gfjIEUWS Binnenlandsch Nieuws. HAARLEM BALSEM FINANCIËN. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. De schadeloosstelling aan de Ruhr-industrie. Een nieuwe loonactie der Duitsche spoorwegarbeiders. De Commissie van Herstel. Een pact voor West-Europa? De kabinetscrisis in Pruisen. De serie schandalen in Duitsch- land. De Fransche vertegenwoordiging bij het Vaticaan. De verbanning van den Griek schen Patriarch uit Turkije. De Londensche St. Pauls- kathedraal. Aardbeving in Engeland. Aardbeving geregistreerd. De aardbevingen in Hongarije. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Oplichting op groóte schaal HANDEL EN NIJVERHEID. Tweede Kamer. R.-K. Werknemende Middenstand W aar schuwing voor naar het Roergebied reizende Neder landers. De Nederlandsche deelneming aan de Brusselsche Jaarbeurs. Ned. Kunstzijdefabriek. Onze steenkolenproductie. Opgelegde schepen. De werkuren-regeling in Drente. VISSCHERIJ. Frater Sigebertus Rombouts. De Indische Faculteit te Utrecht Pater E. van Bur gard. f Een jeugdige moordenaar Aan de bekomen wonden overleden. Ruzie in den trein. BERLIJN, 2 Febr. Officieel wordt van avond medegedeeld, dat de rijksregeering de zer dagen een uitvoerig memorandum zal pu- bliceeren over de door haar betaalde scha deloosstellingen aan de Ruhr-industrie, in het bijzonder aan de groot-industrie. Dit «le- morandum zal o.a. ook de op de schade loosstellingen betrekking hebbende brieven van den voormalige rijkskanselier dr. Stre- semann aan de Ruhr-industriëelen bevatten. De rechtsche pers, die al sedert eenige weken bezig is politieke munt uit de Barmat- affaire te slaan, probeert het nieuwe groote „schandaal" van deze door de rijksregeering achter den rug van den rijksdag om uitbe taalde bijna 7C0 millioen goudmark zooveel mogelijk te verzwijgen, ofschoon de Duitsch- nationale „Kreuzzeitung" moet toegeven, „dat de voormalige rijksregeering niet geheel correct heeft gehandeld, toen zij zonder er den rijksdag ook maar van in kennis te stel len deze som uitbetaalde." De democratische bladen daarentegen me ten dit geval breed uit en maken de vroe gere rijksregeering en in het bijzonder dr. Stresemann er de heftigste verwijten over. Naar aanleiding daarva'n heeft de rijksregee ring dan ook besloten tot de publicatie van het bovenbedoelde memorandum. Het „Acht Uhr Abendblatt" verneemt van welingelichte zijde, dat Stresemann inder daad als rijkskanselier drie brieven inzake de schadeloosstellingen aan de Ruhr-in dustriëelen heeft geschreven. Het is echter onjuist, dat deze brieven de zuiver per soonlijke opvadting van den voormaligen rijkskanselier weergaven. Zij waren integen deel gebaseerd op besluiten van het kabi net. De beslissende zitting van de rijksregee ring, waarin de aanspraken van de Ruhrin- dustrieelen om schadeloosstelling werden erkend had op 20 October plaats Aan deze zitting nam niet alleen het geheele rijkska binet doch ook de Pruisische minister-presi dent Braum deel. Het besluit der Ruhr- industrieelen schadeloos te stellen voor de leveringen in natura werd met algemeene stemmen genomen. Ook de sociaal-democra tische Pruisische minister-president stemde vóór. Voorts verneemt het „Acht Uhr Abend blatt", dat ook de zoogenaamde oude mijn werkersorganisatie zich destijds schriftelijk tot de regeering heeft gewend teneinde er op aan te dringen, dat de industrieelen zou den worden schadeloos gesteld. Zij argumen teerden dit door er op te wijzen, dat de rijksregeering voor het'geval het tot stagna tie in de Ruhrindustrie mocht komen, nog veel meer aan werkloozenondersteuning zou hebben te betalen. BERLIJN, 2 Febr. De'loonovereen- fcomst voor spoorwegarbeiders is door alle betrokken organisaties tegen 1 Maart op gezegd. LONDEN, 2 Febr. Lord Blanesburgh, Lord of Appeal, is aangewezen om sir John Bradbury op te volgen als eerste Briisch gedelegeerde in de Commissie van Herstel. Deze post eischt in de toekomst een fi guur met groote ervaring op juridisch ge bied. Vernomen wordt, dat de eerste gede legeerden de bijeenkomsten van de Com missie te Parijs voortaan slechts van tijd tot tijd zullen moeten bijwonen. Het Britache Kabinet zal, volgens den di- plomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" deze week waarschijnlijk zekere voorstellen in ruwen vorm voor zich hebben inzake het vraagstuk der veiligheid. Deze voorstellen zijn voornamelijk afkomstig van de subcommissie der commissie voor de Rijksverdediging, die