GEMENGt) NIEUWS. MARKTNIEUWS. De kabinetscrisis in Pruisen. De schandalnereeks. De regeling van de Fransche schulden. Uit de Kamer. Het loongeschil bij de Londen- sche „Metropolitan" De verbanning van den Griek schen Patriarch uit Turkije. Levend begraven. De Koning der kerkdieven. Oude volksgebruiken en Warenvervalsching. Historisch. Een woesteling aan 't werk. Is de klad er in? Diefachtige dienstbode Bekneld geraakt. Moord. Lijk opgehaald. Plotselinge sterfgevallen. Geen verwarring stichtende benamingen? Belooning wegens moed en opoffering. Een der zegeningen van het Bolsjewisme. Een drama bij Warschau. Het hol van den dood. Bestrijding van insecten. Ingezonden mededeelïngen) a 60 cents per regel. f VISSCHERIJ. BERLIJN, 3 Febr. Nadat de Pruisische ministerpresident Braun gisteren van de Duitsche Volkspartij nul op 't request heeft gekregen, heeft hij zich andermaal tot den leider der volkspartijfractie in den Pruisi- schen Landdag von Campe gewend met de vraag, of zijn partij bereid zou zijn tegen over een kabinet Braun, samengesteld uit het centrum, democraten en sociaal-demo craten, een houding van welwillende neu traliteit aan te nemen. Voii Campe ant woordde hierop, dat deze mogelijkheid nog niet door zijn fractie is overwogen, maar dat hij er in de Donderdagmorgen te hou den fractievergadering over zal spreken. In parlementaire kringen is men er van over tuigd, dat de Duitsche Volkspartij hiertoe niet bereid zal blijken te zijn. In dit geval zou Braun van verdere pogingen om een kabinet te vormen afzien. Hij wilde alleen nog maar de beslissing van de Duitsche Volkspartij afwachten en middelerwijl nog eens probeeren, om met de economische partij tot overeenstemming te komen. Vóór Donderdag aanstaande valt er dus in de aituatie geen verandering Js wachten. BERLIJN, 3 Febr. Volgens mededeeling van den directeur crer Küstentra'nsport- nnd Bergungs-A. G. te Hamburg, die naar men weet tot het Barmat-concern behoort, is het gelukt door hernieuwde onderhande lingen met de Pruisische Staatsbank over de verlenging van decaan deze onderne ming verleende credieten een faillissement te voorkomen. LONDEN, 3 Febr. Het Britsche kabinet heeft heden bijna twee uur vergaderd ter bespreking van het memorandum aan Frank rijk. Besloten werd aan de Fransqhe regee ring mede te deelen, dat de Britsche regee ring vasthoudt aan het standpunt, uiteenge zet in de nota van Balfour, dat n.l. Engeland van zijn debiteuren niet méér verlangt, dan het izelf aan Amerika moet betalen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat Engeland bij deze debiteuren Duitschland meerekent. Daar Engeland op het oogenblik jaarlijks 35 millioen aan Amerika heeft te betalen, terwijl voor dit jaar het aandeel van Engeland in de Duitsche betalingen krachtens het plan-Dawes op 8 a 9 mil lioen wordt geschat, blijft er dus nog een ongedekt bedrag van 26 a 27 millioen over. Daarbij doet zich dan nog de moeilijk heid voor, dat het plan-Dawes slechts ge durende 40 jaar zal functionneeren, terwijl Engeland's verplichtingen tegenover de Ver- eenigde Staten gedurende zestig jaar zullen blijven bestaan. In het Britsche memoran dum aan Frankrijk worden dienaangaande echter geen voorstellen gedaan. De Britsche regeering bepaalt zich tot het geven van een uiteenzetting van haar standpunt en laat het aan de Fransche regeering over om con crete voorstellen te doen. De „Evening Standard" verneemt echter, dat de Britsche deskundigen een plan heb ben uitgewerkt, dat later, als aanvulling van het memorandum, aan de Fransche regee ring zal worden voorgelegd PARIJS, 3 Febr, Den geheelen dag duurden in de Kamer achter de schermen de agitatie der socialisten en nieuwe geheimq besprekingen met Herriot voort. 'Herriot stemde er in toe, in de begrooting een spe ciaal artikel op te nemen voor de instelling van de tijdelijke missie bij het Vatikaan,' teneinde nauwkeurig aan te geven en te doen uitkomen, dat deze een provisorisch karakter heeft. Herriot weigerde echter na dere verklaringen te verschaffen, die de socialisten eischten betreffende de opschor ting van de ontruiming van het Rijnland. Blum, de leider van de socialisten, verklaar de dharna in de zitting in een groote rede, dat de termijn van vijf jaar voor Keulen reeds is afgeloopen. FranklinBouillon pro testeerde daartegen en herinnerde er aan, dat Ramsay MacDonald zelf had erkend, dat de Duitschers de voorwaarden van het verdrag van Versailles gedurende de eerste vieren half jaar nog niet hadden vervuld. Herriot liet de sprekers praten zonder iets te zeg gen. Hij riep alleen: „Mille fois non!" toen Blum herhaalde, dat de bezetting niet on bepaald mocht voortduren. De ontevreden heid der socialisten is in het oog loopend. PARIJS, 3 Febr. De Kamer heeft