Be a.s. Zomerdienstregellng der Ned. Spoorwegen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Noord-Holland en de forensen- verbindingen. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN Besprekingen over het verleenen van subsidie voor een leergang in het Spaansch. Zitdagen te Hoofddorp. Subsidies. Een commissie tot onderzoek van den waterstand in de Haarlemmermeer. Het autobus- vraagstuk. PATER J. VAN DER SCHOOT O. CAR- MELIET. Jaap Eden. f Het Visscherijbedrijf. VELSEN. VELSEROORD. BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE. WIJKEROOG. WIJK AAN ZEE EN DUIN. HALFWEG. HILLEGOM. ZANDVOORT. Jubileum. VIJFHUIZEN. HOOFDDORP. VOGELENZANG. HEEMSTEDE. Begrafenis Eerw. Zuster Stephana. Dinsdagavond vergaderde de Kamer var, Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage. Na de goedkeuring der notulen worden be handeld de ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aangeno men. Aangehouden wordt het schrijven der afd. Handel en Nijverheid van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid, betreffende tarieven en douane-formaliteiten. Het schrijven van de Ned. Ver. voor Huis vrouwen in zake het jam- en limonadebe- sluit wordt in handen gesteld van de Commis sie voor het Winkelbedrijf. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat de tecretaris geregeld op de beursdagen te Hoofddorp zitting zal houden, om belang hebbenden gelegenheid te geven, inlichtin gen te vragen, enz- Als er behoefte aan blijkt, kan dat ook in andere plaatsen, bijv. IJmui- den, geschieden. Een verzoek van „Zandvoort's Bloei" om subsidie wordt in handen van het Bureau ge steld om advies. Eervol ontslag. Mej. G. te Kiefte en mej. A. Wenckebach Wordt met ingang van 15 April eervol ont slag als ambtenaar der Kamer verleend. Verzonden brieven. Goedgekeurd wordt de verzending van een viertal brieven. Subsidies, enz. Het Bureau stelt voor een subsidie van f 25 te verleenen aan het Veiligheidsmuseum te Amsterdam en f 100 aan de Alg. Nederland- sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage. Verder stelt het Bureau voor geen subsidie te verleenen aan het Ne- derlandsche Instituut van Documentatie en Registratuur geen feestgave te verleenen aan het gemengd koor „Polyhymnia" te Haar lem, ter gelegenheid van het te ftouden con cours in Juli van dit jaar en geen bijdrage te verleenen voor het instellen van een leergang in het Spaansch. De heer MEIJER verdedigt het verleenen van een subsidie van f 300 voor het instellen van een leergang in het Spaansch. Spr. ndemt het leeren van de Spaansche taai zeer nuttig voor hen, die emigreeren naar Zuid- Afrika. Op de avondschool voor handelson derwijs is geen gelegenheid tot het leeren van Spaansch. Het leeren van Spaansch acht spr. in het belang van den handel en voor het onderling verband tusschen de landen. De VOORZITTER zet het standpunt van het Bureau uiteen. Het acht een leergang in het Spaansch niet van algemeen belang, ter wijl die taal toch op de handelsschool geleerd kan worden. Het Bureau meent, dat de Kamer niet in deze beperkte behoefte moet voorzien De heer BURGERSDIJK vraagt, of cok andtren dan leerlingen der handelsschool daar Spaansch kunnen leeren. De heer MEIJER antwoordt, dat het daar een leervak is. De heer TEN BOOM vindt emigratie voor Nederland van belang en zou dit zooveel mogelijk willen bevorderen, waarom een cursus in het Spaansch spr. wel aantrekkelijk lijkt. De heer DEDDENS zou eejt commissie van onderzoek willen benoemen voor dit speciale geval. De heer HOOIJ meent, dat het particu lier initiatief in deze meer moet doen. Anders blijkt de animo toch niet zoo groot. De heer MEIJER brengt ook de emigra tie ter sprake. Kent men de taal van een land, waarheen men zou willen emigreeren, niet, dan is het beter, niet te emigreeren. Er zijn velen in het district dezer Kamer, die willen emigreeren. De leerlingen zouden f 15 a f 20 per jaar moeten betalen, om den cursus te volgen. Wordt het aantal leerlingen groot, dan kan het cursusgeld en ook de subsidie verminderd worden. Op de avondschool voor handelsonderwijs kan Spaansch niet meer als leervak ingevoerd worden. De VOORZITTER merkt op, dat de Ka mer de belangen moet behartigen van handel en nijverheid in het district en niet van hen, die er uitgaan. Als er behoefte aan een cursus in het Spaansch blijkt, ligt het op den weg der gemeente, daarin te voorzien. De Kamer zou daar dan op aan kunnen dringen, maar moet niet zelf het initiatief in deze nemen. De heer BURGERSDIJK is van oordeel, dat volgens deze zienswijze nooit een onder wijs i ïstelüng zou gesteund kunnen worder, Spr. is er wel voer, dat het verzoek om steun ingewilligd wordt, daar hem een dergelijke onderneming wel van belang lijkt. De VOORZI i TER deelt mede, dat geen onderwijsinstelling onder de verantwoorde lijkheid van de Kamer moet opgericht worden, wat hier het geval zou zijn. Spr. stelt voor, het verzoek in handen der Commissie van Binnenlandschen en Buitenlandschen Han del om Advies te stellen. De heer VAN HARDENBROEK acht emi gratie alleen een belang voor Argentinië. Ze ker is het geen belang voor het district der Kamer, zelfs niet voor het vaderland. Het argument der emigratie moet hier geheel bui ten bespreking blijvetj. Besproken wordt dan, het verzoek in han den der Commissie van Binnen- en Buiten landschen Handel te stellen. Overeenkomstig de voorstellen van het Bu reau worden de overige voorstellen aange nomen. Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer, zal de Kamer vertegenwoordigen in de ont vangstcommissie voor de Zuid-Afrikaansche studenten. Waterstand Haarlemmer meer. Het Bureau stelt voor, een commissie tot Inderzoek van den waterstand in de Haar lemmermeer in te stellen en daarin te benoe men de heeren A. H. baron van Harden- broek, D. Treur, G. Deddens en den secre taris der Kamer, jhr. J. C. Mollerus. Aldus besloten. Cassabons. Vastgesteld wordt de conceptbrief van de Commissie van het Winkelbedrijf inzake cassabons. welke brief beoogt, den Minister nadere inlichtingen te vragen in zake de ze geling van cassabons. De Boterwet. Het Bureau stelt voor, den heer Terhaak te berichten, dat er geen aaneleiding is, wij ziging der Boterwet te vragen. - Aldus besloten. Concurrentie Ned. Spoorwegen. De concept-brief Commissie Binnen- en Buitenlandsche Handel, inzake concurrentie Nederlandsche Spoorwegen en particuliere vervoerders, adviseert, het schrijven van de K. v. K. te Nijmegen voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Het autobusvraagstuk. Het Kleinbedrijf stelt voor, een Commissie ad hoe te benoemen tot het instellen van een onderzoek betreffende het autobusvraagstuk. De heer TEN BOOM verdedigt dit, daar het z.i. van belang is, dat de autobussen ook in de stad zelf komen. De heer V. D. BURG is er tegen, o.m. om het gevaar..dat de bussen brengen. Ook zal men het gevaar krijgen, dat de eene bus wel in de stad mag komen en de andere 'niet. j De heer VAN LIEMT is van oordeel, dat tegen het instellen van een commissie van onderzoek toch niets geen bezwaar kan zijn. De heer DEDDENS merkt op, dat in het Kleinbedrijf besproken is de vraag, of de Groote Markt centrum kan worden voor de autobussen. Die vraag kan toch onderzocht worden. De heer VAN HARDENBROEK was het hier eerst mee eens, doch bij nader in zien niet meer. Op het Noorden rijden 22 autobus-ondernemingen en op het Zuiden is het ongeveer hetzelfde aantal. Wanneer al die bussen door de stad gaan rijden, rijdt er om de 3 minuten een door de hoofdstraten Dat is voor het verkeer practisch onmogelijk en veroorzaakt ook nog last door trillingen, enz. Spr. acht het niet eens noodig, een com missie te benoemen, waar de nadeelen zoo sprekend zijn. De heer WEIJBURG acht het rijden van de autobussen door de stad van belang voor den winkelstand. Het verkeer in Haarlem is betrekkelijk luttel. Laten we de kwestie nu toch eens grondig uitzoeken.Dat kan slechts in het belang van den Haarlemschen winkelstand zijn. De heer MEIJER zegt, dat men overtuigd moet zijn, dat, zoolang de straten in Haarlem niet breeder zijn, de autobussen er onmoge lijk in toegelaten kunnen worden. De heer HOOIJ zou het punt willen aan houden tot na de uiteenzetting van den heer Burgersdijk omtrent het rapport van de Staatscommissie voor het Vervoervraagstuk. De heer BURGERSDIJK merkt op, dat ook het autobus-vraagstuk door hem zal aangeroerd worden en dat hij dan ook gaarne eer.ige persoonlijke meeningen zal geven. Het voorstel wordt aangehouden. De uit eenzetting van den heer Burgersdijk zal in een volgende vergadering geschieden. Hierna gaat de Kamer in geheime zitting. Veertig jaren priester. Pater Jacobinus van der Schoot, die ijve rige, rondborstige, gemoedelijke Carmeliet, zal op 8 Februari a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór veertig jaren de H. Priester wijding ontving. Deze oud-Hagevelder werd een half jaar na zijn priesterwijding op assistentie gezon den naar zijn geboorte-Bisdom, dat hij bijna niet meer zou verlaten. Feitelijk is dit feest dan ook een dubbel jubilé. Veertig jaren lang hebben in honderden biechtstoelen van het Bisdom Haarlem zijn gemoedelijke geruststellingen den zondaar moed ingesproken en van honderden kansels heeft, er zijn gloedvol woord de toehoorders geboeid. De bewoners van het Piusgesticht te Lisse waar de Pater tegenwoordig vele maanden van het jaar dc geestelijke bediening uitoefent worden altijd geestdriftig, ais zij zijn preeken roemen, en zij haken naar zijn terugkomst, als hij nu en dan vervangen wordt. Geen wonder, dat ontelbaren in het Haar- lemsche Pater Jacobinus hun vriend noemen. En een ware vriend is hij, die zoo spreekt en hartelijk weet belangvte st-'len in alles wat zijn kennissen aanbelangt. Leefde de geniale „Chris van Dillen" nog, hoe zou hij zijn fijnstgevoelde en raakste tirade ten beste ge ven en kort en goed teekenen het schoone karakter van zijn uitnemenden boezem vriend. Geen huldigings-comité heeft zich ge vormd voor dezen trouwen priester Gods, geen gelden worden ingezameld voor een feestgave aan dezen oprechten dienaar der zielen, maar wij twijfelen er niet aan of de Katholieken van het Haarlemsche dicocees zullen op 8 Februari voor den jubilaris bid den en talrijke blijken van belangstelling zullen hem op dien dag bereiken in het Carmelietenklooster te Aalsmeer. Wij hebben gisteren het overlijden ge meld van Jaap Eden. