imm- AMi'AfTjyi 0 0 Vrijdag 30 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15955 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Jt Om het tempo? LIEFDADIGHEIDS PREDIKATIES ZONDAG 1 FEBRUARI a.s. Borromaeus de Greeve De Weeldebelasting. Agenda 31 Januari Nieuwe zaak. „Nut en Sport". Van onze Rechtbank. De nazorg voor zwakzinnigen. Voorstellen van B. en W. Een particuliere werkinrichting. VELSEROORD. Hoofdgebouw der Internationale gereed gekomen, Yoorjaarsbloemententoonstelling te Heemstede. De heer F. F'. F'. Vries, thans waar nemend directeur van het postkan toor te Haarlem die benoemd is tot directeur van het postkantoor te Tilburg. DE GOEDKEURING DER HAARLEMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Moedercursus R.-K. Vrouwenbond. Haariemsch gemengd koor „Euterpe". Liefdadigheidspredikatie. Het aanschaffen van gereed schappen voor onze gemeen telijke instellingen. J. J. WEBER ZOON j Telegraphisch Weerbericht. Personalia. De a£oftn<>frfeti!sprï|s bedraagt voor Haariea en Agentschappen: Pet week o.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. HAARLE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeting. 60 ct. per regel op de ls Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling Alls abonr é's op dit blad zijn, in revolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevai'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringeni CïU Levenslange geheele on XTC geschiktheid tot werkenT f| bij een ongeval met 1 n Cf U.™ doodelijken afloop. T bij verlies van een and, X IOC bij verlies van een X Cfï bij een breuk van X A fl een voet of een oog; duim of wijsvinger; T OU.1" been of arm; T bij verlies van een andere vinger. Met groote belangstelling en met klim mende waardeering, hebben wij het verslag der eerste bondsvergadering van het R.-K Werkliedenverbond met de daarin bespro ken beginselverklaring, in het begin dezer week gelezen. Uit al het verhandelde op die bijeenkomst, uit het blijkbaar te voren zorg vuldig opgesteld program met de bijpassende toelichting spreekt een echt Roomsche geest, een zin voor maatschappelijke orde, gehechtheid aan 'en eerbied voor de uit spraken der kerkelijke overheid. Wie wel eens verkeerdelijk meen en mocht, dat de Roomsche arbeidersbeweging in Nederland te veel door den verkeerden tijdgeest, speciaal door socialistische bacil len is aangetast, heeft in die eerste samen komst van het R.-K. Werkliedenverbond zijn vergissing kunnen lezen. Uitdrukkelijk, wordt tegen den klassenstrijd stelling geno men, de leer der christelijke solidariteit tot grondslag gekozen en met even veel woor den worden de christelijke beginselen omtrent 's menschen eindbestemming, het algemeen welzijn en de vrijheid en het eigendomsrecht als doel gesteld. Met meer dan gewone belangstelling heb ben wij verder de laten wij het noemen sociale paragraaf met de beginsel verklaring omtrent bedrijfsorganisatie en medezeggenschap gelezen. Dit onderwerp is nu eenmaal het brandpunt van den socia len strijd en zal dit vermoedelijk nog lang blijven. Met het oog op het aanstonds vast te stellen katholiek verkiezingsprogram- 1925 en hetgeen daarover ook in dit blad geschreven is, willen wij aan dit gedeelte de- beginselverklaring nog een afzonderlijk woord wijden. Wij gelooven, dat het Werkliedenverbond over het algemeen een gelukkige formules- ring zijner ideeën gekozen heeft. Bedrijfsorganisatie wordt als heilmiddel in deze chaotische maatschappij vooropge steld. Principieel zal men daartegen in onze kringen geen verzet ontmoeten. De mee- ningsverschillen loopen slechts over de wijze waarop en het tempo waarin. Begrij pen wij den opzet van het R.