UïTÊPnUND Uit de Pers. De geheimzinnige treinroef. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOIT KUNST EN KENNIS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 5 Februari BEZUINIGING De toestand in Athene in verband met het Grieksch-Turksche conflict. Interventie van Frankrijk. Onder de Radio-berichtenDe economische onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland worden nog voortgezet. Gem. buitenl. berichten. Amerika en de schadevergoe dingen. DE TOESTAND VAN DE LONDEN- SCHE ST. PAULSKATHEDRAAL. De Tarief wetcommissie. Een politieke Centrumpartij? Barmat's Nederlandsche relaties. Van het Hof. Het Juliana-kanaal. Verlaging Directe belastingen. Wijziging successiebelasting. Baron Wittért geen Kamer candid atixur. Enschede 600 jaar stad. Uniform belastingpersoneel. Prins Hendrik. Het vangen van mollen. Uit de R. K. Staatspartij. De vliegeniers in de gevangenis. Een leerstoel voor muziek? Een examen voor bedrijfs- ambtenaar. Driehonderd jaar Iogarithmen. FEUILLETON. Dc Gemeente-stem schrijft, dat er in rijks dienst nog wd wat te versoberen en te ^be zuinigen valt, en noemt eenige voorbeelden Welke reëele waarde heeft in een overgroot «antal gemeenten de wettelijk voorgeschreven bemoeiing van rijks inspecteurs van het onderwijs bij benoeming van onderwijzend personeel Waartoe dient de tusschenkomst van de arbeidsinspectie bij het aanvragen om vergunning volgens de hinderwet, anders dan|om de vlotte afhandeling van een verzoek te vertragen? Is b.v. in eene gemeente als 's-Gravenhage de technische en administra tieve behandeling van elke hinderwet-aan vraag niet volkomen aan de gemeentelijke diensten toevertrouwd Is, het geheele land door, eene naar voorschrift van provinciaal of I gemeentelijk electriciteitsbedrijf tot stand gekomen electrische installatie van een schoen 1 makerij, een houtzagerij, een machinefabriek enz. niet vertrouwd zonder onderzoek van een niet in de praktijk werkzaam ambtenaar der arbeidsinspectie? Welk wezenlijk nut heeft toch inderdaad de vele arbeid van rijks- en gemeente-ambtenaren, van openbare en bijzondere onderwijzers, verbonden aan het constateeren van relatief schoolverzuim vol gens de leerplichtwet? Waar,om wordt het, naast het deskundig personeel van den rijks- fiscus doellooze, college van zetters niet op geheven Waarom worden den burgemeester niet ambtshalve, zonder persoonlijke vergoe ding, de bemoeiingen inzake strandvonderij opgedragen en vloeien de thans door hem ter zake genoten, soms beduidende, inkomsten •als beheerder van strandgoed niet in *s Rijks kas Waarom laat de wetgever toe, dat de inkomsten van notarissen en deurwaarders in vele standplaatsen tot het tienvoudige en meer bedragen van de wedden van rechter lijke en fiscale ambtenaren, onder wier toe zicht zij staan, terwijl toch, bij behoud van een behoorlijk inkomen van notarissen en deurwaarders, een verhoogd registratierecht in de plaats zou kunnen komen van boven matig honorarium, zoodat 's Rijks schatkist er jaarlijks eenige millioenen guldens beter van zou worden zonder verhoogden druk op de ingezetenen? Wij doen slechts enkele grepen. De hand die, vrij van sleur en gewoonte, ernstig óp zoek gaat naar doelmatige bezuiniging on het bestuur van rijk, provincie en gemeente zal nog heel wat rijker oogst kunnen binnen halen. De ambtelijke verhouding tusschen de drie organen vordert reeds een papierwinkel waaraan honderden ambtenaren werk heb ben. Een enkel voorbeeld nog. De dienst plichtwet was een stap in de goede richting met hare regeling van het voorheen in een drietal wetten behandelde,onderwerp in één code. Maar waarom nu geen stap verder ge gaan en de bemoeiing van de burgerlijke overheid met dit onderwerp niet nog veel meer naar de militaire administratie lover- gebracht Zou niet evenzeer aan de gemeente secretarieën een groote hoeveelheid admi nistratieve arbeid bespaard worden, wanneer de declaratiën in zoovele veelvouden, en op alle mogelijke wijzen met verklaringen en bewijzen gestaafd, tot het bekomen van ver goedingen of bijdragen uit 's rijks kas of die der provincie, of omgekeerd, wegens storting in die kassen, b.v. ter uitvoering van onder wijswetten, pensioenwetten, ziektewetten, wegens krankzinnigenverpleging, enz., ach terwege konden blijven, en de controle van het zonder nadere documenteering gevraagde of gestorte