Radio-nieuws. UIT DEN OMTREK. H. J. LAMP, Barleljorisstraat 18. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. HEEMSTEDE HALFWEG BENNEBROEK. BEVERWIJK. VELSEN. HAARLEMMERMEER. Ecu roestvrij tafelmes is een „Joy for ever". - ECHTE HERBERMESSEN, Gero- en Christofleztïver in groote verscheidenheid bij: IJMUIDEN IA ARLEMMERLIEDE. SCHOTEN. HILLEGOM. VIJFHUIZEN. NOORDWIJKERHOUT. Krachtig optreden tegen het mond- en klauwzeer in Zweden. Turkije's standpunt inzake uitwijzing van den Griekschefl patriarch. De crisis in Pruisen. Ontploffing. De Etna in werking. Onlusten bij de Egyptische verkiezingen. DE GRENSREGELING. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden een adres verzonden, waarin o. m, het volgende wordt gezegd: „Reeds verschillende gemeenten, o. a. Heemstede en Princenhage, hebben zich in den laatsten tijd tot Uwe Majesteit gewend met het eerbiedig verzoek de indiening van een wetsontwerp, reelende de samenwer king van gemeenten ten aanzien van ge meenschappelijke belangen te bevorderen. De gemeente Bloemendaal vereenigt zich geheel met de strekking van die adressen, daar zij een spoedige totstandkoming van een zoodanige wet van het grootste belang voor haar gemeente acht, evenals voor de vele gemeenten die in gelijke omstandig heden verkeeren of vroeg of laat daarin komen te verkeeren. Het groote voordeel, dat de gemeente Bloemendaal voor haar en haar lotgenoo- ten van de totstandkoming van een zoo danige wet verwacht, is, dat belangen, die niet één" gemeente maar een gansche streek betreffen, aldus beter dan thans behartigd kunnen worden, terwijl het bestaan of het voorwenden van zoodanige streekbelangen niet langer kan misbruikt worden door ge meenten, die haar belastinggebied willen vcrgrooten ten koste van rijke, naburige gemeenten. Thans komt het maar al te dikwijls voor, dat een gejneente met een talrijke niet al te kapitaalkraïhtige bevolking een voorstel lot uitbreiding harer gemeentegrenzen bij Gedeputeerde Staten indient, waarbij op den voorgrond gesteld wordt, dat de annexatie wenschelijk is wegens de vele gemeenschap pelijke belangen, terwijl het ware motief is versterking van de gemeentekas door het verkrijgen van nieuwe kapitaalkrachtige in gezetenen. Wanneer dan de bedreigde ge meente ontkent, dat die belangen een zoo danige beteekenis hebben,, dat verlegging der gemeentegrenzen daardoor gemotiveerd kan worden en verder beweert, dat voor den enkele gemeenschappelijke belangen al tijd in het verleden een bevredigende op lossing gevonden is en dat zij ook in de toekomst bereid is tot een zoodanige oplos sing mede te werken, dan is het voor een onpartijdig beoordeelaar, niet bekend met alle locale details, -bijkans ondoenlijk na te gaan wie gelijk heeft en wordt wellicht het opkomen voor een ongewijzigd voortbestaan der gemeentegrenzen aan misplaatst plaat selijk chauvinisme toegeschreven, waar juist gestreden wordt voor goede gemeentelijke verhoudingen en een handhaving van een gezond gemeentewezen. Heeft men daarentegen een wet, als in dit verzoek bedoeld, dan kan de Regeering, alvorens tot de gewenschte annexatie te besluiten, voor die gemeenschappelijke be langen toepassing der Samenwerkingswet voorschrijven, waarna- het ook niet lang ver borgen zal blijven, welke de ware beteeke nis dier beweerde gemeenschappelijke be langen is en welke der betrokken gemeen ten bereid is en welke niet tot een aan nemelijke oplossing mede te werken. Indien aldus de gemeenten hare eventueele ge meenschappelijke streekbelangen door een gemeenschappelijk orgaan behartigen, kan men daarnaast iedere gemeente op overig terrein haar eigen zelfstandigheid en haar eigen karakter 4aten behouden, zoodat an nexatie tegen den wil der te annexeeren gemeente slechts toegepast wordt op ge meenten, die getoon hebben niet bij machte te zijn behoorlijk de haar toever trouwde belangen te behartigen. Wanneer de bebouwde kommen van twee gemeenten door uitbreiding elkaar naderen, kunnen moeilijkheden rijzen. Echter ook in het buitenland in het bijzonder in Enge land en Duitschland heeft de ervaring geleerd, dat men deze moeilijkheden veel beter oplost door het scheppen van een gemeenschappelijk orgaan naast de bestaan de gemeenten, dan door samensmelting of uitbreiding der grenzen der grootste ge- teeente. In het laatste geval schept men slechts voor korten tijd rust, moet men al spoedig bij verdere uitbreiding weer opnieuw de grenzen gaan Verleggen, krijgt men lang zamerhand monsteremeenten, die onmogelijk behoorlijk uit een centraal punt bestuurd kunnen worden en verdwijnt bij vele in gezetenen de liefde en belangstelling voor de woonplaats, hetgeen, gelijk de ervaring leert, maar al te veel kapitaalvlucht naar andere gemeenten of haar het buitenland in de hand werkt. Niet alleen zou de totstandkoming van een zoodanige wet een gunstige uitwerking hebben op de behartiging van streekbelan gen en zou de strijd voor en tegen an nexatieplannen van sommige gemeenten op zuiver terrein gestreden worden, een - zoo danige wet zou ook naar het bescheiden oordeel van verzoekster geheel liggen in de lijn, die de Regeering in de laatste tien jaren gevolgd heeft. 