GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. UIT DEN OMTREK. Het verkoopen en In erfpacht geven van grond. De aankoop van grond aan de Lange Veerstraat. De gerechtelijke actie' tegen woonwagen bewoners. Het derde tramspoor aan de Dreef. Kolenbroei bij de gasfabriek. ZILK. SPAARNDAM. BENNEBROEK. VELSEN. I IA ARLEMMERLIEDE. VELSEROORD. IJMUIDEN Vervolg Dr. Kuenen komt ter vergadering. Verkoop grond. 3. en W. stellen voor, aan W. Swart te verkoopen pl.m. 707 M2. grond, gelegen aan den Verspronckweg, tegen 15 per M2.; aan A. F. Doing pl.m. 110 M2. grond, ge legen aan de Meester Cornelisstraat, tegen 15 per M2,; aan mevr. B. Ditmarsch de Jonge en S. Bousema pl.m, 264 M2. grond, gelegen aan den Verspronckweg, tegen 15 per M2.j aan J. Heemstra pl.m, 253 M2. grond, ge itgen aan den Verspronckweg, tegen 15 per M2. De heer VAN LIEMT vindt het een ver heugend feit, dat zooveel grond van de ge meente gekocht wordt. Er zijn echter nog groote complexen, welke niet voldoende geëxploiteerd worden. Spr. vraagt, of B. en w. niet binnenkort een voorstel kunnen indienen, hoe die gronden op de vlugste wijze geëxploiteerd kunnen worden. Spr. zou dan ook een andere regeling bij de ex ploitatie willen volgen. De heer GERRITSZ wijst er op, dat de gronden dikwijls te laat in exploitatie ko men. Misschien heeft dat een historische oorzaak, gezien de grond aan den Kinder huissingel. Maar ook worden de gronden niet altijd in exploitatie genomen door par ticulieren. Het verkoopen en het in erfpacht geven moet onder gelijke voorwaarden geschieden. Uit financiëele overwegingen komt men bij den tegenwoordigen stand van zaken tot het nemen van grond in eigendom. Spr. ge looft, dat een erfpachtscanon van 0.8214 hoog genoeg is, vergeleken bij den verkoop prijs van 15.Is deze laatste prijs te laag, dan zou deze omhoog moeten. Bij de idéé van den heer v. Liemt kan spr. zich volkomen aansluiten. Spr. bespreekt de hypotheekverleening en meent, dat men moet zorg dragen, niet onder een dictatuur van hypotheekbanken te komen. Spr. acht daartoe noodig, dat van gemeentewege hypotheek verleend wordt, opdat daarmede geholpen wordt aan den bouw van woningen. De heer KLEIN herinnert aan zijn vroeger voorstel tot verkoop van grond. In 1920 heeft epr. zich reeds tot den toenmaligen wethou der van O. W. gewend, omdat hij van oor deel is, dat grond in erfpacht te duur is. In Arnhem en Nijmegen is de erfpachtscanon 0.29 a 0.32. Spr. heeft overlegging van een staat gevraagd, waaruit de berekening van den erfpachtscanon blijkt en herhaalt dit verzoek nu. Wethouder REINALDA acht het in het belang van de gemeente, dat de grond eigen dom der gemeente blijft, in verband met waardevermeerdering. Bepa«lde complexen moeten niet uit handen gegeven worden en slechts in uitzonderingsgevallen kan tot ver koop worden overgegaan, in gevallen n.!., waarin de grondslagen van het crfpachtstel- se' niet worden aangetast. De waarde der gronden wordt bepaald naar de marktwaarde, Spr. wijst op grond den in den Schalkwijkerpolder, die voor veel minder verkocht worden. Er zijn meer gronden in de gemeente, welker admini stratieve waarde hooger is, doordat de om liggende gronden van particulieren ook te gen lageren prijs weggaan. Noodzakelijk is een spoedige exploitatie van de gronden. Er zijn historische gron den, welke een spoedig in exploitatie bren gen van gronden belemmert, waarbij spr. wijst op den aankoop van het terrein aan den Kinderhuissingel en het eerst 7 jaar later ingediende wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal te dézer zake. Spr. ontkent, dat de gemeente weinig activiteit betracht bij de exploitatie van grond en wijst daarbij op de, plannen om trent den onlangs gekochten grond in Scho ten. Op dit terrein komt een belangrijk uit breidingsplan. zich aansluitend bij het Ver- keersrappert en bij het streckuitbrcidings- plan, door den Commissaris der Koningin. Deze grond mag daarom niet van de hand gedaan worden. De gemeente moet niet alle 1 grondcr. wegdoen. Spr. wijst er op, dat Amsterdam en den Haag geen last hebben met het verkrijgen van hypotheken op in erfpacht gegeven gronden, andere gemeenten echter wel. De wijze van het in erfpacht geven in Haarlem is voor de erfpachtnemers onvoor- deelig. Den heer Klein antwoordt spr. op zijn vraag omtrent het verschil in den erf pachtscanon en gaat daarbij na, dat in Arnhem en Nijmegen goedkoopcr gronden ziin en lagei rente-type is, waarom daar goedkooper erfpachtscanon kan zijn. De grondprijs alhier is hoog, omdat men vroe ger niet de hand gelegd heeft op terreinen, om de marktwaarde te bepalen. Spr. raadt aan, te wachten op het resultaat van het onderzoek van de Ver. van Ned. Gemeen ten en tot zoolang voort te gaan, zooals de gemeente tot op heden deed. De heer KLEIN SCHIPHORST is van oordeel, dat zoolang de gemeente de gron den niet bestraat, de gronden ook niet ge ëxploiteerd zullen