ETiGD gflIEUWS RECHTSZAKEN. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. I.ANDB. EN VISSCHERIJ FINANCIËN. LUCHTVERKEER. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Een assistent door vrouwen aangevallen. Het outreden der marechaussee in het Westiand. De laatste brief van een missionaris. Een smokkeltruc. Het familie-drama te Amsterdam. Doodelijk ongeval. Geheime distilleerderij ontdekt. Duitsche Eerekruizen. De valsche biljetten van f 40. De.omgang met slechte vrienden De Apoldro-zaak. Staatsbegrooting 192S. De bezuiniging in de Staats huishouding. de vermindering der salarissen de belastingherziening, Uitvoer uit het Westiand. N.V. Hanzebank, Haarlem. De verbinding Engeland- Britsch-Indië. Lodewijk Schelfhout. De Fransche economische onder handelingen met Duitschland. De regeling van de Fransche schulden aan Engeland. Paderewski te Londen. Het conflict bij het Engelsche spoorwegbedrijf. De brief van Zinowjew. Burgemeester Max. De bezoldiging der Belgische ambtenaren. De verkiezingen in Egypte. Verbanning van twee gees telijken. Een muntvervalscher, die 16 moorden op zijn geweten heeft VISSCHERIJ. 9 „De Planter", het orgaan der cultuur-assis tenten in Deli schrijft Onlangs werd voor de Senembah Maat schappij als assistent aangenomen de heer W. L. A. Smulders hij werd geplaatst op de onderneming „Panara" ter Oostkust. Eenige dagen na zijn in functie-treding, zich op weg bevindende naar de koelie-pondok#, ont moette hij een 6-tal vrouwen, die hij de op kaimen toon geuite vraag stelde Pigi mana (Waarheen Eén dezer vrouwen trad daarbij zoo abnormaal brutaal en provoceerend op, dat hij zich niet kon weerhouden deze lief tallige jonge dame een kennismaking met den binnenkant van de hand te doen ondergaan. Dadelijk daarop brulde het mensch „Han- tam 1" en werd er gezamenlijk en met ver eende kracht op losgeslagen met de bekende pikoelans. Ket is te begrijpen, dat de heer Smulders zich verdedigde en daarbij gebruik maakte van zijn, van een punt voorzienen, plantersstok, waardoor een paar vrouwen eenige stevige klappen opliepen en tot bloe dens toe verwond raakten. Deze dienden den zelfden dag een aanklacht in bij den contro leur te L. Param. Het relletje had plaats vlak bij een kolonisten-kampong, waarvan de be volking te koop liep en dreigend op den as sistent afkwam zijn revolver hield de men- schen echter in bedwang, zoodat er geen ver dere onheilen gebeurden. Naar aanleiding van deze kwestie is de heer Smulders door den hoofdadministrateur ont slagen, zijnde dit een logische consequentie van een uitgevaardigde order die per circu laire is bekend gemaakt. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat de directeur dezer maatschappij, momenteel te Tg. Morawa ver toevende, op dit ontslag ter zeerste heeft aan gedrongen. Men schrijft aan het „Vaa." uit Naaldwijk De burgemeester dezer gemeente richtte een schrijven aan den heer M. v. d. Hout, den voorzitter der „commissie van onderzoek naar het optreden der marechaussee in het Westiand", om hem namens den Minister van justitie mede te deelen, dat in den aanvang van 1924 een omstandig onderzoek naar de uitgebrachte klachten in het Westiand is gedaan en dat Zijne Exc. vertrouwt, dat, voor zoover er gebrek aan bezadigdheid en aan tact bij de marechaussee mocjit heb ben bestaan, het onderzoek er wel toe geleid zal hebben, dat de betrokken beambten zich beijverd zullen hebben, daarin verbetering te brengen. Tevens wordt in die missive ver zocht te willen melden, of er wellicht na het indienen van het bedoelde adres nog feiten bekend zijn ten aanzien van het optreden der marechausse, welke men alsnog onder de aan dacht van den Minister van Justitie kan brengen. De heer v. d. Hout antwoordde hier op, dat het zeer uitgebreid onderzoek, hetwelk is in gesteld in verband met de door de commisjie geuite bezwaren tegen het optreden der mare chaussee in het Westiand, tot gevolg heeft gehad, dat hierin een aanmerkelijke verbete ring is gekomen er wordt thans met meer tact opgetreden en bij luttele overtredingen gewaarschuwd, terwijl niet onmiddellijk pro cesverbaal wordt opgemaakt. Na de indiening van het bedoelde adres zijn geen feiten meer bekend geworden, die alsnog onder de aandacht van den Minister zouden behooren gebracht te worden. De voorzitter der commissie verzoekt den burgemeester namens de commissie meer ge noemd den welgemeenden dank aan den Minister van Justitie te willen overbrengen, voor het uitgebreide