De geheimzinnige treinroof. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 4 Februari 1925 - De mogelijkheid van een voorloopig compromis inzake de verwachte regeeringscrisis in België. De zwenking der Duitsche politiek, zooal niet naar monarchisme, dan naar een burgerlijk-conservatieve republiek en de liquidatie der revolutionaire idéé. Het probleem van Frankrijk's veiligheid. Onder de Radio-berichtenBraun nog niet geslaagd in de vorming van een Pniisisch Kabinet. De tijdelijke Fransche missie bij het Vaticaan goedgekeurd. Turkije weigert de door Griekenland gevraagde interna tionale arbitrage. Gem. buitenl. berichten. DE TE DUBLIN ONTDEKTE WAPEN- VOORRAAD. De avondverkoop te A'dam. De Olympische spelen in Nederland. Uit de R.-K. Staatspartij. VERKEER EN POSTERIJEN. De reorganisatie der P.T.T. 3000 Ontsnapte dwangarbeiders in één jaar. Ellen Overgaard Baerwald. Elsa N olthenius. UIT BOEK EN BLAF Rembrandts naar Amsterdam. Pater Jacobinus van der Schooi O. Carm. Mgr. J. Gijls wijk O.P. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. De politieke toestand in België. Het schijnt met de dreigende crisis in België nog niet 200'n vaart te loopen. Toen de Kamer de vorige week besloot het wets ontwerp, waarbij aan de vrouwen het kies recht voor de provinciale raden wordt ver leend, onmiddellijk na de wet op de ver hooging der salarissen van bepaalde cate gorieën van rijksambtenaren te behandelen, scheen het alsof de crisis onvermijdelijk was, temeer daar minister-presicent Theunis onomwonden verklaarde dat het beste wat het kabinet zou kunnen doen, was heen te gaan. Tot op het oogenbiik echter is er nog niets gebeurd en het is waarschijnlijk dat het kabinet-Theunis zijn bestaan zal voorslee- pen tot aan den 'normalen verkiezingsda tum, den 24en Mei. Men kent de oorsprong van liet conflict Bij de samenstelling van het huidige ministe rie hadden de katholieken en liberalen te genover elkaar de verplichting aangegaan om alle kwesties, welke het bestaan van het kabinet in gevaar zouden kunnen brengen, buiten bespreking te laten. Een dezer kwes ties is het vrouwenkiesrecht voor de provin cie (de vrouwen hebben reeds kiesrecht voor de gemeenteraden) De katholieken wenschen nu dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk aan de orde te zien gesteld, daar een versterking van het katholieke element in de provinciale raden (dat zij van het ver kenen van het kiesrecht aan de vrouwen verwachten) een versterking der katholie- lieken in den Senaat tengevolge zou hebben De liberalen ofschoon voorstanders van het algemeen kiesrecht aan de vrouwen, achten het moment om dit toe te kennen ongeschikt Bij de socialisten zijn de meeningen ver deeld. Een twintigtal socialisten onder Ka- miel Huysmans stonden in de Kamer naast 4e Katholieken bij het aandringen op spoe dige behandeling de overigen onder Van- dervelde keeren er zich tegen. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om tusschen de partijen tot over eenstemming te komen over een „program van liquidatie", dat de aanneming der be grootingen, de nieuwe belastingen en het ontwerp inzake de sociale verzekering voor ambtenaren zou omvatten. Hierdoor zou de crisis worden verschoven en een ontbinding der Kamer worden voorkomen. De revolutionnaire ge dachte in Duitschland. De Staatspresident van Baden, dr. Hell- pach, uit in een belangwekkend artikel in de „N. Fr. Presse" over de liquidatie van de revolutie en de beteekénis van de jongste politieke crisis in het rijk, eenzelfde mëening als de voorzitter van den rijksdag de soc.- dem. Löbe dezer dagen in een soc. vergade ring toelichtte, n.l. dat het verkeerd zou lijn te meenen, dat de huidige regeering slechts een kort leven zal beschoren zijn het kabinet-Luther is, naar aard en wezen, niet maar een episode, doch beteekent het begin van een nieuwe aera in de ontwikke ling van de Duitsche republiek, welke het in Nov. '18 aangevangen tijdperk afsluit. Mocht het kabinet-Luther over enkele weken of maanden vallen, zoo voorspelt de heer Hellpach, dan zal een volkomen daaraan ver want kabinet opvolgen. Wat thahs geschiedt is de liquidatie van'trevolutionnaire tijdperk en de Badensche staatspresident betreurt, dat het de sterkste partij in het parlement, de soc. democratie, zoo slecht gelukt is, beslag te leggen op de intellectueele jeugd en zich daarmede een toereikende „Nachwuchs" aan geestelijke krachten te verzekeren, zon der welke geen politieke macht op den duur een staat onder haar invloed kan houden (zooals men weet wordt door velen het ontbreken van zulk een, met de lieerschende machten gelijkgestemde, nakomelingschap ook een der zéér zwakke steëen in 't organis me van Sovjet-Rusland geacht). Als een veeg teeken ziet