DE SPAARNEBANK Kcr r^bröei aan de Gas fabriek 3500 a 4000 H.L. Ruhrkolen verloren gegaan. De broodprijsverhooging. De groote vloedgolf van 1825 en Haarlem. LiefdadigheldspredJcatie. Personalia. De ontrouwe rentmeester. Looddiefsta!. De heer A. Koolhoven ongesteld. Het Bavo-dorp. Besmettelijke ziekten. De stoomtrainrails te Velsen. De lange duur van vele processen. Geloof en Wetenschap. Mevr. Ellen Russe over de Parsifal -sage. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Overwerkte zenuwen. Muziekavond. x Paard op hol. Van onze Rechtbank, BURGERLIJKE STAND R.-K. Volksbond. VOOR DEN POLITIERECHTER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. PARIJS 1345 BRUSSEL 7 t WEENEN 0.35 Muziekschool der Maatschappij tot Bev. der Toonkunst. In de gcnleenteraacszitting van gisteren stelde de heer Pepc-r vragen omtrent bij de gasfabriek plaats gehad hebbende kolen- broei in den kolenvoorraad aan de gasfa briek. Wethouder Siingenberg deelde hier over reeds iets mede, waarvoor men het randsverslag raadplege. Wij hebben nadere inlichtingen omtrent dit broeien van kolen ingewonnen, waarbij ons het volgende werd medegedeeld: Ongeveer 14 dagen geleden werd in den voorraad Duitsche Ruhrkolen broeiing ont dekt. Deze soort kolen schijnt eerder te broeien dan Engelsche kolen. Wel is er ge regeld gepeild geworden, echter misschien niet voldoende langs de buitenwanden, vnaraan het misschien te wijten is, dat tot Jaartoe de broeiing zich uitgebreid heeft. Onmiddellijk is men begonnen met.de door ten broei verloren gegane kolen te verwij- leren. Dit is totaal ongeveer 250. a 300 ton. Oit moge, naar men ons mededeelde, veel lijken, maar in vergelijking biet den aanwe zigen voorraad is dit toch niet zoo. Gevaar voor uitbreiding naar buiten was er in het geheel niet, daar de kolenvoorraad gebor- ;en :s in een van beton opgetrokken berg plaats. De schade is geheel door verzeke- :ng gedekt. Men is thans bezig de geldelijke chade te berekenen. De verhooging bedraagt een cent per 8 ons. Nadat door vertegenwoordigers der Haar- emschs Broodbakkerspatroonsvereeniging n der Coöp. Bakkerijen nogmaals vergaderd geworden, is besloten den broodprijs met en cent per 800 gram te verhoogen. De ver- °°g'ng gaat in Maandag 9 Februari. De coöp, bakkerijen ,,De Eendracht" en ooruitgang" stonden buiten het verband an de andere vereenigingen, doch ook bij ie coöperaties wordt de broodprijs met 1 ent per 8 ons verhoogd, eveneens met in- ang van 9 Februari a.s. Ock te Zandvoort is de broodprijs ver- xogd en wel met 2 cent per 8 ons, zoodat el melkbrood thans kost 30 cent, water- rood 25 cent en bruinbrood 23 cent per 8 ns. Voorheen kon men het brood aan den rinkel afgehaald 2 cent goedkooper koopen, (och ook dit is niet meer het geval. Ge laaid of gebracht, de prijs blijft dezelfde. Het is nu 100 iaar geleden, dat ons land oor zware vloedgolven werd getroffen en eteislerd. Ook geheel Waterland werd aarbij onder water gezet. Eenige jaren ge- den is ook zoon groote watersnood ge test in denzelfden hoek onzer provincie, n heeft onze stadgenoot, R. D. Baart de a;l e, ambtenaar ten Rijksarchieve, in de ndheidkundige vereeniging Haarlem een ink gedocumenteerde verhandeling over et ontstaan der Zuiderzee gegeven en daar- an vele afbeeldingen vertoond, o.a. van den oorbraak der Wijde Wormer en van den doosterdijk in Waterland. Daar die ramp zoo betrekkelijk kort gcle- en is en gelijksoortig was aan die van 1825, uilen we er niet uitvoerig over spreken. Amsterdam en Haarlem waren in 1825 n :n 19f6 even zwaar bedreigd, misschien eel meer dan de menschen zich bewust wa- en. We willen daarom melding maken van en hoogen waterstand van nog 50 jaar vroe- 'er, n van 14 en 15 November 1775. 1 oen liep het Ywater over den Slaper- ik tusschen Spaarndam en Santpoort. De ecle Omgeving van Haarlem, tusschen pruispoort, Zijlpoort en duinzoom kwam on- - er water. Het water steeg toen aan den icheepmakersdijk drie voeten hoog in de .uizen. In het woonhuis van de brouwerij Iet Scheepje, aan de Houtmarkt, kwam het "or de vensters indruischen. Van achteren, en de est, tusschen de Sint Nicolaasbrug HoutmarktKoudenhorn) en de Spaarn- ■muderpoort stond alles onder water. Op e Voldersgracht moest men naar de boven- ertrekken der huizen vluchten. Men vond .'