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag a.s. De „Tel." vertelt nog de volgende bijzon derheden over zijn loopbaan Jaap Eden is wel de meest populaire sport- figuur geweest, die ons land ooit heeft ge kend de grootste verschijning, die de sport in Nederland heeft voortgebracht. Hij was matador op fiets en schaats en behaalde in één jaar in beide takken van sport zelfs het wereldkampioenschap, een prestatie, die haar wederga moeilijk vinden zal. Het is onmogelijk Eden's verrichtingen in den breede te bespreken en wij volstaan daar om slechts met enkele der meest belangrijke feiten. Schaats. 1893. Werd te Amsterdam le op de 500, 1500 en 5000 M. en behaalde het we reldkampioenschap. Won dat jaar de 14 mijl in Engeland. Vestigde in 1894 twee nieuwe wereldre cords op zijn naam, nl. over de 5 en 10 K.M. won in 1895 het wereldkampioenschap te Hamar en het volgend jaar wederom te Pe tersburg, toen hij over de 4 afstanden eerste werd. Rijwiel. 1893. Ned. kampioen over 1 mijl en 5 K.M., vastelandkampioen 1 mijl en 2e over 10 K.M., Nederl. kampioen 50 K.M. op den weg. 1894 Ned. Kampioen»1 mijl 5 K.M. en 10 K.M. Vasteiandkampioen 1 mijl en 10 K.M- Tweede in het wereldkampioenschap 1 mijl. Wereldkampioen 10 K.M. Nederl. kampioen 50 K.M. op den weg. 1895. Ned. kampioen 1 mijl 5 K.M. en 10 K.M., vastelandkampioen 10 K.M. en 1 mijl. Verder wereldkampioen 1 mijl. 1896. Werd professional en vastelandkam pioen 2 K.M., bracht het wereldrecord over den K.M. op zijn naam en vierde groote triumfen in het buitenland. Over zijn carrière vertelde „Jaap," want dit was de populaire naam waaronder ieder een hem kende en waarmede iedereen hem aanduidde, ons eenige jaren geleden zelf het volgende Er zijn meerdere dagen in mijn leven ge weest, die ik mag beschouwen als „een groote een belangrijken sportdag," maar als ik er goed over nadenk, dan geloof ik, dat de grootste wel was de 14e Januari 1893, toen ik 'k was nog een kwajongen van 18 jaar voor het eerst het wereldkampioenschap op de schaats won. Ja, ik weet. nu zeker, dat die dag op de Amsterdamsche IJsclub mijn grootste sport dag was. Den vorigen dag 't was op een Vrijdag was ik eerste geweest over twee afstanden de 1500 M. en 5000 M., en den volgenden dag won ik de 500 M.; had hier mee drie van de vier afstanden gewonnen en beslag gelegd op het wereldkampioen schap. Ik moest toen nog starten voor de 10.000 M„ maar door een val bracht ik de 12 ronden lang niet ten einde, Klaas Pander heeft later gezegd, dat het wel goed was, dat ik toen gevallen ben, want 10.000 M. was voor een jongen als ik een te groote afstand. Intusschen, ik had den titel gewonnen. Ik kon het eerlijk gezegd, zelf in het eerst niet gelooven en nog weken lang moest ik onophoudelijk denken aan den grooten wed strijd, dien ik achter den rug had en dien ik, als ik er nu nog over nadenk, werkelijk als mijn belangrijksten wedstrijd op het iis be schouw. INTERNATIONALE VOORJAARS BLOEMENTENTOONSTELLING 1925. DE PLANNEN VOOR DE BELGISCHE FLORALIEN. .Het „Handelsblad van Antwerpen" be vatte dezer dagen het onderstaande bericht over het bezoek der Gentsche comitéleden aan het Tentoonstellingsterrein en de aldaar gehouden besprekingen over de a.s. Belgische Floraliën in Holland van 24 April3 Mei a.s. Men voorziet een grootsche deelneming van de Belgische bloementeelt aan de Inter nationale Tentoonstelling te Heemstede, in Holland. De heeren Ch. Pijnaert, voorzitter van de Syndikale Kamer der Belgische Hofbouwers en Praet, resp. voorzitter en secretaris van het comiteit voor de Belgische deelneming aan de Internationale Voorjaars Bloemen tentoonstelling, hebben met het dagelij ksch bestuur der hoofdcommissie van de tentoon stelling en den heer Tersteeg een bezoek ge bracht aan het tentoonstellingsterrein en 't hoofdgebouw, en uitvoerige besprekingen gevoerd over de inrichting der Belgische Floraliën. Uit de mededeelingen van de Belgische commissieleden is gebleken dat het groote gebouw nauwelijks genoeg plaatsruimte zal bieden om de reeds aangemelde verza melingen uit België te bevatten. Er zijn talrijke inzendingen te verwachten van azalea's palmen, laurieren, kasplanten, hortensia's, anjers en andere Belgische spe ciale culturen, waartoe de bekende tuinbouw centra Gent, Antwerpen en Brugge zullen medewerken. De Belgische orchiaopbilen-club bereidt een grootsche orchideën-tentoonstelling voor, welke een afzonderlijk geheel zal vor men en waartoe de meest beroemde liefheb bers-verzamelaars van Brussel en elders 't materiaal zullen beschikbaar stellen, meldt het Weekbl. voor BI. C." De „Tel." bevat een beschouwing naar aanleiding van de a.s. Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen. In Noord-Holland zijn de rijtijden der treinen voor het meerendeel tusschen Krom menie en Uitgeest met 2, tusschen Zaandam en Amsterdam met 3 en tusschen Alkmaar en Heerhugowaard (in beide richtingen) met 3 minuten bekort, terwijl bij de aan alle tusschenstations stoppende treinen nóg meer dere verkorting van rijtijd geconstateerd kan worden. Voor het verkeer der bad-forensen te Ber gen en Egmond naar en van Amsterdam zijn voor het tijdvak van 1 Juli t m 5 September de volgende sneltreinen ingelegd trein 430 Alkmaar V. 8.09, Amsterdam A. 8.45 (alleen op werkdagen), trein 447 Amsterdam V. 1.35, Alkmaar A. 2.15 (alleen op Zater dag) en trein 467 Amsterdam V. 5.39, Alk maar A. 6.13 (alleen op werkdagen, behalve Zaterdag). De trein Amsterdam V. 3.10 (thans 3.05) zal niet meer doorloopen tot Den Helder (thans A. 6.13), doch op werkd. slechts tot Uitgeest en op Zon- en feestdagen tot Alk maar rijden daarentegen is de trein Amster dam V. 3.40 (thans 3.30) doorgetrokken tot Den Helder (A. 6.11), waarmede op het tra ject AmsterdamDen Helder dus een ver snelling van 37 min. is verkregen. De forensentrein 2332 IJmuidenHaar lem is later gesteld IJmuiden V. 5.20 (thans 4.43) Haarlem A. 5.35. (thans 5.03); deze trein heeft aansluiting naar Amsterdam A. 6.08 (thans 5.45). Op de lijn AmsterdamZandvoort ver1 toont, de dienstregeling weinig afwijking tegenover den vorigen zomerdienst. De op de veerbooten EnkhuizenSta voren aansluitende sneltreinen (3 in elke richting) zullen van Amsterdam niet meer over ZaandamAlkmaar v.v. doch over ZaandamPurmerend v.v. rijden. Hierdoor is een versnelling van 15 tot 20 min. verkre gen. Te Hoorn hebben, deze treinen aanslui ting van en aan de sneltreinen Haarlem AlkmaarHoorn v.v. De eerste sneltrein naar Maastricht, van Amsterdam trein 83 en van Den Haag Rotterdam trein 183, is bijna 1 'uur ver vroegd. De trein zal nu te Maastricht ten 10.37 (thans 12.18) aankomen. Vertrek Am sterdam C. S. 6.29. Amsterdam W. P. 6.45, Den Haag 6.01, Rotterdam (Maas) 6.03. Eveneens is hierdoor een vroegere verbin ding met de plaatsen van de lijn Eindhoven HelmondVenlo verkregen. Op de vroegere ligging van den eersten Maastrichter sneltrein blijft een verbinding LeidenRotterdamEindhoven gehand haafd. Op werkdagen is een nieuwe trein Breda- Tilburg, Breda V. 5.00, Tilburg A: 5.26, in aansluiting op de treinen naar Boxtel-Eindho- ven-Venlo en Roermond-Maastricht inge legd. Deze trein rijdt verder van Tilburg naar Nijmegen en heeft bovendien te 's-Her- togenbosch aansluiting naar richting Utrecht en te Nijmegen naar richting Arnhem ZutphenZwolle. De allereerste verbinding van Breda met bovengenoemde plaatsen is hierdpor aanmerkelijk verbeterd. In omge keerde richting wordt trein 1416 van Til burg naar Breda doorgetrokken, waardoor ook de laatste verbindingen van de richtingen AmsterdamUtrecht's-Hertogenbosch en Zwolle-Zutphen-Arnhem-Nijmegen naar Bre da zeer verbeterd zijn. De vischhandel in 1924. Aan het jaar verslag der IJmuider vischhandelvereeniging over 1924 cntleenen wij het volgende: De omzet in de Rijksvischhallen bedroeg in 1924 13.410.807.79. tegen 10.837.732.20 in 1923, alzoo een vermeerdering van 2.573.075,59. Deze vermeerdering zoude belangrijk hoo- ger zijn geweest, indien de stoomtrawier- vloot niet het grootste gedeelte van Decem ber tengevolge eener loonstaking had stil gelegen. Dc prijzen van versche visch waren in 1924 1.8 cent per k.g. hooger dan in het vorige jaar. Het aantal ingeschreven kooplieden be droeg dit jaar 238 tegen 223 in 1923, een vermeerdering dus gevend van 25 kooplie den. Als afnemers van versche visch per spoor en andere gelegenheden kwamen in aanmer king: Nederland 55 pCt. (vorig jaar 57.8 pCt.)België 23.1 pCt. jv. j. 22.8 pCt.); En geland 9.1 pCt. (v. j. 12.7 pCt.); Frankrijk 5 pft. (v. j. 4.2 pCt.); Duitschland 6.4 pCt. (v. j. 1.8 pCt.); Zuid-Holland 0.7 pCt. jv. j. ook 0.7 pCt.). Evenals in het vorige jaar vondl het grootste gedeelte der aangevoerde visch plaatsing in ons land, zij het ook procents- gewijze iets minder dan in 1923. Opvallend waren dit jaar de geringe aan voeren van groote en grootmiddel schel- visch. Ook de aanvoer van Noordzee-kabel- jouw liet het grootste gedeelte van het jaar te wenschen over. Over het algemeen viel in den toestand van den vischhandel dit jaar eenige ver betering te bespeuren. Zeer te betreuren is het daarom, dat deZe verbetering echter ge- deeltelijk weer is verloren gegaan, ten gc- I vclge van de loocstaking van de bemannin gen der stoomtrawlers,, waardoor de visch