De Bondsvergadering te Utrecht. LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. inzake St. Michael een gunstige oplossing bereikt. Gisterenavond is te Utrecht de vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. RijksKieskringorganisaties in Nederland geopend. De voor zitter, inr. A. baron van Wijnbergen, opende de bijeenkomst met een uitvoerige rede, waaraan het volgende is ontleend: BINNENLANDSCH NIEUWS, Het houden der politiek buiten de Kath. Sociale vereenigingen, Vliegtuig verongelukt. De ParijsTsaadmeervlucht. Een nieuw Fransch vliegtuig. Ernstig ongeval met een water* vliegtuig. Heeft Zanni zijn wereldvlucht hervat? Nog meer Rembrandts naat Amsterdam? Een voorbeeld van Stockholm. Indien het woord van Augustinus „Het hart tot God geschapen, vindt rust alleen bij God" nog bewaarheid worden moest, ïou hetgeen de huidige wereld te aanschou wen geeft, daartoe ruimschcots voldoende noeten worden geacht. Meer dan tien jaren is het nu reeds gele- den, sinds het groot en grootsch werk, door den mensch, steunend op menschelijke kracht daargesteld, onder donderend geraas ineen stortte, en nog steeds kan men niet bekomen van de ontnuchtering en ontgoocheling, nog steeds holt men rond in koortsachtige gejaagdheid om uitkomst en redding nog steeds tracht men weer eenige ordening te brengen in hetgeen zoo jammerlijk ter neer ligt, weer op te bouwen, hetgeen te gronde ging, en niettegenstaande de telkens misluk kende pogingen, blijkt men maar niet tot het inzicht te kunnen komen, dat niet zoozeer in den bouw zelf de fouten scholen, doch dat de grondslag niet deugde en derhalve slechts in degelijker fundeering afdoende verbete ring te vinden is. En toch was het zoo duidelijk en onom wonden verklaard, dat daarin alleen het heil te vinden zou blijken te zijn. Aanstonds na het uitbreken van den we reldoorlog schreef Paus Benedictus XV in Zijn eerste Encycliek d.d. 1 November 1914 „Want sinds men opgehouden heeft de •.voorschriften en instellingen van christelijke „wijsheid, die toch juist een onwankelbare ..en vreedzame orde waarborgen, bij 't staats- ..bestuur voor oogen te houden, zijn van ..zelf de Staten tot op hun grondvesten ge- schokt geworden, en is er zulke omkeering ..van denkwijzen en ontaarding van zeden ..gevolgd, dat, zoo God niet bijtijds te hulp ..komt, de ondergang der maatschappij voor »>de deur schijnt te staan." Sindsdien werd dat woord herhaald, meer dan eens herhaald, met klem en met nadruk herhaald, maar door de wereld niet begrepen, nauwelijks beluisterd, de wereld, voor wie nog altijd het offer te groot blijkt te wezen nederig het hoofd te buigen voor God, terug te keeren, voor zoover men ze verlaten had, tot de beginselen des Christendoms, maar dan ook te vinden den vrede en de rust, die de Staten mogen verwachten, waar wetgeving ®n bt-stuur dienovereenkomstig zijn. Zullen wjj, katholieken van Nederland, in moedeloosheid neerzitten, overtuigd, dat Wij toch niets vermogen tegenover een we reld, waar van de Christelijke gezindheid zoo weinig te bespeuren is Immers neen. Wat binnenlandsche Staatkunde betreft en' daarover gaat het thans wordt van ons slechts gevraagd, dat wij op het kleine stukske grond, dat we ons Vaderland mogen noemen, Zoo dicht mogelijk trachten te benaderen het ideaal van den Christelijken Staat. Welnu, met opgewektheid en met blijmoe digheid zullen we die taak kunnen aanvatten, wijl van ons slechts gevraagd wordt voort te zetten het werk, door vorige generaties aan gevangen, en voor een goed deel reeds vol tooid, Gedurende de reeks van jaren, die de Alge- tneer.e Bond bestond, had het, niettegenstaan de zoovele daartoe aangewende pogingen, niet mogen gelukken de 100 kiesdistricten tot toetreding te brengen. Bij de invoering der Evenredige Vertegen woordiging vervielen de districten. Geplaatst voor de keus tusschen een Al gemeenen Bond van R. K. locale Kies verenigingen of een van R. K. Rijkskies- kfingorganisaties, werd aan den laatste de voorkeur gegeven. En toen Zouden alle 18 R. K. Rijkskies- kringorganisaties toetreden De vraag werd niet gesteld het werd van- Zelf sprekend geacht en verkregen werd het verrassend resultaat, dat, zonder eenige tegenwerping, de 18 R. K. Rijkskieskring- °rganiSaties zich bij den Algemeenen Bond aansloten, en zoo, schier ongemerkt, bereikt werd, waartoe men tot dan nimmer had kunnen komen, ééne nationale katholiek- politieke organisatie, zich uitstrekkend over gansch het land. Voelden onder het nieuwe kiesstelsel de katholieke kiezers zich meer een eenheid, begrijpelijk, dat de wensch naar voren kwam Zich meer dan tot dusverre het geval geweest Was in te laten met de samenstelling van het Politiek- program voor de katholieke 'partij Aan dien wensch gaarne gevolg gevend, ontveinsde het Bondsbestuur zich niet, dat °ij de practische uitvoering daarvan in de toekomst niet geringe moeilijkheden zouden kunnen rijzen, en oordeelde daarom het vei- "g, te handelen als volgt. Al zou het program door de kiezers worden samengesteld, van den aanvang af werd daar- Pij overwegende invloed toegekend aan den lei der der Kath. Tweede Kamerfractie,'n invloed, Waarvan met dankbare voldoening mag wor- -n getuigd, dat hij doelmatig en heilzaam is geweest. Beter dan