onderzoek, hetwelk is ingesteld, en voor de maatregelen, welke zijn getroffen, waardoor een mildere en meer beleidvolle dienst voor het vervolg is ge waarborgd en de ingezetenen van het West- land niet langer noodeloos worden geprik keld en ontstemd. De commissie mag inderdaad met vol doening op haar arbeid terugzien. Niet alleen werden er eenige manschappen overgeplaatst, doch in het optreden zelf der beambten is een gunstige verbetering gekomen. Wijlen de Zeereerw. Pater van Praet, be zweken ten gevolge van de geleden ont beringen tijdens zijn verblijf onder de Chi- neesche roovers, schijnt in zijn laatsten brief aan zijn overste van Scheut o. m. het vol gende: j De roovers uit onze benden droegen over 't algemeen rijke kleederen: zijde, satijn, fluweel en pelswerk. Daar waren er die vier zijden gewaden boven elkander had den aangetrokken. Zag een bandiet iemand met een beter kleed dan 't zijne, dan pakte hij dat kleed af en het den beroofde het zijne, dat hij toch niet meer meedragen wil de, Waar de boven ergens op een rijke pachthoeve een stuk kostbare zijde voeden, mochten de vrouwen zich onmiddellijk aan het knippen en naaien zetten, om hun in één nacht al de bestelde kleederen te kun nen leveren. Ook aan de lusschenpersonen, die vanwege de. familie over de gijzelaars kwamen onderhandelen, werd een lijst van kostbare kleederen en schoone schoeisels in de hand gestopt, en dat mochten ze eerst «n vooral in de stad gaan aankoopen voor de heeren bandieten.... of anders! De roovers gingen altijd gekleed slapen. Gevolg: met a! hun pracht en praal ver gingen ze weldra van 't ongedierte. Dagelijks werden mijn vijf wachten ver anderd: zij mochten anders al te vriend schappelijk worden en me laten loopen, meende de .hoofdman. Gewoonlijk waren het twintigjarige kerels „en het waren de hesten van hun magen niet". Eens was er een broekemannetje bij, nauwelijks vijftien jaar oud: de lieveling van den chef en een kraan, fluisterden de anderen. Zijn kranig heid bleek moord- en rooflust; toch was hij in elk gevecht haantje de voorste. Zoo jong »n reeds zoo bedorven, 't Is verschrikkelijk! Ja, daar waren wel roovers die gaarne eens kwamen praten met me. Was dat mis schien de gewetenswroeging? In alle geval, mannen van in de dertig spraken me met tranen in de stem over vrouw en kinderen of over moeder, broers en zusters: „eerzame lieden in den lande", zuchtten ze, „en we zullen ze nooit meer weerzien. want hu kunnen wij van lev enniet meer veranderen. Nooit zouden onze aanvoerders ons dat ver geven en op 't dorp kent men ons en we kunnen er niet meer komen." Was dat nu gemeend of niet gemeend?.... 't W'as den roovers streng verboden alco hol te drinken. Hun drank was thee of water. Daar leden ze niet onder, want opiumschuivers hebben aan hun eigen ver- doovingsmiddel genoeg. Zij haaldendan, duchtig hun schade in door middel van opium en lagen daar te schuiven op de bed-.ovens, dat het een schande was. Daar waren die van 37 tot 75 gram opium per dag verbruikten. Dat verbeeldt een waarde van vijf en twintig frank dus 500 Frank per maand voor opium alleen. En zij durfden mij ook aanzetten o'm mee te doen: ,,'t Zendt alle kwalen naar de maan", zeiden se; maar ik zond hen zelf naar de maan. Even over de grens bij Nordhorn is* door de douane een smokkelaar aangehouden, die reeds eenigen tijd op zeer geraffineerde wijze te werk was gegaan Hij gaf n.l. zichzelf uit voor douane-beambte Wanneer een groep smokkelaars 's nachts probeerde groote par tijen tabak en koffie over de grens te bren gen, trad hij plotseling te voorschijn, joeg de smokkelaars door een paar revolverscho ten op de vlucht en bracht de „in beslag genomen waren" zelf de grens over. Woensdagochtend is Van Dam, die in de Worraerveerstraat te Amsterdam zijn vrouw en twee kinderen om het leven bracht, van het politiebueau Spaarndamnierstraat, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bij het lossen met een op het dek van een schip staande kraan, van een lading lijn koeken uit de in de Persoonshavcn te Rot terdam liggende lichter „Trio," weigerde Dinsdagmiddag de knijper gedeeltelijk, toen deze zich op een hoogte van meer dan twin tig meter bevond. Een gedeelte van den in houd stortte naar omlaag en kwam terecht op den 54-jarigen M. v. Z. van den Hilledijk, die in het ruim bezig was. De man was bijna onmiddellijk dood. Door den ambtenaar der accijnzen is bij een veehouder in de Hoef te Mijdrecht een geheime distilleerderij