-K. Verbond goed, dan wil het allereerst een wettelijke regeling tot bindend verklaring van de col lectieve arbeidsovereenkomst. Het collec tief contract wordt dus de basis voor het bedrijfsleven. In des gepubliceerden tekst kunnen wij geen tegenspraak zien tusschen den eisch om eenerzijds bindendverklaring van de col lectieve contracten bij de wet mogelijk te maken en anderzijds om tevens in de wet de mogelijkheid vast te leggen, dat aan or- gansiaties in een daarvoor rijp geacht be drijf een orgaan in het leven wordt geroe pen. waaraan publiekrechtelijke bevoegd heden kunnen worden toegekend. Onder handelingen over wijzigingen in het contract, na afloop van den bindenden termijn, zul len immers tusschen de' organisaties mogelijk en zelfs geboden blijven, terwijl het pu bliekrechtelijk orgaan naar onze wijze van zien dan de taak heeft om als college van hooger beroep bij eventueele meenigsver- fchillen op te treden. Wij geven onmiddellijk toe, dat, wie objec tief, onbevooroordeeld en met kennis^van het bedrijfsleven en van het menschelijk karakter de door het' R.-K. Werkliedenver bond uitgestippelde taak, aan de bedrijfsor ganen met publiekrechtelijke bevoegdheid toegedacht, leest, bij veel rozen ook veel puntige doornen ziet. Maar dat zal nu eenmaal alt^d zoo zijn, bij alle menschen- werk. Voor ons is het voornaamste, dat in het stuk voortdurend de nadruk wordt gelegd op de g e 1 e i d e 1 ij k e ontwikkeling van dezen organisatorischen, socialen bouw. De wenschelijkheid van geleidel ij ke toekenning van wettelijke bevoegdheden aan bedrijfsorganen wordt met evenveel woorden in de resolutie zelf uitgesproken, terwijl bovendien in de conclusie nog dezen passus te lezen staat: „De katholieke arbeidersbeweging houdt zich overtuigd, dat de volledige doorvoering van hetgeen zij krachtens deze stelling >.n voorstaaat, geen werk van enkele jaren is, doch dat niettemin een in snel tempo verwezenlijkte toepassing zoo wel 't algemeen welzijn als het bijzonder ar beidersbelang ten goede zal komen." Zien wij goed, dan is het verschil tusschen de wenschen van prof. Veraart en die van de officieele Katholieke werkliedenbewe ging dit: de heer Veraart wil onmiddellijke publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie bij de wet afdwingen (hij heeft zelfs al een wetsontwerp gereed!); heeft dus geen bin dendverklaring van de collectie.c con- ucten noodig, omdat hij dezen schakel overslaat. Met zijn tactiek waartegen wij ons van den aanvang hebben verzet koint hij dan ook bedenkelijk in het vaarwater der röode socialisatieplannen. Onze beza digde arbeidersbeweging echter wil van geen bedrijfsrevolutie weten, maar vraagt bevor dering van den natuurlijken groei der be drijfsorganisatie. Dien groei ziet zij in kracn- tige doorvoering van collectieve contracten, onder meer, door deze' desnoods wettelijk bindend te laten verklaren; door de bedrijfs- genooten zelf zooveel mogelijk organisato risch hun eigen zaken te laten beredderen h plaats van door ambtenaren, zooals nu; door werknemers meer inzicht in de produc tie, in de bedrijfstechniek bij te brengen enz Daarom wordt ook de vorming van onder nemingsraden mede ingesloten. En dan kan er een tijd komen, dat een of m;cr bedrijven rijp geacht worden om aan hun zelf gekozen organen „binnen de grenzen, door de wet gesteld, onder goedkeuring en toezicht van de Overheid" een publiekrechtelijk karakter i te kennen. Deze opvatting strookt o.i. met hetgeen tot nog toe mannen als Aalberse, Aenge- nent enz. Over bedrijfsorganisatie en ha.ir natuurlijken groei hebben verkondigd. En de vraag moet nu gesteld: hoe staat men hiertegenover in de kringen onzer R.-K. Werkgevers? Acht men deze mogelijkheid principieël uitgesloten? Bedoelt men, wan neer men zegt: „de tijd is voor zulke dingen nog niet rijp," dat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie ernooit kan komen? Dan is er pincipieel verschil, hetwelk uitge vochten zal moeten worden, eerlijk en openlijk. Geeft men echter de mogelijkheid toe, maar acht men de vervulling in afzien- baren tijd niet denkbaar, dan gaat het ver schil van inzicht enkel over het tempo. En dan is het verklaarbaar, dat, wie het meest voor de zaak voelt en er het meeste ver trouwen in heeft, aan de bevordering het hardste wil werken. Daarom begrijpen wij het, dat het R.-K. Werkliedenverbond zegt: dit is geen werk van enkele jaren, maar wij v illen de volvoering toch bespoedigen, doar de mogelijkheid al vast in de wet vast te leggen. Zien wij de zaken goed, dan meenen wij, dat het R.