met 317 tegen 246 stcmmemhèt voorstel aangenomen inzake de door de regeering gevraagde cre dieten in verband met de handhalving der missie bij het Vatikaan ten behoeve van de aangelegenheden betreffende Elzas-Lotha- ringen. LONDEN, 3 Febr. De conferentie op het ministerie van Arbeid is tot overeenstem ming gekomen ten aanzien van de voorwaar den tot oplossing van het conflict bij de Me tropolitan Railway Cy. De vertegenwoordi gers der vakvereenigingen zullen hedena vond de ledenvergaderingen adviseeren, de- re voorwaarden aan te nemen. LONDEN, 3 Febr. Het gisteren gepubli ceerde Exchange-bericht dat de Grieken in Turkije een nieuwe Patriarch hebben geko zen, is onjuist. De verbannen Patriarch is noch door de Synode afgezet, noch afgetre den. Hij heeft integendeel verklaard dat hij zich alle kerkelijke troonrechten voorbe houdt en slechts een plaatsvervanger heeft benoemd om het ten uitvoer leggen van de kerkelijke plichten in zijn stad te verzeke ren. Een telegram uit Athene meldt dat inge val de Volkenbond of de voorgenomen diplo matieke stappen de kwestie niet tot oplos sing brengen, de volksverontwaardiging het ontslag van het kabinet en de vorming van een militair kabinet, waarschijnlijk onder ge neraal Kondoeris zal eischen. Generaal Kondoeris, die thans minister van binnenlandsche zaken is, heeft in den ministerraad verklaard dat Griekenland eventueel oorlog moet voeren. Hij zou aftre den indien het kabinet zijn program niet op volgt. PARIJS 3 Febr. Herriot heeft den Turk- schen ambassadeur en den Griekschen ge zant ontvangen. De Fransche regeering stelt thans pogingen in het werk om het conflict tusschen Griekenland en Turkije op vrede lievende wijze bij te leggen PARIJS, 3 Febr. De Turksche ambassa deur heeft heden den heer Laroche, den di recteur van de politieke afdeeling van het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken, verzocht aan Herriot te willen mede- deelen, dat Turkije weigert de kwestie van de verbanning van den Patriarch voor te leggen aan het Hof van Internationale Justi tie te Den Haag. In een ingestorte grot, ergens in de bergen van Kentucky, ligt een man levend begra ven, en 200 menschen graven dag en nacht om hem er levend uit te krijgen. Het slacht offer, Floyd Collins, was juist op het punt de grot te verlaten, toen ten gevolge van een kleine aardverschuiving, de wanden instort ten en hem den uitgang afsneden, terwijl een groot blok een van zijn beenen verpletterde. Een nauwe spleet bleef vrij, waardoor ge noeg lucht binnenstroomt om Collins voor verstikking te bewaren. Maar hij is reeds drie dagen zonder voedsel, en zijn verplet terde been heeft hem zijn krachten benomen. Volgens de telegrammen in de Engelsche bladen leefde hij verleden Maandag echter nog. Het reddingswerk duurt voort. In de „Dusseldorfer Nachrichten" stond een bericht uit Wattenscheid, dat met het oog op de talrijke offerbloklichtingen en overige kerkdiefstallen, die de laatste jaren in de omgeving van Aken en ook in de grens-gemeenten van Limburg gepleegd werden, opmerkzaamheid verdient. De oudste van de beide in November j.l. in Wattenscheid gearresteerde kerkroover, een man van 60 jaren, heeft sedert tientallen van jaren de politie en de recherche va^ Duitschland voor het tot nu toe onoplos bare» raadsel gesteld, wie hij eigenlijk is. Tegenwoordig noemt hij zich Karl Denker. Vroeger is hij reeds herhaaldelijk onder de namen Karl Frey, Johan Schafer en Karl Brinkmann tot langdurige tuchthuisstraffen veroordeeld Ook bediende hij zich voor zijn toenmalige medeplichtigen van andere namen. De misdadiger deed tot nu toe tegenover de autoriteiten met groote hardnekkigheid alles liegen, wat men hem voorhield, vóór alles de vragen betreffende de identiteit van ijn persoonlijkheid en de kennis met lieden, die vroeger zijn levensweg kruisten. Zijn vroegere kostbazen, bij wie hij voor een deel jarenlang gewoond heeft, het personeel der tuchthuizen, waar hij al gezeten heeft, wil hij niet kennen. Naar verluidt is hij in zijn jonge jaren met Zigeuners rondgetrokken en leefde nu' se dert tientallen van jaren van kerkroof, d.w.z. als hij geen logies van den Staat had. Meri meent dat, in het begin van zijn misdadi- gcrsloopbaan een in de jeugd gepleagde tot nu toe niet opgehelderde misdaad oorzaak is van het zich geheel in het „donker" houden. In den loop van de aan den gang zijnde onderzoekingen zijn nog eenige nieuwe mo menten uit zijn leven aan het licht geko men. Een fabrikant herkent in hem onvoor waardelijk den hoogst elegant gekleeden zomer-toerist Karl Frey, die zich vóór 30 tot 35 jaren terug dikwijls wekenlang op hield in Kallenhardt in Sauerland en dien de fabrikant op een dag verraste, toen de toerist in een langs den straatweg staand kapelletje