HEEREN-MODEMAGAZIJN HENRI DE VRIES KL. HOUTSTR. II HEEREN MODE-MAGAZIJN HENRI DE VRIES KLEINE HOUTSTRAAT II - hoek turfsteeg Uit de Pers. Binnenlandsch Nieuws. ZIET ETALAGES ZIET ETALAGES ZIET ETALAGES OP NIET GEËTALEERDE GOEDEREN 20 PCT. KORTING Rentelooze leeningen aangaan .s potverteeren. De kosten van een faillissements-aanvraag. De veelbesproken brug over den IJssel. Julius Barmai en de „Voorwaarts". Begrooting Staatsboschbedrijf 1925. Geen woning beneden de f 6 te Amsterdam. De huldiging van onze vliegers. UIT ONZE OOST. De electrificatie der spoorwegen. KERK EN SCHOOL. Eerw. Broeder Canisius. ORDE EN ARBEID. Het dreigend conflict in de Steenindustrie. LANDB. EN VISSCHERIJ Het zachte winterweer. RECHTSZAKEN, Een oneerlijke zaakwaarnemer. Malversaties bij de Rijks- gebouwen. GEMENGD NIEUWS. Iri het zand «estikt. Tragisch sterfgeval. Een Nederlandsch geestelijke uit T if lis verbannen. HANDEL EN NIJVERHEID. Vrijdom van invoerrechten voor monsters op de Duitche Jaar beurzen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN. R.-K. V. V. „Victrix". De gehuwde telefonisten. Het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist. De uitbetaling der pensioenen. - HOEK TURFSTEEG - VAN ALLE VOORRADIGE GOEDEREN TEGEN ONGEKEND LAGE PRIJZEN Heeren Overhemden moderne dessins f 1.94 Prima Percal Overhemden mei boord in verschillende strepen f2.20 Heeren Sokken diverse ruiten 51 ci. Gekleurde Sokken in 6 dessins, laatste nouveauté 39 ct. Sokkenhouders zwaar elastiek 29 ci. Gehaakte Zijden ZeSfbinders 29 ci. Heeren Slobkousen Engelsch model f 1.39 Heeren Sirikjes voor duböele boord 29 ci. Lila Overhemden met slappe boord f 2.20 Heeren Sporftlanellen met platten kraag f 1.99 Slappe Boorden prima linnen 19 ci. Onze afdeeling HOEDEN en PETTEN, uitsluitend nieuwste modellen, wordt tegen SPOTPRIJZEN opgeruimd. Zwarte stijve fantasie Hoeden, prima haarvilt, laatste mode .f3.12 Slappe Viüthoeden in diverse kleuren en modellen thans f 1.99 Restanten Heeren Hoeden 99 ct. Engelsche Petten, geheel waterdicht, bewerkt in 6 dessins, alle maten voorradig 99 ct. Flanellen Heeren Overhemden m. boord f 3.12 Witte Overhemden met Piqué borst f2.69 Zelfbinders in 6 dessins, prima zijde 69 ct. Zwaar Jeager Pantalons extra aanbieding f 1.69 Zwaar Jeager Heeren Hemden f 1.69 Zwarte Gehaakte Zijden Zehbinders 49 ct'. Wollen Heeren Sokken zware qualiteit 89 ct. Wollen Heeren Sokken in moderne kleuren met fantasie strepen f 1.43 Onze bekende qualiteit Zijden CRÊPE OVERHELDEN met slappe of stijve f 3«Q9 boorden van f 5.5G thans - - r;rv^ In dc „Nederlander" schrijft Mr. Dr. A. 'van Rijn o.m. het volgende: over rerueioo- ze leeningen: Het >s langzamerhand wel algemeen doorgearongcn, aat ons econonusen leven een ernstige crisis doormaakt en zich pas zeer geleidelijk begint te herstellen. Voor waar een voortreheiijk oogenbük om onze groote industrieeie- en handelsondernemin gen, die moeite heb'oen zich staande te houden, nog eens een reusachtige aderla ting te doen ondergaan! Want naarop ko men de rentelooze leeningen neer. Elke duizend gulden welk in 40 jaar worden terugbetaald, hebben dan op dit oogenbük, voor den schuldeischer, een waarde van slechts, zeg vierhonderd gulden. Het ge heels plan komt dus hierop neer, dat de istaat van elke 1C00.die de burgers den Staat moeten leenen, telkens 600. opstrijkt. Voor advocaten, die verzot zijn op fa.il- lissemenispractijk, zou een gulden tijd aan breken, indien dit onbekookte plan werd doorgevoerd. Want aan