Mgr Dr. Seigel te Haarlem W. t750.. JPers en fiofidshestuur. Dinsdag 3 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15958 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 4 Februari Personalia. De Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling. Concert ten bate van het Roode Kruis. De contract-actie in het Meubel bedrijf. Het plaatsbespreken voor de Volks voorstellingen. Tentoonstelling. R.-K. VROUWENBOND. MUZIEK. 1 Francis E. AranyiWilhelm Grosz. Instellingen van weldadigheid. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Certificaten enz. voor Frankrijk. Zendingen naar Duitschland. Naleving Ongevallenwet 1921. Het jubileum van de fa. P. Kerkvliet. De heer J. H. Belgraver, die met in gang van 1 Februari j.l. is benoemd tot directeur van het Telegraaf kantoor te Haarlem. Het bezoek vastgesteld op 6 Maart a.s. Het belastingmerk. Rijwiel gestolen. Gem. Orgelconcert. Een en ander betreffende den bosch- bouw van voorheen en thans. Het verkeer tijdens de Bloemen tentoonstelling. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De Ooievaar. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents pet regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 et per regel op de ls Pagina's 75 et per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regel- 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QjJl jf|fl Levenslange gel tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: i övUU»1" geschiktheid tot Levenslange geheele on werken: bij een ongeval met X O EO bij verlies van een and, X l'JE b'j verlies van een X Efï bij een breuk van i A O b'l ver'ies vaneen doodelijken afloop. I een voet of een oog; T duim of wijsvinger; T been of arm; T t'U.1" andere vinger. Ter opening van de Bondsvergadering op Vrijdagavond j.l. heeft de voorzitter der R.-K. Staatspartij traditiegetrouw een rede gehouden, welke ditmaal, zoowel wat lengte als wat inhoud betrof nog meer dan anders een kfeurig stuk werk was. Het is een rede, waarin voor de a.s. verkiezingen in velerlei opzichten dankbaar propagandamateriaal zit en de besturen onzer kiesvereenigingen en politieke propagandaclubs zullen dan ook goed doen deze rede van den Bondsvoor zitter, welke als brochure uitkwam, een ruime verspreiding te bezorgen. Aan het slot van zijn lezenswaardig en krachtig betoog wendt de heer van Wijn bergen zich ook tot de Katholieke pers en roert de meer besproken verhouding van Roomsche dagbladpers en Bondsbestuur aan. Reeds meerdere malen hebben wij over deze zaak, die er niet enkel eene van standsbe- lang is, maar waarbij de Roomsche politiek en onze politieke propaganda ten nauwste betrokken zijn, geschreven. Het zal dus niemand verwonderen, dat wij de passage in mr. van Wijnbergen's rede, handelend over de verhouding tusschen pers en Bondsbestuur, afzonderlijk onder het ver grootglas nemen. Tot beter begrip laten wij den bedoelden passus hieronder eerst in letterlijken tekst nog eens volgen Mr. van Wijnbergen zeide: „Alvorens te eindigen zij een krachtig beroep gedaan" op onze katholieke pers, die niet, gelijk het Bondsbestuur, nu en dan, maar telkendage de gelegenheid vindt den kiezers den waren weg te wij zen, hen in- en voor te lichten omtrent de aanhangige politieke vraagstukken, hen op de hoogte te houden van de werkzaam heden der politieke personen in en buiten het parlement, hen te wijzen op de ver antwoordelijkheid die zij dragen als leden der partij, die zich de katholieke noemt. O zeker, de goede gang van zaken op katholiek- politiek terrein zoude beter ge waarborgd zijn, indien onze hoofdorganen zonder natuurlijke hare zelfstandigheid