1 V erkeersongeYalIen. w Rad:o.nieuws. Maandag 2 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15957 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De eenheid hersteld. Agenda 3 Februari Uit de rails. De voge!7- en plantentuin te BioemendaaL „Voor en door het Volk" Subsidie cursus scheepsmachinist.t Nieuwe successen van „Alberdingk Thijm". Personalia. „Kindervoeding". Wiloma-machine. De staking bij de firma Pook R. K. Kiesvereenïging „Credo Pugno". GEMEENTEZAKEN. Veranderingen op het Centraal Station te Amsterdam. Een feestcommissie tijdens de a.s. Voorjaarstentoonstelling. Ontspoord. Auto tegen een boom gereden. Het snelle rijden. Mannenzangvereenlging „Caecilia". Biljartclub der Sociëteit Vereeniging. Een twist. Schuit gezonken. Haarüemsche Zwem- en Poioclub- „De Waterratten." Een internationale draagpenning. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. TOONEEL. Dr. Knock. Zachte winter. De regels van het voetbalspel. Een waarschuwing. Personalia. Nuts-Spaarbank te Haarlem. Een brug over de Kleine Belt. Herrin in staat van beleg verklaard? De posttarieven in de Ver. Staten Geschil over loonen en arbeids- voorwaarden. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentién tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de la Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-ad ver- tentiën 14 regel- 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in -evolge de verzekeringsvoorwaarden, Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen1 üduU." geschiktheid tot werken; ■f 7fifl bl' een onBeva' met i rtFrt bij verlies van een iand, i inr bij verlies van een 1 PA bij een breuk van 1 /a bij verlies vaneen I öU.- doodeliiken afloop. een voet of een oog; T duim of wijsvinger; I vïlbeen of arm; I Hr** m andere vinger. Vrijdag en Zaterdag 30 en 31 Januari 1925 zijn voor de R. K. Staatspartij in Nederland dagen van historische beteekenis geweest. Wij bedoelen daarmee niet zoozeer te zeg gen, dat op de jongste bondsvergadering het dreigend gevaar voor een scheuring in onze partij is voorkomen, doordat de veroordee ling der St. Michaëlbeweging uitbleef. Dit gevaar was alreeds een week eerder ver dwenen, toen de bemiddelingsactie van pr- f. Aengenent was geslaagd. Neen, de historische beteekenis dezer dagen schuilt vooral in den geest, welke op de Bondsver gadering heeft gesproken, in de zelfbe- heersching, welke alle aanwezigen zich zelf oplegden, in het krachtige streven om tot Ben eenheid van actie te geraken, ondanks Ver uiteenloopende meeningsverschillen, een poging, welke op de basis van het ééne Roomsche beginsel, voerde tot een verras send resultaat. Historische beteekenis heb ben deze dagen gehad, omdat de oude Staatspartij Zaterdag j.l. verjongd uit een felle crisis te voorschijn is gekomen en het nieuwe bloed en de frisschie geestdrift van het wederom gezonde hart, zal voortstuwen naar alle vertakkingen van het groote or ganisme. En zoo staat de eene R. K, Staatspartij voor den m eilijken verkiezings strijd van den a. s. zomer, maar vooral voor de daarop volgende regeeringsperiode weer met een hersteld en gezond lichaam. Hoe is dit resultaat bereikt? Ware het toe te schrijven aan een kunstmatig opge roepen enthousiasme van een hoera-verga- dering, wij zouden aan het verkregen resul taat weinig waarde hechten. Ware de een heid van boven af door overrompeling, dreigementen of andere uiterlijke middelen afgedwongen, wij zouden het ergste blijven vreezen. Maar nu heel duidelijk het gezond verstand en het beginsel over alle twee dracht hebben gezegevierd en de eenige weg wijzers bij de oplossing der moeilijkheden zijn geweest; nu de door niemagid ver wachte volmaakte eenstemmigheid omtrent het program van actie door gezond overleg is bereikt, nu zouden wij bijna geneigd zijn de stormen en het onweer te prijzen, welke a reeds eenige jaren boven ons Roomsche politieke erf hebben gewoed en ten slotte de lucht gezuiverd hebben, een gevoel van herademen in een zuiverder sfeer hebben gebracht. Of dan plotseling door het houden dezer eene Bondsvergadering alle moeilijkheden in het Roomsche politieke leven van Nederland zijn opgelost? Natuurlijk nietl In de dagen, welke nu achter ons liggen, zien wij de crisisperiode van een ziekte, een crisis, welke j een gelukkigen keer nam. Maar deze vergelij- j king houdt in, dat wij de R.