$paarne-&ank A*vMTjy* Dit nummer bestaat uit 22 lijailzij'jen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. I vi\ FFiujaV "Kr-* y LX f 250.- 1125- Leekepreeken. ;<Y'5 sgSfgËE! Zaterdag 31 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15955 De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Agenda 1 Februari GEMEENTEZAKEN. De Maas en Waalsche Bank te Nijmegen. Het zwijgen opgelegd. DE R. K. STAATSPARTIJ EU „ST .VMCHAËL". Wisselzaken in vreemde munt doet U het beste met de Spaarne-Bank. Directe verbindingen met buitenlandsche" ban ken geven de Spaarne-Bank in menig opzicht een voorsprong. Agenda 2 Februari De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Personalia. GEMEENTERAAD. Briedee's arrestatie te Londen. Haariemsche Radio Sociëteit. Nieuwe zaak. De Opschepper en Dr. Knock. Liefdadigheidspredikatie voor de Armen in de St. Joseph kerk, door den ZeerEerw Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Clinge Doorenbos. Baden. „Sterre der Zee" te Zandvoort. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Een zonderlinge auto historie. Een nachtelijke rit die in het water eindigde. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux NASSAULAAN 49 Tolefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 NIEUWE AdvertentiëD 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusscben den tekst als ingezonden mededeeiing 60 cl per regel op de 1c Pagina s 75 cl per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct peT plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. All? ahorn é's op dit bhd zijn, in ev.ilge de verzckeringsv orwaarden, i Levenslange geheeie on 1 7Kf| te?en oneevaien verzekerd vuor een der volgende uitkeerin >en: I WUVV.' geschiktheid toi werken; I %Jv.m doodehjken afloop bij een on >,eva> met bij verl.es van een and, een voet of een oog bij veriies van een i Cn bij een break van I 4fl I ÜU.- been of arm; T 4U - duim of wijsvinger j bij verlies va;i een andere vinger. 75. „MIJN SCHULD IS HET NIET!" Laat ik vandaag beginnen met U een ver haaltje te vertellen, een heel eenvoudig ver telseltje, waarmee men eigenlijk in dezen tijd van sensatie moeilijk voor den dag kan ko men. Er was eens een echtpaar, dat meer dan veertig jaar in de zuiverste harmonie had ge leefd. Als man en vrouw hadden zij het lief van het leven dubbel genoten, omdat zij steeds tezamen genoten en het leed maar half gevoeld, omdat zij het samen deelden. Zij hadden een groot gezin opgekweekt met de vele en zware zorgen, welke zulk een verantwoordelijke taak meebrengt; maar op al die zware dagen en moeilijke uren zagen zij nu glimlachend terug, want geen van hun zorgen was vergeefsch geweest: in een licha melijk en bovenal geestelijk gezond nage slacht zagen zij de prachtige vruchten van hun offervol leven. Nu gingen zij, oud en stram hun laatste levensdagen doorbrengen in een vriendelijk tehuis, waar liefdezusters als dienende engelen rondzweefden. Wat hadden zij zich van die laatste levensjaren in dat rustoord al geen illusies gemaakt! Moeder zou ontheven zijn van de velerlei beslomme ringen der huishouding; vader zou niet meer gebonden zijn door een geregelde dagtaak, maar zijn pijpje kunnen rooken, zijn krantje lezen, in den tuin wandelen. De groote kin deren hadden te voren in hun schertsende fantasieën het nestje, waarin de twee oudjes zich zouden terugtrekken al reeds tot een hemel op aarde omgetooverd. Maar toen zij na korten tijd beurtelings het ouderpaar gingen opzoeken kwamen zij al len tot dezelfde conclusie: het was tegenge vallen; bitter tegengevallen! En als het nu alleen maar was dat moeder klaagde over het gemis aan geregelde bezigheden; dat va der zich, in zijn luie leven nog niet had in geschoven, dan zou het zoo erg niet zijn. Dat wist men immers vooruit en dat zou op den duur wel wennen Maar t droevige was, dat de twee menschen, die naar aller geheu- genis npoit één hard woord tot elkander ge zegd hadden, die een zeldzaam