-K. Werkliedenverbond hierdoor al een uitmuntend werk heeft gedaan, dat het 't stadpunt der R.-K. werknemers in deze moeilijke materie scherp en duidelijk heeft aangegeven. 5 de Parochie van ST. JOSEPH op door den ZeerEerw. Pater Onder alle H. h. Missen collecte v.d. armen der Parochie. Namens het R.-K. Armbestuur St. Joseph J. W. DEMMERS Voorz. J. J. BRINKMAN, Secr. De opbrengst op 25 millioen geraamd. Naar de Msb. verneemt, is een wetsont werp tot invoering van een weelde-belasting in vergevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan wor den tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van de verteringen in café's, restaurants enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te benutten om de Verdedigingsbelasting II te halveeren en voorts de Rijksinkomstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te verlagen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. Sociëteit St, Bavo, Feestvergadering Spoor en Tram 6 uur Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertzaal. Uitvoering Muziek- vereeniging Laurens Janzoon Coster 8 uur. Stadsschouwburg. Meyferink Uitvoering 8 uur. Jansschouwburg, Arb. Muziekvereni ging Excelsior 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/4 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1/4 van 26J4 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St Elisabeth's Vereniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags v^n 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan bet groen-wit schild aan den huisgevel De heer J. Singeling, welke tot nog toe zijn handel in rijwielen had gevestigd aan de Zoetestraat, heeft deze thans overgeplaatst naar het perceel Kleine Houtstraat 42. Door flezè overplaatsing kon tevens meer ruimte worden aangewend voor de foto-afdeeling, welke de heer Singeling naast zijn fietsen ook exploiteert. De winkel, die voor de ar tikelen voldoende ruimte biedt, is in stem mige kleuren gehouden. Tevens is aan den winkel een reparatieafdeeling verbonden, terwijl voor het ontwikkelen van fótografi- sche opnamen een „donkere kamer" be schikbaar is. Het geheel maakt een weiverzorgden' in druk. Dinsdag 27 Jan. j.l. hield de Pluimvee- en konijnenfokkers vereeniging voor Haarlem en omstr., „Nut en Sport", haar 10e jaarver gadering in het gebouw „St. Bavo". Verslag werd uitgebracht omtrent de tentoonstelling welke tijdens de Kerstdagen werd gehouden. Hieruit bleek, dat de inkomsten de uitgaven dekten, hetgeen een gunstig teeken mag ge noemd worden, daar bij de meeste derge lijke tentoonstellingen de uitgaven hooger zijn dan de kosten. Alle aftredende be stuursleden werden bij meerderheid van stemmen herkozen. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van 734.Het aantal leden vermeerder den van 144 op 154. NED. REISVEREENIGING. Gisteravond werd voor de leden der af- deeling Haarlem van de Ned. Reisvereeni- ging een bioscoop-avond gegeven in den Schouwburg aan den Jansweg. De eerste film, die op het doek gebracht werd was „Muller's vliegtocht van Londen naar Amsterdam." Deze film geeft den tocht te zien vanaf Londen naar Amsterdam met een Vicker's machine. De film gaf verschillende mooie kiekjes te zien, die door een film operateur tijdens de reis genomen waren. Zeer veel bekende plaatsen en streken vertoonden zich achter eenvolgens aan ons oog. Het opstijgen in Frankrijk, de tocht over België en daarna de tocht over Nederland. De Ooster- en Westerschelde, een stukje van de Moerdijk- brug, Utrecht, Soesterberg en Amsterdam, volgden elkander op, tot ten slotte de lan ding op het Elta-terrein alwaar de reizigers hartelijk werden verwelkomt. De hieropvolgende film, was „Een reis langs den Dor au", een schilderachtige film in 5 acten, die hier ter stede nog niet ver toond is. Deze film deed aan onze oogen voorbijrollen, de schoonheden van d« Dor.au, met haar prachtig begroeide oevers en uit vroegeren tijd dateerende sloten. Foto s waren er genomen van plaatsen