-K. Staatspartij als aangetast beschouwden door een ern stige ziekte, dat zij nu is getreden in het tijdperk van herstel, hetwelk, naar bekend is, steeds de uiterste zorg en voorzichtig heid vereischt. Dit geldt vooral voor den uitweg, welken men gevonden heeft voor het St. Michaël- gezwel. Wij hebben in cc afgeloopen week dringend tegen amputatie gewaarschuwd. En het Bondsbestuur was zoo wijs een andere geneesmethode aan te geven. Kort en krach tig heeft men het punt, om St. Michael te veroorcfeelen, van de agenda afgevoerd en zonder hoofdelijke stemming of discussie besloten aan St. Michaël het ergste gevaar, n.m. de leiding van een hoofdbestuur, te ont nemen en de beweging in een wettigen vorm in het groote lichaam der R.-K. Staatspartij op te nemen. Als tijdelijke oplossing was dit middel waarschijnlijk het beste, wat te be denken viel, omdat het dreigende gevaar en de naderende verkiezingen een snel en voor- loopig afdoend afweermiddel noodig maakten. Maar op den duur zal in een wijziging van het algemeen Kiesreglement toch een juis tere methode gevonden moeten worden. Want het wil er bij ons niet in, dat de nu wettig verklaarde gelegenheid tot het vormen van kiescomité's in de kieskringorganisaties tot het voeren van een eigen politiek op den duur de eenheid niet zal ondermijnen. Do ir dc ontbinding van St. Michaël als landelijke organisatie, wordt wel het gevaar van hit vormen van een partij in de partij afgewend en van een nevenleiding naast de hoofdlei ding, maar de moeilijkheden worden slechts verplaatst van het Bondbestuur naar de be sturen der plaatselijke kiesvereenigingen -n die der Rijkskieskringorganisaties. Als nood oplossing is de gevonden uitweg echter als vernuftig te prijzen. De Bondsvergadering heeft het voorstel terecht zonder discussie en zonder in eenige verdere beoordeeling of veroordeeling van de St. Michaëlactie te t r e d en aanvaard. Op de herstelde een heidsbasis zal nu ook wel in een algemeene hervorming der Staatspartij een definitieve vorm gevonden worden, waarin alle .rede lijke wenschen van het kiezerscorps tot be vrediging kunnen worden gebracht. De beste waarborg hiervoor is de houding, welke de Bondsvergadering na het besluit omtrent St. Michaël heelt aangenomen. Wij moeten ver in de geschiedenis der Staats partij teruggaan, wellicht was dit de eerste maal sinds het bestaan van den A1 g e- m e e n e n Bond, dat zulk een eenstemmige vergadering werd gehouden, die tegelijk stond op zulk hoog peil. Welke groo'e meeningsverschillen waren er ditmaal niet te overbruggen! Daar was het plan van prol. v. d. Heyden om een kort program van actie met bijna niet anders dan een alge meene beginselverklaring. Daar was het concept-Nolens met een ingenieus verkie zingsprogram, waarop wél concrete politieke eischen voorkwamen, maar tot een minimum beperkt. Daar waren ten derde een groot aantal amendementen, om aan het prograra- Nolens uitbreiding te geven. En het wonder is gebeurd, dat de drie groepen ten slotte op' één program eenstemmig tot elkaar zijn ge komen, in een beraadslaging, waarin vogels van allerlei pluimage, Veraart en van der Heyden, Nolens, Kooien, Van Schaik, Van Cranenburgh, Smulders en welke contrasten a1 niet, tegenwoordig waren. Het geheim moet gevonden worden in den