Uit de Pers. NAAR BORNEO. EERSTE KAMER. MARKTNIEUWS. Mgr. Nolens op de Bonds vergadering. Kleerekoper als kwakzalver. Berekening boven beginsel. De kabinetscrisis in Pruisen. Uit den Pruisischen Landdag. Het loongeschil bij de Engelsche spoorwegen. De strijd tegen de duurte Van hei brood in Frankrijk. Het proces-Nathasius. De verbanning van den Griek- schen patriarch uit Turkije. Het proces Haarmann-Grans. Staatsbegrooting voor 192S. 3en anderen bond, een uitzondering ie ma» ken. „De Gelderlander" schrijft: „Wij hebber, in lange jaren zulk een be langrijke bijeenkomst niet bijgewoond. Vele onzer beste mannen waren present en na men deel aan de beraadslagingen. Mgr. No- lens heeft de debatten over het prpgram op meesterlijke wijze geleid en bevrediging geschonken naar allen kant. Hij hield vast. wat vastgehouden moest worden maar dan altijd met 'n glimlach en liet aan het gezond verstand der vergadering al het an dere over. Monseigneur was blijkbaar zoo tevreden over het verloop dervergadering, dat hij aan het slot nog eens opstond •choon een verkoudheid hem het spreken nogal lastig maakte de breede schouders achteruit zette, den energieken kop omhoog wierp om als laatste woordt aan de-verga dering wat over te storten van de warmte en de geestdrift, welke dezen zestigjarige nog altijd in het harte gloeit. Op dat oogen blik was er weinig over van den flegma- tieken en nuchteren en kouden mensch, waarvoor hij dikwijls gehouden wordt, het leefde alles aan hem en wat er in hem rondspookte op dat oogenblik vocht zicht baar met de traagheid, waarmede de woor den uit een menschenmond plegen te drop pelen. Zijn geest joeg achter zijn woorden; hij zag uit deze goedgeslaagde vergadering de eenheid onzer partij in nieuwe kracht opbloeien en daarachter, als-esultaat van den stembusstrijd, de mogelijkheid herhaald ▼oor een rechtsch Kabinet. In het gezicht van dit perspectief gingen wij uiteen." De „Residentiebode schrijft: Gedeputeerde Staten van Noordbrabant verzonden dezer dagen een circulaire aan de gemeentebesturen om aan te dringen op de bestrijding der kindersterfte, die in die pro vincie gelukkg heel wat afneemt, maar toch nog steeds te hoog is, De staten bevalen reinheid, drankbestrijding, enz., aan om de •terfte te bekampen. De „Oproerige Krabbelaar" van het „Volk", die over de sterftestatistieken reeds zoo dikwijls onzin heeft verkocht, meent deze gelegenheid te moeten aangrijpen om het volgende bescheiden zinnetje te lan- ceeren: „Geeft, mijne heeren Gedeputeerden, onze beweging vrij spel in Brabant. Zendt één brief aan den Bisschop in uw hoofd stad om dat te bevorderen. Laat ons doordringen in alle bestuurskolleges. En ziet dén over vijf jaar naar de dalende sterfte uwer zuigelingen!" Ditmaal heeft de man eens volkomen ge lijk: wordt het socialisme met zijn godde loosheid de baas, dan daalt het cijfer der zuigelingensterfte zeker schrikbarend, zóó erg, dat er over vijf of tien jaar niet alleen geen sterfte, maar zelfs ook zoo goed als geen zuigelingen meer zijn.... Socialistische redmiddelen verderven meer dan ze redden. Erger kwakzalver dan het so cialisme is er niet. Wij lezen in de Standaard": Het Liberalisme en de Democratie zeggen hun krachten te geven tot de verheffing van de vrouw en tot de verovering van hare rechten. Vandaar dan ook de cisch van het kiesrecht voor de vrouw. Berekening gaat daar echter menigmaal boven beginsel. Men gevoelt nog altijd veel voor het standpunt van de verlichte lieden van het eind der achttiende eeuw. Allen het kiesrecht onder voorwaarde, dat de nieuwe beginselen worden aanvaard. Zoo zouden Liberalen en sociaal-demo craten in België stellig ook vurige voor standers van het kiesrecht der vrouw zijn, als zij konden berekenen, dat de meerder heid der vrouwen voor hun politiek zouden stemmen. Maar daarop durven zij niet hopen,. En nu is het opmerkelijk met welk een energie zij de uitbreiding van het vrouwenkiesrecht tegenstaan. De R.-Kath. wilden dat dezer dagen aan de orde zien gesteld het wetsvoorstel be treffende het verleenen van het stemrecht aan de vrouw voor de Provinciale Staten. Groot verzet bij de Liberalen. Er werd zelfs gedreigd met een ministerieclc crisis. Verzet ook bij de socialisten. Men kan er niets mee winnen. En.... zet het beginsel dan maar rustig op zij. BERLIJN, 5 Febr. De fractie van de Duitsche Volkspartij uit den Pruisischen Landdag heeft vandaag met algemeene stemmen besloten, in geen geval een hou ding van welwillende neutraliteit tegen over een kabinet-Braim aan te nemen. Dit is dc reden, waarom Braun aan den Prui sischen Landdag heeft medegedeeld, dat hij zijn verkiezing tot ministerpresident, niet kan aanvaarden. Het schijnt thans zoo goed als zeker, dat