De ontstemming iii Duitschland over de jongste geaüiëerde nota inzake e ontruimingskwestie. De „onbescheiden" publicatie van de „Éclair". Onder de Radio-berichten: Herriot over de houding van Duitschland. \squith blijft leider der Engelsche liberalen.' Gem. buitenl. berichten. RECHTSZAKEN DE CHINEESCHE BURGEROORLOG De zaak „Bureau voor Belas tingbetaling" voor de Amsterdamsche Rechtbank. Inbraak Ned. Bank te Kampen. KERK EN SCHOOL. Concilie in Oost-lndië. Pastoor Herscheit. ORDE EN ARBEID. „St. Franciscus". KUNST EN KENNIS. Nederlandsche concurrentie. De niet ontruiming der Keuische bezettingszone. De Berlijnsche correspondent van de Manch. Guard." wijst er op, dat de toon- ird van de geallieerde nota inzake Keulen Duitschland diepe ergernis heeft gewekt, den vraagt zich af, waarom die toon is angeslagen, terwijl in vroegere mededee- ingen de geallieerden diplomatieke correct- aeid betrachten. Vermoed wordt, dat de re- jeering Luther, als zijnde een rechtsche re geering, niet gunstig te Parijs wordt beoor deeld. Men heeft geen bewijzen voor deze veronderstelling, maar indien dit inderdaad iet geval mocht zijn, zoo constateert de cor- •espondent van het Engelsche blad, dan zou ïiets Luther's positie beter kunnen maken dan juist dat. En hij waarschuwt tegen een ander optreden door de geallieerden tegen over een rechtsche dan tegenover een linksche Duitsche regeering, daar dit ten slotte een ruiver interne Duitsche quaestie is het herhaaldelijk aandringen in de Fransche pers op een strenger behandeling van een recht sche Duitsche regeering heeft groot nadeel tengevolge had en heeft meer kwaad dan goed gedaan. In de Duitsche pers wordt algemeen erop aangedrongen, dat ten spoedigste de feiten, welke men Duitschland ten laste legt, zul len worden bekend gemaakt. Zoo schrijft het „Berl. Tag." „Waarom leggen de geallieerden hun kaar ten niet open? Laat men ons de lijst van Duitschland's tekortkomingen voorleggen, zoodat het Duitsche volk ze leert kennen en de Duitsche regeering er werk van kan maken." Nu de Fransche ministerpresident in een rede enkele dier geïncrimineerde ontduikin gen van de militaire bepalingen heeft aan gestipt, schijnt het inderdaad gewenscht, dat er nu niet langer getalmd wordt. Im mers, juist in verband met de groeiende evo lutie naar rechts, welke in Duitschland valt te constateeren, is het zaak, dat de democra tische elementen, daar niet langer in het on zekere worden gelaten over hetgeen dan in het geheim op militair gebied voorvalt en wordt voorbereid. De vervolging van de „Éclair". De instructie inzake dé" wegens het publi- ceeren van het laatste rapport-Nollet over de onvoldoende Duitsche ontwapening tegen de „Éclair" ingestelde vervolging, duurt nog steeds voort. Bij de huizoeking in de bu reaux van het blad is naar men zich herin nert, eveneens een document over den Duit- schen militairen vliegdienst gevonden, dat echter nog niet was gepubliceerd. Thans is de heer Le Provost de Launay, oud-Kamer lid, bij den rechter van instructie komen ver klaren, dat hij dit document aan Buré, den ■hoofdredacteur van de „Éclair", had ter hand gesteld. Hij had het op zijn beurt van gene raal B. gekregen, die hem reeds vroeger an dere documenten had verschaft. Nadat de „Éclair" had aangekondigd een campagne te beginnen om te wijzen op het gevaar van een reorganisatie van het Duitsche vliegwe- zen, had Buré het document aan verschillen de vertrouwenslieden laten zien, teneinde hen van de gegrondheid zijner beschuldi gingen te overtuigen. Buré zou dus slechts in vaderlandslievende!! geest hebben gehan deld. In de Kamer heeft de afgevaardigde Fa bry dan ook met nadruk betoogt dat Buré het land een grooten dienst heeft bewezen en dat de tegen hem ingestelde vervolging niet gerechtvaardigd is. Herriot antwoordde zich er over te verwonderen dat de spr. al dus een diefstal van documenten goedkeurt. Den dag, waarop het parlement zou beslui ten dat geheime en vertrouwelijke documen ten niet langer uitsluitend in de archieven van de departementen van oorlog en buiten- landsche zaken moeten blijven, wenscht hij niet langer de regeeringsverantwoordeiijk- heid te dragen. „Wij leven onder een regiem van verraad," zoo riep Herriot uit. „Wij wor den verraden door personen, wien wij docu menten ter hand stellen, welke zij moeten be waren. Er bestaat geen rechtsche, linksche of uiterst linksche regeering, die een andere taal zou kunnen spreken. De afgevaar digde Blaisot heeft verklaard dat ik een andere houding zou aannemen indien het een blad gold, dat mijn sympathie had. Dit is niet juist. Nimmer heb ik een vertrou welijk document gegeven ofTaten geven. Ik ben langen tijd zelf journalist geweest, zal het ééns wederom zijn, doch nooit heb ik mij van documenten van dien aard bediend." Ten slotte verklaarde Herriot met nadruk dat, nu er is gebleken dat er in de ministe ries onbetrouwbare ambtenaren zijn elke schuldige streng zal worden gestraft. Hij achtte echter degenen, die om deze docu menten vragen of van hun publicatie gebruik maken, nog schuldiger. DE PRUISISCHE KABINETSCRISIS. De Pruische soc.