ontdekt. De Gromngsche journalisten hebben een buitenkansje meldt Gron. Dagbl. Zij komen in aanmerking voor een Duitsch eerekruis der Deutschen Ehrenliga wegens het steunen van het menschlieyend hulpbetoon aan Duit- schers. Een lijst, waarin de burgerlijke stand bijzonderheden van de te onderscheiden journalisten moet worden ingevuld, is bij een uiterst vriendelijk schrijven betreffende deze affaire gevoegd. Het woord affaire vloeit ons onwillekeurig uit de pen, schrijft het blad. Maar het is hier misschien niet misplaatst Onder aan de in te vullen gedrukte lijsten immers, staat met potlood het bedrag der „Antragskosten," dat voor hier op 5 is bepaald. Wij vreezen, voegt Gron Dgbl, er aan toe, dat de Groningsche journalisten te beschei den zullen zijn voor het aanvaarden van de ze kruizen. Zij durven niet riskeeren, dat iemand bij het beschouwen van hun kruis zou zeggen: „Dat ken ik, vijf gulden per stuk. Bij 't dozijn goedkooper?" Ter zake van het vervaardigen van valsche bankbiljetten van f 40 en het uitgeven daar van te Hilversum en Utrecht, stonden in October voor de vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank terecht de 52-jarige boekdrukker K„ de 37-jarige havenarbei der G. en de 30-jarige los-werkman D. Zij bekenden het ten laste gelegde. Bij K. waren de biljetten gedrukt, waartoe G. de cliché's leverde, terwijl hij tevens de gedrukte stuk ken jfsneed. D. was behulpzaam bij de uit gifte in verschillende winkels. K. werd het eerste gegrepen, waarop D. en G. de over gebleven biljetten' in een pak met een steen in het Oostzanergat wierpen, waar het pak echter door een schipper werd opgevischt. Tegen ieder der beklaagden wera door het O, M., waargenomen door Mr. Dr. P. van Heijnsbergen, geëischt 5 jaren gevangenis straf. De Rechtbank veroordeelde zoowel K. als G. tot 3 jaren gevangenisstraf, aan bekl. D. werd 1 jaar gevangenisstraf opgelegd. K. en D. berustten, G. ging in hooger be roep en stond Dinsdag terecht voor het Hof. Ook ditmaal bekende G. volledig en zeide uit armoe tot het feit te zijn gekomen. Aan vankelijk zag hij er niets slechts in, omdat hij meende, dat de kapitalistische staat best zoo bi stootje kon velen. Bekl.'s bedoeling was, zijn gezin boven water te houden. Raadsheer Mr. Jolles Ten koste van an deren, want in strijd met uw opvattingen, be nadeelde u juist de kleine menschen. Bekl. Dat moet ik toegeven, maar daar heb ik eerst niet aan gedacht. Mr. Jolles U had 't ook met inbreken in de Nederlandsche Bank kunnen probeeren, niet, dat ik u daartoe aanzet of u voor de keuze stel, maar dan had u niet zooveel kleine lui benadeeld. Bekl.Daar heb ik ook achteraf dan ook veel spijt van. De procureur-generaal, Mr. Dr. S. J. M. van Geuns zeide zelden zoo sterk als in deze zaak de tegenstelling te hebben gevoéld tus- schen het algemeen belang en persoonlijke consideraties. De openbare orde en de per soonlijkheid, het particuliere element van dezen bekl. staan hier .scherp tegenover el kaar. Over dezen bekl. zijn uiterst gunstige rapporten binnen gekomen, die de diepste d épten van zijn innerlijk wezen bloot leggen. Wat den juridischen kant van het vonnis betreft, achtte spr. dat dit volkomen juist was gewezen, waar dit feit als valschheid in geschrifte werd gequalificeerd. Bekl. is in dezen als mededader te beschouwen. Bekl. heeft zich ook schuldig gemaakt aan de uitgifte dier biljetten. Deze man kan zich er niet op beroepen, dat hij zich door an deren tot dit misdrijf heeft laten leiden. Daarvoor kende bekl. zelf het leven te goed. Zijn misdrijf is van groote algemeene be teekenis. Zeer krachtig wordt gestieden te gen het maken en verspreiden van valsche bankbiljetten. Ook de strafrechter heeft in dezen een taak te vervullen. Hier zijn slachtoffers gemaakt in strijd met de idealistische en altruïstische levens opvattingen van bekl. Op harde wijze is zijn gezin met ellende in aanraking gekomen, ter wijl voor bekl. de straf een sterke beteekenis heeft. De verschillende belangen tegenover el kaar afwegende meende spr. ten slotte, dat ook wat de straf betreft, het vonnis juist is gewezen en vroeg bevestiging. De verdediger, Mr. van Gigch, wees op het uitvoerige rapport, dat door Mr. Muller, den Alkmaarschen rechter over bekl. is uit gebracht, waarin hij schreef het volste ver trouwen in bekl. te stellen. Tevens wordt daarin aan gegeven dat lange gevangenis straf 'n zeer nadeeügen invloed op bekl. zal hebben. Door de Haagsche Rechtbank wer den onlangs voor