nwiEni IN EN OM HAARLEM. GEMENGD NIEUWS. Rheum&tiek Kloosterbalsem DIENSTPERSONEEL ii l v, VEEN'S Ooedarenhndei ~i Radio Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Vrijdag 30 Januari 1925 ,ST. RAPHAEL." Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Vrouw verbrand. Een gebaar van Vader Bureau- cratius. Een brutale straafroof. KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. BLOEMENDAAL. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per resel. verdrijft dc pijn FINANCIËN. De Jaarcijfers der Ned. Han delsbalans Dec. 1924. s. S. S. Sarad BEZORGT MIJ lam, VERKEER EN POSTERIJEN. De L-trein uit. den dienst KUNST EN KENNIS. De Keulsche Jaarbeurs. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDE. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Te!. 3468. NIEUW-VENNEP. SPAARNDAM. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN HEEMSTEDE VIJFHUIZEN. HOOFDDORP. BEVERWIJK. Aan onze Lezers Spoort al Lw kennissen I aan hun vraag-en aanbod- 1 advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haariemsche Courant VELSEN. Wij bedoelen, met den naam van dezen Aartsengel neer te'schrijven, de aandacht te vestigen op een Ned, R.-ix. tiond van ópoor- en tramwegpersoneel en meer in het oij- zonder op de aldeehng Haarlem d rvan. Zij jubileert. Op 22 Januari bestond zij 20 Jaar en dus leeft zij nog in het octaaf. Het is oirbaar even de ju'oilaresse te huldigen. Wie onder spoorwegmenschen „Sint Raphaël" noemt, weet dat hij begrepen zal ■worden. Het is een naam, die aan kracht, durf, voortvarendheid en kalm beraad doet denken, een der hechtste en beste organisa ties, die wij kennen, hoezeer zij ook mis schien juist daarom wordt aangevallen. De plaats, die Sint Raphaël inneemt in de rij van organisaties, heeft zij niet voor niets gekregen. Zij heeft er voor moeten vechten tegen verguizing en minachtend schouder ophalen. Zoo was het langen tijd, maar nu is zij er bovenop. Voorgoed. In Haarlem en in het land, bezet zij een plaats, waar rekening mee wordt gehouden. Men houdt rekening met haar kracht. Nood gedwongen en met tegenzin wellicht, maar het gebeurt. net was in de weeë nadagen van de be rucht geworden spoorwegstaking van 1903, dat „Sint Raphaël" werd opgericht. Alle or ganisatie van spoorwegpersoneel, niet het minst die van de socialistische of wil men neutrale, lag kapot. Nog geen negen maanden geleden was „Sint Raphaël" in Boxtel geboren of ook in Haarlem voelde men behoefte aan een af deeling. Het was vooral fcook de tegenwoor dige voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer de Rooy, die er zich zeer voor interes seerde, alhoewel hij de oprichtings vergade ring niet kon bijwonen. Namen, die verder in verband met de op richting van deze organisatie mogen ge noemd worden, zijn die van de heeren K, Donsen, PC. Bottelier, P, Gildemeyer, A. en H. Hoekstra, H. Holdorp, P. Hopman, J. Kruyver, L. Klaassen, A. Kruiff, H. Lippes, D. Marchant, S. v. d. Mey, A. Passchier, Th. Uitermark, A. L. Vlaskamp, J. Colpa en ge broeders Emmerik, mannen, wier naam in ons Roomsche kamp over het algemeen een goeden klank hadden en hebben. Eerste voorzitter was de heer P. Bakker. Na hem werd het voorzitterschap vervuld door de heeren de Bruin, Tromp en Pothof en sinds 5 April 1917 door den heer P. de Rooy. Op het oogenblik telt de afdeeling Haar lem van Sint Raphaël, als wc ons niet ver gissen, een dikke 500 leden. Zij is de talrijkste onderafdeeling van den Nederl. ÈL R- Volksbond en staat als derde afdee ling in grootte op het ranglijstje van den R.-K. spoorwegmannenbond, na de afdee- lingen Tilburg en Utrecht, maar zoo is het niet altijd geweest. Lange jaren kon het le dental niet ver boven de tweehonderd uit komen, doch langzamerhand is zij uitge groeid tot een organisatie van beteekenis. Waarom? Omdat Sint Raphaël toonde haar plaats waard te zijn; omdat bij velen ook, de vrees van in het openbaar een kruisje te maken verdween om plaats te maken voor een gerechtvaardigd gevoel van eigenwaarde. Ja, ook in dat opzicht zijn wij, katholieken, vooral ook in Haarlem, in de laatste twintig jaar vooruitgegaan. Men schaamt zich zijn Koomsch zijn lang niet meer in die mate als eenige jaren geleden. Vrijmoedig treden wij als Roomsehen naar voren en laten ons gelden. Niet alleen in de kerk, niet alleen m het publiek, maar ook op de werkplaats. Zie, dat is