Stadsnieuws. X Aan Haarlem's Burgerij. De Lezing ran Mgr. Br Sei- pel en eene première van Henri Ghéon's „de Dood te Paard". m EN OM HAARLEM. Binnenlandsch Nieuws. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. V Donderdag 5 Februari 48ste Jaargang No. 15960 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Eerste blad Uit den Gemeenteraad. 7176 250 59 492 61 Winst Diversen 1919 1920 1921. 1922 1923 1924 1131 1277 1321 1300 465 88 488 1592 1191 563 50 200 299 829 569 120 25 8 ouu 2000 4800 1100 1893 1768 1680 1668 858 320 13148 15802 14427 16077 8867 5700 678 1085' 1862 2225 1970 1750 80 156 375 466 320 272 160 75 436 231 140 229 865 116 1919 1414 72 1920 1819 153 1921 2049 89 1922 2117 13209 14343 17110 16319 4747 5263 6163 4793 168 299 829 569 6- 6 20 52 655 50 10 402 14 70 250 15 225 31 43 300 20 203 34 70 120 20 182 54 37 1923 1924 2150 2150 9386 6308 710 492 8 Agenda 6 Februari N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. AGENTSCHAP .LIJNDEN". Wegens teleurstelling een ACTIEF PERSOON GEVRAAGD, die het agentschap „Nieuwe Haarl. Cou rant", Kath. Illustratie, enz. op rich kan nemen. SPOEDIGE indiensttreding ge- wenscht. Brieven onder No. 6835 Adm. N. Haarl. Crt. Geloof en Wetenschap. Het nieuwe politiebureau. Niet Fijn. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. felegraphisch Weerbericht. De grensregeling. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.o en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: N ASS AULA AN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEWISCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden cnededeeiing 60 ct. per regel op de 1c Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X «Cmfm Levenslange geheele on X 7 KA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI dUUU.-> geschiktheid tot werken; I sJU. bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, doodelijken afloop een voet of een oog; i IOC bij verlies van een i Cf» bij een breuk van i, A A T ifciW." duim of wijsvinger; T öt/."" been of arm; I T-U.™ bij verlies van een andere vinger Al dikwijls is in deft Raad de wensch ge uit, dat er geregeld en wel liefst om de veer tien dagen vergaderd zou worden. Er is al eens een motie in dien geest aangenomen. Toen dit maar steeds niet gebeurde hebben wij wel eens aan een hardnekkige onge neigdheid van den burgemeester gelooid, om den Raad ten deze zijn toch zoo billijken zin te geven. Langzamerhand beginnen wij echter te neigen tot de veronderstelling, dat de practijk zich tegen de vervulling van dien wensch verzet. Het komt herhaaldelijk voor, dat de Raad met drie eiv zelfs vier weken lusschenruimte bijeen komt en de agenda toch niet overladen is. Des te beter! Mis schien kunnen de Raadsleden zich zelf nog ineer beperking opleggen en aan heel het land een voorbeeld geven, dat een groote gemeente goed kan bestuurd worden met één maandelijksche raadsvergadering als regel. Ook gisteren waren de te behandelen onderwerpen van eenvoudigen aard. Ze wer den nog rijkelijk lang gèwikt en gewogen en er werd nog heel wat gezegd, dat strikt ge nomen buiten de orde was. Toch was de vergadering te half zes geëindigd. Voorstellen tot verkoop van stukken grond werden door eenige raadsleden aan gegrepen om een principieëel debat over erfpacht en verkoop van gemeentegrond te houden. De heer van Liemt wees er op, dat er van gemeentewege te weinig reclame voor den .grond gemaakt wordt. Daarom blijft de gemeente zoolang met haar gronden zitten. En hoe langer ze onbebouwd ge meente eigendom zijn, hoe duurder ze door renteverlies worden. Het terrein aan den Kinderhuissingel is een goed voorbeeld! Geef ons nu zoo spoedig mogelijk een plan, om de gemeentegronden in den korst mogelijk'en tijd van de hand te doen, vroeg de spreker. De heer Gerritsz sloot zich daarbij slechts ten deele aan, in zooverre de critiek n.rn, slceg op de trage wijze van in exploitatie brengen. Maar overigens noemde deze sociaal-democratische spreker het natuurlijk verkeerd,, om de gronden des noods door verkoop maar zoo spoedig mogelijk van Je hand te doen. De gemeente moet aan het uitgeven in erfpacht vasthouden, maar i.