.et water op somige plaatsen der stad ter cogic van meer aan anderhalf voet (]}lm. en halve meter), en bij de Amsterdamsche oorl had men groote vrees, dat de brug, >ver c'e aart in den Singel, zou wegspoe- an. Aan de Eendjespoort viel het water, dat ar den kan! van Ovcrveen en Bloemeadaal metg eweld kwam aanzetten, in het nabij zijnde sluisje, van een hoogte van drie voet :n woelde den grond om, zoodat de straat- téenen los raakten. Het maakte een heelc massa groote galen, zoodat men schuiten uct zoden, puin en stortmatriaal aanbracht, om den aandang te keeren. De poort werd ook gesloten, terwijl men oor het wegspoelen der brug zeer beducht was. In hei jaar 179i werd door het ovcrloopen _an den Slaperdijk nagenoeg alles rondom Ic stad en de laagste deelen der stad zelf onder water gezet. Het water .kwam zelfs oijna i:en halve voet hooger dan in het nog met schrik herdachte iaar 1775. Veel vee '.wam in het water om. De straatweg tus- chcn Haarlem en Amsterdam, leed vooral 1 8uurt van de Liede zeer door den ge weldigen stroom. De weg was daar door de an- en opgespoelde balken der houtzaag molens zoo bezet, dat deze op den derden vcbruari, toen het water reeds zeer gezakt was, nog niet kon worden bereden. Het jaagpad langs de Haarlemmervaart was op vele plaatsen dermate uitgekalkt en wegge spoeld dat omtrent in geen week een jaag- -chuit naar Amsterdam kon varen. Dc an gers, bij open water, nooit stilstaande vaart, "urd niet alleen hier zoo lang,' maar ook tusschen Haarlem en Leiden meer dan een dag gestremd. Koning Lodewijk Napoleon van Holland, aroer^ van Keizer Napoleon, heeft een einde -an dat dreigende gevaar gemaakt. Hij liet den Slaperdijk tusschen Santpoort en Spaarndam zoo'verhoogen,'dat overstroo ming hoogst bezwaarlijk zou zijn en ook met xcer voorkwam, Zondag 8 Februari a.s. wordt in de paro chie van het Allerheiligste Hart een liefda- dighjidsprcdicatie gehouden door den Zeer- eerw. pater Salvator Booms O.F.M. Daarna wordt collecte voor de armen der parochie gehouden. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift: „Over complexen var. kegelsneden", de h-cr L. S. N. Swccrts, geb te Haarlem. Dc heer D. G. MI, rentmeester van het Kroondomein Nijmegen, heeft tegen het von nis van de rechtbank te Arnhem, waarbij hi, veroordeeld werd tot drie jaar gevange- n sstraf, terzake van verduistering als cura tor, appèl aangeteekend Door de politie is een persoon aangehou den, verdacht van diefstal van lood van een perceel in de Wilhelminastraat, Een gedeel- 11c van het gestolen lood is in beslag geno men. Sinds enkele dagen is de heer A. Kool hoven, voorzitter der H. O. V. ongesteld. Gelukkig is deze ongesteldheid echter niet van ernstigen aard. Wij vernemen, dat de heer Koolhoven een rustigen nacht heeft gehad, terwijl zijn toestand weder vooruit gaande is. Reeds enkele dagen is het verkeer dcor de Kruistochtstraat nabij de nieuwe brug, over de Zomervaart geheel gestremd. Het verkeer wordt thans geleid langs de Zomer vaart, over het nieuwe verhoogde gedeel te. Nu is men druk bezig, aan de oprij- hoogte in de Kruistochtstraat. Menig wa gentje zand wordt hiervoor aangebracht. Aan het verlangen van de verkrijging van deze nieuwe verkeersverbinding zal dus bin nen niet al te langen tijd tegemoet gekomen worden. Het zal echter nog wel 2 a 3 weken duren alvorens men zoover is. In de week van 25 tot en met 31 Januari 1925 kwam te Assendelft 1 geval van rood vonk voor;, te Edam 2 gevallen van buik- typhus; te Egmond-Binnen 1 geval van diph- theritis; te Haarlem 3. gevallen 1 van rood vonk en 5 gevallen van diphtheritis; te Haarlemmermeer, 4 gevallen van diphtheri tis; te Hoorn 1 geval van diphtheritis; te Krommenie 1 geval van diphtheritis; te Lei denden 5 gevallen van roodvonk en 2 geval len van diptheritis; te Oegstgeest 8 gevallen van roodvonk; te Purmereiid 1 geval van roodvonk; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Wor merveer 1 geval van diphtheritis en te Zaandam 1 geval van diphtheritis. Eindelijk zullen ook te Velsen de rails van de vroegere stoomtram worden opgeruimd. Men is cr aan de Noordzijde van de ponten reeds mede begonnen. Te hopen is, dat dan de bestrating vanaf de ponten ook eens flink onderhanden genomen zal worden. De achterstand bij het Amst. Hof. MEER RAADSHEEREN GEWENSCHT. De minister van Justitie heeft thans ge antwoord op de vragen van het Kamerlid Kleerekoper betreffende uitbreiding van de samenstelling van het gerechtshof te Amster dam, en, zoo noodig, van andere rechterlijke colleges. In het belang van een vlot verloop der rechtspraak. Het Kamerlid vroeg o.a. of de minister van Justitie kennis genomen heeft van de klacht in het „Weekblad van het Recht," no. 11283: dat van een vonnis der Haarlemsche recht bank, gewezen op een incidenteel verzoek tot verhoor op vraagpunten, werd geappel leerd bij het gerechtshof