i MEMGD gflJEUWS Nagekomen Serie-ten. FEU ©OGEN f He*jet roeken WVSSRT UIT ONZE OOST. verkeer en posterijen. FINANCIËN. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. Radio Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN athletiek. MARKTNIEUWS. SCHIETEN. INGEZONDEN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Uitoefening der Geneeskunst. Middelen tegen ziekten. Afgeschrikt Be luxe-trein van den Hoek naar ,i ,Berlijn. Gehuwde ambtenaressen bij de P. T. T. terug Faillissementen. Het ontzettende drama ta Amsterdam. Vlugge verwerking der post. De burgemeester van Vlaardingen Doodelijk ongeval. Op een drijvende „Vulcaan." Een spoorbrug aangevaren. De misdaad te Leeuwen. Als de winter uitblijft. Vliegongeluk bij Berlijn. Ineengezakt en dood. Tusschen de raderen. De duinen te Schiermonnikoog. Geen huwelijksinzegening in de lucht. Pastoor Peters. Poter Fr. S. Streefland O.F.M. t Pater M. van Diejen. t Volstorting van aandeelen. BILJARTEN. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. Desverlangd vanaf f 6.— per maand, Bureau Meijer - Haarlem, Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. W. F. C. 2—D. S. S. I: 1—2. H. A. C. Hercules. HOCKEY. H. B. S. IIBloemendaal III: 2. KERK EN SCHOOL. Pastoor Bult. De nieuwe gezanten vat Frankrijk en Polen. Dreigend, conflict in de steen-industrie. Pastoor J. J. Wiegerink Een anti-christelijke bewe ging in China. Een bolsjewistische amnestie. Daling van tarwe-prijzen. Uit Marokko. moei ga hdbbon F en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE i HAARL. I COURANT verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts gliiiiiniiinM)iiiinuiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiniiiiiiniinniimitmiiuHimmnnntMinffm^ Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, betreffend nadere voor schriften ten opzichte van de uitoefening ver geneeskunst. Wetsontwerp met strafbepalingen. Een wetsontwerp is ingediend met bepa lingen omtrent het met openlijke aanprij zing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten. Naar w de Memorie van Toelichting op gemerkt wordt, heeft men zifch gedurende de laatste tientallen van jaren meer en Weer toegelegd op het bereiden van ge neesmiddelen in het groot, terwiji, naar ge zegd wordt, zeer veel wordt aangeboden en bij reclame aangeprezen als geneesmiddel, Wat ten deele waardeloos, anderdeels scha delijk is of schadelijk kan zijn, wanneer het onoordeelkundig wordt gebruikt. Het nu aangeboden ontwerp beoogt een preventief toezicht te stellen op de mid delen, die met openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht. Voordat het pu bliek aar. een gevaar zou kunnen worden blootgesteld, wil de regeering de gelegen heid hebben het middel te onderzoeken, om naar gelang van den uitslag van dat onderzoek het met openlijke aanprijzing In het verkeer brengen van het artikel al dan niet te verbieden. Daarentegen zal volgens het ontwerp het preven*;ef toezicht zich niet uitstrekken over middelen, die zonder aanprijzing in het Verkeer worden gebracht omdat die mid delen niet worden opgedrongen en het ge bruik daarvan alleen van hun deugdelijk heid afhankelijk zal zijn. Het preventief toezicht wordt volgens het ontwerp aldus verkregen: Niemand mag eenig middel met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen, zonder vooraf aan den minister van Arbeid de noodige inlichtingen omtrent dat middel en de te maken reclame te hebben gegeven. Daar geheimhouding aan de met het on derzoek te belasten personen is opgelegd, behoeft vrees voor het bekend worden van het fabrieksgeheim niet te bestaan. De Mi nister laat een onderzoek naar het middel Instellen; de belanghebbende wordt in de gelegenheid gesteld zijn bezwaren tegen eventueel op te leggen voorwaarden in te brengen. Nadat zekere termijn, gewoonlijk zes maanden, verstreken is, mag het middel met openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht, indien de Minister geen verbod heeft gegeven en onder gehouden- neid de voorwaarden, die de Minister even tueel gesteld heeft, in acht te nemen. Strafbepalingen moeten, naar het ontwerp verder zegt, de naleving vali deze voor schriften verzekeren. De maximum-straf, Welke gesteld wordt is:' hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 5000, al dan niet met verbeurd verklaring van de middelen met betrekking tot welke de overtreding is