prijs te geven in blijvende, nauwe rela tie stonden tot de politieke voormannen in en buiten het parlement, en de andere bladen ook weder 'met behoud van de noodige zelfstandigheid die hoofdorga nen als leidende organen zouden willen erkennen. Op heden is de toestand zóó niet, terwijl we evenmin beschikken over het door pater Kruitwagen op het Katho liek Perscongres aanbevolen officiéél Bondsorgaan, geheel daargelaten nu de vraag, of het wenschelijk zou wezen, dat tot stand te brengen. Welnu, dankbaar waardeerend den in het verleden geboden steun, moge voor deze verkiezingsperiode die steun ook met aandrang werden gevraagd; zonder welken de goede gang van zaken op politiek ter rein eenvoudig niet mogelijk is. Niet voldoende is, dat door Bondsbe stuur en Bondsvergadering leiding worde gegeven, gelijk steeds werd gedaan en nog geschiedt, noodig is ook, dat die leiding op gezette tijden wederom in herinnering der szers worde gebracht, vooral dan noo dig, wanneer onder bep omstandigheden de kans niet gering geacht moet worden, dat ze uit het oog verloren worden zou. Geheel aan het beleid der pers overlatend, of en zoo ja in hoeverre aanduidingen in andere richting behooren te worden opge nomen. mag gevraagd, dat met de gevaren onmiskenbaar daaraan verbonden, ter dege rekening worde gehouden." De voorzitter der Staatspartij begint met lerecht den invloed der pers ook voor een joeden gang van het politieke leven op den Voorgrond te stellen. Hij verheelt daarbij niet, dat er in dien goeden gang thans nog heel wat hapert en zoekt naar middelen tot verbetering. 'De aangewezen weg lijkt ons echter theoretisch misschien heel wensche lijk, maar practisch onmogelijk te volgen. Baron van Wijnbergen schijnt zich dezen toestand als ideaal te donken: er moest één blad zijn, waarin het partijbestuur haar poli tieke leiding aangaf en de andere bladen moesten al naar plaatselijke of gewestelijke behoeften de ideeën uit dat centrale orgaan helpen verspreiden. Omdat de practijk al te zeer van dezen, ook door pater Kruitwagen gewenschten weg afwijkt, verdoezelt de heer van Wijnbergen deze scherpe lijn min of meer en noemt in plaats van één centraal orgaan onze „hoofdorganen", waaraan hij al weer de gevoeligheid der pers ten op zichte harer onafhankelijkheid kennend „hare zelfstandigheid" wil laten behouden. De andere bladen (blijkbaar dus de gewes telijke en plaatselijke bladen) zouden dan die „hoofdorganen" als „leidende organen moeten erkennen, maar al weer „met be houd van de noodige zelfstandigheid." Wat onder die „noodige" zelfstandigheid is te verstaan, liet de spreker wijselijk in het midden. Nogmaals moet worden gezegd, dat de Katholieke pers in Nederland zoo als zij nu eenmaal is gegroeid, de vervulling van een dergelijken vromen wensch niet toelaat. Een toestand zooals vóór den oorlog in Duitsch- land bestond, waar de twee groote katho lieke bladen, Kölnische Volkszeitung en Germania den toon-voor een tiental andere geheel of gedeeltelijk van haar afhankelijke provinciale en plaatselijke bladen aangaven, bil ons eenvoudig ondenkbaar. Van 'n andere buitenlandsche gewoonte dat bepaalde politieke voormannen hun stempel op het hoofdorgaan van een partij drukken wil de heer Van Wijnbergen, als al te zeer strijdig met het hooge karakter der Neder- lndsche journalistiek, blijkbaar niet weten; immers hij vraagt van de „hoofdorganen" slechts nauwe relatie tot de politieke voor mannen Wat wil dit practisch zeggen? Be doelt men met voormannen het Bondsbestuur of de voornaamste leden der Roomsche Ka merfractie? En wat, wanneer beide groepen of de personen onderling