kunnen worden. Na be strating kunnen de menschen zien, wat zij koopen. Ook zou spr. gaarne zien, dat de directeur van O. W. wat vriendelijker ge zicht zette tegenover de koopers. De men schen willen niet meer bij hem komen. De heer KLEIN merkt op, dat goedkoope grond van j 10, waarvan de weth. sprak, tegen dien prijs slechts voor woningbouw- Vereenigingen en niet voor particulieren verkrijgbaar zijn Spr. blijft van meening, dat een fout schuilt in de berekening van den erfpachtscanon en vraagt overlegging van een staat der berekening. De heer VAN LIEMT bespreekt nog maals de wijze van exploitatie, welke z.i. op kaufmanische manier moet geschieden. Wethouder REINALDA wil gaarne in het college van B. en W, bespreken een vlug ger exploitatie van gronden en de moeilijk heden onder de oogen zien, welke de erf- Pachtsnemer heeft. Men moet zoo goed mogelijk de gronden exploiteeren uit een stedebouwkund'g oogpunt. De voorstellen van B. en W. worden goedgekeurd. Erfpacht grond. B. en W. stellen voor, in voortdurende erfpacht uit te geven aan J. Koomen pl.m. '2 M2 grond, gelegen aan de Meester Cor- selissiraat, terfen een erfpachtscanon van J 0.97la per M2. per jaar; ®an H, de Lugt 383 M2 grond, gelegen °an de Voorzorgstraat, hoek Oost-Indië- 8traat, tegen een erfpachtsom van 0.91 Per M2 per iaar. De heer GERRITSZ stelt voor, den erf- Pachtsom resp. op 0.82'A en f 0. 71 te "epalen. De heer KLEIN vindt een incidenteele beslissing te gevaarlijk. Wethouder REINALDA gelooft niet, dat bet juist is, die verlaging bij deze voorstel en te doen. B. en W. zullen gaarne over wegen. welke de bezwaren der erfpachts- bemers tegen het vigeerende stelsel zijn, yP.r\ raadt aan, de voorstellen van B. en w- in deze af te wachten. De heer GERRITSZ zou willen, dat, Waneer de erfpachtscanon later verlaagd Wordt deze ook voor deze personen ver- 'aagd wordt Wethouder REINALDA merkt op, dat "et beter is, deze zaak te laten, zooals B. en W. het voorstellen. De heer GERRITSZ merkt op, dat er bdru 'S' 0p ver'ag'ng en dat het daarom on- '"ijk is, deze menschen er niet onder te vallen. Wethouder SLINGENBERG wijst er op. dat daarvoor het gevaar zal ontstaan, dat alle erfpachtscanons moeten worden her zien. Er kan trouwens altijd op terug ge komen worden. De heer GERRITSZ vraagt geen terug werkende kracht voor reeds genomen be sluiten, maar dit is nog slechts een voor stel. Het voorstel-Gerritsz wordt verworpen met 2310 stemmen. Voor de S. D. A. P. De voorstellen van B. en W. worden goedgekeurd. Vergoeding Woningbouwvereenigang. B, en W. vragen een crediet van 3.855.20 aan ter vergoeding van alle door de Woningbouwvereniging „Ons Eigen Huis" geleden en nog te lijden scha den en kosten, voortvloeiende uit de wij ziging van haar bouwplan van 39 in 38 woningen en uit het op 4 Mei 1922 ten verzoeke der gelneente voorloopig stop zetten van het heiwerk. Het crediet wordt verleend. Doortrekking Patriarchstraat. B. en W. stellen voor, de Patriarchstraat te doen doortrekken, waarvoor zij een crediet van 5.200 aanvragen. Goedgekeurd. Aanvaarding grond. B. en W, vragen machtiging, om gratis in eigendom te aanvaarden van A. Jans- ma en J. Agricola, een gedeelte grond van den Kloppersingel, groot 85 c.A. Deze machtiging wordt verleend. Aankoop grond Lange Veerstraat. B. en W. stellen voor, van de directie der N.V. Schlatmann's Confectie- en Ma- nufacturenhandel „De Faam" aan te koo- £en 13 M2 grónd, gelegen op den hoek ange VeerstraatAnegang, tegen 400 per M2. De heer JOOSTEN maakt ernstig be zwaar tegen den prijs van 400. Van Vroom en Dreesmann is grond overgeno men. van meer beteekenis voor de ge meente en wel tegen een prijs van 250. Men tracht cr uit te halen van dc gemèen- te, wat men kan. Geheel in het belang van de particulieren is deze grondaankoop en dan zou er nog zooveel moeten betaald worden! Dat acht spr. niet in het belang der gemeente. De heer MIEZERUS noemt den prijs zeer hoog, doch wil den aankoop als een ex ceptie beschouwen, omdat de verbreeding der straat daar noodig is. De heer KLEIN SCHIPHORST zegt, dat alleen de vraag beschouwd moet worden, of het der gemeente 5000 waard is, daar een goede verbetering te krijggn en dan moet men die vraag bevestigend beant woorden. De heer KEESEN is tegen het voorste! van B. en W. Verbetering ter plaatse is w4l noodig, maar voor de betrokken firma is die verbetering nog groóter. Dan zal de zaak dier firma beter uitkomen. De prijs is veel te hoog. Het gaat niet aan, van de gemeente tc plukken, wat men kan. De heer CASTRICUM acht het toch te mal. dat men eerst 900 gevraagd heeft, om het ten slotte voor 400 af te willen Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat, wanneer men zich alleen op het standpunt van het gemeentebelang stelt, die hoek niet 5.000 waard is. Het is niet van primair belang. De heer VAN LIEMT is van oordeel, dat de verkooper graag het dubbele van den prijs zou geven, als hij er nog een strook grond bij kon koopen. Er is in Haarlem grond gekocht voor 3.000 per M2. Dat is de waarde, welke zaken aan grond toekennen. Wethouder REINALDA merkt op, dat de lirma eerst gevraagd had een tegemoet koming in den duurderen bouw wegens het uit de rooilijn bouwen. Daar ging de ge meente niet op in. Toen is men gaan vra gen, wat het der gemeente waard was, den grond te koopen voor verkeersverbetering. Óp dat standpunt moet men zich dan ook alleen stellen volgens spr. Spr. acht de ciiandkast ook een verkeersverbetering. Het voorstel wordt met 2311 stemmen aangenomen. Tegen de leden Keerwolf, Kingnia, Koppen, v. Looy, Scholl, Berdenis van Berlekom, v. Vliet, Keesen, Slingen- berg, Joosten en Joh. Visser (C.