begaan. Voor openlijke aanprijzing zijn twee ken merken gesteld. De strekking van het schriftuur moet kenneliik zijn en den indruk Wekken, dat het middel dienstig kan zijn tot genezing enz. Aangezien dit ook van we tenschappelijke verhandelingen gezegd kan Worden, moet er een tweede criterium "aast gesteld worden: n.l. de kennelijke be doeling tot koop te wekken. Het Bat. Nbld. verneemt, dat verschei dene buitenlandsche touristen door de ge beurtenissen in Wonosobo afgezien hebben van hun voorgenomen tocht door Indië, in de meening verkeerende, dat geheel Java door 'c ramp getroffen is, Naar de „Tel." verneemt, zal, wegens het geringe aantal passagiers, de luxe-trein, Lon denHoek van HollandBerlijn via Olden- bsal, met ingang van 1 April a.s. worden om- pzet in een D.-trein le en 2e klasse met één mxe-wagen. mogelijk 1 Maart a.s. weer in dienst. Oc Centrale Ijtond van P.T.T.-personeel van den directeur-generaal der Poste rn de mededeeling ontvangen, dat het in de '^doeling ligt, de ontslagen gehuwde ambte naressen zoo mogelijk op 1 Maart'a.s. weer ln dienst te nemen. (Tel.) T Volgens „Handelsbelangen" zijn gedu- nde de afgeioopen maand Januari 24-9 ti?'dlteurenlijsten aan de gezamenlijke Grif- f ,s gedeponeerd, met een totaal passief 9-405.658. van nader onderzoek inzake het familie- cjeaijaa' dat zich hééft afgespeeld in het der- Sfr bovenhuis van het perceel Wormerveer- Amsterdam blijkt nog ontzetten- ;'an 'tC Z''n Seweest, dan het zich eerst liet Zlen Viei uit de aanvankelijke verklarin- derdV'in ^en man *e '°^en' dat hij Don- li jnja''avon(:' zoowel zijn vrouw als zijn beide 'Uit r.*n 0m 'even zou hebben gebracht, °t verhoor van getuigen is gebleken, dat de man Vrijdag nog met zijn twee kinde. ren op straat heeft geloopen. Hij moet Don derdagavond zijn vrouw hebben geworgd. De getuigen, waarvan hier sprake is, zijn mannen van de politie. De vader is namelijk Vrijdag in den laten namiddag gearresteerd wegens openbare dronkenschap. De kinderen zijn Aaar huis gebracht, doch de deur van de woning bleek gesloten. Daar de buren verklaarden, dat het vaak voor kwam, dat de stiefmoeder der kleinen eerst laat thuis kwam, werd dit gesloten zijn van de deur niet ongewoon gevonden en werd derhalve geen verdere nota van genomen. Een buurvrouw heeft zich over de kinde en ontfermd en de kleinen in haar woning n bed gelegd. Zaterdagmorgen kwam de man de kinderen weer halen. Hij schijnt op hen dag het zevenjarig dochtertje en pas Zondag het tweejarige meisje om het leven le hebben gebracht. Nadat hij het laatste kind had gedood, heeft de man gepoogd de hand aan zichzelf te slaan, door de gaskraan1 open te zetten. Het uitstroomende gas heeft hem zeer licht bedwelmd. Hij kwam bij, zoodra de deur openging. De oorzaak hiervan was, dat in de muntmeter reeds jpoedig na het openen van de kraan de penningen waren opge bruikt, Het gas had dus ^spoedig opgehouden te stroomen. Dat de man ook gepoogd zou hebben dc polsslagader open te snijden, blijkt niet juist te zijn. ""cl had hij een schram over den pols, maar die heeft hij zich niet opzettelijk toegebracht. Scheen aanvankelijk de toestand van den arrestant zoodanig, dat aan tijdelijke over brenging naar een ziekenhuis werd gedacht, later bleek, dat hij, behalve de schram, geen wonden had en dat de gevolgen van de gas-- bedwelming onbeteekenend waren. Hij is dan ook in het bureau Spaarndammerstraat in bewaring gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, Dat de man in een vlaag van waanzin zou hebben gehandeld, acht de politie, gelet op het tijdsverloop tuschen de moorden, niet zeer waarschijnlijk, al is het niet onmogelijk, dat de dader in zeer overspannen toestand verkeerde, als gevolg van zijn ongelukkig hu welijksleven en van geldelijke zorgen. Het is gebleken, dat het gezin in zeer armoedige omstandigheden verkeerde. In huis zijn nog slechts 31 cent gevonden. Het vele misbruik, dat dc man van sterken drank maakte, maakt het waarschijnlijk, dat hij beneveld was, toen hij zijn wandaden pleegde. Bij het onderzoek in de woning vond de politie op elk der drie lijken een tuiltje bloemen. De vader had er een briefje op gespeld, waarin hij, in dc verwachting, dat hij ook spoedig zelf niet meer tot de le venden zou behooren, bad geschreven uit wanhoop, omdat hij door de werkloosheid niet meer in staat was zijn gezin te onder houden, tot zijn daad was