ernstigen wil van alle aanwezigen zonder onderscheid om zonder persoonlijke neigingen te volgen, maar met behoud zooveel mogelijk van de inzichten van den eigen Kieskring tot een allen zooveel mogelijk bevredigend gemid delde te komen. Het geheim moet niet min der gezocht worden in de aanwezigheid vin den generalissimus der Katholieke Kamer fractie, mgr. Nolens, die met zijn onvol prezen tact en algeheele bereidheid tot overleg en opoffering van eigen inzicht ui ieder ander gezond oordeel, zelf ter vergade ring was gekomen om bet concept-program te verdedigen. Dat de groote Katholieke Staatspartij met huiten een scherp omlijnd program van actie kan, heeft de ervaren staatsman Nolens nog eens ten overvloede op de Utrcchtsche ver gadering tegenover het idealisme van prof. v. d. Heyden betoogd. Deze zag blijkbaar ten slotte zelf het onhoudbare van zijn al te ideeël streven in, toen hij aan zijn voorstel de eigenlijke kern ontnam. Maar daarmee was het ook meteen begraven. Was het plan v. d. Heyden onpractisch, het concept-Nolens was té practisch in zijn al te eenvoudigen vorm. En wij vragen ons na de vergadering af, of de g~oote diplo- maat-Nolens daarvan zelf niet overtuigd was, toen hij tijdens den storm in de Staats partij, nu eenige maanden geleden, rijn concept ontwierp. Er zouden allerlei wen schen ditmaal naar voren komen; dat voelde iedereen. Welnu, geef ze de ruimte zal de groote tacticus, welke de leider der R.-K Kamerfractie is, gedacht hebben! En met groote bereidvaardigheid heeft hij alle voor- Hellen overgenomen, welke redelijkerwijze in dit verkiezingsprogram pasten. Die tege moetkomendheid, die tact in den man m.;t groot politiek gezag, deed weldadig aan on heeft niet weinig tot de prachtige stemming der vergadering bijgedragen. Maar ondanks alle tegemoetkomendheid, bewaarde mgr. Nolens zijn vollen ernst en gaf door zijn be slist afwijzen van enkele wenschen, door zijn raad en advies om sommige verlangens in een anderen vorm te kleeden, te kennen, dat hij de volle verantwoordelijkheid aan vaardde, voor hetgeen mede met zijn instem ming aan zijn ontwerp door de vergadering werd toegevoegd. De ovatie door de verga- ufcring aan den fractie-voorzitter dzr Tweede Kamer gebracht, was dan ook meer dan verdiend. Er zal dezer dagen nog wel gelegenhrid zijn, om op détailpunten der uitmuntend ge slaagde Bondsvergadering in te gaan. Voor heden mogen wij besluiten met het onder strepen van Mgr. Nolens' wensch, dat da geestdriftige en vooral daadwerkelijke een heidsgedachte der Bondsvergadering vrucht baar mag doorwerken in de geheele partij! Sociëteit „St. Bavo" Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Afdracht Grafischen Bond 8 uur Knipcursus 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Arka 8 uur Rechtskundig bureau half 9 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Dr. Knock 8 uur Gebouw Kruisweg Vergadering Kamer van Koophandel 7 uur. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8-—934 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alie werkdagen van 9 134 van 26A en 's avonds van half 8— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Te! 11671 R K. Leeszaa en ditleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St Elisabeth's Vcr-eniging Jansstraat Aanvragen om versterker,dt middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en Feestdagen toegankelijk -Hiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Zondagmorgen omstreeks kwart over ll is op het Stationsplein een tramwagen van de Ceintuurlijn, welke in de richting van de Kampervest reed, uit de rails geloopen, vermoedelijk door den slechten toestand van de rails aldaar. Eerst na anderhalf uur was de dienst, welke door overstappen werd onderhouden, weer normaal. Vele lezers zullen nieuwsgierig zijn naar den stand van