talrijke onderne mingen, die langzaam weer beginnen op te leven, zou daarmede de genadeslag worden toegebracht. Eri daarvan zouden naast de ondernemers, niet minder de arbeiders de dupe worden, omdat zij bij duizenden op straat zouden komen te staan. En boven dien welk een terugslag zou het genlis van een koopkrachtigen arbeiderskring niet heb ben op de fiancieele positie van een ge- beelen middenstand! Ongetwijfeld worden de Michaëlisten, bij hun antipathie tegen de rente, gedreven door de zucht den couponknipper te tref fen, die zijn dag in ledigheid doorbrengt. Maar zij zien, in hun hartstocht, voorbij dat zij niet dezen, maar in hoofdzaak handeis- zn industrieeie ondernemingen zullen treffen De rijke couponknipper, immers, zal, vóór dat zijn brandkast wordt gevuld met rente looze leeningen, zich reeds lang uit de voe ten hebben gemaakt naar het Buitenland, buiten het bereik van den Nederlandschen fiscus. Welke zou de invloed zijn van den aan bevolen maatregel op het Staatscrediet? Men mag zeggen, dat een Staat, die zijn burgers rentelooze leeningen bezorgt, het vertrouwen voorgoed heeft verloren. Wie denkt er aan zijn geld in handen te geven van een lichaam, dat er zulke zonderlinge .economische leerstellingen op na houdt? Een ieder die nog in het bezit is van Staats fondsen zal zich haasten deze tegen buiten- landsche effecten in te ruilen. Wanneer vandaag werd besloten, rentegevende lee ningen tot een bedrag ad één milliard door i^ntelooze stukken te vervangen, dan zou den alle Staatsfondsen morgen aan den dag op de beurs een groote buiteling maken. Men vraagt zich dan ook met verbazing af, hoe het mogelijk is, dat eene organi satie, die zich aandient als ernstig en we tenschappelijk, met een zotternij, als rente looze staatsleeningen, voor den dag kan ko men. Maar naast die verbazing past ook een gevoel van ergernis. Ziehier nu een ver bond, dat zich mede ten doel stelt de so ciale ontwikkeling in ons land te bevorde ren. In plaats van de R.K. arbeiders voor te lichten, met welke economische moge lijkheden ook die ontwikkeling heeft te re kenen, wordt een leuze aangeheven, welke ieder niet economisch geschoolde op een dwaalspoor moet brengen, alsof de Over heid de kapitaalrente op een goeden dag bij decreet zou kunnen afschaffen. Op deze wijze wordt het standpunt van hen, die de gezonde sociale ontwikkeling in Nederland willen bevorderen, in discrediet gebracht. En tegelijk wordt koren op den molen ge dragen van hen, die van al „dat sociale gedoe" allang genoeg hebben. Maar er is nog één hoop. De studieclubs van St. Michael zijn nog niet uitgestudeerd. Wellicht komen zij, bij nadere overweging, ertoe de gedachte der rentelooze staatslee ningen los te laten. Want doorvoering van dit systeem staat gelijk met: Potverteren" Mr. D. E. Lioni schrijft in het W. v. h. R.: Vrijdag 23 Januari 1925 heeft de derde kanier van de Rechtbank te Amsterdam een maatregel getrcJïen, die voor de dageüjk- sche reehtspractijk vrij belangrijk is, en dus aanstonds in wijder kring behoort bekend te worden. Tot nu toe gold bij dc Amsterdamsche Rechtbank, en naar ik meen ook bij vele andere Rechtbanken, het systeem, dat de debiteur, wiens faillissement werd aange vraagd, kon volstaan met de beta'ing van de verschuldigde hoofdsom; de kosten van dc faillissementsaanvrage bl"ven dan ten laste van den crediteur. Mi* as deze niet bereid het aangebedene zonder kosten aan te nemen, dan weigerde de rechtbank de faillietver klaring. Van dit stelsel