voorbeeld van eensgezinde samenleving hadden gege ven, nu elkaar in het bijzijn van anderen min of meer schuin aankeken en vermoedelijk,, wanneer zij samen waren, kibbelden of el kaar uit den weg gingen. Broers en zusters van het eens zoo gelukkige groote gezin schoolden samen en besloten ten einde raad den oudsten van het gezin, die een afgetrok ken kloosterleven leidde om advies te vra gen in dit moeilijke geval. „De pater zooals zijn naam was geworden, wist gelegenheid te krijgen om zijn ouders op te zoeken en hij deed dezelfde ervaring op, maar voor hem was het geval geen raadsel. Toen hij zijn lie ve moeder alleen, in een rustig hoekje, aan het praten had gekregen, kwam de goede vrouw tegenover den priester-zoon al heel spoedig met haar leed voor den dag. „Je weet, hoeveel je vader en ik altijd van elkaar gehouden hebben; nooit hebben wij samen één woord gehad En hoe lief en zorgzaam is hij altijd voor mij geweest; welk een gezel ligheid en tevredenheid heerschte# er niet al tijd in ons huisl Hier schijnt het echter maar niet te willen vlotten 't Is juist of we vreemd voor elkaar zijn; je goede vader is kribberig en lastig en als hij kan, wipt hij de kamer uit.' En u, moeder, vroeg de pater, hoe houdt u zich daarbij? „Wat zal ik je zeggen? Ik ben ook niet meer dezelfde Het praten gaat mij ook zoo gemakkelijk niet als vroeger Maar ik ben toch zoo vriendelijk mogelijk en ik kan niet aannemen, dat het mijn schuld is, wanneer onze verhouding wat stroever is geworden - Is het dan de schuld van vader, vroeg de pater? „Onze Lieve Heer bewaar me, jongen 'at ik één kwaad woord van je goeden vader zou zeggen. Neen, ik weet het niet; ik pieker er dagelijks over, maar kan de oplossing niet vinden Laat ik u dan zeggen, wie de schuld is, zei de wijze kloosterling 't Is de weelde, waartegen u beiden zoo plotseling niet be stand zijt „De weelde, vroeg de moeder verbaasd We hebber hel hier heel best, maar weelde rig is het tocb niet?" Ik bedoel de weelde van uw rust U heeft \jeiden een lang leven van bard werken en veel zorgen achter den rug Onbewust waren die daéehjksche moeilijkheden u een levensbehoefte geworden Gij hebt samen gebouwd aan de toekomst van uw kinderen, aan uw gezin En nu is alles klaar en u voelt u zelf onvoldaan Uw gesprekken wa ren altijd over uw zorgen en moeilijkheden; opvoeding en levensonderhoud waren pro blemen, die altijd om oplossing vroegen De levensstrijd vroeg uw beider volle krachten en met en naast elkaar hebt gij samen ge streefd naar een zelfde resultaat Dat doel is thans bereikt: gij kunt nu van de weelde van het goede einde genieten Maar doet dat dan ook volop en praat met elkaar over het verleden blijft in het verleden leven en volgt met belangstelling maar zonder inmenging denzelfden levensstrijd, dien uw kinderen op uw voorbeeld nu nog moeten voeren.... Een trekje uit het leven; een voorbeeld om aan te geven, waarom zoo vaak de kost bare eenheid en eensgezindheid wordt ver stoord. Eensgezindheid! In hoeveel gedichten en redevoeringen is zij al niet bezongen. Con cordia res parvae crescunt. Door eenheid worden kleine zaken groot. Eenheid maakt macht, 't Zijn lijfspreuken van de volkeren geweest. Concordia is de titel van duizen den vereenigingen, die in allerlei variaties willen te kennen geven, dat zij bloeien door eensgezinde samenwerking. Maar hoe vaak strandt die eensgezindheid niet in de practijk! Verbintenissen worden met de schoonste beloften en de heiligste voornemens aangegaan. Aan het altaar zweert men elka'a^ eeuwige trouw en gaat het leven in met het vaste voornemen om in de schoonste harmonie samen te streven. Op een geestdriftige vergadering worden statuten samengesteld om in een verecniging een schoon doel na te streven. Op andere wijze worden groote groepen door een ge meenschappelijk doel samengedrongen en men strijdt jaren lang zij aan zij. Totdat de tweespalt begint te knagen en weldra als de ergste vijanden tegenover elkander staan, die