f50- f40- Vrijdag 6 Februari 1925 48ste Jaargang No. 15961 Dit nummer bestaat uit 13 bladzijden. - Eerste blad. Een linfesch verslag. Agenda 7 Februari Hyacinthen in Berlijn. EERW. MOEDER ANASTASIA, Jaap Eden. f Vereeniging voor Dieren bescherming. „Zuur en Zoet" voor de R.-K. Kraamverzorging. De vormreizen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in 1925. B. A. N. S. Verzekering-Maatschappij „St. Petrus". De steunconcerten der H. O. V. De toestand van den heer Koolhoven. Dansavond Edith von Schrenck. Personalia. Uitvoering „Olympia" Missie en Jonge Vrouwenbond. DAMMEN. Ingetogenheid gewenscht. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. INGEZONDEN. Nieuwe R.-K. Damclub. Vereeniging „Haerlem". De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle o en Agentschappen- week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. bi; vooruitbetaling. Alle aboni é's op dit blad zijn, 'n ev dge ue verzckeniig ;v orwaarden, tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeerin.-en: Leven lange g'heele on A geschiktheid tot werken; T üU.1 bij een ongeval met e* X «JCfl bij verlies van een l and, X IOC doodelaken afloop. een voet of een oog; T lxO.B duim of wijsvinger; bij verlies van een bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. Het gisteren verschenen algemeen verslag der Eerste Kamer op hoofdstuk I der Staats- begrooting is een merkwaardig stuk. Vroeg:r toch klonk uit alle bescheiden van dit hooge •taatscollege steeds een voorname toon. Sinds echter een groot aantal stoelen in den eens zoo deftigen Senaat dóór sociaal democraten veroverd zijn, klinken daar nu •n dan geluiden als van een volksvergade ring uit op. En zoo druipen ook ditmaal du •chriftelijke algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1925 van verkiezings leuzen. Een dergelijk luidruchtig stern- busgeschreeuw roept natuurlijk ook de »ndere partijen in het geweer en tot tegen weer en zoo is het bedoelde staatsstuk een voorpostengevecht voor den aanstaanden verkiezingsstrijd geworden, welke schermut seling straks bij het openbaar debat ver moedelijk tot een interessant politiek ge- Vecht zal uitgroeien. Er zit dit goeds in de laak, dat de belangstelling onzer kiezers er door wordt gewekt en dat men zich in breeden kring kan voorbereiden op de din gen, die komen gaan, naar noodig blijkt, met een groote dosis opgewektheid en strijdens- moed. De stemmen uit dit voorloopig verslag der Eerste Kamer, zeggen ons met ontwijfel bare zekerheid, in welke richting de link sche verkiezingspropaganda zal gaan. En dat is een groote winst. Immers, in onze kringen verkeert men te dien opzichte blijk baar hier en daar een weinig in verlegen heid. Reeds maanden geleden zijn wij be gonnen de leus aan te heffen: het gaat tij deze verkiezingen voornamelijk om een zoo sterk mogelijke R.-K. Staatspartij. Later verduidelijkten wij dit met te zeggen: het gaat niet om bepaalde personen of een bepaalde regeering, niet om Ruys of Colijn, zelfs niet in de eerste plaats om de recht- sche coalitie; het gaat om de R. K. Staats partij, en hare beginselenl Na het lezen van het voorloopig verslag der Eerste Kamer blijkt ons hoe langer hoe duidelijker, dat deze kamp om de overwin ning der R.-K. Staatspartij, dat deze zuivere beginselstrijd meer dan ooit de inzet moet rijn voor de a.s. stembusactie. De verle genheid om den juisten koers te kiezen is immers in het linksche kamp grooter dan bij ons. Tot nu toe is de Roomsche politieke propaganda steeds gewoon geweest te strijden vóór een aftredend rechtsch of tegen een heengaand linksch kabinet. Dit eal nu niet het geval zijn. Het kabinct- Ruys heeft na zeven jaar en na een drie matige hervorming thans uitgediend. Eenige der meest vooraanstaande leden dezer regeering, welke mede hun stempel op dit bewind hebben gedrukt, gaven zelfs al te kennen, onder geen beding meer voor een ministersportefeuille in aanmerking te willen komen. Het evenredig kiesstelsel maakt verder oude stembusaccoorden onmogelijk. Tot ons kiezersvolk moet het dus gaan door dringen, dat wij, R.