een mooie overwinning geweest voor Haarlem, maar wij moeten ons hoeden voor overmoed en nu werken aan de ver dieping van ons katholiek zijn, waar wij zoo zeer in de breedte aan invloed hebben ge wonnen. Laten wij trouwens, om misverstand te voorkomen, even vastleggen dat wij niet anders dan onze legitieme portie hebben veroverd in het openbare Haarlemsche leven. Wij wenschten geen prerogatieven boven iemand, wij wenschten alleen de plaats in te nemen, die ons toekwam d.w.z op gelijken voet te worden behandeld ais alle ingezetenen van Haarlem. Dat hebben wij tennaastebi) bereikt. Gok „St. Raphael' heeft daaraan medege- holpen en heeft er de vruchten van geplukt. Dank zij een immer correcte leiding, die wars was van marktgeschreeuw, doch in alle bescheidenheid daüen wist te stellen. De lach om „St. Raphaël" is veranderd in 'n trek van ernst en het ten doode geprofe teerde hondje is uitgegroeid tot een machtig lichaam. Behalve geestelijk goed en godsdienstig be wustzijn, dat bij de leden werd bewaard en aangekweekt, werd ook voor de stoffelijke belangen van de leden gezorgd. Wat het spoorwegpersoneel betreft, ging dat meestal via het hoofdbestuur en die be langen waren daar veilig. De leden voelden hier wel dat er voor hen gewerkt werd, maar zaten zoo niet in het centrum van de actie. Met het tramwegpersoneel was dat anders. En daarmede komen wij op het terrein der bloeiende onderafdeeling van „Sint Raphaël" die het tramwegpersoneel omvat. Daar is 't een voortdurende strijd geweest, een worstelen en weer bovendrijven, maar de balans opmakend, mag wel worden ge zegd, dat, ondanks allen tegenspoed, v„oral in de laatste paar jaren, veel goeds voor het tramwegpersoneel is bereikt. Het is een nijvere onderafdeeling, die van tram, en niemand minder dan de landelijke voor zitter van de Ned. R.-K. trammannen, de heer Geers, heeft hier de leiding in handen. La ten wij het anders en waarschijnlijk juister zeggen: het practisch werken van den heer Geers in de Haarlemsche tramaangelegen heden vestigde zoozeer de aandacht op hem, dat het Haarlem werd toevertrouwd een lan- oelijk voorzitter te leveren om de trambelan- gen van het personeel in geheel den lande te behartigen. Wij willen maar zeggen dat vooral ook de trammannen in Haarlem het zegenrijke werk der organisatie hebben ondervonden, voor hun zielenheil, zeer zeker, maar ook op stof felijk gebied. Er is reden tot feestvieren vooral ook voor den voorzitter, den heer P. de Rooy, die de afdeeling onder zijn voorzitterschap zag groeien van 350 tot ver over de 500 man. Hij heeft met de afdeeling moeilijke dagen meegemaakt, maar ahe moeilijkheden zijn glansrijk het hoofd geboden. Gaarne zouden wij de notulenboeken ens napluizen en _ens nagaan wie al zoo zich voor „St. Raphaël" verdienstelijk maakte. Er zouden heel wat groote, onbekende daden te voorschijn ko men en vele namen zouden met eere ge noemd kunnen worden. Ons ontbreekt de tijd daartoe. Trouwens de vliegensvlugge spoorwegmannen en peuterig werk verdragen elkaar niet. Wellicht geeft het zilveren jubel tij in 1930 aanleiding tot het schrijven van 'n gedetailleerd historisch overzicht. Alle be stuursleden opnoemen gaat dus niet. Het huidige bestuur vond reeds een plaatsje in onze portretten-galerij, maar we mogen toch nog wel één naam noemen en wel die van den heer C. H. Glas, den ma, die jarenlang het secretariaat met ijver en liefde vervulde. En na hem was het de heer J. Nijboer, die in Maart 1919 benoemd, nu al bijna 6 jaar de chroniqueur en stilte kracht der afJeeling is. Het twintigjarig bestaan van „St. Raphael" is een mijlpaal, wa. -'bij even mag worden stilgestaan, nagedacht en feestgevierd. Het is de grootste R.-K. Vakorganisatie in Haar lem, als wij ons niet vergissen, en een der goed geleide. Aan zulke jubilaressen past een woord van hulde! Donderdagmorgen zijn in een perceel op het Sterreplein te Maastricht bij het behan gen/a* een kachel de kleeren van de dienstbode in brand geraakt. Brandende liep de vrouw de straat op, waar werklieden de vlammen doofden. Ernstig gewond, werd de ongelukkige door den geneeskundigen dienst Hadu c ziekenhuis vervoerd, waar haar de n. H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. De Petit Parisien vertelt het volgende «taaltje van Fransche officieele ambtenarij: Goor den minister van financiën werd on langs aan de