in eenheid hadden meenen te sterven. En altijd zal men, wanneer men naar de oorzaak gaat zoeken, te hooren krijgen: mijn schuld is het niet! Wij zullen het eindelooze getal antwoor den op deze schuldvraag niet gaan uitplui zen. Gewoonlijk zouden wij het goed Neder- landsche spreekwoord bewaarheid vinden: waar twee kijven, hebben twee schuld! Maar op een veel vergeten aanleiding tot tweedracht willen wij wel eens de aandacht vestigen, dat is, dat men samen uitgaat voor één doel; veel, zelfs meer bereikt, dan men zich voorstelde en het bereikte door eens gezinde samenwerking En dat men ten slotte de weelde van zijn oogst niet verdragen kan; dat men gaat twisten en kibbelen bij den buit in plaats van samen dankbaar te juichen en in plaats van zoo mogelijk 'n nieuw doel in het oog te vatten om met de be proefde krachten en de in den strijd gehei ligde vriendschap verder bergopwaarts te gaan. Bij de verslapping der energie en het rus ten in de eerste haven wordt de vrede ver stoord en het kibbelen van vrienden wordt dra het schelden van vijanden, wanneer één der partijen het fatale woord uitspreekt: mijn schuld is het niet! Laten dezulken bedenken, dat bij een verstoorden vrede het stellen van de schuld vraag het allerslechtste middel is om de eensgezindheid te herstellen. Laten zij liever elkaar wijzen op de resultaten in samen werking verkregen en besluiten, dat de weel de van hun goed geslaagde werk geen aan leiding tot tweespalt, maar prikkel tot nieu we onderneming moet zijn! HOMO SAPIENS. In een circulaire deelt het bestuur en de Hoofddirectie der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem mede, dat zij genoodzaakt zijn geworden, surséance van betaling aan te vragen. Zij stellen zich voor, de crediteu ren of hun gemachtigden eerlang bijeen te roepen en dezen voorstellen te doen, wel ke kunnen leiden tot een minnelijke liqui datie van het bedrijf Sociëteit „Sint Bavo" Kinderfeest Spooi en Tram half 3 uur feestvergadering Metaalbewerkers half 8 uur. Stadsschouwburg Het Sch ouwtooneel De Opschepper 8 uur. B. en W. vragen, ter hunner beschik king te stellen, een bedrag van- 5C00 voor gedeeltelijke wijziging in den aanleg van het Frans Halsplein en het uitvoeren van ver schillende straat- en grondwerken ter plaat se, en voor verbreeding en bestrating van het voetpad langs het Bolwerk van de Ken- nemerbrug of naar den Kruisweg. B. en W. vragen behoudens goedkeuring van Ged, Staten der Provincie Noord-Hol land, machtiging om niet in eigéndoffl te aanvaarden van A Jansma en J. Aqricola, alhier een gedeelte grond van den Klopper singel, kadastraal bekend gemeente Haarlem. Moedercursus R.-K. Vrouwenbond. Bij het verslag van de sluiting van den Moedercursus van den R.-K. Vrouwenbond is een passage weggevallen, waardoor een der aardigste momenten onvermeld bleef. Bij het einde der lichtbeelden-vertooning, werden de portretten van Z. D. H. Mgr. den Bisschop en van mej. Peeters vertoond. Beide werden met daverend applaus be groet, dat het echtpaar Ganzeboom tevens als belooning voor zijn geboden verrassing mocht beschouwen. De Arnhemsche Rechtbank heeft Donder dag het faillissement uitgesproken van de Maas- en Waalsche Bank. Curatoren ziin mr. H. J. van Scherpenberg en mr. J. Zui- dema te Nijmegen en mr. P. van Foreest, te Rotterdam. Naar de „N. Crt," verneemt, heeft het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie het personeel der kantoren verboden ge sprekken te voeren over de voorgestelde re organisatie van den dienst In de Vrijdagavond te Utrecht gehouden vergadering der R K. Staatspartij is ten aanzien van „St. Michaël,, het volgende be sluit genomen: Het bondsbestuur heeft, na kennisneming van het communiqué-Aengenent besloten: een commissie in te stellen om een derge lijke organisatie, als in het communiqué be doeld, te bestudeerer en de resultaten daarvan in een ontwerp-organisatie aan de bondsvergadering, mei advies van hel bonds bestuur, voor te leggen