overgegaan. De justitie heeft toestemming gegeven de lijken der drie slachtoffers te begraven. Over den drievoudigen moord vernemen we nog de volgende bijzonderheden: In den loop van Maandagavond weer de dader van het misdrijf, Van Dam verhoord: Hij verklaarde, dat hij een ongelukkig huwelijkslever had en dikwijls ongenoegen met zijn vrouw. Dat kwam voornamelijk doordat hij de paar laatste jaren geen werk kon vinden bij het hotel- en restaurantbe drijf, waarin hij altijd, had gewerkt. Don derdagavond was er weer oneenigheid. Zijn vrouw gaf hem een paar klappen en toen heeft hij haar in de achterkamer bij de keel gegrepen en tegen den grond gedrukt. Hij dacht toen, dat zij bewusteloos was. Het bleek echter dat hij haar had geworgd. Hij heeft toen het lijk op het bed in dc voorkamer gelegd. Vrijdagmorgen is het 7- jarig dochtertje Louise naar school gegaan. Zij had geen vermoeden wat er gebeurd was. Het 2-jarig meisje Magdalena bleef in de achterkamer bij den vader spelen. In den laten namiddag is hij met beide kin deren de deur uitgegaan. Hij heeft toen eenige café's bezocht en is 's-avonds door de politie wegens openbare dronkenschap gearresteerd. De kinderen zijn toen bij bu ren geweest. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is hij weer vrijgelaten Toen hij thuis kwam heeft hij een poging gewaagd om zichzelf en zijn beide kinderen van het leven te berooven, door gasverstikking, Hij zette daarvocr de gaskraan open, maar het vertrek scheen zich niet voldoende met gas te vullen, dat bewusteloosheid volgde. Wel bad dit uitstroomende gas tot gevolg dat beide kinderen duizelig waren. Hij zond daarop Zaterdagmorgen tegen half 12 de 7-jarige Louise naar boven, waar ze haar slaapkamertje had. Toen ze daar was, heeft hij het kussen op haar hoofd gelegd en haar met de deken geworgd. 's-.Middags is hij weer uitgegaan en heeft toen 's avonds weer een poging gedaan om gas verstikking te veroorzaken; ook toen is dat mislukt. Zondagmiddag om twee uur heeft hij toen ook de 2-jarige Magdalena toen zij in de keuken speelde, op dezelfde wijze van het leven beroofd. Dienzelfden middag heeft hij daarop getracht met een mes zijn pols door te snijden nadat hij eerst nog een wandeling had gemaakt. Een kleine wond ontstond daardoor, maar ze schrikte hem af om op deze wijze een eind aan zijn leven te maken. Tenslotte heeft hij Maandag een derde poging gedaan om door gasverstikking den dood te vinden. Alvorens hij daartoe overging, heeft hij een tweetal briefjes geschreven waarin hij afscheid nam van zijn vrouw en zijn jong ste kind. Deze beide briefjes heeft hij op de lijken gespeld en bovendien heeft hij op het stoffelijk overschot van zijn jongste dochtertje zijn portret gelegd. Zooals men weet is zijn derde poging om een einde aan zijn leven te maken mislukt, doordat de politie tusschenbeide trad. Op de vraag hoe het mogelijk is geweest dat hij, nadat zijn vrouw was vermoord, ook de hand aan zijn beide ^kinderen heeft geslagen, heeft hij verklaard, dat hij het beter vond, dat deze beide stumperds, nu hun moeder was overleden, ook maar van deze wereld verdwenen. De dader van dit gruwelijk misdrijf is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Uiterlijk is dc man op het oogenblik heel kalm. Een verontwaardigde menigte. Toen het Dinsdagmorgen bekend was ge worden, dat v. Dam naar het Huis van Be waring zou worden overgebracht, verza melde zich een groote menigte menschen in hoofdzaak vrouwen, voor het bureau van politie in de Spaarndammerstraat, zoo- dat de gehcele bezetting naar buiten moest komen Even later verscheen de arrestanlenwa- gen. die de dader niet zooals men dacht naar het Huis van Bewaring zou brengen, maar naar het hoofdbureau van politie, alwaar Van Dam o.a gefotogra feerd moest worden. Een groote ruimte voor het bureau was door tabijke manschappen vrijgehouden. Nauwelijks werd Van Dam tusschen de be ambten zichtbaar of een luid getier barstte los. Allerlei verwijten en bedreigingen werden geuit en slechts met de uiterste in spanning kon het publick in bedwang wor den gehouden. Ook toen van Dam weer terutfkwam, had een massa buurtbewoners zich voor het bureau geposteerd. Sedert kort rijn in het trapportaal Oost zijde van het expeditiekantoor der brieven post aan het Centraalstation te Amsterdam vier brievenbussen opgehangen, waarin van 4 uur des namiddags af kan worden