-IL) Wijziging aanleg Frans Halsplein. B. en W. vragen, ter hunner beschikking te stellen, een bedrag van 5000 voor ge deeltelijke wijziging ia den aanleg van het Frans Halsplein en het uitvoeren van ver schillende straat- en grondwerken ter plaatse en voor verbreeding en bestrating van het voedpad langs het Bolwerk van de Kennemerbrug of naar den Kruisweg. Aldus besloten. Uitvoering werken Leidschevaart. B. en W. vragen een crediet van 19.600 aan voor de uitvoering van openbare wer ken op en in de Leidschevaart. Op een gestelde vraag antwoordt wet houder REINALDA, dat de gemeente nog steeds op het standpunt staat, dat de tram maatschappij geen vergunning zal worden verleend tot het hebben van een afgesloten trambaan. Het crediet wordt verleend. Instelling rechtsvordering. Door P. Dekkers en Bj Molitoor worden woonwagens, in eigendom aan de gemeen te toebehoorenj, bewoond. Zij weigeren, de opgelegde huur ad 1 per week te be talen Voor den kantonrechter ontkenden zij den eigendom der gemeente van de woonwagens en de gestelde huur. Op 2 Januari 1.1. heeft da kantonrechter vonnis geweren cn den eigendom der woonwa gens bij de gemeente erkend. Daar de beide personen op hun stand punt blijven staan, dat zij geen huur er kennen en weigeren de gevorderde huur te voldoen, terwijl een huurovereenkomst tusschen de gemeente en de genoemde personen niet tot stand is te brengen, is het noodig geworden, dat een rechtsver volging van de aan dc gemeente behoo- rende eigendommen wordt ingesteld, waar toe B. en W. voorstellen, over te gaan De heer PEPER is van oordcel. dat niet tegen weerlooze menschen aldus opgetre den moet worden Dat zou de gemeente van haar slechtste zb'de doen zien. De heer JOOSTEN schaart zich niet achter den heer Peper, maar heeft toch bezwaar tegen dit voorstel. Uit welken post der begrooting hebben B cn W deze woonwagens gekocht? B en W. hadden niet de bevoegdheid, huiten den raad om woonwagens te koopen. Wat moeten we er mee doen? Van een der bewoners van de woonwagen had men het verschuldigde bedrag van den verleenden steun door het Burgerlijk Armbestuur af kunnen houden. Die menschen zijn op ander land gezet, verstoken van water en andere gemakken. Laat men ze nu dc woonwagens laten houden. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat de woonwagens reeds be2it zijn van de gemeente. Zij zijn gekocht uit den post „aankoop van rentegevend goed." Waar om worden deie eigendommen nu opge vorderd? Omdat het niet aangaat, men schen te laten wonen in eigendommen der gemeente, zonder te betalen. Dat zou an ders het gevaar levern, dat ook anderen niet zouden betalen Het zou tot verschil lende gevaariüke consequenties leiden. De heer PEPER merkt op, dat men het voorstelt, alsof er door het met-betalen der huur een gevaarlijke consequentie zou ontstaan. Dat is niet juist. Dc wagens zijn bet eigendom dier menschen. De gemeente heeft zc op volkomen onverklaaroare wij ze tot haar eigen oom gemaakt. De ge meenteraad moet zich nu eens niet in c!en hoek laten drukken en die menschen niet verder plagen, De heer JOOSTEN gelooft, dat het ar gument, dat de woonwagens gekocht zijn uit den post „aankoop rentegevend goed" geen steek, houdt. Wat de zaak zelf betreft, B. en W. had den de zaak vroeger moeten aanpakken. Dan hadden B. en W. nooit de wagens behoeven ie koopen wegens schuld der be woners. Ais we de zaak laten gaan, zijn we de woonwagens gelukkig kwijt. Het voorstel van B, en W. wordt aan genomen met 267 stemmen. Derde tramspoor Dreel. B. en W. stellen voor, aan de N. Z. H. T. M. vergunning te verleenen tot het tij delijk leggen vaneen derde tramspoor op de Dreel, een en ander in verband met de van 13 Maart tot 21 Mei a.s. te houden bloemententoonstelling te Heemstede. De heer GERRITSZ wijst er op, dat door het leggen van het derde tramspoor het andere verkeer in gevaar zal komen, doordat het riiwielverkeer zal doorsneden worden door het andere rijverkeer. Men zal daar dus verkeersagenten moeten plaatsen. Zoo'n derde tramspoor is volgens spr. niet noodig. Men kan beter meer trams laten rijden. Ook zal men de ten toonstelling per autobus kunnen bezoeken. Het niet-leggen van