Daartegenover neemt het hoofdbesluui van het Verbond „St Michaël" op zich op de vergadering van hel Verbond, die op 14 Februari te Utrecht zal worden ge houden, hel volgende voor te stellen: Plaatselijke studieclubs kunnen onbelem merd blijven bestaan en ook elders worden opgericht. In de Rijkskieskringen en in cle Rijkskieskringengroepen kunnen kiescomité's bestaan, gekozen door de plaatselijke clubs. Het Verbond in den landelijken vorm wordt ontbonden en het hoofdbestuur houdt op te bestaan. Het bondsbestuur aanvaardt deze oplos sing, zonder daarmede de wenschelijkheia van de oprichting van kiescomité's te erken nen en zonder op dit oogenblik het be staan van studieclubs goed of af te keuren. Het bondsbestuur stelt aan de bondsverga dering voor te besluiten, dat op de candi- datenlijsten der R -K Staatspartij geen per sonen zullen worden geplaatst, die behalve lid der R. K Staatspartij tevens lid zijn van eer, andere zelfstandige landelijke, poli tieke organisatie. Voor de gehouden besprekingen op bo vengenoemde vergadering, verwijzen wij naar het uitvoerig verslag in dit nummer. Gem. Concertzaal -Symphonic Namia- dag Concert half 3 uur. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van Willy Sluyter dagelijks van II tot 4 uur. Sociëteit „St. Bavo" a Capella-koor „Ons Genoegen" 8 uur Engelsche les voor Duitsche meisjes 8 uur Bestuur slagers 8 uur Bestuur Overheids personeel 8 uur. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 lA uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en fongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1 Vu van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaai en ditieenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van ,1012, van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenèn van boeken Van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr .Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-enigicg Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2- 3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - HONGARIJE—NEDERLAND. De commissie voor de lezing van Mevr. Adalbert von Csitary, geb. Ilona von Gal- gdtzy uit Boedapest, die gehouden zal worden op Woensdag 4 Februari is samen gesteld uit de volgende dames en heeren: Jhr; J. C. Mollerus, voorzitter, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, mej. J. Berdenis van Berlekom, mevr. W. L. Boldingh Goemans, mevr. M. EverardPovel, mevr. L. M. Kool hovenEyre Ashe, mej. S. C. Land, mevr. C. L. LevenkampPlanten, mevr. I. van der Mèrsch—Holtz, mevr. ,A. PélérinPloos v. Amstel, mevr. C. A. v. Waveren—Mispel blom Beyer, Jonkvr. C. van der Wijck, Ba ron C. d'Aulnis de Boürouill, penningmees- tër, A. Koolhoven, H. E. Knappert, Be stuurslid Alg. Ned. Verb., E. H. Krelage, voorzitter Kamer v. Koophandel, Oscar Mendblik, Aerdenhout, Ir. H. van Mourik Broekman, J. C. Peereboom, L. Graaf van Randwijck, Dr. W. G. N. van der Sleen, Dr. C. Spoelder, H. F. Wagenaar Reiziger, voorz. v. Oost en West, Louis M. Wetérings, Dr. J. B. Schepers, secretaris, vertegenwoordi ger van Nederland in den Vreemde. Mevr. B. Frensel WagenerCoopman zal mèvr. Koolhoven begeleiden. Verdere mededéelingen (plaatsbespreking, enz. omtrent dezen zeer belangrijken avond vindt men op de groote aanplakbiljetten in de stad verspreid. Als proeve Van de liede ren, die mevrouw L. M. Koolhoven—Eyre Ashe zal zingen, deelen wij het eerste mee in de vertaling van Mevrouw von Csitary zelve: Ik woon buiten in Kis Perjés in de steppen. En denk dag en nacht aan jou, mijne liefste. Als elk van mijne gedachten, die naar jou toevliegen een duif was, Zou ik Zondags 1) in een vlucht van duiven naar de kerk kunnen gaan. De wijde puszta van Kis Perjés is onafzienbaar, De herdersjongen rijdt er om zijn jonge kudde heen; De wind spant al zijn krachten in um zijn paard te bereiken Maar hij kan alleen hijgend in de manen grijpen. 2) Aan wat de pers zegt, ontleenen we het volgende: DE GOUDEN MUNT UIT DEN SPAAUUCHEN TIJD. *.