handel de laatste drie weken van het jaar zoo goed als tot stilstand werd gedoemd en tegenover de groote lasten van den handel als salarissen en loonen, huren enz., geen baten konden worden gesteld. Wat bijzonderlijk den haringhandel be treft, dient vermeld dat in April veel ver sche Zuiderzeeharing van IJmuiden per spoor naar Duitschland werd verzondec en dat zulks eveneens het geval was met het grootste gedeelte der dit jaar aangevoerde pekel- en steurharing, drifterharing en Sar- dijn. De in Maart, April en voornamlijk in Mei door Duitsche trawlers aangevoerde IJsland- sche kabeljauw, werd in hoofdzaak te IJmuiden gezouten en vond plaatsing, ge deeltelijk in ons land, doch voornamelijk in België. Het vischventen per aiito werd grooten- deels gestaakt. De handel met België nam iets toe, zoowel tot vaste prijzen als in consignatie. De afzet naar Frankrijk was iets grooter dan verleden jaar, ten gevolge der lage valuta. De handel cp Engeland was minder van omvang dan het vorige jaar. De goede ver binding met Londen via Hoek-van-Holland en terug is voor wederzijdsche vischvoor- ziening van groot nut. Het jaar zette goed in door meerdere vraag van Duitschland naar versche zee- visch, doch waren de zeer hooge prijzen voor groote en midcfel schelvisch, tengevolge der geringe vangsten, een belemmering voor een meer uitgebreiden handel met dat land. Ook de slechte spoorwegverbindingen naar het bezette en onbezette Duitschland lieten hierbij invloed hun ten deze gelden. De hooge schelvischprijzen handhaafden zich gedurende dc wintermaanden tot het einde van het jaar, doch in het vervoer viel na de overname der Regiebahnen door de Duitsche spoorwegen op 16 November j.l. de zeer belangrijke verbetering te bespeu- reri. De te IJmuiden aangevoerde pekel-, steur en versche haring en Sardijn vond voor een groot gedeelte grif aftrek in Duitschland. Ondanks de groote geldschaarschte kon Duitschland hooge prijzen aanleggen voor versche visch naar Duitschland. De handel met Zwitserland was van den zelfden omvang als in het vorig jaar. De financieele resultaten der diverse ijs fabrieken waren ook dit jaar ongunstig. Des niettemin werd na aanhoudende besprekin gen tusschen de ijsfabrikanten en de afne mers over den prijs tot overeenstemming gekomen op z.g. dezelfde basis als het vo rige jaar en zulks in een contract vast gelegd. Het bevriezen van visch volgens het sy steem Ottesen nam eenigszins toe. Ook nu hadden weder conferenties plaats tusschen het bestuur en den directeur en den halchef ter verbetering van halaange legenheden. Het is jammer, dat het artikel versche visch zich moeilijk leent voor verkoop in een apart afslaglokaal met electrisch mijn- toestel. Veel klachten over minder ge- wenschte toestanden zouden bij zoodanigen afslag worden voorkomen. Zooals de toe stand thans is, wordt van het physiek van den vischkooper te veel gevergd. Ofschoon de directeur en de halchef en het personeel zooveel mogelijk medewerken om wantoestanden te verbeteren, blijkt bij de groote ontwikkeling, die het bedrijf in de laatste iaren heeft genomen, een onbeperkte toelating van het publiek tot de vischhal- len en den afslag groote moeilijkheden op te leveren voor de handelaren. Met verlangen wordt door den handel uitgezien #iaar verlaging der vrachten voor bestel- en ijlgoed. Ter tegemoetkoming aan de verzoeken van vrachtverlaging werd door de Ned. Spoorwegen met de Vereeniging een ver- voerovereenkomst aangegaan voor bet visch- vervoer als ijlgoed en vrachtgoed raar de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. De hooge vracht voor bestelgoede- ren bleef echter gehandhaafd. Tengevolge van de prijsfluctuaties van versche visch, welke soms in eenige. dagen een prijsverschil van 50 a 100 pet. aangeven, moet de vischhandel meer dan eenig ander bedrijf veelvuldig gebruik1 maken van prijs couranten, telefoon- en telegraaf en druk ken de hooge tarieven te zwaar op het artikel. Ook de formaliteiten, verbonden aan den export, als facturen,paspoorten, douane- verklaringen, statistiekzegels, enz. werken drukkend op den handel, zoowel van den last als van de uitvoering, welke meer per soneel vordert en daardoor een belasting te meer legt op het bedrijf. Het is zeer wenscbélijk, dat van bevoeg de zijde eens een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid van vereenvoudiging daarin. Zulks zoude ongetwijfeld den handel in het algemeen zeer ten goede komen. Het verslag besluit met den wenseh, dat ernstige stoornis in het bedrijf achterwege moge blijven, mede omdat de weerslag in den vischhandel van zpo ingrijpenden aard is, dat slechts ten koste van buitengewone inspanning en financieele offers het gedeel- te'ijk verloren geraakte afzetgebied her wonnen kan worden. Gebroken mast. De zeillogger K. w 154 is hier binnengekomen met ecn gebro ken mast. Deze logger is genaamd C. Ouwe hand Sr. Teruggekeerd. De Zaterdag' ter