het offerblok lichtte. Het was den zomergasten toen ook opge vallen» dat deze man bijna altijd 's morgens zijn kwartier verliet en 's avonds eerst te rugkeerde. In dien tijd schijnt hij ook op andere plaatsen in Sauerland zijn kwartier opgeslagen te hebben. Waarschijnlijk heeft hij ook later op deze msnier het Sauerland afgestroopt. Vastgesteld werd dat Denker van 15 jaren ar bij een koopman in Gelsankirchen was. Het laatst woond hij in Essen, Tichstrasse 18a, met den in Wattenscheid geaaresteerden medeplichtige Steffens. Ook daar ging hij icderen morgen uit en kwam pas 's avonds thujs. In Sauerland en Gelsenkirchen had hij altijd thee bij zich en gaf zich als ge woon theehandelaar uit, Toen men hem betrapte met het koken van lijm voor de lijmstokken, waarmede hij het geld uit de offerblokken haalde, zeide hij arts te zijn en de lijm te koken voor 't behandelen van beenziekte. Men verzocht hem een zijnr patiëten te nomen, maar hij ken geen naam vinden. Het zou voor 't onderzoek van beteekenis zijn, indien men wist waar Denkrs' vroe gere medeplichtige, de „koopman" Sandfort, uit Witten, woonde en als kerkdief eveneens bekend staat, zich tegenwoordig ophoudt. Denker heeft zich jaren gelden eens voor Zwitser uitgegeven en werd daarom na het ondergaan van zijn straf naar Zwitserland uitgezet. Blijkbaar vond hij daar geen goéd operatie-terrein; spoedig was hij weer Duit- scher en liet zich weer naar Duitschland uitzetten. In den vroegsten, halfherderlijken staat waarin het voedsel voor het gezin moest ge wonnen worden uit den grond, dien het be woonde was handelsbedrog onbekend of onbeteekenend. Eerst in later tijd maakte de hebzucht van het marktwezen, de saam- gestelde voedingsmethode en de ongecontro leerde handel gebruik, om zich door bedrog in maat en gewicht' of de vervalsching van levensmiddelen geld en goederen weder rechtelijk toe te eigenen. In de elfde eeuw werden overal in Europa de vervalschingen veel geconstateerd en de vervalschers aangeklaagd. Eigenaardige straffen werden op deze laatsten toegepast. In sommige steden werden zij door de stad rondgereden in een vuilniskar en daarna lichamelijk getuchtigd, In Parijs werd in 1525 een bakker, die vervalscht brood had verkocht, door het hof veroordeeld om in zijn hemd, bloots hoofds en barrevoets door de stad trekken. Om zijn hals werden kleine broodjes gehan gen en in elke hand moest hij een groote brandende waskaars houden. Vervolgens had hij op elk der voornoemde halten de ver giffenis af te smeeken van God, den Koning en de Justitie, voor de door hem begane misdaad. In Duitschland werd1 in de middeleeuwen de vervalsching van eet- en drinkwaren zwaar gestraft met pijnlijke en vernederende straffen, zooals openbare tentoonstelling en geeseling. In de 15e eeuw werd de bedrijver in een zak gestopt, daarin boven op een paal gezet en ten slotte in een moddersloot gesmeten. In 1435 werden een wijnhuishou der en zijn ega in een ton gewerkt, waaruit zij vervalschten wijn hadden verkocht, en zoo ten toon gesteld. Een zonderlinge ordonnantie, die doet zien welke eigenaardige straffen men levensmid- delenvervalschers deed ondergaan, bevindt zich in de archieven van Puy de Dóme. Zij is onderteekend: Jacques de Tourzei en werd uitgevaardigd ter voldoening aan een verzoek in 1841 dus nog niet zoo héél lang geleden gedaan door de inwoners van Ambert. Daarin werd bepaald dat: El- ken man of iedere vrouw die aangelengde melk verkocht heeft, zal een trechter in de keel gezet worden, waarin gezegde aange lengde melk zal worden gegoten, zoolang, tot een geneesheer of een barbier verklaart, dat verder slikken levensgevaar voor den gestrafte oplevert. Elke man of vrouw, die boter verkocht heeft, waarin stukken raap, steenen of andere dingen, zal gegrepen worden en aan den schandpaal van Ponlel gesteld. Vervolgens zal gezegde boter hem krachtig op het hoofd geplakt worden en daarop blijven, tot zoolang de zon haar ge heel heeft doen smelten. Hij zal doorde honden afgelikt kunnen worden en het ge meen zal hem mogen beleedigen met de scheldwoorden, welke het zal believen (be halve godslasterlijke of die, welke beleedi- gend zijn voor den koning of een ander). En wanneer het weer er zich niet toe leent en de zon niet warm genoeg schijnt, zal gezegde delinquent in de groote zaal van de gevangenis zoodanig voor een vuur geplaatst worden, dat een iegelijk hem zal kunnen zien. Elke man of vrouw, die eieren ver kocht heeft, welke bedorven zijn, zal gegre pen worden en gesteld aan onzen schand paal van Pontel. Zullen gezegde eieren wor den overgelaten aan de kleine kinderen, die, bij wijze van tijdverdrijf, zich zullen beijve ren ze hem in het gezicht of op de kleede ren te werpen, tot vermaak van de omstan ders. Maar het