1- CL1NGE DOORENBGSAVOND 0OGEN f kevr. GHnge Daorenbos-de Bléconrt PEKDÊ KonHaarlBrood- en Meelfabriek DE SPA ARNE8ANK UIT DEN OMTREK. LAATSTE NIEUWS. PEU FRANS v. d. PEIJL J. GEUL VOET De a.s. verhooging van den broodprijs. De oorzaak van de duurte van het brood. De Trameoncessies. Als. Ver. Bloembollencultuur. Staking bij de firma Pool. Eerw. Moeder Anastasia. Ernstige val. Een inbraak. HET STADS ARMEN- EN ZIEKENHUIS. Nieuwe dienstrouleering voor het personeel der N. Z. H. T. M. De actie van het trampersoneel. De spreekwoordenwedstrijd Janswegvereeniging. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO f 1000.— 2000.— 3000— 4000— 5000— 2200— 3200— 4200— H. J. Swaving Dijkstra. Personalia. DE NIEUWE JACHTWET. r BEVERWIJK. ZANDVOORT. ZAANDAM. HEEMSTEDE. LISSE LEIDEN. EEN VOORSTEL VAN DE KROON. Telegrapüiisch Weerbericht. De wereldkampioenschappen Wielrijden in 1925. i moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt OE NIEUWE I HAARL. I COURANT CONCERT BUREAU ALPHENAAR. J3ETRE,H.T U V7 BROOD va.n de 'Uitsluitend prima. Jc w a lit e it. Tel. 13882 - Bakenessergracht 89-71 Verhuur v. Luxe Auto's Garage L, Molenstraat Telefoon 11101. Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt t.s. Woensdag de conferentie tusschen de vertegenwoordigers der Kon. Haarl. Brood- en Meelfabriek, de Coöperatieve bakkerijen en de Haarl. Broodbakkerspatroonsvereeni- ging, waarin een eventueele verbooging van den broodprijs verder besproken zal wor den, voortgezet. De oorzaak van deze noodzakelijk blij kende stijging is, naar men ons mededeeit, gelegen in de mislukking van den graan oogst in Europa. Dit beeft ten gevolge, dat Rusland, de vroegere graanschuur van Eu ropa, dat voorheen graan aan andere lan den leverae, thans van die landen graan opKOopt. Hierdoor ontstaat een zenuwach tige stemming op de graanmarkten, welke zich bijv. geuit heeft op de graanmarkt te C chic a go, terwijl ook Argentinië de graan prijzen hoog opvoert. Het laatste halfjaar is dc meelprijs met 10 per 100 K.G. ge stegen. Een kleine broodprijsverhoogfng Daar rmen ons ze'de, dan ook niet uitblijven. In Haarlem eet men tot nu toe nou vrij goedkoop brood. 4 EEN ADRES AAN DE GEMEENTE. B, en W. schrijven aan den Gemeenteraad: Door bemiddeling van Gedeputeerde Sta- ten dezer provincie werd ons eenigen tijd geleden medegedeeld, dat de Koninklijke BesftHen van 17 Juni 1924, No. 34 en 35, •wijziging hadden gebracht in de gelijksoor tige besluiten van 6 October 1916 St.bld. No. 466 en 30 Maart 1917 St.bld. No. 270, betreffende de gelijkstelling van een tweetal tramlijnen hier ter stede (Kleine Houtweg Scendapkin en VerwulftOverveen) met communale lijnen als bedeeld in art. 8 der Lokaalspoor- en Tramwegwet. Genoemde gelijkstelling had destijds ten doel die wet hier uit te schakelen en voor deze trajecten de vigeerde gemeentelijke concessie te handhaven. De wijzigingen nu onlangs in deze besluiten aangebracht, vol gens den Minister van Waterstaat verband houdende met de wetswijziging van 1917 en een van 1921 aan de Noord-Zuid-Hol- landschc Tramweg verleende rijks-concessie, hebben de beteekenis dier gelijkstelling zoo danig beperkt, dat de Lokaalspoor- en Tram wegwet van toepassing is geworden, voor taan een door het Rijk verleende concessie zal gelden en de bepalingen der gemeente lijke concessie voor een groot deel als ver vallen moeten worden beschouwd. Gevolg van een en ander is, dat de tram- maatschappij zich nu ten aanzien van het ie bezigen rollend materieel de in acht te oemen snelheid, de maximum vrachtprijzen, het minimum aantal ritten, de dienstvoor- waarden van het personeel, de belangen van het verkeer, de te nemen veiligheidsmaat regelen, kortom alles wat betrekking heeft op de exploitatie, zal hebben te richten raar het oordeel en de wenschen van den Mi nister van Waterstaat en niet meer naar die van