een derde tramspoor zal dan ook niet tot schade voor de ten toonstelling leiden. Spr. hekelt verder de houding der tram- maatschappij ten opzichte van den dienst, van het personeel en van het gemeente bestuur en meent, dat ook om deze reden de vergunning niet behoeft te worden ver leend. Het derde tramspoor is van geen gemeentebelang. De heer KEESEN vraagt of de gemeente overdit kleine lijntje dezelfde beperkte te zetten tot A November 1926 en voorals-1 daar er geen ander woonverblijf Descnnt- nog met tot vermeerdering van personeel baar is. over te gaan Ue lieer rEPER vindt het verkeerd, dat de tegenwoordige wijze bestendigd worden. JJit acnt spr. met in het beiang uer kinde ren. die nu bi) „bosjesbij een schooitand- aivs moeten Komen. bpr. dient een voor stel in, oat net vroegere voorstel van B. en W. uitgevoerd worot en uitbreiding aan oen dienst gegeven wordt. Dit voorstel worot met gesteund. Wethouder BAUCrf zet uiteen, dat de schooitanoarts en de directeur van den geneeskundigen dienst beiden voor besten diging oer pioel zijn. Dit kan, ais de kin deren vanat hei beg.n onaer zijn toezicht gesteld wcnoen. Den eersten keer bezor gen de lunderen dan den schooltanaarts wel eenig werk, maar veroer zal het voor het grootste gedeelte op een jaarlijuscli „nazien aankomen. riet voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Nazorg voor zwakzinnigen. B. en W. vragen machtiging, om, ten aanzien van de nazorg voor zwakzinnigen, werkzaam te zijn, zooais door hen is uiteen gezet, waarvoor zij een crediet van ten noogste j 3300 aanvragen. Dc heer SCHOLL vraagt aanhouding van dit voorstel. Aldus besloten. Subsidie cursus sclicepsmachinisten. B. en W. stellen voor, aan het Bestuur der Vereeniging voor nijverheids-onderwijs ten behoeve van den cursus voor scheeps- machinisten voor '1925 een subsidie toe te kennen ten bedrage van 30 pet. der netto- kosten van dien cursus. Goedgekeurd. De Winkelsluiting. B. en W. stellen voor, op het verzoek der Haarlemsche Winkeliersvereniging, om ontheffing van de winkelsluiting voor con- zeggensch^ heeft als over de geheele lijia, sumptiezaken te verleenen, afwijzend te bc- De heer KOPPEN acht de bezwaren van den heer Gerritsz te breed uitgemeten. Al leen pnderschrijft hij diens meening over de onwelwillende houding der trammaaf- schappij. De tentoonstelling is in het voor jaar, zoodat het drukke seizoen dan nog niet begonnen is. Met het .leggen van den nieuwen wissel worden veel menschen gebaat. Spr. is daarom voor het voorstel van B. en W. Wethouder REINALDA wijst op het tijdelijke karakter van het nieuwe gedeelte rails. Een permanente nieuwe lijn wordt het niet; daar zou de gemeente niet in kunnentreden. De oplossing, door den heer Gerritsz aan de hand gedaan, is niet juist. Wanneer er meer trams vanaf het Stationsplein rijden, zijn die toch reeds vol, als het Plein bereikt wordt. Tijdens de spits-uren ^al het verkeer van' auto's e.d. geleid moeten worden ïangs Wagenweg en Van Merlelaan. Het vraagstuk van de zeggenschap der gemeente inzake de arbeidsvoorwaarden op dit nieuwe lijntje, moet hierbij niet bespro ken werden. Tot bet aanbrengen van mas ten behoeft geen toestemming verleend te worden, daar hierin voorzien kan worden door het aanbrengen van zijarmen op de bestaande leiding. De heer v. d. KAMP stelt voor, te be sluiten, dat het derde tramspoor weer vóór 21 Juni moet zijn weggeruimd. - Aldus wordt het voorstel van B. en W. gewijzigd, dat aangenomen wordt met 24—9 stemmen. Tegen de leden Keerwolf, King- ma, Scboll, Maarsc'nall, v. Vliet, De Zecuiv, Gerritsz, Peper en Joosten. HeSfing leges. B. er, W. bieden ter vaststelling aan ver ordeningen tot wijziging der verordening tot helling en invordering eer.er belasting onder den naam van „leges". Mej. VAN VLIET maakt er bezwaar te gen, dat 30 cents geheven wordt van een vaccinatiebewijs. De heeren CASTRICUM en wethouder SLINGENBERG lichten toe, dat slechts van een afschrift van een vaccinatiebewijs 30 cents geheven' wordt. De verordeningen worden vastgesteld. Heffing hondenbelasting. B. en W bieden ter vaststelling aan ver ordeningen op de heffing en invordering een er Hondenbelasting te Haarlem, Vastgesteld. Bestuur Stads Armen- en Ziekenhuis. Het Burgerlijk Armbestuur stelt voor, de functie van directeur en directrice van het Stads Armen- en Ziekenhuis te doen ver vallen en aan die inrichting te verbinden een ambtenaar, die belast zal zijn niet de ad ministratie en het houden van toezicht in het algemeen, terwijl bij diens instructie aan zijne echtgenoote de verplichting zal worden opgelegd hem, speciaal wat de huishoudelijke aangelegenheden der inrich ting betreft, ter zijde te staan. In verband met den aard van deze nieu we functie komt het 't Burgerlijk Armbe stuur voor, dat de benoeming van dezen ambtenaar, evenals dit met de overige func tionarissen aan genoemde instelling het ge val is, gevoegelijk door B. en W. kan ge schieden. Jaarwedderegeling M. O. en voor bereidend H. O. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der jaarwedderegeling voor het bedienend personeel voor M O. en voor bereidend H. O. Deze punten worden te zanten behandeld De heer JOOSTEN stelt voor, over deze kwestie eerst de commissie voor arbeids zaken te hooren. Wethouder HEERKENS THIJSSEN komt het voor, dat deze commissie nie*t gehoord moet worden over deze zaak, waar het geldt een wijziging van de verordening van het Burgerlijk Armbestuur, dat een ge heel apart Ambtenarenreglement heeft. Het B. A. is bereid, alle mogeliike inlichtingen te geven. Dat kan nu dadcliik geschieden, maar die commissie hoeft volgens spr. niet gehoord te worden. De heer JOOSTEN wijst er op, dat dc commissie moet adviseeren over de ar- beidsaangelegenheden van den administra teur van het B. A. Bedoelde commissie moet gehoord worden, evenals over dc k westie van het bepaalde personeel bij het M. O. en voorbereidend H. O. wat spr. nader toelicht. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op. dat het B. A. een büzondere positie inneemt Het B. A. voert zelfstandig het beheer over deze zaak, al is het bereid alle inlichtingen te geven. Moet boven deze docr de wet erkende zelfsthndirfheid nog een commissie gesteld worden? Over de salariaering is breedvoerig gesoroken, doch het B. A. en de takken van gemeen tedienst kunnen niet op één lijn gesteld worden. Wethouder BRUCH verdedigt het voor stel, het bedienend personeél aan de in richtingen voor M. O. en voorbereidend LI. O. weer bij de gemeente-ambtenaren onder te brengen. De heer J. H. VISSER R.K. verdedigt de nieuwe regeling, welke is samengeteld loor het B. A. ;n overierf met B. en W. Wethouder REINALDA zet uiteen, dat over iedere zaak van arbeHsaanrfelerfenh"- den de betreffende commissie gehoord moet worden, maar spr. apMte de kwestie van het B. A n;et belangrijk genoeg, om daar in"*? te wachten De wë'irtirg bü het B A. wordt aen*"- nom-s rig he°r Joo-*en is er t"rferi. Het voorst"! van d<> „afl h»t hedie- -end so-«r.r.ee1 b" hef M O. en voorberei dend H. O. wo-Jt aangenomen. Proef schooltandarts. B. cn W. stellen voor, de genomen p*oef met het gewijzigde systeem van schoolbe zoek 'door den schooltandartsendienst voort schikken. Goedgekeurd. De Tramkwestie. B. en W. vragen machtiging die stappen te doen bij den Minister van Waterstaat, welke er toe kunnen leiden, dat teji aan zien van de zeggenschap der gemeente over de tramlijnen SoendapleinKleine Hout weg en VerwulftO verveen wordt hersteld de toestand, zooals die bestond vóór dc Koninklijke Besluiten van 17 Juni 1924. De heer PEPER is er natuurlijk niet te gen, dat de gemeente bezwaren inbrengt, maar het zal niet baten. Die machtige licha men, waar 'het tegen gaat, hebben zich nooit wat van de gemeente Haarlem aan- ge trokken. Wethouder REINALDA meent, dat de heer Peper te veel op de arbeidsvoor waarden van het personeel let. Men moet de belangen der gemeente in het oog hou den. De gemeente moet zeggenschap hou den, Het rijk trekt zich van de belangen van het personeel niets aan, Dc gemeente moet die maatregelen kunnen blijven tref fen tea aanzien van het tramverkeer, welke de gemeente noodig acht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Benoemingen. Herbenoemd wordt tot lid der Commissie in zake Lichamelijke Opvoeding dr. W. E. Merens. Benoemd wordt tot leeraar in de Staat huishoudkunde aan de Avondschool voor Handelsonderwijs de heer B. Buis, te Be verwijk, Rondvraag. Wethouder REINALDA deelt mede, waarom aan zijn toezegging, de bestrating aan de Oostvest te verbeteren, nog geen gevolg is gegeven, Noodeakelijker was eerst de bestrating bij den bouw door „Zorgvliet" De heer v d. KAMP vraagt, of B. en W. bereid zijn, schoenen te verstrekken aan de scholen voor kinderen, die voeteuvels hebben en daardoor geen klompen kunnen dragen. Wethouder BRUCH deelt mede, dat daar geen bezwaar tegen is, mits de raad het toestemt. De raad vindt dit goed. Mevr VAN.LOOIJ vraagt herstelling van gemeentewoningen. Wethouder REINALDA antwoordt, dat met deze opmerking rekening zal gehou den worden. Mevr. VAN LOOY vraagt, of de men schen van de woonwagens, tegen wie, nu een gerechtelijke actie zal worden gevoerd, op straat gezet zullen worden. Wethouder REINALDA antwoordt, dat geen menschen op straat gezet worden. De heer JOH. VISSER C. H. vraagt, hoe het sfaat met de instelling van een Schoon heidscommissie, Deze vraag zal in een volgende vergade ring beantwoord worden. De heer PEPER vraagt, wat „Ons Huis" bedoelt met de bedoeling, dat „nette" huurders zich kunnen melden. Spr. wenscht ook, dat er niet meer „gesold" wordt met menschen door die vereeniging, Wethouder REINALDA antwoordt, dat niet „gesold" wordt met menschen. Er zijn er bij, die reeds bij andere woningbouw verenigingen ingeschreven staan en zich hij „Ons Huis" ook laten