Opera^SragiBenteo (Patist, enz.) Stefieicbdve Souocml DIENSTPERSONEEL, i 11. v. flEi'S Ooedsrenhande! LAATSTE NIEUWS. Radio Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN DE SPAARNEBANK Stadsschouwburg - ':/üiIsonspl©*u. UITVOERING D® fortuinlijke kist (Dr. joan wagen aar) IEMAND IN DE LUREN LEGGEN is wel handig, maar niet goed, daar 't den legger van de luren toch, ten slotte, schade doet. Wat men prijst van FRANKEM's MELKBROOD blijkt U steeds VOLKOMEN WAAR. FRANKEN's MELKBROOD-omzet stijgt dus juist daardoor van jaar tot jaar! voor de drie resteereude voordrachten, 1 ïjigeZOndeH mededselmgeïï De Openbare vergadering van het Annexatie-Comité. A. Verlaan f Magazijn St. Jozei. Jubileum. Brand in een tram. Kopje-duikelend naar Marseille* Ambachtsschool en M. T. S. VOOR DEN POLITIERECHTER. De begrafenis van Jaap Eden. R.-K. VOLKSUNIVERSITEIT. De Apologetische cursus. a 60 cents per regel. BURGERLIJKE STAND OVERVEEN. BLOEMEND AAL. KLEEDING- ea MEUBELMAGAZÏJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 19190 ALLES GP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING LEIDEN. WEE_ Usaai BEZORGT MIJ WJ I lijdf Hefaniwoord is: een a«t verten iïe geplaalsi ïn eie NIEUWE- HAAM JLB M SCHE -COUMANT ro.e-, l&ator 16.000 exesrapS. oplage omn IJMUIDEN LISSE Woning afgebrand Jammerlijk verbrand. De begrafenis der slachtoffers in de Wormerveerstraat te Amsterdam. Brand te Zaandam. Huldiging Louis Zimmerman. Lingerie-fabriek verbrand. De legerkwestie in Hongarije. Een luchtvaartbasis bij Cher bourg. Brand in BratianiZs villa. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bweau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468 Platina ontdekt. 773/4 253/, 443 3351/ 79 1781/, 140 12511/,, 1251/, 991/, 1833/,, 4171/ 124 3/., 15 157 1581 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. rome s is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan< gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN, VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Maandag* 9 FeWnaarl, 's avonds te ackt Mnr' door BOUIS VAN TÏILDER. Op verzoek ook een aria uit de Requiem van Verdl. Na de Pauze Eartgspel. natuurlijk tegen de nelit van den prijs, che Naar wij vernemen, heeft dr. Th. v. d. Waerden medegedeeld verhinderd te zijn op de openbare vergadering, uitgeschreven dcor het annexatie-comité uit de politieke partijen, te spreken. I» zijn plaats is de heer Th. M. Ketelaar bereid gevonden om op den 17den dezer op te treden. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer Aart Verlaan, in leven oud-inspecteur van politie te Haarlem Het magazijn „St. Jozef", Jansstraat 42, heeft een belangrijke verbetering onder gaan. ieder die wel eens de Jansstraat door gaat heeft zeker wel het- kleine religieuse artikelen-win/teltje gezien, schuin tegenover de St. Jozefkerk. De ouderwetsche pui met het kleine raam en dubbele deur is thans verdwenen en daarvoor is een flink, groot raam en een deur in de plaats gekomen. De etalagekast is daardoor van binnen aanmerkelijk vergroot. Het schilderwerk is nog niet geheel klaar. Zondag 1 Maart hoopt de heer E, H. C. Engelman, contróle-beambte bij de Neder- iandsche spoorwegen, den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschap pij in dienst trad, waarvan hij de laat ste 20 jaar op hst station Haarlem werk zaam is. Gisteravond half elf, ontstond brand in een schakelkast van een E.N.E.T.