zal hun niet vergund zijn, met ander vuil te werpen. Dateeren dus de vervalschingen van le vensmiddelen en handelswaren reeds van alle tijden, het vervalschen ging voorheen gemakkelijker en veel eenvoudiger dan thans. Maar dat er nog druk vervalscht wordt, bewijzen ons de rapporten der keu ringsdiensten telkens weer te over. En hóe vervalscht wordt? Ook daarover brengen de rapporten krasse staaltjes. Boterolie wordt vervalscht met soya-olie, limonades met saccharine of erger, kaas wordt ver mengd met vreemde vetten, reuzel met stearine of cocosvet, puddingmeel met sac charine inplaats van suiker, zeeppoeders met soda, azijn bevat niet genoeg azijnzuur, en voor de rest wordt alles was' maar denk baar is, vervalscht. Snoepgoed, haarwater, waschmiddelen, siropen, poetsgoed, tot zelfs muizentarwe en, vliegenvangers toe blijken bij onderzoek vaak ondeugdelijk. Dit alles betreft doorgaans nog maar wat wij noemen kunnen een eenvoudige vervalsching. Erger wordt het, wanneer de vervalsching met voor de gezondheid schadelijke en zelfs ab soluut giftige middelen geschiedt. En daar van levert de geschiedenis der vervalsching helaas ook staaltjes te over. Vanilline, een chemisch product, hetwelk in de fabrieken uit kruidnagelen vervaardigd wordt en in de moderne industrieën op het gebied van chocolade, likeuren, vanille-suiker, puddin gen, ijs, bonbons, biscuits enz. in de plaats van vanille gebruikt wordt en 50 maal ster ker is dan de fijnste Bourbonvanille, wordt vervalscht met acetaxiüa, hetwelk in de ge neeskunde onder den naam van' antifibrine bekend en volstrekt niet giftvrij is. Om zwarte haver de gewenschte kleur te geven, behandelt men ze met zwavelzuur.' Snoep goed wordt zeef veel vervalscht met scha delijke middelen. Bij chocoladereepen gevuld met crème, bleek de crème te bestaan uit een mengsel van glucose en maïsmeel en de chocolade-nabootsende buitenlaag uit een combinatie van cocosvet, aardappelmeel en cacaodoppen, waarvan de bruine kleur door ijzeroxyde was versterkt. Zoogenaamde drui- vensuikerblokken bleken glucose tot een steenharde massa verwerkt met cacaodop pen. Bij bereiding van chocolade-sigaren werd zeep en zinkwit aangewend.... (Nieuw-Nederland). WiSSEXS OSCAR SMIT'S BANK KRUISSTR. 9, TEL. 14306 De N. R. Crt. vertelt: Een dame komt de zer dagen in het postkantoor van een onzer groote steden. Zij koopt aan het daarvoor bestemde loket eenige postzegels en betaalt en op het oogenblik, dat zij met de post zpgels, die de ambtenaar achter het loket haar toeschuift, zal weggaan, bedenkt zij zich en zegt: „Geeft u mij alstublieft nog maar zooveel postzegels erbij." Waarop de ambtenaar antwoordt: „dan zal mijn collega u wel verder helpen, 't is nu mijn tijd om weg te gaan." Een punctueel man. .t Een zwerver uit de omgeving van St. Wil- librord (N. B.) zekere H„ doolde rond te Oud-Gastel, waar hij zonder vergunning liep te bedelen. De veldwachter Jobse hield den man deswege aan en verzocht hem mede te gaan naar het politie bure.au, waaraan de man gewillig voldeed. Op de binnenplaats, voor het arrestantenlokaal, viel hij plotseling dqn politieman met een mes aan, waarop een verwoede worsteling volgde. Gelukkig werd dit opgemerkt door het raadslid A. en ze keren V., die den agent te hulp snelden en wisten te ontzetten; waarna de woesteling kon worden ingesloten. Inmiddels had de woestaard den agent in den vinger gebeten, waarvoor deze genees kundige hulp moest inroepen. Na insluiting heeft H. nog kans gezien een ijzeren staaf uit het venster van het arrestantenlokaal te breken, waarmede hij den agent Roebroeks, die nu ook ter plaatse was gekomen, bedreigde. Een bedreiging echter met den revolver maakte den man eindelijk wat meer handelbaar en deed hem den ijzeren staaf afgeven. De woesteling zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Breda, zaakje te worden. We lezen in het „Hbld.": Wie een brief naar het buitenland moet sturen en eenige postzegels van tot voor twee jaar terug heeft bewaard, kan deze frankeeren o.a. met acht verschillende post zegels van 2 ct. Wijst dit niet op een te veel? Het vorige jaar in het Kurhaus te Davos in zeer internationaal milieu op de postzegelbeurs vertoevende, die daar iederen Zondagmorgen wordt gehouden, hoorde ik van meer dan een zijde smalend spreken over de bedenkelijke productiviteit van Ne derland op postzegelgebied. Natuurlijk staat Nederland hierin niet alleen en is gelukkig ook nog niet de ergste, maar het geeft toch te denken. De lclad moet er niet inkomen. Vele serieuze verzamelaars beperken zich reeds tot den tijd van voor den oorlog. Het is een niet onbekende klacht van ernstige postzegelhandelaars, dat, nu wat er van vroeger in circulatie is, langzamerhand in particuliere verzamelingen