het protocol van Ge neve en mogelijke alternatieve denkbeelden heeft bestudeerd. De algemeene strekking van een dezer voorstellen dat de regee ring aan de regeeringen der dominions ter overweging zal doen toekomen is een of ander soort westelijk pact te combineeren net een onschadelijker algeipeene protocol. BERLIJN, 2 Febr. De Pruisische minis- ier-president Otto Braun heeft vandaag nog maals een poging in het werk gesteld om de Duitsche Volkspartij voor een nieuwe rege ringscoalitie te winnen. Hij had vandaag een bespreking met den leider van de Duitsche Volkspartij in den Pruisischen Landdag dr. von Campc, wien hij de vraag stelde of de Duitsche Volkspartij zich bereid wil verkla ren terug te keeren tot de groote coalitie. Von Campe weigerde dit echter beslist. Des ondanks wil Braun, naar hij in een interfrac- tioneele bespreking van de sociaal-democra ten, de democraten en het Centrum mede deelde, zijn pogingen om een kabinet te vormen, voortzetten. In parlementaire krin gen gelooft men echter, dat ook deze pogin gen wel tot mislukking gedoemd zullen zijn en dat in dat geval het Centrum zal probee- ren een coalitie te vormen BERLIJN, 2 Febr. De reeks groote bankschandalen, die den laatsten tijd in Duitschland de algemeene aandacht trekken, dreigen weer met een nieuw geval vermeer derd te worden. Er zijn namelijk tegen de tot het Barmat-concern behoorende Allge- meine Garantiebank A. G., die in nauwe verbinding tot het verzekerings-concern Deutscher Lloyd staat, van verschillende particuliere zijden ernstige beschuldigingen geuit. De „Vossische Zeitung weet mede te' doelen, dat deze beschuldigingen echter geen verband houden met de Barmat-af- faire. Omtrent den toestand van do Allge- meine Garantiebank liepen den laatsten tijd reeds allerlei geruchten. Zoo werd o.s. ver zekerd, dat verschillende groote herverze keringsmaatschappijen, bij welke de Garan tiebank de Post- en Staatsbankcredieten aan hef Barmat-concern herverzekerd had, zich van de Garantiebank hebben terugge trokken. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de Postfredieten ernstig in gevaar komen. Men dient natuurlijk af te wachten of, en in hoeverre de tot de Garantiebank geuite be schuldigingen juist blijken te zijn. Het W. B. maakt melding van een be richt van de „Berk Z. a. M.", volgens het welk de president van het bestuur van het rijksmonopolie voor brandewijn, Geheimrat Stcinkopf, afgetreden is. Officieel om ge zondheidsredenen, Over zijn opvolger is nog niets bekend. In verband met een en ander deelt het blad mede, dat de koopman S. Cohen, die met genoemd bestuur bijna da gelijks verkeerde, en die zoowel voor eigen rekening zaken in brandewijn deed als door zijn connecties met het rijksmonopolie in voervergunningen enz. voor andere belang hebbenden leverde, Zaterdagavond gevangen zou worden genomen. Reeds lang waren schuldeischers bezig tegen hem te ageeren, en de justitie had reeds de noodige stappen gedaan. Toen de recherche in zijn woning kwam, bleek, dat de gezochte vergif had in genomen, zoodat hij in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Onder zijn hoofdkussen vond men men een geladen revolver. PARIJS, 2 Febr. Op verzoek van Herriot, die de kwestie an vertrouwen stelde, vee- wierp de Kamer met 314 tegen 250 stemmen een voorstel tot verwijzing naar de commis sie van het artikel, waarbij de credieten ten behoeve van het gezantschap worden ge schrapt. Deze stemming staat gelijk met het ophef fen van het gezantschap. LONDEN, 2 I'ebr. De Grieksche legatie heeft aan het Exchange-agentschap mede gedeeld, dat de Grieken in Turkije een nieuwen patriarch hebben gekozen. De Grieksche gezant in Turkije, Politis, heeft met den Turkscben minister van bui- tenlandsche zaken te Angora een langdurig onderhoud gehad over de Grieksche nota, waarin wordt geprotesteerd tegen dé ver banning van den patriarch. LONDEN, 2 Febr. De commissie van deskundigen, die se der 1921 de St. Pauls-kathetraal heeft on- derzocht, zal binn-en enkele weken een uit- voerig rapport over haar onderzoek uit brengen. Nopens de veiligheid van de Kathedraal doen de deskundigen opmerken, dat er naar hun meening geen grond is voor de veronderstelling, dat bet gebouw onveilig is en dat degenen, die de kathe draal bezoeken, daarmede gevaar loopen. LONDEN, 2 Febr. Een aantal lichte aard bevingen, die vandaag in. het zuid-westelijk deel van Engeland voorkwamen, brachten ontsteltenis teweeg, doch