Hellpach het feit, dat de partij, welke de draagster van de revolutie was, bij de crisis geen politiek partner meer heeft gevonden, die met haar alleen een regeering wilde vormen hier is de liquidatie van het revolutionaire tijdperk, zegt de schrij ver, als het ware met de handen te grijpen. En hij is van oordeel, dat Luther's mis schien wel zwaarste taak zal zijn de reactio nairen te beletten te ver te gaan in het li quidatieproces en de arbeidersklasse in de armen van uiterst links te drijven, waar door het bolsjewistisch gevaar voor den jon gen staat weer acuut zou kunnen worden. Duidelijk echter teekent zich z.i. naast deze negatieve uiting van het liquidatie- proces (uitschakeling n.l. van de soc.-dent.) een positieve af deze ziet hij in de nadruk kelijke belijdenis van den rijkskanselier van trouw aan den republikeinschen staatsvorm. „Slechts wie weet hoé zéér in rechtsche krin gen de monarchistische neigingen in het laatste jaar zijn verzwakt, kan dit standpunt van een kabinet met een zoo sterken D. na- tionalen inslag begrijpen. Natuurlijk is het niet zeker, dat een werkelijke reactie in Pruisen het genezingsproces terzake van het monarchisme niet zal storen maar de repu blikeinsche belijdenis van den nieuwen rijkskanselier beteekeflt zonder twijfel niets minder dan het eerste begin van het ont- s'aan^ van een „republikeinsche rechter zijde" en daarmede van een buitengewone wending in de jongste Duitsche geschiede nismen zou kunnen zeggen, dat de liqui datie yan de revolutie hand in hand gaat met die van de restauratie." Deze onverhoopte winst vóór de republiek beteekent echter, zoo besluit dr. Hellpach, ongetwijfeld moeilijke tijden voor de demo cratie. Want de groei van een republikein sche rechterzijde gaat gepaard met het ver schijnsel, dat de begrippen republiek en democratie uiteen gaan loopen. Een niet- democratisch republikanisme is in wording onder de mannen en de kringen, (industrie en handel), die weliswaar wel een republiek, maar een conservatieve republiek willen, Reeds hoort men de leuze aanheffen van de „zwart-wit-roode republiek", d.w.z. een republikeinsch getinte plutocratie, de bour geoisrepubliek. De Badensche staatspresident wijst er op, dat de scheidingslijn tusschen republikein sche rechter- en linkerzijde meer en meer dwars door alle burgerlijke partijen van het midden begint te loopen, in het centrum, in de Volkspartij, zelfs in de democratische partij (Gessier 1) - Duitschland is, zoo besluit de heer Hell pach zijn beschouwingen, in een nieuwe periode van zijn geschiedenis getreden. Ook wien dit niet bevalt, zal toch één ding moe ten wenschen, n.l. dat het vaderland, waar boven wederom zware wolken uit het buiten land zich samentrekken, door de mannen, in wier handen thans en waarschijnlijk voor zeer langen tijd zijn lot is gelegd, opwaarts en naar de vrijheid moge worden gevoerd en niet naar omlaag en in nieuwe verwik kelingen. Taak van een doelbewuste opposi tie is, daaraan mee te werken. De houding der geallieer den tegenover Duitsch land. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft in een redevoering scherpe critiek geoefend op Luther's antwoord-rede aan Herriot, maar het is zeker niet volkomen dui delijk, waarom de Britsche minister zoo wei nig ingenomen zich toonde met de redevoe ring van den Duitschen Rijkskanselier. De rede van dr. Luther gaf o. i. geen aanleiding om over den toon er van te klagen. In zijn ant woord was hij veel gematigder, dan Herriot het was in zijn aanval. In de kringen van de Engelsche oppositie is men dan ook zeer ver baasd over de uitlatingen van Chamberlain, gelijk men er eveneens zich eenigszins onaan genaam gestemd gevoelt over de redevoering van Herriot, die herhaaldelijk zoozeer aan de redevoeringen van Poincaré deed denken. De „Daily News" is van oordeel, dat de rede van Luther „verrassend verzoenend" is en dat het toch zeker al heel zonderling is om het verzoek van den Duitschen kanselier om de feiten te mogen vernemen, waarop de overtuiging der geallieerden omtrent Duitsch- lands tekortkomingen in de ontwapenings- quaestie berusten en zijn verklaring dat Duitschland zich aan de voorschriften zal houden en over de voortzetting der bezetting bij onderling goedvinden wil onderhandelen, ter zijde te schuiven met een klacht over „tone and temper" van zijn rede. De „Daily News", en ook Henderson, de oud-minister in MacDonalds kabinet, zien dan ook achter de houding van Herriot en Chamberlain, tegen Duitschland thans aan genomen, bedoelingen van wijde strekking. Het genoemde liberale blad meent, dat Her- riot's rede niet in de eerste plaats tegen Duitschland was gericht, maar meer bedoeld is als een waarschuwing aan Engeland, en ook zelfs aan Amerika om