iemand anders onder het «lezerscorps, mocht hij geacht worden te «urmen beoórdeelen en de ervaring'heeft oe juistheid ervan aangetoond welke zaken op een bepaald oogenblik op het program Zouden kunnen en moeten gebracht worden, ook welke er niet, of nog niet op thuis be hooren. Zeker, nieuw opkomende vraagstuk- «en van socialen en van politieken aard, inogen ook in de toekomst aan de katholieken Piet voorbijgaan, gelijk dat ook in het verle den niet het geval is geweest. Neen, de katho den zullen tot plicht zich moeten rekenen £mder de eersten te behooren, die er van «er»nis nemen en hun volle aandacht er aan otienken, teneinde dan ook leiding te kunnen geven en invloed te kunnen uitoefenen bij de Plossing er van. Maar daartoe is noodig, nat die vraagstukken tot voorwerp van diep gaande, rustige studie in de studeerkamer «orden gemaakt, voorts in wetenschappelijke «ringen worden besproken en bediscussieerd P^t mededeeling der verkregen resultaten in r'ztenschappelijke publicaties, en het is in 'JZondere mate pok met het oog daarop, dat, j3ar ik meen, zoozeer toejuiching verdient S? l.ot standkoming onzer katholieke Univer siteit. Welnu, beter dan iemand anders zou de J-uuer der katholieke Tweede-Kamerfractie r~" «enerzijds werkzaam op wetenschappelijk =tteia, anderzijds open oog hebbend voor e eischea der practische politiek kunnen oordeelen, of bepaalde vraagstukken, en o J3 geheel of ten deele en in welken vorm 3 "e kiezers zouden kunnen worden voor- j» Jegd, zou hij kunnen voorkomen, dat «Paalde zaken, slechts voor enkelen verteer- aari werden opgedischt aan den maaltijd tot ^«elname waaraan gansch ons kiezerscorps tenocdigd wordt. -.oo werd telkenmale in 1918, in 1922 en Iw' weer nu °P verzoek van het Bonds- B,,.'Uur en in overleg met het Dageüjksch ü0 llr £en concept-program Ontworpen bn°rr| gr' Nolens, en door dezen in zijn rede g' AlgemeeneBeschouwingen over de p'^soegrooting, sprekend als leider van en tgp'^ns de katholieke fractie, toegelicht, »m - omtrent door de kiezers ingediende geT?dementen °P 'iet concePt-ptogram, B0 ket, al dan niet gewijzigd, door het Wed tuur was toegezonden, het oordeel aj '-r°m van Mgr. Nolens werd ingewonnen, tre ket Bondsbestuur advies daarom- uitbracht aan de Bondsvergadering, to**» «wam het program in 1918 en in 1922 eeïievenwichtig zoo werd verkregen nr<wram. geliik zeker grootste politieke partij in den lande behoort te heb ben, staand op behoorlijk wetenschappelijk peil, blijkgevend te verstaan de vragen van den tijd, rekening houdend met en zoo bevredigend de verschillende de partij sa menstellende rangen, standen en groepen, voldoend aan de eischen der practische poli tiek. En zoo zal het ook wederom gaan in 1925 indien ook nu weer de leiding, indien ook nu weer de deugdelijk gebleken methode gevolgd wordt. Alvorens van het program af te stappen, moge ik het volgende onder uw aandacht brengen. Overtuigd, dat in den tot uiting komenden revolutiegeest geen grond kon liggen tot ingrijpende wijziging in het in Mei 1918 met zorg tot stand gebracht program, oordeelde het Bondsbestuur het plichtmatig geen ver gadering saam te roepen, en werd m die lei ding gesteund het zij met dankbaarheid en met waardeering in herinnering gebracht doordat ook uit het kiezerscorps niet op eene vergadering aangedrongen werd. En toen later rustig een terugblik werd geworpen, mocht dit worden geconstateerd, dat al had men gemeend in die veel bewogen November dagen van 1918 hier en daar verder te kun nen gaan, men later tot de erkenning moest komen, dat in ons program van Mei 1918 het bereikbare was neergelegd, wat dan ook, God zij dank, bereikt werd. Want in 1922 moest voor een goed doei een nieuw program worden samengesteld, niet men onthoude het wèl omdat het program van 1918 onbruikbaar was gebleken, maar omdat het, wat de hoofdpunten btreft, tot verwerkelij king was gebracht. En eindelij k tengevolge van de samenstelling van het program op de wijze, als zóoeven aangegeven, is de waar borg geschapen, dat, evenals in het verleden, ook in de toekomst, de actueeie politieke vraagstukken, naarmate en voor zooverre zij vatbaar zijn om tot voorwerp van bespreking door de kiezers te worden gemaakt, tijdig, al dan niet na commissoriale voorbereiding, hier ter sprake komen, terwijl natuurlijk aan de prudentie van de Besturen der locale kiesvereenigingen en van de Pers moet wor den overgelaten te beslissen, of, en zoo ja, wanneer en in hoeverre zij een of meer speciale programpunten voor hun leden of lezers zullen doen uiteenzetten. In de derde plaats het kiesreglement. Hem, die 7 jaren geleden zou voorspeld hebben, dat we op heden zouden leven onder een kiesreglement, als nu het geval is, zou men schouder-ophalend zijn voorbijgegaan. Toch stond het vast, dat men daartoe moest komen, en dat men daartoe zou komen, mits de zoo noodige geleidelijkheid en voorzich tigheid zou worden betracht. In 1918 moest plotseling binnen de partij eene andere wijze van candidaatstelling plaats hebben, tengevolge van de gewijzigde Kieswet, en zag het Bondsbestuur zich weder geplaatst voor een uiterst moeilijke taak. Wat geschiedde? Eerstens werd teneinde de aan de Even redige vertegenwoordiging verbonden geva ren tijdig af te