veroorzaakten, voor zooveel tot nog toe bekend, geen per soonlijke ongelukken. KARLSRUHE, 2 Febr. In den afgelopen nacht is hier een aardbeving, welke eenige minuten duurde, op een afstand van 300 K.M. geregistreerd. BOEDAPEST, 2 Febr. In de streek van het Matza-gebergte, vooral in de stad Er- lau, hebben de aardschokken zich in den nacht van Zaterdag op Zondag herhaald. Om 10.30 voelde men een lichten schok, om 12.15 een krachtige aardbeving, welke aan vele huizen scheuren en schade toebracht. Om 4.30 en 6.30 hadden opnieuw twee stoo- ten plaats en dientengevolge zijn vele hui zen zoo 'sterk beschadigd, dat zij dreigen in te storten en door de bewoners moesten worden verlaten. Vele personen zijn gewond, de schade wordt op vele nulliarden geschat. Mag Sn gesn huishouding cnSbrekon. Medisch sa- mengasfeld. Werkt onmid dellijk verzachtend en ge nezend hij: RheUmatische Zenuwpijnen. Aambeien, scheur-, kneus- en snljwon den, oude, s echt genezen de wonden, winterhanden en voeten, brandwonden etc. Verkrijgbaar bij alle voornaamste Apothekers en Drogisten a 60 cent per iube. Zeer gunstige aftes ten komen dagelijks binnen De oorzaken van haar val. De Msb. gaat de oorsaken na van den val der Haarlemsche Hanzebank en gaat daartoe eerst terug tot haar geboorte de omzetting van de oude coöperatie in de tegenwoordige N. V. Eerstens toch nam de nieuwe vennootschap van de oude coöperatie een onvolwaardig actief over. Men begon dus feitelijk met een nadeelig saldo en was daardoor gedwongen op de balans een sluitpost C. C. M. C. B. op te voeren. Dit drukte de exploitatie-winst reeds dade lijk met ongeveer f 25.000, terwijl alleen uit dien hoofde gedurende de eerste 5 jaren duizenden moesten worden afgeschreven, hetgeen ook voor een deel de betrekkelijk geringe afschrijving op andere posten als gebouwen verklaart. Ten tweede erfde de nieuwe vennootschap, van de oude coöperatie ook de zwakke kapi taals-positie. Bij een balans-totaal van f 13 millioen bedroeg het geplaatste aandeelen kapitaal op het einde van het eerste boekjaar slechts f 1,2 millioen, waarop slechts f 240.000 was gestort. De bankleiding heeft de be zwaren hiervan reeds spoedig begrepen en heeft zich daarom veel moeite gegeven nieuwe aandeelen te plaatsen, o.a. door sommige credietnemers te verplichten zich voor een bepaald percentage in het kapitaal te interesseeren. De onderbrenging van grootere posten werd echter ernstig bemoei lijkt door het geringe rendement. De bankleiding heeft bovendien een soort surrogaat trachten te scheppen door het aan trekken van deposito's op iangen termijn. Inderdaad bereikten de percentages der, lange deposito's in vergelijking met andere" credietinstellirigen bij de Haarlemsche Han zebank recordcijfers. Dit blijkt wel uit het volgende overzicht van de deposito's naar de termijnen van opzegging. (De bedragen luiden in duizenden guldens). Termijn van 31 Dec. 31 Dec. 31 Dec. opzegging 1918 1920 1922 1 dag opzegging 232 551 460 10 dagen opzegging 72 206 127 1 maand opzegging 203 4C5 505 3 maanden opz. 467 745 651 6 maanden opz. 535 889 1.997 1 jaar opzegging 4.513 5.564 4.656 2 jaar opzegging1.279 3.285 3 jaar en langer 536 386 Een 70 tal dessalieden uit de dessa Baba kan Selang in het Tjikampeksche hebben zich met een verzoek om hulp gewend tot den gouverneur-generaal, inzake de volgende kwestie Ongeveer 13 jaar geleden hebben deze dessalieden voor den tijd van 12 jaar aan een zekeren heer S. bouwgrond verhuurd, ter grootte van ongeveer 400 bouw, voor het beplanten met sereh. Daar de pachttijd reeds lang verstreken is, hebben deze menschen zich tot den heer S. gewend, met het verzoek, hun gronden terug te mogen ontvangen. Tot hun groote verwonderingzoo schrijft de Ind. Tel. moesten zij echter vernemen, dat zulks niet mogelijk is, daar S. de gronden heeft laten overschrijven op den naam van zijn vrouw, die, natuurlijk, weigert de gron den aan de rechtmatige eigenaren teretournee ren zoodat deze arme dessa-menschen het slachtoffer zijn en wel zullen blijven ook, van een bekend trucje wij zeggen, blijven, want zooals het gewoonlijk gaat, zullen er ook nu van den huur en verhuur geen documenten zijn opgemaakt, zoodat er niets te bewijzen valt. Het inlandsche bestuur, tot wie de gedu peerden zich eerst gewend hebben, durfde dan ook niet ingrijpen, waarschijnlijk met het oog op het ontbreken van documenten. Totaal 6.024 10.179 12.072 De Tweede Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen op Dinsdag 10 Fe bruari te één uur n.m. Te Utrecht vergaderde Zaterdagmiddag de Commissie tot voorbereiding van de Slands- erganisatie „De V/erkncmende Midden stand". De algemeen adviseur, dr. Poels, en de vertegenwoordiger van het Diocesaan Be stuur in het Bisdom Roermond waren ver hinderd de vergadering bij te wenen. De voorzitter, de heer Venveij, legde in zijn openingswoord er den nadruk op, dat de berichten, die den laatsten tijd in de pers zijn verschenen, over de besluiten van het Dcorl. Episcopaat inzake den W. M„ welke berichten onvolledig zijn, niet van de Commissie afkomstig waren. Vervolgens sprak hij een woord van dank aan dé nage dachtenis van het overleden lid der Com missie, den heer Koenders, en heette den nieuwen vertegenwoordiger van „St.'Chris- toffel", den heer Braam, welkom. Naar aanleiding van het laatste besluit van het Doorl. Episcopaat, betreffende den W. M., werd besloten een onderhoud aan te vragen aan het Bestuur van het R. K. Werk liedenverbond. waarbij de verhouding van het Verbond ten opzichte van den W. M. zal besproken worden. Als afgevaardigden van de Commissie werden de heeren Verweij, Turien en v. d. Broek aangewezen. In de vacature van secretaris werd voor zien door de verkiezing van den heer Braam te 's-Gravenhage. Besloten werd de Contact-commissie, voor het behandelen van grensgevallen, breeder samen te stellen, n.l. van iedereu bond, aangesloten bij de commissie, één vertegenwoordiger, terwij] aam het bestuur van de A. R. K. A. zal worden verzocht eveneens een vertegenwoordiger voor de Contact-commissie aan te wijzen. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat, blijkens mededee- ling van den consul te Essen, de bezet tingsoverheden in het Roergebied herhaal delijk controle uitoefenen op de aldaar vertoevende vreemdelingen en dat zij, die worden aangetroffen zonder hun paspoort, voorzien van een geldig Duitsch visum, veelal tot een hoóge boete worden veroor deeld. Met het oog hierop verdient het aanbeveling, dat de naar het Roergebied reizende Nederlanders zorg dragen hun paspoort steeds bij zich te hebben. De bankleiding heeft er steeds naar ge streefd de gunstige verhouding van de op langen termijn toevertrouwde tot de korte gelden te behouden. Zoo lezen wij in het ver slag over het boekjaar 1922 „Teneinde het bedrag aan direct opeischbare gelden niet buiten verhouding te doen stijgen, kon geen gevolg worden gegeven aan den drang van meerdere zijden uitgeoefend om de rente voor creditgelden in rekening -courant te verhoogen. Mede als gevolg van de hand having der lagere rente voor korte gelden, bleef ondanks den teruggang der middelen de gunstige verhouding van de gelden op langere termijnen bestaan." Daarnaast heeft men steeds groote waarde gehecht aan het karakter der toevertrouwde gelden, die voor het grootste gedeelte uit spaargelden en niet uit tijdelijk braakliggende middelen van handel en industrie bestonden. Ongetwijfeld V/as dit een factor van groote beteekenis, die bij een vergelijking met andere crediet- instellingen zeker niet uit het oog mag worden verloren. Eén ding kan men de bankleiding in verband met de zwakke kapitaalspositie echter moeilijk vergevem na melijk de ongelukkige gebouwenpolitiek. Het blijft voor ons onver klaar baar, hoe zij bij een eestort kapitaal van ongeveer 8 ton ruim j 2 U millioen in gebouwen en meubilair heeft Kunnen vastleggen. Ten derde heeft men verzuimd reeds dade lijk na de vorming van de N. V. overleg te plegen met de Nederlandsche Bank of eenige andere bank over eventueele herdisconteering der credieten, op de mogelijkheid waarvan de liquiditeit van bijna iedere credietinstelling voor een groot deel is gebaseerd. Naar wij ver namen dateert het eerste overleg met de Nederlandsche Bank van 1922. Toen was het echter reeds te laat om aan eenige voorwaar den, welke onze centrale bank aan alle cre- diet-insteilingen welke tot het disconto wenschen te worden toegelaten stelt en moet stellen, te voldoen. De onderhandelingen werden juist eenige weken voor de debacle der Bossche- en Utrechtsche Hanze afge broken. DE BROODPRIJSVERHOOGING. Naar aanleiding van de broodprijsverhoo- ging, die op verschillende plaatsen reeds is ingevoerd, op andere weldra ingevoerd zal worden, wordt vernomen, dat deze verhoo ging geschiedt, omdat de meelprijzen in het afgeioopen jaar steeds zijn verhoogd, en dat speciaal de laatste weken een snelle stijging der