-wagen. Het' personeel bluchte het brandje met zand, waarna de wagen buiten dienst gesteld werd. Men herinnert zich nog wel den zonderling die van Amsterdam naar Marseille zou kopje-duikelen en op ziin reis ook Haarlem aandeed. Deze Takkenfcerg schijnt werke lijk verder te komen dan de meeste globe trotters. We lezen althans in de „Excelsior" van 4 Februari, dat hij zijn doel nadert. Hij passeerde reeds Avignon, dat dicht bij Mar seille gelegen is en rekent 12 Februari in Marseille te komen. Dat zal dan twee da ger. eerder zijn dan hij gedacht had. „Ex celsior" vertelt, dat hij bij elke duikeling 1.15 M. aflegt, wat 2 K.M, per uur is. Per dag legt hij 14 K.M. af. Hij draagt een pele rine van caoutchouc en ook caoutchouc handschoenen met lucht gevuld. Hij vermaakt zich, aldus het blad, met het rcoken van cigaretten en hoe het mogelijk is begrijpt men niet, doch men ziet steeds rookwolken uit de „rollenden kogel" komen. De vrouwtjes, die hem voorbij zien duike len. aldus besluit het blad, vragen elkander, hoe het mogelijk is, dat iemand op een der gelijk idéé komt, om van Amsterdam naar Marseille te rollen en, zegt het blad, we kunnen die vrouwtjes niet geheel en al on gelijk geven. Verschenen is het jaarverslag van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem betreffende hare ambachtschool, avondvakliedenschool en eene van scheeps- machinisten. Herinnerd wordt aan het overlijden van den heer J. C. Geijl, penningmeester. Het bestuur heeft in 1924 de navolgende veranderingen ondergaan: in de plaats van den heer F. L. Janssen, die had bedankt, werd in de algemeene vergadering van 2 Juni 1924 benoemd de heer J. W. van Santé, terwijl door het gemeentebestuur van Haarlem, in plaats van den heer P. Lugt, die periodiek moest aftreden, en den heer J. Schreuders, die bedankte, de hee- ren H. A. J. de Bijll Nachenius en J. v. d. Ban ais bestuursleden werden benoemd. Het derde leerjaar is dit jaar aangevan gen met twee derde klassen timmerlieden, alzoo een vermeerdering van 1 klasse tim merlieden. Het examen voor de M.T.S. is afgelegd, door 7 leerlingen, welke alle geslaagd zijn. Van de machinistencursus mochten 3 leerlingen het voorloopig diploma en 6 leer lingen het' A-diploma verwerven. het aantal leerlingen bedroeg 313. Aan de 41 vertrekkende leerlingen werd het diploma uitgereikt. Van de 144 ingeschre venen voor het toelatingsexamen, zijn 126 geslaagd. Van de 312 leerlingen zijn er woonachtig in Haarlem 173 (en 1 toehoorder]; Schoten 60; Zandvoort 13; Bioemendaal 17; rtaar- lemmerliede en Spaarnwoude 5; Heemstede. 21; Haarlemmermeer 9; Spaarndam 3; Hil- legom 6; Velsen 4; Aalsmeer 1. Verder worden bijzonderheden gegeven omtrent verschalende avondcursussen. Het aantal leerlingen hiervan bedroeg 97; het aantal leerlingen voor de avondvakteeken- school bedroeg 291; vpcr den cursus voor zetten en drukken 55. Het totaal aantal leerlingen op ambachtschool en vakcursus sen bedroeg 756. Aan het verslag der M. T. S. ontleenen wij het volgende: Het bestuur bestaat uit: Ir. P. J. van Voorst Vader Jr., voorzitter; Ir. A. G. de Koningh, 2e voorzitter; Hk. van Niel Czn,, le secretaris; V/. Bogtmaii, 2e secretaris; P, van ihiel, penningmeester; J. van der Ban, A. G. Boes, gedelegeerden dér gemeente Haarlem, Dipi. ing. h. A. J. de bijtl Nachenius, Ir. F. G. Duiour, M. A. Remaida, gedelegeerde der Gemeente Haar lem; J. W. van Santé Sr., Mr., J. H. J. Si mons, C. A. Teschmacher. Er was één vaca ture. De commissie voor de M. T. S. bestond uit de heeren Ir. P. J. van Voorst Vader Jr., c. L, Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Haarlem, Ir. F, C. Dutour, w. i., Directeur der Haarlemsche Machine fabriek vJj. Hgee Ir. A. G. de Koningh, w.i. Chef der Centrale Werkplaatsen van de Kcderlandsche Spoorwegen te Haarlem. Het jaar 1924 begon mot 249 leerlingen. Gedurende de tweede helft van den cursus 1923'24 werden 4 leerlingen tot de M.T.S. toegelaten en verlieten 13 leerlingen de M.T.S., van wie 8 wegens geringe studie- aanleg, 3 wegens ziekte, 1 wegens het aan vaarden van een betrekking en 1 wegens vertrek naar een andere M. T. S. Tot liet tweede studiejaar werden bevor derd 27. Tot het practische