-dem. en de centrum- fractie hebben zich op verlangen van de rechtsche partijen bereid verklajrd zich aan te sluiten bij haar voorstel om de verkiezing van den nieuwen Pruisischen premier, die aanvankelijk op Vrijdag zou worden gehou den, uit te stellen, tot Dinsdag 3 Februari. DE VALORISATIE. De Duitsche centrale organisatie van land bouw, industrie, groothandel, scheepvaart en bankbedrijf heeft bij den rijksminister van economie geprotesteerd tegen een hoo- gere valorisatie van de hypotheken, indus trie-obligaties en andere particuliere vor deringen dan die, welke door het kabinet- Marx in de derde belastingnoodverordening zijn vastgesteld. men zeggen, dat de poging om van de cre- dietaffaire der Staatsbank en speciaal om van de zaak-Barmat een politiek schandaal te maken, is mislukt. Begunstiging van de ge broeders Barmat door republikeinsche mi nisters of regeeringsbureaux, waar republi keinsche ambtenaren de leiding hebben, heeft men tot dusver ondanks de urenlange kruisverhooren door de commissie van on derzoek niet kunnen bewijzen. HET WEKELIJKSCHE NIEUWE BANK SCHANDAAL. Het „Berl. Tag." publiceert al veer een nieuw bankschandaal. Ditmaal betreft het eenige oud-officieren, ten deele van adel o.a. v. Zitzewitz en v. Etzdorf die den di recteur van de Landes-Pfandbrief-Anstalt Geheimrat Nehring, credieten tot een totaal van drie a vijf millioen mark afhandig heb ben weten te maken, waarmee zij in huizen speculeerden. Toen het zaakje misliep, nam Nehring, die reeds sedert tientallen jaren' in Pruisischen staatsdienst was, plotseling zijn ontslag. Het „Berl. Tag." eischt, dat ook dit geval door de parlementaire enquêtecom missie zal worden onderzocht. DE FRANSCHE VERTEGENWOOR DIGER BIJ DEN PAUS. Frankrijk zal dus naar alle waarschijnlijk heid spoedig niet meer officieel bij het Vati- kaan vertegenwoordigd zijn alleen Elzas- Lotharingen, voor hetwelk het Concordaat nog geldig is, zal een vertegenwoordiger bij den H. Stoel krijgen. Volgens de „Echo de D'ANNUNZIO IN DE VILLA FALCO- NIERI. Gabrielle d'Annunzio, die behalve schrij ver ook politicus legeraanvoerder, vlieger, en wat dies meer zij is, is er opnieuw in ge slaagd van zich te doen spreken. Hij heeft n.l. voor een termijn van negen jaren de be roemde villa Falconieri in Frascati bij Rome gehuurd. Aanvankelijk werd gemeld dat de Italiaansche Staat de villa aan den held van Fiume ten geschenke had gegeven, maar dit bleek achteraf niet juist te zijn. De historische villa Falconieri, die in den loop der eeuwen de meest uiteenloopende bewoners heeft geherbergd (van de Trap pisten via den bankier Mendelssohn naar ex-keizer Wilhelm werd in 1546 door den abt Rufini gebouwd. Achtervolgens werd(zijn eigendom van verschillende geestelijke orden, daarna, in 1896, rustoord der Trappisten, Dezen waren op hun beurt genoodzaakt haar te verkoopen, Waarop zij in handen kwam van den Duitschen bankier Mendelssohn, die haar aan keizer Willem II ten geschenke gaf. De keizer liet haar aanmerkelijk ver fraaien en herschiep de geheele plaats in een waar lustoord. Na den oorlog werd de villa Falconieri het eigendom van den Italiaanschen staat. DE STRIJD IN SPAANSCH-MAROKKO Draadloos wordt gemeld dat de jongste mededeelingen van Raisoeli aan den Koning, waarin hij hem zijn aanhankelijkheid be tuigt naar men gelooft, in verband staan met de gevechten tusschen Abd el Krim en Rai soeli, waarvan thans melding wordt gemaakt. Het Directorium heeft een verklaring ge publiceerd betreffende het voeren van vre desonderhandelingen en de geschiktheid der Spanjaarden om, zoo noodig, den strijd te hervatten. Het Spaansche Directorium spreekt tegen, dat er vredesvoorwaarden aan Abd el Krim zijn aangeboden. De Riffleider heeft om vredesonderhandelingen gevraagd, doch Spanje wil niet onderhandelen, zoolang Abd el Krim wapenen en munitie verlangt. EEN STAD DOOR DE ZEE VERZWOL GEN. De Portugeesche regeering heeft officieel Paris"'zou er bovendien nog een technisch bericht ontvangen van een ramp, welke het stadje forto Alexandra op een klein eilandje vlak