gepost. Op de bussen is duidelijk aangegeven, vcor welke landen van bestemming en voor de verzending met welken trein daarin de cor respondentie kan worden gedaan, n.l. bus I Belgis, Frankrijk, Spanje en Portugal; bus II Duitschland, Denemarken, Scandinavië en Rusland bus III Groot-Britannië en Ierland bus IV stad en binnenland. De bussen worden herhaaldelijk gelicht, het laatst één uur vóór het vertrek van den betreffenden posttrein. De bedoeling van dezen maatregel is, bij de terpostbezorging reeds zooveel mogelijk een splitsing te ver krijgen van de correspondentie voor de ver- verschillende landen en daardoor een vlug gere verwerking en de tijdige overkomst zoo goed mogelijk te verzekeren. Nadat Maandagavond de burgemeester an Vlaardingen, de heer P. Pruis, te Rot terdam was geweest, begaf hij zich naar het station Delftschepoort, om per trein naar zijn woonplaats te vertrekken. Op het Stati onsplein zakte hij plotseling ineen en bleef bewusteloos liggen. In zorgvolien toestand werd hij door den geneeskundigen dienst naar het Coolsingel-ziekenhuis vervoerd, waar de heer Pruis werd opgenomen. Dins dagmorgen v/as een vrij gunstige wending in zijn toestand ingetreden. Dinsdagavond om circa half 5 is de 8-jarige de K., wonende te Schiedam bij 't trammetje- wippen gevallen, met hef noodlottig gevolg, dat hij onder de tram geraakte. Het kind werd overreden en was op slag dood. De passagiers van het Fransc'ne stoomschip „Cordillere", dat j.l. Zondag te Marseille is aangekomen, zijn, zonder dat zij het wisten, aan een groot gevaar blootgesteld geweest. Toen zij zich onderweg bevonden, brak er brand uit in een lading katoen. De lading werd geheel vernield en groote pompen moes ten, nog na de aankomst van het schip, in werking worden gesteld om de vlammen te dooven. Niemand van de passagiers vermoedde ge lukkig tijdens de reis, dat in de ruimen onder hen het vuur zijn vernielende werking uit oefende en lien met 'groot onheidl bedreigde. De „Cordillere" was afkomstig uit Egypte. Maandagavond is een klipperschip tegen de Arkelsche spoorbrg bij Gorcum gevaren, waardoor die brug zoodanig uit haar ver band is geraakt, dat de rails niet meer pasten aan die van de land hoofden. Van beide rich tingen moesten de passagiers uitstappen en over de brug loopen naar de gereedstaande treinen. Vanochtend is het defect hersteld. Gevolgen van een ernstige burenruzie. In het kort is reeds de aanhouding van een 15-jarigeji jongen gemeld, die te Leeuwen een ingezetene zware verwondingen had toegebracht. Nader wordt vernomen, dat de aanleiding tot de misdaad baldadigheid was van de kin deren van Van G., die bij hun buurman B. de deur hadden opengeworpen', waardoor een van hen een klap om zijn ooren opliep. Vader en moeder Van G., met een 15-jarigen zoon, wachtten Zaterdagavond den 50-jari- gen dooven B., die uit de kerk kwam op en terwijl moeder Van G. den man vasthield, brachten vader en zoon hem niet minder dan acht messteken en eenige zware slagen op het hoofd toe. Drie messteken doorboorden de longen. De daders zijn op vrije voeten gelaten. Toen zij zich hedenmorgen op de scheeps werf te Leeuwen, waar zij werkzaam waren, vervoegden, dreigde het geheele personeel, omvattende pl.m. 200 man, met staking, indien de Van G.'s niet ontslagen werden. De directie willigde den eisch der arbeiders in. B. heeft een vrouw met vijf, Van G. met tien kinderen. De zoon bekende, de vader blijft ontken nen. Tal van schaatsenmakers ontslagen. Uit Akkrum wordt gemeld Nu de winter geen ijs brengt is dit voor de schaatsen- fabri kanten in Friesland een groote tegen slag. Zij blijven zitten met groote voorraden. Een der grootste, firma De Ruijter, te Bo'sward, heeft daarom aan het grootste deel van haar personeel ontslag aangezegd. Dinsdagochtend steeg op het vliegveld te Staaken bij Berlijn de pilcot von Willesen met een sporttweedekker op om zijn eerste examen te doen. Ondanks het ongunstige weder maakte hij bij het vliegen van de voorgeschreven achten buitengewoon steile bochten. Ter hoogte van 200 M. vloog hij boven de op het vliegveld staande Zeppelinloods, die thans als film atelier wordt gebruikt. De sterke wind drukte het vliegtuig naar beneden en de piloot ver loor de beheersching over zijn toestel. Hij stortte neer, wist op ongeveer 80 M. hoogte nog even het vliegtuig horizontaal te krijgen, maar trachtte opnieuw