bedrag gezocht en volledig gé- vonden zou worden bij het onderzoek der gemeenterekening Het Grieksche conflict met Turkije. De Turksche zaakgelastigde in Athene Verklaart, dat de verbanning van den Pa triarch een binnenlandsche aangelegenheid is, zoodat een negatief antwoord van Turkije op de Grieksche nota wordt verwacht. Het orgaan van «ien Griekschen minister Vart buitenlandsche zaken verklaart dat in geval de Volkenbond te kort schiet, Grieken land tot zelfverdediging moet overgaan. Nie mand kan het beschuldigen den vrede te verstoren. Er had een communistische vergadering ten gunste van den vrede plaats waarbij de militaire politie met steenen werd geworpen. 'Zes personen werden gedood en twintig ge wond. De orde is thans echter hersteld. De Joodsche orthodoxen zullen zich vol gens de „Daily Telegraph," bij het Griek sche protest aansluiten, daar zij vreezen dat het Rabbinaat evenals het Patriarchaat zal worden behandeld. De Fransche diplomatie treedt in het Grieksch-Turksche conflict ernstig tusschen- beiden teneinde het gevaar van nieuwe com plicaties in het Oosten te vermijden. Zij'ge looft niet dat Griekenland Turkije militair Zal durven bedreigen, doch dringt er bij het Britsche en Italiaansche kabinet op aan om de onverwijlde bijeenroeping van den Raad van den Volkenbond in buitengewone zitting te verkrijgen, waartoe de constitutie van den Bond in staat stelt in geval van een gevaar voor een gewapend conflict, ofschoon Tur kije het bestaan van zulk een gevaar ont- kent en beweert geenszins aan het nemen van militaire maatregelen tegen Griekenland te denken. De Turksche gezant heeft tot Herriot ge zegd dat zijn regeering door de verbanning van den Patriarch de orthodoxe wereld geenszins heeft beleedigd, evenmin als zij de Muselmansche wereld beleedigde door den Kalief te verbannen. Herriot antwoordde echter dat de persoon van den Patriarch eeuwenoude moreele privilegiën genoot, wel ker schending de verontwaardiging der ge heele Christenheid heeft gewekt. De Amerikaansche Staatssecretaris Hu ghes heeft in den Senaat mededeeling ge daan van den officieelen tekst der te Parijs gesloten schadevergoedingsovereenkomst en daarbij verklaard Deze overeenkomst houdt geen bepaling in, omtrent sancties en verplicht de Ver. Staten op geenerlei wijze tot eenige actie, ingeval de vastgestelde be talingen niet worden gedaan. DE ITALIAANSCHE SCHULD AAN DE VER. STATEN. Een telegram uit officieele kringen te Ro me meldt, dat de nieuwe Italiaansche am bassadeur volledige instructies zal hebben voor de onderhandelingen over de Italiaan sche schuld aan de Ver. Staten. Dit is de eerste officieele'mededeeling, dat Italië voor nemens is een regeling te treffen inzake het voldoen aan zijn verplichtingen. DE PLANNEN VOOR EEN ONTWA PENINGSCONFERENTIE. Het Amerikaansche Representantenhuis heeft het door den Senaat ingediende amen dement op de marinebegrooting, waarbij aan den president wordt verzocht om een nieuwe ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, goedgekeurd. Het Huis verlangt evenwel een kleine wijziging in den tekst van het amendement. DE AMERIKAANSCHE HANDELS BETREKKINGEN MET DUITSCH LAND. De AmerikaaAsche senaatscommissie voor de buitenlandsche betrekkingen be sloot gunstig te rapporteeren inzake het slui ten van een handelsverdrag met Duitsch land met beperkende bepalingen, waarbij de Ver. Staten het recht hebben wijziging te brengen in de clausules betreffende pre- ferentieele en spoorwegtarieven met een op zeggingstermijn van 90 dagen. Het verdrag wordt beschouwd als een mo del voor conventies met andere mogendhe den. Het verbiedt aan beide partijen onder scheid te maken ten opzichte van douanerech ten of spoorwegtarieven ten gunste van goe deren, die vervoerd worden op vaartuigen, welke hun eigen vlag voeren. EEN NIEUW Al^ERIKAANSCH SCHANDAALTJE. Lang kon Washington er blijkbaar niet zonder. Nauwelijks zijn een paar oude „scan dal mongers" gestraft of opnieuw wordt alarm geblazen. Ditmaal is de trompetter de bij de jongste verkiezingen verslagen boerensenator Magnus Johnson uit Minnesota, die zijn ge slaagden mededinger verwijt zijn verkiezing te hebben gefinancierd met geld dat hij op zijn helpers van „bootleggers", dranksmok kelaars, hadden afgeperst, in ruil voor de be lofte om hen niet te ontmaskeren. DE DUITSCHE SCHANDALENREEKS. Het