voor de kust van Mossamedes (Portu- adviseur voor religieuze zaken bij het bureau van den minister-president worden benoemd terwijl 't departement van buitenlandsche sa ken met Rome overleg zal plegen over de re ligieuze aangelegenheden van Elzas-Lotha- ringen. Het Vatikaan van zijn kant zal elke vertegenwoordiger, dien het goeddunkt te Parijs kunnen behouden. Het blad voegt er ironisch aan toe dat het gansche verschil met den vorigen toestand zal zijn, dat de Fransche regeeriiig met op zet den Paus onaangenaam zal zijn geweest en dat de Fransche gezant bij het Vatikaan van den hoofdingang naar de achterdeur zal worden overgeplaatst. MISLUKKING VAN DEk IERSCHEN AARDAPPELOOGST. De Engelsche bladen melden dat in be paalde deelen van Ierland, voornamelijk in het Westen en Zuiden, hongersnood dreigt ten gevolge van het mislukken van den aard appeloogst. Deze mislukking is het gevolg van de zware regens, die gevallen zijn. Zoo als men weet bestaat de hoofdschotel van het voedsel der Ieren uit aardappels. De Iersche regeering is intusschén begonnen met het organiseeren van maatregelen om de Ieren uit den nood te redden én deelt voedingsmid delen en brandstoffen uit. HET PROBLEEM DER KROTTEN EN SLOPPEN TE LONDEN. De oplossing van het Londensche pro bleem der krotten en sloppen, dat door de campagne van kerkelijke en maatschappelij ke genootschappen plotseling op den voor grond is getreden, stuit op hetzelfde bezwaar als het vraagstuk van het tekort aan wonin gen, nl. een groot tekort aan arbeidskrach ten. Sir King&ley Wood, de parlementaire secretaris van Gezondheid, die te Chelsea over het vraagstuk het woord voerde, wees op deze moeilijkheid en betoogde, dat de po gingen, die Worden aangewend om door mid del van opleiding van leerlingen te voorzien in het tekort, nog langen tijd zullen vergen, alvorens zij noemenswaardig resultaat zul len opleveren. Dit tekort aan arbeidskrach ten heeft reeds tot gevolg, dat het bouwbe drijf niet in staat is het aantal huizen, voor welker bouw van overheidswege voor de eerstvolgende twee jaren vergunning is ge geven, op te leveren. De regeering streeft er dan ook naar het bouwtempo te bevorderen door-faciliteiten te vêrleenen voor den bouw van betonnen en stalen huizen. Zooals men weet, vereischt het bouwen van stalen huizen geen of minder geschoolde arbeiders, die dientengevolge naar de meé- ning der bouwers geen aanspraak kunnen maken op eenzelfde belooning als de vakar beider. De vrees is daarom gewettigd, dat de regeering bij haar pogingen om het stalen huis in grooten' getale te doen bouwen een nieuw conflict met de bouwvakarbeiders, die in de tewerkstelling van ongeschoolde arbeiders een aanslag op hun loonen zien, zal hebben te trotseeren. DE CROSSWORDPUZZLES EEN GE VAAR VOOR OOGEN EN ZENUWEN. De Crosswovd-puzzle3 veroorzaken, vol gens een verklaring van den bekenden Brit- schen •oogspecialist, dr. Barker, den presi dent van het genootschap van oogartsen, hoofdpijn, oogpijn en overspanning. Het voortdurend turen op de vierkante vakjes, die meestal nog zeer klein gedrukt zijn, ver oorzaakt een ernstige overwerktheid van de oogzenuwen van millioenen crossword-ent- thousiasten. Barker zeide verder, dat zoowel de Amerikaansche oogartsen als de Engel sche artsen iede:en dag verbluffende geval len van gezichtsverzwakking kunnen waar nemen sedert de crossword-puzzle in de we reld kwam. DE MOORD OP DEN SIRDAR. De correspondent van de „Times" te Kaïro meldt, dat de Egyptische autoriteiten een nieuwe aanwijzing hebben inzake den moord op den sirdar, sir Lee Stack. Maan dagmorgen, toen verscheidene arrestaties werden gedaan, verdween plotseling een ze tere Mahmoed Effendi Ismail, employé geesch West-Afrika) gelegen, heeft getrof fen, Het is door een vloedgolf verslonden en van de oppervlakte der zee verdwenen. Drij vend wrakhout en lijken wijzen nog op de plek, waar zich eens het bloeiende plaatsje bevond. Het schijnt dat er geen enkele over levende is, behalve een paar visschers, die juist waren uitgevaren toen de ramp plaats vond. Het is niet bekend of zich op dat tijd stip buitenlandsche schepen in de haven be vonden. Het stadje had eertijds een uitsluitend in- landsche bevolking, doch jaren geleden reeds vestigden de Portugeezen er zich, en de in woners waren thans voor het meerendeel blanken. Ooggetuigen verhalen hoe de zee zich vrij onverwachts huizenhoog verhief, een woeste maalstroom werd, waarin het eilandje ver zonk. 