10 jaar geleden, op 1 Maart 1915. heeft de Regeering een wets- willige samenwerking der gemeenten voor gemeenschapelijke belangen. De behandeling van dit wetsontwerp is hierom niet voort gezet, omdat de Tweede Kamer in haar Voorloopig Verslag de regeling niet tot een vrijwillige samenwerking wenschte te be perken, doch de Regeering blijkens haar Memorie van Toelichting het in strijd met de toenmalige Grondwet oordeelde, dat de samenwerking door de Regeering legen den wil van een of meer der betrokken gemeen ten-zou georganiseerd worden. De Regeering heeft echter, gedachtig aan den in het Voor loopig Verslag geuiten wensch, bij de jong ste Grondwetsherziening een nieuw Grond wetsartikel voorgesteld, dat wet geworden is en dat de Regeering uitdrukkelijk de be voegdheid geeft voor gemeenschappelijke be langen van gemeenten een regeling tot stand tebrengen, ook tegen den wil van een of meer der betrokken jfpmeenten in. Vrat ligt nu meer in ac gevolgde lijn dan dat thans, nu de Grondwet geen bezwaar meer kan opleveren, wederqgn de regeling van een onderwerp worde ter hand genomen, dat èn Regeering èn Volksvertegenwoordiging wenschten geregeld te zien? De Regeering heeft bij vele gelegenheden uiting gegeven aan de gedachte, die in de Memorie van Toelichting op het hierboven genoemde wetsontwerp van 1915 aldus in Woorden gebracht was: „Centralisatie van gezag is noch aan een behoorlijke beharti ging van locale belangen bevorderlijk, noch in overeenstemming met den aard van- ons vclk, aan zelfstandig bestuur in eigen kring gehecht". Het is door deze zelfde gedachte bezield, da't B. en W. van Bloemendaal, in opdracht van den Raad der gemeente, hebben ge meend Uwe Majesteit dit adres aan te moe.- ten bieden met eerbiedig verzoek daaraan Hare bijzondere aandacht te willen schen ken". Gevonden voorwerpen: Terug te be komen bij J. Nieuwpoort, Thy,i,laan 36, Blcemendaal, eenig geld, gewikkeld in een stukje papier; Bakker, Bloemendaalsche weg 130, Bloemendaal, een pakkist; C. v. d. Klin kenberg, Elswoutslaan 9, Overvcen, een bruine reisdeken; A. Roozen, Middentuin- dorplaan 9, Overvecn, een zilveren vinger hoed; M. Lammerse, Rampenlaan 111, Over heen, een grijze deukhoed, gemerkt F. B,, J. R. Stuut, Zijlweg 33, Oven-een, een paar der N.V. Mij. fot Exploitatie van Onroeren i i 1 O 1 T J >jJ y v- kinderschoenen en schooltasch; aan het bu reau van politie te Overvcen, een lage zwar te hccrenschoen, een broche met groene steen. Onderwijs. B. en W. stelien den raad voor afwijzend te beschikken op het ver zoek van de afd. Zandvoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, om over te gaan tot het vormen van een centraal 7e leerjaar. Het veranderen van de 3-jarige M.U.L.O.-schoo! in een 4-jarige heeft de volle aandacht van hel college. Bewaarschool. B. en W. stellen den raad voor, aan de 5 helpsters der Bewaar school alhier, een vaste aanstelling als zoo danig te verleenen. Gemeenteraad. De Burgemeester heeft eene openbare vergadering van den raad be legd op Dinsdag 10 Februari 1925, des na middags TA uur, ten raadhuize, ter behan deling van de navolgende agenda: 1. Ingeko men stukken; 2. Benoeming van een regent van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis; 3. Voorstel tot vermindering van den huurprijs der gemeentewoningen aan de Zandvoort- sche laan; 4. Voorstel tot verbetering der Zandvoortsche laan; 5. Voorstel tot n i e t- invoering van een centraal 7e leerjaar; 6. Voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van het bestuur der Chr. School om voor rekening der gemeente een onderwij zer aan te stellen, ten einde een beslissing uit te lokken van Gedeputeerde Stalen; 7. Voorstel tot verdaging der beslissing op het verzoek van het bestuur der Chr. School voor het toestaan van gelden voor uitbrei ding dier school; 8. Benoeming van een on derwijzer aan schoot C.; 9. Verzoek van de helpsters der Bewaarschool om een vaste aanstelling; 10. Wijziging der Verordening tot heffing van keurloon; 11. Bespreking over de ontwerp-politieverordening; 12. Be handeling van belastingreclames; 13. Ver zoek van H. Bluys tot aankoop grond voor woningbouw. Herstellen toren Ncd. Herv. Kerk. 1 Bur gemeester en Wethouders hebben het her-' stellen van den toren van de Ned, Her vormde Kerk, alhier, opgedragen aan den heer J. Water, voor den door hem opgege ven prijs van 598. Badhuis. Aan C. H. ten Broeke, al hier, is het maken van 