eenzelfde feit aan iemand 2 jaren gevangenisstraf opgelegd. PI. meen de, dat men dok in dit geval daarmee zou kunnen volstaan. Uitvoerig ging PI. de psyche van bekl. na, wiens hoofdfout sentimentaliteit is, zoodat hij zich uit sentimenteel altruïsme beschul digingen liet aanleunen voor dingen, door anderen bedreven. Bekl. wilde den kapita- listischen staat treffen, doch besefte niet, dat hij anderen eerder kwaad deed. PI. wees er op, dat bekl. in de preventieve hechtenis zienderoog achteruit is gegaan en veel zenuwachtiger is geworden. Hij hoopte dat het Hof dezen nobelen, wankelbaren en zeer impulsieven man, zoo clement mogelijk zou behandel' Een verslaafd morphinist. Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan de 25-jarige Spanjaard G. E. M., uit Madrid, Bekl. was van zijn geboorteland naar Pa rijs gegaan, waar hij met slechte vrienden in connectie kwam. Door toedoen van deze vrienden is hij aan morphine verslaafd ge raakt. Na zich eenigen tijd in de Fransche hoofdstad te hebben opgehouden trok hij naar Antwerpen, waar hij met allerhande vrou wen kennis maakte. Toen een dezer vrou wen naar Rotterdam vertrok is bekl. haar nagereisd en als reden hiervoor gaf hij ter te rechtzitting op, dat hij de vrouw geld geleend had, dat hij van haar terug wilde hebben. Na eenigen tijd in Rotterdam vertoefd te hebben, raakten zijn middelen op, hij kon 'n hotelrekening niet betalen. Om zich nu van eenig geld te voorzien is hij op 27 De cember j.l. naar den opticienswinkel van de firma Reens, gegaan, waar hij zich eenige prismakijkers liet toonen. Toen na het ver trek van den klant de bediende den inven taris eens naging bleek er een kijker te wei nig te zijn. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd en deze heeft den man aan het D.P.-station weten te pakken te krijgen. Bij de aanhouding bleek, dat de vreemdeling, den kijker reeds voor f 10 van de hand had gedaan, maar omdat dat geld niet voldoende was gebleken om zijn hotelrekening te vol doen en om een kaartje naar Brussel waar hij meende werkzaamheden te kunnen krijgen te koopen, had hij nog kans ge zien bij een juweliersfirma een paar arm banden te verschalken. De armbanden wer den op hem gevonden. De man werd in voorloopige hechtenis, gezet. Het O.M. waargenomen door mr. J. A. de Visser requireerde een gevangenisstraf van 4 maanden. Mr. W. v. Elden, beklaagde's raadsman, wees er op, dat de familie van bekl. gene gen is de schade aan de opticiensfirma be rokkend te vergoeden. Bekl. zelf heeft bui tengewoon veel spijt van het gebeurde, maar hij was vrijwel krankzi«nig toen hij het deed, door het morphinegebruik. De consul-generaal is bereid gevonden voor het transport van dezen jongeman, zoo dra hij weer naar zijn geboorteland terug zal kunnen keeren. PI. vroeg een straf, die niet te veel afwijkt van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Uitspraak 10 Februari a.s. Beklaagde C. K. vrijgesproken. De rechtbank te Zutphen heeft Woensdag den 32-jarigen reiziger C. K., uit Den Haag beschuldigd van het opmaken van een val sche kwitantie van f 82.500 in de bekende „Apoldro"-zaak vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie had één jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van van de voorloopige hechtenis geeischt. De verdediger Mr. Muller Massis had vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstel ling gevraagd. Deze invrijheidstelling is thans mede door de Rechtbank gelast. Algemeene beschouwingen. In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer werd De bezuiniging in de Staatshuishouding besproken. Verschillende leden spraken hun vertrou wen uit, dat de regeering thans gelegenheid zou vinden om het tweede deel^ van haar taak tot een gelukkige oplossing te bren gen, als dit haar met het eerste deel, het in evenwicht brengen der begrooting, ge lukt was. Het gaat thans om versterking der huishouding van den Staat en, als gevolg daarvan, vermindering der uitgaven en ver laging van den druk der directe belastingen. Deze leden meenden, dat tengevolge van het krachtig ingrijpen der regeering onef fenheden waren ontstaan, maar zij vertrouw den, dat, nu eenmaal de begrooting sluitend is en alzoo het hoofddoel is bereikt, de re geering thans zou trachten die oneffenheden te herstellen en onbillijkheden, die wellicht ontstaan zijn, weg te nenjen. Hoewel men het in minister Colijn prees, dat hij was opgetreden in een tijd van pl.m. 14G millioen tekort op den staatsdienst, toen