-r dan ook voor zorgen, dat er geen oneerlijke concurrentie tusschen verkoop en'erfpachts- uitgifte plaats heeft en dit gebeurt, waa neer zooals hier het geval is gelijk waardige grond voor 15 wordt verkoctit of wel tegen een canon van 0,9754 per M2 in erfpacht wordt uitgegeven. Die erfpachts canon is veel te hoog. Qe prijs mag niet meer dan 0,82 54 zijn. Een der oorzaken, waarom de erfpachtsuitgifte zoo vlot niet gaat is, dat de hypotheekbanken zoo stroef staan tegen overerfpaohtsgronden. In dit ver band herinnerde de heer Gerritsz aan een vroeger door hem gedaan voorstel tot op richting van een gemeentelijke hypotheek- (crediet) bank. Eenmaal het hek van den dam en ver zeild in algemeene beschouwingen over grondpolitiek, ging de heer Klein op den zelfden voet voort en nam de Haarlemsche grondpolitiek onder de loupe. In Arnhem worden gronden in erfpacht uitgegeven tegen een canon van 0.29 en 0.32 cent. Vergelijk daar Haarlem eens mee! De heer Klein merkte verder op, dat hij reeds in Maart 1920 om een opgave had gevraagd, hoe de annuïteiten hier berekend worden. Maar daar is nooit antwoord op gekomen. Zoo kregen wij natuurlijk ook van Wet houder Reinalda een algemeene beschou wing over grondpolitiek. Op voorstel van den heer Klein Schiphorst is eenigen tijd geleden besloten om deze gedragslijn voor taan te volgen: bij iedere aanvrage om grond wordt per geval bekeken of de ge meente verkoopen zal of uilgeven in erf pacht. Zoo geschiedt- nu ook thans. Maar dit is een stelsel, waar de Wethouder het niet mee eens is. Naar zijn meening moet de gemeente als regel aan erfpachtsuitgifte vast houden en slechts hier en daar een stuk ver koopen, dat voor de algemeene grondpoli tiek geen beteekenis heeft. Wat de waarde bepaling van den grond betreft, schijnen velen aldus de Wethouder verkeer delijk te meenen, dat de gemeente aldus rekent: de prijs van den grond is koopsom plus rente. Maar dat is niet waar! De waar Je wordt door de marktwaarde bepaald en Lij grf daarvan eenige voorbeelden. Dat Je tegenzin tegen crfpachtsgrond of tegen werking van hypotheekbanken de oorzaak zouden zijn, dat het erfpachtstelsel niet ge heel voldeed, is volgens den heer Reinalda ook maar gedeeltelijk waar, Amsterdam. »'n Den Haag werken uitsluitend met erfpachts- grond en hebben allen tegenstand over wonnen. De hypotheekbanken maken nog wel bezwaar voor de andere gemeenten. Vele echter hebben haar bezwaren opge- be ven. En de Vereeniging van Nederlandscbe Gemeenten is nu bezig hel laatste verzot te breken. In heel deze discussie vielen ons twee dingen op: 1ste men praat over grond, als of Haarlem duizenden bunders heeft uit te geven en bij de annexatie-plannen hoorzn Mj altijd, dat Haarlem geen duim grond meer heeft! En ten tweede: behalve de ge meente en de hypotheekbanken zijn er toch ook nog anderen, die in aanmerking komen, n.m, de gegadigden naar grond zelf. En nu mag de tegenzin tegen crfpachtsgrond bij woningbouwvereenigingen zoo groot niet zijn, wie geld heeft en zelf een huis kan koopen of wel zelf een huis kan laten bou wen, past er nog altijd voor om zijn eigen dom op grond van de gemeenschap te zet ten. Dit laatst dient toch bij een grondige bespreking der grondpolitiek toch nog alt'jd in het oog te worden gehouden. Zeker in een gemeente als Haarlem,, wair kapitaal krachtigen zich zoo gemakkelijk een eigen huis op eigen grond in de onmiddellijke om geving kunnen verzekeren. Op het sociale gevoel der burgers zal men goed doen, daarbij niet al te sterk te rekenen. Want ieder is nu eenmaal zich zelf het naaste! Waar over de^Haarlemsche gronden werd gesproken, had men natuurlijk het meest het oog op het terrein aan den Kinderhuis singel. Vanwege de „historische" redenen, trachtten de heeren Reinalda en Gerritsz wel goed te praten, dat het terrein nu al acht jaar