interessantste gedeelte der verklarin gen van afg. Heilmann in de Barmatcommis- sie was zijn uiteenzetting van de wijze, waarop de groote credieten van de Staatsbank aan Barmat waren ontstaan. Tot Juni 1924 had Barmat volgens een verklaring der beide directeuren der Merkur- bank het crediet van de Staatsbank in contan ten binnen de 24 uur kunnen terugbetalen. Het daartoe noodige geld was in de Merkur- bank aanwezig. In Juni 1924 echter kwam de directeur van de Staatbank Geheimrat Hellwig bij Barmat en verklaarde, dat de Staatsbank groote cre dieten had verstrekt aan de I. Roth. A. G. en aan de Berlin-Burger-Eisenwerke, die ech ter beide zeer slecht gingen,-zoodat Hellwig vreesde, dat de Staatsbank ernstige verliezen zou lijden. Hij drong er bij Barmat op aan, dat deze de beide ondernemingen zou koopen en sanee- ren, waarvoor 1 a 1 '/2 millioen mark zou noo- dig zijn. De Staatsbank zou bereid zijn Bar mat de noodige middelen te leenen. Barmat was na lang tegenstribbelen op het voorstel ingegaan en had de twee ondernemingen ge kocht Maar spoedig bleek, dat voor dessa- neering oneindig meer geld noodig was dan Hellwig had voorgespiegeld. De directeuren van de Merkurbank, Scheffer en Lichteft- stein, waren daarop in November te zamen naar Hellwig gegaan en hadden toen gezegd Ge hebt ons bedrogen 1 De Staatsbank heeft ons om den tuin geleid. Hellwig protesteerde tegen deze belee- diging en verklaarde Ik was de tegenpartij van Barmat en moest de belangen der Staats bank behartigen. Indien Barmat een slechte transactie heeft gedaan, dan moet hij zichzelf er maar zien uit te redden. De mededeeling van de commissie van deskundigen inzake de St. Paulskathedraal, dat er geen grond is voor de veronderstel ling, dat de kathedraal onveilig is, heeft niet nagelaten verbazing te wekken. Men brengt haar in verband met een vroegere mededeeling der commissie, in December ge publiceerd, dat de pijlers, waarop de koepel rust, zich in een pjecairen toestand bevin den en dat er ernstige vrees is gekoesterd ten aanzien der veiligheid van den koepel zelf. En ook herinnert men zich het rap port 'van den inspecteur van het gemeente bestuur der City, dat de toestand gevaar lijk is, op grond waarvan genoemd gemeente bestuur het bestuur der kathedraal heeft aangezegd, dat zij tot de gevaarlijke gebou wen moet worden gerekend. Men hernnert «zich onze Londensche correspondent heeft er onlangs over geschre ven dat de commissie aanbeval de pijlers te versterken door middel van „grouting." Het inwendige dier pijlers is gevuld met puin en anderen afval „grouting" nu is het vullen van het inwendige met vloeibaar cement, zand en water, waarmee men inmid dels reeds bezig is. Deskundigen betwijfelen echter, of dit middel tot inwendige verster king der pijlers zal bijdragen. Verschillende bladen dringen er dan ook op aan, dat de regeering tusschenbeide zal komen, omdat het hier een nationaal mo nument geldt. De „Daily Express" eischte zelfs, dat de kathedraal zal worden gesloten op grond van het feit, dat het gebouw ieder oogenblik kan instorten. De redacteur van „Architecture," het orgaan der Society of Architects, die even eens een regeeringsonderzoek uitstekend zou achten, oefent critiek op de zinsnede in het jongste rapport der commissie, dat door de door haar aanbevolen werkwijze, de pijlers in een even goeden toestand zfiuden worden gebracht als toen zij oorspronkelijk gebouwd werden. Maar, zoo doet de redacteur van „Architecture" opmerken, ze zijn niet be hoorlijk gebouwd, anders zouden de huidige moeilijkheden niet bestaan. Intusschen heeft de regeering niet de bevoegdheid om tus- schenbeiden te komen. De deken en het kapittel van de kathedraal kunnen in theo rie doen wat zij willen, maar. „Architec ture" hoopt, dat zij met het oog op het be lang der zaak om inmenging der regeering zullen vragen. Het bestuur der City heeft aan een spe ciale commissie opgedragen de quaestie der veiligheid van de kathedraal te onderzoeken. Die commissie kan eventueel uitspreken, dat naar haar oordeel de kathedraal dient geslo ten te worden. De Lord Mayor van Londen heeft er voorts een vertegenwoordiger van de „Eve ning Standard" op gewezen, dat de deskun digen der kathedraal aan het bestuur der City zullen moeten bewijzen, dat hun voor zorgsmaatregelen voldoende zijn. Wordt men het niet eens, dan is ingevolge