te Amsterdam in den zomer van 1924 dat op 4 December j.l. de stukken aan vermeld Hof werden overgelegd, met ver zoek om ten spoedigste te mogen pleiten dat op 11 December 1924 het Hof zijn spijt betuigde, niet aan dat verzoek te kun nen voldoen, met de mededeeling, dat de ge legenheid om te pleiten zou worden gegeven op 4 November 1925 De eerste vraag beantwoordt de minister, de heer Heemskerk, bevestigend. Wat de volgende vragen betreft, voert Z. E. aan, dat, hoewel tot dusver nimmer te voorkomen is geweest, dat bij de gerechten de termijnen voor de te houden pleidooien van betrekkelijk langen duur waren, het waar is, dat bij het Amsterdamsche gerechtshof .die termijnen de normale grootte overschrijden. Terwijl die termijnen in 1918 bij genoemd gerechtshof ongeveer acht maanden bedroegen heeft de in 1920 plaats gehad hebbende uitbreiding met twee raadsheeren toch niet gebracht, wat er van verwacht werd en zijn door de voort durende toeneming van het aantal civiele zaken die termijnen allengs tot ongeveer elf maanden uitgegroeid, hetgeen inderdaad een eenigszins bedenkelijk verschijnsel wordt ge acht. De minister is met het Amsterdamsche ge rechtshof in overleg getreden omtrent de vraag of de achterstand niet kan worden ach terhaald door raadsheeren-plaatsvervangers geregeld aan de werkzaamheden van het hof te doen deelnemen. Dit overleg heeft tot geen positief resultaat geleid, zoodat uit breiding van het aantal raadsheeren wel de eenige uitkomst naar de minister denkt, zal kijn. De minister zal derhalve overwegen, of zijnerzijds daartoe voorstellen moeten worj den gedaan, hoewel hij zich bewust is, dat tot vermeerdering van uitgaven onder de huidige omstandigheden niet dan in het uiterste geval mag worden overgegaan. Bovendien meent hij er de aandacht op te moeten vestigen, dat voor uitbreiding noodig is wijziging van de wet van 5 Juli 1910, tot regeling van de samenstelling van den Hoogen Raad, de gerechtshoven, de arrondissements rechtbanken en de kantongerechten en van de jaarwedden der rechterlijke ambtenaren, als mede van de klassen der rechtbanken en kantongerechten. Immers, zegt de minister, van de 1'2 raadsheeren, die volgens voornoem de wet kunnen worden aangesteld, zijn er sedert 1920 reeeds 11 benoemd, terwijl naar s hofs oordeel aanstelling van nog 2 raads heeren noodig zoude zijn, teneinde nog een civiele kamer te kunnen samenstellen. Het was wel, zooals de voorzitter, Mr. F. Vorstman, gisteravond in zijn inleiding van de bijeenkomst :\ran G. en W. opmerk te, reeds langen tijd geleden, dat voor deze Vereeniging Mevr Ellen Russe eens op trad bij Dr. Vandervelden's lezing over de legende van Sint Ursula en hare elfduizend gezellinnen, maar in te grooter getale had dc naam onzer gevierde voordrachts-kun- stenares het G. en W. publiek dan ook de grocte zaal van de Sociëteit ,,St. Bavo" doen vullen om hare lezing te hooren over de Parsitalsage en het Ridderschap van den heiligen Graal. Ter inleiding qgncr uitgebreide para phrase van Wagner's Parsifal, ving spreek ster aan met vóór de pauze een synops te geven van de middeleeuwsche dagen om trent den heiligen graal, den kelk, dien Christus bij het Laatste Avondmaal ge bruikte, waarin Jozef van Arimathea het heilig Hart bloed op den Calvarieberg op ving, en die bewaard werd lezamen met de speer, die Christus' zijde doorboorde- Koning Arthur's burcht in het land van Lagrès in Bretagne was de zetel dfer Tafel- -oods, waaraan de moedigste en edelste ridders uit Christenrijk aanzaten, die uittogen om overal het onrecht te wr ^?n, de zwak ken te beschermen en het *waad te be kampen, dat gepersonifieerd was in Mcr- lijn, den geest van het kwade en zijn slu- wen trawant Klingsor met hunne vuurspu wende draken. Geen der dapperen is echter onzondig hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig Mijnhardi's ZenuwlabieSten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg, Koker 75 ct. Bij apolh. en drogisten. genoeg om dc Judasplaats aan de Tafel ronde, den „zetel van hst vreeselijlc zit ten", in te nemen, dien niemand bezetten kan zonder door den dood getroffen te worden, tot eens de reine komen zal, een ridder zonder smet of blaam, maar ook zonder vrees, die het kwaad en het verderf overwinnen zal, en de ridderschap verhef fen. Aan een maaitijd van de tafelronde zingt de troubadour de sage van den heiligen Graal, waaruit tweeënveertig jaren lang Jczef van Arimathea gespijzigd is, en waar mede zijn nakomelingen de landen doorge togen zijn om de volken tot het Christen geloof te bekaeren, maar die om