7 badcellen in per ceel Groote Krocht no. 10 opgedragen voor den prijs vr 1215, Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan school C. alhier, is benotmd, mej. B. H. Roest. Woningbouw. - Burgemeester en Wet houders stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer H. Bluys om hun ongeveer 4628 M2. grond te verkoopen en de koopsom van den grond te geven als tweede hypotheek op de te bouwen woningen. Dit voorstel is genomen overeenkomstig het advies van den commis sie van Bijstand van Publieke Werken. De commissie is er van doordrongen dat er in de gemeente nog wel iets te doen is op het gebied van den bouw van arbeiderswonin gen. Zij meent echter dat de plannen van den heer Bluys niet in staat zijn om aan den arbeiderswoningcood te gemoet te komen, en ook dat het niet op den weg van ge meentebesturen kan liggen bouwonderne mers te steunen, die het woningvraagstuk alleen ten eigen bate ter hand nemen. Ook meent zij dat er gevaar bestaat dat bij even- tueelen openbaren verkoop het perceel niet opbrengt wat. het gekost heeft. Keuren. B. en W. stellen den raad voor artikel 2 der verordening tot heffing van keurloon zoo te wijzigen, dat het gelezen wordt als volgt: De heffing bedraagt: Voor het keuren van; a. een paard, muildier, stier, os, koe of vaars 8,50 b. een rund in het bezit der twee bin nen melktanden (pink) paard be neden 1 paar of muilezel 6. c. een kalf of veulen met een geslacht gewicht van 41 K.G. of hoogcr, een ezel of een varken met een ge slacht gewicht van 51 K.G. of hoo- ger 4.50 d. een varken met een geslacht ge wicht van 50 K.G. of minder 3. e. een schaap of lam 1.75 f. een nuchter kalf, kalf of veulen met een geslacht gewicht van 40 K.G. of minder, zuiglam, speenvar ken, bok of geit 1. g. een huisslachting van een varken (geen noodslachting zijnde) vanaf 15 October tot en met 15 Januari 2.50 Voor het onderzoek van vleesch bedoeld in artikel 8 van de Vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919 no. 524). A, Voor geheele dieren, voor gedeelten groo- ter dan de helft indien het betreft; a. een paard, muildier, stier, os, koe of vaars 7.50 b een rund in het bezit der twee binnen melktanden (pink) paard beneden 1 jaar of muilezel 5. c. een kalf of veulen met een geslacht gewicht van 41 K.G. of meer, een ezel of een varken met een ge wicht van boven 50 K.G4, d. een varken met een geslacht ge wicht van 50 K.G. of minder 2.50 e. een schaap of lam 1.50 f. een nuchter kalf, kalf of veulen met een geslacht gewicht van 40 K.G. of minder, zuiglam, speenvar ken, bok of geit 1. B. Voor halve dieren indien het betreft: a. een paard, buildier, stier, os, koe of vaars 3.75 b. een rund in het bezit der twee bin nen melktanden (pink) paard be neden 1 jaar of muilezel 2,50 c. een kalf of veulen met een geslacht gewicht van 41 K.G. of meer, een ezel of een varken 2, d een varken met een geslacht ge wicht van 50 K.G. of minder 1.25 e. een schaap of lam 0.75 f. een nuchter kalf, kalf of veulen met een geslacht gewicht van 40 K.G. of minder, zuiglam, speenvarken, bok of geit 0.50 C Voor kleinere stukken dan de helft van het geslacht dier: 1. Vorst- en buikingewanden, koppen en pooten per K.G0.02 2. Ander versch vleesch per K.G. 0.04 Hel te betalen bedrag wordt naar boven fot geheele centen afgerond. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij A. Hoogland, Bronstceweg 46, een riiwielbelastmgmerk; Carpentier. Raadhuis plein 2, een grijze poes;, J. Slot, Molen- werfslaan 30, een zilveren rozenkrans; Per- fors, Koedieflaan 56, dameshandschoenen; L. Nunnink, Heerenweg 19, een das; Hark- mans, Binnenweg 46, een reclamebord van Spartram; J J. Sanders, Teslastraaj. 17, een portemonnaie; P. van Bakel, Molen- werfslaan 28, een bruine handschoen. Terug te bekomen aan hei Bureau der Gemeenie-Reiniging, Winperplein 12. 2 Zilveren lepels. 1 zilveren vork, 1 zil veren theeschep; 3 zilvcen theelepeltjes, 1 desserimesie, 1 mes. 3 lepels, 3 vorken, 5 theelepeltjes, 1 lardeerpen, 1 borduur- scbaartiee. 1 servetring. .,Sf. Mi-*-asl." 7"n4agavond geeft 8e Hnrm~n:e St. Mlcha?!" een tri'voeriug in het R K. Vcreenig'n'!s'!ebouw Ter afwis seling zal het duo V- Velzen en Paardekoo- per optreden. Aanbesteding. Bij de gisteren door B. en W. gehouden aanbesteding voor het dempen van slooten, het leggen van riolee- ringen en het ophoogen van terreinen en het bestraten van wegen op de terreinen de Goederen „Heemstede", gelegen tusschen Havenstraat, Heemsteedsche Dreef, Raad huisplein en Camplaan werd ingeschreven als volgt: Gebr. v. d. Putten, in massa, te Heemstede 53995.W. Thunnissen en Sambeek, in massa, te Heemstede 52975; G. Broertjes en J. Broertjes, in massa, tc Heemjtede 55980; E. v. d. Berg en J. H. v. Wijngaarden te Voorhout A 57395 B f 26914; Fa. Hoornhout en Brouwer te