vooral rekening te houden met het probleem van Frankrijk's vei ligheid. Dit probleem, dat voor Frankrijk het alles overheerschende is en dat, hoe men dan ook moge denken over de mogelijkheid om ook voor een verre toekomst een natio nale veiligheid te waarborgen, toch niet kan worden afgedaan als een „fantastic national obsession", maar dat helaas een zeer reëele factor is de huidige Europeesche politiek, In het Protocol van Genève meende Frankrijk een waarborg voor de veiligheid te hebben, maar men is door de houding van Groot-Britannië en de Britsche Dominions over het lot van dit Protocol verre van gerust en in de kringen der Engelsche oppositie meent men nu, dat de conservatieve Britsche zich weer op den weg zal laten dringen naar afzonderlijke militaire overeenkomsten ten einde aan Frankrijk de verlangde geruststel ling te geven. De „Daily Chron.", het orgaan vanLloyd George betoogt dat Frankrijk na de afwij zing van de voorstellen van Cannes geen mo reel recht op Britsche garantie kan laten gel den. Maar de vraag is of de huidige conser vatieve regeering ook v in deze meenirg is eii daaromtrent is men in de Britsche liberale en arbeiderskringen volstrekt niet'overtuigd Integendeel, men vreest hier een hervatting van de oude politiek der bondgenootschap pen als het Protocol van Geneve in den doofpot mocht gaan. In dit verband mag zeljer ook wel groote aandacht worden gewijd aan de politieke si tuatie in Frankrijk, waar onder de socialisten, die het kabinet Herriot tot dusver steunen, ontevredenheid zich begint te vertoonen met den radicalen leider, en waar sommige po litici al gaan becijferen of er niet een meerdèr- heid zou kunnen worden gevormd, door een samenwerking van de radicalen met recht- scher staande groepen. De verbanning van den Griekschen Patriarch uit Turkije. De „Times" meldt uit Athene De Griek- sche regeering wacht op het Turksche ant woord op de nota van Maandag, waarin aan de Turksche regeering werd voorgesteld de kwestie van de uitwijzing van den patriarch voor te leggen aan het Hof van Internatio nale Justitie in Den Haag. Ondanks de woede in de plaatselijke bla den en de verontwaardiging, welke alge meen in het land heerscht, behandelt de re geering de zaak rustig. Gehoopt wordt, dat zij de middelen zal vinden tot oplossing van het geschil zonder verbreking der diploma tieke betrekkingen. Maandagavond is een protestvergadering gehouden in den tempel van Zeus, welke door vele duizenden personen" werd bijge woond. Daarna werd een demonstratie ge houden voor de Britsche legatie. EEN /KATHOLIEKE DEMONSTRATIE TEGEN HERRIOT. Naar de Fransche bladen melden, is Zon dag te St. Brieve in Bretagne een betccging gehouden tegen de anti-clericale politiek van Herriot, waaraan meer dan 30.000 Ka tholieken deelnamen, Tot de sprekers be hoorde o.a. generaal Castelnau. DE STAKING VAN HET PERSONEEL DER BRITSCHE RIJKSGEBOUWEN. In een vergadering van het stakende per soneel der Engelsche regeèringsgebouwen werd besloten, het werk onverwijld te her vatten, daar de arbeider, om wien het ge schil was ontstaan, erin heeft toegestemd, zich weder aan te sluiten bij de vakvereeni- ging, waartoe hij vroeger behoorde en de achterstallige contributie te betalen. DE ZOMERTIJD IN ENGELAND PER MANENT In tegenstelling met de Nederlandsche, die hem wil afschaffen, schijnt de Engelsche regeering voornemens te zijn den zomertijd permanent te verklaren. De „Daily Tele graph" meldt n.l., dat de minister van bin- nenlandsche zaken als er geen initiatief voorstel komt, zelf een desbetreffend wets ontwerp zal indienen. Het is niet zeker of hij daarvoor den tijd zal kiezen, neergelegd in het niet-afgehandelde initiatief-voorstel uit de vorige zitting, afkomstig var. Sir Kingsley Wood, n.l. van den eersten Zon dag in April jtot den eersten Zondag in Oc tober. In elk geval zal hij eerst den land bouw raadplegen. DE NOOD IN IERLAND. De Iersche regeering en verschillende ver- eenigingen nemen krachtige maatregelen tot bestrijding van den nood in het Zuiden en het Westen van Ierland, waarover wij onlangs schreven. Aanvankelijk zoo meldt de correspondent van de „Daily News" te Dublin, dacht men, dat de berichten over den nood ten gevolge van gebrek aan aard appelen en turf overdreven waren of als po litieke propaganda tegen de regeering van dftn Vrijstaat bedoeld waren. De regeering heeft thans een groote hoeveelheid steen kool gekocht en die tegen lagen prijs ter be schikking van de bevolking gesteld. Ook heeft zij op dezelfde wijze dwarsliggers ge leverd. In tal van districten gebruiken de menschen voor het eerst in hun leven steen kool. ^Voorts verstrekt de regeering dage lijks schoolmaaltijden aan 18000 kinderen. Door de genomen maatregelen acht