leerjaar werden be- aanvankelijk voort! was vastgesteld. Zegt het vórderd 47 leerlingen, niet bevorderd 14 leerlingen. Van het tweede tot het laatste studiejaar werden bevorderd 12 leerlingen, die reeds voldoende vóórpractijk hadden. Van het practische leerjaar tot het laatste studiejaar werden bevorderd 42 leerlingen. In verband met hun niet-bevordering ver lieten aan bet eind van den cursus 11 leer- ,cn de M. T. S.; na behaald einddiplo ma 30. Op 31 Dec. 1924 waren geheel vrijgesteld van schoolgeld 17 leerlingen; gedeeltelijk vrijgesteld 51 leerlingen. :20 Leerlingen ontvingen een Rijksstudie- béurs, terwijl 2 leerlingen een studiebeurs kregen van het Gouvernement van Curapao. Kippendief stal. Zekere P. V. had met Kerstmis eenige kip pén gestolen. Hij zeide dit uit armoede ge daan te hebben. Daar zijn vrouw in een ge sticht verpleegd en V. zelf de zorg voor zijn' kinderen heeft, veroordeelde de Politie rechter hem tot betaling der schade ad 35.en verder tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proef tijd van 1 jaar. De vroolijke bui. Een 22-iarige jongeman uit Hillegcm had in een vroolijke stemming iemand, dien hij ontmoette, zonder de minste aanleiding een blauw oog geslagen. Later had hij hem zijn excuses gemaakt en daaraan heeft hij het te danken, dat hij er met een geldboete van 15.afkomt. Diefstal van snees. De 18-jarige A. N. P., uit Leimuiden had snees gestolen. Snees is datgene, wat uit de vuilnis gezocht wordt als oud koper, enz. Daar hij eerst erg „draaide" maar ten slotte na de overtuigende bewijzen, toch moest be kennen en zijn houding niet erg sympathiek was, kreeg hij 14 dagen. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan alhier, had hedenmorgen te 12 uur de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den bekenden oud-wielrenner, schaatsenrijder en sportsman, Jaap Eden. Ondanks de zeer slechte weersgesteldheid was de belangstelling op het Kerkhof bui tengewoon groot. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich vele bekende figuren uit de sportwe reld, meerendeeis oud-vrienden van Jaap Eden en vertegenwoordigers van bonden en vereenigingen uit de sportkringen. Onder hen merkten wij op, den wielrenner Tulleken, A, C. Scheffer, kampioen-worste laar, P. Dinkentman, Guus Schilling, H. Duijn, P, T. de Jong, penningmeester van den Ned. Wielerbond, den heer Kleijboer, organisator van gr.asbaanwedstrijdèn, Cor Blekemolen, R. Bruin, oud-amateur wielren ner, den heer ten Hove, secretaris van de Kampioen, den heer H Muda, consul van de Ned Athletiek Unie te Groningen, de heeren J. J. J. Louét-Teissen en G. B. Dun- lop,namens de Amsterdamsche' IJsclub, den heer Tasseron, secretaris van de Rijswijk- sche Wielerbaan, den heer v. Welsenes, commissaris der Rijswijksche wielerbaan, den heer K. v d. Knoop, oud-kampioen wielren ner, G. H. Stouten, wielrenner, die eenige jaren geleden de huldiging van Jaap Eden voorbereidde en den heer v. d. Vet, een bekende figuur uit de Haagsche sportkrin gen. De politie hield de ruimte om de groeve afgezet Toen de kist in de groeve was neerge laten, werd een schat van bloemen op het grafkleed neergelegd. Er waren kransen van den Ned. Wieier-Bond met linten in de nationale kleuren, een krans van de ren- nersvereeniging ,,De Kampioen" met lint'en in de Haarlemsche kleuren, een krans van de Amsterdamsche IJsclub, van eenige sportvrienden uit Haarlem, John. Diehle, H. v. Koolbergen en W. M. Sutherland. Namens den Ned. Wielerbond was even eens tegenwoordig de heer P. J Adriaan, eere-voorzitter en oud-voorzitter van ge. noemden bond. Toen familie en vrienden zich om het graf hadden geschaard, nam de heer v. d. Vet uit Den Haag het woord. Spr. wees er op hoe Jaap Eden overal bekend was en hij hem steeds had bewonderd om zijn prestaties De club der