het gemeentebestuur van Haarlem, Hei heeft onze bevreemding gewekt dat een ia- grijpende wijziging als hier genoemd zonder eenig nader overleg met deee gemeente kon. worden tot stand gebracht. Al moge een dergelijk overleg misschien wettelijk niet zijn voorgeschreven, het ware ons aangenamer geweest, indien de Minister met wiens medewerking deze Koninklijke Besluiten zijn genomen, wetende met welke angstvallig heid dezerzijds steeds voor die gelijkstelling is gewaakt, zich omtrent deze aangelegen heid vooraf met de gemeente Haarlem had verstaan. Al blijft nu natuurlijk altijd voor de gemeente de mogelijkheid bestaan zich in voorkomende gevallen tot genoemden mi nister te wenden met het verzoek in deze of gene richting werkzaam te willen zijn, van directe zeggenschap van deze gemeente is thaiis geen sprake meer. Het komt otis voor, dat het belang van Haarlem daarmede niet is gediend. De tram lijnen, waarom het hier gaat, vooral die tusschen Kleine Houtweg en Soendaplein, behooren -tot de belangrijkste verbindingen in onze gemeente en loopen door het druk ste gedeelte dezer stad. De wijze, waarop hier nog andere tramlijnen, staande c rider het toezicht van den Minister van Water staat worden geëxploiteerd, wettigen geens zins de veronderstelling, dat nu b.v. ten op zichte van de veiligheid van het verkeer betere toestemden zullen worden geschapen. Integendeel, zij geven ons aanleiding het vooralsnog veiliger te achten, dat het ge meentebestuur, welke met dit vraagstuk voortdurend heeft te maken en er dagelijks de moeilijkheden van kan zien, in deze zijn vroegere zeggenschap behoudt. Op grond van een en ander stellen wij U dan ook voor ons College te machtigen stappen te doen bij den Minister van Wa terstaat tot herstel van den oudhn tóestand. Een telegram houdende verzoek hangende Uwe beslissing inmiddels de werking dezer Koninklijke Besluiten te willen opschorten, werd een dezer dagen bereids door ons verzonden. Donderdag vergaderde dc afdeeling Heem stede van de Alg. Vereeniging van Bloem bollencultuur. Op deze vergadering werden de hceren J. C. van der Ëyken en J. M. J. Braam respectievelijk als 2e voorzitter en penningmeester herkozen. Verder werden nog eenige huishoudelijke zaken besproken. Zooals wij reeds eenige dagen geleden mededeelden, dreigde bij de firma Pool, Meubelfabriek „Onder den St. Maarten" al hier een conflict uit te breken, aangezien de directie bet minimum loon 'van 0.75 per uur wilde terugbrengen tot 68 ct. Het personeel dreigde, wanneer deze loonsverlaging Vrijdag j.l. zou worden inge voerd, in staking te gaap. Toen nu de direc tie Vrijdag j.l. het verlaagde loon uitbetaal de, werd de staking geproclameerd, welke met ingang van hedenmorgen is ingetreden. Naar wij vernemen zou de staking van lan- 1 gen duur kunnen zijn. Naar we vernamen blijft de toestand van de Eerw. Moeder Anastatia, moeder-overste van het St. Jacobs-Godsiiuis aan de Hage- straat, dezelfde. Haar Eerw. is van dc H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Gisterenmiddag omstreeks 6 uur, kwam de 62-jarige juffrouw L., cp het Klein Heilig land zoodanig te vallen, vermoedeleijk door uitglijden, dat een ter plaatse zijnde genees heer een vermoedelijke breuk van hst dijbeen corstateerde. Zij is in de Maria-Stichting opgenomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, fieeit men zich, door een niet gesloten raam, aan de achterzijde van het perceel Bakenes- sergracht 85, alwaar in gevestigd is de staal krullen fabriek van den fabrikant J. S., toegang v shaft. De brandkast is omge worpen en aan den zijkant opengesneden. Een ijzeren geld istje dat erin stond, is o ingebroken en daaruit is een bedrag van 45 gestolen. In verband met deze inbraak is door de Recherche aangehouden de 28-iarige stof feerder G. L. v. K., wonende te Haarlem, die echter ontkent, iets met de inbraak