als Inn. Melk en vooral ook Weenen en Budapest Ook van Budapest waren zeer vele mooie gezichten te beworderen. Tot slot werd een komische één-acter af gedraaid, getiteld: „Snob's erfenis." De films waren alle interessant en zeer duidelijk. Op Dinsdag 10 Februari a. s. zal de afd- Haarlem van de N. R. V. een cabaret-avond geven. Meineed. C. P. H. C. 27 jaar en van beroep bank werker, wonende te Amsterdam, had als getuige a decharge op 25 Sept. voor de Rechtbank alhier verklaringen afgelegd wel ke tedeóstrijdig waren met de waa-heid. Bek! had nl. in die zaak, betreffende frauduleuze blirdencolportage, gezegd, dat de opge haalde gelden werden afgedragen aan een zekeren van Z. en dat voor die gelden grondstoffen werden gekocht voor de „On derlinge Vereeniging Werkverschaffing voor Blinden". Het bleek echter dal die ver eeniging niet bestond en van Z. die gelden in zijn huishouden besteedde. Op verzoek van den verdediger, Mr. de Rijke, werd bekl.'s moeder gehoord, terwijl bekl. even verwijderd werd. Zij verklaarde o.m., dat t een vreemde jongen was Op 14-jar, leeftijd was hij yan een dak gevallen en was, hoe wel hij geen letsel had gekregen, een vreemde jongen gebleven. Zij had zeer veel last van hem. Bekl. verklaarde na zijn terugkomst in de rechtzaal o.m., dat hij er niet meer aan be gon om een betrekking te zoeken. Hoe of hij dan leefde? den verkoop gezegd te hebben, dat het lood „het daglicht niet kon zien", waarop bekl. zijn vinger op zijn mond had gelegd .m.a.w., mondje dicht. De officier achtte het tenlaste gelegde be wezen en meende, dat een ernstige straf noodzakelijk was. Ondanks het feit, dat bekl. nog een blan co strafregister had, vorderde de officier, wegens heling, 3 maal gepleegd, 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Pliester, bepleitte uit- vorig bekl.'s reputatie, waarop voljfens hem niets te zeggen was. PI. achtte het ten laste gelegde, opzettelijke heling, geenszins bewe zen en vroeg een straf gelijk aan bekl.'s voorarrest en tevens bekl.'s onmiddellijke invrijheidsstelling, welk verzoek de Recht bank, na Raadkamer, afwees. Uitspraak 5 Februari. De autobotsing te Heemstede. Zooals men zich herinneren zal heeft er op 4 October 1924 te Heemstede een aan rijding plaats gehad tusschen den auto van Dr. Th. L. en een tramrijtuig, waarbij het tramrijtuig ernstig werd beschadigd en de auto geheel vernield werd. Voor den Kan tonrechter, waarvoor de zaak gediend heeft, is dr. L. toen vrijgesproken, daar de kan tonrechter hel ten laste gelegde „van de vrijheid en veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen" niet bewezen achtte.Van deze uitspraak kwam de Ambtenaar van het O, M, in beroep bij de Rechtbank alhier. Gis termiddag werd wederom de zaak behan deld. De bekl zeide, dat hij niet anders had kunnen doen en eenige getuigen a charge bevestigden dit De wagenbestuurder en de inspecteur van politie van Heemstede zei den, dat men bedoelden weg niet aan den linkerkant mocht berijden. Dit was bij de Politieverordening verboden. Bovendien was de plaats, waar het ongeluk plaats vond (dè ineenvloeiing van den .Bronsteeweg met de Heemsteedsche Dreef) aldus de getuigen, een zeer gevaarlijk punt De Officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en eischte 20 boete subs. 10 dagen. De verdediger, Mr Tolk ens, uit Amster dam, achtte het ten laste gelegde in een uitvoerig pleidooi, geenszins bewezen en 'vroeg bevestiging van de uitspraak des kan tonrechters Uitspraak 5 Februari. Vervolg Zooals uw Raad bekend is, bevat dreze cursus uitsluitend oud-leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs Een groot deel van de door de Commissie onderzochte personen (154), is op bedoelde avondschool, die thans 64 leerlingen telt Gedurende een vijftal jaren gingen er velen der onderzochte personen af, zoodat een bel; ngrijk deel van bedoelde 154 betrokken leerlingen zijn (of waren) van gezegden vervolgcursus. Door middel van die Avondschool is er dus contact met hen, die voor nazorg in aanmerking komen, alsook met hun ouders. Daar bovendien de waarde van den avondcursus, gelijk de Commissie terecht opmerkt, als opvoedend en leidend instituut voor de oud-leerl*n4en van het buitenge woon lager onderwijs zeer groot is. lag n~ar onze meening, gezien het vorenstaande, voor de hand u voor te stellen, het Hoofd van dien cursus, bij wijze van proef, met de re geling der nazorg te belasten. Het spreekt v.