het op een be paald oogenblik in zake een urgent onder werp van practische politiek niet eens zijn?Wij zullen maar niet verder vragen. Een goed verstaander, voelt al, welken ge vaarlijken kant we hier uitgaan. De feitelijke toestand is tot nog toe zóó geweest, dat de Kaholieke organen zich opwierpen als lei ders van hun lezerskring. Zij begrepen hun taak zóó, dat zij opvingen, wat er in 'n be paalde groep Roomsche kiezers leefde, daar aan uiting gaven, doch slechts onder eigen persoonlijk stempel. Bij iedere nieuwe fase in de politiek, bij ieder nieuw opkomend on derwerp gaan zij voordichtend voor en van gen dan de critiek of instemming uit eigen lezerskring op, ongeacht den geregelden persoonlijken omgang met de politieke voor mannen in eigen ressort. Deze wisselwerking is voor het politieke leven van buitengewoon belang. Ieder orgaan doet dit naar de be kwaamheid en den- tact van zijn eigen lei ding. En in dit verband mogen zij, die in de zen gang van zaken verandering willen bren gen, wel eens o.nder het' oog zien, dat die be kwaamheid meestal meer bij de gewestelijke pers dan bij de zoogenaamde hoofdorganen te vinden was. AJs bewijs moge dienen, dat de libe rale en socialistische pers niet zonder reden bij voorkeur het gezag van bladen als Het Huisgezin, De Gelderlander en andere er kent, waarin een Roomsche meening over een actueel politiek onderwerp meestal raak en bondig wordt weergegeven, op een manier, die van rijpe politieke ervaring en scherpzinnigheid blijk geeft. Klachten over de wijze, waarop de Room sche pers tot nog toe haar taak vervulde, hoorden wij nooit anders dan deze twee: lste, dat in perioden waarin de politieke meeningen ook in ons kamp fel tegenover elkander stonden, wat men een „hoofdor gaan" gelieft te noemen zich wel leende als vergaarbak voor ieder, die maar wat te schrijven had, hoe groen of half rijp dan ook, maar zelf zich van een scherp, afgetee- kende leiding onthield. In zulke tijden van verwarring hebben wij wel klachten over gebrek aan leiding bij een deel van onze pers gehoord. En ten tweede deze klacht uit het kamp van nu en dan opko mende dissidente groepen (N. K. P„ R.-K. Volkspartij, Michaëüsten), dat de Roomsche pérs te veel de rechtsche regeering, de lei ding der Staatspartij of de Kath. Kamerfractie volgde, ja, deze door dik en dun verdedigde. Nooit is door het Roomsche publiek aan de Kath. pers verweten, dat zij de officiëele Roomsche politiek niét genoeg steunde. Wel en o.i. ten onrechte dat zij het te veel deed. Waar zóó de zaken staan, moet een be tere verhouding tusschen pers en Bondsbe stuur gevonden worden in ee.i beter contact. Die samenwerking is wel eens beproefd, maar tot nu toe vergeefs. Laat ze er komen met erkenning van wat historisch gegroeid is, met erkenning ook van de groote waar de der zelfstandigheid en onafhankelijkheid der Pers Hef scheppen van zulk een be tere verhouding past in de voorgenomen partij-reorganisatie. Bij het tot stand komen van een partijraad zal zij wellicht gemakke lijker te scheppen zijn. Ieder ander middel, waardoor de zelfstan digheid en onafhankelijkheid van de Pers wordt aangetast, kan slechts schade doen zoowel aan het politieke leven, dus aan de politieke organisaties, als aan de pers zelf. Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur ledenvergadering Volks bond 8 uur. Stadsschouwburg Eerst'e voordrachtavond der leerlingen van de muziekschool kwart over 7 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen# van 9 154 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8-9 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marfhavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tei. 11671 ft K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 ,van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge- nomen Zaterdag. Zon- éii Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukhen (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus! en verder bij de leden, te kennen aan tiet groen-wit schild aan den huisgevel Geslaagde candidates voor het examen, gehouden op 15, 16 en 17 December 1924, afgenomen door de vèreemgïng „Het Neder- landsche Handels-Instituut." Boekhouden: W. van Dijke, te Wijk aan Duin; H. Kok, te Haarlem; J". H. Medik, <e IJmuiden; Mei. J. C. Möhringer, te Zand- voort N. F. Wijmer, te Haarlem; O. Zui- derbaan, te Den Helder. Engelsch: E. H. Aanstoot, te Haarlem; H. Adelink, te Haarlem; J. J. Andrea, te Scho ten; P. B. v. d. Beek, te Haarlem; Mej. J. de Blank, te Velsen; Mej. E. M. v. d. Hulst, te Hillegom; Jhr. J. de Jonge, te Bloemen- daal; G. van Meurs, te Overveen; W. Schots man, te Haarlem; B. J.'v. d. Weerd, te Zand- voort. Cuitsch: J. S. -van Til, te Hillegom; A. Zwaneveld, te Haarlem. Fransch: R. K. Nieborg, te Santpoort. Leerares Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. ,M. Bak, te Alkmaar. Door The Royal Horticultural Society, een tuinbouwgenootschap in Engeland is aa'n den heer J. M. C. Hoog alhier, lid der firma C. G. van Tubergen, een gouden medaille toe gekend. De heer Hoog heeft' zich in het bij zonder beziggehouden met het invoeren van nieuwe planten. De Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gra venhage zal op de Internationale Voorjaars- bloeméritentoonstelling te Heemstede uit komen met een inzending propaganda materiaal voor de arbeidsbemiddeling in het algemeen en die in den land- en tuinbouw in het bijzonder. De Directeur der Districts-Arbeidsbeurs, te Haarlem, de heer J. Vader, zal het toe zicht op de inzending uitoefenen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zeer waarschijnlijk aanwezig. Op Woensdag 2-5 Februari zal in de Gem. Concertzaal een buitengewoon concert plaats vinden ten bate van het Ned. Roode Kruis, waarop, naar de Opr, Haarl. Crt. verneemt, Z.K.H. de Prins der Nederlanden belooft heeft tegenwoordig te zijn. De uitvoering is in handen van den heer Nico Hoogerwerf, die met Haarl. a Capella- Koor en met Mannenkoor Caecilia een bui tengewoon programma voorbereidt. Verder werkt mede de violist Alex Schmul- ler, uit dankbaarheid voor hetgeen het Ned. Roode Kruis tijdens den oorlog voor zijn Russische landgenooten deed. En ook Jacob Bijster zal zich op het orgel laten hooren. Door den Alg. Ned. Bond van Meubel makers, Behangers, enz., zijn thans aan de werkgeversorganisaties de voorstellen toe gezonden voor het eventueel nieuw af te sluiten, collectief contract, daar het thans loooende contract 15 Maart a.s. eindigt. Kort samengevat komt de inhoud van bovenbedoelde voorstellen neer op ver hooging der minimum-uurloonen met 4 cent en van de lagere loonen met 3 cent beper king der overuren tot een maximum van 150 uren en verhooging van bet percentage extra- loon voor overuren tot 25 pCt. uitbreiding der vacantie met behoud van loon tot een volle week instelling van een arbitrage- iistituut. Door de R.-K. en Chr. bonden zijn reeds eerder afzonderlijke aan de werkgevers voor stellen toegezonden, daar deze contract-actie thans niet, zooals vorige jaren, in samenwer king wordt gevoerd. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van een groot deel van het publiek, dat de morgenuren minder geschikt acht voor het plaatsbespreken der volksvoorstellingen heeft de commissie van beheer van den stads schouwburg besloten het plaatsbespreken voor de leden van vakvereem'gingen voortaan steeds te laten aanvangen des Zaterdags, voor afgaande aan de volksvoorstelling, om 2 uur. Het bureau zal op die Zaterdagen tot 4 uur inplaats van tot 3 uur geopend zijn. Ook des Zondags van 103, wanneer het bureau ge opend is, zullen plaatsen voor zoover be schikbaar door leden van vakverenigin gen kunnen worden besproken. De bespre king voor niet-leden van vakverenigingen begint Maandagsmorgens om 10 uur. Met deze nieuwe regeling zal voor het eerst worden begonnen Zaterdag 7 Februar voor de volksvoorstelling van „Haar groote Dag" door Het Schouwtoonéel op 10 Fe bruari! Men verzoekt ons mede te deelen, dat in verband met de groote belangstelling welke er bestaat voor de werken van Willy Slui ter, het bestuur van het teekencollege „Kunst Zij Ons Doel" besloten heeft den duur van deze tentoonstelling met een week te verlengen, zoódat de sluiting dus bepaald is op 15 Februari a.s. Zondagmiddag a.s. zal de heer P. Daudey, pianist, eenige muzieknummers ten gehoore brengen. Wanneer de vrouwen van onzen bond in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" onze kiant, vanavond de advertentie van haar bestuur lezen, dan vragen ze misschien: hè, I wat beteekent dat nu, een ledenvergadering in Overveen? Op die vraag wil ik u even antwoorden. Ge weet, dat de R.K. Vrouwenbond be staat voor Haarlem en Omstreken, en nu is het ons ter oore gekomen, dat de leden van de „Omstreken", ook wel heel graag eens een vergadering in haar midden zouden hebben. Met groot genoegen komt uw bestuur aan dit Verlangen tegemoet, temeer, daar onze D. H. Monseigneur Callier, nog heel kort ge leden, tot mij zeide: „Ik wil, dat de krachti ge Vrouwenbond voor Haarlem en Omstre ken, zoo terk mogelijk blijft bestaan en in bloei toeneeiflt!" Wij waren nu in de gelegenheid, op 5 Fe bruari a.s. een prachtige Propaganda-avond te organiseeren en dit doen we nu eens in Overveen. De bekende en zeer gevierde Ellen Russe wil n.l. voor ons bespreken en inleiden, het pas verschenen Roomsche prachtboek van van Hasselt: „Wat geen oog gezien heeft," roman uit het hiernamaals. Het zal zijn een avond van heerlijk gees telijk genot en het spreekt wel van zelf, dat al onze leden uit Haarlem ook welkom zijn. Ik mag niets van het boeiende onderwerp verklappen; deed ik het, dan zou de groote zaal in het „Hotel 't Raadhuis" te Overveen, zeker te klein zijn. Wie maar eenigszins kan kome dus Don derdag 5 Februari naar Overveen. Namens het bestuur: R.K. VROUWENBOND. De schitterende Hongaarsche violiste Francis E. Aranyi zal met den componist en pianist Wilhelm Grosz, onder de auspiciën der Int. Cone. Dir. Ernst Krauss, een tour- née door ons land maken en zijn tot nu toe vastgesteld: 7 Februari Rotterdam (Orkest); 10 Febr. den Haag (Diligentia); 12 Febr. Utrecht (gebouw voor K. en W.); 13 Febr. Amsterdam (Concertgebouw). B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat zij bij besluit van 12 De cember 1924, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 21 Januari 1925 no. 97 van de lijst van In stellingen van Weldadigheid hebben ge schrapt de Vereeniging tot ondersteuning van Doopsgezinde Weezen van Onvermo gende Gemeenten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstr. deelt mede,dat vanaf heden zoowel de certificaten van oorsprong als legalisaties voor Frankrijk niet meer ter behandeling naar Amsterdam gezonden be- J hoeven te worden, doch evenals vóór Mei 1924, aan den Consulair Agent voor Frank rijk, Nieuwe Gracht 96, te Haarlem, aange boden kunnen worden. Met ingang