-■• J 'v. ym. ■«fes»' Hierboven de aanzienlijk ver'groote afbeelding van de tv.ee zijden van ue gouden munt, afkomstig uit den Spaanschen tijd, die bij het spitten in den tuin van het Ziekenhuis „St Joannes de Deo" werd gevonden. Aan de eene zijde bevindt zich het portret van koning Philips II, en daaromheen als randschrift: P, H. S. D. G. Rex Hisp. Dux Bra. Dat beteekent: Philips Dei Gratia, Koning van Spanje, Hertog van Brabant. Aan de keerzijde staat het wapen van Philips II, waaromheen het randschrift: Dominus mihi. adjutor, wat beteekent: God zij mijn helper. ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken iSnelverbarid) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus] en verder bij de leden, ïe kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel De Zondag- en Nachtdiensten der Apotheken wordt deze week waargenomen door: fa. Duym en Keur, Keizersstraat 6. Telei. 10378 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Telefoon 10354. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89. Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur, „G- ninger Dagblad" van 22 December i 1922: ....een schitterende collectie lichtbeel deneen aandachtig publiek.... liede ren, vervuld van een teedcre, dichterlijke liefde, maar waaruit tegelijkertijd de trots van de volksziel sprak. „Arnhemsche Courant" van 29 Jan. 1924; In uitstekend erstaanbaar Hollandsch^ heeft Mevr. von Csitary hare toehoorders eenige uren aangenaam beziggehouden; on getwijfeld is zij er in geslaagd de belang stelling voor haar mooie vaderland, dat zij een zóó -varm hart toedraagt, te wekken. De buitengewoon fraaie collectie lantaarn platen erhoogde het genot van den avond in niet geringe mate.... Ondubbelzinnig bleek ook, dat de bekoorlijke liederen niet hun uitwerking op het publiek hadden ge mist. 1) Hierbij bedenke men, dat de groote ge beurtenis in het herdersleven de kerkgang is des Zondags. 2) De jonge herderlijke dichter wil blijk baar aan zijn liefste vertellen, welk een kranig ruiter en flink jongman hij is. Tot badmeester en badmeesteresse aan het badhuis Koudenhorn zijn benoemd de heer M. J. Absil en echtgenoote. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 4 Februari 1925, des namiddags ten 1 Vi ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal, Prinsenhof. Aan de orde za! worden gesteld: 1, Mededeelingen en ingekomen stukken. 2, Vaststelling staat art. 1 Werkliedenregle ment. 3.-Balans, enz. 1922 en 1923, 50 wo ningen Woningbouwvereniging „Bloemen hof". 4. Toekenning vergoeding art. 100 La ger Onderwijswet 1920 Bijzondere School. 5. Verkoop grond: a. Verspronckweg.W. Swart; b. Meester Cornelisstraat, A. F. Doing; c. Verspronckweg, mevr. Ditmarsch de Jonge; d. Verspronckweg, J. Heemstra. 6. Uitgifte grond in erfpacht: a. Meester Cornelisstraat; b. Voorzorgstraat. 7. Vergoeding Woning bouwvereniging „Ons Eigen Huis". 8 Be schikbaarstelling gelden enz., doortrekking Patriarchstraat. 9. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Kloppersingel. 10. Aankoop grond Lange Veerstraat hoek Ane- gang, 11. Wijziging aanleg Frans Halsplein enz. 12. Uitvoering openbare werken Leid- schë Vaart. 13. Instelling revindicatoire ac tie. 14.Vergunning tijdelijk leggen derde tram spoor Dreef. 15. Wijziging verordening hef fing leges. 16. Wijziging verordening heffing hondenbelasting. 17.Wijziging reglement Bur gerlijk Armbestuur. 18. Voortzetting proet gewijzigd systeem schoolbezoek door school- tandarts. 19. Nazorg voor zwakzinnigen in de gemeente. 20. Subsidie cursus Scheeps- machinisten. 21. Verzoekschriften wijziging verordening winkelsluiting. 