postiutoriteiten van Parijs een schrijven gezonden met het verzoek een vol ledig onderzoek in te stellen naar de recht schapenheid en het zakencrediet van een zekeren wijnhandelaar. Deze had bij de be lastingautoriteiten nog een rekening staan. De rekening was er bij gevoegd en luidde: Voor niet betaalden interest 5 centimes! ONDER EEN KNIJPER DOODGEDRUKT. In den nacht van Maandag op Dinsdatf was de 57-jarige T. Papeveld, werkzaam in het motorschip „Pajalo", liggende aan de le Red. Coöp. Kunstmestfabriek aan den Paral lelweg te Vlaardingen. Bij het neerkomen van een met fosfaat gevulden knijper gleed Papeveld uit en kreeg den knijper op het li chaam^ Dadelijk werd de knijper opgehaald, dcch i gaf geen teekenen van leven meer. j on 0l^en geneesheer constateerde den dood. Borstkas en ribben waren ingedrukt. Papeveld, die in Vlaardingen woonde, was gehuwd en had twee kinderen. Donderdagmorgen ongeveer elf uur, fs op j Damrak te Amsterdam, een looper van de „Bijenkorf beroofd van een bedrag van 2000. De looper was geweest op het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank en had daar bet g noemde bedrag geïnd. Juist toen hij •u ^wee bankbiljetten n zjjn portefeuille wilde bergen, griste een onbekende, die ir. gezelschap was van een anderen man, het geld weg De beroofde trachle nog Je plegers van het misdrijf te achterhalen, maar zoo gauw was alles in zijn werk gegaan en zoo spoedig hadden zij het hazenpad geko zen dat zelfs niet bij benadering was vast t stellen, welke richting zij waren inge slagen. De gelegenheid had hem ontbroken de beide mannen nauwkburig op te nemen, zoodat hij slechts een vaag signalement bij de ->olitie kon omgeven. Hij vermoedt, dat vreemdelingen hem de poets hebben gebak ken en is, nadat hij aangifte van het geval had gedaan, zelf aan het opsporen gegaan. De daders zijn echter nog niet gevonden. („Hbl.") TE W^\TER GERAAKT EN VER DRONKEN. Tc Eelde (Drente) is de landbouwer H. v. B. door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Zondag I Februari vertrekken uit Amster dam met bestemming voor het Missiegebied van den Boven-Nijl (Oeganda) vijf Eerw, Zusters Ursulinen van het Moederhuis te Bergen (N.-H.). De Eerw. Zusters Moeder Maria Gabriel Zuster Maria Bernardina Zuster Maria Mechtildis Zuster Maria Oliva en Zuster Maria Juliana. Zij worden naar Marseille, waar zij op het Stoomschip „Chambord" zich op 5 Februari zullen inschepen, uitgeleide gedaan door den Zeereerw. Heer Directeur G. P. J. v. d. Burg met wien zij zich eerst naar Lourdes bege ven. God zegene haar edelmoedig offer. KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT f9 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING in het feit, dat van dezen trein slechts zeer zelden door reizigers gebruik wordt ge maakt. Doorgaans zijn er slechts 1020 reizigers en het is zelfs wel eens voorgekomen, dat zich in den uit drie wagons le klasse, een restauratierijtuig en een goederenwagen be- staanden trein, bij het passeeren der Neder- landsch-Duitsche grens slechts één enkele reiziger bevond. DE WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. stoomschip, -De logger had schade aan het voorschip bekomen. Het stoomschip zette de reis voort, zonder da' men aan boord naar den logger omzag. Olympia. De onlangs opgerichte gym nastiek- en athletiekvereeniging „Olympia zal zich aansluiten bij het Kon. Ned. Gym nastiekverbond en dej| Noord-Hollandsch^n Athletiekbond. Voorts zal een gymnastiek- afdeeling voor veteranen worden opgericht Het dagelijksch bestuurbestaat uit de heeren H. Kroonsberg en W. A. Sparreboom Gevonden dieren en voorwerpen. Te rug te bekomen bij: Beek. Kleverlaan 107, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk; J. Windhorst, Bloemendaalscheweg 57, Bloe mendaal, een paar kinderhandschoenen; H. v. Riessen, Bloemendaalscheweg 133, Bloe mendaal, een tabakspijp; Postkantoor Bloe mendaal, een portemonnaie; Tesselaar, Bre- derodeweg 19, Bloemendaal, een cyprusche poes; Beversluis, Zomerzorgerlaan 41, Bloe mendaal, een grijs wollen handschoen; J. Vermeer, Korte Kleverlaan 40, Bioernendaal, een étui met schrijfbehoeften; W. Voerman, Kinheimweg 65, Bloemendaal, een heeren- strik; IJ. Koopman, Oostertuindorplaan 6, Overveen, een portemonnaie; Kurpershoek, Bloemendaalscheweg 189. Overveen, een Lipssleutel; N. Verduin, Zuidêrtuindorplaan 21, Overveen, een