wenden in langdurige, veel vuldige, uit den aard der zaak strikt officieuse besprekingen gehouden met de hoofdbestu ren der sociale organisaties, bereikt, dat geen belangen- of star.dscandidaten zouden wor den gesteld, terwijl op politiek terrein be vorderd werd de candidaatstelling zoodanig te doen wezen, dat het den hoofdbesturen der sociale organisaties gemakkelijk zou vallen hun ledén de gedragslijn, die zij zoudeu moeten volgen, oök werkelijk te doen volgen. Een en ander leidde tot bevredigend resul taat. Zou verder leiding worden gegeven bij de candidaatstelling Al klonk op menige plaats de kreet, dat alles moest komen „van onder op" waagde niettemin het Bondsbestuur het er op, terwijl het zich een omstandigheid, waarop het waard is de aandacht te vestigen op geen enkel reglementsartikel beroepen kon, een adviseèrend college saam te stellen en saam te roepen tot vaststelling van een politiek advies, dat na langdurig overleg eenstemmig werd vastgesteld, door het katholiek kie zerscorps werd aanvaard, vrijwel geheel gevolgd werd, en waaraan het trouw bleef, toen het geestdriftig ter stembus ging. Na de verkiezingen meende men aanvan- kelijk'niet verder te mogen gaan dan regie-; mentair vastleggen wat proefondervindelijk gebleken was juist te zijn, al was men over tuigd na eenigen tijd de kiezers tot het inzicht te zullen brengen, dat nadere regeling noodig was. En zoo geschiedde. Bij de verkiezingen van 1922 werd wederom het politiek advies vrijwel geheel gevolgd, doch kwam tevens uit het kiezerscorps de wensch naar voren, dat meer leiding zou worden gegeven van boven af, dat het politiek advies iets anders zou wezen dan een althans in hoofdzaak registreeren van hetgeen reeds door de kie zers besloten was, dat 't eerste woord zou worden gesproken door een door de kie zers zelf gekozen college van vertrouwens mannen, dat grooten invloed zou moeten kunnen uitoefenen op de candidaatstelling, terwijl bovendien gezocht zou moeten worden naar uniformiteit in de verschillende kies kringen ten opzichte van de wijze der candi daatstelling. Gelijk bekend, werd na lang zoeken en tasten, na heel wat wikken en wegen, na veel discussie en na veel overleg op 30 Mei 1.1. gevonden, waarnaar werd gezocht, en vast gesteld een voor gansch de partij geldend kiesreglement, dat thans voor de eerste maal toepassing vindt, tot hef welslagen waarvan verwacht mocht en nog mag worden, dat zeer zeker deze eerste keer allen hartelijk, broederlijk, eensgezind en eendrachtig in onze kiesvereenigingen zouden samenwerken. Wanneer wij nu bedenken, dat de laatste 10 jaren voor gansch Europa zoo buiten gewoon moeilijk en gevaarlijk zijn geweest, wanneer we bedenken, dat zooveel ten eenen- male is gewijzigd, dat zooveel geheel is ineen gestort en ten onder gegaan, en we blikken dan op onze katholiek-politieke organisatie, dan zien we, dat zij zich krachtig wist te handhaven, inmiddels zich aanpassend aan den nieuwen toestand, onder de gewijzigde Kieswet ingetreden dan zien we, aat se wist te brengen in de Tweede Kamer 32 leden, een getal tot dusverre nimmer bereikt, onder bekwame leiding samenwerkend in ééne Katholieke Kamerclub dan zien we, dat zij den weg wist te vinden, waarlangs een der katholieke partij waardig program zou wor den vastgesteld, aanvaardbaar voor allen, behalve voor hen, die aan eigen meening en aan eigen meening alleen hardnekkig wen- schen vast te houden dan zien we, dat juist door zoodanige programsamenstelling ze wist te bereiken, dat actueeie politieke vraagstuk ken op het juiste tijdstip, voor zooveel mo gelijk en dienstig, binnen de belangstelling der kiezers worden getrokken, om er, naar mate zulks noodig geoordeeld wordt, door middel van de Kiesvereen igingen en van de Pers te worden gehouden dan zien we, dat het haar gelukken mocht een voor ganscli de partij geldend kiesreglement tot stand te brengen, onder hetwelk de belangstelling der kiezers in de candidaatstelling wordt levendig gehouden, tevens zoovee! mogelijk waarborg wordt gegeven, dat de besten onder ons worden afgevaardigd ter Staten-Generaal -fen we eindelijk, dat in deze taren de Staatkunde tot voorwerp van eehanaeh'ng is gemaakt op onze algemeene Nederlandsche Katholiekendagen, waarmede getoond werd, hoezeer de juiste beoefening der Staatkunde geacht wordt te zijn van algemeen katholiek belang. Welnu, groot is onze bewondering en dank baarheid voor het werk van het voorgeslacht gaan we echter na onzen arbeid der laatste jaren, onder zoo buitengewoon moeilijke en ongunstige omstandigheden verricht, en de daarmede verkregen resultaten, dan meen ik, dat we, gelijk in elk menschenwerk, ook in het onze menige tekortkoming zullen ont dekken, niettemin het oordeel eenmaal van den geschiedschrijver niet behoeven te vree zen. Zal het in de toekomst zoo blijven 't Hangt, naast de onmiskenbare hulp van Boven, van onszelf af. Zulks is troostend, stelt tevens vast de mate van verantwoorde lijkheid. De leiding van den Algemeenen Bond heeft van haar ontstaan af steeds gewezen in dezelfde richting voortbouwen aan het door Schaepman gegrondvest werk. ZIJ DOET DAT HEDEN NOG. Van de medewerking der katholieke kie zers, van den onmisbaren, dagelijkschen steun, medewerking, in- en