Haar lem A f 46655; B ƒ21900; J. Boeren, Slie- drecht A 51240; B Techn. en Hand. bureau eigen. M. J. v. Heumen, Den Haag A 50100; J. H. v. d. Ven, Vlissingen 59780; D. v. Stuivenberg, Den Haag A 49880; B 25780; P. v. d. Pol, Amster dam A f 55260; C. de Vries, Purmerend A 43393- A 29300; N. v. Leeuwen, Haas trecht A 55220; G. Poldermans Jr„ Heem stede A 53750; Gebr. J. en E, Brand B 28462; P. Klaasen te Heemstede B 28044. Het werk werd nog niet gegund. „Eensgezindheid". Deze muziekvereeniging gaf Woensdagavond een welgeslaagde uit voering in hotel Cornelissen voor donateurs en genoodigden. De voorzitter heette in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzender den beschermheer, den heer A. J. van Rossum van Aerdenhout, directeur van de Suikerfabriek alhier en den eere-voor- zilter, den burgemeester dezer gemeente. Vervolgens werd begonnen met de af werking van het rijke programma. O. a. werden uitgevoerd; Ouverture de 1 Opera Nabuchodonosor van G. Verdi, het Largo van Handel en Le Trouvère Potpourri sur l'opera di Verdi. Zoowel het een als het ander werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Met genoegen is dan ook geconstateerd kunnen werden, dat „Eensgezindheid" weder veel terrein, verloren gegaan door de ziekte van haar vorigen directeur, den heer Komst, heeft herwonnen. De vereeniging heeft thans in den heer Peters een waardigen vervanger van den emirenten directeur Komst terugontvangen. Tijdens de pauzen werd het publiek ont haald op voordrachten van den humorist Louis Contran. Verloren voorwerpen. Verloren een biezen mandje met inhoud. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Vaccinatie. Op Woensdag 11 Februari a.s. bestaat gelegenheid tot kostelooze vac cinatie en wel om 11 uur in de O. L. School te Houtrakpolder, om 1 uur ten hxiize van dr, Melchicr te Halfweg, om 3 uur ten jhuize van de wed. de Klerk te Zuid-Schalkwijk en om 4 uur in de R. K. school te Haarlem- merliede. Burgerlijke Stand. Geboren: C. BrouwerHankel. d., v. Vreemde toestanden. Men schrijft ons; Het vorige jaar werd hier iemand uit zijn woning gezet, wat op zich zelf niet zoo vreemd is, want het gebeurt meer. Deze woning nu werd door den eigenaar in gc- btuik genomen, doch hij moest, voor den uitgezetten huurder weder plaats maken. Dit ging echter niet goedschiks zoodat de gemeente autoriteiten er aan te pas kwa men. Na de ontruiming kwam de huurder er van in het bezit, hoewel hij bereids een andere woning had. De eigenaar nu woon de hoven, de huurder beneden en waren wat zich laat denken, elkaar niet erg vriendschappelijk gezind. Het is ten slotte door de vele plagerijen zoover gekomen, dat de boven wonende eigenares een ze nuwziekte heeft gekregen. Óm nu erger te voorkomen is de eigenaar, er toe overge gaan een andere woning te betrekken en zijn woning aan een ander te verhuren. Het mag toch wel 'n vreemden toestand heeten als men zoo uit zijn eigendom moet ver trekken, doordat een huurder daarin baas speelt. Beverwijksche Gymnastiekvereniging „Tnrnlust", Dc Beverwijksche Gymnastickvereeniging „Turnlust" gaf gisterenavond haar jaarlijk- sche uitvoering in „Malson Slroucken" Zee straat, alhier, Even 8 uur werd de uitvoering ingezet met een algemeene opmarsch, waarna de heer C. Jongejans, cere-voorzitter der ver- eeniging, den feestavond opende. Spr. heet te allen hartelijk welkom en zeide dat op het feest een schaduw was geworpen, door dat den voorzitter een ongeval was over komen. Plet getal turners en turnsters .was, volgens spr., grooter dan ooit te voren, n.l. 143. De financieele toestand was het vorig jaar niet rooskleurig te noemen, en een subsidie van de gemeente was dan ook welkom. Spr. zeide ook, dat het gemeente lijk gymnastieklokaal met 1 April ontruimd moest worden en dat tijdelijk zou geoefend worden in een lokaal in het villa-park, in afwachting van het nieuwe gebouw dat ko men moet. De heer B. J. Wielend Los uit Haarlem, directeur van de vereeniging, kon, zooals werd medegedeeld, niet aan de oefe ningen deelnemen, wegens een ax.n hem overkomen ongeval Wel zou de leiding in zijn handen berusten. Nog deelde de eere voorzitter mede, dat in de pauze bloempjes zouden verkocht worden, waarvan de op brengst zou besteed worden voor een nieuwe vlag "yoor het Ncderl. Gymnastiekverbond Spr. wenschte de aanwezigen tenslotte een prettigen en pleizicrigen avond. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het programma. De staafoefeningen door hceren werden op onberispelijke wijze uit gevoerd. De verschillende standen werden vlug aangenomen en ook het behandelen van de staaf bleek in goede handen tc zijn. Het nummer Tremplin- brug en paard voor dames liet niets te wcnschen over. Dc rotap- oefeningen voor jongens oogstten een on bedaarlijk lachen, wat ook niet tc verwon deren viel. De raarste houdingen werden door de kleine jongens op leuke wijze uit gevoerd. Dc nummers paard-klassikaal voor meisjes en kr.otszwaaien voor dames verlier pen in dc beste orde. Brug en tremplin- paard voor heeren dwong de bewondering af van de aanwezigen. Er werden dan ook stoute stukjes van turnkunst vertoond. Na de pauze kregen de jongens brug- klassikaal, gevolgd door spelen voor jon gens en meisjes. De spelen voor de jongens bestonden uit het op één been hinken en dan elkaar probeeren omver te werpen. Onbedaarlijk werd er gelachen als een der hinkenden zijn evenwicht verloor en op den grond tuimelde. De meisjes zongen daarna op niet onverdienstelijke wijze het zangspel voor meisjes: „Ja, dat doen we zóó." Het nummer hoogrek voor hoeren was daarna aan dc beurt. De verwachtingen, die voor dit nummer al zoo hoog gesteld wa ren, werden na de oefening verre overtrof fen. Er werd dan ook knap werk geleverd, werk een vereeniging als „Turnlust" waar dig. Het laatste nummer vrije oefeningen was voor de dames. Dit waren geen vrije oefeningen, zooals men die gewoonlijk kent clooh dit was volgens het systeem Loges, Zweedsche gymnastiek. In dit systeem komt de schoonheid van de gymnastiek meer tot haar recht. De gekleurde lichtbundels, die op de groep werden geworpen, gaven aan het geheel een fantastisch gezicht. Nadat 't programma afgewerkt was, nam de heer C, Jongejans het woord en zeide o. m. dat velen iefs gezien hadden wat nieuw voor hen was. Maanden en maanden ziin er voor noodig geweest om tot dit schitterend resultaat tc komen. Spr. hoopte, dat meif* „Turnlust" niet zou vergeten en dat men jonge krachten zou opwekken om lid te worden van TurnlustHierna sloot spr. den feestavond. Een woord van hulde komt toe aan het strijkje, dat met onvermoeiden ijver de oefe ningen illustreerde en begeleidde. Na afloop was er een ganimcerd „gezellig samenzijn. Militie. Voor de lichting 1926 der Na tionale Militie hebben zich in deze ge meente 314 jongelieden aangemeld. Georganiseerd overleg. Op uitnoodiging van het bestuur van dc afdeeling Hoofddorp van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren, hield de heer A. Kooiman, 2de voorzitter van het hoofdbestuur van ge noemd verbond in dc bovenzaal van het ho tel „De Beurs" een rede over het onder werp: „Het Georganiseerd overleg als insti tuut 1 ter bevordering van de belangen van de gemeente en het personeel." De burgemeester Mr. Slob, de gemeente secretaris Rinkel, een viertal raadsleden en een groot deel van het gemcentepersonecl woonden de vergadering bij De heer Kooiman schetste op onderhou dende en zeer boeiende objectieve wijze dc arbeidstoestanden van voorheen in en bui ten ons land en waardoor deze toestanden langzamerhand zijn gewijzigd en verbeterd. Spr. wees op de bepalingen omtrent de ar beidsvoorwaarden, welke zijn opgenorhen in artikel 13 van het vredesverdrag van Versailles! over de instelling van een Inter nationaal arbeidsbureau door den Volken bond; sprak over de samenstelling en werk zaamheden van dit bureau; over den Hoo- gen Raad van Arbeid in ons land en wijdde tenslotte uitvoerig uit over het georgani seerd overleg als instituut ter bevordering van de belangen van werkgever en werk nemer, Spr. gaf een duidelijk overzicht van de wijze waarop een commissie van georgani seerd overleg, uit organisatorisch oogpunt, voor Rijk en gemeente cn het personeel wordt samengesteld; hoe en op welke ma-' nier zij als adviseerend lichaam nuttig en xn het belang van beide partijen werkzaam kan z9n' De heer Kooiman deelde aan het slot van zijn rede nog mede, dat het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren aan B. en W van deze gemeen te een verzoek, met een daarbij behooren- dc leiddraad, tot instelling van georgani seerd overleg tusschen gemeente en bet personeel had ingediend en hoopte dat in Haarlemmermeer weldra een zoodanige commissie zou .kunnen worden samenge steld, tot zegen van beide partijen. Na afloop van zijn leerzame rede werden door een paar aanwezigen nog enkele vra gen gesteld, welke door den spr. werden beantwoord. Landbouw. In verband met de vele moeilijkheden en kosten van bet aan lmis keuren van op contract geteelde zaden be sloten de zaadhandelaren voortaan alleen tc contracteeren, levering plaats van bestem ming, vracht voor rekening van koopors, betaling a contant na ontvangst en accoord- bcvinding en voorts volgens de algemeene voorwaarden der contracten. Naar aanleiding dezer overeenkomst had een combinatie van landbouwers uit deze gemeente een openbare vergadering belegd in dc bovenzaal van hotel „De Beurs te Hoofddorp, teneinde maatregelen tc nemen tegenover bedoelde overeenkomst. Een 65-tal landbouwers had gehoor gege ven aan de gepubliceerde uitnoodiging voor deze vergadering