geraakt, de han del voor hen zich steeds meer gaat beper ken tot de ev. geliquideerd wordende ver zamelingen. Mevr. de G., Frederik Hendriklaan in Den Haag, vermiste reeds gedurende eenigen tijd kleedingstukken uit haar woning en zij meende dat haar Duitsche dienstbode zich aan diefstal daarvan schuldig maakte. Zij deed aangifte bij cfe politie en deze stelde een onderzoek u\ Daaruit bleek, dat de dienstbode, E. T. genaamd, zich inderdaad linnengoed, toebehoorende aan haar me vrouw, had toegeëigend. Zij tjad alles in haar toffer geborgen en wilde Zondagmorgen, ergezcld van haar zuster, naar Duitschland vertrekken. Zaterdagavond heeft de politie haar gear resteerd. Haar zuster, M. T., is eveneens aangehouden als verdacht van medeplichtig heid. Bij het aanzetten van een door wind ge dreven watermolen in den Baspolder te Kruisland had het 13-jarig zoontje van den landbouwer H., die zijn vader bij dit werkje behulpzaam was, het ongeluk dat zijn los hangende stropdas door de molenas werd gegrepen, waardoor de jongen tusschen de as en de ijzeren veiligheidskast bekneld werd. Met moeite werd de knaap uit zijn netelige positie gered en bewusteloos naar huis gedragen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen en een arm gebroken bleek. Onder Zlevénbergen werd Zondag door een kerkgangster, aan den Koekoekschen Dijk, een in kranten gewikkeld kinderlijkje gevonden. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Na de reeds gemelde gruwelijke gevallen van kindermoord uit deze omgeving, ligt het voor de hand, dat de bevolking van Zevenbergen onder den indruk is van dit nieuwe moordgeval. Het lijk van den sedert 2 Januari vermis ten 21-jarigen jongeling J. S. te Helmond, is Maandag nabij sluis 8 uit de Zuid-Wil lemsvaart opgevischt. Zaterdagavond is op den Langen Vijver berg te 's-Hage het lijk gevonden van een onbekenden man. Ook Maandagmorgen was het lijk nog niet geïdentificeerd. Op de Copernicuslaan aldaar is Zaterdag avond de heer A. F. H. uit de Hazelaarstraat plotseling doodgebleven. De dokter consta teerde hartverlamming. In verband met het zestal branden, die te Amsterdam ontstaan zijn, doordat de win kelier, die petroleum dacht af te leveren, zijn klanten benzine heeft verkocht, werd door commissaris Tinholt in de Petroleumhaven een nader onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat zoowel door de knechts van de expedi tiefirma, als door die van de schuit niet vol doende acht is geslagen op den naam dien de vaten vermeldden. Zoodoende werd een vat Kerosine en een vat Gasoline (benzine) uitgeladen. Het uithijschen geschiedde tus schen licht en donker, zoodat de opschriften niet gemakkelijk te onderscheiden waren. De oliekoopman in de Lange Houtstraat was geheel te goeder trouw en dacht geen mo ment, dat men hem benzine in plaats van petroleum zou leveren. Wanneer er bepalingen waren, waarbij voorgeschreven was, dat elk vat den naam petroleum of benzine moest dragen, waren de ongevallen achterwege gebleven. Nu zijn de opschriften zeer verschillend en de bena ming hangt van de maatschappij af. Zoo be staat er een aantal benamingen voor benzin» en petroleum. De heer C. Blankevoort, hoofdingenieur der mijnen, heeft den mijnwerkers W. Hórsch en N. Krüger, beiden te Schaesberg en J. Bruels te Heerlen, overhandigd de medaille van het Carnegie Heldenfonds. Deze mijn werkers hadden zich buitengewoon moedig en vol opoffering gedragen bij de moeilijke redding, eigen levensgevaar trotseerend, van hun collega-mijnwerker in de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg. De Londensche „Daily Mail" verneemt dat zich geheele families van Russische boe ren levend verbranden. Naar het blad verder meldt, diende de voorzitter der commissie van commissaris sen voor de regeering van Stravopolsk bij den sovjet-commissaris voor de hongersnood districten, op 26 Januari het volgende rap port in In het hongersnood-district heeft de mili taire macht zes gevallen geconstateerd, waar in boeren-families zich levend hebben ver brand. Volgens de politie sluiten de gezinnen, wanhopend dat zij geen koren zullen ont vangen zich op in hun woning, sluit sn de vensters stevig en steken des nachts de wo ning in brand. Zoover hebben de zegeningen van het bol- schewisme reeds de bevolking gebracht, dat zij, door den honger waanzinnig geworden, zich aan de vlammen prijs geeft. Een ijzing wekkende getuigenis van den heerlijken paradijselijken staat, die komen zou. Een spionnage-historie? Op de spoorbrug over den Weichsel bij Warschau is het lijk gevonden van een jonge vrouw, Margot Nadau. De doodsoorzaak was een kogel in de hersenen. Een „gewoon bericht". Maar de tragische bijzonderheden? Margot Nadau kwam eenige maanden ge leden van Berlijn naar Warschau. Haar na