zaken met den planten- en vogeltuin te Bloemenaaal, Medegedeeld kan worden, dat binnenkort met het werk be gonnen wordt. Eerst wordt de vijver en het lage gedeelte gegraven. Dit zand komt op een bouwterrein buiten het dorp en tege lijk komt zwarte grond met de kiepkarreti terug. Daarna wordt de beplanting uitge voerd en er bestaat gegronde hoop dat het werk nog dit voorjaar klaar zal komen. Dan begint het groote werk: de verzor ging van den tuin, de aanvulling met plan ten en de bewaking. Het plan is, wanneei er voldoende leden van de „Stichting zul len komen, een vasten verzorger aan te stel len, die tegelijk voorlichter zal zijn van aile- bezoekers en wandelaars. De secretaresse van het comité, Mej. Du- dok de Wit, is tijdelijk afwezig, zoodat het secretariaat nu wordt waargenomen door de dames Bierens de Haan, Saxenburg, Bioe- mendaal, bij wie men zich op kan geven voor het li :1 maatschap. Ieder bepale zelf zijn con tributie en bijdrage in de stichtingskosten. Bovengenoemde Vereeniging houdt op Maandag 9 Februari a.s. des avonds te 8 uur in het lokaal „Zang en Vriendschap", Jans straat een algemeene vergadering. De agenda dezer vergadering vermeldt o.m. verkiezing van bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren L. Modoo, D. Lind, IJ Bijster en H. J. Stultiens verder het ver slag over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag blijkt, dat de ontvangsten in 1924 bedroegen f 2520,94, de uitgaven f 751,15, zoodat het batig saldo over het afgeloopen jaar f 1769,79 bedroeg. Op 1 Januari 1925 bedroeg het tegoed op de Nutsspaarbank f 1600. Het totaal bezit der vereeniging was op 1 Jan. 1925 f 29133,98. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1924 929 dit nam toe met 19, verminderde met 10, zoodat het ledental op 1 Jan. 1925 bedroeg 938. Het verzekerde kapitaal op 31 Dec. 1924 was f69.433. Aan de Ambachtsschool alhier is sede r enkele jaren verbonden een afzonderlijke cursus ter opleiding voor het diploma voor scheepsmachinist, waarvan de kosten tot heden alléén door het Rijk werden gedragen. Blijkens gevoerde briefwisseling tusschen den Minister van O. K. en W. en het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, van welke ook de Ambachtsschool uitgaat, loopt het voortbestaan van den cursus, die door plm. 40 leerlingen wordt bezocht, ge vaar, tenzij de gemeente Haarlem bereid is 30% in de kosten bij te dragen. Die subsidiëering zou thans aan de gemeen te kosten een bedrag van plm. f 1.400. waarvan dan echter, wijl ook leerlingen uit de buitengemeenten den cursus bezoeken, door die gemeenten een bedrag van plm. f 350,wordt vergoed. Ook voor 1924 werd door het Bestuur medewerking der gemeente gevraagd tot het verkrijgen van subsidie, maar B. en W. meenden die toen te moeten weigeren, daar bij geleid door de gedachte, dat slechts in zéér bijzondere gevallen tot het toekennen van nieuwe subsidies mocht worden overge gaan. Nu echter opnieuw het gevaar van ophef fing dreigt, en thans voorts gebleken is dat de cursus in een ruim gevoelde behoefte voorziet, stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Onze bekende R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" heeft wederom een dub bel succes te boeken. In den tooneelwed- strijd te Leiden, uitgeschreven door „Von del", behaalde zij den tweeden prijs, een zilveren medaille, benevens den eereprijs, ge schonken door den Burgemeester van Lei den. Deze eereprijs werd uitgereikt met bij zondere felicitatie der jury, die dezen prijs als den meest waardevolle van den tooneel- wedstrijd beschouwde, wijl de Nederlandsche taal een eerste vereischte voor goed too- neelspel is. In den wedstrijd, uitgeschreven door de tooneelvereeniging „D. E. S." te Heemstede, verwierf „Alberdingk Thijm" den eersten prijs, een groote verguld zilveren