In de bijeenkomst, onder voorzitterschap van den heer Jac. de Graaf, werd na uit voerige bespreking een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Jac. dc Graaf, voorzitter; Ant Pruisen ACzn. «eere- iaris; L. v. Reeuwijk, P. de Jong en Chr. Blesheuvel, welke commissie op Maandag 9 Februari a.s. in „Krasnapolsky" te Amster dam, met dc zaadhandelaren een bespreking zal houden om tc trachten een blijvende commissie van arbitrage samen te stellen. Ook zal de commissie pogingen in het werk stellen om een overeenkomst met de zaadhandelarcn te sluiten, waarbij wordt bepaald, dat de zaden bij een lager dan de minimum kiemkracht, voor een verlaagden prijs toch worden afgenomen Conconrs-Hippique. In een daartoe tc Hoofddorp gehouden vergadering heeft dc vereeniging „Vooruit" besloten om ook dit jaar weer een concours-hippique te doen houden. De datum is vastgesteld op Woens dag 15 Juli a.s. De heer W. J. van Gulpen werd weer als bestuurslid herkozen. De secretaris der vereeniging, dc heer Jac. Clay, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar 1924. Wij ontleenen hieraan het vol- gende: Het ledental bleef stationair, terwijl tn het bestuur geen wijziging kwam Er werden 4 algemeene vergaderingen gehouden. Voor den hengst werd 1100 ontvangen, n.l. 60C van den kooper en 500 tegemoetkoming van de Verzekeringsmaatschappij. Voor den beker van 4000, die bij den winnaar is ont vreemd, is 3004 van de Verzekerings maatschappij ontvangen. In een samenkomst met de winners van den beker in 1923 en met die in vorige jaren is, op voorstel van deze laatsten, aan ieder winner van voor gaande jaren een herinneringsbeker tex waarde van 2.50 toegekend en aan den definitieven winner een bedrag van f 2250, om daarvoor een kunstvoorwerp aan te koopen. Het verslag bevat ook details over net ge houden en uitstekend geslaagde concours en wordt dank gebracht aan allen, die hunne medewerking hebben verleend. De jachtrit, hoewel interessant, zal niet weer op het programma kunnen voorkomen, omdat het concoursterrein voor een dergelijk nummer niet voldoende geschikt is. Uit bet financieel beheer bleek, dat op de bestaande 6chuld 6972.50 afgeschreven is hunnen worden, waarna die is gedaald tot 1912.45. Gearresteerd. Door de politie is te Rot terdam gearresteerd cn naar Hoofddorp overgebracht de 30-jarige A. S. aldaar woon achtig, dje verdacht wordt van de onlangs bij den manufacturer Spijker te Hoofddorp gepleegde inbraak. School aan het Schinkelveer. Naar Wij vernemen is de betonfundecring van de aan het Schinkelveer alhier tc bouwen bijzon dere school thans gereed. Men hoopt Maan dag a.s. met het metselen te kunnen begin nen. „Concordia". De Vereeniging „Concor dia", te Hoofddorp, zal op Donderdagavond 12 Februari a.s. weer in hotel „De Land bouw" bijeenkomen. Voor dezen avond zal medewerking verleenen de Tooneelvcrceni- ging „Nieuw Leven", uit Beverwijk. Opge voerd zal worden een drama in 5 bedrijven van Inte Onsman, getiteld „De man uit den greppel". Bnrgerlijkc Stand van 35, Februari 1925. Geboren; Theodorus' Johannes, z. v. Th. Straathof en C M. J. Ruigrok Frcdcrika Anna, d. v. G van der Peet cn A. Jans sen. Petrus, z v. C. Öuwcrkerk en M. Overbeek Pieter. z van J. Bogaard en K. Slinger. Ondertrouwd: Marinus Jan Gijlswijk, 28 jcar en Janna Gijsbcrtha Jacobs, 27 jaar. Jan Boomhouwer, 22 jaar en Annigjc Hoet- incr. 20 iaar. Getrouwd: Machxel Adriaan Stijger, 36 jaar en Reintje de Beuk, 29 jaar Theodorus Hendricus Hulsebosch, 24 jaar en Elisabeth Sophia Christina d'Hane, 22 jaar. Uitslag aanbesteding. Uitslag van de door den bouwkundige C. van Dammc ge houden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den heer A. de Hoog te Hoofddorp. Perceel I, beton en metselwerk: Gebr. Langhout, Nieuw-Vennep 4725. Perceel II, timmer- en ijzerwerk: T van den Bos, Aalsmeer 4725; J. Doe- leman, Hoofddorp 5558; W. Pijlman, Hoofd dorp f 3493; D. van Damme, Nieuw-Vennep f 3344; Jansen Appelman, Nicuw-Venncp 3454., Perceel I en II gecomb.: W. N Bakker, Hoofddorp 7984. Perceel III, lood- en zinkwerk; \V. Wamsteker, Hoofddorp 680. II. van Buijten, Nieuw-Vennep 675; F. H. J. Prins, Hoofddorp 675.75. Perceel IV, schilder- en behangwerk: H Korringa, Hoofddorp 788; D. Meier en Zoon. Hoofddorp 758.50; A. Reekers, Nieuw-Vennep 747; D. Bakker, Nieuw- Vennep 740; W N. C. Groenveld, Hoofd dorp 686; P. van Tuin, Hoofddorp 552; Joh. van Zeist, Hoofddorp 575; J. Meijer, Nieuw-Vennep 528.50. Massa: P. Bakker, Nieuw-Vennep 10897.75; J Doeleman, Hoofddorp 9971; W N. Bak ker, Hoofddorp 9484, Gegund in perceelen aan: perceel I Gebr. Langhout, perceel II D, van Damme, perceel III F. H. J Prins en perceel IV J, Meijer. Gelukkig gered. In den nacht van Woens dag op Donderdag waren de Urker boilers U. U. 222 en U. U. 172 op dc Noordzee