een te steille bocht te maken en viel neer op het dak van de loods, dat werd doorgebroken en hij stortte met het verpletterd vliegtuig op den vloer. De piloot was onmiddellijk dood. Bovendien werd een arbeider ernstig en werdenn vier arbeiders licht gewond. Gelukkig hadden m het atelier geen opnamen plaats, anders was het aantal slechtoffers nog aanzienlijk grooter geweest. Toen Maandagavond zekere v. M. te Helmond in de wachtkamer van de Meierij- sche tram zat te wachten op de tram, die naar Asten vertrok,, zakte hij ineen en was een lijk. Aan de scheepsslooperij van de firma Rijs- dijk aan de Poortershaven te Maassluis moest een 19-jarige werkman een kleine herstelling aan een machine verrichten. De machine was stop gezet, maar nog voordat het herstellings werk was afgeioopen, werd de electrische stroom ingeschakeld en begon de machine te draaien. De werkman kwam tusschen de raderen te vallen en werd zwaar verminkt. Hij was onmiddellijk dood, me.dt het „rlbld. De laatste stormen hebben een belangrijke verandering gebracht aan het strand te Schiermonnikoog. De zandbank, waaromheen de stroom trok, is thans zoo ver ten Wessten opgeschoven dat de punt reeds bij den vuur toren ligt. De geul zelf is nu zeer nauw ge worden en daardoor gaat een vliegende stroom, deze is echter thans te keeren, en wanneer menschelijke hulp de natuur komt helpen zal het afslaan der duinen tot het ver leden gaan behooren. Dat dit afslaan veel te beteekenen heeft kan reeds hieruit blijken, dat de tennisbaan van het Strandhotel waarop in het laatst van September nog gespeeld werd nu reeds ge heel door de zee verzwolgen is en bovendien daar juist achter ongeveer 10 meter vast duin. Gevaar voor particuliere gebouwen is er niet, alleen de vuurtoren, waarin dit jaar pas een kostbare electrische installatie is aange bracht, loopt binnenkort gevaar, evenals de woningen der lichfwachters. Wei is op het eiland nog een tweede vuur toren, waarop het licht zou kunnen worden overgebracht, maar deze toren verkeert in zulk een bouwvalligen toestand, dat het Rijk hier voor zeer belangrijke onkosten zoukomen te staan. Gelukkig gaat nu de Rijkswaterstaat in grijpen. Deze week nam de Ingenieur van den Rijkswaterstaat den toestand op en nu al de geul afgedamd worden zoodat den stroom geen vat meer op de duinen heeft. De zandbank, die dan aan het strand aan sluit, is ongeveer 300 meter breed, zoodat, bedriegen de teekenen niet, Schiermonnikoog reeds dezen Zomer het bekende breede strand terug heeft. Vooral in Engeland kwam in den laatsten tijd de eigenaardigheid voor, om huwelijken tijdens een vliegtocht te doen voltrekken. Aan den Anglicaanschen aartsbisschop van Canterbury is thans formeel de vraag gericht, of voor een dergelijke huelijksvoltrekking een speciale volmacht door hem kan worden verleend. De aartsbisschop heeft die vraag met een onvoorwaardelijk „neen" beantwoordt. De motiveering van deze weigering luidde dat, hoewel de aartsbisschop, in bijzondere omstandigheden, Speciaal verlof kan geven voor huwelijksvoltrekkingen in bijna allerlei soort gebouwen, zooals particuliere woonhui Zen en hospitalen, zijn jurisdictie zich naar het hem voorkomt, niet uitrstekt tot de lucht. Bovendien, zoo werd aan een persvertegen woordiger verklaard, zou de aanvrage van zulk een speciaal verlof beschouwd moeten worden als een lichtzinnig iets en als strijdig met het doel, waarvoor speciale machtigingen in dezen worden verleend. Wegens een plotselinge ongesteldheid is naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle ver voerd en aldaar opgenomen deZeereerw. heer H. J. Peters, pastoor te Zwartcmeer. (Ons Noorden). Te Vorden is op weg naar het station plot seling tengevolge van hartverlamming over leden de weleerw. pater fr. Severinus Streef land O.F.M. in den ouderdom van 49 jaar. In het klooster der E.E. P.P. Redemptoris ten tc Roosendaal is na lang doch geduldig gedragen lijden in den ouderdom van 76 jaar overleden, de Weleerw. Pater M. van Diejen C.ss.R. Het faillissement der Z.