braak ligt en maar steeds „geld eet"; geheel vrij gaat de gemeente toch niet. De heer Schiphorst heeft in den kor ten tijd van zijn raadslidmaatschap al meer malen op bouwrijp maken van dezen grond aangedrongen en hij herinnerde daar giste ren nogmaals aan. De wethouder beloofde, dat dit n u binnenkort gebeuren zal. Ge moet doen als een winkelier met een eta lage-kast: maak je grond aantrekkelijk voor het publiek; en laat de directeur van Pu blieke Werken dan ook eens een wat vrien delijker gezicht tegenover gegadigden zet ten, zei deze spreker, die nooit een blad voor zijn mond neemt. Nu loopen koop lustigen weg! Na dit onverwachte debat over de grond politiek, zal er binnenkort' nog wel eens meer volgen,- vooral nu de Wethouder een overzich van de berekening van den canon heeft toegezegd. In dit stadium had de heer Gerritsz verstandiger gedaan on: eon door hem ingediend voorstel tot verlaging van den canon in eenige aan de orde zijnde voordrachten tot erfpachtsuitgiften in te trekken. Het voorstel werd dan ook met 23 tegen 10 stemmen verworpen. Dit was niet de eenige voordracht, waarbij de sociaal-democratische raadsfractie tegen haar eigen wethouder inging. Een tweede geval was een voorstel tot aankoop van een stukje grond van „De Faam", op den hoek van de Anegang' en tegen 400 per M2. Men heeft gelezen, dat deze firma verbou wen gaat en dit zóó wil doen, dat er een strook grond voor het verkeer vrij komt. Het is een zeldzaam geval, dat in het hart' van de stad, op een der drukste verkeers punten een verruiming bij minnelijke schik king kan plaats hebben. Meestal wordt dit een kwestie van onteigening of wel, wan neer daartoe geen voldoende termen be staan, blijft de toestand ontelbare jaren de zelfde. De waarde van zulken grond is on mogelijk te schatten. De gelukkige eigenaar begint naturlijk met een stevigen prijs te vragen. Hoeveel mag de gemeente in zoo'n geval geven? Ziedaar, ook al weer een zeer moeilijk te beantwoorden vraag. In het ge val van „De Faam" was men van een aan vankelijke vraag van 900 per M2. tot een voorloopige overeenkomst van 400 geko men. En wethouder Reinalda meende, dat hij nogal goed gemarchandeerd had. Maar Hij kreeg van verschillende kanten den wind van voren. Niet het minst van zijn partij genoot Joosten. Ook de heer Keesen vond den prijs te hoog, te meer, waar de firma er door de verbouwing toch al aanmerkelijk op voor uitging, De heer Klein Schiphorst zei: de eenige vraag kan hier slechts zijn: is het de gemeente f, 5000 waard om den toestand daar ter plaatse te verbeteren. En op dit standpunt stelde zich ook Wethouder Rei nalda, terwijl de heer van Liemt er nog op wees, dat in het tegengestelde geval, wan neer namelijk een winkelier op zulk een punt grond van de gemeente kon koopen hij op geen 5000 zou kijken. Want de rente zou door de verbetering al heel gemakkelijk wor den opgebracht. De meerderheid van den Raad ging met het voorste! van B. en W. mee, maar Wethouder Reinalda had ender de elf tegenstemmers toch weer het groot ste deel van zijn partijgenooten te tellen. Na een heibeltje van den heer Peper over de uitzetting van twee onwillige woonwagen bewoners, verknoeide de Raad zijn lijd voor namelijk met spitsvondigheden. De heer Gerritsz maakte allerlei bezwa ren tegen het voorstel om de Tramweg Mij. gedurende de maanden van de bloementen toonstelling gelegenheid te geven om de pas sagiers uit Amsterdam met een zijlijn uit de Tempeliersstraat naar de Dreef te vervoe ren. Zelfs de heer Koppen noemde de be zwaren van zijn partijgenoot erg overdreven. 