uit staande te hebben. Het ontvreemde geld is echter te zijnen huize in beslag genomen. WIJZIGING IN HET BESTUUR. Nu bij besluit van 19 November 1924 aan der- Directeur en de Directrice van het Stads- Armen- en Ziekenhuis eervol ontslag is verleend, acht het Burgerlijk Armbestuur het tijdstip gekomen om de reeds eenigen tijd in overweging zijnde placnen tot ver mindering van uitgaven voor personeel aan genoemde instelling, door wijziging in de directie, tot uitvoering te brengen. Het stelt daarom voor de functie van Directeur en Directrice van het Stads Armen- en Zieken huis te do-en vervallen en aan die inrichting te verbinden een ambtenaar, de belast zal zijn met de administratie en het houden van toezicht in het algemeen, terwijl bij diens instructie aan zijne echtgenoote de verplichting zal worden opgelegd hem, spe ciaal wat de huishoudelijke aangelegenheden der inrichting betreft, ter zijde te staan. In verband met den aard van deze nieu we functie komt het 't Burgerlijk Armbe stuur voor, dat de benoeming van dezen ambtenaar, evenals dit met de overige func tionarissen aan genoemde instelling het ge val is, gevoegelijk door B. en W. kan ge schieden. De wijzigingen, zoowel in het Reglement als in het Ambtenarenreglement voor dit bestuur, noodig tengevolge van bovenaan- gegeven plan, zijn opgenomen in een tei bekrachtiging aangeboden ontwerp-besluit, waarin de toekenning van vacantie-toeslag in overeenstemming is gebracht met het be sluit van 4 December 1924. Naar wij vernemen wordt op 1 Februari voor bovengenoemd personeel een nieuwe dienstrouleering ingevoerd en, zijn wij goed ingelicht, dan heerscht er over deze invoe ring weinig tevredenheid, welke haar oor zaak hierin zou moeten vinden, dat wagen- voeidcrs, die voor een drietal maanden ge leden aangezocht -werden conducteur te worden en dit ook hebben geleerd, thans de mcdedeeling krijgen, dat geen plaats voor conducteur vacant is. Ook moet de ontevre denheid oorzaak vinden in het feit, dat eene conferentie zou zijn toegezegd ter bespre king der eventueele invoering, doch dat ook deze bespreking tot heden achterwege bleef. Wij deelden reeds mede, dat verleden week door zeer vele leden van het trampersoneel het verlaagde loon onder protest was aan vaard, met de bedoeling omtrent de recht matigheid van die loonsverlaging een pro cedure aan te gaan. Naar wij vernemen heeft de Alg. Ned Vereeen. van Spoor- en Tram wegpersoneel de betreffende stukken in han den gegeven van haar rechtskundigen raads man te Utrecht. De Hollandsche spreekwoordenwedstrijd, welke onlangs in ons blad aangekondigd werd, zal, naar men ons bericht, gehouden worden van den 7en tot en met den 16en Februari. In de étalages van zestien winke liers zullen twee kaarten liggen, waarop twee woorden voorkomen, die, aangevuld, een spreekwoord moeten vormen. Er moeten dus op de officieele lijsten, tvelkc bij de deelnemende winkeliers vanaf Maandag 2 Fbruari a.s. a 10 ct. verkrijgbaar zijn, twee en dertig spreekwoorden worden ingevuld. Bij de invulling vermijde men zooveel mo gelijk storende taalfouten. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld 40, 25 en 10 in centanten en verdere enige extra-prijzen. De inzending geschiedt vóór 16 Februari, bij den Secretaris der Janswegveeeniging, den heer H. F. Warmcrskerken, Janswcg 29rood, bij wien geene inlichtingen zijn te bekomen, 31 JANUARI BERLIJN PARIJS BRUSSEL WENNEN LONDEN BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE I LATERE KOERS I KOERS 0 59 02 13 47Va 12.90 0.34.90 U .89% 66 80 44.30 37 95 47.90 2-48 10.35 HAARLEMMEF.LIEDE EN SPAARNWOUDE. Overzicht van den belastingdruk 1924/1925. Men schrijft ons Het aantal gemeentelijke opcenten op de personeeie belasting 1924 bedraagt 50. Rijksinkomstenbelasting 1924/1925 geen. «vermogensbelasting 1924'1925 .'