sludentenmuts; v. d. Meij, Zuidêrtuindorplaan 4, Overveen, een klein hondje; Boot, Tetterodeweg 3, Overveen, een duif; Jg. Lindeman, Bleekerspad 9, Bloe mendaal, een motorhandschoen; Weier, Pen- tislaan 2, Aerdenhout, een electr. zaklan taarn; aan het bureau van politie te Over veen, een ring met drie sleutels, een kin derhandschoen, een paar bruine glacé hand- Donderdagavond werd in het clublokaal der Damclub Haarlem de afgebroken partij - tusschen de heeren J. Lycklema en Aebe de j ^boenen, een kmderhandschoen, een ouis- Jcng uitgespeeld. Deze partij werd door den sleutel, een sleutel van een windhokje, een heer Lycklema gewonnen. Tevens speelde voor bovengenoemden wedstrijd de heer Chr. F. Visse tegen den heer S, M. Mons, Deze partij eindigde re mise. Maandagavond a.s. wordt de kampioens wedstrijd voortgezet in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub". MEDAILLEWEDSTRIJD CASTRICUM— ALKMAAR. Vrijdagavond a.s. spelen de eerste tien tallen van de „Castricumsche Damclub" en de „Alkmaarsche Damclub" een medaille wedstrijd in Hotel „De Rustende Jager", te Castricum. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen >n Dec 1924 220, in November 1924 218, in De cember 1923 175, van Januari t.m. December 1924 2.363 en van Januari t.m. December 1923 2009 millioen gulden. Het saldo-invoer had in de maanden Jan, t.m. Dec. 1924 een waarde van resp. 61. 59.8, 54.6, 53.2, 83.2, 78, 63,7, 36.6, 26.9,44.5, 58.3 en 83,3 millioen gulden; totaal voor Jan t.m. December 1924 702.8, voor Januari t.m. December 1923 706 millioen gulden, 2 PCT. STAD LUIK 1897. Trekking van 20 Januari 1925. S. 8027 no. 1 betaalbaar met fr. 10.000. S. 768 no. 10 betaalbaar met fr. 200. S. 15633 no. 6 betaalbaar met fr. 200. S. 30681 no. 1 betaalbaar met fr. 200. S. 30681 no, 10 betaalbaar met fr. 200. Voorts S. 11470 no. 24, S. 13344 no. 8, S. 13538 no. 25, S. 15785 no. 8 en S. 32321 no. 18 met fr. 150. no. no. no. 1475 14 1499 23 5936 1 9111 17 11470 6 11502 18 15173 4 15328 3 15785 5 15865 3 22489 14 22641 12 28282 6 29811 11 32321 4 met fr. 125. Hei antwoord ïs: f~ een advertenfie L geplaatst ïn de NIEUWE HAAR LBM SCHE COURANT met haar 16.000 exempl. oplage Een Congres over Moderne verwarming. Officieel wordt door het' bestuur van de Keulsche Jaarbeurs te Keulen medegedeeld dat de belangstelling voor de a.s. voorjays- beurs die van 2227 Maart zal worden ge houden, ook uit Nederland zeer groot is. In het bijzonder treedt deze belangstelling voor den dag voor de afdeeling textiel en levens middelen. De automobielen-industrie zal op de a.s. jaarbeurs eveneens in grooteren omvang dan vroeger vertegenwoordigd zijn. Van de Technische Messe, die tot 31 Maart duurt, bestaat vooral belangstelling voor de afdeeling voor Moderne Verwar ming. Onder de exposanten bevinden zich verschillende gemeentebesturen, de Duitsche de Duitsche Rijksspoorweg Mij. en een groot aantal industriëele ondernemingen. Tijdens de jaarbeurs zal een belangrijk congres op het gebied der moderne verwar ming worden gehouden, n.l. 2324 Maart. Op dit congres zal o.a gesproken worden door Prof Grunewald uit Keulen over „Warmewirtschaftliche Fragen in Braun- kohlen-Briketfabriken, Dr Fr Fischer uit Mülheim Ruhr over „Zusammenhang zwischen Wesen und Verwertbarkcit der Kohlen" Prof. Bonin. Aken over ,,Wirt'- schaftlichkeit von Hausbrandöfen" Prof. Dr. Obberhoffer Aken over „Dampfkesselbaus- toffe" Prof. Langer Aken over „Abwarme- und Abgasverwertung bei Verbrenmmgs- motoren," Ir. Bleibfreu uit Völkingen-Saar over „NeuzeitHche industrielle Feueringen in Amerika," Prof, Ing. J P. Goossens, Dr. Ing. Vent, Essen over „Die elektrische Be- heizung in gewerblichen und industriellen Betrieben"; Dr. Ing. K Hencky, Leverku- sen over „de Wirtschaftliche Fortleitung und Verteilung von Dampf aus grosze Entfernun- gen"; Dr. Ing Reutlinger, Keulen over „Kupplung von Kraft- und Herzbetrieben, erlautert an ausgeführten Beispielen" en Architect Schilling uit Bannen over Stad- tische Fernholzwerke: Geschichte, Bau und Betrieb". giace handschoen, een portemonnaie, groene handschoen, een sleutel. Vrijgesproken. Een alhier wonende res taurateur stond terecht voor de Vierde Ka mer der Rechtbank ter zake van een aanrij ding, die hij des avonds 19 Juli omstreeks kwart voor acht bij het Leidsche Boschje zou hebben veroorzaakt. Een wielrijdster kwam