men het zeker, dat de dreigende hongersnood zal worden voorkomen. Naar aanleiding van de ontdekking van wapens en ontplofbare stoffen te Dublin op Zaterdag 1.1. is een chauffeur tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hij ver klaarde, dat dit materiaal eigendom was van het Iersche republikeinsche leger en dat men dit bij de jongste gevechten bij hem had achtergelaten. DE ITALIAANSCHE SCHULD. Senator Borah heeft den Amerikaanschen minister van Financiën gevraagd of Italië eenigerlei voorstellen heeft gedaan voor de regeling der schuld aan Amerika van 2 milli ard dollar. BRAND TE BAKOE. Een B. T. A. bericht uit Bakoe meldt, dat een geweldige brand in een gasreservoir is uitgebroken. Er zijn 27 mannen door, gas vergiftigd. De vlammen bereikten eenhoog te van 56 m. DE EPIDEMIE TE NOME. Reuter seint nu nog dat, ook het vlieg tuig met geneesmiddelen in Nome is aange komen. Tevens wordt gemeld, dat het serum dat op de slede van den halfbloed Amoonsa werd aangevoerd, bevroren bleek, zoodat de geneeskrachtige werking niet zeker meer is. DE HERDENKING VAN VASCO DA GAMA'S STERFDAG. De herdenking van den vierhonderdsten jaardag van het sterven van Vasco da Gam welke een gehe. le week heeft geduurd, hc. - een groote menigte naar Lissabon doc 1 sa- menstroomen. De plechtigheden begonnen met een waperischouw voor de witte vlag met het roode kruis, waaronder de Portu- geezen eertijds naar Indië voeren. Van de 'Britsche, Fransche, Italiaansche, Spaansche en. Nederlandsche oorlogsschepen (de „Tromp"), die ter eere van het feest in de haven liggen, kwamen honderd man aan land om deel te nemen aan de godsdienst plechtigheid, welke door den Patriarch van Lissabon, kardinaal Belo in tegenwoordig heid van den president der republiek en de leden der regeering werd gehouden. Leden van de families der markiezen van Niza en Unhao en van de graven van Cas- tanheira en Vidigueira, allen rechtstreeksche afstammelingen van Vasco da Garna, waren aanwezig toen de kardinaal, staande in de deur van de kerk, de plek, van waar Gama vertrok om zijn grooten tocht te onderne men, de wateren van de Taag en de zee ze gende. Voorts heeft de president der republiek den eersten steen gelegd voor een monument aan den grooten zeevaarder gewijd. NA DE GEVANGENNEMING VAN RAISOELI. Daar Raisoeli als gevangene is meege voerd, is het te verwachten dat de Riffs bin nenkort tot represailles zullen overgaan tegen de stammen, die niet tegen de Spanjaarden zijn opgetrokken. Het opperbevel der Spaansche troepen is actief bezig aan het doen aanbrengen van versterkingen langs verdedigingslijn. Het is waarschijnlijk dat de Berbers, de thans een blok vormen, binnen eenige dagen de vijan delijkheden zullen hervatten. De „Times" verneemt uit Tanger dat er te Tazroet instructies van Abd el Krim ont vangen zijn, waarin order wordt gegeven Raisoeli naar Sjesjoean over te brengen. Deze beslissing werd aan Raisoeli medegedeeld, die onmiddellijk in een draagkoets geplaatst werd, daar hij te ziek is om te rijden. Vier van zijn eigen slaven begeleidden hem, doch zijn familie bleef te Tazroet achter. Een 3antal Riffs, vergezeld door vele Ja- bala-Mooren, zijn van de bergen naar Sid Hadi, nabij de grenzen van de laagvlakte ten Oosten van Arzella, afgedaald. Beweerd wordt dat zij voornemens zijn een aanval te doen op de Spaansche troepen in het achterland van Arzella en Larasj, waar de linie van Primo de Rivera nog niet voltooid is. Zij zullen hun uiterste kracht inspannen otp de districten van Tetoean en Larasj te scheiden Joor de hoogten ten zuiden en zuid-oosten van de grens der Tanger-zóne te bezetten. Andere Riffs en Jabala-afdeelingen zullen zich con- centreeren nabij Tetoean, doch de voornaam ste aanvalspogingen schijnen op de Atlan tische kust en waarschijnlijk op Arzella zelf te worden ggricht. DE MILITARISATIE VAN SJANGHAI De plaatselijke Chineesche militaire lei ders zijn het eens geworden' over een plan tot demiütarisatie van Sjanghai. Het plan omvat de benoeming van een burgelijken gouverneur van Sjanghai en Wootoeng. Het arsenaal komt onder beheer van de Kamer van Koophandel te Peking. Alle troepen zul len binnen enkele dagen uit Sjanghai worden teruggetrokken. In de demilitarisatie is. ook de ontmante ling der forten van Woosoeng begrepen. De commissaris voor de verdediging zal door de regeering van Peking worden benoemd. Als Peking er mee instemt, wat waarschijnlijk wordt geacht, zullen deze plannen de wen schen der Chineesche en der buitenlandsche handelsgemeenschap volkomen bevredigen. B Te Amsterdam werd Maandagavond een drukbezochte vergadering gehouden, uitge schreven door dc Amsterdamsche Winke- liersvereeniging, ter bespreking van de actie voor het behoud van den