.geen. Gemeentelijke inkomstenbelasting 1924/1925 progressief, Hoegrootheid Hoegrootheid van Progressieve heffing, van het zuiver het belastbaar in- Belasting volgens Verschuldigde belasting bij het vast- inkomen komen voor ge- het tarief der gestelde vermenigyuldigingscijfer vefordening van 1.5 huwden met 2 kinderen. f 200— 1200— Gehuwden met 2 kinderen beneden 14 jaar. Met uitzonde- In wijk B. ring van wijk B f 4.50 f 6.75 f 9.78 28.20 42.30 61.33 53-25 79.87 115.81 83-— 124.50 180.52 117-90 176.85 256.43 uitgenoodigd tot een bespreking die heden zal plaats hebben. De stakers hielden gister een vergadering, waarin zij besloten in sta king te blijven, hangende de bemiddelings pogingen. TREINONGEVAL. STRENfON (Pensylvanië), 30 Jan. Bi] een trein-ongeval in West-Strenton zijn 6 personen gedood. De toestand van Dr, H. J. Swaving Dijk- stra, die, naar wij gemeld hebben, ernstig ziek was, is steeds vooruitgaande. De heer G. B, Crommelin gaat Haariem metterwoon verlaten. De Bachvereeniging zal idus waarschijnlijk den heer Crommelin als voorzitter verliezen. Helling van leges. In verband met de bemoeiingen, welke de gemeente heeft met de toepassing van de op 1 Maart 1924 in werking getreden nieuwe Jachtwet, is het wenschelijk, doelen B. en W. den raad mede, over te gaan tot de hef fing van leges voor de uit te reiken jacht akten. Deze akten moeten ingevolge art. 6 der Jachtwet bij den Commissaris van Poli tie worden aangevraagd. De door de gemeente te heffen rechten zullen ten hoogste respectievelijk\ kunnen bedragen 15.—, 7.50, 5.— en 2.50. B. en W. bieden daarom ter vaststelling aan een verordening lot wijziging der ver- ordening tot heffing eener belasting ander den naam van „leges", vastgesteld bij Raads besluit van 10 Augustus 1921, laatstelijk ge wijzigd bij Raadsbesluit van 9 Januari 1924, waarmee aan den bepaling tot heffing der hiervoor bedoelde leges wordt opgenomen. DE INTERNATIONALE VOORJAARS BLOEMENTENTOONSTELLING, Ter aanmoediging van het bezoek en ter informatie van de aanstaande bezoekers heeft de hoofdcommissie voor de Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling te Heemslede een „folder" laten vervaardigen, een keurig uitgevoerde kaart, welke een overzichtelijk beeld geeft van de terreinen der tentoonstelling en die uitgebreide me el edeelingen over de a.s. expositie bevat, benevens verschillende foto's van eenzelfde tentoonstelling in 1910. De folder, welke op last der Hoofdcom missie is vervaardigd, is in tienduizenden exemplaren in de Engelsche taal in het buitenland verspreid. De voornaamste be doeling, die de commissie daarmede had, is het buitenland te trekken. Bovendien is ook een Hollandsche op- lage gemaakt, die de speciaal voor Neder landers van belang zijnde inlichtingen geeft. Door hotels, reisbureaux en vreemdelin genverkeer wordt de folder onder het pu bliek verspreid en zal belangstelling wek ken, voor hetgeen over 6 weken aan Ne derland, zoowel als aan het buitenland zal wordep getoond. 4—bw uw -iiu-ri.iu»i—nrwoa—cap——ga— MEDEGEDEELD DOOk De Beurs opende heden: iets vaster. V K HeDEN 5 Nederland 1919 t 97*/o 98 6% Nederland 1923 102 102 4)4 Nederl. 1917 89% Oi 00 7% N.-L 1921 A... '02i/ig !02*%6 6% N.-I. 1923 D... 100«/16 1»*%6 Holl. Lloyd 6l/ie Oude Vaart 98*/, w— dito Gem. Eigend. 53*/g -vr- Mij „Nederland" 159 5cöeepvaart-Unie 137 Rotterd. Lloyd 1293lt 147 146 75% 75% Holl. Stoomboot 25% 25% H. V. A 433 432 Java Cultuur 33Q*/g 330 Jurgens gew 79 79%-*/ 4 Koloniale Bank 176% 175*/g It dische Bank 139% 140 Cert Handel Mij. 124% 124 124 124% Phoenix 94 Geconsolideerde '79*/4 183 Kon. Olie 397 409 410 U. S. Steel 124% '24% Marine comtn 13 16 '3%e Vorstenlanden 156 156 Actions id. 154 155 Comp. Merc. Arg. 00 O N 20 Poerworedjo '213/4 121 385 385 Senembab 385% 384 363% 362 A'dam Rubber 165 165% Serbadjadi 214%" '14% 115 Wai Su atra 140 140 Dordtsche Petr. 372 Southern Rails 