daarbij te vallen en verwondde zich aan de knie, zoodat zij gedurende 10 dagen haar beroep als werkvrouw niet heeft kun nen uitoefenen. Het O.M. vorderde tegen beklaagde, we gens het aan zijn schuld te wijten hebben dat iemand zijn beroepsbezigheden niet kon vervullen, 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank sprak heden de restaurateur vrij van het hem ten laste gelegde, daar zijn schuld daaraan voor de rechtbank niet is ko men vast te staan. Collecte. Aan de vereeniging Bijbelver spreiding te Amsterdam, is vergunning ver leend, tot het houden van een collecte al hier, op 21 April a.s. Verloting, De Zandvoortsche voetbal- vereeniging „De Zeemeeuwen" zal, ter her denking van het 5-jarig bestaan, op 28 Fe bruari a.s. een openbare feestavond houden. Er zal een tombola gehouden worden. Geldinzameling. Aan de Chr, Zangver- eenigin*t „Emmanuël" is vergunning verleend tol het houden van een geldinzameling in deze gemeente, ten behoeve van den aan koop van een nieuw vaandel. Jubileumgedenkplaat 1923. Het ligt in de bedoeling van den secretaris der gewes telijke landstormcommissie „Stelling van Amsterdam", Res.-Kap. K. L. Schel!, om de jubileumgedenkplaten, vervaardigd ter her innering van de aanbieding van het gedenk album aan H. M. de Koningin in September 1923 aan de landstormers in deze gemeente uit te reiken op Zaterdag 31 Januari a. s- van kwart over 1 tot kwart over 2 te Hoofddorp in hotel „De Landbouw", van kwart voor 3 toi kw.irt voor 4 te Nieuw- Vennep in het aié Nijssen, van kwart over 4 tot 5 uur te Lisserbroek in het café De Rruijn van kwart over 5 tot kwart voor 6 te Huigsloterdijk in café Vaneman en van 6 tot half 7 te Abbenes bij den heer Baars. De plaat is een kunstwerk geworden, zoo als van de vervaardigers van het jubileum gedenkalbum mocht worden verwacht. Gedrukt in dertien kleuren, is de plaat technisch zoo schitterend afgewerkt, dat de leek tusschen het fijngeteekende, veel kleurige ontwerp en de kunstplaat geen onderscheid zal ontdekken. Feestvergaderinj. De IJsclub „Hoofd dorp" zal op Donderdag 5 Februari a. s. in hotel „De Beurs" aldaar een feestvergade- ring houden, welke voor ieder tegen een lagen entreeprijs toegankelijk" zal zijn. Deze propaganda-bijeenkomst is belegd tot steun van de kas der vereeniging, om hierdoor eventueel een betere ijsbaan te Hoofddorp fe verkrijgen. Het dubbelmannenkwartet uit Nieuw- Vennep „Onderling Kunstgenot" en het Hoofddorpsche fanfarekorps hebben hunne belanglooze medewerking toegezegd, terwijl de heeren Krielen, Thuis, Gorthuis en van Maurik eenige voordrachten ten beste zul len geven. Deze avond belooft heel gezellig te zijn en verwacht mag worden, dat geen plaatsje in „de Beurs" onbezet zal blijven. Diefstal. Ten nadeele van den rijwiel hersteller S, aan den Aalsmeerderdijk, zijn uit een schuur ontvreemd een nog in goe den staat verkeerend heerenrijwie! en een stel banden. De politie steil een onderzoek in. paardentuig; C. Leeuwen, Res Novaplein, een doosje sigaretten; Grymans, Jan van den Bergstraat 2, een tienrittenkaart; H. C. de Wit, Iepenlaan 37, een kinderhand schoen; Riezenbos, Binnenweg 157, een ge lakte ceintuur; J. Veen, Raadhuisstraat 27, een spatiap.Carpentier, Raadhuisplein 2, een duimstok; Sloof, Drieheerenlaan 11, een stuk zeil en twee paardendekens; Kersten, Molenwerfslaan 122, een portemonnaie met inhoud; Samson, Raadhuisstraat 38, een le dig botervat. Bureau van politie, Boeken rodestraat 9, twee gummiballen en een huissleutel. Aanbesteding. Door B. en W. is aanbe steed het dempen van slooten, het leggen van rioleeringen, het ophoogen van terrei nen bestemd voor wegen en het bestraten van wegen een en ander op de terreinen gelegen tusschen Heerenweg, Koediefslaan en Adriaan Pauwlaan. Ingeschreven werd A volgens het bestek, dus met bijlevering van alle materialen en B zonder bijlevering van riolen, trottoir banden, tegels, straatsteenen, straatkolken en gasbuizen, echter wel het vervoer van deze materialen. Ingeschreven werd als volgt; Firma Hoorschout en Brouwer, A. Haarlem f 59106 G. den Adel 61500 W. Aafjes te Assendelft 68300 D. v. Stuivenberg, 's-Hage 52900 J. H. v, d Ven Vlissingen 67112 H. Bax en H Steenkist, Haarlem J. Boeren, Sliedrecht N, V, Zanen en Verstoep, Gouda N. v. Leeuwen Haastrecht J, Bron te Schoten W. Bron ^te Schoten F. de Haan te Schoten F. v. d. Po), A'datn