der men schen zonde thans van de aarde geschei den is, en slechts door den reinen rid der kan worden teruggevonden. De gansche ridderschap trekt nu ter „Graalqueste' en doolt de aarde over, maar nooit komt er de reine ridder, die den heiligen beker vinden kan, en allen, die uittrokken om den kelk te vinden, komen op geheimzinnige wijze om, Herzloïde, wier man hetzelfde lot ge troffen heeft, wil tenminste haar eenig kind aan de Graalkwestie onttrekken eh vlucht met hem diep de bósschen in. Maar eens toch ontmoet haar zoon, Par sifal, eenige ridders en trekt met hen naar Koning Arthur's burcht, waar hij geridderd werdt, en door eene oude spinster wordt aangewezen als de uitverkorene, die den zetel van het vreeselijke zitten ongedeerd kan innemen. Ook hij vangt nu den dooltocht aan op zoek naar den heiligen Graal, zooals in Wagner's ruim bekende opera Parsifal be schreven wordt, waarvan na de pauze dc spreekster eene analyse gaf en waarin ver haald wordt van den burcht Monsalaat, in wiens midden de heilige Graaltempel zich verheft, waar de kostbare kelk bewaard wordt door den Graalkoning Amfortas. Alle ridders, die deze plaats naderen, worden echter binnengelokt in de heerlijke tuinen van het tooverslot, dat Klingsor heeft ge bouwd aan den ingang van het Graalgebied. Amfortas, die met de heilige speer Kling sor is gaan bekampen, is ook bezweken voor de bekoring der schoone vrouwen in den lusthof van het tooverslot, en door Klingsor zelf gewond met de heilige speer, die door dezen als buit is medegenomen, en alleen als de reine ridder een woord van medelijden met hem spreken zal, kan die zijdewond genezen, waartegen geen kruiden iets vermogen. Maar Parcival, de onbewust-reine, die ter Graalburcht komt, spreekt nog niet dit verlossende woord. Eerst moet hij aan de bekoringen weer staan en daardoor de macht aan Klingsor en de betoovering breken, en eerst moet hij door lijden gestaald zijn, om op den Goeden Vrijdag terug te keeren van zijn nieuwen dooltocht en dan tot nieuwen graalkoning te worden gezalfd. Met de speer, die hij Kling sor ontnam, kan hij dan Amfortas' wonde ge nezen en als nieuwe graalbewaarder mag hij den heiligen kelk nu onthullen, waarop de duif in den tempelkocpcl nederdaalt om de heilskracht van den graal te versterken en de hooge begenadiging van de ridderschap en de geheele christenheid te symboliseeren. Ademloozer dan ooit was de stilte in de groote zaal gedurende de boeiende voor dracht van mevr. Ellen Russe, die met heur benijdenswaardig orgaan en heur nobele dic tie alle hoorders in den ban van haar be zielde woord gevangen hield. Voor 't groote meerendeel van G. en W. s leden mogen we dezen avond als een der kostbaarste van dit seizoen aanmerken, en het tot weerzin, dat Mr. Vorstman haar na zijn dankbetuiging toewenschte, vond bij al len weerklank, dat zich uitte in hartelijk ap plaus. In aansluiting aan het medegedeelde over den muzikalen avond van Maandag a.s., waarop Louis van Tulder zal optreden, meldt men ons nog: Na de pauze zal het Dameszangkoor „Sri. Caecilia" het zangspel „De fortuinlijke kist" van dr. Wagenaar ten gehoore brengen. Alles bijeen belooft het dus een avond van veel kunstgenot te worden. Ongeveer 1 uur hedenmiddag sloeg een paard, gespannen voor een sleeperswagen van de firma Zijtveld, aan de Brouwers vaart, op hol. Het dier werd tot staan gebracht nabij het postkantoor. Uitspraken van Donderdag 5 Februari 1925. C. P. H. E., bankwerker, wonende te Am sterdam, thans gedetineerd, meineed, drie maanden gevangenisstraf m. a. pr. hechte. nis. o.v.; D. de W., opkooper, wonende te Velser- oord, thans gedetineerd, heling, drie maari- den gevangenisstraf m. a. pr. hecht, o.v.; Dr. Th. L., arts, wonende te Bloemendaal, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, 20. boete subs. 10 dagen hecht, o'.v.; J. S., koopman, wonende te Haarlem, ap pèl overtr. Winkelsluiting Haarlem, vonnis van den kantonrechter bevestigd; C. K,, voerman, wonende te Haarlem, ap pèl overtr. Alg, Pol, Verordening Haarlem, vonnis van den kantonrechter bevestigd. P. Th. D., chauffeur, wonende te Schoten, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis van den kantonrechter bevestigd. J. de K., werkman, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, 30.boete subs. 10 dagen hecht, o.v.; Chr. V.7 chauffeur, wonende te Jisp, ap pèl overtr. Alg. Pol. Verordening Zaandam, 10.boete subs. 10 dagen hecht, o.v.; C. N. de M., chauffeur, wonende te Zaan dam, appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Zaandam, 10.boete subs. 10 dagen hecht, o.v. Ondertrouwd: 5 Februari: A. Everts en J. M. T. Hetem, W. H. Kloes en C. M. v. Lieshout. M. Toeset en S. Luikel. -A. Landaal en E. v. Maaswinkel. J. W. Haazer en A. J. G. dc Klerk. J. Tirtimer en A. C. Paulen. Getrouwd: 5 Februari. H. J. Jansen en F. Hiclkcma, G. v. d. Have en J. I. M. B. J-ekhof. Geboren: 3 Februari: zoon van S. de Kruif de Bonte. 