de bouwwet arbitrage de aangewezen weg. DE WATERLOOBRUG TE LONDEN Het is thans volgens den Britschen draad- loozen dienst zoo goed als zeker, dat de Wa- terloobrug over de Theems in het hartje van Londen, waarover wegens het verzakken van een der pijlers slechts een beperkt ver keer plaats vond, zal moeten worden afge broken en vervangen door een geheel nieuw bouwwerk, MISDADIGHEID BIJ DE JEUGD. Uit Los Angeles wordt het ernstigste tot dusver voorgekomen geval van kinder-mis dadigheid gemeld. De 7-jarige Elsa Thom son heeft bekend, zes menschen met succes vergiftigd te hebben. Bovendien heeft zij twee jaar geleden haar tweelingzusjes ge dood door ze glassplinters te laten slikken. Zij werd gearresteerd, toen bij de familie waar zij woonde, een giftoplossing in het middageten werd gevonden, waarna Elsa bekende, een vrouw door rattekruid gedood te hebben. Zij heeft ook een groot aantal katten en kanarievogels vermoord om ze ge durende den doodstrijd te kunnen waarne men. Zij is op school een zeer goed leerling. EEN NIEUW LITAUSCH KABINET. Volgens een bericht uit Kowno is onder Petroelis een nieuw Litausch kabinet ge vormd. Zerneckis wordt minister van bui tenlandsche zaken. WANORDELIJKHEDEN IN HET JA- PANSCHE PARLEMENT. Dinsdag had in de Japansche Tweede Ka mer een tooneel van ongekende wanorde lijkheid plaats toen een lid, dat buiten de orde was, weigerde zich aan den voorzitter te storen. Hij werd door andere leden aan gevallen en bewusteloos geslagen. NIEUWE ONRUST OP HONDURAS. Uit Zuidelijk Honduras komen berichten van nieuwe revolutionaire onrust. Generaal Ferrera, de revolutionaire leider, heeft de stad Nacome met geweld ingenomen. EEN RUSSISCH GEZANT VOORT VLUCHTIG. De „Chicago Tribune" heeft, naar men ons draadloos uit Londen meldt, een be richt uit Teheran, volgens hetwelk de Rus sische gezant zonder voorkennis of opgave van redenen met acht leden zijner legatie uit Teheran naar Rusland is weggevlogen. Naar wij vernemen, zal de Tariefwetcom- missie, welke dezer dagen haar werkzaam heden zal aanvangen, niet officieel door den minste^ van Financiën worden geïnstalleerd, aangezien een dergelijke officieele installatie alleen geschiedt ten aanzien van commissies ad hoe. Volgens de Tel. zijn er plannen in voorbe reiding tot oprichting van een nieuwe partij, welke beoogt een verbinding te vormen tus schen rechts en links en met uitsluiting van de antithese-gedachte mannen en vrouwen in één verband willen brengen, die de organi sche gedachte in onze samenleving wil be vorderen en naar voren brengen. Men be doelt met deze partij een soort van Neder- landsche centrumpartij te stichten. Reeds zijn verschillende personen, die tot linksche en rechtsche partijen behooren, tot de nieuwe partij toegetreden, en in verschil lende plaatsen van ons land worden de op richting van afdeelingen voorbereid. Binnenkort wordt in Den Haag de op richtingsvergadering van de nieuwe partij ge houden, waarop o.a. het ontworpen concept beginselprogram in behandeling zal komen. Een aanbevelingsschrijven van Mr. Troelstra. In het te Berlijn door de commissie van onderzoek gehouden verhoor in zake de be ruchte affaire „Barmat", deelde afgevaardig de, Heilman als getuige gehoord, mede, dat Barmat in 1919, toen hij hem leerde kennen, uit Amsterdam meebracht een aanbevelings schrijven van mr. Troelstra. Hij had welis waar in de Nederlandsche S.D.A.P. geen rol gespeeld, maar hij was toch eenmaal op den voorgrond getreden, toen de Russen in Am sterdam ten gunste van de regeering-Ke renski voor de voortzetting van den oorlog demonstreerden, terwijl Barmat voor 't zoo spoedig mogelijk sluiten van den vrede op trad. Toen de bolsjewiki aan het bewind kwa men, v/as Barmat aangezocht om op te treden als Russisch consul-géneraal te Amsterdam. Hij wilde evenwel niets met de bolsjewiki te maken hebben en sloeg het aanbod af. Naar wij vernemen hebben H.M. de Konin gin en de Prins het voornemen zich in de maand Maart voor een veertiental dagen naar het buitenland te begeven. Scheepvaartverbinding Maasbracht- Maastricht. Naar verluidt, zal het in Limburg tusschen Maasbracht en Maastricht aan leggen Ka naal den naam dragen van Juliana-kanaal, en heeft de Minister van Waterstaat, nadat de Koninklijke machtiging was verleend om aan het Kanaal dien naam te geven, zulks dezer dagen aan (jfn dienst