was het natuurlijk gevnig, dat zwakke schuldenaren hierin een middel vonden om hunne schuldeischers te^ dupee ren. vooral wanneer hel vorderingen van- geringen omvang betrof Vandaar dat ik een poging heb gewaagd om in deze oude vesting, waaraan m.i. wet- tefi'k fundament ontbreekt, een bres te schie'en. Sedert Juli 1924 was ik bezH een restant vordering van ongeveer 60 ten laste van een winkeüer te innen. Op mijn aanmanin gen vroeg de debiteur telkens beleefdeü'k uitstel, dat ik hem ook telkens verleende, totdat hij mijn brieven, waarbij ik op af doening aandrong en met faillissement dreig de, in het geheel niet meer beantwoordde. Ik wachtte nog eenige weken; eindelijk diende ik een request tot faillietverklaring in. U<» de correspondentie bleek. dat de schuld vaststond en da' ook andere cre diteuren op betalicrf wachtten. Ook na de indienirv van bet request Weef de schuldenaar in rön stilzwijgen volhar den; eerst enkele minuten voc do bohande ling in raadkamer, werd ik ten Paleize van Justitie door een zaakwaarn-mer aange sproken. die mij de verschuldigde hoofdsom aanbood. Ik weigerde die aan te nemen, in dien niet tevens de gemaakte kosten woe den voldaan. Hiertoe was de winkelier, d e inmiddels door zijn m-ak'izijn was ontboden, niet bereid. Herhaaldeli'k voegde hij mij toe had hij in den laat'-ten tijd, na m- diening van een request tot faillietverkla ring. alleen de verschuldigde hoofdsom be- taa'd, en van dit systeem wilde hij niet af wijken. In de raadkamer legde de zaakwaarnemer de hoofdsom in contanten op de balie, bood dat bedrag ter betaling aan en meende, dat nu van faillietverklaring geen sprake kon zijn. Ik bestreed die opvattin*, in hoofdzaak aanvoerende, dat niet betaling van den de biteur werd gevorderd, doch diens failliet verklaring werd verzocht, en dat hiertoe alle wettelijke vereifchten aanwezig waren. Slechts docr betaling van hoofdsom en van de gemaakte kosten kon de vordering van den crediteur Gekweten worden; zonder vol doening van die kosten, zou de schuld- eischer nog niet de- helft van zijn vordering erlangen. Kennelijk heeft de Rechtbank dit betoog als juist aanvaard; na korte beraadslaging werd de winkelier failliet verklaard. Onnoedig te zegden, dat ik aanstonds door een confrère werd aangezocht tot opheffing van het faillissement in hooger beroep tegen betaling van hoofdsom en kosten Nog enkele beslissingen als de bovenbe doelde van de derde kamer der Rechtbank- te Amsterdam, en het praktiikbedervend stelsel, om het maar op indiening van een failüssementsrequest te laten aankomen, en dan zooder kosten te betalen, is voorgoed van de baan. Heb het uifstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring an het algemeen nut der onteigening ten be hoeve van den bouw van een brug voor ge woon verkeer over den Gelderschen Ijssel nabij het Katerveer. De minister deelt mede, dat omtrent het bedrag van f350.000, waartoe de naaste be langhebbenden zich zouden moeten verbin den, thans overeenstemming is verkregen j de provincies Overijssel en Gelderland zullen ieder f 100.000 voor hare rekening nemen, terwijl de gemeente Zwolle zich reeds bereid verklaard had een som van f 100.000 bij te dragen en bovendien bericht heeft, dat het be drag van f 50.000, hetwelk door particulieren zou worden bijeengebracht, mede beschik baar is. De te bouwen brug zal zijn gelegen op om streeks 170 M. stroomopwaarts van het be- staande kabelpontveer. Plet zomerbed zal worden overbrugd door één overspanning, wijd 134 