voorlichting der katholieke Pers zal het afhangen, of in de toekomst onze Christelijke politiek kan wor den voortgezet, natuurlijk voor zoover die voortzetting van ons afhankelijk is. Terwijl zooveel onzeker is in de v/ereld, behoeden wij geen nieuwe banen te zoeken. Duidelijk zijn de groote lijnen der politiek ons getrokken, is ons gewezen op de voor Staten en volkeren zoo noodige Chri stelijke Staatkunde in de Encyclieken van Leo XIII, Pius X, Benedictus XV, in de Encycliek „Ubi arcano Dei" van Paus Pius XI. Welnu, al zou en al zal men steeds blijven beneden het ideaal van den Christelijken Staat, toch mocht in Nederland in geluk kige afwijking van hetgeen we elders aan schouwen gedurende een reeks van jaren een Staatkunde gevoerd worden, die zich Christelijk durfde noemen, en zich Christe lijk mocht noemen, een Staatkunde, welker beoefenaren op openbaar terrein verklaren, dat zij Christus als God erkennen, en dat Zijn leer ook richtinggevend behoort te wezen voor wetgeving en Staatsbestuur. Schoon zijn de resultaten, daarmede ver kregen. Ik moge wijzen op het groot belang, hierin 'gelegen, dat bij de Overheid zelve juiste be grippen aanwezig zijn omtrent oorsprong, wezen en doel van het Gezag, en dat zij, geleid door en steunend op de juiste gezags beginselen, dan ook zonder weifeling dat Gezag wete te handhaven en tefidoen eer biedigen. Wie terugblikt in het verleden, zal tot de erkenning moeten komen, dat juist onze rechtsche Kabinetten daarvan zoozeer blijk hebben gegeven, en niet het minst op dien grond dan ook op den dank van ons volk aanspraak mogen maken. Ik moge wijzen op onze Onderwijswet- geving, die een wereldreputatie zich ver werven mocht, een Onderwijswetgeving, DIE BEHOUDEN WORDEN MOET, en die men vergete het toch niet NIET AF IS, maar nog steeds VRAAGT OM VERVOLLEDIGING. Ik moge wijzen op onze sociale wetgeving, met name op onze Arbeidswetgeving. In het Katholiek Program van 1896 leest men „SOCIALE VRAGEN Voor de ka tholieke leden van de Tweede Kamer „der Staten-Generaal is de Encycliek „Rerttm Novarum op dit stuk de grondwet. „Met haar verwerpen zij het Socialisme, „als waanzinnig,'onrechtvaardig en leid'en- „de tot vernietiging van ahe recht, alle „vrijheid en alle orde. „De sociale vragen zijn in de eerste „plaats zedelijke vragen, en alleen in den „geest van het Christendom kunnen zij „tot een goede oplossing worden gebracht." Welnu, wie nagaat de werkzaamheid der Nederlandsche Katholieken de laatste dertig jaren, zal moeten erkennen, dat in alle rangen en standen door woord, geschrift en daad in en buiten onze vertegenwoordigende licha men met gróote toewijding en met taaie volharding aan de ten uitvoer legging dier Grondwet, de Return Novarum, is gewerkt, eerlijk en trouw. En waanneer onze Neder landsche gedelegeerden met zooveel gerust heid kunnen gaan naar de Internationale bijeenkomsten, gewijd aan de bespreking der Arbeidswetgeving, wijl de onze zóózeer in neemt een eereplaats, dan mag, zonder gevaar voor tegenspraak, gezegd worden, dat wan neer onze sociale wetgeving is, zooals ze is, zulks voor een niet gering deel te danken is aan den eensgezinden, eendrachtige» arbeid der katholieken in Nederland, terwijl uit ons program de ernstige wil blijkt, dat op den ingeslagen weg worde voortgegaan. Ik zoude verder kunnen gaan 't genoemde mag m.i. voldoende heetcn om U te doen zien, dat we geen nieuwe wegen behoeven te zoe ken, dat we slechts hebben voort te zetten onze Christelijke politiek, telkens onze be ginselen toepassend op de vraagstukken, die naar voren komen en tot oplossing moeten worden gebracht. Zal het werkelijk geschieden? Nog eens, het hangt van ons zelf afbeseffen we dus wèl onze verantwoordelijkheid. Noodig is daartoe, dat wij als katholieken ook op staatkundig terrein blijven één en eensgezind, en dat de samenwerking tusschen de drie rechtsche groepen over en weer mogelijk gemaakt blijve, gelijk dat iti het verleden heeft plaats gehad. Noodig, dat we één blijven. Niet alleen in dien zin, dat we allen aanvaarden de waar heden van ons heilig katholiek Geloof, maar ook, dat we op politiek terrein, zoodanige gezindheid bezitten, dat we vatbaar zijn voor onderling overleg, om dan ook gezamenlijk de vruchten te plukken van dat gemeen schappelijk overleg, gelegen in het allen bevredigend resultaat. Wellicht zal het verkregen resultaat aan niemand ten volle geven, wat hij zich als het beste, had voorgesteld. Hij, die zich bewust is, dat eigen inzicht vrijwel altijd correctie behoeft, zal daarin blijmoedig be rusten, terwijl, voor zoover 't hem een offer tje mocht kosten, hij, den naaste beminnende als hem zelf, voor het kleine stukske, dat hij moest prijs geven, ruimschoots schadeloos gesteld zich zal gevoelen door de overtuiging, dat in het bereikte de ander, ook wellicht slechts ten deele, doch dan toch ook grooten- deels bevrediging gevonden heeft. Den hatsten tijd schijnt aan sommigen een ander ideaal voor oogen te staan, en wordt, teneinde daartoe te komen, een andere dan de tot dusverre met goed resultaat gevolg de weg aangeprezen. Als een goed wordt het voorgehouden, dat ten eenenmalc eigen inzicht gevolgd wordt, terwijl ieder op zijne wijze dan zal moeten trachten zooveel volge