weinig lof, daarentegen veel blaam en smaed wa3 te oogsten ,zoo was toch de bezuiniging op het gebied der staatshuishouding onder scheidene leden zeer tegengevallen. Het had de aandacht getrokken, dat de kosten van de departementen vergeleken over dc jaren 1924 en 1925, indien men dt. verlaging der salarissen en loonen builen rekening laat, nog zijn verhoogd.. Men leid de daaruit af, dat ernstige bezuinigingen, die bij de departementen moet beginnen, nog niet was verkregen. Men noemde de inrichting en exploitatie der staatsbedrijven over het algemeen zeer duur en hoopte, dat door krachtige en af doende maatregelen hierin, verandering zou worden gebracht. Onderscheidene 4eden op den voorgrond stellende, dat bezuiniging noodig is, meen den toch tegen overdrijving te moeten waar schuwen. Als voorbeeld wenschten zij te noemen de verkeerde werking van het ver minderen van het aantal ambtenaren, o.a. door opheffing van de hoofdinspectie der visscherijen. De bezuiniging, verkregen door vond geenszins algemeene goedkeuring. De wijze waarop de regeeiing daarbij is te werk gegaan, werd door velen afgekeurd. Zij had al te ruw in den bestaanden toestand ingegrepen, waardoor onbillijkheden ont staan ziin, die bij een geleidelijke wijziging hadden kunnen worden vermeden. Deze salarisregeling achtte men weinig billijk en zij had dan ook niet ten onrechte aanleiding tot ontevredenheid gegeven in ambtenaarskringen. De leden, hier aan het woord, konden in de thans geldende regeling niet ontdekken, een stelsel, dat een doeltreffende function- neering van den Rijksdienst zou kunnen waarborgen. De leden, wier grootste bezwaar tegen de finantieele politiek der regeering gelegen was in dc omstandigheid, dat de kleine lieden door haar nieuwe belastingen het meest ge drukt worden, wezen er op, dat hier weder om de minvermogenden hetzij direct, hetzij indirect, het zwaarst worden getroffen door de^ verlaging der loonen en salarissen. Zij verwachtten, dat deze bezuiniging, aan de natie duur za! to staan komen,, want zij bedreigt de volkskracht Tegen deze beschouwingen werd opgeko men door vele andere leden, die van oordeel waren, dat dc verlaging der ambtenaarssa larissen door dc omstandigheden was ge rechtvaardigd. Bij de aanvankelijke verhoo ging der salarissen is deze gemotiveerd door de stijging van het index-cijfer. Nu dit cijfer gedaald is, kon men het onbillijke van een daarmede gelijken tred houdende verlaging der salarissen niet inzien. Ook leden, die het betreurden, dat zware offers van het personeel in Rijksdienst waren gevraagd, achtte deze bezuiniging niet onre delijk De verlaging van de salarissen ge schiedde niet vóór, maar na de loonsverla ging in het particulier bedrijf. De wijze, waarop de Regeering ten opzichte van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920 heeft gehandeld, heeft, naar de meening van verschillende leden, duurzame schade aange richt aan den geest van het volk. Zij be twistten het recht der Regeering om een zoodanige overeenkomst éénzijdig, onder niet-inachtneming van het georganiseerd overleg, te breken Men kan ontslaan onder inachtneming der voorwaarden; men kan daarna opnieuw benoemen, op nieuwe voor waarden, maar eenzijdig salarissen te ver minderen, achtten deze leden onverdedig baar en in strijd met het recht. De regeering had zich aan woordbreuk schuldig gemaakt, dat genoemd artikel de salarissen waarborg de en deze derhalve niet ontijdig gewijzigd mochten worden. Door deze wijze hebben de woorden „gewaarborgd" en „Koninklijke be slissing," naar de meening dezer leden, haar beteekenis verloren. Naar het gevoelen van vele andere leden was door de Regeenng ten opzichte van ge noemd artikel gehandeld, zooals onvermijde lijk was Vele leden waren van oordeel, dat het sa laris van verschillende categorieën van hoo- gere ambtenaren en meer in het bijzonder die der rechterlijke macht in verhouding tot de andere als te laag moeten worden be schouwd. Gevraagd werd dan ook, wat de Regeering denkt te doen nu de Tweede Ka mer heeft verworpen de wetsontwerpen be trekkelijk de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en de jaar wedden van dc rechterlijke macht. Van verschillende zijden was men ten slotte van gevoelen, dat het ernstige over weging zal verdienen, om bij verbetering van de Rijksfinanciën allereerst eenige ver betering in dc salarissen en loonen te bren gen indien althans de duurte mocht blijven aanhouden. Wat betreft komt volgens