22. Inbrengen be zwaren opheffing zeggenschap Tram. 23. Be noeming van: een lid Commissie inza.ee lichamelijke opvoeding; een leeraar Staat huishoudkunde Avondschool Handelsonder wijs. Naar de „Tel." verneemt, zal Briedee, de voortvluchtige directeur van de Brusselsche Bank te Amsterdam, die, gelijk men weet te Londen is -gearresteerd, heden opnieuw voor den Centralen Politierechter in Bow- street verschijnen. Vermoedelijk zal hij, vol gens Engelsche gewoonte, hier nog een week in arrest worden gehouden. Een en ander hengt er van af, of hij zich tegen zijn uitle- vering zal verzetten of niet. Wanneer hij zich. verzet, zal de kwestie nog eenige ver- hooren eischen, maar het is aan geen twijtel onderhevig, dat zijn uitlevering zal worden toegestaan. Voor de léden en genoodigden der Haar- lemsche Radio Sociëteit zal de heer A. van Sluiters, 1ste luitenant der genie, gedeta cheerd bij het vliegwezen te Soesterberg, een lezing houden over het onderwerp Hea- viside Laag- en Landingseffect op Donder dag 5 Februari a.s. in het clubgebouw Brink man, Houtplein, hoek Tempelierstraat. Gezien de persoon van den heer van Sluiter?, welke een vooraanstaande plaats bekleed in de radio-wereld, door het schrij ven van een reeks belangwekkende artike len, twijfelen wij niet of deze avond zal een succes worden. Belangstellenden zijn welkom In het perceel Zijlstraat 96,naast de At lanta Bioscoop, is Vrijdagmiddag door den heer J. M. de Vries geopend „De Amster- damschc Bazar", een magazijn van galante rieën, kramerijen, luxe-artikelen, huishoude lijke artikelen, enz. Dit is de tweede winkel, welke de firma opent. De eerste is geves tigd te Amsterdam. De winkel van het ruime perceel biedt genoegzaam plaats voor de uitgebreide col- lectie warfn, welke in voorraad zijn. Een breede uitstalkast, voorzien van de nood zakelijke heldere verlichting, werkt aan- Érekkelijk en de keuze uit de artikelen is groot. Aan het magazijn zijn tevens kantoor en bergplaatsen verbonden. Behalve het amusante blijspel „De Op schepper," dat de N.V Het Schouwtooneel, Directie Adr van der Horst en Jan Musch morgenavond in den HaarK:mschen Stads schouwburg geeft, kunnen wij thans tevens aankondigen dat ook „Dr. Knock ons weer zal komen bezoeken en wel op Dinsdag 3 en Zaterdag 7 Februari a.s. Door andere ve-b-ntenissen was Het Schouwtooneel niet in de geegenbeid aar. de verschillende 'vken om „Dr. Knock nogmaals op te voeren, te voldoen; diezelfde omstandig heid is oorzaak, dat voorloopig met deze twee voorstellingen zal moeten worden vol staan. Men deelt ons mede, dat het aantal der armen in deze parochie, welke zich uit strekt over de stadsdeelen waar de meeste behoeftigen wonen, zich steeds uitbreidt. Iedere Haarlemmer kent de stegen en slop pen, welke zich aan de Oostzijde van de Jacsstraat tot aan den Koudenhorn en tus- chen de groote en Kleine Houtstraót uit strekken en waar menig brave katholiek ge brek lijdt Voeg hierbij de vele stille armen, van wie nog slechts enkelen den waren nood ken nen en ieder zal begrijpen, dat naar ver mogen hier moet worden geholpen. Moge aan het welsprekend woord van den begaafden redenaar Zondag a.s onder de H. H. Missen in de St Josephskerk St. Jans straat de edelmoedigheid der katholieken beantwoorden. Het Concert Bureau Alphen meldt ons: weg. Zijne echtgenoote Mevr. Clinge Doo- Clinge Doorenbos gaf. vele belangstellenden wegens uitverkochte zaal teruggezonden moesten worden, zal nog een derde liede- renavond georganiseerd worden en wel op Vrijdag 6 Fcb-uari in den Schouwburg Jans- weg. Zijne Echtgenoote Mevr Clinge Doo renbosde Blécourt zal hem, evenals voor heen pccompagneeren. Als bijzondere attractie zij vermeld, dat Clinge Doorenbos een geheel nieuw pro gramma ten gehoor zal brengen. Wij voorspellen, dat het publiek weder in groot getal naar den zoo populairen levens- liedjeskunslenaar zal gaan luisteren. In de afgeloopen week zijn in het douche- badhuis aan den Schotersingel 1108 baden genomen, in dat van den Koudenhorn 276, Kent ge dat groote, maar vriendelijke huis, dat daar zoo rustig iigt, iets in de hoogte, schuin tegenover het simpele Roorn- sche kerkje in Zandvoort? In 't voorjaar groeien er de narcissen en muurbloemen zoo vredig, in den zomer staan er de gera niums rondom in purper te gloeien. De tuin, 't huis zelf, alles ademt rust et vredige voornaamheid. Ook daar binnen, waar geen sombere hol ten van diepe kloostergewelven u even rillen doen. 