medegedeeld. Indiening eerstdaags tegelijk met de weelde-belasting. De Msb. verneemt, dat het in de bedoe ling ligt van den Minister van Financiën om tegelijk met het wetsontwerp tot heffing eener weeldebelasting, waarvan de indiening zooals reeds werd gemeld, thans zeer bin nenkort kan worden tegemoet gezien, de mede|door hem in uitzicht gestelde wetsont werpen tot verlaging van sommige directe- belastingen bij de Tweede Kamer in te die- Naar de „Msb." verneemt, is een wetsont werp tot wijziging der successie-belasting in zoo ver gevordenden staat van voorberei ding, dat de -ndiening er van spoedig kan worden tegemoet gezien. De secretaris van het Verbond deelt in verband met de aan dr E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland door de St'. Michaël- clutjs in .Noord- en Zuid-Holland aangeboden Kamercandidatuur, mede, dat de heer Wittert van Hoogland volhardt bij zijn reeds vroeger medegedeeld voornemen, geen candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Men schrijft uit Enschedé aan het „Vad.": De grootste Nederlandsche textielstal zal dit jaar zes eeuwen bestaan. Op 15 Decem ber toch is het 600 jaar geleden, dat Bisschop Johan van Diest als Heer van Enschede aan deze Heerlijkheid stadsrechten toekende Door den Giftbrief van Zondag 15 Decem ber 1325 werd dt Heerlijkheid Enschede ont trokken aan het Landgericht, terwijl de in gezetenen (poorters) tal van voorrechten verkregen, O. m. werd hun de beslissing ge geven over hunne goederen. Zij waren vrij in 't huwelijk, betaalden geen schot en lot, waren gewaarborgd tegen willekeur en in hechtenisneming en behoefden voor geen andere rechtbank dan die van hun stad te recht te staan; daarbij waren de schepenen en de overige stads-ambtenaren in hun be diening niet i aan den „Ambtman, Schulte, Drost van Twente" onderworpen. Deze giftbrief van 15 Dec. 1325, alsmede de „Bevestigingsbrieven" van de volgende bisschoppen van Utrecht zijn bij den groo- ten brand, welke Enschede op 7 Mei 1862 verwoestte, verloren gegaan. Door het bestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond is het volgende adres aan den Minister van Financiën gezonden; „Er loopen geruchten over een mogelijk voornemen der administratie van het dienst vak der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, om het personeel van den dienst in uniform te steken. In verband hiermede verzoekt ons be stuur Uwe Excellentie dringend, om, wan neer deze geruchten onverhoopt juist zou den blijken te zijn, te dien aanzien geenerlei beslissing te nemen, alvorens het personeel, middels dc Bijzondere Commissie van Over leg bij bovengenoemd dienstvak, in de ge legenheid gesteld te hebben van zijn mee ning te doen blijken. De Portugeesche gezant, He heer de Sousa Santos Bandeira, is Woensdag docr Z, K. H. Prins Hendrik ontvangen, wien de gezant het diploma en de versierselen heeft overhandigd van eere-commandeur.van het Portugeesche Roode Kruis. Naar gemeld wordt, heeft de Portugee sche regeering, bij de toekenning van deze onderscheiding, welke de hoogste is van net Roode Kruis in haar land, hiermede Z. K. H. den Prins hare eerbiedige bewondering wil len betuigen voor de onvermoeide belang stelling, welke Z. K. H. voor al wat het Roode Kruis betreft koestert en hem een blijk willen geven van haar erkentelijkheid voor den steun en de sympathie, welke het Portugeesche Roode Kruis steeds van den kant van den Prins en het Nederlandsche volk heeft ondervonden. Tevens heeft zij op deze wijze het zestigjarig bestaan van het Portugeesche Roode Kruis, op den 2en dezer, willen herdenken. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende wijziging van de Mollen- en Kikvorschenwet 1917, met het oog op te groote bemoeilijking van het vangen van mollen en vrijlating van den ver koop van mollenvellen heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geant woord: In het laatst van het vorige jaar is een omvangrijk onderzoek aangevangen ter ver krijging van gegevens om te beoordeelen, of de bescherming van den mol in dezelfde mate, waarin die nu wordt toegepast, al dan niet behoort te worden voortgezet. Dit on derzoek is nog niet geheel beëindigd. Daar het op de gestelde vragen te geven antwoord nauw verband houdt met den uit slag van dat onderzoek, meent ondergetee- kende goed te doen, zijn antwoord tot tta afloop van het onderzoek uit