tionaliteit was niet bekend en evenmin was de Poolsche politie op de hoogte van haar werkzaamheden. Men vermoedde echter, dat zij in Ouilschen dienst was. Bij haar aan komst^ in Warschau had Margot opgegeven, dat zij taalleerares was. Zij nam haar intrek in een luxueuze flat woning, waar zij dikwijls bezoek ontving van hooggeplaatste personen, onder wie Pool sche en geallieerde officieren. De politie verdacht haar dus van spion- nage, doch daar dit niet bewezen kon wor den, was besloten haar om een of andere reden over de grenzen te zetten. Zij werd op het politie-bureau ontboden, waar haar werd medegedeeld, dat zij den volgenden morgen het land zou moeten verlaten. Den zelfden dag meldden zich echter vijf hooge Poolsche officieren bij de politie-autoritei- tqn, die voor de goede trouw van de mooie jonge vrouw wilden instaan. Eén der offi cieren deelde mede, dat Margot Nadau zijn verloofde was en dat zij wachtten op de noo- dige papieren om in het huwelijk te kunnen treden. Het bevel om het land te verlaten, werd ingetrokken, doch de politie bleef de gan gen der jonge vrouw nagaan. Op een avond verliet zij hare kamers en werd door de de tectives, die haar volgden, in een zwaren mist uit het oog verloren. Er werd toen be sloten haar kamers eens te onderzoeken en daarbij vond de politie verscheidene docu menten van militaife waarde, brieven van Poolsche en geallieerde officieren, en een verlof tot toegang tot de Citadel van War schau, die uiterst streng door de militairen wordt bewaakt. De politie heeft daarop een uitgebreid onderzoek naar de verblijfplaats der vrouw ingesteld, met het gevolg, dat men twee da gen later haar lijk op de genoemde spoor brug vond. Op de rails werd een revolver gevonden. Met het oog op den aard der verwonding acht men zelfmoord -uitgesloten. De politic vermoedt, dat zij is vermoord door een of ficier, die ontdekt heeft, dat zij van zijn vriendschap gebruik maakte, om zijn land te benadeelcn. In een hol bij Benhams in den Amerikaan- schen staat Virginia zijn 800 geraamten ge vonden. Men veronderstelt, dat het het over schot is van een Engelsche kolonie, welke indertijd door Indianen is uitgemoord. De Engelsche kolonisten landden in Juli 1587 op het eiland Roanoki aan de kust van Virginia. Hun leider, John White, was de eerste gou verneur van deze nederzetting. Hij keerde naar Engeland terug om nieuwe schepen kolo nisten te halen, maar toen hij in 1590 terug kwam, vond hijvhet Roanoki-eilandverla ten en nooit is er een spoor van de kolonis ten teruggevonden. De geraamten zijn alle ongeveer 400 jaar oud, zoodat men aanneemt, dat het geheim van Roanoki thans is opge lost. De indianen zullen de kolonisten in een hol hebben samengedreven, waar de laat sten ellendig zijn omgekomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage" ningen deelt mede, dat 'n bespuiting met car" boiineum de werkzaamste en meest aanbe" velenswaardige bestrijding is van insecten» die op het hout onzer vrucht- en andere hoo rnen overwinteren. In het bijzonder geldt dit voor blad luizen op pruim, appel, sneeuwbal, schild en dopluizen op perzik, drijf, appel spint op kruisbessen spruitvreters op roode of Zwarte bessen, roode worm aan frambozen wantsen op appel, roode aalbes, en meer an dere. Ook sierstruiken, rozen buxes, en coni feren en boom kwee kerij en en in particuliere tuinen kunnen met gunstig gevolg met car- bolineum behandeld worden. In alle gevallen, waarin gedurende het vorige seizoen deze insecten aanwezig waren, is een bespuiting zeer gewenscht. In enkele fruitaanplantiugen zijn ook gun stige resultaten waargenomen na een car- bolineumbespuiting tegen monilia, een schim melziekte, welke vooral bij kersen, morellen, pruimen, appels en peren voorkomt. De groene aanslag (mossen, algen en korst mossen op de boomen wordt door een be spuiting met carbolineum gedood. De meest geschikte tijd voor de bespui ting is voor de perzik buiten tot begin Fe bruari druif in kassen van nu tot het einde van Februari; appel, peer, pruim, sneeuw bal e. d. van nu tot in Maart. Voor perzik moet de emulsie niet sterker genomen worden dan 5 pCt.in alle andere gevallen gebruike van een emulsie ter sterkte van ongeveer 7)4 pCt. Opgemerkt moet worden dat carbolineum niet helpt ter bestijding van de schurftziekte, van appel en peeren tegen wormstekigheid. Nadere inlichtingen over de bespuitingen worden gaarne verstrekt door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wagetri gen en door de op verschillende plaatsen werkza me ambte naren van dezen dienst. Donbon AMSTERDAM, 3 Febr. Aardappelen. (Bericht v/d.' mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 4.90—5, id. Blauwe f 4.60—4.70, id. Eigenheimers-f 5.405.50, id. Bravo's f 4.50 4.75, id. Roode Star