de Centi-um-man Horion op de eerstvol gende vergadering van den Pruisischen Landdag voor het minister-presidentschap zal worden gecandideerd. Waarschijnlijk zal hij ook wel gekozen worden. Men dient echter af te wachten, of het hem gelukken zal, een kabinet te vormen. BERLIJN, 5 Febr. In den Pruisischen Landdag werd medegedeeld, dat het Seni orenconvent de verkiezing van den minis ter-president en den voorzitter van den landdag op 10 Februari had vastgesteld. Vervolgens begon de bespreking over de amnestie voorstellen. Daarbij kwam het weer tot stormachtige tooneelen. De soc. dem. Kuttner werd met kreten als: „ar beidersmoordenaar!" cn2. ontvangen. De interrupties hielden aan, zoodat dc spreker zich niet verstaanbaar kon maken en de zitting tijdelijk moest worden opgeheven. Toen na de heropening Kuttner yeder het woord nam, verlieten de communisten onder groot lawaai de zaal. De landdag nam een voorstel aan om de amncstievoorstellen naar de juridische commissie terug te verwijzen en werd daarop tot Vrijdag verdaagd. n LONDEN, 5 Februari. Bij de spoorwegen heeft zich een nieuwe moeilijkheid voorge daan, daar de directies hebben verklaard, dat zij de loonsverlaging ook killen toe passen op de leden van den bond van ma chinisten en stokers, hoewel deze geen eisch tot toonsverhooging hadden gesteld. Aan leiding tot hetvoornemen der directies om de loonen te verlagen was, zooals men weet, de eisch tot loonsverhooging, gesteld door den nationalen bond van spoorwegpersoneel, waarvan ook een deel der machinisten en stokers lid is. De directies stellen zich nu op het standpunt, dat het niet mogelijk is, voor de machinisten en stokers, aangesoten bij PARIJS, 5 Febr. De strijd, door het mi- I nisterie-Herriot tegen een hernieuwde prijs- j verhooging van het brood ondernomen, zou voor de opposite een nieuw voorwendsel j zijn om te trachten te regecring in diScre- diet te brengen. Leden van de rechterzijde verklaren, dat zij het voornemen hebben vergaderingen ,te houden, om voor de kie zers uiteen te zetten, dat de broodprijs stijgt als gevolg van het slechte beleid der regee ring. De nieuwe maatregelen, die zijn ont worpen, zijn impopulair en hebben inder daad een zekere opwinding in de Kamers teweeggebracht. Men vindt het weinig tact vol, een menging van de surrogaten door het broodmeel in een verhouding van 12 verplicht te stellen, de banketbakkerijen te verbieden broodmeel te gebruiken en ze te nopen één dag per week te sluiten. Deze drie punten zullen de oppositie de gelegenheid geven te zeggen, dat het ka binet Herriot het land voert naar het ré gime, dat gedurende den oorlog heerschte. PARIJS, 5 Febr. De strafkamer van het Hof van Cassatie heeft het beroep van den Duitschen generaal von Nathusius verwor pen. (Generaal Nathusius werd het vorig jaar, toen hij over de Eransche grens kwam om het graf van eqn zijner familieleden te be zoeken. gearresteerd en als „oorlogsmisda diger" voor de rechtbank gebracht. De rechtbank veroordeelde Nathusius, doch de president der republiek schonk hem gratie. Nathusius nam echter geen genoegen met zijn veroordeeling en ging in beroep. Dit be roep is thans afgewezen.) PARIJS, 5 Febr. Het conflict tusschen Griekenland en Turkije dreigt een gevaar lijke wending te nemen. De voorzitter van de parlementaire commissie van buitenland- sche zaken heeft Herriot aangeraden tot bei de partijen een krachtige waarschuwing te richten. De Turksche gezant werd uitgenoo- digd naar dc Quai d'Orsay te komen, waar zijn regeering het verzoek ontving, aan den patriarch het recht te verleenen, naar. Kon- stantinopel terug te keeren, De gezant deed in antwoord hierop mededeeling van inlich tingen. volgens welke de Grieksche regee ring van de regeering van Zuid-Slavië, Roe menië en Bulgarije de belofte had gekregen, een gcmeenschappelijken stap te doen, in dien de groote mogendheden daartegen geen bezwaar maken. De gezant voegde hieraan toe, dat Turkije een dergelijk initiatief niet zal dulden en alleen de bemiddeling van de groote mogendheden toestaan, doch zoo de kleine nabuurstaten trachten pressie uit te oefenen, zal Turkije daarop met een formee- le afwijzing van inmenging in Turkije's bin- nenlandsche zaken antwoorden, terwijl het eergevoel van de Turken de handhaving te Konstant inopel van het orthodoxe patriar chaat niet gedoogt. Men meent hier, dat de Baikanstaten hun initiatief zouden moeten matigen.. HANNOVER, 5 Febr. De door den twee den beklaagde in het proces-Haarmann, Grans, tegen zijn terdoodveroordeling inge- dienden revisie werd verworpen. Het vonnis zal nu spoedig worden vol trokken en wel tegelijk met dat van Haar- mann. VOORLOOPIGE VERSLAGEN. UIT HET HOOFDSTUK ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Beleid