inschrijven, in de hoop daar spoediger een huis te kunnen krijgen. Wat het „nette" betreft, het is een sociale /taak van de woningbouwvereni gingen, te bevorderen, dat d(e woningen netjes bewoond worden. Voor de 149 wo ningen van „Ons Huis" hebben zich ruim 1200 menschen aangemeld. De openlijke behandeling van deze aangelegenheid door „Ons Huis" kan volkomen de goedkeuring van B. en W. wegdragen. De heer PEPER blijft van oordeel, dat „Oiis Huis" willekeur betracht. B. en W. moeten zo-gen, dat zoo niet meer gehan deld wordt door woningbouwverenigingen. Spr. heeft verder gehoord, dat 14 dagen geleden in den kolenvoorraad der gasfa briek een belangrijke brand gewoed heeft, waardoor de kolen in waarde verminderd zijn en andere schade is aangericht. Hon derden tonnen kolen zijn weggevoerd moeten worden. De oorzaak van den brand ligt hierin, dat cr te weinig personeel is. Van die zwakke bezetting door het perso neel is deze brand een gevolg en dus gaat dc winst der bezuiniging verloren. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat er kolenbroei is geweest, waardoor een belangrijke hoeveelheid kolen is vernietigd. Dat is niet te wijten aan te weinig perso neel. Er is geregeld gepeild, maar men Iran wel eens ongelukkig zijn en niet op dc goede plaats peilen. Het risico is ten volle gedekt door assurantie, zoodat de gemeen te dus geen schade lijdt De heer CASTRICUM vraagt welke maatstaf aasgele^d wordt bij de bereke ning van het verbruik van duinwater. Weth. HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat, wanneer door bijzondere om standigheden minder dan het minimum ver bruikt wordt (kleine behuizing bijv.) be langrijke ontheffing wo^dt verleend. De heer CASTRICUM zal met B. en W. hierover in nader overleg treden. Spr, informeert verder naar de verbete ring van dc Amsterdamsche vaart. Wethouder RElNAriDA antwoordt, -dat na de taxatie van dc gronden bij 'Halfweg, welke nu heeft plaats gehad, aan den Rijks waterstaat gevraagd zal worden, wanneer met de ve-betering begonnen wp'dt. Het is echte' moe-T'k slarfen, waar het ruk zoo'n klein bedrag voor de wegverbetering beschikbaar stelt. On een andere vraag van den heer CAS TRICUM, of den woonschuitbewoners in de Oóstvest een ander woonverblijf kan wor den aangewezen, deelt wethouder REI NALDA mede, dat dit thans onmogelijk is, Hierna sluiting der vergadering. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD Ingekomen zijn een dankbetuiging van den heer W. A. J. van de Kamp voor zijne benoeming tot be zoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken. dankbetuigingen van het Tehuis voor Schoolgaande Kinderen, de St. Elisabeth's Vereeniging en het Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende Kraamvrou wen voor de verleende subsidie voor het jaar 1925 het verslag over het jaar 1924 van de Com missie B. tot wering van schoolverzuim. een verzoekschrift van A. Vernout om hem aan,een betrekking te helpen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij wordt verdaagd hunne beslissing omtrent het raadsbesluit van 11 December 1924 Nol tot het verleenen van eene bijdrage uit de gemeentekas in de week- huren van de in dat besluit genoemde woning complexen. aan C. Band, eervol ontslagen agent van politie, is met ingang van 7 October 1924 een aanvullingspensioen verleend ten bedrage van f 107.per jaar op 22 December 1924 zijn door den Wet houder van financiën, de kas en de boeken van het gemeentelijk pensioenfonds opgeno men, waarbij alles in ofde werd bevonden. Besloten wordt voor de gemeente te aan vaarden een legaat groot frs 500, vrij van rechten, door den Nederlander Edouard Benedictus, overleden te Parijs, vermaakt aan de gemeente Haarlem voor de armen. Besloten wordt, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, het raadsbesluit van 29 October 1924, no. 22, waarbij aan P. J. Schous wordt verkocht een gedeelte grond gelegen op den hoek van den Zijlweg en de Hoofmanstraat, te wijzigen in dien zin, dat le. in plaats van pl. m. 390 M2. wordt ge lezen „pl. m. 465 M2 en 2e. onder artikel 1, in plaats van „Op den grond moet worden gebouwd een perceel met twee bovenwonin gen" wordt gelezen. „Op den grond moeten worden gebouwd twee woonhuizen, be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin." Besloten wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. een verzoekschrift van Blom en de Vries om aan hen in erfpacht uit te geven grond aan de Karei van Manderstraat voor den bouw van 6 woonhuizen een verzoekschrift van M. Woud om eene tegemoetkoming in de kosten voor het her stellen van den scheidingsmuur tusschen zijn woning en het geheel afgebroken perceel Pieter Kiesstraat No.43. een verzoekschrift van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote gasthuis om amachtiging tot vernieuwing en uit breiding der verwarmings-installatie voor eene som van ten hoogste f 100.000,en tot het aangaan eqrier