medaille, geschonken door de gemeente Heemstede; voorts ook in dezen wedstrijd den prijs voor de Nederlandsche uitspraak, verguld zilveren medaille van de Eerste Heemsteedsche Cou rant en ten slotte kreeg de heer Nielen den regisseursprijs, een verguld zilveren pla quette, aangeboden door den Voorzitter der uitschrijvende vereenigng. In Leiden kwam „Alberdingk Thijm" uit met het blijspel „De Landbouw", naar Mark Twain en te Heemstede met „De Inbraak", crimineele schets in twee tafereelen door Stephanus van Cuijk. Een hartelijk proficiat aan onze Haarlem- sche Roomsche Tooneelclub is hier zeker op zijn plaats. Onze stadgenoote mej. J, M. Bakker, is met ingang van 1 Februari benoemd tot onderwijzeres aan een R.K. school te Zwolle De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 213, Dinsdag 214, Woensdag 208, Donderdag 212, Vrijdag 220, Zaterdag 194 porties. Door de firma N. V. Haarl. Verwarmings Industrie wordt een verwarmingsketel in den handel gebracht, welke de bezwaren van het niet hebben van een kelder vol komen ondervangt. In den tuin van het kan toor dier firma aan het Kennemerplein is een installatie opgesteld en is gebruikt voor het forceeren van witlof. Na een verwar ming van 10 dagen was reeds het oogsten van witlof mogelijk. De staking bij de meubelfabriek „Onder den „St. Maarten" van de firma Pool, alhier, welke Zaterdag j.l. is ingetreden, duurt on veranderd voort. Een werkman is aan het werk gebleven. Door de stakers wordt gepost. De politie houdt echter toezicht. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat er bij de leden een misverstand is ontstaan, door het bericht van den heer secretaris van den Rijkskieskring Haarlem. Dit bericht heeft alleen betrekking op het indienen der can didaten bij het Bondsbestuur. Daarvoor zijn voor één, vijftig en voor één tot en met vijf, honderd handteekeningen noodig. Voor het indienen van candidaten bij het bestuur der kiesvereeniging is slechts één handteekening noodig, wat practisch hierop neer komt, dat ieder lid der kïesvereen:ging een candidaat, die het geschikt acht, in kan dienen bij het bestuur. De lijst met namen der candidaten, ge noemd in ons vorig bericht, moet ook niet als een defin'tieve worden beantwoord Over de samenstelling der lijst, welke zal worden ingediend bij den secretaris van den Rijks kieskring bij het bondsbestuur, wordt ge stemd op de algemeene vergadering van 20 Februari a.s. De gelegenheid tot het indienen van candi daten is bepaald tot en met 10 Februari bij het secretariaat. B. en W. stellen voor aan J. Heemstra te verkoopen pl.m. 253 M2 grond, gelegen aan den Verspronckweg, tegen f 15 per M2. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invordering eener Hondenbelasting te Haarlem. B. en W. stellen voor, aan mevr. B Ditmarsch de Jonge en S. Bonsema te vex- koopen pl.m. 264 M2. grond,' gelegen aan den Verspronckweg, tegen f 15 per M2. B. en W. 'stellen voor, aan W. Swart te verkoopen pl.m. 707 M2. grond, gelegen aan den Verspronckweg, tegen 15 per M2. B. en W. stellen voor, aan A. F. Do ng te verkoopen pl.m. 110 M2. grond, gelegen aan de Meester Cornelisstraat, tegen f 15 per M2. B. en W. stellen voor, aan H. de Lugt in voortdurende erfpacht uit te geven pl.m. -383 M2. grond, gelegen aan de Voorzorg- straat, hoek Oost-Indiëstraat, tegen een erfpachtscanon van 0.91 per M2. per jaar. Door P, Dekkers en B. Molitoor worden woonwagens, in eigendom aan de gemeente toebehóorend, bewoond. Zij weigeren, de opgelegde huur ad f 1 per week te betalen. Voor den kantonrechter ontkenden zij den eigendom der gemeente van de woonwagens en de gestelde huur. Op 2 Januari 1.1. heeft de kantonrechter vonnis gewezen en der eigendom der woonwagens bij de gemeede erkend. Daar de beide personen op hun standpunt blijven staan, dat zij geen huur erkennen en