M. De geheele doorstroomingswijdte zal 334 M. en de bruglengte tusschen de land- hoofden ongeveer 364 M. bedragen. De hoogte van den onderkant der brug boven het zomerbed van de rivier zal over on geveer 60 M. lengte zijn 10.90 M. N. A. P. of ruim 10 M. boven den middelbaren rivier stand ter plaatse. Het brugdek zal op dit on geveer 60 M. lange horizontale bruggedeelte gelegen zijn op 12 M. N. A. P. De daarop wederzijds aansluitende bruggedeelte en de toegangswegen tot de brug zullen een helling verkrijgen van 70 op 1. De brug zal een breedte verkrijgen van 8 M. tusschen de hoofdliggers met twee voetpaden daarbuiten, ieder breed 1.25 M. De toegangs wegen zullen op de kruin breed zijn 14 M. Door den aanleg van bermslooten, enkele duikers ouder uitwegen en een uitwaterings duiker onder den toegangsweg op den rech ter IJssel-oever zal in de belangen van de af watering worden voorzien. Tegen de plannen is slechts één bezwaar ingebracht, waarbij reclamanten verzoeken dat hun woonhuis en café buiten de onteige- I ning zullen vallen. De plaats en de richting j van de lengteas van de brug kunnen echter niet worden gewijzigd, zoodat aan het ver zoek niet kan worden voldaan. De socialistische „Voorwaarts" schrijft In de Commissie uit den Pruisischen Land dag tot onderzoek der Barmat-affaire heeft de sociaal-democraat Heilman blijkens een bericht in verschillende dagbladen mee gedeeld dat de heer Julius Barmat voor de stichting van een sociaal-democratisch dag blad hier te lande een bedrag van f 380.000 beschikbaar zou hebben gesteld. Deze mede- deeling is onjuist. Het bedrag, dat de heer Barmat indertijd voor de stichting van „Voorwaarts" het bovenbedoelde soc.-dem. dagblad be schikbaar stelde was f 180.000 Naderhand in 1921 is daarbij nog een bedrag gekomen van plus minus f 40.000. Zooals uit de Statuten van „Voorwaarts" blijkt, bestaat het aandeelenkapitaal dezer onderneming uit f 175.000, verdeeld in 7 aan- deelen, elk van f 25.000. Drie dezer aandeelen zijn in het bezit van Barmat, de overige vier zijn het eigendom van de Partij. Voorts is de heer Barmat houder van een op onze onderneming gevestigde hypotheek ten bedrage van f 141.750. Meerder kapitaal van den heer Barmat is niet in onze onderneming gevestigd. In het Voorloopig Verslag (Eerste Kamer) werd opgemerkt, dat men van bezuiniging bij dezen tak van dienst zoo goed als niets had bespeurd. Men meende, dat hierin verbete ring kan en moest worden gebracht. Anderzijds werd hiertegen aangevoerd, dat het Staatsbedrijf slechts in naam een Staatsbedrijf is en in werkelijkheid veel meer heeft van een tak van staatsdienst, ingesteld tot behartiging van ideëele, cli- matologische en sociale belangen dan van economische. Te hooge huren. In het Januari-nummer van „De Schakel", het gemeenschappelijk orgaan van de instel lingen voor maatschappelijk hulpbetoon te Amsterdam, wijst Mr. J. Everts er op, dat blijkens de maandelijks door de Woning- beurs gepubliceerde cijfers, er doorgaans in geheel Amsterdam geen enkele woning met een huurprijs van minder dan 6.per week te huur is. In November j.l. bleken er 7 dergelijke woningen beschikbaar te zijn, „Dit feit," aldus schrijver, „verschijnt wel jn een bijzonder schel licht, wanneer men denkt aan de getallen, die wij o.a. in het Dtcember-nummer van „De Schakel" be treffende de d«or de ondersteunden be taalde huurprijzen publiceerden: Van de 5223 niet-samenwonende „partijen", die in 1923 in onderstand kwamen, betaalde 42 pCt. minder dan 