4 Februari: dochter van B, v. d. NouwlandKroonsberg. - 5 Februari: zoon van J. H. JonkerFritzius. dochter van J. H. v. BurkumDisco. Overleden: 4 Februari: W. DierkxKo- nings, ^9 jaar, Klaverstraat; H. P. Hos, 84 jaar, Roosveldstraat. P. v. Os, 9 jaar, Kaqi- perlaan. v Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond een alge- meene vergadering in „St. Bavo". Om even 8 uur opende de voorzitter, de heer Van Castricum, de vergadering met den Christelijken Groet en heette allen wel kom. De secretaris, de heer F. Keesen, las de notulen voor, welke werden vastgesteld. De voorzitter deed daarna mededeeling, dat op 3 Maart een lezing zal gehouden worden over .het H. Land do6r den Hoog Eer.v. Deken L. A. A. M. Westerwoudt. Dezelfde lezing is reeds gehouden voor den Bond van Groote Gezinnen en voor de patro naten. Er zal dan Waarschijnlijk een kleine entree geheven worden, waarvan de baten komen voor het fonds „Herwonnen Levens kracht." Tevens deelde de voorzitter mede, dat a.s! Zondagavond een uitvoering zal "..orden gegeven, ten bate der werkloozen. Op dien avond zal medewerking worden verleend door de humoristen Helleman en Van Leeuwen uit Leiden en zal ook riet 'Jasz-band-orkest „La Krekel" medewerking verleenen. De deelname is reeds zoo groot, dat de kosten reeds gedekt zijn. De voor zitter deed mededeeling, dat er een Gemeen telijke Incasso- en Ophaaldienst is ingesteld Spr. spoorde de leden aan van dezen dienst gebruik te maken, daar het in alle opzich ten veel voordeel en gemak geeft. De geestelijk-adviseur, Rector Kok, kwam inmiddels ter vergadering. Dc voor zitter zeide in 't afgeloopen jaar veel teleur stellingen te hebben ondervonden. Wat de Rijksinkomstenbelasting betreft, daar ziet spr. nog veel goeds uit gebeuren, ook met de gemeentelijke inkomstenbelasting. Er wordt naar gestreefd om het percentage van 3 op 1/4 te brengen. Hierna besprak de voor zitter eenige in den Raad behandelde zaken, o. in. het erfpachtsvraagstuk. Om trent de annexatie zeide hij, dat een com missie was samengesteld om het groote plan te bevorderen. Spr. hoopte van harte, dat het groote plan doorgang mocht vinden. In de Gemeentelijke Concertzaal zal een groote vegadering worden gehouden, waarin waarschijnlijk Mr. Bomans cn de heer v. d. Waerden zullen spreken In deze vergadering zal uiteengezet word.u dat de „roofpolitiek," d. i. de annexatie noodzakelijk is, enz. Spr. behandelde eenige punten, inzake vaccinatie en schoolartsen- dienst. Omtrenf; de reisvereeniging deelde dc voorzitter mede, dat de heer Dekker zoo welwillend geweest was zich in de toekomst te belasten om met clubs excursies te maken naar plaatselijke en landelijke bezienswaar digheden. De voorzitter meende ook naar voren te moeten brengen, dat de ondcrafdeeling „Al- berdingk Thijm" op een 3-tal plaatsen eere de eerste prijzen heeft behaald. Spr. hoopte, dat de Rederijkerskamer op Jenzeifden weg zal voortgaan. Het financieel verslag over 1924 van de sociëteit „St. Bavo" werd voorgelezen. Hieruit bleek, dat de stand van zaken finan cieel goed was. Ook het fiancieel verslag van den Bond werd voorgelezen, waaruit bleek, dat de inkomsten waren 11273.85 en uitgaven 11054,58. Het nadeelig saldo over 1923 was 278,31 en dat over 1924 was 59.04. De voorzitter wijdde een woord van dank aan den administrateur voor ziin keurig beheer. Het verslag van „Hulp In Nood' sloot met een batig saldo van 982,82 en dat van „Hulp bij ziekten" met 355,76. Het finan cieel overzicht van „Herwonnen Levens kracht", gaf aan uitgaven 929.56 en aan inkomsten 1329,91 aan. Alzoo een batig saldo van 400,35. De vorzitter deed hierna nog eenige med:- deelingen, o.m. dat dit jaar in het teeken zou staan van de propaganda, en dat dezen zomer een winterpr^gram zal opgemaakt worden* met bekende sprekers en met veel vergaderingen, vooral om propaganda te maken. Ook zal er alle moeite gedaan wor den om het „Serum Novarum"-«eest dit iaar weder in het Brongebouw te kunnen doen plaiats hebben. De rede door den voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, vorige week gehouden, werd om den belangrijken inhoud aan de vergadering voorgelezen. Na behandeling van de rondvraag, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. De