-Holl. Crediet- verecniging. De Haagsche rechtbank heeft Maandag uit spraak gedaan inzake de verordening van curatoren in het faillissement der Zuid-Hol- landsche Crediet-vereeniging op de leden tot volstorting der aandeelen. De rechtbank overwoog, dat een verlies van 75 pet. niet is geconstateerd, zoodat de N V niet van rechtswege ontbonden is geweest en voorts, dat, wanneer iemand met de N.V. heeft ge contracteerd, hij daaraan ook gebonden is. De vordering werd derhalve met een rente van 6 pet, toegewezen, uitvoerbaar bij voor raad. D.E.S.Vriendenkring (Klasse A-) In café Monopole aan het Stationsplein speelden bovengenoemde vereenigingen een zeer mooien wedstrijd, waarbij het aan span ning niet heeft ontbroken. Doordat de be zoekers ten slotte met 107 car. zegevierden, hebben ze een goeden kans op het Kampioen schap. De le partij ging tusschen No. 3 van D.E.S., den heer A. Boorman en H. Giljou, No. 1 van Vriendenkring. In het begin liep de speler der gastheeren pl m. 50 car. uit door een fraaie serie van 42 scar, te scoren. Even later maakte Giljou echter achtereenvolgens 22 en 31 car, waardoor het verschil tot 21 car. gereduceerd werd. De D.E.S.'er ant woordde toen met 26 car., waarmede de stand 12192 in zijn voordeel werd. De bezoeker voegde nog 25 car. aan zijn totaal toe, waarna den heer Boorman het pleit be slechtte. Eindstand 125117 in 12 beurten. De strijd tusschen de matadoren was ta melijk eenzijdig, doordat de heer Foeljager geen gelegenheid kreeg „erin" te komen. De heer W. Kooien begon buitengewoon goed.met een mooie klein gehouden serie v n 50, waarna de D.E.S.-matador een moeilijke stoot miste. De volgende 4 beurten wordt er aan beide zijden heel weinig gemaakt, zoo dat de stand bij de 5e beurt is 6224 voor Vriendenkring. Na een zeer fraai gespeelde serie van 40 van Kobus, scoorde de speler der gastheeren nog 4 punten, terwijl zijn partner met een vlug gespeelde serie van 23 de partij beëindigde. Eindstand 12523 in 7 beurten. Een zeer sterk gespeelde partij. In de volgende partij, die der No.'s 2, lieten de heeren Meereboer en R. v. Lunen burg zich van hun beste zijde zien en speel den respect, met een moyenne van 10,5 en 10.1. Kort na den aanvang maakt de Vrienden- kr.-speler reeds 10,17 en 28 car., waartegen over Meereboer 15,8 en 1 car. stelt. Hierna volgt een kleine verslapping, todat R. v. Lunenburg in de 10 e beurt een mooie 25 laat noteeren, welke Meereboer met een seri eus gespeelde 31 beantwoordt. Toch denken we de bezoekers te zien win nen, doch op 119 mist hij jammerlijk, na eenige zeer mooie massces te hebben gemaakt. Hierna maken beide spelers 2 car., zoodat de stand wordt 12187. De D.E.S.'er komt aan stoot et! maakt met een fraaie 38 de partij uit. De heeren Lubbers (D.E.S.) en W. Ver- heyde (Vr. Kr.) speelden een aantrekkelijke partij, waarbij afwisselend „groot" en klein" gespeeld werd. Tot de 100 car. was de Vrien denkringspeler ver voor, doch toen liep de D.E.S.'er hard in. De achterstand was echter te groot, zoodat dat eindstand werd 125103 voor Vr. Kr. De gedetailleerde uitslag is als volgt No. 1 D.E.S. 28 Vriendenkring 125 2 125 121 3 103 125 4 125 117 Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Concert ea Zang fragmenten uit „Faust." Eiffeltoren 2650 M. 6.20 u. Concert en Causerie. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Populaire Muziek en Zang. Brussel 265 M. 8.35 u. Potpourri uit „Le Roi d*Ys," van Lalo. Hilvers. Draadl. Omroep 1600 M. 8.10 uur. Christ'. Radio Omroep. Totaal 381 488 Als om even over twee getost wordt, wint W. F. C. deze en verkiest tegen wind te spelen. D. S. S. is dan in de meerderheid. Het eerste doelpunt komt van onzen -echtsbinnen na fraai opbrengen der voor hoede; 10. Voor de rust weet Hein het tweede doelpunt te maken 20. Na de rust heeft W. F. C. de wind mee, want spoedig maakt zij een tegenpunt. Het half uur wat nu nog te spelen is verdedigt D. S. S. uit stekend. De druk op het doel neemt toe en het is een opluchting als onze voorhoede den bal eens mee neemt. Zonder verande ring in, den stand eindigt deze wedstrijd. D. S. S. 4T. Y. B. B. 5 1-6, Voor den Nationaien Worstelwedstrijd, welke gehouden zal worden op 14 en 15 Februari 1925, in het gebouw St. Bavo, zijn de prijzen als volgt: Eerste prijs: prachtigen zilveren beker. Tweede prijs: groote zilveren lauwertak. Derde prijs: zilveren eikentak. Deze prijzen zullen vanaf Dinsdag 3 Febr. tentoongesteld zijn in het sigarenmagazijn Groote Houtstraat, hoek Cornelissteeg, waar ook verschillende foto s van deelne mers te bezichtigen zijn. Na .pen spannende» wedstrijd is Bloemen daal er in geslaagd een onverdiende overwin ning te behalen. Ze danken dit aan J. Hut en D. Èaagmans, die een zeer goede partij speelden. Over den wedstrijd het volgende: H. B. S. heelt 4 invallers. B, H. C. speelt met 9 man. Direct na de bully ontwikkelt zich een snel spel. Nadat Nel voor H.B.S. de ka.ns van den dag gemist had, ondernam Haagman een soloren, besloten met een hard schot, dat doel trof. 0-1. Na rust was H.B.S. voortdurend in de meerderheid. Een mooie goal van v. d. Borden werd wegens off-side gennulcerd. Ten Brink bracht den stand door een mooi schot op 1-1. Nu onderging het B. H. C.