't Gezellig, deftig interieur, dat smetloos spiegelt, waar zonnegloed, door ragfijpe gordijnen over speelt, noodigt u onweer staanbaar daar te toeven. En de bewo- nerfc?.... Er is geen gastvrijer oord, dan „Sterre der Zee". Dat is het vriendelijk tehuis, waar zooveel Haariemsche zwakke kleintjes, met een traan- voor vader en moeder, toch met vreugde heengaan, om met blozende wan gen maar noode te vertrekken. Zij weten 't u te vertellen: Daar woont onze Waarde Moeder, daar zijn onze Zus ters! En de tonatie verraadt meer dan dank bare aantrekkelijkheid, vrucht van liefde volle verpleging en moederlijke zorgen. „Sterre der Zee", Troosteres der bedruk ten, Hulp in den nood!.... 't Is hier zoo eenvoudig waar. Hoeveel bekommerde ouders hebben hier niet de leere levens van hun lievelingen in handen van Waarde Moeder en Zusters ge legd en vonden troost en redding. Duizenden uwer zullen dezen zomer vaak stoffige straten en duffe stadslucht met fiets of auto ontvluchten om aan zee verkoeling en ontspanning te vinden.... vertraagt uw vaart een wijle, daar bij i oude kerkje, en kijkt even op naar links..-, of beter, stapt af en belt even aan, Hoogeweg 82, om eens kennis te maken met het vriendelijke toevluchtsoord onzer teere kleinen en Blije kinderlach roept u al welkom, en de Eerw. Overste en Zusters oniv-ngen u gaarne. Kennismaking met huis en bewoners zal u een openbaring zijn. Och. neen, het is geen vacantiekolonie, waar de kleinen nog wel eens iets onbegrepen pijnlijks voelen van noodige militaire tucht. Hier toeven ze in kleine groepen en d« overvloed van liefde en toewijding neemt ze op als beschermde leden van dat mooie, groote gezin, waar zij zich vrij en toch zoo veilig bezorgd en thuis voelen, waar het alleen maar moeilijk valt na 5 a 6 weken, die omvliegen, te scheiden van die de kin derharten zoo makkelijk wisten te verove ren. Velé ouders hopen weer op een uitnoo- diging voor hun zwakke peuters naar „Sterre der Zee". Hoevelen zullen gaan? Veel zal afhangen van het succes der R. K. Ver. Vac.kolonies, die thans in volle actie is de weerstand harer kas te verstevigen. Gij kunt op een voor u zeer aangename wijze medewerken door spoedig een paar kaarten te koopen voor een Cabaret-avond op 6 Febr. in onze mooien Stadsschouwburg, waar de Leiclsche R. K. Studenten en „Don 't Cry" u een ge- nolvollen avond verzekeren. Ijverige jonge dames of de Firma's v. d. Pigge en Stam zullen u gaarne plaatsbewijzen verstrekken. Wat voldoening, als ge dezen zomer dat vriendelijk huis ziet en 't even maar bij u opflitst: „Ook door mij een deel van da< heil!" A. Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand Opgave van: in dat van het Leidscheplein 897 en in dat aan het Hofdijkplein 524. Vrijdagmorgen werd in de Ringvaart nabij den Hillegommerdijk, ongeveer een meter van den kant, een auto ontdekt, waarvan de kap even beo ven het water uitstak. Onmiddellijk weri de politie gewaarschuwd en een onderzoek in gesteld. Daaruit is gebleken, dat de luxe auto van den manufacturier E. T. uit Lisse, die aldaar gestald was in de garage van den heer Kamminga, vandaar was weggehaald, hetgeen vermoedelijk niet 's nachts maar Donderdagavond moet zijn gebeurd, omdat voorbijgangers omstreeks half elf uur de deur van de garage open zagen staan. De politie heeft eerst ruim een uur ge dregd om er zeker van te zijn dat er geen persoonlijke ongelukken waren gebeurd, Hierna bleek, dat de persoon, die de auto heeft weggereden, daarmede geen grooten rit heeft gemaakt, omdat de kilomete •teller 's avonds toevallig juist op 0 was gezet en men geen grootere afstand dan ongeveer 35 kilometer heeft kunnen afleggen. De auto is weder op het droge gebracht. De politie zet haar onderzoek voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1