avondverkoop. De voorzitter, dc heer Levisson, vond, dat men hier bijeen was in de eene plaats als vogelvrij verklaarden, aan den anderen kar.t als galeiboeven. Talrijke winkeliers toch worden verhinderd op een eerlijke wijze hun brood te verdienen en willen zij het toch doen, dan worden zij belemmerd door een regen van processen-verbaal. Spr. wees er op, dat het bestuur van de Amsterdamsche Winkeliersvereeniging deze actie niet kan leiden, zoolang het no.g in contact staat met het wettig gezag, zoolang het nog kan ver moeden, dat 't Amsterdamsche raadsbesluit door den minister vernietigd zal worden. Vanavond zei spr., zal men voor de keus gesteld worden: te winnen of te sterven. Wil men sterven, sterf dan op het veld van eer. (Applaus.) Spr. wees er op, dat de toestand thans zoo is, dat er alles is te winnen en niets te verliezen. De vele processen-verbaal wor den niet veroorzaakt door hen, die open houden, maar door hen, die sluiten. (Ap plaus.) De heer Schalm voerde daarop het woord en wekte de aanwezigen op de actie krach tig voort te zetten. De voorzitter deelde hierna mede, dat een onderhoud door eenige leden met den bur gemeester aangevraagd, ter bespreking van den huidigen toestand, afgewezen was. Nadat de voorzitter uitvoerig de ellende geschilderd had, waarin vele winkeliers zul len komen door de winkelsluiting, besloot de vergadering, onder applaus de actie krachtig voort te zetten. EEN MILLIOEN SUBSIDIE VAN HET RIJK. Het weekblad „Olympiade" bevat in zijn nummer van deze week het volgende be richt: „Naar wij vernemen, zal spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend een wets ontwerp, waarbij de Regeering een bedrag van maximaal één millioen gulden aanvraag! voor subsidie aan de Olympische spelen te Amsterdam in 1928, De toekenning der sub sidie zal over een termijn van 4 jaren wor den verdeeld: van 1925 tot en met 1928 wordt elk jaar een post van 250.000 uit getrokken. Het wetsontwerp is onderteekend en zul dus verdedigd worden door Minister De Visser. Het spreekt echter vanzelf, dat de ge- heele regeering, in de eerste plaats de Mi nister van Financiën zich er mede heeft vcr- eenigd. Wij hebben reden om aan te nemen, dat bij de Provinciale Staten van Noord-Hol land en bij den Gemeenteraad an Amster dam eveneens subsidie-voorstellen zullen worden ingediend." DANKSCHRIJVEN VAN DE KONINGIN. De voorzitter van den Alg. Bond van R. K, Rijkskieskring-organisaties heeft het na volgende schrijven ontvangen: Hare Majesteit dc Koningin draagt mij op den Algemeenen Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland Hoogst- derzelver oprechten dank te betuigen voor de vertolking der gevoelens langs telegra- fischen weg ter kennis van Hare Majesteit gebracht. De Adjudant van Dienst. w. g. A. RUYS. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbe stuur der P. en T. om in verband met het Rapport-Nolting in iedere inspectie-afdee- ling een proef te nemen met het omvormen van post- en telegraafkantoren in bijkanto ren. Daartoe zijn in iedere afdeeling drie kantoren aangewezen. Het gezamenlijk aan tal op te heffen post- en telegraafkantoren zal 192 bedragen. Daarnaast wordt een groot aantal hulpkantoren omgezet in stations. De eerste maatregel treft hoofdzakelijk de te genwoordige 4e en 3e klasse directies; de laatste uitsluitend het platteland. Ter bestrijding dezer maatregelen organi seert de C.B.P.T.T. een enquête onder de burgerij in, de betrokken steden, dorpen en gehuchten. Waarom zij wegloopen. Naar de correspondent van het „A. I. D." te Weltevreden vernam, moeten er tot voor korten tijd in de gouvernementssteen- kolenmijnen te Sawah Loento (Sum.) mis standen hebben geheerscht, welke een gë- reede verklaring geven voor taliooze po gingen tot ontsnapping der daar te werk gestelde dwangarbeiders en contractkoe lies. Pogingen, welke door de absoluut on voldoende bewaking bij duizendtallen ge lukten I De zaak is met een paar woorden weer te geven. De voeding voor de contractkoelies en evenzeer voor de dwangarbeiders wordt in centrale keukens bereid en dient op gezet te tijden onder de arbeiders te worden ge distribueerd. En natuurlijk hangt het geheel Van de organisatie van dit systeem af en vooral ook van de wijze waarop door de chefs en opzichters op de uitvoering der voorschriften controle wordt uitgeoefend, of het stelsel bevredigende resultaten zal opleveren. Of het nu aan de organisatie lag, dan wel aan de controle of misschien ook aan de omstandigheid dat de bezuini ging het aantal heeft doen inkrimpen, dur ven we niet te zeggen. Maar vast staat, dat de arbeidsinspectie door onverwachte controle op verscheidene punten van het uitgestrekte terrein der mijnen tot de ont dekking kwam, dat de voeding