AsvA^TJ^i Verkeersongevallen. Woensdag 4 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15959 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Jt Krokodillentranen. TA, Agenda 5 Februari Internationale Zangwed strijd gemengd koor „Polyhymnia", Haarlem. De Koren. Auto-ongeluk te Beverwijk. Uitslag Tooneeiwedstrijd. 25 jaar in politiedienst. De a.s. Bloemententoonstelling. Stopplaatsen voor de tram. Jubileum Mej. Honing. Ondergrondsche Telegraaf verbindingen. Bond van Typografische Studiegezelschappen. Personalia. Bleekneusjes Agab-lied. Dammen. X Vroegev lente. DE STAKING BIJ DE FA. POOL OPGEHEVEN. Gouden echtpaar. Jubileum. Personalia. De grensregeling. Haarlemsche Bachvereeniging. Jaap Eden in zijn gloriedagen, toen hij in 1893 het wereldkampioenschap schaat senrijden won te Amsterdam. Mevrouw Von Csitary. Jaap Eden. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem, Jaap Eden van onzen tijd. Telegraphisch Weerbericht. VOOR DEN POLITIERECHTER. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.a en Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advcrtentiën 35 cents per re|el Bij contract belangrijke korting. AdvertentiëD tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing, 60 cb per regel op de le Pagina's 75 et per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel. 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi, vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in revolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevaiien verzekerd voor een der volgende u^keeringen Levenslange geheeie on X k'ï een ongeval met X Arn bij verlies van een hand, X IOC b') verlies van een X Ejfï geschiktheid tot werken; I /uUi" doodelijken afloop. T XuV/iH een voet of een oog; T IfcU.- duim of wijsvinger; I OU." bij een breuk van i A f\ been of arm; 1 nrU." bij verlies van een andere vinger. Er is er een, die heete tranen schreit om uet heengaan van „St. Michaël". Het is „Het Volk." het hoofdorgaan der sociaal democratische partij. Denk nu niet, argwa nende lezer, dat het verdriet komt vanwege de stille, maar zoete hoop, welke de St. Michaëlbeweging aanvankelijk bij het roode orgaan verwekte, dat n.m. de georganiseerde studieclubs verdeeldheid in en misschien wel de afbraak van de R.-K. Staatspartij zouden brengen, een verwachting, waaraan door de jongste Bondsvergadering dc bodem werd ingeslagen. Neen, integendeel! Luister maar; Of deze ontwikkeling der dingen ons ver heugt, vraagt „het Volk". En het blad antwoordt: De lezer, die het vele gevolgd heeft wat wij achtervolgens over de Michaëlistische beweging geschreven hebben, weet wel dat dit niet het geval is. Van een eng partijstandpunt uitgaande, zouden wij over de mislukking der poging tot demokratiseering der katholieke partij in de wolken moeten zijn. Een overwin ning van St. Michaël in deze partij zou ons zeker te staan zijn gekomen op het verlies van tal van kiezers, die door de wijdverbreide ontevredenheid over het door de katholieke partij gesteunde regi- Tie-Colijn, bij de aanstaande verkiezingen .oornemens waren aan de sociaal-demo cratische kandidaten-lijsten hun sjpm te geven. In zooverre kan men zeggen, dat aan onze partij weer de „bof" bezorgd is, waarvan zij zoo vaak voordeel trok. Zeker zal deze gunstige partij-situatie den ijver onzer werkers in de komende maanden op ongedachte wijze verhoogen; niets prikkelt' meer den strijdensmoed als de kans op groot succes. Maar uit een algemeen politiek gezichts punt. met het oog op het landsbelang, op bet belang der arbeidersklasse en dat der femocratische en sociale ontwikkeling, :ot droefenis. Voor de sociaal-demokratie s het van de grootste beteekenis, dat zij ourgerlijk-demokratische partijen naast zich heeft', om te zamen langs de geleide lijke" wegen, die de beste kansen bieden en het vreedzaamste zijn, de arbeidende klasse omhoog brengen. Dat het ditmaal mis lukt is om meerdere zekerheid te