aan 't sardijn visschen, toen ze tengevolge van het stormachtige weer met elkaar in bot sing kwamen. De 172 botste hevig tegen de 222 op, waardoor van laatstgenoemd schip de opvarende K. de V. over boord sloeg Nadat deze 20 minuten in zee had gelegen, mocht hgt de andere opvarenden met veel moeite gelukken hem te redden Haring uit Engeland. Nog steeds wordt er haring uit Engeland aangevoerd. Gisteren arriveerde van Yarmout de motorlogger Cornelia Clasina K. W. 176 met een lading pekelharing voor de firma Groen. Loonregeling cementlossers. Door de transportarbeidersorganisaties is thans een overeenkomst afgesloten inzake het lossen van cement voor den sluisbouw. Met de betrokken firma Kalker en Vis ser te Amsterdam is overeengekomen, dal de schepen gelost zullen worden door een ploeg van 11 man uit de gemeente Velsen. Deze ploeg ontvangt 66 cent per geloste ton cement en als de cement niet op den wal, maar in lichters gelost moet worden, 80 cent per ton, Binnengesleept. Alhier is beticht ontvan gen, dat de motorkotter R. V. H uit Rot terdam na 16 dagen op dc Noordzee te hebben rondgezwalkt, te Geestcmünde is binnengesleept. Verplaatst. De brievenbesteller J. Vrij hoef alhier, wordt met ingang van 16 Maart a.s. overgeplaatst naar Enschedé. Kustvisscherij. Nog steeds vangen dc kustvisschers in de nabijheid der haven een groote massa sardijn. Thans echter zijn dc scholen niet meer uitsluitend van deze vischjes, maar vindt men er een groote hoeveelheid haring tusschen, die cr in de haven, eer de verkoop plaats heeft, uitge zocht wordt. Dat deze visscherij niet zon der gevaren is in dit jaargetijde blijkt daar uit, dat Donderdagnacht met het ruwe weer, een der opvarenden van de U. K. 222, overboord werd gerukt door de visch- lijnen Nadat hij 8 minuten in het water had doorgebracht, slaagden zijn makkers, met groote moeite, er in om hem te redden Bij die reddingspogingen naderden dc beide schepen, die den zegen trokken, el kander zoo dicht, dat zij op elkaar botsten. Wonder boven wonder, had deze botsing geen ernstige gevolgen, Burg. stand. Geboren: Anthonius Rut- gerus, z. vaa H. A. van Loon en C. M. Veld huizen; Dirk, z. van D. Inpijn en J. C. Hil- Ie; Franciscus, z. van J. v. Sikkelerus en A. M. Weezepoêl. Ondertrouwd: C. Jongbloed, 30 j. en H, J. Poelgeest 23 j. Getrouwd: R. G. Hoffslchag, 25 j. cn w. Zuiver, 23 j. De brug over de Jan GijzenvaarL Met het vernieuwen van de brug over de Jan Gijzenvaart zal binnenkort een begin wor den gemaakt. Een stuk grond is onteigend en afgepaald over de brug. Hierdoor zal de hinderlijke bocht kunnen verdwijnen. R.-K. Volksbond, Gisteravond hield de afdeeling Hillegom van den Nederl. R.-K. Volksbond een ledenvergadering in het ge bouw aan de Hoofdstraat. De voorzitter, dc heer C Seijsener, opent met den Chr. groet en een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Angenent, Secretaris van het Centraal Bestuur Spr. deelde mede, dat dc heer Angenent gekomen was om te spreken over karakter doel en middelen in den Boiid er. hoopt, dat deze cursusavond veel vruch ten mag afwerpen voor de leden. De notu len worden nu gelezen en goedgekeurd. Vervolgens krijgt de heer Angenent het woord. Éen geweldig applaus was sprekers loon. Hierna werd door den voorzitter mede gedeeld, dat een flinke propaganda gevoerd zal worden en spoorde dc jongere leden aan deel te nemen aan den cursus, welke des Masndags door den heer Loerakker gegeven wordt. Verder werd medegedeeld, dat de toegangsprijzen voor de Adorote-film den eersten avond zijn vastgesteld op 1 en 0.75, terwijl ze den tweeden avond 0.75 en 0.50 zullen bedragen. Bovendien zul len twee middag-voorstellingen gegeven wor den voor kinderen A 10 cent. Voor den cur sus in verbandleer kunnen zich nog 8 per sonen aanmelden Een drietal leden maakte van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen, die tot tevredenheid werden be antwoord Bij dc rondvraag werd de „Volks krant" gepropageerd. Met 'n passend dank woord sloot de voorzitter de vergadering. Harmonie-kapel. Deze gaf gisteravond onder leiding van haren directeur, den heer J, I). Schouten, voor leden, donateurs en muziekliefhebbers een concert in hotel „Flora" De zaal was vol belangstellenden cn het pregramma vol afwisseling. Boven dien was een humorist aanwezig, die met zijn snaaksche voordrachten de lachspieren in beweging hield. Na de uitvoering bleef men nog een poosje gezellig le zamen. R. K. Geitenhouders. Het ging met de R. K. geitenhouders-vereeniging aan de Lijn den niet geheel naar wensch. Het ledental verminderde zoozeer dat de vereeniging daar geen reden meer van be staan had cn daar het nog bestaande bestuur te Vijfhuizen woonde, was men besloten het daar nog eens tc probeeren. In verband hier mede is daar dan ook een vergadering ge