van 1 Februari 1925 worden door de stations wederom zendingen naar Duitschland aangenomen, geheel franco of geheel ongefrankeerd en bezwaard met rem- boursementen van ten hoogste honderd gul den. De werkgevers, aangesloten bij de Rijks verzekeringsbank, behooren vóór 1 Febru ari j.l, hun loonlijsten in te leveren, 't zij ten postkantore, zij ten kantore van den Raad van Arbeid. Daar ook bij den Raad van Arbeid te Haarlem het aantal werkgevers, dat die verplichting niet nakomt, onrustbarend groot is. ziet men zich genoodzaakt strenger óp te treden tegen die onverschilligen, die on- noodig de kosten der Ongevallenverzeke ring verzwaren. Wij meenen daarom goed te doen, in het bijzonder de aandacht te vestigen op de ad vertentie in dit blad, waarbij de betrokken werkgevers worden gewaarschuwd. Zondag j.l. vierde dc firma P. Kerkvliet, alhier, het 10-jarig bestaan van haar fa briek, Circa 2 uur ving het groote feest aan door bet gezamelijk personeel georgani seerd. De heer en mevrouw Kerkvliet en familie werden feestelijk ingehaald door eenige jongedames van het personeel. Het groote atelier was in een feestzaal herscha pen. grootendeels door de goede zorgen van den magazijnbediende, de beer L. van Vliet, Na het welkomstlied, door het geheele personeel gezongen, werden de Heer en Mevrouw Kerkvliet toegesproken door den vertegenwoordiger, den heer Nolteiy die in zeer treffende bewoordingen ijver, ener gie en werkkracht van de firmanten prees en niet het minst de aangename verstand houding tusschen de beide sympathieke patroons en het personeel. Drie maanden heeft het personeel gewerkt aan de voor bereidende maatregelen en het resultaat is, dat het personeel een massief bronzen beeld kan aanbieden, voorstellende den mijnwerker, het symbool van den arbeid. Bovendien een bloemenmand, waarbij spr. den wensch uitte, dat de verdere ontwik keling van hel bedrijf steeds crescendo zal mogen gaan. i Beide firmanten waren onder den indruk. Vervolgens werd de cheffin toegesproken welke van de oprichting der zaak werk zaam is en ook h#ar werden namens dc fir manten, een kunstgravure in lijst en namens het personeel bloemen overhandigd. Zij die dcor ziekte verhinderd waren hadden nog een feestlied opgesteld, hetwelk door een der dames werd voorgelezen. Naméns de firmanten werd het gezame lijk personeel dank gezegd voor de groote aanhankelijkheid, het zeldzaam meeleven met de zaak, de uitstekende onderlinge ver standhouding, het schitterend cadeau, de toepasselijke verzén en de feestelijke ver siering. Erkend werd, dat het personeel veel tot den welstand had bijgedragen en de wensch werd geuit dat in de toekomst, allen in de beste conditie aan den uitbouw der onderneming zouden meewerken. Hiermee was het officieele gedeelte ge ëindigd en werd overgegaan tot de uitvoe ring van het feestprograip, waaraan tal van dames en heeren hebben meegewerkt. Er waren uitstekende tooneelspelers onder en niet minder dames met een prachtig ge schoold stemmetje. Om 7.30 ging men ge zamelijk aan tafel in de privé vertrekken van de firmanten en waaraan ook de fir manten en de familie aanzaten. Na afloop ging het weer naar het atelier, waar verder de avond zeer genoegelijk met muziek, voordracht en zang werd doorgebracht. Nog vermelden wij, dat een 50-tal bloem stukken van de clienten waren ingekomen, tal van telegrammen uit den lande en een marmeren borstbeeld van een Engelschen leverancier. Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat er pogingen in het werk gesteld wer den door de vereeniging Geloof en We tenschap voor Haarlem en Omstreken om gedaan te krijgen, dat op zijne reis door Nederland Mgr. Dr. Seipel, de kortelings afgetreden Oostenrijksche bondskanselier, ook aan Haarlem een bezoek zou brengen. In samenwerking met de vereeniging Ne derland-Oostenrijk, van welke het initia tief tot deze tournée uitging, terwijl G. en W. de regeling in handen heeft, is thans als definitieve datum voor het bezoek aan Haarlem (in tegenstelling met voorbarige berichten, die daaromtrent in de plaatselijke pers de laatste dagen reeds de ronde de den) Vrijdag 6 Maart a.s. Mgr. Seipel zal dien avond een rede houden over het herstel van Oositenrijk, waarin deze staatsman-asceet mèt onzen Hollandschen Zimmerman, den commissaris- generaal van den Volkenbond in Oosten rijk, zulk een groot aandeel heeft gehad. Door de Politie is proces-verbaal opge maakt tegen 3 personen die reden op rij wielen welke niet voorzien waren van een belastingmerk. De fietsen zijn in beslag ge nomen. Bij de Politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwiel dat stond in een perceel aan het Hofdijkplein. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op het Gem. Orgelconcert, heden avond in de Gem. Concertzaal alwaar Jo van Yzer—Vincent liederen ten gehoore zai brengeö van; Handel, César Franck, Saint Saëns, Widor. Van Widor zal zij het „Non Credo" voordragen. De organist George Ro bert zal orgelwerken ten gehoore brengen van; Scheidt, César Franck, Guilmant, Bos- si en Boëllmann. De afdeelingen Haarlem en Omstreken van de Nederl. Natuurhistorische Ver eeniging, de Kon Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en de Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie, hielden gister avond een bijeenkomst in de bovenzalen van „De Kroon,Groote Markt, alwaar de heer P. M. Tutein Nolthenius, Houtvester in de Houtvesterij Breda, een lezing hield over „Een en ander betreffende den boschbouw van voorheen en thans." De bijeenkomst was niet buitengewoon druk bezocht. Na een kort inleidend woord begon de heer Tutein Nolthenius zijn lezing. De eigenlijke boschbouw, zooals die be hoort te worden beoefend is die bouw, waar bij evenveel kan worden geplant als worden geveld, zoodat dit dus gelijk op gaat. Doch alleen de Staal en kapitaalkrachtigen zijn hiertoe in slaat Volgens spr. is men in ons land 250.000 H A. bosch rijk, hiervan behoort 10.700 H.A. aan den Staat, hetgeen dus 4 3/10 pet. is van de totale boschoppervlakte. Van Duitschland is ongeveer 25 pet. be- boscht. De boschbouw is zeer noodig, daar hout altijd noodig is. In 1863 stond het er even wel met den boschbouw nog zeer treurig bij. Het' Haagsche bosch, dat 100 H.A. groot was, was toen alleen maar staatsbosch-bezit. In het midden van de vorige eeuw liet het dair- orn zooveel te wenschen over, omdat men toen niet wetenschappelijk tot boschbouwer kon opgeleid worden. Bij onze Oostelijke buren was de bosch bouw veel beter. Van 1850 tol 1860 slaagde men er niet in verandering te brengen. In 1852 kwam dr. Staring zich te Haarlem vestigen In de nabijheid van de duinen had hij volop gelegenheid studie te maken. Dr. Staring vatte dan ook het plan op om de naakte duinen te gaan bebosschen. De eer ste proeven werden in 1863 door hem geno men, doch hidden weinig succes. In 1883 werd Je eerste leeraar in den Boschbouw te Nederland aangesteld, en in 1888 werd de Heide Maatschappij opgericht. In 1899 werd het Staatsboschbeheer inge- Dc Commissaris van Politie in Haarlem heeft geadviseerd tijdens de te verwach ten drukke dagen van de Internationale Bloemententoonstelling te Heemstede het opgaand en afgaand verkeer op de Dreef te splitsen. Van de stad af langs den huizen kant en naar de stad