vele leden allereerst in aan merking de exorbitant hooge successiebe lasting. Deze leden spraken eveneens den wensch uit, dat een verlaging der directe belastingen met name de verdedigingsbelasting, spoedig zou worden verwezenlijkt Men wenschte 's ministers denkbeelden omtrent een algemeene belastingherziening te vernemen. Men besprak de moeilijkheden, waarin het bedrijf der Rotterd. Bankvereeniging heeft verkeerd Verschillende leden, die het konden billij ken, dat dóór de Regeering eventueele steun ras toegezegd, meenden er echter op te mo>. ten wijzen, dat de aandeelen dezer instelling gedurende eenigen tijd aan de Eeurs kunst matig op prijs zijn gehouden en konden het openbaar belang van dezen maatregel niet in zien, Zij zouden daarom gaarne worden inge licht of de Regeering omtrent deze gestie (het op prijs houden der aandeelen) vooraf is geraadpleegd, of zij daarin aandeel heeft gehad en of zij van oordeel is, dat die maat regel door het algemeen belang geboden was. Men vestigt cr de aandacht oo, dat het in de StCrt. verschenen Kon. Besluit van den 30sten Juli 1924, verklarende dat er oorlogs gevaar bestaat, nog steeds niet is ingetrok ken. Opnieuw werd de klacht aangeheven over de weinige zorg, welke in de staatsstukken aan de zuiverheid van de taal wordt gewijd. Van de hoofdproducten uit het West- land werden in het vorige jaar uitgevoerd 2.308.000 K.G. druiven met een waarde van f 1.505.000 tegen 1.089.000 K.G. in 1923 met een waarde van f 684.000. De uitvoer van tomaten over heel hetland maar toch voornamelijk uit het Westiand bedroeg 28.717.000 K.G. met een waarde van f 7.280.000. In 1923 bedroeg de uitvoer 19.495.000 K.G. met een waarde van f 6,673.000 en in 1922 23,500.000 K.G. met een waarde van f 5.184.000. Delftsche crediteuren voor minnelijke schikking. In een vergadering van Delftsche credi teuren der Hanzebank werd door alle aan wezigen schriftelijk volmacht verleend tot het verkrijgen van een minnelijke schikking. Een commissie van 3 personen wérd be noemd om de Delftsche crediteuren op de a.s. vergadering met 't bestuur en de direc tie der Bank, welke vyaarschijnlijk te Leiden gehouden zal worden, te vertegenwoordi gen. Een vliegtuigdienst vóór den aanvang van den luchtschipdienst? Volgens de „Westminster Gazette" heeft het ministerie voor luchtvaart voorgesteld den Imperial Airways vliegtuigdienst op In- die te beginnen vóórdat de luchtschipdienst aanvangt. De voorgestelde route is Kantara- Bagdda-Basra. De tentoonstelling van werken, door Lode wijk Schelfhout in de tuinzaal van het Ste delijk Museum te Amsterdam, zal Zaterdag middag 7 Februari a.s., om 3 uur, geopend worden met een inleiding van den Vlaamschne letterkundige Dr. Jules Persijn. Heb het nitstckendste aan te bieden da» iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. PARIJS, 4 Febr. Trendelenburg, de leider van de Duitsche delegatie, stelde hedenoch tend het antwoord van de Duitsche regeering aan Raynaldy, den minister Handel, ter hand. Zij herinnert eerst op uitvoerige wijze aan de geschiedenis der onderhandelingen, en wijst er vervolgens op dat de regcering, of schoon voldaan over de technische uiteen zettingen, door de Fransche delegatie ver schaft, nochtans de reserves, vroeger gefor muleerd betreffende het defintive stelsel, handhaaft. Zij ziet niettemin een voortzetting van de besprekingen op den grondslag van de Fransche voorstellen tegemoet. Raynaldy stelde voor, morgen in een ple naire vergadering bijeen te komen. LONDEN, 4 Febr Het Kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp van het tot in bizonderheden afdalend antwoord op hét memorandum -.van Clemente!, den Franschen minister van Financiën, waarin hij verzocht om een uiteenzetting van Engelands politiek betreffende de intergeallieerde schulden De eindvorm van het antwoord zal door Baldwin, Chamberlain en Churchill, de betrokken ministers, worden vastgesteld. LONDEN, 4 Febr. Paderewski is te Lon den aangekomen, waai hij vijf conceren zal geven ten behoeve van het Britsche legioen van oud-strijders. Hij werd aan station ver welkomd door generaal Ian Hamilton, die veldmaarschalk Haig vertegenwoordigde. LONDEN, 3 Febr. M enverwacht, dat het conflict bij bet spoorwegbedrijf geen ern- stigen vorm zal aannemen. Waarschnlijk zul len de bemoeiïcgeen van den centralen loonraad niet zonder uitwerking blijven, zoodat, althans voor het oogenblik, geen crisis behoeft te worden gevreesd. De spoorwegdirecties verklaren, dat het