te stellen. Aanwijzing van candidaten. In de dezer dagen gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging te Baarn zijn in alphabetische volgorde de volgende candi daten gesteld: G P. Bon, Mevr. Bronsveld- Vitringa, A. H Smulders, P, H, J. Steenhoff en J. G Suring. Besloten werd een schrijven te richten tot het bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in den Rijkskies kring Utrecht met verzoek ten spoedigste de combinatie der lijsten Gelderland-Utrecht, waartegen bezwaren werden ingebracht, nog eens ernstig onder de oogen te zien. Van der Hoop, Poelman en Van den Broe- ke, zijn:en len Januari hun zegetocht begonW nen met de vlucht BandoengSemarang. Natuurlijk zijn ze in de laatste plaats ook feestelijk ingehaald. Tijdens hun verblijf te Semarang heeft het drietal een bezoek gebracht aan de centrale gevangenis voor Europeanen, waar v. d. Hoop een lezing hield over zijn tocht. Na afloop werden zij door één der gevangenen namens zijn lotgenooten toegesproken, naar de „Loc." weet mede te deelen. Hij zeide „Mijne lotgenooten hebben mij opgedra gen aan u, geachte heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman Van den Broeke hunne gevoelens over t biugen van groote erken telijkheid voor uw oezoek hier, en u aan te bieden hunne gevoelens van dank en waardee ring van dit blijk van sympathie tegenover ons Ook wij hebben met groote belangstelling en steeds klimmende begeestering uw moedi gen, uw koenen tocht gevolgd en nu, zoo waar, zien wij u van aangezicht tot aange zicht, komt u persoonlijk ons verhalen van uwe indrukken en lotgevallen, u die reeds zoo weinig van uw kostbaren tijd ter eigen be schikking hebtU doet zulks voor ons Het is geen frase als ik u zeg hoe die no bele geste ons ontroert. Wij kunnen u geen huldeblijk aanbieden, maar niet waar, u voelt dat voor u, in onze harten, een monu ment is gevestigd van erkentelijkheid Lotgenooten, laat ons dat onthullen met een driewerf „hoera Dat zij leven hiep, hiep, hoera 1" Naar aanleiding van een bericht in Het Centrum schrijft het Utr. Dgb.: Inderdaad is door eenige organisaties op muziekgebied het initiatief genomen om te Utrecht te komen tot een bizonderen leer stoel voor muziek en muziekgeschiedeni*. Dat de litterarische faculteit met dit plan haar instemming zou hebben betuigd, is in genoemd bericht niet juist. Wel hebben ver schillende leden dier faculteit het voorne men met ingenomenheid begroet, maar de faculteit als zoodanig heeft zich hoegenaamd niet uitgesproken Men moet goéd verstaan, dat hier bedoeld wordt een bizonder profes soraat, een leerstoel die bezet zal worden door een bizonder hoogleeraar, op dezelfde wijze als wij aan onze hoogeschool kennen een bizonderen hoogleeraar voor de Engel- sche taal, voor de Fransche taal enz. De zaak is intusschen nog pas in haar eer ste stadium. En van het professoraat is dan ook voorloopig nog geer. sprake. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Examen-Commissie van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Ne derland, werd een belangrijk besluit genomen ten aanzien van die candidaten, die voor het examen voor bedrijfsambtenaar onvoldoende cijfers behalen en daardoor niet in aanmer king kunnen komen voor het diploma. De examen-eischen bestaan n.l. uit: a, Ne derlandsche taal, Rekenkunde, Aardrijks kunde, Geschiedenis, en Fransch, Duitsch of Engelsch, naar verkiezing van den candidaat en uit b: Boekhouden, Handelsrekenen en Staatsinrichting. Besloten werd een bepaling in het regle ment op te nemen, waardoor het voortaan mogelijk zal zijn, dat zij, die voldoende cij fers behalen voor a„ maar onvoldoende cij fers voor b„ bij een volgend examen slechts herexamen behoeven te doen voor dat deel, waarvoor onvoldoende cijfers zijn behaald, mits echter het herexamen binnen 3 jaar wordt afgelegd. Tevens werd in deze vergadering medege deeld, dat dit jaar het examen ultimo Mei a.s. zal plaats vinden, vermoedelijk ia Dordrecht, Groningen, Utrecht, Venlo en Den Haag. De bepaling dezer plaatsen zal afhangen van het aantal candidaten. Het examen voor bedrijfsambtenaar zal dan voor de zevende maal gehouden worden. Van de Vorige zes keeren zijn de examen- eischen in boekjes verzameld, die tegen 20 cents per stuk verkrijgbaar z'jn bij den secretaris F. C. A. v. Doorne, Vogelkers straat. 