lingen mogelijk te verkrijgen, met gevolg, dat zal gaan intreden groepsveraeeldheid onder de kiezers, steeds verder gaande, groeps- verdeeldheid, hare natuurlijke begrenzing ten slotte vindend in het aantal afgevaardig den, terwijl de gekozenen dan maar tot een heid moeten zien te komen, een eenheid ook nog niet door allen noodzakelijk geacht. Daargelaten de vraag, of het met de ge zindheid der katholieken ooit zóóver zou kunnen komen, het politiek besef, het poli tiek inzicht ooit zóózeer sou kunnen zoek geraken, dat het zooeven aangeduide systeem als uiterste middel zou moeten worden aan vaard, om althans nog iets te redden van den katholieken invloed op staatkundig terreir, komt het mij plichtmatig voor- alles in te spannen, opdat die toestand niet intrede. En die toestand zal niet intreden, mits ons volk maar tijdig gewaarschuwd worde en gewaarschuwd blijve, mits men den moed nebbe om in te grijpen, waar ingegrepen worden moet, mits aan® ons volk duidelijk gemaakt worde, dat, gaat het in die richting, bet een eersten stao zet oo den weg, die na korten ot langen tijd, maar eenmaal zeker voeren moet tot de-ontbinding der katholieke Staatspartij, gelijk we die thans kennen, tot het verdwijnen van den invloed der ka tholieken op politiek terrein, tot de vernie tiging van net werk, aan de daarstèllirig waarvan Schaepman een zoo overgroot deel van Zijn leven heeft besteed. Noodig is het daarom, dat onze leiders van hoog tot. laag geen mannen zijn van uitersten, noch ter eene, noch ter andere zijde evenmin mannen, die door overhaas ting zouden willen bewerken, dat op zich zelf goede, veel belovende vruchten onrijp werden geplukt. Gestreefd worde er naar, dat bij vaststel ling van programmapunten, bij candidaat stelling, bij gansch onze politieke actie, zoo min mogelijk stemmingen plaats hebben, zoo veel mogelijk tot stand kome in onderling overleg, gelijk tot heden is geschied. Alle moeite geve men zich om te komen tot overeenstemming, tot een allen vrijwel bevredigend resultaat. En al zouden dan ook onze presidenten het verwijt moeten hooren, dat ze mannen zijn van compromissen, van passen en me ten, laat hen er in berusten, en onthouden, dat ook al mocht daarin geen enkele maai te ver worden gegaan, de fout o zoo gemak kelijk vergeving vinden zal. Mrar hen, die de richting, zooeven aangeduid, willen in slaan, naar ik gaarne aanneem met goede bedoeling doude ik toch willen vragen, en met den meesten aandrang willen vragen van hun voornemen af te zien in 't belang van land en volk, voor wie het in stand blijven der groote politieke partijen is van pver- groote waarde en beteekenis in 't belang der katholieke zaak in Nederland, die er goed voor staat,' als wij den weg blijven vol gen, tot dusverre betreden in 't belang ook der Kerk, die met voldoening mag wijzen op de vrijheid, die ze hier te lande geniet, een die men leere het uit hetgeen elders valt waar te nemen voor een goed deel afhan kelijk is van den uit staatkundige eenheid voortvloeienden invloed der katholieken in een bepaald land. Wat hieromtrent geschre ven staat in het zoo bzens- en behartigens waardig artikel van Dr. Gerard Wagenaar C. M. in „De Beiaard" van December 1.1. verdient ten volle overweging. Men denke niet, dat de omstandigheden van thans zoo geheel anders zijn dan voor- neen, en dat nu wel een reorganisatie in den zin, als zooeven aangegeven, moet plaats hebben, wijl een eenheid, als tot dusverre, in de toekomst niet meer mogelijk is. Neen, ook vroeger waren de tiiden de omstan digheden vaak o zoo moeilijk, en toch wist wist men het eens te blijven, terwijl de droevi ge gevolgen van het niet eens zijn ter onzer waarschuwing ook in het verleden te vinden Zijn. Neen, de tijdsomstandigheden mogen in meerdere of mindere mate van invloed zijn, 't hangt ten slotte van de gezindheid der menschen af, of men bereid is eensgezind, eendrachtig samen te werken, waar de om standigheid, dat men met katholieken samen werkt, absoluut waarborgt, dat nimmer zal gevraagd worden van het beginsel zelfs maar het minste prijs te geven. Zal de huidige generatie, onderwezen en opgevoed in de katholieke school, nader gevormd in onze katholieke patronaten, ademend in de atmosfeer onzer katholieke vereenigingen, toonen niét te "bezitten de gezindheid, noodig yoor eendrachtige, prac tische Roomsche politieke werkzaamheid, waarvan vroegere generaties, levend onder zooveel ongunstiger omstandigheden, zoo heerlijk blijk hebben gegeven, en dus.hebben verworven de schoone resultaten, waarvan wij thans zoo volop genieten Zullen wij niet langer geven aan onze niet- katholieke landgenooten het indrukwekkend voorbeeld, gelegen in het eensgezind en eendrachtig optreden der katholieken van Nederland op staatkundig terrein, een voor beeld, dat, als God het wil, van zoo vèr- sjfekkenden invloed wezen kan Neen, nog altoos blijf ik vastelijk vertrou wen, dat wat tot heden mogelijk is gebleken, ook in de toekomst mogelijk zal blijken, en dit zal ongetwijfeld het geval wezen, als wij allen het zoo juist en treffend woord betrach ten, gesproken door den Bisschop van Haar lem ,ter jongste Nieuwjaarsreceptie „Wanneer dat doel bereikt wordt de „menschen godsdienstig te doen leven „dan zal het met de