81% 3—4 149 Anaconda 90% Wabasb 20% - Comm. MaVclI 4% Frencisca Romano, Deze week heeft bovengenoemde vereeniging, nogmaals laten zien, wat haar doel is en hoe zij werkt. Het kan niet anders dan dankbaarheid zijn, welke haar moet te beurt vallen. Een mid dag en avond zoo bestemd om teSen een kleico vergoeding, de kleedingstukken te bezichtigen, welke door de dames waren gemaakt en bestemd voor noodlijdende ge zinnen. Zeker hadden de dames verdiend, dat honderden Beverwijkers van hun belang stelling hadden blijk gegeven, doch het bleef hier maar tot een klein getal beperkt. Den daarop volgenden dag ontvingen de huis moeders, voor wie deze goederen waren bestemd, een uitnoodiging cm te komen af halen, wat haar was toegedacht. Velen zag men dan ook huiswaarts keeren; goed be laden en met blijde gezichten, waarop te vens dnakbaarheid te lezen stond. Een waar genoegen voor dc dames. Donderdag was oen avond georganiseerd voor de kas. Men kon genieten van Bios coop en ook van een bloemendans, welke door de groote zorg van mej. Van Noort, was ingestudeerd, een 10-tal meisjes van 10 tot 12 jaar voerde dezen dans op correcte wijze uit, zoodat deze juffrouw alle eer hiervoor toekemt. Na de opvoering mocht de leidster twee bloemstukken in ontvangst nemen. Een van hare leerlingen en een van Fransisca Roznana. Ook hier hadden meer toeschouwer® aan wezig moeten zijn. Be tramrails. D opruiming der tram rails vordert goed en dit zal de Breestraat zeer ten goede komen. Met den regen is 't als 't ware een modderpoel, doordat het uitgebroken gedeelte met zand bestrooid is. Een flinke droge wind zal bier wel hulp moeten vcrleeneu. R. K. Voksbond. Woensdagavond heeft de R. K. Volksbond c-en feestvergaderiog gehouden. Het programma was oed verzorgd en het optreden van Helman en Van Dijk beloofde reeds een aangenamen avond. Toch waren niet veel leden aanwezig. De zaal w¥ls leng niet gevuld, wat bij vroegere feest avonden wel het geval was. De heer Van Zutphen opende de ver gadering met een welgemcenden toespraak en gaf na de opening het woord aan.de hee- ren duettisten. Dezen hebben den ganschen avond het publiek op aangename wijze bezig gehouden, waarvoor zij dan ook veel ap plaus hadden in ontvangst te nemen. De thuisblijvers hebben een genoegelïjken avond gemist. R.K. KERK TE ZANDVOORT. Naar wij vernemen loopt het met den kaartverkoop voor de uitvoering van Dins dag 3 Februari in Zomerlust ten bate van het fonds tot bouw eer.er nieuwe Roomsch- Kath. kerk zeer naar wensch. Wij mecnen echter goed te doen er nog eens aan te herinneren dat bedoelde kaarten verkrijg baar zijn bij de heeren 'Wijdemanvan Deursen en L. v, d, Mij», Ter toelichting van de cijfers vermeld in de laatste twee kolommen wordt opgemerkt, dat in het fgedeelte dezer gemeente genaamd wijk B (voormalig Houtrijk en Polanne) een hoogere belasting wordt geheven dan in het overige gedeelte der gemeente, in verband met het Depaalde in artikel 4 der wet van 27 Juni 1863 (Stbl. 93) welk artikel luidt als volgt„In den hoofdelijken omslag der nieuwe gemeente, draagt de afdeeling Hout rijk en Polanen vooraf één vijfde bij." De uitlegging van dit artikel is aldus mam" een belastingjaar in totaal b.v. 1 jO.000, aan plaatselijke inkomsten be lasting worden opgebracht, dan wordt 4/5 gedeelte van dit bedrag, dus f 40.000.— ge lijkelijk door alle belastingschuldigen der gemeente bijgedragen. De belastingschul digen wonende in wijk B moeten bovendien gezamenlijk het bedrag ad f 10.000.