vissche- rii uitgevaren stoomtrawler Derika XII Y.M. 125 van de V. C. M. is gisteren hier met ge broken winch teruggekeerd. Vertrokken. Vrijdag arriveerde alhier de Fransche bemanning voor den naar Bou logne sur Mer verkochten stoomdrifter Bruinvisch Y. M. 322. Door het stormweer kon het schip eerst gisteren derwaarts ver trekken. Kooplieden. Evenals op vele andere plaatsen, verschijnen ook hier kooplieden, meest Joden, die antiek, goed en antieke kasten te koop vragen. Als de mensc'nen er op ingaan, vragen zij de kleine goederen al vast te mogen meenemen, om dan den vol genden dag de kast te halen en af te reke nen. Natuurlijk komen de heeren dan niet terug. De Commissaris van politie waarschuwt ernstig tegen de practijken van deze koop lieden. Loonactie mandenmakers. Door de man denmakersknechts, aangesloten in de afd. IJmuiden van den Alg. Ned. Bond van Meu belmakers, behangers en aanverwante vak ken, is een actie gevoerd voor loonsverhoo- ging. Maandagmiddag had een conferentie plaats met verschillende patroons. Het uur loon werd bepaald op 55 cent per uur voor reparatiewerk en 60 cent voor sjouwwerk, wat een verhooging van 5 cent per uur be- teekent. Voor nieiiw werk werd het loon voor verschillende soorten van 2—4 cent per stuk verhoogd. Een tijdelijke overeenkomst werd gesloten. Ook in Huizen is een loonactie in dit be drijf gaande en indien die daar slagen zal. i zullen in de definitieve overeenkomst, bij collectief contract te regelen, nog verdere loonsverhoogingen worden vastgesteld. Onderbroken reizen. De stoomtrawler Hercules IJ. M. 196 van de V. E. M. keerde alhier terug met machineschade. De stoom trawler Clasina Luther IJ.M. 136, van de V. E. M. kwam alhier binnen met een ziek man en verlies van een der netten. De, stoomtrawler Derika XII IJ.M. 125 van de V. E. M., die Zaterdag ter visscherij uit voer, is hier teruggekeerd met defecten winch. Stormweer. Het gisteren alhier van Stettin aangekomen stoomschip Nero van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. heeft Zondag bij het Borkum lichtschip door zware stortzeeën schade over dek bekomen en een werkboot verloren. Over de grens. Door de politie is alhier aangehouden, een DuitScher, M. S. ge naamd, die hier zonder geldige papieren verbleef. Hij is gistermorgen naar Utrecht gebracht, vanwaar hij over de Duitsche grens zou worden geleid. Proeftocht. Het groote te Amsterdam ge bouwde motor-tankschip Varangen van de reederij Wcstpbal, Larscn en Co. te Bergen, heeft een tweede proeftocht gehouden op dé Noordzee. Deze slaagde uitstekend, waarop het schip door de reederij is overgenomen en onmiddellijk van hier naar Panama ver trok. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter v. A. BrouwerNobel. zoon van C. A. Sioot- jesLijsmann. zoon van J. HuyerDale- boudt. dochter van A. VerschoorGuyt, dochter van M. I.. VinkDurinck. z. van J. Jongsmav. d. Steen. dochter van J. PostKramer. zoon van A. C. Essen- bergSchabbing. dochter van J. Bret- houwerPeggemans. dochter van A. v. d. OeverGravemaker. dochter van R. Vlessingvan Buren. zoon van H. de Bie Waagmeester. dochter van W. Winkel Schot. dochter van J. A. Manders v. d. Meer. dochter van J. v. d. End Visser. Overleden: L. v. d. Valk, 11 mnd„ zoon van K. v. d. Valk en A. v. d. Pijl. M. Engelhart, vr„ 21 jaar, ongeh. I., Zwart, 9 mnd., zoon van E. Zwart en R. Prins. Scheepvaart. Nu er voor de papierfa briek alleen steenkolen uit Duitschland wor den aangevoerd, is de zeevaart voor hier zeer verminderd. In 1924 kwamen in Januari nog 5 schepen met Engelsche kolen aan; in 1923 kwamen in Januari zelfs 9 stoomsche pen aan, waarvan 4 met steënkolen, 2 met hout en 3 met houtstof. In Januari 1925 is daarentegen geen en kel zeeschip voor de papierfabriek aangeko- Adoro-té-film. Maandagavond werd deze mooie iilm vertoond in het Palronaatsge- bouw voor een geheel gevulde zaal. Zij verplaatste ons weer geheel in de schoone dagen van het Euch. Congres. 'n Spontaan applaus klonk op als bekende persoonlijkheden, o.a. P. Theodosius, zich op het doek vertoonden. R. K. Tooneelclub. Alhier is definitief opgericht de R. K. Tooneelclub genaamd „Amicitia", De leiding is in handen van den heer Steer Sr. De club telt 19 leden. In studie is genomen het drama „Vergeten en Vergeven" van Palmer Putman. Uitvoering. Zondag en Maandag zal door de dames-tooneelclub van den R. K. Vrouwenbond worden opgevoerd het histo risch tooneelspel „Hedwig". Euphonic. De uitslag der door het sym- phonie-orkest Euphonic alhier georganiseer de verloting is dat de hoofdprijs, een pen dule met coupes, is gevallen op no. 352, ter wijl de andere prijzen vielen op de nos. 108, 123, 185, 217 en 360. Ruzie. Politie-assistentie werd Maandag ingeroepen door Mej. E. wegens ruzie tus schen haar man en G. F„ die met een boksbeugel gedreigd zou hebben. De politie kwam, maar er werd geen boksbeugel ge vonden. „Stille Omgang." De