Spartanen van den Haag had spr. daarom afgevaardigd om bij de begra fenis van Jaap tegenwoordig te zijn, met den laatstee wensch, dat zijn rust in stilte zou mogen zijn. Spr. uitte zijn vreugde over het feit, dat zooveel vrienden bij de begrafenis tegen woordig waren, bij de begrafenis van hem die in zijn glorietijd zoo hoog geëerd was, maar die zoo spoedig heenging, Spr. besloot met de verzekering, dat Jaap's grootheid bij allen in levendige herinnering zal blijven. Namens den Kon. Schaatsenrijdersbond leg de dan een afgevaardigde van genoemden bond een krans neer op het graf, daarna bracht1 een afgevaardigde van de Amster-, damsche IJsclub een bloemenhulde. Spr. herinnerde er aan hoe Jaap Eden zijn eerste triumf op de haan dèr Amsterdamsche IJs club had behaald. Dan werd ook een krans namens de drie Haarlemmers, oud-vrienden van! Jaap op het graf gelegd. Een oom van Jaap Eden dankte namens de weduwe van den overledene de talrijke aan wezigen voor de belangstelling en de laatste eer aan den oud-wëreld-kampioen bewezen. Daarmede was de plechtigheid der begra fenis ten einde Het bestuur van den R.-K. Kring schrijft ons: De Apologetische cursus, door den R.-K Kring georganiseerd in het verband der R.-K, Volksuniversiteit', mag zich in een groot succes verheugen. De voorspelling, dat de keuze van den leeraar, den bekenden Jezuïeten pater Ermann, leerzame en boeien de voordrachten waarborgde, is geneêl in vervulling gegaan Want nu de cursus halverwege gevorderd is, gaat er onder de ongeveer 80 cursisten maar één roep ov>r de degelijke, smakelijke, wetenschappelijke en toch bevattelijke wijze, waarop pator Ermann zijn voordrachten geelt. Ofschoon met dit getal toehoorders deze cursus vrijwel alle andere van de R. K. V. U. overtreft, zou toch nóg mecj belangstelling niet mis plaatst zijn. Het is daarom goed, er de aan dacht op te vestigen, dat gelegenheid be staat zich alsnog van een kaart te voorzien Geboren: 5 Februari: z van J. v. Gog: Melchior. d. van P. A. E. Hoonakker Krommert. d. van A. C. Schoonsv. Slooten. z. van N Romeijn—v. Maaften- berg. d. van S. v d. BroekBerends, Februari, z. van C. SmitBakker. Overleden: 3 Februari. P., 19 m., d, van P. Prinsen, v. Beresteijnstraat. J. H. W, Smit—Schindler, 58 j., Ripperdapark, -A. K. J. de Witte, 60 j., Teijlerplein. LEZING MEVR. ELLEN RUSSE. Propaganda-avond R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond had in hotel Van Ouds het Raadhuis" een propaganda-vergadering van den R.K. Vrouwenbond plaats, waar bij speciaal de dames van üverveen en bioemendaal waren uitgenoodigd, om de bomende rede van Mevr. Ellen Russe bij te wonen. Zeer veel dames hadden aan dezen oproep gehoor gegeven. Beide zalen waren tot in de uiterste hoeken bezet. De presidente, mej. F. A. M. Peeters, opende de vergadering met den christelij- Ken groet, heette allen welkom en sprak haar voldoening uit over de goede op komst. Piet hociüdoel der vergadering was om propaganda te maken, den bond steeds hooger op te voeren en het verlies der le den weer aan te vullen. Dit was overeen komstig het verlangen van Monseigneur, die den Vrouwenbond in bloei wil zien toenemen. Ook is dit de wensch van het geheele Episcopaat in Nederland, dat alle vrouwen zich vereenigen, zoowel van hoo- gere als van lagere standen Spr. herinner de aan de lezing van Pater Staal over het Missiewerk in de Indische bezittingen, aan de lezing van Rector Kok over de plichten van de vrouw, aan de lezing over de ge tuigenis* van de Catacomben. Op ons rust de groote plicht, om niet alleen lid te zijn van den Vrouwenbond, maar tevens van de R.K. Kiesvereeniging, aldus spr., en trouw de vergadering te bezoeken en tegenwoor dig te zijn bij het stellen van candidaten voor het politiek advies. Voor deze inleiding ontving mej. Peeters