f 4.304.50, id. Blau we Eigenheimers f 44.50 Geldersche Roode f 44.30, id. Bravo's f 4.504.75 Friesche Borgers f 55.30, id. Blauwe Bor- gers f 4.50 Zeeuwsche Eigenheimer Poters 1" 4.50, id. blauwe Poters f 3—3.25, id. bonte Poters f35.25 Hillegommer Zandaar- dappelen f 6.50-—7.50 Ko-hi-Nor f 4.50 4.75 Limburgsche Industries f 33.20 Drentsche Eigenheimers f 2.503.50, id. Roode Star f 2.753 per hl.Winter Malta aardappelen f II12 per 100 kg. BODEGRAVEN, 3 Febr. Kaas. Ter markt waren 139 wagens. Prijzen f 5563, rijksmerk le soort f6772, 2e soort f60 65. Handel matig. DEVENTER, 2 Febr. Paarden. Ter markt waren 139 stuks, le soort werkpaarden gol den f 400625, 2e soort idem f 250—400, Enters f 250375, ponnies f 175200, veu lens f 175200, slachtbankpaarden f 125— 200. Handel vlug. ELST (Bet.), 2 Febr. Fruitveiling van heden. Prijzen 1ste Bellefleurs 13 )416, 2de soort 610%. Extra 1721, 1ste soort Goudreinetten 16—24, 2de soort 1114)4» 3de soort 78, Extra 2756, Rabouwen 77)4, Present of England 2136, Grauwe Reinetten 10)411, IJsbouten 7)49, Win- terjannen 77)4, Bredero's 10)411» Gerrit Roelofs 9)411)4, Zoete Bellefleurs 9)4 12, Huismans 6)47)4, enkele Benderzoete 7)48, Jasappels 7)49 ctalles per kg Eieren per 100 stuks f 7.908.00. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Febr. Boter- mijn. Aanvoer 17.725 kg. Hoogste noteering f 2.75, laagste f 2.60, middel f 2,71 per kg. SNEEK, 3 Febr. Vee. Ter markt waren 156 melk- en kalfkoeien f 280285; 19 vette koeien f 260450; 6 vette kalveren f 50 80; 423 nuchtere kalveren f 1223; 10 gras kalveren f 169 schapen f 3050; 339 varkens f 60—120; 92 biggen f 1115. Men besteedde voor vette runderen 5058 ct., idem kalveren 7075 ct., idem varkens 3739 )4 ct., zouters 33—35 ct., Londensche varkens 3233)4 ct- Melkvee met meer leven en beteren handel; vette koeien prijs houdend; vette kalveren en schapen kalm; varkens en biggen kalmer. VENLO, 2 Febr. Eieren. Op de heden ge- houden eierveiling werden aangevoerd 250000 stuks. Kipeieren f 8'109.50, lichte idem f 7.207;6Q, eenden- f 8.80, ganzen- f 22.40. GRONINGEN, 3 Febr. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500, 2e f 40 450, 3e f 30035 ;,voorjaars kalvende koeien le soort f 325375, 2e soort f 250300, kalfvaarzen le soort f 400425, 2e soort f 325450, varekoeien le soort f 300350 2e soort f 225275, stieren le soort f 0.86 0.90, 2e soort f 0.700.76, slachtvee le soort f 1.101.12, 2e soorf f 11,04 per Kg. slachtgewicht, melkschapen f 3050, weideschapen le soort f 5560, 2e soort f.4852, vette kalverén le soort f 1.45 1.50, 2e soort f 1.251.30, weidelammeren f 1722, vette lammeren f3842, loop varkens f 2018, vette varkens f 0.740.75 2e soort f 0.680.70, Londensche varkens f 0.640.67 zouters le soort f 0.66—0.69 biggen f 1013, f 1.502 per week. Aanvoer 124 vette koeien, 164 vette kal veren, 245 kalf- en melkkoeien,' 75 stieren 174 schapen, 953 vette en Londensche var kens, 276 magere varkens en biggen. Kalfvee en melkvee traag, maar prijshou dend. Het le soort slachtvee was vrij goed te plaatsen, wat met de afwijkende soorten op verreweg niet het geyal was. Stieren la gen wegens overgrooten aanvoer vette en nuchtere kalveren prijshoudend. Wolven bij kleine aanvoer ook prijshoudend. De prij zen der vette varkens waren iets vaster, voor Londensche varkens en zouters werd iets meer bedongen. Biggen prijshoudend. Eieren f 67. HULST, 2 Febr. Granen. De aanvoer was heden ruim. Genoteerd werd voor tarw f 16, rogge f 15, gerst f 16, haver f 12, erw ten f 15.50 en bruine boonen f 20. NIJMEGEN, 2 Febr. Varkensmarkt. Aap voer 499 biggen f 1016.50, 119 vette var kens 3337 ets. per Kg. Vee. Aanvoer 20 vette koeien 5560 ets. 12 vette kalveren 5360 ets. per )4 Kg. 1 122 nuchtere kalveren f 1728, 4 schaper f 24—34. GRONINGEN, 3 Febr. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 72 D f» y. 07 Tn« Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboor.en Waalsche boon Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. f 3 Febr. 27 Jan. 12.00-15.65 12.00-15.75 13.00-15.60 12.50-14.00 12.00-14.00 12.00-13.75 9.00-11.25 8.50-11.50 9.50-11.25 12.00-20.00 10.50-16.50 12.00-18.0C 10.00-13.25 ,10.00-13.00 10.00-18.00 20.00-28.5C 25.00-38.00 20.00-31.00 18.00-23.75 20.00-28.00 20.00-29.00 35.00-47.00 12.00-15.60 12.00-15.75 13.00-15.50 12.50-14.10 12.00-14.25 12.00-14.00 9.00-11.30 8.50-11.50 9.50-11.25 12.00-20.00 10.50-16.50 12.00-18.00 10.00-13.50 10.00-13.00 10.00-17.50 20.00-28.50 25.00-37.50 20.00-31.00 18.00-24.25 15.00-27,00 15.00-30.00 35.00r47.