-nzelf, dat het onjuist zou zijn, hem voor dat geval'geheel van de lei ding van dien cursus te ontheffen. Niet alleen toch voldoet ons de wijze, waarop hij ten deze zijn ambt vervult in alle opzich ten, dóch tevens zou daardoor het contact tusschen nazorg en avondcursus teloor gaan. Wel zou, zoo uw R~ad zich met ons voorstel zou kunnen 'vereenigen, het aantal lesuren, door hem tegeven, eenigszins beperkt moe ten worden. Indien één avond geen les door hem zou worden gegeven, zou die benut kunnen wor den tot het houden van besprekingen in het gebouw van den cursus mei oud-leevlingen, ouders, patroons en dergelijke; tevens kan alsdan administratief werk Verricht worden. Voor het noodzakelijk bezoek aan patroons en optreden naar buiten, blijven nog de Woensdag- en Zaterdagmiddag over Bo vendien staat de vervolgcursus, met uitzon dering van den ontspanningsavond, gedu rende 4 zomermaanden stil. Tevens zal door beu moeten worden voor bereid de instelling van een Verbftnds-com- missie, welke bedoelt te bereiken samen werking van- en met vereenigingen en per sonen, die de moreele en godsdienstige ^®r_ zorging der zwakzinnigen behartigen Van deze Verbandscommissie dient hij ambts halve secretaris te zijn. Wegens ongesteldheid van den heer J. Bakker, Agent van de „N. Haarl. Courant" te Velseroord, worden reeds eenige dagen door een plaatsvervanger de couranten be zorgd. .De abonné's die hun courant niet of niet tijdig mochten ontvangen, worden ver zocht zich te wenden tot den heer H. J. Derkx, Velserduinerbuurtweg 75, te Vel seroord. DE ADMINISTRATIE. wordt. Nameps ons College gepolst, heeft hij echter verklaard, zich bij wijze van proef met den arbeid gaarne te willen belasten, terwijl hij meende, dat het werk voorshands in den hem restenden vrijen tijd naar be ren zou kunnen worden verricht. Een belooning van 1.000.per jaar komt ons billijk voor, waartegenover voor den betrokkene staat eene vermindering van 208.per jaar voor minder gegeven lesuren. Voor bureau- en andere administratie-on- kosten meenen wij, dat ten hoogste -200. zal behooren te worden uitgetrokken. 'fy. vf. Ja, wie dan leeft, wie dan zorg, was zijn antwoord. De Officier van Justitie nam in aanmer king dat bekl. zich zelf bij de politie had aangegeven en vroeg 3 maanden gevange nisstraf, onder aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr, de Rijke, pleitte cle mentie. Uitspraak 5 Februari a.s. Heling. Gisteren vermeldden wij een zaak, welke diende voor het kantongerecht alhier, en waarbij de koopman D. de W, te Velser oord werd veroordeeld tot 1 week hechte nis of 50.— bóeie, wegens het van min derjarigen koopen van goederen en het niet inschrijven in het bij de wet bepaalde door- loopende register. Thans moest bekl. zich verantwoorden wegens opzettelijke heling. In deze zaak werden 7 getuigen gehoord, waarvan 3 h decharge.. Bekl. verklaarde niet geweten te hebben, dat het lood van diefstal afkomstig was. De jongen, die het verkocht had, zeide bijfl Eindelijk zal hij moeten trachten de op richting eener particuliere werkinrichting te bevorderen. Het bestaan eener werkinrich ting is onmisbaar, gelijk uit het rapport ge- noegzaam blijkt. De Spaarne-stichting deed, naar ons gevoelen, in de gewenschte richting veel goeds. Zij bestaat thans niet meer, doch wij achten het niet uitgesloten, dat zij (of een gelijksoortige inrichting) in het leven geroepen zal worden, indien van gemeente wege steun wordt geboden. Mochten onverhoopt de pogingen tot we deroprichting eener particuliere stichting tot geen gunstig resultaat leiden, zoo zou direct van gemeentewege iets in dezen geest ter hand genomen moeten worden. Gézien de kosten van een gelijksoortige inrichting in Dordrecht, is een bedrag van 150.