afd. Wijk aan Zee" van het Genootschap van den Stillen Om" gang belegde Vrijdag hare jaarvergadering in het café van den heer W. Snijders. Aan wezig waren 33 leden. Na opening der ver gadering, waarbij werd medegedeeld, dat de 29 leden van 10 jaar terug waren aange groeid tot 71 leden, werd voorgesteld eenige leden aan te wijzen, die zich zouden ver plichten het mooie vaandel te dragen, dat onlangs gewijd was. De heer Bodewes stelt voor, dat het Bestuur zich gerust tot enkele leden kan wenden. Niemand, die kon, zou weigeren. Dit voorstel werd aangenomen.. De heer van Gooi werd herbenoemd als afgevaardigde naar de vergadering te Am sterdam. Deze stelt voor, dat de afd. Wijk aan Zee zich zal aansluiten bij die van IJ muiden. Ook wordt voorgesteld daar den ter vergadering aanwezigen voorzitter der afd. Wijkeroog zich bij zijne afd. aan te sluiten, terwijl er bovendien een voorstel ter tafel komt voor aansluiting bij Beverwijk. Bij stemming wordt besloten zich bij Wijkeroog aan te sluiten. Bij de rondvraag maakt de heer B. Schel vis een aan en opmerking over de liedjes die gezongen zijn. Hij zag dit gaarne verbeterd. De heer Van Gooi wenscht duidelijker in lichtingen van Wijkeroog, welke hem gege ven worden. De heer B. Vossc merkt op, dat enkele leden geen convocatie hebben ontvangen. Dit zal in de toekomst niet weder plaats hebben, belooft de voorzitter De heer Th. Zuiderduin brengt dank aan het bestuur voor zijn bemoeiingen voor het vaandel en vertelt nog even de geschiedenis van het Mirakel van Amsterdam. Verdere bijzonderheden zullen in de nog te houden vergadering worden besproken. Opruiing. Eer aannemer van grond werk te Wijk aan Zee, had zich op 3 Sep tember gemengd in een aangelegenheid tus schen een jachtopziener en een strooper, welk incident zich afspeelde aan het strand onder Castricum. De aannemer spoorde den strooper vurig aawi, zich tegen den jachtop ziener te verzetten, waarop deze tegen hem proces-verbaal opmaakte wegens opruiing. Tegen den bekl. werd nu door den Alkmaar- schen politierechter 35 boete of 35 dagen gevorderd, waarop de man een sterk ge kleurde schilderij ophing van de armoede, die door hem en zijn gezin ven vrouw en 5 kinderen werd geleden. De Politierechter had echter andere in lichtingen omtrent den finantieelen welstand van bekl. en zal alsnog een nader onderzoek instellen. Diefstal. In de Chr. school staande aan den Kleine Houtweg waren eenige pet ten gestolen. Zoodfa de politie hiervan kennis kreeg toog zij op onderzoek uit. Het mocht den veldwachter Hagtenburg geluk ken de daders op tc sporen. Het is wel een vreemde diefstal. Voetbalwedstrijden. Bij de gehouden voetbalwedstrijden was de uitslag: Haarlem IVHalfweg I 20 E. H_S. IIHalfweg II 2—1 Ontslag. Zaterdag zijn de laatste losse werklieden aan dc suikerfabriek „Holland" alhier, ontslagen, ten getale van 84 man. Gezien de heerschende werkloosheid, is dit voor de betrokken arbeiders geen pret tig vooruitzicht. Dienstplicht. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1926 bedraagt 46. Bekeurd. Door de politie is een twee tal chauffeurs bekeurd wegens het te hard rijden (85 K.M.) in het dorp. Mandolineclub „Con Amore". De man dolineclub „Con Amore" geeft Zaterdag a.s, in café Cornelissen eeao uitvoerirut Een opzienbarende publicatie. Onze cor respondent schrijft ons: B. en W. der ge meente Hillegom brengt tér openbare ken nis, dat in het vervolg bij begrafenissen al leen tot de openbare begraafplaats worden toegelaten, de tot den stoet behoorende per sonen en zij, die boven den leeftijd van 21 iaar en in het bezit zijn van een bewijs van toegang, hetwelk voor elke begrafenis ver krijgbaar is ten gemeentehuize, kamer: Be volking en Burg. Stand. Doorloopen Je bc- j wijzen van toegang worden niet gegeven. Brandje. Door onbekende oorzaak is Maandagmiddag brand ontstaan in de woning van den heer v. d J„ handelaar in muziek instrumenten, aan dc Hoogewerfstraat, alhier. Daar de eigenaar afwezig was, zagen de bu ren zich genoodzaakt, toen zij den brand be merkten, een ruit in te slaan. Met emmers water werd vervolgens het vuur gebluscht. Eenige gramofoonplaten, violen en mandoli nes gingen verloren. Verzekering dekt de schade. UITVOERING TEN BATE DER NIEUtft R. K. KERK. Geslaagd, zeer goed geslaagd is ook d, uitvoering van Dinsdag, ten bate van de nieuwe R.K. Kerk. Dit is in een paar woor den de beteekenis van dezen avond voor de katholieke inwoners van Zandvoort. Het program, dat werd uitgevoerd was gelijk aan dat van de eerste opvoering. De ZeerEerw. Heer Pastoor Bohl opende Ook nu de bijeenkomst. Hierbij wees Z.