aanmerke lijk te laat en bovendien in onvoldoende hoeveelheid werd verstrekt. Het behoeft geen beloog, dat waar der gelijke onregelmatigheden en nog wel voor wat aangaat het meest vitale deel vun de verzorging der contractarbeiders, zeer waarschijnlijk sedert langen tijd bij de Gouvernementsmijnen van Sawah Loento konden plaats vinden, de hoeveelheid en de wijze van verstrekking van het voedsel voor de dwangarbeiders minstens even slecht en onbevredigend moet zijn geweest. Een man, die hard heeft gewerkt, in de afmattende hitte van een steenkolenmijn in de tropen, verlangt, nadat hij zich heeft gereinigd, naar een voldoende hoeveelheid voedsel, of hij dien zwaren arbeid voor eenige jaren achtereen vrijwillig op zich heeft genomen, dan wel of bij als straf voor een misdaad tot bet werk gedwongen wordt. En krijgt hij zijn eten niet op tijd en is dan bovendien de hoeveelheid niet voldoende, dan wordt hij baloorig en kan zijn ontevredenheid sooedig zulk een om vang nemen dat hij in zijn wanhoop, on geacht de ge .olgen, weglooot, zoodra hij er eenigszins kans toe krijgt. En dat die kans op Sawah Loentoe heel groot is, staat na de erkenning van een aantal ontvluchtin gen in een jaar van drie duizend door den directeur van Justitie als een paal boven water. betreffende de stad Amsterdam, welke de zen zomer daar ter stede gehouden word; ter gelegenheid van het 650-jarig bestaar, der stad. Voorts geeft Sedelmayer uit Parijs de Fabius Maximus in bruikleen. Het Mu seum Boymans te Rotterdam zal ,,De Een dracht van het Land" ter beschikking stel len. De Deefcche zangeres Ellen Overgaard zal Woensdagavond 4 Februari in het Concert gebouw te Amsterdam met den jongen pia nist Helimut Baerwald het volgende pro gramma ten geboore brengen: Liederen van Schubert (Die Allmacht) Grieg; Die Hütte; Erste Begegnung; Die Rosenzcit; Ein Tratira; Richard Strauss; Sibelius; Befreit; Morgen; Saccilia; Pianosoli Grieg; Holbcrgsuite; Si belius: Romanze^ op. 24 No. 9 des-dur; Chopin: Walzer op. 64 cis-moIl;Nachgclas- sener Walzer; Chopio-Baerwald: Etude op. 25 No. 9 ges-dur. De Amsterdamsche pianiste Elsa Nolthe- nius zal op de avonden van Edith von Schrenck medewerking verleenen. BOEKENSCHOUW. 15 Jan. 1925. Let- terkundig Leven in Zuid-Afrika. Over Vlaamsche Schrijvers, Romans en Verhalen. Van Menschen en Dingen. Correspon dentie. HET SCHILD, Februari 1925. J. van Santé: Het Middelaarschap van den Pries ter. Piet Kasteel; Wederom: de Oud katholieken en de H. Eucharistie. Dr. fr. Clemens Strijbosch, O.C.R.: Kerkgeschiede nis IV. Fr. Andreas Metz, O. CisL: Door het Grieksch bekeerd. Op den Uitkijk. Vragenbus. Boekbespreking. Corri genda. SOBRIÊTAS No. 1, 1925. Bij den nieu wen Jaargang. Twee Uitersten, P. Mariu» Lamers, O. F. M. Mijn besten dank! Pater Ildefonsus, O. M. Cap./Is Drankzucht er felijk, P. Marius Lamers. O. F. M. Een paar Zwitsersche Sanatoria voor Alcoholis ten, D. van Arcken. Uit Eigen Kamp. Varia."Officieele Mededeelingen van het Centraal Bureau van Sobriëtas. ORGAAN DER R. K. ZIEKENVERPLE GING, 1 Febr. 1925. Administratie Orgaan. Mededeelingen van het Hoofdbestuur. Pinksterretraite Retraite in het Cenakel te Tilburg Aan de Zusters der Limburgschc Afdeeling Correspondentie. Voorontwerp yan een Algemeenen Maatregel. Over Ziekenverpleging en Ziekenverpleegsters. Toch de overweging wel waard. Ingezon den 3-Maandelijks overzicht. Vacante plaatsen. Advertentiën. ST. ANTONIUS, Febr. 1925. St. Anto- nius en het H. Sacrament. Jeugdlectuur II. Het Adviseerend College. Ons Zon nestelsel. Gouden Deur. De Francis- caansche Missiebond. Uit onze Missie van Z.-Chansi. Uit onze Missie van Bra zilië. Missie-Actie. - Missie-Kron. Missie-giften. Een Kind van God. Verkr. en Gevraagde Gunsten. TIJDSCHRIFT VOOR R. K. BUITENGE WOON LAGER ONDERWIJS, le Jaarg. No. 1 (Jan. 1925). Aan de lezers, door de Re dactie. Uit de Voorgeschiedenis, door I. C. M. Broekman. Kinderstudie I, door Zuster Eugenia, Santé de Sanctis, door Br. J. Baptist. Mededeelingen. Uit de Tijdschriften. Naar de „N, R. Crt." verneemt, is het thans zeker, dat Rembrandt's „Claudius Civilis" uit Stockholm zal worden afgestaan voor de groote historische tentoonstelling, Veertig jarea Priester. Men schrijft ons het St. Joseph-studfe- huis te Tilburg: Pater Jacobinus van der Schoot, de ijve rige, rondborstige, gemoedelijke Carmeliet zal op 8 Februari a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór veertig jaren de H. Priester wijding ontving. Deze oud-Hagevelder werd een half jaer na zijn Priesterwijding op assistentie ge zonden naar zijn geboorte-Bisdom, dat hij bijna niet meer zou verlaten. Feitelijk is dit feest dan ook een dubbel jubilé. Veertig jaren lang heeft van honderden kansels in het bisdom