een daverend applaus, Dan verkreeg Mevrouw Ellen Russe het woord, Spr. besprak dan hot boekwerk; Wat geen oog heeft gezien. Roman uit het leven hiernamaals, doorW. van Hasselt. In alle tijden van rampen, verdeeldheid en beroering ontstaat er een drang in de menschheid om de toekomst nader te lee- ren kennen, hetzij de toekomst der maat schappij of de toekomst der menschelijke ziel in het hiernamaals. Wanneer deze zucht bij de menschen ontstaat, worden als vanzelf sprekend, de kunstenaars geïnspi reerd om visioenaire kunst uit te beelden. Spr. noemde verschillende voorbeelden uit de literatuur-geschiedenis. Nu ook weer na den vrede, die geen vrede is, ontstaan er toekomstromans en tooneelwerken, waarin de toekomst der maatschappij of der menschelijke ziel ge- teekend wordt. Naast veel verwarde en vertroetelde uitbeeldingen is het spr. een vreugde te kunnen wijzen op_ den pas ver schenen roman van W. van Hasselt In dezen roman uit het leven hierna maals verheft de schrijver zijn waarschu wende stem tegen de zwakke, tot zonden- geneigde menschheid, maar spreekt tevens woorden vol opwekking en troost voor al len, die luisteren naar de stem der God delijke get.ade. Mevrouw Russe behandelde toen den in houd van dit zeer merkwaardige boek en droeg er enkele fragmenten uit voor. Voor al tiof de prachtige visie „Feestdag in het Vagevuur", de beschrijving der zich loute- renden, die te samen stroomen op Allerzie lendag om in dc majestueüze kathedraal van het vage /uur deelachtig te worden aan de verdiensten door de geloovigen op aar de voor hen vergaard. Zoo wordt die dag van droefenis op aarde, de eenigste feest dag in het vagevuur Ongetwijfeld zal deze kennismaking met dit nieuwe boek voor velen een aansporing zijn om het werk te lezen. Mevrouw Ellen Russe had haar lezing zoo boeiend aan hare toehoorders in twee ge deelten voorgedragen, dat er in de zaal een doodsche stilte heerschte. De lezing maakte op elk een diepen indruk en na afloop weerklonk een spontaan applaus. Het was dan ook schitterend geweest. Hierna kwam Rector Kok nog even op kden katheder. Zijn Eerw. roemde de heerlijke lezing ten zeerste en spoorde verder allen aan om vooral lid te worden van den Vrouwenbonc. Daarna bedankte mej. Peeters Mevr. El len Russe voor dezen prachtigen welge slaagden avond en sloot de vergadering met gebed ïn de pauze was er gelegenheid om zich als lid te laten inschrijven, waarvan door vele dames gebruik werd gemaakt, „Eendracht maakt Macht." De ïooneel- vereeniging „Eendracht maakt Macht", be haalde op het gehouden concours van D, E, S. te Heemstede, een eerstep prijs, bestaande uit een zilveren Lauwertak, Deze zal van Vrijdag a.s. af in de étalage staan van het Sigarenmagazijn van den heer W. Faas, ter beizchtiging worden gesteld. Na eenige diagen zal de tak voor de Bloe- mendalers te zien zijn in hel magazijn van den heer P. J. Zwart. De heer Prenen behaalde een personcele —Us voor beste bijrol. Voor deze vereeniging, die voor het eerst op een concours uitkwam, een schitterend succes DE ZEEWEG. Naar aanleiding van de laatst gehouden raadsvergadering, lezen we in het „Hblu. de volgende beschouwing over de terreinen lamis den Zeeweg: Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de gronden langs den Bloemdaalschen Zeeweg door een makelaarsfirma te Amsterdam zou den zijn aangekocht met de bedoeling, op die gronden vi'la's te bouwen en aan den boulevard een hótel. Het plan is mooi en uitvoering ervan zou zeker gelukkig zijn. Enkele opmerkingen in de jongste verga dering van den Bloemendaalschen Raad ge maakt, hebben echter doen begrijpen, dat uitvoering van dit plan nog niet meer dan een wensch is. Bedoelde firma heeft e-1. die ronden nog niet in haar bezit, ze zijn nog steeds het eigendom van de Erven van der Vliet; zoo dat