meelprijzen is waar te nemen de laatste week is de stijging zelfs dag aan dag. Op 1 Januari van het vorig jaar werd b.v. door een fabriek genoteerd f 15.75 per 100 Kg. bloem no. 00. Op 18 Januari van dit jaar was de notee ring f 22.15 per 100 K.g. bloem no. 00. Sinds- .dien is de algemeene prijs van dag tot dag ge stegen op 29 Januari was de noteering reeds f 27.50. Dat is dus in vergelijking met den prijs van Januari 1924 een verhooging van 12 gld. per 100 K.g. In Januari bedroeg de broodprijs 1618 centthans 22 cent Een eenvoudig rekensommetje laat zien, dat de verhooging in verhouding reeds groo te r moest -zijn. De „Limb. Koerier" verneemt, dat in de naaste toekomst de waarschijnlijkheid van Zulk een verhooging bestaat. De hierboven genoemde prijzen zijn na tuurlijk niet overal hetzelfde, 't is de notee ring van een fabriek. Maatr het feit van de snelle prijsverhoo- ging der tarwebloem staat vast. En deze ver- hooging houdt verband met de mislukking van den Amerikaanschen winteroogst en de weinige levering naar Europa van de Rus sische graan-oogsten Verwacht werdt, dat de prijzen tot we reld-pariteit zullen stijgen men houde hier bij in het oog, dat de inlandsche bloem 1 50 gld. beneden den weroldnn'N is. Sterke vermindering sedert 1921. De Ned. K. v. K. in België schrijft in het jongste nummer van haar orgaan, het „Han delsoverzicht NederlandBelgië, een en ander over de Nederlandsche deelneming aan de Brusselsche jaarbeurzen. Opmerkelijk en tevens betreurenswaardig schrijft het maandblad, is de vermindering van de deelneming van Nederlandsche zij de. Wanneer wij de cijfers hieromtrent be schouwen, dan zien wij eerst een flinke stijging en daarna een aanhoudende daling. 192 022 Nederl. deelnemers. 192 1100 192 287 192 380 192 472 Natuurlijk doet hier de valuta zich gel den. Er z><n echter vele artikelen, waarvoor Nederland en België niet buiten elkaar kunnen en die, hoe ook de koers van het geld moge zijn, gekocht en,verkocht moe ten worden, speciaal voedingsmiddelen, die België uit Nederland betrekt. Het blafl dringt dan ook op grooter deelname van Nederland aan. Binnenkort zal het personeel der Kunstzij defabriek te Ede belangrijk worden uitge breid en op 5000 man worden gebracht. De totaal-productie der Limburgsche steenkolenmijnen (zoowel staats- en particu liere mijnen) heeft in het afgeioopen jaar be dragen 6.179.0Ü6.64 ton, ofwel 896.479.64 ton meer dan verleden jaar. Het aantal arbeiders in 1913 bedroeg 9715 in 1924 30143, waarvan 21987 ondergrondsch en 8156 bovengrondsch. Was tijdens de jaarwisseling geen enkel groot schip in de Amsterdamsche haven op gelegd, thans is de toestand weer ongunstiger geworden. Opgelegd zijn de Saleier (6611 bruto reg. tons), de Bengkalis (6548 tons,) de Batoe (6545 tons), alle van de Nederland. Voorts zijn nog altijd uit de vaart de motorschoe ner Bovenkarspel (615 ton;;) en het Grieksche s.s. Jannakis (654 tonsl. (Hbl.) Naar verluidt, heeft de minister van Bin nen!. Zaken besloten, in verband met het be perkte aantal werkuren, tengevolge van de korte dagen, aan de arbeiders, die bij het kanaal BeilenNieuweroord in de barak ken huizen, een vergoeding te geven van 20 cent X?01" rik uur, dat minder gewerkt wordt, dan 48 uur per week. Verder zullen de orga nisaties in de gelegenheid worden gesteld, 0m j klachten over de werkverschaffing met de daarvoor door den minister ingesteld commissie geregeld te bespreken. EEN DURE BROCHE, Da Hooge Raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan op het cassatie-beroep ingesteld door een juwelier te Nijmegen, in zijn zaak tegen den heer J. J. F. M. S., koopman te 's Gravenhage. De zaak betreft een beroep tegen het errest Van het Gerechtshof te Arnhem d.d. 22 Januari 1924, waarbij de juwelier was veroordeeld om aan zijn tegenpartij te betalen een schadevergoeding van 4750, wegens bet feit dat hij van den heer S. ter reparatie heeft aangenomen een diaman ten broche en dat dit voorwerp bij die reparatie zoodanig is beschadigd, dat het voor den eigenaar alle waarde had ver loren. De juwelier wilde wel schadevergoeding betalen, doch wenschte dan door deskun digen te laten vaststellen, hoeveel de broche door het ongeluk in waarde was verminderd en meende dat met 500 dan die waardevermindering voldoende zou zijn vergoed. Het Hof was echter van oordeel, dat de eischer de broche aan K. kon laten en dan mocht terugvorderen den koopprijs van 4750, welke hij destijds daarvoor