C. G Rietkerk en Noord- man C. A de Koning te Haar lemmermeer 72232 C. de Vries, Purmerend 68780 E. v. d, Berg, Voorhout 51267 N. V. Grond- en Bouwbedrijf te Heemstede 49700 59998 64200 62400 55490 85585 63760 65800 B. 30309 33600 28000 27666 40100 38000 32800 38537 39870 42000 23465 Jubileum. Zondag 1 pebruari a.s., hoopt de brievenbesteller G. Hartog, zijn 25-jarig ambtsjubilei i te herdenken. Har tog, die steeds met de meeste nauwgezet heid zijn taak heeft verricht en nog dagelijks verricht weer of geen weer die onaf gebroken, dus 25 jaren lang, «steeds „Spaarnwou" en „de Lie", heeft bediend VRIJDAG 30 JANUARI. Radio Paris 1780 M. 9.20 uur Festival zang, muziek, voordracht. I Eifleltoren 2650 M 6.30 uur Concert j Chelmsford 1600 M 77 50 uur Concert en zangnummers en voordracht. I Brussel 265 M. 8.35 uur Orgelconcert. Hilvers. Draad!. Omroep 1050 M. 8.10 uur Lezing over „Een reizend Nederlander in Engeland", door den heer Ravelli. hebben aan het welslagen van de drie op voeringen R,-K. Tooneel. Naar wij vernemen zal R.-K. Tooneelvereeniging „Eensgezind" haar 10e uitvoering geven op Dinsdag 3 Feb. a.s. in de zaal van den heer J. J. Nijssen te Nieuw-Vennep. Bij deze uitvoering zal de vereen, tevens haar 5-jarig bestaan vieren, voor welke gele genheid een extra programma is samenge steld. Als hoofdnummer zal worden opge voerd „Uitgeboet", Historisch drama in 'rie bedrijven. Na de pauze zal de lachlust worden op gewekt door het succes kluchtspel „Moppie de ongeluksvogel," gevolgd door een slot nummer „De Brandweer van Gribbelhuizen.' Een ieder die de vereen. „Eensgezind" y kent, zal niet verzuimen dezen avond bii te wonen, opdat de vereeniging voor hun moei te beloond zal worden en 't is te hopen, dat de zaal tot in de hoeken gevuld zal zijn. Dat het programma groot is, bewijst wel G.-.u de aanvang reeds is gesteld op 6.30 uur Een gezellig samenzijn zal dezen feestavond besluiten. Witte Kruis. Gisterenavond vergaderd* het bestuur van het Witte Kruis, onder voorzitterschap van ds. S. A. Baljon. De notulen werden gelezen _n goedgekeurd Ingekomen formulieren T. B. C„ vraag van het hoofdbestuur of er in 't archief oproe- pingsbrievei. waren van verschillende vroe gere jaren? Verzoek om bijdrage voor 't 50- jarig bestaan van het Witte Kruis, schrijven van B. en W. van Haarlemmerliede, dat er 20 subsidie zal gegeven worden, schrijven van B. en W, te Spaarndam,' om advies, op aandrang van Gedep. Staten, wat te doen ter T. B. C.-bestrijding, schrijven van den heer 'Biesheuvel,- dat hij tedankt als be stuurslid. Voor de T. B. C. is ontvangen 268.6454 en uitgegeven 210.11; voor Witte Kruis is ontvangen 378.70 en uitge geven 496.84 dus een nadeelig saldo van 188.14. Voorts komt aan de orde om 'n de groote vergadering voorstellen te doen om met Schoten te zamen een wijkverpleeg- met nieuwstijdingen etc., zal hem, en j sjer hebben, Schoten heeft een tweede In de modder, Aan de Zuidzijde der Visschershaven zou gisteren een zwaarbela den vrachtauto uitwijken voor een met een paard bespannen wagen. Daarbij kwam de vrachtauto in het modderige gedeelte te recht en moest men ijzeren platen aandra gen, alvorens de wagen weer op de straat kon worden gebracht. De visschersvloot weer naar zee. Gis teren zijn 8 stoomtrawlers vertrokken, van daag gaan er 5 en morgen de laatste 2, zoodat de vloot dan weer geheel op zee is. Alleen eenige stoomschepen, die aan de ha- ringvisscherij zullen deelnemen, zijn niet uit gevaren. Aangevaren. De hier binnengekomen zcillogger Noordzee VIT K.W. 177, rappor- Naar het Vad. verneemt bestaat bij de be trokken spoorwegautoriteiten het voorna- _r-- men den L-trein LondenHoek van Holland! teert, in den nacht van Maandag op Dins- Berlijn met ingang van 1 Februari a.s. uit. dag op de Noordzee, tusschen de lichtsche- den dienst te nemen. I pen Terschellingerbafnk en Haaks, aangeva- De reden daarvoor moet gezocht worden j ren te zijn door een onbekend gebléven Jac. B. Rcozen Niczn. f Te Heemstede is op 67-jarigen leeftijd na korte ongesteld heid overleden de heer Jac. B. Roozen Niczn. Hij was een uitstekend vakman, een voort varend zoeker naar cultuurverbetering, één der vliereersten, welke zich bezig hielden met de praclische toepassing der verwar ming op het voortkweeken van Hyacinthen en Tulpen. Als zoodanig verwierf hij zich zeker verdiensten. Hij was een