'DE OMWENTELING IN CHILI. De Chileensche vloot heeft het verzoe ningsplan van senor Edwards aanvaard, dat ook reeds door de militaire juncta was goed gekeurd. Een nieuwe regeeringsraad is ge vormd met Emilio Codecido als president, in afwachting van Alessandri's terugkeer uit Rome. Onder de leden van den raad bevin den zich admiraal Ward en generaal Dart- nell. Alle gearresteerde personen zijn in vrij heid gesteld. Aan de gematigde houding der vloot, ondanks de arrestatie van de admiraals Nef en Carreno is het toe te schrijven dat burgeroorlog is vermeden. Volgens den Chileenschen correspondent van de Londensche „Times" is de militaire juntta evenwel niet ontbonden, en velen vreezen dat de mogelijkheid van een nieu wen staatsgreep dus niet is uitgesloten. De vrijgelaten admiraal Carreno bracht den nacht in de Britsche legatie door. EEN IN Zij betoogen in een uitvoerig gedocmnen- 1 op een der departementen. Den volgenden A -TOM ,-l^f oon i ror" V* rirt ri i» _1 - - J J J 1. _1_ 1** J 1 11- teerd schrijven, dat een verhooging der va lorisatie den grondslag van de stabilisatie der valuta zou vernietigen en de heele Duitsche Ntaathuishouding in gevaar zou brengen. DE ZAAK BARMAT. De „Voss. Ztg." vat hedenochtend in een hoofdartikel onder het opschrift„De schuld van de Staatsbank" haar conclusies van den eersten'Barmatdag als volgt samen .RaoHi na aflooo van dezen eersten dag kan dag meldde hij zich bij de politie te Mehalla Kebir aan, die hem naar Kaïro overbracht, waar de minister van binnenlandsche zaken, Siddy pasja, hem een langdurig verhoor onderwierp. Later werd dr. Sjafik Man- so*», een vroeger Kamerlid, dat op 28 No- vem i?r werd gearresteerd, maar later weder v.ijgelaten, opnieuw gearresteerd. Men koes tert thans goede hoop, licht over den moord te verspreiden. DIPHTERITIS-EPIDEMIE ALASKA Een diphteritis-epidemie woedt in Alaska, in het bijzonder in Nome, waar slechts één arts en geen serum aanwezig is. Dit serum moet van Nenana, op 400 mijlen afstand, ge haald worden rhet hondensleden of zoo mo gelijk per vliegtuig. Volgens bericht uit Sjanghai aan de „Ti mes" is de vlucht van generaal Sji Hsieh Yoean, waarvan wij gisteren melding maak ten, gelijk de eerste keer ook thans te wijten aan verraad-van zijn generaals. Een dag of tien geleden moest Sji Hsieh Yoean Tsjin- kiang prijsgeven, omdat de kannonneerboo- ten, waarop hij vertrouwde, hem onverwacht in den steek lieten en hun kanonnen op zijn troepen richten. Hij wierp daarop een vei - dedigingslinie op, loopende van Woe Hsi, aan het Groote Kanaal, naar de fronten van Kiangjin, aan de Yangtze, terwijl het Tai- hoemeer en het Groote Kanaal zijn linker vleugel een uitmuntende natuurlijke verde diging verschaften. Ook deze lijn moest hij prijsgeven, eveneeng ten gevolge van ver raad van de negentiende divisie. Sji gaf zijn troepen daarop last op Tsjetang terug te trek ken en zich onder bevel te stellen van Soen Tsjoeang Fang, den militairen gouverneur van Foekien, die Tsjekiang binnenviel, en keerde zelf naar Tsjapei, in het noordelijke district van Sjanghai, doch buiten de buiten landsche nederzettingen terug. Soen Tsjoeng Fang heeft Sji tot het laatste oogenblik ge steund. De correspondent voegt hier aan toe, dat de nederlaag van Sji alle kans wegneemt, dat de door Foean Tsji-yoëi bijeengeroepen re habilitatieconferentie iets anders wordt dan een onderonsje van de Anfoe-partij, waar de buit wordt verdeeld. UITZETTING VAN CHINEESCHE AR BEIDERS UIT JAPAN. Men meldt uit Tokió aan het A.P.A. Men verwacht hier de afkondiging van re- geeringsmaatregelen, die. de uitzetting van 6000 Chineesche arbeiders ten gevolge zul len hebben. De toenemende werkloosheid in Japan wordt ril. toegeschreven aan de Chi neesche arbeiders, die ver benedep de aan Japanners betaalde arbeidsloonen wérken en daardoor bij voorkeur door de werkgevers worden aangenomen. Behalve dezen maat regel venvacht men een wering van Chinee sche arbeidskrachten, die als reizigers, toe risten e.d. Japan binnenkomen en zich dan als arbeider verhuren. Den 17den October van het vorige jaar deed de justitie huiszoeking ten kantore van het Bureau voor Belastinginning, Singel 258 te Amsterdam. Talrijke stukken, op het be heer en de administratie van het Bureau be trekking hebbende, werden er in beslag genomen; de directeur N. J. Repko werd aangehouden. Onmiddellijk bleek, dat onge veer 4000 personen, meest „kleine luyden", het slachtoffer van dit particulier belasting- innings-kantoor waren geworden; maanden en maanden achtereen hadden zij hun weke- lijksche atbetalingen ten bate van den fis cus gestort, doch in vele gevallen bereikten dc bedragen den ontvanger niet. Men zal zich overigens wel herinneren