in de raadsvergadering dan ook de vraag is gesteld, waarom B en W. zijn gaan on derhandelen met een reflectante, die zelf nog niet zeker weet, of zij de koopster der j gronden zal worden. Men weet, dat de Zeeweg indertijd is aan gelegd ra onteigening der aan de Erven van Vliet beboerende gronden; als gevolg waar van dezen de gemeente nog steeds bedrei gen met een scbadevergoedings-procedure. Na het gereedkomen van den weg waar aan de gemeente ongeveer 9 ton heeft ten koste gelegd zijn de gronden, daaraan gelegen, natuurlijk zeer in waarde toege nomen. et terrein, waarover het nu gaat en waarvan het gemeentebestuur exploitatie Wenscheliik acht, omdat daardoor geheele of gedeeltelijke vergoeding van de kosten van den Zeeweg mogelijk wordt -is een ld lli strook grond aan beide zijden van den weg gelegen over een lente van 4 k.m. en een breedte van 600 m. Voor dit terrein vra gen de Erven Van der Vliet thans een be drag van 1 millioen gulden. De Amster damsche firma schijnt breid te zijn dit bdrag te btalen, maar verlangt dan van de ge meente belangrijke concessies. De gemeente zou daartegenover in de toekomst een ze ker deel van de kosten van den weg terug onivangen. Dit zijn echter niet meer dan mogelijkheden, waarop men geen financi- ëfcle uitkomsten kan bouwen. Er is dan ook in die raadsvergadering de vraag gesteld, waarom de gemeente de gronden niet kan exploiteeren en waarom de Erven Van der Vliet Ze .niet voor een paar ton aan de gemeente kunnen over doen. De gemeente heeft dan uitzicht op een spoedige vergoeding van de gelden aan den Zeeweg ten koste gelegd, en de Erven Van der Vliet maken no een ruime winst op gronden, die vóór den aanleg van den weg niet meer dan 5 a 6 cent per ra2 waard varen. Het blijft bij het stellen van de vraag, zoo lang dé Erven Van der Vliet de koopsom op 1 millioen gulden handhaven Er is dan ook van de zijde van B. en W. zelfs de mo gelijkheid geopperd om den weg smaller en het daardoor vrijkomende terrein voor bouw grond te bestemmen Dit zou niet alleen den v/eg in waarde zeer doen verminderen, maar het is ook twijfelachtig of het vrijkomende terrein veel zou opbrengen. Bovendien is niet te verwachten, dat ten dergelijk besflit Zou worden goedgekeurd, omdat de gronden onteigend zijn voor een weg en niet voor bouwterrein. Het' gemeentebestuur is echter bij dezen stand van zaken nog' niet au bout de son latin. Er is in den Raad terecht gewézen op art. 242d der Gem. Wet, dat den Raad de bevoegdheid geeft gedurende een periode van ten hoogste dertig jaren een jaarlijksche belasting te heffen naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur tot stand ge brachte werken, waardoor deze eigendom men zijn gebaat. De gemeente heeft dus een middel om een aanzienlijk deel van haar uitgaven, terug te krijgen. Het zal echter moeten blijken of de eigenaars dei- gronden aan een dergelijke belasting de voorkeur geven boven het betalen van een bepaalde som ineens aan de gemeente. Waarschijnlijk is het niet, dat de verkoop der gronden vlotter zal gaan wanneer er een baatbelas ting op drukt; zoodat men mag aannemen, dat nu het tijdstip voor nieuwe onderhande lingen is aangebroken tract Hanzeburcau; Mr. Dr. D. A, P. N, Kooien en A, J, Loerakker, Met het oog j op de opkomst der dames verzoekt het bestuur aan de heeren om dien avond in de zaal niet te rooken, Vrijgesproken, L, J. P., hcuder van een wasch- en striikinrichting, alhier, was door de Haagsche Rechtbank, wegens het doen van een onjuiste aangifte Voor de Rijks- inkomstenbelasting, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. In deze zaak wees het Haagsche Hof een vrijsprekend vonnis. MELKVEKVALSCHING. Voor het Kantongerecht werd de zaak be handeld van den veehouder A. H. B. uit Zoe- terwoude, die zijn „volle" melk geleverd had welke volgens het proces-verbaal vermengd bleek niet water. De ambtenaar eischte 500 subs. 60 dagen hechtenis. De verdediger vroeg een minder zware straf. Dierenbeul. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen zekere V., die voor zijn wagen een paar zieke honden ge spannen had. Diefstal. Bij de politie werd aangilte gedaan van diefstal van koperen pijpen, die behoorden aan de kooplieden Gebr. Br. en lagen op een trawler in de Vissehershaven, Door de politie wordt een onderzoek inge steld. r Leosïsaihaaidienst. Het vaartuig van den loodsafhaaldienst alhier voert des nachts in top een witte en daarachter een .oode lan taarn. Het zal niet de voor het stoomloods- vaartuig voorgeschreven missemen geven. Burgerlijke Stand. Geboren: Magdalena Jacobo, d. van P. Bauer en J. van Biezen. Maria Geraraa, d. van J. C. Randsdorp en K, E. Koelewijn. Geertruida Maria, dochter van G de Ree en J. C. van den Bunt, Lucas, z. van H. Scholten en J. C. Smit Jan Simon, z. van P W. van den Eyk en C. Hcogerbrugge. Maria Geertruida, d. van A. P. Hoogervorst en M. M. Hilders. Theodora Petronelia, d. van P. L, H. van der Meyden en Th. Boes. H. AGATHA. Gisteren is alhier op plechtige wijze het feest van de H. Agatha, patrones onzer kerk en parochie, gevierd. Wegens',de uit- j breiding van het Boller.bedrijf, met ais I oorzaak, dat vele katholieke arbeiders bij niet-katholieke patroons werken, is de deelname aan deze viering niet meer zoo algemeen, als vroeger Dit neemt niet weg dat nog vele honderden de traditie ge trouw blijven en gistermorgen ter H. Tafel naderden, Daar het vervolgens tevens aanbiddings- feest was en het Allerheiligste den gehee- !en dag ter aanbidding was uitgesteld brachten honderden aan Hetzelven een be zoek en was de kerk den geheelen 'dag goed gevuld. Terwijl gisteravond bij het plechtig Lof met processie en „Te Deum" de kerk stampvol was R.K. Kiesvereeniging. -r De R.K. Kies vereeniging houdt op Woensdag 11 Febru ari des avonds te 7/4 ure, in het Bondsge- houw hare jaarvergadering. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken. Jaarversla gen secretaris en penningmeester, Rapport over liet financieel heleid en samenstelling van de candidatcnlijst voor de opzending naar de Kamer Centrale te Leiden. Het bestuur adviseert de volgende candidaten .'in' alphabetische volgorde: Mr. P. J, M. Aalberse; Chris Jansen, Directeur Con- TER APEL, 5 Febr. Te Weerdingerwoud is de woning van W Kruyt tot den grond afgebrand, ten gevolge van bij de kachel te drogen gehangen waschgoed. Hoewel laag, was alles verzekerd MAASTRICHT, 5 Februari. Heden dronk het 2-jarig meisje van de echtelieden G. Niesten te Kaberg, Maastricht, in een on bewaakt oogenblik uit een kop met heete koffie De kleine bekwam zulke hevige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. AMSTERDAM, 6 Febr. Heden zijn de 3 slachtoffers van den moord in de Wor- merveerstraat begraven. Een menigte belang stellenden had zich verzameld bij het Wil- helmina-Gasthuis van waaruit de Uitvaart geschiedde. Om 10 uur kwam een iijkauto voor en werden de drie kisten uitgedragen; 2 auto's met familie-leden sloten aan De menigte werd tegengehouden door de politie. Om de geopende gropve, op de Oos terbegraafplaats stonden de vrouwen uit de buurt geschaard, toen de treurige stoet daar aankwam. Het eerst werd de kist met het lijk van de vrouw neergelaten, daarna de 2 kistjes met de lijken der kinderen. Niemand voerde het woord, maar juist die stilte gaf aan deze eenvoudige plechtigheid de groote ontroering, welke zich van alle omstanders meester maakte. Te 'Zaandam is hedenmorgen te 8 uur brand uitgebroken in de bovenverdieping van de stoomwasscherij „Aurora" gelegen aan de Oostzijde aldaar Het vuur door den wind aangewakkerd, greep snel om zich heen, en spoedig