-doel een ware belegering. Dank zij Hut, maar vooral dank zij een groote dosis veine, wist Bloemendaal scoren te voorkomen. Na een snelle doorbraak kreeg Veth den bal in bui tenspel positie toegespeeld en gaf den H. B. S.-keeper met een fraai schot het nakijken. 1-2. Hoewel H. B. S. protesteerde, kende scheidsrechter Salys, die maar zeer matig voldeed, de goal toe. Zoo kwam het einde van deze in de beste verstandhouding gespeclden wedstrijd, met een kleine Bloemendaat-zcge. De ZeerEerw. heer F. Bult, pastoor te Gaanderen, is voorzien van de H. H. Sacra menten der Stervenden. WOERDEN, 4 Febr. 1925. Kaasmarkt. Aanvoer 78 partijen, Eerste kwaliteit 6063; tweede kwaliteit 5759; met Rijksmerk f 60—69. Handel matig. HAARL. COMPETITIE. Bloemend Commando. Defce vereeniging heeft, zoowel wat le als 2e vijftal betreft, de derde ronde naar behoo ren afgeschoten. Het eerste behaalde 938 p. 6 tot welk totaal de mooie series van de heeren C. Lindeman en A. Hekker ieder met 195 p. en D. C. Houtgraaf met 1|9Ü p veel hebben bijgedragen. De beide andere heeren waren minder op schot. Hoogste schutter werd de heer C. Lindeman, sedert kort gepromo veerd tot het le vijftal en een schutter, die voor dit vijftal nog menig goede serie zal schieten. Indien in het tweede vijftal een der heeren niet zoo bijzonder laag had geschoten, was het totaal zeker ook met een zeer mooi totaal naar voren gèkomen. Nu werd het 905 p. doch had zeker 925 p kunnen zijn schitte rend heeft hier de oudste schutter der ver eeniging de heer W, Stachelhausen gescho ten. Series als 9798 p. zijn voor een eerste klas schutter zelfs om te benijden. Eigenlijk is genoemde heer een le klas schutter, alleen zijn hoogen leeftijd wil hem nog wel eens be letten doorloopend tot de sterkste schutters te behooren. Verheugend is het, dat de heer Hoogen- stein weer goed op schot begint te geraken. Door zijn ziekte heeft hij langen tijd niet aan den strijd kunnen deelnemen en heeft daar door voorloopig zijn plaats in het eerste vijf tal afgestaan. Het is goe d gezien, dat hij voor loopig in het tweede vijftal meeschiet, om zich eerst weer in te schieten. Voor de Nat. Competitie is het eerste vijf tal minder gelukkig geweest. Series van 87 ontsieren het geheel en mogen in zoo'n vijf tal niet voorkomen. Hadden de hoeren D. Houtgraaf, C. Lindeman en A. Heftfcer niet resp. 98, 97 en 95 p. geschoten, het totaal was zeker geen 464 p. geworden. Het tweede vijf tal heeft, hoewel niet hoog, maar regelmatig geschoten en haalde 455 p. Hoogste schutter werd hier de heer F. Bersee met 92 p. Graaf Floris. Zoo doorgaande zal het eerste vijftal spoe dig in de eerste klas worden geplaatst, want series met een totaal van 935 p. komen in de eerste klas lang niet altijd voor. De heeren v. Tongeren en van Keulen maakte ieder 193 p. met de eerste als hoogste korpsschutter. Ook de overige heeren hebben goed geschoten, alleen de heer Prins moet zijn series nog iets hooger maken. De heeren in Vogelenzang schijnen flink tc oefenen, want hun series worden steeds beter. Ook het tweede vijftal heeft vrijgoed geschoten en wel 869 p. De heer Th. Mooyekind werd hoogste korps- schutter met 182 p. Ook voor de Nat. Comp. is goed gescho ten. Het eerste vijftal bracht het tot 460 p., dank zij de mooie series van de heeren v. Keulen en Mooyekind, n.m, 97 en 95 p. Het tweede vijftal haalde 438 p., dit kan wel iets hooger. Hoogste schutter werd de heer A. v. d. Hulst met 92 p. DE BAKKERIJ VAN DS. BAKELS. Ds. Bakels, die door omstandigheden bui ten zijn wil het nummer onzer courant, waarin dr. Stcrck zijn brochure »,Roomsch bakken en braden" besprak, eerste dezer dagen ontving, verzoekt ons het volgende te mogen opmerken; 1. Ja, Dr. Sterck heeft gelijk: ik bén een papophool z= een roomsche verlichter (van het Grieksche foos, footos licht). 