hoeveel op zien het geval veroorzaakte, ook dat de zaak aanleiding gaf tot entiek op her feit, dat de politie noch de belastingdienst ooit in het optreden van Repko aanleiding had den gevonden tot een oificiecle waarschu wing aan het publiek. Den 20sten October werd Repko op ver zoek van den officier van justitie failliet verklaard. Hij bleef gedetineerd en het on derzoek van politie en justitie naar het doen en laten van het- Bureau nam geruimen tijd in beslag, hetgeen begrijpelijk is als men weet, dat duizenden klanten van het Bureau zich bij de centrale recherche onder over- leÈélng van hun paperassen moesten aan melden. Tot eind November düurde dit onderzoek voort; kort daarna werd Repko's zaak naar de openbare terechtzitting ver wezen. Donderdag bad de behandeling voor dc Vierde Kamer der Rechtbank plaats. De tenlastelegging. De tenlastelegging vermeldde in 't kort, dat Repko opzettelijk gelden, die aan een ander toebehoorden en henl waren toever trouwd door belastingschuldigen, uitsluitend om daarmee hun belastingschuld te betalen, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Voor dat geld zou hij een automobiel gekocht en gerepareerd en nog een anderen auto ge huurd hebben; voorts betaalde nij er parti culiere schulden en huishoudelijke kosten van; 950.besteedde hij aan notariskos- ten, deels voor de oprichting van een N.V., deelj voor de oprichting van een voorschot bank en ten slotte 600.voor huur van een dopr hem gehuurd terrein. Er bestond- voor de behandeling van de zaak veel belangstelling op de publieke tribune Het verhoor van beklaagde. De president, mr. Eekhout, vroeg den beklaagde allereerst of 't juist was, dat hij, beklaagde, van 1915 tot 1919 timmermans- baasls geweest bij den Kon. Holl. Lloyd. Beklaagde bevestigde dit; in 1919 werd hij bouwkundig opzichter bij de gemeente Amsterdam, als zoodanig werd hij na eenige jaren op wachtgeld gesteld, welk wachtgeld 11 Jan. 1924 werd opgeheven omdat hij werk had gevonden. Hij had n.l. 1 Sept. 1923 het Bureau voor Belastinginning opgericht met 200.aan geleend geld. Hij stelde zelf de bepalingen op, welke voor het Bureau zouden gelden en wijzigde die naar behoefte. President: Bepaalde art-, 5 dat de ge storte gelden alleen voor de belastingbeta ling gebruikt mochten worden? Beklaagde antwoordt bevestigend. President: Is er in 't begin boek ge houden? Beklaagde: Ik geloof 't' wel, want er was een kasboek, maar een boekhouding als zoodanig bestond er niet. Daar was geen tijd voor in 't begin omdat er zoo'n groote toeloop van leden was. Wij schreven de ge gevens op los papier neer. President: Dus 't was een janboel. Beklaagde: Ik heb geen verstand van boekhouding; in 1924 werden 2 boekhouders aangesteld. President: Werd de belasting be taald? Beklaagde: Alleen in het geval de klanten hun biljetten ter inzage vroegen. President: Dus als die met klachten kwamen! Beklaagde: Neen; als ze met het verzoek kwamen óm de biljetten te zien dan werd er gestort. President: Gingen de geinde gelden naar de Associatie-Cassa? Beklaagde: Jawel. President: Wat nam u zelf uit de kas? Beklaagde: Ik stelde voor mij zelf dezelfde salarisregeling vast als bij de ge meente, n.l. 3500 per jaar, wekelijks uit te betalen. De president stelde vervolgens den beklaagde <een aantal vragen, welke betrek king hadden op de in de dagvaarding ten- lastegelegde feiten; beklaagde erkende alle deze feiten. Voorts erkende hij dat er voor zijn huishouding ook wel grootere be dragen dan het salaris uit de kas genomen werden; eenmaal 1148. De aangekochte auto was een gebruikte Ford? een anderen auto schafte Repko zich in huurkoop aan en hij liet dien repareeren. De president: De 10 cent Incasso kosten per week vormde uw eenige winst? Beklaagde: Er was ook rente van het geld, dat buiten de belasting-circulatie bleef en voorts was er een afdeeling voor advie zen en verzoekschriften welke winst ople verde. President: Uw personeel had klaar blijkelijk geen idee van administratie, u '.had geen eerste krachten in dienst. Beklaagde: Aanvankelijk hielp mijn vrouw aan de administratie en 't liefst had ik personeel, dat als oud-ambtenaar goed met belastingzaken op de hoogte was. President: Maar u gaf hun opdrachten die niet uit te voeren waren. De ambtenaar van het O. M., Mr. Van Heynsbergen: U had geen andere inkomsten dan van het Bureau? Beklaagde bevestigde dit en deelde voorts op desbetreffende vragen mede, dat hij voor het Ford je 525 betaald had. Één maal ging hij met dezen auto naar den Hol landBelgiëwedstrijd te Antwerpen, overi gens gebruikte hij den wagen