van den minister. Vele leden wenSchten den minister hulde e brengen, dat hij zijn inzichten op sociaal gebied had weten aan te passen aan de zoo zeer veranderde economische omstandighe den. De wensch werd alleen door deze leden uitgesproken, dat deze aanpassing niet zou leiden tot uitbreiding van den arbeidsduur voor jongere personen) op dit punt achtten zij de grens zeker bereikt. Arbeid. Sommige leden waren van meening, dat de minister te veel overwerkvergunningen geeft in textielfabrieken, waar katoen wordt be werkt. Deze leden drongen tevens aan op uitbreiding der Arbeidswet, ook tot de trans portarbeiders, tot het hotel-, en café-perso neel, tot de handels- en kantoorbedienden en tot het verplegend personeel. Verder pleitten zij voor een herziening der Stuwa doorswet, opdat ook voor de havenarbeiders de 48-urige werkweek worde vastgelegd. Tegen deze beschouwingen kwamen an dere leden in verzet, wijzende o.m. op de be langen der patiënten. Zelfs de invoering eener 55-urige werkweek zou ernstige bezwaren ontmoeten. Eenige leden vroegen, waarom zoo wei nig voortgang wordt gemaakt met de be vordering eener wettelijke regeling van de bindend-verklaring der collectieve arbeids overeenkomst. Gevraagd werd, of de minister dit jaar we der voornemens is, voor het bouwbedrijf een algemeene overwerkvergunning te ge ven. Handel en Nijverheid. Eenige leden meenden, dat op de Kamers van Koophandel zou kunnen worden bezui nigd en wel door er eenige op te heffen. Gaarne zou men van den minister verne men of het door hem te vorigen jare in uit zicht gestelde speciale onderzoek naar den toestand van den Kon. Holl. Lloyd heeft plaats gehad; en zoo ja, wat het resultaat is geweest. Inzake de volkshuisvesting konden ver scheidene leden zich met het beleid van den minister niet vereenigen. De minister wenscht Staatswerkzaamheid te dezer zake zooveel mogelijk te beperken en de behar tiging dezer aangelegenheid in hoofdzaak aan het particulier initiatief over te laten. Andere leden,sloten zich hierbij aan. Er is volgens hen geen reden om met voorbijzien van den woningnood een bedrag van slechts f 12.000.000 uit te trekken voor het verlee nen van voorschotten voor woningbouw. Aan de Woningwet moet, zoo betoogden zij verder, behoorlijk uitvoering worden ge geven. Verschillende leden waren van oordeel dat de minister dient over te gaan tot afschrijving der crisisbijdragen. Van andere zijde werd nog opgemerkt, dat het bij art. 158 uitgetrokken bedrag der te gemoetkoming aan gemeenten, die de ren ten en aflossing niet kunnen betalen, feite lijk is te beschouwen als bedeelingskosten. Men houde wel in het oog, dat de contracten door de gemeenten zijn aangegaan en deze dus verplicht blijven tot betaling van renten en aflossing. Sommige leden konden zich er niet mede vereenigen, dat de regeering aan wettelijke gestichte woningbouwvereenigingen wei gert voorschotten te verstrekken niet alleen maar bovendien afwijzend beschikt op ver zoeken, om, teneinde te kunnen voortbou wen, hypotheek op reeds bestaande woning gen te mogen nemen. Men zou gaarne de gronden voor deze afwijzende houding ver nemen. Uit de begrooting van marine. Blijkens het voorloopig verslag over de Begrooting van Marine, verklaarden ver scheidene leden, dat zij, afgezien van het feit, dat zij in het algemeen tegenstanders van ontwapening zijn, de uitgaven voor de Marine meer nog dan die voor het Leger nutteloos achten. Andere leden verdedigden het bestaans recht van een oorlogsvloot, al werd toege geven, dat de kosten daarvan zeer hoog zijn. Eenige leden wenschten te vernemen, of het juist is, dat er plannen bestaan om de marine in twee volkomen, los van elkander staande dealen te splitsen, t. w. een deel voor Neder land en een deel voor Indië. Als dit plan inderdaad mocht bestaan, zouden zij dit betreuren, met het oog op de nauwen band die tusschen Nederland en Indië dient te blijven bestaan. Verschillende leden legden nog ernstige be zorgdheid aan den dag in verband met de be weerde onzedelijkheid van het marine-perso neel. Gevraagd werd of de voorlichting van het lagere personeel op de juiste wijze ge schiedt. Niet enkel op de lichamelijke maar evenzeer, zoo niet nog meer, op de geestelijke zijde van deze zaak behoort volgens hen bij deze vooriichting de nadruk te worden gelegd. Uit Buitenlandsche Zaken. In het voorloopig verslag over hoofdstuk III van de Staatsbegrooting voor 1925 (Bui tenlandsche Zaken) brengen verschillende leden hulde aan minister Van Karnebeek in zake het door hem gevoerde beleid. Echter meende men, dat de minister wel wat meer warmte bij de bespreking en behandeling van de kwesties betreffende den Volkenbond aan den dag had kunnen