3.per week huur, 40 pCt. een huur van 3.50 tot 5.en 18 pCt. meer dan J 5.Het is niet te zeggen hoe groot de maatschappelijke schade is, die door deze cijfers worjit geïllustreerd. In Amsterdam werden in 1921 17.586 „partijen omvattende met haar kinderen 55.872 personen, geldelijk ondersteund. On der deze zijn natuurlijk een aantal gezinnen met veel kinderen, wier hooge huurprijs ver klaard wordt door de gezinssterkte, bij an deren wordt de hooge prijs verklaard, door- •dat zij onderverhuren. Maar het overgroote deel der gesteunden heeft geen groot gezin: het gemiddelde aan tal kinderen (bij de gezinnen, die kinderen hebben) is blijkens onze statistiek slechts 2.9. Voor het overgroote deel der pl.m. 17.000 partijen is dus onmiskenbaar waar, dat zij veel te hooge huur verwonen en dat zij prac- tisch bijkans geen gelegenheid hebben, om andere woningen te vinden. Op dit feit zal bji het vraagstuk der Volkshuisvesting nu eindelijk de volle nadruk moeten vallen". Naar ons wordt medegedeeld heeft Iuit.- kol. J. G. Maris, voorzitter van de Kon. Mil. Sportvereeniging zich bareid verklaard ais leider Ie fungeeren voor de afdeeling Rijsport van het défilé op Houtrust. Door de Ned. Athletiek Unie is voor de athletiek aangewezen als zoodanig de heer J. M. Hardeman, secretaris-penningmeester der N. A. U., terwijl het K. N. G. V. de afdeling gymnastiek in handen stelle van den 's Gravenhaagschen Turnbond. Te 's-Hertogenbosch heeft zich een co mité gevormd om de medewerking zoowel financieel als daadwerkelijk bij défilé en demonstratie van Den Bosch én omveving te verzekeren, zoodat verwacht mag wor den, dat uit Üt gedeelte van het Zuiden een menigte Sportbeoefenaars op 25 April .a.s. aan het défilé zal deelnemen. Bij voldoend aantal deelnemers uit Den Bosch, Tilburg en Breda en omgeving zal een extra trein loopen van 's-Hertogen- fcosch naar Den Haag. De onderhandelingen met het bekende, Daarom immers heeft de regeering een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot intrek king der aanwijzing van het Staatsboschbe- heéi' 'als Staatsbedrijf. Enkele leden hadden met bevreemding kénfiis genomen van de indiening van dit wetsvoorstel, dat een nadeeüge werking zal uitoefenen op de instandhouding van onze weinige bosschen. In een aan hout arm land ais het onze, zou integendeel hei bedrijf moeten worden uitgebreid Het ïuttige werk door en van wege dat bedrijf verricht, is bovendien veelzijdig, het brengt nog andere voordeelen mede dan enkel boschbeplanting. Er werd op gewezen, dat onder andere te Emmen uitstekende ar beid wordt verricht, waarbij groote hoeveel heden zware steenen worden uitgegraven en weer aangewend voor wegenaanleg. De opmerking werd gemaakt, dat de loon- toestand der arbeiders in dit bedrijf niet gunstig is. De minister heeft verklaard, dat het loonpeil gelijk is aan dat in het particu liere bedrijf ter plaatse Maar als dit nu zeer laag is, is dan voor de Regeering de zaak afgedaan? Bij wijze van compensatie is in de Tweede Kamer gepoogd om kindertoeslag voor deze arbei ders te verkrijgen, doch de minister bleef een afwijzend standpunt innemen. Gevraagd werd of de minister zijn hou ding gerechtvaardigd acht en dc loonen vol doende om in bet noodzakelijke te voor- Leveranties door tien landen. Voor de electrificatie der Staatsspoorwe gen op Java, zal, volgens het „Berl. Tage- blatt," een tiental landen voor verschillende leveranties,in aanmerking komen. Voorna melijk betreft het de leveranties van wagons en locomotieven