hypothecaire geldleening tot dit bedragen b. te besluiten dat de ge meente zich ten behoeve van de Nutsspaar- bank borg zal stellen voor deze geldleening. veel liefhebberij voor deze mooie spelen be staat. Gistermorgen werd de jubilaris namens 't personeel toegespróken door den waarne mend stationschef, den heer Belgraver en werd hem een cadeau, bestaande uit vier stoelen, overhandigd. Van de directie ont ving de heer Post het gebruikelijke ge schenk. Verder werd de jubilaris gehuldigd door het bestuur der afdeeling Velsen-Zuid van St. Raphael, waarvan hij secretaris is. Hem werd een prachtige electrische lamp aange boden. Gemeenteraad. Openbare vergadering van der>. gemeenteraad van Velsen. cp Dins dag 10 Februari 1925 des namiddags 7 uur, ten gemeer.tehuize. Dcjagenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen' stukken, 3. Bezwaar van Gedep, Staten tegen bet raadsbesluit tot reorganisatie van de M. U. L. O. school A to I Jmuiden. 4. Reorganisatie van het Lager Onder wijs. 5. Vaststelling van een nieuw reglement voor de Burg. Armbesturen cn van daaruit voortvloeiende besluiten. 6. Verzoek van de Protestantsche Dra- gersvereen. te Santpoort, om aanschaffing van een automatische inrichting voor het nederlaten van lijkksten, op de begraaf plaats „De Biezen". 7. Verzoek van W. F. J. Meijer te Wi^. kroog om het uitbreidingsplan te wijzigen of hem vergunnng te verleenen tot het bou wen van een tijdelijke berg- en werkplaats aan de Melklaan aldaar. 8. Verkoop van grond ten noorden vao den Staticosweg te Velsen. 9. Overname van de Hageveldstraat. 10. Benoeming van een gemeente-ontvan ger en eventueel daarmede verband houden de wijziging van verordeningen. De wegen in de Zilk. Men is thans druk bezig den Leidschevaartweg onder de ge meente Vogelenzang, nabij de viaduct, als mede de wegen in de Zilk, door het rooien van boomen, te verbreeden en de wegen verder te verharden. Vooral in de Zilk is de verbreeding van den weg reeds te constateeren. Het verhar den van de wegen daar geschiedt met een zware wegen wals. Het is een dringende behoefte, dat men spoedig gereed zal zijn, ofschoon er nog wel eenige weken mee heen zullen gaan, alvorens dit werk voltooid zal zijn. Thans is de toestand aldaar onhoud baar. Een waarschuwing is hier op zijn plaats, in het bizonder voor wielrijders: men doet verstandig den straatweg te nemen, daar men anders de kans beloopt door de tal rijke kuilen van zijn rijwiel af te tuimelen. Vooral des avonds is bet voor onbekenden, gevaarlijk terrein. Het zou wel aanbeveling verdienen, dat op sommige plaatsen, waar de werkzaamheden worden ten uitvoer gebracht, een lichtsein te plaatsen. Liefdadigheidsvoorstelling. Dinsdagavond gaf de iooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", onderafdeeling van den R, K. Volks bond, een buitengewone uitvoering ten bate van den vroegeren parochiaan en plaatsge noot, Pater Brouwer. De groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw Was geheel bezet. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Vergeten en Vergeven", bekroond drama in drie be drijven. 1 e half negen opende de voqrzitter van den R. K. Volksbond, de heer v. Bakel, den feestavond en heette de aanwezigen welkom Spr. memoreerde in eenvoudige, warme en goed gekozen woorden den zwa- ren toestand van Pater Brouwer na zijn ont zettende schipbreuk en hoe ook hier de ge dachte direct was ontstaan, den Eerw. oud parochiaan in zijn veel omvattenden missie- arbeid te helpen en te steunen. Een comité uit den Bond had zich gevormd, terwijl de tooneelvereeniging zich bereid had verklaard, geheel belangloos een buitenge wone uitvoering voor dit doel te geven. Het eerste gedeelte was reeds geslaagd, ruim 70.werd reeds door deze kleine afdeeling geteekend, terwijl de groote op komst op dezen avond getuigde van waar deering voor dit echt christelijk-charitatieve werk. Spr. bedankte hiervoor de too- neelclub, welke op uitstekende wijze het pit tige tooneelstuk voor het voetlicht bracht. Er is zonder uitzondering goed gespeeld, doch een extra woord van lof aan den ver tolker van „de Tamboer", die van het begin tot het einde in zijn lange en veelvragende rol steeds een goede uitbeelding gaf, is hier zeker op zijn plaats. Ook de roller van Van Marche, Nant en Bekaert waren in vertrouwde handen. Deze vier hoofdpersonen hebben, te zamen met het goede spel der overigen, van dit tooneelstuk een buitengewoon succes ge maakt. Het spel werd dan ook met de grootste aandacht gevolgd. Ook de kleine Polker vervulde zijn rol uitmuntend. Een langdurig en welverdiend applaus viel aan het einde den spelers ten deel. „Nut en Genoegen" heeft met deze uitvoe ring' bewezen, dat ze goede krachten bezit en bij ernstige studie wat goeds kan geven. Na de oauze kregen we „Hannes en Krelis oo Bruidsinspectic", kluchtspel in een be- drvf, wat zeer in den smaak viel Tusschen de bedrijven door zorgde de