geven, dat de katholieke partij tot zulk een par tij zou kunnen uitgroeien, doet ons leed. Het legt ons echter te meer den plicht op, eigen kracht ie versterken,» ten einde aan de arbeidersklasse te vergoeden, wat het zwaktebetoon der katholieke demokraten haar heeft doen ontgelden. (s 't niet om vol bewondering te staan te genover zooveel edelmoedigheid? De so ciaal-democratie kan van zuiver partijstand punt beschouwd, niet anders dan juichen om de nederlaag van Si. Michaël. Want nu zul len de Roomsche kiezers met duizenden op de roode lijsten stemmen. Maar van 'n breeder standpunt gezien, van dat der democratische en sociale ontwikkeling moet „de" arbeiders partij heete tranen storten; want uit dien onbaatzuchtigen gezichtshoek gezien betee- kent de verdwijning van St. Michaël niets dan verlies! „Het Volk" heeft een lang artikel geschre ven om tot deze conclusie te komen. Laten wij 't blad zijn illusie ontnemen, dat iemand in de Katholieke partij, van de oude N. K. P.-ers tot de voormannen der Michë- listen toe, ook maar één oogenblik aan dc oprechtheid dezer tranen gelooft. Met ingehouden vreugde is „het Volk" de Michaëlbeweging dag aan dag tegemoet getreden en trachtte het prof. Veraart in zijn opzet te sterken om met de R. K. Staats partij te breken. De geheime bedoeling was geen andere, dan om naast een scheuring in de Katholieke partij de mogelijkheid te scheppen om na de verkiezingen een ande re regeeringscoalitie van sociaal-, vrijzinnig en Katholiek-democraten te scheppen. Die hoop, die groote partijwinst, is thans ver vlogen. Voor wie dc lijkrede van „het Volk" op St.. Michaël leest, is 't duidelijk, dat en kel 't mislukken dezer stemburverwachting de oorzaak van 't verdriet is. Want tegen alle feiten en tegen het gehecle verloop der vergadering te Utrecht in, tracht „het Volk" het voor te stelled, alsof de eenige overwin naar te Utrecht de heer van Wijnbergen en de conservatieven" in de R. K. Staats partij zijn geweest. Het socialistische blad weet zelf wel be ter. Wanneer het St. Michaël dood verklaart en beweert, dat de studieclubs zonder lei ding van eed hoofdbestuur dood geboren kindertjes zijn, spreekt het tegen beter we ten in. Het heeft in ernstige persbescbou- wingen kunnen lezen, dat de R. K. Staats partij door de voorbereiding van een reorga nisatie ter hand te nemen en de studieclubs als kiescomité's voorloopig te laten voort bestaan een uiterste concessie heeft gedaan, welke haar alleen bij een loyale houding der Michaëlisten niet berouwen zal. En de vorming straks van een partijraad, welke binnenkort de gelegenheid zal bie- ien om een geheel nieuwe leiding der Staatspartij te kiezen, is allerminst een over winning voor „de conservatieven". Dit alles weet het in de politiek geschool de Volk zeer goed; maar het verbergt zijn spijt over de opnieuw in de machtige Staats partij beklonken eenheid achter een inom van droefheid over de verslagen „democra ten". Wat te Utrecht gebeurde, was juist de sterkste uiting van de zuivere democratie. Aan de zelf gekozen afgevaardigden der ge organiseerde Kaholieke kiezers is de beslis sing over den koers der Katholieke Staats partij in handen gegeven. In de discussies dier vergadering over het verkiezingspro gram heeft de voorzitter zich zelfs niet gemengd; aan de uitspraken dier vergadering heeft zelfs Mgr. Nolens zich onderworpen Door overreding en overleg kwam men een stemmig tot het bepalen der marschroute. Hoe „het Volk" na deze eenheidsdemon stratie nu kan spreken van 'n overwinning van den heer Van Wijnbergen op Mgr. No- lens zal zeker menigeen verbazen. De over winning zou dan hierin bestaan, dat Mgr. Nolens in zijn groote Kamerrede althans nog de deur voor een samengaan van Roomsch en rood had opengelaten, maar dat de voor zitter der R. K. Staatspartij zijn actie tegen St. Michaël enkel toespitste om de coalitie te behouden En deze laatste zou het dan gewonnen hebben! Alleen