leggen, dat hij nl. een bespiegelende houding heeft aangeno men en zijn voorzichtigheid wat al te groot is. Vele leden waren verder van oordeel, dat onze regeering haar 'krachtige medewerking moet verleenen, terr'einde het Protocol van Genève aangenomen te krijgen. Echter staan sommige leden niet optimistisch tegenover het welslagen van die onderneming. Het tot stand komen van het Protocol op zichzelf heeft men evenwel met voldoening begroet. Onderscheidene leden zouden tot toetre ding willen besluiten onder de voorwaarde, dat wij souverein blijven in ons oordeel over de bewapening van ons land, dus onder voor behoud van een verplichte deelneming aan de militaire macht van den Volkenbond, en dat het tractaat zóó zal worden geïnterpre teerd, dat het geen garantie is voor het be houd van eenigen staat, maar alleen voor de handhaving van de internationale rechtsorde. Een zelfstandige vredespolitiek, zoo meen de men, kan ook krachtiger door Nederland worden aangevat, o.a, door meer arbitrage- en non-agressie-verdragen te sluiten. Verschillende leden meenden, dat het toch wel op den weg ligt van de regeering, zich op de hoogte te stellen van de vraag, hoe het bij de mogendheden staat met het vraagstuk der ontwapening. Vele leden drongen er bij de regeering op aan, dat Nederland het Protocol zal teekenen. Ophelderingen werden gevraagd omtrent de houding van mr. Limburg op de confe rentie. Eveneens werden nadere mededee- lingen gevraagd omtrent de verhouding van Nederland tot België. BARNEVELD, 5 Februari. Pluimvee. Tamme eenden f 1.502.50, wilde eenden f 11.20, jonge hanen f 1.252.50, oude hanen f 1.502.30, jonge hennen f 2.50 4.25, oude kippen f 1.302.75, tamme dui ven f 0.450.50, tamme konijnen f 1.50 3.50, alles per stuk. Eieren f 89.40 per 100 stuks. Aanvoer 300.000 stuks. Handel vlug. BOyENKAPvSPEL (Station), 5 Febr. Groenten, Uien. Groote gele f 6.056.20, drielingen f 4.805.60 per baal. Aanvoer 115 baal. Ie Bloemkool f 6.25—7.25, 2e id. f 1.702.50, 3e id. f 1.30 per 100 st. Aan voer 1885 stuks. Roode kool f 2.50'4.80 per 100 kg. Aanvoer 49,800 kg. Gele kool f 3.105.50 per 100 kg. Aanvoer 11.200 kg. Witte jkool f 2.703.40 per 100 kg. Aan voer 11,800 kg. Spruitkool f 1.302.25 per 15 kg. Aanvoer 365 zak. HOOFDDORP, 5 Febr. Granen. Tarwe voer f 1113.25, id. nieuwe f 1416, rogge f 1516, gerst Chevalier f 14.5015.50, haver f 1112, witte duiveboonen f 1316, paardebooner, f 12.5013, groene erwten f 1316, schokkers f 1316, karwei f 37 39, geel mosterd f 2031, blauw maanzaad f 4045, kanariezaad f 2124. SCHAGEN, 5 Fenr. Eieren. Aanvoer 18.744 kipeieren, f 7.108.90, middelprijs f 7.70; 213 eendeneieren, f 7.908.10, middelprijs f 7.70; 213 eendeieren, f 7.90— 8.10, middelprijs f 8. AMSTERDAM, 5 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac, Knoop) Zeeuw sche bonte f 4.60—5, id. blauwe f 4.50—4.60 id. eigenheimers f 5—5.20, id. bravo.s f4 4.25, id. roode star f 44.10, id. blauwe eigenheimers f 4—4.10, Geldersche rooda f 4, Friesche borgers f 55.20, id. blauwe borgers f 4, Zeeuwsche eigenheimers poters f 4.50, Hillegommer zandaardappelen f 6.50 7.50, Drentsche eigenheimers f 2.50 3.50 id. roode star f 2.75—3 per HL, winter- Malta-aardappelen fll12 per 100 Kg. AMSTERDAM, 5 Febr. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb., cxpl. De Jong Koene). Goudreinetten extra f3242, id. I f .1826, Present van Engeland extra f 26 42, idem I f 1624, dubb. bellefleur f 16 —22, Bellefleur f 12—17, Gerrit Roelof f 1216, Huismanzoet f 1014, dubb. ben ders fll16, Giesen Wildeman f 812, Winterjannen f 47, Wintervijgen f 12— 20, Jodenperen f 49, Doyenne d'Hiver f 2226 per 100 Kg. Hollandsch lof (wit) f 1620 per 100 Kg. Bloemkool fll24 per 100 stuks. Prei f510 p. 100 bos. Sprui ten extra f2.203.10, idem grof f 0.6o 1.10 per zak. Bloemen. Tulpen, William Copland f6— 10, Crone d'Or f 4.50—6, Murillo f 4 50— 6.50, Grisdelin f 4—5.50, Darwin f 10—15 Mooren f 4—5.20, Gele prins f4.50—6 5o' La Reine f 2.50—3.50, Witte Due f 2—3 50 Due de Berlin f 45, Diana f 1.50—3 Hol- landsche narcissen f 44.50 per 100 'stuks ff 25-38 per 100 takken. Caila's f35—55, Lelietjes f 4—6.50, Primus f8—1, Sneeuwballen f 12—20. Am. Anjers f 13— 18 per 100 stuks, Eransche anjers f0 50 0-S0, Margrieten f 0.15—0.24 Anemonen f 0.40—0.75, Narcissen f 0.14—0.25, Sneeuw fkl,okSes f 0-18-0.22 per dozijn, Mimosa t 3.505.50 per mandje. DELFT, 5 Febr. Boter. Aanvoer 5/8 en 3/16 v., te zamen 130 kg. Prijs f 2.75—3 05 per kg. ELST (Bet.) 4 Februari. Fruitveiling van heden. Prijzen 1ste Goudreinetten 1627, 2de soort 9—14, Extra 29—45, 1ste BeUe- i|Uroa 3rii—16' 2cdsrsoort 7—11extra H—23, Pres_ent of.England 21—37, Ster appels 23 25, Rabouwen 78, Court Pendu n K°ningsrood 16—17, Holgaten 9 10, Gerrit Roelofs 12—13, zoete Bellefleurs n 'Tr. JasaPPe's H010 Campagnezoet 9—1014, enkele Benderzoete 8—9, R.einzoet 8 h—Bredero's 9 10, Isbouten 7 9. Winterjannen 6—7, Pondsperen 9—10 ct., alles per kg. GOUDA, 5 Febr. Kaas. Aangevoerd 51 partijen, le soort f 60—62, 2e soort f 55— 59, rijksmerk le soort f 66—70, 2e soort f 6265 zware f Handel matig. HOORN, 5 Febr. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabriekskaas f 61 H, stapels boe renkaas f 1 st. fabriekscommissie f 64; st. boerencommissie f totaal 7 stapels, wegende 5184 kg. Handel vlug. GOUDA, 5 Febr. Boter weinig aanvoer, handel vlug goebotcr 125—130, weiboter 120130. Eieren weinig aanvoer, handel ▼lug 7,50—9 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel vlug 300400; vette varkens groote aan voer, handel vlug 35—37 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3234 ct. per half Kg.j magere biggen red, aanvoer, handel stug 812 per stuk; vette schapen red. aanvoer, handel matig 3545; nuchtere kalveren groote aan voer. hnnde! vluk f 1623. ALPHEN AAN DEN RIJN. N. V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Veiling van 5 Februari. Knolrapen 1.70 per 100 K.G.; Spruitkool 1017; Uien 5.70 15.80; Prey 6 per 100 bos; Boerekool 1.20j' 1.4'0; Savoyekool 3.905.70; Roode kool 4.90—1 10.20. 3300 eieren: kip j 6.508/20, eend 7.per 100 stuks. HOOFDDORP, 5 Febr. Tarwe 11 a 1 13.25; Tarwe nieuwe 14 a 16; Rogge 15 a 16; Gerst Ciievallier 14,50- 15.50; Haver 11 a 12; Witte duive- bocnen 13 a 16; Paardeboonen 12 h 13; Groene erwten 13 h 16; Schokkers 13 16; Karwe 37 h 39; Geel mos terd 20 a 31; Blauwmaanzaad 40 i 45; Kanariezaad 21 a 24. Prijzen per 100 K.G, Langs verre omwegen kwam ik Vrijdag avond 23 Januari in Rotterdam, 't Was Woensdag 18 toen ik de Bavosfad verliet en mijn reis naar het Dyakkerland begon. Van het Zuiden naar liet midden en Oos ten en weer naar het Zuiden en zelfs buitenlands ging ik en toen weer naar de havenstad boven de Rolte. Den laatsten nacht in het Vaderland heb ik in Morpheus' armen gelegen, onbewust dat het de laatste was in goed en hartelijk Holland. Toen ik mijn rcizensmoede(!) hoofd nederlegde op een sloop om "n kussen en mijn stramme lichaam uitstrekte op 'n echte Auping, toen was het slechts eenige oogenblikken vóór Klaas Vaak kwam en zand strooide in mijn lecge oogen. Goed zes uur werd ik wak ker en 't schoot me te binnen doch niet inééns dat 't 24 Januari was en dat, de „Patria" naar Indië zou vertrekken en dat ik op haar een plaats gehuurd had.... De laatste H. Mis in Holland was van den H. Timotheus, missionaris-bisschop, vriend van den grooten, heiligen heiden-Apostel. Half 12 zou de „Patria" uitvaren en om 10 uur stond ik op de werf, 'n flinke groote boot, grijs met zwarte pijpen, Ze is 'a twee-pijper De loopplank op en vragen naar mijn kajuit 46. Staat me wel aan. Een voor twee waar ik echter alleen-bezitter van ben. Even rondneuzen en op 'n groot pampier zag ik staan: 7 Eerw Zusters en dat papier was de indeeling voor de sloepen. Ik naar den hofmeester en jawel. Zeven nonnetjes waren ingeschreven voor Batavia, Half elf kwamen er 3 auto's voor en- de Zusters 10 man sterk met 'n pater Jezuit stapten uit. Ze kwamen op en 'ik maakte meteen maar kennis. Ze waren zusters uit Maastricht van Carolus Borromeus en gingen de Paters Je- zuiten helpen óp Java Zeven ineens, mooie aanwinst, maar ook trachtte ik uit te reke nen hoeveel haar reisje alleen al kostte. Ze ven maal 800 gulden om van te duizelen. De Agent geen politieman van de maatschappij kwam aan boord en maakte kennis. Vriendelijke heer met heel bekenden naam. Hij had gezorgd dat ik de H, Mis kon lezen, zelfs miswijn en hosties ontbraken niet. Hij nam me mee het schip rond en stelde „Pastoor Staal" voor aan de Scheeps- notabelen. Den hofmeester werd op het hart gedrukt goed voor de Zusters te zorgen. Elf uur kwam een photograaf om de Zusters en den Pastoor te kieken, een photo die ook opgestuurd zou worden aan de K.-I. 'n Boffer, doch er was ook pech! ,,'t Zal wel drie, vier uur wofden voor we afvaren." 