toe op den rijweg. Het is zeer vooruitziend nu reeds deze maatregelen voor te stellen en ook zeer verstandig, want vooral als het weer een beetje meewerkt, zal het rijverkeer tusschen Plaarlem en Heemstede in die dagen zéér druk zijn. Het zal dan ook wel noodig zijn, dat de goede regeling van het rijverkeer niet beperkt blijft tot de Dreef, maar zich verder uitbreidt, ook en vooral in Heem stede, tot Groenendaal toe, waar de ten toonstellingsterreinen zijn. Den inspecteur van politie in Heem stede is de regeling wèl toevertrouwd, mrar toch zou bet overweging verdienen, dat verschillende wegen werden aangewe zen voor 't op- en andere voor 't afgaand verkeer. De parallelwegen, Heerenweg en Binnen weg, leenen zich voor zulk verkeer uit muntend. Dat zal de orde zeer bevorderen, want men verbeelde zich eens dat op een drukken Zondagmiddag bet verkeer zich op een dezer wegen in beide richtingen moet bewegen. Ongelukken blijven dan niet uit. Het allerbeste zal dus zijn, den Wagen- en Heerenweg met Van Merlenlaan voor het verkeer naar de Tentoonstelling aan te wijzen, en den Binnenweg; voor het terug gaande verkeer. Het onderwerp verdient zeer zeker de bestudeering der politie autoriteiten. Barometerstand 9 uur v.m.: 744. Stilstand, Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologiscb Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v:-n 3 Januari: Hoogste Barometerstand 778.1 m.M., tc Rennes en Rochefort. Laagste Barometerstand 728,1 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Februari: Meest matige westelijke tot zuidwestelij ken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. steld. Het zou te ver voeren indien we de lezing in alle onderdeden zouden beschrij ven. Genoeg zij te weten dat spr. den bouw, 't zaaien, planten enz. in alle nauwkeurig heid besprak. Na de pauze werd een en ander met licht, beelden verduidelijkt. Dat deze lezing, vooral bij vakkundiger en liefhebbers in den smaak viel, bleek wel uit het appaus, dat de heer Tutein Nolthe nius beloonde. Na eenige woorden van dank werd de bij eenkomst gesloten. Bij de gehouden onderlinge postduiven, tentoonstelling, vanwege de vereeniging „De Ooievaar", werden de volgende bekroningen behaald: Vliegklpsse oude duiven, 500 K.M. en hooger. ie prijs B. Roemers. Vliegklasse oude doffers, 500 K.M. en hooger. Ie prijs H. P, v. d. Poll. E.V. dezelfde. Vliegklasse oude duiven, 300—500 K.M. Ie prijs P. van Andel, tevens prijs voor de schoonste duif. E. V. H. Kensen. Vliegklasse oude doffers, 300500 K.M. Ie prijs P. v. Andel, tevens prijs voor den sehoonsten doffer. 2e prijs H. van Haren, E. V. C. H. Katee. Vliegklasse jonge duiven, 200 K.M. en hooger. te prijs J. Keysper. 2e prijs A. H. Lestrade. E. V. H. J. Petter. Vliegklasse jonge doffers, 200 K. M. en hooger. Ie prijs C. H. Katee. 2e prijs A, H. Kramers. Vliegklasse jonge duiven 100200 K. M. 2e prijs H. J. Petter. 3e prijs W. v. Kleef. Vliegklasse jonge doffers, 100200 K.M. Ie prijs H. P. v. d. Poll. 3e prijs W. van Kleef. E. V. A. H. Kramers. Vrije klasse oude duiven. Ie prijs L, v. d. Horst. 2e prijs A. H. Lestrade. 3e prijs B. Roemers. Z. E. V. A. H. Lestrate. E. V. H. Kensen. Vrije klasse oude doffers. Ie prijs A. H. Kratners. 2e prijs dezelfde. 3e prijs L. v. d. Horst. E, V M. J. Lasschuit. Vrije klasse jonge duiven. Ie prijs L. v. Horst. E. V. A. H. Lestrade. Vrije klasse jonge doffers. Ie prijs C. W. de Graaff. 2e prijs F. H. van Haren, E. V. B J. Nieuwenburg. Te 's-Gravenhage slaagden voor het ma chinisten-examen, diploma A„ de heeren C. H, Tromp en B. Frielink. alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1