de dwaze verwachting der Neder- landsche sociaal-democratie om het met en door een Katholieke samenwerking nog ooit tot de regeermacht te brengen kan tot zulke domme conclusies leiden. Direct na de Kamerrede van Mgr. Nolens hebben wij ge waarschuwd om het betoog van den Katho lieken leider voornamelijk als een vermaan tegenover de al te starre coalitiegcnooten op te vatten. Maar in de roode partij klamp te men zich aan een stroohalra vast. De ontgoocheling begint nu te komen.'en men verbergt zijn spijt achter krokodillentranen over de slappe houding der Michaëlisten, welke, naar het heet, de democratie ver loochend hebben. Maar in de ééne Roomsche Staatsparlij is er niemand, die zich hierdoor van de wijs zal laten brengen en op die duizenden Roomsche stemmen zal de roode partij lang kunnen wachten! Sociëteit „St. Bavo". Esperanto 3 uur Hoedencursus 8 uur Armbestuur -11.uur Gecomb. besturen „St. Mar cus" 8 uur D. S. S. 8 uur Liefdebeurs 8 uur Bestuur Metaalbe werkers 8 uur. St. Vincentiusgebouw N. Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IA van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. R. K. Leeszaal en uitieenbibliotheek Jansstraai 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Ver-eniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleyerparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Voor den door het gemengd koor „Poly hymnia" te Haarlem, tér gelegenheid van het 25-jarig bestaan georgauiseerden inter nationalen Zangwedstrijd, welke zal wor den. gehouden op 6, 7, 13, 14, 20, 21, 28 Juni eu 5 Juli a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal, aldaar en waarvoor de in schrijving op 15 dezer wordt gesloten, zijn door de Commissie, bestaande uit de hee- ren Ant, Averkamp, Hub. Cuypers en Sem Dresden uit de daartoe ingezonden compo sities (110) de navolgende composities van de daarachter vermelde componisten als verplichte koorwerken aangewezen. Na Zonsondergang aan Zee, J. C. An derson te Almelo. Jezus slapen gaan, dezelfde. De omkransdc Boot, Jac. Bonset. A'dam. Fragment uit het Stabat Mater, Mevr. B. Frenscl Wegener-Koopmap, Acrdenhout. Psalm 130, S. Gokkes, Amsterdam. Als dc ziele luistert, Joh. F. Keja, Am sterdam. Een Vrouw, 01. Koop, Amsterdam. 'I Is dag, Jac. Maassen, Breda, Gloria in excelsis Deo, Ottt> W. de Nobel den Haag. Elfendans, M. C. van de Rovaart, A'dam. Zonneloop, dezelfde. Maandagmiddag had op den Polderweg 'n autoongeluk plaats. Van de auto van den heer C. A. Z., alhier, liep plotseling het rechter-voorwiel af, waardoor dc wagen n geweldige zwaai maakte en op den kop in de sloot terecht kwam. De bestuurder, de heer J. Z. Jr., zat tusschen het stuur be klemd, en geraakte tot aan zijn borst in het water. Een agent van politie, die toevallig in de buurt was, schoot onmiddellijk toe en kon niet zonder moeite, den heer Z. uit zijn benauwde positie bevrijden. De bestuurder had geen letsel bekomen. De auto werd later op het droge gehaald. We hebben reeds het succes van „Alber- dingk Thym" vermeld, behaald bij den te Leiden gehouden en door de R.K, Rederij kerskamer „Vondel" uilgeschreven nationa- len tooneelwedstrijd. Hieronder laten wij den volledigen uitslag volgen: Eereprijs Tooneelver. „Adolf Kol- ping" te Leiden; 1ste prijs, dezelfde met „Een beleefd rnensch"; 2e prijs, Tooneelver. „Alberdinck Thym," te Haarlem met „De Landbouw voor Chicago"; 3e prijs, Tooneel ver. „Kunst en Vriendschap" te Delft met „Het gedwongen Talent"; 4e prijs, Tooneel ver. „Alberdingk Thym" te Schiedam met „Het rare Kosthuis"; 5e prijs, Tooneelver. „Liefde voor Tooneei", te Zoeterwoude, met „De loco-burgemeester van Calmpt- hout"; 6e prijs, Tooneelver. „Sint Tarci- sius" te Stompwijk met „De hoofdrol.' Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. van Dam, commissaris van politie te 's-Hertogenbosch, te Haarlem in politie dienst trad. Bij de huldiging voerden het woord de hoofdinspecteur Rul kens bur gemeester mr. F. van Lanschot; de sub stituut-officier van Justitie, mr. Vermeulen; mr. L. van Gorkom, die sprak namens de politie-vakopleiding van St. Michael. Een druk bezochte receptie werd 's mid dags gehouden, waarbij o.a. mr. Mathori, procureur-generaal bij het gerechtshof en fungeerend directeur van politie, zijn be wondering uitsprak over de bekwaamheid en de talenten van den heer Van Dam. Een stoet van verschillende vereenigingen, vergezeld van vier muziekkorpsen, defi leerden voor den jubilaris en 's avonds Macht het Kon. Muziekkoprs van Goulmy en Baar den heer Van Dam een serenade. Door het hoofdbestuur der Nederl. Ar.-- beiders-Reisvereeniging worden de ver schillende afdeelingen opgewekt om in het tijdperk van 13 Maart tot 21 Mei e.k., in welke periode de groote tentoonstelling te Heemstede plaats vindt, zooveel mogelijk uitstapjes in dien tijd naar de bollenstreek te organiseeren en daaraan een bezoek aan de tentoonstelling te verbinden. Tevens worden om de leden meer op de hoogte te brengen van de bloembollencul tuur, in het orgaan der Vereeniging eenige artikelen over de bloembollencultuur opge- De onpractische eenige stopplaats midden voor het station is voor de trampassagiers een voortdurende ergernis geweest. Van Schoten komende nam de tram de passa giers, die met den trein verder wilden, gaan mee tot het midden voor het station. En reizigers die uit het station komen en naar Heemstede of verder de stad in willen moe ten eerst een behoorlijk eind terug loopen en hebben bovendien de risico, dat de tram voor hun neus wegrijdt. De tramdirectie heeft echter haar toevlucht genomen tot den vroegeren toestand en heeft stopplaatsen laten maken voor den in- en uitgangen van 't station voor trams die van Schoten komen. De uit de stad komende trams stoppen uit sluitend aan de bestaande halte midden vóór het station. Gisteren herdacht Mej. G. M. Honing het feit, dat zij gedurende 12 V2 jaar aan de bin derij van de firma Joh. Enschedé en Zonen werkzaam was. Dit jubileum liet men na tuurlijk niet onopgemerkt voorbijgaan. Er had zich op haar afdeeling een huldigings commissie gevormd, welke de jubilaresse bij monde van fien voorzitter, den heer Eek hoorn een eiken pendule en een schuier garnituur aanbood. Ook de andere afdee lingen waren niet achterwege gebleven om de jubilaresse te feliciteeren. 's Middags vierde rnej. Honing het feest in huiselijken kring. Tusschen Amsterdam en Heemstede en tusschen Amsterdam-Lisse-Hillegom zijn on dergrondsche telegraafverbindingen tot stand gebracht. Voor de afdeeling Haarlem van boven- genoemden Bond is de heer D. Buijs gis teravond een serie lezingen begonnen over het onderwerp „De Grafische Technieken in Vogelvlucht." Een lezing met lichtbeelden, te houden door den heer C. Hofman, is in het vooruit- "zicht gesteld. De lezingen worden gehouden in het gebouw „Hoogerhuïs", hoek Gierstraat en Verwulft. Louis Schuyer, solo-cellist var, de Haarl. Orkestvereniging heeft met 1 Mei als zoo danig ontslag gevraagd. (Ingezonden). Als A.G.A.B. komt dan zijn wij blij 1 Op dien avond, lang verwacht, Zij geen plaatsje er meer vrij, 't Is redding, die ons tegenlacht. Als A.G.A.B. korttt, dan zijn wij blij 1 En wij verkonden het thans luid, Wees welkom, Club, ten allen tij, Uw komst voorspelt ons rijken buit. Als A.G.A.B. komt, dan zijn wij blij Dan vatten wij weer moed Wij staan al klaar in lange rij Di% weer de frissche lucht in moet. Als A.G.A.B. komt, dan zijn wij blij De vijand moet weer vrij ken. Vanaf de schoone maand van Mei, Moet elk van ons zijn kracht verrijken 1 En is dan A.G.A.B. heuschelijk hier Al werkend met vereende krachten, Ach, Haarlem, offert dan met gullen zwier Toe, mogen wij 't verwachten M. C. P.S. A. G. A. B. is de tooneei- en cabaret club der Leidsche R. K. Studenten, die a.s. Vrijdag 6 Febr. een cabaretavond geeft ten bate der Haarl. R. K. Ver. Vac.