-K. Staatspartijers, bij de a.s. verkiezingen enkel ter stembus gaan voor ons program. Er moge in dezen onevenwichtigen tijd eerst eenige onrust in onze gelederen heb ben geheerscht, na een eenstemmige over eenkomst omtrent het verkiezingsprogram op de Bondsvergadering is er weer eenheid van streven in onze gelederen. Maar nu blijkt des te meer, hoe de onrust en twijfel, het zoeken en tasten aan den anderen kant is. Het bovenbedoeld Algemeen Verslag der Eerste Kamer geeft daarvan een duidelijk beeld. Liberalen, vrijzinnig- en sociaal democraten vallen de regeering en haar tot nu toe volbrachten arbeid eerst heftig aan Van het ontzaggelijk vele, wat op het ge bied van arbeidswetgeving en onderwijs sinds 1918 is tot stand gekomen, wordt ge lwegen. In het herstel van het financieele evenwicht kan men niets goeds ontdekken; alleen de daarbij ontegenzeggelijk begane 'outen worden breed uitgemeten. Maar plot seling zwijgt deze critiek, wanneer men rpeens schijnt te bedenken, dat de stembus- inzet niet vóór of tegen de aftredende legeering zal zijn. Men heeft met de par- bjen der rechterzijde en voornamelijk met 4e gróótste van alle politieke partijen, Ie Katholieke, te doen; met, de toekom stige politieke combinaties. En nu reeds Put heel de linkerzijde der Eerste Kamer zich Uit om dien toekomstigen politicken koers 'e ontdekken. Alle mogelijkheden worden i onderzocht: een opnieuw samengaan der christelijke groepen wordt natuurlijk door heel het linkerblok eenstemmig afgewezen, j Maar daarna is alle eenstemmigheid uit. Dan immers komt de Vrijheidsbond aan het svoord en decreteert al vast als de eenige uplossing: een nationaal kabinet van be kwame mannen van verschillende poli tieke partijen. De oude liberale leus: poli- Kek boven geloofsverdeeldheid! Maar Ier snede wordt in hetzelfde verslag al opge merkt, dat in de gloriedagen van het libe ralisme de Thorbeckianen van zulke na tionale kabinetten niets moesten hebben. 1"oen kon de natie alleen bestaan, wanneer Utrechtsche vergadering van j.l. Zaterdag nog niet gehouden. Wellicht hadden zij dan anders geklonken, ofschoon ook nu reeds weinig geloof in de verwezenlijking van den ouden wensch doorklinkt. Het merkwaardigste is de verklaring der sociaal-democratische Senatoren, dat de S. D. A. P. wel tot de regeeringsverant- woordclijkheid bereid is, maar alleen op een program, dat practisch gaat in de richting der doelstelling van de socialistische bewe ging. En dan volgt daarop onmiddellijk: het program door den heer Nolens ontwik keld wordt daarvoor absoluut onvol doende geacht. Welnu, het program-Nolens is inmiddels het program der R. K. Staatspartij gewor den, van de Staatspartij, waarin de een heid is hersteld, en die, blijkens de hoog-gestemde jongste Bondsvergadering, haar politiek meer en meer wil toespitsen op de christelijke staatkundige beginselen. Van die christelijke democratie zal de R. K. Staatspartij de voornaamste draag ster zijn en uit dat beginsel zal zij aandrin gen op een opbouwende staatkunde voor de komende regeeringsperiode. En wij twij felen niet of er zal op dien grondslag een regeeringsmeerderheid na deze verkiezin gen mogelijk zijn. Want wie uit hooger be ginselen leven komen spoediger tot elkaar, dan die in zuiver materieele verschilpunten overeenstemming moeten zoeken. Onbewust en ongewild heeft de Eerste Kamer de hopelooze verdeeldheid der linkerzijde en haar onbekwaamheid om een regeering te vormen, nu al bloot gelegd! En voor dit linksche verslag kunnen vij onzen Senaat niet dan dankbaar zijn! de regeering in handen was van onver- valschte liberalen. De sociaal- en vrijzinnig-democraten wil jan van deze