inwilligen van de eischen van het personeel meer zou kosten, dan de normale netto-op brengsten per jaar bedragen. LONDEN, 4 Febr. De speciale commissie, welke door de Labour Partij en door het Vakverbond is benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder de publicatie van den brief van Zi nowjew heeft plaats gehad, zal dezer dagen bijeenkomen. Het ïs niet bekend of de Britsc'he delegatie, die in Rusland inlichtin- aoi shrdletaoi shrdl shadl taoi aoirdlcmm gen heeft ingewonnen, op grond waarvan in de commissie zal vertegenwoordigd zijn verk'aard werd, dat de brief vervalscht was, in de commissie zal vertegenwoordigd zijn. De „Manchester Guardian" vermoedt, dat het te verwachten eindrapport slechts een ges'e zal zijn ter bevrediging van de Labour- "kringen, die er over hebben geklaagd, dat het onderzoek zoo lang duurt. Burgemeester Max is gezwicht. Op ver zoek van Paul Hyma-ns, den minister van Buitenlandsche Zaken, en Devèze, oud- minister en president der Liberale Federa tie, die zich persoonlijk naar den Brussel- schen burgemeester hebben begeven, ver klaarde deze ten slotte zich wederom can» didaat voor de Kamer te zullen stellen. BRUSSEL, 4 Febt. De Kamer zette het onderzoek van het wetsontwerp tot wijzi ging van de bezoldigingen van bepaalde categorieën staatsambtenaren voort. Minis ter Theunis zette de houding van de re geering ter dezer zake uiteen. Hij deed mededeeling van een amendement, waar bij de credieten ten behoeve van de sa larissen tot 78 millioen francs worden ver hoogd. Hij verklaarde, dat de regeering niet verder kon gaan en stelde de quaes- tie van vertrouwen. KAIRO, 4 Febr. De verkiezingen voor het parlement verloopen in het algemeen rustig, doch uit Mehalla-el-Kubra wordt gemeld, dat een menigte het stemburea-u bestormde, de stemopnemers aanviel en de stembriefjes vernietigde. De politie was niet bij machte de orde te herstellen. Dé minister van Binnenlandsche Zaken heeft last gegeven tot het zenden van troepen terwijl de ondersecretaris per speclalen trein naar Mehalla-el-Kubra vertrokken is» tot het instellen van een onderzoek. WEENfiN, 4 Febr Blijkens een bericht aan de „Reichspost" zijn de metropoliet van Albanië, de aartsbisschop van Skoetari La zarus Miedia, door de regeering-Achmed Zo- goe uit het land verbannen^ Ook pater Pau- lus Dodaj is verbannen Beiden zijn te Bari aangekomen en zullen waarschijnlijk naar Rome doorreizen Dank zij de nasporingen van de recherche van drie landen, Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, is men er in geslaagd op het spoor te komen van een valschen mun ter, den 51-jarigen koopman Jakob Reinitz te Szatmaz Bij het zoeken naar zijn medeplich tigen kwam men tot de verrassende ontdek king, dat Reinitz aan de Tsjecho-Slowaaksch- j Roemeensche grens zijn medeplichtigen ge leidelijk een voor een in een bosch gelokt en daar vermoord heeft. Op verschillende plaatsen vond men acht verminkte lijken El ders heeft hij ook nog menschen vermoord, in het geheel achttien. In zijn woning vond men kleedingstukken van zijn slachtoffers Reinitz houdt evenals zijn vrouw vol, dat hij onschuldig is Gejuigen zijn er niet, slechts enkele aanwijzingen en bewijsstuk ken, zooals de gevonden kleeren. AMSTERDAM, 4 Febr. Aardappelen. (Bericht van 'den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 4.805, id. Blauwe f 4.304.60, id. Eigenheimers f 5.405.60, id. Bravo's f 4.254.50, id. Roode Star f 4 4.30, id. Blauwe Eigenheimers f44.25; Geldersche Roode f 4, id. Bravo's f 44.25; Friesche Borgers f 55.30 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.254,50 Hille gommer Zandaardappelen f 6.507.50 Drentsche Eigenheimers f 2.503.50, id. Roode Star f 2.753 per H.L. Winter Mal ta-aardappelen f 1112 per 100 Kg. AMSTERDAM, 4 Febr. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 234 kalve ren, le kw. f 1.20—1.30, 2e idl f 1—1.15, 3e id. f 0.881 per Kg. levend gewicht40 nuchtere kalveren f 1626 per stuk 438 vette varkens, Holl. le kw. f 0.880.90, 2e id. f 0.820.86, Overs, en Geldersche, le kw. f 0.830.90 per Kg. slachtgewicht. ASSEN, 4 Febr. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V.P.N. waren aan gevoerd 68.000 stuks.'Prijs f6.509.50. GOOR, 3 Febr. Paarden. De tweede groo te _paardenmarkt was seer druk besocht, 946 paarden stonden aan de lijn. Men be steedde voor luxe paarden f 4-25550, eer ste soort werkpaarden f 500700, 2e soort f 300—500, ponny's f 300350, éénjarige f 175—225, 1 Va-jarige f 150—300. ENKHUIZEN, 3 Febr. Een gedeelte var de haringvloot is binnengekomen. Door 23 vaartuigen ia aangevoerd 12.480 stuks reep- haring. De vangst liep van 200 tot 1300 stuk? per vaartuig. Prijs f 10.90—9.90 per tal. MAASSLUIS, 3 Febr. Binnen van de beug visscherij de zdlbeuger M. A. 11 (Oranje- Nassau) met f 390 netto besomming aan ver- sche visch. URK, 3 Febr. Door 18 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 21 tal reepharing, prijs f 9.50 per tal. IJMUIDEN, 3 Febr. Heden kwamen van de treiivisscherij hier'aan den afslag de stoom- treilers IJ.M.92 (Oceaan II) met f 2489 IJ.M.121 (Louisa) met f 1642 IJ.M.22 (Ita) met f 1863 ÏJ.M.232 (Westiand) met f2579; IJ.M.56 (Jphanna Nicoletta) met f 1077 IJ.M.158 (Invierno) met f 2213 IJ.M. 155 (Albert Groen) met f 1801 IJ.M. 42 (Fla mingo) met f 2176 de loggers K.W. 5 (Hu- bertha Gerarda) met f914 K.W. 39 (Dog. gersbank) m?t f 774 K.W. 21 (Twee Ge broeders) met f 677K.W. 41 (De Hoop) met f 313 K.W. 45 (Neptunus) met f 799 K.W. 155 (Holland II) met f 474 K.W. 166 (Nederland III) met f 900 en Sch. 5 (Majoor Thomson) met f 1134 aan besomming. ENKHUIZEN, 4 Febr. Totale haring- aanvoer van gisteravond 12.780 stuks reep haring. Laatste markt f 10.05 per tal. Heden meer vaartuigen en gemiddeld zeer matigen vangstde eerste 24 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld ruim 1 tal per vaartuig. Marktprijs f 9.80f ,10.85 per tal IJMUIDEN, 4 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 22 stoomtrawlers en 3 loggers. De prijzen waren als volgttarbot f 1.701-55 tongen f 2.201.60 per kg groet f 4028 gr. schol f 2923 midd. idem f 3128 zetschool t 4033 kl. schol f 2924, f 2114 scharren f 24 6.50, per 50 kg rooggen f 3720 por hoop vleet f 2.202 per stuk pieterman en poon f 1913 gr. schelvisch f 5747 midd. idem f 49—41 kl. midd. idem f 37—29 kl. idem f 26—20.50, f 12—4.40 per 50 kg. kabeljauw f 59—50 per 125 kg gr. gullen f 23—17 kl. idem f 15—18.50 wijting f 11 —3.60 per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Febr. Heden kwam van Great-Yarmouth hier binnen de motorlogger K.W. 176 (Cornelia Clazina) met een aa- voer van 950 vaten pekelharing. GOUDA, 5 Febr. Kaas. Aangevoerd 51 wagens. Handel matig, 6264, tweede soort 5559; met rijksmerk le soort 66 —70, idem 2e soort 6265. EEN ANECDOTE OVER PAUS PIUS IX, Dat Paus Pius IX een heilige was en door en door geschoold in het geestelijk leven, weet iedereen, die maar eenigszins met de geschiedenis van dien grooten Paus op de hoogte is. Dat hij evenwel niet alleen geestelijk, maar ook op gepaste tij den zeer geestig kon zijn, zal voor de meesten uwer tot nu toe een geheim wezen. Het gebeurde bij gelegenheid van eea consistorie,, waarin de Paus, omringd door het College der Kardinalen, gewichtige aan gelegenheden der Kerk besproken had. AllC aanwezenden waren nog zeer onder den indruk. De H. Vader had reeds zijn zegen gegeven en maaktereeds aanstalten tot vertrek, toen hij in 't voorbijgaan zich richtte tot een Kardinaal met eerbiedwaardig voorko men en diepen levensernst, en wiens zil veren lokken tot de schouders afhingen. „Zoudt U cjns wellicht ook kunnen zeg gen, Eminentie," dus vroeg de Opperher der, „waarom onze Moeder de H. Kerk bij den „Angelus Domini" of de „Groeten!» des Engels" de woorden voegt: „Ora pro nobus, Sancts Dei Genitrixl" „Bid voot ons, o H Moeder Gods!"?" Doodsche stilte onder de gepurperde Va deren. Heilige ernst op ieder gelaat, vooral op dat van den betrokken Kardinaal. Allen schenen in gepeinzen verzonken, en wacht ten met ongeduld op het geleerde ant woord, hetwelk door den gevraagde zou gegeven worden. Dit antwoord was een dogmatische uit eenzetting van het verlossingswerk. De Paus schudde ontkennend het hoofd Een andere Kardinaal gaf een bewijs uit de Kerkge schiedenis Doch Pius IX bleef het hoofd schudden Alsdan voerde een derde een bewijs aan van liturgisch standpunt. Weer een hoofdschudden. Toen eindelijk een vier de Kardinaal met een ascetisch bewijs berde kwam, begon Z, H, te glimlachen en zei: „Eminenties, U heeft het allen mis. Eo toch is het antwoord zoo doodeenvoudig: „Ut digni efficiamur promissionibus Christi, „Opdat wij waardig mogen worden de be loften van Christus". Groote hilariteit onder de aanwezige Kar dinalen. Uitroepen van 01 en Mi! Groots vreugde op het gelaat van den Paus, die er stil genoegen in smaakte, aldus de Kardi nalen zoo deerlijk bij den neus te hebben gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6