden gehad om op die beslissing terug te komen. Er be staan geen politieke en nog veel minder per- soonlijke meeningsverschillen tusschen As quith en mij. Men kan van meening verschillen over de wenschelijkheid van overeenkomsten, maar niet over de noodzakelijkheid van een over eenkomst, die de eensgezindheid in den I boezem der partij moet verzekeren en omdat 1 ik met hart en ziel ervan overtuigd ben dat j het voor de eenheid der partij noodzakelijk is dat Asquith leider der partij blijft, pleit j ik hier voor dat leiderschap. Vervolgens sprak Lloyd George over de vergiftigde atmosfeer, die hij vooral aan da pers weet; daarna verliet hij arm in arm met Asquith onder algemeenen bijval de zaal. Des namiddags had een besloten en ge heime zitting plaats, waar, naar de bladen vernemen, de volgende punten werden be handeld: le. De onafhankelijkheid van de National Libera! Federation. 2e. Het voorstel tot instelling van een verbindingslichaam, dat tusschen den Raad en het dagelijksch bestuur zal staan. 3e. De benoeming van een organisator, die uitsluitend met die functie zal worden belast. 4e. De benoeming van een commissie, be last met het onderzoek van het rapport- MacLean betreffende de reorganisatie der partij. Besloten werd deze commissie te benoe men. Verder werd het voorstel aangenomen, dat ook vrouwen en arbeiders als gedele geerden dienen te worden benoemd Bij het debat over de positie van de libe rale clubs, welke niet bij de federatie zijn aangesloten, kwam het tot een incident toen een der gedelegeerden zeide, dat die clubs meestal meer met drank dan met liberalisme te maken hebben. Ook werd geprotesteerd tegen het voorstel van MacLean om te be palen dat. een derde van het aantal gedele geerden vrouwen moeten zijn en een derde personen jonger dan 35 jaar. Eenige gedele geerden maakten de opmerking, dat er geen arbeiders aan de conventie deelnamen en dat deweinige onderwijzers, die aanwezig zijn, gepensioneerden zijn, omdat de anderen geen tijd hebben. Een afgevaardigde zeide dat 95 pCt, der onderwijzers bij de Labour Party is aangesloten. Een vrouwelijke gede legeerde wees er nog op, dat de arbeiders niet aanwezig kunnen zijn, omdat zij het zich niet kunnen veroorloven vrijaf te ne men; zij zelf had moeten sparen om deze dagen vrij te kunnen nemen. BERLIJN, 29 Jan. De rijkskanselier, dr. Luther, zal morgen op een bieravond van den Verein der auslandischen Presse een rede houden, waarin hij den Franschen minister-president op diens beweringen van gisteren uitvoerig van repliek zal dienen. BERLIJN, 29 Jan. In de begrotingscom missie uit den Rijksdag deelde staatssecre taris Fischer mede, dat aan schadeloosstel lingen voor de z.g. „Micumlasten" zijn be taald: aan de mijnondernemingen in het Ruhrgebied ca. 550 millioen; aan de chemi sche industrie 50 millioen; aan de bruin- koolmijnen in het bekken van Aken en de Rijnscheepvaart ca. 45 millioen. Een be drag 'van ca. 70 millioen moet nog wor den uitbetaald. BERLIJN, 29 Jan. Naar de „Lok. Anz." meldt, zal op 5 Febr. de voorgeschreven tweede verkiezing van een president van den Pruisischen Landdag worden gehouden, daar president Bartels' proeftijd van vier weken dan is afgeloopen, btaar een Wolffbericht meldt, zou er geen aanleiding bestaan tot een gerechte lijke vervolging van den inmiddels afgetre den directeur der Pruisische Landpfand- briefanstalt. Slechts in twee gevallen zou den credieten zijn verleend op een wijze, die in strijd was met de statuten, doch waarbij voldoende waarborgen aanwezig waren. Er zouden dan ook geen verliezen zijn geleden. LONDEN, 29 Jan. De onderhandelingen tusschen de stakers in de regeeringsgebou- wen en de autoriteiten zijn mislukt, KAIRO. 