1 oen de heer Reinalda er bovendien nog op gewezen had, dat het plan bestaat om het autoverkeer tijdens de tentoonstelling langs Wagenweg en van Merlenlaan te leiden en dat de tentoonstelling in April en Mei dus vóór de groote drukte van het zom^rver- keer wordt gehouden, toen bleef er van de bezwaren tegen dit tijdelijke lijntje nog j maar heel weinig over. Toch liet de 'neer Gerritsz de voordracht in stemming brengen met het resultaat, dat ze wel werd aang - nomen, maar wederom met negen stemmen van bijna enkel sociaal-democraten tegen. Wethouder Reinalda heeft weinig pleizier van zijn eigen menschen! Met het debat, hetwelk de heer Joosten uitlokte over de vraag, of een voorstel om trent een verandering in het personeel van. het Burgerlijk Armbestuur en bij het middel baar onderwijs wel in behandeling mocht ko men, omdat niet eerst de commissie van arbeidszaken was geraadpleegd, zullen wij onze lezers maar niet vermoeien. Dat zich telkens verdiepen in formalisme, is de slechtste dienst, welken dit raadslid zich zelf bewijzen kan. Tenslotte volgde de gebruikelijke rond vraag, waarbij de heer Peper weer met eeni ge ijs Hijkheden voor den dag kwam, welke echter onder toelichting van den Wethou ders al spoedig als zeepbellen uiteen spatten. De waarschijnlijke baten. baWij laten hieronder volgen den staat van Activa en Passiva van de Haarlemsche Hanze- nk, ontleend aan de „Msb." Activa; 1918 Aandeelhouders962 Kas en kassiers 895 Gedisconteerde wissels Kassiers buitenl. v. rek. van derden Prolongatie u/g Schatkistbiljetten en promessen Effecten 2475 148 800 Debit, rek.-cour. voorsch. en beleg. Bankgebouwen Meubilair Safe-inrichtingen Liquidatie C. C. M. C. B. Reorganisatierek. en verlies Diversen Ra ssiva: 1918 Aandeelen-kapitaal 1202 Spaarkas en deposito's S696 Crediteuren in rek.-cour3201 Crediteuren v. saldi in buitenl. Prolongatie en Beleening o/g Kassiers binnenland Reserve voor afschrijving Pensioenfonds Wisselcrediteuren 384 25 Balans-totaal 13322 20873 22811 26522 23612 8 17 15 185 33 12980 9288 Waar door crediteuren de pertinente ver klaring van de zijde van de Bank, dat men schelijker wijze gesproken bij minnelijke liquidatie op den duur zeker op een uitkeering van 100% mag worden gerekend in twijfel kan worden getrokken is het niet van belang ontbloot de omvang van den boedel en haar passiva en activa na te gaan. Wij hebben daarom aan het hier bijgaande overzicht van de ontwikkeling der voornaamste belans- posten gedurende de laatste zes jaren toege voegd de overeenkomstige cijfers per 31 December 1924., Het spreekt van zelf dat deze cijfers slechts een voorloopig karakter- dragen en geen aanspraak op absolute juist heid maken. Uit deze cijfers blijkt nu dat het totale passief op 31 December ongeveer f 7.1 miliioen bedroeg, waarvan ongeveer 4 ton preferent of door zakelijk onderpand gedekt. (Prolongatie o/'g en prolongatie o.g). Daartegenover stond epn actief met een balanswaarde van ongeveer f 8.4 miliioen. Of de liquidafiewaarde daarmede overeen stemt blijft echter een open vraag. Alleen voor de posten kas en kassiers en effecten kan dit thans vrijwel met zekerheid worden aangenomen. De effecten zijn namelijk ge durende dé eerste weken van Januari verder nagenoeg geheel verkocht en voor die ver koopwaarde op de balans per 31 December gedebiteerd. Die effecten hébben overigens niet zoo'n groot verlies opgeleverd dan een jaar geleden nog zou zijn te verwachten. Op 31 December 1923 bedroeg het verschil tusschen de aankoop (balans) waar de en de beurswaarde toch nog f 163.000, terwijl de verkoop in totaal slechts een nadeelig saldo opleverde van ruim f 85.000. Dit vindt eenerzijds zijn verklaring in de verdere stij ging van de beurskoers, dank zij vooral de daling van den rentevoet, anderzijds echter in het feit dat aan crediteuren deze effecten ten deele tegen inkoopwaarde in betaling werden gegeven. Verder komen onder de activa voor de ge- bouwen en het meubilair, waarop tot nog toe slechts onbeduidende afschrijvingen plaats vonden, zoodat, tenzij de economische toe stand plotseling een zeer gunstige wending neemt, met de waarschijnlijkheid rekening moet worden gehouden dat de verkoopwaarde aanmerkelijk beneden de balanswaarde zal liggen. Van beslissende beteekenis voor de te ver wachten baten der liquidatie blijven echter de debiteuren. Het is voor een buitenstaander onmogelijk zich daaromtrent een juist