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. BOVENKARSPEL (Station), 3 Februari. Uien groote gele f 5.706.30, i drielingen f 6.056.10 per baal. Aanvoer 180 baal. Bloemkool 1ste soort f 4-509.50, 2e soort f3.75—4.25, 3e soort f 2—3 per 100 stuks. Aanvoer 4520 stuks. Roode kool f3.70 5.90 per 100 Kg. Aanvoer 61.900 Kg. Gek kool f4.10—5.80 per 100 Kg. Aanvoer 23.800 Kg. Witte kool f2.80—4.20 per 100 Kg. Aanvoer 27.600 Kg. Spruitkool f 1.60 2.25 per 15 Kg. Aanvoer 160 zak. CULEMBORG, 3 Febr. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Goudreinetten le soort 1520 ct., id. 2e soort 5)48)4 ct. bellefleurs 1 esoort 11)4ct>» id. 2e soort 4)48 ct., winterjannen 2)44)4 ct. Kam- Kamperveenen 5 ct., geelzuur 8 )4 ct., Gerrit Roelof 10 ct., alles per Kg. C-ELDERMALSEN, 3 Febr. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men goudreinetten 22 ct., bellefleurs 11)4—17 ct., Kamperveenen 7 ct., winterjannen 4)46)4 ct., Jan Wil- lems 79)4 ct. Culemans 88)4 ct. ster appelen 13 ct., zoete paradijs 9 ct., Gerrit Roelofsappelen 8 ct., Brederodes 12)4 ct-» kleiperen 4)45 ct., holgaten 6 ct., Cule mans 13 ct., bellefleurs extra 1719)4 cf-> Westlandsche bellefleur 8)4 ct., present van Engeland prima 34 ct., groenperen 3 ct., di verse zoete appelen 8 ct., diverse zure appe len 10 ct., alles eerste soort, alles per Kg., noten 21 ct.. per 100 stuks. PURMEREND, 3 Febr. Eieren. Aan de eierenveilingen waren aangevoerd 25.000 eenden-eieren f 8.458.70 en 12.000 kip peneieren f 7.809.40. ROOSENDAAL, 3 Febr. Boter. Aanvoer 23825 Kg. Prijzen hoogste f 2.81, midden* f 2.70, laagste f 2.35. TIEL, 3 Febr. Fruit. (Veiling Ons Be lang). Goudreinetten extra 2535 ct., goud reinetten 1ste soort 1825 ct., holgaten 4 7 ct., bellefleurs 13—16 ct., stoofperen 8— 11 ct., alles per Kg. Veiling Tiel en Omstreken. Goudrei netten 1232 ct., bellefleur 1117 ct., zoe te appels 812 ct., stoofperen 49)4 ct., ijsbouten 57)4 ct., winterjannen 39 ct., binderzoet enk. 7)410 ct„ eisdenerklomp- jes 10 ct. alles per Kg. VEENENDAAL, 3 Febr. (Weekmarkt) Eieren f 89 per 100. Aanvoer 130.000 st. Handel vlug. Biggen f 1017 per stuk. Aan voer 110 stuks. Hendel vlug. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 2 Fbr. Spruiten 16—22 ct.; witlof 1224 ct.j uien 8—13 ct.; appelen 1432 ct.; peren 614 ct. p. K.g.; gele kool 3—6 ct.; r. kool 3—8 ct.groene kool 25 ct. per stuk; rabarber2730 ct.; prei 822 ct.; selderie 510 ct. per bos; wortelen 2-3)4 ct. per Kg.; knolseldrie 5—10 ct. per stuk; boeren kool 3060 ct. per kist; bieten S ct. p. Kg. GOUDA. Coöp.Tuiniersvereeniging „Gou da Omstreken. Veiling van 3 ^Febr. Sprui ten le soort 16.6019.80, idem 2e soort 5.5012.20; witlof le soort 1821, id, 2e soort 612; uien 11.4012.20; kro ten 1.702.40 per 100 Kg.; groene savcye kool 1.602.50 per 100 stuks; selderie 2.(02.70; peterselie 4,605.10; prei 1.904 per 100 bos; boerenkool 0.29— 0.40 per kist; eieren 7,207.70 per 100 st IJMUIDEN, 3 Febr. Schelvisch p. mand f 910.50, kabeljauw p. stuk f 1.603, kool- visch p. 2 stuks f 0.650.90. ENKHUIZEN, 2 Febr. Heden is hier da haringprijs aanmerkelijk gestegen, doch de vangst was slecht. Door 31 vaartuigen werd aangevoerd 20 tot 500 stuks, reepharing per vaartuig. Totaal 10.600 stuks. Prijs f 10.80— 11,20 per tal. ENKHUIZEN, 3 Febr. Totale haring- aanvoer van gisteravond 58 tal en 24 worp. Laatste markt f 10.60 per tal. Heden is de ge heele vloot weer voor 't eerst na den storm uitgevaren, zoodat morgen (V/oensdag) weer meer haring aan de markt wordt verwacht. Heden kwamen hier de eerste 4 vaartuigen binnen met gemiddeld 3 tal. Eerste markt f 10.90. KRALINGSCHEVEER, 3 Febr. Heden waren ter markt aangevoerd 9 winterzal- men, prijs f 22,55 per kg» 3 schotzalmen, prijs f 28 per stuk. IJMUIDEN, 3 Febr. In de week van 2? Jan. tot en met 2 Febr. werd door 5 Duit sche- en 33 Nederlandsehe stoomtreilers; 2 motor- en 29 zeilloggers; 1 Deensche motor- kotter; 51 motor- en 12 zeilkustvaartuigen, benevens 36 open booten samen 467.62s kg. treilvisch ter waarde van f 142.233 aange- voejd. Van de beugvisscherij arriveerden 1 zeil en 7 stoombeugers met een aanvoer van 26.205 kg. beugv-isch, waarvoor f 19.477 besomd werd. De 86 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten samen f 18.829 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 180.539 tegen f 182.717 in de daaraan"voor- afgaande week. IJMUIDEN, 3 Februari! Heden waren aan de markt de vangsten van 9 stoomtraw lers, 8 loggers en 1 sloep. De prijzen waren als volgttarbot f 1.901.60, tongen f 2.10 1.70 per kg; griet f 4527, gr. schol f 30 21, md. schol f 3331, zetschol f 4236, kl. schol f 39—19, f 22—9.50, scharren f 20— 8 per 50 kg; roggen f 2916 per hoop, vleet f 1/200.40 per stuk, br. schelvisch f 57 36, md. schelvisch f 4530, k.md. schel visch f 3530, kl. schelvisch f 2723, f 137.50 per 50 kg, kabeljauw f 7049 per 125 kg, gr. gullen f 2518, kl. gullen f 1610. wijting f 94.90 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6