— oo- brengen. Wanneer wij bedenken, dat deze regeling reeds geldt van 1863 af, is het te begrijpen, dat de bewoners van wijk B een enorm be drag extra aan plaatselijke belasting hebben betaald. Door het gemeentebestuur worden reeds sinds 1916 pogingen aangewend om dezen toestand te doen ophouden, wat tot heden echter nog niet mocht gelukken. Laten wij hopen dat bij de tot standkoming van het annexatieplan Haarlem dezen onbiilijken toestand wordt opgeheven. Naar wij ver nemen is zulks niet onwaarschijnlijk. Wat betreft de tegenwoordige belasting druk in deze gemeente kunnen wij nog mel- Tv-3' c'at bet vermenigvuldigingscijfer voor 19^.4/1915 zooals uit het bovenstaand staatje blijkt bedraagt 1.5, voor 1923/1924 was vastgesteld op 1.75, voor 1922/1923 op 2 en voor 1921/22 op 2.1, waaruit kan worden afgeleid, dat de plaatselijke inkomster- -elasting oe laatste jaren steeds dalende s.juist toen hij bezig was om een rijwiel van het belastingplaatje te ontdoen, ten eigen z. van II. Petiet en C. Taffijn d van G K. Stoffels en M. M. Wiegel. Getrouwd' H. van Dijk en E, van Oyen. D. H. van Niekerk en G. W. v. d. Meer J Hillebrand en H. Ruis. W. Noest en C. J. Laterveer. Overleden: L. M Noest, wed. Boot 79 j H. de Graaf 7 m. C. Th. Weyers v. d. Linden Vooren, 67 j. A J. Gordijn, 53 j. H. Siera 13 j. C. J. v. Dijk Singeling 60 j, J. M. Bourgoisv. Ingen, 54 j. M KaleBruins Slot, 70 j. M. v. d. VoortLasschuyt, 35 j. B. A. v. Leeuwen, 42 j. C. Trouw, 51 j. M. Laan, 2 m. J. N Moonen, 20 j, P. J. v. Venetië, 73 jaar. H. S. Groen, 74 j. E. MootenBossert, 72 j. S. M. v. Groe ningenv. d Start, 84 j. C. Zoet. 58 j. IJsclub Heemskerk. IJs en weder die nende zal er,.ja zoo moest het nu wezen, doch er komt van deze winter denkelijk niets van, althans het bestuur vaD bovenge noemde ijclub, denkt er evenzoo over, doch heelemaal werkloos blijven, is ook haar idéé niet. Daarom zal het bestuur een uitdecling houden van levensmiddelen voor armlas tigen. Anders werd er een hardrijderij georga niseerd en de prijzen waren dan eveneens levensmiddelen /zoor de armen, doch nu e» geen ijs komt, behoeven de armen daar onder niet te lijden, zoo meent het bestuur, daarom zal zeer binnenkort de inschrijving geopend worden. Moge meerdere ijsclubs volgen, want cr is nog groot gebrek in onze gemeente. Dat komt hem duur tc staan. Door de politie werd Donderdag zekere S. gesnapt, Waschgoederen vermist, Door den kleerbleeker R. alhier is aangifte gedaan van de vermissing van waschgoederen. Bij onderzoek bleek, dat een van zijn vrouwelijk personeel die goederen had ont vreemd, welke goederen door de politie ten hare huize in beslag zijn genomen. Een schadepost. Door een hond werden in den tuin van de R. K. pastorie alhier zé ven kippen en een haan doodgebeten. Dit is reeds dc tweede maal dat aldaar een partij kippen door een hond zijn doodge beten. De politic vermoedt den hond op hei spoor te zijn. Bedriegelijke Bankbreuk. Door de po litie is alhier, als verdacht van bedriege lijke bankbreuk aangehouden en ter be schikking van de Justitie gesteld J. W. M. D., wonende alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Steensma, Bosch en Vaartstraat 28, een rijwielbelastingmerk. R. Jonker, Zonnc- laan 15, een gouden armbandje. Nieuwen- huizen, Haemstedeplein 35, een bril in étui. C. W. Schimmel, Haemstedeplein 9, een hou ten tabakspijp. Westenberg, Lombokstraat 6, een R. K. gebedenboekje. Samson, Raaa- huisstraat, een deksel van een melkbus. Opbrengst collecte. De collecte welke de R.K. Harmonie ,,St. Gregorius de Groote", onderafdeeling der St. Jozefsgezellen ook op de feestvergadering van de Bloemist- werkliedenvcreeniging „St. Isidorus" heeft .mogen'houden, heeft opgebracht ruirn 22. Het bestuur is de milde gevers van harte dankbaarl „De Werkmanskoe". De R.K. Geitenfok- vereeniging „de Werkmanskoe" hield eene vergadering in het Bondsgebouw en wel op een der ongemeubileerde en onverwarmde bovenzalen Op voorstel van den voorzitter werd bet openingsgebed gestort voor de zielerust van den zoo pas overleden secre taris der vereeniging. De voorzitter deed uitkomen, dat ae belangstelling voor de Geitenfokvereeniging sterk aan het afne men is. Als .we niet meej actief worden, zijn