aanrijding te Heemstede. Hedenmorgen deed de Rechtbank uit spraak inzake de aanrijding van een tram- rijtuig met de auto van Dr. L. L. Voor den kantonrechter was Dr. L. vrijgespro ken, De Rechtbank veroordeelde Dr. L. thans overeenkomstig den eisch tot 20 boete subs. 10 dagen. Art. 251bis W. v. S. Terecht stond me;. G. E. wegens het plegen van het misdrijf genoemd in art. 251bis W. v. S. In deze zaak waren 3 ge tuigen gedagvaard. De officier eischte 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 12 Februari, Fietsendiefstal, De 20-jarige arbeider J. R. Z. was pas uit de gevangenis ontslagen en had een uitgaanskas ven 77. Binnen 3 dagen na zijn ontslag had hij zijn geld er door ge boemeld en toen hij niets meer had, nam hij in Zaandam een fiets weg. Hedenmorgen had Z. zich voor de Recht bank te verantwoorden. Bekl. zeide er toe gekomen te zijn, omdat hij geen tehuis had, en geen betrekking. Weliswaar was hem na zijn ontslag een betrekking aangeboden, doch deze had hij geweigerd. Waarom deed je dat?" vroeg Mr. Josselin de Jong. „Omdat ik liet leven nog niet kon," zeide bekl. „ik ben altijd in gestichten ge weest „Heb je hat dan in die drie dagen leeren kennen?" „Nee, nog niet!" „Dus dan ga je het weer onderzoeken als je er uit komt." De Officier eischte 6 maanden gevange nisstraf, zondei aftrek. Uitspraak 12 Februari. Een diefachtige, slordige besteller. De 27-jarige besteller bij de Ned. Poste rijen H. L., moest veevolgens terecht staan: le. wegens het ontvreemden in October en December ten nadeele van een mede- kostganger van 2 bankbiljetten van 25 en 1 van welke door hem uit een sigarenkistje waren gehaald en 2e. dat hij in .of omstreeks de maand December, als besteller bij de Ned. Poste rijen egn groot aantal briefkaarten welke hem ter bezorging waren toevertrouwd mee naar huis heeft genomen en niet aan de rechtmatige eigenaars heeft doen toeko men. Bekl. bekende. Wat dc briefkaarten be treft, ze:de hij dat het niet zijn bedoeling was ze te laten verdwijnen. Hij had, omdat het drukwerken waren, ze allen maar mee naar huis genomen met de. bedoeling ze later te bezorgen. Toen had hij een andere wijk gekregen, en was hij in de uitvoering van dat voornemen verhinderd geworden. Op een vraag waarom zc ongestempeld waren zeide bek!., dat dit meer slordigheid was. Bij het stempelen sloeg hij cr dan een stuk of twintig over. Dc directeur van het Postkantoor ver klaarde, dat cr geen klagen was van bekl. Het totaal aantal briefkaarten, dat bij hem gevonden was bedroeg 128 stuks. De officier van Justitie Mr. Andringa achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. merkte op, dat bekl. van heel nette fa milie was en alleen tot zijn daden geko men is, omdat hij zooals hij zeide, 'n meisje in Den Helder had, dat hem veel geld kostte, Spr. eischte daarom wegens voort gezet misdrijf van verduistering, cn het als ambtenaar in dienst bij een instelling van vervoer, goederen, of anderszins doen verdwijnen althans het niet aan zijn rechtmatigen eigenaar doen toekomen, een MEDEGEDEELD DOOR f De Beurs opende heden prijshoudend. 7 K MEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4¥i' Nederl. 1917 7% N.-I. 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D..! HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank I dischc Bank Cert Handel Mij. Rcsc dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U S Steel Marine cotnm Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Dell Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Scrbadjadi Silau Wai S' atra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 981/s 1027g 89l5/l6 1023/4 100'/8 63/4 öO'T'j 543/4 1601/ 2 1371/s 130 V3 146 77 25 440 334I/2 793/4 1781/8 MOI/4 125B/g 125V3 98 183 41 ol 124 14 1573/4 153l/2 20 123 392 393 366 1663/o 115 140 3871/2 853/4 1497/8 90 231/8 45/l6 98l/8 1027/3 102 3/4 1007/g 61/4 541/2 160 1371/4 130 77 25l/2 442 335 79 178!