Haarlem zijn gloed vol woord de toehoorders geboeid. De be woners van het Piusgesticht te Lisse, waar de Pat9r tegenwoordig vele maanden van het' jaar de geestelijke bediening uitoefent, worden altijd geestdriftig als zij zijn preeken roemen en zij haken naar zijn terugkomst, als hij nu en dan vervangen wordt. Geen wonder dat ontelbaren in het Haur- lumsche diocees Pater Jacobinus hun vriend noemen. En een ware vriend is hij, die zoo oprecht en hartelijk weet belang te stellen in alles wat zijn kennissen aanbelangt. Leefde de geniale „Chris van Dillen" nog, hoe zou hij zijn fijnst gevoelde en raakste tirade ten beste geven en kort en goed tee kenen het schoone karakter van zijn uil- nemenden boezemvriend. Geen huldigingscomité heeft zich ge vormd voor dezen trouwen priester Gods, gjen gelden worden ingezameld voor een feestgave aan dezen oprechten dienaar der zielen, maar wij twijfelen er niet aan of /Ie Katholieken van bet Haarlemsche diocees zullen op 8 Februari voor den jubilaris bid den en honderden blijken van belangstelling zullen hem op dien dag bereiken in het Carmelieten-klooster te Aalsmeer De Apostolisch Delegaat voor Zuid-Afrika» mgr. J. Gijlswijk O.P., benoemd tot voor zitter van het internationaal Concilie der Apostolische Vicarissen, Prefecten, en Mis sie-Oversten van de Ncd. Oost-Indische be zittingen, zal, naar uit Pietersburg gemeld wordt, kort na Paschen vandaar vertrekken. Mgr. denkt ongeveer 3 maanden afwezig l« zijn. 15 „Maar, Delia, kind, als hij ziek is.--- „Is dat niet reden genoeg? Mr. Miller, blijkt er wel zoo over te de,nken. Hij komt dadelijk hier. om met mij de trouwv ergun- ning te halen. En ik wil jou en je moeder als getuigen hebben juist jullie beiden, be grijp je. Natuurlijk moet alles zoo kalm en rustig mogelijk gaan; zoo eenvoudig als maar mogelijk is." ..Je wilt hef doen, Delia zonder op de terugkomst van je vader te wachten? Ik ge loof dat je voor geen kleintje vervaard bent, lieve dat denk ik, O, jou kleine, slimme heks! Je had alles reeds afgesproken, alvo rens je hier kwam! We zullen komen moeder en ik; natuurlijk zullen we komen maar je hebt ons niet noodig. Iedereen kan getuige zijn." „O ja, ik heb je wèl noodig. Jullie zijn de eenige vrienden, die ik in Copah heb 'k kan niet méér voor de noodige gebruiken zorgen, dan ik deed, maar ik ik zou gaar ne zien, dat de menschen overtuigd zijn, dat ik goed handel. Je begrijpt, wat ik be doel. Ik zou graag hebben, dat de menschen j weten, dat ik mijn geestkracht behouden heb en dat ik, door dc omstandigheden ge dwongen, niet verplicht was, een verlaten bruid te blijven, die wachtte, om morgen naar het altaar geleid ic worden. Je begrijpt wel, wat ik zeggen wil." „Ik begrijp het," was het antwoord, op zusterlijken toon gegeven, „en ik ben trotsch op je, lieve Delia. En we zullen er wel voor zorgen, dat ook andere menschen het be grijpen. Ik hoop slechts, dat je zoo gelukkig zult zijn, als je waard bent, het te zijn." „Heb daarover geen zorg. Ik ben nog nooit zoo zeker van mijzelf geweest als dezen morgen. Als nu Mr. Millen maar wilde komen. „Daar komt hij juist aan," zeide Katie, terwijl zij uit het venster keek. „Ga jij hem te genioet en ga met hem mee, terwijl ik naar boven ga, om me le kleeden. Moeder is naar het ziekenhuis gegaan, om een zieke vrouw tc boeoeken, doch ik zal een omnibus nemen en haar gaan halen. We zullen je in het hotel ontmoeten op den tijd, dat je klaar bent." Alsof zij de gastvrouw en geen gast was, ging Miss Hayncs den Anglicaanschen gees telijke aan de deur te gemoet. „Ik ben klaar," Zeide zij, met een glim lach, waaraan geen man, hetzij oud of jong, weerstand zou hebben kunnen bieden „Miss Hogan verzocht mij. haar bij u te willen verontschuldigen. Zij maakt zich gereed, haar moeder te gaan halen, die uitgegaan is en zij beiden zullen ons in het hotel ont moeten," „Zeer goed. Hebt u er niet op tegen, dat we wandelen? Ik ben niet rijk genoeg, om een auto in eigendom te bezitten.' In het binnenste van haar hart beloofde Delia zich zelf, dat deze sympathieke jonge man, die eigenlijk meer een beroepsatn- leet geleek, later eigenaar zou zijn van een auto, al moest zij het uil haar bruidschat betalen. Maar hardop zeide zij: „Ik houd van wandelen. Ik heb dagen achter elkaar geloopen, als we op de herten- of beren jacht waren cn ik houd er werkelijk van." Er werd niet veel gesproken tijdens de wandeling naar het gerechtsgebouw, maar Millen, die even nauwgezet als sympathiek was, dacht veel na. Nadat de jonge vrouw in de lift van het hotel hem haar naam ge zegd had, was dit een halve openbaring voor hem geweest. Hij had de couranten gelezen en gelijk ieder ander, die de berichten van de „As sociated Press" gezien had, wist