- Eerw. er op, dat eene nieuwe kerk geen overbodige weelde zoude zijn voor Zand voort, maar zelfs zeer noodzakelijk. Het verheugde spr. de zaal wederom zoogoec bezet te zien. Dit stemde zeer aangenaam en spr. wenscht ieder ecn genoegelijketi avond. Hierna werd uit volle borst, dooi alle aanwezigen gezongen het „Roomsche Blijdschap". De opvoering der tooneelstuk- jes was even als de vorige maal uitstekend. Opgevoerd werd ,,Joj:hem Stumpel als Koningof" en „De Keizer komt." Beide slukies werden zeer goed opgevoerd. De spelers hadden eer van hun werk, trouwens zij deden hun best en wij kunnen niet na laten in het bijzonder uit het eerste stukje vermelden het spel van den heer Dekker als koning Herodes en F v. Deurzen als Vader en zeer zeker den heer Wijdeman als rondreizend koopman en de heeren W. Driezen e.n Joz. Yersteegc als knechts van Jochem Stumpel. In het tweede blijspel was het vooral Hannes (Fl. v. Deurzen), als knecht van Baas Wolmans, die de lachspie ren in beweging bracht en ook F. v. d- Schinkel leverde zeer goed spel. Niemand te kort doende kunnen wij zeggen, dat een ieder, die mede speelde uitstekend zijn best deed. Toch verdient nog een bijzonder woord van lof du heer G. Wijdeman, die met zijn voordrachten bijzonder succes had en er de vroolijke stemming goed inbracht. Geen wonder dan ook, dat na afloop de Z.Eerw. Heer Pastoor in zijn slotwoord als tolk der aanwezigen dank bracht aan de spelers en zijn persoonlijken dank uitte daar allen zich toch veel moeite hadden getroost om op deze wijze eenige steen tjes bij te dragen voor de nieuwe kerk. Gaat voort zoo, eindigde spr. Hierna werd als slot nog gezongen „Aan U, o Koning der Ecuwen" Wij ook zijn er van overtuigd, dat ieder der aanwezigen met volle tevre denheid zal terug zien op deze avonden en wij vertrouwen, dat waar eenmaal met zoo veel succes een heerlijk werk is begonnen dit op ondubbelzinnige wijze zal worden beloond. Ook wij zeggen: Katholieke inwo ners van Zandvoort gaat zoo voort; brengt gij door onderlinge samenwerking nog veel goeds tot stand. Er ligt op Zandvoort vee' werk voor de katholieke zaak: Mannenkoor Onderling Hulpbetoon. Naar wij vernemen zal het mannenkoor, onder- afdeeling der Werkliedenvereeniging „On derling Hulpbetoon" óp veler verzoek nogmaals een uitvoering geven, aan de eer ste gelijk op Maandag 9 Februari a.s. Gemeentelijk Armbestuur. Tot voorzitter werd opnieuw benoemd de heer de Braai tzn., de heer Hollenberg, secr.-penningm. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat 't Burgerlijk Armbestuur in een dezer dagen gehouden vergadering besloten heeft een schrijven te richten aan den Raad der ge meente Zandvoort, waarin het verzoekt een commissie van onderzoek te benoe men als gevolg van uitingen door den heer Bramson gedaan in de 1.1. Raadsvergade ring over de werkwijze van genoemd arm bestuur. Het is van meening dat hier wel degelijk critiek werd uitgeoefend zonder echter feiten te noemen, waarom hem bij herhaling door een der raadsleden werd gevraagd. In het lijfblad van genoetacen heer wordt onder meer geschreven dat hulpvragenden met de pet in de hand hun verzoek moeten doen, wanneer zij leden van het armbestuur aan huis om onder stand vragen. Een en ander geeft het Arm bestuur reden (waar 't toch het volle ver trouwen var den Raad moet genieten) een verzoek tot benoeming eener zoodanige commissie tot den Raad te richten. Donderdag 5 Februari a.s. hoopt de firma v. d. VeldSchuiten den dag te herdenken van het 25-jarig bestaan van haar manufac- turen-zaak. Bij vele inwoners van Zandvoort' zal de eigenaresse der zaak misschien meer bekend zijn onder den naam van „Maartje". Zeker is het, dat dit jubileum niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Wegverbetering. Naar men zegt, is ef aan den Ringdijk nabij fort de Liede* ecn schip met hoogovenslakken in lossing. Dit materiaal moet bestemd zijn om den Spaarnwouderweg op te knappen, zoodat er alle kans bestaat, dat binnen afzienba- ren tijd deze weg weer betoanbaar worüt. Personen die langer dan vijftig jaar aan dezen weg wonen, verklaren dat" zij den weg in zoo'n slechten toestand nooit ge zien hebben. Oud-notaris B. J. Timmerman, t Te Hoofddorp overleed Zaterdag in den ouder dom van ruim 71 jaar oud-notaris B. J- Timmerman. De R. K. Tooneelvereeniging. De R. K Tooneelvereeniging zal op Zondag 8 en 15 Februari wederom een uitvoering geven. Op gevoerd zal worden het drama „Henry Mas- tertcn" en het blijspel „Een uurtje wonder dokter". Gezien de vele repetities en dert langen tijd van voorbereiding, zal deze uit voering wel wederom een succes zijn voor deze jonge vereeniging. Hedenmorgen vond de plechtige Uitvaart dienst en de begrafenis plaats van de Eerw. Zuster Stephana, die dezer dagen in het St. Bavo-gesticht overleed. Te kwart voor 9 droeg de Zeereerw. Heer H. A. V. IJzermans, pastoor der parochie de plechtige 'Requiemmis op. Er was een zeer groot aantal belangstellenden in de kerk tegenwoordig, vooral ook van bewoners van het Bavo-gesticht. Na de plechtige Requiemmis vond de be grafenis plaats op het R. K. Kerkhof, alwaar da beaarding ook geschiedde door pastoor kJ/ermans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8