/a 140 1251/a 1251/3 1833/4 4151/j 124 5 15 156 157 20 393 3923/4 368 166 116 141 386.8 90 150 243/ 16 5 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN i 0 59 10 0 59.10 J-' 'K' *- i"'c 13.50 12.85 12.85 0.35 LONDEN 11.89 11 89l/4 STOCKHOLM 66 90 66 95 KOPENHAGEN 44.35 44 35 37 90 38 05 BAZEL s e e 47.95 47.95 NEW-VORK 2.481/2 2.481/4 ROME 1 f 1 10.40 10.33 gevangenisstraf, voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. Schreurs, pleitte wat sub. 1 betreft clementie en achtte wat sub. 2 betreft het wederrechtelijk toeëigenen, of het wegmaken van aan hem toevertrouwde stukken, geenszins bewezen, en meende dat de daad van* deze bekl. niet voor den straf rechter had moeten komen, doch alleen di- ciplinair gestraft had moeten worden. Repliek volgde. Uitspraak 12 Februari a.s. De eerste uitvoering dcor dc leèrliogen van genoemd Muziekinstituut mocht zich weer in een buitengewone belaogstelling verheugen. Alleen aan belanghebbenden waren toegangsbewijzen vérstrekt; een ver standige maatregel. De Stadsschouwburg bood juist voldoende ruimte, al de genoo- digden te herbergen. Met den gestadigen groei van het aantal leerlingen houdt natuurlijk deze overgroote belangstelling in het werk der leerlingen rechtstreeks verband, en men mag zich af vragen, naar weke concertzaal straks zal moeten worden uitgezien, wil men aan de te verwachten aanvrage naar toegangsbewij zen voldoen. Want de toeloop naar de leer lingen-uitvoeringen wordt onvenredig groo ter, doordat zij, die reeds het genoegen had den toehoorder te zijn, een volgende maal niet graag wegblijven. Onder de concerten-overvloed zijn het deze avonden, die wij niet gaarne zouden missen. Wie in muziek-enderwijs belang stelt, doet hier rijke ervaring op niet alleen, maar heeft ook veel gelegenheid, zich te verlustigen in de doorgaans onbevangen wijze, waarop de jonge executant toont, zich dc lessen, van bekwaam onderwi'^end per soneel ontvangen, fen nutte te hebben ge maakt. Niet in de laatste p'aats ziin het de allerjongst# leerlingen, die beslarf 'egrfen op een zeer groote desis belangs'el'ing. Het vergaat mij persoonlijk meestal zoo, dat ik na 't aar,hooren der meer beteekenisvolle muziek, die door de vaderen is uitgevoerd, een lief dng zou geven, zoo ik de kleinen met hun knusse pianostukjes nog eens de revue mqcht zien passecrcn. De uitvoering zou dan echter den tijdduur van 3 uur belana'riik overschrijden, en dat moet lot eiken prijs worden voorkomen. De volgende week is er weer een uitvoering, omdat de directie geen kans ziet, dc leer'in- rfen. die daarvoor 'f meest in aanmerk'ng komen,op één enkelen avond te kunnen demonstraeren. Het geldt hier dus; woeke ren met den tiid. Op dit conrerf reeds wer- een niet mmder ^an 37 s'ukken uitgevoerd, waaronder hoofddeelen en m;ddensafsen van symnbonisch gevormde werken, die uiter aard veel tijd in beslag nemen. Dit woekeren met den tijd moge cok voor dc leerlingen gelden als leuze bij hun studie: voor dc beginnenden, die nu reeds dc vaar- 437e NED. STAATSLOTERIJ, frekking van Donderdag 5 Februari. 5e Klasse I2e Liisf. Hooge oriizen: 634 1019 5296 11926 14790 17468 iOSÉ 26364 I 1660. 3160 7685 11003 11652 16740 19529 12761 400. 3204 4735 7553 15577 ƒ200. 13482 13731 15955 18935 19217 22896 100, Prijzen van f 70: 278 284 297 326 56! 975 1207 1275 1.303 1321 2(105 2072 2085 2110 2121 2362 2539 2722 2749 2770 2911 2994 3107 3111 3115 3427 3445 3481 .3604 3693 3794 4028 4043 4157 4340 5057 5104 5167 5231 5308 5509 553.3 5556 5588 5616 6059 6248 6317 6320 6334 6600 6613 673ö 6928 6948 7340 7400 7484 7661 7740 8189 8211 8421 8509 8578 8688 8750 8800 8850 8892 9287 9369 9534 9743 982.3 673 1803 2229 2853 3175 3752 4786 5407 5739 6435 7150 7873 8598 8918 771 1 I97J 2329 2893 3345 3707 4984 5467 5903 6526 7291 7957 8607 8921 9952 10037 16213 10339 10390 16713 10872 10932 1(1972 11294 11415 11621 11634 11752 11893 11964 12133 12211 12224 12255 12277 12286 12372 12398 12463 12631 12878 12989 13031 12656 12658 12680 12821 13219 13500 13554 13699 13795 13990 14664 14121 14150 14341 14404 14411 14419 14609 14639 14671 14767 14807 14927 149.96 15070 15109 15157 15340 15586 15935 15959 16079- 16129 16333 16339 16350 16455 16662 16764 16771 16873 16944 16048 17034 17038 17039 17377 17462 17512 17694 17746 17751 17943 18190 18205 18228 18323 18395 18469 18636 18663 18748 18868 18986 1900(1 19057 19092 19165 19166 19182 19307 19368 19376 19389 19482 19706 19851 19856 19861 19865 19871 19991 20068 20114 20376 2044 6 20490 20537 20544 20691 20845 20.852 20,859 21094 21176 21257 21267 21297 21355 21472 21473 21522 21537 21544 21643 2185S 21983 21987 22085 22183 22283 22294 22363 22366 22438. 22489 22654 22683 22588 22723 22842 22846 22879 22943 22990 NIETEN: 121 191 195 379 503 512 674 697 715 964 991 1023 1268 1676 1957 1986 30 298 614 818 45 322 632 905 1146 1203 1247 1267 1342 1450 1513 1514 1754 1822 1835 1957 1984 2009 2084 2182 2183 2188 2789 2324 2333 2374 2379 2486 2534 2543 2545 2576 2719 2802 2803 2907 2999 3029 3411 3412 2934 1200 3207 3249 1415 3545 3615 3760 3769 3853 3568 4094 4213 4217 4222 428] 4292 4451 "4520 4533 4552 4566 4686 4690 4697 4731 4908 4823 4840 4847 4866 4997 5172 5176 5179 5219 5258 5342 5357 5498 5558 5584 5696 5761 5767 5818 5828 6108 6123 6126 6148 6223 6333 6380 6333 6388 6394 6476 6507 6524 6637 6704 6789 6797 6798 6811 686! 