74, Den Haag. Dit jaar zal het 300 jaar geleden zijn, dat de eerste logarithmen-tafel verscheen. Het rekenen met iogarithmen, uitvinding van Napier (1614) was enthousiast ter hand ge nomen door een der beste Engelsche mathe matici van dien tijd, Henry Brigg, die tien jaar later de gewone Iogarithmen in veertien decimalen publiceerde van alle getallen van 1 tot 20.000 en van 90.000 tot 100.000. De ontbrekende 70.000 werden later bere kend door den boekhandelaar Adriaen Vlacq, in Gouda, die zijn werk in 1623 be- scheidenlijk publiceerde als tweede druk van Brigg's tafel, vermeerderd door Adrianus Vlacq Goudanum. Den laatsten tijd bestaat' er behoefte aan tafels met grooter aantal decimalen. Van Fransche, zoowel als van Duitsche zijde be staan plannen daartoe, maar de grootste op zet is die van het biometrische laboratorium der Londensche universiteit, dat onder den naam „Logarithmctica Brittannica" de Ioga rithmen van -de cijfers van 1 tot 100.000 in 20 decimalen zal uitgeven. Het wordt een uitgave in negen afleverin gen waarvan het eerste deel t'hans bij de Cambridge Press in druk gaat. Vrij naar het Engelsch. Ï6 „Ik denk, dat we namen genoeg hebben," veronderste!de de klerk en de vergunning ^erd gesteld op de namen van James Bax- *er en Delia Hayner. 1) Op de korte wandeling naar het hotel, uacht de jonge geestelijke aan ieU. „Hebt u eh aan de ceremonie der r'ngenverwisseling gedacht, miss Delia?" v'oeg hij, „Wel eh ja," antwoordde zij. „Dat behoort er toch bij, nietwaar?" „Als gij dat wenscht, zeker. Hebt gij een ring?" „Ik heb er geen, maar ik zal er een koo- ^en," was het 'onmiddellijke antwoord, ^aarop zij met hem een juwelierswinkel binnen ging en een eenvoudigen gouden fl,ng uitzocht, dezen kalm aan den middel hoger van haar linkerhand paste en, naar j "len bemerkte, een schitterenden diamant *h P|a^"la montcering van haar vinger H In Amerika zijn de formaliteiten voor ®en huwelijk voor de wet veel eenvoudiger aan bij ons. Vert Hij verwonderde zich hier eenigszins over. De diamant was,naar hij veronderstelde, de verlovingsring van Barrett. En hij verbaasde zich, dat zij hem niet verkocht, maar hem met den gouden ring in haar beurs stak, waarna zij verder gingen naar het hotel. Daar vonden zij Mrs. Hogan en haar doch ter, die op hen wachtten; de jongste met haar Iersche oogen tintelend en de oudste, wat onzeker rondziende, maar haar lippen opeen geklemd, alsof zij vastbesloten was, deze ongewone handeling van een deel van het jonge geslacht tot een goed einde te zien gebracht. Twee minuten later klopte de geestelijke, die dan het hoofd van de vier personen liep, aan de deur van kamer 406, op de vierde verdieping en boog zijn hoofd vooruit, om te luisteren naar de toestemming, binnen te treden. ACHTSTE HOOFDSTUK. Geluk oi tegenspoed? Gehoorzamend aan de hem gegeven be velen, was Barrett dadelijk naar bed ge gaan, nadat hij naar zijn kamer gebracht was en het was een nogal bleek uitziende jonge man in rose pyama, die vanuit het bed den bruiloftstoet, die min of meer plechtig bin nentrad, groette. Delia was de eerste, die het bed bereikte. „Speel het spel in 's Hemelsnaam goed, lieve Jimmie," fluisterde zij en zei dan ver der luid: „Ik heb een ring gekocht; tracht jij dien van jou te vinden." „Het is erg lief van je, om je aan een zie ken man uit te huwelijken," zeide hij, luid genoeg, om door de anderen verstaan te worden en hij drukte haar tegen zich aan. Zacht bevrijdde zij zich en stelde hem voor aan Mrs. Hogan, Kate en Millen. Terwijl Barrett op de terugkomst van Del- la wachtte, had hij zich stellig voorgenomen, alles eerlijk op te biechten, als Delia met den jongen geestelijke zou terugkeeren. Dit zou hij zeker doen en zich verzetten tegen het sluiten van het huwelijk, in welke poging de geestelijke hem zeker zou steunen. Maar de tegenwoordigheid van de twee vrouwelijke getuigen was een onoverkome lijk bezwaar. Hij kende vrouwen een beetje of dacht haar althans te kennen en hij was er van overtuigd, dat een bekentenis over zijn werkelijke persoonlijkheid voor Mrs. Hogan en haar dochter aanleiding zou zijn, dit overal bekend te maken en hij be antwoordde dan ook slechts met een zacht gebrom de begroeting. Onmiddellijk hierop begon de huwelijks plechtigheid, welke slechts kort duurde. Eerst toen de plechtigheid voorbij was en Kate Hogan de bruid omhelsde, dacht Bar rett, dat zijn