hij, dat dc met de noorderzon vertrokken kassier Bar rett op hel punt stond, te trouwen met de dochter var den rijken mijneigenaar Jason Haynes, uit Utah ja, dat hij zelfs op reis was, om zijn bruid te trouwen, toen hij voor de bekoring bezweek. Geheel natuurlijk trok Millen er de vol gende conclusie uit: Mis Haynes, gekweld en vernederd door de positie, waarin zij zich zoo plotseling zag geplaatst, had toeval lig aan de ontbijttafel in het hotel een vroe- geren kennis ontmoet en had zich nu, daar zij in haar trots gekrenkt was, aan de reactie overgegeven. Zij was hierover weliswaar niet in bijzonderheden getreden met hem, maar hij kende mannen en vrouwen te goed, om de juiste geschiedenis niet voor zich zelf te kunnen vaststellen. Terwijl hij dit alles naging, was zijn plicht als man en als geestelijke hem duidelijk. Toen zij het gerechtsgebouw waren binnen getreden, verzocht hij haar, op een bank in de rotonde tc gaan zitten en nam naast haar plaats. ,^Jk moet nog enkele minuten met u spre ken, alvorens u den beslissenden stap doet, miss Haynes," zeide hij ernstig.-„Vooreerst moet ik u eenige vragen stellen, welke u, naar ik vertrouw, eerlijk en openhartig zult beantwoorden. Is het waar, dat u verloofd waart met dien man, Barrett, die, naar het schijnt, zijn lastgevers bestolen heeft?" Zij knikte levendig. „Ja, dat is waar." „En vóór hij zijn verachtelijke daad pleeg de, had u hem willen trouwen?"' „Ik veronderstel, dat ik het zou gedaan hebben." „Neem me niet kwalijk, miss Haynes, als mijn plicht u soms pijnlijk aandoet, maar beminde u dien man?" „Ik ik dacht het." „Maar nu wilt u op dit oogenbiik een an deren man trouwen. Mijn beste jonge dame, ik vraag u, toch goed na te denken, alvo rens u dezen onherroepelijken stap zet. Ik moet er u op wijzen, dat gij u zelf toch eer lijk en vrij" afvraagt, of gij, als gij dezen zie ken man trouwt, tegen u zelf en hem geen wreede onrechtvaardigheid begaat; of gij niet tot dezen stap bewogen zijt, meer door gewonden trots en een natuurlijk een zeer natuurlijk verlangen, om de wereld te laten zien, dat uw hart niet gebroken was, dar. door gevoelens van liefde, welke gij voor Mr. Baxter hebt." Haar antwoord was duidelijk en schijn baar ondubbelzinnig. „Ik weet heel goed, wat ik doe, Mr. Mil len cn mijn geweten is volmaakt rustig. Wat er ook in het verleden gebeurd moge zijn, biervan ben ik zeker, dat ik den man, dien gij mij hielpt naar zijn kamer in het hotel tc brengen, reeds lang uit geheel mijn hart liefheb en dat mij geen offer tc groot is, om voor hem te brengen. Ik weet, wat u wilt zeggen en wat de wereld zal zeggen evenwel slechts voor korten tijd dat ik n.l. handelde in overspanning; dat ik uit een gevoel van wrok trouwde en onl te trachten de menschen te doen gelooven, dat ik er mij niets van aantrok. Laat het zoo zijn. Geloof wat u wilt en als anderen er u naar vragen, mag u gerust zeggen, dat ik het niet ontkende, toen u mij vroeg, of het zoo was. Is er anders nog iets, dat u mij wilde vragen? Zoo niet, zouden we dan niet beter doen, met hel vervullen der verschillende formaliteiten verder te gaan? Ik vind het niet noodig, Mrs. Hogan en Katherine te laten wachten." De jonge geestelijke zuchtte en gaf het op. Er lag eenige uitdaging in den toon van haar stem, welke hem waarschuwde, dat hij reeds zoo ver gegaan was, als hij maar durfde misschien zelfs reeds iets tè ver. Er was ech ter klaarblijkelijk geen hinderpaal, zoodat hij gerust zijn plicht kon doen en er verder maar het beste van wilde hopen. Bij het bureau van den ambtenaar, waar heen hij haar bracht, verklaarde hij de om standigheden, waarom de bruid, en niet de bruidegom, een vergunning noodig had en hij verwonderde zich wel eenigszins o%*er de stiptheid, waarmede zijn gezellin de tot haar gerichte vragen, omtrent leeftijd, geboorte plaats, geboortedatum en dergelijke van haar verloofde beantwoordde. Het was voor hem het bewijs, dat het geen vreemde was, dien zij trouwde. Zij verkeer de niet in dc minste verwarring, behalve toen zij de namen op moest geven. „Is het 'beslist noodzakelijk, dat u de vol ledige namen opgegeven worden? vroeg zij en toen de klerk zeide, dat dit de gewoonte was, vroeg zij weer: „Is het huwelijk niet wettig, wanneer niet de volledige namen op- 'gegeven zijn?" De klerk was geen advocaat, wat hij glim lachend opmerkte en hij droeg de vraag «ver aan den geestelijke. „Hoe zou dat zijn, Mr. Millen?" informeerde hij. Dochxhier deed zich het geval voor, dat dc eene blinde den anderen moest leiden. „Ik weet niet, wat de wet in deze» voor schrijft; de kerk spreekt alleen van voorna men; „Wilt gij, James, deze vrouw, Delia, tot u nemen." enzoovoorts." (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5