— per leerling uit te trekken. Een subsidie, gebonden aan nader, mede in ver band met het rapport door ons vast te stel len voorwaarden, van 2,100.dunkt pns voorshands voldoende. Wij ontkennen niet, dat van den betrok ken ambtenaar op deze wijze veel gevergd Naar wij vernemen zullen Gedeputeerde Staten waarschijnlijk bezwaren maken tegen de góedkeuring der Haarlemsche Gemeente- begrooting. Een der bezwaren zou zijn, dat op de begrooting de vacantie-toeslag voor een gedeelte van het gemeentepersoneel ge handhaafd is. De sluiting van den zoo succesvollen moe dercursus, door den R.-K. Vrpuwenhond ge organiseerd en gegeven door mevrouw Ganzeboom-Stevens, droeg een eenigszins fcesteüjk tintje. Dit was m hoofdzaak te danken aan den heer en mevrouw Ganze boom, die den avond met lichtbeelden op luisterden. Bij het begin van den avond werd mevr. Ganzeboom een fraai bloemstukje namens de deelneemsters van den cursus overhan digd, die aldus hun ingenomenheid met de cursusleidster te kennen gaven. Deze dankte hiervoor met een pittig woordje. Hierna had de verloting van een baby-uit zet plaats. Deze zou, aldus was eerst het plan geweest, verloot worden onder die deel neemsters, die geen enkele les verzuimd had den, doch ten slotte had men toch maar be sloten alle deelneemsters hierin te betrek ken, De gelukkige was mej. Jansen. Mej, Peeters sprak dan nog een kort woord, waarbij zij er vooral den nadruk op legde, dat het de vurige wensch is van het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond, dat in de toekomst nog veel meer cursisten deel nemen aan den cursus. Rector Kok onder streepte dit nog met een krachtig woordje en uitte verder, wat ook mej. Peeters gedaan had, zijn blijdschap over het goede slagen van den cursus Dan vingen de lichtbeeldenvertooningen aan, Mevr. Ganzeboom vertoonde een serie libhtbeelden, betrekking hebbende op moe- derschapszorg. Zij gaf daarbij nog eens een korte herhaling van wat in de lessen be handeld was en gaf daarbij menigen practi- schen wenk en inlichting. De lichtbeelden waren allerduidelijkst en de causeuse gaf de toelichting op zeer onderhoudende wijze. Het spontane applaus aan het einde bewees tenvólle, hoe het werk van mevr. Ganze boom gewaardeerd werd. Dan kwam de heer Ganzeboom aan het woord, die een korte redevoering hield over hygiënische melkwinning. Aan de hand der lantaarnplaatjes, welke verscheidene model stallen vertoonden en een kijkje gaven op het machinaal melkwinnen, door middel van de Alva-Laval-melkmachine, gaf de heer Ganzeboom op prettige wijze een goede uit eenzetting van hygiënische melkwinning. Ook hij oogstte dan ook veel succes. Mej. Peeters bracht aan het einde van den avond welgemeende dankwoorden aan het echtpaar Ganzeboom, dat zich zoo verdien stelijk weet te maken voor de goede zaak. Met genoegen mag de R.-K. Vrouwenbond op dezen cursus, welke zooveel nut gesticht heeft, terugzien. Een steeds gröeiend aan tal cursisten moge de belooning zijn voor het streven van den bond in deze richting, de belooning ook voof de leidster van dezen cursus! In bovengenoemd koor heeft een reorga nisatie plaats gehad. Bepoemd werd een nieuwe Directeur, de heer A Bak, Zocher- straat 69 alhier, waar tevens gelegenheid bestaat zich des Woensdag en Zaterdags avonds als lid op te geven. Het bestuur is samengesteld als volgt: T. de Rooy, voorzitter, mej A. Schutter, secretaresse, H. Horeman, penningmeester, mej. C. Prin sen, 2e presidente, P. ter Maart 2e secre taris, mej. Hoogenboom muziekcommissa- resse Dc repetities worden gehouden in het tehuis voor Militairen aan dc Zoetestr. 