beeld te vormen Men mag echter wel aannemen dat men hier in hoofdzaak met zoogenaamde bevroren credieten te doen heeft, waarvan de invorde ring slechts betrekkelijk langzaam zal kun nen plaats vinden en waarin nog een aan merkelijk risico besloten ligt. Onze aandacht werd echter gevestigd op de beteekenis van de zinsnede in. de bekende circulaire, waarin wordt gezegd, dat de bank alleen reeds aan onroerende eigendommen (o.a. een 30-tal bankgebouwen), aan 1ste hypotheken en aan 2de hypotheken met voldoende over waarde momenteel nog een bezit heeft ter waarde van 2% a 3 miliioen gulden. Naar het blad vernam, heeft men hier te doen met een voorzichtige taxatie door deskundigen, waarbij de bankgebouwen slechts op een fractie der balanswaarde zijn gewaardeerd. Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur Cursus Logica. 8 uur Rederijkers. 8 uur Kleermakers 8 uur. Tooneelclub Graf. Bond 8 uur. Bestuur Vrouwenbond 3 uur. Stadsschouwburg. Cabaret-avond R.K. Vacantie-kolonies 8 uur. Gebouw „Blauwe Kruis". Vergadering Ambtenarenbond 8 uur. Schouwburg Jansweg. Derde Clinge Doorenbos-avond 8 uur. SCHOTEN. Gemeenteraad half 8. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken van 'Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— 154 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v in, 1012 uur, des middags van 24 uJF, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Leeszaal en aitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.rn gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond .St Elisabeth's Ver<-eniging Jansstraat Aanvragen oin versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur- Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzbaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis 'aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat de plannen tot wijziging van de grenzen dezer gemeente, waarmede opvolgende ge meentebesturen zich reeds een 25-tal jaren hebben bezig gehouden, hunne voltooiing zijn genaderd. Nog nimmer was de verwe zenlijking ervan zoozeer nabij als thans! Binnenkort toch zullen de Staten-Generaal over deze aangelegenheid krijgen te beslis sen. Het betreft hier een vraagstuk, dat alle lagen der bevolking raakt; het gaat om de verdere ontwikkeling, ja, om de bestaans mogelijkheid van onze gemeente. De gunstige ligging van Haarlem is in 't algemeen een waarborg, dat de gemeente nog tot meer deren bloei kan worden gebracht. De be staande grensindeeling van Kennemerland levert in dezen echter een ernstigen hinder paal op. Talrijke maatregelen van algemeen belang (woningbouw, aanleg haven en indus trie-terrein, verbetering wegennet e. d.) moeten achterwege blijven, of komen thans niet voldoende tot hun recht. De ontwik- kelings-mogelijkheid, welke deze streek nog heeft, komt zoodoende echter uitsluitend aan de omliggende gemeenten ten goede. De toeneming der bevolking is daar dan ook de laatste jaren, vergeleken met die in andere dorpen en steden, bovenmatig groot. Eener zijds profiteeren zij van de aanwezigheid van verschillende instellingen van algemeen nut in Haarlem (gasfabriek, slachthuis, zieken huizen, scholen e, d.), anderzijds onttrekken zij een steeds grooter aantal der beter-ge- situeerden aan onze stad of nemen de per sonen, die zich hier willen vestigen, binnen haar gebied op. Op'die manier zal Haarlem ten slotte alleen een kwijnend bestaan kun nen leiden. De noodzakelijkheid van een grenswijzi ging staat dan ook reeds lang vast, ook bij Gedeputeerde Staten dezer provincie, aan wie de behartiging van dergelijke streekbe- langen is toevertrouwd en van wie het ini tiatief in deze zaak moet. uitgaan. Verschil (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags. Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 5954 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5654 uur n.m. van meening bestaat er alleen nog over den omvang en den vorm, waarin hier tot ge biedsuitbreiding moet worden overgegaan. Verschillende plannen zijn reeds ontwor pen, het laatst in 1922. De openbare behan deling van dit plan zal u ongetwijfeld nog verscn in' het geheugen liggen. De toevoeging van de geheele gemeente Schoten met daartegenover een zeer klein en onbeteekenend gedeelte der gemeente Bloemendaal was het voornaamste kenmerk van dit ontwerp. Zoowel de Raad. als de Commissie uit de ingezetenen van Haarlem achtte zich met het oog op de financiëele gevolgen niet verantwoord, daarmede ac- coord te gaan. Een grooter plan werd in overweging ge geven.... en, naar het schijnt, door Gede puteerde Staten als billijk erkend. Het woord is thans alleen nog aan de Re geering, door wie het ontwerp van wet moet worden ingediend. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft nog onlangs zijn be langstelling getoond door een persoonlijk bezoek aan onze stad, Toont, dat ook gij hef jarenlange streven van ons gemeentebe stuur en de vele moeite, die verschillende anderen zich voor deze zaak hebben willen geven, op prijs weet te stellen. Een laatste stoot moet nog worden gege ven! Een uitspraak van Haarlems Burgerij, waaruit blijkt, wat er in Haarlem te dezer zake leef!; een uitspraak, welke gesteld kan worden naast die uit enkefe omliggende ge meenten. Wij rekenen hierbij ook op uwen steun! Ons voornemen is, op Dinsdag 17 Februari- a.s. des avonds om 8 uur in de Gem. Con certzaal een groote bijeenkomst samen te roepen, waarop het vraagstuk van de grens wijziging nog nader zal worden toegelicht en de burgerij gelegenheid zal krijgen, zich hierover nog eens naar buiten uit te spre ken. Verschillende autoriteiten zullen daar mede tegenwoordig zijn. Op uw aanwezigheid wordt gerekend! Ook uw belangen staan op het spel! Het Comité voor een redelijke Grenswij ziging van Haarlem. C. SORGDRAGER, Voorzitter (voor de Afd. Haarlem van den Vrijheidsbond) D. BRUIJN. (voor de Afd, Haarlem v. d. Anti-Rev. Kiesver.) J. v. d. BURG. (voor de Groep Vrije Kiezers). P. DIJT. (voor de Afd. Haarlem van de R. K. Kiesver.) W. A. HOUTSCHILD. (voor de Afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond). C. MAARSCHALK (voor de Fed. Haarlem van de S. D, A. P.) W. ROODENBURG. (voor de Afd. Haarlem v. d. Chr. Hist. Unie). In de vergadering van Geloof en Weten schap deelde gisteravond de Voorzitter, Mr. Vorstmann, mede, dat voor de lezing, welke Mgr. Dr. Ignaz Seipel op Vrijdag 6 Maart a.s hier houden zal, wegens de be langrijke kosten, daaraan verbonden (ver moedelijk zal de lezing in den Stadsschouw burg gehouden moeten worden) eenige entree geheven zal moeten worden. Voor leden van Geloof en Wetenschap zal deze echter slechts 50 ets. per kaart bedra gen. Een circulaire zal aan de leden worden toe gezonden, ter nadere regeling. Verder kon Mr. Vorstmann mededeelen, dat' „het Schouwtooneel", directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch, aan Geloof en Weten schap heeft aangeboden, de première van een mysterie-spel van Henri Ghéon, die voor G. en W. onlangs een lezing hield, en wel „de Dood te Paard" (vertaling mevr. Ellen.Russe) voor de leden en introducéVdezer vereeni ging te reserveeren G. en W. zou dan tegen verminderde schouwburgprijzen aan hare leden enz. deze eerste opvoering kunnen aanbieden. Reeds betuigden gisteravond velen hunne instemming hiermede: de nadere onderhande lingen moeten echter nog worden gevoerd en men hoopt binnenkort met definitieve berich ten te kunnen komen. De voorstelling zou nog vóór de Vasten plaats hebben. Zooaïs bekend is, zullen de bovenverdie pingen van het Politiebureau in de Smede straat, waar vroeger de telefoondienst ge vestigd was en welke door de automatisee ring van de telefoon vrij; ziin gekomen, ge heel worden ingericht ten behoeve van de Politie. Wij hebben reeds voor eenige jaren Men schrijft ons: Wij hebben een rijwielbelastingwet. Iedere fiets moet voorzien zijn van een belasting- etiquet En we hebben natuurlijk ambtena ren, die moeten toezien op de naleving dier wet, Wordt een wielrijder gesnapt, die