29 Jan. De bladen gelooven, dat de moordenaars van den Sirdar zich thans in handen der politie bevinden. Het heet, dat een der bij de misdaad betrokkenen een volledige bekentenis heeft afgelegd. Een Havas-ielegram uit Lissabon brengt het bericht uit Engelsche bron, omtrent het verzwelgen door de zee van het plaatsje Pcrto-Alexandre aan de kust van Portu- geescb West-Afrika tot bescheidener en onschuldiger afmetingen terug. Niet het stadje zelf i® verzwolgen en evenmin zijn er menschenlevens té betreuren. Het eenige wat volgens den Portugeeschen minister van kolonieën gebeurd is, is, dat een onbewoon de zandbank van 100 M. lengte verdwe nen is! SJANGHAI, 29 Jan. Vijftienduizend man, behoorend tot bet zegevierende leger van Loe Yoeng Hsiang, zijn te Sjanghai aange komen en hebben de stad geheel in hun macht. Het is volkomen rustig. Naar ons draadloos uit Londen gemeld wordt, heeft een hevige aardbeving plaats gehad bij Vera Cruz. MONTREAL, 29 Jan, In de zakenwijk van Montreal zijn in den afgeloopen nacht op vier plaatsen tegelijk zware branden uitgebroken .welke naar schatting een totale schade van ca. 1J4 millioen dol'ar hebben veroorzaakt Er zijn 20 firma's bij betrok ken, o a. Cross Blackwell: Poulin Co; de Oxo Company en A, J, Alexander Cy. Furriery, TANGER, 29 Jan, Raisoeli bevindt zich nog steeds in zijn residentie te Tagroet, dat Dinsdag door de Soaansche aviateurs is ge bombardeerd. waarbij zij den Riflieden be- langrüke verliezen toebrach'en. t. w. meer dan 400 dooden en gewonden. Ook de stam men Benin Sawar en Pziebel Abid werden met bommen bestaakt. De Andzjera's zullen vermoedelijk een overeenkomst sluiten met een anderen stam en binnenkort de vijan delijkheden tegen de Spanjaarden hervat ten. MELBOURNE, 29 Jan. De toestand bij de scheepvaart wordt in alle staten van Australië langzamerhand weer normaal. AMSTERDAM, 29 Jan. Aardappelen. (Bericht van de mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Eigenheimers f 5.40—5.60, id. Bravo's f 5— 5.25, id. Industries f 5.105.25, id. Roode Star f 4.304.50, id. Blauwe eigenheimrs f 4.50, Geldersche roode f 4.304,50, id, Bravo's f 55.25, Friesche Borgers f 5.30 5.50, id. blauwe Borgers f 4.50, IJpolder Bra vo's f 5, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.25 4.50, id. blauwe Poters f 33.25, id. bonte Poters f 33.25, Hiilegommer Zandaard- appelen f6.50—7.50, Ko-hi-Nor f3.75—4.50, Limburgsche Industries f 33.20, Drentsche Eigenheimers f 34, id. Roode Star f 3 3.25 per hl. Winter Malta-aardappelen f 1112 per 100 kg. DELFT, 29 Jan. Boter. Aanvoer 8/8 en 1/16 v., tezamen 170 kg. Prijs f 2.5 a 2.95 per kg. E.LST (Bet.), 28 Januari. Fruit, le Goud- reinetten 1529, 2e soort 7%14)4, 3e soort 46, extra 3350, le Bellefleurs 12 16, 2e soort 68, extra 1821, Sterappeïs 2325, Rabouwen 7e yi, Eysdener Klurnp- kes 15—17, Boschappels 1112, Court Pen- du 8 10, Present of England .2334, Winterlouwtjes 66 Bergamotten 6 6%, Pondsperen 8%11, IJsbouten 8%9, Winterjannen 66)4, Jasappels 810, Ger- rit Roelofs 714, Campagnezoet 1012, zoete Bellefleurs 910, enkele Benderzoete 88)4 ct-, aLes per kg. le Knolselderij 15 20, 2e soort 4)48 )4 ct. per stuk. GOUDA, 29 Jan. Kaas. Aangevoerd 63 partijen, le soort f 62—64, 2e soort f 56—61, rijksmerk le soort f 6670, 2e soort f 60 65, zware f Handel flauw. HOORN, 29 Jan. Kaas. Aangevoerd 9 sta pels fabriekskaas f 61)4, stapels boeren kaas f st. fabriekscommissie f st. boerencommissie f totaal 9 stapels, wegende 8854 kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 29 Jan. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene) Goudreir.etten extra f 3042, idem 1 f 14—22, Present van Engeland extra f 26 43, idrm I f 16-*-24/dubb. Bellefleur f 16 18, Bellefleur f 11—15, Huismanzoet f 10 14, dubb. Benders f 1116, Giesen Wilde man f 814, Winterjannen f 47, Winter- vijgen f 1220, Jodenperen f 4—9, Belg. witlof f 1820. Holl. witlof f 1014, alles per 100 kg. Bloemkool f 1123 per 100 stuks prei f 510 per 100 bos spruiten extra f 2.03.40, idem grof f 0.80—1.30 per zak. Bloemen. Seringen f 1834, Calla's f 2840, Lelietjes f 4.507, Prunus f 10 17, Sneeuwballen f 1218, Amer. Anjers f 15 19 per 100 stuks. Tulpen Mooren f 4 6.50, Gele Prins f 47, La Reine f 23.50, Witte Due f 1.503, Duo de Berlin f 45.50, William Copland f 710, Diana f 3.504 per 100 stuks. Fransche Anjers f 0.450.80, Anemonen f 0.450.80, Margrieten f 0.13- 0.20, Narcissen f 0.160.24 per dozijn. ML mosa f 2.504.50 per mand. Tulpen worden steeds in groote partijen aangevoerd. UITHOORN, 29 Jan, Op de kaasmarkt waren aangevoerd 26 partijen. Prijs Goud- sche kaas met rijksmerk 6670, idem 2e soort 62—65, zwaardere 7175; zonder rijksmerk 5660. Handel vlug. GOUDA, 29 Jan, Boter weinig aanvoer, handel flauw, goeboter 1,251.30, wel beter 1,20—1.30; eieren groote aanvoer, handel flauw 6.757.25 per 100 stuks. Veemarkt.Melkvee red. aanvoer, hande? vlug 225375; vette varkens groote aan voer, handel vlug 3637 ct. per half Kg.| magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3335 ct. per half Kg.; magere biggen weinig aanvoer, handel matig 814 per stuk; lammeren red. aanvoer, handel matig 3244; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel vlug 1223. BARNEVELD, 29 Jan. Pluimvee. Tammt eenden ƒ1.501.80, wilde eenden 11.25, jonge hanen 1.352,35, oude hanen 1 1.25, jonge hennen 2.404, oude kippen 1.252.25, tamme duiven 0.450.50, tamme konijnen 1,253.25, fazanten 2— 2.50, alles per stuk. Eieren ƒ7.50—9 per 100 stuks. Aanvoer 240.000 stuks. Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 29 Jan. Uien. Groote gele 6.406.80, Drielingen 6.30 6,55 per baai. Aangevoerd 265 baal. le Bloemkool 6.258, 2e id. 45, 2e id. 1.402.40 p. 100 st. Aangevoerd 1285 stuks. Roode Kool 4.206.10 per 100 K.G. Aan gevoerd 21400 K,G. Gele Kool 45 per 100 K.G. Aangevoerd 15800 K.G. Witte Kool 33.70 per 100 K.G. Aangevoerd 6100 K.G. Spruitkool 1.502.40 per 15 K.G, Aangevoerd 202 zak. HOOFDDORP, 29 Jan. Granen, Tarwe voer 11.5014, id. nieuwe 1517, Roggs 14—15.50, Gerst Chevallier 14.50—15.50, Haver 1112.50, witte Duiveboonen f 13 tot 15, Paardeboonen 12.5013, Groeno erwten 1316, Schokkers 1416, Kar wei 3739. Geel mosterd 2031, Blauw- maanzaad 4Q46, Kanariezaad 2124 per 100 K.G. N.B. Extra kwaliteit tarwe werd betaald met f 20. MIDDELBURG 29 Jan. Granen. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig, De iioteerir.g is ais volgt: Tarwe ƒ1220.50, witte boonen i' 2-1—31, ronde bruine boonen 2631, krjone-wten 161? lange brui ne boonen 1825, alles per 100 K.G. SCHAGEN, 29 Jan. Eierveiling. Aanvoer 18.545 kippen- en 132 eenden-. Prijzen kip pen- 7.509.20, gemiddeld 8, eenden* 7.80—8.20, gemiddeld 8. ENKHUIZEN, 29 Jan. Totale haringaan- voer van gisteravond 22.085 stuks. Laatste markt van reepharing 7.55. Heden minder vangst; de eerste 24 vaartuigen kwamen bin nen met gemiddeld ruim 1/4 tal. Eerste markt 7.057.70 per tal. KRALINGSCHEVEER, 29 Jan. Heden waren ter markt aangevoerd: 4 winterzal- men, prijs 2.502.10 per Vi k.g. URK, 28 Jan. Door 82 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 125 tal reepharing, prijs 7.55—8.55 per tal, 1020 pond spiering 3.50 per 100 oond en 25 manden garnalen 1.50 per mand, IJMUIDEN, 29 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 1 stoomtrawler, 6 loggers en 2 beugers. De prijzen waren ais volgt: Tarbot 1.50, tongen 21.70 pet k.g.; griet 5229, gr. schol 42—35, md. schol 38, zetschol 4435, kl. schol 32 18, scharren 16.507.50 per 50 k.g.; rog gen 2716.50 per hoop; vleet 2.20 per stuk; gr. schelvisch 3826, md. id. 35— 25, kl. md. id. 34—29, kl. id. 24—22, 15— 7 per 50 k.g.; kabeljauw f 7042 per 125 k.g.; gr. gullen 24—21, 'kl. id. 15—10, wijting 9.505 per 50 k.g. IJMUIDEN, 29 Jan. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 94 (Peter D.) met 4099 en de zeilloggers KW. 148 (Arie) met 1149; KW. 47 (Noordzee V) met 938: KW. 33 (Machiel) met 1012; KW. 110 (Gijsbert Karei van Hogendorp) met 1451; KW 169 (Aleida) met 2589 en KW. 173 (Minister Kuyperj met 1272 aan besomming. Van de Noordzeevisscherij kwamen heden hier binnen één stoomtreiler (uit IJmuiden): zes zeilloggers (uit Katwijk) en twee stoom, beugers (uit Vlaardingen), welke samen voos ruim 18.000 aarr verscbe viscb in de markt ten verkoop aanbrachten. De hoogste be somming dezer schepen was die van den stoomtreiler IJM. 94 (Peter D.) met 4099, terwijl door den motorlogger KW 169 (Aleida) niet minder dan f 2589 besomd werd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10