-Kolonies. Hedenavond speelt de R.K. Damclub St. Joseph in het gebouw der St. Josephver- eeniging aan de Koningsleinstraat haar •tweeden competitiewedstrijd legen Gezel lig Samenzijn I, uit Hillegom. De wedstrijd begint om 8 uur. Van ochtend ontvingen wij een bosje nar cissen (van de soort kleine trompetter), geplukt van den kouden grond. Onze kweekers waren er reeds in geslaagd om deze bloem in de kassen tegen Kestmis aan het bloeien te krijgen. Maar nu heeft de natuur zelf een stout stukje uitgehaald en begonnen de narcissen in het laatst van Januari te bloeien. Aan de Lantehorstlaan in Heemstede is in den tuin van den heer Joh. Kaptein een vol bed van deze vroege narcissen te zien. Met alle waardeering voor het milde weer, houdt men toch zijn hart vast bij de gedachte, dat wij in dit snelle tempo naar de zomer gaan. De bloemen voor de groo te expositie in Groenendaal zouden dan wel eens uitgebloeid kunnen zijn, wanneer de tentoonstelling half Maart geopend wordt! Omtrent de staking bij de meubelfabriek „Onder den St. Maarten" van de fa. Rooi deelt de directie ons mede, dat deze sta king als opgeheven beschouwd kan worden. Alle stakers, behalve een enkele, hebben zich weer aangemeld en zijn allen weer in dienst genomen. Vandaag herdenken de heer A. H. Heij- mans en mej. E. H. Roucourt, wonende Kloosterstraat 65, Schoten, den dag, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Heel den morgen liep het af en aan van be langstellenden en familieleden. Zeer veel bloemen, schriftelijke gelukwenschen enz. waren reeds binnengekomen. Het feest wordt alleen in huiselijken kring herdacht. De jubilaris is thans 77 jaar en zijn vrouw 72. De man is 55 jaar bij één patroon werk zaam geweest en thans geniet bij een aar dig pensioentje, zoodat het hun aan niets ontbreekt. Zondag was de heer C. P. Delchambre gedurende 25 jaar in functie als tramcon ducteur, eerst op de lijn Gouda-Oudewater, daarna bij de N. Z. H. T. M. Dc jubilaris ontving van de directie van de N. Z. H. T. M. de gebruikelijke envelop pe met inhoud. Heden herdacht de heer Jac. de Graaf den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma A. F. Kremer, koffie- en theehandel, alhier. Des morgens werd de jubilaris per auto van zijn woning gehaald en op het kantoor der firma, in het bijzijn van het personeel, toegesproken door den 'procuratiehouder, die hem met eenige hartelijke woorden een enveloppe met inhoud overhandigde, bene vens een fraai wandbord. Van het perso neel ontving de heer de Graaf een pendule met coupes en van het personeel van zijn afdeeling, waarover hij chef is, de pakkerij, een bloemenmand, een parapluiebak en een elcctrische lamp. Na deze huldiging bracht de jubilaris het verdere van den dag in hui selijken kring door. Tot Ingenieur bij de firma Van Hattum en Blankevoort alhier is benoemd de heer Ir. J. P. A. van Scherpenberg, vroeger ingenieur bij de SemarangCheribon Stoomtram Mij. De vredessterkte van het 3e half-rcgi- ment huzaren is vermeerderd met één wachtmeester, bestemd voor magazijndienst in het mobilisatie-centrum Haarlem. In de commissie, die tot taak heeft dc stichting van. het Tooneelmuseum te Am sterdam voor te bereiden, hebben o.m. zit ting de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en Dr. J. F. M. Sterck. Maandagavond vergaderde bet Klein Co mité, gevormd inzake de grensregeling, om te komen tot een openbare vergadering. Dit comité bestaat uit de .heeren: C. Maar schalk (uit dc S. D. A. P.), P. Dijt, (R. KJ, D. Bruyn (A. RJ, W. Roodenburg (C. HJ, C. Sorgdrager (Vrijheidsbond), W. A. Hout- schilt [Vrijz. Dem.) en J. van der Burg (Comité van vrije kiezers, in den Raad ver tegenwoordigd door de heeren v. d. Kamp en De Boer). Besloten werd op Dinsdag 17 Februari a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een open bare vergadering te houden, waarop gelegen heid zal gegeven worden .tot het.voeren van debat. Een verzoek om als spreker op te