groot liefheb her der natuur; in den bloeitijd vond men hem van 's morgens tot 's avonds tusschen de bolgewassen; hij was dan ook een uitne mend variëteitenkenner. Ofchoon hij het vak een warm hart toe droeg, nam hij aan het actief Vereenigings- leven geen deel. Zijn groote eenvoud deed hem nimmer op den voorgrond treden. Met hem is heengegaan een hoogst sym pathiek man. Zijn levenswijze en groote lief de voor het vak moge ons ten voorbeeld zijn en tevens zijn nabestaanden tot ver troosting strekken. Zij. verliezen in hem een goeden bezorgden vader. Door allen, die bem hebben gekend, zal zijn nagedachtenis in hooge eere worden gehouden, schrijft het „Kweekersblad", Oplichting. Door Mevr. v. A. is aangifte gedaan van vermoedelijke oplichting en door twee personen van de vermissing van een rijwielbelastingmerk. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij L. van Amerongen, lepenlaan 19, een wollen das; G Willemse, Kadijk 3, een wollen das; N. Geels, Berkenlaan 19, een ijzeren beugel; J. Kramer, Berkenlaan., een zakdoek en een ledige portemonnaie; Wes tendorp, Wilhelminaplein 11, een ceintuur en een hecrenjas; H. Dam, Haemstedeplein 2, een sigarenaansteker; Mevr, Webster, Bosch en Vaartstraat 3, een kinderhand schoen; Braakman, Pijlslaan 1, een hand warmer van een rijwiel; Pronk, Franklin- straat 83, een bont; Van Olphen, Vreden- hofstraat 3, een motorhandschoen; Bics- brouck. Kerklaan ^21, een riem van een speciaal van de zijde, waar hij als het ware alle dagen aan huis komt, .vel niet aan be langstelling ontbreken. Een onhoudbare toestand. Reeds jaren was het voor de schippers die van uit de Ringvaart het Liegat in of uit wilden varen altijd moeilijk om precies de koers te nemen, want misten ze de vaargeul maar even, dan was het bijna zeker dat ze aan de grond raakten Maar nu den laatsten tijd is dit euvel nog erger geworden doordat de zandbakken de bag ger uit de Ringvaart in de vaargeul heb ben gedrongen. Het is dan allang geen zeld zaamheid meer air men daar een schipper vast ziet zitten (Soms maar met een hal ve vracht) die niet meer voor of achteruit kan, en dat hij dan na uren van tobben nog genoodzaakt is, wat van zijn inhoud te moeten overlossen. Het is dan ook te wen- schen dat aan dezen wantoestand spoedig een einde komt en onbegrijpelijk is het, dat dit niet eerder de aandacht heeft ge trokken van diegenen die er iets tc zeggen hebben. Aanrijding. Bakker B. die nog maar den tweeden dag met zijn nieuwe auto ging venten, was daar niet erg fortuinlijk mede. Hij werd in Haar lem door eer andere auto aangereden, met gevolg dat zijn auto mnk beschadigd werd. We! heeft hij er de reis mee voort kunnen zetten, maar e; moesten toch eenige on derdeden worden vernieuwd. Nog goed algeloopen. Woensdagavond was de wagenmaker A., alhier, met eenige menschen bezig een zware schaafmachine van een wagen af te laden. Plotseling dompte de wagen, zoodat de machine er af schoof. A. kon niet spoedig genoeg uit den weg komen met het gevolg, dat hij onder het zware gevaarte bekneld raakte. Met bovenmenschelijke krachten heeft men A. uit zijn benarde positie weten te verlossen en toen bleek, dat hij behalve inwendige pijn, een flinke wond aan zijn voet had. Spoedig was de wijkverpleegster ter plaatse, die de eerste hulp verleende, waarna heel gauw dr. Smit aanwezig was om hem verder tc behandelen. Toch is het onbegrijpelijk, dat dit ongeval, dat zich zoo einstig liet aanzien, betrekkelijk nog zoo goed is afgeloopen. De machine woog niet minder dan dui zend K.G. Kerstoratorium Een derde uitvoering heeft plaats gehad in Hoofddorp van het Kerst- en Driekoningen-Oratorium van H. F. Miiller Het aantal toehoorders was wel riet bepaald erg groot te noemen, zoodat dit wel eenigszins tegenviel, maar ondanks dit hebben de zangers en zangeressen bun uiterste best gedaan, om toch de uitvoe ring uitstekend te doen slagen. Een woord van bijzonderen oprechten en hartelijken dank aan hen allen, die ondanks groote af standen en slecht weer steeds bijna vol tallig dc repetities hebben bezocht en daar door getoond hebben, dat het hun ernst was om te zorgen, dat de uitvoeringen goed zouden slagen. Men heeft dit zeker bereikt, want de uitvoeringen waren niet alleen goed, maai ook uitstekend. Aller zang heeft zeker bewerkt, dat men zich zoo goed dien heerlijken eersten Kerstnacht kon