houden. Deze vergadering die ook beter be zocht had kunnen worden, stond onder lei ding van den heer G Hendriks. De agenda werd vlot en zakelijk afgewerkt. Tot be stuursleden werden gekozen G. Hendriks, voorzitter; K. Lamboo, secretaris en Joh. Lamboo en P. Meirmans, commissarissen. Na enkele besprekingen werd de vergadering op gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. Bloeddorstig dier. Bij den landbouwer O. aan den Vijfhuizerdijk hebben kwaad aardige honden, schapen verscheurd. Of schoon er wel vermoeden is wie de eigenaar is van dit bloeddorstige dier, is het toch niet met zekerheid te zeggen. Een onder zoek wordt er naar ingesteld. De R. K. kerk. In de R. K. hulpkerk te Vijfhuizen is een nieuwe communiebank ge plaatst. Deze bank ontworpen en vervaar digd door den heer C. A. de Koning, is ge maakt van eikenhout en in moderne stijl uit gevoerd, geheel in overeenstemming met de verdere inrichting der kerk. Nadat de kerk nog zoo'n korten tijd staat, zijn er al ver schillende fraaie voorwerpen in gekomen die het inwendige van Gods huis aanmerkelijk doet versieren. De Spaanweg. Met man en macht is men nu aan het werk aan den Spaanweg. En het Iaat zich aanzien dat hij dan ook spoedig weer in orde zal zijn. Het kan gezegd worden, dat deze weg ter dege wordt aangepakt. Een dikke laag hoogovenslakken wordt er opgereden en als dit goed er eenmaal ingereden is, dan kan men verzekerd zijn, dat het weer een van de beste wegen wordt uit de Haarl.meer. (Ingezonden.) DE WINTER. Dc winter, denkt zoo menigeen, Die deze woorden leest, Hoe komt die F. d. V. er bij, 't Is geen winter nog geweest. Kom, laat ik U eens toonen, 't Is voor de aardigheid, Wat de zachte winter thans, Ons menschen zoo bereid. Ging men vroeger jaren kijken, Naar een wedstrijd op de baan. Dan ging men voor den Oostenwind, Achter een strooraijt staan. Nu in deze winterdagen, Is het andersom gesteld. Maar ziet de paartjes lustig fietsen Naar sportterrein of voetbalveld. In de étalagekasten, Staat reeds alles overhoop, Men ziet met groote letters staan, Finale Uitverkoop. Ja, zelfs wassenbeelden groepen, Opgesmukt met boord en strop, Kijken ons zoo vriend'lijk aan, Met zomerhoedjes op d'r kop. Waar vroeger op een bordje Met krijt geschreven stond, Hier verkoopt men boerenkool, Geteeld op eigen grond. Nu op dalzelfde bordje En aan denzclfden muur, Staat geschreven; als verfrlssching Augurken, rolmops in 't zuur. Maar dat alles kan verkeeren, Wij hebben nog allang geen Mei, Al zoekt men ook in polderstreken Naar het eerste kievitsei Wij hebben dat in vroeger jaren Toch zoo menigmaal gezien, Wat er na een zachten winter In het voorjaar kan geschien. Een zeer oud spreekwoord zegt terecht fs Kerstmis mild en goed, Dan krijg je licht met Paschen Een sneeuwbal op je hoed. Al huppelt thans het jonge vee Dartel in den polder. Wellicht komt in de Pinksterweek De kachel van den zolder. F. DE VROEGE St. Bavo-gest. Noordwijkerhout, STOCKHOLM, 6 Febr. Het medische de partement van Zweden heeft voorgesteld zware straffen te geven aan hen die de voor schriften overtreden, welke genomen zijn ter voorkoming van de mond- en klauwzeer- cpidemic. Voorgesteld wordt geldstraffen te geven tot 10.000 kronen ob in zeer ernstige gevallen gevangenisstraf van 1 jaar, ANGORA, 6 Febr In het Turksche ant woord op de Gricksche nota wordt gezegd, dat dc gemengde commissie voor de uitwis selingen met algemeene stemmen erkend had, dat de patriarch voor uitwisseling in aanmerking komt welker beslissing men verplicht is uit te voeren. Turkije verwerpt de arbitrage van het Internat. Hof van Jus- itie te 's-Hagc. De kwestie van het patriarchaat is een zuiver Turksch binnenlandschc aangelegen heid. Gehoopt wordt dat Griekenland aan deze kwestie geen grooter belangrijkheid zal hechten dan zij in werkelijkheid heeft. BERLIJN, 6 Febr In dc fractic-vergade. ring van het Centrum heeft deze partij zich bereid verklaard voor een coalitie tusschen democraten, sociaal-democraten en Cen trum voor de a.s. Dinsdag plaats hebbende verkiezing van een Pruisischen minister-pre sident, een candidaaf te stellen. FRESNO, ICalifornië) 5 Febr. Bij een te vroege ontploffing van dynamiet in een tank van de Edison-fabrieken in Zuid-Californië, werden 4 man gedood en een aantal ernstig gewond. LONDEN, 6 Febr. Uit Rome wordt ge» meld, dat dc Etna weer in werking is. Erup ties worden verwacht. LONDEN, 6 Fehr De Times meldt uit Cairo: Tengevolge van de vernieling der stembussen cn kiezerslijsten door een me nigte, zijn de verkiezingen tc Mehallat-El- kebir nietig verklaard. Het incident van gis teren was een revolutie in 't klein, waarbij alleen door strenge maatregelen, voorl^omen kon worden, dat zij ernstiger proporties aan-: namen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11