we over 10 jaar nog even ver als toen ive begonnen Daartegenover zijn er in den Bond afdeelingen, welke prachtig werken. Onder de mededeelingen was een schrij ven van het gemeentebestuur, waarin het meedeelde, dat de subsidie voor 1925 is toegestaan. De voorzitter deelt voorts me de, dat het Hoofdbestuur het Fokstation heeft verkocht Spr. zette het verloop hier van uiteen, waarin hij deed uitkomen, dat het H. B hier eenigszins toe gedwongen was- Het Bondsbestuur z^l trachten, zoo lang er geen stal voor de bokken is, deze in de afdeelingen ie plaatsen Op j^en desbetreffende vraag antwoordde de voórzitter, dat met de opbrengst van het onroerend goed de Hypotheken kunnen worden afgelost, doch dat de aandeelen voorloopig nog niet kunnen worden inge lost. Uit dc begrooting zal echter blijken, dat bii goede medewerking het Bondsbe stuur binnen korte jaren geheel aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. Vervolgens werd aan den heer G. 't Hart de op de jongst gehouden Geitenkeuring behaalde medaille met een hartelijke feli citatie van den voorzitter uitgereikt. De heer Th. Raaphorst werd benoemd als af gevaardigde naar dc jaarvergadering van den R.K. Provincialen Bond van Geitenfok- vereenigingen, welke op Woensdag 4 Fe bruari te Leiden wordt gehouden in Zo- merzorg. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor deze vergadering behandeld. De verschil lende punten werden door den voorzitter toegelicht. Deze gaven geen stof tot breed voerige besprekingen. Na de rondvraag en verloting van eenige mooie prijzen werd de vergadering, na een opwekkend woord om de zaak hoog te houden en te propa- geeren, op de gebruikelijke wijze gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: d, van A. J. v, d Plas en E. Kukler. d. van P. J. Kolderman en M. S. van Weizen. d, van D. Harteveld en M. v. Polanen. d. van P B. Heijkoop en A. van Veen. d. van J. Reij en H. Sicre. z. van J. Lasschuit en M. Breijer. z. van J. C. C Sassen en S. F. de Haas. d. van B. G. de Gunst en P. M- Bonte. d. van J J Redel en A. W. van Hooidonk. d. van F. Luitjes en G. Jansen, van A. Blonk en J. M. Horree. d- van F, F. Hakkaart en M. H Cris- pijn. z. ian D. Roerhorst en J. Beij. z. van T. D Welling en M. F. Spierenburg. d. van A. Smit en E. Stokhuijzen. z. van C G v Koolbergen en W. Zandvoort. d van H. Kalkhoven en J. M. Gijzenij. d. van B H. Masscüng en J. M. Bos. z. van A v Vianen en J. Blaauw. d. van J. Verschoor en E. H. Kluwers. cS. van W, J. Holwerda en G. v, Deventer, voordeele. Direct werd hij gearresteerd. Z. K, W. De Z. K. W. zit waarachtig niet stil in Zaandam, Dc groote tentoonstel ling van verleden jaar ligt nog versch in het geheugen, doch nu reeds organiseerd zt weer een winkelwek, waaraan verschillende attracties verbonden zullen worden. De Wikelweek zal gehouden woden van 11 tot 19 Maart a.s. De werkeloosheid. Als bewijs dat de toestand in onze gemeente nog niet zoo rooskleurig is, blijkt dat deze week aan ,de arbeidsbeu-s nog stonden ingeschreven 804 werkloozen. Een nog verschrikkelijk hoog getal. ZALT-BOMMEL, 30 Jan. De Raad be sloot de Kroon voor te stellen het maxi mum-aantal drankvergunningen te verlagen tot 12. Thans bestaan alhier 17 drankver gunningen. DE UITWIJZING VAN DEN GRIEKSCHEN PATRIARCH UIT TURKIJE. LONDEN, 31 Jan. Volgens een bericht uit Athene, is de Grieksche Regeering voor nemens, de kwestie van de uitwijzing van den patriarch uit Konstantinopel voor te [eggen aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag, waar ook de andere Grieksch- Turkscbe geschillen worden behandeld. j DE BESSARABISCHE KWESTIE. i BERLIJN, 31 Jan. De Vorwarts meldt uit Moskou: Fröndsen. die geboren is in Bessa- rabië roept overal protest-vergaderingen bijeen tegen het blijven van Bessarabië bij Roemenië. Uit Zuid-Rusland komen berich ten over groote troepenverplaatsingen naar de grens. De Zuid-Russische spoorwegen zijn ten gevolge van de troepentransporten overbelast. Tegelijkertijd worden met koortsachtigen spoed wegen aangelegd. DE VOORZITTERSKEUZE VOOR HET AMERIKAANSCHE HUIS VAN AFGE VAARDIGDEN. WASHINGTON, 30 Jan. De republikein- sche leiders uit het Huis van Afgevaardig den zijn overeengekomen alie aanhangers van Lafolette uit te sluiten van de confe rentie, die op 27 Febr. zal worden gehou den, ter benoeming van den candidaat voor voorzitter van bet Huis. DE STAKING VAN PERSONEEL DER ENGELSCHE REGEERINGSGEBOUWEN. LONDEN. 