14, op Maandagavond van 810 uur. In de parochiekerk van St. Joseph aan de Jansstraat wordt op Zondag 1 Februari a.s. een liefdadigheidspredicatie gehouden door den ZeerEerw. Pater Barromaeus de Greeve, waarna een collecte voor de armen der Parochie zal worden gehouden. De heer G. A verzoekt ons het volgende t» plaatsen. Hij schrijft ons: „Zooals wij dezer dagen gelezen hebben en in beeld in onze courant hebben zien afgedrukt, is onze gemeente reiniging weder eenige moderne gereedschap pen rijker geworden. Hoewel het te 'prijzen is, dat de betrokken hoofden van verschil lende takken van dienst zich steeds be ijveren om het materiaal zoo modern mo gelijk in te richten, bevreemdt het mij toch, dat steeds buiten onze stad om, deze ge reedschappen gekocht moeten worden. Al meerdere malen is op een dergelijke klacht als reden opgegeven, dat wij in Haarlem geen specialiteiten bezitten en men dus ge noodzaakt wa». buiten de stad te koopen, liefst bij firma's die op een of ander gebied een goeden naam bezaten. Mijnheer de redacteur, ik ben thans zoo vrii een en ander te betwistenl Óp industrieel gebied huisvest onze stad genog patroons, die zeker wel zóó onder legd zijn, dat zij zonder bezwaar deze ge reedschappen kunnen vervaardigen. Daarbij durf ik te beweren, dat de onkosteji heel wat minder zouden zijn, dan nu het geval is. Wanneer wij moeten hcuren, dat het om bouwen dor z.g sneeuwmachines met zoo veel tegenslag gepaard ging, en terwijl nu nog bewezen zal moeten worden of de machines aan de gestelde eischen voldoen, dan rijst bij mij de vraag, waarom zoekt men zoover? In onze eigen stad had zulks met veel minder onkosten evengoed kun nen geschieden. Heeft ons gemeentebestuur dan zoo weinig op met de Haarlemsche In dustrie, dat zij zoe weinig belangstelling aar. den dag legt' 'Hst. lijkt er althans zeer veel op. Wanneer bij de begrooting een lans ge broken wordt om de eigen industrie tege moet te komen door het afschaffen der be drijfsbelasting, dan kan dat geld niet gemist worden en wonneer diezelfde industrie plaatselijk gesteund kan worden, dan kent men haar niet of men loopt haar eenvoudig voorbij. Ik wil hier wel eenige voorbeelden aan halen, zóó genomen uit het dagelijksche leven De bij de politie in gebruik zijnde rij wielen, worden in eigen beheer onderhou den Een aan den dienst onttrokken politie agent moet die rijwielen repareeren. De pest hiervoor per rijwiel en per jaar uit getrokken zou voor iedere rijwielrepareteur een zoete bron van inkomsten zijn Hierbij moet nog gerekend worden het arbeidsloon, pensioenfonds enz. voor den betrokken amb tenaar Met de motorrijwielen gaat het al even zoo Aan de lichtfabrieken heeft men aller lei moderne gereedschappen aangeschaft om zelf de geregelde reparaties te verrichten. Bij „Plantsoenen' is een timmerman in vas ten dienst en de bouwkundige veranderin gen worden in eigen beheer uitgevoerd. Wanneer men praat over bezuinigen, dan ben ik er van overtuigd dat hier op menig gebied nog heel wat bezuinigd kan wc»den, door dit alles niet zelf uit te yoeren, doch het werk aan te besteden of om de beurt aan de plaatselijke industrie op te dragen. Ik heb hier slechts eenige voorbeelden ge noemd. doch het kan zeker nog worden aangevuld Laten wc hopen, dat bij ons gemeente bestuur dt gedachte aan eigen industrie weer eens levendig zal worden, en men al vorens buiten onze stad te gaan eerst eens binnen onzi muren kijkt Wellicht dat men dan alvorens men iets in eigen beheer doet, eerst eens vraagt: „Wat kost het7 Mijnheer de Redacteur,' wij zijn er van overtuigd, dat werk in eigen beheer veel duurder zal zijn, dan wanneer dit door onze eigen industrie wordt uitgevoerd. Zoo men hieraan mocht twijfelen, is een proef nemen de aangewezen weg. Barometerstand 9 uur v.w.: 763 Vooruit. Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v;n 30 Januari: Hoogste Barometerstand 777.8 m.M te Coruna. Laagste Barometerstand 732.7 m.M. te Kinn. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Januari: Matige tot urachtigen, zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, regenbuien, zelfde temperatuur. Vanwege de Nederl. Vereeniging voor Gemeentebelangen is een commissie inge steld voor het uitbrengen van rapport om trent het vraagstuk erfpacht of verkoop In deze commissie heeft o.m. zitting Mr. J. N. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haar lem en lid van de Eerste Kamer l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1