Haarlemsche Mandolineclub „Energico", on der leiding van den beer J. Westerhoven, voor opgewekte cn goed uitgevoerde muziek, welke van goede rteschoo'dheid blrk gaf. Dit kleine uitstekende (Welschap weet blijkbaar tfoed wat samenspel is en we hopen het nog meermalen tc hooren. Het was een prachtig geslaagde avond, waarvan de R. K Volksbond alle eer, de too- en d„ n]le succes beeft. De Voorzitter bedankte aan het slot allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen, de aanwezigen voor hun waardevolle be langstelling in bet belang van Pater Brou wer. Gevaar voor 't verkeer. Tegen den aan nemer N. is proce.s-vcrbaal opgemaakt, om dat hij op den Grooten Hout- of Konings- j tr^jten, zooals die zijn geteekend door het werf hrlken had laten liggen. bestuur en door de IJmuider Federatie, be- JuMieum M. A. Post. Gisteren vierde I reid zijn, deze contracten mede te onder- Dienstplicht. Alhier zijn 7 personen voor den dienstplicht lichting 1926 ingeschre ven. Scirée. Het fanfarecorps „Kunstkring" geeft a.s. Zaterdagavond in de zaal van mej. de Mol een soirée ten bate van het Luzern- fonds. Jaarfeest. Dezer dagen gaf de voetbal vereniging S. F. C. in de zaal van Honder- dors haar jaarfeest. Dit mag goed geslaagd heeten. Na een welkomstwoord van den voorzitter werd opgevoerd het blijspel „Wie ben ik", in drie bedrijven, gevolgd door een komische voordracht, getiteld „De verdraai de sectie", militaire grap in een bedrijf. Een gezellig bal sloot dezen avond, terwijl de heeren E. Iionderdors, piano en P. Wit Jr., viool, voor de noodige afwisseling zorgden. Muziekuitvoering, Zondag 15 Februari a.s. geeft de R.K. Harmonievereeniging, di recteur de heer J. Smit, uit Amsterdam, een uitvoering in het patronaatsgebouw te Spaarnwoude, met welwillende medewer king van de tooneelclub en den heer J. Glas, tenorzanger te Haarlem. Velsen's Ziekenfonds. Woensdagavond vergaderde het Velser Ziekenfonds in Flora Uit het jaarverslag bleek, dat dit fonds 6189 leden telt, tegen 6191 het vorig jaar. Gedurende het verslagjaar werden, bui ten de gewone geneeskundige behandeling, voor rekening van het fonds 117 patiënte} te Haarlem, in het ziekenhuis naar keuze, of elders in daarmee gelijk te stellen in- richtinger verpleegd terwijl, ingeval var overlijden, ook hulp wordt verleend in de kosten der begrafenis. Bovendien werden aan reiskosten en honorarium voor het be zoeken van poliklinieken nog 3700 uit gegeven. Des penningmeesters verslag wes bij een ontvangst van 37.635.47la een te kort aan van 310.70. Door de commissa rissen werd verslag uitgebracht ove»^ nazien der boeken, die uitstekend in orde werden bevonden,waarop den penningmees ter, de heer W. Koster, onder dankzegging décharge werd verleend voor het gevoer de beheer. Daarna werd de heer Leening als be stuurslid en de heeren Eenhoorn en Visser als colmmissarissen herkozen. Vervolgens kwam een bestuursvoorstel, als resultaat van den financieelen toestand aan de orde,en wel dat van de volwassen leden 1 cent per week zal worden gevorderd voor reserve. Dit fonds, met hare geweldige verant woording in dagen van nood, bezit n.l. to taal geen reserve. Gevraagd werd of het niet mogelijk was dc gemeente voor een reserve te doen zorgen, doch daar dat niet wel mogelijk is, werd het voorstel aange- nomen om met 1 Maart van kracht te j worden. Tenslotte had een, in hoofdzaak i redactioneele, herziening van het reglement plaats. De vergadering was vrij goed be- j zocht Botsing. Op den hoek van de Willebrord- straat en den Stationsweg kwam gister middag een auto van een zeevischbandcl uit IJmuiden in botring met een met paard bespannen wagen. Van de vrachtauto brak een der lamoen en werd de stuurinrichting beschadigd. De voerman reed door en had dus blijkbaar schuld aan de aanrijding. Na de staking. De besturen van de afdee- Iingen IJmuiden van den Cent. Bond van Transportarbeiders en van de beide Christ Benden, hebben aan de Reedersvereeniging een schrijven gericht, waarin zij zeggen, dat zij, kennis genomen hebbende van de con- de lieer M. A. Post. onder-lad'ngmecster aan bet station alhier. 25-jarige dienst- vervul'inrf bij de Ned. Sooorwerfcn. De heer "est is bii het reizende puhbek een goede hebende, daar hij weri'zaam is bh' de con trole en ic'er daar zijn vriendelijkheid en ludpvaardi'Tieid steeds ervaart. Dan is hij te Velseroord meer bekend als een sterk dam- en schaakspeler eri het is voor een groot deel aan hem te danken, dat er daar zoo- tcekenen, op grond van de overweging, dat in deze contracten niets voorkomt dat ia strijd is met hetgeen ;n de besprekingen van 21 Augus'us en 4 December 1924 is over- eenrfekomen en omdat het hun gewensebt voorkomt, dat geen twijfel kan ontstaan bij eenige harer leden, alsof door ruet-mede- ondér'.eekening dezer overeenkomst eenige schade onder har* leden zou kunnen ont staan. 4 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7