alleen voor het Bureau. Als getuigen werden na deze verklaringen gehoord de leverancier van den Ford-auto en eenige leden van Repko's kantoorperso neel. die in hoofdzaak beklaagdes mededee lingen bevestigde. Een vroegere bediende van het Bureau verklaarde o.m. dat er ten slotte niet ge- noeg^geld meer in kas was om spoedstor- tinges; te voldoen; herhaaldelijk werden privé-rekeningen voor Repko voldaan en de administratie was niet bij en niet in orde. Beklaagde zeide, dat er privé geld uit de kas werd genomen om oude schulden te betalen; bij de Associatie-Cassa stond nooit minder dan 3 'A mille deposito voor het Bu reau; voor beklaagde privé bleef er ten slotte een afzonderlijk deposito van 600 staan. Op den dag van beklaagdes arrestatie waren er op het Bureau 28 mille aan con tanten en belegde gelden aanwezig. De ambtenaar van het O M.: Maar er waren veel meer schulden! Beklaagde: Dat is waar. 't Is niet juist, dat er ten slotte geen geld genoeg in kas was, om spoedstortingen te betalen. Het Bureau verstrekte ook voorschottan aan be lastingschuldigen, maar had daarmede niet veel stroppen. Vandaar dat bij beklaagdes faillissement naar zijn meening het actief 30 mille moet hebben bedragen met inbegrip van schulden, bekentenissen, e.d. President: Maar alle posten zijn niet te realiseeren! Beklaagde deelde voorts mede, dat z.i. het verschil tusschen het passief en ac tief in zijn faillissement ongeveer 30 a 35 mille moest bedragen. President: Daar moeten we maad een vraagteeken achter zetten. Het verdere getuigenverhoor stelde nader in het licht, dat de administratie op Repko's kantoor alles te wenschen overliet. Er wa ren oorspronkelijk geen grootboek en geen journaal en geen geregeld bijgehouden kas boek. Er was slechts een kaartsysteem, waaruit een boekhouder later trachtte een boekhouding op te bouwen. Deze boek houder, als getuige gehoord, noemde de gevoerde administratie chaotisch en abso luut niet betrouwbaar. De beschikbare ge gevens waren niet te begrijpen! De p r e s i d e nt: Ik noem 't een schan daal, dat naar zulk een administratie de menschen hun belastingcenten moesten brengen! Beklaagde: Het ledencijfer liep tot 5600; meest was 't tusschen 4 en 5000. De boekhouder: Gemiddeld nam be klaagde 150.per week vqor zichzelf uit de kas. Beklaagde: Daar was geld bij om mijn particuliere schulden te betalen. Maar mijn salaris was niet zoo boog. President: Maar 't werd toch maar uit de kas genomen! Beklaagde erkende dat hij ongeveer 1300 aan privé-schulden heeft afbetaald uit de kas van het Bureau. De president: Beklaagde, ik heb den indruk, dat 't absoluut niet tot u doordringt, wel een slechte rol u met andermans geld heef( gespeeld. Bpklaagde: Ik heb groot berouw van de gevolgen en de zaak ligt me na aan het hart. Maar ik heb de gevolgen nooit kun nen overzien; de zaak is mij over het hoofd gegroeid. Laatste getuige was de Insp. van de Centr. recherche, de heer J. 'F. van Slobbe, die o.a. mededeelde, dat 't wel voorkwam, dat Repko klanten 50 waarborgsom gaf ten bewijze, dat hij hun belastingpenningen onder zich had. Beklaagde zeide, dat dit geschiedde, om personen, die kwamen om hun biljet in te zien en die er geen genoegen mee namen als 't biljet er niet was, dan een bedrag in onderpand kregen tegen kwitantie. Dat geld moesten ze dan teruggeven als het' gekwi teerde belastingbiljet van den ontvanger terugkwam. Getuige: 't Gebeurde vaak, dat bekl. opgaf dat de biljetten bij den ontvanger wa ren, terwijl dat niet het geval en er niet ge stort was. De president vroeg vervolgens bijzon derheden omtrent het' politioneel onderzoek. Getuige deelde mede, dat zich 3377 personen als klanten bij Repko bij de poli tie hebben aangemeld. Er bleek 64.986 te weinig gestort op hun belastingbiljetten; aan geld en geldswaardige papieren was 19000 in kas, waaronder 12 mille aan voorschot-biljetten, zoodat het totale tekort ruim 45,000 bedroeg. Het O. M. vroeg naar bekl.'s verleden. Getuige antwoordde, dat Repko, voor hij 'timmerman werd, 1 jaar tijdelijk brand wacht is geweest bij de Amst. brandweer. Zijn gedragingen waren toen niet van dien aard, dat hij in vasten dienst kon worden genomen. Hij had schulden en werd in 1914 reeds failliet verklaard. Het O. M.: Beklaagde was dus altijd fi nancieel zwak! Getuige antwoordde op een vraag van den verdediger, mr. Schorlesheim, dat hij absoluut niet geloofde, dat Repkó het bu reau begonnen is, om de menschen op te lichten, maar hij was te weinig ontwikkeld om zulk een zaak te drijven en had er veel eerder mee moeten ophouden, toen hij zag, dat het niet