2,. Ik ben geen gewone banale antipapist. Lees u maar eens in mijn „herschreven Bou- quetje Dogmatiek", dat ik u óók ter recen sie zond, 14 en speciaal het slot, waar ik zeg dat ik blij ben dat er een paus is naast wicn ik kan gaan staan als sommige moder nen tegenwoordig spreken van een „groeien- den" God. Enz., enz. Met bel. gr. uw u dw. H. BAKELS. Het moge waar zijn, dat ds. Bakels geen gewone anti-papist is, de verzuchting moet ons dan van het hért: dc Hemel beware ons voor de buitengewone! Dr. Stcrck heeft cr terecht op gewezen,' dal het voor een we tenschappelijk man toch een zonderlinge mafiicr van volksvoorlichting is, oei onhisto rische verhaaltjes van ecuwen geleden zoo maar onder het publiek te gaan strooien en die lugubere vertelsels te gaan illustreeren met platen van een uit zijn geestelijk even wicht geslagen etser, die nota bene een paar honderd jaar na de door hem verluchte ver meende feiten leefde. Dat moge dan alles goed bedoeld zijn een bedoeling, die wij allerminst kunnen waardeeren dit staat wel vast, dat zulke schotschriften op het onontwikkelde publiek, op de groote massa, zeer slecht want geestelijk verwarrend en prikkelend tot godsdiensthaat moeten wer ken. REDACTIE „N. H. Crt." Ontvangst door H. M. de Koningin efl Z. K, H. den Prins. H. M. de Koningin heeft Dinsdag in het Koninklijk Paleis te s-Gravenhage ontvan gen ter overhandiging van hunne geloofs brieven: ten 5 ure 's namiddags, den heer Chassain de Marciliy nieuwbenoemd gezant van Frankrijk. ten 6K ure 's namiddags dr. Stanilas Közminski, nieuwbenoemd gezant var Polen Deze nieuw optredende diplomaten wer den, met de hen vergezellende leden hun ner legatiën op de gewone plechtige wijze door den kamerheer-ceremoniemeester, ba ron van Hardenbroek van Lockhcrst van uit hunne woningen naar 't Kon. Palcis geleid. Na afloop der audiëntie bij de Konngin, Na afloop der audiëntie bii ,de Koningin, door den Prins in gehoor ontvangen. Naar wij vernemen, dreigt in de stc^n. industrie een groot conflict tusschen werk gevers en werknemers. Dc arbeidersorgani saties hebben het collectief contract met den Bond van Waalsteenfabrikanten, dat op 1 Maart a.s. afloopt, opgezegd en eqn nieuwe overeenkomst aan de fabrikanten voorge legd. Deze nieuwe overeenkomst bevat zoo danige belangrijke principieele wijzigingen, dat, zijn wij goed ingelicht, de Bond van Waalsteenfabrikanten, dc voorgestelde over eenkomst zal afwijzen. In het nieuwe ar beidscontract, dat de arbeiders aan de fa brikanten hebben voorgelegd, zijn o.a. op genomen het verplichte lidmaatschap, zoo dat de fabrikanten de niet georganiseerde arbeiders zullen moeten ontslaan, het in stellen van fabrieksraden, nieuwe regelin gen omtrent geschillen met instanties en een lcoasvcrhooging van 10 tot 15 pet. ZWOLLE, 4 Febr. Toen gisteravond tie ZeerEerw. heer Pastoor J. J. Wiegerink een bezoek wilde brengen, aan de R.-K. Zieken verpleging alhier, kreeg hij plotseling een zeer ernstige hartaandoening, waardoor stervensgevaar dreigde. Pastoor Peters voorzag hem van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De toestand van den zieke is gunstiger, PEKING, 3 Febr. B halve de algemeem onrust die in China heerscht, schijnt het an ti-christelijk sentiment toe te nemen. Hier door bestaat ongerustheid onder de zende lingen en christelijke onderwijzers. ROSTOF a.d. DON, 3 Febr. Pres. Rykoff heeft meegedeeld, dat de Sovjet-regeering besloten heeft, amnestie te verleenen aan allen die tijdens den burgeroorlog in verbin ding stonden met de anti-sovjetlegers van Denikin en Wrangel of die betrokken wa ren in anti-rev. bewegingen en aan allen die naar Rusland terugkeerden na de ineenstor ting van de anti-bolsjewistische legers. Hij verklaarde verder, dat alle vrijheden zullen worden hersteld. WINNIPEG, 3 Febr. Wilde tooneelen speelden zich heden af op de tarwe-beurs, De Mei-tarwe daalde in prijs met 8 cent per bushel; de prijs voor Kash-aankoopen was ook lager; dit beteekent een daling van 2C cents per bushel in.één week. Dc winsten van de honderden speculanten zijn hierdoor verloren gegaan. LONDEN, 3 Febr. De Times meldt uit Madrid; een vliegtuig, dat gister over Te- tuan \loog, liet per ongeluk eer, bom op het station vallen. Een Moor werd gedood en 7 Móoren, 3 Joden en 3 Spanjaarden, al len burgers, werden gewond. brengi U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op ae hoogte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7