oplossing echter niets weten. c'j blijven in plaats van de oude scheidslijn anti-these een nieuwe eischen, nl. een lusschen democraten en conservatieven. Dpnieuw wordt tot bereiking van dat doel fieWezen op de noodzakelijkheid, dat de atholieke Staatspartij in twee stukken uit een zal vallen. Maar toen deze woorden m e afdeelingen uitgesproken werden, was de Sociëteit „St. Bavo" Zangles 1 uur Gewone Zittingen 7 uur. „De Nijverheid" Jansstraat Vereeni- ging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken 3 uur. Waaggebouw Tentoonstelling van wer ken vah Willy Sluyter Dagelijks van 11 tot 4 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cJscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8-^9V: uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit Si Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 V4 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 R. K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Si. Marthavcreeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei 11671 R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeth's Ver-enigirg Jansstraat -- Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verdei; bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Wij lezen in het „Kweekersblad" het vol gende: In de wijken in Berlijn, waar de groote zakenlieden wonen met hun flinke woon huizen, treft men vele woningen aan, voor zien van dubbele ruiten in de ramen. De tweede ruit is dan aangebracht in de vensterbank binnen en is bedoeld de warmte meer in de vertrekken te houden en tevens trekking te voorkomen. De ruimte tusschen deze ruiten is een goede standplaats voor het kweeken van kleine kamerplanten. Een handige dame is op de gedachte ge komen om de.t! ruimte te gaan cxploi- teeren Zij dient zich aan bij de bewoners en vraagt rechtstreeks mevrouw te spreken Is die niet thuis, dan komt zij terug; alvo rens echter bij haar eerste bezoek de wo ning te verlaten, geeft zij haar kaartje af en zegt, dat zij toch zoo gaarne de huisvrouw eens wenscht Ie spreken Haar nette klee ding en beschaafd optreden heeft bij haar tweede bezoek meestal tot gevolg dat zij de gelegenheid heeft mevrouw zelf te ver tellen wat zij wenscht. „Ziet eens mevrouw, hoe'n keurig plaatsje dat is om de schoone Hyacinthen zelf in bloei te trekken, daar tusschen die twee ruiten in. Dat kan u zelf 'nee! gemakkelijk doen. Ik wil ze voo: u wel op glazen zet ten. Ziet u maar eens, hoe mooi de spruiten al uitloopen. Ik geef u daarbij eenige papie ren mutsjes, om te voorkomen, dat de bloemen te kort blijven en u zult eens zien hoe keurig uw vensftr er gedurende geheel den winter uit ziet." De voordracht slaat in en de bollen wor den gekocht De Hyacinthen kosten maar 154 mark (0.90) per stuk, met het glas er bij, en toch worden1 zij gekocht bij honderden. Wanneer men in meer deftige gedeelten van Berlijn komt, trekt het de aandacht van eiken Hollander, dat er zooveel Haycinthen daar in de vensters staan De verkoopster verzorgt deze bollen, d.w.z. als zij langs de huizen gaande be merkt, dat het water in de glazen te hoog of te laag staat, of dat te vlug de papieren muts is afgezet, of dat een bol geen goede wortels maakt, dan schelt zij aan en zegt heel beleefd: „Het zou mij zoo spijten, als u geen pleizier var, die bollen had. Er man keert aan, dat u, enz Deze wandelende propagandiste voor het gebruik van Hyacinthen verdient er een lekkere boterham mede, maar bewijst ons goede diensten, omdat zij het koopkrachtige publiek leert onze bollen te gebruiken zoo als ze gebruikt kunnen worden Hedenmorgen had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van de Eerw. Zuster Anastasia, overste van het St. Jacobs-Gods- huis aan de Hagestraat. alhier. De plechtige H. Mi? van Requiem werd in de Kapel van het St Jacobs-Godshuis opgedragen door den Z.Eerw. hee'r rector .T. C. Aalberse, geassisteerd