had be taald, te meer daar de juwelier in de gelegenheid was om voor de broche in haar beschadigden staat de hoogste waarde te •krijgen. Met dit arrest heeft nu de Hooge Raad zich niet kunnen vereeniger; het werd dus vernietigd en de zaak naar een aangrenzend Hof verwezen cm opnieuw te worden be handeld. Voor den juwelier trad bij den Hoogen Raad op mr. Nypels, advocaat te 's Gravenhage, terwijl voor 't Hof te Arn hem als der partijen procureurs optraden resp- de heeren mrs. Zuidema, te Nijmegen en Wolf, ée Arnhem. Het proces kan nu dus voor een ander Gerechtshof weer opnieuw beginnen. Het aan de oorspronkelijke vordering ten grond slag liggende ongeluk had reeds olaats in November 1920. ROTTERDAM, 2 Februari'. Vee. Ter markt waren aangevoerd 340 vette runderen, 173 vette en graskalveren, 182 schapen of lammeren, 1328 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115122% ct., 2e kw. 110100 ct., 3e kw. 9080 ct., ossen le kw. 112i/2—117y2 ct., 2e kw. 102%—95 ct., 3e kw. 8575 ct., kalveren le kw. 190 205 ct., 2e kw. 165—145 ct., 3e kw. 120—100 ct., schapen le kw. 95100 ct., 2e kw. 85 75 ct., 3e kw. 6555 ct., lammeren 105120 ct., varkens le kw. 7476% ct., 2e kw. 72 68 ct,, 3e kw. 6460 ct., licht soort 7074 ct., alles per kg. Vet vee en vette koeien met redelij ken han del, prima qual. iets vaster in prijs 2e en 3e kwaliteiten met afwijkende prijzen. Schapen redelijk verhandeld tot iets vastere prijzen dan vofige week. Ajuin. Aanvoer middelmatig. Groote f 6 6.20, kleine f 7. Vlas. Aangevoerd 39.000 kg. blauw f 1.50 —2.20, 14.900 kg. Hollandsch geel f 1.70— 2.20, 19.000 kg. Groningsch f 1.65—2, 9500 kg. wit Zeeuwsch f 1.251.40, 700 kg. dauw- root f 1.20—1.35. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2424, zaai- f 2729, Mosterdzaad bruin f 7075, geel f 3233, blauwe maanzaad f 4648, kar- wijzaad f 3536, koolzaad f 2729, kanarie zaad f 2527, Zonnebloempitten f 1920. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5—5.70, id. blauwe f 5—5.70, poters f 3—4.25, Zeeuw sche Eigenheimers f 5.5.40, blauwe f 4.75 5.25, Brielsche f 5.20—6, Bravo's f 5.25— 5.75, Red Stars f 4,25—4.90. Eieren. Zeeuwsche en overmaansche f 7—9, Binnenlandsche Granen. Tarwe met zeer ruim aanbod, in de puike en goede soorten slechts gedeeltelijk onveranderd te plaatsen. De gewone schottarwe kon echter niet hoogcr worden verkocht, f 125017, extra puike daarboven. Gerst Chevalier f 15.5016.25. Haver prijshoudend f 10.5012.75, Erwten blijven in alle soorten moeilijk te plaatsen. Kleine groene en kroon- f 1316.50, Schok kers prima uitgezochte f 2021, verder naar kwaliteit f 13.50—17.50. Bruine boonen met ruim aanbod, zeer moeilijk te plaatsen, puike uitgezochte f 2324, overigens naar kw. f 15 20. Rogge hoogeiyf 14.50—16. AMSTERDAM:, 2 Febr. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 400 vette koeien, Prijzen: le qual. f 1.25—1.30, 2e qual. f 1.05 1.15, 3e qual. f 0.850.95 per kg slacht- gewicht; 135 melk- en kalfkoeien f 400 525, 85 vette kalveren, 2e qual. f 11.10, 3e qual, f 0.900.98 per kg levend gewicht; 78 nuchtere kalveren f 1627 p. st.; 79 schapen f 4055 p. st.; 821 vette varkens, Holl. le qual. f 0.90—0.92, 2e qual. f 0.86— 0.88. Overz. en Geldersche le qual. f 0.90 0.92 p. kg slachtgewicht; 21 paarden f 200 350 p. st, AMSTERDAM, 2 Febr. Aardappelen (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 55.25, Blauwe f 4.755.10, Eigen heimers f 5.405.60, Bravo's f 55.25, In dustries f 55.10, Roode Star f 4.304.50, Blauwe Eigenheimers f 4.50; Geldersche roode f 4.30f 4.50, Bravo's f 4.755; Friesche Borgers f 5.105.30, Blauwe Bor- gers f 4.50; Zeeuweche Eigenheimer poters f 4.504.60, blauwe poters f 33.25, bonte poters f 33.25, Bravo poters f 4.25—4.30; Hillegommer Zandaardappelen f 6.50—7.50; Limburgsche industrie f 3—3.20; Drent- sche Eigenheimers f 2.503.75, Roode Star f 33.10 per hl. Winter Malta-aardap pelen f 1112 per 100 kg. ALKMAAR, 2 Febr. Varkensmarkt. Aan gevoerd 851 varkens, vette f 0.720.76, zouters f 0.700.73, Londensche varkens f 0.70—0.72 per kg. APELDOORN, 2 Febr. Eieren. Aanvoer 80.000 stuks. Prijzen f 7.50-8.75, middel markt f 8.25. Handel vlug. AXEL, 31 Jan. Granen. Ter markt van heden waren de prijzen tarwe f 13, rogge f 13.50, gerst f 15, haver f 11, erwten f 16. ALKMAAR, 2 Febr. Vee. Aanvoer 14 koeien (vette) f 275475, 3 vette kalveren f 120—150, id. per kg. f 1.60—1.80, 32 nuch tere id. (slacht) f 1032. EDE, 2 Febr. (Weekmarkt.) Eieren