ging. Beklaagde had een opti mistische begrooting gemaakt op een basis van 10.000 leden en achtte zijn bureau wel levensvatbaar. Op verzoek van den verdediger werden nog gehoord 2 getuigen a decharge, leden van Repko's personeel, van wie de eerste mededeelde, dat bekl. zeer ijverig was en alle moeite deed om de zaak vooruit te brengen. De tweede getuige a décharge kende den beklaagde van het Ajax-voetbalterrein en had Repko's administratie nagezien, zij vormde 'n grooten janboel, maar bekl, was steeds te goeder trouw. Eens werd er ten nadeele van bekl. 300 gestolen. Het per soneel was onwillig, omdat zij het idee had den, dat de boel toch in de war was. De eisch. Het O. M., requisitoir nemend, eischt 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Donderdag stonden voor het Arnhemsche Gerechtshof in hooger beroep terecht de monteur G. P. uit Amsterdam en de kooplie den H. B., W. N. en P. G. en dc kleermaker G, E. v. d. H., allen wegens heling en diefstal in het filiaal van de Nederlandsche Bank te Kampen. Geëischt werd tegen W. N. 4 jaar, tegen- de overige beklaagden 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg voor den eerste be klaagde een voorwaardelijke veroordeelinrf en voor de overigen de onmiddellijke invrij heidstelling. Het laatste verzoek werd af gewezen. HELP 17 PRIESTERS UIT DEN NOOD! Nu komt hier een bede om hulp, die ge bepaald moet lezen. En de schrijver is er van overtuigd, dat het niet bij bet lezen blij ven zal! Het gaat im eene belangrijke en aller dringendste kwestie. Wat is er dan aan dc hand? Welnu, er worden in September a.s. 17 Missionarissen van Mill-Hill tot priester ge wijd! En nu w dat nets meer of minder zeg gen, dan dat 17 jonge priesters moeten wor den voorzien van een „kerkdijken uitzet", zooals we 't maar zullen noemen. leder priester moet, als hij in de missie zijn laak aanvangt, in 't bezit zijn van de volgende zaken: 5 Ka suf els; (wit, rood, paars, zwart en groen); 1 Albe; 1 superplie; 6 amicten; 6 kelkdoekjes; 6 corporales; 1 singel; 1 zieke- stooltje; 1 preekstola; 1 ziekebeursje; ataar- linnen; palla's; 1 kruis; 2 kandelaren; 1 stel canonborden; 1 altaarbei; 1 ziekebusje; 1 pix en 1 kelk. Dat is dus een heel lijstje; «n dat moet er nu 17 maal zijn; dus: 85 kasuifels, 17 Alben, etc etc. Nu heeft Mgr. Biermans, die in 't vorig jaar tot Generaal-Overste van de congre gatie van Mill-Hill werd benoemd, mij op gedragen cm dat van u te vragen, Stet men nu de nieuwe piissiepriesters voor als een geestelijk soort van soldaten; welnu, dan ben ik zoo'n geeteljjk soort fourier. Ik heb te zorgen voor de strijdmiddelen van di el7 jonge priesters, zonder welke ze m de missie tot volslagen on-werkzaam-zijn j gedoemd zijn; maar waarmee ze blijgezind I ten strijde trekken voor Christus' leger, be- rekl als 't moet tot het offer van hun leven. Welnu, deze vraag om hulp is dus "dringend: allerdringendst. Tot de met aard- scbe goederen gezegenden zeg ik derhalve met allen nadruk: „geeft van uwen over vloed!" Tot de armen: „Offer nog zelfs van uwe armoede Na 18 jaren zelf in de missie vertoefd te hebben, weet ik bij ervaring hoeveel goed de mssionaris er kan doen. Talrijk zijn de verdiensten, welke hij er voor God vergaart. Hoe schoon is het dan te weten, dat men door zelf aan dien missionaris dat werk te hebben mogelijk gemaakt, mededeelt in de groote geestelijke verdiensten, welke de missiepriester op het veld van den arbeid verwerft. Een beroep om hulpvaardigheid doe ik op allen. Een beroep om hulp richt ik tot —alle Eerw. H.H. Geestelijken van heel Neder land; inzonderheid tot de Z.Ecrw, H. H. Pastoors. Zoudt u niet eens uw voorraad van para menten willen nazien, of er nog iets gemist kan worden voor deze 17 priesters. Velen der Z.Eerw. H.H. Pastoors hebben b.v. in len laatsten tijd voor hun kerken z.g, Ber- nardus-kasuifels aangeschaft. Zijn de oude modellen nog aanwezig? En zijn ze niet dis ponibel voor deze bescheden aanvraag van dezen briefschrijver? Ja, en dan de ver- eenigin.gen van dames, die werken ter liefde Gods voor de arme kerken en de mssie! Ik weet v/el, dat ik wat laat ben met mijne aanvrage, maar misschien strijkt men wel hier of daar de hand over 't hart voor die 17 priesters, voor wie die arme fourier van Roosendaal zoo zijn best doet om de be nocdigde voorraad bij elkaar te krijgen. De missie-naaikringen, helpen ook zij in dit ge val niet mee? Ik durf heel was vragen, maar.... ik moet het vragen. Als straks1 onze 17 pries ters uitgaan naar de miss'ën, dan moeten ze Van al deze dingen voorzien zijn. O, ik ben er zeker van, dat