weigeren de gevorderde huur te voldoen, terwijl een huurovereenkomst tusschen de gemeente en de genoemde personen niet tot stand is te brengen, is het noodig gewor den, dat een rechtsvordering van de aan de gemeente behoorende eigendommen wordt ingesteld, waartoe, B. en W. voorstellen, over te gaan. B. en W. vragen een crediet van 19.600 aar. voor de uitvoering van openbare werken op en in de Leidschevaart. Een riool moet daar worden gelegd, terwijl een onbestraat gedeelte van de Leidschevaart moet worden bestraat. De dag, waarop, in verband met ver anderingen op het Centraal-Station, de treinen van een ander perron vertrekken, 1 is gewijzigd. Niet op 3 Februari, doch op 9 Februari zullen de meeste treinen in de richting Haarlem van het 3e perron ver trekken. Op borden zal deze wijziging aan het' publiek worden medegedeeld, wat vooral voor de forensen van groot belang zal zijn. De Ver. tot Verfraaiing en tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer heeft een rondschrijven gestuurd aan verschil lende ingezetenen van Hearlem, waarbij dezen uitgenoodigd worden tot het bij wonen eener vergadering op Maandag 9 Februari om 8 uur in de bovenzaal van Café Brinkmann. De bedoeling is om, in verband met de a. s. Intern. Voorjaars tentoonstelling te Heemstede een feest commissie te vormen die zich, onderverdeeld in subcommissies, belast met de ontvangst der buitenlandsche gedelegeerden en jury leden, huisvesting, straatversiering, feeste lijkheden, excursies, e. d. Vermoedelijk door verkeerden wisselstand is een wagen van een aankomenden trein op het tionsemplacement te Heilo, uit het spoo geloopen. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Het gelukte vrij spoedig weer den wagen op de rails te zetten. Er was eenige materieele schade. niet erg, doch wanneer eventueel strenge kcude en vorst zal intreden, dan zullen deze te vroeg opkomende partijen er veel hinder van ondervinden, De heer P. O. wonende te Hoofddorp ■eed Zaterdagmorgen met z'n auto op den Kruisweg in Haarlemmermeer. Nabij de Cru- quius slipte de auto vanwege den afge- ploegden graskant met het gevolg, dat de heer O. zijn stuur kwijt raakte en met een flinke vaart tegen een boom botste. Het voorste gedeelte van de auto werd totaal vernield én inelkaar gedrukt en het mag een wonder heeten, dat de bestuur der er zonder letsel afkwam. Door de motorbrigade is Proces-Verbaal opgemaakt tegen drie automobilisten, die respectievelijk op de Amsterdamsche vaart 45 K. M. Wagenweg 50 K. M. en Heeren- vest 50 K. M, reden. Deze vereeniging iiielu ct-e dagen nare jaan er ;'adeiing. In de opening ede memo reerde de Voorzitter het afgeloopen jaar, en concludeerde dat de toestand waarin de vereeniging zich bevindt aanleiding geeft tot groote tevredenheid. De medewerking van het gemeentebestuur, deszelfs houding ten opzichte der kunst in 't algemeen wordt door Caecilia op hoogen prijs gesteld. Te vens klonk een woord van waardeering voor de medewerking ondervonden van de zijde der vertegenwoordigers der Haarlemsche pers. Na bespreking van het zeer uitvoerig jaarverslag van den Secretaris, alsmede dat va den penningmeester, welke onder lui den bijval werden goedgekeurd en 'n gezonde groei en solied beheer toonde, was het woord wederom aan den Voorzitter om den vo i jen Secretaris, den heer C. Bottelier te huldigen. Het voorstel om den heer Bottelier tot lid van verdienste te benoemen werd met luide bravo's ontvangen en za ïgenomen. Een Commissie werd benoemd van 5 personen en'inde 1 e* huishoudelijk reglement te Viorzien met het doel later de Kon. goed keuring aan te vragen. Het voorstel om deel te nemen aan den zangwedstrijd van Poly hymnia te Haarlem in dit jaar ondervond geen bezwaren. De verkiezingen verliepen als volgtde heeren B. A. Koper, Voorz., E. Klaassen, Secr., Neuwe Raamstr. 