'n Vervelende middag, 'n boot vol men- schen, als die allen meemoesten kwamen we plaats te kort Langzaam aan gaan de gasten. Drie, vier kranen werken en knarsen en ratelen, je be grijpt niet waar al dat goed blijft. De laatste- op-één-na kist woog ruim 8000 Kilo! De kraan die dat kistje optilde, had 'n draagver mogen van 10.000 K.G. Natuurlijk 'n stuk werk van Figee uit Haarlem. t yier uur gelukkig de stoomfluit brult en de laatste gedagzeggers maken beenen om er af te komen. De Maas rijst van al die tranen. Iedereen tracht zich goed te houden en houdt zich goed in eigen oogen. Och erin! Een fluitje; 4 minuten voor half 5. De kraan kraant de achterste loopplank de hoogte in en op den wal, doch we liggen nog vast. Twee sleepbooten Achilles en Schiedam wat combinatie! liggen langszij. Weer een fluit: 13 minuten 49 seconden over half 5 en de voor-loopplank gaat de bagageloods in. Een fluit en het hart van Patria begint te kloppen Er komt beweging in het groote scheepslichaam. Heel, heel langzaam gaan we opzij en om kwart voor 5 zijn we 3 meter van wal, daarna ging het vlugger en we varen de Maas op. Rotterdam is havenstad. Wat 'n schepen, wat 'n rook Honderden lichtjes lichtpunten rondom: De sleepboot Schiedam fluit ten afscheid, de „Slikloods" is van boord; de Zeeloods gaat mee tot buitengaats. Ik ga in de rookkamer zitten en rook. Aardige ge waarwording, schoon ik blij ben dat ik bin nenkort als alles goed gaat mijn me debroeders en kaffers weer terug zal zien op Borneo! 't Is stikke donker. Om half zes hoor ik aan wal de Angelus kleppen. H. Maria, Sterre der Zee, bid voor ons! Zes uur diner. Smaakte wet. 't Is nog stil, want weinigen hebben kennis gemaakt. Ik spreek geen woord tegen mijn linker, rechter of overbuur, stomme conversatie. Za! wel ko men! Scheepsvriendschap is gemakkelijk ge maakt en gewoonlijk weer gauw „af", doch toch gebeurt het dat 'n scheepsvriend zich vast zuigt als 'n bloedzuiger en vaster! Op passen is de boodschap. De zeven Zusters zitten aan een tafel apart. Goed zeven uur schommelt de boot even- tje, we keeren naar het Zuiden, we zijn in zee. Hoek van Holland ligt daér; de vuur toren 't licht tenminste wijst waar Hol land isl Er zijn nog meer lichtjes. De Patria loopt. Ze is nog tamelijk nieuw: is gebouwd in 1919. 'n Echt Hollandsch kindje, van Vlis- singen. Van voor tot achter meet ze 'n groote 160 meter, is 9900 ton groot en heeft 'n kracht van 7200 paarden, en daar ze te Vlis- singen gebouw is, zullen dat wel Zeeuwsche paardenkrachten 2ijn. 'n Mooie booit die nu haai zestiende reis maakt. Voor ik vertrok gebeurden me nog 'n paar verrassingen. Een postwissel uit Haarlem, 2 telegrammen, 2 brieven, 2 pakketten en 3 briefkaarten. Op één na zijn de afzenders lezers van dit dagblad, dus mijn „dank u vriendelijk" bereikt hen dus. Ook de choco lade van de Ecrw. Zusters (den Haag) ont vangen! 'n heel pakket „Kwatta", wat za! ik sterk worden! 't Regent en 't waait, de zee bolt, doch de goede Patria rijdt kalm over de donkere zee. 't Is donker na de onzichtbare zonsverduis tering en alleen'vlak langs het schip toonen de golven hun witte kuiven anders zou men niet eens bemerken, dat men in zee is. Ik begin dezen brief te schrijven, de eerste ling van een ttveede of derde serie Waar zal hij gepost worden? In ieder geval als ik in de courant afgedrukt wordt, schieten wij al flink op mag de zon gauw wat war mer worden, Een afscheidscadeautje nam ik mee in een koude, 't zit vast onder mijn borstrok! Er zijn tamelijk veel passagiers, tenminste voor dezen tijd van het jaar, 'n kleine hon derd tweede klassers, dat is 100 maal 900 gulden, buiten de eerste, derde en vierde klassers. Zondag half zeven H. Mis. Zusters en een paar passagiers tegenwoordig. Heb de groote „Social hall" van de eerste klas tot mijn be schikking om het H. Misoffer op te dragen. Half 8 was 't tamelijk licht, doch rondom ons v/as een grijze, muur. De stoomfluit bromde iedere minuut of zoo, want we on dervonden het oude nieuwst „mist op de kust van Engeland." Ik zag een donkere ge daante aan bakboord even door het mistgor dijn, als een donkere schaduw langs spaar zaam verlicht raam. Het' eiland Wight-Jam- mer. De Solent is zoo mooi met die witte krijtbergen, de groenbegroeide hoogten en de echte Engelsche huisjes hier en daar en overal neergeplakt. Jammer! We zien niets van het mooie, alleen dat vuile, grijze, kille mist floers We gaan natuurlijk een slakkengangetje en de bootfluit schort. De bel voor lunch gaat en nog is geen Southampton te bespeuren. 12 uur lunchen we en juist na afloop ligt de boot stil.,., aan wal Heel kalm en statig zooals een „Patria" past, waren we genaderd, 't Is Zondag en alles is verlaten. Geen witkielen of sjouwers, echt Engeland op zijn Zondags. Ik doe 'n dutje en om tegen 3 uur smeer ik 'm naar dc stad. Om 3 uur beginnen de trams pas te rijden Ik krijg de,eerste en ga naar het sta tion, want de boot vertrekt niet voor Dins dagmiddag Een kaartje naar Londen den heelen weg door de mist een meter of tien door aan beide zijden is slechts zicht baar. 