door den Zeer- Eerw. heer P. de Wolf. rector van St. Jo annes de Deo en den ZeerEcrw. heer Dr. Hamer, rector der Mariastïchting. In het priesterkoor hadden plaats geno men ée Z.Eerw. heer Pastoor B. J. Schrandt en de ZeerEerw heer .J P J. Kok, rector van het St. Josefgesticht. te Bloemendaal. Verder waren in de Kapel aanwezig het voltaP'ge college van regenten van het Ja cobs Godshuis, de Eerw. Zuster Overste van de Marf? stichtte* en de Eerw. Zuster Dig- na, Br. S'ephamis, overste van St. Joannus de Deo, Dr. H. v. d. Berg, de geneesheer van het Jacobs Godshuis en verder de be woners van de stichting. Het koor der meis jes zong onder leiding van mej. Pielage op verdiens+eliike wirze de Greoriaansche Re quiemmis. Te 11 uur, na afloop van de olechtige uit vaart. we'd de lijkkist door de Eerw. Zus ters van het huis van de kapel naar de poort ge-traden, waar de kist. in de gereed- staarde lijkkoets werd geplaatst. Ongeveer ha'f 12 had dp begrafenis plaats op hef P. K Kerkhof St. Ba*bara. Ook hie-- waren dezelfde personen aan wezig, we'ke de plechtige uitvaart hadden bijgewoond. Het meisjeskoor zong de verschillende Latiinsche gezangen, terwijl de beaarding werd verricht door den Z.Eerw. heer Rector J. C. Aalberse Over Jaap Eden schrijft de Haagsche cor respondent van de N. R. Crt. het volgende: Eden is geweest een wereldfiguur. En als wereldfiguur heeft hij den naam van Holland over geheel de wereld gedragen. Nooit is het kleine Hollared, zelfs door de treffendste historische gebeurtenissen niet, zoo alge- meen^ bekend geweest als ten dage van Jaap Eden's roem. Maar ook nooit is een een Hollander ge weest, die in zite eigen land een dergelijke populariteit heeft genoten. Het is schrijver dezes vijftien jaar na de grootste verrichtin gen van Eden op een fietstocht door Drente overkomen, dat toen hij een eindje hard doortrapte een boerenjongen, uit het land, hem spottenderwijzeJaap Eden! toe riep. Jaap was een begenadigd athleet; hij was een geweldenaar, zoowel op de schaats als op de fiets. Dermate toegerust was deze man. dat hii stellig twintig jaar de macht hebber had kunnen soelen; dat hij we! twin tig iaar de al'erdrootsten had kurnen weer staan. Als wij het echter wel bekijken, dan was het met hem in vier iaar afrfelooj>en, En nog scherper gezien heef' hij zijn ware grootheid slechts getoond in 1894—1895. Grooter nog dan als wielrenner is Jaap voor ons geweest als schaatsenrijder. Zijn ontzaglijke aarlorf uitte zich het sprekendst als schaatsenrijder. Mooiere s'ag, machtiger \ja~' *echn'sch volmaakter slag heeft geen .r °.nj'I kunnen ver'oouen. Jaap ver- eenigde in zün slarf de allerhoogste kwali teiten. Ruim Iwirffg jaar rfeleden Maan had de baan verlatpnl heeft E^ten met OorJang samen 'e Botterdam korten tijd een rijwiel, hand"! gedreven E-Mjver fJpze, j,epff ?f>en norf mef Jaao en '""-u-doni» op de Kraling- Pipe gereden. Ook toen -laan was toen 33 iaar reed Jaap nog formi'-'e-be! it sjarf was nog niet fe evenaren. Hii zou he. Cosdang die de goede ba'ans maar riet te rakken kon krijgen even leeren: Kijk zoo! Fn daar zejMe hij gentischloos. absoluut Jtenrissh'oos; als een g-oote vo*el over de baan. En toen was het: Kijk! Mathieu zoo stap ie nu over en in razende vaart draatde hij rorJ be( eene heen over het andere in cfrVe's met een diameter van nauwelrks 25 el. Teen had hen nóg Gekund als hu maar even had gezorgd .op adem te komen Een man als Eden. toegerust met zoo'n Ti behoefde men riet? te leeror, Als hij het maar z»rf kon hij he' ook. En hij Werf tte'ertenheid hot te z;en \yan} 'aar oud. woonzo Jaar, E4en te Velseroord en snoezig woH' M? to Wpnrj„„, on<eI,ompn in de el.