heel Neder land me medehelpt. j En ik stel me voor, dat er welgestelden zijn, die op zich nqjnen, één of meer pries ters zoo'n uitzet of 'n deel ervan te ver schaffen. Dat komt voor ieder priester wel op ongeveer 400. Toen ik daar zooeven schreef: bescheiden vraag, hebt u wellicht gedacht: „nu, nu, dat is een aardig bescheiden vrager!" O, ik moet het u grif toegeven. En zoo groot is thans mij nbescheidenheid, dat ik het niet eens gewaagde van ciborius, re monstranten of koorkappen, enz., waar men toch ook niet best zonder kan in de missie, te spreken. Welnu, ik ben altijd heel graag bereid, om de gaven in ontvangst te nemen, als men 't mij maar laat weten. En ik twijfel met, of al de priesters van heel ons Nederland, zullen ook gaarne voor mij die gaven in ont vangst nemen. Temeer ben ik daarvan over tuigd, cmdat er immers in geheel Nederland geen hlaats meer is, waar met de missie- liefde en -ijver aanzet tot de schoonste da den van missie-offerzin. Wil men mij persoonlijk schrijven dan is mijn adres: St. Joseph-Missiehuis, Roosen daal (N.-Br.J. t O, doe nu allen, die kunt, uw best en help mee, opdat we samen; gij door mij en ik door u, de 17 priester geheel en al uit den brand helpen. Blijvc met vertrouwen op Uod en op Neerland'» Missieliefde. 1.1. ui Xo, ARNOLD W1TLOX, Missiehuis „St. Joseph", Roosendaal (N -Br, Postrekening 14123. Naar de Msh. uit Bloemfontein (Zuid-Af rika) verneemt, is aan het Katholieke Neder land en bijzonder aan de Hollandscbe Fro- vincie der Domicanen-Orde een groote eer te beurt gevallen. Misschien is het reeds bekend m Holland, dat evenals in het afgeloopen jaar in Zuid- Afrika en China een internationaal Concilie gehouden is van alle Bisschoppen, Apostoli sche Prefecten en Missie-Oversten, en dit jaar ook in Nederlandsch Oost-lndië een zelfde vergadering zal gehouden worden, waarop de volgende Nederlanders zullen te genwoordig zijn: Mgr. A. Van velsen, S. J„ Apostolisch Vicaris van Batavia; mgr. V. Bos, O M Cap., Apost. Vicaris vaq Borneo; mgr. A. Verstraelen S.V.D., Apost. Vicaris der Kleine Soenda-Eilanden; mgr. J. Aerts, M. S C Apost. Vicaris van Nederl. Nieuw Gui nea; mgr. W, Panis, Apost. Prefect van Cele bes; mgr. M. Brans O.M. Cap., Apost. Prefect van Padang (Sumatra); mgra. H. Smeets, S. C.J., Apostolisch Prefect van Benkoelen (Sumatra); mgr. Th. Herkenrath, C.ss.C.C., A-post. Prefect van Banka en Billiton, en ver der de HoogEerw. Overste van het Missie gebied der Carmelieten, beide laatsten gele gen in het Vicariaat van mgr. van Velsen. Wanneer en waar dit Concillie zal gehou den worden, is nog niet nader bepaald, maar Wel is bekend, dat het dit jaar zal plaats hebben en dat Z. H. Paus Pius XI den Apos- tfflischen Delegaat voor Zuid-Afrika, Zijn Excellentie mgr. B. J. Gijlswijk, O.P., be noemd heeft tot Voorzitter van dit Concilie. Zonder twijfel heeft de leiding door Zijn Excellentie, gegeven aan het Concilie, te Kimberley in Zuid-Afrika gehouden, zulk een gunstigen indruk gemaakt te Rome, dat Zijn Heiligheid geen beteren en waardiger Voor zitter voor het Concilie in Oost-lndië kon kiezen dan mgr. Gijlswijk. Ook kan men hier in zien een goedkeuring van de besluiten die in Kimberley genomen zijn ter behartiging van het zieleheil en van de organisatie in on ze landen. We kunnen dan ook niet anders verwachten, dan dat Z. Excellentie dit groote werk eveneens zal tot stand brengen tot gróoje tevredenheid van Rome en tot op leving en bloei van het missiewerk in Oost- lndië. Er zijn door zeer moeilijke kwesties, vooral met betrekking tot de scholen en d» vrije uitoefening der godsdienstige belange* door de Apost. Vicarissen en Prefecten. De Zeereerw."heer W. S. M. Herscheit, pastoor te Roelofsarendsveen zal naar de Msb.'vefneemt, tegen 1 Mei a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag als zoodanig worden ver leend. Z.Eerw. zal zich dan te 's-Gravenhage gaan vestigen. De R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- ën Winkelbedienden „St. Franciscus van Assië" telde op 1 Januari 1925 4375 leden, waarvan 3423 mannen en 925 vrouwen. Niet alleen de Akensche mijnen beginnen de Nederlandsche concurrentie te voelen, ook de Duitsche orkesten moeten naar de Msh verneemt, ondervinden dat de t':den veranderen. Het Stedelijk Orkest van Maastricht is ten minste door de oratorinm- vereeniging van Kohlschcid, een stadje aan de Limburgsche Oostgrens, aangezocht om dc begeleiding Van een der klassieke Duitsche oratoria te komen spelen. Het Maastrichlsclif Orkest heeft deze opdracht aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6