geld al het geld, dat hij had gevloekt was. Als verstomd van schrik, stak hij zijn armen naar zijn vrouw uit, doch hoewel hij haar in zijn armen sloot, was het thans toch geen gewone omhelzing. Hij fluisterde haar toe: „Geld! Heb je geld voor het het honorarium?" „Genoeg," fluisterde zij terug. „De Hemel zij gedankt," zuchtte hij. „Mijn portefeuille ligt onder mijn hoofdkussen; haal haar er onder uit, maar neem niet dat geld. Ik zal het je later wel verklaren." „Vertrouw mij," fluisterde zij, zacht als een ademtocht en na eenige minuten waren de noodige formaliteiten vervuld. Dan sloot de deur zich achter den maker van den ge lukkigen huwelijksband en zijn beide help sters en man en vrouw waren alleen. Barrett zat rechtop in bed en verborg zijn gelaat in zijn handen. „Lieve Delia," begon hij heesch, „o, wat moet er toch gebeuren, als ik nooit in staat zal zijn, mij van deze verdenking te bevrij den. Ik voel mij als een geslagen hond!" Zij glimlachte allervriendelijkst tegen hem. „Wel, daar praten we toch niet het aller eerste over in ons huwelijk," merkte zij op. En dan: „Het is tijd voor de lunch. Heb je honger?" „Nu," zei Barrett, „ik geloof, dat zelfs een geslagen hond nog wel eetlust kan hebben. Maar hoe denk je mij voedsel te kunnen be zorgen?" „Dat zal ik je spoedig laten zien. Ik ga nu gauw naar beneden, om te lunchen en eens nieuwsgierig rond te zien, wat er wel zoo is. Het hotelpersoneel weet, dat wij ge trouwd zijn, Mr. Millen heeft het hun ver teld." „Kunnen wij de lunch niet boven laten brengen en samen eten?" „Dal kunnen we wel, maar moeten het niet doen. Ik moet zoc'n beetje rond spion- nceren en dat kan ik niet, als ik hier bij je blijf. We moeten niet vergeten, dat deze een-acter van een huwelijk slechts heeft plaats gehad, om de critiseerende wereld 't zwijgen op te leggen. Wij moeten die ban dieten opsporen en dat geld terugvinden. En de tijd is kostbaar." Het was Barrett's vaste gewoonte, nooit vóór maaltijden te rooken, doch thans voel de hij, dat een kalmeerend middel noodza kelijk voor hem was. „Wil je even in mijn jaszak voelen en mij een sigaar geven, voor je weg gaat," ver zocht hij. „Je kunt het misschien niet gc- looven, maar ik ben zeer zenuwachtig. Ik gevoel lust om op te staan en femand te be vechten. Dit schuilhouden vanwege die zaak is eenvoudig lafhartig. „Brrr!" zeide zij, met een nagemaakte hui vering. „Ik houd van je, als je zoo wild en trotsch bent. Ik zou je nu wel eens door el kaar willen rammelen; alleen je rose pyama houdt me daarvan terug. Wie heeft je toch gezegd, dat je rose pyama's moest koopen, lieve Jimmie?" Maar zij gaf hem toch de ge vraagde sigaar en stak een lucifer voor hem aan, om er -„den brand in te steken", alvo rens zij verdween. Alleen gelaten, zonk Barrett terug in de kussens en blies rookkringen naar het pla fond. De warrelende kaleidoscoop van de gebeurtenissen in de laatste uren, had hem geleken als een droomtoestand, waaruit hij nu eerst begon te ontwaken. Hoe had in weinige dagen een goed-geregelde en wel geschikte wereld zich totaal onderste-boven gekeerd voor hem! Zou hij ooit in staat zijri, den gewonen, geregelden levensloop weer terug te winnen? Wat zou de toekomst hem brengen, hem, die zoo onverwachts uit zijn gewone en rus tige leefwijze werd losgerukt? Zou de zwar te vlek der misdaad, welke thans op hem rustte, ooit opgehelderd worden, zoodat hij zijn plaats achter het bronzen Jiek der bank weer zou kunnen hernemen? Of zou de zwakke draad der mogelijkheid, welke Delia God zegene haar! bezig was te spin nen, breken en hem in een gevangeniscel werpen? Twijfelachtig als het vooruitzicht was, doorliep hem toch een rilling van vreugde, nu hij besefte, wat hij misschien in gewone omstandigheden nooit zou hebben gedaan, tot hoe groote hoogte de liefde en trouw van een vrouw kunnen stijgen. Delia wist alles en zij geloofde in hem; zij wilde voor hem strijden. Hemel! Welk een schat had bij gevonden yn geplukt uit den grooten wirwar der dingen! „Zij weet heel goed, dat ik slechts een kleine kans heb, om uit de gevangenis tc blijven," sprak hij tot zich zelf, „maar toch was zij dadelijk bereid, het groote offer van haar zelf te brenge toen het nog tijd was. Maar ik zal ook strijden en liever sterven dan haar leven te bederven." (Wordt vervolgd.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5