f 7.50 8.80 per 100 st. Biggen f1220 p. stuk. Aangevoerd 60.000 eieren, 75, biggen. GORINCHEM, 2 Febr. Ve<?. Op de vee markt waren aangevoerd 112 koeien, 11 nuchtere kalveren, 188 overloopers, 320 big gen. Men besteedde voor Kalfkoeien f400 520, melkkoeien f 350400, kalfvaarzen f 260340, guste vaarzen f 190250, pinker f 120160, nuchtere kalveren fok f 20—30, idem export f 1015, overloopers f 2740, biggen f T—16. Boter f 1.401.45 per kg. Eieren f 0.070.08 per stuk. Weinig handel. KAMPEN, 2 Febr. (Weekber.) Eieren. Aanvoer 20,000 stuks f 7.50 tot f 8.50 per 100 st. Boter f 2.80 per kg. Kippen f 2.5Ó3, Konijnen f 1.251.75 per stuk. Russchen matten f 12.5012.50 17.50 per rol. TIEL, 2 Febr. Fruit. (Tielsche Veiling vereeniging). Goudreinetten 922 c., belle fleur 814 c stoofperen 46 c zoete ap pels 8—12 c bergamotten 58 c eisdener klompjes 811 c alles per kg. TIEL, 2 Febr. (Weekmarkten.) Varkens Op de varkensmarkt waren aangevoerd 245 varkens en 198 biggen. Prijshoudend. Prijs varkens van f 2080, biggen van f 715. Granen. Tarwe en rogge ruimden bij klein aanbod en vluggen handel tegen ruim vorige prijzen op. Haver beter te plaatsen. Groene erwten onveranderd. Voederartikeien vast ge stemd. Tarwe f 10.5014.25, rogge f 8 8.75, gerst f 6.507, haver f 4.50—5, boonen f 12.75 —13.50, gr. erwten f 11—12.50 gele do. f 10.75 —12, alles per hl. Boter en eieren. Van boter was deze week iets minder aangevoerd, 25 kg, de prijs was 10 cent hooger dan vorige week en be droeg thans f 2.40—2.70 per kg. Eieren aan gevoerd 40.000 stuks als vorige week 68% c per stuk. WINSCHOTEN, 2 Febr. (Weekbericht). Aangevoerd waren 24 paarden, 277 varkens, 64 schapen en 8 geiten. Prijzen Werkpaar den f 110150, slachtpaarden f 80120, biggen f 1215, loopvarkens f 1830, oude varkens f 6595, drachtige varkens fgO120, vette varkens 34 ct—37 Londensche var kens 31 ct.32, zouters 33 ct.35, drachtige schapen f 2 36—45, vette schappen f 35—50, vette lammeren f 2835, weidelammeren f 20—26, geiten f7—15. Lager noteerden werkpaarden, de beste slachtpaarden, de beste loopvarkens, oude varkens, vette schapen, 2e soort vette lam meren en weidelammeren gelijk of ongeveer gelijk noteerden 2e soort slachtpaarden, biggen, 2e soort drachtige varkens, vette varkens, 2e soort zouters, drachtige schapen, de beste vette lammeren en geiten, terwijl hoo gere prijzen bedongen konden worden voor 2e soort loopvarkens, de beste drachtige varkens. Londensche varkens en de beste Zouters. De handel in paarden was vlug, overigens vrij levendig. ENKHUIZEN, 2 Februari. Gisteren en heden zijn verscheidene vaartuigen uitge varen, om te trachten de haringnetten binnen te halen. Dit is wel gelukt, maar de storm had heel wat averij aan de netten veroorzaakt, en de vangst was zeer gering. Meestal zelfs te weinig om aan de markt te brengen. Heden werd hier de eerste partij (1200 stuks) verkocht voor f 10.85 per tal. URK, 2 Febr. Door 27 vaartuigen zijn i.l. Zaterdag hier aangevoerd 34 tal reepnaring prijs f 7.85—8.25 per tal. Door den storm konden velen hun netwerk niet- uit zee halen^ In de afgeioopen week zijn hier door ten' hoogste 90 vaartuigen per dag -aangevoerd 99.000 stuks (495 tal) Zuiderzeeharing, prijs f 7.559.10 per tal 1020 pond spiering f 3.50 per 100 pond" en 45 manden garnalen, f 1.50 1.75 per mand. De Noordzeevisscherij is verleden week door de Urker vloot deels nabij Scheveningen of IJmuiden, deels ter hoogte van Texel of Terschelling uitgeoefend met zeer verschil lende uitkomsten. Eenige motorbotters, die tot bij Ameland gekort hadden, kwamen hier aan met besommingen van f 400700, doch over het algemeen was slechts f 100150 per vaartuig besomd, eenige groote botters veel 'minder. VLAARDINGEN, 2 Febr. Alhier zijn binnengekomen de stoombeugers „VI. 180" met f 1275, „VI. 199" met f 2775 besomming, IJMUIDEN, 2 Februari. Heden waren aan de markt de vangsten van 21 stoomtrawlers, 9 loggers en 2 beugers. De prijzen waren als, volgt: tarbot f 21.60; tongen f 2.101.60 per kg; griet f 4735; gr. schol f 2921; midd. id. f 3326; zetsc'nol f 3329; kl. schol f 28—22, f 21—12.50; scharren f 19— 9, per 50 kg; roggen f 2613 per hoop; vleet f' 3.101.40 per stuk; makreel f 25-—, 24; pieterman en poon f 1210; gr. schel- visch f 4630; midd. idem f 4223; kl. midcl. idem f 3316;* kl. idem f 2412, f 14.50—8, per 50 kg; kabeljauw f 74—54 per 125 kg; gr. gullen f 2616; kl. idem f 169; wijting f 114 per 50 kg. IJMUIDEN, 2 Febr. In de