voor den ondergrondschen spoorweg BataviaMeester Cornelis. Behalve Nederland zullen daarvoor in aanmerking komen Amerika, Indië, Frankrijk, België, Cuba, Zwitserland, Canada, Engeland en Duitschland. De stalen geraamten voor de wagons, zullen, volgens het blad, in Neder land worden vervaardigd. De Eerw. Br. Canisius, die meer dan 40 jaar werkzaam was aan de onderwijsinrich ting St.Louis, Roermond, later Amersfoort is van de laatste H. H. Sacramenten voorzien- In de laatste jaren was hij werkzaam aan het Pensionaat St. Louis, Weert. De bezwaren der fabrikanten. Betreffende het dreigend conflict in de steenindustrie wordt vernomen, dat de fa brikanten in het bijzonder afwijzend staan tegenover de principieele punten in het door de arbeidsorganisaties voorgelegde nieuwe ontwerp-arbeidscontract betreffende de fa- brieksraden en het verplichte lidmaatschap Zij zijn genegen op de basis van het oude contract met de werknemers te onderhande len. Alle fabrieken langs de groote rivieren, van Tiel tot Zwolle zullen bij een eventueel conflict betrokken zijn. zich gedurende de winfercampagne heeft ontwikkeid. Honderden boeten of scharen zijn volgestapeld met de winter- of stapel groenten. welker opbrengst voor verreweg het grootste aantal tuinbouwers de exploi tatie van hun bedrijf al of niet loonend doet zijn. De prijzen zijn echter sinds begin Jan. vrij sterk achteruit geloopen, in tegenstelling met het vorige jaar, toen zij steeds in op gaande lijn ginen. De weersgesteldheid werkt in hooge mate nadeelig op den alge- meenen toestand; vooreerst rot de kool spoedig bij zacht, vochtig weer en komt men handen te kort om ze schoon te houden en ten tweede is koud winterweer steeds oor zaak geweest, dat de prijzen stijgen als ge volg van de grootere vraag naar de I.angen- dijker stapelgroenten, zoowel uit binnen- als buitenland. De aanvoer aan de veilingen is, gezien de groote voorraden niet groot, doordien de meeste bouwers bij deze prijzen nog niet tot verkoop overgaan en alleen het zoogenaam de „uitschot" ter veiling brengen, kool van mindere kwaliteit. Het gevolg van een en ander is, dat er op dit oogenbük nog zulke enorme voorraden aanwezig zijn, dat het in de tuinbouwvereeniginen een eerste onder werp van discussie uitmaakt, of het niet be ter is, dat de bouwers ook al zijn de prijzen niet hoog, toch regelmatig hun producten aanvoeren om te voorkomen, dat straks, als de kool weg moet. de markt zoodanig over voerd wordt, dat billijke prijzen reeds daar door zijn buitengesloten De T.angendijker bouwers koesteren tegenwoordig maar één wenschen, n.l vost en sneeuw. Mocht on verhoopt voor hen de tegenwoordige weersgesteldheid zich bestendigen, dan zal deze wintercampagne volgens aller oordeel een groote schadepost voor den Langendij- ker tuinbouw worden Stroppen met de stapelgroenten aan den Langendijk. Uit Langendijk wordt gemeld, dat de tuin bouwers in deze meest uitgebreide tuin bouwstreek van Nederland maar matig te vreden zijn over den toestand, zooals deze Voor de Rechtbank te Almelo stond Woensdag terecht Johs. W., 51 jaar, zaak waarnemer te Enschedé, thans gedetineerd. Bekl. heeft van den president de volgende begroeting in ontvangst te nemen „Zaakwaarnemer? je bent 'n zakwaarne- mer 1 Toen je den vorigen keer je te verant woorden had en bij die gelegenheid 'n ver maning van me ontving, had je naar m'n raad moeten luisteren en het vak er aan moeten geven. Het is voor jou niets waard. Je kunt amper lezen en schrijven. Je hebt