politiek ook wederom „in het reine komen en de onderlinge „verbittering een einde nemen. Die ver deeldheid neeft immers geen andere oor- „zaak dan dat de menschen zich zelf boven „het geheel stellen dat zij aan hun eigen „ideeën meer waarde hechten dan aan de „vruchten van onderling overleg." Tot voortzetting onzer Christelijke poli tiek is noodig naast het bewaren onzer een heid het mogelijk doen blijven der rechtsche samenwerking. Zulks hangt, het is duidelijk, niet alleen van ons afde medewerking der beide andere groepen is daarvoor onmisbaar. Onze verantwoordelijkheid is ten eenen- male gedekt, wanneer wij op gansch het politiek terrein, in en buiten onze vertegen woordigende lichamen, in onze vergadering gen, in "de Pers enz., datgene doen en datgene laten, wat van ons gevraagd mag en moet worden tot mogelijk maken der voortzetting onzer vooi' land en volk zoo heilzaam geble ken Christelijke politiek. De tijd laat niet toe hier verder op in te gaan. Alvorens te eindigen zij een krachtig be roep gedaan op onze katholieke Pers, die niet, geüjk het Bondsbestuur, nu en dan, maar telkendage de gelegenheid vindt de kiezers den waren weg te wijzen, hen in- en voor te lichten omtrent de aanhangige politieke vraagstukken, hen op de hoogte te houden van de werkzaamheden der politieke perso nen in en buiten het parlement, hen te wijzen op de verantwoordelijkheid die zij dragen als leden der partij, die zich de katholieke noemt. O zeker, de goede gang' van zaken op katholiek-politiek terrein zoude beter ge waarborgd zijn, indien onze hoofdorganen zonder natuurlijk hare zelfstandigheid prijs te geven in blijvende, nauwe relatie stonden tot de politieke voormannen in en buiten het parlement, en de andere bladen ook weder m:t behoud van de noodige zelfstandigheid die hoofdorganen als leidende organ n zouden wilier, erkennen. Op heden is de toestand zóó niet, terwijl we evenmin beschikken over het door pater Kruitwagen op het Katholiek Perscongres aanbevolen officieel Bondsorgaan, geheel daargelaten nu de vraag, of het wenschelijk zou wezen, dat tot stand te brengen. Welnu, dankbaar waardeerend den in het verleden geboden steun, moge .voor deze verkiezingsperiode die steun ook met aan drang worden gevraagd zonder welkin de goedé gang van zaken op politiek terrein eenvoudig niet mogelijk is. Niet voldoende is, dat door Bondsbestuur en Bondsvergadering' leiding worde gegeven, gelijk steeds werd gedaan en nog geschiedt, noodig is ook, dat die leiding op gezette tijden w. derom in herinnering er Kiezers worde gebracht, vooral dan noodig, wanneer onder bepaalde omstandigheden de kans niet gering geacht moet worden, dat ze uit het oog ver loren worden zou. Geheel aan het beleid der Pers overlatend, of en zoo ja in hoeverre aanduidingen in andere richting behooren te worden opgenomen, mag gevraagd, dat met de gevaren, onmiskenbaar daaraan ver bonden, ter dege rekening worde gehouden. Hoe meer wegkruisingen, des te meer be hoefte aan wegwijzers hij. die alle zijwegen en zijpaaijes op kaart wil b-engen, zag len hoofdweg bijzonder duit; l'jk hebben te markeeren» opdat de reiziger, die dien weg wenscht te volgen, hem gemakkelijk zal kunnen vinden en behouden. Een beroep eindelijk op de R. K. Volks- oartij, Aan haar behoeft toch niet meer onder het oog te worden gebracht, aat het niet voldoende is katholieken in de Kamer te brengen, maar dat, willen de Katholieken daar den invloed uitoefenen,'dien zij kunnen uitoefenen, zij er gebracht moeten worden door de eene organisatie, op het absoluut noodzakelijke waarvan meer dan eens van zoo gezaghebbende zijde gewezen is. Ge vraagd mag dus aan haar, haar werk niet voort te zetten, maar terug te keeren in onze katholieke kiesvereenigingen, om daar met hare mede-katholieken gezamenlijk te arbei den aan onze gemeenschappelijke schoone taak. Gevraagd mag zulks zeker thans in dit Heilig Jaar, waarin meer dan ooit gestreefd moet worden naar verzoening, vereeniging, verbroedering. M. D.D. en H.H. Ernstige arbeid wacht ons aanstonds veel gaat de komende maan den van ons gevraagd worden in het zwaar, moeizaam, verantwoordelijk verkiezingswerk, teneinde te bereiken, dat onder de zegenrijke regeering onzer geliefde Christen-Vórstinne kunne voortgezet onze Christelijke, natio nale politiek. Nederig erkennend, dat wij uit ons zelf niets vermogen, moge ik beslui ten met de bede, dat de roede God, op onzen arbeid', op ons werk, Zf n onmisbaren zegen ruimschoots moge doen rusten. De rede van den bondsvoorzitter wordt met applaus begroet. Besloten wordt, de gebruikelijke tele grammen te zenden aan H. M. de Koningin en Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering. ST. MICHAEL. De VOORZITTER stelt, in afwijking van de agenda, voor, allereerst de bespreking inzake St. Michael te houden. De VOORZITTER wil de verschillende opmerkingen, die gemaakt zijn, alle laten rusten, behalve deze, dat het Bondsbestuur zoo laat heeft ingegrepen. Dat' is daarom geschied, omdat het' dagelijksch bestuur meende te moeten wachten tot er was een nationale organisatie. Het bondsbestuur heeft daarna tegen St. Michaël gewaar schuwd, want het meende, dat wat ge beuren ging, niet in het belang der katho lieke Staatspartij was. Daarna