-h van Willem "Mier, Pander Hout- m?r Witteveen e. a Fn aan K'aas Pander a rui zim voorbeeld Tn zooverre kan men zegden, dat nandor ziin leermeester is ge weest Maar PanJor „onJ zijn meerdere tn der Amerikaan Tos Donogbue die in den W\'j\rr Van *e Amsterdam het we re '^kampioenschap won. Jaap was toen cn reed 'oen reeds zoo uitstekend, rat hij tegenover Pander en Donoghue een kansje waagde. Dapper dong hij mede en hu eindigde in een zoo voorramen wed strijd al direct als derde (Donoghue was le en Pander 2e). Maar nu had hij gezien hoe de vermaarde Amer-kaan reed en deod er ziin voordeel mee. En dar het vo'tfende jaar (Jaap is dus 18 jaar) gaat hij naar Engeland, wint daar den eersten oriis en «Iaat o. m. den ver maard er Tebbutt En dan is het seizoen 9293, als Jaap te Hamar heeft geoefend, brengt hij Nederland tot verrassing door te Gronmgen den beroemden Ericsson over 500 M. te slaan in den tijd van 9 min. 16.8 sec. Jaap „was er" en hij wint weinig tijds later, half Januari, het wereldkampioen-, i schap over 1500 M. voor Fredriksen en I Ericsson; de 5000 M. voor Fredriksen en de 500 M. voor Halvarsen. En tot besluit van het seizoen wtet hij 6 dagen later de kwart- I mijl in Engeland voor Aveling, De ontvangen de volgende maandelijksche mededeeling van de Vereeniging voor Die renbescherming te Haarlem. In de maand Januari leverden eenige als zwervers aangegeven dieren weder moeilijk heden op Herhaaldelijk toch komt het voor, dat dieren worden aangebracht, als zwer vers, terwijl de eigenaars wel degelijk be kend zijn Telkens wordt er op deze wijze geknoeid om de dieren kosteloos pijnloos te laten dooden. Het is wel treurig, dat men dikwijls niet eens de geringe kosten, die voor het pijnloos dooden gevraagd worden, voor zijn dieren over heeft en ze liever maar aan hun lot overlaat. Het opgeven van ver keerde namen en adressen is echter wel de gelijk strafbaar. Wat hondenvoertuigen betreft, moesten er telkens weer aanmerkingen gemaakt wor den, zoowel op de karren als op de tuigen, die dikwijls geheel ongeschikt zijn en het dier dus zeer bemoeilijken in zijn werk. Bij aankomst van de boot Purmerend bij het slachthuis komt het meermalen voor, dat er geen enkele slager is om zijn varkens af te halen; de politie heeft ook thans weer hulp moeten verkenen om te voorkomen, dat de dieren door de straatjongens mishan deld worden In de Asphyxiatie-Inrichting werden in de afgeloopen maand gedood 96 honden én 73 katten, waarvan 58 dieren kosteloos. De rederijkei skamer „Alberdingk Thijm" zal vóór de Vasten nog een uitvoering ge ven, die een prettigen avond belooft voor Haarlem's Katholieken. Op Donderdag 19 Febr. a.s. geeft A. T. in den Jansweg- schouwburg een opvoering van „Zuur en Zoet", blijspel in drie bedrijven door Jan Grosfeld en Gerard Nielen. Een vroolijke avond dus! De uitvoering is ook toeganke lijk voor de donateurs. Verder is voor alle rangen een eenheidsprijs vastgesteld van 1. Bij deze uitvoering zal Alberdingk Thijm tevens wederom een blijk geven van haar liefdadigheidszin De opbrengst is n.l. bestemd voo, de R.K Kraamverzorging, die in haar begin-periode een zeer moei lijken tijd te doorworstelen heeft. De aan vragen om gratis hulp zijn reeds overstel pend! Een mooie gelegenheid alzoo, om op aangename wijze iets extra's bij te dragen voor deze nuttige instelling. Nadere berich ten zullen nog per advertentie e. d. wor den bekend gemaakt. Deze uitvoering geldt tevens als competitie-voorstelling van den R.K Tooneelbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal in 1925 het H. Vormsel toedienen in de vol gende Dekenaten: Zondag 24 Mei in de stad Haarlem i. d. Kathedraal (1 uur mann., 3 uur de vrouwel.). Woensdag 17 Juni etc. in het Dekenaat Schiedam Gondag 21 Juni etc. in het Dekenaat Mid delburg. Maandag 21 Sept. etc. in het Dekenaat Leiden. Vrijdag 25 Sept. in de stad Delft. Zondag 27 September etc. in de stad Am sterdam. Zondag 8 Nov. etc in de stad Amsterdam. Het Dekenaat Schagen wordt een jaar verschoven en komt dus aan de beurt in 1926. De afd. Haarlem heeft haar jaarvergade ring gehouden. De verslagen van secretaris en penningmeestci werden goedgekeurd. A!s voorzitter werd herkozen de heer J. T. C. Bauling en al? bestuursleden de heeren J. T. van Duuren en G. J. L. Francot, allen aftredend. Donderdagavond werd door de Vereeni- ginÉ „St. Franciscus van Sales", bestaande uit vertegenwoordigers van bovengenoemde Mij- een vergadering gehouden, in tegen woordigheid van den heer A. R. Smit, di recteur der Mij. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, werd bij deze gelegenheid aan den directeur het eere-voorzitterschap der ver eeniging aangeboden, hei-welk door hem gaarne werd aanvaard. Daarna werd door den directeur het woord gevoerd. Spr zette uiteen den grooten bloei der Mij., waarbij onder applaus werd gememo reerd, dat alleen in het afgeloopen jaar een productie werd gemaakt van plus minus 4,000000Verder werd de werkwijze in het algemeen besproken, zulks om tot- nog grootere productie te geraken. Na een gezellig samenzijn, werd deze aan gename en leerrijke vergadering door den Voorzitter gesloten. Aangezien de zoo genoemde steunconcer ten geen financieel voordeel afwerpen, heeft het bestuur der H O V. besloten, deze niet meer te doen houden. Mocht te eeniger tijd bliiken, dat de finantiën versterking noodig hebben, iets wat spoedig zal moeten bliiken, dan is het bestuur besloten zijn jaarlijksch beroep op de vrienden der H O. V, te doen. De toestand van den heer A. Koolhoven, van wiens ziekte we gisteren melding maakten, is dezelfde. De heer Koolhoven heeft, naar we vernemen, een maagbloeding gehad en moet dientengevolge volslagen rust houden Donderdagavond gaf de Russische danse res Edith von Schrenck in den Stadsschouw burg een dansavond. Zij liet zich kennen als een kunstenares van een buitengewone dis tinctie, die felle karakteristiek opoffert aan natuurlijke gratie. Haar frissche interpretatie van de sterke rythmen van Chopin, Bach en Striabin waren als de stuwende cosmi- sche rhytmen, zooals deze zich openbaren in het opbloeien van de bloemen Haar „Suite im allen Stil", van Bach en een onbe kende, haar scherzo van Bach was verkwik kend en frisch, als het droppen van een len teregen; de „Bourée", tweede gedeelte van de suite was bezonken als spiegeling van 'n rimpelooze watervlakte; mooi was het hui verend naderen van het mystische gebeu ren in de ziel, het deinzen en tenslotte de volkomen overgave. Van het eerste gedeelte van het program ma kon Bajazzo van Schumann het minst bekoren, omdat hier de grenzen van den dans overschreden worden en de kunstena res er het wezen van den dans miskent en het terrein van de pantomine betreedt. Maar als men deze overweging terzijde laat, waardeeren wij de comi-tragiek van de Ba jazzo, de mensch, die heen en weer deint op breede golven van het leven en ten slotte vernietigd door de hartstocht-stormen neer zinkt. De Bajazzo eindigt, waar de heer schappij der genade begint. Knap en geestig werd ons deze gedachte gesuggereerd. „Kampf" van Gebhard deed ons aanvoe len, hoe de Duitsche geest de helden uit de oude sage aanvalt, hoe de Siegfried-gestalte begrepen wordt als de mensch zooals hij staat in het leven. Een groote ontroering ging uit van de in- ter-pretatie van Bekenntnis, van denzelf den componist welke ons het meest be koorde om de zuivere eenheid van rhytme en gedachte. Na een geestige „Zigeunerin" van Mous- sorgsky-Granadoo, gaf de kunstenares ons „Friihling und Herbst" uit den cyclus „De Vier Jaargetijden" van Skriabin, waarin zij een klassieke schoonheid wist te bereiken. Gaarne zouden we Edith von Schrenck hier ter stede nog eens weerzien met een ander programma en we hopen dat daartoe spoedig de gelegenheid geboden wordt. In de examen-commissie voor het poli- tioneele gedeelte van het examen ter ver krijging van het diploma van adspirant-in- specteur van politie, uitgeschreven door den bond van Hoogere Politie-ambtenaren in Nederland, hetwelk van 25 tot en met 28 Maart a.s te Amsterdam wordt gehouden, heeft o.a als plaatsvervangend lid zitting de heer J. A. J. Keesom, inspecteur van po litie alhier. Naar wij vernemen, zal de uitvoering van de „Ontspanningsclub Olympia", welke wegens ziekte werd uitgesteld, thans defi nitief plaats hebben op Dinsdag, 17 Febru ari a.s. voor donateurs en leden, en op Woensdag; 18 Februarid. a v. voor de Diocesane Vereeniging van R.K. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem. Uit naam van de leden van den Jongen Vrouwenbond, groep C, schrijft de presi dente M. Droog over het volgende: Een bazaar voor den vrijkoop van een Negerkind, Onder al de uiteenloopende wijzen, waar op men de Missie kan steunen is de vrij koop van een negerkindje, wel een van de aantrekkelijkste. Bij de verschillende mis- sioneerende orden bestaat gelegenheid om, na inzending van 25 een negerkindje te laten vrijkoopen. Men mag dan zelf een naam voor 't kindje uitzoeken en het wordt verdet in de missie opgevoed. Dit jaar hebben ook de leden van den Jonge Vrouwenbond Groep C besloten, ge zamenlijk te trachten 25 voor dit mooie doel bijeen te krijgen. Om dit te bereiken wordt a.s. Zondag, 8 Februari door de le den een bazaar georganiseerd in de school v. d. Zusters Franciscanessen in de Koning straat. De voorwerpen, die op den bazaar zullen worden verkocht zijn van den meest uiteenloopenden aard. Kleedjes, eierwar- mers gebreide voorwerpen, kussen, kettin gen, vazen schalen enz. enz. Bijna alle voor werpen zijn door de leden zelf gemaakt. Bijzonder groot is de voorraad van voor werpen, die met Larensch en Overveensch schilderwerk zijn versierd. Het Overveensch schilderwerk is een artistieke vinding van zeer recenten datum en onderscheidt zich an t I.arensche door t ontbreken yan blauw in 't schilderwerk. Het is bijna uitsluitend tot de kieuren Geel, Oranje, Zwa-t en Rood beperkt. Voorts zijn er nog beschilderde zijden shawls, met schablo- neerwerk versierde vazen, en een gezellige schemerlamp verkrijgbaar Ook een buffet zal niet ontbreken, waar limonade, thee en koekjes* tegen zeer billijke prijzen verkrijg baar zullen zijn. Deze luttele pogingen om de inventaris van onzen bazaar te beschrijven moge vol doende zijn om a.s Zondag vele Haarlem mers naar de gastvrije huizinge der Zusters in do Koningrt-»at te lokken Wii rekenen op de Missie-liefde van onze stadgenooten voor 't welslagen van onzen bazaar! De bazaar is geopend van 11 u. v. m. tot 9 uur n. m. De wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Woensdagavond werd de Haarlemsche Kam- pioensweastrijd voo.tfcezet iu tiet cluolokaai der „Haarlemsche Damclub." De oud-kampioen, J. W. van Dartelen, zette zijn overwinringreeks voort door in een fraai gespeelde partij no. 2 van den rang lijst, Mr. P. F. Westerling, zijn eerste neder- 'aag toe te brengen. De titelhouder, Mr. P. J. van Dartelen, verspeelde gisteren een kostbaar puntj? tegen Heck, die met een schijf achterstand zich kranig weerde en van Dartelen geen kan: op winst gaf. De gedetailleerde uitslag van de zevende ronde was J. W. van Dartelen wint van Mr. P F. Westerling. W. van Daalen wint van F. A. Berkemeier. Mr. P. J. van Dartelen remise met G. P. Heck. Èvan Looy remise met J. Lycklema. e stand na de 7de ronde luidt thans 1 J. W. van Dartelen 6 6 0 0 12 2.— 2 Mr P. J. van Dartelen 6 3 2 1 8 1.33 3 Mr. P. F. Westerling 7 3 3 1 91.29 4 Aebe de Jong 6 2 2 2 6 1. 5 Chr. F. Visse 6 2 2 2 61.