de ont wikkeling van 'h jongen, die twee a drie jaar op school is geweest. Van de rekenkunst versta je alleen de oplichting. Het geld, dat de uitkomst aangeeft, steek je in den zak." In de dagvaarding wordt bekl. o.a. ten laste gelegd, dat hij op 12 Mei 1923 met den hotelhouder en handelaar in gedistilleerd, J. G. Borchert, te Losse, overeenkwam voor dezen een kwitantie te innen van f 176 ten name van J. v. d. Kwast te Lochem (B. was aangesloten bij bekl.'s incasso-bureau). Bekl. zeide, dat hij K. in rechten zou aanspreken. De te maken kosten bedroegen f 12.50. Bor chert betaalde. In Augustus kwam bekl. weer bij B., hem meedeelende, dat de zaak voor het Kantongerecht gediend had te Lochem. De schuldenaar was veroordeeld tot betaling de zaakwaarnemer moest f 13.45 hebben voor gemaakte kosten. B. haalde voor de tweede maal de beurs te voorschijn. Achteraf bleek dat K. geregeld elke maand f 15 aan bekl. had afgedragen en dat de zaak nooit voor het Kantongerecht had gediend. Bekl. heeft meer dergelijke zaken voor get. B. „opgeknapt". In totaal heeft hij ge tuige opgelicht voor 'n bedrag van f 400. De Officier vordert 2jaar gevangenis straf. De verdedigster, Mej. Mr. Veth, acht het feiten van verduistering niet bewezen en wat de oplichting betreft, deze is geschied in het bijzijn van slechts één getuige.. De zaak is afgehandeld tusschen bekl. en Borchert Pleitster vraagt vrijspraak. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, eischte Woensdag tegen den gewezen Rijksbouwmeester V. bevesti ging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij deze in verband met de bekende mal versaties, wegens oplichting en valschheid in geschrifte tot "2% jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis, is veroor deeld. Uit Laren (N.-H.) wordt gemeld, dat liet 11-jarig zoontje van den blasting-ambtenaar, den heer Van Wijk, in de Vredeslaafi al daar, een berg maakte van zand er boven °P ging staan en er door zakte. Het kind stikte in het zand. Woensdagavond werd in „Royal" te 'S Hage een réuni gehouden van oud-Gro- ningsche studenten ter gelegenheid van den Dies van het Groningsche Studentencorps. Als voorzitter fungeerde de heer mr. A. W. F. H. Sanger. Kort na het uitspreken van zijn rede werd de heer Sanger door een be roerte getroffen. Helaas moest spoedig de dood geconstateerd worden. De heer San- g r was directeur van het Adviesbureau der Rijksbelastingen. De Tel. verneemt uit Eindhoven dat de heer Th. Smets te Valkenswaard van zijn broeder van Mgr. Smets een brief ontving, waarin deze mededeelt, dat hij uit Tiflis (zijn standplaats) door de Turken is verbannen. Met groote moeite heeft men zijn gevangen neming kunnen voorkomen. Met leede oogen heeft hij echter moeten aanzien, dat een twintigtal van zijn medepriesters in gevan genschap werd weggevoerd, terwijl hij op nadere instructies wacht" van Z. H. den Paus. Daar door den Nederlandschen handel en industrie in de laatste iaren met het inzen den van monsters steeds in niet onaanzien lijke mate is deelgenomen aan de belang rijkste jaarbeurzen in Duitschland, is onge twijfeld van belang, dat thans de Reichs- kommissar für »Ein- und Ausfuhrbewilligun- gen bepaald heeft, dat vrij van Ein- und Ausfuhrbewilligungen toegelaten zullen wor den monsters bestemd voo de jaarbeurzen, welke gehoden zullen wordn: van 1518 Fbruari in Koningsberg, van 111 Maart 1925 in Leipzig van 1517 Maart 1925 in Breslau, van 2225 Maart 1925 ia Kiel. van 2231 Maart 1925 in Köln. van 1722 April 