31 Jan Lord Peel, minister van Openbare Werken, heeft de vertegenwoor digers der vakbonden, die betrokken zijn bij de staking bij de regeeringsgebouwen Medegedeeld door bet Kon Ned Meteo rologisch Instituut fe Oe Bildt Naar waarnemingen in den morgen vs» 31 Januari: -- Hoogste Barometerstand 774.1 m.M. te Lyon. Laagte Baromstcrstand 728.4 m.M. te Kinn. Verwachting van den avond van 31 Ja nuari tot den avond van 1 Februari: Stormachtige tot krachtigen. zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder In Amsterdam is deser dagen de 4de ver gadering gehouden van het organisatie comité voor de wereldkampioenschappen 1925. Daarin werd besproken om te trachten Piet Moeskops aan de wereldkampioen schappen in Amsterdam te doen deelnemen. (Zooals men weet heeft Moeskops het plan opgevat om niet deel te nemen wegens zijn a.s. vertrek naar Amerika. Red.) Gezien de zeer op prijs te stellen mede werking van Moeskops zelve, mag met eenigen grond de verwachting worden ge koesterd, dat zulks, zal kunnen worden ver wezenlijkt, ondanks de niet te onderschatten moeilijkheden, welke thans nog in den weg staan. Het Passage- en Reisbureau Hoyman en Schuurman te Amsterdam, heeft welwillend op zich genomen de zorg voor logies enz. van de buitenlandsche gedelegeerden deelnemers, zoowel als van de buiten Amsterdam wonen de landgenooten, die voornemens zijn ge durende de W. K. aldaar eenige dagen te verblijven. Hierdoor zal nu onderling con tact tusschen de liefhebbers en beoefenaars van de wielersport aller landen worden ver» gemakkelijkt en intensiever kunnen zijn. Genoemd Bureau heeft aangeboden gratis te verzorgen een propagandaboekje, hetwelk in de Nederlandsche en in de Fransche taal zal verschijnen. Behoudens een enkele nog te verwachten uitbreiding, is het Eere-Comité ter gelegen heid van het U. C. I.-Congres en de W. K. als volgt vastgesteld Beschermheer de Prins der Nederlanden, Eere-Voorzitter jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Eere-leden jhr. mr. dr. H. A. v. Karne- beek, minister van Buitenlandsche Zaken, dr. J. Th. de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten enWetenschappen in G. J. van Swaay, minister van Waterstaat; mr. P. J. M. Aalberse, minister van Arbeid, Nijver heid en Handel jhr. mr. dr. A. Röell, Com missaris der Koningin in de provincie Noord Holland te Haarlem; jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, te Arnhem; mr. J. B. Kan, se cretaris-generaal in Algemeenen Dienst, te 's-Gravenhage; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; mr. W. RooSmale Nepven, burgemeester van Apeldoorn; dr. C. J. K. van Aalst, president van de Ned. Handel Mij., eere-voorzitter van de Mij. Het Ne derlandsche Sportpark Het Stadion, t r Amsterdam. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Wegens het geweldig succes der twee vorige nog, een op VRIJDAG 6 FEBRUARI ten 8 uur in den Schouwburg, Jansweg Aan den Vleugel: Prijzen 0.60, 0.75, 1,-, 1,50 verh. m. r. Concert- Bureau V/. ALPHENAAR, Kruisweg 49. Tel. 11532 en aan ons Filiaal de Kerckhoeck, Oude Groenmarkt. Voorziet U vroegtijdig van plaatsen, om teleurstelling te voorkomen. 6402 Opgericht 1902. DOELSTRAAT 37 Telefoon 3538, Handel in- en Herstelplaats van Naaimachines.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2