16, H. J. P. Cornet, penningm., L. G. Versteijnen, 2e Voorz. C. Kio.n, 2e Secr., P. Kion, 2e Penningm, terwijl als commissarissen werden toege voegd de heeren C. G. Logmans, K. Slikker en J. Smit, zoodat het bestuur thans uit 9 personen bestaat. Met een woord van dank aan den heer S. Hazevoet, die zich niet meer herkiesbaar stelde als bestuurslid, en verder aan allen, in 't bijzonder aan den directeur, den heer Nico Hoogerwerf, die zich in het afgeloopen jaar voor „Caecilia" verdienste lijk hebben gemaakt, sloot de Voorzitter, na een opwekkend woord, de druk bezochte vergadering. In de bestuurskamer der Soc. Vereeniging heeft Vrijdagavond de jaarvergadering plaats gehad der biljartclub der Sociëteit Vereeniging. De verslagen van den secretaris-penning- incester werden voorgelezen en vastgesteld, De kascommissie bracht tevens verslag uit over het beheer der gelden. Bij de gewone verkiezingen, wegens periodiek aftreden der heeren C. v. d. Schoot en A. van Len- nep, werden beiden herkozen. Een kas commissie vc 1925 werd benoemd en be staat uit de Veren K. Sanders en J, J. W. Boerrigter. De prijzen, gewonnen bij den Iaatsten rooster wedstrijd werden uitgereikt, met eenige hartelijke woorden. Gisteravond had in het café „Populair" in de Tempeliersstraat een twist plaats, waar bij de 28-jarige G. B. uit Haarlemmermeer een bloedend wondje aan het achterhoofd bekwam, dat volgens hem, was toegebracht door den tapper, wat deze echter ontkent. Daar bij den twist 'n ruit aan de voorzijde er. éen aan de achterzijde brak, is aan ven tilatie geen gebrek. Tengevolge van den hevigen storm is een schuit gezonken in den Crayenestersingel nabij de Emausbrug te Heemstede. Wel een bewijs, dat het op de binnenwateren gespookt heeft! Maandag 9 Februari zullen in Stoop's Bad Inr. onderlinge Zwem- en Polo-wed strijden gehouden worden van 710 uur. Ouders mogen dezen avond komen bijwo- Als men zoo rondwandelt, ziet men me nigeen met een draagpenning of insigne en vraagt zich dan vaak af: „Wat is de betee kenis er van?" Een draagpenning is echter bij alles wat Nederlandsch spreekt en dat zijn tegenwoordig 15 millioen menschen, be kend. Al weet men dan geen woorden aan S. H te verbinden, dan weet men toch wel te doen te hebben met iemand, die moeilijk hoort. Nu werpt men tegen, die 15 millioen Nederlandsch sprekenden is te veel gelanceerd. Neen, niet waar! In ons Koninkrijk 7,5 millioen, Nederlandsch Oost en West-Indië 150.000, Vereenigde Staten en Canada 4 millioen, Zuid-Airika 5 mil lioen, Vlaanderenland 3'A millioen, en daa 400.000 verspreid over de heeie wereld. Telkens herhaalt men de vraag: Wat be teek ent toch S. H. Welnu in Nederland be doelt men er mee: Slecht Hoorend. Maar de bruine en gekleurde broeders in Oost en West weten door het porceleinen plaat je met S. H. ook met een doove te doen ta hebben. Dat zijn er dan 40 millioen meer. Maar de letters spreken ook in geheel Bel gië (8 millioen) verder tot de Franschen, Zwitsers, Duiischers, Oostenrijkers, Engel- schen, Amerikanen, Italianen en Spanjaar den en door deze Europeanen spreekt 't plaatje ook tot de bewoners hunner kolo niën en hunner nederzettingen. Zie waarom: De Fransehman leest er uit Sourd Homme, de Duitsch sprekende Schwer Horig, de Engelschman en Ameri kaan Slow Hearing, de Italiaan Sordezzo Ho en de Spanjaard Sordo Hombra. Summa summarum. Het plaatje spreekt tot honderden miüioenen medelijden te hebben met den drager of draagster n.l. In Europa behalve Rusland, geheel Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, Australië. Slecht Hoorenden, geneert u dus niet en neem uw draagpenning de geheele wereld door bij u. Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Vooruit. Opgave vans Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 2 Februari. Hoogste Barometerstand 777.4 m. M. te Rennes. Laagste barometerstand 732.8 m. M. te Akureyri. Verwachting van den avond van den 2dea Februari tot den avond van den 3den Febr. Matige, Westelijke tot Zuidwestelijken wind; nevelig tot' zwaar bewolkt; weimg of geen regen; iets zachter. Wij herinneren nog eens aan de 8sle voorstelling te Haarlem van Dr. Knock, het geestige Fransche blijspel, dat het grootste succes van het tooneelseizoen is, door c'e N. V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en an Musch, morgen in den Stadsschouwburg te geven. Zooals hekend: Jan Musch speelt de titel-hoofdrol. Als g,evolg van den zachten winter ko men al verschillende partijen tulpen flink boven den grond. Wanneer ook het voor jaar geen al te strenge koude geeft, is dit Door den heer v. Tol werd Vrijdagavond in „St. Bavo", Smedestraat, een lezing ge houden over de spelregels. De opkomst was bedroevend, doch niettegenstaande dit, was de bijeenkomst buitengewoon geanimeerd en zeor leerzaam. 't Is werkelijk bedroevend, dat de heeren scheidsrechters en spelers van het district Haarlem van den D, H. V. B. zoo weinig be langstelling toonden. De meeste heeren heb ben het toch nog zoo hard noodig. 't Ligt in de bedoeling om geregeld iedere maand zoo'n bijeenkomst te houden, terwijl er plan nen bestaan om aan de eerstvolgende eeni ge attracties te verbinden. Hopen we, dat de heeren het belang inzien en deze nuttige avonden geregeld bezoeken. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": De Berlijnsche politie waarschuwt tegen de firma Leo Rutzen te Vogelenzang. Deze firma biedt aan Duitschers echte Haarlem sche bloembollen te koop en verlangt voor af insluiting van het noodige bedrag. De bestellers hooren dan niets meer. Het aan tal bij de polüie binnenkomende klachten dienaangaande stijgt dagelijks. Den Commissaris van Politie te Bloemen- daal, aan wien wij omtrent dit bericht in lichtingen vroegen, deelde ons mede dat hem deze firma niet bekend is Evenmin 'heefi hij ooit klachten ontvangen. Hij stelt iatus- schen nu een onderzoek in. Tot honorair lid van het Historisch Ge nootschap, gevestigd te Utrecht, is benoemfl de heer H. D. Tjeenk Willink, alhier. Vergelijkend overzicht over Januari 1925—1924. Aantal behandelde posten 9110, v.j. 6701} aantal inlagen 7007, v.j. 4858; aantal terug betalingen 2103, v.j. 1843. Ingelegd 363.422,5014, v.j. 288401.8334. Terugbe taald 274.061.47, v.j. 317279.8734; meer ingelegd 89.361.0334, v.j. minder ƒ28878.04. Aantal nieuwe boekjes 364, v.j. 315. Aantal afbetaalde boekjes 126, v.j. 95. Spaarbusjel op 31 Januari 1925 in omloop: 1421. Geledigd in Januari 1925, 224 busjes met totaal 294250, Aantal in bewaring genomen boekjes op 31 Januari 1925, 332. KOPENHAGEN, 2 Febr. De chef van do constructie-afdeeüng van de Deensche Staatsspoorwegen heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de Natiol verklaard, dat de ingenieurs reeds de eer ste stappen hebben gedaan voor het bou wen van een brag over de Kleine Belt. Niet vóór het volgend jaar zullen inschrijvers worden uitgenoodigd hun teekeningen voor de brug in te leveren, MARION. (Illinois) 2 Febr. De autoritei ten hebben den adjudant-generaal Black verzocht, te Herrin den staat van beleg af te kondigen. WASHINGTON, 2 Febr. Het Huis zal Dinsdag stemmeh over een resolutie, om de wet tot verhooging der posttarieven terug te zenden aan den Senaat. LONDEN, 2 Febr. De linkervleugel van den Vakbond van electriciens eischt dat al le Londensche tramwegen en ondergronds- banen zullen betrokken worden in het ge schil over loonen en arbeidsvoorwaarden. Dc Maatschappij heeft voorgesteld, het ge schil voor te leggen aan een industrieel hof, doch de Vakbond wijst de verplichting af, om zich neer te leggen bij de bevindingen ivan het hof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1