afgeioopen maand bedroeg de vischcmzet in den Rijks afslag alhier f 517.092 tegen f 1.148.330 in de maand Januari van het vorig jaar, dus thans belangrijk minder. Deze verminderde omzet was een gevolg van de staking der zeevis- schers, waardoor slechts een klein deel der stoomtreilervloot in de vaart kon blijven. IJMUIDEN, 2 Febr. Van de treilervis- scherij kwamen heden hier binnen de stoom- treilers IJ.M. 35 (Wilhelmina) met f 1870; IJ.M. 196 (Hercules) met f 659; IJ.M. 136 (Clasina Luther) met f 1336; IJ.M. 503 (Hol land VII) met f 848; IJ.M. 5 (Inie) met f 2354; IJ.M. 244 (Delfland) met f 2340; IJ.M. 80 (Has en kamp) met f 1883; IJ.M. 153 (Juliana) met f 2385; IJ.M. 52 (Dordrecht met f 2295; IJ.M. 197 (aanstroom IV) met f 2565 IJ. M. 384 (Derika) met f 3190 IJ.M. 18 (Azalen) met f 4577 IJ.M. 107 (Jeane) met f 3274 IJ.M. 93 (Dorothea) met f 2790 IT.M. 12 (Johanna) met f 2316; IJ.M. 47 (Tubantia) met f 2403 IJ.M. 104 (Annie) met f 17Ö0 en de loggers K.W. 48 (Cornelis Marinus) met f 967 K.W. 67 (Noordster I) met f 912 K.W. 8 (Petronella Fierman) met f 693 K.W. 154 (C. Owe-i hand) met f '933 K.W. 57 (Motor I) met f 1131 K.W. 36 (Nederland V) met f 188 K.W. 40 (Anna Sophie) met f 624 K.W. 112 (Vertrouwen) met f 898 K.W. 96 (Bastiana) met f 1033 en SCH. 82 (Maria Pronk den Duik) met f 673 aan besommingen. Frater Sigebertus Rombouts, de hoofd redacteur van het tijdschrift voor practische Roomsche opvoeding, herdacht Maandag den heuglijken dag, waarop hij vóór 25 jaren Zijn intrede deed in de Congregatie van On ze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhartig heid, te Tilburg. Ook is hij deze maand 12% jaar lang hoofdredacteur van „Ons Eigen blad". De oprichting van een instituut tot oplei ding voor ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur te Utrecht, als onderdeel van de Universiteit, is thans verzekerd. Naar de „Tel." verneemt, hebben in het curatorium zitting genomen, de heeren Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lobman, president van den Hoogen Raad, Mr. B. C. J. L.oder, rechter in het Permanent Hofven Internationale Justitie, M. Dr. D. A. P. N. Kooien, voor zitter van de Tweede Kamer, Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandënburg, oud- Commissaris der Koningin in Utrecht, cu rator der Utrechtsche Universiteit, Opper kamerheer van H.M. de Koningin en luite nant-generaal H. N. A. Swart, oud-Vice- President van den Raad van Indië. In het Moederhuis der Missionarissen van de H. Familie te Grave is Zondagmiddag plotseling overleden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de ZeerEerw. Pater E. v. Burgard, vicaris-ge neraal der Congregatie. Uit Leeuwen (Geld.) i6 Zondag te Tifcl pjevankelijk binnengebracht een 15 jarige jongen, die een dorpsgenoot een aantal mes steken en sneden had toegebracht, ten gevol ge waarvan deze in het ziekenhuis te Puiflijk is overleden. S die Vrijdagmiddag door den chauffeur van den heer J. A. van Stein op den Amers- foortschen weg, te Apeldoorn is aangereden, is Zaterdagavond om 6 uur aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. In den afgeioopen nacht kwamen met den laatsten trein uit Den Haag van het D. P. sta tion te Rotterdam twee Rotterdammers en een Rotterdainsche, die zich in verschillende opzichten tegen elkander gedroegen als ver scheurende dieren. Er kwam een politie agent aan te pas en daar één der Rotterdam mers beweerde, dat de ander hem met een re volver had bedreigd, verzocht hij het drietal op vriendelijke, maar besliste wijze, mee op te trekken naar het politiebureau op de Gale rij, om daar het oordeel te vellen en den ge wapende te snappen op het verboden dragen van vuurwapenen. Op het bureau bleek, dat de gewapende, een voerman, met reden verontwaardigd was geweest. De ander had zich in den nachttrein misdragen en de 18-jarige zuster van den voerman lastig gevallen. Hij verdedigde zich met te zeggen, dat hij naar iets gezocht had en toen in het donker per ongeluk het been van de jeugdige schoone had gegrepen. De voerman was heftig verontwaardigd geweest en zou gedreigd hebben, den vermetele met zijn revolver neer te schieten. Toen de voerman echter gefouilleerd werd, bleek hij geen vuurwapen te bezitten. Hij had slechts een weinig gesnoefd. De inspecteur heeft daarop den één aan gemaand, voortaan wat voorzichtiger met z'n woorden, den ander iets voorzichtieer met z'n i-inden te zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6