stond het gebouw m lichte laaie. De brandweer, onder leiding van com mandant Stam, was den brand pas om eli uur meester en kon niet voorkomen, dat de fabriek grootendeels uitbrandde. De brand ontstond vermoedelijk doordat bij het zoe- ken naar hout voor den ketel aaniüaak een knecht een brandende lucifer in de krullen wierp. In verband met het feit, dat de fa briek kort geleden van eigenaar is veran derd heeft de politie de twee betrokken knechts aan een streng verhoor onderwof- pen. AMSTERDAM, 6 Febr. Het comité in zake de huldiging van Louis Zimmerman heeft gisteren zijn werkzaamheden beëin digd en is het 't comité aangenaam te kun- nen berichten, dat die werkzaamheden den heer Zimmerman in staat hebben gesteld tot aankoop van de Zozef Guarnarius-viool over te gaan. Het doel dat het comité zich ais taak heeft gesteld, mag dus als bereikt wor den geacht. LONDEN, 6 Febr. De Lingerie-fabriek Dehesdin Et Fils te Parijs, is gister in de asch gelegd. De schade wordt op 1.250.000 geschat BERLIJN, 6 Febr. In de Hongaarsche nationale vergadering verklaarde de minis ter van verdediging met betrekking tot de voorstellen van de financieele commissie om de dienstplicht weer in te voeren, dat ook de Regeering van meening is, dat de bepaling van het verdrag van Trianon, welke op Hongarije de verplichting legt' om een Soïdeny-ieger te handhaven, niet in overeenstemming is met den toestand van t land. De Regcering streeft er naar den Volkenbond en de groote mogendheden te overtuigen van dezen toestand. PARIJS, 6 Febr. Het groote luchtvaart station zal worden opgericht nabij Cher bourg. De nieuwe basis is besteed voor de gj-oote Bombardeer-vliégtüigen. WEENEN, 6 Febr. Uit Boekarest Wordt gemeld, dat in de villa van den eersten minister Bratianu brand heeft gewoed. Het vuur brak uit in den kelder en na 20 minu ten hevig branden, was het heele geDouw verwoest. De officieele documenten uit het studeervertrek zijn geren VRIJDAG 6 FEBRUARI. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Frag menten uit „Fortunio", opera-comique van Messager. Eifïeitoren 2650 M. 6.20 u. Cau serie, piano, zang. Chelmsford - 1600 M. 7.50 u Populair klassiek programma. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert en zang (tenor). LONDEN, 6 Febr. De Times meldt uit Jo hannesburg, dat volgens de Rand-Daily- Mail in het Rustenburg-district platina is ge vonden. MtiiTiüEDdELü UOÜ k De beurs opende heden iets beter. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederl. 1917 7% N.-i. 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D... holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens gew F oloniale Bank I- dische Bank Cert. Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olia U. S. Steel Marine coram Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber SerbadjaJi Silau Wai S atra Dordtsche Petr. Southern Rails Unión Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K j HEDEN 981/g 1023/, 90 102"/Ia 1005/, 63/, 691/? 55 160'/, 137^1 131J/„ 146 193/ 123 3911/. 391 3683/, 166 2151/. 116 141L, 388 90 149 8d3/4 243/k; 4*/* 081/ g 90 102U/m 1005/8 52 161 1373/, 131-2 146 80 251/2 442 335 78 H71/2 140 1253/4 '25'/3 185.6 417 125.6 I5I/2 150l/4 156 iöi/t 123 39!3/4 391 368 1651/2 116 142 390 901/u 150 91 237/o 6 FEBRUARi EERSTE I KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.59 10 0 59.10 PARIJS 13 40 13,40 BRUSSEL s 12.75 12.75 WEENEN 0.35 0.35 LONDEN 11.88 11 88 STOCKHOLM 66.85 66 90 KOPENHAGEN 44.35 44.35 OSLO 37 90 38 05 48.— 47.9S NEW-YORK 2.481/3 2.48») 4 10.40 10.32l/j Donatourskaarteu verkrijgbaar bij de Fa. COEBERGH, Gedempte Oude Gracht en Maandag aan den Schouwburg. Piaaisbespreken vanaf Vrijdag 6 Februari lederen dag van 10 3 «ar. LOGES UFFVERKOCHT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2