heeft over leg plaats gehad, dat niet tot resultaat leidde. Vervolgens vond het bondsbestuur prof. Aengenent bereid, bemiddelend op te treden. Het communiqué, dat als resultaat daarvan verscheen, werd algemeen niet duidelijk gevonden. Het bondsbestuur ver zocht daarom aan prof, Aengenent, opnieuw met St. Michaël te willen spreken. Dit over leg heet: tot nadere bespreking in het bondsbestuur geleid, als resultaat, waarvan spr. het volgende aan de vergadering kon mededeelen: Het Bondsbestuur heeft na kennisneming van het communiqué-Aengenent besloten: een commissie in te stellen om een der gelijke organisatie als in het communiqué bedoeld te bestudeeren en de resultaten daarvan in een ontwerp-organisalie aan de Bondsvergadering met advies van het Bondsbestuur voor te leggen. In deze commissie zullen vvorden ge vraagd als lid en voorzitter de heer Mr. Dr. D. Kooien en als leden de heeren prof. Aengenent, G. Bon, prof. v. d. Grinten, mr. Leesberg, mr. dr. van Rijnckevorsel en prof, Veraart. Daartegenover neemt het Hoofdbestuur van het Verbond ;,St. Michaël" op zich, op de vergadering van het Verbond, die op 14 Februari te Utrecht zal plaats hebben, het volgende voor te stellen: Plaatselijke studieclubs kunnen onbelem merd blijven bestaan, en ook elders worden opgericht, In de Rijkskieskringen en in de Rijkskies- kringengrocpen kunnen Kiescomité's be staan, gekozen door de plaatselijke clubs. Het verbond in den landelijkcn vorm wordt ontbonden en het Hoofdbestuur houdt op t bestaan. I-Iet Bondsbestuur aanvaardt deze oplos sing, zonder, daarmede de wenscheiijkheid van de oprichting van Kiesconiitc's te er kennen, en zander op dit oogenblik het be staan van studieclubs goed of af te keuren. Het Bondsbestuur stelt aan de Bondsver gadering voor tc besluiten, dat op de candi- datenlijsten der R.-K. Staatspartij geen per sonen zullen worden geplaatst, die behalve lid der R.-K. Staatspartij, tevens lid zijn van een andere zelfstandige landelijke politieke organisatie. Deze mededeeling wordt met applaus be groet. Spr. kan mededeelen, dat de leden der commissie, inmiddels gevraagd, hun benoe ming hebben aangenomen. (Applaus). Spr, stelt nu voor, de vergadering voor een kwartier tc schorsen. Na de hervatting vraag de voorzitter, of de vergadering accoord gaat met deze con clusies en voorstellen. Hierop volgt een al gemeen applaus. De VOORZITTER zegt, dat, nu dc ver gadering daarmede accoord gaat, niet meer gesproken behoeft te worden over het be sluit, dat 't bondsbestuur eertijds genomen heeft en dat gepubliceerd is. Het besluit van het bondbestuur blijft intact, zegt spr. doch er behoeft nu niet verder over ge sproken te worden. Spr. dankt de personen, die aan deze oplossing hebben medegewerkt ook de pers, voor zoover ze het bondsbe stuur in zijn moeilijke taak heeft gesteund, en in het bbzonder huldigt spr., onder a.lgc- meenc instemming; prof. Aengenent voor zijn arbeid. Aan de orde is daarna de bespreking der financiën, welke aan de hand van de gepubli ceerde conclusies, door den bondspenning- meester, mr. Heerkens Thijssen, met enkele woorden wordt ingeleid. De heer MALS (Limburg) betoogt, dat de distributie der stembiljetten tot de bevoegd heid der kieskringen besluit. De voorge stelde regeling komt niet overeen met het Limburgsche reglement. Spr. stelt voor, in ieder geval den termijn een maand te ver schuiven, al blijft hij ook dan van meening, dat Limburg zich moet voorbehouden, zich bij de regeling aan te sluiten. Er zijn vele slapende afdeelingen in Limburg! De heer WINTERMANS bestrijd! deze uit eenzetting uitvoerig aan de hand van het kiesreglement'. De heer Mr. HEERKENS THIJSSEN be treurt het, dat Limbutg niet vertegenwoor digd was op de penningmeestersbijcen- korast. Juist tegen de in Limburg gesigna leerde laksheid moet de bond streng optre den. Er is een beschamend tekort in dit1 opzicht in het katholieke Limburg; men zou raar opkijkeials men hoorde, wat Limburg het laatste jaar betaald heeft. De heer GEELEN (B. B. Limburg) be strijdt het oorstel, en noemt' het een aan vulling in het kiesreglement, welke niet op authentie :c manier tot' stand komt, In alk geval vraagt spr. verschuiving van den termijn tot 1 April. De VOORZITTER zegt, dat het niet te doen is om bevoegdheid en autonomie, maar om de goede gezindheid het algemeen belang te dienen. De heer GEELEN blijft op 1 April aan dringen. De VOORZITTER stelt voor, het verschil te deelen, 1 April is te bezwaarlijk, nemen we 15 Maart. De heeren GEELEN: We zullen Ons best doen. De heer MALS blijft sr op wijzen, dat Limburg moeiliikheden heeft. De VOORZITTER: Daar zullen we dan rekening mede houden. Na eenige besprekingen wordt 15 Maart ids datum aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat Mgr. Nolens Zaterdagmorgen persoonlijk aanwe zig zal zijn, om de behandeling van het con cept-program bij te wonen. Voorts deelt sor. mede. dat aan de kies kringen, die dat wenschen, verkiezingtlec- tuur zal-worden verstrekt. De vergadering gaat daarna, op voorste! van den voorzitter, te 10 uur, over in een gezellige bijeenkomst! „Sancta Maria" bevat het volgend bis schoppelijk schrijven: Nu de verkiezingen op handen zijn, ach ten wij het dienstig nogmaals onder de aan