een ongemerkte fjets berijdt, dan krijgt hij een bekeuring, zijn rijwiel wordt in den regel in beslag genomen en slechts tegen betaling van de dubbele boete weer vrijgegeven. Die belastingambtenaren doen hun plicht zoo goed mogelijk. Overtreders van de rijwiel belastingwet wenden hun slimheid aan om de belasting-ambtenaren te verschalken. Deze stellen daartegenover andere slimmig heden om de overtreders in zoo groot mo gelijk aantal tee betrappen Zij stellen zich daartoe op aan den ingang van de stad er houden alle verdachten aan. Hun buit is dik wijls groot In den laatster, tijd schijnen vooral de dorpen systematisch onder handen te worden genomen En bij voorkeur wordt daar de Zondag voor uitgezocht, den dag dat vele veraf wonenden hun fiets gebruiken om naar de kerk fe gaan. We praten er nog niet van dat vele huisvrouwtjes hiervan de dupe worden, die de geheele week niet uit haar druk huishouden komen en des Zondagsmor gens alleen haar overigens ongebruikte fiets fe hulp nemen om naar de kerk te gaan. Evenzoo is het met vele landarbeiders, die in de week niet van hun erf komen en 's-Zondags op de fiets naar de kerk wippen. Waar we het over hebben, is de stoorn s, die door dit optreden van de belastingamb tenaren veroorzaakt wordt, vóór en zelfs tij dens de godsdienstoefeningen Velen komen te laat en anderen zijn ontdaan door het op treden van de belasting-ambtenaren. Neen, erg fijn gevoeld vindt schrijver dezes het op treden van de belastingambtenaren niet. Het zou niet trachten de kerkgangers op Zon dagmorgen te snappen. Daar zijn andere tijden voor. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Achteruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vsn 4 Februari, Hoogste Barometerstand 778.2 m.M. te Clemont. Laagste Barometerstand 730.4 m. M. te Seydisfjord, Verwachting van den avond van 5 tot der avond van 6 Februari: Meest krachtige, later wellicht afnemen, de zuidelijke tot westelijken wind. zwaarbe wolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. terug beschreven hoe oorspronkelijk de ge dachte van indeeling in het bureau aan de Smedestraat zijn zou, en de ontwerpplan nen, welke door B. en W. reeds zijn goed gekeurd, beschreven. In groote lijnen blijft dit plan bestaan en zullen er waarschijnlijk slechts kleine onbeduidende veranderingen plaats hebben. De toestand, zooals men zich deze voorstelt, is als volgt: In de gang komt, tusschen de wachtkamer en de ka mer van den inspecteur-van-dienst een trap, die naar boven leidt, zoodat de be slaande extra benedenuitgang vervalt. Op de eerste verdieping komen dan de kamers van den commissaris, de ambulant-inspec- teurs, den hoofdinspecteur voor gemeente dienst en voor de administratie. Daarbo ven, dus op de 2e verdieping, wordt het ingericht voor het Archief, kleeding en wapenen. Wanneer of de overgang zal plaats hebben is nog ni«>t bekend, daar men van de telefoon nog moet beginnen met het weghalen van de toestellen en de ka bels. Eerst als dit gebeurd is, kan begon nen worden met het aanbesteden van de verbouwing. Of liever gezegd indeeling, daar de bovenverdiepingen bestaan uit lange zalen, en deze nu ingedeeld moeten worden tot vertrekken, zooals hierboven gezegd :s. Voorloopig is dus het wachten alleen nrfg op het weghalen van de telefoon-t^enoodigd beden. Is dat eenmaal geschied, dan zal het niet lang meer duren (men hoopt van den zomer) of, alles wat tot de Politie behoort, bevindt zich in de Smedestraat, en niet zooals thars het geval is gedeeltelijk in dc Kruisstraat en gedeeltelijk in de Smede straat, wat. hoewel maar een noodmaatre gel, daarom niet minder ongemakkelijk is. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. J. B. Bomans de uitnoodiging aanvaard van het comité inzake de grensregeling om op de te houden openbare vergadering op 17 Februari a.s. in de gemeentelijke concert zaal als spreker op te treden. Van den heer v. d. Waerden is nog geen bericht ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1