6938 6956 6962 6963 6973 7033 7034 708,8 7095 7118 7174 7187 7203 7358 7398 7526 7554 7628 7638 7667 7783 7S44 787,S 7901 8136 8254 8317 8356 8363' 8387 84*40 8540 8560 8670 8682 8793 8813 8816 8835 8849 8926 8940 8941 8950 8989 9096 9142 91^7 9196 9226 9276 9329 9381 9390 9431 9556 9604 9640 9659 9684 9820 9829 9926 10024 1.0080 10288 10325 10358 10457 10456 10536 .10366 10604 1061,8 10641 10802 10808 10817 10843 10894 11064 11086 11136 11148 11156 11222 11274 11321 11342 11422 11642 11663 11667 116,84 11593 11718 11756 11773 11775 11780 12021 12023 12053 12059 12150 12210 12223 12237 12240 12246 12465 12598 12664 12766 12769 12822 12879 12881 12887 12910 12997 13000 13016 13052 13(08 1?222 13237 13335 13341 13352 13529' 13564 13604 13606 13618 13720 138(9 13875 13937 13948 14052 1408,8 14227 14250 14255 14312 14323 14330 14381 14385 14469 14480 14497 14511 14526 14594 14622 1468! 14774 14780 14862 14874 l<i8«5 1480? 149)2 15029 15094 15277 15313 1533? 15466 13536 15546 15578 15605 15650 15673 15685 15691 15711 15783 15829 15843 15012 15926 15997 16121 16164 16179 16194 15280 16285 16209 16345 16387 16429 16438 16458 16480 164SI 16617 16665 16743 16749 16750 1683! 16923 160,85 16056 16994 17055 17107 17140 17193 17212 17286 17307 17315 17352 17364 17530 17538 17553 17563 17578 17687 17697 1771! 17727 17768 17942 17955 17997 18005 18608 18159 1,8183. 18201 18219 18239 18277 48290 18299 18348 18355 18468 18497 1,8566 185II 1,8641 18763 18713 18725 18738 18806 18858 18870 18910 18930 18943 1960S 19021 19025 19089 1010.3 19177 19191 19237 19310 1030? 19600 I960! 19627 19448 19459 19700 19701 19721 19723 197rs 198 IS 19820 1Q948 19993 19998 20096 20125 20186 20316 20348 20393 26464 26448 26480 ?n5'0 20563 20567 20586 26500 20665 20685 2660? 206O8 20707 26733 26029 26939 21088 21143 21(69 31251 21252 21259 21306 21306 21358 21363 21365 2(409 o\d->q 21487 21521 21576 21578 216?! 21743 21777 21810 21830 21861 22029 22033 22034 22'30 22175 22216 22231 22240 22251 22269 22325 223"8 22412 22422 22464 22547 22552 22586 22589 2263? 22711 22743 22754 22780 22700 22883 22899 22901 22054 2'98-i 262 534 726 1054 12S5 1725 1094 2198 2458 2647 -2990 3346 3732 4095 4414 4640 4817 5063 5291 5592 5S84 6293 6398 6750 6869 6982 7'37 7418 7750 8236 8418 8684 8896 9026 9265 •9482 9778 1609? 10517 10661 10002 11197 11552 11697 11867 12157 12294 12778 12913 13116 13472 13693 13.955 14272 14426 14544 14832 14097 15366 (5623 15728 150,36 16242 16403 16507 16763 17024 17268 17397 17891 1770! 18015 18241 18361 18670 18812 18957 19150 19436 19680 19731 20008 20371 20521 20615 20736 21191 21340 21430 21637 21931 22196 22287 22485 22645 22$ 53 201 604 794 1145 1333 1732 2008 2265 2476 2697 2991 3.367 3743 4104 4417 4643 4820 5074 5326 5659 6076 6.332 6428 6776 6920 1822 7154 7458 7758 8237 8422 8706 8912 9054 9275 9494 9806 10247 405f 1075 10069 11218 11600 11703 11925 12163 12297 12782 12954 1.3170 1.3507 13717 14039 14275 14453 14562 14861 15011 15448 15626 15734 15977 1627! 16412 16603 16772 17041 17277 17517 17668 17913 18150 18255 18.387 18701 18816 18994 19151 19457 19695 19801 20072 20375 20523 20650 70748 21207 21.349 21446 21727 21959 22205 22292 22494 22661 22871 digheid bezitten, een stuk van Broet, Tro- jelli, Rameau, cf zelfs van Schubert, Dc- b'ussy, Groolez cf de leuke stukjes van Ro- i loff gaaf cn met smaak te kunnen weerge- ven, is dit woekeren met den tijd een eerste 1 cisch, maar dan ook allicht zekere weg om later een Chopin, Sinding, Dv/orsjak naar eisch te vertolken. Wat hier gezegd wordt van de instrumen'taal-sólistjes en solisten, geldt in niet mindere mate van hen, die nu reeds in staat waren, vocaal ons oor te sfrcelen, zoowel in koorwerkjes als solis tisch. De duidelijk uitgesproken wcnsch der di rectie, geen détail-critiek te geven, zal ik gaarne opvolgen, schoon meerdere voor drachten, zoowel in muzikaal als technisch opzicht, een bespreking overwaard zouden zijn. Kritiek op werk van élèves moet ech ter m.i. uitgaan van den betreffenden leeranr of leera'es en niet van buitenaf worden be ïnvloed. Slechts mo-gen we nog opmerken, dat deze uitvoering 't gevoel van hoogach ting voor de bekwaarheid van bet onderwfj- zend personeel aan deze muziekschool zoo mogelijk nog beeft versterkt. Hard en toe- wijdingsvol werken alleen kan leider tot zulke belangrijke resultaten. G. J. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2