inbeelden, waarin Christus uit den hemel nederdaalde om voor ons mensch te worden en ons vrede en geluk op aarde te komen brengen. Een heel bijzonder woord van hulde past voor zeker aan den heer Heilker. Er behoort moed toe om met een koor, waar var. de helft der zangers en zangeressen geen noot muziek kan lezen, zulk een ora torium uit te voeren en dan zoo uitstekend tc doen slagen. Wij gelooven hierdoor nie mand te beleedigen, want de goede uitslag strekt en tot eer van den dirigent, maar ook lot eer der zangers. De heer C. Ver- degaal bespeelde zeer verdienstelijk het orgel. Moge dit dan ook niet het eerste en het laatste optreden dezer zangvereeni- ging zijn. Ook een woord van hulde aan de firma Elsenga, die door de juiste en goede licht effecten op de levende beelden, de groepen zoo mooi en schoon ons voor oogen stel de. Een woord van dank past nogmaals aan allen, die zoo belangloos medegewerkt noodig, die makkelijk het werk van Spaarndam er bij kan nemen, waarvoor Spaarndam dan gedeeltelijk moet bijdragen. Komt dit er door, dan moet hier ook ean fonds voor wijkverpleging gesticht worden. De groote vergadering zal gehouden worden 18 rebr., 's avonds 8 uur. Aftreden moeten de heeren J. Koning en ds. S. A. Baljon. Grondverkoop. B. en W. stellen voot hen te machtigen tot den verkoop van de bouwterreinen langs de Vondellaan, Beeck- sunghlaan en aan te leggen verlengde Ake- rendamlaan, groot ongeveer 17.000 M2., voor' den minimumprijs van 5.— per M2 en zulks onder voorwaarden en bepalingen B. en W. stellen voor te verkoopen eenige perceelen bouwgrond aan de C. H. Moensstraat voor de pri;*en, welke er op openbare veiling op 14 Januari 1925 voor werden geboden. B. en W. stellen voor aan Th. C. Kuys te verkoopen een perceel bouwterrein aan der. Arendsweg ter grootte van ongeveer 5.75 Are voor de som van 1566, w*:lke som op de op 14 Jan. 1.1. gehouden veiling voor dit bouwterrein werd geboden. B. en W. stellen voor aan J. Webbe tz verkoopen een perceel grond aan den Arendsweg, groot ongeveer 0.48 Are voor een bedrag van 84. B. en W. stellen voor aan A. W. Relik te verkoopen een strookje grond, ter granite van 29 c.M. voor een bedrag van 50 De verkoop van „Sheybeeck". B. en W. stellen den raad voor aan mevr. A. A. Dekker, weduwe M. J. v. Hattum te Bever wijk voor de som van 102.222 te verkoo pen de buitenplaats „Scheybecck" met Heerenhuis, tuinbaaswoning en verdere aan- hoorigheden, voorzoover die ligt onder de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin met uitzondering van de terreinen ge legen langs de Vondellaan en benoordwes ten de ontworpen verlengde Akerendam- laan, de ontworpen laan zelve, een zuidelijk deel, hoek Velserweg Schulpweg, groot 4.04.34 H.A. met uitzondering van eenige kleinere stukjes, zooals op het terrein door paaltjes is aangegeven. Een en ander onder voorwaarden. In hun toelichting zeggen B. en W. dat de bedoeling van den aankoop was, om het oude gedeelte van Scheybeeck. een histo risch stuk te behouden, niettegenstaande de gemeente daardoor op vrij zware lasten kwam. Deze bleken nog zwaarder te zijn dan aanvankelijk werd gemeend, zoodat B. en W.f toen de vraag inkwam, onder welke voorwaarden de gemeente het oude Schey beeck wilde verkoopen, wel bereid waren daarop in te gaan, indien de voorwaarden zoodanig werden, gesteld, dat zekerheid voor het behoud der oude buitenplaats werd verkregen en de gemeente den kans kreeg ei zonder verlies uit te komen. Dit bleek inderdaad mogelijk Aanrijding. Op den Wijkerstraatweg had een aanrijding plaats tusschen een woonwagen en een auto. De woonwagen werd nogal beschadigd; er werd een stuk afgereden. De politie stelt een onderzoek in. De strijd om het bestaan. Voor vele menschen is de winter een zware tijd. Le gio is het aantal, dat met een of andere negotie tracht wat te verdienen. Vele man- nen ook gaan zingend langs de straten. Her haaldelijk moest de politic liedjeszangers verbaliseeren, daar 't zingen op straat ver boden is. Ook gisteren werd er weer een bekeurd. Gevaar voor het verkeer. Meermalen ziet men wielrijders zich vasthouden aan motorrijtuigen. Dat is niet alleen gevaarlijk voor henzelf, maar ook voor anderen En daar dit hier verboden is, heeft de. politie den laatsten tijd, ook gisteren nog. tegen deze overtreders procej-vcrbaal opgemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9