dacht onzer geloovigen te brengen de circu laire van den 5en Februari 1918 van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland over het houdeit der politiek buiten de katholieke sociale vereenigingen. De circulaire volgt hier in haar geheel: „De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland brengen bij dezen ter kennis van alle katholieke sociale organisaties, dat het overeenkomstig het meermalen uitgedrukt verlangen der Pausen hun ernstige en uit drukkelijke wensch is, dat de sociale orga nisaties in het algemeen de zuiver politieke acties zullen houden buiten hare sociale werkzaamheid. In het bijzonder zullen zij zorg dragen, dat in en door de sociale or ganisaties nimmer over te stellen candidaten voor de vertegenwoordigende lichamen wor de beraadslaagd, noch in welk verwijderd verband ook op «andidaatstellingen of op het verkiezen van bepaalde candidaten eenige invloed worde geoefend; dat in de katholieke kiesvereenigingen de leden der sociale organisaties zich niet gedragen als leden dier organisaties, maar als katholieke staatsburgers, met allen medewerkend tot bereiking van het doel, dat de kiesvereeni gingen zich hebben gesteld; dat de leden der sociale organisaties aldaar niet er naar streven op welke wijze en met welke middelen dan ook zelf zoogenaamde standscandidaien te stellen, noch zuilen eischen, dat door anderen bij het stellen van candidaten met het ledental der sociale organisaties worde rekening gehouden, maarf onder leiding der politieke besturen zullen medewerken, die personen te brengen in de vertegenwoordigende lichamen, welke on geacht tot welken stand zij behooren den moesten waarborg bieden, de door de ka tholieken aldaar te vervullen taak te zullen volbrengen," De katholieken zuilen wel ten volle over tuigd zijn, dat hunne Bisschoppen niets an ders beoogen dan het algemeen welzijn, de katholieke zaak, liefde en eenheid te be vorderen. De katholieke organisaties, die al' tijd bereidwillig de leiding der Bisschoppen hebben gevolgd, zullen eveneens bereid wor den gevonden ont bovenstaand ernstig maar welgemeend vermaan van hun Kerkelijke Overheid te volgen en zorgvuldig alle poli' tiek buiten haar werkzaamheid te houden. Dat vragen we nogmaals met den meesten. aandrang. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. Naar gemeld wordt is nabij Terringtown een Engelsch vliegtuig bij het landen ver ongelukt, waarbij de beide inzittenden om het leven kwamen. De twee vliegtuigen van de Goy's miss» tiaar het Tsadmeer zijn reeds van Colomb— Bechar vertrokken en te Beni Abbes, 306 mijlen verder geland. De volgende landings plaats is Adrar. De via MarseilleOran ver zonden reservédeelen zullen per vliegtuig naar Adrar worden overgebracht. Men meldt aan het Haagsche Aneta-katte toor Farmau, de bekende Fransche vliegtuig bouwer, die o.a. het groote passagiersvlieg tuig Goliath voorzien van 2 motoren heefi gebouwd, welk toestel ook geregeld op de Fransche lijn Pariis—Amsterdam werd ge bruikt heeft in 1923 een nieuw groot ver keersvliegtuig, de Jabiru, gebouwd dat in 1923 en 1924 den eersten prijs in den wed strijd voor commercieele vliegtuigen heeft behaald. Ook op de in December gehouden internationale luchtvaart-tentoonstelling in Parijs, heeft dit toestel zeer de aandacht ge trokken. Farman heeft thans dit toestel Donderdag voor het eerst op de Fransche lijn Parijs Brussel—Amsterdam gebracht, welke lijn geëxploiteerd wordt naast de Nederlandsche Nederlandsche K.L.M.-Lijn Amsterdam- RotterdamParijs. Het toestel FACFC, be stuurd door Coupet en Landry, kwam Don derdagmiddag op Schiphol aan. Met den wind in den rug had het de geheeie reis van Parijs afgelegd in 1 uur en 53 min. De snel heid van het Jabiru-toestel is zeer groot en bedraagt pl.m. 189 K.M. Het is een groote eendekker met dikken vleugel. De kajuit biedt plaats aan 10 passagiers. Ter weers zijden van den romp zijn 4 Hispano-Suize motoren van elk 180 P.K. aangebracht. Men zal voortaan echter het Jabiru-toestel bou wen met 2 Lorraing-motoren van 400 P.K. dk* Het K.L.M.-toestel dat Donderdag uit Parijs vertrok, maakte op deze route ook een zeer gunstige» tijd, gezien het veel geringer motorisch vermogen door den afstand in 2 uur en 7 minuten af te leggen. Volgens een bericht uit Malta is Donder dag een watervliegtuig van 't Jlalfat-vlieg- veld neergestort. De vlieger-officier Richard Lewes werd gedood. In tegenstelling met een dezer dagen ge publiceerde bericht, dat de Argentijnsche wereldvlieger Zanni als militair attaché te Tokio werkzaam zou zijn ter voorbereiding van de hervatting van zijn wereldvlucht, meldt een draadloos telegram uit Berlijn thans dat Zanni zijn vlucht hervat zou heb ben en reeds te Osaka zou zijn aangekomen. Naar de „Rheinisch Westfalische Zei- tung" meldt, zullen vermoedelijk de schil derijenmuseums te Brunswijk, Cassel en het Kaiser Friedrich-meseum te Berlijn, wanneer de gemeente Amsterdam het mocht wenschen, het voorbeeld v algert van het natio nale museum te Stockholm en beroemde werken van Rembrandt tijdelijk ter leen af- "taan voor de ter; toonstelling, welke ter ge- 1 genheid \a*i het 650-jarig bestaan der stad I Amsterdam gehouden zal worden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7