treden is gericht tot Mr. J. B. Bomans, oud-wet houder, lid van Ged. Staten en van de Tweede Kamer en tot dr. Tb. v. d. Waerden, lid der Provinciale Staten en Tweede Ka mer, die meer in 't algetneeu een studie heeft gemaakt van de' grensregeling van som mige gemeenten in Nederland- Voor leden van de Haarlemsche Bach vereeniging, wordt op Dinsdag 10 Februari 1925, des avonds 8 uur, het zesde concert gegeven in de Gem. Concertzaal door „Het Residentie-Orkest", onder leiding van Dr. Peter van Anrooy. Als soliste zal Lydia Kindermann, zang, optreden. Het programma bevat o.m. werken van L. van Beethoven. C. W. van Gluck, R. Wag ner en A. Schönberg. Vanavond zal de aangekondigde lezing van mevrouw Von Csitary in het gebouw van den Protestantenbond plaats hebben. Men zal zich herinneren, dat deze hoog staande Hongaarsche vrouw, die zooveel yan Holland houdt, eenigen tijd geleden reeds is opgetreden voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap". Velen, die toen afwezig waren, zullen vanavond gaarne on der het gehoor van %mevr. Csitary zijn. Er desverdrag verminkt is, heel wat te zeggen: de vlakte moest en kon vroeger de berg- is over Hongarije, vooral over het Honga rije, zooals het door het zoogenaamde vre- bewoners voeden en- dezen verschaften mineralen aan de vlaktebewoners, terwijl over Fiume de wereldhandel vrij kon bin nen dringen. Nu is die eenige haven weg genomen; de groote berglanden o.a. Zeven burgen weggenomen; de hoogleeraren van Koloswar naar Budapest verjaagd; de graf- steenen der oeroude Hongaarsche bewo ners van de stad zijn vernietigd om het volk te doen gelooven, dat zij er nooit ge woond hebben (uiterst naïef!); maar voor al dat de vlakte is alleen overgebleven, goud, zout en andere mineralen zijn door de buren weggenomen met een breede schol van Hongaarsch land en de Hon gaarsche bevolking van het veroverde Is voor een groot deel uitgezet naar het tol op 1/3 geslonken vlakke land, het Honga rije van nu: in Budapest woonden vóór den oorlog 900.000 inw., nu 2 millioen. Huis huur en voedsel is schromelijk in waarde geestegen; de ondervoeding men heeft 't in de krant kunnen lezen van de kin deren neemt hand over hand toe; Hongaar sche kinderen moeten worden weggezon den aan wie hun weldadigheid bewijzen wil en weer is er een oproeping te verwach- Over wien anders vandaag dan over Jaap Eden? Die naam heeft een tijd iang de we reld beroerd en Jaap zelf was de lieveling van het internationaal publiek; vooral ook van het Hollandsche publiek, maar bovenal was hij de afgod der Haarlemmers. Driemaal wereldkampioen op de schaats, tweemaal op het rijwiel, wereldrecords, dia na tien, twintig jaar pas werden verbeterd, en dat alles behalve zijn mindere triomfen. Voor hen, die nu den rijpen leeftijd hebben bereikt, was Jaap Eden in hun jonge jaren de volmaakte sportman, de meest gevierde, meest gelauwerd land- en stadgenoot. Zie maar eens het portret, dat wij uit zijn glorietijd reproduceeren. Wat 'n schoon lichaam, wat 'n prachtig athleet, wat n le venslust. wat 'n moed! Sic transit gloria mundi! Zoo vergaat des werelds roem. Het andere portret vertoont Jaap Edci» in onzen tijd. Op zichzelf zegt het portret niet veel anders dan dat de lichamelijke kracht der jeugd is vergaan. Alleen de jo viale glimlach bleef. Dat is ook niet erg, want allen welen we, dat jeugd en schoon heid cn kracht vergankelijk zijn. Maar inge wijden weten we! dat Jaap Eden zijn afta keling door gebrek aan goed inzicht en vol doende moreele kracht heeft verhaast. Dat is de die op de herinnering aan een wereldberoemdheid rust cn een waar schuwing voor de jongeren onder ons. Jaap Eden was en is steeds gebleven een sympathieke figuur, ondanks zijn zwakheden, maar zelfs zijn beste vrienden schudden hun boi-ifd over zitn gemis aan zelfbedwang. Deze man had een leven zonder kommer kunnen leiden, naar meocch-liike bere kening, maar door zijn zwakheden werd hij een hulpbehoevend man en 'n waarschuwing voor anderen. Fokele jaren geleden werd hij verpleegd in de ziekeninrichting te Santpoort cn in den laatsten tijd deed hij dienst in Haarlem a is chauffeur op een transportauto. Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Vooruit. Opgave van: OPTICIENS FABRIKANTEN ten van de daaraan werkende commissie. Het is de vraag of een zoo uit elkaar ge- scheuide staat kan leven; 't is een geval als een boom, waar de bast afgenomen is. een dier dat de huid mist én zelfs deelen van bet vleesch er bij. En nu komt een Hon gaarsche edelvrouw. Mevr. von Csitary ook hier hedenavond vertellen van haar land en voldoen aan de belangstelling van velen, die wel eens willen weten, hoe het er in hei land van hun pleegkinderen uitziet; belangstelling wekken voor een vraagstuk, dat ook ons raakt, want men kan niet spre- economischc eenheden; alles raakt en ken van landen als maatschappelijke er. haakt in elkaar; waar één streek lijdt en doodelijk gewond is, lijdt alles mee. Zaterdag is Hongarije weer geteisterd nu door hevige aardbevingen, 'waardoor een geweldige schade is aangericht, die in de milliarden loopt De aardbeving deed zich het meest gevoelen in de plaatsen Eger, Argo, Miskolecz, Satoralja-Ujhely, Györ- gös en Kistalya. In het laatste dorp zijn vele boerderijen ingestort. Op alle plaatsen ontstond een paniek en de mcnschen vluchtten door de straten, die op vele plaatsen met schoorstee, ncn en ingestorte muren bedekt waren. In Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo* rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 4 Februari. Hoogste barometerstand 779.0 m.M., ta Clermont. Laagste barometerstand 733.6 m.M., te Andaenes. Verwachting van den avond van 4 tot den 'avond van 5 Februari: Matige, later wellicht toenemende westc. liike tot zuidwestelijken wind zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele tegen» buien, zelfde temperatuur. den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de aardschokken zich nog eens herhaald. Voor de vele vrienden en vriendinnen, die Hongarije ook hier heeft gekregen, is er dus hedenavond een welkome gelegenheid om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Overtreding Lolerijwet, De handelsdrukkcr J. v. H. en de stof feerder H. J. v. E., beiden te Velsen woon achtig, waren in een dagvaarding van een meter lengte gedagvaard, wegens overtre ding van de Loterijwet.. Zij hadden als directeur van een vereeni. ing „Woningbouw"'genaamd, obligaties uit gegeven. tot een totaal aantal van 100.000 ••stuks, a 2 gulden per obligatie, tegen een rente van 3 pCt. Telkens lootten verschil lende obligaties uit. Om het een ieder ge makkelijk te maken zoon obligatie te kun nen nemen, kon men 1.betalen en dan kreeg men zoo gezegd een kleine obligatie, stortte men echter binnen 7 dagen den 2en gulden niet bij, dan was die eerste obligatie (lees: gulden) waardeloos voor den houder geworden. De hoofdprijs bestond uit 10.000 en ver volgens uit verschillende mindere bedragen. Beklaagden bekenden wat bun werd ten laste gelegd, doch ontkenden ten stelligste dat het een loterij was. Bekl. las een heele verdediging voor, waaruil moest blijken, dat zij geheel en al onschuldig waren. Dat do obligaties bij niet-bijstorting van de volgen de gulden binnen 7 dagen waardeloos ge worden waren, gaf bekl. toe, doch dit was per abuis er op geplaatst. Op het prospectus stond verder, dal da gelden werden gedekt door vaste goederen Deze „vaste goederen" bestonden uit een huis, dat reeds voor een som van 8000 verhypotheekt was. Uit de voorgelezen verdediging moest o.m blijken, dat zij aan den algemeen heerschen- den woningnood tegemoet wilde komen zen der steun van Rijk of gemeente. Bij de trek king -was de hoofdprijs „gelukkig" gevallen, bij een der agenten van bekl. te Rotterdam, die dat nummer ten verkoop in voorraad had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1