— 6 W. van Daalen 7 2 2 3 6 0.85 7 G. P. Heck 7 0 6 1 6 0.85 8 J. Lycklema 6 1 3 2 5 0.83 9 S. M. Mons 6 0 5 1 5 0.83 10 J. van Looy 7 0 4 3 4 0.57 11 F. A. Berkemeier 6 0 3 3 3 0.50 Maandagavond 9 Februari a.s. vangt de 8ste ronde van dezen wedstrijd aan. De Haarlemsche Groepenwedstrijden. Gisteravond werden de Groepenwedstrij den 3de klasse voortgezet. De gedetailleerde uitslag is Jfac. Fr. van Garderen wint van M. Lief- fering. H. van Santen wint van C. Dijt. Tusschen de R. K. Begraafplaats ondei Schoten en de andere begraafplaatsen in, ligt een weiland. En op dit weiland is een voetbalterrein, waar ook, vooral Zondagmid dags, natuurlijk gevoetbald wordt. Door le zers van onze courant wordt nu gewezen op het ongewenschte van dezen toestand en wij moeten deze klachten onderschrijven uit eigen ondervinding. Of het zoo heel erg is, dat er een voetbalterrein naast een begraaf plaats ligt? Och neen! Maar die begraafplaats wordt bezocht, liefst Zondagsmiddags, door men- schen, die daar niet kernen om zich te ver meien of pleizier te maken, maar met de be doeling een daad van piëteit te verrichten, dikwijls ook om ontspanning te vinden voor opgekropte smart. In die gemoedsgesteltenis. wie zal zich daarover verwonderen of wie zal het den kerkhofgangers kwalijk ne men doen de kreten van een voetbalter rein schrijnend aan. Zij missen er dc inge togenheid en de stilte, die zoo verkwikkend zijn voor een bedroefde, voor een biddende ziel. Kom, als het mogelijk is, moet dat voet balterrein verplaatst worden. Wij weten niet of het weiland verhuurd is door de gemeen te of door een particulieren eigenaar.. Wij weten het niet en het doet er niet toe, want wie ook de eigenaar zij, hij zal ons niet ''an sentimentaliteit beschuldigen. Hij kent hij kan althans kennen het groote verdriet der kerkhofgangers. En ook op de voetballers zelf, op onze jeugd wordt allicht in dezen niet tevergeefsch een beroep gedaan. Nie mand misgunt haar hun gepaste vreugd, maar ook in hun vreugde zal zij wellicht toegan kelijk zijn voor het verdriet van anderen. Barometerstand 9 uur v.m. 760. Achteruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen V3B 6 Februari. Hoogste Barometerstand 773.8 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 721.8 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Februari: Krachtige tot matige zuidelijke tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, regenbuien, iets kouder, HALFWEG, 27 Jan. 1925. M. de R. Beleefd verzoekt ondergeteekende een 4 plaatsje in uw geacht blad en wel naar aanleiding van het verslag van Je Raads vergadering van 22 dezer gehouden te Haarlemmermeer. Toen de heer Bras genoegen nam met het instellen van een commissie, heeft hij ook gezegd. Ik begrijp G. niet, wat zoekt die toch? En deze woorden brachten mij aan het denken, en ik dacht, ja wat is dat eigen lijk voor een mensch? Men ziet hem op verschillende plaatsen en tijden. En wel, op plaatsen waar, naar ik verneem, een ge meente-ambtenaar niet kan en mag zijn. Immers het zal toch wel niet strooken met de instructies van den heer G. om op een vergadering van crediteuren te ver schijnen en daar een maatschappij te ver tegenwoordigen, welke een aannemer vafl Gemeentewerk heeft failliet doen verkla ren? M d R Wanneer ik dit schrijf, dan doe ik dit, om aan te toonen daf het wel noo dig was de woorden van den heer Bras gesproken, aan de vergetelheid te ontruk ken. Want hierop wordt door den voorzitter niet geantwoord, en het zou voor later tiid jammer kunnen zijn. Het wordt tijd dat tien "n de Haarlemmermeer gaat weten, wat de gemeente-ambtenaren voor hun verdiende penning»" leveren. EEN ARONNé; R. K- DAMMERS! Maandag 9 Februari aanstaande wordt in de sociëteit St. Bavo aan de Smedestraat, een nieuwe R K Damvereeniging opgericht. Zij, die hiervan lid wenschen te worden kunren zich wenden tot R. Pannekeet, Voorzorgstraat 25 Haarlem. Ook kan men zich op de oprichtingsvergadering aanmel den. Aanvang 8 uur. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging is voornemens weldra in het Vereeni- gingsgebouw de Hoofdwacht een kunstbe schouwing uit den Stedelijken atlas te hcuden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1