1925 in Frankfurt a/M, en dat deze goede ren tevens vrijgesteld zijn van in- en uit voerrechten. Deze goederen zullen dan op de resp. jaarbeurzen onder douane-'oezicht verblij ven en indien binnen twee maanden na sluiting van bovenvermelde jaarbeurzen -we der uitgevoerd, vrij van uitvoèrechten Duitschland mogen verlaten. Tntusschen moet de wederuitvoer dezer goederen aan de douane-amtenaren gegarandeerd worden. Biljartmatch in café Hofzichf. Donderdagavond speelde prof. John Mahn uit Rotterdam een partij van 500 caram boles tegen den Hillegomschen amateur Veenman, wien hij 250 ear. voor gat. 'n de eerste beurten waren beide spelers er slecht in. Eerst in de vijfde beurt scoorde Mahn een goede 38, welke serie hij in de 14de beurt verbeterde met een mooie 100. Veenman kon er maar niet inkomen. Zijn hoogste serie maakte hij tegen het einde der partij. Deze bedroeg slechts 25. Evenwel gelukte het den prol. niet de voorgegeven 250 car. in te loopen. Toen Veenman in de 45ste beurt de 250 volmaakte, had de Rot terdammer epn totaal van 427. In verband met het overlijden van dt Eerw. Moeder Anastasia is de vergadering, welke hedenavond in het St. Jac. Godshuis zou plaats vinden, uitgesteld tot 13 Febr. a.s. De vergadering van het bestuur en feestcommissie is vastgesteld op 12 Febru- 110 man sterke muziekkorps van de siga renfabrikanten de firma Goulmy en Baar, zijn nog gaink. Het uitvoerend comité heeft in verband met de enorme werkzaaheid verbonden aan het uitzenden van de inteekenüjsten voor bijdragen, waardoor vele vereenigingen eerst kort geleden in het bezit dier lijsten kwam, gemeend den datum van terugzen ding van lijsten en gelden te moeten ver schuiven van 15 Febr. a.s. tot 15 Maart a.s. Door deze regeling toch zal den veree- nigings-secretarissen en anderen, die gelden wenschen bijeen te brengen, de gelegen heid worden geopend alsnog bij verschil lende vergaderingen, oefeningsavonden, feestelijkheden of wedstrijden, gelden voor het doel in te zamelen. Alleen fe Rotterdam in dienst terug. Naar de Tel. nader verneemt, heeft het bericht, dat de herplaatsing van gehuwde ambtenaressen per 1 Maart a.s. zal ge schieden, alleen betrekking op gehuwde ambtenaressen (ex-telefonisten) te Rotter dam. De elders wonende gehuwde ambte naressen worden voorloopig nog niet terug geroepen. Door mevrouw BakkerNort zijn aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat in de pers stemmen opgaan over den absoluut onbevredigenden toestand in het Rijksop voedingsgesticht voor meisjes te Zeist? 2. Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen en, indien mocht blijken, dat van de- opvoeding der verpleegden in dat gesticht zeer weinig terecht komt, o. a. ook door de ongeschikte inrichting van het ge bouw en door gebrek aan passenden ar beid der meisjes, een reorganisatie van het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist te bewerk stelligen? Door mejuffrouw Groeneweg zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het met instemming van den Minis ter. dat het tijdstip van uitbetaling der pensioenen is verschoven van de tweede naar de derde maand van het kwartaal, waardoor vele gepensiónneerden zonder an dere inkomsten, die er terecht op rekenden in dè maand Februari hun pensioen te ont vangen, in financieele moeilijkheden gera ken? 2 Is de Minister bereid maatregelen te treffen, waardoor deze moeilijkheden voor de betrokkenen voorkomen worden? GROOTE OPRUIMING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12