't Is donker als ik in de stille wereld stad aankom. Wat *n verschil met een door- de-weekschen dag; dan alles bedrijvigheid en haast, nu stilte en kalmte Een taxi brengt me naar Pancras-station, waar ik 'n kaar tje koop voor Mill Hill. Ik behoef maar 'n half uur te wachten. Goede verbinding, want op Zondag loopen er weinig treinen. Half acht in Mill Hill en kwart voor achten in ons College, waar ik oude, ja oude, bekende gezichten ontmoette, doch ook jonge beken den! t Doet me goed nog een dagje in ons moederhuis te zijn Spoedig hadden de goede Zusters een warm soupeetje klinkt te def tig warm eten klaar, wat me uitstekend smaakte Nieuws werd verteld en aange hoord, heel veel, weinig Ivan algemeen be lang, doch vele intieme nieuwtjes, welke we juist wenschten 't Was laat toen ik naar bed ging cn ik heb geslapen, ver over mijn tijd, zoodat een der studenten een half uur ruim over tijd was voor zijn ontbijt. Ik hoop dat hij mij vergeven heeft. De Maandag vloog om in gezelligen kout cn 't avonds maakte ik kennis met twee. Hollandsche heeren, die in het dorp Mill Hill op kamers wonen en te Londen in be trekking zijn Ze kwamen op het College en een van hen was de zoon van den directeur van een der grootste zaken van Haarlem, en zelf natuurlijk aspirant-directeur. Was hoofd zakelijk te Londen om de Engelsche taal en Engelsche handelsmanieren te leeren. Dins dag vroeg dag en rij beiden brengen me naar Londen en naar het Waterloo-station een der grootste van de vele stations van Lon den, D#ze „statie" heeft alleen maar 21 per rons en allen zijn langer dan de perrons van het station van onze goede stad. Een speciale boot-trein bracht ons zonder te stoppen in een dikke 2 uur tot vlak voor de Patria, Ik aan boord, waar ik me echt thuis voel. Eten, slapen en om 3 uur vertrekt' de boot. De zon kwam even kijken, doch verdween weer geheel en al. 't Is veel beter dan Zon dag, doch nog niet helder. Twee sleepboo ten Ajax en Canute, een achter, een voor, trekken en duwen en keeren de Patria, De geweldige schroeven beroeren het water en we varen de Solent af met een kouden, ste- vigen Oostenwind Southampton is een reuze haven. De Ma jestic, Empress of Scotland, Mauretania en nog een paar van die 10.000 ton roeibootjes liggen naast tientallen kleinere. Als we goed en wel varen gaan de passa giers naar binnen, want ,,'t is koud", De rooksalon is vol. Ze is nu internatio naal. Het Kanaal is ruim, goed geslapen, geen H. Mis want het schip slingert te veel. Half 8, Woensdagmorgen, passeerden we Quessant en komen in de beruchte Golf van Biskaje, De 7200 Zeeuwsche paarden steige ren! Kwart voor acht ben ik de eenigste pas sagier aan het ontbijt. Goed 8 uur verlaat ik de eetzaal en er is niemand. De „jongens" loopen met koffie en thee en dunne boterhammetjes naar de ka juiten. Er schijnen geen passagiers meer te zijn De meesten worden al zeeziek' alleen op 't hooren van „Golf v. Biskaje". t Wordt een ruwe zee. Golven slaan over het eerste dek Booten die ons passeeren rijzen en dalen; ook onze boot hobbelt flink. Nu en dan gaan er golven huizenhoog is liet adjectief en wasschen de dekken. De morgen schommelt voorbij. Bij de lunch verschijnen er slechts 21 per sonen (van de 100) en sommigen zien bleek. De zeeën beuken tegen de zijden en de pa trijspoorten, zoodat men „in zee" kijken kan! Maar die 21 houden het niet allen uit tot het einde. Sommigen staan kalm, weifelende op en zigzaggen vooruit de deur uit en ver dwijnen. En 5 minuten na de lunch staan ver schillende medelijdende passagiers de „vis- schen te voeden." Nu ik moet eerlijk bekennen dal ik me ook niet precies gevoelde als dat ik op Bloemendaal een glas bier zit te drinken! De golf van Biskaje doet nu eenmaal raar. En morgenochtend verlaten we haar en gaan langs Spanje en Portugal. Ik zit nil in de rooksalon te schrijven en 't gaat ver van Gemakkelijk, want ik ga met mijn potlood nu links dan rechts en soms ligt mijn neus bijna op piijn papier of glitd ik achterover en komt den voorkant op. Als men zoo over 't schip kijkt in volle lengte, dan doet ze net als zoo'n Cake Walk-machine op de ouderwet- sche kermis. Het water is doorschijnend en van een heel andere kleur dan dat in het Kanaal of Noordzee! Tot aan den horizon loopen de witte golf- koppen. 't Is net alsof die 7200 Zeeuwsche knollen allen tegelijk op den rug willen gaan wen telen, zooals 'n jong paard dat pas in de wei komt, want ze slingert en schijnt soms moeite te hebben in evenwicht te komen, Bij één zoo'n souersault (bijna!) ratelt 't in de keu ken. Er moet heel wat aardewerk zijn! Van de tafels in de rooksalon liepen de aschbakken etj een kwam met vrij vollen inhoud over mijn knieën. Ik troost 'n paar passagiers met' de woorden: ,En 't is nog hee- lemaal geen ruw weer!" En 't was niet ruw, er stond weinig zee. Donderdagmorgen Kaap Finisterre. En we tveten dat we langs Spanje varen. Dien dag scheen'het zonnetje, iets, wat ilc de laatste zes, zeven maanden niet meer bijgewoond had. 't Is reuze weer! De boot slingert en schommelt, doch alleen op de deining. 's Naehts geslapen aan één stuk. Vrijdagmorgen passeeren we Lissabon, wat natuurlijk niet zichtbaar is, doch Kaap Roca is mooi. De zonsopgang schitterend! Moge spoedig ook vo^r arm Portugal een nieuwe dag aanbreken en ook voor Europa, dat daar achter ligt. De heele kust interessant, schoon we haar weer verliezen. Doch dat is niet zoo mooi als de eerste keer. De ongelijke bergen lig gen donker met hier en daar schitterpunten in het zonlicht. De zee wordt kalmer en dc zon warmer, doch er waait een frisschen wind, zoodat ik nog graag mijn ove'rjas draag, zelfs in de rookkamer. Passagiers komen weer te voorschijn en krijgen praats. Velen'liggen in ligstoelen op het promenadedek, doch dat is mij nog te koud. In vollen middag passeeren we Kaap Vin cent n bergtafel van kilometers grootte Heel in de verte bergen van Sparije. De zon aan den westkant speelt haar stralen te gen het harde, ruwe graniet, waar dc zeegol ven tegen gebeukt hebben voor jaren. Historische beeldjes komen voor mijn oog. Vooral uit den tijd van dc Engelsche-Fran- sche oorlogen 't Heeft ook heel weinig fan tasie noodig om een paar Hollanders uit den Napoleon-tijd in die bergen boven die kale rotsen te zien, waf nog gemakkelijker was bij Kaap Finisterre. Voor Kaap Vincent liggen tientallen oor logsschepen voor anker 20 zijn makkelijk te tellen met bloote oog, doch passagiers met kijhers kibbelen of het er 33 of 34 zijn! 't Laat mij koud, alleen bewijzen ze dat niet alles koutscher is hier in de buurt'. We na deren hard het zuidpuntje van Europa en over 15 uur kunnen we reeds te Tanger zijn. Den heelen middag en avond gaan 16 oor- logsbootjcs op 'n 2 mijlen afstand in onze richting Zij loopen evenwijdig aan en even hard als wij. Fen aardig gezicht die rijen lichtjes in het donker Dien avond hebben we bioscoop In de eetsalon Eerst een paar wereldkiekjes en toen een draaaamaaa in 5 eten: „Het bloed der Finoëlo Heel aardig, maar 'n filmcriticus ben ik niet! De avond vloog om. Vanmorgen (Zaterdag) H, Mis tegenover de Straat van Gibraltar. We gaan op Tan ger aan en om half acht varen we in de kleine baai. 't Is onstuimig want Atlas blaast en hij heeft sterke longen Tanger is op het oogenblik wereldbekend; De stad ligt mooi met haar lichte en witte muren en 'gebou wen en minarettes tegen de donker-groene bergen van Marocco. Aan den Noordkust gaan de rotsen recht in zee en daar vlak boven op ligt de stad. Zij ligt voor den ingang van de Straat v. Gibraltar. Motorbootjes komen yar ons schip, doch die dingetjes dobberen op de baren. Er gaat een draadloos bericht onder de passagiers dat niemand van boord mag naar Tanger. Te gevaarlijk; niet vanwege de Maroccanen, die in dc buurt aan 't bakkeleien zijn doch van wege de hooge onstuimige golven, nog on- fembaarder dan Maroccanen in Marocco. Achter en op zij van de stad is op en neer land en daarachter bergen, uiterst geschikt om oorlogje te spelen en iedereen ziet, dat bekendheid met het land alleen, reeds heel wat soldaten met snelvuurkanonnen waard zijn. Half elf verlieten we Tanger en liepen meteen de Straat v. Gibraltar in. Op de kaart is deze straat kort, heel kort, doch ze valt tegen. Men zou denken dat er geheel geen ruimte is voor een golf, doch we ondervin den dat de Oostenwind recht uit de Mid- dellandsche Zee het water tot bolle, holle hoogten opjoeg en we gingen recht tegen den wind in. Gemakkelijk is Afrika en Europa te zien, beide zijden bergen. Met 'n flinke pol stok Gibraltar ligt aan de binnenzijde, de kale rots, die Engeland ingepalmd en gemaakt beeft tot een der sterkste vestingen der wereld. We paseeren het precies om half één. Een der merkwaardigheden is, dat wilde apen voorkomen te Gibraltar, dezelfde die in Marocco gevonden worden. Men veronderstelt dat er onderzeesche gangan zijn, die Europa met Afrika verbin den en Engelsche bijgeloovigheid beweert dat zoolang er apen (echte, denk ik!) te G. zijn, die vesting Engelsch zal blijven. Daarom staat cr een strenge straf op het schieten van Apen. 't Is een aardige zeelengte met de vier plaatsen. Cadix en Gibraltar aan de Noord kant en Tanger en Ceuta op de Afrikaan- sche kust De ouden noemden die rotsen hier ,,de pilaren van Hercules", want deze ijzer- sterke vent heeft ze even opzij gezet, zoo dat er een gaatje in kwam. Gelukkig maar! Het golft hier niet zoo hoog als in Biskaje maar de passagiers zijn manmoediger nu, de meesten zijn gewend aan het' zeeige schip. We varen op de Middellandsche Zee, naar het Noord-Oosten. Maandagmorgen te Marseille, waar ik deze eerste bebi zal posten Allen hartelijk ge groet: t.t. J. STAAL Pr. Miss. S.S, „Patria", 31 Jan, 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10